Filtrer par genre
Nový podcast o dění za našimi hranicemi, ve kterém vás politický geograf Michael Romancov se zahraniční redakcí Deníku N provedou důležitými momenty, konflikty i problémy současnosti. Kde leží jejich kořeny? Jaké nečekané souvislosti přehlížíme? Pokusíme se společně rozplést ten zamotaný svět. Každé pondělí najdete ukázku z epizody na Spotify a v dalších podcastových aplikacích. Epizody v plném znění poslouchejte už v pátek, jen na HeroHero a v rámci klubového předplatné Deníku N.
- 51 - Ukrajinci zbraně žádali, neprosili. Kam míří válka?
Mírový plán prezidenta Zelenského vyvolal na Západě zájem, ale s vůlí ho uvést v život se západní politici příliš nepřetrhli. Plán zároveň čelí i kritice – například té, že Ukrajinci velmi sebevědomě předložili na stůl žádost, nikoliv prosbu. Co by znamenalo, že by mohli nahradit v Evropě rozmístěné americké vojáky v zajišťování evropské bezpečnosti? A kam se vůbec ubírá válka? O tom si v nové epizodě podcastu Romancov a spol. s politickým geografem Michaelem Romancovem povídá Jan Wirnitzer.
Mon, 11 Nov 2024 - 20min - 50 - Nejen Sudety. Německé osidlování Evropy sahá do dávných dějin
Německé osidlování nejen českých zemí, ale i širšího území Evropy, sahá hluboko do středověku. Netýká se tak zdaleka jen Sudet, o kterých se v českých školách hovoří nejčastěji. Náhled na toto zásadní dějinné období navíc zkreslili jak obrozenci, tak druhá světová válka i následný socialismus. O takzvaném Ostsiedlungu, německých městech na českém území, tehdejších ekonomických migrantech, vývozu pracovní síly a dopadech středověkého osidlování na dvacáté století i současnost si v nové epizodě podcastu Romancov a spol. s politickým geografem Michaelem Romancovem povídá Anita Haas Mejzrová.
Mon, 04 Nov 2024 - 20min - 49 - Čeho se Putin bojí? A co ho žene dál? Rozebírají Procházková a Romancov
Je Vladimir Putin loutka, nebo loutkář? A na koho se teď může spolehnout? O tom a mnohém dalším v novém dílu podcastu Romancov a spol. debatují nad otázkami Filipa Zajíčka reportérka Petra Procházková a politický geograf Michael Romancov.
Mon, 28 Oct 2024 - 21min - 48 - Proč Korejci milují Prahu? Jak medvědice došla po kouzelném česneku až k zázraku na řece Han
Na začátku byla Nebesa: sestoupila k medvědici proměněné v ženu a narodil se z nich legendární král-zakladatel. Na konci je jedna z nejrozvinutějších zemí světa, která se pozvedla z bídy a proslavila, ale teď čelí novým nebezpečím. Co jste chtěli vědět o Koreji: téma nového dílu Romancov & spol. s Michaelem Romancovem a Magdalenou Slezákovou.
Mon, 21 Oct 2024 - 20min - 47 - Vyhoďme je z OSN! Proč jsou Rusko i USA stále ještě členy?
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na půdě Organizace spojených národů zase lhal. Proč za porušení všech pravidel členům OSN nic nehrozí a proč je to dobře? A proč je nápad ministryně obrany Černochové, abychom z organizace vystoupili, když není po našem, hloupý? Smysl a paradoxy existence jediné tribuny, která je přístupná malým i velkým, rozebírají v podcastu Romancov & spol. politický geograf Michael Romancov a reportérka Deníku N Petra Procházková.
Mon, 14 Oct 2024 - 20min - 46 - Cihla, která (ne)může rozbít mocenské uspořádání světa. Co je BRICS a proč by vás mělo zajímat?
Blok zemí BRICS se v posledních letech neustále rozšiřuje. Nejnověji se k němu chce připojit například Turecko. Formuje se nám před očima nové politicko-ekonomické centrum planety? A je BRICS nástrojem Číny, Ruska nebo Indie? O tom a mnohém dalším si v novém díle podcastu Romancov a spol. povídají Filip Zajíček a Michael Romancov.
Mon, 07 Oct 2024 - 20min - 45 - Co Rusové zvládli před 120 lety, to Britové nikdy nestihli. Role železnice je pro budování impérií zásadní
Postavit železnici přes celé území bylo snem řady panovníků i politiků. Vlaky jsou klíčové pro rozvoj ekonomiky, slouží také jako demonstrace moci. Jak k budování železnic přistupovaly světové mocnosti, si poslechněte v novém dílu podcastu Romancov & spol.
Mon, 30 Sep 2024 - 20min - 44 - Jak Si Ťin-pching řekl Putinovi něco, co by si nikdo na Západě netroufl
Doby, kdy Moskva učila Peking, byly ty tam. A ruský establishment si nedovolil říct ani ň – natož aby Si Ťin-pchinga nazval fašistou a falšovatelem dějin. Co se to tehdy v roce 2015 stalo? Poslechněte si nový díl podcastu Romancov & spol. o Číně a Rusku.
Mon, 23 Sep 2024 - 20min - 43 - Dvě staletí s vlaky. Když je železnice politický nástroj i prostředek pro vedení válek
V první polovině 19. století lidé sesedli z koní a nastoupili do prvních parních vlaků. Jejich počátek se neobešel bez problémů, železnice ale významně změnila politiku, obchodní vazby i způsob, jakým se vedou války. To, jak vlaky formovaly současný svět, rozebírají v podcastu Romancov & spol. politický geograf Michael Romancov a redaktor Deníku N Michal Tomeš.
Mon, 16 Sep 2024 - 20min - 42 - Přes panenskou Sibiř slunci vstříc! Rusko a Čína: přátelé, nebo soupeři?
Rusové ve střetu s Číňany bídně prohráli. O dvě století později si to vynahradili a ukousli Číně obří území, které dodnes nevrátili. Rusko-čínské vztahy na přání posluchačů podcastu Romancov & spol. rozebírají Michael Romancov a Magdalena Slezáková. Plná verze podcastu Romancov a spol. nově vychází každý čtvrtek!
Tue, 10 Sep 2024 - 19min - 41 - Napoleonské války: vzestup a pád brilantního a nelítostného vojevůdce i první rozdělení Evropy na východ a západ
Napoleon I. Bonaparte, voják, císař a geniální vojevůdce. Jeho spektakulární tažení (nejen) po Evropě, které vedly obrovské osobní ambice, měla rozsáhlý dopad na kontinent – a to nejen válečný, ale i politický a ekonomický. V čem se liší český a francouzský výklad bitvy u Slavkova? Je stále Korsičan Napoleon největším Francouzem? A proč jeho mírová dohoda s carem Alexandrem I. poprvé rozdělila Evropu na východ a západ? V novém díle podcastu Romancov & spol. rozebírá redaktorka Anita Haas Mejzrová s politickým geografem Michaelem Romancovem opomíjené kapitoly napoleonských válek, Napoleonovy novátorské strategie, napoleonské boje v Egyptě nebo letitou rivalitu Francouzů a Britů – tedy tygra a velryby.
Mon, 02 Sep 2024 - 20min - 40 - Planeta prázdná, planeta téměř přelidněná. Jak se stalo, že je nás už přes osm miliard?
Demografie je a bude velké téma. Kdy a kde přesně začaly počty obyvatel moderních států závratně růst? Proč to ovlivnilo a ovlivňuje rozložení moci ve světě? A jak souvisí demografie například s fenoménem arabského jara? O tom a mnohém dalším si v novém díle podcastu Romancov a spol. povídají Filip Zajíček a Michael Romancov.
Mon, 26 Aug 2024 - 19min - 39 - „Když jde o peníze, o morálku jde až v druhé řadě.“ Procházková a Romancov diskutují o ruském paralelním vesmíru i chybách Západu
Jaký je svět Putinových stoupenců a propagandistů? Proč nás mají za pomýlené? A jakou zodpovědnost za nárůst Putinovy moci a bohatství jeho oligarchů nese Západ? Ve speciálním vydání podcastu Romancov a spol. debatují o otázkách Filipa Zajíčka reportérka Petra Procházková a politický geograf Michael Romancov.
Mon, 19 Aug 2024 - 19min - 38 - Speciál: Petra Procházková o své nové knize, ruské hrdosti a historii
Kdo je teď v Rusku statečný? Proč jsou pro tamní historii i současnost tak důležité události z devadesátých let? A na který z rozhovorů, které Petra Procházková vybrala do své knihy Cesta Rusů k válce, vzpomíná nejčastěji? Ve speciálním vydání podcastu Romancov a spol. debatují o otázkách Filipa Zajíčka reportérka Petra Procházková a politický geograf Michael Romancov.
Mon, 12 Aug 2024 - 19min - 37 - Potěmkinova olympijská vesnice: Jak se měnila role sportu od antických válek po současnost?
Sport jednotlivé státy nesjednocuje ani nemá takovou sílu, aby zabránil válkám, ale s politikou tvoří spojené nádoby, říká politický geograf Michael Romancov. Proč sledovat olympijské hry v širším kontextu? Které země se jich historicky nesměly účastnit a proč? A jaké antické ideály odráží letošní hry v Paříži? Na proměnu role sportu v čase se v novém díle podcastu Romancov a spol. ptá redaktor Deníku N Tomáš Linhart.
Mon, 05 Aug 2024 - 19min - 36 - Světový četník po studené válce. Americké intervence bez konspiračního nánosu
Ve druhém dílu povídání o jednom z nejběžnějších řetězových e-mailů poslední doby se podíváme na roli USA ve světě na sklonku studené války a zejména po ní, ve světě, který si vydobyl přízvisko multipolární. Spojené státy vedly několik vojenských intervencí, které jsou dodnes terčem kritiky. Ta nejspornější kupodivu autora či autorku řetězového mailu o zlé Americe k zájmu prakticky nevybudila, shodli se novinář zabývající se vojenskými konflikty Jan Wirnitzer a politický geograf Michael Romancov.
Mon, 29 Jul 2024 - 20min - 35 - Světový četník v době studené války. Co se říká o amerických intervencích a jaké opravdu byly?
Jedním z nejběžnějších řetězových e-mailů poslední doby je ten, v němž anonymní pisatel vyjmenovává všechny zločiny Ameriky v zahraniční politice. Respektive všechny činy, protože v jeho či jejích očích co čin, to zločin. Jak to ale s americkými intervencemi ve světě je doopravdy? O tom si v epizodě zaměřené na dobu studené války povídají Jan Wirnitzer a politický geograf Michael Romancov.
Mon, 22 Jul 2024 - 20min - 34 - Proč se v USA stojí na volby fronty a proč v nich nevyhrává ten, kdo má nejvíc hlasů?
Americké volby jsou o tolik jiné, než jsou ty české. I proto v nich teď nakonec proti sobě mohou stát dva kandidáti, které většina voličů nechce. Kde se vzali delegáti, kteří v nich nakonec rozhodují, kdo jsou volitelé a proč se v USA stojí před volebními místnostmi fronty, v dalším díle podcastu Romancov & spol. vysvětluje politický geograf Michael Romancov. V tématu, které si vybrali posluchači, vysvětluje americké zpravodajce Deníku N Janě Ciglerové, jestli mohou demokraté čtyři měsíce před volbami vyměnit kandidáta, proč jsou některé státy volebně důležitější než jiné a jakou roli v konečném výsledku voleb hraje nakreslení volebních okrsků.
Mon, 15 Jul 2024 - 18min - 33 - Čagoské ostrovy v Indickém oceánu pod britskou vlajkou a s americkými vojáky. Narušují vojenské základny suverenitu zemí?
V prvním speciálním letním díle podcastu Romancov & spol. odpovídáme na náměty posluchačů. Tentokrát jsme se zaměřili na tematiku Čagotských ostrovů, které se nacházejí na strategickém místě v Indickém oceánu, patří Britům a leží na něm zásadní americká základna. Politický geograf Michael Romancov s redaktorkou Deníku N Anitou Haas Mejzrovou dále popisují problematiku zahraničních vojenských základen ve světě a to jak dnes, tak v minulosti. A dojde i na Džibutsko se základnami osmi zemí, Guantanámo a kaktusovou zeď, Sověty ve vojenských újezdech v ČSSR nebo radar v Brdech.
Mon, 08 Jul 2024 - 19min - 32 - Proč nevydržel mír, který si v roce 1919 přála celá Evropa?
Versailleská smlouva měla před 105 lety přinést Evropě vytoužený mír a zabránit další válce, jež by byla podobně ničivá jako ta první světová. Paříž se tehdy v roce 1919 proměnila v místo, kde se bořila stará impéria, vytvářely nové státy a často se zakládalo podhoubí pro vznik nových problémů. Proč je tak těžké uzavřít skutečně trvalý mír? A nabízí jednání s tehdejším Německem nějaké poučení pro dnešní dobu? O tom a mnohém dalším si v novém díle podcastu Romancov a spol. povídají Filip Zajíček a Michael Romancov.
Mon, 01 Jul 2024 - 20min - 31 - Smrduté nočníky a zářící kříže. Boxerské povstání naporcovalo šťavnatý čínský koláč mlsnému Západu, Rusku i Tokiu
Koho si představíte, když se řekne boxer? A teď si místo rukavic představte mystické pěsti a místo ringu obrovskou čínskou říši, která možná mohla přežít – nebýt toho, že Evropě i Japonsku sama pomáhala stloukat svoji rakev. Je horké léto roku 1900 a Západ a Čína společně prožívají krveprolití, které je rozděluje dodnes. Boxerské povstání jako zlom moderních dějin: téma nového dílu podcastu Romancov a spol. s Michaelem Romancovem a Magdalenou Slezákovou.
Mon, 24 Jun 2024 - 22min - 30 - Válka o Falklandy: Jak boj o vzdálené ostrovy udělal z Margaret Thatcher železnou lady?
Dnes uplynulo 42 let ode dne, kdy britská armáda tisíce kilometrů od domova po 74 dnech porazila argentinské jednotky v boji o Falklandy, malé ostroví na jihu Atlantiku. Z nepříliš oblíbené premiérky učinila hvězdu britské politické scény, která na vrcholu popularity tak dostala mandát k provedení společenských, ekonomických a politických změn v Británii, z nichž země čerpala (i doplácela) ještě mnoho let poté. Jaké lekce z toho období si můžeme vzít do dnešní situace a jak průběh konfliktu může předvídat vývoj ruské války na Ukrajině? V nové epizodě podcastu Romancov & spol. Janě Ciglerové vysvětluje politický geograf Michael Romancov.
Mon, 17 Jun 2024 - 20min - 29 - Výročí korunovace Ludvíka XIV.: jak změnil nejdéle panující král Francii i Evropu a co tu po něm zůstalo?
Uplynulo 370 let od korunovace až dodnes nejdéle panujícího monarchy v dějinách – francouzského krále Ludvíka XIV. Král Slunce, symbol absolutismu, změnil nejen Francii, ale i podstatnou část Evropy. A dědictví jeho 72 let dlouhého vládnutí sahá až do dnešních dní. Nejen o něm, ale i jeho době a jeho odkazu si v nové epizodě podcastu Romancov & spol. s politickým geografem Michaelem Romancovem povídala Anita Haas Mejzrová.
Mon, 10 Jun 2024 - 20min - 28 - Kostka sražené krve v dětské pěstičce: Jak Mongolové změnili náš svět?
„Játra jejich jsme roztrhali, postel jejich jsme vyprázdnili, příslušníky jejich jsme vykořenili.“ Krvežízniví Mongolové se hnali Eurasií, aby z ní nakonec vydupali největší říši planety. Ale vážně prahli jenom po krvi? Poslechněte si, jak mongolské hordy změnily náš svět – v novém dílu podcastu Romancov & spol. s Michaelem Romancovem a Magdalenou Slezákovou.
Mon, 03 Jun 2024 - 22min - 27 - Od pádu starověkého Řecka po současnost: co se s Řeckem v opomíjených časech dělo a proč je to pro nás důležité?
Co si vybavíte, když se řekne Řecko? Letní dovolenou, nebo místo, kde se zrodila demokracie a odkud vzešla západní civilizace? Velmi turbulentním a zásadním stoletím, která následovala pádu ve školách často připomínaného starověkého Řecka, se už ale obvykle mnoho času nevěnuje. Přitom právě z řeckých dějin mimo jiné vychází až dodnes velmi silně pociťovaný spor mezi východem a západem. To, co se právě v těchto opomíjených časech nejen ve středomoří odehrálo a jaké to mělo dopady na kontinent probrala v nové epizodě podcastu Romancov & spol. s politickým geografem Michaelem Romancovem Anita Haas Mejzrová.
Mon, 27 May 2024 - 20min - 26 - Jak vypadala skutečná první světová válka? A proč se do ní zapojila Marie Terezie?
Sedmiletou válku znáte asi díky Marii Terezii, která v ní soupeřila (nejen) o Slezsko s pruským panovníkem Fridrichem II. Jenže tento konflikt se odehrával na mnoha jiných místech planety a často je jeho dědictví znát dodnes. Na konci sedmileté války navíc spatřila světlo světa také první globální mocnost. O tom všem si v dalším díle podcastu Romancov a spol. povídají Filip Zajíček a Michael Romancov.
Mon, 20 May 2024 - 21min - 25 - Co vám o druhé světové válce ve škole (nejspíš) neřekli?
Stále žijeme ve světě, jehož základy byly položeny na konci druhé světové války. Přesto při diskuzích o tomto konfliktu spoustu podstatného vynecháváme. Proč lze prohrát i vítězství? Kdo uměl své válečné úsilí lépe koordinovat? A proč je výkonnost továren často důležitější než jednotlivé bitvy? O tom a mnohém dalším si v dalším díle podcastu Romancov a spol. povídají Filip Zajíček a Michael Romancov.
Mon, 13 May 2024 - 20min - 24 - První porcování planety v režii Evropanů. Jak k tomu došlo a co nám to říká o našich představách o světě?
Přesně před 530 lety si začali Evropané poprvé ve velkém rozdělovat svět. Přesněji tu část, o kterou měli v roce 1494 zájem vládci území, jež dnes nazýváme Španělsko a Portugalsko. O tom, jak k tomu došlo a jak se mění naše představy o světě a jeho hranicích, si v dalším díle podcastu Romancov a spol. povídají Filip Zajíček a Michael Romancov.
Mon, 06 May 2024 - 21min - 23 - Apartheid skončil, proč rozdělení trvá? JAR slaví 30 let od prvních demokratických voleb
Jihoafrická republika slaví takzvaný Freedom Day, kterým si letos připomíná už třicet let od prvních demokratických voleb. V roce 1994 jimi vyvrcholil několikaletý proces, jenž ukončil apartheid. Jak složité bylo uspořádat hlasování, kterého se poprvé za dekády mohli zúčastnit všichni občané země? Jak se podobala transformace JAR té v Československu? A proč se pojem apartheid skloňuje na mezinárodní scéně i dnes? O minulosti i současnosti Jihoafrické republiky si v dalším dílu podcastu Romancov a spol. povídají Dominika Píhová a Michael Romancov.
Mon, 29 Apr 2024 - 21min - 22 - Katyň 1940: proč je osmdesát let starý masakr opakovaně předmětem propagandy?
V dubnu 1943 odhalilo nacistické Německo masové hroby v polské Katyni, které obratem umě propagandisticky využilo. Sovětský svaz svou vinu na zmasakrování asi 22 000 lidí mnoho desetiletí popíral. Tato historická kapitola je však až dodnes předmětem dezinformací, soudních sporů… a stále i propagandy. Ostatně naposledy před několika dny ruská média informovala o údajných materiálech FSB, které opět vinu svalují na Němce. Proč? O Putinově výkladu dějin druhé světové války, tehdejší světové politické dynamice, Mnichovské dohodě z pohledu Polska nebo polsko-ukrajinských vztazích si v nové epizodě podcastu Romancov & spol. s politickým geografem Michaelem Romancovem povídala redaktorka Deníku N Anita Haas Mejzrová.
Mon, 22 Apr 2024 - 21min - 21 - Tiká tu ekologická bomba? Námořní katastrofy nejsou jen Titanic a Sewol, ale i nebezpečná ruská flotila
Titanic se potopil v dubnu 1912. O století později, v dubnu 2014, oplakávali rodiče své děti po zkáze trajektu Sewol. Proč ani po sto letech a mnoha tragédiích neumíme chránit všechny životy na moři? A čím nám hrozí budoucnost? Námořní katastrofy v podcastu Romancov & spol. s Michaelem Romancovem a Magdalenou Slezákovou.
Mon, 15 Apr 2024 - 20min - 20 - Čára, která rozparcelovala Blízký východ. Jak rozumět více než sto let staré linii v písku?
Tajná Sykes-Picotova dohoda mezi Británií a Francií rozdělila ještě během první světové války Blízký východ. O této zásadní linii v písku, diplomatických úskocích a také mocných a trochu i nemocných impériích si v dalším díle podcastu Romancov a spol. povídají Filip Zajíček a Michael Romancov.
Mon, 08 Apr 2024 - 20min - 19 - Náboženské války byly vždy ty nejničivější. Jsou definitivně minulostí?
Náboženské války nejsou zdaleka jen letité a líté boje katolíků s protestanty, křížové výpravy, Husité nebo islámská dobývání. Kromě krvavých kapitol v učebnicích ale po sobě zanechaly také základy dnešních principů mezinárodních vztahů. A parametry svaté války navíc do jisté míry splňuje i aktuální ruská agrese na Ukrajině. Jsou staletí náboženských válek definitivně za námi? V nové epizodě podcastu Deníku N Romancov & spol. probrala s politickým geografem Michaelem Romacovem dějiny a souvislosti náboženských konfliktů v Evropě a okolí redaktorka Anita Haas Mejzrová.
Mon, 01 Apr 2024 - 19min - 18 - Kdo všechno obchodoval s otroky? A proč má pořád smysl se o tom bavit?
Na fenoménu otroctví lze dobře ilustrovat, jak je náš svět složitý a historicky, ekonomicky i geograficky propojený. A protože na 25. března připadá Mezinárodní den památky obětí otroctví a transatlantického obchodu s otroky, povídá si v dalším díle podcastu Romancov a spol. Filip Zajíček s Michaelem Romancovem právě o tomto tématu.
Mon, 25 Mar 2024 - 21min - 17 - 75 let NATO, 25 let v NATO. Jak se rodila Severoatlantická aliance a co ji čeká teď?
Jak se stalo, že Československo paradoxně hrálo důležitou roli ve zrodu NATO? Proč se vlastně tolik pozornosti upírá na severní Atlantik jako nějak definované území a jak se hrálo o to, aby se Aliance rozšířila na východ? V podcastu Romancov a spol. debatují redaktor Deníku N Jan Wirnitzer a politický geograf Michael Romancov.
Mon, 18 Mar 2024 - 21min - 16 - Romancov a spol. speciál: Co znamená v Rusku svoboda?
Kdy bylo Rusko nejsvobodnější? Proč jsou pojmy svoboda a demokracie v tamním kontextu často spojeny s anarchií a chaosem? A záleží nám vlastně dost na naší svobodě? Ve speciálním vydání podcastu Romancov a spol. debatují nad otázkami Filipa Zajíčka reportérka Petra Procházková a politický geograf Michael Romancov.
Mon, 11 Mar 2024 - 20min - 15 - Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?
Podruhé se v podcastu Romancov a spol. vydáváme za oceán, abychom se pokusili poukázat na rozdíly mezi Evropou a USA, tentokrát však více z české perspektivy. Zatímco v Česku o informace z Ameriky není nouze, Česko je pro Američany zemí buď zcela neznámou, nebo „ztracenou“ kdesi v Evropě. Co v České republice nevíme o Spojených státech a co v USA nevědí o nás? Jaké české téma v nich rezonuje? A co formovalo vztah Evropy k USA? Na lince Praha–Miami si o tom povídali politický geograf Michael Romancov s Janou Ciglerovou, americkou zpravodajkou Deníku N.
Mon, 04 Mar 2024 - 20min - 14 - Krymská válka, Afghánistán, Ukrajina. V čem se rýmují dějiny ruského válčení a co s tím?
Paralely jsou nebezpečná věc, přesto jsme se o nějaké opatrně pokusili. Hledali jsme vzorce, které se ve válčení s účastí Ruska opakují – od poloviny 19. století a krymské války až do té dnešní, stále probíhající agrese proti Ukrajině. Teď jsou dva roky od plošné ruské agrese proti Ukrajině, 15. února jsme si připomněli 35. výročí sovětského stažení z Afghánistánu. Kam jsme se za tu dobu posunuli? V podcastu Romancov a spol. mluví politický geograf s redaktorem Deníku N Janem Wirnitzerem.
Mon, 26 Feb 2024 - 20min - 13 - Komunistická. Odstřižená. Šílená. V čem všem se pleteme, když mluvíme o Severní Koreji?
Za ostnatým elektrickým drátem leží království tmy, zmaru a šílenství – anebo ne? V novém dílu podcastu Romancov & spol. se Michael Romancov a Magdalena Slezáková vydávají do skutečné KLDR: krutého, ale racionálního režimu, který často klame tělem. Co z toho získá Vladimir Putin, který se tam už brzy chystá?
Mon, 19 Feb 2024 - 20min - 12 - O sexuálním násilí ve válečných konfliktech: Proč nesmíme zapomenout?
Sexuální násilí je součástí ozbrojených konfliktů po celém světě od nepaměti. Na mezinárodní scéně se však jako válečný zločin objevuje až ve 20. století. Tento typ násilí se ale rozhodně nepojí jen s konflikty minulými, na aktuálnosti a naléhavosti téma nabírá také v současnosti. Proč je potřeba o sexuálním násilí coby nástroji války mluvit i dnes? A jak nám v jeho chápání mohou pomoct dějiny Japonska, Německa, Rwandy, nebo USA? Nejen na to v rozhovoru s Dominikou Píhovou odpovídá politický geograf Michael Romancov.
Mon, 12 Feb 2024 - 20min - 11 - Život a doba Alžběty II.: jak se změnil svět za jejího vládnutí?
Královna Alžběta II. během dlouhých 70 let vládnutí a ještě delšího života zažila mnohé: vzestup a pád Třetí říše, začátek i konec studené války, rozpad Britského impéria, vstup i vystoupení Británie do EU, pád Berlínské zdi a socialismu v Evropě i nástup technologií či vzestup klimatické krize. Jaký byl svět v únoru 1952, kdy přebrala žezlo po svém zesnulém otci, králi Jiřím VI.? Jaké světové i domácí události definovaly každou dekádu její vlády? Jak proměnila přístup monarchy k poddaným? A co opomněl seriál Koruna? Na to a mnoho dalšího odpovídali v nové epizodě podcastu Romancov & spol. politický geograf Michael Romancov a Anita Haas Mejzrová.
Mon, 05 Feb 2024 - 20min - 10 - Žijeme v indickém století? O elixíru Naréndry Módího a úskalích vítězství nad kolonialismem
26. ledna, svátek nezávislé Indie. Asijský obr slaví svobodu, kterou si vydobyl na Britech, a sebevědomě vzkazuje světu: „Tohle století patří nám!“ Ale je opravdu svobodný? A co může jeho proměnu ve světovou velmoc ohrozit? Odpovídá nový díl podcastu Romancov & spol. – tentokrát se Michaela Romancova ptá Magdalena Slezáková.
Mon, 29 Jan 2024 - 20min - 9 - Svět v roce 2024: Jak si nasadit brýle politického geografa?
Už teď se dá říct, že i rok 2024 bude plný turbulentního dění. Kterých souvislostí si při pohledu do budoucna všímá Michael Romancov a jak nám při uvažování o světě mohou pomoci pojmy jako geopolitika a geoekonomika, s ním v další epizodě podcastu Romancov & spol. rozebírá Filip Zajíček.
Mon, 22 Jan 2024 - 21min - 8 - Lže, jako když Rudé právo tiskne: o chartistech, antichartistech a životě ve studenou válkou rozpolcené Evropě
Co má společného kasovní trhák Horečka sobotní noci, občanská iniciativa Charta 77 a normalizační seriál Žena za pultem? Rok vzniku. A že o tom, zda se o nich československá veřejnost na stránkách novin dozvěděla, rozhodovala strana a vláda. Konkrétně s Chartou 77 a jejími signatáři se Čechoslováci mohli poprvé seznámit 12. ledna 1977 ve článku stranického Rudého práva s názvem „Ztroskotanci a samozvanci“. Jak se v okupovaném socialistickém Československu ležícím za železnou oponou žilo, co znamenala pro společnost kampaň Anticharta a klid na práci, co prožívaly rodiny poznamenané emigrací i širší historické a geopolitické souvislosti rozpolcené Evropy druhé poloviny 20. století v nové epizodě podcastu Romancov & spol. rozebírá s Michaelem Romancovem Anita Haas Mejzrová.
Mon, 15 Jan 2024 - 21min - 7 - Vztah Evropy a Spojených států: co ho určuje a proč je podobný vztahu rodiče a dítěte?
Ameriku založili Evropané jako nový svět, který měl být lepší než ten starý. Evropa se pak dlouho stavěla k Americe přezíravě, to se ale postupně změnilo. Čím a proč? Co budou pro vzájemné vztahy znamenat letošní volby? A jak jinak by se USA stavěly k ruské válce, kdyby byl u amerického kormidla Donald Trump? Politický geograf Michael Romancov odpovídá v podcastu na otázky Jany Ciglerové.
Mon, 08 Jan 2024 - 22min - 6 - Od Petra Velikého k Putinovi: Jsou Rusové tolerantnější k násilí?
Prosinec byl v ruské a sovětské historii často měsícem dramatických změn. Někdy hodně krvavých. V posledním měsíci kalendářního roku v roce 1922 vzniklo impérium, které zasáhlo do životů stovek miliónů lidí. O skoro 70 let později, zase v prosinci, se tento moloch rozpadl. Letos v prosinci dal ruský vládce Vladimir Putin najevo, že impériu zdaleka není konec. Naopak, obrozuje se. I kdyby to mělo stát tisíce lidských životů. Jak se zrodilo v ruské společnosti přesvědčení, že násilí je přípustné, když je použito k dosažení „bohulibých" cílů? A je krutost součástí ruské mentality? Spolu s Michaelem Romancovem a Petrou Procházkovou hledáme v podcastu Romancov a spol. cestu k pochopení ruské duše.
Mon, 01 Jan 2024 - 19min - 5 - Výročí zvolení de Gaulla: Proč nás Francie nezajímá, i když by měla?
Před 65 lety si Francouzi zvolili do svého čela Charlese de Gaulla – dodnes velmi oblíbeného a často vzpomínaného hrdinu druhé světové války. Francii vedl více než deset let. A změnil podstatně nejen svoji zemi, nýbrž i Evropu a část světa. Jak? Čerpáme z gaullismu dodnes? A proč nás z Čech, Moravy a Slezska tato supervelmoc vlastně moc nezajímá? Proč by měla (i mnohem víc) vysvětlují politický geograf Michael Romancov a redaktorka Deníku N Anita Haas Mejzrová v další epizodě podcastu Romancov & spol.
Mon, 25 Dec 2023 - 22min - 4 - O Vánocích trochu jinak: Kudy jezdí vaše dárky, kdo je vyrábí a co je ohrožuje?
Blíží se Vánoce. V další epizodě nového podcastu Romancov & spol. se proto budeme bavit právě o nich, i když ne v úplně tradičním kontextu. Do pátrání, odkud a kam cestují vaše dárky, jaký poprask umí způsobit vánoční mapa jedné slazené limonády nebo kde se Vánoce vůbec neslaví, se pusťte společně s Michaelem Romancovem a Filipem Zajíčkem.
Mon, 18 Dec 2023 - 23min - 3 - Výročí Pearl Harboru: Co se od Hollywoodu nedozvíte?
Je 8. prosince 2023 a k nám ozvěnou duní hřmot japonských letadel nad Pearl Harborem. Kdy tedy doopravdy začala druhá světová válka? V prvním díle nového podcastu Romancov & spol. vás Michael Romancov s Magdalenou Slezákovou zavedou daleko za kulisy z Hollywoodu. Celou epizodu si poslechněte na herohero.co/romancovaspol, najdete ji taky na stránkách Deníku N v rámci klubového předplatného.
Mon, 11 Dec 2023 - 22min - 2 - O výzvách a vyhlídkách současného světa. Simkanič a Romancov v nulté epizodě
Byl žil jeden politický geograf, kterého se jeho přátelé a příbuzní tak dlouho ptali, proč nemá žádný podcast, až začal zjišťovat, co to vlastně podcast je. A naštěstí se přišel poradit do Deníku N. Začali jsme si povídat, zpřesňovat představy, až nakonec slovo dalo slovo a domluvili jsme se na zbrusu novém podcastu společně. Ten politický geograf se jmenuje Michael Romancov. V nulté epizodě s ním vydavatel Deníku N Ján Simkanič probírá stav dnešního světa, konflikt Izraele s teroristickým hnutím Hamás i plány pro nový podcast Romancov a spol.
Fri, 08 Dec 2023 - 1h 07min - 1 - Rozplétáme zamotaný svět. Začíná podcast Romancov a spol.
Už 8. prosince začíná nový podcast o dění za našimi hranicemi, ve kterém vás politický geograf Michael Romancov se zahraniční redakcí Deníku N provedou důležitými momenty, konflikty i problémy současnosti. Kde leží jejich kořeny? Jaké nečekané souvislosti přehlížíme? Pokusíme se společně rozplést ten zamotaný svět. Každé pondělí najdete ukázku z epizody na Spotify a v dalších podcastových aplikacích. Epizody v plném znění poslouchejte už v pátek, jen na HeroHero a v rámci klubového předplatného Deníku N.
Sat, 25 Nov 2023 - 02min
Podcasts similaires à Romancov a spol.
- Global News Podcast BBC World Service
- ČT24 Česká televize
- Kriminálka Český rozhlas
- Meteor Český rozhlas
- Plus Český rozhlas
- Povídky Báječného léta Český rozhlas
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Kriminálne spisy Rádio Expres
- Rádio Universum Rádio Universum
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送