Nach Genre filtern

Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice

Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice

Radio Katowice S.A.

Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie .

268 - Obce mikroby w człowieku
0:00 / 0:00
1x
  • 268 - Obce mikroby w człowieku

    Od lat 70. XX wieku nauki medyczne mówią nam, że organizm człowieka zamieszkuje 10 razy więcej komórek mikroorganizmów niż mamy własnych. Skąd takie dane? Czy są prawdziwe? Gdyby to była prawda, jak i gdzie te mikroby się mieszczą? Czy są dla nas, jak Obcy, czy wręcz przeciwnie, potrafią nas przed faktycznym wrogiem ochronić? Okazuje się, że człowiek, jako organizm, jest gospodarzem dla tych bilionów mikroskopijnych gości. Dajemy im miejsce do życia i pożywienie. Niektóre odwdzięczają się nam, inne nie, a jeszcze inne powodują u nas szkody. O tym wszystkim w bardzo ciekawym wykładzie opowiada dr Katarzyna Kasperkiewicz mikrobiolożka z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach. Zaprasza Katarzyna Głuch-Juszkiewicz.

    Thu, 21 Nov 2024
  • 267 - Franciszek Liszt

    "Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień" miał powiedzieć słynny muzyk i kompozytor Franciszek Liszt, który jest bohaterem wykładu Marii Trzeciak. Faktyczne - życie miał nadzwyczaj bogate. Już w wieku 9 lat zaczął koncertować. Ćwiczył swoją grę na fortepianie godzinami, ponieważ chciał tak grać jak Paganini. Z tym, że Paganini grał na skrzypcach, a Liszt chciał czarować swą grą słuchaczy grając  właśnie na fortepianie. No i uwodził kobiety.. Działał również charytatywnie, pisał artykuły i recenzje ( to on napisał biografie Chopina ) no i gdzie tu czas na pisanie jeszcze pamiętników i wspomnień. Ale inni przyglądają się jego życiu od lat i w biografiach Liszt jawi się jako człowiek i artysta nietuzinkowy. Tak go i w dzisiejszej rozmowie z Markiem Mierzwiakiem przedstawi Maria Trzeciak.

    Tue, 19 Nov 2024
  • 266 - Szkoła bardzo wieczorowa. Reforma polskiej ortografii

    Ewolucja a nie rewolucja. Tak o reformie polskiej ortografii, która ma wejść w życie 1 stycznia 2026, mówią językoznawcy. Iwona Kwaśny zaprasza na Szkołę Bardzo Wieczorową, w której rozpracowane zostaną przyszłe reguły ortograficzne.

    Thu, 14 Nov 2024
  • 265 - Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska

    Bohaterką dzisiejszego wykładu w Szkole Bardzo Wieczorowej Eweliny Sobczyk Podleszańskiej będzie malarka Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska.

    Ewa Maria, zwana też Mewą, była artystką wywodzącą się, jak wiele przedstawicielek wcześniejszego pokolenia, z rodziny ziemiańskiej, co ułatwia jej z pewnością zdobycie dobrego wykształcenia i wyjazd do Paryża. Nie do przecenienia w biografii Mewy jest fakt, że jej matka była artystką-amatorką, wykształconą na krakowskich Kursach dla Kobiet Adriana Baranieckiego – zapewne wcześnie dostrzegła talent córki i wspierała jego rozwój. Wiemy ze wspomnień i zdjęć, że matka była bardzo ważną postacią w życiu Mewy – jej mały portret (dzisiaj w zbiorach Rodziny) wisiał zawsze nad jej łóżkiem, a Adam Chmielowski, stryj malarki też doceniał jej twórczość.

    O jej przyjaźniach malarskich i tworzeniu bardzo ciekawych obrazów w dzisiejszym wykładzie.

    Tue, 12 Nov 2024
  • 264 - Styl narodowy w sztuce

    Powszechne i lubiane w przestrzeni publicznej są dyskusje na temat stylu. Gdyby jednak przenieść je w domenę sztuki, to i wtedy wydają się one nadzwyczaj atrakcyjne. Jednak ta rozmowa w Szkole Bardzo Wieczorowej Beaty Tomanek i jej gościa pokazuje, że rozmowy o stylu mogą mieć i inne wymiary, również te płynące z patriotyzmu.

    Thu, 07 Nov 2024
Weitere Folgen anzeigen