Nach Genre filtern
- 64 - Co blbneš, seber se!
Audioverze článku publicistky Jany Šulistové: https://psychologie.cz/co-blbnes-seber-se/ Nemoci duše většinou nejsou vidět. Spousta laiků, kteří je nepoznali na vlastní kůži, je proto považuje spíš za špatnou povahu, nevychovanost, slabou vůli a v nejlepším případě za nedostatek radostných podnětů. A podle svého naturelu nemocného buď peskují, sáhodlouze mu přednášejí nebo se ho pokoušejí nejrůznějšími způsoby rozveselit. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 22 Nov 2024 - 12min - 63 - Ukradené dětství
Audioverze článku psycholožky Pavlíny Doležalové: https://psychologie.cz/ukradene-detstvi/. Dětství je bezstarostné období, během něhož je úkolem jedince rozvíjet se, hrát si a experimentovat s vnějším světem. V dospívání si potom odpovědět na otázku, kdo jsem a kam chci směřovat svůj život. Co když je to ale vnější svět, kdo experimentuje s dítětem a používá ho pro své „pokusy“ o vymanění se z vleku závislosti? Jaké to je, když místo rozvíjení vlastní identity zůstane jen prázdné místo a paralyzující strach z mezilidských vztahů? Co se stane, když ti, kteří vás měli nejvíce milovat, vám odkážou celoživotní dědictví v podobě neutichajících pocitů viny a nevyjádřeného smutku? Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 15 Nov 2024 - 18min - 62 - Vztah s matkou
Audioverze článku psychoterapeutky (ve výcviku) Petry Flemrové: https://psychologie.cz/vztah-s-matkou/ Říká se, že jaký máme vztah s matkou, takový máme vztah sami k sobě. Že je naše životní spokojenost ovlivněna přijetím či nepřijetím matky takové, jaká je. Jaké cesty k takovému přijetí vedou? Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 08 Nov 2024 - 10min - 61 - Bolest dětství
Audioverze článku psycholožky Anety Langrové: https://psychologie.cz/bolest-detstvi/ Možná všechny ty škody napáchali v dobré víře – dělali, jak nejlépe uměli. Rodiče, babička nebo děda, pěstoun, adoptivní rodič. Ve své době pro nás znamenali celý svět. Teď jsme dospělí, ale stejně jim něco nemůžeme zapomenout. Možná při každé dětské vzpomínce cítíme hořkost, mezi námi a jimi je nepřekonatelná propast nebo k nim chováme nenávist, zášť, vztek, lítost, frustraci. Mnoho z nás si v sobě tyto pocity nese dlouho do dospělosti. Někdy s věkem nemizí, naopak se ještě prohlubují. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 01 Nov 2024 - 20min - 60 - Projekce, nebo manipulace?
Audioverze článku psycholožky Lenky Šilerové: https://psychologie.cz/projekce-nebo-manipulace/ Ne vždy se v komunikaci s druhým člověkem – více či méně blízkým – cítíme dobře. A vnímavější z nás se ptají, co za tím stojí. Zda nejsme dostatečně vnímaví, soucitní, neumíme se naladit… někdy si dokonce připouštíme, že v druhém vidíme své vlastní chyby, a to nás dráždí. Psychologové tomuto mechanismu říkají projekce. Nebo jsou naše nepříjemné pocity skutečně varující reakcí na chování druhého, který není empatický, soucitný, chce námi manipulovat nebo nám dokonce ublížit. Anebo je to na straně obou? Jak to poznat? Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 24 Oct 2024 - 12min - 59 - Stupně blízkosti
Audioverze článku psychoterapeuta Michala Mynáře: https://psychologie.cz/stupne-blizkosti/ Ve své praxi se pravidelně setkávám s páry, které se umí perfektně a efektivně domluvit, na čem je potřeba, shodnout se na provozu domácnosti, naplánovat dovolenou, domluvit se na logistice kolem dětí, ale zároveň se jeden druhému tak nějak vzdálili, ztratili. Nevědí si s tím rady. Umějí spolu mluvit, jen… nějak už nemluví o sobě, o svých pocitech o svém vztahu. Mluví spolu, ale jim dvěma žádné místo v komunikaci nepatří. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 17 Oct 2024 - 21min - 58 - Tři procesy zrání
Audioverze článku psycholožky Nely G. Wurmové: https://psychologie.cz/tri-procesy-zrani/ Jakým způsobem se z impulzivních a sobeckých batolat postupně stanou civilizovaní a ohleduplní lidé? A proč se toho u některých lidí nedočkáme ani v dospělosti? Podle kanadského psychologa Gordona Neufelda se v lidské psychice musí udát tři důležité procesy. Zrání nejde uspíšit, vynutit ani naučit. V dobrých vztahových podmínkách se stane samo. Ve špatných nastat vůbec nemusí. A tak občas narazíte na čtyřicátníka, který se chová pořád jako batole. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 11 Oct 2024 - 12min - 57 - Jak unést nejistotu ve vztahu
Celý videopodcast - https://psychologie.cz/video/prednaska/jak-unest-nejistotu-ve-vztahu/ Co pro sebe můžeme udělat, abychom lépe snášeli to, co nás trápí na chování partnera? Jak poznáme, co se máme učit lépe snášet, a co máme zkusit ve vztahu změnit? A když změnit, jak začít? Psycholog Michal Petr odpovídá na otázky šéfredaktora Psychologie.cz Jana Majera. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Mon, 17 Jun 2024 - 16min - 56 - Jak navázat vztah s tělem
Celý videopodcast: https://psychologie.cz/video/prednaska/jak-navazat-vztah-s-telem/ Rodíme se v dokonalém kontaktu s tělem. Postupně se ale naučíme jeho potřeby oddalovat, potlačovat, ignorovat. Jak deformace naší přirozenosti probíhá? A jak se se svým tělem zase propojit, jak s ním navázat všímavý vztah? Na otázky Kristýny Roubalové odpovídá bodypsychoterapeutka Natálie Roček Berglowcová. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 12 Jun 2024 - 19min - 55 - Zkouška naděje
Celý videopodcast: https://psychologie.cz/video/prednaska/zkouska-nadeje/ Chtějí být rodiči, ale už vědí: tak snadné to nebude. Co se v člověku rozpoutá za bouři, když se jeho představu o sobě jako mámě nebo tátovi nedaří naplnit? Co prožívají páry, jejichž přirozenost dostala od života stopku? Kristýna Roubalová si povídá s psychoterapeutkou Anetou Langrovou. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 16 Apr 2024 - 27min - 54 - Pomoc dětské duši
Celý videopodcast: https://psychologie.cz/video/prednaska/pomoc-detske-dusi/ Po dvou letech pandemických opatření vylezlo z dětského pokojíčku něco naprosto neznámého: roztřesená, úzkostná a ve všech směrech nejistá temná existence. Příběhy o dramatických proměnách dříve veselých dětí vypráví mnoho rodičů a všechna média. Do toho přišla válka, zdražování, druhá válka, střelba ve škole. Co je teď úkolem rodičů? O tom si povídá Kristýna Roubalová s psychiatričkou a psychoterapeutkou Alenou Večeřovou Procházkovou. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 09 Apr 2024 - 25min - 53 - Násilí na sobě
Celý videopodcast - https://psychologie.cz/video/prednaska/nasili-na-sobe/ Pokaždé, když dodržím, co jsem si slíbil, buduji stavbu své sebeúcty. Velkým pomocníkem je v tomto ohledu disciplína. Prospívá nám, pomáhá nám držet jasný kurz. Často si ji ale pleteme s určitou formou násilí na sobě. Jak poznáme, že už jsme jsme překročili mez disciplíny a nutíme se do něčeho, co nám neprospívá, způsobem, který nám přímo škodí? Šéfredaktor Psychologie.cz Jan Majer si povídá s psychologem a psychoterapeutem Michalem Petrem. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 19 Mar 2024 - 12min - 52 - Radost ze života
Celý videopodcast: https://psychologie.cz/video/prednaska/radost-ze-zivota/ Ohlédli jste se někdy za svým životem s otázkou: „Má tohle vůbec smysl?“ Když si z dětství neseme deficit v podobě nenaplněných potřeb, přirozeně hledáme, jak se dosytit. Plněním svých potřeb ale nemůžeme dosáhnout životního naplnění. Pocit smyslu totiž vzniká jinak. Když ho nenacházíme, začneme mít pocit, že nám život začíná tak trochu šednout. Jako by v něm něco důležitého chybělo. Kristýna Roubalová si povídá s klinickou psycholožkou Danou Krausovou o hledání radosti v dospělém věku, kdy už to nejde samo. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 31 Jan 2024 - 24min - 51 - Zpátky ke své přirozenosti
Celý videopodcast: https://psychologie.cz/video/prednaska/zpatky-ke-sve-prirozenosti/ Společným jmenovatelem psychoterapie a aplikované improvizace je možnost setkání se sebou, se svou hravostí a autentickým já. Ztišit vnitřního kritika, odložit strach. Zkusit si, jak se cítím ve mně zcela neznámé či netradiční roli. Přepnout z racionálního módu na ten intuitivní, hravý a kreativní. Kristýna Roubalová si povídá s psychologem a psychoterapeutem Honzou Andresem. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 23 Jan 2024 - 15min - 50 - Intimita v terapii
Celý videopodcast: https://psychologie.cz/video/prednaska/intimita-v-terapii/ Není divu, že po letech intimita mezi partnery často vychladne. Mnozí totiž nemáme skutečný intimní vztah ani sami se sebou. Nevšímáme si toho, co uvnitř prožíváme. Nevíme, co potřebujeme, natož abychom si o to dokázali citlivě říci druhému. Neumíme se otevřít, aby se mohl partner přiblížit k našemu nitru. S psychologem a psychoterapeutem Michalem Petrem si povídáme o tom, jak se s těmito problémy pracuje v individuální a párové terapii. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 03 Jan 2024 - 17min - 49 - Efekt staré fotky
Lidé vnímají čas různě. A právě naše chápání času do velké míry určuje, jestli žijeme spokojený, nebo smutný život. Psycholog Michal Petr v podcastu vypráví, s jakými neduhy se v tomto ohledu setkává u svých klientů a na co si sám dává pozor, aby mu nebylo neveselo. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 20 Dec 2023 - 23min - 48 - Zranitelnost
Celý videopodcast: https://psychologie.cz/video/prednaska/zranitelnost/ Odolnost si ve fyzickém světě spojujeme se silou. Jejím opakem je zranitelnost, kterou naopak vnímáme jako slabinu, nedostatek. Co je zranitelné, je ohrožené. Tak to platí ve fyzickém světě. V lidské psychice je to ale složitější. Přiznaná a přijatá zranitelnost může být naší „superschopností“. Kristýna Roubalová si povídá s terapeutem Jaroslavem Jirmanem o tom, jak si skrze poznání své vlastní zranitelnosti může i uzavřený člověk vyšlapat cestu k hlubokým vztahům k druhým lidem i sobě samotnému. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 14 Dec 2023 - 29min - 47 - Skorovztahy
Pociťujete ve vašem partnerském vztahu dlouhodobě vedle potěšení také neustálou nejistotu? Nejste si jistí, kam jako pár směřujete? Jestli máte společnou budoucnost? Vypadá to jako vztah, ale něco podstatného jako by stále chybělo. Prožívání lásky však mohou u jednoho z partnerů postupně začít doprovázet i tíživé pocity nejistoty, úzkosti či ztráta sebevědomí. Psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová popisuje v rozhovoru s Kristýnou Roubalovou „příznaky“ skorovztahů neboli situationships.Celý videopodcast: https://psychologie.cz/video/prednaska/skorovztahy/ Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 29 Nov 2023 - 19min - 46 - Co by za to daly…
…děti v Africe! Proč lidé bez přemýšlení používají falešnou argumentaci? Myšlenkové zkratky typu „co by za to daly děti v Africe“ nebo „co mají říkat lidé s depresí“ jsou nástrojem manipulace pro lenochy. Slouží k relativizaci problému, ke znehodnocení vašeho argumentu bez jakékoli intelektuální námahy, k vyvolání pocitu spokojenosti bez úsilí. Psycholog Dalibor Špok a šéfredaktor Psychologie.cz Jan Majer sdílejí osobní i profesní zkušenosti. Přemýšlejte s nimi.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 01 Sep 2020 - 21min - 45 - Nechám tě růst
Mýlíš se, ale já to unesu. Pomalá cesta změny může přinést víc než dokonalá argumentace. Naše komunikace je zamořená neustálým uváděním věcí na pravou míru. Porozumění ale neznamená soulad postojů. Druhý může mít jiný názor. Může se i objektivně mýlit – a my ho přesto nemusíme opravovat. Psycholog Dalibor Špok a šéfredaktor Psychologie.cz Jan Majer přemýšlejí nahlas o paradoxní zákonitosti: chcete‑li druhého změnit, nenapravujte ho, jen v něj věřte. Jde o přístup, který je v rozporu s naší automatickou reakcí.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 30 Jul 2020 - 35min - 44 - Procitnout z deprese
Jungovská psychoanalýza hledá řešení deprese v nevědomí. V této prázdnotě a beznaději tiše čekají odpovědi a nový pohled na život. Aby duše mohla z deprese procitnout, musí v tomto temném procesu dojít k pomyslné smrti ega – k jeho pochopení. Lidská osobnost má šanci vyjít z takového vnitřního zápasu silnější. Hostem podcastu Jana Smetánky je psychoanalytik Vlado Šolc.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 25 Jun 2020 - 32min - 43 - Omluva bez odpuštění
Některé chyby nejde napravit. Své pochybení pak musíme ustát. Ale jak? Někdo je schopen odpustit, aniž by druhý projevil lítost. A naopak: když něčeho litujeme a upřímně se omluvíme, neznamená to, že nám druhý musí odpustit. Má právo nezměnit názor. Člověku to pak nedá spát, vrací se k tomu v myšlenkách i v hovoru. Svádí to nakonec ke zlehčování viny a k jejímu přenesení na druhého. Jak takovou situaci pro sebe uzavřít? Přemýšlejte o tom s psychologem Daliborem Špokem a šéfredaktorem Psychologie.cz Janem Majerem.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 25 Jun 2020 - 31min - 42 - Udělat si čas
Jak jste prožili poslední dny a týdny? Dalo by se říci, že ve spěchu, nepříliš pozorně? Nebo jste si naopak pečlivě všímali světa kolem vás, počasí, vůně vzduchu po dešti? Svých pocitů a potřeb? Žít vědomě znamená dát věcem pozornost a čas. Poslechněte si, jak nechávají pracovat čas ve svůj prospěch psycholog Dalibor Špok a šéfredaktor Psychologie.cz Jan Majer.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 25 Jun 2020 - 38min - 41 - Otrava člověkem
Jak se chovat k lidem, kteří vás chtějí unést na planetu Mizérie? Když prožijeme drobný konflikt, křivdu nebo jinou nepříjemnost, můžeme takovou situaci rychle hodit za hlavu, nebo si ji naopak pěkně dlouho v hlavě ponechat. Často potom potřebujeme o tomto svém stavu někomu povědět. Sdílení ulevuje. Pro někoho je ale stav „mizérie“ základním nastavením, životním stylem. Mezi lidmi se pohybují jako na území nepřítele, nás pak infikují agresivními emocemi, sebelítostí a zlostí. Jak se násilným emocionálním únosům brání psycholog Dalibor Špok a šéfredaktor Psychologie.cz Jan Majer?Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 16 Jun 2020 - 36min - 40 - Návrat do přítomnosti
Zkoumat dětství? Proč ne. Včas se ale vraťte. V minulosti řešení nenajdete. Kdo za to může? Jaké události mě ovlivnily? Na tyto otázky zaměřují naši pozornost mnohé psychologické a psychoterapeutické směry. Nabádají nás, abychom hledali indicie zakopané kdesi v nevědomí. Sugerují nám představu, že hluboko ve spleti vzpomínek leží zlatý grál, jehož nalezení vyřeší naše problémy. Hledání nás zaměstná na dlouhé měsíce i roky. Přemýšlejte se šéfredaktorem Psychologie.cz Janem Majerem a psychologem Daliborem Špokem, kam se vyplatí nasměrovat pozornost, když už jste se odhodlali něco ve svém životě změnit.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 16 Jun 2020 - 37min - 39 - Druhé dospívání
K čemu jsme dospěli sami a k jakému poznání nás život dokopal? Dalibor Špok, Jan Majer a střední věk. Ve středním věku si člověk musí řadu věcí vyjasnit. Co se po čtyřicítce změnilo? Jak se nám posouvá životní pocit, prožitek, postoje? Co jsme očekávali, že bude? A co je ve skutečnosti jinak, než jsme čekali? O svých zkušenostech s prožíváním středního věku si povídají šéfredaktor Psychologie.cz Jan Majer a psycholog Dalibor Špok.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 16 Jun 2020 - 31min - 38 - Uvolněte se
Zatnutí, ať už fyzické nebo mentální, snižuje naši citlivost a vnímání. Naopak nenásilná dlouhodobá práce s uvolněním dokáže tyto kvality odemknout a rozvíjet. O tématech uvolnění, jemné síly a jednoduchých přístupech a technikách k jejich dosažení si povídají pohybový lektor Petr Růžička a Jan Smetánka z Psychologie.cz.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 16 Jun 2020 - 33min - 37 - Správa života
Základní pravidlo životosprávy? Je to stejné jako v dalších oblastech našeho života: začít s malými změnami, vydržet a postupně je rozvíjet. Velké změny v budoucnu může přinést jen cesta, která je dlouhodobě udržitelná. Věnujte se jí pravidelně a tak akorát, říká host podcastu Pavel Macek.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 16 Jun 2020 - 36min - 36 - Psychedelická renesance
V poslední době se hlavně díky výzkumu opět oživuje potenciál psychedelik pro léčbu duševních nemocí, například úzkostí a depresí. Zároveň se ukazuje, že tato možná budoucí léčba rozhodně nebude vhodná pro každého, jak se občas v rámci psychedelického nadšení vykřikuje do světa. S psychiatrem Tomášem Páleníčkem z Národního ústavu pro duševní zdraví si povídal Jan Smetánka z Psychologie.cz.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 16 Jun 2020 - 52min - 35 - Pusť to
V psychedeliky asistované psychoterapii máme možnost zažít neobvyklý stav, kdy se zcela odevzdáme procesu, vzdáme se kontroly, dojde k hlubokému tělesnému uvolnění. Následně se dostavuje zajímavý psychoterapeutický efekt. S touto zkušeností se můžeme svobodněji odevzdat řadě životních situací, včetně těch nepříjemných. A zvládneme to, nic zlého se nestane, říká psychoterapeutka Klára Dudková v novém díle podcastové série Uvolněte se.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 06 Sep 2022 - 17min - 34 - Cesta z krize
O krizi můžeme přemýšlet, můžeme ji prožívat, ale samotné jednání je vždy záležitostí těla. Cesta ven z krize nevede jinak než přes naše rozhodnutí a naše činy. Práce s tělem je i to, že se učíme jednat a dělat. K tomu potřebujeme umět své tělo vnímat. Můžeme to trénovat v každodenním životě, kdykoliv máme pár minut, říká host podcastu psychoterapeut Martin Sedláček.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 22 Mar 2022 - 14min - 33 - V těle vysoce citlivých
Pro vysoce citlivého člověka je klíčové umět se naladit na své psychické i tělesné prožívání a rozeznat, kdy už dochází k přehlcení. Bez podpůrného prostředí a pochopení mohou tito lidé snadno vyhořet, říká v podcastu psychoterapeutka Petra Prest.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 14 Oct 2021 - 25min - 32 - Jíst bez výčitek
Najděte si stravovací styl, který vám bude vyhovovat dlouhodobě. Buďte k sobě při jídle všímaví a laskaví. Je důležité, aby jídlo bylo potěšením a aby vám zvyšovalo kvalitu života. Občasné zaškobrtnutí ve stravě je úplně v pořádku, říká v podcastu psychoterapeutka Petra Mocová.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 10 Sep 2021 - 24min - 31 - Pod lavinou úzkosti
Úzkosti je možné přirovnat k lavině. Na lavinový svah působí řada vlivů, od sněhových vloček až po sluneční záření. To je náš běžný život a způsob, jakým se o sebe staráme. Pak ale stačí jedna sněhová koule a lavina se utrhne, říká v podcastu psycholog a psychoterapeut Vítek Čelikovský.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Mon, 21 Jun 2021 - 24min - 30 - Duše si podává ruku s tělem
Vztah těla a emocí je daný jejich vzájemnou interakcí. Tělo je ideální nástroj pro zpracování emocí. Emoce zase svým prouděním formují tělo, podobně jako řeka formuje své břehy, říká host podcastu psychoterapeut Martin Sedláček.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 19 Feb 2021 - 21min - 29 - Autogenní trénink a uvolnění
Autogenní trénink je stálicí mezi relaxačními technikami. Naučíte se ho tak, že jej budete opakovaně zkoušet a zažívat. A stačí k tomu pár minut denně. Více informací pro úplné začátečníky i pokročilé přináší host podcastu, psycholog Dalibor Špok. (Tento podcast není podrobným návodem pro praxi autogenního tréninku. Pokud chcete s námi tuto jednoduchou techniku vyzkoušet, zadejte ve vyhledávání na www.psychologie.cz "autogenní trénink" a vyberte video Autogenní trénink: Královská cesta k relaxaci).Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 03 Feb 2021 - 31min - 28 - Být vědomě v těle
Schopnost vnímat naše tělo při běžných, každodenních činnostech má pro naši psychiku zásadní význam. Jaký mám postoj ve svém těle, takový mám postoj i sám k sobě, říká v podcastu věnovaném vědomému přístupu k tělu a pohybu psycholog a psychoterapeut Michal Petr.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 02 Dec 2020 - 22min - 27 - Umění říkat ne
Často se těžko orientujeme v tom, čemu všemu a jakým způsobem bychom vlastně měli říkat ne. Nikdo nás to nenaučil. Odmítání cizích lidí je relativně jednoduché. Odmítání blízkých už je mnohem těžší. Nejnáročnější je ale umět říct ne sám sobě, svým naučeným vzorcům a stereotypům, říká v podcastu lektorka Jitka Ševčíková.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 19 Nov 2020 - 28min - 26 - Odevzdat se spánku
Spánek je přirozený proces, podobně jako dýchání. Je to příjemná, prospěšná a jednoduchá aktivita – a to je nejzdravější přístup k němu. Těšme se na spánek a důvěřujme našemu tělu, že se o jeho kvalitu postará samo, říká psychiatr Peter Šóš v podcastu Jana Smetánky. Přílišné zaměření na spánek, restrikce a množství rad nám klidné spaní nepřinesou. Jak poznáme, že spánek řešíme víc, než je zdrávo?Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Mon, 26 Oct 2020 - 29min - 25 - Terapie rodu
Máte také někdy pocit, že si s sebou životem nesete nejen své problémy, ale i nějakou neviditelnou zátěž? Něco, co není přímo vaše, a přesto se vás bytostně dotýká? Náš život ovlivňují zkušenosti a prožitky našich předků. Můžeme zkoumat, co dobrého a co špatného nám předchozí generace předaly. Každý jsme potomkem lidí, kteří zažili velké křivdy a traumatické ztráty, které je poznamenaly a které přenesli na své děti. Jak se pátrá v rodinné historii? Jak taková terapie probíhá? S psychoterapeutkou Dominikou Čechovou si povídá Petr Bouška.
Mon, 16 Jan 2023 - 30min - 24 - Vysoce myslící
O vysoce citlivých lidech vycházejí články a knihy, mají své skupiny na sociálních sítích. Jsou ale další zvláštní „druhy lidí“, kterým by podobná pozornost a podpora pomohla k lepšímu životu. S psychoterapeutkou Dominikou Čechovou si povídáme o vysoce myslících. Nejde o novou diagnózu, spíš o šikovnou škatulku pro vlastní potřebu: když si člověk uvíznutý v myšlení uvědomí svá omezení a zaměří se na nevyužité možnosti, má velkou šanci vést spokojenější soukromý život.
Tue, 06 Dec 2022 - 23min - 23 - Terapie pro terapeuty
K psychoterapeutovi si lidé chodí pro úlevu a pro naději. Jeden po druhém si u něho odkládají tíhu svých konfliktů, úzkostí, obav či zlostí. Psychologové a psychoterapeuti ale nejsou (a nesmějí být) supermany, kterým trvalý kontakt s lidským trápením nic neudělá. Potřebují o své práci a o svých pocitech mluvit. Potřebují rozvíjet své vnímání a porozumění klientům i sobě. Poradit se, učit se, léčit se. Podělit se o radost z úspěchů. O smyslu a průběhu supervize si v podcastu Petra Boušky povídají psychoterapeuti Jan Šikl a Ondřej Matějka.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 27 Sep 2022 - 37min - 22 - Dezinformace jako zranění
Dokud jsme se kvůli dezinformacím hádali jen v diskusích na sociálních sítích, ještě nebylo tak zle. Teď mají tyto konflikty reálný dopad na naše životy. Kvůli rozporům ukončujeme mnohá přátelství i kontakt s příbuznými ve skutečném světě. Musíme se jako jednotlivci i jako společnost pohnout dál. Zaměřme se na děti. Co by měla dělat škola, co rodiče? Jak bychom měli sami změnit své chování? Poslechněte si rozhovor Petra Boušky s psychologem Adamem Suchým.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Mon, 16 May 2022 - 28min - 21 - Odpojení od sebe
Vzdalujeme se od vlastních myšlenek. Odpojujeme se od zdrojů těch nejdůležitějších informací o světě: od vlastního mozku a těla. Náš vztah k mobilním telefonům můžeme přirovnat k plíživé závislosti. Psycholog Adam Suchý v rozhovoru analyzuje dopady této závislosti na naše životy. K poslechu podcastu ze seriálu V sobě zve Petr Bouška.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 27 Apr 2022 - 36min - 20 - Zranění z blízkosti
Konflikty s partnerem nás zasahují nejsilněji. Přicházejí od člověka, kterému jsme dali větší důvěru než komukoli jinému. Známe navzájem svá slabá místa. Máme toho tolik společného – tolik prostoru k neshodám! Hádky s nejbližšími bývají intenzivnější a bolestivější. Mají pro nás větší význam. Jak se jim vyhnout? Jsou i dobré hádky? rozhovor s psychoterapeutkou Eliškou Remešovou.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 20 Apr 2022 - 59min - 19 - Nejtěžší je unést vlastní hlavu
Přemýšlejte s námi o filmu Síla. Rozhovor s Martinem Marečkem a Kamilem Filou. „Do filmu jsem vstupoval s tím, že budu mít plnou kontrolu nad tím, co v něm bude. Postupně jsem vlivem deprese a léků ztratil kontrolu nad vším a z filmu se stal záznam zápasu o přežití a pomalého hledání životní rovnováhy,“ říká Kamil Fila, protagonista dokumentu Síla. Film natočil Martin Mareček, držitel Českého lva za režii předchozího filmu Dálava.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 06 Jan 2022 - 34min - 18 - Hluboko ve mně
Kdo vlastně jsem? Tam uvnitř, pod nánosy všeho, co mě naučili, k čemu mě donutili, co se mi vyplatilo předstírat? Nasadili jsme masky dobrých dětí, spolehlivých kamarádů a partnerů, výkonných zaměstnanců, moudrých rodičů, slušných sousedů. Něco z toho je ale v rozporu s naší přirozeností. S tím, co doopravdy chceme a jak potřebujeme žít, abychom byli hluboce spokojení. Masky nám v něčem pomáhají a v něčem nás dusí. Vytvářejí rozpory a napětí, které si často neumíme vysvětlit. O potřebě autenticity a otevřenosti mluví v podcastu V sobě s Petrem Bouškou psycholožka a psychoterapeutka Michaela Vlasáková Charyparová.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 18 Jun 2021 - 28min - 17 - Zpátky do života
Úraz nebo vážná nemoc mohou našimi životy otřást jako nic předtím. Jaké to je ztratit ze dne na den svobodu, ztratit možnosti a schopnosti, které jsme dosud považovali za samozřejmé? Jak byste takovou situaci zvládli, kdyby potkala vás nebo vaše blízké? Co takový životní zvrat udělá s našimi vztahy? A co se sebevědomím? Zdroje vnitřní síly musí hledat postižený, ale i ten, který o něj pečuje. Začnou vznikat závislé vztahové vzorce, objeví se stud, přijdou výčitky. Psycholožka a psychoterapeutka Michaela Vlasáková Charyparová se specializuje právě na takové životní situace.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Mon, 14 Jun 2021 - 28min - 16 - Příběhy našich životů
Z mýtů nebo pohádek si bereme poučení. Baví nás, varují, inspirují. Podobně můžeme využít psychoterapeutické kazuistiky – případové studie. Psychologové příběhy svých klientů pozmění tak, aby nemohli být identifikovaní konkrétní lidé, ale to podstatné aby ve vyprávění zůstalo. Učí se na nich jeden od druhého. Co mohou dát nám ostatním, posuďte sami. Petr Bouška si povídá s psychologem a psychoterapeutem Janem Jakubem Zlámaným.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 18 May 2021 - 22min - 15 - Teď nežiješ
S úzkostí se v posledním roce setkali i mnozí lidé, kteří se dosud považovali za emočně stabilní. Když se nás začne dotýkat, hledáme návody a způsoby, jak se jí honem zbavit. Vzbuzuje obavy a znepokojivé otázky: je tohle ten stav, ve kterém lidé chodí k psychiatrovi? Úzkost ale můžeme vnímat i jinak. Jako naléhavou zprávu, že žijeme v rozporu s našimi potřebami. Že musíme něco důležitého změnit. Vydat se na nové cesty, třeba i do vlastního nitra. Jako úzkost se totiž často projevuje nenaplněná a netušená touha po spiritualitě. Po něčem, co nás přesahuje. Poslechněte si, jak o úzkosti přemýšlí psycholog a psychoterapeut Jan Jakub Zlámaný a na co přichází s klienty, kteří se s úzkostnými stavy potýkají. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 18 May 2021 - 22min - 14 - Zamlčená traumata
Každý příběh se odehrává na pozadí dějin. I ten náš osobní, se kterým pracujeme v psychoterapii. Učíme se přijímat odpovědnost za své prožívání, emoce, myšlenky. Hledáme cestu k plnějšímu, svobodnějšímu životu. Často při tom narazíme na traumata, která jsme ani sami nezažili, ale přesto jsou naší součástí. Dávné rány, ostudy a ponížení traumatizují celé rodiny. Někomu komunisté sebrali majetek, někdo se s režimem zapletl a mlčí se o tom. Jak spolu souvisí psychika, společnost a historie? S psychologem Jakubem Kuchařem si povídá Petr Bouška.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 12 Feb 2021 - 21min - 13 - Depresivní osobnost
Jak se z člověka stává depresivní osobnost? Proč depresivní lidé často pracují v pomáhajících profesích? Co potřebují od druhých? Jaké problémy jim způsobují? A co sami prožívají? O lidech s výraznými sklony ke smutku, studu a pocitům viny si povídá Petr Bouška s psychoanalytickým psychoterapeutem Jakubem Kuchařem. V podcastu se také dozvíte: Proč depresivní osobnosti své problémy v práci a vztazích obrací proti sobě. Proč může být v případě depresivní osobnosti chvála kontraproduktivní. V čem dělají terapeuti depresivních osobností chyby. Jaký je rozdíl mezi depresivní osobností, dystymií a pesimismem. Jaké jsou dva typy masochistického charakteru a proč je pro ně důležité být „morálně na výši“. Více nejen o tomto tématu, články, audia i rozhovory najdete na www.psychologie.cz
Fri, 29 Jan 2021 - 21min - 12 - Meditace a hněv
Jak jde dohromady chaos vnějšího světa s harmonií duše, o kterou usiluje meditující člověk? Jak meditovat, když jsme plni hněvu, který v nás vyvolávají denní zprávy nebo lidé kolem nás? Dá se meditovat o tom, co nás štve? Co je cílem – kam nás může taková meditace dovést? S psychologem Janem Bendou si povídá Petr Bouška.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 17 Dec 2020 - 19min - 11 - V pasti mindfulness
Před časem se zdálo, že módní vlna mindfulness slábne. Teď ale naopak nabývá na síle. Popularizace s sebou nutně přináší řadu nepochopení, chybná zjednodušení a přehnaná očekávání. Mindfulness není všelék. Lze ji dělat špatně. Učí ji i lidé, kteří by ji raději učit neměli. Přesto je přínosná a může člověku převrátit život naruby – v dobrém smyslu slova. Kompetentní pohled na meditaci a koncept mindfulness přináší lektor této metody, psycholog a psychoterapeut Jan Benda v rozhovoru s Petrem Bouškou.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Wed, 16 Dec 2020 - 26min - 10 - Opouštění bolesti
Se ztrátami se čas od času vyrovnáváme všichni. Můžeme přijít o blízkou osobu, vztahy, práci, ale také o sny, plány a představy o sobě i o světě. Bolesti se nevyhneme, ale můžeme se vyhnout pastem, které její prožívání přináší. „Dobrá rekapitulace může přijít, až když jsme se ztrátou vyrovnaní,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Jana Kučerová.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Thu, 08 Oct 2020 - 23min - 9 - Rozhodnutí: potrat
Rozhodnutí o ukončení těhotenství ženy obvykle dělají pod tlakem. Čas na rozhodnutí je omezený, zkušenosti chybí. V konfliktu stojí proti sobě racionální úvahy a emoce – přirozené přání mít dítě a chránit ho. Muži se obvykle drží stranou. Dopouštějí se velkého omylu, když si myslí, že stačí „podpořit partnerku v jakémkoli jejím rozhodnutí“, říká psycholožka a psychoterapeutka Jana Kučerová.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 29 Sep 2020 - 26min - 8 - Reinkarnace během života
V průběhu života můžeme prožít malou reinkarnaci. Během náročných životních období se otevírá prostor pro hledání našeho „budoucího já“. I malá, nenápadná změna v našem přístupu může být začátkem velké proměny naší identity. Dobrými katalyzátory pro změnu v životě mohou být i frustrace nebo vztek.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 11 Sep 2020 - 19min - 7 - Kdo jsem?
Jaký je rozdíl mezi naší životní rolí a naší identitou? Jak se cítí člověk, který má s pojetím své identity potíže? V čem spočívá past, do které se ve snaze o naplnění svých představ můžeme dostat? Odpovědi nabízí psycholog a psychoterapeut Aleš Borecký.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 01 Sep 2020 - 22min - 6 - Konflikt není konec
Je to jedno z nejrozšířenějších psychologických klišé: když se rodiče hádají nebo rozcházejí, děti si to dávají za vinu. Média i mnozí odborníci opakují, že když se vztah rodičů ocitne v krizi, je potřeba děti ujišťovat, že JE budeme milovat vždycky, i když se vztah tatínka a maminky rozpadá. Paradoxně právě takové sdělení může dítě znepokojit. Vždyť jeho nejspíš vůbec nenapadlo, že by ho táta nebo máma přestali mít rádi. „Ve své praxi jsem se nesetkal s případem, že by si dítě kladlo za vinu rozchod rodičů,“ potvrzuje psycholog a psychoterapeut Patrik Dráb v podcastu Petra Boušky. Více nejen o tomto tématu, články, audia i rozhovory najdete na www.psychologie.cz
Tue, 04 Aug 2020 - 19min - 5 - Ublížili jste mi
Jak vztahy v rodině ovlivnily náš život? To je jeden z hlavních motivů metody rodinných konstelací. Když už jako dospělí začnete prozkoumávat vlastní dětství, pochopíte, jak vás výchova ovlivnila. Vyvolá to celou řadu reakcí. Může se objevit hněv a potřeba si o tom všem se stárnoucími rodiči promluvit. Stačilo by slyšet obyčejné „promiň, tehdy mi to nedocházelo,“ říkáte si. Ale tak snadné to nebývá. Nepochopení a nepřijetí pak může být nakonec tím momentem, který vás bude bolet ze všeho nejvíc. A to hned dvakrát – nejdřív se budete zlobit na rodiče, že jsou tak zatvrzelí, později na sebe, že jste je nenechali na pokoji. Hostem podcastu je konstelář Jan Bílý. Více nejen o tomto tématu, články, audia i rozhovory najdete na www.psychologie.cz
Wed, 17 Jun 2020 - 43min - 4 - Psychické zranění dítěte
Dětem se mohou dít hrozné věci. Naše přehnané obavy je ale poznamenávají na celý život – děláme z nich křehké dospělé, varuje v podcastu dětský psychiatr a psychoterapeut Peter Pöthe. Pro dítě je podle něj důležité, aby se odmala setkávalo s autentickými problémy, které život přináší, s různými způsoby jejich řešení a jejich reálnými důsledky. Velkou výhodu mají děti, jejichž tátové jsou při výchově aktivní, přítomní a stejně významní jako maminky. Odsouvání otců na druhou kolej a vyzdvihování role matky je pro vývoj dítěte naopak velmi nebezpečné. Více nejen o tomto tématu, články, audia i rozhovory najdete na www.psychologie.cz
Thu, 11 Jun 2020 - 17min - 3 - Mozek zamrzlý v bolesti
Po určité události někomu mozek „zamrzne“ ve stavu ohrožení života. Trauma omezuje lidský život mnoha způsoby – omezuje schopnost myslet, projevuje se poruchami paměti. Zasažení lidé prožívají úzkost, která jim znemožňuje žít normální život. Nemají nad ním kontrolu. Hostem podcastu Petra Boušky je Peter Pöthe, psychoanalyticky zaměřený dětský psychiatr a psychoterapeut, a tématem rozhovoru je trauma. Dozvíte se, jak trauma vzniká, jak člověka omezuje a jak se ho zbavit.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 26 May 2020 - 19min - 2 - Návraty k Bohu
Děti v určité době opouštějí svoji přirozenou spiritualitu a pak se k ní po mnoha letech vrací. S teologem a učitelem Jáchymem Gondášem si povídáme o tom, jak se potřeba spirituality v dospělosti hlásí o slovo, jaké její podoby si lidé vybírají, co je k tomu vede a co jim to dává. Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Fri, 01 May 2020 - 19min - 1 - Děti a spiritualita
Děti světu věří, nepochybují, že život stojí za to, říká Jáchym Gondáš, který učí prvňáky na základní škole. V rozhovoru s Petrem Bouškou sdílí své postřehy ze světa dětí.Zajímají vás probíraná témata? Další audio, ale i videa a tisíce článků najdete na webu Psychologie.cz, největším českém portálu o sebepoznání.
Tue, 14 Apr 2020 - 17min
Podcasts ähnlich wie Psychologie.cz
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR