Filtrar por género
"Ósma Dziesięć" to podcast Gazety Wyborczej. Codziennie od poniedziałku do niedzieli, dziennikarze Wyborczej opowiadają Wam historię na jeden temat. Rozmawiamy o reportażach i najciekawszych historiach, relacjonujemy o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie oraz polecamy wydarzenia kulturalne. Wszystkie odcinki znajdziecie na www.wyborcza.pl/podcast
- 1747 - "Łowcy skór". Czy istnieje masowa zbrodnia doskonała?
Jak to możliwe, że na przełomie wieków w Łodzi doszło do prawdopodobnie największej zbrodni medycznej od czasów eksperymentów dr. Mengele? Jak to jest, że o jej rozmiarach - pracownicy pogotowia pozbawili życia zapewne grubo ponad tysiąc osób - dowiedzieliśmy się dopiero po 20 latach? I dlaczego na dożywocie skazano tylko jednego sanitariusza, zresztą o pseudonimie Mengele? W specjalnym wydaniu podcastu "8:10" pytamy o to Tomasza Patorę, jednego z najbardziej utytułowanych dziennikarzy w Polsce, współautora słynnego tekstu "Łowcy skór" z "Wyborczej", autora książki o tej sprawie oraz współscenarzystę dokumentalnego hitu serwisu Max. Na podcast zaprasza Jędrzej Słodkowski.
Sat, 23 Nov 2024 - 57min - 1746 - Jutronauci: Smartfon to narkotyk, który zażywamy wszyscy
Ze studia przy Czerskiej przenosimy się do Krakowa, gdzie Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej" i jedna z prowadzących podcast "Jutronauci", prowadziła dyskusję o uzależnieniu od smartfona. A dyskutowali również: Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon i Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS. Panel dyskusyjny odbył się podczas IX Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 22 Nov 2024 - 29min - 1745 - Jak znaleźć wielkiego mistrza w małym mieście
Paweł Fajdek chodził do podstawówki, gdy nauczycielka WF w jego szkole namówiła go do trenowania rzutu młotem. Po wielu latach ciężkiej pracy pięć razy zdobył złoto mistrzostw świata, z igrzysk olimpijskich w Tokio przywiózł brąz. O tym, jak namawiać młodzież do sportu i jak wyławiać wielkie talenty, Marcinowi Wesołkowi opowiada Jolanta Kumor, pierwsza trenerka Pawła Fajdka. Podcast powstał w ramach akcji BeForMe: Mentoring - trenerzy seniorzy wspierają młodych trenerów w klubach sportowych. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 21 Nov 2024 - 19min - 1744 - Po co psychoterapeutce literatura? Rozmowa z Katarzyną Szaulińską
Urszula Pieczek rozmawia z Katarzyną Szaulińską, autorką sztuki "Kret/Mara" i laureatką Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza, o współczesnym polskim dramacie oraz o łączeniu pracy psychoterapeutki i pisarki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 20 Nov 2024 - 26min - 1743 - 1000 dni wojny w Ukrainie. Co zmieni decyzja Joe Bidena
Dorota Roman, dziennikarka "Wyborczej", rozmawia z gen. Bogusławem Packiem, byłym rektorem Akademii Obrony Narodowej, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego, o aktualnej sytuacji na froncie ukraińskim. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 19 Nov 2024 - 26min - 1742 - Duży Format: Ustawienia hellingerowskie. Rozmowa o reportażu "Pokłoń się oprawcy"
W cyklu rozmów z reporterami i reporterkami Dużego Formatu gościnią Aleksandry Zbroi jest Oliwia Fryc, autorka wstrząsającego reportażu opowiadającego o "grupie terapeutycznej" reklamowanej jako grupa ustawień hellingerowskich. Jakich nadużyć wg uczestników grupy dopuściła się jej prowadząca i czy spotkała się z jakimikolwiek konsekwencjami? Reportaż do przeczytania: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,31464692,poklon-sie-oprawcy-seks-alkohol-ustawienia-hellingera.html Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 18 Nov 2024 - 28min - 1741 - Dzieje się! Tak zatapia Collegium Humanum. Sutryk straci stanowisko?
Dzisiejszy odcinek podcastu "Dzieje się" zaczynamy od politycznego trzęsienia ziemi we Wrocławiu, po tym jak agenci CBA zatrzymali prezydenta tego miasta. Prokuratura Krajowa postawiła Jackowi Sutrykowi zarzut dotyczący wręczenia korzyści majątkowej byłemu rektorowi Collegium Humanum za uzyskanie dyplomu tej uczelni. W tej samej aferze zarzuty usłyszał również Karol Karski, były eurodeputowany i polityk Prawa i Sprawiedliwości. W podcaście "Dzieje się" również o prawyborach w Platformie Obywatelskiej i bezpośrednim starciu Rafała Trzaskowskiego z Radosławem Sikorskim oraz słabości Jarosława Kaczyńskiego, który traci kontrolę nad własną partią. Rozmawiamy także o walce Szymona Hołowni o polityczne przetrwanie i jego starcie w wyborach prezydenckich.
Fri, 15 Nov 2024 - 55min - 1740 - Jutronauci: Czy Europa będzie technologicznym skansenem?
Algorytmy AI już dziś decydują o tym, kto dostanie pracę lub kredyt. Podejmują decyzje dotyczące naszego zdrowia, podpowiadają sędziom. Czy to nie za dużo władzy jak na rozwiązanie, które de facto jest czarną skrzynką? Czy europejski AI Act ucywilizuje wpływ AI na nasze życie? A może wręcz przeciwnie - wtrąci nas w "technologiczne zacofanie" i sprawi, że z Europy będą uciekać usługi i firmy? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska, dziennikarka "Wyborczej", z dr. Joanną Mazur z Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 15 Nov 2024 - 24min - 1739 - Kogo wystawią partie do wyścigu o fotel prezydenta Polski?
Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Dominiką Wielowieyską o tym, jakich kandydatów możemy się spodziewać w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Kto byłby lepszy - Trzaskowski czy Sikorski - w ewentualnym starciu z Przemysławem Czarnkiem? Czy możliwy jest start w wyborach Mateusza Morawieckiego? Na czym polega konflikt między Kaczyńskim a Tomaszem Sakiewiczem? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 14 Nov 2024 - 28min - 1738 - Jak będzie wyglądać pierwszych sto dni rządów Donalda Trumpa?
Łukasz Grzymisławski rozmawia z Maciejem Czarneckim, wysłannikiem "Wyborczej" do Stanów Zjednoczonych na czas wyborów. Od czego Donald Trump zacznie swoją prezydenturę? Czy dojdzie do wielkiej wymiany w służbie administracyjnej oraz w armii? Czy będą miały miejsce masowe deportacje imigrantów? Kto będzie pełnił główne funkcje w administracji Trumpa? Jaką rolę może otrzymać Elon Musk? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 13 Nov 2024 - 28min - 1737 - Jak biznes może wspierać sztukę?
Patrycja Maciejewicz, dziennikarka i redaktorka serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Karoliną Greś i Michałem Janowskim z Fundacji Artystyczna Podróż Hestii o tym, jak wyglądają relacje świata sztuki ze światem biznesu, a także o II edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii prowadzonej pod hasłem „Czas otwarcia”. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 12 Nov 2024 - 25min - 1736 - Kaszubi są bardziej klerykalni niż wierzący (Gość: Stasia Budzisz)
"Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak." O tym, co to znaczy być Kaszubką, w podcaście z cyklu "Mniejszości w większości" opowiada Stasia Budzisz, autorka książki "Welewetka. Jak znikają Kaszuby". Na rozmowę zaprasza Igor Rakowski-Kłos. Podcast powstał w ramach projektu PULSE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 11 Nov 2024 - 27min - 1735 - Kulisy KO. To Tusk popchnął Sikorskiego
W tym odcinku podcastu "Dzieje się" rozmawiamy o wyborach, które odbyły się w USA i o wyborach, na które czekamy w Polsce. Karolina Lewicka, Dominika Wielowieyska, Tomasz Sawczuk i Maciej Głogowski rozmawiają o tym, jak wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozgrywany jest przez polskich polityków - i co z tego może wyniknąć. Zastanawiają się, kto i co podpatrzył w amerykańskiej kampanii, a także przewidują, jak się to przełoży na polskie wybory. "Dzieje się" w tym tygodniu to również dyskusja o kulisach rywalizacji między Rafałem Trzaskowskim a Radosławem Sikorskim, a także o roli, jaką odgrywa w niej Donald Tusk. Będzie również o zagadkowych ruchach Beaty Szydło i jej możliwych motywacjach, a także o Zbigniewie Ziobrze, który znów nie stawił się przed komisją śledczą. Zapraszamy!
Fri, 08 Nov 2024 - 61min - 1734 - Jak rynki finansowe zareagują na wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA?
Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Michałem Stajniakiem, wicedyrektorem działu analiz XTB, o tym, jaki wpływ na rynki finansowe ma zwycięstwo Donalda Trumpa. Skąd się biorą wzrosty na giełdzie amerykańskiej i na giełdach europejskich? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 07 Nov 2024 - 21min - 1733 - Czy o polskiej kulturze decyduje Warszawa? O współKongresie Kultury, który wraca po ośmiu latach
Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Agatą Diduszko-Zyglewską, przewodniczącą zespołu programowego współKongresu Kultury, który odbędzie się między 7 a 9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jakie tematy zostaną poruszone podczas tego zainicjowanego oddolnie przez środowiska artystyczne wydarzenia? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 06 Nov 2024 - 22min - 1732 - Ameryka wybiera: Harris czy Trump? Relacja z Waszyngtonu
Gościem Łukasza Grzymisławskiego jest Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, autor książek reporterskich o Stanach Zjednoczonych, m.in. wydanej w tym roku "Zakamarki Białego Domu". Dlaczego w USA można zdobyć nawet o kilka milionów głosów więcej od rywala, a mimo to i tak przegrać wybory? Czy jest szansa na zmodyfikowanie w przyszłości systemu wyborczego w Stanach? Jaka będzie frekwencja w obecnych wyborach? Czy może się powtórzyć sytuacja kwestionowania wyniku wyborów? Czy możliwe, że to nie Donald Trump a Kamala Harris jest niedoszacowana w sondażach? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 05 Nov 2024 - 28min - 1731 - Jak zagłosuje Polonia w USA?
Aleksandra Zbroja z Dużego Formatu, rozmawia z Ewą Winnicką, autorką książek: "Nowy Jork zbuntowany", "Greenpoint. Kroniki Małej Polski", "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie", a także autorką reportażu opublikowanego w magazynie "Gazety Wyborczej" Wolna Sobota: "Jeśli Kamala Harris i Donald Trump mówią o Polakach, to znaczy, że wyczerpali już wszystkie pomysły" (https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31388699,jesli-kamala-harris-i-trump-mowia-o-polakach-to-znaczy-ze.html). Kim jest amerykańska Polonia? Który kandydat ma u Polonii większe szanse? Czy Polish vote w ogóle istnieje? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 04 Nov 2024 - 32min - 1730 - Warszawa nadaje: "Możecie im nawrzucać” 50. Kwesta na Starych Powązkach
W weekendowym wydaniu zapraszamy Was w podróż po Starych Powązkach. Nie dość, że jest to najstarsza warszawska nekropolia, to jeszcze wypełniają ją zabytkowe pomniki i rzeźby. Tomasz Urzykowski z warszawskiej redakcji "Wyborczej" i podcastu "Warszawa nadaje" rozmawia z Marcinem Święcickim i Lilianą Lewandowską ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im Jerzego Waldorffa. Jak co roku komitet organizuje najbardziej znaną w Warszawie kwestę, czyli zbieranie datków na ratowanie zabytków tej nekropolii. Do puszek zbierają znani aktorzy, artyści, dziennikarze i politycy. To jubileuszowa zbiórka, pięćdziesiąta z kolei, odbędzie się nie tylko w przypadającą w tym roku w piątek Uroczystość Wszystkich Świętych, ale także w sobotę i niedzielę. A o tym, na co zebrane przez Komitet pieniądze idą, jak się odnawia tutejsze kaplice i nagrobne pomniki, opowiada nam podczas spaceru po Starych Powązkach konserwator tutejszych zabytków Bogusław Kornecki.
Fri, 01 Nov 2024 - 67min - 1729 - Czy apostrof może zadecydować o wyniku wyborów w USA?
Michał Olszewski, szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Maciejem Czarneckim, który dla czytelników "Wyborczej" relacjonuje wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Jak na naszego korespondenta reagują Amerykanie? Czy są zainteresowani Polską? Jakie podobieństwa i jakie różnice można zauważyć między wiecami Kamali Harris i Donalda Trumpa. Kim jest Tony Hinchcliffe? Jaką rolę w tej kampanii odgrywa tematyka zagraniczna? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 31 Oct 2024 - 21min - 1728 - Czy wybory w Gruzji zostały sfałszowane? Relacja z Tbilisi
Michał Olszewski, szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Wiktorią Bieliaszyn, dziennikarką "Wyborczej", która z Tbilisi relacjonuje gruzińskie wybory parlamentarne. Jak na ogłoszone wyniki wyborów zareagowali obywatele Gruzji? Czy gruziński parlament rozpocznie swoją działalność wbrew protestom opozycji? Jak w Tbilisi przyjęto Viktora Orbana? I jaki jest stosunek Zachodu do tych wyborów? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 30 Oct 2024 - 20min - 1727 - Czym nas zaskoczy szósta edycja Festiwalu Eufonie
Anna S. Dębowska rozmawia z Robertem Piaskowskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury, o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Szósta edycja festiwalu pod hasłem "Echa i pogłosy" otwiera nowy rozdział w historii – wydarzenie odbywać się będzie już nie tylko w Warszawie, ale też w Krakowie, Katowicach, Lublinie, Lusławicach i Dębicy. W ciągu ponad miesiąca będzie można usłyszeć 23 koncerty. Jakie gwiazdy znalazły się w tegorocznym programie festiwalu? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 29 Oct 2024 - 22min - 1726 - Jaka będzie przyszłość Kaszub (Gość: prof. Cezary Obracht-Prondzyński)
Co wyróżnia społeczność kaszubską? Dlaczego na Kaszubach rejestruje się największy przyrost naturalny? Czy Kaszubi ufają władzy? O czym świadczą słowa kaszubskiego hymnu – "Nie ma Kaszub bez Polonii, ani bez Kaszub Polski"? A jak wygląda sytuacja migracyjna na Kaszubach? Na te i inne pytania w podcaście z cyklu "Mniejszości w większości" odpowiada prof. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, historyk, antropolog, prezes Instytutu Kaszubskiego. Na rozmowę zaprasza Igor Rakowski-Kłos. Podcast powstał w ramach projektu PULSE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 28 Oct 2024 - 37min - 1725 - Dzieje się! Czy Trump obali rząd w Polsce i wybierze nam prezydenta?
Kampania wyborcza ruszyła na dobre - choć nie znamy jeszcze nazwisk kandydatów. Pojawiają się sondaże oraz możliwe scenariusze, jednak najważniejsi gracze nie chcą ujawnić swoich kart. W dzisiejszym odcinku "Dzieje się" zaglądamy do tej politycznej talii i analizujemy, kto i jaką kartą może zagrać. Szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego Jarosław Kaczyński zrezygnował z prawyborów w PiS. Kogo w wyścigu o fotel prezydencki widzą poszczególne frakcje w Prawie i Sprawiedliwości i co dla dalszego istnienia tej partii oznaczałoby wystawienie Przemysława Czarnka? Na kogo postawi Donald Tusk i czy na pewno Rafał Trzaskowski pokonał w tym wyścigu Radosława Sikorskiego? Omawiamy również wybory prezydenckie w USA oraz to, czy ich wynik może wpłynąć na polskich liderów politycznych i przyszłoroczne wybory w Polsce. Ujawniamy kto, rzekomo, ma wpływać na polityków PSL w sprawie przyszłości rządu Donalda Tuska. Czy w wyborach pojawi się niespodziewany kandydat i co musi się stać, żeby Donald Tusk zdecydował się na walkę o fotel prezydencki? To wszystko w ósmym odcinku podcastu politycznego "Dzieje się".
Fri, 25 Oct 2024 - 64min - 1724 - Jutronauci: Czy rynek badań genetycznych potrzebuje regulacji prawnych?
Kto w Polsce może otworzyć firmę prowadzącą badania genetyczne? Gdzie trafiają dane wrażliwe z takich badań? Ile zachodnich genotypów zostało już przeanalizowanych w chińskich laboratoriach? Co można z nich wyczytać i czy mamy powody do niepokoju? O rynku badań genetycznych, obowiązujących regulacjach prawnych oraz tworzeniu przez Chiny największej na świecie bazy danych genomowych Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Michałem Wittem, przewodniczącym Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 25 Oct 2024 - 28min - 1723 - Jak "afera Legimi" obnaża problemy polskiego rynku książki
Dominik Łowicki rozmawia z Wojtkiem Szotem, dziennikarzem "Wyborczej", o aferze wokół Legimi - popularnej polskiej platformy oferującej ebooki na abonament. O co chodzi w tej sprawie i dlaczego na całej sytuacji tracą wszyscy - pisarze, wydawcy książek, platforma Legimi i wreszcie użytkownicy tej platformy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 24 Oct 2024 - 25min - 1722 - Kończy się przyzwolenie Polaków na pędzące samochody i jazdę po alkoholu
Mamy dziś w Polsce ponad 27 mln zarejestrowanych samochodów osobowych, o 7 mln więcej niż w 2015 r. Mimo to systematycznie spada liczba wypadków, zmniejsza się też liczba zatrzymanych pijanych kierowców. Ale jedna statystyka zatrważa: w Europie jesteśmy na drugim miejscu pod względem ofiar śmiertelnych na 100 wypadków. O bezpieczeństwie na polskich drogach i akcji "Jak jeździsz, Polsko" Roman Imielski rozmawia z dziennikarzami "Wyborczej" Karoliną Chojnacką i Jakubem Chełmińskim. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 23 Oct 2024 - 28min - 1721 - Soundedit: O krętych ścieżkach producentów muzycznych
Gościem Jędrzeja Słodkowskiego jest Maciej Werk, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, muzyk, wokalista, lider zespołów Hedone i Werk. Co ciekawego będzie się działo między 25 a 29 października w Łodzi podczas 16. edycji festiwalu Soundedit? Kto zostanie uhonorowany statuetką Człowieka ze Złotym Uchem? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 22 Oct 2024 - 31min - 1720 - Duży Format: Rozmowa o reportażu "Trzy lata z księdzem"
W cyklu rozmów z reporterkami i reporterami Dużego Formatu Aleksandra Zbroja rozmawia z Katarzyną Włodkowską, autorką reportażu o Elżbiecie, która jako nastolatka była krzywdzona przez dwóch księży. "Pamiętać o nich i nikomu nie powiedzieć jest jak najcięższe więzienie" - mówi Elżbieta reporterce. Artykuł do przeczytania: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,31376393,trzy-lata-z-ksiedzem-jak-to-mozliwe-by-nie-zauwazyc-nastolatki.html Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 21 Oct 2024 - 35min - 1719 - Dzieje się! Po co Tusk "podkręcił" przekaz o strategii migracyjnej?
W szóstym odcinku podcastu "Dzieje się" rozmawiamy o retorycznym pojedynku prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska. W programie omawiamy też kontrowersje wokół strategii migracyjnej, którą w tym tygodniu zaprezentował szef rządu. Zastanawiamy się, po co sam "podkręcił" przekaz medialny na jej temat. Wracamy także do roku 2014 roku, kiedy wybuchła "afera podsłuchowa" - po 10 latach nadal nie wiemy, kto stał za podsłuchami i "gigantyczną intrygą polityczną". W podcaście Mariusz Gierszewski ujawnia, kto i komu polecił przekazać taśmy z nagraniami. Ujawniamy też, do kogo te taśmy trafiły i jak mogły wypłynąć do mediów. Od "afery podsłuchowej" przechodzimy do pomysłu likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i przyszłości tej służby. Odcinek kończymy rozpoczynającym się wyścigiem o Pałac Prezydencki i szansami poszczególnych kandydatów. Czy PO na pewno postawi na Rafała Trzaskowskiego?
Fri, 18 Oct 2024 - 58min - 1718 - Czy można naprawić Facebooka i TikToka?
"Korzystanie z social mediów grozi depresją i kompleksami". Czy serwisy społecznościowe powinny mieć oznaczenia takie, jakie są na paczkach papierosów? Twierdzi tak coraz więcej krytyków wielkich platform. Czy można liczyć, że twórcy Instagrama, TikToka, Twittera i Facebooka sami naprawią szkodliwe algorytmy? A może trzeba zdać się na interwencję państwowych regulacji? Co musiałoby się zmienić, by social media przestały być toksyczne? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z "Wyborczej" z dr. Konradem Majem, psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Fri, 18 Oct 2024 - 29min - 1717 - Jak powinna wyglądać kolej przyszłości
Gościem Michała Jamroża, dziennikarza "Wyborczej", jest Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury. W ubiegłym roku polska kolej przewiozła 374 mln pasażerów. W tym roku idzie na rekord - planuje przewieźć 410 mln pasażerów. Jak pod tym względem wyglądamy w porównaniu z innymi krajami europejskimi? Jak powinniśmy wydatkować środki przeznaczone na modernizację transportu kolejowego? Co jest ważniejsze - kolej dużych prędkości czy kolej regionalna? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 17 Oct 2024 - 22min - 1716 - Anne Applebaum i Radosław Sikorski w Klubie "Wyborczej" o Polsce rok po wyborach
Gdzie jest Polska rok po historycznych wyborach? Dokąd zmierza świat? Zapraszamy do wysłuchania zapisu spotkania w Klubie Wyborczej z 15.10.2024 r., w którym gościli dziennikarka, zdobywczynią Pulitzera Anne Applebaum i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Na podcast zaprasza Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 16 Oct 2024 - 53min - 1715 - Rok od wyborów 15 października. Co się zmieniło w relacjach Polski z Europą
Gościem Bartosza T. Wielińskiego, wicenaczelnego "Gazety Wyborczej", jest Piotr Buras, dyrektor warszawskiego oddziału European Council on Foreign Relations. Jak zmieniła się pozycja międzynarodowa Polski? Gdzie doszło do widocznych zmian, a gdzie jesteśmy w punkcie wyjścia i dlaczego? W rocznicę wyborów 15 października podsumowujemy politykę zagraniczną naszego kraju. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 15 Oct 2024 - 36min - 1714 - "Chrystus nie jest naszym bogiem". O Karaimach w Polsce (Gość: Mariola Abkowicz)
Karaimi to mniejszość etniczna i religijna, której korzenie sięgają Bliskiego Wschodu i Krymu. Ta społeczność przez setki lat była nieodłącznym elementem kulturowego tygla Europy Wschodniej, zamieszkując na obszarach dzisiejszej Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski. Karaimi mieszkają dziś nie tylko w tych krajach, ale także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Turcji. O religii, kulturze i tradycji karaimskiej Igor Rakowski-Kłos z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Mariolą Abkowicz, przewodniczącą Zarządu Związku Karaimów Polskich, nauczycielką akademicką związaną z Instytutem Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zapraszamy do słuchania nowego cyklu podcastów "Mniejszości w większości" o mniejszościach etnicznych zamieszkujących Polskę. Nowe odcinki co dwa tygodnie. Współpraca w ramach projektu PULSE z Delfi.lt (Litwa). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 14 Oct 2024 - 31min - 1713 - La La Live: Festiwale robią społeczeństwo (gość: prof. Waldemar Kuligowski)
Podcast Jarka Szubrychta „La La Live” to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Rok 2024 zapamiętamy jako ten, w którym umarł festiwal muzyczny. Przynajmniej tak zapamięta go Greg Rosalsky, autor tej tezy, którą przedstawił w artykule dla NPR. Czy rzeczywiście festiwale muzyczne są w kryzysie? Co je czeka? Czy kościoły naśladują festiwale, czy może festiwale udają obrzędy religijne? Na te i inne pytania odpowiada wieloletni badacz festiwali, antropolog kulturowy prof. Waldemar Kuligowski.
Sat, 12 Oct 2024 - 66min - 1712 - Dzieje się! PiS może obalić Tuska. I nie potrzebuje do tego wyborów parlamentarnych
Mija rok od wyborów parlamentarnych, które zmieniły władzę w Polsce. Jak ten rok wykorzystała koalicja rządząca? Kto zyskał, a kto stracił przez ten czas? W przeszłości partie, które traciły władzę popadały w kłopoty a ich znaczenie stawało się marginalne. Czy tak stanie się tym razem? W programie również o gasnącym blasku gwiazdy Szymona Hołowni, który w pierwszych tygodniach po wyborach był ulubieńcem wyborców i mediów społecznościowych, a teraz musi się obawiać o przyszłość Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polski2050 z PSL. Wracamy do tematu z czwartego odcinka, czyli rozliczeń poprzedniej władzy i realizacji obietnic wyborczych. Usłyszą Państwo także o przyzwoitości i standardach, którymi powinni kierować się politycy oraz jak Tusk zareagował na sprawę Arkadiusza Myrchy i Kingi Gajewskiej. W programie także scenariusze na wybory prezydenckie i ich konsekwencje, a także o przyszłości Rady Mediów Narodowych po odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego.
Fri, 11 Oct 2024 - 64min - 1711 - Jutronauci: AI policzy kalorie, ale czy chcesz jadać przed kamerą?
Monitorowanie snu i treningów to pestka. Tymczasem monitorowanie diety pozostaje mordęgą. Wprowadzanie naszych posiłków do elektronicznych dzienniczków i aplikacji potrafi zająć tyle samo czasu co zjedzenie obiadu. Jest jednak szansa, że wkrótce to się zmieni. Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo w Kanadzie używają AI do rozpoznawania nie tylko jedzenia, ale również wielkości porcji na naszych talerzach oraz łyżkach i widelcach. Oznacza to, że monitorowanie diety może stać się bajecznie łatwe. Haczyk? Trzeba jeść w obecności kamery. Kto chętny? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Natalią Makowską, dietetyczką kliniczną i właścicielką poradni dietetycznej Flowfit. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 11 Oct 2024 - 20min - 1710 - Wałkuski: Amerykanie dopiero docenią, że Joe Biden to dobry prezydent
Dorota Roman z "Wyborczej" rozmawia z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie, przewodniczącym White House Foreign Press Group - prestiżowego grona skupiającego zagranicznych dziennikarzy należących do ścisłego korpusu prasowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jaki jest prawdziwy obraz Bidena? Czy możliwe są jeszcze nagłe zwroty w amerykańskiej kampanii prezydenckiej? Jaki wpływ na kampanię mają celebryci? A także, czy Polscy wyborcy pomogą Donaldowi Trumpowi czy Kamali Harris? I co Marka Wałkuskiego zaskoczyło najbardziej w Białym Domu? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 10 Oct 2024 - 32min - 1709 - O sporze wokół sukcesji w imperium Zygmunta Solorza
Roman Imielski, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Wojciechem Czuchnowskim, dziennikarzem śledczym, współautorem serii tekstów dotyczących odwołanej sukcesji w spółkach Zygmunta Solorza. Na czym polega spór między dziećmi biznesmana a ich ojcem i obecną żoną Solorza – Justyną Kulką? Jaki jest stan biznesów Solorza i jaki mają one wpływ na polską politykę? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 09 Oct 2024 - 20min - 1708 - Mec. Nowiński: Alkotubki to samobój branży alkoholowej
Dominik Łowicki z "Wyborczej" rozmawia z mec. Krzysztofem Nowińskim, adwokatem i aktywistą zaangażowanym w działania antyalkoholowe. Jak działa branża alkoholowa? Czy producentom alkoholu wydaje się, że sprzedają produkt jak każdy inny? Dlaczego dostępność alkoholu w małych opakowaniach jest tak szkodliwa? Jak wyglądają statystyki dotyczące przestępczości i zgonów związanych z alkoholem? I co należy zrobić, by ograniczyć spożycie alkoholu w Polsce? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 08 Oct 2024 - 28min - 1707 - Nike 2024 dla Urszuli Kozioł. Rozmowa z laureatką nagrody i z przewodniczącym jury Krzysztofem Siwczykiem
"Oświecono mnie tutaj i pozwolono zaczerpnąć oddechu, żeby mi się ciszej znikało z tego świata" - Urszula Kozioł odebrała w niedzielę nagrodę Nike za tom poetycki "Raptularz". Zapraszamy do wysłuchania podcastu, który nagraliśmy podczas gali wręczenia nagrody literackiej "Nike". Wojciech Szot rozmawia najpierw z Urszulą Kozioł i później z Krzysztofem Siwczykiem. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 07 Oct 2024 - 14min - 1706 - La La Live: Moja praca to ocenianie książki po okładce (gość: Sebastian Biały, ochroniarz gwiazd)
Podcast Jarka Szubrychta „La La Live” to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Wykonuję jeden z najbardziej nieszanowanych zawodów w tym kraju - mówi Sebastian Biały, gość tego odcinka podcastu Jarka Szubrychta. Ma dwudziestoletnie doświadczenie w ochranianiu gwiazd światowego formatu i opowiedział Jarkowi o żołnierskiej przeszłości, o punkowym rodowodzie i o tym, co się dzieje w głowie osoby, która ochrania imprezę masową. Krótko mówiąc, nikt po wysłuchaniu nie spojrzy na ochroniarza w ten sam sposób.
Sat, 05 Oct 2024 - 58min - 1705 - Dzieje się! Czy Tusk będzie zakładnikiem własnych obietnic?
Czy sprawa Marcina Romanowskiego odbije się polityczną czkawką koalicji 15 października? Byłego wiceministra sprawiedliwości nie chronią już immunitety, a elekorat Donalda Tuska czeka na zdecydowane kroki. Czy się jednak doczekają? Czy Marcin Romanowski stawi się na wezwanie prokuratury? Jak idą obiecane przez rząd Tusk rozliczenia poprzedniej władzy? Wyborcy żądają konkretnych działań i oczekują sprawczości od obecnego obozu władzy w zakresie rozliczania rządów Mateusza Morawieckiego. Przyglądamy się sytuacji w spółkach Skarbu Państwa. Czy Daniel Obajtek poniesie odpowiedzialność za zarządzanie Orlenem? W programie również o możliwej rekonstrukcji rządu i jej konsekwencjach dla obecnej kolacji a także o działaniach Michał Dworczyka i Mateusza Morawieckiego, którzy chcą zablokować połączenie Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską?
Fri, 04 Oct 2024 - 65min - 1704 - Jutronauci: Jaka przyszłość czeka IDEAS NCBR i badania nad sztuczną inteligencją w Polsce?
Podcast nagraliśmy przed ogłoszeniem informacji o planowanym przekształceniu IDEAS NCBR w instytut badawczy, który od 1 stycznia 2025 r. ma działać pod wodzą prof. Piotra Sankowskiego. Ile może potrwać nadrobienie strat spowodowanych zmianą kierownictwa IDEAS NCBR? Na czym polega wyjątkowość tego ośrodka? Czy możemy sprawić, żeby Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla badaczy AI? A może odpływ kapitału ludzkiego jest nieunikniony? O obecnej sytuacji polskich ośrodków badawczych, działaniach ministerstwa, nierozstrzygniętym konkursie na finansowanie PAN oraz o tym, dlaczego najbliższe lata są kluczowe, jeśli chodzi o badania nad AI, Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Dariuszem Jemielniakiem, badaczem społecznym z Akademii Leona Koźmińskiego i wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 04 Oct 2024 - 18min - 1703 - Szef misji Caritas Polska w Libanie o skutkach ataku wojsk Izraela
Łukasz Grzymisławski z "Wyborczej" rozmawia z Dominikiem Derlickim, szefem misji Caritas Polska w Libanie. Jak na wejście wojsk Izraela i prowadzone bombardowania reaguje libańskie społeczeństwo? Czy jest jednolite w ocenie sytuacji? Jak wygląda międzynarodowa pomoc humanitarna w Libanie? W jakiej sytuacji są Syryjczycy, którzy wcześniej do Libanu uciekli ze swojego kraju? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 03 Oct 2024 - 19min - 1702 - Gosek-Popiołek: Zarządzanie MOCAK-iem nie może być nagrodą za zasługi
Angelika Pitoń, dziennikarka krakowskiej "Wyborczej", rozmawia z posłanką Darią Gosek-Popiołek z Lewicy Razem o sytuacji pracowników w MOCAK-u i o tym, dlaczego instytucje kultury potrzebują zmiany. Tekst autorstwa Angeliki Pitoń "Za drzwiami MOCAK-u: 'Pachniesz ofiarą'. Dziesiątki osób mówią o przemocowej współpracy z ikoną sztuki" można przeczytać tutaj: https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,31260278,za-drzwiami-mocak-u-pachniesz-ofiara-jestes-dziewczyna.html Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 02 Oct 2024 - 18min - 1701 - Dlaczego z Facebooka zniknęły obrazki w postach wydawców
20 września Facebook przestał wyświetlać w aplikacji zdjęcia i leady artykułów dziennikarskich. Zamiast obrazka i krótkiego opisu, w serwisie pojawia się tylko tytuł i adres URL. Dlaczego platforma zdecydowała się na walkę z mediami w Polsce? O tym, czy to bardziej firmy takie jak Meta czy Google potrzebują wydawców, czy na odwrót, rozmawiają Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej" i Bolesław Breczko, dziennikarz technologiczny serwisu Wyborcza.biz. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 01 Oct 2024 - 23min - 1700 - W jakich przyszłościach będziemy żyć?
Natalia Mazur z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Zuzanną Skalską, analityczką trendów, która opowiada na czym polega prognozowanie przyszłości. Jak zawód prognostyczki wspiera biznesy w ich rozwoju? Odcinek został zrealizowany w ramach projektu Wyborczej "Przyszłości do życia". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 30 Sep 2024 - 19min - 1699 - La La Live: Jak my tego nie zrobimy, to nikt nie zrobi (Goście: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała, Inne Brzmienia)
Podcast Jarka Szubrychta „La La Live” to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. W tym odcinku Jarek rozmawia z Agnieszką Wojciechowską i Rafałem Chwałą, którzy organizują festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia. Od 2008 roku można przyjeżdzać do Lublina, żeby przez trzy dni posłuchać różnorodnej muzyki z Polski i ze świata, oglądać filmy i uczestniczyć w wystawach, a to wszystko za darmo. - Gdybyśmy robili to, co wszyscy dookoła, pewnie zabrakłoby miejsca dla wykonawców, których zapraszamy do nas - mówią goście Jarka Szubrychta.
Sat, 28 Sep 2024 - 61min - 1698 - Czy Zbigniew Ziobro zostanie "męczennikiem"?
Jest długo wyczekiwana opinia biegłego lekarza o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobro. Były minister sprawiedliwości może stanąć przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Czy lider Suwerennej Polski wykorzysta przesłuchanie do zrobienia politycznego show? W tym odcinku również o odwołanym kongresie Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego władze PiS nie zdecydowały się przełożyć spotkanie? Zastanawiamy się również czy partia Jarosława Kaczyńskiego wchłonie Suwerenną Polskę i jaka jest rola Patryka Jakiego w negocjacjach z szefem PiS. Na koniec temat przyszłości partii Szymona Hołowni oraz możliwym starcie Marszałka Sejmu w wyborach prezydenckich i konsekwencjach tej decyzji dla Trzeciej Drogi.
Fri, 27 Sep 2024 - 40min - 1697 - Jutronauci: Jak najlepiej zajrzeć do głowy artysty
Immersyjna sztuka i immersyjne wystawy pozwalają na "wejście" do wnętrza obrazu. Zanurzenie się w wyobraźni artysty. I mogą przytłaczać mnogością doznań. Czy dzieła sztuki lepiej odbierać w prostej ramie na białej ścianie, czy w hełmie VR na głowie? Jak powstaje taka immersyjna wystawa? I jaki artysta byłby idealny do przeniesienia go do trójwymiaru? Joanna Sosnowska z "Wyborczej" rozmawia o tym ze Stachem Szabłowskim, historykiem sztuki i kuratorem wystaw. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 27 Sep 2024 - 15min - 1696 - Ukraińcy na froncie dają Europie czas na dozbrojenie
Michał Olszewski, szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Piotrem Andrusieczką, korespondentem "Wyborczej" w Kijowie, o kulisach "planu zwycięstwa" Wołodymyra Zełeńskiego, a także o tym, czy relacje polsko-ukraińskie uległy pogorszeniu. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 26 Sep 2024 - 22min - 1673 - Jak za rządów PiS handlowano polskimi wizami
Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z europosłem Michałem Szczerbą z Koalicji Obywatelskiej o wstępnych wynikach raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie afery wizowej. Według ustaleń NIK rząd PiS wydał 366 tysięcy wiz mieszkańcom 76 krajów afrykańskich i azjatyckich, a także ponad 2 tysiącom Rosjan, którzy polskie wizy dostali już po rozpoczęciu rosyjskiej agresji w Ukrainie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 25 Sep 2024 - 28min - 1672 - Wojsko rozpoczęło operację „Feniks” – akcję podniesienia się po powodzi
Dorota Roman, dziennikarka "Wyborczej", rozmawia z Cezarym Tomczykiem, wiceministrem obrony narodowej i wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej, o szczegółach akcji pomocowej "Feniks" na terenach popowodziowych. Jaka jest wartość zniszczeń spowodowanych przez powódź? Ilu żołnierzy jest zaangażowanych w akcję pomocową? Jak na zalanych terenach wygląda pomoc medyczna? Jak z powodzią poradziła sobie lokalna administracja? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 24 Sep 2024 - 23min - 1671 - Zmienia się kultura picia kawy w Polsce. Zmieniają się też jej ceny
Maria Korcz, dziennikarka serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem warszawskich kawiarni STOR, współautorem przewodników Coffee Spots Polska, o powodach wzrostu cen kawy na świecie oraz o tym, dlaczego w polskich kawiarniach kawa nie kosztuje tyle ile espresso we Włoszech. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 23 Sep 2024 - 27min - 1670 - Dzieje się! Rząd Tuska do remontu. Kto musi się bać najbardziej?
Ministrowie rządu Donalda Tuska walczą z powodzią i jej skutkami. W podcaście analizujemy kondycję obecnego rządu i pozycję jego poszczególnych ministrów. Kto z obecnych ministrów musi się obawiać o swoją przyszłość? Czy powódź przyspieszy zmiany w rządzie Tuska? W programie również o krótkiej karierze Marcina Kierwińskiego w roli posła do Parlamentu Europejskiego i jego powrocie do krajowej polityki. Omawiamy także zachowanie polityków partii Jarosława Kaczyńskiego w obliczu tragedii, która dzieje się w Polsce. Nie zabrakło również miejsca dla prezydenta Andrzej Dudy i komentarza do jego nadchodzącej wizyty w USA. Co wynika z tego, że Donald Trump odwołał spotkanie z polskim prezydentem?
Fri, 20 Sep 2024 - 59min - 1669 - Jutronauci: Czy Polska już zawsze będzie eksportować talenty innym krajom?
Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie Środkowej i siódme w Unii Europejskiej pod względem ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją. To brzmi jak wielki sukces. Ale jeśli chodzi o liczbę polskich udanych firm AI, to te, którym naprawdę wyszło powstają za granicą albo zagraniczne firmy ściągają naszych ekspertów i na bazie ich wiedzy rozwijają produkt, jak stało się choćby w przypadku OpenAI. Tylko czy musi tak być? Jakie są krytyczne etapy edukacji i rozwoju tych najbardziej utalentowanych, które sprawiają, że decydują się wyjechać z Polski? I czy można ich przyciągnąć z powrotem? O tym właśnie rozmawia Joanna Sosnowska z "Wyborczej" z dr. Sylwią Hałas-Dej, dziekaną Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ekspertką od studiów MBA oraz relacji biznes-uczelnia. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 20 Sep 2024 - 28min - 1668 - Tragedia na Trasie Łazienkowskiej - wypadek czy zabójstwo drogowe
Jakub Chełmiński z "Wyborczej" rozmawia z Łukaszem Zboralskim, redaktorem naczelnym serwisu BRD24.pl. Co można zrobić, żeby w Polsce wreszcie przestało dochodzić do tak drastycznych wypadków, jak ten z ostatniego weekendu na Trasie Łazienkowskiej? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 19 Sep 2024 - 25min - 1667 - Powódź na Dolnym Śląsku oczami reporterów
Tomasz Pietrzyk i Hubert Głuch, reporterzy "Wyborczej", opowiadają Romanowi Imielskiemu o sytuacji powodziowej na Dolnym Śląsku. Dlaczego ludzie nie chcą się ewakuować z terenów zagrożonych zalaniem? Jakie nastroje dominują wśród mieszkańców? Czy są przygotowani na przetrwanie w momencie ewentualnego odcięcia przez wodę? Jak nasi reporterzy poruszają się po terenie? A także, jaka jest skala dezinformacji i jak sobie z nią radzić? Z Hubertem Głuchem i Tomaszem Pietrzykiem łączyliśmy się we wtorkowe popołudnie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 18 Sep 2024 - 23min - 1666 - Czy druga próba zamachu na Trumpa wpłynie na przebieg kampanii wyborczej w USA
Łukasz Grzymisławski rozmawia z Maciejem Czarneckim, dziennikarzem i redaktorem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", o tym jakie szanse na wygraną w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych ma Kamala Harris a jakie Donald Trump. Kim jest Laura Loomer? Czy wsparcie Taylor Swift dla Kamali Harris wpływa znacząco na wzrost poparcia dla kandydatki wśród wyborców? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 17 Sep 2024 - 24min - 1665 - Kto nie pracuje, a mógłby
Kasia Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o konsekwencjach starzenia się naszego społeczeństwa i o tym, jakie grupy społeczne można by aktywować zawodowo. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 16 Sep 2024 - 33min - 1664 - La La Live: Na koniec i tak obrywa akustyk (gość: Jarosław Kaszyński, ProSound)
Podcast Jarka Szubrychta „La La Live” to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. W tym odcinku przechodzimy do sedna, czyli rozmawiamy o nagłośnieniu koncertów. Gościem jest Jarosław Kaszyński, którego firma ProSound działa w branży od 1996 roku i nagłaśniała takich gigantów jak Deep Purple, Slayer i Judas Priest, a także koncerty na Off Festivalu w Katowicach. Gość Jarka Szubrychta zdradza, nagłośnienie którego koncertu było dla niego największym wyzwaniem i obala najpopularniejsze mity o nagłaśnianiu koncertów.
Sat, 14 Sep 2024 - 66min - 1663 - Dzieje się! "Pan Ryszard powiedział, że załatwi mi pracę w TVP Kurskiego"
Przedstawiamy pierwszy odcinek podcastu "Dzieje się", gdzie dziennikarze czterech redakcji podsumowują najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. W dzisiejszym odcinku poznają Państwo historię problemów z prawem Ryszarda Czarneckiego i jego dokonania komunikacyjne. Pytamy, czy rząd chce likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dyskutujemy o problemach z przywracaniem praworządności i znikającym podpisie Donalda Tuska, a także przyszłości kredytu na start. Na koniec zaglądamy za kulisy Trzeciej Drodze, gdzie dochodzi do tarć między PSL a Polską2050. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Fri, 13 Sep 2024 - 77min - 1662 - Jutronauci: Jak zamienić pracę naukowca w biznes?
Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr. Katarzyną Papież-Pawełczak, prezeską zarządu SPIN-US - spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego, o komercjalizacji projektów badawczych i wspieraniu prac uniwersyteckich przez "wielki biznes". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 13 Sep 2024 - 17min - 1661 - Jak będzie wyglądał nowy skład Komisji Europejskiej
Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Michałem Gostkiewiczem, korespondentem "Wyborczej" i "Deutsche Welle" w Brukseli, o nowo powoływanych komisarzach unijnych. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 12 Sep 2024 - 28min - 1660 - J. Niezgodzka: Mamy jeszcze trzy lata na zalegalizowanie aborcji
Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z posłanką Jolantą Niezgodzką z Koalicji Obywatelskiej. Jak posłanka odpowie wyborczyniom i wyborcom sfrustrowanym faktem, że aborcja w Polsce wciąż nie jest legalna? Co dalej z dekryminalizacją aborcji? Czy posłanka Niezgodzka jest zwolenniczą obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 11 Sep 2024 - 26min - 1659 - MON kupuje na potęgę. A kto kontroluje miliardy wydawane na armię?
Dorota Roman z "Gazety Wyborczej" rozmawia z posłanką Joanną Kluzik-Rostkowską z Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Obrony Narodowej i szefową polskiej delegacji do zgromadzenia parlamentarnego NATO. Joanna Kluzik-Rostkowska ostro odnosi się do słów prezydenta Dudy, który sugerował rządowi współpracę z rosyjskim wywiadem. Ale najważniejszym tematem rozmowy są wielkie pieniądze, które państwo wydaje na obronność. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 10 Sep 2024 - 29min - 1658 - Czy politycy porozumieją się w sprawie składki zdrowotnej
Czym jest składka zdrowotna i co jest z niej finansowane? Kto dziś ją płaci i w jakiej wysokości? Jaką składkę płacili kiedyś przedsiębiorcy, a jaką płacą obecnie? Czy politycy będą chcieli ulżyć przedsiębiorcom i jak się to ma do potrzeb finansowych służby zdrowia? Sebastian Ogórek rozmawia z Oskarem Sobolewskim, ekspertem rynku emerytalnego i rynku pracy w HRK, założycielem Debaty Emerytalnej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 09 Sep 2024 - 23min - 1657 - La La Live: Największe gwiazdy nie sprawiają nam problemów (Paulina Zagaja, Knock Out Productions)
Podcast Jarka Szubrychta „La La Live” to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Tym razem do serca branży koncertowej zaglądamy przez żołądek. Gościnią Jarka jest Paulina Zagaja z Knock Out Productions. Firma organizuje ponad 100 koncertów rocznie, głównie zespołom grającym metal. Paulina dba o ugoszczenie zespołów i całej ekipy za kulisami koncertu. Opowiada, co jedzą, co piją i jak wygląda ich „dom daleko od domu” oraz czy ich zachcianki są adekwatne do ciężkiego kalibru muzyki, którą grają.
Sat, 07 Sep 2024 - 46min - 1656 - Wspaniała siódemka Nike - dziennikarze "Wyborczej" o finalistach
Wojciech Szot, Agata Żelazowska, Jędrzej Słodkowski i Anna S. Dębowska, czyli dziennikarki i dziennikarze działu Kultura w "Wyborczej", rozmawiają o swoich faworytach i zaskoczeniach w finale Nagrody Literackiej "Nike" 2024. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Fri, 06 Sep 2024 - 29min - 1655 - Łukasz Michnik: Możemy zbudować 20 tys. mieszkań na wynajem rocznie
Arkadiusz Gruszczyński z "Wyborczej" rozmawia z Łukaszem Michnikiem, rzecznikiem prasowym Nowej Lewicy, o polityce mieszkaniowej oraz innych postulatach Nowej Lewicy tworzącej rząd 15 Października. Co jest lepszym rozwiązaniem - budowa mieszkań na tani wynajem czy kredyt zero procent? Ile pieniędzy dostaną samorządy w 2025 roku na mieszkalnictwo? Jakie priorytety stawia sobie Lewica na przyszły rok? Jaki ma plan na wybory prezydenckie? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 05 Sep 2024 - 22min - 1654 - Czy Iga Świątek i inni mają prawo narzekać na zmęczenie
Piętnaście obowiązkowych wielkich turniejów, w tym roku do tego igrzyska olimpijskie - w tenisowym świecie wrze, bo zawodniczki i zawodnicy narzekają na przemęczenie i żądają zmian. Czy osoba uprawiająca zawodowo tenis ma swoje prywatne życie? Kogo zatrudnia WTA, że tak eksploatuje zawodniczki? Czy tenis jest sprawiedliwy, skoro nie każe za doping Jannika Sinnera? Rozmawiamy o tym w czasie US Open z Adamem Romerem, redaktorem naczelnym magazynu "Tenisklub". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 04 Sep 2024 - 29min - 1653 - Takich pieniędzy na obronę jeszcze nie było. 186 mld w planach na 2025 rok
W przyszłym roku Polska chce wydać na obronność rekordowe 4,7 proc. PKB. Czy to może oznaczać, że rządzący nie mówią nam wszystkiego i wojna jest nieunikniona? Dorota Roman z "Wyborczej" rozmawia z Markiem Świerczyńskim, szefem działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight, o tym, dlaczego premier i minister finansów przeznaczyli tak dużą kwotę na kwestię zbrojenia. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 03 Sep 2024 - 23min - 1652 - Czy 289 mld złotych deficytu to gigantyczna kwota?
Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Sebastianem A. Royem, ekonomistą, ekspertem Banku Pekao S.A., o rekordowym deficycie w budżecie państwa. Ile lat jesteśmy w stanie wytrzymać tak wysoki dług publiczny? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 02 Sep 2024 - 22min - 1651 - La La Live: Zagramy koncert w twojej kawalerce (Bartek Borowicz, Borówka Music)
Podcast Jarka Szubrychta "La La Live" to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Jarek rozmawiał już z organizatorami koncertów stadionowych, halowych, klubowych, a tym razem zaprosił do podcastu Bartka "Borówkę" Borowicza, który działając w myśl zasady "Nie robimy dziur w trasach, robimy trasy w dziurach" organizuje koncerty w najmniejszych miejscowościach, w tym koncerty domowe. Jak urządzić to w swoim mieszkaniu? Jak się gra takie koncerty? Czy sąsiedzi dzwonią na policję? Ale Borówka Music to nie tylko domówki, to również odkrywanie przyszłych gwiazd i koncertowanie dla dzieci z CeZikiem. Swoje szalone perypetie Bartek opisał w książce "Borówka Music - 15 lat w trasie koncertowej".
Sat, 31 Aug 2024 - 56min - 1650 - Joanna Gierak-Onoszko o Nagrodzie Literackiej Nike i życiu pisarskim
Wojciech Szot, dziennikarz działu kultura "Gazety Wyborczej", zaprasza na rozmowę z Joanną Gierak-Onoszko, autorką reportażu "27 śmierci Toby'ego Obeda", za który otrzymała w 2020 roku Nike Czytelników. Jak laureatka wspomina tamten wieczór galowy? Jak w tej chwili wygląda jej pisarskie życie? I dlaczego zaangażowała się w walkę o godne warunki pracy osób piszących? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Fri, 30 Aug 2024 - 20min - 1649 - Czy przy następnej pandemii znowu umrze 200 tysięcy Polaków?
Dorota Roman, dziennikarka "Wyborczej", rozmawia z dr. Pawłem Grzesiowskim, Głównym Inspektorem Sanitarnym, o tym czy jesteśmy przygotowani na ewentualną kolejną pandemię. Czy obecna administracja jest bardziej otwarta na zalecenia płynące ze strony GIS-u? Co zrobić, by ludzie chcieli się szczepić? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 29 Aug 2024 - 29min - 1648 - Magdalena Sroka: Jestem przeciwna aborcji, ale uszanowałabym wybór większości w referendum
Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Wyborczej", rozmawia z Magdaleną Sroką, posłanką Polskiego Stronnictwa Ludowego, przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Pyta o rozliczenia Prawa i Sprawiedliwości oraz o to, czy posłowie PSL zagłosują za legalizacją aborcji. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 28 Aug 2024 - 26min - 1634 - Czy należy się bać Państwowej Inspekcji Pracy
Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o tym, czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy. Jaką rolę pełni w regulowaniu rynku i czy silny PIP jest zagrożeniem dla przedsiębiorców? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 27 Aug 2024 - 23min - 1633 - Od września ukraińskie dzieci i młodzież z obowiązkiem szkolnym
W polskim systemie edukacji mamy około 134 tys. ukraińskich uczniów i uczennic. Dziesiątki tysięcy są poza systemem - ile dokładnie, nikt tego nie wie. Polski resort edukacji przygotował rozwiązanie, które ma włączyć tę grupę do systemu. Od września na dzieci i młodzież ukraińską zostanie nałożony obowiązek szkolny. Od jego wypełniania będzie zależeć wypłata świadczenia 800+. Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr. Jędrzejem Witkowskim, prezesem zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej, o tym, jak radzą sobie ukraińskie dzieci w polskich szkołach oraz o rozwiązaniach planowanych na rozpoczynający się właśnie rok szkolny. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 26 Aug 2024 - 22min - 1632 - La La Live: Czym się różni publiczność krakowska od warszawskiej (Małgorzata Frankowska, Tauron Arena Kraków)
Podcast Jarka Szubrychta "La La Live" to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. W Warszawie gra się inaczej niż w Krakowie - mówi Małgorzata Frankowska, gościni tego odcinka podcastu Jarka, która tworzy program wydarzeń w krakowskiej Tauron Arenie. Opowiada Jarkowi o doświadczeniach, które wyniosła z pracy w kultowych krakowskich klubach studenckich Rotunda i Studio, a także w warszawskiej Stodole. Szczerze odpowiada na pytanie, czy przy organizowaniu imprez pomaga jej to, że jest psycholożką, specjalistką od psychopatów i narcyzów.
Sat, 24 Aug 2024 - 55min - 1631 - Jutronauci: Czy awatary mogą nauczyć człowieka korzystania z AI
Szkolenia AI stały się bardzo intratnym biznesem. Czy można kursy AI wymyślić od nowa? Stara się to zrobić młoda firma CampusAI. To spółka, która na bardzo wczesnym etapie zdobyła finansowanie w wysokości 40 mln zł i chce je przeznaczyć m.in. na rozwój międzynarodowy. W jaki sposób CampusAI korzysta z dokonań naukowych współpracujących ze spółką naukowców? Jak układa się jej współpraca z uczelniami? I co do tego ma metawersum i Wiedźmin? Joanna Sosnowska z "Wyborczej" rozmawia o tym z Aureliuszem Górskim, prezesem i założycielem CampusAI. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 23 Aug 2024 - 30min - 1630 - Wiceministra Zielińska: Zastosowanie perhydrolu to działanie doraźnie, nie rozwiązanie systemowe
W zbiorniku Dzierżno Duże na Górnym Śląsku w związku z wykwitem złotych alg zginęło od początku sierpnia ponad 100 ton ryb. O tym, jakie w sytuacji kryzysowej działania podjął rząd i jakie rozwiązania systemowe planuje, by uniknąć w przyszłości podobnych katastrof ekologicznych, Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Urszulą Zielińską, wiceministrą klimatu i środowiska, współprzewodniczącą partii Zieloni. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 22 Aug 2024 - 28min - 1629 - Jakie są szanse Kamali Harris na wygraną w wyborach prezydenckich w USA
Bartosz T. Wieliński z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Janem Smoleńskim, amerykanistą z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, o programie Kamali Harris oraz pomyśle sztabu Demokratów na kampanię prezydencką. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 21 Aug 2024 - 27min - 1628 - Dlaczego miliarderzy mogą płacić mniejsze podatki od nas
Najbogatszy jeden procent ludności przez ostatnie 10 lat wzbogacił się łącznie o 42 biliony dolarów. Po przeliczeniu na złote to około 170 bilionów. To równowartość dwunastu PKB Polski, 42 tys. razy tyle, ile wynosi majątek Taylor Swift, czy 20 tys. raz tyle, ile wynosi wartość majątku króla Karola III. To też 36 razy więcej niż posiada dolne - pod względem zamożności - 50 proc. społeczeństwa na świecie. Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o wciąż powiększającej się przepaści między mniej zamożną połową z nas a 1 procentem najbogatszych i o tym, jak zmienić ten trend. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 20 Aug 2024 - 26min - 1627 - Czy kryzys męskości wpłynie na rynek mieszkaniowy?
Młodzi Polacy coraz później wyprowadzają się z domów rodzinnych. Seniorzy żyją coraz dłużej. 2/3 polskich rodzin są międzygatunkowe, bo żyje w nich pies lub kot. Wszystkie te aspekty mają realny wpływ na decyzje mieszkaniowe. Szczególnie ciekawe jest to, że statystyczny gniazdownik (czyli osoba, która po osiągnięciu dorosłości wciąż mieszka z rodzicami) to mężczyzna, mieszka gdzieś w Polsce wschodniej, pracuje, nie ma dzieci. Dlaczego to akurat mężczyźni częściej zostają w domu rodzinnym? I co z tego wynika dla dzietności w Polsce? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska, dziennikarka "Wyborczej", z prof. Tomaszem Sobierajskim, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, współautorem raportu Otodom "Szczęśliwy dom. Mieszkanie na osi czasu". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 19 Aug 2024 - 23min - 1626 - La La Live: Robimy bar z focaccią i winem, w którym grają światowi artyści (Magda Dudek, Daniel Radtke, Pardon, To Tu)
Podcast Jarka Szubrychta „La La Live” to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Tym razem wraz z Jarkiem zaglądamy za kulisy klubu Pardon, To Tu. Opowiadają nam o nim jego założyciele Magda Dudek i Daniel Radtke. Zdarza się, że ludzie po koncertach podchodzą do nas z reklamacją, że to nie jest jazz - śmieją się goście Jarka. Otóż wbrew famie, która rozniosła się po Warszawie, w tym miejscu usłyszymy nie tylko jazz, ale przeróżną muzykę z całego świata. Chociaż program koncertowy w Pardon, To Tu jest niekomercyjny, to w tym miejscu jeden z pierwszych koncertów po wygranej w X-Factor grał Dawid Podsiadło.
Sat, 17 Aug 2024 - 60min - 1625 - Jutronauci: Jak uniwersytecka spółka buduje łazik polny
Zamiast parobka można wysłać w pole robota. Ten ostatni zrobi zdjęcia, pobierze próbki roślin i gleby oraz - jeśli trzeba - punktowo użyje środka owadobójczego, żeby chronić plony. Globalny rynek robotów rolniczych jest wart blisko 12 mld dol. rocznie i jest areną walki takich gigantów jak Yamaha, Deere & Co. i całej armii startupów. Wśród tych ostatnich jest krakowska spółka Hugo Green Solutions, która buduje własny łazik rolniczy. To uniwersytecki spin-off, czyli firma, która się zrodziła z uczelnianych projektów rozwojowo-badawczych Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Tomasz Czech, prezes firmy Hugo Green Solutions opowiada Vadimowi Makarence z firmy Statista o tym jak przebiegał proces przekładania wiedzy naukowej na produkt, z jakimi wyzwaniami mierzy się startup oraz w czym pomaga mu uczelnia. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 16 Aug 2024 - 19min - 1624 - Senator Kwiatkowski o rozliczeniu PiS: Łamali kodeks wyborczy
Ważą się losy milionów z subwencji dla PiS. Jarosław Kaczyński już mówi o zamachu na największą partię opozycyjną i "patowładzy". Donald Tusk odpowiada: nigdy i nikomu nie przyszło do głowy by wykorzystywać publiczne pieniądze na taką skalę w kampanii. To czy PiS utrzyma budżetową subwencję wyjaśni się 29 sierpnia. To już trzeci termin wyznaczony przez Państwową Komisję Wyborczą, która bada kampanijne finanse PiS przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Gościem dzisiejszego wydania podcastu Arkadiusza Gruszczyńskiego jest Senator Krzysztof Kwiatkowski, który komentuje sprawę. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 14 Aug 2024 - 27min - 1623 - Co wypada, a czego nie wypada założyć do pracy
Dziewczyna, która pracowała na linii produkcyjnej, nie założyła do pracy stanika i straciła tę pracę. Jak przekonywała w nagraniu na Tik Toku, została zwolniona z pracy właśnie z tego powodu. Sprawą zajęła się ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ta historia sprowokowała Marię Korcz i Kasię Bielecką do rozmowy na z pozoru błahy temat zasad ubierania się do pracy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 13 Aug 2024 - 15min - 1622 - Niech żyje literacki debiut! Kto otrzyma Nagrodę Gombrowicza w 2024 roku
Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Ewą Graczyk, literaturoznawczynią, nauczycielką akademicką Uniwersytetu Gdańskiego, eseistką i przewodniczącą kapituły IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Spośród jakich debiutów literackich w tym roku jury wybierze laureata lub laureatkę Nagrody? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 12 Aug 2024 - 20min - 1621 - La La Live: Mamy ambicję robić najbardziej zielony festiwal (Goście: Anna Pruszyńska i Jacek Zmiczerewski, Olsztyn Green Festival)
Podcast Jarka Szubrychta to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Gośćmi tego odcinka są Anna Pruszyńska i Jacek Zmiczerewski, organizatorzy Olsztyn Green Festival. Opowiadają o tym, jak z lokalnego wydarzenia festiwal się rozrósł i 60 proc. festiwalowiczów to ludzie z całej Polski. Mówią też o tym, jak przy produkcji festiwalu współpracuje się z miastem i dlaczego stawiają na polską muzykę, a nie ściągają gwiazd z zagranicy.
Sat, 10 Aug 2024 - 42min - 1620 - Jutronauci: Czy uniwersytety umieją sprzedawać swoje pomysły?
Gdy myślimy o uniwersyteckich spin-offach, czyli firmach wyrastających ze szkół wyższych, przed oczami staje nam Google. Największa wyszukiwarka internetowa na świecie powstała jako projekt badawczy na Uniwersytecie Stanforda i przyniosła swojej uczelni solidne zyski. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy na uczelni pracują światowe sławy wytwarzające unikatową wiedzę, dookoła funkcjonuje sieć funduszy gotowych inwestować w nowe pomysły, a prawo nie hamuje takich mariaży. W Polsce jest ponad 230 spółek mających związki kapitałowe z uczelniami. Które z nich są najbardziej znane? Czego brakuje naszym uniwersytetom, żeby hodować własne Google? Jak robią to inne kraje? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Pawłem Głodkiem z Uniwersytetu Łódzkiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 09 Aug 2024 - 24min - 1619 - Nowa energia u Demokratów. Tim Walz kandydatem Kamali Harris na wiceprezydenta
Michał Olszewski rozmawia z Maciejem Czarneckim, dziennikarzem i redaktorem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", o kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych i kandydacie na wiceprezydenta, którym jest gubernator Minnesoty Tim Walz. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 08 Aug 2024 - 24min - 1618 - Francja kocha sport. Czym żyje olimpijski Paryż
Roman Imielski rozmawia z Radosławem Leniarskim i Rafałem Stecem, korespondentami "Wyborczej" na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Skąd się biorą tłumy kibiców na trybunach francuskich stadionów? Kto i dlaczego narzeka na wioskę olimpijską? Ile zainwestowano w oczyszczenie Sekwany? I które wydarzenia sportowe zrobiły na naszych dziennikarzach największe wrażenie? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wed, 07 Aug 2024 - 30min - 1617 - Dlaczego pracownicy budżetówki mają żal do rządu Donalda Tuska
Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, autorki tekstu "Budżetówka ma żal do rządu Tuska za fikcyjne 20 proc. podwyżki. ‘Frustracja rośnie'" [https://wyborcza.biz/biznes/7,159911,31156597,budzetowka.html], tłumaczą w jaki sposób obliczona została planowana podwyżka pensji w sektorze budżetowym i dlaczego pracownicy tego sektora mają prawo czuć się oszukani. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Tue, 06 Aug 2024 - 22min - 1616 - R. Archie Roszkiewicz: Lepiej, żebym woził drony do Donbasu, niż do Augustowa
Michał Olszewski, szef działu zagranicznego "Wyborczej", rozmawia z Rafałem Archie Roszkiewiczem, wolontariuszem Stowarzyszenia "Pogoń Ruska", który od dwóch lat jeździ na front w Ukrainie i zajmuje się pomocą wojskową i humanitarną. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Mon, 05 Aug 2024 - 22min - 1615 - La La Live: Ile waży koncert Dawida Podsiadły (Gość: Michał Fałat, East Eventz)
Podcast Jarka Szubrychta „La La Live” to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Gościem tego odcinka jest Michał Fałat z agencji East Eventz, produkującej m.in. festiwale SBM, Audioriver i Great September oraz trasy Dawida Podsiadły. Michał opowiedział Jarkowi o kulisach trasy stadionowej najbardziej popularnego polskiego wokalisty. Zdradził, jak to było z ucieczką wieloryba na koncercie we Wrocławiu i ile ton waży scenografia Dawida Posiadły. Wydawca podcastu: Dominik Łowicki Montaż podcastu: Michał Szyszka
Sat, 03 Aug 2024 - 49min - 1614 - Jutronauci: Czy polskie miasta potrzebują urzędników ds. upałów?
Coraz więcej miast na świecie zmaga się z dotkliwymi skutkami upałów. Problem stał się na tyle poważny, że w urzędach pojawia się nowe stanowisko: chief heat officer, czyli główny urzędnik ds. upałów. Ateny jako pierwsze zdecydowały się na taki krok, gdy w zeszłym roku temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza utrzymywały się przez 63 dni, a powyżej 40 stopni przez 46 dni. Podobne stanowisko stworzył również Paryż. Co robią urzędnicy ds. upałów? Jak Warszawa stawia czoła rosnącym temperaturom i czego jeszcze niedawno nie robiła? Czy potrzebuje specjalnego stanowiska? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Magdaleną Młochowską, dyrektorką koordynatorką ds. zielonej Warszawy. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Fri, 02 Aug 2024 - 22min - 1613 - Jak Londyn obchodzi 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego gościem Sebastiana Słowińskiego z "Gazety Stołecznej" jest Bartosz Karol Piasecki ze Studium Polski Podziemnej w Londynie. Rozmawiają o Powstaniu Warszawskim, ale z perspektywy Londynu, w którym zrodziło się Polskie Państwo Podziemne. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Thu, 01 Aug 2024 - 29min
Podcasts similares a 8:10
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Wnet Radio Wnet
- Dorwać bestię RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- TOK FM Select TOK FM
Otros podcasts de Educación
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Misja specjalna RMF FM
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Przemek Górczyk Podcast Przemek Górczyk
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- Learning English Conversations BBC Radio
- PRL – historia prawdziwa Polskie Radio S.A.
- TED Talks Daily TED
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- 6 Minute English BBC Radio
- Dudek o Historii Antoni Dudek
- VOA Learning English Podcast - VOA Learning English VOA Learning English
- Finanse Bardzo Osobiste: oszczędzanie | inwestowanie | pieniądze | dobre życie Marcin Iwuć
- Learning English Stories BBC Radio
- Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti - Radio TOK FM TOK FM - Paweł Sulik, Adam Balcer
- Historia BEZ KITU Historia BEZ KITU