Podcasts by Category

Fantastyczny Dolny Śląsk

Fantastyczny Dolny Śląsk

Szymon Matuszyński

Idea powołania do życia projektu Fantastyczny Dolny Śląsk zrodziła się już jakiś czas temu. Szykowaliśmy serwis informacyjno-turystyczny, który miał być narzędziem wspierającym turystykę. Jednak pandemia mocno te plany zweryfikowała.

Ale nasz region stwarza niemal nieograniczone możliwości. Dolny Śląsk to kopalnia historii, tajemnic, ciekawostek, opowieści i legend. To ogromna liczba cudownych miejsc, o których zdecydowanie nie wszystko zostało jeszcze powiedziane. To także arena ważnych wydarzeń kulturalnych. Jednak nie tylko one same w sobie są pasjonujące.

Równie niezwykli są związani z nimi ludzie - fantastyczne, nierzadko i tajemnicze postaci. I to właśnie historiami tych ludzi chcemy opowiadać o Dolnym Śląsku, historiami miejsc chcemy śledzić losy tych postaci. Nic nie zastąpi rozmowy z drugą osobą. Dlatego też projekt Fantastyczny Dolny Śląsk przybrał taką formę.

16 - #16. Geologia Dolnego Śląska
0:00 / 0:00
1x
  • 16 - #16. Geologia Dolnego Śląska

    Dolny Śląsk jest niezwykły nie tylko z turystycznego punktu widzenia. Jego unikalność, co przekłada się też na turystyczną atrakcyjność, widoczna jest też, jeśli spojrzymy na niego przez geologiczny czy geograficzny pryzmat.

    Dlaczego Sudety są niezwykłe? Czy Dolny Śląsk to region kruszców? Co tkwi i co wyczytać można z dolnośląskiej ziem? Jak daleko jest z Dolnego Śląska w kosmos? 

    Zapraszam na pasjonującą rozmowę z wybitnymi naukowcami (małżeństwem!) -Martą i Jakubem Ciążelami o wszystkim, co Dolny Śląsk ma pod i na ziemi.

    Sun, 01 Dec 2024
  • 15 - #15. Gerhart Hauptmann. Życie, twórczość, Dolny Śląsk

    Urodził się w Szczawnie-Zdroju, większość swojego życia spędził na Dolnym Śląsku. Szczególnym miejscem był dla niego Jagniątków, gdzie zmarł w 1946. W 1912 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Gerhart Hauptman, bo o nim mowa, to postać niezwykła. Wybitny dramaturg i powieściopisarz, zdecydowanie mniej znany nad Wisłą niż, co nie jest zaskoczeniem, za naszą zachodnią granicą.

    Na czym skupiała się twórczość Hauptmana? Skąd pochodziła jego rodzina, jak toczyły się jego losy w bardzo niespokojnych przecież czasach? Dlaczego koniecznie trzeba odwiedzić dom Gerharta właśnie w Jagniątkowie? 

    Zapraszam na kolejną rozmowę w formie podcastu Fantastyczny Dolny Śląsk, którego gościem jest tym razem dr Agnieszka May-Bednarz, adiunkt w dziale naukowo-oświatowym Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej-Górze (Jagniątkowie). 

    Wsparcie projektu Fantastyczny Dolny Śląsk w serwisie Patronite: https://patronite.pl/fds
    Strona: www.fantastycznydolnyslask.pl 
    Kontakt: Szymon Matuszyński

    mail: redakcja@fantastycznydolnyslask.plkom: 660 307 637
    Fri, 13 Sep 2024
  • 14 - #14. Zamek Czocha
    Dolnośląski Hogwart, zamek nierozwiązanych zagadek, tajemnic, tajnych przejść. Jeden z piękniejszych tego typu obiektów w całym regionie, architektoniczna i historyczna Perełka.

    Zamek Czocha, bo o nim mowa, jest celem historycznych i turystycznych podróży, obiektem zdjęci wielu filmów i seriali, miejscem akcji wielu książek. Jego bujna historia sięga XIII wieku do dziś rozbudzając wyobraźnię nie tylko pasjonatów Dolnego Śląska.

    Został zbudowany z inicjatywy króla Czech, Wacława II, jako kamienna warownia obronna na granicy Śląska i Łużyc. W późniejszych wiekach zamek przechodził w ręce różnych właścicieli, co prowadziło do licznych przebudów. Szczególnie intensywną transformację przeszedł w XVI wieku, kiedy to z gotyckiej warowni przekształcony został w renesansową rezydencję.

    Więcej na temat zamku - jego historii oraz związanym z nim tajemnic - dowiesz się z podcastu i przeczytasz na stronie Fantastyczny Dolny Śląsk. 
    Sun, 23 Jun 2024
  • 13 - #13. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

    Podobno pierwsze prace wydobywcze prowadzone były w tych okolicach 2000 lat przed naszą erą, a pierwszy udokumentowany zapis pochodzi z roku 1273 roku. Oprócz rozbudzającego wyobraźnię kruszcu wydobywano tu także arszenik, miejsce było też areną ludzkich tragedii czy tłem decyzji podejmowanych w dziwnych i niewyjaśnionych okolicznościach. Mało tego - udziały w tutejszym przedsiębiorstwie miał nawet Wit Stwosz.

    Kopalnia Złota w Złotym Stoku, bo o niej mowa, to miejsce wyjątkowe, z którym wiążą się pasjonujące historie i niezwykłe postaci. Opowiedzieć o wszystkim w trakcie jednej rozmowy nie sposób, ale od czegoś trzeba przecież zacząć.

    Mon, 19 Feb 2024
  • 12 - #12. Pałac w Targoszynie

    Dolny Śląsk to również kraina zamków i pałaców, których mamy w regionie kilkadziesiąt. Ich historia sięga setek lat w przeszłość. Wiele z tych niezwykłych obiektów jest dziś prawdziwymi perłami architektury, które są jednym z najlepszych wciąż żywych wspomnień pasjonującej historii regionu.

    Ale są też niestety i takie, które coraz trudniej radzą sobie z szybko upływającym czasem, chyląc się ku upadkowi i stanowiąc dziś już tylko ruinę.

    Całe szczęście nie brak ludzi, którym los pałaców i zamków nie jest obojętny. Dzięki swojej determinacji chcą ocalić je od zapomnienia, próbując dać im kolejne życie. Takim miejscem jest właśnie Pałac w Targoszynie, do którego wybrałem się na spotkanie z jego przemiłym gospodarzem.

    Sat, 27 Jan 2024
Show More Episodes