Filtrar por gênero
Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. S Janem Rosákem a Lucií Jílkovou, Michaelou Liškovou a Martinem Šemelíkem.
Všechny díly podcastu Slovo nad zlato můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 123 - Snažil jsem se, seč jsem mohl. Jak znikla slova seč, nač, oč?
Dnes se podíváme na slovo „seč“. Nepůjde nám ale o sloveso a jeho rozkazovací způsob, ani o podstatné jméno ve významu „prudký boj“ nebo zkratku pro středoevropský čas. Zajímat nás bude ve větě: Snažil jsem se, seč jsem mohl, abych hovořil optimisticky. O jaký slovní druh se jedná?
Fri, 03 Jan 2020 - 06min - 122 - Znějí vám slova champagne a žampion podobně? Jak spolu souvisí?
Možná vás překvapí, jak spolu souvisí slova žampion, kemping a kampaň... Odborný název pro žampion zní pečárka polní. A kemping a kampaň mají také něco společného s polem. Přesněji, s polními podmínkami, ať už je ta kampaň řepná, nebo vojenská.
Fri, 27 Dec 2019 - 04min - 121 - Návrat k praslovanštině aneb Kde se vzal Boží hod vánoční
Po Štědrém dnu následuje den, který se jmenuje Boží hod vánoční. Proč zrovna hod? Posluchači asi tuší, že se nebude jednat o žádnou sportovní disciplínu.
Fri, 20 Dec 2019 - 03min - 120 - Železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Odkud pochází kovové adventní neděle?
Odkud vůbec máme slovo advent? Nedorazilo k nám náhodou až po roce 1989? A kde se vzaly všechny ty adventní neděle – železná, bronzová, stříbrná a zlatá?
Fri, 13 Dec 2019 - 05min - 119 - Kde se u nás vzal Mikuláš?
To, že Mikuláš rozdává dárky, je zvyk kupodivu starší než to, že dárky dává pod stromeček Ježíšek. Svatý Mikuláš byl totiž velmi štědrý a z toho se vyvinul zvyk Mikuláše napodobovat.
Fri, 06 Dec 2019 - 04min - 118 - Jaký je voják, když je obdaňkovaný?
Možná jste už v nějakých kronikách nebo archivních materiálech narazili na slovo „obdaňkovaný.“ V běžné aktivní slovní zásobě se nevyskytuje, na druhou stranu, každému, kdo ovládá němčinu a ví něco o německých dialektech, bude povědomé.
Fri, 29 Nov 2019 - 04min - 117 - Co mají společného slova kompaktní a kompaktáta?
Určitě už vás někdy napadlo, jestli existuje nějaká souvislost mezi podobně znějícími slovy – kompaktní a kompaktáta?
Fri, 15 Nov 2019 - 04min - 116 - Hned vzápětí mi přišel dopis. Odkud se vzalo slovo zápětí?
Vzápětí je příslovce, které vzniklo spojením předložky v- a podstatného jména zápětí. Toto příslovce může mít význam časový nebo místní. Časový význam je z hlediska dnešního užívání primární.
Fri, 08 Nov 2019 - 05min - 115 - Lapila ho do svých tenat. Co to vlastně znamená?
Slovní tvar tenata existoval už ve staré češtině a byl to tvar podstatného jména tenato nebo teneto. Naši dávní předci měli u tohoto slova i číslo jednotné, my ho dnes už nemáme.
Fri, 13 Sep 2019 - 05min - 114 - Z benjamínka nestorem aneb zpátky k Homérovi
Proč se začalo používat slovo nestor jako označení někoho staršího a moudrého? Má to svůj prapůvod v Iliadě, Homér v ní totiž popisuje Nestora jako nejstaršího, ale také nejrozvážnějšího. Čestné oslovení nestor tedy patří těm nejstarším osobám v nějakém okruhu. Můžeme třeba říci nestor českých sochařů. Stáří ale není jedinou podmínkou, svou roli by měla hrát uvážlivost a moudrost.
Fri, 06 Sep 2019 - 05min - 113 - Pikareskní literární dílo. Co je jeho tématem?
Že vám zní slovo pitoreskní a pikareskní podobně? Tato dvě podobně znějící slova spolu ale vůbec nesouvisí a znamenají něco zcela odlišného.
Fri, 23 Aug 2019 - 05min - 112 - Původ slova narcistický hledejme v řeckém bájesloví
Existuje nějaká souvislost mezi ozdobou našich zahrádek a poruchou osobnosti? Původní souvislost můžeme hledat v řeckém bájesloví.
Fri, 26 Jul 2019 - 05min - 111 - Kdo je nimrod?
Odkud se slovo nimrod vzalo a co původně znamenalo? Se slovesem nimrat se nemá nimrod nic společného. Slovem nimrod se označuje spíše lovec než myslivec, tato slova se sice významem podobají, ale nejsou to úplná synonyma. Ve významu nimrod chybí složka péče o les a zvěř, kterou si nese myslivec. Původ slova nimrod pak najdeme už v Bibli ve Starém zákoně...
Fri, 19 Jul 2019 - 05min - 110 - Kde se vzalo kontrflé v pohádce Jana Wericha?
Slovo konftrfé je slovo původně z francouzštiny. České nářeční podoby jsou kontrfei, konterfekt nebo kontrafekt. Už Jungmannův slovník ale uvádí tyto výrazy jako zastaralé. Co to ale vlastně znamená? Dnes tímto slovem označujeme napodobeninu nebo padělek. Historicky to ve francouzštině ale bylo trochu jinak. Jak? Vysvětluje jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva.
Fri, 12 Jul 2019 - 04min - 109 - Prášek, tableta, pilulkaFri, 28 Jun 2019 - 06min
- 108 - Linka. Jak je možné, že může mít tolik významů?
Dnešním slovem nad zlatem bude linka. Kořen slova linka nemá český původ, přípona -ka česká je. Tímto kořenem je lin z latinského slova linea, jehož postupná přeměna do dnešní podoby linka ovšem nebyla úplně lineární čili přímočará.
Fri, 21 Jun 2019 - 05min - 107 - Argonauti, argumenty, Argentina. Jak spolu tyto pojmy souvisí?
Určitě vás už někdy napadlo, zda spolu mohou souviset slova jako argonauti, argumenty, argentum a Argentina? A samozřejmě mohou...
Fri, 14 Jun 2019 - 06min - 106 - Co zvoní v titulu Ernesta Hemingwaye Komu zvoní hrana?
Současná čeština zná slovo hrana, které nemá jednotné číslo. V moderní češtině existuje pouze v množném čísle stř. rodu. Ta hrana jako ta města, v jednotném čísle bychom tedy řekli hrano. Kdysi toto j. č. existovalo, ale časem se původ a význam tohoto slova zatemnil, ztratil se z jazykového povědomí mluvčích.
Fri, 07 Jun 2019 - 07min - 105 - Hereš. Staré citoslovce, které dnes už nepoužíváme
Možná jste v nějakých starších textech narazili na slovo hereš a nevíte si rady s jeho významem. V dnešní slovní zásobě už ho má pravděpodobně málokdo. Co to vlastně znamená?
Fri, 31 May 2019 - 06min - 104 - Krondaro, slovo nevoňavé.
Co znamená slovo krondaro? Jedná se vlastně o zkomoleninu slova kromdar. Slovo krondaro či kromdar jsou nářeční výrazy pro výkal, lejno. Původ toho slova bychom ale mohli vysvětlit na výrazu krombožinec.
Fri, 24 May 2019 - 06min - 103 - Antikoncepce nebo antipasto. Ne každé anti znamená v češtině proti
Většina užití předpon anti v češtině znamená proti, což je v souladu s předponou anti, jak se používala v latině. Ne každé anti ale znamená proti. Existují i případy slov, kdy české anti vzniklo z jiné, i když podobné, latinské předpony nebo předložky, která zněla ante. Ta v tomto případě znamená před, kupříkladu antipasto. A jak je to s tou antikoncepcí? Vysvětluje jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva.
Fri, 17 May 2019 - 06min - 102 - Trampové. Mládež, která žila po vzoru hrdinů románů Jacka Londona
Možná sami trampujete a možná vám z dob trampování zbyla i spousta kamarádů. Napadlo vás ale někdy, odkud se slova tramp a kamarád vzala?
Fri, 10 May 2019 - 06min - 101 - Brutalismus. Původ názvu architektonického stylu hledejme v latině
Dalším slovem nad zlato bude v našem pořadu brutalismus, tedy označení pro architektonický styl. Kam až sahá jeho původ?
Fri, 03 May 2019 - 05min - 100 - Elipsa, parabola, hyperbola. Termíny, které se nevyskytují jen v matematice
Tyto tři termíny - elipsa, hyperbola a parabola přejala geometrie z jazykovědy, a ještě přesněji - z rétoriky.
Fri, 26 Apr 2019 - 06min - 99 - Slovo choť už vyšlo z módy. Má ale půvabný praslovanský původ
Dnešní Slovo nad zlato věnujeme slovu choť. To má mužský i ženský rod – používáme ho tedy ve významu ten choť i ta choť. Je takových slov, která znějí stejně, ale mají dva různé rody a dva různé významy, v češtině hodně?
Fri, 12 Apr 2019 - 06min - 98 - Je to pro mě španělská vesnice. Kde se vzal tento slovní obrat?
Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se vzalo v češtině slovní spojení španělská vesnice? V dnešním pořadu ho vysvětlí jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva.
Fri, 29 Mar 2019 - 06min - 97 - Rozšafný člověk. Jaký vlastně je?
Staročeské šafovati vzniklo z německého schaffen a mělo celou řadu významů, znamenalo mimo jiné zformovat, vytvořit, udělat něco, postarat se o něco. Ze schaffen bylo odvozeno naše slovo šafář.
Fri, 22 Mar 2019 - 05min - 96 - PřelíčeníFri, 15 Mar 2019 - 07min
- 95 - Jak spolu souvisí mléko, mléčná dráha a slovo galaxie?
Abychom si mohli vysvětlit souvislost mezi těmito výrazy, musíme se nejprve vrátit do antického Řecka k bohovi nejvyššímu z nejvyšších...
Fri, 08 Mar 2019 - 06min - 94 - Co znamená dělat rotyku?
Slovo rotyka k nám přišlo z latiny. Staří Římané měli v latině sloveso rumperé, jež neslo význam zlomit či odlomit, a jehož trpné příčestí znělo ruptus.
Fri, 01 Mar 2019 - 06min - 93 - Zprofanované dílo filozofa. Odkud pochází tento výraz?
Zprofanovaný v dnešní češtině znamená to, že něco častým používáním ztratilo původní hodnotu, význam.
Thu, 24 Jan 2019 - 05min - 92 - Káva a kafe. Označení pro voňavý nápoj pochází z turečtiny
Proč má čeština pro povzbuzující nápoj dvě slova a odkud se do ní vůbec dostala? Připravili a provázejí jazykovědec Karel Oliva a moderátor Jan Rosák.
Wed, 23 Jan 2019 - 06min - 91 - Oranžová barva se jmenuje po pomerančích, nikoli naopak
Přemýšleli jste někdy nad tím, kde vzniklo slovo pomeranč? Není pravda, že by se v angličtině pojmenovaly pomeranče podle své barvy, je tomu přesně naopak - nejdříve byly pomeranče a po nich oranžová barva.
Tue, 22 Jan 2019 - 06min - 90 - Ronit krokodýlí slzy. Copak krokodýli pláčou?
Slovní obrat o krokodýlích slzách existuje snad ve všech evropských jazycích a používá se v nich už dlouho. O krokodýlích slzách psal už Plinius starší.
Mon, 21 Jan 2019 - 06min - 89 - Jaký je rozdíl mezi slovy ples a bál?
Plesová sezóna je tradice, která pochází už nejméně z 19. století. Zatímco ples je výraz prestižní a používá se ve vyšším jazykovém stylu, slovo bál spíše patří do slovní zásoby obecné. Tomu do značné míry odpovídá i jejich používání.
Thu, 17 Jan 2019 - 05min - 88 - Roman a román. Mezi křestním jménem a literárním žánrem najdeme souvislost
Mužké křestní jméno má svůj původ ve starém Římě a v latině. Toto jméno je zkrácením obecného latinského přídavného jména romanus s významem římský nebo Říman. Abychom se dobrali původu slova román, musíme se podívat do starého Říma...
Wed, 16 Jan 2019 - 06min - 87 - Existují v českém jazyce ryze česká slova?
Má český jazyk svá ryze česká slova, nebo je jen sebrán a papouškován? V posledních letech přejímáme hodně slov z cizích jazyků, často, ale nejenom, z angličtiny.
Fri, 22 Nov 2019 - 06min - 86 - Preclík. Tvar založených zkřížených paží ovlivnil vznik názvu pečiva
Abychom se dobrali k původu slova preclík, musíme se nejprve na preclík podívat, tedy na tvar, který připomíná na hrudi založené zkřížené paže...
Mon, 14 Jan 2019 - 04min - 85 - Slovo najmě přinesli do češtiny obrozenci slovenského původu
Slovo najmě je počeštělou výpůjčkou slovenského najmé. Slovo najmě se objevuje až v 19. století, vymysleli ho obrozenci slovenského původu – Pavel Josef Šafařík a Jan Kolár.
Thu, 10 Jan 2019 - 06min - 82 - Příčinou úmrtí byla trapná nemoc. Slovo trapný mělo v historii širší význam než dnes
Na parte třeba ze začátku 20. století jste se někdy mohli dočíst, že příčinou úmrtí byla trapná nemoc. O jakou nemoc ale šlo? Jaký zde mělo slovo trapný význam?
Fri, 25 Oct 2019 - 06min - 76 - InfanterieFri, 18 Oct 2019 - 06min
- 73 - Proč se koncert bez orchestru nazývá a capella?
Martin byl římský voják, poté poustevník a nakonec biskup. Na konci života už měl pověst svatého muže. Když pak zemřel, byl v Tours pochován a jako relikvii vystavili jeho plášť s kapucou. Česká kapuca pochází z latinského cappa, jeho zdrobnělinou je capella.
Fri, 04 Oct 2019 - 06min - 71 - Schizofrenie jako rozštípnutí duše. Jak vznikl tento lékařský termín?
Slovo schizofrenie má původ v klasické řečtině, samo řecké ale není, bylo vytvořeno uměle jako lékařský termín. Ve staré řečtině existovalo slovo schizein, tedy štípat ve smyslu oddělovat části něčeho, typicky dřeva. Druhé slovo znělo frén a znamenalo bránice, která byla považovaná jako původní centrum rozumu a vůbec duše. Schizofrenie byla tedy takovým rozštípnutím duše.
Fri, 27 Sep 2019 - 05min - 68 - Těší nás váš neutuchající zájem. Existuje něco utuchajícího?
Co myslíte? Je také něco utuchajícího? Je. V češtině 19. století v díle obrozence Antonína Marka s názvem Základní filozofie, logika, metafyzika najdeme pasáž: „S utuchajícími silami strojovými i mocná snaha duše tuchne.“ Josef Pekař pak píše: „Styky Valdštejna s Arnimem utuchají...“ Což v tomto případě znamená něco jako přestávat... Další souvislosti vysvětluje jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva.
Fri, 20 Sep 2019 - 06min - 65 - KoučFri, 30 Aug 2019 - 05min
- 62 - StátFri, 01 Nov 2019 - 05min
- 57 - Babí létoFri, 11 Oct 2019 - 06min
- 55 - Žinýrovat se a zapýřit seFri, 16 Aug 2019 - 06min
- 51 - Holedbat seFri, 09 Aug 2019 - 05min
- 50 - DemagogieFri, 02 Aug 2019 - 05min
Podcasts semelhantes a Slovo nad zlato
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Outros Podcasts de Notícias e Política
- Vinohradská 12 Český rozhlas
- Kecy a politika Bohumil Pečinka, Petros Michopulos
- 5:59 Seznam Zprávy
- Vlevo dole Seznam Zprávy
- Ptám se já, Marie Bastlová Seznam Zprávy
- Dobrovský & Šídlo Paměť národa
- Plus Český rozhlas
- Studio N Deník N
- Šťastný podcast Seznam Zprávy
- Spotlight Spotlight Aktuálně.cz
- Týdeník Respekt Respekt
- DVTV DVTV
- Osobnost Plus Český rozhlas
- Chumelenice Lucie Petráková a Markéta Lukášková
- ČT24 Česká televize
- Prostor X Martin Bartkovský, Martin Bryś, Oliver Adámek
- Zbytečná Válka Novinky.cz
- Odkryto - Spravedlnost tyrana Seznam Zprávy
- Radiožurnál Český rozhlas
- Reportéři ČT Česká televize