Nach Genre filtern

Magiška muzika

Magiška muzika

LRT

Tai pažintinė-muzikinė radijo laida, kurioje vedėja Eglė Naujokaitytė dalinasi savo ilgametės melomanės, muzikos tyrėjos, analitikės bei istorikės sukauptomis žiniomis apie alternatyviąją XX a. antrosios pusės bei XXI a. muziką iš skirtingų pasaulio kraštų. Laidos pavadinimas – nuoroda į žaismingą knygų apie meną, mokslą ir istoriją seriją. Ved. Eglė Naujokaitytė

71 - Zamrokas: Zambijos psichodelinis rokas
0:00 / 0:00
1x
  • 71 - Zamrokas: Zambijos psichodelinis rokas

    Zambija – pietinės Afrikos šalis, neturinti prieigos prie jūros, ir kurioje šiuo metu gyvena apie 18 mln. žmonių. XIX ir XX a., kaip ir didžioji Afrikos dalis kitų šalių, ji buvo kolonizuota Jungtinės karalystės, kuri vadino regioną Šiaurės Rodezija ir, be kita ko, paliko jai šiokią tokią muzikinę įtaką. 1964 m. Šiaurės Rodezija atgavo nepriklausomybę ir persivadino į Zambijos Respubliką, šalies prezidentu tapo Kennethas Kaunda. Jaunos Zambijos ekonominės viltys daugiausia siejosi su vario ištekliais, randamais šalies Koperbelto provincijoje. Pirmieji nepriklausomybės metai klojosi palyginti sėkmingai. Vario kasyklose netrūko užtikrinto pelningo darbo, atsirado nemaža vidurinioji klasė, pasirengusi leisti pinigus pramogoms.
    Pagal prezidento Kaundos viziją „Viena Zambija, viena tauta“ muzika virto įrankiu. Nepamaišė ir tai, kad pats Kaunda buvo muzikantas mėgėjas. Bet muzika turėjo būti griežtai zambietiška. Panašiai kaip ir su panašaus laikmečio brazilų Tropicalia, sluoksniuojami vietiniai Zambijos elementai ant tuo metu populiarių vakarietiškų garsų (psichodelinio roko, fanko, folko ir t. t.) sukūrė šaunų ir savitą rezultatą. Taip gimė Zamrokas. Prie neblogos ekonomikos ir savito skambesio prisidėjo ir įpareigojimas radijo stotims groti 95 proc. zambietiškos muzikos. Grupės dažnai dainavo angliškai, tačiau skambėjo ir tokios vietinės kalbos kaip bemba, nyanja ir tonga.
    Šiame „Magiškos muzikos“ epizode – apie ryškiausius Zamroko vardus: Rikki Ililonga ir jo grupė „Musi-O-Tunya“, taip pat Emmanuelio „Jagari“ Chandos vadovaujama grupė WITCH (akronimas We Intend To Cause Havoc). O apskritai laidą sukurti įkvėpė prieš keletą savaičių naują singlą „Noid“ išleidęs Tyler, the Creator, jame nusemplinęs Paul Ngozi ir jo „Ngozi Family“ ir vieno didžiulio festivalio metu laidos vedėjos Eglės atrasta atlikėja Sampa the Great.


    Ved. Eglė Naujokaitytė-Muk

    Sun, 17 Nov 2024
  • 70 - Ankstyvoji Neo-Psychedelia (II dalis)

    Antroji dipticho apie neo-psichodelinės muzikos ištakas - muzikantai devinto ir dešimto dešimtmečių sandūroje groję įkvėpti šešiasdešimtųjų psichodelikos. Šioje dalyje klausomės reiveriškų „Primal Scream" ir jų legendinės „Screamadelica", įrašytos kartu su Andrew Weatherall, kiek pompastiškų ir orkestrinių, bet labai gražių „Spiritualized" ir tikrų pankiškų neo-hipių „The Brian Jonestown Massacre". Svaigulys garantuotas!

    Ved. Eglė Naujokaitytė-Muk

    Sun, 03 Nov 2024
  • 69 - Ankstyvoji Neo-Psychedelia (I dalis)

    Sukant ratus apie aštuoniasdešimtųjų pabaigą, o taip pat prieš kelias savaites pabuvojus Liverpulyje ir pas Julianą Cope'ą, logiškas tolimesnis žingsnis - į svaiginantį neo-psichodelikos pasaulį, per dvi tam skirtas laidas. Pirmoje dalyje klausomės pirmųjų jos garsų - o viskas prasidėjo nuo to, kad aštuoniasdešimtųjų pradžioje kai kurios post-punk grupės iš naujo ėmė klausyti ir mėgdžioti šešiasdešimtųjų psichodelinę muziką ir vadinti save "acid pankais". Pamažu iš to išsigrynino bendraminčių banga, neturinti vienos aiškios vietos visame pasaulyje, ir aštuoniasdešimtųjų pabaigoje jau klestėjo tokios grupės kaip buvę "Bauhaus" nariai (be vampyro vokalisto) "Love and Rockets", svaiginantys kosminiai rokeriai "Spacemen 3", vėliau groję kaip "Sonic Boom" ir "Spiritualized", o ne viena tamsesnės muzikos grupė irgi nesibodėjo flirtuoti su lizerginiais šešiasdešimtaisiais. Apie grupes, iš kurių mokėsi grupės, iš kurių mokėsi "Garbanotas" (o gal ir jie patys!) - šioje "Magiškoje muzikoje".

    Ved. Eglė Naujokaitytė-Muk

    Sun, 27 Oct 2024
  • 68 - Besistebintis genijus: laida skirta atšvęsti Julianą Cope'ą

    Dar viena laida į šventinių kolekciją - skirta lietuvių klausytojams tikrai mažiau pažįstamam, autentiškam keistuoliui ir stilingam išsišokėliui, "kultinių atlikėjų kultiniu atlikėju" vadinamam intelektualui ir istorikui, senovinių akmenų ir neolito ekspertui, psichodeliniam druidui, muzikos kritikui ir rašytojui Julianui Cope'ui, apie kurį jau prieš kelias savaites buvo užsiminta šiek tiek laidoje skirtai Liverpulio Naujajai bangai. Ne veltui - Julianas bent pusę devintojo dešimtmečio lyderiavo neo-psychedelia grupei "The Teardrop Explodes", o paskui dar kelis dešimtmečius iki šių laikų kūrė savitą, visokias politines, socialines, religines... kosmines ir ezoterines temas itin įmantriais būdais apdainuojančią muziką. Sunku tokią margą ir ryškią asmenybę bandyti sutalpinti į vieną valandą eterio, tačiau gal kam nors tai bus postūmis panirti į šio tikrai magiško neo psichodelikos ir folko bei krautroko stiliais grojančio kūrėjo, ne tik savo pastangomis sugrąžinusio Scott'ą Walker'į į akiratį, bet ir dirbusio su tokiais ezoteriniais pogrindžio vardais kaip "Coil'ų" Thighpaulsandra, "Spiritualized" Mooney ir Sunn O))), bekraštį psichodelinį pasaulį.

    Ved. Eglė Naujokaitytė-Muk

    Sun, 20 Oct 2024
  • 67 - Australijos 9-ojo dešimtmečio pogrindis

    Nusikeliame į didžiąją salą-žemyną ir jos devintąjį dešimtmetį - kai praktiškai kone kiekviename didesniame jos mieste klestėjo po vietinę sceną. Šioje laidoje jos vedėja Eglė surenka jai arčiausiai širdies esančius sąskambius iš visos Australijos - jie gana įvairūs, bet ir nuoseklūs - daugiausiai new wave ir post-punk, su ypatingu paminėjimu vienai svarbiausių australų pogrindžio grupių eksperimentiniais „Severed Heads" ir nauju atradimu - kreivu minimalistiniu funk'u „Essendon Airport".

    Ved. Eglė Naujokaitytė-Muk

    Sun, 13 Oct 2024
Weitere Folgen anzeigen