Filtrer par genre
W niepewnych czasach trudno zachować równowagę psychiczną. Stres, pośpiech, hejt, obawy przed przyszłością — to wszystko sprawia, że coraz więcej osób zmaga się z kryzysem zdrowia psychicznego. U niektórych osób to praca może być najważniejszym czynnikiem, aktywującym zaburzenia psychiczne i wypalenie zawodowe. W autorskim cyklu podcastów „Przyjaciółka Depresja” Ela Bonda rozmawia z ekspertami, którzy zajmują się tematyką zdrowia psychicznego, a także osobami, którym ta sprawa dotyczy bezpośrednio — samorzecznikami lub członkami rodzin, którzy wspierają bliskich w chorobie.
- 65 - Nowy rozdział
Depresja jest powszechnym problemem zdrowia psychicznego. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choruje na nią około 264 milionów ludzi na całym świecie. Coraz więcej ludzi doświadcza też innych problemów psychicznych. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć formułę podcastu "Przyjaciółka Depresja".
W kolejnym sezonie usłyszycie ekspertów oraz ludzi, którzy zawodowo zajmują się troską o psychikę. Chcemy przyjrzeć się różnym aspektom dobrostanu i zapewnić naszym słuchaczom praktyczne wskazówki dotyczące dbania o swoje samopoczucie. Uważasz, że ten podcast jest wartościowy? Oceń go, zostawiając gwiazdki. Nie zapomnij też podzielić się odcinkiem ze znajomymi. Posłuchaj więcej podcastów na Voice House ► https://bit.ly/PrzyjaciolkaDepresja_VH Obserwuj nas w social media: LinkedIn ► https://www.linkedin.com/company/voicehouse/ Instagram ► https://www.instagram.com/voicehousepodcast/ Facebook ► https://www.facebook.com/voicehousepodcast Ela Bonda ► LinkedIn https://www.linkedin.com/in/ela-bonda/ Instagram ► https://www.instagram.com/ela.bonda/ Uwielbiasz podcasty? Słuchać, tworzyć, produkować, wszystko naraz? Zapisz się na newsletter Voice House o świecie podcastingu ► https://bit.ly/newsletterVoiceHouse Masz pomysł na rozmowę? Napisz ► office@voicehouse.co
Thu, 25 May 2023 - 04min - 64 - Ból nieuświadomionej traumy
Depresja, lęki, zaburzenia osobowości czy uzależnienia — czasem, gdy usiłujemy zrozumieć ich przyczynę, odkrywamy, że w przeszłości dotknęły nas traumatyczne doświadczenia, których nie pamiętamy. Joanna przez dużą część życia torpedowała swoje osiągnięcia i uciekała w sidła nałogu. Dopiero narodziny córki i miłość do niej wyzwoliły w Joannie potrzebę zagłębienia się we własne doświadczenia i próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, co sprawiło, że stała się swoim największym wrogiem. Odpowiedź była szokująca, ale pozwoliła na przepracowanie w końcu uświadomionej traumy... O swojej drodze ku nadziei i trzeźwości opowiada Eli Bondzie, autorce podcastu „Przyjaciółka Depresja”. Posłuchaj więcej podcastów na Voice House ► https://bit.ly/PrzyjaciolkaDepresja_VH Obserwuj nas w social media: LinkedIn ► https://www.linkedin.com/company/voicehouse/ Instagram ► https://www.instagram.com/voicehousepodcast/ Facebook ► https://www.facebook.com/voicehousepodcast Ela Bonda ► LinkedIn https://www.linkedin.com/in/ela-bonda/ Instagram ► https://www.instagram.com/ela.bonda/ Uwielbiasz podcasty? Słuchać, tworzyć, produkować, wszystko naraz? Zapisz się na newsletter Voice House o świecie podcastingu ► https://bit.ly/newsletterVoiceHouse Masz pomysł na rozmowę? Napisz ► office@voicehouse.com
Thu, 27 Apr 2023 - 20min - 63 - Pozwalam się sobie wypłakać
Ma mnóstwo energii, prowadzi prężnie działającą fundację, na dodatek od niedawna śpiewa i z radością chodzi na siłownię. Jest też matką trójki dzieci, z których najstarsze ma 16 lat. Uwielbia ludzi, nie nosi w sobie oceny i żyje z ciekawością, co przyniesie każdy kolejny dzień. Olga Kozierowska — w oczach niektórych „kobieta od sukcesów”, mówi o sobie, że w rzeczywistości jest specjalistką od kryzysów, bo tylko trudne momenty nas rozwijają. Skąd bierze siłę i napęd do działania? Czym jest dla niej „dzień płakania i smutku”? Dlaczego skupia się na robieniu tylko jednej rzeczy naraz? Opowiada o tym Eli Bondzie w jej autorskim podcaście „Przyjaciółka Depresja”. Posłuchaj więcej podcastów na Voice House ► https://bit.ly/PrzyjaciolkaDepresja_VH Obserwuj nas w social media: LinkedIn ► https://www.linkedin.com/company/voicehouse/ Instagram ► https://www.instagram.com/voicehousepodcast/ Facebook ► https://www.facebook.com/voicehousepodcast Ela Bonda ► LinkedIn https://www.linkedin.com/in/ela-bonda/ Instagram ► https://www.instagram.com/ela.bonda/ Uwielbiasz podcasty? Słuchać, tworzyć, produkować, wszystko naraz? Zapisz się na newsletter Voice House o świecie podcastingu ► https://bit.ly/newsletterVoiceHouse Masz pomysł na rozmowę? Napisz ► office@voicehouse.com
Thu, 20 Apr 2023 - 23min - 62 - Czy traumy da się uniknąć?
Trauma może powstać w wyniku doświadczenia silnego i szokującego wydarzenia. Mogą ją wywołać wypadki, przemoc fizyczna lub seksualna, doświadczenie wojny, utrata bliskiej osoby. Spowodowana jest przez nadmierną ilość stresu, którego człowiek nie jest w stanie sam przepracować. Rodzi się strach, niepewność, poczucie beznadziei, a skutkiem jest depresja, zespół stresu pourazowego (PTSD), a nawet próby samobójcze.
Nie u każdej osoby jednak, która przeżyła coś dramatycznego, rozwinie się trauma. Kto jest na nią najbardziej narażony? Jak ją rozpoznać? Czy da się jej uniknąć? Kiedy zwrócić się po pomoc do psychologa? Eli Bondzie mówi o tym Magdalena Chorzewska, psycholożka, psychoterapeutka, trenerka i coach umiejętności psychologicznych.
Posłuchaj więcej podcastów na Voice House ► voicehouse.co/PrzyjaciolkaDepresja
Obserwuj nas w social media:
LinkedIn ► voicehouse
Instagram ► @voicehousepodcast
Facebook ► @voicehousepodcast
Ela Bonda ► LinkedIn linkedin.com/ela-bonda Instagram ► @ela.bonda
Uwielbiasz podcasty? Słuchać, tworzyć, produkować, wszystko naraz? Zapisz się na newsletter Voice House o świecie podcastingu ► voicehouse.co/newsletter
Masz pomysł na rozmowę? Napisz ► office@voicehouse.com
Thu, 13 Apr 2023 - 28min - 61 - Trauma - rana na emocjach
Jak boli trauma? Choć na ciele często nie widać obrażeń, bez odpowiedniego leczenia trauma może powodować poważne zaburzenia, takie jak nerwice, depresja, samookaleczanie czy próby samobójcze. Nieleczona trauma może też prowadzić do zespołu stresu pourazowego (PTSD) lub wręcz wprowadzać w stan dysocjacji, w którym uciekamy od swojej tożsamości.
Dlatego w najnowszej serii podcastu "Przyjaciółka Depresja" Ela Bonda i jej goście — eksperci, lekarze, psychotraumatolodzy — skupią się na urazach psychicznych i objawach związanych z traumą. Jak poradzić sobie z traumą? Do kogo zwrócić się o pomoc? O tym właśnie usłyszysz w podcaście "Przyjaciółka Depresja".
Posłuchaj więcej podcastów na Voice House ► voicehouse.co/PrzyjaciolkaDepresja
Obserwuj nas w social media:
LinkedIn ► voicehouse
Instagram ► @voicehousepodcast
Facebook ► @voicehousepodcast
Ela Bonda ► LinkedIn linkedin.com/ela-bonda Instagram ► @ela.bonda
Uwielbiasz podcasty? Słuchać, tworzyć, produkować, wszystko naraz? Zapisz się na newsletter Voice House o świecie podcastingu ► voicehouse.co/newsletter
Masz pomysł na rozmowę? Napisz ► office@voicehouse.com
Fri, 31 Mar 2023 - 01min - 60 - Jak wyjść z traumy?
Koszmary senne, problemy z koncentracją, pobudzenie, zirytowanie, nadmierna czujność, poczucie zagrożenia. To tylko kilka objawów PTSD (ang. Post-Traumatic Stress Disorder), czyli stresu pourazowego. Choć kojarzy się z wojną, dotyczy ludzi, którzy doświadczyli lub byli świadkami traumatycznych wydarzeń — a tych, niestety, nie brakuje.
Najnowszy sezon podcastu Przyjaciółka Depresja poświęcony jest traumie — jak sobie z nią radzić? Do kogo zwrócić się po pomoc? Zanim oficjalnie wystartujemy z nowymi odcinkami, przypominamy rozmowę Jarosława Kuźniara z dr Małgorzatą Wosińską, antropolożką ludobójstwa i psychotraumatolożką, o traumie i PTSD.
Posłuchaj więcej podcastów na Voice House ► voicehouse.co/PrzyjaciolkaDepresja
Obserwuj nas w social media:
LinkedIn ► voicehouse
Instagram ► @voicehousepodcast
Facebook ► @voicehousepodcast
Ela Bonda ► LinkedIn linkedin.com/ela-bonda Instagram ► @ela.bonda
Uwielbiasz podcasty? Słuchać, tworzyć, produkować, wszystko naraz? Zapisz się na newsletter Voice House o świecie podcastingu ► voicehouse.co/newsletter
Masz pomysł na rozmowę? Napisz ► office@voicehouse.com
Fri, 24 Mar 2023 - 19min - 59 - Do skały nie można się przytulić
Dr Agnieszka Kozak, psycholożka i psychoterapeutka, spotyka w swojej pracy rodziców nastolatków, którzy oczekują szybkich i konkretnych rozwiązań swoich problemów. Trudno im przyjąć do wiadomości, że jedną z najczęstszych potrzeb ich dzieci jest docenienie i akceptacja. Chcąc ochronić najbliższych przed niebezpiecznym światem, przybierają rolę skały, która ma wspierać. Często zapominają jednak, że do skały trudno się przytulić...
O tym, jak być wystarczająco dobrym rodzicem, o słowach, które mają moc materializowania świata, oraz o tym, jak zadbać o siebie, by dobrze zaopiekować się dzieckiem, dr Agnieszka Kozak opowiada Eli Bondzie. Ten odcinek podcastu "Przyjaciółka Depresja" to podsumowanie sezonu, w którym Ela Bonda i jej rozmówcy skupiali się na ochronie zdrowia psychicznego dzieci i nastolatków.
Thu, 02 Mar 2023 - 26min - 58 - Klucz do umysłu nastolatków
Nie ma rodziców doskonałych. Można jednak być rodzicem wystarczająco dobrym - to sprawia, że dziecko czuje się w domu jak w bezpiecznym porcie, z którego można wyruszyć w świat z zapasem miłości i wiary w siebie. A jaki jest "wystarczająco dobry" rodzic? Czy dorośli i dzieci te same słowa rozumieją tak samo? Jak dbać o kontakt z dzieckiem, by w naturalnym momencie buntu nie zniszczyć łączącej nas więzi?
Janek Niziński ma zaledwie 18 lat i wiele trudnych chwil za sobą. Po terapii zdołał poukładać swoje relacje z rodzicami. Teraz został tłumaczem "z młodzieżowego na dorosły" - prowadzi warsztaty dla rodziców nastolatków. Chce pomóc dorosłym lepiej zrozumieć dzieci. Eli Bondzie i Jarosławowi Kuźniarowi opowiada o tym, jak zapobiegać oddaleniu w relacjach rodzinnych i dlaczego czasem tak trudno zobaczyć w najbliższych człowieka.
Thu, 23 Feb 2023 - 28min - 57 - Życie warte jest rozmowy
Rozwiązania technologiczne zmieniły naszą rzeczywistość. Teraz to nie tylko narzędzia, którymi się posługujemy — to środowisko, w którym żyjemy. I choć ma wiele zalet, wiąże się z ciągłymi ocenami, a czasem hejtem i narastającą frustracją, która w skrajnych przypadkach prowadzi do samobójstwa. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale i osób starszych, które w zabieganym świecie czują się jeszcze bardziej osamotnione. Dlatego tak ważna jest rozmowa — taka na żywo, ciepła, serdeczna, głębokie i prawdziwe pytanie "Jak się masz?".
Liczba samobójstw jest soczewką, która pokazuje kondycję społeczeństwa. O tym, jak im zapobiegać i że nie trzeba być specjalistą, by wyciągnąć pomocną rękę, w autorskim podcaście Eli Bondy „Przyjaciółka Depresja” mówią suicydolożki Halszka Witkowska i Lucyna Kicińska.
Życie warte jest rozmowy [SPRAWDZAM]
Thu, 16 Feb 2023 - 33min - 56 - Transpłciowość to nie komedia romantyczna
Zamiana ciał to dość wyświechtany motyw komedii wprost z Hollywood. Kobieta budzi się znienacka w ciele mężczyzny i odwrotnie. Po różnych perypetiach wszystko wraca na swoje miejsce, a film kończy się happy endem. Tymczasem życie osób transpłciowych wcale nie przypomina komedii — bo żyją w ciele płci, z którą się nie identyfikują.
Wiele z nich mierzy się z brakiem akceptacji, samotnością, depresją. Nie musi jednak tak być. Maciej przeszedł tranzycję ok. 30 lat temu i teraz wspiera inne osoby transpłciowe. Syn Eweliny, który wyoutował się cztery lata temu, zainspirował ją do założenia grupy wsparcia dla osób transpłciowych i ich bliskich na Facebooku. W podcaście Eli Bondy "Przyjaciółka Depresja" opowiadają o swoich doświadczeniach.
Thu, 09 Feb 2023 - 34min - 55 - Młodzieżowe zdrowe głowy
Te dane porażają: samobójstwo jest w Polsce drugą najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków. Depresja, kłopoty w szkole, konflikt z rodzicami, bullying ze strony rówieśników — to dla młodych ludzi nie „przejściowe” problemy wieku dorastania, a rzeczywistość, z którą często nie są sobie w stanie poradzić. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że młodzi ludzie traktują wizytę u psychologa czy psychiatry na równi z poradą u internisty — dla wielu z nich to oczywiste, że w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym trzeba szukać pomocy specjalisty. To wśród dorosłych wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że to sprawa wstydliwa.
O tym, jak zmienia się podejście młodzieży do dbania o swój stan psychiczny i jak rozmawiać z dorosłymi na tematy związane z depresją opowiadają Eli Bondzie Martyna Kozdra, współautorka projektu "Idź, pobiegaj" oraz Dominik Kuc z GrowSPACE Poland.
Thu, 02 Feb 2023 - 35min - 54 - Depresja w rodzinie
Gdy depresję ma jeden członek rodziny, wpływa to na wszystkich jej członków. A jeśli zaburzenia psychiczne dotyczą i rodziców, i dzieci? Kluczowa jest rozmowa, wsparcie i okazywanie, że niezależnie od okoliczności, kochamy się i możemy na siebie liczyć.
Właśnie o takich doświadczeniach opowiadają Eli Bondzie Magdalena Dąbrowska oraz jej nastoletnie córki - Maria i Hania.
Thu, 26 Jan 2023 - 30min - 53 - Nomadmum81: prowadziłam życie premium, teraz uczę się pokory
Olga Legosz jest mamą dwóch córek, Majki i Tosi. Gdy Tosia miała dwa lata, okazało się, że jest w spektrum autyzmu. Olga zaczęła szukać odpowiedniej placówki, w której jej córka mogłaby czuć się bezpiecznie i rozwijać w swoim tempie, okazało się, że żadne z miejsc nie spełnia jej oczekiwań. Dlatego postanowiła stworzyć taką placówkę sama. Odeszła z korporacji, a swoje doświadczenia o prowadzeniu przedszkola dla dzieci z autyzmem opisuje na Instagramie jako Nomadmum81.
Eli Bondzie opowiada o tym, jak dowiedziała się o diagnozie córki, jakimi zasadami kierowała się, decydując się na rewolucyjne zmiany w życiu, a także o tym, jak wygląda codzienność rodziny z dzieckiem w spektrum autyzmu.
Thu, 19 Jan 2023 - 36min - 52 - Zdrowie psychiczne dzieci - gdzie szukać wsparcia?
"Jakie ty możesz mieć problemy? Masz co jeść, nie musisz się martwić o pracę i pieniądze, więc nie wymyślaj" - ileż to razy dorośli ignorują sygnały o tym, że dzieci zmagają się z obniżeniem nastroju, albo wręcz z depresją. Tymczasem ta choroba dotyka coraz więcej dzieci, w coraz młodszym wieku.
O dziecięcym postrzeganiu świata, o potrzebie bliskości, poszukiwaniu tożsamości i problemach z rówieśnikami, a także o myślach i próbach samobójczych - o tym właśnie będą opowiadać zaproszeni do studia goście autorskiego podcastu Eli Bondy w najnowszym sezonie podcastu Przyjaciółka depresja.
Thu, 05 Jan 2023 - 02min - 51 - Przyjaciółka z ADHD
Miliony ludzi na świecie zmagają się z ADHD i zaburzeniami neurobehawioralnymi. Zdiagnozowanie ich może być bardzo wymagające, a myśl, że i nas dotyczą, może być nieoczywista. Prawidłowa diagnoza i terapia może jednak przynieść ulgę.
Najnowszy odcinek podcastu "Przyjaciółka Depresja" kończy cykl rozmów o neuroróżnorodności i neuroatypowości. Po serii spotkań ze specjalistami i gośćmi, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach z ADHD, Ela Bonda mówi Jarosławowi Kuźniarowi, kiedy sama zorientowała się, że to zaburzenie dotyczy również jej. Hiperfocus, trudności z koncentracją, prokrastynacja — przez większość życia uważała, że "ten typ tak ma". Jak jej życie zmieniło się po diagnozie? Posłuchaj podcastu "Przyjaciółka Depresja".
Thu, 22 Dec 2022 - 34min - 50 - Jak wygląda życie w spektrum?
Ania „Sova” Mrowiec od dzieciństwa czuła się inna niż rówieśnicy. Unikała zabaw z dziećmi, najlepiej czuła się we własnym towarzystwie albo wśród znajomych starszego o sześć lat brata. Miała problemy ze skupieniem uwagi, szybko się nudziła, męczyła się rzeczami, na które inni nie zwracali uwagi. Od bliskich słyszała: wymyślasz, symulujesz, chcesz zwrócić na siebie uwagę. W końcu, już jako dorosła kobieta, poszła do specjalisty. Badania wykazały, że ma m.in. ADHD i autyzm.
Po diagnozie odczuła ogromną ulgę. Zdołała też odciąć się od toksycznych relacji z bliskimi. Postanowiła pomagać innym osobom ze spektrum i neuroatypowością odnaleźć swoje miejsce pod słońcem. Wraz z koleżanką, badaczką, stworzyła Autystowo — przestrzeń, w której w naukowy i merytoryczny sposób opisują, jak funkcjonują osoby z neuroatypowością. W podcaście „Przyjaciółka Depresja” Ania „Sova” Mrowiec opowiada o swoim barwnym życiu i działaniach na rzecz osób w spektrum.
Thu, 15 Dec 2022 - 43min - 49 - Interwencje terapeutyczne w neuroatypowości
Fascynacja jednym tematem i błyskawiczne zgłębianie go do poziomu doktoratu. Szybkie wzbudzanie się, momentalna reakcja na bodźce i niewyczerpalna energia do działania. Metodyczne rozkładanie problemów na czynniki pierwsze. Te cechy są ludzkiej populacji niezwykle potrzebne, bo pozwoliły nam przetrwać kilkaset tysięcy lat. Jednocześnie to charakterystyczne cechy spektrum, od ADHD po zespół Tourette’a.
A jeśli dodamy do nich częste w neuroróżnorodności zaburzenia współistniejące, takie jak depresja czy anoreksja, jakość życia mocno się obniża. O interwencjach terapeutycznych w neuroatypowości i o tym, jak czerpać moc z neuroróżnorodności z Martą Cieślą, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, rozmawia Ela Bonda.
Thu, 08 Dec 2022 - 32min - 48 - Rodzina ze spektrum w tle
Asia i Robert poznali się i zakochali w sobie w pracy. Gdy na świat przyszła ich córka Ola, nie posiadali się ze szczęścia. Martwiło ich jedynie, że dziecko płacze godzinami, a kiedy się zdenerwuje, trudną je uspokoić. Zwrócili się o pomoc do specjalistów i okazało się, że Ola jest neuroatypowa.
Asia i Robert podeszli do sprawy zadaniowo, dbając o samoocenę i samopoczucie córki. Po kilku latach zdecydowali się na drugie dziecko. W podcaście Eli Bondy "Przyjaciółka Depresja" opowiadają o tym, jak się żyje typowej rodzinie atypowej.
Thu, 01 Dec 2022 - 31min - 47 - Neuroróżnorodność - dlaczego warto się diagnozować?
Bolidy F1 to wyjątkowe konstrukcje. Na torze śmigają i błyszczą, osiągając wyniki niedostępne dla zwyczajnych samochodów. Gdyby jednak jechać nimi po autostradzie, każdy kamyczek i wertep wyrzuca je w powietrze. Podobnie jest z osobami z neuroróżnorodnością. W niesprzyjającym otoczeniu, bez zdiagnozowania neuroatypowości, czują się niedopasowane i gorsze. A przecież mają potencjał, by zdobywać świat!
Dlaczego diagnostyka w ADHD i innych przejawach neuroróżnorodności jest tak ważna? W najnowszym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja" psycholożka Zuzanna Gawor-Kotkowska z Fundacji Pandora wyjaśnia, co zrobić i gdzie szukać wsparcia, jeśli czujemy się niedopasowani do otoczenia. Rozmowę prowadzi Ela Bonda.
Thu, 24 Nov 2022 - 40min - 46 - Diagnoza "ADHD" przyniosła ulgę
„To nie jest twoja wina” - te słowa mają potężną moc, zwłaszcza dla kogoś, kto od dzieciństwa słyszał, że coś z nim jest nie tak. Irena, bohaterka najnowszego odcinka podcastu „Przyjaciółka Depresja”, zrozumiała głęboki sens tych słów, gdy stwierdzono u niej ADHD.
Problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji, spóźnienia, nadwrażliwość na krytykę — wszystko to nie wynikało z „lenistwa” i „nieposłuszeństwa”, a było przejawem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dlatego diagnoza przyniosła jej ulgę. W rozmowie z Elą Bondą wspomina, co skłoniło ją do pójścia do psychiatry i jak mebluje swoje życie z ADHD.
Fri, 18 Nov 2022 - 29min - 45 - ADHD - nieoczywista supermoc
Problemy z pamięcią, nadmierne pobudzenie, wycofanie — to zaledwie kilka z objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD. Ten rodzaj zaburzenia neurorozwojowego potrafi skutecznie utrudnić życie dziecka. Jest też coraz częściej diagnozowane u dorosłych, jeśli tylko mają szczęście trafić do dobrego specjalisty. Niektórzy psychiatrzy wciąż uznają bowiem, że zaburzenia neurorozwojowe można rozpoznać tylko u dzieci.
Co sprawia, że tak się dzieje? Dlaczego niektórzy dorośli, u których stwierdzono ADHD, uznają diagnozę za przełom i cud w swoim życiu? Czy z ADHD i autyzmu się "wyrasta"? W najnowszym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja" Ela Bonda rozmawia o neuroróżnorodności z dr. hab. n. med. Jarosławem Jóźwiakiem.
Thu, 10 Nov 2022 - 37min - 44 - Docenić neuroróżnorodność
W najnowszym sezonie podcastu "Przyjaciółka Depresja" jego autorka Ela Bonda zaprasza Słuchaczy do świata neuroróżnorodności. Czym jest to pojęcie? Jakie zjawiska obejmuje? Dysgrafia, dysleksja, ADHD — to tylko niektóre ze sposobów odbierania świata i funkcjonowania w nim. Kluczowe jest to, że nie klasyfikuje się ich jako chorób. To określenia różnorodności działania ludzkich mózgów w takich obszarach jak towarzyskość, uczenie się, koncentracja itd.
W kolejnych odcinkach Ela Bonda będzie rozmawiać z terapeutami i diagnostami, którzy wytłumaczą i doradzą, jak osoby z neuroróżnorodnością mogą komfortowo odnaleźć się w pracy i szkole. Usłyszycie też osobiste historie zaproszonych przez Elę gości, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach życia z neuroróżnorodnością.
Fri, 28 Oct 2022 - 02min - 43 - Od czego zacząć kontakt? KOLOR ŻAŁOBY #5
Śmierć i żałoba to trudne tematy. Czasem brakuje słów, by o nich rozmawiać. Paulina Jagoda po stracie córeczki Zuzi dzieli się swoim doświadczeniem i podpowiada, jak się zachować w obecności kogoś, kto przeżywa żałobę po ukochanej osobie. W specjalnej 5-odcinkowej serii „Kolor żałoby”, publikowanej w podcaście „Przyjaciółka Depresja”, Paulina Jagoda i Ela Bonda mówiły, jakie słowa i gesty działają wspierająco, a jakie mogą wręcz ranić. Przyglądały się też mitom o żałobie, pokutującym w naszej kulturze. Podkreślały przy tym: jeśli nie wiesz, jak się zachować, po prostu o tym powiedz.Na zakończenie serii „Kolor Żałoby” przypominamy odcinek o tym, jak być przy kimś, kto przeżywa żałobę i dlaczego warto poruszać ten temat otwarcie.
Fri, 14 Oct 2022 - 22min - 42 - Powrót do pracy KOLOR ŻAŁOBY #4
Przestańmy udawać, że nasze problemy w domu, a zwłaszcza żałoba, nie mają żadnego wpływu na naszą aktywność zawodową. Jeśli potrzebujesz powiedzieć współpracownikom o swojej stracie, to powiedz. Jest duża szansa, że też przez to przechodzili. To ok dać ludziom znać, że możesz teraz więcej płakać albo że nie masz siły o tym rozmawiać i docenisz ciszę. Prawda, nawet niewesoła, wbrew pozorom wiele ułatwia.
A jeśli to ktoś z kolegów czy koleżanek z pracy przeżywa żałobę i nie wiesz, jak się zachować wobec tej osoby, powiedz cześć, podaj chusteczkę i zapytaj, czy czegoś potrzebuje. Tak po prostu — przekonuje Paulina Jagoda, autorka projektu Kolor Żałoby, który stworzyła po śmierci swojej córki Zuzi. W specjalnej serii podcastów Paulina dzieli się swoim doświadczeniem i emocjami, które odczuwa człowiek po stracie kogoś najbliższego.
Fri, 07 Oct 2022 - 20min - 41 - Humor w żałobie KOLOR ŻAŁOBY #3
Czy wypada śmiać się i żartować w obecności osoby pogrążonej w żałobie? Czy próbować ją rozśmieszać? Odpowiedź brzmi: to zależy. W tej sytuacji warto z maksymalną uważnością i wrażliwością wyczuć nastrój chwili, a czasem po prostu, po ludzku przyznać, że nie wiemy, jak poradzić sobie z sytuacją.
Paulina Jagoda, której córeczka Zuzia odeszła po kilku latach walki z chorobą, podkreśla, jak ważna jest rozmowa, szczerość i otwartość na uczucia kogoś, kto pożegnał bliską osobę. Posłuchaj trzeciego odcinka specjalnej serii podcastów „Kolor żałoby”, który publikujemy w ramach podcastu „Przyjaciółka Depresja”.
Thu, 29 Sep 2022 - 29min - 40 - To NIE pomaga! KOLOR ŻAŁOBY #2
Czy to w ogóle ma znaczenie, jakich słów użyjemy w rozmowie z osobą po stracie? Skoro wiadomo, że żadne nie uleczą złamanego serca i nie osłabią tęsknoty?
W drugim odcinku subserii podcastu Przyjaciółka Depresja - "Kolor żałoby" Ela Bonda i Paulina Jagoda przyglądają się popularnym zwrotom, którymi, często bezrefleksyjnie, częstujemy osoby w żałobie. Tak zwane „dobre intencje” to za mało, a frazesy nie są najskuteczniejszym wsparciem. Choć mają pocieszyć, często powodują, że adresat czuje się z nimi jeszcze gorzej. Posłuchaj najnowszego odcinka podcastu, aby dowiedzieć się, co możemy zrobić i powiedzieć, aby było nam lżej, prawdziwiej i bliżej do siebie nawzajem.
Thu, 22 Sep 2022 - 20min - 39 - Mity o żałobie KOLOR ŻAŁOBY #1
"Żałoba trwa rok". "Czas leczy rany". "Żałoba to płacz i smutek". To tylko niektóre z mitów, które pokutują w naszych codziennych rozmowach i myśleniu o żałobie. W pierwszym odcinku subserii "Kolor żałoby" Ela Bonda i Paulina Jagoda przyglądają się dziesięciu mitom o żałobie, obecnym w naszej kulturze. Wyjaśniają, czemu na żałobę warto patrzeć wnikliwiej i z większą empatią, rozdzielając jej przeżywanie na warstwy: społeczną i osobistą. Wspólnie szukają źródeł tych stereotypów na temat żałoby oraz sposobu, jak się pośród nich odnaleźć, będąc osobą po stracie lub towarzyszącą żałobnikowi. Posłuchajcie!
Fri, 16 Sep 2022 - 23min - 38 - "Piję, żeby posprzątać". Jak działa uzależnienie
Gdy w życiu pojawia się emocjonalny deficyt - uczucia, uwagi, energii - puste miejsce może zająć uzależnienie. Jak działa ten mechanizm? I dlaczego depresja może zwiększać podatność na nałogi? Mówi o tym dr Maria Banaszak – certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i badaczka społeczna. Rozmowę prowadzi Ela Bonda.
Fri, 02 Sep 2022 - 26min - 37 - Wsparcie w żałobie? Po prostu bądź
Co powiedzieć komuś, kto właśnie stracił najbliższą osobę - dziecko, rodzica, partnera? Czasem nic - wystarczy dać znać, że jesteśmy obok, ale w ciepły, wspierający sposób. Przywieźć jedzenie, zrobić zakupy, przytulić. Paulina Jagoda w 2021 roku straciła córeczkę, Zuzię. Zaczęła prowadzić projekt "Kolor żałoby", by opowiedzieć o swoim smutku i tęsknocie za Zuzią. Eli Bondzie opowiada, od czego zacząć wspieranie osoby po stracie.
Fri, 26 Aug 2022 - 22min - 36 - Mindfulness - joga dla mózgu?
Uważność to praktyka, wywodząca się z buddyzmu, ale pozbawiona religijnych konotacji. Polega na celowym i świadomym kierowaniu uwagi na to, co dzieje się w danej chwili wokół nas. Jak mówi Zuzanna Ziomecka, która od ponad 9 lat praktykuje mindfulness, uważność pozwala nie walczyć z okolicznościami, na które nie mamy wpływu, a wykorzystać energię do prowadzenia szczęśliwszego i mniej stresującego życia. Jak wykorzystać potencjał mindfulness i komu je poleca? Opowiada Eli Bondzie w najnowszym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja".
Fri, 19 Aug 2022 - 19min - 35 - Na falach alfa
Czy depresję można zobaczyć na wykresach EEG? Czy elektroencefalografia może pomóc w profilaktyce depresji? Czy to prawda, że depresja wpływa na budowę naszego mózgu? Na te i inne pytania Eli Bondy odpowiada dr Aleksandra Kołodziej, neurokognitywistka z SWPS. To kolejne spotkanie w ramach podcastu "Przyjaciółka Depresja", pierwszego odcinka posłuchasz TU.
Fri, 12 Aug 2022 - 17min - 34 - Jak zadbać o pracownika z przewlekłą chorobą?
Jeszcze kilka lat temu mówienie w pracy o chorobach przewlekłych było tematem tabu. To się, na szczęście, zmienia i wiele korporacji opracowuje standardy wsparcia pracowników, którzy chorują na depresję czy nowotwór.
Jak powiedzieć współpracownikom o chorobie? Jak diagnoza wpływa na motywację do pracy? Jak z empatią, ale bez narzucania się rozmawiać o samopoczuciu? Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat wspiera chorych na nowotwory, a w najnowszym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja" dzieli się ze słuchaczami swoim doświadczeniem.
Fri, 05 Aug 2022 - 42min - 33 - Samotność nastolatków jest zabójcza. Dosłownie
Depresja to choroba, która coraz częściej dotyczy dzieci i nastolatków. Niechęć do aktywności, wycofanie się z kontaktów z rodziną i przyjaciółmi - jeśli trwają dłużej niż dwa tygodnie, powinny zaniepokoić rodziców i opiekunów. Tymczasem wielu nastolatków deklaruje, że nie ma z kim porozmawiać o swoich emocjach i problemach, bo rodzice są zabiegani i walczą z rzeczywistością. A samotność i poczucie porzucenia są czynnikami, które mogą doprowadzić do tragedii. Jak rozmawiać z nastolatkiem, u którego podejrzewamy depresję? Posłuchaj rozmowy Eli Bondy z Ewą Ciepałowicz, CSR & Internal Communication Manager w Servier Polska, współorganizotorką - wraz z Forum Przeciw Depresji - kampanii społecznej "Nastoletnia depresja".
Fri, 29 Jul 2022 - 16min - 32 - Czy choroba może być impulsem do zmian?
Co się dzieje w umyśle człowieka, który słyszy diagnozę "nowotwór"? Pierwsza reakcja to głównie szok i przygnębienie, ale gość podcastu "Przyjaciółka Depresja" mówi o tym, że choroba może stać się impulsem do uświadomienia sobie, kim naprawdę jesteśmy i jak naprawdę chcemy żyć. Dlaczego warto skorzystać z wiedzy psychoonkologa? Posłuchaj rozmowy Eli Bondy z Adrianną Sobol.
Fri, 22 Jul 2022 - 24min - 31 - Jak działa mózg w depresji?
Mózg to fascynujący narząd: stanowi centrum dowodzenia organizmem. Jest całodobową małą elektrownią, dzięki której czujemy, myślimy i działamy. Jednocześnie jest niezwykle delikatny i podatny na urazy. A jak działa mózg z depresją? Jakie mechanizmy leżą u podstaw tej choroby? W podcaście „Przyjaciółka Depresja” Ela Bonda rozmawia o tym z dr Aleksandrą Kołodziej, psycholożką i neurokognitywistką, związaną z SWPS.
Fri, 15 Jul 2022 - 16min - 29 - Najgłośniejszy krzyk o pomoc
Pamiętasz swoją pierwszą jedynkę? Czy wciąż wywołuje w tobie emocje? Dorośli uśmiechają się na wspomnienie swoich dziecięcych problemów. Ale wiele dzieci nie umie poradzić sobie z silnymi uczuciami i sprawami, które odbierają jako porażki. Potrafią tak silnie reagować, że pojawiają się u nich myśli o samobójstwie. Dlatego tak ważna jest świadomość, że człowiek nie jest sam, że może zwrócić się o pomoc i rozmowę. Zresztą, to dotyczy również dorosłych. "Życie warte jest rozmowy" to miejsce, w którym pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego. W najnowszym odcinku "Przyjaciółka Depresja" z suicydolożką Lucyną Kicińską rozmawia Ela Bonda.
Fri, 08 Jul 2022 - 23min - 28 - Co dezinformacja robi z naszą głową?
Dezinformacja potrafi zmieniać, a nawet zaburzać chemię w ludzkim mózgu - działa jak narkotyk, powodując uzależnienie, wpływa też na hormony, powodując chociażby wyrzut adrenaliny. Kto jest bardziej podatny na dezinformację? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja" z Anną Kovbasiuk rozmawiają Ela Bonda i Jarosław Kuźniar.
Fri, 01 Jul 2022 - 27min - 27 - "Codziennie myślę o jego przyszłości". Autyzm u dziecka
Autyzm u dziecka nie wygląda, jak w hollywoodzkim filmie. Diagnoza, nawet wcześnie postawiona, zazwyczaj jest dla rodziców szokiem, a rzeczywistość potrafi być bolesna. O swoich doświadczeniach i życiu z synem, u którego zdiagnozowano spektrum autyzmu, bez lukru, lecz z humorem opowiada Kasia, bohaterka najnowszego odcinka podcastu "Przyjaciółka Depresja". Rozmowę prowadzą Ela Bonda i Jarosław Kuźniar.
Fri, 24 Jun 2022 - 32min - 26 - Dorośli też mają ADHD
Gonitwa myśli, trudności ze skupieniem uwagi, a jednocześnie całkowita koncentracja na działaniu i zapominanie o wypoczynku aż do całkowitego wyczerpania — Olga Ślepowrońska przez wiele lat nie wiedziała, dlaczego doskwierają jej te problemy. Do czasu, gdy na początku tego roku, już jako dorosła osoba, dowiedziała się, że ma ADHD. Czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dorosłych? Jak zorganizować sobie życie, by zadbać o siebie i nie rozładowywać baterii? No i dlaczego podstawowym narzędziem dorosłego z ADHD jest notatnik? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja" z Olgą Ślepowrońską rozmawia Jarosław Kuźniar.
Fri, 17 Jun 2022 - 19min - 25 - "Idź pobiegaj". Nie ma gorszej rady
Na wieść o depresji dziecka rodzice często od razu zaczynają myśleć zadaniowo: pojawił się problem, trzeba go rozwiązać. Tymczasem najprostszą, a jednocześnie najtrudniejszą rzeczą, jaką można zrobić, jest wysłuchanie bez oceniania i dobrych rad, wśród których króluje słynna „idź, pobiegaj”. Zapoczątkowała kampanię, która uświadamia dorosłym, jak mocno ranią słowa, w których pobrzmiewa lekceważenie chorób psychicznych. W najnowszym odcinku podcastu „Przyjaciółka Depresja” autorki kampanii Paulina Matuszewska i Martyna Kozdra dzielą się z Elą Bondą i Jarosławem Kuźniarem opowieścią o tym, jak mierzą się "dobrymi radami" i jak pomagają innym.
Fri, 10 Jun 2022 - 35min - 24 - Życie z CHAD
Kasia, bohaterka najnowszego odcinka podcastu "Przyjaciółka Depresja", przez wiele lat nie wiedziała, z czego wynikają u niej wahania nastroju. Choć przez swoich znajomych była postrzegana jako osoba wesoła i aktywna, w środku czuła rozpacz, która mieszała się z okresami, w których mogła przenosić góry. Gdy dowiedziała się, że choruje na CHAD - czyli chorobę afektywną dwubiegunową, a lekarz dobrał odpowiednie leki, jej życie znowu nabrało barw. Ela Bonda i Jarosław Kuźniar rozmawiają z Kasią o tym, jak dba o siebie i jak zmieniła się jej codzienność po diagnozie.
Fri, 03 Jun 2022 - 32min - 23 - Bliscy osób z niepełnosprawnością też potrzebują wsparcia
Niedowierzanie i pełne potępienia spojrzenia - z takimi reakcjami społeczeństwa często muszą mierzyć się rodzice dzieci z niepełnosprawnością, gdy zdarzy im się zaśmiać w głos albo powiedzieć o potrzebie wypoczynku. Każdy z nas ma prawo do zadbania o siebie, chwili wytchnienia i rozrywki, ale od opiekunów osób niepełnosprawnych oczekuje się stuprocentowego poświęcenia i rezygnacji z własnych pragnień. Dlaczego tak się dzieje? Jak zmieniać świadomość otoczenia i wspomagać tych, którzy na co dzień sami są dla kogoś opoką? Posłuchajcie rozmowy Eli Bondy i Jarosława Kuźniara z Olgą Ślepowrońską o jej drodze do pomagania.
Fri, 27 May 2022 - 23min - 22 - Kolor żałoby
Na pogrzeb swojej córki Paulina Jagoda założyła kolorową sukienkę z cekinami. Zuzia przeżyła sześć lat i zmarła po trzech latach walki z chorobą nowotworową. Kochała świat i kolory tęczy, dlatego jej mama chciała, by pogrzeb Zuzi nie był pożegnaniem, a celebracją jej pięknego życia. W podcaście „Przyjaciółka Depresja” Paulina Jagoda opowiada o codzienności po stracie dziecka, oraz o emocjach, z którymi musiała się zmierzyć, by móc żyć dalej.
Fri, 20 May 2022 - 46min - 21 - Koniec pandemii a zdrowie mentalne
16 maja to symboliczny koniec pandemii w Polsce. Czy po dwóch latach można ją jednak automatycznie wyrzucić z naszych głów? A może wręcz, mimo wszystko, pandemia przyniosła nam pozytywną zmianę w postaci zadbania o nasze zdrowie mentalne? Zaczęliśmy zwracać uwagę na sygnały, wysyłane przez ciało, a wielu pracodawców zrozumiało, że warto zadbać o pracownika, nie tylko oferując przysłowiowe owocowe czwartki. Czy te zmiany utrzymają się na dłużej? Posłuchajcie, co na ten temat sądzą Ela Bonda i Jarosław Kuźniar.
Fri, 13 May 2022 - 23min - 20 - Czy redukcja stresu jest obowiązkiem pracodawcy?
Zadbanie o dobrostan pracownika, choć nie zapisane w kodeksie pracy, przynosi pracodawcy wymierne korzyści: podnosi wydajność, odporność na stres i zaangażowanie w pracę. Czasem jednak pracownik zapada na depresję. Dane wskazują, że poziom zachorowań rośnie co roku o ok. 20 proc. Czy pracodawca powinien zatroszczyć się również o zdrowie psychiczne podwładnych? Dyskusję o tym usłyszycie w najnowszym odcinku podcastu „Przyjaciółka Depresja”.
Fri, 06 May 2022 - 20min - 19 - Depresja na rozmowie o pracę
Rozmowa o pracę to moment, w którym nie tylko pracodawca poznaje kandydata, ale też kandydat może zorientować się, jakimi wartościami kieruje się druga strona. Czy to dobry moment, żeby mówić o tym, że chorujemy na depresję? Czy rekruter może poruszyć temat chorób, żeby zaproponować pracownikowi ewentualną pomoc?
Posłuchajcie, co sądzi na ten temat Ela Bonda, która zawodowo zajmuje się rekrutacją, a jednocześnie sama choruje na depresję. Czy powiedziałaby na rozmowie kwalifikacyjnej o swojej chorobie? Dowiecie się z najnowszego odcinka podcastu #PrzyjaciółkaDepresja.
Fri, 29 Apr 2022 - 17min - 18 - Czy polska szkoła jest gotowa na przyjęcie uczniów z Ukrainy?
Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, a do Polski przybyły setki tysięcy uchodźców, często słyszymy, że pomaganie to maraton i dlatego trzeba rozkładać siły, by się nie wypalić.
Lucyna Kicińska, przewodnicząca Zespołu Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej przy XLI LO w Warszawie, suicydolog, przekonuje, że niesienie pomocy powinno być sztafetą maratońską, a do działania warto zaangażować znajomych, sąsiadów i rodzinę. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o dzieci. Polskie szkoły, już wcześniej przeładowane i niedoinwestowane, musiały przeorganizować swoje działanie i sprawić, by placówki były przyjazne dla wszystkich — zarówno dla dzieci uchodźczych, jak i polskich uczniów i rodziców, by nie poczuli się odsunięci na boczny tor.
O tym, jak zorganizować taką pomoc, jak angażować dzieci z Ukrainy do działania, by poczuły się jak u siebie, a jednocześnie radzić sobie ze stresem, Lucyna Kicińska mówi Eli Bondzie i Jarosławowi Kuźniarowi w najnowszym odcinku podcastu „Przyjaciółka Depresja”.
Sat, 23 Apr 2022 - 25min - 17 - Jak pracownicy humanitarni radzą sobie z cierpieniem? Gościem Helena Krajewska
Pracownicy organizacji humanitarnych, działający w terenie, stykają się na co dzień z obezwładniającym cierpieniem. Konieczność radzenia sobie z trudnymi emocjami, praca w stresujących i nieprzewidywalnych warunkach to ich rzeczywistość, ale też wybór.
Jak pracownicy humanitarni dbają o swoje zdrowie psychiczne? W jaki sposób wspierają ich pracodawcy? Czy da się zachować „chłodną głowę” wobec tragedii całego narodu?
Z najnowszego odcinka podcastu „Przyjaciółka Depresja” dowiecie się, jak na przestrzeni ostatnich ośmiu lat wyglądała działalność PAH w Ukrainie, jak zmieniła ją wojna i dlaczego nie każdy może zostać pracownikiem humanitarnym. Gościem Eli Bondy i Jarosława Kuźniara jest Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Posłuchajcie!
Sat, 16 Apr 2022 - 35min - 16 - Czy można być wdzięcznym depresji?
Depresja nie zaczyna się jednego dnia, jak grypa czy przeziębienie. Kiedy zaczyna boleć gardło, to wiesz, że przyszła choroba. A depresja potrafi podkradać się niezauważenie, osaczać i atakować znienacka. Dlatego Agata, bohaterka kolejnego odcinka „Przyjaciółki Depresji”, wspomina, że po raz pierwszy uświadomiła sobie swój stan, gdy zorientowała się, że przez trzy tygodnie nie wstała z łóżka.
Potem było leczenie w klinice nerwic na ul. Sobieskiego w Warszawie i 10 tygodni terapii, choć nie koniec leczenia. Dziś Agata opowiada, dlaczego to właśnie dzięki depresji jest dziś w miejscu, w którym czuje się spełniona. Rozmowę prowadzi Ela Bonda.
Sat, 09 Apr 2022 - 26min - 15 - Granice empatii. Gościem Konrad Maj
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę wielu z nas poszukiwało możliwości udzielenia pomocy zarówno uchodźcom, jak i osobom, które zostały w zaatakowanym kraju. Po kilku tygodniach, gdy już wiadomo, że wojna nie zakończy się szybko, wielu pomagających zrozumiało, że trzeba zweryfikować swoje możliwości — zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.
Często słyszymy w mediach, gdy mowa o pomaganiu, by robić to mądrze. Co to jednak oznacza? Jak pomagać, by faktycznie wspierać, a nie wypalić się i sfrustrować zarówno siebie, jak i osób, którym pomagamy? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja" rozmawiają Ela Bonda i gość audycji, dr Konrad Maj — psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.
Sat, 02 Apr 2022 - 31min - 14 - Nie zakładam już masek, jeśli mam zły dzień.
Stawianie sobie granic jest kluczowe dla zachowania dobrostanu psychicznego. To trudna umiejętność, której często musimy nauczyć się sami i na własnych błędach. Przejawia się w: dbaniu o sen, planowaniu urlopów, zachowaniu codziennej równowagi między pracą a życiem prywatnym czy zdolności proszenia o pomoc, gdy natrafiamy na mur.
Do czego prowadzi ciągłe eksploatowanie ciała i umysłu do granic możliwości? Jak radzić sobie z kryzysem, kiedy się pojawi? Na jakie symptomy wypalenia zawodowego i depresji powinni zwracać dziś uwagę liderzy?
Gościem Eli Bondy i Jarosława Kuźniara w podcaście „Przyjaciółka Depresja” jest Patrycja Picheta – liderka, która mówi o sobie „bohaterka swojego domu”. Posłuchajcie!
Sat, 26 Mar 2022 - 32min - 13 - Jak bardzo język potrafi ranić?
„To psychopata", „W jego oczach widać szaleństwo” - słyszymy w mediach podczas prób publicznego diagnozowania prezydenta Rosji, Władimira Putina. Często w sytuacjach, w których nie rozumiemy motywów drugiej strony, ulegamy pokusie nazywania „wariatami” osób, których zachowanie jest dla nas nieakceptowalne. Dlaczego łatwiej nam przypiąć komuś łatkę szaleńca niż uznać go za złego człowieka? Kogo wtedy tak naprawdę obrażamy?
Jak unikać stygmatyzowania chorób i zaburzeń psychicznych? W jaki sposób rozmawiać z bliskimi, którzy na nie cierpią?
W najnowszym odcinku podcastu „Przyjaciółka Depresja” usłyszycie o tym, dlaczego powinniśmy być bardziej uważni i czuli w doborze słów, którymi nazywamy osoby, chorujące psychicznie i o tym, jak bardzo język potrafi ranić. Gościem Eli Bondy i Jarosława Kuźniara jest Tatiana Saternus, filolożka i psycholożka, specjalizująca się w zaburzeniach odżywiania. Posłuchajcie!
To kolejna audycja ze wspólnego cyklu realizowanego przez Voice House wspólnie z Centrum Terapii Dialog. To specjalistyczny psychiatryczno-psychologiczny ośrodek medyczny. Łączy siły prawie 300 doświadczonych specjalistów – lekarzy psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów.
Sat, 19 Mar 2022 - 35min - 12 - Jak rozmawiać o wojnie?
Od 24 lutego większość z nas żyje w napięciu. Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała szok i zachwiała naszym poczuciem bezpieczeństwa. Dzieci widzą nasze emocje, widzą też dramatyczne relacje w mediach i uchodźców z Ukrainy.
Jak rozmawiać z dziećmi, gdy zadają pytania o to, czym jest wojna, czy jesteśmy bezpieczni w naszym kraju? Usłyszycie o tym w najnowszym odcinku podcastu „Przyjaciółka Depresja”. Gościem podcastu jest Kamil Dante Lucci, psycholog z Centrum Terapii DIALOG. Zapraszają autorzy audycji Ela Bonda i Jarosław Kuźniar.To kolejna audycja ze wspólnego cyklu realizowanego przez Voice House wspólnie z Centrum Terapii Dialog. To specjalistyczny psychiatryczno-psychologiczny ośrodek medyczny. Łączy siły prawie 300 doświadczonych specjalistów – lekarzy psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów.
Sat, 12 Mar 2022 - 32min - 11 - Strach i bezradność. Oblicza mobbingu.
Negowanie kompetencji z jednoczesnym zapewnianiem o uznaniu, stawianie niewykonalnych celów i krytykowanie za zbyt wolną pracę — to klasyczne objawy mobbingu, które potrafią doprowadzić do wypalenia, a nawet depresji.
Jak przeciwstawić się mobbingowi w pracy? Jak uświadomić sobie, że mamy do czynienia z mobbingiem, co, jak się okazuje, wcale nie jest takie oczywiste? Posłuchajcie opowieści Małgorzaty, która jest gościem kolejnego odcinka podcastu „Przyjaciółka Depresja”.
Sat, 05 Mar 2022 - 35min - 10 - Mój partner choruje na depresję. Co teraz?
Depresja partnera – to temat ważny, bo w tym obszarze pojawia się zawsze najwięcej pytań. Czy istnieje jakiś opracowany szereg działań, które możemy uruchomić? Jak podejść do tematu, by stać się oparciem, które nie zniknie? Monika Szlendak z Centrum Terapii Dialog opowiada o tym, że warto zacząć od zwyczajnej uwagi, z jaką obserwujemy drugą osobę. Szczera rozmowa, zadanie pytań, ale też zapewnienie, że jesteśmy blisko, będą bardzo pomocne.
Słowem klucz będzie na pewno współczucie – tak zwyczajne, ludzkie, które wiąże się silnie z empatią. Najnowszy odcinek serii „Przyjaciółka Depresja” to cenna wiedza dla tych, którzy mierzą się z problemem i nie wiedzą, jak podejść do tak wrażliwego i niełatwego tematu. Czy umówić drugą osobę do specjalisty? Kiedy zacząć działać i skąd w ogóle myśl, że mamy do czynienia z depresją? Posłuchajcie!
Lektury:
Iwona Koszewska, O depresji dziś, Wydawnictwo PZWL, 2020.
Monika Kotlarek, Depresja, czyli gdy każdy oddech boli, Wydawnictwo Sensus, 2021.
Dominika Dudek, Bogdan de Barbaro, Piotr Żak, Sztuka obsługi życia. O Fobiach, nadziejach i całym tym chaosie. Wydawnictwo WAM, 2021.
Piotr Stankiewicz, Sztuka życia według stoików, Wydawnictwo WAB, 2021.
Spencer Smith, Steven Hayes, W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem, Wydawnictwo GWP, 2021.
Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński, Kochaj wystarczająco dobrze, Wydawnictwo Agora, 2015.Sat, 26 Feb 2022 - 35min - 9 - Kasia Zadrożna: oddychałam pracą, nie słuchałam siebie
Katarzyna Zadrożna przez wiele lat zawodowo zajmowała się szczęściem, a dokładniej szczęściem w pracy. Zainicjowała pierwsze w Polsce badania na ten temat, edukowała i wspierała inicjatywy, związane z budowaniem szczęśliwych i angażujących miejsc pracy, stworzyła raport pt. „Międzynarodowy Krajobraz Radości w Pracy”. Zawsze miała ogromne pokłady energii i dawała z siebie co najmniej 180 proc.
Dlatego tak trudno było jej zaakceptować fakt, że pewnego dnia, po latach ignorowania sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez organizm, zachorowała na depresję. - Nie byłam w stanie robić nic i w ogóle nie potrafiłam tego zaakceptować — mówi teraz, po 1,5 roku terapii. W rozmowie z Elą Bondą i Jarosławem Kuźniarem opowiada o oszukiwaniu samej siebie, o bolesnej lekcji, którą dostała od swojego przeciążonego organizmu.
O uzależnieniu od pracy, zrozumieniu, czym jest wypalenie zawodowe i długiej drodze do wyzdrowienia usłyszycie w najnowszym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja".
Sat, 19 Feb 2022 - 36min - 8 - Depresja u dzieci to nie wymysł.
To chyba najtudniejszy odcinek podcastu "Przyjaciółka Depresja", jaki przyszło nagrywać Eli Bondzie i Jarosławowi Kuźniarowi. Gościem prowadzących jest Magdalena Halicka, psycholog dzieci i młodzieży, psychotraumatolog z Dialogu. Opowiada o tym, jak mądrze wspierać dzieci, które chorują na depresję. - Dzieci różnie sygnalizują chorobę. Niektóre stają się "niegrzeczne", inne zamykają się w sobie - mówi Magdalena Halicka. Ważne, by potraktować je poważnie, wysłuchać a raczej wsłuchać się w to, co chce przekazać nam dziecko. Bo depresja u dzieci to nie wymysł ani fanaberia. POLECAMY: "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły" Adele Faber, Elaine Mazlish, "Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży" Artur Kołakowski, Klaudia Siwek, Konrad Ambroziak, "Sposób na trudne dziecko. Niezbędnik dla rodziców, terapeutów i nauczycieli" Artur Kołakowski "W pułapce myśli - dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresja, stresem i lękiem." Hayes Louise "Orkan depresja" Ewa Nowak
Sun, 13 Feb 2022 - 39min - 7 - Kamil Maćkowiak: zdarzało mi się uciec ze sceny
Kamil Maćkowiak — aktor, tancerz i choreograf — miał dziewięć lat, gdy dostał się do Szkoły Baletowej w Gdańsku i zamieszkał w internacie. - To był dzień, w którym wyrzuciłem wszystkie swoje zabawki i postanowiłem, że to koniec mojego dzieciństwa — mówi dziś Jarosławowi Kuźniarowi.
Posłuchajcie opowieści Kamila Maćkowiaka o poszukiwaniu czułości i poczucia bezpieczeństwa, używkach i radzieckich metodach wychowawczych, stosowanych w szkole baletowej, które polegały na łamaniu charakteru dziecka. O odnajdywaniu więzi z ojcem i sukcesie, który potrafi być ciężarem wyjątkowo trudnym do udźwignięcia.
Fri, 28 Jan 2022 - 38min - 6 - Przyjaciółka rozmowa. Czy warto mówić o depresji?
Dziś będzie o potędze rozmowy i odpuszczania. W specjalnym odcinku podcastu "Przyjaciółka Depresja" prowadzący Ela Bonda i Jarosław Kuźniar dzwonią do gości poprzednich audycji, by zapytać, co u nich słychać.
W pełnej wzruszeń rozmowie Aldona, Asia i Piotr opowiadają, co zmieniło się w ich życiu po wystąpieniu w podcaście, jak na ich szczere opowieści o walce z chorobą zareagowali członkowie rodziny i współpracownicy.
- Nie wiem, co dokładnie zadziałało, ale mnie ta rozmowa poniosła jak na skrzydłach - mówi w podcaście Asia Hayder. - Niesione dobrym słowem, pojawiły się w moim życiu osoby, które „myślą człowiekiem”, myślą o naszym wspólnym celu – i za tym poszło też moje zdrowie - opowiada słuchaczom oraz Eli Bondzie i Jarosławowi Kuźniarowi.
Thu, 06 Jan 2022 - 29min - 5 - Depresja to nie katar. Nie przejdzie.
Facet powinien być silny, nie powinien gadać, facet ma pracować. O takim stereotypie mówi Piotr, gość Eli Bondy i Jarosława Kuźniara, w podcaście „Przyjaciółka depresja”. Podczas terapii Piotr nauczył się mówić o swoich problemach, a jego historia pokazuje wiele. Także to, że nie wszyscy pracodawcy potrafią udźwignąć pracownika w depresji.
Czym jest „trójkąt dramatyczny”? Dlaczego to tak ważne. Posłuchaj rozmowy, która powinna stać się pozycją obowiązkową dla każdego szefa.
Sat, 06 Nov 2021 - 29min - 4 - Depresja Twojego pracownika to Twoja sprawa
Kiedyś mówiło się, że albo biznes albo ludzie. Dziś potrzebne jest powtarzanie hasła, że biznes to ludzie, a ludzie to biznes. Szczęśliwy człowiek lepiej pracuje – mówi Joanna Hayder, psycholog, współautorka publikacji „Depresja Twojego pracownika to Twoja sprawa”. Ją również dotyczy temat depresji.
Jak sobie z nią radzi? Jak wygląda podejście do depresji w działach HR w polskich firmach? Ile jest do zrobienia? O tym wszystkim z gościem podcastu „Przyjaciółka depresja” rozmawiają Ela Bonda i Jarosław Kuźniar.
Tue, 28 Sep 2021 - 37min - 3 - Przyjaciółka Depresja. Olbrzymi odzew
To był olbrzymi odzew. Po pierwszej rozmowie Jarosława Kuźniara z Elą Bondą trafiła do niej i do Voice House lawina wiadomości od słuchaczy. Większość osób dziękowała za inspirację i pytała, jak zrobić pierwszy krok, by uzyskać pomoc.
To była ta sama wiadomość razy kilkaset, po jednym wywiadzie.W studiu spotkaliśmy się w Elą po raz kolejny. Tak "narodził" się podcast "Przyjaciółka depresja", w którym odpowiadamy jak sięgnąć po wsparcie, gdy niepokoimy się o własny stan lub kondycję bliskich – tak, żeby nie zaszkodzić? Kiedy zwrócić się do psychiatry, a kiedy do psychologa? Posłuchajcie.
Wed, 22 Sep 2021 - 1h 09min - 2 - Depresja Siłaczki. To był początek
Nie odczuwała przygnębienia czy zmęczenia. Wręcz przeciwnie: pracowała pełną parą, odnosiła kolejne sukcesy, dowoziła wyniki, kierowała projektami. Kryzys przyszedł, gdy zauważyła, że sypia po 10 godzin w tygodniu i nie umie powiedzieć, jaki dziś dzień.
To była pierwsza rozmowa z Elą Bondą, którą przeprowadził Jarosław Kuźniar. Wtedy powiedziała otwarcie, że się leczy na depresję. Ten odcinek był pierwszym, po którym ruszyła lawina.
Wed, 22 Sep 2021 - 1h 04min - 1 - "Nieleczona depresja jest dla mnie śmiertelnym zagrożeniem"
Depresja. Może dotyczyć każdego z nas, a nieleczona staje się chorobą śmiertelną. O czym przekonuje Aldona Pieszalska-Byczuk. Pracuje w Allegro, koledzy wiedzą o jej chorobie i są dla niej wsparciem. Dlatego Ela Bonda i Jarosław Kuźniar rozmawiają ze swoim gościem między innymi o depresji w miejscu pracy.
Aldona w niezwykle szczerej i wyjątkowej rozmowie wspomina jednak także o najtragiczniejszym momencie w czasie swojej choroby. Mówi o tym ku przestrodze. Posłuchajcie o tym, dlaczego i kiedy trzeba zgłosić się do specjalisty.
Ważne:
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, w kryzysie emocjonalnym i chcesz porozmawiać z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz również napisać maila lub skorzystać z czatu. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz na tej stronie: https://liniawsparcia.pl/
Mon, 13 Sep 2021 - 43min
Podcasts similaires à Przyjaciółka Depresja
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Historia dla dorosłych RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów zurnalistapl
Autres podcasts de Santé
- Sanamente Caracol Pódcast
- Abierta Mente: Conversaciones con Yoga al Alma Ana Isabel Santa María
- Meditación para dormir Noelia García
- ¡Qué locura! Bumbox y La No Ficción
- The House Of Wellness Nine Radio
- Dormir bien Onda Cero Podcast
- El Podcast para Dormir Alejandro, Mireia y Bobby Warner
- Inside Health BBC Radio 4
- BBH Internal Medicine Conference BBH Faculty and Staff
- 106.6星空夜话 听友38579090
- Salud Mental El Podcast (Podcast) - www.psicoterapias.mx/ Psic. Gus Novelo
- Sleep Sounds Sol Good Network
- Sonidos para Dormir | Ruido Blanco Sonidos para Dormir
- WHITE NOISE White Noise For Sleep and Relax
- Relatos Eroticos en Español Relatos Eroticos
- Sleep Podcast by Slow | Relaxing Sleep Sounds & Sleep Stories | Nature Sound For Sleep | ASMR ASMR Sleep Triggers
- Relatos Calientes La Musa Network
- El Podcast de Marco Antonio Regil Sonoro | Marco Antonio Regil
- Relatos eróticos Bali Club
- Relatos Erótikos Erótikos Latinoamérica