Nach Genre filtern

Батьки-засновники

Батьки-засновники

Суспільне мовлення

Хто сформував ідею української держави та як українська нація зберегла свою ідентичність, мову та культуру попри те, що була розділена між імперіями? В подкасті «Батьки-засновники» від Українського Радіо, Наталія Соколенко та Сергій Стуканов говорять про мислителів та інтелектуалів, які в різні епохи виступали за ідею автономії та самостійної України. Тарас Шевченко, Леся Українка, Микола Міхновський, Михайло Грушевський, Петро Могила – всі вони формували ідею незалежності України.

13 - Автор «духовного гімну України» та перший самостійник – хто такий Олександр Кониський?
0:00 / 0:00
1x
  • 13 - Автор «духовного гімну України» та перший самостійник – хто такий Олександр Кониський?

    Олександра Кониського історики вважають одним з провідних діячів українського національно-визвольного руху другої половини 19 століття. Він перший на той час серед української інтелігенції заявив, що українцям варто відкинути російську культуру та концентруватись на творенні власної. Проте сам Кониський зараз маловідомий. Російська імперія звинуватила Кониського у поширенні «малоросійської пропаганди». У 1863 році його без слідства і суду заслали до Вологди. Після кількох років заслання Кониський був одним засновників Наукового товариства імені Тараса Шевченка (НТШ), яке розвивало українську літературу на Галичині. Олександра Кониського називають першим українським самостійником, адже він виступав за ідею Самостійної України. Також Кониський є автором так званого «духовного гімну» України – «Боже великий, єдиний, нам Україну храни». У 14-му випуску проєкту «Батьки-засновники» ведучі Наталя Соколенко та Сергій Стуканов разом з доктором історичних наук Ігорем Гиричем розповідають про Олександра Кониського, його візію України й практичні справи, спрямовані на її втілення.

    Mon, 21 Oct 2024 - 46min
  • 12 - Як Куліш викинув російський паспорт і перевів українців на «кулішівку»

    Автор «Чорної ради» Пантелеймон Куліш за життя постановив собі дуже амбітну мету: піднести українську мову, котра в Російській імперії зазнавала десятків прямих заборон. Довести, що вона не є ні «нарєчієм», ані «ґовором», а є багатою мовою повносилої та окремої нації. Перетворити її на літературну мову, присутню в усіх сферах суспільства – освіті, науці, культурі, публічному спілкуванні. Саме Куліш винайшов фонетичний правопис, відомий як «кулішівка», переклав Біблію українською, видавав букварі (чи пак «граматки») й інші підручники для дітей. Куліш заснував видавництво та переклав не будь-кого, а Шекспіра – аби показати, що українська цілком надається на передання літературних шедеврів. У дванадцятому випуску проєкту «Батьки-засновники» ведучі Наталя Соколенко й Сергій Стуканов спільно з історикинею Ольгою Гончар – занурюються у світ видатного письменника, мовознавця, громадського діяча Пантелеймона Куліша. Яка його роль у формуванні ідеології Кирило-Мефодіївського товариства? Який його внесок у розвиток української мови? Чому за радянських часів було знищено навіть маєток, де мешкав Куліш? Слухайте у проєкті «Батьки-засновники».

    Thu, 05 Sep 2024 - 41min
  • 11 - Пророк та міфотворець України – Оксана Забужко про Тараса Шевченка

    Тараса Шевченка називають батьком-засновником України, пророком та геніальним поетом, який створив міф модерної України. Й хай би як пафосно це виглядало, та все перелічене – це сута правда.

    В умовах, коли нащадки гетьманської старшини щиро ностальгували за колишньою славою Війська Запорозького, але водночас активно інкорпорувалися в державні структури Російської імперії й більше не бачили для своєї Малої Росії окремішнього майбутнього, на арені історії з’явився він.

    Поет-міфотворець, який цілковито змінив парадигму – запропонував модерну концепцію української нації, котра об’єднує «й мертвих, й живих, й ненарожденних», котра об’єднує «й пана, й хлопа», себто усіх українців, хай би якого походження вони були.

    В одинадцятому випуску проєкту «Батьки-засновники» ведучі Сергій Стуканов й Наталя Соколенко поспілкувалися із найпроникливішою дослідницею та письменницею сучасності, авторкою монографії «Шевченків міф України» – Оксаною Забужко.

    Чому саме поет став творцем українського міфу? Який код України він запрограмував – так, що вже майже впродовж двох сторіч українці змагаються за реалізацію цього коду? Відповіді на ці й чимало інших питань – у глибокій й вдумливій бесіді, що відкриває другий сезон проєкту «Батьки-засновники».

    Thu, 05 Sep 2024 - 56min
  • 10 - Як КОСТОМАРОВ «розкусив» росіян та місія України за кирило-мефодіївцями

    Учасник гуртка харківських романтиків. Співзасновник та ідеолог Кирило-Мефодіївського товариства. Автор одного з найоригінальніших філософського-релігійних трактатів 19 сторіччя – «Закону Божого», або «Книг буття українського народу». Блискучий історик та викладач, чиї лекції неодмінно завершувалися оваціями.

    Це все – про Миколу Костомарова. Уродженець Слобожанщини – українсько-російського пограниччя, він змалку збагнув засадничу відмінність між українцями та росіянами. Й по суті протягом всього свого життя – зокрема, у праці «Дві руські народності» – прагнув із наукової точки зору довести окремішність українців, відрубність історії України й її культури. У чому полягає історична місія України? У чому особливість українського народу і чим він відрізняється від сусідніх народів – поляків та росіян? Який політичний устрій Східної Європи найбільше відповідає інтересам слов’янських народів? Про це – в десятому випуску проєкту «Батьки-засновники» говорять ведучі Сергій Стуканов і Наталя Соколенко та історикиня Ольга Гончар.

    Thu, 28 Mar 2024 - 57min
  • 9 - «ЕНЕЇДА» Котляревського – вдалий мем, який змінив українську мову

    Твір, що здійснив справжнісіньку революцію. Твір, що став надпотужним поштовхом для народної української мови й враз довів, що вона цілковито придатна для літератури. Твір, що миттєво став «вірусним», зажив власним життям й уперше був виданий без відома автора. У дев’ятому випуску подкасту «Батьки-засновники» ведучі Наталя Соколенко і Сергій Стуканов спільно з літературознавцем Ростиславом Семківим говорять про геніального автора «Енеїди» Івана Котляревського. Полтавського письменника і драматурга, який написав комедійний й водночас вельми серйозний твір про козаків українською мовою, завдяки якому став основоположником сучасної української літератури. Що спонукало Івана Котляревського перекласти Вергілієву «Енеїду» на українську мову? Чому він обрав комедійний жанр – травестію? Який вплив україномовна «Енеїда» справила на діячів українського національного відродження ХІХ ст.? Чому цю травестію можна вважати наріжним каменем української державності? Відповіді на ці запитання – у відео.

    Wed, 27 Mar 2024 - 52min
Weitere Folgen anzeigen