Podcasts by Category
Zapraszamy do wysłuchania naszego nowego cyklu "Kryminalne Zagadki Podkarpacia". Będziemy rozmawiać o najgłośniejszych sprawach z naszego regionu, zarówno z okresu Polski przedwojennej, jak i współczesnych. To wszystko nakreśli prof. Czesław Kłak, prawnik, karnista, sędzia Trybunału Stanu. Ciekawe wątki związane z tematem rozjaśni Arkadiusz Szajna, kryminalistyk, kryminolog, nauczyciel akademicki. Podcast prowadzi Beata Terczyńska dziennikarka GC Nowiny i portalu nowiny24.pl Realizacja Mariusz Guzek
- 8 - Zbrodnia połaniecka - Kryminalne Zagadki Podkarpacia
Zbrodnia, która wydarzyła się w noc wigilijną
Zbrodnia połaniecka była jedną z najtragiczniejszych i najciekawszych spraw kryminalnych z okresu PRL. Doszło do niej w noc wigilijną 1976 roku. Ofiarami byli: 18-letnia Krystyna Łukaszek, 12-letni Mieczysław Kalita i 25-letni Stanisław Łukaszek. Co tak naprawdę wydarzyło się po pasterce, na szosie z Połańca do pobliskiej wsi Zrębin (wtedy województwie tarnobrzeskim), gdy mieszkańcy wracali autobusem do domów i dlaczego wokół tej sprawy do dziś panuje zmowa milczenia? Zapraszamy do wysłuchania ósmego odcinka z cyklu podcastów "Kryminalne Zagadki Podkarpacia". Naszym ekspertem jest prof. Czesław Kłak, karnista, sędzia Trybunału Stanu.
W nocy z 24 na 25 grudnia, 44 lata temu, na oczach kilkudziesięciu osób zabito trzy osoby: Krystynę, która była w piątym miesiącu ciąży, jej męża i 13-letniegio brata. Świadkowie przysięgali własną krwią, że będą milczeć. To była jedna z najgłośniejszych zbrodni w kraju, opisywana później w książce „Procesy wszech czasów”. Powstał także film "Zmowa" na podstawie scenariusza Wiesława Łuki, w reżyserii Janusza Petelskiego, Roman Bratny napisał powieść "Wśród nocnej ciszy", a także przedstawienie teatralne. O sprawie pisali dziennikarze, m.in. Hanna Krall. Wzmianka o tej sprawie pojawia się też w kryminałach Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy".
Co tak naprawdę wydarzyło się na szosie po pasterce? Jak i dlaczego doszło do tej okrutnej, przerażającej zbrodni? Czy tłem były sprawy majątkowe, jakieś urażone ambicje, konflikty sąsiedzkie, zadawnione żale? Kim był Jan Sojda, który obmyślił demoniczny plan zbrodni niemalże idealnej? Wreszcie, dlaczego świadkowie milczeli, zawiązując pakt tak trudny do ogarnięcia rozumem? Czy milicja była zainteresowana wyjaśnieniem wszystkich okoliczności? Jaka kara spotkała sprawców?
Te wszystkie pytania i wiele innych stawiamy prof. Czesławowi Kłakowi, prawnikowi, sędziemu Trybunału Stanu. Z kolei dr Arkadiusz Szajna prawnik, kryminolog, nauczyciel akademicki oraz kierownik laboratorium badań wariograficznych w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach daje jednoznaczną odpowiedź na kwestię, czy istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała.
Zapraszamy do wysłuchania ósmego, ostatniego odcinka serii podcastów "Kryminalnych Zagadki Podkarpacia". To pierwszy w historii Nowin24 taki cykl, w którym z prawnikami odkrywamy tajemnice najgłośniejszych kryminalnych historii i śledztw, toczących się w naszym regionie lub z nim związanych.
Podcast prowadzi Beata Terczyńska dziennikarka GC Nowiny i portalu nowiny24.pl
Realizacja - Mariusz GuzekPodcast Kryminalne Zagadki Podkarpacia - odcinek 8
Posłuchać można na:
Apple Podcasts
Spotify
Google Podcasts
YouTube
Soundcloud
Breaker
RadioPublicMon, 21 Dec 2020 - 24min - 7 - "Szatan z Piotrkowa" - Kryminalne Zagadki Podkarpacia
"Szatan z Piotrkowa" zwabiał chłopców do mieszkania i ich zabijał
Mariusz Trynkiewicz. Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby imienia nazwiska tego seryjnego mordercy, przestępcy seksualnego, określanego przez media jako "Szatana z Piotrkowa". Końcówkę kary więzienia za zamordowanie czterech chłopców odsiadywał w zakładzie karnym Rzeszów - Załęże. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat Trynkiewicza w siódmym odcinku serii podcastów "Kryminalne Zagadki Podkarpacia".
Podczas odbywania służby wojskowej porwał ze szkoły podstawowej i wykorzystał seksualnie chłopca. Później dopuścił się molestowania seksualnego 12-latka. 4 lipca 1988 r. zwabił do swojego mieszkania przy ulicy Działkowej w Piotrkowie Trybunalskim przypadkowo spotkanego 13-letniego chłopca. Następnie go molestował i udusił, a ciało zakopał w lesie. 29 lipca 1988 r zwabił do mieszkania trzech chłopców: 11-letniego Tomasza oraz 12-letnich Artura i Krzysztofa. Zabił dzieci nożem, a ciała po kilku dniach wywiózł do lasu i podpali.
Trynkiewicz został skazany na karę śmierci, ale w wyniku amnestii zamieniono ją na 25 lat pozbawienia wolności. Ostatnie lata odsiadywał na Załężu. Gdy mordercy kończyła się odsiadka w lutym 2014 roku, podniósł się larum, co będzie, gdy zwyrodnialec wyjdzie na wolność i znów zabije jakieś dziecko. Zwłaszcza, że znaleziono u niego materiały pornograficzne z udziałem dzieci. 31 lipca 2015 r. Trynkiewicz został za to skazany na 5,5 roku pozbawienia wolności. Aktualnie odbywa karę.
O śledztwie, procesie, wyroku, zaburzeniach Trynkiewicza rozmawiamy z prof. Czesławem Kłakiem, karnistą, sędzią Trybunału Stanu. Jakie były okoliczności zbrodni, dlaczego ofiary godziły się pójść z bestią do jego domu, jak zaskarbiał sobie zaufanie dzieci, dlaczego trafił do rzeszowskiego zakładu karnego, czy nadal stwarza zagrożenie i będzie dożywotnio izolowany w zamkniętym ośrodku w Gostyninie? Między innymi o to pytamy. Z kolei dr Arkadiusz Szajna prawnik, kryminolog, nauczyciel akademicki oraz kierownik laboratorium badań wariograficznych w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach mówi o zabójstwach na tle seksualnym.
"Kryminalne Zagadki Podkarpacia" to pierwszy w historii Nowin24 cykl podcastów. Razem z prof. Czesławem Kłakiem i kryminologiem dr Arkadiuszem Szajną odkrywamy tajemnice najgłośniejszych kryminalnych historii i śledztw, które toczyły się w naszym regionie. Kolejne odcinki w każdy poniedziałek na portalu Nowiny24.pl oraz platformach Anchor, Soundcloud, Spotify i Apple Podcasts
Podcast prowadzi Beata Terczyńska dziennikarka GC Nowiny i portalu nowiny24.pl
Realizacja - Mariusz GuzekPodcast Kryminalne Zagadki Podkarpacia - odcinek 7
Posłuchać można na:
Apple Podcasts
Spotify
Google Podcasts
YouTube
Soundcloud
Breaker
RadioPublicMon, 14 Dec 2020 - 20min - 6 - Szaleniec w galerii handlowej - Kryminalne Zagadki Podkarpacia
W serii podcastów "Kryminalne Zagadki Podkarpacia" wracamy do wstrząsających wydarzeń z października 2017 roku. Uzbrojony w dwa noże 27-letni mężczyzna wszedł do stalowowolskiej galerii handlowej i urządził sobie rzeź. Atakował napotkane osoby. Jedną ranił śmiertelnie. O tej historii rozmawiamy z prof. Czesławem Kłakiem, karnistą, sędzią Trybunału Stanu.
- Ostatnie kilkanaście godzin w naszym mieście to czas szoku, niedowierzania, emocji, współczucia i ludzkiej złości w reakcji na niewyobrażalną zbrodnię w galerii handlowej. To czas również wielkiej solidarności z poszkodowanymi, rodzinami i ich bliskimi oraz świadkami tego dramatycznego wydarzenia - tymi słowami, po tragicznych wydarzeniach w centrum handlowym, zwrócił się do mieszkańców Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
A do dramatu doszło w piątek, 20 października 2017 roku, około godziny 15. 27-letni mężczyzna zaatakował dwoma nożami. Szaleniec uderzał przypadkowe osoby. Kilka osób z ranami kłutymi i ciętymi trafiło do szpitali. Jedna straciła życie.
- To był jakiś koszmar. Ten mężczyzna zachowywał się jak szalony, jakby wpadł w amok. Wbiegł do galerii i zaczął dźgać nożem przypadkowe osoby - relacjonowała nam zszokowana pracownica jednego z punktów usługowych w galerii. - Kilka metrów ode mnie uderzył nożem jakąś osobę w głowę z zaraz potem mężczyznę w serce. Zaczęłam krzyczeć, uciekłam do toalety i się zamknęłam. Cała galeria była w kałużach krwi.
- To, co zobaczyłam, było koszmarne. Tam było jak w rzeźni. Wszędzie krew, kałuże krwi. I ratownicy udzielający pomocy rannym, policjanci. To wszystko nawet trudno słowami opisać. Cały czas trudno mi to wszystko zrozumieć - mówiła inna młoda kobieta.
O tym dramacie w serii podcastów "Kryminalne Zagadki Podkarpacia" rozmawiamy z prof. Czesławem Kłakiem, sędzią Trybunału Stanu, prawnikiem. Szukamy odpowiedzi m.in. na pytania, dlaczego napastnik zaatakował, czy planował ten zamach, czy wybierał ofiary, o czym świadczy jego zachowanie. Z kolei dr Arkadiusz Szajna prawnik, kryminolog, nauczyciel akademicki oraz kierownik laboratorium badań wariograficznych w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach charakteryzuje nam, kim jest zabójca wielokrotny.
"Kryminalne Zagadki Podkarpacia" to pierwszy w historii Nowin24 cykl podcastów. Razem z prof. Czesławem Kłakiem i kryminologiem dr Arkadiuszem Szajną odkrywamy tajemnice najgłośniejszych kryminalnych historii i śledztw, które toczyły się w naszym regionie. Kolejne odcinki w każdy poniedziałek na portalu Nowiny24.pl oraz platformach Spotify i Apple Podcasts.
Podcast prowadzi Beata Terczyńska dziennikarka GC Nowiny i portalu nowiny24.pl
Realizacja - Mariusz GuzekPodcast Kryminalne Zagadki Podkarpacia - odcinek 6
Posłuchać można na:
Apple Podcasts
Spotify
Google Podcasts
YouTube
Soundcloud
Breaker
RadioPublicMon, 07 Dec 2020 - 14min - 5 - Tajemnicza śmierć zakochanych - Kryminalne Zagadki Podkarpacia
Strzały do policjantów, zabójstwo, samobójstwo - jaki dramat wydarzył się w Sanoku?
Dziś w serii podcastów "Kryminalne Zagadki Podkarpacia" wracamy do dramatycznych wydarzeń ze stycznia 2013 roku przy ul. Cegielnianej w Sanoku. Gdy policjanci wkroczyli do zabarykadowanego w mieszkaniu 32-latka, znaleźli dwa ciała. Mężczyzny i 17-letniej dziewczyny. Co ich łączyło? Jak zginęli? Czy mężczyzna miał krew na rękach? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Czesławem Kłakiem, prawnikiem, sędzią Trybunału Stanu. Arkadiusz Szajna, nasz ekspert doda pigułkę wiedzy na temat tzw. samobójstwa rozszerzonego.
Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 2013 roku w mieszkaniu przy ul. Cegielnianej w Sanoku. Gdy 11 stycznia o 1 rano wkroczyli tam antyterroryści, 32-latek, który zabarykadował się kilkanaście godzin wcześniej i jego 17-letnia przyjaciółka już nie żyli. Jak zginęli? Dlaczego negocjacje okazały się nieskuteczne? Co spowodowało tragedię? Czy mężczyzna był odpowiedzialny za morderstwo kolegi w Międzybrodziu? Co łączyło tych dwoje młodych ludzi?
Między innymi te pytania zadaliśmy prof. Czesławowi Kłakowi, karniście, sędziemu Trybunału Stanu. Z kolei dr Arkadiusz Szajna prawnik, kryminolog, nauczyciel akademicki oraz kierownik laboratorium badań wariograficznych w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach rozjaśni nam temat samobójstwa rozszerzonego.
Zapraszamy do wysłuchania piątego odcinka pierwszej w historii Nowin serii podcastów.
Kolejne odcinki w każdy poniedziałek na portalu Nowiny24.pl oraz platformach Spotify i Apple Podcasts.
Podcast prowadzi Beata Terczyńska dziennikarka GC Nowiny i portalu nowiny24.pl
Realizacja - Mariusz Guzek
Podcast Kryminalne Zagadki Podkarpacia - odcinek 5
Mon, 30 Nov 2020 - 14min - 4 - Zabójstwo ciężarnej 25-latki - Kryminalne Zagadki Podkarpacia
O bulwersującej sprawie zabójstwo ciężarnej 25-latki rozmawialiśmy z prof. Czesławem Kłakiem, prawnikiem, sędzią Trybunału Stanu. Dziewczyna zginęła w 2016 roku. Sprawcą okazał się szwagier młodej kobiety.
Czy chęć uniknięcia odpowiedzialności za niechciane, nieplanowane dziecko było motywem zbrodni? A może obawa przed skandalem obyczajowym? Dlaczego Grzegorz G. tak długo nie przyznawał się do winy?Zapraszamy do wysłuchania nagrania. Naszym ekspertem jest prof. Czesław Kłak, karnista, sędzia Trybunału Stanu. Zagadnienia związane z przyczynami i motywami rozjaśni dr Arkadiusz Szajna prawnik, kryminolog, nauczyciel akademicki oraz kierownik laboratorium badań wariograficznych w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Przy okazji tej sprawy trzeba jeszcze dodać, że Sąd Apelacyjny utrzymał dożywocie dla 35-latka, który zabił ciężarną szwagierkę.
Podcast prowadzi Beata Terczyńska dziennikarka GC Nowiny i portalu nowiny24.pl
Realizacja - Mariusz Guzek
Podcast Kryminalne Zagadki Podkarpacia - odcinek 4
Mon, 23 Nov 2020 - 17min - 3 - Najpierw znaleziono zwłoki matki... - Kryminalne Zagadki Podkarpacia
Kobieta leżała w łóżku. Pościel i ściany poplamione były krwią. Zwłoki 60-latka policjanci znaleźli w sąsiednim, niezamieszkałym budynku. Ciało leżało w kuchni, obok pieca. Nie miało widocznych obrażeń. W pomieszczeniu walały się puste opakowania po lekach. Zapraszamy na trzeci odcinek z serii podcastów pt. "Kryminalne Zagadki Podkarpacia". Do dramatu doszło w Ostrowie koło Ropczyc w październiku 2013 roku. Kto zabił? Jaki miał motyw? Czy była to zemsta po latach, a może wielka tragedia rodzinna powodowana emocjami? Czy strach może popchnąć człowieka do okrucieństwa? M.in. na te pytania szukamy odpowiedzi w rozmowie z prof. Czesławem Kłakiem, prawnikiem, karnistą, sędzią Trybunału Stanu. A na koniec... ciekawostka na temat daktyloskopii. Naszym ekspertem jest dr Arkadiusz Szajna, prawnik, kryminolog, nauczyciel akademicki oraz kierownik laboratorium badań wariograficznych w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Podcast prowadzi Beata Terczyńska dziennikarka GC Nowiny i portalu nowiny24.pl
Realizacja - Mariusz Guzek
Mon, 16 Nov 2020 - 14min - 2 - Wilhelmina Fogel - Kryminalne Zagadki Podkarpacia
Tadeusz Woźniak zastrzelił 16-letnią Wilhelminę Foglównę, uczennicę seminarium nauczycielskiego. Co go do tego pchnęło? Czy w grę wchodził zawód miłosny, czy urażone ambicje? Jaki był motyw? Czy ofiara znała sprawcę? Kulisy zabójstwa do którego doszło w październiku 1932 roku w Rzeszowie, naświetli nam prof. Czesław Kłak, karnistą, sędzią Trybunału Stanu.
Mon, 09 Nov 2020 - 16min - 1 - Rita Gorgonowa - Kryminalne Zagadki Podkarpacia
Podkarpackie Zagadki Kryminalne. Ruszamy z naszym cyklem podcastów! Odcinek 1 - Rita Gorgonowa. Był to jeden z najgłośniejszych procesów Polski międzywojennej. Zaczynamy od procesu o zabójstwo, którym w latach 1932 - 34 żyła opinia publiczna. Zamordowana została Lusia, córka lwowskiego architekta Henryka Zaremby. Za sprawczynię uznano Ritę Gorgonową, związaną z gospodarzem, prowadzącą mu dom. Czy Gorgonowa faktycznie była dzieciobójczynią, czy tylko kozłem ofiarnym?
Mon, 02 Nov 2020 - 21min
Podcasts similar to Kryminalne Zagadki Podkarpacia
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek