Filtrer par genre
Radio LUZ to niekomercyjna rozgłośnia radiowa Politechniki Wrocławskiej. Usłyszysz u nas wartościową i świeżą muzykę, której nie gra nikt w Polsce, rozmowy z artystami, pasjonatami, ludźmi miasta i masę innych ciekawych treści. Nadajemy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w eterze na 91.6 FM (we Wrocławiu) oraz internetowo na 916.fm A wszystko to bez jakichkolwiek reklam!
- 993 - Na falach kariery #012 - Skuteczny onboarding: o adaptacji w miejscu pracy
W najnowszym odcinku cyklu "NA FALACH KARIERY", Klara Zimna i Maksymilian Gałuszka goszczą Ewę Suchożerską z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW we Wrocławiu. Rozmowa dotyczy onboardingu – czym jest, dlaczego jest tak istotny w procesie adaptacji nowych pracowników i jakie elementy mogą ułatwić wdrożenie w nowym miejscu pracy. Cykl powstaje dzięki współpracy Radia LUZ i Dolnośląskiej Sieci Biur Karier.
Tue, 03 Dec 2024 - 07min - 992 - #nauka: dr inż. arch. Tomasz Broma o Modelu Warstw Materialnych
Jak projektować sensownie? Czy da się usystematyzować łączenie teorii z praktyką w kontekście architektury? I gdzie odnaleźć części wspólne w relacji naukowiec - architekt? Na te i inne pytania odpowiada dr inż. arch. Tomasz Broma, laureat tegorocznej Nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe w roku 2023. Opowiadając o swojej drodze akademickiej i wnioskach zawartych w nagrodzonej rozprawie doktorskiej, dr Broma podkreśla jak ważne jest łączenie ze sobą różnych strategii projektowych. O funkcjonowaniu materiałów w ramach budynku i określaniu ich oddziaływań rozmawiała Klara Klin.
Fri, 29 Nov 2024 - 14min - 991 - #sport: Kacper Barowicz o akademickiej siatkówce
Listopad wydaje się najsmutniejszym jesiennym miesiącem, lecz tak naprawdę to czas siatkarskich emocji na wrocławskich uczelniach. O nowych wyzwaniach, ambicjach i tajnikach organizacji turniejów opowiedział nam Kacper Barowicz - reprezentant Uniwersytetu Wrocławskiego w siatkówce oraz członek KU AZS Uniwersytetu Wrocławskiego i Dolnośląskiej Organizacji Środowiskowej. Środkowy uczelnianej drużyny był gościem niedzielnej audycji 0-1 do przerwy, prowadzonej przez Kornelię Polis i Joannę Wicherską. Jak działa akademicka siatkówka i kto jest najmocniejszy na boisku, a kto na trybunach?
fot. Mikołaj Maciąg
Thu, 28 Nov 2024 - 20min - 990 - Kubek dla Wykładowcy - dr hab. Piotr Borodulin-Nadzieja, prof. UWr
Trud matematyczny znany jest każdemu studentowi niezależnie od kierunku kształcenia. Jak wygląda praca naukowca zajmującego się matematyką? Czy każdy człowiek może stać się matematykiem? Jak wiele zmieniło się w naszej edukacji matematycznej? Czy istnieje matematyczna Eureka? To zagadnienia, o które zapytaliśmy prof. Piotra Borodulina-Nadzieję z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozmowę zapełnioną licznymi anegdotami przeprowadził Michał Cimaszewski.
Thu, 28 Nov 2024 - 12min - 989 - Na falach kariery #011 - Konsultacje well-beingowe: dlaczego warto zadbać o siebie?
W najnowszym odcinku "NA FALACH KARIERY", Klara Zimna i Maksymilian Gałuszka goszczą Agnieszkę Harko-Rudnicką z Uniwersytetu Ekonomicznego. Rozmawiają o well-beingu: czym jest, jak dbać o swój dobrostan i jak czuć się lepiej w pracy oraz na uczelni. Dowiedz się także, dlaczego powstały konsultacje well-beingu i jak mogą pomóc w codziennym życiu zawodowym i osobistym.
Wed, 27 Nov 2024 - 08min - 988 - #rozmowa: Anna Paluszak o książce “Mój przyjaciel lęk"
Jak dobrze poznać lęk? Czy można się z lękiem zaprzyjaźnić? I czy zwykła książka może w tym pomóc równie skutecznie, co psycholog? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Paluszak, psycholożka i autorka książki „Mój przyjaciel lęk”, znana słuchaczom Radia LUZ z cyklu radiowego „Związki na luzie”.
W szczerej rozmowie z Karoliną Zdunek odkrywa, jak uczynić lęk sprzymierzeńcem. Autorka, opierając się na swoim ponad 30-letnim doświadczeniu, porusza temat społecznych wyzwań związanych z obawami i strachem oraz rosnącej potrzeby edukacji psychologicznej. To rozmowa pełna praktycznych porad dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć lęk i znaleźć z nim wspólny język.
Mon, 25 Nov 2024 - 29min - 987 - Na falach kariery #010 - LinkedIn i poszukiwanie pracy
W środowym wydaniu "Dzieje Się" zapraszamy na rozmowę w ramach cyklu "NA FALACH KARIERY", tworzonego wspólnie przez Radio LUZ i Dolnośląską Sieć Biur Karier. Klara Zimna i Maksymilian Gałuszka goszczą Martę Fronczak-Pydych oraz Darię Ścibior z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. Posłuchaj, jak skutecznie szukać pracy w sieci, od czego zacząć i jakie elementy są kluczowe przy budowaniu profilu na LinkedIn.
Sun, 24 Nov 2024 - 07min - 986 - Na falach kariery #009 - Networking: karierowa siła sieci
W najnowszym odcinku cyklu "NA FALACH KARIERY", Klara Zimna i Maksymilian Gałuszka rozmawiają z Elżbietą Oleniacz-Czajką z Uniwersytetu Wrocławskiego. Czym jest NETWORKING oraz jaką rolę odgrywa w rozwoju kariery? Jak w skuteczny sposób go budować? Jakie narzędzia i strategie warto wykorzystać, aby poszerzać swoją sieć kontaktów? Cykl odbywa się dzięki współpracy Radia LUZ i Dolnośląskiej Sieci Biur Karier.
Thu, 21 Nov 2024 - 09min - 985 - Kobiety na murawie #011 - Chaos Wrocław
Chaos Wrocław to pierwszy i jedyny klub futsalowym w naszym województwa dolnośląskiego. Od tego sezonu rozgrywają swoje mecze w I lidze futsalu. W rozmowie z Kornelią Polis trener drużyny, Patryk Ledwoń oraz Pani Kapitan, Ada Marczak, opowiedzieli o początkach, trudnościach i tym, czym w zasadzie jest futsal.
Sat, 23 Nov 2024 - 23min - 984 - #sport: Adam Małysz i Jakub Kot o Akademii Lotnika
Skoki narciarskie we Wrocławiu - czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! 7 listopada do naszego miasta zawitała Akademia Lotnika – innowacyjny projekt Polskiego Związku Narciarskiego. Na czym on polega? Kto był autorem tego pomysłu? Jak wygląda sytuacja z kondycją młodych ludzi? Na te pytania w rozmowie z Moniką Duś odpowiadają główny koordynator Akademii - Jakub Kot, oraz prezes PZN-u - Adam Małysz. Uchylamy też rąbka tajemnicy, czy Adam pokona Ahonena na następnych zawodach...
Fri, 22 Nov 2024 - 11min - 983 - Kubek dla Wykładowcy - dr Bartosz Borczyk
Kubek jaki jest, każdy widzi. Ale nie ten kubek. Nasz jest wyjątkowy. Nasz jest unikatową celebracją wiedzy, zaangażowania oraz pasji, przekazywanej kolejnym pokoleniom. I jak co roku, chcemy zaprosić kolejne pokolenie do wzięcia udziału w trzynastej już edycji plebiscytu Kubek dla Wykładowcy.
Gitarzysta, majsterkowicz, piłkarz, karateka, to aktywności łączące się w sylwetce naszego pierwszego gościa, inaugurującego nowy sezon rozmów w ramach plebiscytu Kubek dla Wykładowcy. Pierwszym gościem stał się dr Bartosz Borczyk - biolog, fascynat herpetologii, biologii ewolucyjnej i czy gładkiego gitarowego brzmienia. O tym, skąd pojawiła się fascynacja biologią, jaki wpływ ma na nas ewolucjonizm oraz o całym szeregu aktywności pozaakademickich opowiedział w rozmowie z Michałem CimaszewskiThu, 21 Nov 2024 - 14min - 982 - Kubek dla Wykładowcy - dr Beata Rajba, laureatka w roku 2024
Dr Beata Rajba - zwyciężczyni ostatniej 12. edycji Kubka dla Wykładowcy - rozmawia z nami na świeżo po odebraniu swojej nagrody. Nominowana została jako wykładowczyni Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, tytuł uzyskała jako wykładowczyni Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, a kubek odbiera jako dyrektorka Instytutu Psychologii we wspomnianej jednostce. Podpytujemy, jak zmienia się życie po uzyskaniu takiego wyróżnienia i jak przechodzić przez zmianę ogółem - z psychologicznego punktu widzenia. Jak współpracuje się ze studiującymi zetkami? Jakie pułapki zastawia na nas popsychologia? I dlaczego zarządzanie jednostką może być postrzegane jako służba a nie forma władzy? Takie wątki znajdziecie w rozmowie prowadzonej przez Martynę Dziakowicz.
Fri, 15 Nov 2024 - 13min - 981 - #rozmowa: dr hab. inż. Anna Czubaszek - prorektor ds. studenckich i edukacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Poznajcie lepiej prorektorów ds. studenckich wrocławskich uczelni. Dr. hab inż. Anna Czubaszek pełni funkcję prorektora ds. studenckich i edukacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od września 2024 roku. W rozmowie z Dominiką Tatuch opowiada o swoich celach na obecny rok akademicki oraz o wartościach, którymi kieruje się we współpracy ze studentami.
Fri, 15 Nov 2024 - 13min - 980 - #rozmowa: dr Łukasz Prus - prorektor ds. studenckich Uniwersytetu WrocławskiegoFri, 15 Nov 2024 - 11min
- 979 - #rozmowa: dr inż. Piotr Górski - prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej
Uczelnia jest dla studentów – to częste przeświadczenie. Ale czy prawdziwe? Czym zajmuje się prorektor ds. studenckich i jakie trudności na niego czekają w przypadku tak dużej uczelni jaką jest Politechnika Wrocławska? W jakich sprawach społeczność akademicka może się do niego zwracać? Na te i inne pytania Julii Iwanow odpowiedział dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich PWr.
Fri, 15 Nov 2024 - 30min - 978 - #kultura: dr hab. Monika Talarczyk o reżyserce Dorothy Arzner
Pionierka – to słowo idealnie opisuje Dorothy Arzner, żyjącą na przełomie wieków amerykańską scenarzystkę oraz reżyserkę, której filmy mogliśmy oglądać podczas 15. edycji American Film Festival we Wrocławiu. Po blisko pól wieku od śmierci reżyserki, jej filmy wciąż rezonują, a jedną z osób, która podtrzymuje pamięć o jej twórczości jest dr hab. Monika Talarczyk, profesorka Szkoły Filmowej w Łodzi, badaczka historii kina polskiego oraz kina mniejszości, autorka takich książek jak „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii” czy „Wanda Jakubowska. Od nowa”. Rozmowę w przestrzeni Kina Nowe Horyzonty poprowadził Mateusz Nowak.
Wed, 13 Nov 2024 - 12min - 977 - #kultura: Ewa Puszczyńska, producentka filmu "Prawdziwy ból"
Pawlikowski, Smoczyńska, Glazer, Eisenberg – to tylko nieliczne osoby, których filmy produkowała Ewa Puszczyńska, producentka filmowa, która przyjechała do Wrocławia w ramach 15. American Film Festival, gdzie wraz z pozostałymi twórcami promowała najnowsze dzieło Jessego Eisenberga pt. „Prawdziwy ból”. O zakamarkach branży filmowej, czerwonych dywanach i międzynarodowych produkcjach rozmawiał Mateusz Nowak.
Wed, 13 Nov 2024 - 15min - 976 - LUZcast Historyczny - #001 - Nowa Rzeczpospolita i jej niepodległość
Świętujemy niepodległość Polski. Ale co to tak w zasadzie znaczy? Jakie były wizje na powstające na nowo państwo? Jak wyglądała jego struktura gospodarcza i społeczna? Kto w zasadzie jest ojcem tego sukcesu? Więcej o tym w rozmowie z Robertem Fominem opowiada o tym przedstawiciel Studenckiego Koła Naukowego Historyków UWr im. Szymona Askenazego, Nikodem Wiprzycki
Odcinek jest pierwszą odsłoną nowego cyklu zatytułowanego LUZcast Historyczny, zgłębiającego minione stulecia oraz ich wpływ na bieżącą rzeczywistość w kraju i na świecie.
Mon, 11 Nov 2024 - 34min - 975 - #rozmowa: 8. Nocne Listowanie na PWr
Przed nami kolejna, ósma już, edycja Nocnego Listowania na Politechnice Wrocławskiej. To wyjątkowe wydarzenie, współtowarzyszące Wrocławskiemu Dniu Życzliwości, organizowane jest przez Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej i Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Akcja polega na wieczorno-nocnym pisaniu listów z prośbą o wsparcie programu stypendialnego dla studentów z niepełnosprawnością, którzy podjęli naukę na PWr. Napisane odręcznie listy są wysyłane do różnych przedsiębiorstw i fundacji, które stanowią bazę darczyńców funduszu stypendialnego.Tegoroczna odsłona Nocnego Listowania rozpoczyna się 19 listopada, a o przygotowaniach, celu oraz wyjątkowości akcji opowiedziały Uli Kokot gościnie: dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni – Pełnomocniczka Rektora ds. Dostępności oraz Marcelina Ciesielska – Koordynatorka Nocnego Listowania 2024 w magazynie Dzieje się.
Thu, 07 Nov 2024 - 07min - 974 - Kobiety na murawie #010 - Złota Piłka i międzynarodowe starcia Polek.
Tym razem przerwa reprezentacyjna przyniosła nam dużo więcej emocji niż zazwyczaj. Seniorska reprezentacja Polski walczy o udział w Mistrzostwach Europy 2025, podczas gdy kadra U-17 wzbija się na wyżyny i dociera do ćwierćfinału Mistrzostw Świata. Przyznano również jedne z najważniejszych nagród w świecie sportu - za nami ceremonia Ballon d'Or. Kornelia Polis zebrała najważniejsze wydarzenia minionych dni i podsumowała je w tej odsłonie podcastu "Kobiety na murawie".
Thu, 07 Nov 2024 - 19min - 973 - #muzyka: Renata Przemyk & Dagadana o albumie "Vera to ja"
Rozmowa Rafała Marczaka z Renatą Przemyk i Dagą Gregorowicz oraz DanąVynnytską z zespołu Dagadana o ich tegorocznej współpracy i autorskim projekcie etnicznym. Album „Vera to ja” to zbiór 13 utworów napisanych przez Renatę Przemyk to opowieść inspirowana prawdziwą naturą Kobiety czerpiącej siły z ziemi, wody i Księżyca. Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste a trudne tematy zwyczajnie opowiadane odczarowują tabu.
Wed, 06 Nov 2024 - 28min - 972 - #rozmowa: Jak brzmi Wrocław? Dźwiękowa Mapa Miasta
Miasto zawiera w sobie wiele dźwięków, od irytujących klaksonów, po kojące odgłosy parku. Mają one wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie ulubionych miejsc. By lepiej zrozumieć przestrzeń i poprawić jakość życia w mieście, powstaje Miejska Mapa Dźwięków. O projekcie w rozmowie z Martą Ester opowiada Iga Kołodyńska.
Tue, 05 Nov 2024 - 08min - 971 - Spacerologia - Cmentarz św. Wawrzyńca
Jedna z najbardziej ikonicznych nekropolii Wrocławia skrywa przed swoimi odwiedzającymi wiele tajemnic. Dlaczego cmentarz katedralny nie znajduje się w pobliżu katedry? Dlaczego dla mieszkańców bardziej intuicyjne będzie określenie cmentarz przy Bujwida niż cmentarz św. Wawrzyńca.O tym opowiada Kamila Jasińska, przewodniczka i autorka książki "W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946" w rozmowie z Anną Geryn.
Fri, 01 Nov 2024 - 1h 26min - 970 - Na falach kariery #008 - Dokumenty aplikacyjne Twoją wizytówką
W środowym wydaniu "Dzieje Się" zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "NA FALACH KARIERY", realizowanego dzięki współpracy Radia LUZ i Dolnośląskiej Sieci Biur Karier. Klara Zimna i Maksymilian Gałuszka goszczą Karolinę Lesiak oraz Arletę Morawiec-Kaźmierczak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Z rozmowy dowiemy się między innymi, czym są dokumenty aplikacyjne i jak je przygotować.
Wed, 30 Oct 2024 - 07min - 969 - Tak to jest - przybrać rolę mężczyzny w cosplayu i dragu
Być może wielu z Was już wie, czym jest Cosplay, Drags i Larp, a jeśli nie, to w tym odcinku usłyszycie odpowiedzi. Co jest jednak bardziej interesujące to fakt, że Monika Łojba spotkała się z dwiema kobietami, które są mocno zaangażowane w te dyscypliny i zdecydowanie lepiej czują się przybierając role i odzienia męskie. W tej rozmowie obalimy mity i stereotypy na temat dragu, cosplayu i grania w larpach i od podszewki przyjrzymy się kwestii tworzenia męskich kostiumów, wcielania się w męskie role i przybierania ich cech charakteru przez kobiety.
Mon, 28 Oct 2024 - 33min - 968 - Na falach kariery #007 - Dlaczego CV to rodzaj oferty marketingowej?
W najnowszym odcinku cyklu "NA FALACH KARIERY", Klara Zimna i Maksymilian Gałuszka rozmawiają z Natalią Kurzawą z Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu. Cykl odbywa się dzięki współpracy Radia LUZ i Dolnośląskiej Sieci Biur Karier. Odkryj, jakie elementy powinno zawierać CV, by wyróżnić się na konkurencyjnym rynku pracy. Czy Twoje CV spełnia te wymagania? Posłuchaj i sprawdź z nami!
Fri, 25 Oct 2024 - 10min - 967 - #rozmowa: Mateusz Zielonka, aktor z Wrooklyn ZooWed, 23 Oct 2024 - 03min
- 966 - #rozmowa: Tomasz Dykiert o przyszłości radia w dobie AI
Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia rozgłośnia postanowiła rozwiązać współpracę ze wszystkimi swoimi pracownikami aby zastąpić ich wygenerowanymi głosami przez sztuczną inteligencję. A potem się tym pochwalili i próbowali to sprzedać w social mediach jako pozytyw. A potem wypuścili wywiad z Wisławą Szymborską o tegorocznej nagrodzie Nobla. OFF Radio Kraków było we wtorek na językach w całej Polsce. Ale czy taka rzeczywistość może się ziścić w innych miejscach? Na to pytanie próbuje opowiedzieć Dominik Wojciechowski w rozmowie z Tomaszem Dykiertem, szefem RCS Europe, dostarczyciela oprogramowania dla stacji radiowych na całym świecie.
Tue, 22 Oct 2024 - 08min - 965 - #kultura: Adam Matloch i "Impresje politechniczne"
Opowieść zakrzywiona w czasie, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością i zaczepnie patrzy w przyszłość; znane budynki zmieniają swoją architekturę, symbole – nabierają nowych znaczeń, a topografia kampusu zaskakuje wieloletnich bywalców. Tak można opisać wystawę prac Adama Matlocha, który w swoim miejscu pracy, na Politechnice Wrocławskiej znalazł piękno w szczegółach, które przefiltrowane przez własne spojrzenie, umieścił w grafikach, które można oglądać w przestrzeniach budynku A-1 do końca października. O jego inspiracje i proces twórczy pytała Anna Geryn.
Wed, 16 Oct 2024 - 11min - 964 - #słuchowisko: "Podróż Rudej: Od chciwości, do przyjaźni"
Słuchowisko młodzieżowe "Podróż Rudej: Od chciwości do przyjaźni". Głosu użyczyli: Zuzanna Zagorska, Aleksandra Zawierta, Daria Mielniczek, Natalia Mech, Agata Kukla, Natasha Szwed, Nela Jakoniuk, Adrianna Zawierta, Agata Gregori, Aleksandra Trzuskolas, Aleksandra Kalisz, Julia Sitarska, Julia Kocwin oraz Alia Kubicz, prezeska fundacji Fabuła, organizatorka i pomysłodawczyni projektu "Był sobie raz baśniowy język", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2024
Fri, 11 Oct 2024 - 22min - 963 - Na falach kariery #006 - Motywacja do działania: jak ją odnaleźć i utrzymać na dłużej?
W środowym Dzieje Się rozmawiamy w ramach spotkań "NA FALACH KARIERY". Cykl odbywa się dzięki współpracy Radia LUZ i Dolnośląskiej Sieci Biur Karier. W dzisiejszej odsłonie Klara Zimna i Maksymilian Gałuszka goszczą Patrycję Kaiser z Akademii Wojsk Lądowych. Z rozmowy dowiemy się między innymi, jak wyznaczać swoje cele i konsekwentnie do nich dążyć.
Thu, 10 Oct 2024 - 07min - 962 - #kultura: Sztuka sąsiedztwaMon, 07 Oct 2024 - 07min
- 961 - Kobiety na murawie #010 - Pechowa kolejka WSL, sukcesy Polek w Europie.
Początek sezonu nie należał do najprostszych dla angielskich drużyn. Mecze pełne błędów, nieoczekiwanych wyników i zaskakujących bramek ożywiły dyskusje kibiców. W piłce europejskiej nie zabrakło jednak powodów do radości - polskie zawodniczki prezentują świetny poziom na murawach hiszpańskich, czy francuskich. Na obszerne podsumowanie ostatnich wydarzeń zaprasza Kornelia Polis wraz z Magdą Starczewską.
Fri, 04 Oct 2024 - 41min - 960 - #rozmowa: asl33p
asl33p – artysta z Rzeszowa, który odważnie tworzy na polskiej scenie alternatywnego r'n'b. W rozmowie opowiada o swojej muzycznej podróży – od dzieciństwa inspirowanego rockiem, aż po swoje najnowsze albumy. Julia Kuźnik pytała także o to co kryje się za projektem „zamieniaj się w słuch, kiedy zamieniam się w sampel” i jak ociepla klimat swoją wyjątkową twórczością.
Thu, 12 Sep 2024 - 23min - 959 - Kobiety na murawie #009 - Piłka angielska: przewidywania
Już niebawem ruszamy z kolejnym sezonem angielskiej WSL, czyli ligi, która wzbudza ogromne emocje i porusza serca kibiców na całym świecie. Wraz z nią wchodzimy w decydującą fazę kwalifikacji do Ligi Mistrzyń, w której biorą udział najlepsze zespoły europejskie. W tej odsłonie podcastu Kornelia Polis wraz z Magdą Starczewską dyskutują na temat swoich subiektywnych opinii, przewidywań i nadziei na ten rok.
Wed, 11 Sep 2024 - 44min - 958 - #kultura: Uchwycić formę - krótka rozmowa o modernizmie
Co stracił Wrocław wraz z Solpolem? Co powoduje, że dyskusje o budynkach potrafią dzielić? Jak na zdjęciu uchwycić klimat miejsca? O fascynacji architekturą modernistyczną, o jej definicji i pięknie, opowiedział w rozmowie z Martą Ester fotograf architektury i poszukiwacz kosmicznych form Maciej ,,Dusiciel" Czarnecki.
Sat, 07 Sep 2024 - 24min - 957 - #rozmowa: Łukasz Wojciechowski - Architektura/Kultura vol. 2
Architektura dużych prędkości lub bardziej krytycznie - architektura spalinowa.
Tym razem rozmawiamy o autostradach, samochodach i ich kulturowych konotacjach.
Karolinę Sołtys zainspirował artykuł: Szalone Autostrady autorstwa Łukasza, Łukasza z kolei pasja do jazdy, miłość do samochodów (zwłaszcza błękitnych) oraz fascynacja tym, jak uwarunkowały architekturę. To była również niezwykła wymówka do rozmowy o Mad Maxie czy Smokey and the Bandit…
Łukasz Wojciechowski - architekt, współzałożyciel VROA architekci. Wykładowca akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, autor książek, m.in. Spacer przez architekturę, Architektura racjonalnej Europy czy powieści graficznych Ville nouvelle i Soleil mecanique.
Łukasz prowadzi instagrama z autorskimi grafikami inspirowanymi architekturą samochodów i autostrad: instagram.com/cad_dreams/
Do każdego odcinka tworzymy wspólne playlisty: https://open.spotify.com/playlist/24VLIn22OcP1VaQJLIXKZJ?si=e67dbdcda8854774
Szalone autostrady: https://www.autoportret.pl/artykuly/te-szalone-autostrady/
Thu, 29 Aug 2024 - 1h 13min - 956 - Kobiety na murawie #008 - Pierwszy gwizdek sezonu
Za nami pierwsze kolejki rozgrywek Ekstraligi oraz I ligi. W ostatnich tygodniach zaszło wiele zmian wynikających z owocnego okna transferowego, przybycia beniaminków i odejścia spadkowiczów. Kornelia Polis o starcie nowego sezonu porozmawiała z redaktorką portalu “Kobiecy Futbol”, Mileną Romanowską, która na co dzień dostarcza czytelnikom wszelkich informacji i ciekawostek.
Tue, 27 Aug 2024 - 22min - 955 - #kultura: Lamberto Bava, w cieniu legendy
Lamberto Bava, syn legendarnego Mario Bavy, reżyser i scenarzysta filmowo-telewizyjny opowiedział w rozmowie z Łukaszem Mikołajczykiem o tym jakie wyzwania wiążą się z robieniem filmów będąc synem jednego z najbardziej szanowanych twórców w kraju, swojej perspektywie na kino gatunkowe oraz czym różni się praca na planie filmowym, a telewizyjnym.
Sun, 25 Aug 2024 - 12min - 954 - #kultura: Charles Band o kondycji branży filmowejFri, 23 Aug 2024 - 11min
- 953 - #nauka: Dlaczego oczy "wysychają?"
Co sprawia, że "oczy nam wysychają"? Długie godziny przed ekranami smartfonów i komputerów, leki np. na depresję i alergie, ale też operacja usunięcia zaćmy.
Zespół suchego oka badają dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander z Wydział Podstawowych Problemów Techniki (WPPT) Politechnika Wrocławska i dr n. med. Maria Muzyka-Woźniak ze SPEKTRUM Ośrodek Okulistyki Klinicznej - koncentrując się właśnie na osobach po zabiegu usunięcia zaćmy. Szukają przyczyn pooperacyjnego zespołu suchego oka, chcą opracować lepsze metody diagnostyczne i pomóc specjalistom wybrać najlepszą celowaną metodę leczenia dla konkretnego pacjenta. W rozmowie z Anną Geryn opowiadają o swoich badaniach, o tym jak niezwykłą substancją jest film łzowy, o kilometrach jakie przemierza powieka po gałce ocznej i jak ważne jest, żeby miała... poślizg.Fri, 16 Aug 2024 - 21min - 952 - Tak to jest - współtworzyć Fotospacery
Czy chcecie za darmo wziąć udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej? A może wolicie stanąć po drugiej stronie obiektywu i podnieść umiejętności? Chyba, że wolicie pochwalić się wizażowym talentem lub zaprojektowaną przez siebie kolekcją ubrań? - Jeżeli, na któreś z pytań odpowiedzieliście twierdząco lub, jeśli na ich podstawie zrodziły się w Waszych głowach inne pomysły, to wszystko będziecie mogli zrealizować podczas comiesięcznych wrocławskich Fotospacerów. W niniejszej rozmowie, Ania, Marek i Paweł opowiadają, o powstaniu i działaniu projektu i sami posłuchajcie, jak skutecznie zachęcają do jego współtworzenia. Ponadto Fotospacery zapewniają dostępność dla osób o szczególnych potrzebach oraz to, że każdy bez względu na wiek, wygląd, sylwetkę, czy upodobania znajdzie na nich swoje miejsce.
Fri, 16 Aug 2024 - 30min - 951 - Kobiety na murawie #007 - Igrzyska olimpijskie
Za nami ceremonia zamknięcia tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Turniej kobiecej piłki nożnej dostarczył wielu emocji. Radość, łzy, pożegnania legend, czy fenomenalne występy wschodzących gwiazd, to chwile, które zostaną z kibicami na długo. Kornelia Polis i Magda Starczewska, w kolejnej rozmowie, zebrały swoje spostrzeżenia oraz podsumowały wydarzenia z Paryża.
Thu, 15 Aug 2024 - 35min - 950 - #rozmowa: Polityka integracyjna dla Ukraińców: wyzwania i możliwości
podcast w języku ukraińskim.
Товариство Номада: як виглядає сучасна інтеграційна політика для українців?
У сьогодняшньому підкасті взяли участь представники товариства Номада: асистент з комунікації Роман Клюз та менеджерка проєктів Магдалена Бера. Товариство Номада діє від 2009 року як незалежна позаурядова організація, що вже понад 25 років допомагає людям з різних куточків світу, що опинилися у Вроцлаві.
У підкасті омовимо актуальні теми, щодо інтеграції біженців, послугами, які надає Номада, а також омовимо те, як в ідеалі мала б діяти інтеграційна політика, якої в Польщі на жаль ще немає.
W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z przedstawicielami Stowarzyszenia Nomada: asystentem ds. komunikacji Romanem Kluz oraz menedżerką projektów Magdaleną Berę. Stowarzyszenie Nomada, działające od 2009 roku jako niezależna organizacja pozarządowa, od ponad 25 lat wspiera osoby z różnych zakątków świata, które znalazły się we Wrocławiu.W odcinku omawiamy aktualne zagadnienia dotyczące integracji uchodźców, usług oferowanych przez Nomadę, a także dyskutujemy o tym, jak powinna wyglądać idealna polityka integracyjna, której niestety w Polsce jeszcze brakuje.Thu, 15 Aug 2024 - 1h 05min - 949 - #kultura: Kolektyw artystyczny Brednie
Chociaż nazwa mogłaby na to wskazywać, to oni wcale bredni nie plotą - wręcz przeciwnie! W rozmowie z Mają Michalik przedstawiciele kolektywu Brednie - Gabi Wolska, Zuza Wanowicz, Kalina Radomska i Michał Miśków opowiadają o początkach swojej działalności, inspiracjach i pomysłach na spędzenie wakacji w stylu Bredni.
Wed, 14 Aug 2024 - 35min - 948 - #kultura: Europejska Noc Literatury
Podczas audycji Włącz Wrocław Asia Kołodziejska opowiada o kulisach Europejskiej Nocy Literatury, która 24 sierpnia zawita na wrocławski Szczepin. Pod hasłem "Wojny Bogów," kurator Łukasz Orbitowski zaprasza na wieczór pełen literackich przeżyć, gdzie w wyjątkowych miejscach osiedla będzie można usłyszeć znakomitą prozę. O temacie tegorocznej edycji, książkach i lokalizacjach wydarzenia rozmawiają Asia Kołodziejska i Marta Ester.
Tue, 13 Aug 2024 - 14min - 947 - Tak to jest - znaleźć pomoc na Dolnośląskiej Mapie Wsparcia Społecznego
Jeżeli szukacie pomocy dla siebie, swoich podopiecznych lub członków rodziny, którzy potrzebują wsparcia z tytułu niepełnosprawności, wieku senioralnego, czy trudnej sytuacji, pragniecie wysłać dziecko na półkolonię, czy na przykład sami potrzebujecie asystenta, lub wsparcia psychicznego - posłuchajcie o nowostworzonym projekcie Dolnośląskiej Mapy Wsparcia Społecznego. W niniejszej rozmowie Lucyna Pachciarz z Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej wyjaśnia, do kogo kierowana jest pomoc, w jakim zakresie i jak z niej skorzystać.
Mon, 12 Aug 2024 - 17min - 946 - #rozmowa: Wojtek Mazolewski o Kwintecie, płycie Polka i swoim podejściu do koncertów i muzyki
Jeden z najważniejszych muzyków współczesnej polskiej sceny jazzowej był jednym z najgłośniejszych nazwisk pierwszego dnia festiwalu Jazz Around w Warszawie. W rozmowie z Michałem Lachem opowiada o swoich ostatnich projektach, jak podchodzi do liderowania zespołem oraz dlaczego, choć nie lubi coverów, czasem je nagrywa.
Thu, 08 Aug 2024 - 29min - 945 - #kultura: Jan Topolski o afrykańskiej nowej faliWed, 07 Aug 2024 - 15min
- 944 - #eng: EVIL BACKWARDS #2 - LARA KOSC | The dark side of fashion, conspiracy theories and spicy questions
podcast w języku angielskim.
This is a guest podcast created by Vanya. This is his original description:
In this episode of Evil Backwards, Vanya talks with Lara Kosc about different topics. They explore the dark side of fashion industry and the negative impact of fast fashion in the life of workers who produce it, the pros and cons of buying in second hand clothes stores. They also address the recent tragic situation with the former President of the United States of America and the relationship with Tarantino's Pulp Fiction. They Reflect about the meaning of their names and about c0nspiracy theories. Lara accepts the challenge of the spicy questions, will she resist or she will surrender to the power of the chile? Listen to the episode to find out. Don’t forget to share!
Wed, 07 Aug 2024 - 51min - 943 - #kultura: Mariusz Rusiński, reżyser filmu "Moja siostra", zwycięzca Shortlisty 24. NH
Wczoraj zakończyła się wersja online 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego MBank Nowe Horyzonty. Jedną z najbardziej obleganych sekcji była Shortlista, prezentująca najlepsze polskie filmy krótkometrażowe. Ze zwycięzcą nagrody im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najlepszego filmu krótkometrażowego, Mariuszem Rusińskim, autorem filmu "Moja siostra", rozmawiał Mateusz Nowak.
Tue, 06 Aug 2024 - 12min - 942 - #kultura: Tomasz Napierała, autor książki „Drony, skorpiony i sekret emira”
Gościem Pełnej Kultury był Tomasz Napierała, tekściarz i muzyk, który opowiedział o swoim pisarskim debiucie - powieści dla młodzieży „Drony, skorpiony i sekret emira”. Książka o przygodach trójki rodzeństwa - Kuby, Ziemka i Zośki - przenosi nas do słonecznej Hiszpanii i podbija serca młodszych czytelników. Tomasz opowiada o inspiracjach, tworzeniu postaci, researchu historycznym i dalszych planach pisarskich. O tym, jak powstała ta pełna zwrotów akcji i tajemnic historia, i jakie wartości może nieść książka młodzieżowa rozmawiają Karolina Zdunek i Aurelia Serdiukow. Książkowy must have dla czytających dzieciom rodziców!
Mon, 05 Aug 2024 - 15min - 941 - 3 strony Europy #003 - Różnice kulturowe
Austria, Hiszpania, Francja - czym się różnią, a w czym są podobne? Jak mieszkańcy spędzają weekend i czy łatwo było się nam dogadać bez znajomości języka. A jeśli naszłaby cię ochota na kawę o 20:00 to, w którym mieście najłatwiej będzie ci ją dostać, a gdzie nie możesz liczyć na otwartą piekarnię przed 9:00?
Sun, 04 Aug 2024 - 30min - 940 - #kultura: Maciek Bielawski, autor książki "Ostatni"Thu, 01 Aug 2024 - 19min
- 939 - #rozmowa: prorektor Kamil Staniec i prof. Anna Borkowska o “Skoku w dorosłość”
“Skok w dorosłość. Wartości, ambicje i uczniów starszych klas szkół średnich” to raport z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy IPC na zlecenie Politechniki Wrocławskiej. W rozmowie z prorektorem ds. kształcenia PWr - prof. Kamilem Stańcem i prof. Anną Borkowską - dyrektorką Centrum Doskonałości Dydaktycznej PWr - sprawdzamy najważniejsze wnioski płynące z przygotowanego raportu. Jak na naukę akademicką zapatrują się uczniowie klas średnich? Jakie wartości są dla nich najważniejsze na tym etapie życia? Jak widzą swoją przyszłość? I czy któryś z tych obszarów może być punktem alarmowym dla przyszłości uczelni?Pytają Anna Kirley i Karol Korczyński.Pełny raport dostępny jest pod tym adresem: https://bit.ly/raport_IPC
Wed, 31 Jul 2024 - 28min - 938 - Kobiety na Murawie #006 - Starka
Starka, a właściwie Sabina Worosz, to kobieta, która na murawie potrafi czynić cuda. Swoimi umiejętnościami oczarowała tysiące użytkowników różnych mediów społecznościowych, którzy nie tylko chętnie śledzą jej działania, ale równie chętnie podejmują z nią interakcje. Jej treści motywują mnóstwo młodych piłkarzy do “podejmowania prób” i szlifowania swoich umiejętności. O tym, jak ona postrzega dążenie do spełnienia marzeń, ambicje oraz jak to jest być piłkarą w dzisiejszym świecie, opowiedziała w rozmowie z Kornelią Polis.
Tue, 30 Jul 2024 - 25min - 937 - #kultura: Michał Szcześniak, reżyser filmu "Między nami są sytuacje"
"Między nami są sytuacje" to dokumentalna historia o byciu w relacji i poza relacją, o sytuacjach sprzyjających bliskości i sytuacjach stwarzających przestrzeń. O procesie powstawania filmu i emocjach towarzyszących podczas premiery filmu na 24. MFF Nowe Horyzonty z reżyserem Michałem Szcześniakiem rozmawia Mateusz Chojnacki.
Tue, 30 Jul 2024 - 17min - 936 - #kultura: Luna Carmoon, reżyserka filmu "Skarby", laureatka nagrody publiczności w Międzynarodowym Konkursie Nowe HoryzontySun, 28 Jul 2024 - 20min
- 935 - #kultura: Jan P. Matuszyński, reżyser filmu "Minghun"Sat, 27 Jul 2024 - 20min
- 934 - #kultura: Maria Zbąska, reżyserka filmu "To nie mój film"Sat, 27 Jul 2024 - 14min
- 933 - #kultura: Lorcan Finnagan, reżyser filmu "Surfer"Thu, 25 Jul 2024 - 18min
- 932 - #kultura: Alex Baczyński-Jenkis i Ivo Krankowski - twórcy filmu "To uczucie"
Intymne zapiski emocji, obserwacja codziennych rozmów i sytuacji, pełne wrażliwość portrety indywidualne i zbiorowe. O filmie "To uczucie" prezentowanych w sekcji "Odkrycia" podczas 24. MFF Nowe Horyzonty z reżyserem Alexem Baczyńskim- Jenkinsem i producentem Ivo Krankowskim rozmawiają Marlena Kwiatkowska i Mateusz Nowak
Wed, 24 Jul 2024 - 08min - 931 - #muzyka: Relacja z festiwalu Next Fest
Trzy dni. 130 koncertów. Kilkanaście miejscówek. Liczne panele dyskusyjne. Tak w skrócie wyglądał festiwal Next Fest w Poznaniu. Swoimi doświadczeniami oraz rozmowami z artystami i osobami z branży muzycznej w trakcie audycji Ultradźwięki podzielili się Michał Lach oraz Rafał Marczak.
Wstęp 0:00 Tomek Bysiewicz (Tak Brzmi Miasto) 3:06 Adam Karol Drozdowski (Fundacja Dla Kontrastu) 5:37 Kasia Konstance 9:56 Ulubione koncerty Michała i Rafała 18:10 Martini Police 22:26 Joulie Fox 24:55 Daga Gregorowicz (Dagadana) 44:00 Kosmonauci (fragment) 49:10 Artur Rawicz 52:34 Adam Zieliński (Łona) & Zuza Głowacka 58:33 Podsumowanie 1:04:45
Wed, 24 Jul 2024 - 1h 07min - 930 - #eng: EVIL BACKWARDS #1 - 'I was kidnapped with a friend in Mexico, reason why Poland is a great option to live in and more.'
podcast w języku angielskim.
This is a guest podcast created by Vanya. This is his original description:
Siema gente, my name is Vanya and I’m from Mexico but I live in Wrocław.
Welcome to the first episode of EVIL BACKWARDS , a podcast for interesting people with extraordinary stories.It is a show about life and all the things that make life worth living and the things that complicate it but at the end we can have a story to share.
In this first episode, I share my story and my experience when I was kidnapped with my friend and her family at her family at her uncles house.
Also I’ll tell you why I came to Poland. And the reasons why I think this is a special place in the world.
If you want to be a guest in the podcast write to me.
This podcast is a space to talk about life and death, controversial topics and a non squared perception of existence, if you have an uncommon job, you are someone creative with something to say come, this is a space for extraordinary people!.
Remember that life is not black and white and that EVIL BACKWARDS is LIVE!.
Instagram @evilbacktv
YouTube: Evil Backwards TV
Tue, 23 Jul 2024 - 49min - 929 - #rozmowa: prof. Marcin Szydzisz o głębokich źródłach konfliktu między Izraelem a Palestyną
Prof. Marcin Szydzisz z Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (UWr) tłumaczy historyczne kulisy konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Sprawdzamy, jakim piętnem na historii odcisnęła się wojna sześciodniowa, upadek ZSRR i powstanie Autonomii Palestyńskiej. Przechodzimy przez kolejne źródła komponentów konfliktu i powtarzające się napięcia w Jerozolimie. Jak wyglądają perspektywy na przyszłość? Czy wybory prezydenckie w USA będą mieć znaczenie dla wyciszenia szeroko zakrojonych napięć na Wschodzie? A może istnieje szansa na rozejm?
Szczegóły dostępne w rozmowie przeprowadzonej przez Dominika Wojciechowskiego.Thu, 18 Jul 2024 - 49min - 928 - #kultura: Miriam Borenstein i Krum Krumov o roli tłumaczy
W ramach festiwalu Góry Literatury odbył się także Festiwal Tłumaczy Olga Tokarczuk. Z tej okazji Krystyna Szpunt porozmawiała z Miriam Borenstein (tłumaczką na język hebrajski) oraz Krumem Krumovem (tłumaczącym na język bułgarski) o roli w powstaniu dzieła jaką pełni osoba tłumacząca oraz o niuansach, z którymi muszą się mierzyć.
Tue, 16 Jul 2024 - 16min - 927 - #kultura: Filip Zawada, autor książki „Z punktu widzenia ziemniaka”Wed, 17 Jul 2024 - 26min
- 926 - #kultura: Odkrycia 24. NH – „Krótka historia rodziny”, reż. Lin Jianjie
Nowe głosy. Świeże spojrzenia. Ukazywanie tego co jeszcze niedostrzeżone. Sekcja “Odkrycia” to pewna gwarancja tych rzeczy podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Jako jej partnerzy prezentujemy Wam na rozgrzewkę pięć filmów, które są świadectwem nieskrępowanych, reżyserskich wrażliwości.
Film Krótka historia rodzinyw reż. Lina Jianjie odkrywa przed wami Mateusz Nowak
Mon, 15 Jul 2024 - 03min - 925 - #kultura: Odkrycia 24. NH – „Wszystko, czym jesteś”, reż. Michael Fetter Nathansky
Nowe głosy. Świeże spojrzenia. Ukazywanie tego co jeszcze niedostrzeżone. Sekcja “Odkrycia” to pewna gwarancja tych rzeczy podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Jako jej partnerzy prezentujemy Wam na rozgrzewkę pięć filmów, które są świadectwem nieskrępowanych, reżyserskich wrażliwości.
Film Wszystko, czym jesteśw reż. Michaela Fettera Nathansky'ego odkrywa przed wami Łukasz Mikołajczyk
Mon, 15 Jul 2024 - 01min - 924 - #kultura: Odkrycia 24. NH – „Kukangi nie płaczą”, reż. Phạm Ngọc Lân
Nowe głosy. Świeże spojrzenia. Ukazywanie tego co jeszcze niedostrzeżone. Sekcja “Odkrycia” to pewna gwarancja tych rzeczy podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Jako jej partnerzy prezentujemy Wam na rozgrzewkę pięć filmów, które są świadectwem nieskrępowanych, reżyserskich wrażliwości.
Film Kukangi nie płacząw reż. Phạm Ngọc Lân odkrywa przed wami Karolina Sołtys
Mon, 15 Jul 2024 - 03min - 923 - #kultura: Odkrycia 24. NH – „King Baby”, reż. Kit Redstone, Arran Shearing
Nowe głosy. Świeże spojrzenia. Ukazywanie tego co jeszcze niedostrzeżone. Sekcja “Odkrycia” to pewna gwarancja tych rzeczy podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Jako jej partnerzy prezentujemy Wam na rozgrzewkę pięć filmów, które są świadectwem nieskrępowanych, reżyserskich wrażliwości.
Film King Babyw reż. Kita Redstone'a i Arrana Shearinga odkrywa przed wami Józef Poznar
Mon, 15 Jul 2024 - 02min - 922 - #kultura: Odkrycia 24. NH – „Wycieczka”, reż. Una Gunjak
Nowe głosy. Świeże spojrzenia. Ukazywanie tego co jeszcze niedostrzeżone. Sekcja “Odkrycia” to pewna gwarancja tych rzeczy podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Jako jej partnerzy prezentujemy Wam na rozgrzewkę pięć filmów, które są świadectwem nieskrępowanych, reżyserskich wrażliwości.
Film Wycieczkaw reż. Uny Gunjak odkrywa przed wami Marlena Kwiatkowska
Mon, 15 Jul 2024 - 02min - 921 - #kultura: Błaźnice - Bliskość
Błaźnice to coroczna przestrzeń spotkania i kolejna odsłona cyklicznego projektu kulturalnego na mapie Wrocławia, zainicjowanego przez Annę Zubrzycki w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. W "Pełnej Kulturze" prowadzonej przez Krystynę Szpunt oraz Fiodora Brekhov opowiadamy o szóstej edycji projektu pod hasłem „Bliskość”. Wydarzenie skupiało się na zbadaniu rzeczywistego znaczenia bliskości w kulturze i sztuce, nie tylko jako równości, dostępności i inkluzywności, ale również jako więzi między twórcami a społecznością odbiorców. Klara Zimna w rozmowie z organizatorką wydarzenia, Katarzyną Kułakowską, oraz Katarzyną Jackowską-Enemuo, antropolożką kultury i muzykantką, dowiaduje się, czym jest bliskość i jak przejawia się w twórczości kobiet.
Fri, 12 Jul 2024 - 10min - 920 - #nauka: Sztuczna inteligencja - czego się boimy?
Czego boimy się w rozwoju sztucznej inteligencji? Jak nauczyć się z niej korzystać? Z jakimi skutkami już dziś musimy sobie radzić? Mówią prof. Tomasz Kajdanowicz z Katedry Sztucznej Inteligencji oraz prof. Joanna Rymaszewska, psychiatra z Katedry Neuronauki Klinicznej Politechniki Wrocławskiej. Pytają Anna Geryn oraz Katarzyna Kroczak-Knapik
Thu, 11 Jul 2024 - 1h 00min - 919 - Kobiety na murawie #005 - Letnia gorączka transferowaWed, 10 Jul 2024 - 27min
- 918 - #kultura: Opowieści o cyklu warsztatów storytellingu „OD słuchania DO opowiadania“ - edycja 2
Zakończona została 2 edycja cyklu warsztatów storytellingu ,,OD słuchania DO opowiadania’’ organizowanych przed Fundację Fabuła. Co należy zrobić, żeby zostać opowiadaczem? Jak wyglądają warsztaty storytellingu? Na te i inne pytania odpowiedzieli Prezes Fundacji Fabuła Alia Kubicz oraz opowiadacz Łukasz Bernady w rozmowie z Zuzią Tarchalską.
Fri, 05 Jul 2024 - 19min - 917 - #eng: Waves, oceans and mathematics - an interview with Professor Frédéric Dias
rozmowa w języku angielskim:
Thanks to Academia Europaea and Politechnika Wroclawska, we had a unique chance to talk about complex systems - such as oceans, waves and currents with Professor Frédéric Dias from University College Dublin, who is an expert in this peculiar and interesting topic. Why somebody want to study this area of science, what skills do you need to be good engineer, what’s are some real life applications of theoretical studies and how Professor make long journey from civic engineering through soil mechanic to ocean waves – this and much more you can find out from this podcast so we invite you to listen!
Thu, 04 Jul 2024 - 39min - 916 - #miasto: Pokażę Ci kamienicę
Na klimatyczny spacer po wrocławskich kamienicach zabierze nas Filip Heliasz - renowator i pasjonat miejskiej architektury. Na co dzień oprowadza mieszkańców Wrocławia po najpiękniejszych klatkach schodowych. O tym jak watro restaurować zabytki, gdzie ukryta jest ich dusza, oraz o relacji z ich mieszkańcami opowiada w rozmowie z Martą Ester.
Wed, 03 Jul 2024 - 08min - 915 - #kultura: Frenezja i niepodległość, czyli 22. Przegląd Sztuki Survival.Tue, 25 Jun 2024 - 12min
- 914 - Kobiety na murawie #004 - Weronika Możejko
Nieodłącznym elementem rozwoju piłki nożnej kobiet jest rozwój mediów z nią związanych. Jedną z najbardziej znanych i lubianych popularyzatorek kobiecej piłki w Polsce jest Weronika Możejko - komentatorka, której profile w mediach społecznościowych śledzi mnóstwo kibiców. W rozmowie z Kornelią Polis podzieliła się tym, skąd bierze się jej charakterystyczny optymizm, ogromna radość z tego sportu oraz dlaczego warto śledzić i wspierać kobiecy futbol.
Fri, 21 Jun 2024 - 37min - 913 - 3 strony Europy #002 - Pierwsze wrażeniaWed, 19 Jun 2024 - 32min
- 912 - #rozmowa: Filozofia Moko
Wszyscy, którzy chcą zetknąć się z twórczością Pawła Pawlaka, mogą przejść się Placem Teatralnym, tuż koło Wrocławskiego Teatru Lalek. Stoją tam Krasnale w Wielkich Kapeluszach, które uciekły spod jego ołówka. Grafik, ilustrator oraz autor książek dla dzieci, między innymi publikacji “Moko. Najśmieszniejszy Klaun na świecie”, która miała premierę w kwietniu tego roku. Wernisaż ilustracji z książki otworzy 7. Cyrkowy Festiwal Podwórkowy Cyrkopole, tym samym Klaun Moko, będzie obecny podczas festiwalu, a później wybiera się w podróż do kilku innych filii MBP im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
O rozpadającym się Klaunie - z jego twórcą - rozmawiała Karolina Sołtys, pracowniczka działu programowego CBK Fama.
Wed, 19 Jun 2024 - 18min - 911 - #nauka: prof. Ido Kaminer, laureat Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema
Tegoroczna Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema powędrowała do prof. Ido Kaminera, fizyka doświadczalnego z Techion. Szczególnie doceniono jego pionierski, eksperymentalny i teoretyczny wkład w dziedzinę elektrodynamiki kwantowej kwazicząstek fotonicznych oraz stworzenie podstaw optyki kwantowej z uwzględnieniem swobodnych elektronów - mówił w trakcie ceremonii rektor PWr, prof. Arkadiusz Wójs. A co miał do powiedzenia sam laureat? To zweryfikował Karol Korczyński
Mon, 17 Jun 2024 - 08min - 910 - Tak to jest - Osoby z niepełnosprawnością w popkulturzeSun, 16 Jun 2024 - 33min
- 909 - Timeout: Playoffy - Tydzień 7Fri, 14 Jun 2024 - 11min
- 908 - #kultura: Grupa RB i zawód: architekt
Architektura otacza nas wszystkich, ale czy wszyscy ją zauważamy? Grupa RB to profesjonalna pracownia projektowa, która od lat tworzy różne przestrzenie w całej Polsce. Jak wygląda zawód architekta od kuchni? O tym opowiadają w rozmowie z Mają Kozowską: współwłaścicielka Anna Brok i architekt Mateusz Biernacki, tłumacząc jaki jest przepis na zgrany zespół i jak świadomie spojrzeć na architekturę.
Mon, 10 Jun 2024 - 52min - 907 - #kultura: Bike Days 2024 - Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych
Od roweru, przez kino, aż do człowieka. Międzynarodowy Festiwal Bike Days rusza w kolejnej edycji.. Jeden z twórców wydarzenia, Michał Weksler opowie jak skromne wydarzenie rozkręciło się do skali międzynarodowej imprezy. Skąd Michał czerpie energię do tworzenia festiwalu i czy można pogodzić pasję z pracą? Posłuchajcie o tym jak rower może stać się pretekstem do opowiedzenia ludzkich historii i jakie perełki filmowe czekają nas w tej edycji. Koła w ruch, ruszamy!
Sun, 09 Jun 2024 - 13min - 906 - Kobiety na murawie #003 - Mistrzostwa Europy – młode talenty, nadzieje na przyszłość
Dla kibiców tegoroczny czerwiec zdecydowanie jest miesiącem Mistrzostw Europy. W polskiej piłce kobiecej dopiero opadają emocje po wywalczeniu brązowego medalu przez reprezentantki Polski U17. O tym, jak wyglądają takie zawody z perspektywy piłkarki, Oliwka Związek opowiedziała w rozmowie z Kornelią Polis.
A co się dzieje w Mistrzostwach Europy kadry seniorskiej? Czy ktoś w ogóle chce kibicować naszej reprezentacji? Na czym polegają tegoroczne kwalifikacje do Euro? Tego będziecie mogli dowiedzieć się w drugiej części kolejnej odsłony podcastu „Kobiety na murawie”.
Sat, 08 Jun 2024 - 19min - 905 - Timeout: Playoffy - Tydzień 6
Czas na małą-wielką zapowiedź najważniejszej koszykarskiej serii w roku. Jak, zdaniem Igora Patryasa potoczą się tegoroczne finały NBA? posłuchaj w podcascie Timeout.
Każdy z nas wierzy w Mavs, ale... (00:43)
Irresistible Force (Luka) Meets the Immovable Object (Obrona Bostonu) (11:58)
Czy Jayson Tatum to ten gość? (17:00)
JJ Reddick nowym trenerem Lakers (21:30)"
Thu, 06 Jun 2024 - 23min - 904 - #nauka: dr inż. arch. Andrzej Sobolewski, prof. PWr o architektonicznym recyklingu
Dlaczego podjęcie próby nadania nowego życia starym konstrukcjom jest ważne? Takie pytanie zostało postawione podczas drugiego spotkania z cyklu "Bliżej architektury" organizowanego przez wydział architektury Politechniki Wrocławskiej. Dr inż. arch. Andrzej Sobolewski, prof. uczelni PWr, podawał i omawiał przykłady przekształceń nieużytkowanych budowli, aby sprostały nowoczesnym potrzebom mieszkańców. Ten temat z pewnością będzie coraz częściej poruszany w naszych lokalnych dyskusjach, dlatego profesor opowiedział nam jak odpowiedzialne jest to zadanie. Na rozmowę zaprasza Piotr Kędzia.
Tue, 04 Jun 2024 - 06min - 903 - #kultura: Maciej Marcisz, autor książki "Znaki zodiaku"Wed, 05 Jun 2024 - 24min
- 902 - Na falach kariery #006 - Mentoring - luksus czy codzienność w edukacji?
W środowym Dzieje Się rozmawiamy w ramach spotkań "Na falach kariery". Spotkania odbywają się dzięki współpracy Radia LUZ i Dolnośląskiej Sieci Biur Karier. W dzisiejszej odsłonie Karolina Kowalska i Anna Kirley goszczą Annę Malendę – Iwankiewicz oraz Ałłę Witwicką Dudek z Biura Karier Uniwersytetu Ekonomicznego i wspólnie rozmawiają, na czym polega mentoring, jakie są jego zalety oraz w jaki sposób AI pomaga w dobraniu odpowiedniego mentora.
Thu, 06 Jun 2024 - 07min - 901 - Na falach kariery #005 - Zarządzanie karierą – co to za kompetencja?
W środowym Dzieje Się rozmawiamy w ramach spotkań "Na falach kariery". Spotkania odbywają się dzięki współpracy Radia LUZ i Dolnośląskiej Sieci Biur Karier. W dzisiejszej odsłonie Karolina Kowalska i Anna Kirley goszczą Katarzynę Sławińską Oleszek – kierowniczkę Biura Karier Politechniki Wrocławskiej i wspólnie rozmawiają w jaki sposób zbudować swoją karierę, jak nią zarządzać oraz gdzie szukać informacji o najnowszych trendach na rynku pracy.
Fri, 31 May 2024 - 06min - 900 - #miasto: Święto Osiedla Plac Grunwaldzki
Niespisane historie sprzed lat, rozmowy z lokalsami — tymi nowymi, jak i wieloletnimi, poznawanie okolicznych pracowni i craftowych miejsc, a także atrakcje dla najmłodszych. Takie było święto Osiedla Plac Grunwaldzki, po raz kolejny na antenie Radia LUZ. Razem z Julką Iwanow i Alicją Serafin przenosimy się na miejsce wydarzenia.
fot. Anna Pazdej
Thu, 30 May 2024 - 26min - 899 - #rozmowa: prof. Marcin Wodziński o bojkocie izraelskich instytucji akademickich
Już od blisko dwóch miesięcy z uniwersytetów z całego świata dochodzą do nas wieści o solidarności studentów z Palestyńczykami - strajki te jednak w wielu miejscach przybierają coraz to bardziej radykalne formy. 12 maja 2024 roku nieformalna roku nieformalna grupa studencka „solidarnościówka” wydała list otwarty, będący jednocześnie wezwaniem rektora Uniwersytetu Wrocławskiego do m.in. „bojkotu izraelskich instytucji na szczeblu krajowym i międzynarodowym, do czasu zakończenia okupacji Palestyny”.
O liście otwartym, bojkocie, jak i również zagrożeniach płynących dla studentów, jak i również instytucji akademickich, w tym m.in. Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego w rozmowie z Dawidem Detlaffem opowiada prof. Marcin Wodziński, kierownik KJ.
Rozmowa została przeprowadzona 23 maja 2024 roku.
Wed, 29 May 2024 - 17min - 898 - O co chodzi w liście otwartym do rektora UWr?
Już od kwietnia, z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych dochodzą do nas wieści o solidarności studentów Amerykańskich z Palestyńczykami - strajki te jednak przybierają coraz to bardziej radykalne formy. Protesty szybko przeniosły się do Europy, w tym również do Polski. 12 maja 2024 roku nieformalna grupa studencka „Solidarnościówka” wydała list otwarty, będący jednocześnie wezwaniem rektora Uniwersytetu Wrocławskiego do:
publicznego, stanowczego i jednoznacznego potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz okupacji Palestyny, natychmiastowego zerwania współpracy z izraelskimi instytucjami akademickimi, ośrodkami badawczymi i innymi organizacjami i firmami, udostępnienie informacji o tym, z jakimi podmiotami tego typu UWr prowadzi współpracę i w jakim zakresie, bojkotu izraelskich instytucji na szczeblu krajowym i międzynarodowym, do czasu zakończenia okupacji Palestyny, uznania prawa Palestyńczyków do równości i samostanowienia oraz uznania prawa do powrotu dla palestyńskich uchodźców.Zwieńczeniem dotychczasowych działań był protest, który to odbył się 27 maja Placu Uniwersyteckim, po którym w ręce rektora został złożony dokument, z blisko 1300 podpisami.
Dawid Dettlaff rozmawiał z działaczkami „Solidarnościówki” – Nikolą, Kają i Olą, jak i również z kierownikiem Katedry Judaistyki prof. Marcinem Wodzińskim (cała rozmowa dostępna jest na podcastach Akademickiego Radia LUZ).
Jakie są założenia, kto może na tym ucierpieć najbardziej? I jaka jest odpowiedź rektoratu?
W materiale zawarta jest wypowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena z 2 maja 2024 roku.
Wed, 29 May 2024 - 16min - 897 - #rozmowa: Dezinformacja i propaganda Rosji oraz metody jej zapobiegania przez Unię Europejską - część 2
podcast w języku ukraińskim
Як виглядає сучасний інформаційний фронт? Чи можливо побороти ворога дистанційно? Що таке дезінформація? І знову так багато питань...але відповіді є! Насамперед аби побороти ворога - потрібно віднайти його частку всередині себе і...(продовження можна послухати вже у нашому подкаст) Власне, такий трансцендентальний знову вийшов подкаст з представницею Team Europe Direct, сети при Європейської Комісії та дуже талановитою докторкою Іриною Ткешелашвілі. На цей раз, ми випробували новий формат та провели спеціально для Вас, наш подкаст українською мовою, до речі, для Ірини це перший такий досвід. Підготували для вас цілий набір інструментів, з чого і як варто користатися, аби не заблукати у ворожих тенетах брехні. (Jak wygląda współczesny informacyjny front? Czy można pokonać wroga zdalnie? Czym jest dezinformacja? I znów tak wiele pytań...lecz odpowiedzi mamy! Najpierw byle pokonać wroga - trzeba znaleźć jego część w środku siebie, a zatem...(przedłużenie można posłuchać już w naszym podkaście) Właściwie, niezwykle głęboka wyszła rozmowa z przedstawicielką sieci Team Europe Direct przy Komisji Europejskiej w Polsce i bardzo utalentowaną doktorką Iriną Tkeshelashvili. Na ten raz, przygotowałyśmy nowy format specjalnie dla Was nasze słuchacze, nasz podcast jest nagrywany w języku ukraińskim, nawiasem mówiąć, dla Ireny to jest pierwsze takie doświadczenie. Zebrałyśmy dla was cały zestaw instrumentów, z czego i jak warto korzystać, byle nie zabłądzić we wrogich tenetach kłamstwa.)
Tue, 28 May 2024 - 47min - 896 - #kultura: Marcin Pieńkowski i festiwal w Cannes od kuchniMon, 27 May 2024 - 32min
- 895 - #kultura: Lidia Duda, reżyserka filmu "Las"Sat, 25 May 2024 - 22min
- 894 - #kultura: Zvika Gregory Portnoy, reżyser filmu "8. dzień chamsinu"Sat, 25 May 2024 - 19min
Podcasts similaires à Radio LUZ
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Historia dla dorosłych RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów zurnalistapl