Filtrer par genre

Уроци по Родинознание с д-р Костадин Костадинов

Уроци по Родинознание с д-р Костадин Костадинов

Костадин Костадинов

Подкаст, в който ще научите интересни исторически факти, свързани с българската история. Водещ на подкаста е историкът д-р Костадин Костадинов, автор на най-четената българска книга - учебника по Родинознание.

10 - КОЙ и ЗАЩО подменя българската ИСТОРИЯ?
0:00 / 0:00
1x
  • 10 - КОЙ и ЗАЩО подменя българската ИСТОРИЯ?

    КОЙ и ЗАЩО подменя българската ИСТОРИЯ?


    Исторически факти свързани с Освобождението на България от турско робство.

    Sat, 25 Sep 2021 - 15min
  • 9 - 3 малко известни факти за Съединението на България

    В този урок по Родинознание ще научите 3 малко известни факти за Съединението на България и от къде започва историята на българското Съединение?

    Приятно слушане!

    д-р Костадин Костадинов

    Mon, 06 Sep 2021 - 18min
  • 8 - Боевете на Шипченския проход през август 1877 година

    Отбраната на Шипченския проход: Една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война.

    Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война през 1877-1878 г. Боевете, които се водят от 09/21 до 13/26 август 1877 г. между защитниците на прохода и турската армия влизат в българската история под името Шипченска епопея.

    Задачата на малобройния руско-български отряд под командването на ген. Н.Г. Столетов, наброяващ около 7 500 души е да спре превъзхождащата я по численост армия на Сюлейман паша /около 27 000 души и резерв от 10 000/, да не й позволи да премине Балкана и да се съедини с турските части в Североизточна България в помощ на обсадената в Плевен армия на Осман паша. Сраженията за Шипка започват на 09/21 август 1877 г.

    В течение на шест дни българи и руси с огън и щик отблъскват непрекъснатите атаки на турските табори. Най-тежък и решаващ за отбраната е третият ден – 11/23 август, когато турците все повече затягат обръча около защитниците, а боеприпасите са на привършване. Следобед Сюлейман паша хвърля в боя всичките си резерви срещу центъра на отбраната.

    В този най-критичен момент, когато изглеждало, че Шипка ще падне, от Габрово пристига първото подкрепление, изпратено от ген. Радецки. Надвечер пристигат всички роти на 16 стрелкови батальон и след ожесточен бой турците отстъпват. Шипка е спасена!

    Sun, 08 Aug 2021 - 10min
  • 7 - Българите в Беломорска Македония

    Българите в Беломорска Македония

    ---

    През 2005 г. снимах първия филм за забравените българи в Беломорска Македония - "Един народ сме". Никога няма да забравя как на границата ни върнаха два пъти за глупости, как не ни пускаха да минем с камерата, как в едно българско село в Костурско полицията ни арестува за кратко, само защото пеехме на висок глас в колата народната песен "Смиляна" на Любка Рондова, как видяхме хора, чиито бащи и дядовци са били убити от гърците само защото са били българи, как същите тези хора се озъртаха, когато говореха с нас на български, защото ги беше страх да не ги чуе някой грък, как дори и днес гърците заличават всички следи от българщината в нашето Беломорие. Това беше през 2005 г. Бях на 26 години, България не беше в Европейския съюз. Сега, през 2021 г., съм на 42 години и България е в ЕС. Единственото нещо обаче, което се е променило за тези 16 години, е минаването на границата, което става лесно и бързо. Всичко друго обаче си е същото.   

    Понеже непрекъснато слушам мантрите как ЕС е панацея за всички проблеми, как разрешава национални противоречия и малцинствени проблеми, решиха да направя един кратък репортаж за днешното състояние на българщината в Беломорска Македония. 

    В него ще видите старият български град Костур, намиращата се в него църква „Свети Архангели Митрополитски“ (където и изобразен българският цар Михаил II Асен), комитското гробище до с. Апоскеп (където са погребани десетки български четници и войводи от ВМОРО), с. Шиштево и родната къща на народната певица Любка Рондова, базиликата "Св. Ахил"  на о-в Св. Ахил в Малкото Преспанско езеро, където се намира гробът на българския цар Самуил.   На нито едно от тези места няма да видите дори и най-малък знак, че те са част от българското културно наследство. Да не говорим за това, че българското малцинство в Гърция продължава да е непризнато - за гръцкото правителство българи в Беломорска Македония няма и никога не е имало. Е? Нали ЕС решава всякакви проблеми? Или решава всякакви други проблеми, само не и български?   

    Тук е момента да спомена и нещо друго. Все пак за да се случи каквото и да е в това направление трябва да има активност и от страна на българското правителство. А то, откакто сме влезли в ЕС, мълчи - срамно и жалко мълчи. Не че и преди това е говорило каквото и да е по този въпрос, разбира се.   Общо взето нашите правителства мълчат от 1944 г. насам. Още по-срамното е, че през 7 от последните 10 години страната ни се управлява партии, определящи се за патриотични. Нещо повече - от 2007 г. досега в Европейския парламент непрекъснато има български евродепутати, определящи се като патриоти (първо от Атака, а сега от т. нар. ВМРО). За тези 14 години нито един от тях, нито веднъж, повтарям, НИТО ВЕДНЪЖ, не повдигна въпроса за българското малцинство в Гърция и за спазването на неговите права.   Толкова по този въпрос, изводите ги оставям на вас. Аз мога да кажа само едно нещо за финал - време ни е за Възраждане! 

     ще направя всичко по силите, заедно с моите съмишленици от Възраждане, сънародниците ни в Беломорието да получат закрилата на българската държава.

    Sun, 25 Jul 2021 - 21min
  • 6 - Битката при Константинопол (717 – 718 г.)

    Българският хан Тервел разгромява арабите при Константиопол и спасява Европа от арабско нашествие. Едно от най-значимите събития в историята на Европа!


    Изображение: Васил Горанов

    Sun, 18 Jul 2021 - 31min
Afficher plus d'épisodes