Nach Genre filtern
- 256 - Pakistan pod dachem świata
Pakistan pod dachem świata Byliśmy tam, gdzie leżą góry Karakorum, Hindukusz i Himalaje, a wśród nich pięć z czternastu ośmiotysięczników, których królem jest K2. Przejechaliśmy najwyżej położoną, asfaltową drogą na świecie – Karakorum Highway.
Odkryliśmy bajkowe łąki Fairy Meadows, z których można podziwiać „zabójczą górę” Nanga Parbat. W programie pełnej przygód podróży były też: przejażdżka łodzią po jeziorze Attabab, należącym do najpiękniejszych na naszej planecie, emocjonujący spacer po jednym z najniebezpieczniejszych na świecie mostów, wiszącym nad rzeką Hunza i podziwianie imponującego lodowca Passu.
Zwiedziliśmy Islamabad, Rawalpindi, Khaplu, Ganesh, Karimabad z historycznymi fortami Baltit i Altit oraz Peszewar, starożytne miasto leżące na dawnym szlaku handlowym między Afganistanem, Azją Centralną i Indiami.
Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski, doradca zarządu w Grupie Polskie Składy Budowlane Handel.Fri, 22 Nov 2024 - 255 - Japonia na talerzu. Ramen
Zaproponowaliśmy przygodę z najpopularniejszym japońskim daniem. Przybliżyliśmy zarówno wszystkie pięć filarów ramenu, jak i jego znaczenie kulturowe i historię. Zajrzeliśmy do restauracji, które nazywane są ramenya, różniące się od większości ramenowni, jakie można znaleźć na Zachodzie. Podpowiedzieliśmy, czym jeść ramen i jaka jest etykieta z tym związana. Przypomnieliśmy legendarnych szefów kuchni i wynalazców, proponujących to danie. Nie obce stały się nam lokalne warianty ramenu, występującego w Japonii w niezliczonych miejscowych wersjach. Było o turystyce ramenowej, ramenowych centrach i ulicach. Odwiedziliśmy też muzea ramenu. Gościem Jerzego Jopa był Wojtek TopGar Grabowski, autor książki „Zrozumieć Ramen”, która miała premierę w tym miesiącu.
Sat, 16 Nov 2024 - 254 - Jesień w Japonii. Cz. 3 Z Kioto do Nary i Hiroszimy
Zwiedziliśmy zabytkowe świątynie Kioto i Nary, dawnych stolic Japonii. Zajrzeliśmy do kultowego lasu bambusowego i parku małp. Podążyliśmy Ścieżką filozofów, a w Hiroszimie zaproponowaliśmy wycieczkę tramwajami 651 i 652, które przetrwały wybuch atomowy. Widzieliśmy słynną pływającą bramę torii na wyspie Miya-jima, Okoyamę z jednym z najwspanialszych japońskich ogrodów krajobrazowych i „Wenecję Japonii”, czyli Kurashiki. Poznaliśmy też piekła Beppu. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 09 Nov 2024 - 253 - Jesień w Japonii. Cz. 2 Świat szogunów i mnichów
Wyruszyliśmy do Japonii poznawać uroki momijigari, czyli polując na czerwone liście klonów.Odwiedziliśmy świątynie i chramy Nikko, będące arcydziełami architektury w stylu epoki Edo, ściśle związanymi z otaczającą przyrodą i historią szogunów. Na naszej trasie znalazły się więc: Rinno-ji, Tosho-gu, Futarasan-jinga i Taiyu-in. W Koya-san zamówiliśmy nocleg u buddyjskich mnichów, co jest jedną z największych atrakcji Japonii.Zwiedziliśmy najważniejsze zamki tego kraju, na czele z zamkami Matsumoto i Himeji. Kanazawa i Takayama przywołały klimat dawnej Japonii szogunów i gejsz. Na koniec odwiedziliśmy największy japoński cmentarz Okuno-in.Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 02 Nov 2024 - 252 - Jesień w Japonii. Cz.1 Z Tokio do Kamakury
Proponujemy spędzenie jesieni wśród czerwonych klonów Japonii. Podczas pierwszego spotkania przyjrzeliśmy się grobom na cmentarzu Yanaka i poznaliśmy święto Obon, będące odpowiednikiem naszych zaduszek.Poznaliśmy figurki Dogu, tabliczki ema, na których Japończycy wypisują swoje modlitwy do bóstw, wróżby dla odważnych omikuji i kota szczęścia Maneki-neko. Odwiedziliśmy najstarszą świątynię buddyjską w Tokio Senso-ji i najważniejszy shintoistyczny chram w tym mieście Meiji Jingu, a także pełną drapaczy chmur dzielnicę Shinjuku, słynne skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya, młodzieżową dzielnicę Harajuku, centrum elektroniki i gier Akihabara i największy hurtowy targ rybny na świecie Tsukiji.Z Tokio wybraliśmy się też do położonej w pobliżu Kamakury, kolebki japońskiego buddyzmu, pełnej świątyń i sanktuariów.
Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.Sat, 26 Oct 2024 - 251 - Bermudy. Wakacje, których będą ci zazdrościć
Leżą w zachodniej części Atlantyku, w basenie Morza Sargassowego. Krąży o nich wiele mrocznych legend, w których ludzie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, a paranormalne zjawiska są na porządku dziennym. Odwiedziliśmy Bermudy, brytyjskie terytorium zamorskie, obejmujące archipelag oddalony o około 1000 km od wybrzeża Ameryki Północnej. Wakacje na Bermudach kojarzą się z luksusem i najpiękniejszymi plażami na świecie, a czy te wyspy są rajem do życia dla ich mieszkańców? Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni i współwłaścicielka Polka Travel, kulturoznawca, latynoamerykanista i filolog.
Sat, 19 Oct 2024 - 250 - Dzień Kolumba
Columbus Day, czyli Dzień Kolumba to święto obchodzone w państwach obu Ameryk oraz Hiszpanii 12 października, upamiętniające odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Dziś rocznica tego wydarzenia z 1492 roku przyblakła. Coraz częściej się podkreśla, że przybycie Kolumba oznaczało początek wyniszczania rdzennej ludności Nowego Świata oraz rozwój amerykańskiego niewolnictwa z milionami nieszczęśników sprowadzanych z Afryki. Nie ma też wątpliwości, iż ktoś odkrył Amerykę przed Kolumbem. Różnica jest taka, że jego wyprawa przyniosła trwałą kolonizację i eksploatację Nowego Świata najpierw przez Hiszpanów, potem przez Portugalczyków, Francuzów, Anglików i innych. Jak Latynosi podchodzą dziś do odkrycia Ameryki i dlaczego obalają pomniki Kolumba? Czy Krzysztof Kolumb ma polskie korzenie? O to Jerzy Jop pytał Grażynę Woźniczkę, współtwórczynię i współwłaścicielkę Polka Travel, kulturoznawcę i latynoamerykanistkę.
Sat, 12 Oct 2024 - 249 - Motocyklem przez Wietnam
W jednym z odcinków programu „Top Gear” słynna ekipa prowadzących wyjątkowo przesiadła się z samochodów na skutery i próbowała przemierzyć trasę od Sajgonu do Hanoi. Od tego czasu coraz więcej ludzi wierzy w swoje umiejętności i, poszukując przygody, postanawia podobnie zaliczyć tę trasę. My też ją przemierzyliśmy. Turyści wypożyczają też skutery tylko po to, żeby swobodnie przemieszczać się po mieście, co także w Wietnamie jest nie lada wyzwaniem. Byliśmy nie tylko w Ho Chi Minh (dawnym Sajgonie) i Hanoi. Zaliczyliśmy jedną z najpopularniejszych i najpiękniejszych, a jednocześnie najniebezpieczniejszych tras motocyklowych w tym kraju, jaką jest pętla Ha Giang. Pływaliśmy po Zatoce Halong i po wodach jej lądowej wersji, czyli rezerwatu Trang An, a także w Delcie Mekongu i w jaskini. O swojej motocyklowej podróży poślubnej mówili: Kamila i Oskar Biskupscy, a rozmawiał z nimi Jerzy Jop.
Sat, 05 Oct 2024 - 248 - Trzecia płeć w Indiach
W starożytnych Indiach współwystępowanie trzech płci nie było kwestionowane. Wybraliśmy się na największy w dzisiejszych Indiach Festiwal Transgender, który odbywa się co roku w małej wiosce Kuwagam w Tamilnadu. Tysiące Hidźrów z całego kraju i spoza jego granic, wyznawców transpłciowego Arawana, uczestniczy w rytuale zaślubin z bogiem i konkursie piękności. Są oni przyjmowani jako pielgrzymi w lokalnych chatach. O tym niecodziennym wydarzeniu z Magdaleną Szczoczarz, fotografką i podróżniczką, rozmawiał Jerzy Jop.
Sat, 28 Sep 2024 - 247 - Śladami dzieł Rafaela, trzeciego geniusza
Rafael Santi przez historyków sztuki jest uznawany za największego, obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła, malarza wszech czasów. Jest najmłodszym z trójki słynnych artystów włoskiego renesansu. Wybraliśmy się w podróż, szukając jego dzieł nie tylko we Włoszech. Poznaliśmy freski w Stanzach Watykańskich: Szkołę Ateńską, Parnas i Dysputę o Najświętszym Sakramencie. Zaprezentowaliśmy chronologiczny wybór dzieł mistrza. Kolejne to: Nimfa Galatea w Villa Farnesina w Rzymie, Papież Leon X z kardynałami w Galerii Uffizi we Florencji, La Fornarina w Galleria Nazionale d’Arte Antica w Rzymie, Madonna Sykstyńska w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, Ekstaza św. Cecylii w Bolońskiej Pinakotece Narodowej i Przemienienie Pańskie w Pinakotece Watykańskiej. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Piotr Rosiński, historyk sztuki.
Sat, 21 Sep 2024 - 246 - Gdzie Europa spotyka Atlantyk. Normandia
W wakacyjnych „Muzycznych podróżach po Europie” odwiedziliśmy Normandię, przyciągającej miłośników historii, dzikiej natury i owoców morza. Na naszej trasie znalazły się: perła średniowiecznej architektury – imponujące opactwo na skalistej wyspie Mont Saint-Michel, Caen i Rouen – miasta wielu świątyń, Saint-Germain-de-Livet i inne zamki, urokliwy port Honfleur, luksusowe kurorty nadmorskie Deuville-Trouville i jedne z najbardziej spektakularnych klifów w Europie z łukiem skalnym w Etretat. Podążaliśmy Cydrowym Szlakiem, szlakiem Calvados i szlakiem serów Camambert. Odwiedziliśmy dom i ogrody Claude’a Moneta w Giverny. Przyjrzeliśmy się XI-wiecznej tkaninie z Bayeux, która jest najstarszym komiksem o najsłynniejszej bitwie o Anglię. Wspominając alianckie lądowanie w Normandii sprzed 80 lat, byliśmy na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w Colleville-sur-Mer. Zajrzeliśmy też na Polski Cmentarz Wojenny w Grainville-Langannerie. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni i współwłaścicielka Polka Travel, kulturoznawca, latynoamerykanista i filolog.
Sat, 14 Sep 2024 - 245 - Śladami Wita Stwosza
Kraków jest dziś powszechnie uważany za stolicę polskiej kultury. Na taką opinie pracował od wieków. Mecenasami artystów byli królowie zamieszkujący wzgórza wawelskie, ale także krakowscy mieszczanie. To właśnie za ich sprawą do Krakowa przybył niemiecki rzeźbiarz Wit Stwosz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli późnego gotyku.Kilka jego dzieł wciąż można podziwiać w dawnej stolicy Polski. W kościele Mariackim jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, największa w Europie gotycka nastawa ołtarzowa, a także krucyfiks. Kolejnymi przystankami w Krakowie były: Muzeum Narodowe z płaskorzeźbą Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, Wawel z nagrobkiem króla Kazimierza IV Jagiellończyka oraz kościół Dominikanów z epitafium sekretarza królewskiego Filipa Buonaccorsiego zwanego Kallimachem.Dzieła Wita Stwosza podziwialiśmy też w innych zakątkach Polski, we Włocławku nagrobek biskupa włocławskiego Piotra z Bnina, a w katedrze w Gnieźnie nagrobek arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski Zbigniewa Oleśnickiego.Na koniec powędrowaliśmy do katedry w Bambergu, jednej z siedmiu historycznych katedr cesarskich, gdzie stoi wykonany przez Wita Stwosza Ołtarz Salwatora, nazywany Ołtarzem Bamberskim. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Piotr Rosiński, historyk sztuki.
Sat, 07 Sep 2024 - 244 - Gdzie Europa spotyka Atlantyk. Bretania
W wakacyjnych „Muzycznych podróżach po Europie” zaproponowaliśmy wycieczki po zapierającym dech w piersiach wybrzeżu Bretanii. Znajduje się tam najwięcej latarni morskich na świecie z najwyższą tego typu znaną budowlą. Poznaliśmy celtyckie legendy i tradycje tej najbardziej na zachód wysuniętej części Francji, części wyjątkowej, „niefrancuskiej”. Fantastyczny świat Bretanii znajdziemy w legendach o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, w opowieściach o poszukiwaczach Świętego Graala czy Tristanie i Izoldzie. Na naszej trasie znalazły się urocze, średniowieczne miasteczka i zamki, a także tajemnicze budowle w Carnac, starsze od egipskich piramid. Poznaliśmy też pełną smaków, zarówno z mórz, jak i lądu, kuchnię Bretanii. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni i współwłaścicielka Polka Travel oraz marki WOW land, promującej Polskę regionalną, kulturoznawca, latynoamerykanista i filolog.
Sat, 31 Aug 2024 - 243 - Szlakiem Polichromii Brzeskich i skalnych miast Czech
W wakacyjnych „Muzycznych podróżach po Europie” ruszyliśmy unikalnym Szlakiem Polichromii Brzeskich ze „śląską Sykstyną” w Małujowicach na czele. Na naszej trasie znalazły się też Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich, okrzyknięte przez National Geographic Traveler jednym z siedmiu nowych cudów Polski, kultowe schronisko „Szwajcarka” w Górach Sokolich, średniowieczny kamienny stół sędziowski w Kochanowie, jeden z najstarszych tego typu zabytków w Europie oraz Głazy Krasnoludków, fantazyjne formy skalne w Zaworach na Dolnym Śląsku. W Czechach czekały na nas skalne miasta: Skały Adrszpasko-Teplickie, Czeski Raj, Czeska Szwajcaria i Tiske steny. Nie pominęliśmy też skalnego labiryntu Ostas. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 24 Aug 2024 - 242 - Europejskie podróże z Leonardem da Vinci
W wakacyjnych „Muzycznych podróżach po Europie” podążaliśmy śladami dzieł jednego z najbardziej znanych ludzi w historii. Stał się on archetypem człowieka renesansu, którego sława wykroczyła poza dziedzinę historii sztuki.
Leonardo da Vinci był założycielem drugiej na świecie szkoły artystycznej dla malarzy i rzeźbiarzy w Mediolanie. Malował, rysował, rzeźbił, projektował, konstruował, a nawet – z pasją do anatomii człowieka – jako pierwszy opisał przebieg miażdżycy naczyń krwionośnych.
Wędrówkę rozpoczęliśmy w Muzeum Narodowym w Krakowie, w którym można oglądać „Damę z gronostajem”. W Pinakotece Ambrozjańskiej w Mediolanie widzieliśmy „Portret muzyka”, a w klasztorze Santa Maria delle Grazie w tym samym mieście „Ostatnią Wieczerzę”. Zajrzeliśmy do Luwru, gdzie są: „Mona Lisa” i „Święta Anna Samotrzecia”. Na koniec, w Gallerie Dell’Accademia w Wenecji, przyglądaliśmy się rysunkowi „Człowiek witruwiański”.
Gościem Jerzego Jopa był dr hab. prof. UJK w Kielcach Piotr Rosiński, historyk sztuki.Sat, 17 Aug 2024 - 241 - Czechy mniej znane
Czechy to nie tylko Praga. Zaproponowaliśmy wędrówki po czeskich Karkonoszach i Beskidach, a także po Czeskiej Szwajcarii z Pravcicką Bramą – największą bramą skalną w Europie. Odwiedziliśmy urocze miasta z długą historią, np. Ołomuniec, Stramberk, Mikulov i Litomierzyce. Byliśmy w muzeach Skody i Tatry. Nie zabrakło specjałów czeskiej kuchni. Zajrzeliśmy do Muzeum Serków Ołomunieckich w Losticach. Gościem Jerzego Jopa był Jakub Juszyński ze Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach i Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK, bloger. Z drugim gościem, Sławomirem Skowronem, zajrzymy do wielu pięknie zachowanych zamków i pałaców, a także przyjrzymy się obrzędowi palenia czarownic.
Sat, 10 Aug 2024 - 240 - Między Florencją a Rzymem. O sztuce Michała Anioła
W „Muzycznych podróżach po Europie” zaproponowaliśmy wycieczkę śladami dzieł Michała Anioła, wielkiego człowieka renesansu. Zaczęliśmy w bazylice Santo Spirito we Florencji, gdzie można zobaczyć krucyfiks wyrzeźbiony w drewnie przez młodego Michała. Podziwialiśmy Pietę watykańską, Pietę Bandini w Muzeum Katedralnym we Florencji, Pietę Rondanini w Castello Sforzesco w Mediolanie, Dawida w Galleria dell’Accademia we Florencji, Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim, freski w watykańskiej Kaplicy Paulińskiej, Mojżesza w bazylice św. Piotra w Okowach w Rzymie, nagrobki w Kaplicy Medyceuszów przy kościele San Lorenzo we Florencji, zaprojektowany przez mistrza Plac Kapitoliński i kopułę bazyliki św. Piotra w Rzymie. Sztukę Michała Anioła trudno w pełni zrozumieć bez poznania jego poezji, dlatego na koniec wybraliśmy fragmenty sonetów. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. prof. UJK w Kielcach Piotr Rosiński, historyk sztuki.
Sat, 03 Aug 2024 - 239 - Portugalia. Część 3. Na Szlaku Historycznych Wiosek
W „Muzycznych podróżach po Europie” wybraliśmy się na wędrówkę liczącym ponad 600 km spektakularnym szlakiem GR22 zwanym Grande Rota das Aldeias Historicas de Portugal, czyli Wielkim Szlakiem Historycznych Wiosek Portugalii. Trasa ta została wyróżniona pieczęcią Leading Quality Trails - Best Of Europe przez European Ramblers Association, certyfikatem wskazującym najlepsze miejsca do uprawiania turystyki pieszej w Europie.
Odkrywaliśmy przesiąknięte historią i kulturą miejscowości rozsiane po krainie Beiras. To prawdziwe skarby, w których kamienne domy, średniowieczne kościoły, imponujące zamki i malownicze uliczki przenoszą nas do innych czasów. Żywe skanseny, gdzie wciąż mieszkają ludzie.
Byliśmy w dziewięciu z dwunastu miejscowości tego szlaku, a przy okazji w innych, leżących obok, które swobodnie mogłyby się znaleźć na GR22. Odwiedziliśmy też miejsca, gdzie produkuje się wino Mateus i Porto.
Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.Sat, 27 Jul 2024 - 238 - Wędrówki w czasie po muzeach Europy
Dokładne zwiedzanie wielu z muzeów i galerii sztuki, w których dziś byliśmy, może zająć nawet kilka dni, dlatego w „Muzycznych podróżach po Europie” skupiliśmy się tylko na wybranych dziełach. Na naszej trasie znalazły się: Muzeum Pergamońskie w Berlinie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Galeria Uffizi we Florencji, Pinakoteka w Watykanie, Rijksmuseum w Amsterdamie, Galeria Mauritshuis w Hadze, Muzeum Prado w Madrycie, Galeria Borghese w Rzymie, Królewskie Muzea sztuk Pięknych w Brukseli, Luwr i Musee Marmottan Monet w Paryżu, Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie i Muzeum Picassa w Barcelonie. Podróżowaliśmy ze sztuką od średniowiecza aż po XIX wiek. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. prof. UJK w Kielcach Piotr Rosiński, historyk sztuki.
Sat, 20 Jul 2024 - 237 - Portugalia. Część 2. Klify nad Atlantykiem i najstarszy uniwersytet
W „Muzycznych podróżach po Europie” poznaliśmy główne punkty na turystycznej mapie wybrzeża Algarve: Przylądek Świętego Wincentego, czyli najbardziej wysuniętą na południowy zachód część Europy, przylądek Sagres i klify Ponta da Piedade obok Lagos, a także miasta Tavira i Faro. Powracając do regionu Alentejo zatrzymaliśmy się w miejscowościach Mertola i Serpa. W regionie Beira zwiedziliśmy Coimbrę, miasto narodzin sześciu królów Portugalii z najstarszym uniwersytetem na liście UNESCO. Byliśmy w Aveiro, „portugalskiej Wenecji”, w Viana do Castelo i Ponte de Lima, a w Parku Narodowym Peneda-Geres szukaliśmy starych, kamiennych spichlerzy. Poznaliśmy też legendę związaną z kogucikiem z Barcelos. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 13 Jul 2024 - 236 - Hiszpania. Wino nie tylko z Don Kichotem
W letnim cyklu „Muzyczne podróże po Europie” zwiedziliśmy Barcelonę i jej genialne kulinarne okolice. Byliśmy w Madrycie, a w jego pobliżu zajrzeliśmy do jednego z najsłynniejszych regionów winiarskich Hiszpanii – Ribera del Duero. Zaproponowaliśmy spa w XII-wiecznym opactwie cystersów i XVI-wiecznej bibliotece. Na naszej trasie znalazły się: Segovia z baśniowym, średniowiecznym zamkiem i hotelami w dawnych domach zakonnych, Kraj Basków z Bilbao, miastem zachwycającym konstrukcjami stworzonymi przez słynnych architektów oraz znany winiarski region La Rioja. Nie mogło zabraknąć wędrówki śladami Don Kichota z La Manchy i coraz modniejszego szlaku turystyki pieszej Santiago de Compostela. Gościem Jerzego Jopa była Majka Szura, twórczyni marki Polka Travel, filolog i tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego.
Sat, 06 Jul 2024 - 235 - Portugalia. Część 1. Megality i klasztory
Muzyczne podróże po Europie – ten cykl proponujemy na wakacje w związku z 20-leciem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na początek wybraliśmy się do Portugalii. Mało kto wie, że jest ona pełna megalitów, których najwięcej znajduje się w regionie Alentejo. Kromlech Almendres, menhir Almendres i grobowiec Anta Grande do Zambujeiro to tylko niektóre obiekty megalityczne, jakie znalazły się na naszej trasie. Byliśmy również w imponujących budowlach religijnych: klasztorze Zakonu Chrystusa w Tomar, klasztorze w Batalha, opactwie cystersów w Alcobaca i katedrze w Evorze. Zatrzymaliśmy się w Monsaraz, Marvao, Mafrze, Obidos, Sintrze i Lizbonie. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała
Mon, 01 Jul 2024 - 233 - Harcerze w Ekwadorze
Razem z harcerzami z Hufca Kielce Południe wybraliśmy się na JamCam, zlot skautów regionu interamerykańskiego w Guayaquil w Ekwadorze. Celem była promocja kandydatury Polski do organizacji światowego Jamboree w 2023 r. wśród skautów. Gośćmi Jerzego Jopa była jedyna, pięcioosobowa reprezentacja Polski na zlocie w Ekwadorze: Aleksandra Polesek z córką Krysią Fontaną, Kamila Stępnik, Jakub Raduszewski i Antoni Pawlak. Przy okazji zwiedziliśmy najstarszą stolicę w Ameryce Południowej – Quito, byliśmy na równiku w Mitad del Mundo, a także zdobywaliśmy najwyższy i najpiękniejszy czynny wulkan na świecie – Cotopaxi.
Sat, 22 Jun 2024 - 232 - Apokalipsa Trzeciego Świata. Zambia i Zimbabwe
Wybraliśmy się do byłych kolonii brytyjskich w środkowo - południowej Afryce. Tereny te penetrował David Livingstone, jeden z największych XIX-wiecznych odkrywców, któremu nawet zespół Abba poświęcił swój utwór „What About Livingstone?”. Śladem Livingstone’a wyruszył gość Jerzego Jopa, Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, fotografik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych. Wspominaliśmy też innych podróżników, takich jak Henry Morton Stanley czy Emil Holuba, wizjonera Cecila Johna Rhodesa, rewolucjonistę Roberta Mugabe czy Edwarda Festusa Mukuka Nkoloso, twórcę zambijskiego programu kosmicznego. Opowiadaliśmy o historii świetności i upadku Białej Rodezji.
Sat, 15 Jun 2024 - 231 - Muzea w Izraelu
Mimo trwającej wojny odwiedziliśmy Izrael. Obok popularnych turystycznych atrakcji, warto zwiedzić też mniej oczywiste miejsca tego kraju. Należą do nich muzea, będące prawdziwą skarbnicą archeologii, etnografii, sztuki i lokalnej historii, przyciągające turystów z całego świata. W tym kraju jest ponad 200 muzeów, znajdujących się w miastach, miasteczkach i kibucach. Odwiedziliśmy Muzeum Narodu Żydowskiego ANU i Muzeum Sztuki w Tel Awiwie z Pawilonem Sztuki Współczesnej Heleny Rubinstein. Byliśmy w Muzeum Ilany Goor w sercu Jaffy, a w Jerozolimie zwiedziliśmy Muzeum Izraela oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. Zajrzeliśmy też do Mishkan Museum Of Art w kibucu Ein Harod i Muzeum Bojowników Gett. Gościem Jerzego Jopa była Magdalena Kusztal, jeszcze niedawno kierująca Instytutem Polskim w Tel Awiwie, wieloletnia dyrektorka Kieleckiego Centrum Kultury.
Sat, 08 Jun 2024 - 230 - Pocztówki z Japonii
Zwiedzanie kraju kwitnącej wiśni rozpoczęliśmy w Hiroszimie, skąd wybraliśmy się na wyspy Miyajima i Sakurajima, oferującą kąpiele w gorącym piasku wulkanicznym. Z kolei były: trekking w Kirishima National Park, kąpiele w gorących źródłach Beppu, wycieczka rowerowa widokową trasą Shimanami Kaido, podziwianie zamków w Okayamie i Osace, spacery po Nara i Kioto. Szukaliśmy śladów samurajów w Kanazawie. Zaproponowaliśmy wizytę w skansenie Hida no Sato w Takayamie i na farmie wasabi w Matsumoto. Ostatnim punktem programu było Tokio, skąd wyruszyliśmy na wycieczkę do Nikko z grobowcami szogunów. Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski, doradca zarządu w Grupie Polskie Składy Budowlane Handel, podróżnik, fotografik.
Sat, 01 Jun 2024 - 229 - Ruch lodu, czyli podróż przez topniejącą Arktykę
Rejs polarny jachtem „Magnus Zaremba”, pod dowództwem kapitana Eugeniusza Moczydłowskiego, w otoczeniu majestatycznych lodowców – to główny punkt naszego programu. Podpatrywaliśmy życie dzikich zwierząt tam, gdzie poluje największy drapieżnik na Ziemi, niedźwiedź polarny. Gościem Jerzego Jopa był Kuba Witek, filmowiec, podróżnik i autor książek, który wziął udział w ekspedycji naukowej AREX 2019 na Spitsbergen, zorganizowanej przez Instytut Oceanologii PAN Sopocie. Cel wyprawy to badania Arktyki związane ze zmianą klimatu, a kierował nią prof. Jan Marcin Węsławski, wychowanek prof. Stanisława Siedleckiego, założyciela Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
Sat, 25 May 2024 - 228 - Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych
Niesamowite widoki łączące góry z otwartym oceanem, najwyższe klify w Europie, największe morskie jaskinie świata… Dzisiejsza podróż była spotkaniem z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie. Odwiedziliśmy Wyspy Owcze, archipelag wysp wulkanicznych, położony w połowie drogi między Norwegią a Islandią na Morzu Norweskim, które jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Zostały one uznane przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Poznawaliśmy farerskie społeczeństwo, obserwowaliśmy nawet krwawe polowanie Grindadrap. Gościem Jerzego Jopa był Kuba Witek, filmowiec, podróżnik, autor książek, twórca filmów dokumentalnych: „ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów” (Grand Prix Festiwalu Mediatravel w Łodzi) oraz „FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych”.
Sat, 18 May 2024 - 227 - Rowerem z Drezna do Berlina i przez Szwajcarię
Niemcy słyną ze świetnie przygotowanych tras rowerowych. Poszukując celu na majowy wypad rowerowy wybraliśmy się więc do naszych najbliższych sąsiadów. Wybór padł na szlak rowerowy z Drezna do Berlina. Po drodze znalazły się między innymi Torgau i Wittenberga – miasta Marcina Lutra, Magdeburg – kolebka niemieckiego romanizmu oraz Poczdam – królestwo pałaców i ogrodów. Zaliczyliśmy też trasę rowerową Berliner Mauerweg, czyli śladem Muru Berlińskiego. Berlińczycy kochają rowery, które są dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Przekonywał o tym dr Piotr Olszewski, a rozmawiał z nim Jerzy Jop. W drugiej części programu sprawdziliśmy, czy można również Szwajcarię uznać za raj dla rowerzystów. Wybraliśmy się w podróż od Jeziora Genewskiego do Jeziora Bodeńskiego. Przy okazji pokonaliśmy na rowerach widowiskową przełęcz Furka. Naszymi gośćmi byli: Klaudia Cybulska, Barbara Pasik, Michał Domagalski i Adrian Małkiewicz.
Sat, 11 May 2024 - 226 - Kusząca Kanada - Indianie, bizony i dinozaury
Drogą Yellowhead Highway dojechaliśmy do doliny Skeena, zamieszkiwanej przez Indian Gitxan, „ludzi znad rzeki mgły”. Podążyliśmy szlakiem totemów i dotarliśmy do lasów deszczowych niedźwiedzia-ducha Kermode. Przypomnieliśmy gorączkę złota Cariboo. Penetrowaliśmy kaniony Prowincjonalnego Parku Dinozaurów i odwiedziliśmy Muzeum Paleontologii w Drumheller, najwspanialsze muzeum dinozaurów na świecie. Byliśmy w Buffalo Jump, gdzie Indianie Czarne Stopy zabijali bizony i Bison Paddock. Na wyspie Vancouver zajrzeliśmy do rezerwatu Cathedral Grove, w którym można zobaczyć nawet 800-letnie, dochodzące do 80 metrów wysokości daglezje. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 04 May 2024 - 225 - Sokotra - Galapagos Oceanu Indyjskiego
Choć Sokotra jest częścią targanego wojną Jemenu, na samej wyspie nie ma śladu działań wojennych. Geolodzy uważają ją za najbardziej odizolowany kawałek lądu w historii Ziemi. Przyciągają krajobrazy jak z filmów fantasy, mnóstwo gatunków roślin i zwierząt niespotykanych nigdzie indziej na świecie i mała liczba turystów, nieprzekraczająca kilku tysięcy rocznie. Zaproponowaliśmy kąpiele w szmaragdowych lagunach i wadi, spacery w lesie smoczych drzew i lesie wymarłych drzew, wspinanie się po 150-metrowych wydmach przytulonych do nagich skał i odkrywanie jaskini Hoq z gigantycznymi filarami. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Ewa Rot-Buga, autorka książek: „Konno po marzenia”, „Roxley. Wibracja piękna” i „W odbiciach” oraz Sławomir Buga, pasjonat fotografii.
Sat, 27 Apr 2024 - 224 - Muzyka bez granic. Z pogranicza rusnacko-łemkowskiego Pienin
Odwiedziliśmy bogatą w tradycję ziemię pienińska, region pogranicza, który do dziś fascynuje zachowaną tu mozaiką językową, religijną i kulturową. Sprawdziliśmy stopień pokrewieństwa repertuaru muzycznego górali pienińskich oraz ruskich po obu stronach granicy. Usłyszeliśmy nagrania zarejestrowane w ramach projektu „Muzyka bez granic”, którego najważniejszym celem było utrwalenie tradycyjnego repertuaru pieśniowego, odtworzonego z pamięci najstarszego i średniego pokolenia. W śpiewie Rusinów zdołał przetrwać najstarszy typ polifonii ludowej, podobnie wielogłos górali pienińskich porównuje się do pierwszych średniowiecznych form wielogłosowych. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog, etnolog i antropolog kultury, pomysłodaczyni i autorka projektu „Muzyka bez granic”, dr Piotr Kłapyta z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Agnieszka Stopka, Rusinka.
Sat, 20 Apr 2024 - 223 - Odkryte – niewyjaśnione
Tym razem wybraliśmy się w podróż po świecie w poszukiwaniu prehistorycznych geoglifów i petroglifów. Kogo i co przedstawiają te wizerunki? Teoria paleokontaktu zakłada, że cywilizacja na Ziemi zrodziła się dzięki przybyszom z kosmosu, a spotkania naszych praprzodków z Obcymi mogły zostać uwiecznione w sztuce naskalnej i w rysunkach wykonanych w glebie. Poznaliśmy rysunki z Nazca, będące największą tajemnicą Peru i kandelabr z pobliskiego Paracas. Odkrywaliśmy niezgłębione tajemnice Sahary Zachodniej. Szukaliśmy śladów dawnej sztuki naskalnej w Meksyku, Uzbekistanie i wielu innych miejscach. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak i prof. dr hab. Marek Jóźwiak, założyciele I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej w Kielcach, świętujące niedawno dziesięciolecie istnienia. O budowlach megalitycznych w Egipcie, Libanie, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, na Sardynii i polinezyjskiej wyspie Nan Madol, mogących być dowodami na istnienie cywilizacji pozaziemskich, opowiadał Sławomir Skowron.
Sat, 13 Apr 2024 - 222 - Apokalipsa Trzeciego Świata. Mozambik
Zapisana historia Mozambiku sięga wyprawy Vasco da Gamy, który przypłynął do wybrzeży Mozambiku w 1498 roku. Portugalia przez blisko 450 lat garściami czerpała ze swojej kolonii: z ludzi i złóż mineralnych. W 1975 roku, jako jedno z ostatnich państw Afryki, kraj ten uzyskał niepodległość. Kolejna wojna, tym razem domowa, wybuchła zaraz potem i trwa do dziś. Zwiedzaliśmy stolicę Mozambiku – Maputo, z architektonicznymi perełkami, jak dworzec kolejowy, uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie czy Casa de Ferro, budynek zaprojektowany przez Gustave’a Eiffla. W odchodzący świat portugalski wpisuje się też portowe miasto Beira, w którym zajrzeliśmy do Grande Hotel, niegdyś najbardziej luksusowego hotelu w całej Afryce. Opowiemy o urodzonym w Maputo Africu Simonie. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, fotografik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych.
Sat, 06 Apr 2024 - 221 - Wyspa Wielkanocna
Poznaliśmy tajemnice Wyspy Wielkanocnej, leżącej na Oceanie Spokojnym, będącej najbardziej oddalonym od stałego lądu kawałkiem ziemi. Rapa Nui słynie z posągów moai, o których w rozmowie z Jerzym Jopem opowiadała Grażyna Woźniczka, filolog, kulturoznawca i latynoamerykanista, współtwórczyni biura Polka Travel.
Sat, 30 Mar 2024 - 220 - Kult śmierci w Meksyku i na wyspie Sulawesi
Przybliżyliśmy kult śmierci w odległych od siebie miejscach: w Meksyku i na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Meksyk odwiedziliśmy w towarzystwie La Catriny, pani kościotrup, a na Sulawesi uczestniczyliśmy w niezwykłej ceremonii pogrzebowej. Gościem Jerzego Jopa była Majka Szura, znawczyni krajów Ameryki Łacińskiej, założycielka i właścicielka kieleckiego biura podróży Polka Travel.
Sat, 30 Mar 2024 - 219 - Kanada Zachodnia. Tropem potęgi natury
Kanadyjskie Rockies to jedno z najciekawszych pasm górskich na świecie. Odwiedziliśmy cztery Parki Narodowe znajdujące na jego terenie, wpisane na listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO: Banff i Jasper w Albercie oraz Yoho i Kootenay w Kolumbii Brytyjskiej. To istny raj dla pasjonatów przyrody i oszałamiających krajobrazów. Znajdziemy tu spektakularne, mieniące się turkusową wodą jeziora, rzeki, wodospady, gorące źródła, gęste lasy, największy poza kręgami polarnymi lodowiec, a także najstarsze i najbardziej złożone na świecie skamieniałości. Znaleźliśmy się też w innych miejscach Kanady Zachodniej: w Dolinie Okanagan, w Parku Narodowym Revelstoke, na Przełęczy Rogersa w Parku Narodowym Glacier i w Manning Provincial Park. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 23 Mar 2024 - 218 - Dzika przyroda Himalajów i Stanów Zjednoczonych
W pierwszej części zaproponowaliśmy tramping w Himalajach. Wyruszyliśmy między innymi do Ladakhu, czyli Małego Tybetu, krainy wysokich przełęczy i buddyjskich klasztorów. Piękno przekraczające wyobraźnię poznaliśmy w parkach narodowych Stanów Zjednoczonych. Na naszej trasie znalazły się: Park Narodowy Yosemite, Dolina Śmierci, Canyonlands, Zion i Park Narodowy Sekwoi. Nie zabrakło przygód wśród lodowców i fiordów Alaski. Gościem Jerzego Jopa był Tomasz Tułak.
Sat, 16 Mar 2024 - 217 - Żaglowcem po morzu
Tych, którzy są głodni wrażeń w „Muzycznych podróżach przez świat” zabraliśmy w rejs Zawiszą Czarnym, największym żaglowcem skautowym na świecie. Odwiedziliśmy szwedzką wyspę Gotlandię, wyspę wikingów, z której wywodzi się Pippi Langstrump. Byliśmy w pięknym Kalmar, jednym z najstarszych miast Szwecji. Wyruszyliśmy też na norweskie fiordy. Stanęliśmy na spektakularnym klifie Preikestolen, gdzie powstały zdjęcia do filmu „Mission Impossible”. Nie zabrakło wielu morskich opowieści z dreszczykiem. Gośćmi Jerzego Jopa byli Artur Piwko i Maciej Wlazło.
Sat, 09 Mar 2024 - 216 - Wspinaczka skałkowa w Polsce i na świecie
Przybliżyliśmy sport, który łączy w sobie dwie pasje – miłość do gór oraz chęć wspinania się i pokonywania własnych słabości. Zaproponowaliśmy najlepsze miejsca do eksplorowania tego coraz bardziej popularnego sportu. Na naszej trasie znalazły się: Frankenjura – kultowy rejon wspinaczkowy w Bawarii w Niemczech i Bovedosy – wizytówki wspinania na Costa Blanca w Hiszpanii. Było wspinanie po hiszpańskich tufasach w Rodellar i długich drogach w wapieniu w Ospie w Słowenii, a także w austriackim Adlitzgraben i włoskim Arco. Poznaliśmy najciekawsze miejsca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która jest idealnym rejonem do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką skałkową. Nie zapomnieliśmy też o Zelejowej blisko Kielc. O swojej pasji mówił Michał Korban, pochodzący z Gminy Morawica zawodnik Kadry Narodowej Polskiego związku Alpinizmu, zdobywca Mistrzowskiej Klasy Międzynarodowej i członek Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego, a rozmawiał z nim Jerzy Jop.
Mon, 04 Mar 2024 - 215 - Turystyka biegowa
Startowanie w zagranicznych zawodach biegowych jest coraz bardziej lubianą formą turystyki. Przybliżyliśmy jedne z najpopularniejszych biegów, choćby Klasyczny Maraton w Atenach, Ultra Trail du Mont Blanc, czy 100 Miles of Istria. Będąc w Chorwacji poznaliśmy np. Hum, najmniejsze miasto świata. Gościem Jerzego Jopa był Piotr Kusiak.
Sun, 03 Mar 2024 - 213 - Podróże kosmiczne
Turystyka kosmiczna w szerszym wymiarze od 2018 roku… zapewniał szef Blue Origin. Co prawda nic z tych planów nie wyszło, ale bilety na pierwsze loty, na razie na umowną granicę kosmosu, schodzą na pniu. Tym, którzy chcą zobaczyć Ziemię z kosmosu proponujemy rozmowę z Łukaszem Wilczyńskim z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
Sat, 24 Feb 2024 - 212 - Wenecja. Najsłynniejsza maskarada Europy
Zaprosiliśmy do Wenecji, w której 13 lutego zakończył się karnawał słynący z niezwykłych masek i kolorowych kostiumów. To największa, najstarsza i najbardziej widowiskowa zabawa uliczna w Europie, sięgająca korzeniami XI wieku. Parady i inne wydarzenia upamiętniały w tym roku postać Marco Polo, który zmarł 700 lat temu. Karnawał odbył się pod hasłem „Ad Oriente. Niezwykła podróż Marco Polo” i nawiązywał do wyprawy słynnego podróżnika do Chin. Jak fotografować na karnawale w Wenecji? O tym również mówił Mirosław Lubarski, doradca zarządu w Grupie Polskie Składy Budowlane Handel, z którym rozmawiał Jerzy Jop.
Sat, 24 Feb 2024 - 211 - Azory - europejskie Hawaje
Wybraliśmy się na Azory, archipelag dziewięciu portugalskich wysp, leżących na środku Atlantyku. W programie podróży znalazło się pięć z nich: Sao Miguel, Terceira, Pico, Faial i Sao Jorge. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni marki Polka Travel, kreatorka podróży, pomysłodawczyni marki WOWLand, promującej Polskę regionalną, znawczyni Ameryki Południowej.
Fri, 16 Feb 2024 - 210 - Arabia Saudyjska. Naftowa potęga zmienia oblicze
Dzisiejsza podróż obaliła wiele stereotypów na temat Arabii Saudyjskiej otwartej dla ruchu turystycznego dopiero pod koniec 2019 roku. W Rijadzie przyjrzeliśmy się pawilonowi poświęconemu The Line, najsłynniejszemu projektowi Wizji 2030, który jest gigantycznym, futurystycznym miastem-wieżowcem. Na naszej trasie znalazło się też inne kosmopolityczne miasto – starożytny port Jeddah. Byliśmy w mieście Al Hofuf, otoczonym największą oazą świata, a także przy Słoniowej Skale w oazie Al-Ula i wśród starożytnych grobowców w skalnym mieście Hegra, drugim po Petrze najważniejszym ośrodku Nabatejczyków. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje Medyna, święte miasto proroka i jak wygląda pielgrzymka do Mekki, do której nie wejdzie żaden „niewierny”. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni marki Polka Travel, kreatorka podróży, pomysłodawczyni marki WOWLand, promującej Polskę regionalną, znawczyni Ameryki Południowej.
Sat, 10 Feb 2024 - 209 - Apokalipsa Trzeciego Świata. Angola
Wybraliśmy się do jednego z najbardziej fascynujących krajów Afryki, w którym było niewielu turystów. Angola w przyspieszonym tempie próbuje nadgonić czas zgubiony podczas wojny domowej. Byliśmy w Luandzie uznawanej za najkosztowniejsze miasto świata, łączącej portugalską historię i współczesną, przede wszystkim chińską nowoczesność. Zajrzeliśmy do położonego niedaleko stolicy osiedla Kilamba, które jest oryginalnym na skalę afrykańską eksperymentem urbanistycznym. Na naszej trasie znalazły się też Huambo, nazywane Nową Lizboną, Benguela, Lubango i Mocamedes. Jechaliśmy jedną z najsłynniejszych dróg górskich na świecie – Estrada Nacional 280. Zajrzeliśmy do spektakularnej szczeliny Tundavala w górach Serra da Leba. Znaleźliśmy się też na cmentarzysku statków Praia do Sarico. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, fotografik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych.
Sat, 03 Feb 2024 - 208 - Islandia. W poszukiwaniu maskonurów. Cz.2
Poznaliśmy atrakcje tzw. Diamentowego Kręgu: kompleks wulkaniczny Krafla i rejon Hverir z surrealistycznymi krajobrazami, jezioro Myvatn z pseudokraterami, wodospady Godafoss i Aldeyarfoss. Na wschodzie Islandii czekały na nas kolejne niezwykłe wodospady Hengifoss i Litlanesfoss. Poznaliśmy słynną lagunę lodowcową Jokulsarlon, wspaniałe jęzory lodowca Vatnajokull i jeziora lodowcowe. Skogafoss i Seljalandfoss to następne duże wodospady na naszej trasie. Na północy Islandii zwiedzaliśmy półwysep Dyrholaey ze znaną z „Gry o tron” piękną i groźną czarną plażą Reynisfjara z bazaltowymi kolumnami i samotnymi skałami stojącymi w oceanie. Na koniec popłynęliśmy na wyspę Heimaey, gdzie wspinaliśmy się na wulkan Eldfell, powstały w 1973roku w wyniku niespodziewanej erupcji będącej jedną z największych katastrof naturalnych Islandii. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 27 Jan 2024 - 207 - Muzyczne podróże. Islandia. W poszukiwaniu maskonurów. Cz. 1
Tuż po erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes, kiedy to strumienie lawy dotarły do miasta Grindavik, a premierka Islandii nazwała 14 stycznia „czarnym dniem w historii kraju”, postanowiliśmy zwiedzić tę krainę ognia i lodu. Zaproponowaliśmy spacer w dolinie ryftowej Thingvellir, oglądanie gejzerów w Haukadalur i wodospadu Gullfoss. Zajrzeliśmy do jednej z największych jaskiń lawowych na świecie – Vidgelmir. Zwiedziliśmy półwysep Snaefellsnes z najpiękniejszą górą Islandii – Kirkjufell, ogromnym wulkanem z lodowcem w kraterze i czarną plażą Djupalon. Wypatrywaliśmy maskonurów w 400-metrowym urwisku Latrabjarg na krańcu Europy, który jest najdalej wysunięty na zachód. Na Fiordach Zachodnich byliśmy także na różowej plaży Raudasandur. Zajrzeliśmy do ogrodu w Akureyri, najbardziej wysuniętego na północ ogrodu botanicznego na świecie. Wąwóz Asbyrgi, urzekające bazaltowe skały doliny Vesturdalur, czerwona góra Raudaholar i najpotężniejszy wodospad Islandii – Dettifoss – to atrakcje Parku Narodowego Vatnajokull, które znalazły się na naszej trasie. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 20 Jan 2024 - 206 - Na Wyspie Króla Jerzego
Wybraliśmy się na Wyspę Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. To mroźne królestwo gór lodowych, pingwinów i słoni morskich, nazywane nieoficjalnie stolicą Antarktyki. Piękne w swojej dziewiczej, bezkresnej przestrzeni. Poznaliśmy codzienne życie w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Gościem Jerzego Jopa była Dagmara Bożek, polarniczka, autorka książek, która uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016).
Sat, 13 Jan 2024 - 205 - Etiopia. Tam, gdzie rok trwa 13 miesięcy
Wybraliśmy się do Etiopii, jednego z pierwszych krajów, który przyjął chrześcijaństwo. Tam Nowy Rok 2017 rozpocznie się dopiero, gdy u nas będzie 11 września 2024. Zwiedzaliśmy skalne kościoły Lalibeli oraz klasztory w Tigraju, w którym jeszcze w ubiegłym roku trwała krwawa wojna. Byliśmy w klasztorach na wyspach jeziora Tana. Podziwialiśmy semieńskie szczyty i barwną Depresję Danakil, wchodzącą w skład Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Obserwowaliśmy życie mieszkańców etiopskiej wsi, żniwa i miejsca wydobycia soli. Poznaliśmy też Timkat, najbarwniejsze święto tego kraju, odbywające się w styczniu. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 30 Dec 2023 - 204 - Meksyk.Tam, skąd pochodzi gwiazda betlejemska
Dowiedzieliśmy się, jak Meksykanie obchodzą Boże Narodzenie i przypadające 12 grudnia święto Matki Bożej z Guadalupe, patronki obu Ameryk. Poznaliśmy cuda natury w Meksyku, np. Kanion Sumidero, Park Narodowy Huatulco i Cascadas de Aqua Azul, a także piramidy i dawne świątynie. Byliśmy też na przerażającej Wyspie Lalek i w Taxco – mieście srebra, a tequilę degustowaliśmy w miejscowości o tej samej co popularny trunek nazwie. Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski, doradca zarządu w Grupie Polskie Składy Budowlane Handel.
Sat, 23 Dec 2023 - 203 - Apokalipsa Trzeciego Świata. Dżibuti i Somaliland
Pierwszą w Afryce zelektryfikowaną, normalnotorową drogą kolejową, otwartą w 2016 roku, mimo czyhających niebezpieczeństw, dotarliśmy z Addis Abeby w Etiopii do Dżibuti, stolicy kraju o tej samej nazwie. Byliśmy nad dwoma jeziorami: Assal, położonym w najniższym punkcie całej Afryki i Abbe, drugim najbardziej zasolonym jeziorze na świecie, słynącym z księżycowych krajobrazów. Pickupem przez pustynię, w konwojach, dojechaliśmy do Hargejsy, stolicy Somalilandu, państwa nieuznawanego na arenie międzynarodowej. Zajrzeliśmy do historycznej Berbery. Ten, kto posiadał to miasto kontrolował ruch morski na Morze Czerwone. W masywie górskim Laas Geel szukaliśmy prehistorycznych malowideł skalnych. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, fotografik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych.
Sat, 16 Dec 2023 - 202 - Liverpool śladami Beatlesów
Podczas zwiedzania miasta Beatlesów odwiedziliśmy dom Paula McCartneya i dom, w którym mieszkał John Lennon. Poznaliśmy klub muzyczny The Cavern na Mathew Street, gdzie rozpoczęła się legenda The Beatles, a także inne miejsca, które na zawsze wpisały się w historię pop-kultury, jak choćby Penny Lane czy Strawberry Fields. Byliśmy w The Beatles Story, największym muzeum ze stałą wystawą pamiątek związanych z zespołem i w Liverpool Beatles Museum. Gościem Jerzego Jopa był Piotr Kwaśniewski z Redakcji Internetowej Radia Kielce.
Fri, 08 Dec 2023 - 201 - Meksyk mniej znany
Zwiedzanie zaczęliśmy w Choluli z największą na świecie piramidą. W Puebli zajrzeliśmy do biblioteki Palafoxiana, najstarszej biblioteki w obu Amerykach. Wybraliśmy się na niezwykłe wybrzeże Kalifornii Dolnej Południowej, gdzie jednak złapał nas huragan. El Chepe, wg National Geographic jedną z najwspanialszych tras kolejowych na świecie, przejechaliśmy przez tereny meksykańskich karteli, zaliczając Miedziany Kanion, czterokrotnie większy od Wielkiego Kanionu w Stanach Zjednoczonych. Poznaliśmy Indian Tarahumara, urodzonych by biegać, a także społeczność menonitów w stanie Chihuahua. Nie jest nam już obce również meksykańskie święto zmarłych. Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski, podróżnik i fotografik.
Sat, 02 Dec 2023 - 200 - Zakochaj się we Francji
Kontynentalna Francja może się pochwalić niezwykłymi 51 obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z nich zwiedziliśmy podczas podróży po tym najczęściej odwiedzanym kraju na świecie. W roku 2019 liczba przyjeżdżających do Francji turystów przekroczyła 91 milionów. Wpływy z turystyki zagranicznej we Francji w ubiegłym roku wyniosły 57,9 mld euro, co jest rekordowym wynikiem, przekraczającym wyniki sprzed pandemii COVID-19. O Francji mającej zapach perfum i smak wina, w której gotowanie jest sztuką, opowiadała Anna Wiaderny.
Sat, 25 Nov 2023 - 199 - Mali. Od potęgi po skrajne ubóstwo
Miastem równie owianym legendą co Timbuktu było tylko Eldorado, ale Timbuktu naprawdę istnieje. Odwiedziliśmy to miasto z gliny, kryjące bezcenne manuskrypty, poznając przy okazji zwyczaje jego założycieli – Tuaregów, władców Sahary. Weszliśmy do Wielkiego Meczetu w Djenne, największej glinianej budowli sakralnej na świecie. Odwiedziliśmy też Dogonów, afrykański lud z kosmosu i jego wiszące wioski. Obowiązkowym punktem programu był rejs po Nigrze. Po Mali, jednym z najniebezpieczniejszych krajów świata, oprowadzała nas Grażyna Woźniczka, filolog, kulturoznawca i latynoamerykanista, współtwórczyni kieleckiego biura Polka Travel, a rozmawiał Jerzy Jop.
Sat, 18 Nov 2023 - 198 - Apokalipsa Trzeciego Świata. Czad
Odwiedziliśmy kolejny kraj Sahelu regularnie targany przez zawirowania polityczne – zamachy stanu i walki wewnętrzne. Czad jest też jednym z najbiedniejszych i najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. Nie zważając na ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych zwiedziliśmy malownicze wąwozy, labirynty, łuki i formacje skalne na płaskowyżu Ennedi, a także położone w pobliżu jeziora Ounianga. To absolutny cud przyrodniczy – w morzu piasku w samym środku Sahary zdołały jakimś sposobem przetrwać tysiące lat. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, fotografik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych.
Sat, 04 Nov 2023 - 197 - Bhutan - kraj szczęśliwych ludzi
Królestwo Grzmiącego Smoka, okrzyknięte mianem mitycznej krainy szczęśliwości Shangri-La, to cel naszej wyprawy. W Paro uczestniczyliśmy w festiwalu ceczu ku czci Guru Rinpocze, którego nauki stały się podwaliną buddyzmu tybetańskiego. Odwiedziliśmy najświętsze miejsce kraju – liczący ponad 1200 lat klasztor Taktsang, czyli Tygrysie Gniazdo oraz potężny Punakha Dzong, a także stolicę Thimphu. Naszym gościem był Mirosław Lubarski, doradca zarządu w Grupie Polskie Składy Budowlane Handel.
Sat, 28 Oct 2023 - 196 - Egipt cz.3. Skarby faraonów i droga do wieczności
Zwiedziliśmy Luksor nazywany największym muzeum świata na świeżym powietrzu. Byliśmy w Królewskim Pokoju Mumii w Narodowym Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Kairze, otwartym w kwietniu 2021 roku po uroczystej „Złotej Paradzie Faraonów”. Zajrzeliśmy do Muzeum Kairskiego tuż przed stopniowo otwieranym od tego miesiąca Wielkim Muzeum Kairskim, największym muzeum na świecie. Przyciągnęło nas też Miasto Umarłych w czasie ramadanu. Mówiliśmy również o odkrytym niedawno starożytnym sekrecie balsamowania zmarłych w Egipcie. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 21 Oct 2023 - 195 - Egipt cz. 2. Oazy i ramadanSat, 14 Oct 2023
- 194 - Egipt cz.1. Z Kairu do Krainy Palm
Egipt jest kolejnym krajem, który zdecydował się postawić swoją stolicę kompletnie od zera. Zanim jednak powstanie Nowa Stolica Administracyjna zwiedziliśmy Kair, jego dzielnicę koptyjską i Kair islamski. Byliśmy przy piramidach w Dahszur, Sakkarze i Gizie. Zawędrowaliśmy też do oazy Siwa, niezwykłego miejsca pełnego jezior i źródełek na skraju Wielkiego Morza Piasku. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 07 Oct 2023 - 193 - Apokalipsa Trzeciego Świata. Niger
Odwiedziliśmy jedno z najbiedniejszych państw świata, kolejny kraj rozciągającego się w Afryce od Atlantyku po Morze Czerwone Sahelu, w którym doszło do zamachu stanu. Prezydent Francji ogłosił kilka dni temu, że wojska francuskie zostaną jednak wycofane z Nigru. Nastąpi to w obliczu rosnących nastrojów antyfrancuskich na całym kontynencie i niepowodzeń w powstrzymywaniu terroryzmu dżihadystycznego w regionie Sahelu. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych.
Sat, 30 Sep 2023 - 192 - Spitsbergen - kraina niedźwiedzi polarnych
Celem naszej wyprawy była największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard, dzika kraina gór, wody i lodu. Żyje tam więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi. Odwiedziliśmy Polską Stację Polarną Hornsund, najdalej na północ wysuniętą całoroczną naszą placówkę naukową. Nie zabrakło spotkań z lisami polarnymi, reniferami i fokami na dryfujących krach. Poznaliśmy też roślinność tamtejszej tundry. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak oraz prof. dr hab. Marek Jóźwiak.
Sat, 23 Sep 2023 - 191 - Apokalipsa Trzeciego świata. Libia
Odwiedziliśmy kraj, który po obaleniu dyktatury Muammara Kaddafiego w 2011 roku pogrążył się w trwającym do dziś chaosie.Podzielony jest między rywalizujące ugrupowania i zbrojne bojówki. Ma dwa rządy – jeden ze stolicą w Trypolisie, uznawany na arenie międzynarodowej, drugi w Tobruku na wschodzie kraju, popierany przez Libijską Armię Narodową. To spowalnia jakąkolwiek pomoc po powodzi, która nawiedziła Libię kilka dni temu i spowodowała śmierć tysięcy osób.Gościem Jerzego Jopa był Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych.
Fri, 15 Sep 2023 - 190 - Azerbejdżan i Mongolia – nie tylko step
Odwiedziliśmy dwie azjatyckie krainy stepów. W Azerbejdżanie życie skupia się wokół Baku, miasta ropą płynącego. Nic dziwnego, że naftowe pejzaże zdominowały pierwszą część wyprawy. Opowiedzieliśmy o polskim wkładzie w wydobycie ropy naftowej w tym kraju. Pierwszym, który wydobył ropę z dna morskiego w Baku był zresztą Polak, Witold Zglenicki. W części drugiej pod słonecznym niebem Mongolii obserwowaliśmy koczowników w ich słynnych jurtach. W krainie Czyngis-chana nie mogliśmy nie odwiedzić jego monumentalnego pomnika, a także stolicy kraju – Ułan Bator. Gościem Jerzego Jopa był Maciej Białek.
Sat, 09 Sep 2023 - 189 - Sudan. W królestwie czarnych faraonów
Wybraliśmy się do jednego z największych państw w Afryce, bardzo rzadko odwiedzanego przez turystów. Byliśmy w Meroe, antycznym mieście w środku pustyni, z około 100 piramidami pozostałymi po potężnym królestwie Kusz. Na naszej trasie znalazły się też starożytne miasta: Kerma i Soleb, a także stolica kraju – Chartum, Omdurman z grobem Mahdiego, Port Sudan, słynny niegdyś port Suakim i Karima. Przypomnieliśmy polskie wykopaliska w Starej Dongoli. Byliśmy w kopalni złota, podziwialiśmy skamieniałe drzewa i uczestniczyliśmy w niezwykłym rytuale sufi. Spotkaliśmy nawet rzadkiego białego wielbłąda. Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski, doradca zarządu w Grupie Polskie Składy Budowlane Handel, a opowiadaliśmy o Sudanie sprzed wojny domowej, która wybuchła 15 kwietnia tego roku.
Sat, 02 Sep 2023 - 188 - Przez pustynie Azji
Wspominaliśmy wyprawę naukowo-badawczą studentów Instytutu Geografii WSP w Kielcach, która odbyła się ponad 40 lat temu. Jej celem były pustynie Azji Południowo-Zachodniej. Serce antycznej Persji, czyli Persepolis, Teheran, Isfahan, Meszhed i Sziraz, miasto poetów – to punkty na naszej trasie po Iranie u progu rewolucji islamskiej. Pokonaliśmy osławioną przełęcz Salang w górach Hindukusz w Afganistanie, a afgańskimi miastami, które udało nam się zobaczyć w niebezpiecznym kraju były: Mazar-i Szarif i Kabul. W Pakistanie, oprócz Pustyni Thar, widzieliśmy Islamabad, Karaczi i Lahore – miasto królów oraz rzekę Indus. Gościem Jerzego Jopa był Wojciech Białek.
Sun, 27 Aug 2023 - 187 - Kuwejt. Nieznana perła świata arabskiego
Odwiedziliśmy kraj, który jest symbolem absolutnego bogactwa i racjonalnej gospodarki, kojarzony z ogromnymi złożami ropy naftowej i operacją Pustynna Burza. Gościem Jerzego Jopa był Maciej Białek.
Sun, 27 Aug 2023 - 186 - Arabia Saudyjska. Bogactwo i zakazy
Arabia Saudyjska. Bogactwo i zakazy Jako jedni z nielicznych turystów podglądaliśmy życie mieszkańców skrajnie konserwatywnej Arabii Saudyjskiej, w której za złamanie prawa szariatu grozi publiczna chłosta, a nawet ścięcie głowy. Poznaliśmy sposoby na randkowanie w cieniu muttawy, czyli policji religijnej. Mekka, najświętsze miasto islamu, jest dla nas niewiernych zakazana, byliśmy za to w Rijadzie, z którego pochodził Osama bin Laden. Dowiedzieliśmy się, jak wielką rolę miała płynąca ropą Arabia Saudyjska w obaleniu Związku Radzieckiego i jak potężna jest rodzina królewska Saudów. Gościem Jerzego Jopa był Maciej Białek.
Sat, 19 Aug 2023 - 185 - Czad. Wyprawa na festiwal Gerewol
Odwiedziliśmy Czad, niemal najbiedniejszy kraj na świecie, ale jednocześnie przepiękny. Terra incognita, odwiedziło go bowiem niewielu turystów. Podziwialiśmy płaskowyż Ennedi, który przez miliony lat wietrzenia przybrał niesamowity kształt skalnych lasów, iglic i łuków oraz jeziora Ounianga w samym sercu pustyni. Uczestniczyliśmy w najsłynniejszym festiwalu Afryki Zachodniej – Gerewol, konkursie piękności dla mężczyzn, w którym to kobiety wybierają swoich partnerów. Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski.
Sat, 12 Aug 2023 - 184 - Oman. Perła Arabii
Odwiedziliśmy jedną z najstarszych cywilizacji na Półwyspie Arabskim, baśniową, owianą kadzidłem krainę z opowiadań o Sindbadzie Żeglarzu. Przemierzyliśmy fiordy i 100-metrowe wydmy pustyni Wahiba Sands, malownicze doliny: Al-Hamra, Wadi Bani Khalid i Wadi Shab. Byliśmy w miastach: Sur, Nizwa, Birkat al Mawz i oczywiście w stolicy – Maskacie, z Wielkim Meczetem i Pałacem Sułtana. Gościem Jerzego Jopa był Krzysztof Zając, artysta fotograf z Kielc.
Sat, 05 Aug 2023 - 183 - Sumatra i Borneo. Przygoda w dżungli
Odwiedziliśmy należącą do Indonezji Sumatrę i malezyjską część Borneo, największej wyspy Azji. To jedyne na świecie naturalne siedliska orangutanów. Poznawaliśmy zwyczaje tych „leśnych ludzi”, którzy swoimi zdolnościami poznawczymi dorównują dziesięcioletniemu człowiekowi. W lasach deszczowych na Borneo spotkaliśmy największy kwiat świata – raflezję i największą na świecie roślinę mięsożerną – gigantyczny dzbanecznik. To jedyne miejsce na Ziemi, w którym można obserwować w naturalnym środowisku nosacze, małpy z charakterystycznym długim nosem. Na Sumatrze byliśmy u Bataków, potomków kanibali, a na Borneo w osadach Ibanów, potomków słynnych łowców głów, którzy do tej pory czczą czaszki upolowanych ludzi. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 29 Jul 2023 - 182 - Wulkany świata
Budzą podziw i przerażają niszczycielską i nieprzewidywalną siłą. Odwiedziliśmy najpopularniejsze wulkany świata. Wezuwiusz i Etna, wulkany na Islandii, w Peru i na Filipinach – to była międzykontynentalna podróż. Poznaliśmy też powulkaniczne wzniesienie Ostrzyca, zwane śląską Fudżi – Jamą. Naszymi gośćmi byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak oraz prof. dr hab. Marek Jóźwiak.
Sat, 22 Jul 2023 - 181 - Pustynie świata
W kolejnym, letnim dniu wybraliśmy się na pustynie. Odwiedziliśmy Saharę, pustynię Namib i Gobi. W Chinach zatrzymaliśmy się na pustyniach: Takla Makan, Tengger i Badain Jaran – Pustyni Tajemniczych Jezior. Poznawaliśmy pustynne krajobrazy na Altiplano w Boliwii i najsuchsze miejsce na Ziemi – pustynię Atakama w Chile. Byliśmy też na Pustyni Błędowskiej, zwanej „polską Saharą”, a przyjemne ochłodzenie znaleźliśmy na pustyni lodowej w Arktyce. Mówiliśmy o ekstremofilach – superbohaterach w świecie przyrody i estywacji, czyli reakcji zwierząt na działanie wysokich temperatur. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak i prof. dr hab. Marek Jóźwiak.
Sat, 15 Jul 2023 - 180 - Iran. W poszukiwaniu skarbów Persji
Iran jeszcze do niedawna pozostawał zamknięty dla turystów. Przylgnęła do niego wręcz opinia kraju wrogiego i niebezpiecznego. Rzeczywistość jednak okazuje się być diametralnie odmienna. Dziś kraj budzący wiele skrajnych emocji, oceniany przez pryzmat stereotypów, otwiera się na turystów, by zachwycać swoją bogatą kulturą, skarbami sztuki i olśniewającymi krajobrazami. Byliśmy w miastach należących do najstarszych na świecie, poznawaliśmy niesamowite zabytki starożytnej Persji. Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski.
Sat, 08 Jul 2023 - 179 - Przyrodnicze cuda Nowej Zelandii
Przyrodnicze cuda Nowej Zelandii to była niezwykła podróż śladami Hobbita i Władcy Pierścieni. Odwiedziliśmy najodleglejszy od Polski Kraj Długiej Białej Chmury. Byliśmy w parkach narodowych: Tongarino, Góry Cooka i Fiordland. Widzieliśmy lodowce i fiordy, jaskinie i Skały Naleśnikowe, głazy Moeraki i Zatokę Curio ze skamieniałym lasem, wielkie i stare drzewa Kauri, a także gejzery okolic Rotorua. Jedną z naszych ulubionych tras była Forgotten World Highway. Poznaliśmy bliżej kiwi, a także charakterystyczne papugi kea i kakapo. Na naszej trasie znalazły się też miasta: Auckland, Christchurch i Dunedin. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 01 Jul 2023 - 178 - Stopem przez Australię
Wystartowaliśmy w Perth, a koniec był w Sydney. Znaleźliśmy się np. przy latarni morskiej na Przylądku Leeuwim, gdzie łączą się 2 oceany: Południowy i Indyjski. Na swojej drodze spotkaliśmy wiele ciekawych osób i mnóstwo zwierząt, również tych niebezpiecznych. Nie zabrakło opowieści z dreszczykiem z podróżowania autostopem, nie tylko przez Australię. Gościem Jerzego Jopa był Paweł Ciupa, podróżnik publikujący filmy ze swoich wypraw na YouTube.
Sun, 25 Jun 2023 - 177 - Safari konne w Botswanie
Zapach sawanny jest intensywny, głęboki. To zapach dzikiej przyrody, która rządzi się tu swoimi prawami, nie robiąc wyjątku dla człowieka. W tym zapachu majestatycznie kroczą żyrafy, wędrują pełne powagi słonie, galopują zebry i antylopy. Tym zapachem zaciąga się skradający się do zwierzyny lew. Na sawannie są wolność i marzenie. Marzenie, by jak Ernest Hemingway ruszyć konno na spotkanie ze słoniem, lwem i bawołem. By odczuć wielkość i dzikość natury. Zachwyt i grozę. Wzruszenie i strach. Podniecenie i adrenalinę. By poczuć pierwotny zew natury. By zespolić się całą sobą z zapachem sawanny - to fragment przygotowywanej drugiej części książki „Konno po marzenia”, której autorami są: Ewa Rot-Buga i Sławomir Buga. Rozmawiał z nimi Jerzy Jop.
Sat, 17 Jun 2023 - 176 - Stopem do Iranu
Z plecakami, namiotem i ogromną ciekawością świata wyruszyliśmy do Iranu. To podróż za jeden uśmiech przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Turcję. Naszym celem był między innymi cmentarz polskich żołnierzy w Teheranie. Następnie udaliśmy się na Kaukaz, do Armenii, a wyprawę zakończyliśmy w Gruzji. Gościem Jerzego Jopa był Krzysztof Krzemiński.
Sat, 10 Jun 2023 - 175 - Wakacje na Thassos
Odkrywaliśmy uroki najspokojniejszego zakątka Grecji – wyspy Thassos, okrzykniętej Zielonym Diamentem Morza Egejskiego. Nie tylko wylegiwaliśmy się na złotym piasku, ale dotarliśmy również do ciekawych zabytków antycznych. Byliśmy w zbudowanym na klifie klasztorze Michała Archanioła, w którym przechowywana jest cenna relikwia – gwóźdź z krzyża Chrystusa. Zdobyliśmy najwyższą górę wyspy – Ipsarion, skakaliśmy ze skał do naturalnego basenu Giola ze szmaragdową wodą, byliśmy w gajach oliwnych i lasach piniowych, a także na marmurowej plaży i przy kaskadzie miłosnych zaklęć w Panagia. Gościem Jerzego Jopa była Joanna Dąbek, organizatorka kobiecych wyjazdów, autorka bloga wyjdzdoswiata.pl.
Sat, 03 Jun 2023 - 174 - Muzyczne ślady w Londynie
Londyn to miasto, od którego rozpoczęła się brytyjska inwazja rocka i miejsce silnie zaznaczone na mapie rozwoju punk i glam rocka oraz britpopu. Tu powstały takie zespoły, jak: The Rolling Stones, The Kinks, The Who, Bee Gees, The Yardbirds. Tu zaczynali swoje kariery: Pink Floyd, Queen, The Police. Z Londynem wiążą się narodziny takich grup, jak: Sex Pistols, The Clash, The Damned. Tu znajdziemy najsłynniejszą zebrę, o której pamiętają fani The Beatles, czy dom Jimiego Hendrixa. O muzycznym Londynie opowiadał Piotr Kwaśniewski, dziennikarz Radia Kielce, a rozmawiał z nim Jerzy Jop.
Sat, 27 May 2023 - 173 - Renesansowe perły Italii
Odwiedziliśmy miasta, które doskonale oddają ducha włoskiego renesansu: Ferrarę, Bolonię, Mantuę i Sabbionettę. W epoce renesansu wierzono jeszcze, że ideały istnieją. Może warto poznać je w czasie zbliżających się wakacji? Z Danutą Rasałą rozmawiał Jerzy Jop.
Sat, 20 May 2023 - 172 - Wakacje na Mauritiusie
Szukając lata zawędrowaliśmy na Mauritius. Tam, gdzie turkusowe wody spotykają się z białym, delikatnym piaskiem, w miejscu idealnym dla pływaków, miłośników nurkowania wśród raf koralowych i windsurfingu. Mauritius jest mieszanką żyjących w harmonii kultur i kuchni: hinduskiej, kreolskiej i francuskiej. Spotkaliśmy żółwie olbrzymie, podziwialiśmy też gigantyczne lilie wodne w ogrodzie botanicznym Pamplemousses i – z lotu ptaka – podwodny wodospad, jedną z najbardziej niesamowitych iluzji stworzonych przez naturę. W muzeum Blue Penny w Port Louis poznaliśmy najdroższe znaczki na świecie. Gościem Jerzego Jopa była Joanna Dąbek, autorka bloga wyjdzdoswiata.pl.
Sat, 13 May 2023 - 171 - Wakacje w Południowym Tyrolu
Wybraliśmy się do najdalej na północ wysuniętej prowincji Włoch, która jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. Zachwyca mieszanką kulturową, pozwalającą czerpać to co najlepsze z Włoch, Niemiec i Austrii. Choć odwiedzamy to słoneczne i nieoczywiste miejsce głównie zimą, ma wiele do zaoferowania przez cały rok. Urlop we włoskich Alpach to nasza propozycja na zbliżające się wakacje. Gościem Jerzego Jopa był Paweł Staszczyk.
Sat, 06 May 2023 - 170 - Andamany i Nikobary oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie
W pierwszej części nurkowaliśmy na rajskich, niemal bezludnych archipelagach: Andamany i Nikobary, wyspach na Oceanie Indyjskim, z najpiękniejszymi w Indiach plażami. W części drugiej wybraliśmy się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Dubaju, mieście ze snów, oglądaliśmy panoramę z najwyższego budynku świata – Burj Khalifa, odwiedziliśmy sztuczne Wyspy Palmowe, największe na świecie centrum handlowe – Dubai Mall i znany targ rybny. W Abu Dhabi zobaczyliśmy olśniewający Wielki Meczet Szejka Zayeda, a w pełnym przepychu hotelu Emirates Palace zjedliśmy hamburgera z…płatkami złota. Naszymi gośćmi byli: Mirosław Kopik, prezes Europejskiej Agencji Rozwoju i Robert Kowalski, dyrektor sprzedaży w firmie BOEN.
Sat, 29 Apr 2023 - 169 - Irlandia. Turystyka filmowa i literacka
Odwiedziliśmy miejsca w Irlandii Północnej, w których nakręcono wiele scen do serialu „Gra o tron”, między innymi Groblę Olbrzymów, magiczną aleję The Dark Hedges, słynny wiszący mostek linowy Carrick-A-Rede, jaskinie Marble Arch i klify Downhill. Byliśmy na wyspach Aran, będących mekką języka gaelickiego i w sławnej, dzikiej krainie Connemara. W Belfaście zwiedzaliśmy imponujące Muzeum Titanica, powstałe na terenie dawnej stoczni, z której w dziewiczy rejs ruszył ten statek Podążyliśmy też literackim szlakiem Dublina, Miasta Literatury UNESCO. Naszym gościem była Bożena Woźniczka, autorka bloga „Z książką przez świat”.
Sat, 22 Apr 2023 - 168 - Ameryka dla aktywnych
Rozpoczęliśmy od Kanału Panamskiego, po czym pływaliśmy w Morzu Karaibskim na pocztówkowych wyspach archipelagu San Blas, należącego do Panamy. W Kostaryce zafundowaliśmy sobie spływ pontonowy po niebiańskiej rzece Rio Celeste i zjazd na linie w lesie deszczowym. W Nikaragui zjechaliśmy na desce z czynnego wulkanu Cerro Negro i zajrzeliśmy w „Usta Piekieł”, czyli w głąb wulkanu Masaya, a także – w Leon – odwiedziliśmy największą katedrę katolicką w Ameryce Środkowej. Tylko przez moment byliśmy w mrocznej stolicy Hondurasu, skąd wyruszyliśmy do ukrytej w głębi gwatemalskiej dżungli stolicy Majów – Tikal, po drodze pluskając się w bajkowych jeziorkach Semuc Champey. W finale podróży zasmakowaliśmy surfingu w raju dla surferów – El Tunco w Salwadorze. Gościem Jerzego Jopa był Jędrzej Maćkowski, kielczanin, autor, reżyser i producent programów telewizyjnych.
Sat, 15 Apr 2023 - 167 - Jerozolima Chrystusa
Zabraliśmy Państwa do miasta, w którym Chrystus odbył swoją ostatnią ziemską drogę. Poznaliśmy miejsca związane z wydarzeniami Wielkiego Tygodnia, z męką i zmartwychwstaniem Jezusa. Byliśmy w Wieczerniku, Ogrodzie Oliwnym i Bazylice Konania, a sławną Via Dolorosa, czyli Drogą Krzyżową przeszliśmy do Bazyliki Grobu Świętego. Te ostatnie dni Chrystusa na ziemi, to nasza historia zbawiania. Gościem Jerzego Jopa był Andrzej Kadłubek, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach, podróżnik i pilot wycieczek.
Sat, 08 Apr 2023 - 166 - Chiny na własną rękę
Dlaczego warto jechać samemu do Chin? Czy takie podróżowanie jest łatwe zwłaszcza, że nasze kultury i tradycje skrajnie się różnią, a odległości są ogromne? Czy warto ocenić wcześniej nasze umiejętności personalne – wytrzymałość psychiczną i fizyczną, umiejętność pokonywania trudności? Co warto zobaczyć w Chinach? Czy Chiny w ogóle warto odwiedzić? Na te pytania odpowiadał Artur Laisen, pisarz i podróżnik, a rozmawiał z nim Jerzy Jop.
Sat, 01 Apr 2023 - 165 - Portugalia dla artystów
Zniewalające krajobrazy, bajeczne plaże, słońce, wspaniała architektura i majestatyczne zabytki, świadczące o bogatej historii, świetna kuchnia i jedyna w swoim rodzaju muzyka. Wielu postrzega Portugalię jako turystyczny raj, w dodatku całoroczny. Miejsce, w jakim można zapomnieć o reszcie świata. O tym, że Portugalia to także swoisty raj dla artystów przekonywał Tomasz Kostecki, światowej sławy malarz, który stworzył między innymi cykl obrazów inspirowany historią odkryć portugalskich, zaprezentowany podczas wystawy Expo ’98 w Lizbonie. Z artystą rozmawiał Jerzy Jop.
Sat, 25 Mar 2023 - 164 - Portugalia nie tylko w rytmie fado
Wieczne sąsiedztwo Atlantyku, historie wyśpiewane w fado gdzieś w małej knajpce na Alfamie, pyszne owoce morza i zapierające dech w piersiach widoki na Cabo da Roca. Poznaliśmy największe atrakcje Portugalii. Na naszej trasie znalazły się: Lizbona, Porto, Sintra, Aveiro, Coimbra, Tomar i Braga. Gościem Jerzego Jopa był Marcin Martinho.
Sat, 18 Mar 2023 - 163 - Z Florencji do Rawenny
Spośród wielu zabytków znajdujących się w Rawennie, aż osiem zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z powodów, który zachęcił nas do odwiedzenia tego miasta mozaiki, pełnego skarbów paleochrześcijańskich i bizantyjskich, jednej z historycznych stolic Europy. Na trasie znalazły się dziś również: Florencja – niegdyś jedna z największych metropolii chrześcijańskiego świata, Anghiari, Cortona, Poppi, Erem w Camaldoli i opactwo Pomposa, a podróż zakończyliśmy w Delcie Pradu. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 11 Mar 2023 - 162 - Mauretania i Senegal
Wybraliśmy się do państw leżących w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim. Na naszej trasie znalazły się ich stolice: Nawakszut i Dakar, ale też: Nawazibu z cmentarzyskiem statków, Kalb ar-Riszat, czyli Oko Sahary odkryte dopiero dzięki pierwszym lotom w kosmos, Saint Louis – dawna stolica całej Francuskiej Afryki Zachodniej i rozlewiska rzeki Senegal, gdzie obserwowaliśmy pelikany, flamingi, kormorany, krokodyle, warany i guźce, czyli świnie afrykańskie. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak oraz prof. dr hab. Marek Jóźwiak.
Sat, 04 Mar 2023 - 161 - W Kraju Basków
Wybraliśmy się do rzadko odwiedzanej przez turystów części Hiszpanii – Kraju Basków. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób Bilbao przemieniło się z miasta przemysłowego w dizajnerską skarbnicę architektury i rzeźby. Byliśmy w słynnym Muzeum Guggenheima, zaprojektowanym przez wybitnego, amerykańskiego architekta Franka O. Gehry’ego, którego rodzina wywodzi się z Polski. Nie ominęliśmy znajdującego się w sąsiedztwie Bilbao niezwykłego, gondolowego Mostu Biskajskiego, będącego dziełem ucznia Gustawa Eiffla. Zajrzeliśmy do San Sebastian, Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Na całym globie właśnie tam przypada najwięcej lokali z gwiazdkami Michelin na metr kwadratowy. Przy okazji wybraliśmy się na degustację wyśmienitego wina do pobliskiego regionu Rioja. Naszym gościem była Grażyna Woźniczka, filolog, kulturoznawca i latynoamerykanistka, współtwórczyni kieleckiego biura Polka Travel.
Sat, 25 Feb 2023 - 160 - Wśród fiordów i wysp Norwegii
Zaproponowaliśmy podróż przez bajkowe fiordy i wyspy Norwegii. Posmakowaliśmy kajakarstwa i żeglarstwa, ponieważ jest to wymarzone miejsce dla miłośników tych sportów. Był również trekking po majestatycznych lodowcach i przejazd Drogą Atlantycką, wg wielu najlepszą drogą turystyczną na świecie. Gościem Jerzego Jopa był Marcin Marciniewski.
Sat, 18 Feb 2023 - 159 - Polacy w Australii
Wybraliśmy się do Australii, gdzie o tej porze roku są ogromne upały. Byliśmy na największym festiwalu polonijnym na świecie – PolArt. Spotkaliśmy kangury, misie koala, a nawet diabła tasmańskiego i pingwiny małe. Udało nam się dostać do jednego z trzech ośrodków NASA na świecie. Zaproszono nas też do Ambasady RP w Canberze, a na deser zafundowaliśmy sobie safari na plaży. Gościem Jerzego Jopa był Maciej Tuz, pedagog baletu.
Sat, 11 Feb 2023 - 158 - Toskania. W drodze przez średniowieczne miasteczka. Cz.2
Kolejną podróż po Toskanii rozpoczęliśmy w położonym blisko Morza Tyrreńskiego Grosseto, z którego wybraliśmy się do Pitigliano, „małej Jerozolimy” malowniczo wyrastającej z tufowej skały. Na naszej trasie znalazły się też: Volterra – królestwo alabastru, San Gimignano - „średniowieczny Manhattan”, Certaldo – miasto Boccaccia, słynące z białych trufli San Miniato, Lukka – miasto stu kościołów, w pobliżu którego znajduje się Diabelski most, Pistoia – „miniaturowa Florencja”, Vinci – miasto, w pobliżu którego urodził się Leonardo da Vinci oraz Piza Galileusza ze słynną Krzywą Wieżą. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 04 Feb 2023 - 157 - Toskania. W drodze przez średniowieczne miasteczka
W pierwszej części naszej wędrówki po Toskanii odwiedziliśmy zabytkowe miasteczka na jednym z najdłuższych, europejskich szlaków pielgrzymkowych Via Francigena: Buonconvento, Montalcino, Monticchiello, San Qurico d’Orcia i Montepulciano, a także opactwo św. Antyma, jedną z najpiękniejszych budowli romańskich we Włoszech. Byliśmy też w Pienzie, która jest perłą pośród wzgórz Val d’Orcia, Chiusi – jednym z najpotężniejszych miast etruskich, „kryształowym” Colle di Val d’Elsa, w dawnej fortecy Monteriggioni, unieśmiertelnionej w „Boskiej komedii”, a w katedrze w Sienie dowiedzieliśmy się, jak można przegrać z Florencją. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Sat, 28 Jan 2023 - 156 - Argentyna. Potęga natury
Rozpoczęliśmy od rejsu po Jeziorze Argentino w Parku Narodowym Los Glaciares, podpływając pod czoło potężnego lodowca Perito Moreno. Zaproponowaliśmy trekking po Ziemi Ognistej. W Ushuaia, najbardziej wysuniętym na południe mieście na kuli ziemskiej, oglądaliśmy statki wypływające w stronę Antarktydy. Byliśmy na bezkresnej Pampie – krainie gauchos i przy potężnych Wodospadach Iguazu. Na zakończenie w rytmie tanga odkrywaliśmy najciekawsze miejsca Buenos Aires, jednego z najważniejszych i najbardziej fascynujących miast Ameryki Południowej. Po Argentynie oprowadzała nas Grażyna Woźniczka.
Sat, 21 Jan 2023 - 155 - Zanzibar – wyspa zmysłów
Plaże usłane białym piaskiem, oblewane przez turkusowe wody, muskane afrykańskim słońcem i okolone egzotyczną roślinnością – to tylko pierwsze zapowiedzi nieziemskich doznań zmysłowych. O tym Raju dla Zmysłów Jerzy Jop rozmawiał z Katarzyną Barwicką. Jej podróż związana była z badaniami nad potencjałem ekoturystycznym Zanzibaru, we współpracy z niemiecką organizacją wolontariacką World Unite! oraz kadrą Chumbe Island Coral Park – pierwszego na świecie prywatnego morskiego obszaru ochrony przyrody. W związku z tym gościła ona m.in. w obozie organizacji World Unite! – Mother Nature Forest Camp w wiosce Kitogani oraz na Wyspie Chumbe.
Sat, 14 Jan 2023
Podcasts ähnlich wie MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Andere Gesellschaft und Kultur Podcasts
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Sceny zbrodni RMF FM
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Misja specjalna RMF FM
- Dorwać bestię RMF FM
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Mellina Marcin MELLER
- Historia dla dorosłych RMF FM
- Bajki dla dorosłych RMF FM
- Kryminatorium Marcin Myszka
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Strefa 52 Strefa 52
- Historie na Faktach True Crime Krzysztof Michalski
- Dział Zagraniczny Maciej Okraszewski
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Kryminalne Historie Kryminalne Historie
- TED Talks Daily TED
- Zbrodnie Bez Cenzury Renata z Worka Kości
- Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów zurnalistapl