Nach Genre filtern
Pagātnes notikumi nosaka mūsu šodienu, bet šodienas pasaules uztvere maina skatījumu uz pagātni. Atgādināt būtiskās likumsakarības un grozīt iesīkstējušus aizspriedumus, atklāt senāku un nesenāku vēsturi gan pētnieka distancētajā skatījumā, gan notikumu aculiecinieka pieredzes tiešumā - to savās sarunās un stāstījumos cenšas veikt raidījuma autors Eduards Liniņš.
- 1054 - Žurnālam "Atpūta" ir īpaša vieta visā Latvijas preses vēsturē
1924. gada novembra sākums ir laiks, kad pirmo reizi tā brīža neatkarīgajā Latvijā iznāk žurnāls „Atpūta” – žurnāls, kam ir īpaša vieta visā Latvijas preses vēsturē. Par „Atpūtu”, kāda tā bija un kāpēc tā ir īpaša, saruna raidījumā Šīs dienas acīm ar vēsturnieci Inetu Lipšu.
Sun, 17 Nov 2024 - 1053 - Mārtiņš Mintaurs analizē Rīgas domes lēmumu par piemiņas zīmju demotēšanu
16. oktobrī Rīgas pilsētas vadība lēma par dažām izmaiņām Rīgas pilsētvidē, proti, runa ir par vairākiem pieminekļiem, kas vai nu pazudīs, vai, stipri izmainīti turpmāk varētu būt Rīgas vidē skatāmi. Par visu šo pieminekļu situāciju un ko mums no tā būs mācīties un secināt saruna raidījumā Šīs dienas acīm. Analizē Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks, vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs.
Sun, 27 Oct 2024 - 1052 - Atkārtotā padomju okupācija 1944. gadā: represīvo iestāžu darbība. 2. daļa
Turpinām sarunu par padomju represīvo iestāžu darbību Latvijā pirmajos gados pēc Otrā pasaules kara. Stāsta Latvijas Nacionālā arhīva vadošais pētnieks Artūrs Žvinklis.
Sun, 20 Oct 2024 - 1051 - Atkārtotā padomju okupācija 1944. gadā: represīvo iestāžu darbība. 1. daļa
Šajās dienās aprit 80. gadskārta kopš Rīga nomainīja savus okupantus, proti, 1944. gada 13. oktobrī nacistisko okupācijas varu nomainīja padomju boļševistiskā okupācija, jau atkārtoti ierodoties šeit. Iezīmējot to, ko nozīmēja Latvijai šī atkārtotā okupācijā, raidījumā pievēršamies vienam no nozīmīgākajiem aspektiem, tā ir padomju represīvo iestāžu darbība. Stāsta Latvijas Nacionālā arhīva vadošais pētnieks Artūrs Žvinklis.
Sun, 13 Oct 2024 - 1050 - Dzejnieku Knutu Skujenieku atminoties. Fragmenti no sarunām ar viņu
5. septembrī atzīmēsim 88. gadskārtu, kopš pasaulē nācis dzejnieks Knuts Skujenieks (1936.-2022.). Jau divus gadus dzejnieka vairs nav mūsu vidū, taču droši vien daudz ir to, kurus iedvesmo viņa radošais mantojums, dzeja, atdzeja, publicistika un arī viņa personība. Raidījumā savulaik tapušas vairākas nozīmīgas sarunas ar dzejnieku. Šoreiz skan fragmenti no tām.
Sun, 01 Sep 2024 - 1049 - Baltijas ceļa akcija no Vācijas perspektīvas. Saruna ar vēsturnieku Detlefu Henningu
1989. gada otrā puse, kad nobrieda un īstenojās Baltijas ceļa akcija, bija izšķirošs laiks arī Vācijas vēsturē. Par to, kā notikumi Baltijā izskatījās no Vācijas perspektīvas, sarunājos ar vēsturnieku Detlefu Henningu. Šobrīd viņš ir pētnieks Hamburgas Universitātes Vācu vēstures un kultūras Ziemeļaustrumeiropā institūtā, bet 1989. gada 23. augustā Detlefs Hennings bija Rīgā un līdz ar simtiem tūkstošu baltiešu stāvēja Baltijas ceļa dzīvajā ķēdē.
Thu, 22 Aug 2024 - 1048 - Reliģijas vieta un loma šodienas pasaulē Parīzes olimpisko spēļu atklāšanas kontekstā
Rosinoties no skandāla, kas sacēlās ap šī gada vasaras olimpisko spēļu atklāšanas ceremoniju Parīzē, jo sevišķi režisora Tomā Žolī veidoto performanci, kurā daudzi saskatīja līdzību ar Leonardo da Vinči gleznu "Svētais vakarēdiens", diskutējam par reliģijas lomu un vietu šodienas pasaulē.
Sun, 18 Aug 2024 - 1047 - 1959. gada Nacionālkomunisma notikumu sekas Latvijas tālākajā attīstībā
Kas bija nacionālkomunisti, kādi bija viņu mērķi un kādas sekas šiem notikumiem bija Latvijas tālākajā attīstībā? Raidījumā par šīm tēmām sarunājas vēsturnieki Daina Bleiere un Ilgvars Butulis.
Thu, 15 Aug 2024 - 1046 - Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas performances arvien raisa diskusijas
Olimpiskās spēles Parīzē finišē. Vēl joprojām, domājams, daudzviet nav rimušas diskusijas par to, kas notika olimpiādes atklāšanas ceremonijā 26. jūlijā, un pirmām kārtām par vienu no daudzajiem tur vērojamajiem mākslas aktiem - performancēm, kas veidoja visu šo grandiozo izrādi.
Sun, 11 Aug 2024 - 1045 - Pirmais pasales karš: iesaistītās valstis "iekustas" karam
Raidījumā saruna par Pirmo pasaules karu, par pirmo šī kara mēnesi. Stāsta vēsturniece Ilze Krīgere.
Sun, 04 Aug 2024 - 1044 - NATO 75. gadskārta: pēdējā organizācijas desmitgade atšķiras no iepriekšējām
Šis ir Ziemeļatlantijas alianses dibināšanas 75. gads, un Ziemeļatlantijas aliansei ir veltītas arī raidījums Šīs dienas acīm. Saruna ar Ģeopolitikas pētījumu centra direktoru Māri Andžānu.
Sun, 21 Jul 2024 - 1043 - Vēsturisks moments: Latvijas armijas izveide 1919. gada 10. jūlijā
Šonedēļ Latvijas Republikas bruņotie spēki atzīmēja savas pastāvēšanas 105. gadadienu. 1919. gada 10. jūlijā Latvijas Republikas Pagaidu valdība iecēla pirmo bruņoto spēku komandieri ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, ar kura pavēli vienotā struktūrā tika apvienotas divas vienības - Dienvidlatvijas brigāde un Ziemeļlatvijas brigāde. Par šo vēsturisko momentu saruna ar Latvijas Nacionālā arhīva vadošo pētnieku Jāni Šiliņu.
Sun, 14 Jul 2024 - 1042 - Sveicot Jāni Peteru jubilejā, saruna ar viņu par kirgīzu rakstnieku Čingizu Aitmatovu
30. jūnijā 85. dzimšanas dienu svin Jānis Peters - dzejnieks, sabiedrisks darbinieks, diplomāts, viens no Trešās atmodas līderiem. Sveicot Jāni Peteru raženajā gadskārtā, raidījumā saruna ar dzejnieku, kas pirmo reizi izskanēja 2008. gada jūnijā un bija veltīta tobrīd nule mūžībā aizgājušajam kirgīzu rakstniekam Čingizam Aitmatovam.
Sun, 30 Jun 2024 - 1041 - 105. gadskārta kopš Cēsu kaujām. Militārās un politiskās norises 1919. gada vasarā
Šajās dienās atzīmējam 105. gadskārtu kopš Cēsu kaujām – notikumiem, kam bija nozīmīga loma Latvijas neatkarības kara gaitā un ietekme uz tālāko Latvijas Republikas un arī Igaunijas Republikas sabiedriski politisko attīstību. Aicinām palūkoties uz militārajām un politiskajām norisēm 1919. gada vasarā.
Sun, 23 Jun 2024 - 1040 - Mūžībā devies fotovēsturnieks Pēteris Korsaks. Pieminot viņu, saruna par "VEF Minox"
25. maijā mūs sasniedza sēru vēsts - 86 gadu vecumā mūžībā devies Latvijas fotogrāfs, fotovēsturnieks, daudzu grāmatu autors un viens no Latvijas Fotogrāfijas muzeja izveidotājiem – Pēteris Korsaks (1937-2024). Viena no Pētera Korsaka galvenajām izpētes tēmām bija izgudrotāja Valtera Capa biogrāfija un viņa leģendārais izgudrojums – fotokamera „VEF Minox”. Tai bija veltīta arī saruna ar Pēteri Korsaku, kas pirmo reizi izskanēja ēterā 2013. gadā.
Sun, 26 May 2024 - 1039 - Eiropas Savienība – kopīgo desmitgažu pieredze
Tuvojoties 20. gadskārtai kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, piedāvājam sarunu, kas pirmoreiz izskanēja pirms desmit gadiem. Toreiz raidījumu ciklā "Eiropas nākotne desmit tēmās" 2014. gada februārī vērtējām Latvijas pirmo desmitgadi Eiropas valstu kopībā un ieskicējām nākotnes perspektīvas. Ieklausāmies un izvērtējam, kas no teiktā joprojām aktuāls arī šodien. Eduarda Liniņa sarunu biedres studijā: politoloģe Žaneta Ozoliņa un socioloģe Ieva Strode.
Sun, 28 Apr 2024 - 1038 - Triju Zvaigžņu ordeņa simtgadē aplūkojam Latvijas apbalvojumu sistēmu
24. martā apritēja kāda simtgade, proti, 1924. gada 24. martā tika nodibināts Triju Zvaigžņu ordenis - arī šobrīd Latvijas Republikas augstākais apbalvojums. Tas ir iemesls, lai parunātu par Latvijas Republikas apbalvojumu sistēmu un par to, kas vispār pasaules vēsturē šādi apbalvojumi, kā tie radušies.
Sun, 07 Apr 2024 - 1037 - Dāvis Sīmanis: Marija Leiko savā ziņā spoguļo ļoti daudzus dažādus vēstures aspektus
Raidījums skan dienā, kad savu pirmizrādi piedzīvo spēlfilma "Marijas klusums". Saruna ar filmas režisoru Dāvi Sīmani.
Thu, 04 Apr 2024 - 1036 - Pieminot Aināru Dimantu, izcilu mediju vēstures zinātāju
2024. gada 23. martā zemes klēpī guldīja Aināru Dimantu - publicistu, sabiedrisko darbinieku, pasniedzēju, vienu no pēdējo desmitgažu pamanāmākajiem Latvijas mediju pētniekiem. Ainārs Dimants bija izcils mediju vēstures zinātājs, ko apliecina arī viņa aizpērn iznākusi monogrāfija „Latvijas prese 200 gados: no latviešu avīzēm līdz digitālo mediju laikmetam”.
Sun, 24 Mar 2024 - 1035 - Latvijas Centrālās padomes memorands: tā nozīme Latvijas vēsturē
2024. gada 17. martā aprit 80. gadskārta kopš Latvijas Centrālās padomes memoranda pieņemšanas. Nacistiskās Vācijas okupācijas apstākļos tapušais teksts, kuru 1944. gadā parakstīja 188 prominenti latviešu sabiedrības pārstāvji, uzsvēra Latvijas Republikas suverēnā valstiskuma de jure pastāvēšanu un to, ka nedz padomju, nedz vācu totalitārajiem režīmiem nav nekādu leģitīmu tiesību uz Latvijas teritoriju un tās iedzīvotājiem. Janvārī Latvijas Kara muzejā notika Latvijas Centrālās padomes memorandam veltīta diskusija. Raidījumā Šīs dienas acīm diskusijas fragmenti ar tās dalībnieku paustajiem viedokļiem.
Sun, 17 Mar 2024 - 1034 - Latvieši nacistiskās Vācijas dienestā Otrā pasaules kara laikā
Saruna ar vēsturnieku Latvijas Aizsardzības akadēmijas pētnieku Valdi Kuzminu par latviešiem, kas tajā vai citā laikā, tādā vai citā kvalitātē nonāca nacistiskās Vācijas dienestā Otrā pasaules kara laikā.
Thu, 14 Mar 2024 - 1033 - Pirms simts gadiem Francijā izskanēja Latvijai veltīts radio raidījums
Laiks pirms simts gadiem saistās ar kādu interesantu faktu Latvijas un arī Francijas vēsturē. 1924. gada 2. martā Parīzē no raidstacijas "Radio La Studia" notika pārraide, kas bija veltīta Latvijai. Tajā piedalījās arī Latvijas tobrīd sūtnis Francijā Oļģerds Grosvalds. Šim faktam ir veltīts raidījums.
Sun, 10 Mar 2024 - 1032 - Desmit kara gadi Ukrainā. Desmit gadi kopš Maidana
24. februārī apritēja divi gadi, kopš Kremļa režīms uzsāka plaša mēroga agresiju pret Ukrainu. Bet šajās dienās aprit arī desmitā gadskārta, kopš Krievija uzsāka savu agresiju pret Ukrainu. Par konkrēto datumu izteikti dažādi viedokļi, taču visbiežāk par tādu atzīst 2014. gada 20. februāri, jo tieši šis datums minēts uz medaļas, kura tika piešķirta Krimas okupācijā iesaistītajām Krievijas militārpersonām.
Sun, 25 Feb 2024 - 1031 - Eduards Smiļģis Ulmaņa autoritārismā, nacistu okupācijas un padomju okupācijas periodā
Eduarda Smiļģa personība, dzīve un darbs Ulmaņa autoritārismā, nacistu okupācijas un ilgstošajā padomju okupācijas periodā.
Sun, 18 Feb 2024 - 1030 - Tibetas valdība trimdā. Saruna ar tās vadītāju Penpu Ceringu. 2. daļa
Otrā daļa sarunai ar tibetiešu trimdas politisko līderi, Tibetas trimdas valdības vadītāju jeb sikijongu Penpu Ceringu (Penpa Tsering). Janvārī sikijongs Cerings apmeklēja Latviju, tikās ar mūsu valsts politiķiem un sabiedrības pārstāvjiem, atgādinot par Tibetas tautas likteni totalitārā Ķīnas tautas režīma pakļautībā. Viņš viesojās arī Latvijas Radio.
Sun, 11 Feb 2024 - 1029 - Tibetas valdība trimdā. Saruna ar tās vadītāju Penpu Ceringu. 1. daļa
Tibetas trimdas valdības un parlamenta darbs. Saruna ar tās vadītāju - sikijongu Penpu Ceringu. Janvārī sikijongs Cerings apmeklēja Latviju un viesojās arī Latvijas Radio.
Sun, 04 Feb 2024 - 1028 - Mūsdienu kara atšķirīgās nianses. Analizē Dainis Poziņš
Šajā raidījumā palūkojamies uz šī brīža karadarbību Ukrainā un caur to vispār uz to, ko nozīmē mūsdienu karš un ar ko tas varbūt atšķiras no tās karadarbības, par kuru daudzkārt esam runājuši raidījumos Šīs dienas acīm. Analizē Latvijas Kara muzeja Ieroču un militārās tehnikas nodaļas vadītājs Dainis Poziņš.
Sun, 28 Jan 2024 - 1027 - Ukraina pēdējās trīs desmitgadēs kopš neatkarības atgūšanas 1991. gadā
Raidījums veltīts Ukrainai pēdējās trīs desmitgadēs, kopš neatkarīgā valstiskuma atgūšanas 1991. gadā. Stāsta ukraiņu politologs sabiedrības pētījumu centra "Ukrainas meridiāns" direktors Dmitro Levus.
Thu, 11 Jan 2024 - 1026 - Jau desmit gadus Latvija ir eirozonas valsts
Šī gada 1. janvārī apritēja divas apaļas gadskārtas, kas saistītas ar Eiropas Savienības vienoto valūtu eiro: pirmkārt, ceturtdaļgadsimts, kopš 1999. gada 1. janvārī eiro kļuva par norēķinu vienību pasaules finanšu tirgos, kam trīs gadus vēlāk sekoja pilnīga pāreja uz to kā valūtu eirozonas valstīs. Savukārt pirms 10 gadiem - 2014. gada 1. janvārī - eirozonai pievienojās Latvija.
Sun, 07 Jan 2024 - 1025 - Atskats: ar vēsturi saistītu sabiedrībai aktuālu jautājumu iztirzājums
Gada pēdējā raidījumā kā ierasts, atskats uz aizejošajā gada raidījumos izskanējušo. Šajā gadījumā izvēlēti raidījumi, kuros nav aplūkots vēstures notikumu izgaismojums, bet ar vēsturi saistītu sabiedrībai aktuālu jautājumu iztirzājums.
Sun, 31 Dec 2023 - 1024 - Dzejnieku un publicistu Viktoru Avotiņu pieminot
16. decembrī saņēmām skumju ziņu, ka 76 gadu vecumā mūžībā devies dzejnieks, žurnālists un viens no Latvijas Tautas frontes (LTF) idejas autoriem Viktors Avotiņš. Atminoties viņu, skan fragmenti no raidījumiem, kuros viņš piedalījies.
Thu, 21 Dec 2023 - 1023 - Rakstnieks padomju Latvijā: kā vērtēt viņu darbību no šodienas skatupunkta. 2. daļa
Otrā daļa sarunai, kurā pievēršamies padomju perioda kultūras pamatam - daiļliteratūras situācijai. Par to, kā mums būtu šodien jāskatās uz padomju laika rakstniekiem, viņu literāro nopelnu un viņu tālaika pausto uzskatu kontekstā, saruna ar literatūrvēsturnieku, Latvijas Universitātes, Latvistikas un baltistikas nodaļas profesoru Ojāru Lāmu un vēsturnieku, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošo pētnieku Mārtiņu Mintauru.
Sun, 17 Dec 2023 - 1022 - Rakstnieks padomju Latvijā: kā vērtēt viņu darbību no šodienas skatupunkta. 1. daļa
Nesen atzīmējām 90. gadskārtu, kopš dzimis dzejnieks Ojārs Vācietis. Kā jau tas ir ierasts šajās gadskārtu reizēs un arī ārpus tām sabiedrībā, protams, kā tas šodien pieņemts sociālajos tīklos, notika zināma viļņošanās par tēmu - vai Vācietis ir tas, kuru vajadzētu šodien pieminēt? Vai vispār vajadzētu runāt ar tādu augstu vērtējošu pieminēšanu par tiem rakstniekiem, dzejniekiem, kuri savulaik padomju laikā bija vispārējā literatūras procesā pamanīti, konjunktūras arī ar zināmām balvām neapdalīti, tātad piederēja arī toreiz pie Latvijas elites. Par to, kā mums būtu šodien jāskatās uz rakstniekiem, viņu literāro nopelnu un viņu tālaika pausto uzskatu kontekstā, saruna ar literatūrvēsturnieku, Latvijas Universitātes, Latvistikas un baltistikas nodaļas profesoru Ojāru Lāmu un vēsturnieku, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošo pētnieku Mārtiņu Mintauru.
Sun, 10 Dec 2023 - 1021 - "Kad karš kļūst personisks". Saruna ar grāmatas autoru, zemessargu Juri Ulmani
Pirms dažiem mēnešiem iznāca grāmata "Kad karš kļūst personisks", kuras autors Juris Alberts Ulmanis. Ar viņu saruna raidījumā.
Sun, 03 Dec 2023 - 1020 - Turcijas Republika svin simtgadi
Šogad atzīmējam simtu piekto gadskārtu kopš Latvijas valstiskuma tapšanas, savukārt Turcijas Republika šogad 29. oktobrī svinēja savu simtgadi. 1923. gada 29. oktobrī Ankarā Turcijas Nacionālā sapulce pasludināja Turcijas Republiku. Kas šajos simts gados ir noticis ar Turciju? Studijā ir politologs Veiko Spolītis.
Sun, 26 Nov 2023 - 1019 - Nacionālie partizāni - spilgts apliecinājums latviešu valstsgribai okupācijas laikā
Vakar, 18. novembrī, atzīmējām Latvijas valstiskuma 105. gadadienu. Kā zināms, vairāk nekā pusgadsimts no šiem simtu pieciem gadiem pagāja svešu okupācijas režīmu varā. Viens no spilgtākajiem apliecinājumiem latviešu nācijas valstsgribai šai pakļautības periodā bija nacionālās pretošanās kustības bruņotā cīņa laikā pēc Otrā pasaules kara. Apmēram 13 gadus cīnītāji, dēvēti par partizāniem vai mežabrāļiem, traucēja padomju okupācijas režīmam nostiprināties Latvijā. Šo procesu raksturo vēsturnieki Inese Dreimane un Zigmārs Turčinskis.
Sun, 19 Nov 2023 - 1018 - Ojāru Vācieti atminoties. Saruna ar Imantu Auziņu
13. novembrī atzīmējām 90. gadskārtu kopš dzejnieka Ojāra Vācieša dzimšanas. Piedāvājam noklausīties raidījumu, kas ierakstīts 2008. gadā, atzīmējot dzejnieka 75. dzimšanas dienu. Saruna ar Ojāra Vācieša laikabiedru un kolēģi, nu jau mūžībā devušos dzejnieku Imantu Auziņu.
Thu, 16 Nov 2023 - 1017 - Eduards Berklavs un nacionālkomunisti, Gunars Astra un nevardarbīgā pretošanāsSun, 12 Nov 2023
- 1016 - Izraēlas un palestīniešu konflikts 21. gadsmitā: sākas Otrā intifāda
Turpinām sarunu par Izraēlas un palestīniešu konfliktu. Skaidro muzeja "Ebreji Latvijā" vadītājs Iļja Ļenskis.
Sun, 05 Nov 2023 - 1015 - Notikumu attīstība Izraēlā kopš 1973. gada "salīdzināšanas dienas kara"
Šī gada 7. oktobra notikumu sakarā Izraēlā tika minēts arī fakts, ka "Hamās" teroristiskais uzbrukums, iespējams, bija saskaņots ar 50. gadadienu, kopš sākās tā dēvētais "salīdzināšanas dienas karš". Kas ir noticis kopš 1973. gada, analizē muzeja Ebreji Latvijā vadītājs Iļja Ļenskis.
Sun, 29 Oct 2023 - 1014 - Izraēlas valstiskuma tapšana un attīstība
Kopš 7. oktobra ziņas no Izraēlas ir pasaules mediju uzmanības centrā. Kustības "Hamas" teroristiskais iebrukums Izraēlas teritorijā no Gazas joslas atgādinājis pasaulei par vienu no tās sasāpējušajiem konfliktiem - Izraēlas Valsts un Palestīnas arābu līdzāspastāvēšanas problēmu. Šīs problēmas saknes meklējamas nu jau apmēram simts gadus senā pagātnē, kad toreizējā britu Palestīnas mandāta teritorijā tika likti pamati ebreju nacionālajam valstiskumam. Fragmenti no savulaik izskanējušiem diviem raidījumiem, kas bija veltīti Izraēlas valstiskuma tapšanai un attīstībai.
Sun, 22 Oct 2023 - 1013 - 1958. gadā referendumā pieņem Francijas jauno konstitūciju
1958. gada 28. septembrī Francijā notiek konstitucionāls referendums, kurā tiek pieņemta jaunā Francijas konstitūcija un ar šo brīdi Franciju sāk dēvēt par Francijas Piekto Republiku. Par to saruna raidījumā Šīs dienas acīm. Skaidro vēsturnieks Antonijs Zunda un konstitucionālo tiesību speciālists Jānis Pleps.
Thu, 21 Sep 2023 - 1011 - Kas bija Mindaugs, pirmais un vienīgais viduslaiku Lietuvas valsts karalis
12. septembrī apritēja 760 gadi, kopš no sazvērnieku rokas krita Mindaugs, pirmais un vienīgais viduslaiku Lietuvas valsts karalis. Viņam veltītas raidījums. Stāsta vēsturnieks, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes Vēstures un arheoloģijas nodaļas vadītājs, asociētais profesors Andris Levāns.
Sun, 17 Sep 2023 - 1010 - 4. septembra jubilārs, mūsu dzimtenes vēsturē tik nozīmīgā personība - Kārlis Ulmanis
4. septembrī apritēja kārtējā gadskārta, kopš pasaulē nācis Kārlis Ulmanis. Daudzu cilvēku pamatoti uzskatīts par nozīmīgāko personību Latvijas 20. gs. pirmās puses politikā. Patiešām, bez Kārļa Ulmaņa klātbūtnes neiztika neviens izšķirošs mūsu dzimtenes vēstures process, sākot ar pirmajiem soļiem dzimtenes tapšanā, beidzot ar neatkarības zaudēšanu.
Sun, 10 Sep 2023 - 1008 - Aprit 75 gadi kopš Korejas pussalas sadalīšananas Ziemeļu un Dienvidu daļās
75 gadi mūs šķir no laika, kad Korejas pussala sadalīta Ziemeļu un Dienvidu daļās kļūstot par divām atsevišķām valstīm.
Sun, 03 Sep 2023 - 1007 - 1938. gadā sāka brukt toreizējā Eiropā pastāvējusī starptautisko attiecību kārtība
1938. gads bija brīdis, kad toreizējā Eiropā sāka brukt līdz tam pastāvējusī starptautisko attiecību kārtība. Galvenais tās šūpotājs bija tobrīd Vācijas nacistiskais režīms ar tā vadoni Ādolfu Hitleru priekšgalā.
Sun, 27 Aug 2023 - 1006 - 24. augustā Ukraina svin savus valsts svētkus - Ukrainas Neatkarības dienu
24. augustā Ukraina svin savus valsts svētkus - Ukrainas Neatkarības dienu. Raidījumā fragmenti no sarunām ar Ukrainas cilvēkiem, kuras pēdējos izskanējušas raidījumā Šīs dienas acīm.
Thu, 24 Aug 2023 - 1005 - Aprit 15 gadi kopš dramatiskā Krievijas iebrukuma Gruzijā
Šajās dienās aprit 15 gadi kopš īsa, bet dramatiska Krievijas iebrukuma Gruzijā, kas paredzami beidzās ar Gruzijas sakāvi. Tas tiek saukts par pirmo karu Eiropā 21. gadsimtā. Analizē vēsturnieks, vēstures zinātņu doktors Ojārs Skudra.
Sun, 13 Aug 2023 - 1004 - "Mācoties vēsturi, mēs mācāmies domāt". Pieminam vēsturnieku Arti Buku
"Mācoties vēsturi, mēs mācāmies domāt," - šāds vadmotīvs bija tam, ko pirms vairākiem mēnešiem sarunā Latvijas Radio ēterā teica Artis Buks - vēsturnieks, publicists un vēstures skolotājs. 2023. gada 2. augustā mūs sasniedza skumja ziņa, ka Arta Buka mūžs pēkšņi aprāvies. Pieminot Arti Buku, klausāmies fragmentus no sarunas ar viņu raidījumā "Šīs dienas acīm" (sarunā piedalās arī vēsturnieki un pedagogi Edgars Engīzers un Valdis Klišāns).
Sun, 06 Aug 2023 - 1003 - Vilhelms Munters - pēdējais starpkaru neatkarīgās Latvijas posma ārlietu ministrs
25. jūlijā apritēja 125 gadi, kopš nācis pasaulē Vilhelms Munters (1898. - 1967.) - pēdējais starpkaru neatkarīgās Latvijas posma Latvijas Republikas ārlietu ministrs. Par viņu saruna ar Latvijas Okupācijas muzeja Publiskās vēstures nodaļas vadītāju Gintu Apalu.
Sun, 30 Jul 2023 - 1002 - Miķeļa Valtera raksts: publikācija pirms 120 gadiem par Latvijas valstiskuma ideju
1903. gadā izdevumā "Proletārietis", kuru Rietumeiropā izdeva Latviešu Sociāldemokrātu savienība, no lielākās latviešu sociāldemokrātu kustības savrupa organizācija, tika publicēts organizācijas dalībnieka jurista Miķeļa Valtera raksts "Patvaldību nost! Krieviju nost!". Šis Miķeļa Valtera atzinums tiek uzskatīts par pirmo Latvijas suverēna valstiskuma idejas publiskojumu, kuram šogad aprit 120. gadskārta.
Sun, 23 Jul 2023 - 1001 - Razina un Pugačova dumpju Krievijā iespējamās paralēles ar Prigožina dumpi
Šis raidījums top, atsaucoties uz nesenajiem notikumiem Krievijā, kas, ļoti iespējams, vēsturē paliks kā Prigožina dumpis jeb Prigožina avantūra. Tāpēc raidījumā palūkojamies uz senākiem notikumiem Krievijas vēsturē, kam, iespējams, ar šo ir zināmas paralēles. Par to saruna ar vēsturnieku Valdi Klišānu.
Sun, 09 Jul 2023 - 999 - Pēterim Pētersonam - 100. Lūzums - aizraidīšana no Dailes teātra
Maija nogalē apritēja simts gadi, kopš nācis pasaulē Pēteris Pētersons (1923.-1998.). Režisors, dramaturgs, drāmas un teātra teorētiķis, viena no spilgtākajām personībām pagājušā gadsimta otrās puses latviešu teātrī. Par viņu saruna raidījumā Šīs dienas acīm ar teātra zinātnieci Pētera Pētersona biogrāfijas un daiļrades pētnieci Ievu Struku.
Sun, 18 Jun 2023 - 997 - Pēterim Pētersonam - 100. Pērsonības tapšana
Maija nogalē apritēja simts gadi, kopš nācis pasaulē Pēteris Pētersons (1923.-). Režisors, dramaturgs, drāmas un teātra teorētiķis, viena no spilgtākajām personībām pagājušā gadsimta otrās puses latviešu teātrī. Par viņu saruna ar teātra zinātnieci Pētera Pētersona biogrāfijas un daiļrades pētnieci Ievu Struku.
Sun, 11 Jun 2023 - 995 - Alberts Kviesis - trešais Latvijas Valsts prezidents
Latvijas Valsts prezidenta vēlēšanu tuvums ir pamudinājis pievērsties šīs prezidenta institūcijas vēsturei un palūkoties uz tiem prezidentiem, kas bija mūsu valsts galvas starpkaru periodā. Raidījumā saruna par trešo pēc skaita Latvijas Valsts prezidentu Albertu Kviesi. Stāsta vēsturnieks, Latvijas Nacionālā arhīva vadošais pētnieks Arturs Žvinklis.
Sun, 28 May 2023 - 993 - Baltkrievu mākslinieces Olgas Jakubovskas darbos par brīvību cīnās kaķīši
Baltkrievu māksliniece Olga Jakubovska nu jau vairāk nekā gadu dzīvo Rīgā. Šopavasar Itas Kozakēvičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācijas namā Pārdaugavā bija apskatāma Olgas Jakubovskas personālizstāde "Brīvības kaķīši". Tāpat Olgas darbi šobrīd apskatāmi mākslas stacijas Dubulti izstādē "Kreatīvā revolūcija Baltkrievija 2020".
Sun, 21 May 2023 - 991 - Rīgas aug - 1863. gadā noslēdzas Rīgas vaļņu nojaukšana
160 gadi mūs šķir no kāda iezīmīga notikuma, proti, 1863. gads ir brīdis, kad noslēdzas apmēram piecus gadus ilgusī Rīgas aizsardzības mūru nojaukšana. Par to, kas ir saistītas ar šo notikumu, kāda Rīga kļūst pēc šī, varētu pat teikt, simboliskā notikuma, saruna raidījumā ar vēsturnieku, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieku Mārtiņu Mintauru.
Sun, 14 May 2023 - 989 - Latvijas Valsts prezidenta institūcija Baltijas kontekstā; prezidents Gustavs Zemgals
Latvijas Valsts prezidenta institūcija Baltijas kontekstā; otrais Valsts prezidents Gustavs Zemgals.
Sun, 07 May 2023 - 987 - Pirmais Latgales latviešu kongress. Tā priekšvēstneši 1917. gada pavasrī
1917. gada 26. un 27. aprīlī pēc vecā jeb 9. un 10. maijā pēc jaunā stila notika pirmais Latgales latviešu kongress. Par to stāsta vēsturnieki - Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors Valters Ščerbinskis un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pētnieks Imants Cīrulis.
Sun, 30 Apr 2023 - 985 - Latvijas Valsts prezidenta institūcijas vēsture un pirmais Valsts prezidents Jānis Čakste
Mazliet vairāk nekā mēnesis mūs šķir no brīža, kad Latvijas Republikas Saeimai būs jāizvēlas mūsu valsts galva - Latvijas Valsts prezidents. Izvēle ir likumdevēja rokās, taču viedokļu apmaiņā par amata pretendentiem, viņu atbilstību no individuālo spēju un reputācijas viedokļa ir iesaistīta visa politiski aktīvā sabiedrības daļa. Raidījumā pievēršamies Latvijas Republikas Valsts prezidenta institūcijas vēsturei, tās tapšanai un darbības aizsākumiem.
Sun, 23 Apr 2023 - 983 - Agrārā reforma Latvijas laukos un tās ietekme uz sociālo struktūru
Pirms simts gadiem Latvijā risinājās process, kas mainīja diezgan lielā mērā sociālo struktūru, pirmkārt, Latvijas laukos. Tā bija agrārā reforma. Par to saruna raidījumā. Stāsta Latvijas Nacionālā arhīva pētnieks Artūrs Žvinklis.
Sun, 16 Apr 2023 - 981 - Trīs stāsti par cilvēkiem, gataviem upurēties, ziedot sevi augstāka mērķa vārdā
Raidījums skan Lieldienu svētdienā. Neatkarīgi no tā, kāds ir mūsu pasaules uzskats, vai svētām šos svētkus kā kristieši, vai svinam kā kristīgās kultūras tradīcijai piederīgie, Kristus ciešanu sižets liek mums domāt par cilvēka gatavību upurēties, ziedot sevi augstāka mērķa vārdā. Tāpēc raidījumā stāsts par trim vēsturiskām personībām, kuru liktenim piemīt šis motīvs - gatavība pastāvēt līdz galam par savu pārliecību un vērtībām.
Sun, 09 Apr 2023 - 979 - Norises 1918. gada pirmajā pusē Latvijā, tuvinot neatkarīgas valsts pasludināšanu
Atgriežamies 1918. gada pirmajā pusē, kad apmēram pusgads šķīra latviešu nāciju no sava neatkarīgā valstiskuma pasludināšanas. Tobrīd gan varēja šķist, ka šis mērķis ir tāls dažādu ārēju spēku un arī tautas iekšējo noskaņojumu apdraudēts. Latviešu nācijas pašnoteikšanās tiesības 1917. gada decembra sākumā bija deklarējusi Latviešu Pagaidu nacionālā padome, sanākot savā pirmajā sesijā Valkā. Tobrīd gan šī latviešu politiskā pārstāvniecība joprojām runāja par Latvijas autonomiju.
Sun, 02 Apr 2023 - 977 - Literatūras un teātra zinātnieku Viktoru Hausmani pieminot
18. martā mūs sasniedza ziņa, ka 92. dzīves gadā mūžībā devies literatūras un teātra zinātnieks, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Viktors Hausmanis. Pieminot akadēmiķi Hausmani, raidījumā saruna ar viņu un teātra zinātnieci Līviju Akurāteri par norisēm Latvijas kultūrā tā sauktā Hruščova atkušņa laikā pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados. Raidījums pirmoreiz izskanēja ēterā 2006. gadā.
Sun, 26 Mar 2023 - 976 - Sabiedrības attieksme pret dažādiem 19. gs otrās puses tēlniecības darbiem
Šajā raidījumā kopā ar vēsturniekiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošo pētnieku Mārtiņu Mintauru un Kara muzeja vēsturnieku Jāni Tomaševski paskatīsimies un iezīmēsim tos iemeslus, kas šobrīd veido attieksmi iederību vai neiederību publiskajā telpā attiecīgajiem tēlniecības darbiem - krievu dzejnieka Aleksandra Puškina, Andreja Upīša un Annas Sakses pieminekļiem.
Sun, 19 Mar 2023 - 975 - PSRS vadītājs Staļins: diktatora dzīves finālam veltīta saruna
5. martā apritēja 70 gadi kopš padomju diktatora Josifa Staļina nāves 1953. gadā. Vadīdams Padomju Savienību 30 gadus, Staļins uzbūvēja masu represijās, terorā un propagandā balstītu sistēmu, kuras noteiktās politiskās domāšanas sekas joprojām jūtamas šodienas Krievijas iekšpolitikā un ārpolitikā. Raidījumā Staļina dzīves finālam veltītu sarunu ar vēsturnieku, Latvijas Universitātes profesoru Ilgvaru Butuli.
Sun, 12 Mar 2023 - 974 - Ukrainas un Krievijas konflikta hipotētiskās saknēs senākos vēstures laikos
Dienā, kad ierakstām šo raidījumu, aprit gads, kopš Krievija sāka plaša mēroga karadarbību pret Ukrainu. Ir pagājuši apmēram deviņi gadi, kopš Krievija ir uzsākusi karu pret Ukrainu. Raidījumā vēlamies paskatīties uz šī konflikta tādām hipotētiskām saknēm senākos vēstures laikos un kas no tā reizumis tiek attīstīts, izmantots un, tā var teikt, ir dzīvs joprojām. Skaidro vēsturnieks Valdis Klišāns.
Sun, 26 Feb 2023 - 973 - Valodnieka Jāņa Endzelīna veikums. Stāsta pētniece Sarma Kļaviņa
22. februārī atzīmēsim 150. gadskārtu, kopš nācis pasaulē Jānis Endzelīns, viens no izcilākajiem latviešu humanitāro zinātņu pārstāvjiem. Raidījumā Šīs dienas acīm saruna par Jāni Endzelīnu, stāsta valodniece Jāņa Endzelīna biogrāfijas un veikuma pētniece Sarma Kļaviņa.
Sun, 19 Feb 2023 - 972 - Livonijas karš: tā raksturs un konflikta rezultāti
Šogad aprit 440 gadi, kopš noslēdzās Livonijas karš. Tas ir karš, kas izbeidza viduslaikus Latvijā, izbeidza tāda veidojuma kā Livonija pastāvēšanu un novilka mūsu reģionā jaunas valstu robežas. Par šī kara raksturu rezultātiem un valstīm, kas bija iesaistītas šai konfliktā, saruna ar vēsturnieku Valdi Klišānu.
Sun, 12 Feb 2023 - 971 - Vēstures vieta izglītības sistēmā un mācīšanas kvalitāte. Diskusijas 2. daļa
Vēstures un sociālo zinību pedagogi 13. janvārī pulcējās diskusijā Latvijas Valsts prezidenta pilī, kas bija zināmā mērā kulminācija tādai diskusijai, kas jau labu laiku notiek sociālajos tīklos un brīžiem parādās medijos. Proti, par vēstures vietu un tās mācīšanas kvalitāti šībrīža izglītības sistēmā. Par tematu raidījumā diskutē vēsturnieki un arīdzan pedagogi Artis Buks, Valdis Klišāns un Edgars Engīzers. Sarunas 2. daļa.
Sun, 29 Jan 2023 - 970 - Vēstures vieta izglītības sistēmā un mācīšanas kvalitāte. Diskusijas 1. daļa
Vēstures un sociālo zinību pedagogi 13. janvārī pulcējās diskusijā Latvijas Valsts prezidenta pilī, kas bija zināmā mērā kulminācija tādai diskusijai, kas jau labu laiku notiek sociālajos tīklos un brīžiem parādās medijos. Proti, par vēstures vietu un tās mācīšanas kvalitāti šībrīža izglītības sistēmā. Šī tēma ir arī raidījuma sarunas temats. Diskutē vēsturnieki un arīdzan pedagogi Artis Buks, Valdis Klišāns un Edgars Engīzers. Sarunas 1. daļa.
Sun, 22 Jan 2023 - 969 - Pētījums par nacionālajiem partizāniem Sēlijā. Iepazīstina autors - Haralds Bruņinieks
Nesen izdevniecība "Latvijas mediji" ir laidusi klajā grāmatu "Nāvi mānot. Sēlijas nacionālie partizāni 1944.-1952. gadā". Saruna ar grāmatas autoru Haraldu Bruņinieku.
Sun, 15 Jan 2023 - 968 - Aizvadītais gads: fragmenti no sarunām, kas saistās Krieviju un tās karu pret Ukrainu
Raidījumā, kas skan 2023. gada pirmajā dienā, kā jau ierasts gadumijā, atskatāmies uz aizvadīto gadu, uz tajā izskanējušajiem raidījumiem. Šoreiz raidījumā daži zīmīgākie fragmenti no aizvadītā gada raidījumiem, šoreiz tie visi vairāk vai mazāk saistās ar agresora valsti Krieviju un tās noziedzīgo karu pret Ukrainu.
Sun, 01 Jan 2023 - 967 - Saruna ar ukraiņu aktrisi un sabiedrisko darbinieci Rimmu Zjubinu
Rimma Zjubina ir viena no ievērojamākajām šodienas Ukrainas aktrisēm. Šī gada vasarā viņa viesojās Rīgā, Ģertrūdes ielas teātrī, ar režisores Vladas Vladas Belozorenko iestudēto Andreja Ivanova lugu "Tā visa ir viņa". Viesizrāžu laikā tapa saruna, tagad tā skan raidijumā Šīs dienas acīm.
Sun, 18 Dec 2022 - 966 - Amerikāņu rakstniekam Kurtam Vonnegūtam - 100. Stāsta tulkotājs Jānis Elsbergs
2022. gada 11. novembrī apritēja simts gadi, kopš pasaulē nācis amerikāņu rakstnieks Kurts Vonnegūts. Par viņu saruna raidījumā Šīs dienas acīm ar dzejnieku un tulkotāju Jāni Elsbergu.
Sun, 25 Dec 2022 - 965 - Ieskats norisēs pirms Latvijas neatkarības tapšanas, tās laikā un tūlīt pēc tam
Pirms pāris dienām atzīmējām 104. gadskārtu kopš Latvijas Republikas valstiskuma iedibināšanas 1918. gada 18. novembrī. Raidījumā Šīs dienas acīm ieskats vēsturiskajās norisēs pirms Latvijas neatkarības tapšanas, tās laikā un tūlīt pēc tam.
Sun, 20 Nov 2022 - 964 - Zigmārs Turčinskis ieapzistina ar pētījumu par Ziemeļlatgales Neatkarības vienību
Vēsturnieks Zigmārs Turčinskis savu jaunāko pētījumu "Ziemeļlatgales "Neatkarības vienība". Pretošanās padomju okupācijai 1946.–1954. gads" ir veltījis pretošanās kustībai pret padomju okupāciju Latvijā, ko īstenoja nacionālo partizānu Ziemeļlatgales "Neatkarības vienība" (ZLNV). Vēsturnieks skaidro, kāpēc izvēlējies tieši uz šo partizānu vienību, kura sevi dēvēja par Ziemeļlatgales neatkarības vienību.
Sun, 13 Nov 2022 - 963 - Latvijas Banka simtgadi svin ar izdevumu "Latvijas Bankas vēsture 1922. - 1940."
2022. gadā savu simtgadi atzīmē Latvijas Banka. 1922. gada 7. septembrī Latvijas Satversmes sapulce pieņēma likumu par Latvijas Bankas dibināšanu. Un tā paša gada novembra sākumā banka uzsāka savu darbību, kuras pirmais posms turpinājās līdz Latvijas neatkarības iznīcināšanai 1940. gadā.
Sun, 06 Nov 2022 - 962 - Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā
Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā ir viena no nozīmīgākajām Latvijas 20. gadsimta vēstures tēmām, kas joprojām ir no vēstures analīzes viedokļa nepietiekami apgūta. Pēdējā laikā tās apzināšanai pievērsies Latvijas Okupācijas muzejs. Šī gada pirmajā pusē muzejā noritēja konference ar šai virzienā strādājošo Latvijas vēsturnieku piedalīšanos. Konferences rezultātiem un tēmai kopumā veltīta saruna ar Latvijas Okupācijas muzeja Publiskās vēstures nodaļas vadītāju Gintu Apalu.
Sun, 30 Oct 2022 - 961 - Saeimas simtgade: viedokļi par Latvijas parlamentārisma pirmo laiku
Vien dažas nedēļas mūs šķir no brīža, kad atzīmēsim Latvijas Republikas Saeimas simtgadi. Ievēlēta 1922. gada 7. un 8. oktobrī, pirmā Saeima pulcējās savai pirmajai sēdei 1922. gada 7. novembrī. Raidījumā Šīs dienas acīm piedāvājam ielūkoties Saeimas darbībā pirms gadsimta, ieklausoties dažās runās, kas izskanēja no Saeimas tribīnes tās pirmajā darbības posmā. Kā arī dažos viedokļos par šo Latvijas parlamentārisma laiku.
Sun, 23 Oct 2022 - 959 - Kari pēc Pirmā pasaules kara: Grieķijas - Turcijas karš un Turcijas neatkarības karš
Raidījumā pievēršamies simts gadus senai pagātnei, taču šīs pagātnes notikumi rezonē arī šodien. Runa ir par Grieķijas - Turcijas karu un Turcijas neatkarības karu. Tas ir militārs konflikts pēc Pirmā pasaules kara. Stāsta vēsturnieks Dainis Poziņš.
Sun, 25 Sep 2022 - 957 - Vērmahta un Sarkanās armijas kopīgā parāde Brestā 1939. gada septembrī
Atgādinām par notikumiem, kas mūsu reģionā risinājās 1939. gada septembrī un joprojām saglabā savu aktualitāti arī šodienas ģeopolitisko procesu kontekstā.
Sun, 18 Sep 2022 - 955 - Balkānu kari - militārie konflikti Balkānu pussalā pirms Pirmā pasaules karaThu, 08 Sep 2022
- 953 - Mūžībā devies bijušais PSRS vadītājs Mihails Gorbačovs. Kā vērtējama viņa darbība?
30. augustā mūs sasniedza ziņa, ka savas šīs zemes gaitas 92. dzīves gadā noslēdzis kādreizējais Padomju Savienības vadītājs Mihails Gorbačovs. Cilvēks, kurš mēģināja uzlabot un cilvēciskot padomju totalitāro komunismu, taču galu galā kļuva par šīs sistēmas kapraci. Par to, kas bija Mihails Gorbačovs un kā vērtējama viņa darbība, tai skaitā Baltijas nāciju liktenī?
Sun, 04 Sep 2022 - 952 - Borodinas kauja - viena no lielākajām kaujām 19. gadsimtā
Raidījuma temats - viena no zināmākajām uz arī viena no lielākajām kaujām ne tikai Napoleona kara laikā, ne tikai 19. gadsimtā, bet visā cilvēces vēsturē. Tā ir Borodinas kauja. Stāsta vēsturnieki Anita Čerpinska un Dainis Poziņš.
Thu, 01 Sep 2022 - 950 - Iezīmīgas jubilejas Jēkabam Jūsmiņam, Zentai Mauriņai un Jānim Ziemeļniekam
Šajā gadā iezīmīgas jubilejas aprit vairākām izcilām personībām. Kā pirmais šajā sarakstā ir filologs, folklorists Jēkabs Lautenbahs, pazīstams arī kā dzejnieks Jēkabs Jūsmiņš. Tērbatas Universitātes un vēlāk Latvijas Universitātes mācībspēks. 20. jūlijā apritēja 175 gadi kopš Jēkaba Lautenbaha dzimšanas. 15. decembrī atzīmējama 125. gadskārta, kopš pasaulē nākusi Zenta Mauriņa - filoloģe, domātāja, viena no Eiropas kultūras izcilākajām pazinējām un popularizētājām Latvijā. Un vēl viens decembra jubilārs ir dzejnieks Jānis Ziemeļnieks, kopš kura dzimšanas 24. decembrī apritēs 125 gadi.
Sun, 28 Aug 2022 - 948 - Latvijas liktenim nozīmīgākie augusta datumi - 21. un 23.augusts
Augusta divdesmitie datumi ir saistīti ar vairākām mūsu nācijas liktenim nozīmīgām gadadienām. Šogad 21. augustā atzīmējam jau 31. gadskārtu, kopš 1991. gadā ar Latvijas Augstākās padomes Konstitucionālo likumu tika atjaunota mūsu valsts faktiskā neatkarība. Savukārt 23. augustā apritēs 33. gadadiena Baltijas ceļa akcijai – tobrīd pasaules vēsturē nebijušai triju tautu demonstrācijai, pieprasot sava neatkarīgā valstiskuma atjaunošanu.
Sun, 21 Aug 2022 - 946 - 1932. gadā Vacijā pie varas nāk nacisti
1932. gadā Vācijas reihstāga vēlēšanās kāda partija, kura līdz tam nebija lielākā, ieguva salīdzinoši lielu balsu skaitu, izveidodama lielāko frakciju Vācijas tā brīža parlamentā. Partijas nosaukums bija Vācu Nacionālsociālistiskā strādnieku partija, īsāk sakot, nacionālsociālisti jeb nacisti.
Thu, 11 Aug 2022 - 944 - Latvijas latam - 100
1922. gada 3. augustā Latvijas Republikas Ministru kabinets pieņēma noteikumus par naudu. Ar šo brīdi līdz tam Latvijā bijušo Latvijas rubli sāka aizstāt jauna nacionālā valūta - Latvijas lats. Tātad šajās dienās atzīmējam simto gadadienu Latvijas naudai, kas tāda bija starpkaru neatkarības periodā un arī pēc neatkarības atjaunošanas līdz to 2014. gadā nomainīja vienotā Eiropas Savienības valūta eiro.
Sun, 07 Aug 2022 - 942 - Fragmenti no Eduarda Liniņa sarunām ar Knutu Skujenieku
2022. gada 25. jūlijā pēc 85 raženiem un spilgtiem mūža gadiem, dzejnieks, atdzejotājs un literatūrkritiķis Knuts Skujenieks devās aizsaulē. Līdztekus izcilam devumam latviešu literatūras procesā, Skujenieka mūžu iezīmē arī padomju režīma politieslodzītā gaitas. Knuts Skujenieks vairākkārt bijis Eduarda Liniņa sarunu biedrs raidījumā "Šīs dienas acīm". Piedāvājam noklausīties šo sarunu fragmentus.
Sun, 31 Jul 2022 - 940 - Karalis Mindaugs: viņa loma un nozīme mūsu reģiona vēstures procesā
6. jūlijā bija Lietuvas Republikas valsts svētki - Valsts diena. Saskaņā ar pagātnes hronikās minēto, 1253. gada 6. jūlijā lietuviešu ķēniņš Mindaugs ar Romas pāvesta svētību tika kronēts par Lietuvas karali, tādējādi kļūstot par pirmo kristīgo monarhu Baltijas vēsturē. Kas bija karalis Mindaugs, kāda bija viņa loma un nozīme mūsu reģiona vēstures procesā.
Sun, 10 Jul 2022 - 938 - Satversmes simtgade: tās liktenis padomju laikā un darbība pēc 1991. gada
Šogad aprit simtā gadskārta mūsu valsts pamatlikumam - Latvijas Republikas Satversmei. Pagājušajos gados savos raidījumos esmu daudzkārt pievērsies Satversmes vēsturei un šodienai, Latvijas Radio studijā, tiekoties ar konstitucionālo tiesību ekspertiem. Šogad piedāvāju nozīmīgākos fragmentus no šiem raidījumiem.
Sun, 03 Jul 2022 - 937 - ASV loma Latvijas neatkarības idejas uzturēšana. Saruna par izstādi Okupācijas muzejā
Nesen rekonstruētajā ēkā Latviešu strēlnieku laukumā atgriezās Latvijas okupācijas muzejs un jūnija pirmajā pusē šeit tika atklāta pirmā izstāde "Amerikas Savienotās valstis - drošs patvērums laikā, kad dzimtene okupēta". Tas ir vēstījums par latviešu trimdas politisko un kultūras darbību un latviešu trimdinieku likteņiem Amerikā laikposmā no Otrā pasaules kara līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai 1991. gadā.
Sun, 26 Jun 2022 - 935 - Satversmes simtgade: Latvijas pamatlikuma vēsture un arī tiesiskais saturs
Šogad aprit simtā gadskārta, kopš tika pieņemts un stājās spēkā mūsu valsts pamatlikums - Latvijas Republikas Satversme. Pagājušajos gados raidījumā Šīs dienas acīm daudzkārt ir runāts par Latvijas Republikas Satversmes vēsturi un arī tās tiesisko saturu, aplūkojot mūsu valsts likumiskā ietvara lomu un nozīmi Latvijas vēstures procesos. Vairākus fragmentus no savulaik izskanējušajām sarunām piedāvāju jūsu uzmanībai šodienas raidījumā.
Sun, 19 Jun 2022 - 933 - Satversmes simtgade: LR Satversmes sapulces ievēlēšans un darbībaSun, 12 Jun 2022
- 931 - ASV žurnāliste Džila Dohertija par Krieviju, Ameriku un mūsdienu mediju realitāti
Džila Dohertija ir viena no pieredzes bagātākajiem amerikāņu žurnālistiem. Lielāko daļu savas karjeras viņa pavadījusi raidsabiedrībai CNN, tai skaitā šīs raidorganizācijas Maskavas birojā. Šobrīd viņa ir pasniedzēja Džordžtaunas universitātē un turpina aktīvi publicēt analītiskus materiālus par Krieviju un bijušo padomju telpu. Nesen, kad Džila Dohertija viesojās Rīgā, es tikos ar kolēģi un uzklausīja viņas viedokli par Krieviju, Ameriku un mūsdienu mediju realitāti.
Sun, 05 Jun 2022 - 929 - Uzvaras piemineklis jeb Okupelis
Piemineklis Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem. Saukts reizumis par Uzvaras pieminekli, bet pašlaik aktuāli dzirdēt arī Okupeli jeb okupācijas pieminekli.
Sun, 29 May 2022 - 927 - Latvijas kino vecmeistaram Rolandam Kalniņam - 100
Šajās dienās savu simto dzimšanas dienu svin Latvijas kino vecmeistars - režisors Rolands Kalniņš. 2017. gadā, kad apritēja 50 gadi kopš "Četru baltu kreklu" īsās pazibēšanas uz toreizējās Latvijas PSR ekrāniem, veltīju divus raidījumus šai kinolentei. aicinot uz sarunu kino zinātnieces Kristīni Matīsu un Ditu Rietumu un teātra zinātnieci Ievu Struku. Šoreiz, sveicot meistaru diženajā jubilejā, šīs sarunas saīsināts variants.
Sun, 08 May 2022 - 925 - Nacistiskais režīms: kopīgie un atšķirīgie vaibsti vēstures gaitā
Raidījumā pagājušo svētdien, apsverot pašreizējā Krievijas režīma rašanās iemeslus, es pievērsos vairākiem totalitārisma variantiem, kuri 20. gadsimtā bija valdījuši Krievijā, mēģinot atklāt tajos saknes, no kurām savu dabu ir smēlies pašreizējais Kremļa režīms. Šodienas raidījumā pieskaršos nacistiskajam režīmam, tā nākšanai pie varas un darbībai Vācijā.
Sun, 01 May 2022 - 923 - Kā veidojusies mūsdienu Krievijas autoritārā politiskā sistēma?
Šobrīd, kad Krievijas ilgstošā agresija pret Ukrainu sasniegusi savu kulmināciju, visā demokrātiskajā pasaulē tiek uzdots jautājums, kā tas nākas, ka 21. gadsimta sākumā Eiropā ir izveidojies agresīvs antidemokrātisks režīms, kas kļuvis par draudu daudzu kaimiņvalstu un visa reģiona mierīgai pastāvēšanai un attīstībai. Kā veidojies tas, ko dēvējam par "putinismu" - mūsdienu Krievijas autoritārā politiskā sistēma, kurā arvien nepārprotamāki iezīmējas totalitārisma elementi.
Sun, 24 Apr 2022
Podcasts ähnlich wie Šīs dienas acīm
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Andere Bildung Podcasts
- 6 Minute English BBC Radio
- PAPI English - Learn English English Teacher Sam
- Listen & Learn - Portuguese of Portugal Portuguese with Sílvia
- Дилетант Дилетант
- Entrez dans l'Histoire RTL
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- Was war, was wird? Der historycast Dr. Almut Finck und Dr. Heiner Wember
- Au Cœur de l'Histoire Europe 1
- Les récits de Stéphane Bern Europe 1
- Franck Ferrand raconte... Radio Classique
- TED Talks Daily TED
- Easy German: Learn German with native speakers | Deutsch lernen mit Muttersprachlern Cari, Manuel und das Team von Easy German
- Английский язык по плейлистам. Английский язык с нуля. Полный курс Александр Бебрис
- Mysterier fra Norge NRK
- Historiepodden Acast
- «Подкаст Лайфхакера» Лайфхакер
- Самопознание во Благо Надежда Щёкотова
- Historier Som Endret Norge Gjenklang & Acast
- Не учи меня жить Научись искусству помощи себе (с Аленой Борьессон)
- SER Historia SER Podcast