Podcasts by Category

Kultura u Podstaw

Kultura u Podstaw

Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

Czytaj i słuchaj na www.kulturaupodstaw.pl

212 - Zamieniam się w słuch #197: „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”
0:00 / 0:00
1x
  • 212 - Zamieniam się w słuch #197: „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”

    Wystawa w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie jest pierwszą od dawna próbą opowiedzenia o dramatycznym okresie w historii polskiej wsi. „Na temat pańszczyzny wypowiedzieli się już naukowcy i artyści, np. twórcy serialu „1670”. Brakowało głosu muzeów” – mówią kuratorzy wystawy „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”, która potrwa do października 2024 r. „W podręcznikach do historii pańszczyzna to zaledwie kilka nudnych wzmianek. A przecież wielu z nas używa jako epitetów »pańszczyźniane«, »folwarczne« w stosunku do własnej pracy czy stosunków społecznych” – wyjaśniają.

     

    Wystawa podzielona jest na dziewięć części. Chronologicznie prowadzą one widza od XV wieku, gdy rodziła się pańszczyzna, przez jej upowszechnienie w XVII i XVIII wieku, do kończącego ją XIX wieku. Kolejne części prezentują nowożytną sztukę obrazującą dolę wsi. Na ekspozycji znalazły się m.in. dzieła Kossaka, Chełmońskiego, Tetmajera. Dowiadujemy się też, jak współczesne sztuki teatralne, literatura czy muzyka rezonują z tematyką pańszczyzny. 

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Floryszczak z zespołu kuratorskiego wystawy. 


    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.free-stock-music.com Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

    Tue, 28 May 2024 - 22min
  • 211 - Zamieniam się w słuch #196: Precjoza w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu

    Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu jest jedyną instytucją muzealną w Polsce, która gromadzi i prezentuje tylko sztukę użytkową. Jego pracownicy starają się pozyskiwać do kolekcji kolejne obiekty. Tak było m.in. w zeszłym roku. 

    „Dzięki dotacji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowaliśmy spektakularne zakupy. To siedemnaście najwyższej klasy obiektów rzemiosła artystycznego: wspaniałe srebrne puchary i kufle, cudowna porcelana i piękny cesarski zegarek” – mówi Michał Błaszczyński z Muzeum Sztuk Użytkowych. Precjoza można obejrzeć w MSU do stycznia 2025, potem zajmą miejsce na stałej ekspozycji.

    Który z pucharów miał zapobiegać otruciu? Czy podczas targów kolekcjonerów zawsze wygra ten, kto zaoferuje najwyższą kwotę za cenny eksponat? Dlaczego sprzedaż unikatowego obiektu do muzeum nie zawsze się opłaca? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Michałem Błaszczyńskim.


    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.free-stock-music.com Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

    Mon, 27 May 2024 - 23min
  • 210 - Zapach papieru - o Literackiej Nagrodzie Wielkopolskich Czytelników

    16 maja 2024 w Auli Artis wręczona została po raz pierwszy Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników. W tej edycji w kategorii "Książka adresowana do osób dorosłych" zwyciężyła powieść Małgorzaty Lebdy "Łakome". W kategorii "Książka adresowana do dzieci i młodzieży zwyciężyła książka Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek "Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci".

    Mon, 27 May 2024 - 31min
  • 209 - Zamieniam się w słuch #195: Marta Sokołowska

    Jest specjalistką od odkrywania zapomnianych biografii i opowiadania o nich w teatrze. Dramatopisarka, dramaturżka, prozaiczka, Marta Sokołowska przygotowuje cykl słuchowisk radiowych pt. „poezja mnie nie zdradziła” o poznańskim poecie, Andrzeju Babińskim (1938-1984). Artysta przez 30 lat związany był z Poznaniem, ale nie jest żywy w świadomości Poznaniaków. Dlaczego tak się stało? Jaka była poezja Andrzeja Babińskiego, a jakie jego życie? 

    „Trudne warunki społeczno-polityczne (czas wojny, powojenny i PRL) oraz problemy zdrowotne znalazły odbicie w poezji pełnej emocjonalnego bólu, cierpienia i tęsknoty. Tworzył wiersze wypełnione obrazami i emocjami, poszukując w nich zrozumienia dla otaczającej rzeczywistości, pragnienia bycia docenionym i pokochanym. Poezję traktował jako świętość, coś co kochał nad życie: »nie piszę dla pieniędzy, piszę dla siebie i poezja mnie nie zdradziła«” – wyjaśnia Marta Sokołowska, która jest tegoroczną stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.  

    Bohaterami wcześniejszych sztuk Marty Sokołowskiej byli m.in. Tomasz Sikorski, kompozytor i pianista, główna postać dramatu „Holzwege” (i autor kompozycji pod tym samym tytułem); Sævar Ciesielski, ofiara systemu opresji ze sztuki „Reykjavik ‘74” czy zapomniany w Polsce laureat Pokojowej Nagrody Nobla Józef Rotblat, bohater tekstu „Proszę, niech zapanuje pokój”.

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

    Rozmowa dotyczy m.in. problemów ze zdrowiem psychicznym i może u niektórych osób wywołać dyskomfort. 

    Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, skorzystaj z telefonu zaufania:

    116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

    116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

    800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

    800 12 12 12 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu


    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.free-stock-music.com Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

    Thu, 23 May 2024 - 21min
  • 208 - Zamieniam się w słuch #194: Kamila Kasprzak-Bartkowiak 


    Od wielu lat zaangażowana w propagowanie historii kobiet, Kamila Kasprzak-Bartkowiak przygotowuje przewodnik herstoryczny „Gnieźnieński Szlak Kobiet”. Publikacja będzie poświęcona wybranym mieszkankom Gniezna, żyjącym od pierwszej połowy XIX w. aż do początków XXI w., których praca i działalność publiczna miały wpływ na losy gnieźnieńskiej społeczności. Nie zostały jednak w należyty sposób upamiętnione. Bohaterkami przewodnika będą m.in. poetka Maria Springer, fotografka Pelagia Eitner-Gdeczyk, lekarka Stanisława Sławska-Taczakowa i nauczycielka oraz Sprawiedliwa wśród Narodów Świata Helena Kowalewska.

    Kamila Kasprzak-Bartkowiak jest aktywistką społeczną i animatorką kultury. 

    Koordynatorka gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej oraz inicjatorka wielu społecznokulturalnych debat i wystaw (m.in. ekspozycji z cyklu „Duchy transformacji...” czy „Społeczna historia Gniezna”). Współorganizatorka Czarnych Protestów od 2016 roku i Strajków Kobiet oraz dwóch jak dotąd Marszów Równości w Gnieźnie. Jest tegoroczną stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

    Fot: archiwum Kamili Kasprzak-Bartkowiak

    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.free-stock-music.com Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US



    Thu, 25 Apr 2024 - 22min
Show More Episodes