Filtrar por género

Wspólne słowa

Wspólne słowa

Wspólne słowa

"Wspólne słowa" to podcast psychologiczny prowadzony przez Anię Dankowską i Ulę Sołtys-Parę o budowaniu relacji, o rozmowie, ale też o podążaniu za tym, co nas ożywia, wzmacnia, inspiruje, o książkach i o pasjach. O nieustannej wymianie i rozwoju, które są wynikiem rozmów, spotkań, uważnych relacji. Zapraszamy Was do wspólnej rozmowy co drugą sobotę o 10.

83 - #82 „Mit normalności” Gabor i Daniel Maté
0:00 / 0:00
1x
  • 83 - #82 „Mit normalności” Gabor i Daniel Maté

    „Pradawne kultury od dawna rozumiały, że istniejemy tylko w relacji ze wszystkim, wszystko na nas wpływa i my wpływamy na wszystko.” (Gabor i Daniel Maté)

    „Co by się stało, gdyby naszym zamiarem jako rodziców, pedagogów i członków społeczeństwa było wychowywanie dzieci tak, by miały kontakt z własnymi uczuciami i były autentycznie upoważnione do ich wyrażania, samodzielnego myślenia oraz gotowości do działania w imię własnych zasad?”. (Gabor i Daniel Maté)

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy wokół książki „Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze” autorstwa Gabora i Daniela Maté.

    Książka jest niezwykle bogata w treści, my odsłonimy jedynie fragmenty, zachęcając Słuchaczy – na co mamy nadzieję – do zgłębienia tematu. Autorzy przedzierają się przez różne mity, którymi nasiąkamy we współczesnej kulturze, próbują na nowo definiować, czym tak naprawdę jest a czym może być „normalność”, szukają dróg do zdrowienia i pełni istnienia.

    Do usłyszenia 😊

     

    A w tym odcinku wspominamy:

    Książki:

    Christopher Bollas „Znaczenie i melancholia. Życie w epoce oszołomienia” Gabor Maté „Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów”. Gabor Maté „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu” Rebecca Solnit „Wspomnienia z nieistnienia”

     

    Filmy:

    „Barbie” (2023), reż. Greta Gerwig „To be in Awe” https://www.youtube.com/watch?v=r-rHc8tm5_c „Mój piękny syn” (2018), reż. Felix Van Groeningen „Mądrość traumy” https://thewisdomoftrauma.com/

     

    Nasze poprzednie odcinki:

    #81  „O rzekach, roślinach i połączeniach – rozmowa z Robertem Rientem” #20 „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”
    Sat, 23 Nov 2024 - 29min
  • 82 - #81 O rzekach, roślinach i połączeniach – rozmowa z Robertem Rientem

    Lęk - Khalil Gibran


    Mówią, że przed dotarciem do oceanu rzeka drży w strachu.

    Spogląda za siebie na drogę, którą prze była

    wprost ze szczytu góry,

    długą, krętą ścieżką wzdłuż lasów, wsi.


    I przed sobą

    widzi ocean tak ogromny,

    że aby wpłynąć

    zdaje się nie być nic jak tylko zniknąć na zawsze.


    Ale nie ma innej drogi.

    Rzeka nie może zawrócić.


    Nikt nie może zawrócić.

    Zawrócić jest niemożliwe do istnienia.


    Rzeka musi podjąć ryzyko

    wpłynięcia do oceanu,

    gdyż tylko tak lęk może zniknąć,

    by rzeka dowiedziała się,

    że nie chodzi o to by zniknąć w oceanie, ale stać się oceanem.


    Tłumaczenie Robert Rient


    Serdecznie zapraszamy do rozmowy z naszym dzisiejszym gościem Robertem Rientem, autorem sześciu książek, w tym najnowszej "Pierwsza umowa. Podstawy praktyki szamanizmu" oraz wydanej w 2023 roku "Wizje roślin czyli pięćdziesiąt roślin leczniczych i jeden grzyb".


    Robert Rient snuje opowieść o rzece Odrze "starej uzdrowicielce, która stanęła na granicy przeżycia". Ten mądry i przepełniony miłością przekaz zachęca do działań na rzecz dzikiej przyrody i aktywizmu dla rzeki Odry, aby woda, z której będą korzystać nasze dzieci i wnuki była zdatna do picia, słodka i czysta. Ponieważ jak mówi nasz gość "uzdrawiając rzekę, uzdrawiam tętnice, uzdrawiam siebie".


    Poruszymy tematy stale obecne w naszych rozmowach. Będzie zatem o odwadze i dobrej relacji, ale przede wszystkim o zwyczajnej miłości do niezwykłych istot, które są wokół nas.


    Robert Rient - pisarz, dziennikarz, pedagog, tancerz i szaman. Autor książek "Pierwsza umowa. Postawy praktyki szamanizmu" oraz Wizje roślin czyli pięćdziesiąt roślin leczniczych i jeden grzyb", dwóch powieści "Chodziło o miłość" i nominowanej do Nagrody Literackiej Nike "Duchy Jeremiego" oraz dwóch reportaży "Świadek" i "Przebłysk. Dookoła świata - dookoła siebie". Założyciel Fundacji Szamanizmu.


    https://robertrient.pl/

    https://osobaodra.pl/

    Sat, 09 Nov 2024 - 57min
  • 81 - #80 "Gdy życie zdaje się nie mieć sensu" - o książce Viktora Frankla i o logoterapii

    "Psychiatrii nie należy ani przeceniać, ani nadawać jej nadprzyrodzonych mocy, lepiej byłoby ją uczłowieczyć."

    V.Frankl


    To już 80 odcinek naszego podcastu. Dziękujemy, że jesteście z nami! Tym razem zapraszamy do wysłuchania rozmowy o podejściu zorientowanym na sens czyli logoterapii, której twórca Viktor E. Frankl był wielokrotnie zapraszany przez uniwersytety w całej Europie. Książka "Gdy życie zdaje się nie mieć sensu. Psychoterapia na dziś" wyd. PWN jest zapisem wykładów wygłoszonych w Warszawie, w Zurychu i w Monachium. "Powiedz życiu TAK" to główne przesłanie Viktora Frankla!

    Sat, 26 Oct 2024 - 22min
  • 80 - #79 „Wolności moja” – rozmowa z Katarzyną Tubylewicz

    „Jest wartością, której być może nie zawsze jesteśmy warci. A może to ona, wolność, wcale nie jest warta wszystkich naszych starań. Albo wolność nierozerwalnie łączy się z odwagą. Nie wiem, ale jestem pewna, że warto o tym myśleć.” (K. Tubylewicz, „Wolności moja”)
    Z zachwytem dzielimy się dziś z Wami rozmową o zachwycie i wolności, a w niej Kasia Tubylewicz dzieli się swoimi zachwytami. Zachęcamy do poszukiwań, do poszukiwań swojej wolności, do przymierzania się do różnych odpowiedzi, do przeglądania się w różnych pytaniach, związanych z wyborami, odpowiedzialnością i odwagą.

    Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z Katarzyną Tubylewicz – dziennikarką, tłumaczką, publicystką, autorką wielu książek reporterskich i powieści, a od niedawna także autorką podcastu „Morze możliwości”.
    Zatem zapraszamy na wspólny spacer lub wspólną kawę ze „Wspólnymi Słowami” – i do usłyszenia😊
    Kasię znajdziecie i posłuchacie tutaj:

    https://katarzynatubylewicz.pl/ Podcast Kasi: https://open.spotify.com/show/0z4z2BWZQv1DgVoEF95WCi Nasz poprzedni odcinek z Kasią Tubylewicz: https://open.spotify.com/episode/5gzPsUf1Ahzktoz1YNwiQg?si=530397a0fcc447f4

    Książki autorstwa Katarzyny Tubylewicz:
    Reportaże:
    📖 "Szwedzka sztuka kochania. O miłość i seksie na Północy"
    📖 "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami"
    📖 "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą"
    📖 "Moraliści, jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie"
    Powieści:
    📖 "Zimna wiosna"
    📖 "Ostatnia powieść Marcela"
    📖 "Rówieśniczki"
    📖 "Własne miejsca" Autor fotografii na okładce odcinka: Darek Lewandowski

    Sat, 12 Oct 2024 - 50min
  • 79 - #78 Superwizja – rozmowa z Agnieszką Gałańczuk

    „Uwielbiam łączyć” – to zdanie mogłoby stanowić motto Agnieszki Gałańczuk, z którą rozmawiamy w dzisiejszym odcinku. Agnieszka jest certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i superwizorem aplikantem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w sieci Gabinetów Psychoterapii Ariadna, które założyła i z rozmachem rozwija. Link do strony Gabinetów: https://pomocterapeutyczna.com/

    Rozmawiamy o procesie superwizji, która jest niezwykle ważna dla terapeutów a także – pośrednio – dla pacjentów. Stanowi zaplecze dla terapeutów, którzy – dzięki niej – mogą się rozwijać i upewniać, że styl ich pracy jest adekwatny.

    Pojawi się także opowieść terapeutyczna i polecajka filmowa.

    Dziękujemy, że z nami jesteście i zapraszamy 😊

     

    W odcinku wspominamy:

    Kamil Galiński, Jacek Gierus „Polscy psychoterapeuci i ich pokoleniowe postawy wobec superwizji” w : „Psychoterapia”, kwartalnik, 4/2023 Jorge Bucay „Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” „Reniferek”, miniserial Netflix, reż. Weronika Tofilska i Josephine Bornebusch
    Sat, 28 Sep 2024 - 35min
Mostrar más episodios