Podcasts by Category
- 5595 - Korelacje - festiwal, gdzie film i literatura dialogują ze sobą
- Bazujemy na dwóch przepięknych sztukach, czyli na filmie i literaturze. Dzieje się tak za sprawą połączenia filmu z osobami, które doskonale parają się językiem polskim, przepięknie piszą i trochę wklejają się w ścieżki dźwiękowe filmów, tworząc w pewnym sensie słuchowiska - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje.
Thu, 14 Nov 2024 - 5594 - Historia osiedli mieszkaniowych. Modernizm odpowiedzią na brak mieszkań?
Historia osiedli mieszkaniowych związana jest z nagłym napływem ludności, która nie miała po prostu gdzie mieszkać. W XIX wieku było to związane z rewolucją przemysłową. XX wiek i problemy mieszkaniowe są już efektem wojen i ogromnych zniszczeń.
Thu, 14 Nov 2024 - 5593 - Dzieło na podstawie manuskryptów Gombrowicza. "HI§TORY" w Operze Królewskiej
To dzieło, w którym autor szuka swojego głosu wobec rodziny, społeczeństwa, a przede wszystkim historii - tak o operze "HI§TORY" mówi kompozytor i autor libretta Michał Dobrzyński. Dzieło powstało na podstawie manuskryptów i niepublikowanych dotąd fragmentów dramatu "Historia" ("Operetka") Witolda Gombrowicza. Rękopisy pisarza przekazała Rita Gombrowicz.
Thu, 14 Nov 2024 - 5592 - Nie tylko rzeźby... Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej
Powracamy do Historycznej Pracowni Artystycznej Wandy Czełkowskiej, jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku. Warto zaznaczyć, że poza rzeźbiarstwem zajmowała się także rysunkiem i malarstwem. O mniej znanych dziedzinach twórczości rzeźbiarki w "Kwadransie bez muzyki" opowiedzieli Ona Winogrodzka, spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej, oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Thu, 14 Nov 2024 - 5591 - Serialowa historia o dzieciach atypowych. Tomasz Tyndyk: to duża aktorska przygoda
Tomasz Tyndyk zagrał jedną z głównych postaci w serialu "Matki pingwinów". Obraz ten niósł za sobą wiele wyzwań. Związane były z opowiadaną historią, ale i pracą z dziećmi. Aktor przyznał w Programie 2 Polskiego Radia, że swoją grą zaskoczyła go także Krystyna Janda.
Thu, 14 Nov 2024 - 5590 - Alissa Valles o przekładaniu twórczości Zbigniewa Herberta na język angielski
"Miał umysł, któremu zadawanie fundamentalnych pytań - o naturę sprawiedliwości, prawdy, miłości i piękna - przynosiło ulgę nawet w najbardziej gorzkich czasach" - pisze o twórczości Zbigniewa Herberta Alissa Valles. To amerykańska poetka i tłumaczka poezji, prozy oraz listów autora "Pana Cogito" na język angielski.
Wed, 13 Nov 2024 - 5589 - Carrie Mae Weems. Od zdjęć kuchennego stołu do National Medal of Arts
Carrie Mae Weems to amerykańska artystka, która 21 października jako pierwsza Afroamerykanka odebrała National Medal of Arts w dziedzinie sztuk wizualnych, najwyższe wyróżnienie państwowe w dziedzinie sztuki w Stanach Zjednoczonych, przyznawane przez prezydenta. Dekadę temu, również jako pierwsza czarna artystka, doczekała się solowej retrospektywy twórczości w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
Wed, 13 Nov 2024 - 5588 - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Wydarzenie, które rozwija wyobraźnię
"Żywioły wyobraźni" - to tytuł i motyw przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który rozpocznie się 20 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Przez kilka dni artyści z Polski i z zagranicy opowiadać będą baśnie, mity, eposy, a także prezentować literaturę współczesną i opowieści zaangażowane społecznie.
Wed, 13 Nov 2024 - 5587 - Niecodzienna inicjatywa Stowarzyszenia Muzyków Orkiestry Polskiego Radia. Koncert "Jak rosła Orkiestra?"
Wyjątkowa lekcja muzyki dla młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej oraz młodszych licealistów. Koncert zatytułowany "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego radia w Warszawie" pod batutą szefa, maestro Michała Klauzy to niepowtarzalna okazja, by posłuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej i poznać nietuzinkową historię.
Wed, 13 Nov 2024 - 5586 - Festiwal Musica Privata już po raz 12. Czym jest muzyka prywatna?
Festiwal Musica Privata to wydarzenie, które wcale nie jest prywatne, choć niektóre koncerty odbywają się w mieszkaniach. Jego nazwa nawiązuje do czegoś zupełnie innego. Skąd się wzięła i co oznacza termin muzyki prywatnej?
Wed, 13 Nov 2024 - 5585 - Rosyjska kultura w służbie imperializmu. Opozycja nie jest wyjątkiem
Historia Rosji związana jest z okrutnymi władcami i ambicjami imperialistycznymi. Jednak nawet w kraju, gdzie każdy przejaw nieposłuszeństwa jest srogo karany, działa opozycja. Jej przedstawicielami są także niektórzy ludzie kultury, sprzeciw wobec władzy zaś ma oryginalny charakter.
Wed, 13 Nov 2024 - 5584 - "Mistrzowie i ich uczniowie" - koncert w krakowskiej Akademii Muzycznej
Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na wyjątkowy koncert z cyklu "Mistrzowie i ich uczniowie". To już siódma odsłona wydarzenia, podczas którego prezentowanych jest dwoje wybitnych twórców, związanych z krakowską uczelnią. Tym razem bohaterami są kompozytorzy: Marek Stachowski - w 20. rocznicę śmierci - oraz Magdalena Długosz, świętująca 70. urodziny.
Tue, 12 Nov 2024 - 5583 - Festiwal Camerimage - branżowy i otwarty na publiczność
- Gośćmi Festiwalu Camerimage od ponad 30 lat są twórcy, których często nie znamy z nazwiska, ale ich praca jest widoczna we wszystkich najważniejszych tytułach filmowych. W kinie głównym przekazem jest obraz, a tymi, którzy go malują światłem i cieniem są operatorzy/operatorki - mówił w Dwójce Kazimierz Suwała, szef Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu.
Tue, 12 Nov 2024 - 5582 - American Film Festival. "Francuska Włoszka" - komedia o szczęśliwie zakochanych
- Istnieje wiele filmów o rozstaniach, ja chciałam skupić się na szczęśliwej parze. Dwojgu trzydziestokilkulatków, którzy tak bardzo się kochają i są tak bardzo wspierający, że potrafią wskoczyć razem w przepaść - mówiła podczas American Film Festival we Wrocławiu Rachel Wolther, reżyserka filmu "Francuska Włoszka".
Tue, 12 Nov 2024 - 5581 - Ostatnia powieść noblisty. Mario Vargas Llosa postawił kropkę nad "i"?
Rzecz o pasji, namiętnościach i pogoni za marzeniami, a wszystko to w otoczeniu kreolskiej muzyki, która tętni przez całą powieść. "To dla Pani ta cisza" jest według zapowiedzi ostatnią powieścią autorstwa Mario Vargasa Llosy. Czy noblista postawił tym samym kropkę nad "i" w swojej twórczości?
Tue, 12 Nov 2024 - 5580 - Marek Napiórkowski - wirtuoz gitary, który zaczynał od... skrzypiec
Marek Napiórkowski - wirtuoz jazzu, określany mianem czołowego gitarzysty w naszym kraju. Niezmiennie pojawia się na szczytach polskich rankingów i jest doceniany zarówno przez branżę, jak i krytykę. Nic dziwnego - każde nowe przedsięwzięcie tego artysty to podróż w coraz ciekawsze rejony muzyczne, przypieczętowane rozpoznawalnym stylem i niezwykłą charyzmą.
Sun, 10 Nov 2024 - 5579 - Jazz Jamboree - festiwal, na którym bywali wszyscy
Jazz Jamboree to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Pierwszy odbył się w warszawskiej Stodole w 1958 roku pod nazwą Jazz 1958. Przez blisko sześćdziesiąt lat gościł prawie wszystkich najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata. Był nie tylko miejscem wspaniałych koncertów, ale pełnił też rolę środowiskotwórczą.
Sat, 09 Nov 2024 - 5578 - "Bucza" - pierwszy pełnometrażowy film fabularny nakręcony na Ukrainie od wybuchu wojny
Film oparty na prawdziwej historii okupacji obwodu kijowskiego przez wojska rosyjskie, wiosną 2022 roku. "Bucza" to produkcja zbudowana ze wspomnień Konstantina Gudauskasa. Film przypomina o uniwersalnych wartościach i ukazuje krwawe oblicze wojny.
Fri, 08 Nov 2024 - 5577 - Dwie duże wystawy Instytutu Adama Mickiewicza w Niemczech
W Niemczech otwarto dwie duże wystawy poświęcone polskiej sztuce współczesnej. "Zmiana, która nadejdzie" opowiada o zaangażowaniu w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 80 lat. Z kolei druga, międzynarodowa wystawa poświęcona jest pionierce polskiej sztuki feministycznej - Marii Pinińskiej-Bereś.
Fri, 08 Nov 2024 - 5576 - Józef Piłsudski w Sulejówku. Historia, która zaczęła się od nieprzejezdnej drogi
- Józef Piłsudski pierwszy raz do Sulejówka przyjechał wiosną 1921 roku. Wtedy była to malutka wioska z piaszczystymi drogami. Było po deszczu, pojawiło się pełno kałuż, i samochód, którym jechał Piłsudski, po prostu ugrzązł w jednej z nich - mówiła w Dwójce Małgorzata Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Fri, 08 Nov 2024 - 5575 - Festiwal "Jazz w Filmie.PL". "Jazzowa muzyka filmowa to nie tylko Krzysztof Komeda"
Muzyka filmowa i jazz mają wbrew pozorom wiele wspólnego. Festiwal "Jazz w Filmie.PL" postawił sobie za cel popularyzację tych związków. W tegorocznej edycji wydarzenia główny akcent zostanie położony na twórczość Andrzeja Trzaskowskiego.
Fri, 08 Nov 2024 - 5574 - Rasa Rimickaite o dzieciństwie spędzonym w Kownie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Fri, 08 Nov 2024 - 5573 - Rasa Rimickaite o losach swojej rodziny w czasie, gdy Litwa była jedną z republik Związku Radzieckiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Fri, 08 Nov 2024 - 5572 - Rasa Rimickaite o początkach z Polską (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Fri, 08 Nov 2024 - 5571 - Rasa Rimickaite o pracy w Redakcji Litewskiej Polskiego Radia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Fri, 08 Nov 2024 - 5570 - Rasa Rimickaite o ważnych dla niej ludziach na Litwie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Fri, 08 Nov 2024 - 5569 - Biografia Franza Kafki. Pisarz, który wychowywał się w napięciu
"Biografia" to słowo pochodzące z greki, oznacza "opis życia". Ale biografia zawsze milknie w momencie, gdy urywa się to, co zapisane. Biograf nie doświadcza życia, które usiłuje opisać. Jego zadaniem jest rekonstrukcja, bynajmniej nie faktów, jak może myślałby czytelnik, lecz ich śladów w języku. Podglądacz rzadko kiedy bywa dobrym biografem – pisze Reiner Stach w drugim tomie biografii Franza Kafki.
Fri, 08 Nov 2024 - 5568 - Karolina Ćwiek-Rogalska: opowiadam w tej książce cudze historie, tropiąc swoją własną
- To książka, którą zawsze chciałam napisać. Książka, która dotyczy tematu nurtującego mnie od wielu, wielu lat, naukowo i prywatnie, bo jest o miejscu, z którego pochodzę. Książka, która pozwala mi opowiadać cudze historie, tropiąc swoją własną - mówiła w Dwójce dr Karolina Ćwiek-Rogalska, autorka książki "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty".
Thu, 07 Nov 2024 - 5567 - Chopin czy nie Chopin? Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje
- Tak jak współpracujący z nami muzykolog Jeffrey Kallberg twierdzi, że nie ma raczej wątpliwości, że było to pisane ręką Chopina, tak zastanawiamy się, z muzyką jakiego charakteru mamy do czynienia. Wiemy też, że bywało, że Chopin zapisywał postępy kompozytorskie swoich uczniów - mówił w Dwójce Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Thu, 07 Nov 2024 - 5566 - Festiwal Sacrum Profanum. Łączenie skrajności i niestandardowe koncerty
Festiwal Sacrum Profanum zadebiutował na mapie Polski w 2003 roku. W swoich założeniach miał zestawiać ze sobą muzykę świecką i sakralną XVIII i XIX wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło i przez kilka lat na wydarzeniu królowała abstrakcja. To ma się zmienić w tym roku, jednak nie zabraknie oryginalnych form prezentacji dźwięków.
Thu, 07 Nov 2024 - 5565 - Ruch prometejski i Agencja informacyjna Ofinor
W kolejnym odcinku "Zaułków Historii" rozmawialiśmy z doktorem Pawłem Liberą o Ruchu prometejskim. Na szczególną uwagę zasługuje tu Agencja Ofinor, którą stworzył ukraiński emigrant Mychajło Jeremijew.
Wed, 06 Nov 2024 - 5564 - "Imago" - poetycki dramat postpunkowy w reżyserii Olgi Hajdas
"Imago" to film Olgi Chajdas o różnych odcieniach transformacji. Jednak przede wszystkim to portret kobiety z brawurową rolą Leny Góry, "tętniącą anarchistycznym życiem" muzyką Andrzeja Smolika i zdjęciami Tomasza Naumiuka, któremu udało się uchwycić charakterystyczną przemianę w kulturze końca lat 80.
Thu, 07 Nov 2024 - 5563 - Radykalny tekst w tonie manifestu. "Bulion z gwoździ" Czesława Miłosza
Czesław Miłosz – poeta, pisarz, eseista. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem wzbudzających do dziś największe kontrowersje polskich twórców. Po raz pierwszy wzbudził głośne dyskusje w 1931 roku, publikując w piątym numerze wileńskich "Żagarów" manifest "Bulion z gwoździ". Co postulował w nim poeta?
Thu, 07 Nov 2024 - 5562 - Agnieszka Holland pierwszym "Arcymistrzem Kina"
Tytuł przyznano reżyserce podczas inauguracji festiwalu w Gdyni. Jest czterokrotną zdobywczynią Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Platynowych Lwów za całokształt twórczości. W tym roku otrzymała też Polską Nagrodę Filmową Orły 2024 za osiągnięcia życia.
Wed, 06 Nov 2024 - 5561 - "Żywy Róż" ponownie na krakowskich Plantach. Bettina Bereś odtworzyła performens swojej matki
"Żywy Róż" to tytuł performansu Marii Pinińskiej-Bereś. Po ponad czterdziestu latach odtworzyła go na krakowskich Plantach Bettina Bereś. Córka i opiekunka spuścizny artystki posadziła krzew róży, odtwarzając tym samym gest swojej mamy z 1981 roku. Jaki wymiar dziś możemy przypisać tej manifestacji?
Wed, 06 Nov 2024 - 5560 - Ignacy Jan Paderewski. Celebryta w USA i ważna postać w Poznaniu
Osią festiwalu Paderewski Festival 2024 jest szwajcarski okres życia wirtuoza. Nad Jeziorem Genewskim spędził on ponad 40 lat, łącząc działalność artystyczną z polityczną i charytatywną. Prawdziwą gwiazdą ten jeden z ojców niepodległości Polski był jednak w Stanach Zjednoczonych i odradzającej się Polsce.
Wed, 06 Nov 2024 - 5559 - "Janusz Olejniczak in memoriam" - wieczór wspomnień wybitnego pianisty
"Janusz Olejniczak in memoriam" - taki tytuł nosi koncert i wieczór wspomnień poświęcony pamięci Janusza Olejniczaka - wybitnego pianisty i pedagoga. Wydarzenie, zorganizowane przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ma uczcić pamięć artysty, który przez wiele lat inspirował swoich uczniów i pasjonatów muzyki.
Wed, 06 Nov 2024 - 5558 - Przestrzeń do rozmowy o kulturze oraz jej twórcach. Rusza współKongres Kultury
Ponad trzydzieści debat oraz dziewięć wydarzeń towarzyszących, a wśród nich spotkania, spektakle i wizyty studyjne. współKongres Kultury to okazja do podjęcia dyskusji o kondycji świata sztuki oraz twórców kultury.
Tue, 05 Nov 2024 - 5557 - Filmowe święto pod patronatem Drewnianego Smoka. Festiwal Pięć Smaków po raz osiemnasty
Nietuzinkowe wydarzenie kulturalne i spacer filmowymi zakamarkami Azji. Festiwal Pięć Smaków to szansa na wejście w różnorodną tkankę kultur. Wszystko poprzez filmy, które prowadzą dialog z otaczającym światem, dając tym samym niemałe wytchnienie od codzienności. Tegoroczną edycję sygnuje wejście smoka.
Tue, 05 Nov 2024 - 5556 - Robert Piotrowicz i duch organowej mikrotonalności - cz. 1. (Nowa Polska/Dwójka)
Na swojej najnowszej płycie, wydanej w roku ubiegłym, w sztuczne syntezatorowe brzmienia wprowadził Piotrowicz ducha organowej mikrotonalności. Bohaterem cyklu "Nowa Polska" był Robert Piotrowicz, artysta, który od ponad dwudziestu lat komponuje muzykę na syntezatory modularne.
Mon, 04 Nov 2024 - 5555 - Robert Piotrowicz i duch organowej mikrotonalności - cz. 2. (Nowa Polska/Dwójka)
Na swojej najnowszej płycie, wydanej w roku ubiegłym, w sztuczne syntezatorowe brzmienia wprowadził Piotrowicz ducha organowej mikrotonalności. Bohaterem cyklu "Nowa Polska" był Robert Piotrowicz, artysta, który od ponad dwudziestu lat komponuje muzykę na syntezatory modularne.
Mon, 04 Nov 2024 - 5554 - Robert Piotrowicz i duch organowej mikrotonalności - cz. 3. (Nowa Polska/Dwójka)
Na swojej najnowszej płycie, wydanej w roku ubiegłym, w sztuczne syntezatorowe brzmienia wprowadził Piotrowicz ducha organowej mikrotonalności. Bohaterem cyklu "Nowa Polska" był Robert Piotrowicz, artysta, który od ponad dwudziestu lat komponuje muzykę na syntezatory modularne.
Mon, 04 Nov 2024 - 5553 - Problem z interpretowaniem historii. Jak powinny na to odpowiedzieć muzea?
Muzeum to miejsce, które kojarzy się przede wszystkim z historią. Ta ma jednak to do siebie, że może być różnie interpretowana. To samo wydarzenie może mieć wiele spojrzeń. Marcin Napiórkowski - dyrektor Muzeum Historii Polski - ma pomysł, jak na ten fakt odpowiedzieć.
Tue, 05 Nov 2024 - 5552 - "Sadźmy róże" – spotkanie z Włodzimierzem Boleckim
W "Strefie literatury" spotkaliśmy się z profesorem Włodzimierzem Boleckim. Teoretyk i historyk literatury polskiej wydał niedawno książkę "Sadźmy róże. Szkice o literaturze polskiej". Jaki obraz literatury się z niej wyłania?
Tue, 05 Nov 2024 - 5551 - Edvard Munch. Autor "Krzyku" z widmem obłędu
Jego najbardziej znany obraz to "Krzyk". Jednak Edvard Munch jest autorem około 28 tysięcy dzieł sztuki. Dzięki nim możemy obserwować, jak z biegiem czasu zmieniała się jego twórczość. Naznaczało ją widmo obłędu które, jak sam twierdził, krążyło nad jego rodziną.
Tue, 05 Nov 2024 - 5550 - Naczelny fotograf Nowego Jorku. W obiektywie Czesława Czaplińskiego
Fotografuje Nowy Jork od ponad czterdziestu lat. Uwiecznia architekturę, dokumentuje święta i tradycje. Przed jego obiektywem stanęli światowej sławy ludzie świata kultury, nauki czy biznesu. Czesław Czapliński - aby pokazać złożoność i wyjątkowość miasta, które zapiera ludziom dech - wybrał sto zdjęć... spośród miliona.
Mon, 04 Nov 2024 - 5549 - Bałwan z szabelką, grzyby jak drzewa i gruszki na wierzbie. Ryszard Kaja - popularny plakacista polskich miast
Dużo palił, a zabrudzony pędzel maczał w kawie. Uwielbiał kiczowate przedmioty i tradycyjne chińskie meble. Nigdy nie nazywał siebie plakacistą, zawsze malarzem. Paradoksalnie, bo to właśnie seria ponad 160 plakatów jest najbardziej znanym dziełem Ryszarda Kai.
Mon, 04 Nov 2024 - 5548 - Koryfeusz Muzyki Polskiej - wielkie święto polskiej kultury
Wkrótce poznamy laureatów tegorocznej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Podczas gali, która odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, spotkają się największe osobowości polskiej muzyki. Wyjątkowe statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka powędrują do zwycięzców w kategoriach Nagroda honorowa, Odkrycie roku, Osobowość roku i Wydarzenie roku.
Mon, 04 Nov 2024 - 5547 - Czy sztuczna inteligencja zagraża muzyce? "To rzeczy tak humanistyczne, że AI ich nie zastąpi"
Rozwój sztucznej inteligencji budzi w niektórych kręgach poważne obawy o przyszłość wielu profesji. Łukasz Borowicz, który był gościem Cafe "Muza" w Dwójce, ocenił jednak, że muzyka klasyczna nie ma się czego obawiać. Ewentualne zmiany mogą jego zdaniem dotknąć muzykę rozrywkową, ale klasyka jest innym, "cudownym światem".
Sun, 03 Nov 2024 - 5546 - "Ukrzyżowanie" Johanna Joachima Kaendlera. Co tak zachwyca w tej porcelanowej rzeźbie?
W XVIII-wiecznej Europie porcelanowe rzeźby podkreślały splendor i bogactwo dworów królewskich i rezydencji arystokracji. Twórca "Ukrzyżowania" - Johann Joachim Kaendler był rzeźbiarzem pierwszej europejskiej wytwórni porcelany założonej przez Augusta II Mocnego w Miśni. Dzieło to doskonale ukazuje jego talent.
Sun, 03 Nov 2024 - 5545 - Cmentarze i groby. Co mogą o nas powiedzieć?
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy szczególnie pochylamy się nad tymi, którzy już od nas odeszli. Odwiedzając cmentarze, możemy zobaczyć przeszłość i podjąć nad nią refleksję. To właśnie m.in. wartość historyczna stała za rozpoczęciem kwest na renowację zabytkowych pomników.
Sat, 02 Nov 2024 - 5544 - POZALUDZKIE OFIARY LUDZKICH WOJEN
O zwierzętach i ich badaczach w czasie konfliktów zbrojnych. Rozmowa z prof. Piotrem Tryjanowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Sat, 02 Nov 2024 - 5543 - Czym jest nekrodziedzictwo?
Kameralne cmentarze przykościelne, małe wiejskie cmentarzyki, ogromne nekropolie. Można zaryzykować tezę, że większość spoczywających na nich osób w momencie śmierci otoczona była troską i miłością. Ich szczątki zaś pochowane zostały z szacunkiem i zgodnie z pożądanym przez zmarłego rytuałem. Są jednak i takie miejsca, w których ludzkie zwłoki zakopywane były pospiesznie i z pogardą.
Fri, 01 Nov 2024 - 5542 - Sosnowiec - miasto do odkrycia
Sosnowiec to miasto, o którym nie wiadomo zbyt wiele. Większość kojarzy je z zabawnych obrazków z Internetu albo niewybrednych żartów. Anna Malinowska – dziennikarka, a na dodatek rodowita katowiczanka – postanowiła jednak złamać stereotypy i pokazać, że to zdominowane przez bloki miasto ma swoje legendy, mity, gawędy, sensacje kryminalne, a nawet światowej sławy gwiazdy.
Thu, 31 Oct 2024 - 5541 - Sztuka sepulkralna Krzysztofa Bednarskiego
"Wybitni ludzie nie powinni mieć złych nagrobków" - mówi rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski. Od lat projektuje on rzeźby upamiętniające najważniejszych polskich artystów: sarkofagi Krzysztofa Pendereckiego i Adama Zagajewskiego, nagrobki Krzysztofa Kieślowskiego, Ewy Demarczyk, Wojciecha Fangora czy Tomasza Stańki.
Fri, 01 Nov 2024 - 5540 - Pieśni żałobne. Jak dawniej radzono sobie ze śmiercią?
Pieśni żałobne to utwory bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii. Jeszcze niedawno można było usłyszeć je przede wszystkim na wsiach, podczas czuwania albo w trakcie pogrzebu. I chociaż te tradycje w większości regionów zanikły, powoli powraca zainteresowanie dawnymi obrzędami.
Thu, 31 Oct 2024 - 5539 - Polskie sieroty wywiezione do Nowej Zelandii. Audioserial Instytutu Pileckiego i Polskiego Radia
Osiemdziesiąt lat temu do Nowej Zelandii przypłynął statek z 733 polskimi dziećmi na pokładzie. Były to sieroty - ofiary sowieckich wywózek. W założeniu miały zostać w tym kraju do końca wojny. W praktyce większość z nich została tam już na zawsze.
Thu, 31 Oct 2024 - 5538 - American Film Festival. Na ekranie nie zabraknie polityki
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wyboru dokonają wkrótce także uczestnicy 15. edycji American Film Festival. Spośród kilkunastu filmów nowych twórców publiczność wskaże swojego faworyta. Na wydarzeniu nie zabraknie produkcji dotykających tematu polityki.
Thu, 31 Oct 2024 - 5537 - "Alfabet Gombrowicza": "E"- jak "Esteta"
"Alfabet Gombrowicza: e jak esteta" to audycja, w której wspólnie z prof. Alfredem Gallem (Uniwersytet im. J. Gutenberga w Moguncji) dyskutujemy o postaci Leona z ostatniej powieści Witolda Gombrowicza "Kosmos".
Thu, 31 Oct 2024 - 5536 - Silvia Bolognesi: potrzebuję i abstrakcji, i formy
Dzieciństwo w Sienie, gitara basowa, kontrabas, uczelnia muzyczna… życie Silvii Bolognesi toczyłoby się w regularnym i przewidywalnym jazzowym rytmie, gdyby nie pewien prezent, który wywrócił jej karierę do góry nogami, a potem nadał jej niezwykłego przyspieszenia.
Thu, 31 Oct 2024 - 5535 - Zbigniew Herbert. Zachłanny podróżnik, uważny obserwator
"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Zbigniew Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Ruch był u Herberta wielowymiarowy i nie oznaczał jedynie podróży po świecie. Był także podróżą filozoficzną. - Herbert to ruch widziany na różne sposoby, ruch egzystencjalny - mówiła w Dwójce kuratorka Anna Romaniuk.
Wed, 30 Oct 2024 - 5534 - "Echa i pogłosy". Festiwal Eufonie po raz szósty
Muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje - to tylko kilka z atrakcji, które znalazły się w programie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, który rozpoczyna się 2 listopada.
Wed, 30 Oct 2024 - 5533 - Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
W drugi weekend listopada polskie centrum tańca współczesnego przenosi się do Lublina. To właśnie tam co roku odbywają się Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.
Wed, 30 Oct 2024 - 5532 - Florian Czarnyszewicz: pisarz, żołnierz, policjant
Florian Czarnyszewicz (1900-1964) nie doczekał publikacji swoich powieści w kraju. Tworzył na emigracji, w Argentynie. Jego niewielki dorobek, ledwie cztery powieści, spotkał się jednak, zarówno na emigracji, jak i po latach, w kraju, z entuzjastycznym przyjęciem. Porównania np. do Mickiewicza, Reymonta, Sienkiewicza padały z wielu ust. Zachwycali się jego twórczością Wańkowicz, Pawlikowski, Giedroyc, Czapska...
Wed, 30 Oct 2024 - 5531 - Tokio - symfonia wielkiego miasta
Miasto o milionach twarzy, największa metropolia świata. Tętniąca życiem dżungla skrywająca swoje sekrety i historie. W poniedziałkowej "Nocnej Strefie" nakreśliliśmy portret Tokio przez pryzmat filmów i muzyki.
Tue, 29 Oct 2024 - 5530 - Twórczość Ignacego Jana Paderewskiego. Dlaczego wcześniej był niedoceniany?
Ignacy Jan Paderewski swoją sławę i znajomości, które zdobył podczas kariery pianisty, wykorzystał w budowaniu polskiej niepodległości. Jednak przez swoją aktywność polityczną po wojnie był marginalizowany jako kompozytor. To od pewnego czasu zaczęło się zmieniać - ocenił w Dwójce Michał Szymanowski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.
Wed, 30 Oct 2024 - 5529 - Debata Dwójki: Świat dzieci i dorosłych. Chcemy projektować przyszłość najmłodszych? [WIDEO]
Podejście do dzieci zmieniało się wraz ze zmianami kulturowymi społeczeństw. Nowoczesność przyniosła jasny podział na świat dzieci i dorosłych. Ma on jednak swoje wady i zalety. Jakie elementy w podejściu do dzieci powinniśmy poprawić?
Tue, 29 Oct 2024 - 5528 - Digitalizacja dziedzictwa. Między innowacją a fragmentacją danych
Nowe technologie przychodzą z pomocą również w ochronie dziedzictwa kulturowego. Dzięki rozwojowi specjaliści mogą, jak nigdy dotąd, m.in. dokumentować zabytki. Jednak wraz z rosnącymi możliwościami pojawiają się problemy związane z wykorzystywaniem tych danych. Takimi zagadnieniami zajmą się uczestnicy konferencji "Ether - Eternal Heritage".
Tue, 29 Oct 2024 - 5527 - Wanda Czełkowska - rzeźbiarka, która tworzyła w dawnym warsztacie samochodowym
Przy ul. Magazynowej 14A w Warszawie mieści się Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej - jednej z najważniejszych rzeźbiarek XX wieku. Jest to bez wątpienia przestrzeń niezwykła, choćby dlatego, że w przeszłości działał tu... warsztat naprawczy samochodów ciężarowych.
Tue, 29 Oct 2024 - 5526 - Maria Halber z Nagrodą Conrada za debiut. "Biorę na siebie ciężar oczekiwań"
- Takie wyróżnienie dodaje skrzydeł, ale jest to również jakiegoś rodzaju zobowiązanie. Ten ciężar oczekiwań jest jednak troszkę większy; cięższy ciężarem tych skrzydeł. Pewnie przyjdzie mi się z tym zmierzyć, ale wezmę to na siebie - mówiła w Dwójce Maria Halber, laureatka Nagrody Conrada za swą debiutancką powieść "Strużki".
Tue, 29 Oct 2024 - 5525 - Poeta o różnych obliczach. Stulecie Zbigniewa Herberta - mistrza i inspiracji
Jedni zapamiętali jego słynne wybuchy wściekłości i gniewu, do dziś nosząc w sobie urazę. Dla innych był wspaniałym kompanem i przyjacielem. Potrafił uwodzić ludzi swoją błyskotliwością, poczuciem humoru. Bywał duszą towarzystwa. Jednocześnie miewał ciężkie depresje, podczas których izolował się od ludzi. Wybitny poeta kończyłby 100 lat.
Tue, 29 Oct 2024 - 5524 - Anna Pol: moja okładka stała się trochę symbolem książki "Chłopki"
- Autorka na początku nie była przekonana do tej okładki. W tym przypadku miałam jednak pewność, że to dobry pomysł. Na szczęście miałam po swojej stronie całe wydawnictwo, które czuło podobnie. Dziś zadowolona jest także sama autorka - mówiła w Dwójce Anna Pol o książce Joanny Kuciel-Frydryszak pt. "Chłopki", której okładkę zaprojektowała.
Mon, 28 Oct 2024 - 5522 - Marcin Markowicz, Szymon Krzeszowiec i nagrania nowej muzyki węgierskiej
Nową muzykę węgierską można porównać do rozległego i silnie wyodrębnionego pasma górskiego, którego trzy główne szczyty znaczone są nazwiskami Béli Bartóka, Györgya Ligetiego oraz Györgya Kurtága – napisał o płycie "Projekt Hungarica 2" Marcin Trzęsiok.
Mon, 28 Oct 2024 - 5521 - XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gorący "Peer Gynt" na początek
- Uważam, że z repertuarem powinno być nieco tak jak w Muzeum Narodowym, gdzie mamy stałą wystawę, czyli w naszym przypadku balety klasyczne, ale również balety bardzo liczące się w historii XX i XXI wieku. Chcemy też robić rzeczy jeszcze bardziej współczesne - mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Mon, 28 Oct 2024 - 5520 - Światowy Dzień Animacji. Jaka jest przewaga tego gatunku nad kinem aktorskim?
Film animowany bardzo często kojarzy się z produkcjami dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego. Adriana Prodeus wyjaśniła w Dwójce, że ten gatunek ma wyjątkową zdolność trafiania do widza dzięki zaufaniu, jakim jest obdarzany. Widzowie nie pytają, czy historia przedstawiona na ekranie jest możliwa. W animacji bowiem wszystko jest możliwe.
Mon, 28 Oct 2024 - 5519 - Tomasz Strahl - entuzjasta muzyki dawnej zaprzyjaźniony z muzyką współczesną
Znakomity solista i wybitny kameralista. Muzyk koncertujący z najsłynniejszymi orkiestrami i największymi mistrzami batuty. Autor wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wiolonczelista Tomasz Strahl był gościem radiowej Dwójki.
Sun, 27 Oct 2024 - 5518 - Sukcesy, porażki i zmiany w Ameryce Południowej
W cyklu "Strefa literatury – To fakt" spotkaliśmy się z Arturem Domosławskim. Z reporterem rozmawialiśmy o jego nowej książce reporterskiej "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei".
Sun, 27 Oct 2024 - 5517 - Targi Książki w Krakowie: Piotr Pytlakowski z nagrodą im. Jana Długosza
Targi Książki w Krakowie to blisko pół tysiąca wystawców, prezentujących nowości wydawnicze. Czytelnicy z kolei mają niepowtarzalną okazję, by spotkać się z ulubionymi autorami. To także świetny moment, aby poznać laureata Nagrody im. Jana Długosza. W tym roku został nim Piotr Pytlakowski, autor reportażu "Strefa niepamięci".
Sat, 26 Oct 2024 - 5516 - Czy trzeba być Polakiem, by dobrze interpretować Chopina?
Czym dziś jest wykonawstwo muzyki narodowej? I czy muzyka tworzona np. przez Chopina, Sibeliusa lub Dvořáka to dobro narodowe, czy już wspólne? W audycji rozmawialiśmy o postrzeganiu różnych sposobów odtworzenia dzieł czeskiej, skandynawskiej i polskiej muzyki narodowej we współczesnej kulturze.
Sat, 26 Oct 2024 - 5515 - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dom sztuki i miejsce spotkań
Kontrakt na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisano w lutym 2019 roku. Choć sama koncepcja znana była już przed kilkunasty laty, to na jej realizację musieliśmy trochę poczekać. Teraz jednak warszawiacy i turyści mogą cieszyć obiektem z wieloma pomieszczeniami oraz przestrzenią wystawową o powierzchni ponad 4500 metrów kwadratowych.
Fri, 25 Oct 2024 - 5514 - Finałowy koncert festiwalu Jazz Juniors i rozmowa z Nilsem Petterem Molværem
W Jazzowym Klubie Dwójki zaprosiliśmy na retransmisję finałowego koncertu tegorocznej edycji festiwalu Jazz Juniors, którego dyrektorem artystycznym jest Molvær. Koncert poprzedziła rozmowa, którą z liderem zespołu przeprowadził Janusz Jabłoński.
Thu, 24 Oct 2024 - 5513 - 66. Jazz Jamboree – trzy dni święta fanów jazzu
Nowatorskie, eksperymentalne brzmienia z elementami wielu gatunków muzycznych, legendarni wykonawcy i nowe, ale już uznane nazwiska. Rusza 66. odsłona Jazz Jamboree, czyli jednego z najstarszych festiwali jazzowych w Europie.
Fri, 25 Oct 2024 - 5512 - Charytatywny koncert "Nadzieja – Razem dla Was!". Pomóżmy ofiarom powodzi
"Nadzieja - Razem dla Was" to inicjatywa realizowana przy ścisłej współpracy mediów publicznych i prywatnych. Koncert jest symbolem solidarności i zaangażowania w niesienie pomocy potrzebującym. - To okazja, żeby po raz kolejny pomóc ludziom, którzy potrzebują wsparcia - mówiła w Dwójce Ula Kaczyńska, która współprowadzi sobotnie wydarzenie.
Fri, 25 Oct 2024 - 5511 - Sztuczna inteligencja - partner czy zagrożenie?
Czy maszyny zastąpią ludzi w miejscu pracy, czy może staną się naszymi partnerami w twórczej współpracy? O potencjale AI i przyszłości relacji człowiek-maszyna opowiadała prof. Aleksandra Przegalińska.
Fri, 25 Oct 2024 - 5510 - Irena Jun: wiersz był moim towarzyszem od dziecka
- Moja matka, której wszystko zawdzięczam, była poetką z zamiłowania - pisała wiersze i mówiła wiersze. Ja też próbowałam je wymyślać, gdy miałam, zdaje się, 4 lata. "Złocisty listopadzie, co mieszkasz na złocistych liściach. Kocham Ciebie listopadzie", napisałam. Dziś zarówno mnie to rozczula, jak i rozśmiesza - mówiła w Dwójce aktorka Irena Jun.
Thu, 24 Oct 2024 - 5509 - "Faust" w Teatrze Narodowym. Historia osadzona u stóp topniejącego lodowca
Niebawem w Teatrze Narodowym w Warszawie będziemy świadkami premiery spektaklu "Faust". To legendarne dzieło Goethego od lat przyciąga artystów. Wojciech Faruga, który jest reżyserem tego dzieła, opowiedział w Dwójce m.in. o tym, co sprawia, że "Faust" jest dziełem ponadczasowym.
Thu, 24 Oct 2024 - 5508 - Stanisław Hejmowski - adwokat poznańskiego Czerwca '56. "Nadawał ton rozprawom"
Mecenas Stanisław Hejmowski to prawdziwa legenda adwokatury w Polsce. To on nadawał główny ton obronie w procesach po strajkach w czerwcu 1956 roku w Poznaniu. Przez swoją niezłomność stał się wrogiem komunistycznych władz. Jego postać przybliżali w Dwójce dr Piotr Grzelczak, dr Marcin Jurek i dr Rafał Kościański.
Thu, 24 Oct 2024 - 5507 - Tatiana Țîbuleac - doceniona w Polsce ambasadorka literatury mołdawskiej
Karierę rozpoczęła jako dziennikarka. Pracowała w mediach drukowanych oraz jako reporterka i prezenterka wiadomości. Pisarsko zadebiutowała w 2014 roku. Tatiana Țîbuleac jest wielokrotnie nagradzaną mołdawsko-rumuńską autorką książek, doskonale znanych polskim czytelnikom. To oni wyróżnili pisarkę Nagrodą im. Natalii Gorbaniewskiej.
Thu, 24 Oct 2024 - 5506 - Improv a la Harri. Rozmowa z Harrim Sjöströmem - cz. 1. (Nocna Strefa/Dwójka)
Znakomity fiński saksofonista sopranowy nie potrzebuje wielu nut, aby zaznaczyć swoją oryginalność i skierować muzykę zespołu, z którym akurat gra, na właściwe tory. Opowiadając o dźwięku, często sięga po kulinarne analogie.
Wed, 23 Oct 2024 - 5505 - Improv a la Harri. Rozmowa z Harrim Sjöströmem - cz. 2. (Nocna Strefa/Dwójka)
Znakomity fiński saksofonista sopranowy nie potrzebuje wielu nut, aby zaznaczyć swoją oryginalność i skierować muzykę zespołu, z którym akurat gra, na właściwe tory. Opowiadając o dźwięku, często sięga po kulinarne analogie.
Wed, 23 Oct 2024 - 5504 - Improv a la Harri. Rozmowa z Harrim Sjöströmem - cz. 3. (Nocna Strefa/Dwójka)
Znakomity fiński saksofonista sopranowy nie potrzebuje wielu nut, aby zaznaczyć swoją oryginalność i skierować muzykę zespołu, z którym akurat gra, na właściwe tory. Opowiadając o dźwięku, często sięga po kulinarne analogie.
Wed, 23 Oct 2024 - 5503 - Relacja Europa- Chiny. Jaka jest wymiana wiedzy i technologii pomiędzy tymi cywilizacjami?
Na czym polega współpraca między nowożytną cywilizacją Chin i Europy? Co wiemy o Europejczykach działających w Chinach? O tym opowiadał Albert Kozik, tegoroczny laureat Stypendium Start FNP, nagrodzony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej za swoje dotychczasowe osiągnięcia badawcze.
Wed, 23 Oct 2024 - 5502 - Monika Helfer wyróżniona Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus
Autobiograficzny tryptyk rodzinny, w którym autorka przygląda się własnym korzeniom - taka jest powieść "Hałastra". Jej autorka Monika Helfer została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nagrodę otrzymał także tłumacz książki Arkadiusz Żychliński.
Wed, 23 Oct 2024 - 5501 - Portret mężczyzny w czasach przełomu: od ułana do inżyniera
Marszałek Piłsudski, inżynier Karwowski, Lech Wałęsa, a może Adaś Miauczyński? - Jaki był wzorcowy polski mężczyzna ubiegłego wieku? Czy w ogóle istniał? Po historii polskiej męskości, jej archetypów i atrybutów oprowadził nas w Dwójce profesor Wojciech Śmieja.
Wed, 23 Oct 2024 - 5500 - #RazemDlaWas. Katarzyna Dowbor: hojność i potrzeba pomagania powodzianom są niesamowite
- Dzięki hojności naszych widzów i zaufaniu, którym nas darzą, udało się zebrać ponad 13 mln zł. To ogromna suma, która świadczy o tym, że ludzie bardzo przejęli się tym, co wydarzyło się na terenach dotkniętych powodzią - mówiła w Dwójce Katarzyna Dowbor, prezeska Fundacji TVP.
Wed, 23 Oct 2024 - 5499 - Tajne organizacje harcerskie w Polsce 1944-1956
W drugim odcinku "Zaułków historii" spotkaliśmy się z prof. Ewą Rzeczkowską, autorka książki "Bogu, Polsce, bliźnim", z którą rozmawialiśmy o tajnych organizacjach harcerskich działających w Polsce w latach 1944-1956.
Thu, 10 Oct 2024 - 5498 - Marzanna Bogumiła Kielar. Poetka, którą inspiruje geologia
"Zbudowała swój świat, odseparowany, chłodny, wilgotny, lecz przesycony cichą emocją, niepewną, lecz wyczuwalną duchowością, także kobiecy" - tak uzasadniono przyznanie Marzannie Bogumile Kielar Nagrody Poetyckiej "Silesius" za całokształt twórczości. Poetka podzieliła się w Dwójce swoją drogą do poezji oraz tym, dlaczego inspiruje ją geologia.
Tue, 22 Oct 2024 - 5497 - Festiwal NeoArte. Muzyka współczesna, która syntetyzuje różne rodzaje sztuki
- Muzyka współczesna jest absolutnie w centrum naszego festiwalu. Obecnie ma ona jednak różne oblicza i coraz częściej zmierza w kierunku syntezowania różnego rodzaju sztuki. Stąd u nas również wideo-art, taniec i sytuacje performatywne, teatralne - mówił w Dwójce Paweł Kapica, współorganizator festiwalu NeoArte - Syntezator Sztuki.
Tue, 22 Oct 2024 - 5496 - Jak ks. Jerzy Popiełuszko stał się duszpasterzem warszawskich hutników
- Nie znalazłem żadnego konkretnego dokumentu na ten temat. Jak zdążyłem się jednak zorientować, ks. Jerzy Popiełuszko wszystko co czynił konsultował przynajmniej z ks. proboszczem Teofilem Boguckim, który był hierarchą Kościoła - mówił w Dwójce dr Tadeusz Ruzikowski, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989".
Tue, 22 Oct 2024 - 5495 - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - miejsce, które wchłania ludzi
Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwane przez lata otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Już w piątek 25 października w nowej siedzibie MSN rozpocznie się festiwal inauguracyjny, który potrwa kilka dni. W pierwszej kolejności zaprezentowany zostanie sam budynek. - To miejsce będzie przyciągać ludzi - mówił Szymon Maliborski, historyk sztuki i kurator.
Tue, 22 Oct 2024
Podcasts similar to Goście Dwójki
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Other Society & Culture Podcasts
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Sceny zbrodni RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Dorwać bestię RMF FM
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia dla dorosłych RMF FM
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- Bajki dla dorosłych RMF FM
- Historie na Faktach True Crime Krzysztof Michalski
- Dział Zagraniczny Maciej Okraszewski
- Strefa 52 Strefa 52
- Kryminalne Historie Kryminalne Historie
- Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów zurnalistapl
- Olga Herring: True Crime Olga Herring
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Zbrodnie Bez Cenzury Renata z Worka Kości