Filtra per genere
W "RACE PACE - podcasty o bieganiu" wspólnie poszerzamy sportowe horyzonty, aby biegać bardziej świadomie. Audycja to rzetelne informacje od wyselekcjonowanych specjalistów. Jeżeli takie wartości są Ci bliskie - wesprzyj podcast w dalszym rozwoju. ★patronite.pl/racepace ★buycoffee.to/racepace ★KONTAKT: kuba@fmmarketing.pl ★WWW: racepace.pl ★FB: facebook.com/RacePacePodcasty ★IG: instagram.com/kubapawlak_fm/
- 89 - Alternatywy które działają - trening krzyżowy w bieganiu | Jacek Tyczyński
Podcast powstał dzięki społeczności wspierającej nas na Patronite i Buycoffee.to ***
Wprowadzanie do planu treningowego biegacza alternatywnych rodzajów aktywności takich jak rower czy basen ma wiele zastosowań. Możemy dzięki nim przykładowo zwiększyć czas pracy w pożądanych strefach intensywności, minimalizując jednocześnie ryzyko kontuzji i odciążając aparat ruchu, realizować konkretne cele treningowe lub bezpośrednio przyspieszać regenerację.
Aby to robić, trzeba jednak znać z praktyki specyfikę form aktywności, które chcemy implementować oraz wiedzieć jakie interakcje zachodzą między nimi, aby sprawnie poukładać te puzzle w planie.
Niuanse przybliża nam trener i współprowadzący podcast - Jacek Tyczyński
Wed, 27 Nov 2024 - 1h 22min - 88 - Stagnacja VO2max | Amit Batra
Podcast powstał dzięki społeczności wspierającej nas na Patronite i Buycoffee.to *** VO2max to parametr, który wielu wydaje się być Świętym Graalem treningu wytrzymałościowego, a internetowi “trenerzy” ścigają się na najlepsze jednostki do jego poprawy.
Dziś raz na zawsze wyjaśnimy o co chodzi i odczarujemy ten termin. Z pomocą przychodzi nam fizjolog sportowy dr Amit Batra.
Tue, 19 Nov 2024 - 1h 14min - 87 - Maraton w Porto. Czy to dobry wybór?
Podcast powstał dzięki społeczności wspierającej nas na Patronite i Buycoffee.to *** Dziś chciałem zabrać Was na wycieczkę na północ Portugalii - do Porto gdzie odbywa się maraton, z którego przed kilkoma dniami wróciłem. Samo miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie o czym świadczą liczne wyróżnienia i wysokie miejsca w plebiscytach o tej tematyce, ale czy warto brać udział w tamtejszym maratonie? Jak wyglądają, koszty, organizacja, trasa i dla kogo może to być fajna propozycja? Posłuchajcie
***
audycja zawiera lokowanie marki adidas [reklama]
Tue, 12 Nov 2024 - 1h 05min - 86 - Last Dance Barta w GTWS
Ten odcinek nie jest sportową relacją z wydarzenia. Jego wyniki pewnie w większości już znacie, a też format podcastu, to zdecydowanie nie jest coś, co sprawdza się w charakterze newsowym.
Dlatego jadąc na finał Golden Trail World Series z góry założyłem, że chcę zrobić coś zupełnie innego niż większość redakcji. Temat przyszedł do mnie sam i nie zastanawiałem się na nim ani minuty.
Zapraszam Was na reportaż z "ostatniego tańca" Bartka Przedwojewskiego w serii Goldena.
Dziękuję wszystkim osobom, które wystąpiły w odcinku oraz Patronom, bez których wsparcia nie mógłby powstać.
***
Partnerem podcastu jest Golden Trail World Series i marka Salomon [reklama]
Tue, 29 Oct 2024 - 1h 29min - 85 - Czy liczby w sporcie mogą kłamać? | Michał Bernardelli
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o bieganiu, ale przez pryzmat cyferek. Jako osoby uprawiające tak wymierny sport jesteśmy otoczeni przez czasy, tempa, przewyższenia czy dystanse, ale również przez algorytmy pokazujące statystyki i parametry, które przetwarzają w tle mnóstwo danych.
Nasza ciekawość i zamiłowanie do gadżetów oraz technologiczny wyścig zbrojeń ich producentów doprowadziły do momentu, gdy jako użytkownicy rzadko jesteśmy już w stanie przeanalizować skomplikowane zależności i ocenić realnej przydatności parametrów w procesie treningowym.
Z drugiej strony ciekawy jest też rozwój możliwości obliczeniowych oraz sztucznej inteligencji w sporcie wyczynowym.
...no i oczywiście pieniądze w sporcie, bo te również są policzalne.
Aby dowiedzieć się więcej na temat liczb zaprosiłem dziś do studia nie tylko byłego sportowca, biegacza z życiówką 3:41.73 na półtoraka, ale co ważniejsze w kontekście tematu odcinka, specjalistę od obliczeń, zastosowania matematyki i informatyki. Moim gościem jest dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH -dziekan Studium Magisterskiego, kierownik Centrum Wychowania i Sportu, prezes klubu AZS
***
Wesprzyj podcast na PATRONITE
Wed, 23 Oct 2024 - 2h 01min - 84 - Czy Polacy umieją w bieganie? | Zofia Wawrzyniak-Wacko i Marcin Wacko
Do nagrania odcinka zainspirował mnie niedawny Maraton Warszawski. Nie wiem czy wiecie, ale od niedawna start i meta tego biegu jest zlokalizowana w ścisłym centrum miasta w sąsiedztwie Pałacu Kultury. Ta zmiana ma dla mnie taki symboliczny charakter, bo mimo iż Podzamcze i Wisłostrada to nie były peryferia Stolicy, to jednak nowa lokalizacja jest z pewnością odczuwalna nie tylko dla biegaczy, ale również dla Warszawiaków.
Chciałem więc zastanowić się wspólnie czy Warszawiacy, ale też szerzej, czy Polacy są na to gotowi? Jakimi jesteśmy biegaczami i kibicami? Czy mamy szansę w przyszłości zrobić z maratonów święta miast w których się odbywają, podobnie jak ma to miejsce w wielu miejscach na świecie?
Aby poznać opinię biegaczy, którzy od kilkunastu lat zwiedzili na biegowo Polskę, ale również zjeździli kawał świata startując w biegach, pojechałem do Poznania. To tu mieszka, pracuje i na co dzień biega para Zosia Wawrzyniak-Wacko i Marcin Wacko, moi dzisiejsi goście, którzy są świetnymi, ambitnymi biegaczami, animatorami społeczności Kobiety Biegają i autorami podcastu KB.
***
Partnerem podcastu jest Trec Nutrition – oficjalny partner suplementacyjny 46. edycji Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego.
Z kodem RACEPACE15 otrzymacie 15% rabatu na zamówienia powyżej 100 zł na stronie TREC.PL
[reklama]
Sat, 05 Oct 2024 - 1h 28min - 83 - Wypalenie w sporcie | Rafał Żak
Głównym zagadnieniem odcinka jest wypalenie, czyli jedno z dużych wyzwań, z którym borykają się społeczeństwa krajów rozwiniętych we wszystkich obszarach: od związków, po pracę , pasję i hobby. My oczywiście bierzemy na tapet temat sportu.
Rozmawiamy z Rafałem Żakiem - trenerem, mówcą i autorem książek. Rafał na co dzień szkoli menedżerów, ale również innych trenerów. Pomaga rozwijać kompetencje osobiste, najczęściej w zakresie kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów, współpracy zespołowej, efektywności osobistej, komunikacji, korzystania z informacji zwrotnej czy odnajdywania się w zmianie.
Rafał jest również czynnym triathlonistą, dlatego wspólnie podeszliśmy do tematu wypalenia w sposób pragmatyczny i narzędziowy. Rozmawiamy nie tylko o samym zjawisku, ale przedstawimy mechanizmy, których świadomość może pomóc uczynić przygodę ze sportem zdrową i satysfakcjonującą.
Partnerem odcinka jest CITY TRAIL [reklama]
***
Źródła:
strona teorii autodeterminacji https://selfdeterminationtheory.org Ryan RM, Deci EL Self-determination theory and facilitation of intrinsic maotivation, social development, and wellbeing. Am Psychologist. 2000;55(1):68-78 Cresswell SL, Eklund RC. Motivation and burnout among top amateur rugby players. Med Sc Sport Exerc. 2005;37:469-477Mon, 23 Sep 2024 - 1h 33min - 82 - Jak zdobyłam drugie miejsce na CCC? | Martyna Młynarczyk i Jacek Tyczyński
Skalę poziomu zawodnika w biegach górskich mierzy się indeksem ITRA. Dla mężczyzn magiczną granicą określającą wysoki poziom międzynarodowy jest 900 pkt. co do tej pory udało się osiągnąć jedynie dwóm naszym rodakom - Bartkowi Przedwojewskiemu i Andrzejowi Witkowi.
W rywalizacji pań odpowiednikiem tej punktacji jest 775 punktów, które przekroczyła właśnie Martyna Młynarczyk. Jej występ na CCC został wyceniony najwyżej w historii pośród Polek startujących w górach - 791 punktów. Zawodniczka właśnie zameldowała się tym samym w elitarnym gronie wraz z 42 topowymi biegaczkami z całego świata.
Dziś porozmawiamy o tym wyczynie, przygotowaniach, starcie i drodze Martyny, również przez pryzmat osób, które są blisko podcastu RACE PACE.
Jacka Tyczyńskiego czyli współprowadzącego, dziś w roli gościa, który na co dzień trenuje Martynę. Zosi Piotrowicz - ekspertki i dobrego ducha naszej redakcji, z którą Martyna pracuje pod kątem żywienia.Partnerem odcinka jest HOKA - sponsor Ultra-Trail du Mont-Blanc [reklama]
***
Jubileuszowe koszulki RACE PACE
Sun, 08 Sep 2024 - 1h 28min - 81 - Metodą Danielsa po rekord Polski | Mateusz Kaczor
Gość odcinka to z jednej strony najbardziej rokujący długas w Polsce, który wskoczył niedawno na 3. pozycję all-time polskiego maratonu. Z drugiej strony to biegacz, który łączy treningi z samodzielną budową domu, a układając plan treningowy posiłkuje się popularną książką "Bieganiem Metodą Danielsa".
Z Mateuszem Kaczorem porozmawiałem o jego treningu, sportowym rozwoju, presji związanej z odważnymi deklaracjami i internetowym hejcie.
***
Partnerem odcinka jest marka adidas - sponsor 9. Nocnego Półmaratonu Praskiego [reklama]
Za pomoc w realizacji odcinka dziękujemy Studio Burza
Mon, 02 Sep 2024 - 1h 00min - 80 - Zrozumieć Periodyzację | Grzegorz Soczomski
Za terminem "periodyzacja" w kontekście treningu wytrzymałościowego stoi pewna sprzeczność. Z jednej strony, jego znaczenie wydaje się być oczywiste, a z drugiej strony, niezwykle ciężko jest znaleźć w literaturze jednoznaczną definicję i jej kryteria.
Z tego powodu wielu biegaczy i triathlonistów, błędnie rozumieją jej znaczenie i rolę, a metodologia badań, również trenerom nie ułatwia pełnego zrozumienia tematu.
W rozwikłaniu zagadki periodyzacji, w rozmowie z Jackiem Tyczyńskim, pomógł nam Grzegorz Soczomski - trener specjalizujący się w wydolnościowym oraz motorycznym przygotowaniu biegaczy i triathlonistów, a także w powrocie do sportu po kontuzjach.
Odcinek zrealizowaliśmy wyłącznie dzięki Waszemu wsparciu za pośrednictwem Patronite ❤️
Fri, 23 Aug 2024 - 1h 33min - 79 - Tatra SkyMarathon | Reportaż
Chciałem zaprosić Was na wspólną wycieczkę na Tatra SkyMarahon. Jestem przekonany, że ten materiał rzuci zupełnie nowe światło na odwołanie biegu zarówno osobom, które śledziły jedynie medialne doniesienia, jak i nawet części z Was, która była tego dnia na miejscu.
Udało mi się zakulisowo uchwycić całą dramaturgię sytuacji, w której garstka osób, pod silnym naciskiem otoczenia, mediów, sponsorów oraz ciężarem oczekiwań i presją czasu musiała podjąć jedne z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu.
Jakie miała alternatywy? Jak szczegółowo wyglądała dynamika tych wydarzeń? Czy ktoś popełnił błąd? Co będzie dalej z cyklem?
***
Partnerem podcastu jest Golden Trail World Series i marka Salomon [reklama]
Mon, 19 Aug 2024 - 55min - 78 - Być częścią najlepszej grupy treningowej świata | Roksana Słupek
W podcaście wielu ekspertów wspominało, że trening grupowy, to bezwzględny czynnik sukcesu w sportach wytrzymałościowych. Kolejnym potwierdzeniem tej tezy, jest najlepszy wynik w historii polskiego triathlonu olimpijskiego, jaki w Paryżu wywalczyła Roksana Słupek, zajmując 13. miejsce.
Z zawodniczką rozmawiamy nie tylko o igrzyskach, ale również o tym, jaki udział w końcowym sukcesie sportowym ma otoczenie i środowisko, w którym na co dzień funkcjonujemy. Jak wpływa ono na nastawienie, motywację i wiarę w sukces? Czym charakteryzuje się i jak funkcjonuje najlepsza drużyna triathlonowa na świecie, w której Roksana na co dzień trenuje?
Na rozmowę zaprasza Jacek Tyczyński. ***
Odcinek powstał wyłącznie dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem Patronite ❤️
Sun, 04 Aug 2024 - 1h 03min - 77 - Bill Rodgers | Narodziny legendy
Każdy biegacz powinien poznać jego historię! Bill Rodgers aż czterokrotnie wygrał legendarny maraton w Bostonie i zebrał długą listę sukcesów.
Długo zastanawiałem się jak ugryźć podcast o tak kultowej postaci. Mógłbym długo opowiadać o jego przygotowaniach, najlepszych występach, pokonanych rywalach i uzyskanych rezultatach, ale gdybym skupił się jedynie na sportowych aspektach, to obdarłbym ją z wartości oraz przekonań, które miał i kultywował wyjątkowy dla naszego środowiska biegacz.
Oczywiście Bill bardziej znany jest za oceanem, gdzie rozpoczął biegowe tsunami, a przy jego popularności, nasza małyszomania wydaje się mała i niewinna.
Chcę Wam przekazać coś, co mnie uderzyło, podczas przygotowań do tego nagrania. Chodzi o to, że historia Billa wcale nie zaczęła się na Boylston Street czyli mecie bostońskiego maratonu. Nie zaczęła się, jak w przypadku wielu sportowców, wraz z pierwszą poważną wygraną. Zaczęła się zdecydowanie wcześniej, a Boston był w moich oczach bardziej jej zwieńczeniem.
***
Partnerem odcinka jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator Ligi Biegowej. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki [reklama]
Sun, 28 Jul 2024 - 1h 00min - 76 - Jak zarządzać szczytem formy? | Andrzej Witek
W sztuce treningu mówi się, że najtrudniejszą rzeczą wcale nie jest zbudowanie go, lecz zbudowanie go na dzień zawodów. Chodzi o szczyt formy lub inaczej gotowość startową.
Czym innym będzie taka gotowość startowa dla maratończyka z jednym głównym startem w sezonie, a czym innym dla górala, którego sezon może trwać dłużej i składać się z kilku dość istotnych biegów.
Kimś kto opanował proces zarządzania dyspozycją startową w różnorodnych warunkach jest bez wątpienia Andrzej Witek, który od lat testuje na sobie różne ścieżki i chyba odnalazł parę skutecznych skoro na ulicy biega maraton w 2:18 i równolegle w biegach górskich wskoczył aktualnie na szczyt polskich tabel ITRA.
Dzięki tej rozmowie poznacie zależności między strategią przygotowań i periodyzacją, a tym na jaki peak formy możemy w ich skutku liczyć:
na ile precyzyjnie da się wycelować z biegowym sztosem na dzień zawodów? jak szybko da się go powtórzyć? jak skutecznie wypuścić trening oraz jago go nie przekręcić i nie sprzedać za wcześnie dyspozycji?Partnerem odcinka jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator mityngu 1MILA. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]
Tue, 16 Jul 2024 - 1h 22min - 75 - Co zbudował we mnie sport? | Anna Kiełbasińska
Gościem odcinka jest Ania Kiełbasińska, która w ostatnich dniach stała się bohaterką wszystkich mediów z uwagi na ogłoszone, w pełnych dramaturgii okolicznościach, zakończenie kariery.
Audycje RACE PACE nie mają charakteru newsowego i ta rozmowa również w swoim charakterze będzie inna, niż to co aktualnie przebija się w temacie Ani w mainstreamie.
Gdybyście, podobnie jak my w ostatnich dniach, prześledzili najgłośniejsze wywiady z Anią, to moglibyście pomyśleć, że jest ambasadorką cierpienia w sporcie - kontuzje, operacje, stany depresyjne, choroba autoimmunologiczna, wojenki podjazdowe...
Z tego odcinka, dowiecie się jednak więcej o dobrej stronie kariery sportowej od zawodniczki, która długo szukała, podejmowała nieoczywiste wybory, kluczyła, aż wreszcie osiągnęła swój prime jako dojrzała biegaczka. Na dodatek, zrobiła to absolutnie na własnych zasadach.
Co dał jej sport?
Jaka nauka płynie z jej kariery?
***
Partnerem odcinka są Stadiony Przyjazne Biegaczom, organizowane przez Fundację Zdrowy Ruch, a współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]
Mon, 08 Jul 2024 - 1h 08min - 74 - Jak trenuje Ołeksandr Usyk? | Jakub Chycki
Zapraszam Was na premierowy odcinek nowej serii „Jak trenuje...?”. Do jej rozpoczęcia zainspirował mnie fakt, że czasem, aby móc obiektywnie ocenić sytuację trzeba wyjść poza swoje środowisko i spojrzeć na dane zagadnienie z boku. Pozwala to nabrać trochę dystansu i złapać inną perspektywę.
W nowej serii znajdą się więc rozmowy luźniej nawiązujące do treningu wytrzymałościowego, a mogące pokazać nam szalenie ciekawe aspekty sportu.
Dziś zapraszam Was na audycję, która pomoże nam ocenić temat, który wielokrotnie przebijał się już w RACE PACE - profesjonalizację. Rozmawiam o niej z dr. hab. Jakubem Chyckim, który poważnie dotknął sportu na najwyższym światowym poziomie. Mój gość, jest w ścisłym sztabie zawodnika, który według doniesień medialnych za ostatni występ podzielił się ze swoim przeciwnikiem gażą w wysokości prawie 600 milionów złotych (to nie jest błąd. Tyle zarobili do podziału obaj panowie!!!)
Jakub Chycki to specjalista w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej, nauczyciel akademicki i trener, który był odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne niekwestionowanego mistrza świata wagi ciężkiej, pięściarza Ołeksandra Usyka.
Zdjęcie na okładce: Andriy Makukha
***
Partnerem audycji jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator akcji Stadiony Przyjazne Biegaczom, która jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]
Sat, 06 Jul 2024 - 1h 17min - 73 - Specyfika okresu startowego | Jakub Czaja
Część z Was słyszała zapewne o podziale na mezo, makro i mikrocykle oraz okresy treningowe, najczęściej przedstawiane jako: przygotowawczy, specjalny, startowy i przejściowy.
Wielu biegaczy ulicznych może właśnie przechodzić okres przejściowy po wiosennych startach, a część triathlonistów, kolarzy czy biegaczy górskich szlifuje obecnie swoją formę lub konsumuje ją na trasach wyścigów.
W tym odcinku Jacek Tyczyński wraz ze swoim gościem rozmawiają o tym, jakimi prawami rządzi się okres startowy. Ten, często po długich miesiącach systematycznego i poukładanego treningu, wrzuca nas w wir wyzwań logistycznych i organizacyjnych, oraz zmusza do cykli opierających się o odpoczynek przed i po zawodach. Do tego dochodzą same starty, które potrafią generować sporą ilość stresu, przeciążeń fizycznych, a czasem skrajnych emocji.
O tym, jak zaplanować kalendarz startów oraz jak między nimi trenować opowiada Jakub Czaja. To były biegacz wyczynowy - olimpijczyk z Aten, a także trener, triathlonista, doktor farmaceutyki i dietetyk.
***
Partnerem odcinka jest Silesia Marathon [reklama]
Tue, 02 Jul 2024 - 1h 30min - 72 - Elastyczność a struktura treningu | Dawid Malina
Po niedawnych mistrzostwach Europy w biegach górskich myślałem o tym jak należy trenować, aby zdobyć medal takiej imprezy. W pierwszej kolejności przychodzi mi do głowy trening ciężki, trudny, wymagający poświęceń i lubiący strukturę. Tak w wyobraźni wielu z nas wygląda stereotyp pracy biegacza na wysokim poziomie.
Tymczasem okazuje się, że wzorując się na najlepszych często przeceniamy bezwzględne cyferki i wymyślne metody treningowe, a nie doceniamy znajomości własnego ciała i umiejętności reagowania na jego sygnały poprzez dostosowanie treningu - jednym słowem takiej mądrej elastyczności.
To właśnie takie podejście reprezentuje mój dzisiejszy gość - Dawid Malina. To świeżo upieczony srebrny drużynowy medalista mistrzostw Europy oraz jeden z zaledwie kilku polskich zawodników, którzy przekroczyli magiczną granicę 900pkt ITRA.
Dawid nie planuje treningów dalej niż na trzy dni do przodu, a największy wpływ na ich kształt ma…. życie i obowiązki domowe.
Z odcinka dowiecie się, jak udaje mu się w ten sposób dojść do tak wysokiego poziomu oraz co trzeba umieć, aby skutecznie realizować podobną strategię.
***
Partnerami odcinka są:
Iontmax - producent hydrożeli i napojów jonowych
Fundacja Krok do Natury - organizator Małej Rycerzowej przy Chudym Wawrzyńcu
Sat, 15 Jun 2024 - 1h 13min - 71 - Jakość vs ilość w treningu do Ironmana | Robert Wilkowiecki
Od dłuższego czasu w Polsce i na świecie obserwujemy trend rosnącego zainteresowania sportami długiego czasu trwania. Historie ludzi z żelaza i przedstawicieli świata ultra z pewnością zainspirowały sporą część z Was, do rozpoczęcia przygody ze sportem.
Jednocześnie jeśli chodzi o teorie treningu sportowego, najlepiej jest on opisany i zbadany w obrębie dyscyplin z długą historią i tradycją, najczęściej mających swoje miejsce w programie Igrzysk Olimpijskich.
Poza sportem kwalifikowanym, a więc także w sportach takich jak biegi ultra i triathlon bez draftingu, jesteśmy dziś świadkami szybko postępującej profesjonalizacji, przecierania nowych szlaków i powstawania metod treningowych. Kolejni mistrzowie i rekordziści często inspirują tu rywali do ewolucji, zmian i eksperymentów.
Patrząc jednak na charakter wysiłku w sportach, o których mowa, możemy zauważyć, że znaczna większość dystansu pokonywana jest w tempie, które na skali RPE od jednego do dziesięciu zaznaczylibyśmy gdzieś między dwójką a piątką. Mówimy przecież o wysiłkach tlenowych w tzw. strefie komfortu.
Czy zatem receptą na sukces w tego typu rywalizacji będzie pokonywanie większej liczby kilometrów w konwersacyjnym tempie?
Dziś porozmawiamy o tym na przykładzie przygotowań do Ironmana, choć przykład ten może być uniwersalny dla długich wysiłków w obrębie każdej z dyscyplin.
Do rozmowy na temat odwiecznego dylematu, czy ważniejsza jest ilość treningu, czy jego jakość zaprosiłem eksperta od długich wyścigów, vice mistrza Europy i 9. zawodnika mistrzostw świata IM - Roberta Wilkowieckiego.
Na rozmowę zaprasza Jacek Tyczyński
***
Partnerem odcinka jest HOKA [reklama]
Fri, 07 Jun 2024 - 1h 31min - 70 - Łamanie zasad - żywienie w ultra | Zofia Piotrowicz
Nawet mało doświadczeni z nas wiedzą, że biegi ultra to nie tylko zawody w przygotowaniu fizycznym, ale również w odżywianiu. Im dłuższy dystans tym mniej zapasów do produkcji energii pozostaje w naszym ciele, a więcej musimy dostarczyć z zewnątrz.
Ciekawe jest jednak to, że proporcjonalnie z rosnącym czasem wysiłku, wzrasta też liczba wyjątków od sportowych reguł żywieniowych. Praktyka zaczyna tu wypierać sztywne zasady i w diecie biegacza mogą pojawiać się produkty, które bardziej niż ze sportem kojarzą się z imieninami u cioci lub grillem u wujka.
Powstaje pytanie, czy w tym całym "ultra odżywianiu" są zasady, których niezależnie od dystansu, łamać absolutnie nie można. Gdzie leży granica, za którą wyjątki stają się regułą? Czy praktyka faktycznie kłóci się tu z nauką?
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zaprosiłem jedną z najbardziej doświadczonych dietetyczek sportowych jeśli chodzi o bieganie czy triathlon w kraju - Zosię Piotrowicz.
***
Partnerem odcinka jest Citi Warmia Run Challenge [reklama]
Sat, 01 Jun 2024 - 1h 16min - 69 - Czy nasi biegacze są w formie na Paryż? | Marcin Lewandowski
Jeszcze niedawno mówiło się, że Polska stoi biegami średnimi! Najważniejszym sprawdzianem nie tylko dla średników, ale dla kondycji całej polskiej lekkiej atletyki, będą zbliżające się igrzyska w Paryżu.
O ocenę aktualnego poziomu i potencjału królowej sportu poprosiłem Marcina Lewandowskiego, który po raz pierwszy od 16 lat, nie weźmie udziału w tej imprezie jako zawodnik.
***
Podcast nie mógłby powstać bez wsparcia Patronów. Dziękuję, że jesteście i pomagacie mi go rozwijać.
Sun, 19 May 2024 - 57min - 68 - Jak trenuje mistrz Polski? | Rafał Matuszczak
Podczas gdy cała trailowa Polska zastanawia się czy aktualnym numerem jeden w kraju jest Bartek Przedwojewski czy Andrzej Witek na planszy niespodziewanie pojawia się trzeci mocny gracz.
Rafał Matuszczak podczas niedawnych mistrzostw Polski pokazał klasę pewnie zgarniając złoty medal i miażdżąc poprzedni rekord trasy. Jego występ w Szczawnicy ITRA wyceniła na kosmiczne 918 punktów!
Jaki trening doprowadził go do tego miejsca i czego moglibyśmy nauczyć się od świeżo upieczonego mistrza?
Na rozmowę zaprasza Jacek Tyczyński.
***
Partnerem odcinka jest marka Salomon [reklama]
Mon, 13 May 2024 - 1h 16min - 67 - Jak przyspieszyć regenerację? | Dominik Tabor
Nie trzeba być specjalnie uważnym słuchaczem tej audycji, aby wiedzieć, że trening bez regeneracji nie da adaptacji i nie podniesie naszej sportowej formy.
W poprzednich odcinkach podcastu trenerzy, lekarze i zawodnicy wymieniali tu sen jako najtańszy, ale i najbardziej efektywny sposób na jej zapewnienie.
Są jednak również inne metody, a rozwój technologii wciąż podsuwa nam nowe pomysły na szybszy i bardziej efektywny odpoczynek dla organizmu. Jak to zwykle jednak w takiej sytuacji bywa - jednym zależy na drenażu limfatycznym zmęczonych nóg, a innym jedynie na drenażu portfela biegacza.
O tym co z realnie pomaga się zregenerować i ile kosztuje, opowiedział mi Dominik Tabor - świetnym biegacz i świeżo upieczony podwójny mistrz Polski ze Szczawnicy, reprezentant Polski w biegach górskich, ale też wzięty fizjoterapeuta i osteopata.
***
Partnerem odcinka jest marka HOKA [reklama]
Tue, 07 May 2024 - 1h 29min - 66 - Ból w sporcie | Tomasz Sawczyn
Kiedy ból jest ograniczeniem, a kiedy pomocnym narzędziem? W sporcie to rozróżnienie jest szczególnie istotne, dlatego w tym odcinku rozmawiamy właśnie na ten temat.
Do rozważań o przesuwaniu swoich granic, o bólu i jego percepcji oraz do zastanowienia się nad zdrowotnymi aspektami sportów wytrzymałościowych, zaprosiliśmy dr n. med. Tomasza Sawczyna - fizjologa, wykładowcę, aktywnego biegacza i triathlonistę.
Na rozmowę, która powstaje dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem Patronite, zaprasza premierowo Jacek Tyczyński.
Thu, 02 May 2024 - 1h 14min - 65 - Być kobietą w sporcie | Karolina Nadolska
Kibice biegania, którzy swoją wiedzę czerpią z mediów społecznościowych, a nie przykładowo z tabel z rekordami Polski, mogą mgliście kojarzyć mojego dzisiejszego gościa. To duży błąd.
Moja rozmówczyni to jedna z najlepszych biegaczek długodystansowych w Polsce w ostatnich latach, rekordzistka kraju w półmaratonie, na 10 km oraz stadionowe 10 000 metrów i dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich. To też biegaczka, która niczym kot przez całą karierę konsekwentnie podążała własnymi ścieżkami.
Skutecznie łączyła karierę z macierzyństwem, biła rekordy życiowe jako młoda mama, dlatego między innymi o wyzwaniach stojących przed kobietą w wyczynowym sporcie, rozmawiam w tym odcinku z Karoliną Nadolską.
***
Ten podcast powstał wyłącznie dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite
Fri, 26 Apr 2024 - 1h 21min - 64 - Najlepsze biegi uliczne | Bartosz Olszewski
Ten odcinek można nazwać subiektywnym rankingiem biegów ulicznych, gdzie omawiamy biegi fajne z punktu widzenia biegowej turystyki, logistyki oraz biegi dobre organizacyjnie czy świetne do bicia życiówek.
Mój gość to Bartek Olszewski, który z uwagi na staż biegowy i podróżniczą naturę ma tych zawodów na rozkładzie naprawdę sporo. Ja dorzucam swoją skromną cegiełkę i liczę, że udało się nam kogoś z Was zachęcić do dobrego lub odstręczyć od złego wyboru.
***
Partnerami odcinka są: 1MILA i PKO Białystok Półmaraton [reklama]
Sat, 13 Apr 2024 - 1h 24min - 63 - Technologiczne wsparcie treningu | Jacek Tyczyński
W dzisiejszym odcinku zajęliśmy się tematem technologii w rozumieniu sprzętu i metod mających wspomagać proces treningowy. Wyrzuciliśmy cały marketingowy bełkot z tego co do nas dociera i oceniliśmy praktyczną przydatność poszczególnych rozwiązań, takich jak pomiar laktatu, czujniki mocy, czujnik pomiaru temperatury ciała w trakcie wysiłku, vo2 master oraz innych. Przy tej okazji dyskutowaliśmy o tym, czym rzeczywiście jest coaching oparty na dowodach i jakie są ograniczenia tam gdzie teoria spotyka empirię.
Do takiej rozmowy, potrzebny był mi racjonalny trener-praktyk. Znalazłem takiego, który na dodatek jest bardzo mocnym zawodnikiem i to w dyscyplinie, w której rodzi się bardzo wiele nowinek, które trafiają do świata biegania. Mam tu na myśli triathlon, a mój gość to znany słuchaczom z odcinka o hierarchii potrzeb treningu - Jacek Tyczyński.
Odcinek powstał wyłącznie dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem Patronite
Fri, 22 Mar 2024 - 1h 24min - 62 - Jak przygotować się do piątki? | Mikołaj Raczyński
Mocna piątka wymaga połączenia w treningu wielu elementów, a piekielnie ważny jest też aspekt mentalny. Dla mnie najbardziej obrazowo określili to trenerzy Magness i Marcus w podcaście “On coaching”, którzy powiedzieli, że chcąc pobiec mocne 5 kilometrów, biegacz musi nastawić się podobnie jak na mecz bokserski w wadze ciężkiej. Ma to być starcie, którego nie da się wygrać epickim zrywem w końcówce lub przez nokaut. Trzeba nastawić się na to, aby od początku do końca wyprowadzać, ale również przyjmować ciosy przeciwnika, a mimo to nie poddać się i nie ugiąć.
O tym jak wyjść zwycięsko z takiej batalii opowiedział mi Mikołaj Raczyński - biegacz, trener, vloger, podcaster.
*** Partnerem odcinka jest adidas Runners Warsaw, partner strategiczny Mokotowskiego Biegu SGH, w ramach którego odbędzie się bieg na 5 km – adidas Runners Mokotowska Piątka [reklama]
Mon, 11 Mar 2024 - 1h 31min - 61 - Czy presja zabija pasję? | Justyna Święty-Ersetic
Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie nagranie odcinka o presji. Wydaje mi się to temat szalenie ciekawy, szczególnie z punktu widzenia amatorskiego sportu. Gdyby się nad tym zastanowić, to uprawiając sport z pasji jako hobby, jak robi to większość z nas, teoretycznie takie zjawisko jak presja nie powinno mieć miejsca. Robimy to przecież dla siebie. Jednak w praktyce ona pojawia się wśród wielu biegaczy, bez względu na poziom sportowy. Presja w sporcie, jest więc z tego punktu widzenia, bardzo demokratyczna. Gościem odcinka jest Justyna Święty-Ersetic - jedna z najbardziej utytułowanych aktywnych biegaczek w kraju, podwójna medalistka olimpijska z Tokio, która przez lata jest na świeczniku i w ogniu oczekiwań kibiców, sponsorów oraz koleżanek ze sztafety. Kto może więc znać ciężar presji lepiej niż ona? *** Partnerem odcinka jest marka adidas [reklama]
Sat, 09 Mar 2024 - 56min - 60 - Golden Trail Series w Polsce
Marathon du Mont-Blanc, Zegama Aizkorri, Sierre-Zinal - wraz z tymi klasykami trailu od tego roku jednym tchem będziemy mogli wymienić Tatra SkyMarthon.
Polski bieg, dołącza do najbardziej prestiżowego cyklu Golden Trail Series będącego odpowiednikiem lekkoatletycznej Daimentowej Ligi, piłkarskiej Ligi Mistrzów, tenisowego Wielkiego Szlema czy koszykarskiej NBA.
O tym jak do tego doszło od kulis i czy będzie to katapulta dla poziomu i rozpoznawalności dyscypliny w naszym kraju, w dzisiejszym odcinku rozmawiam z długoletnim organizatorem biegu Marcinem Rzeszótko oraz Bartkiem Przedwojewskim, który jak dotychczas zrobił najwięcej dla rozpoznawalności polskich biegaczy w cyklu Goldena.
***
Partnerem odcinka jest SALOMON [reklama]
Tue, 27 Feb 2024 - 1h 21min - 59 - Kelvin Kiptum | odcinek specjalny
Poniedziałek, podobnie jak wielu z Was, zaczął się dla mnie od przeczytania równie smutnej, co zaskakującej informacja o śmierci Kelvina Kiptuma.
Takie wiadomości zawsze siedzą człowiekowi w głowie i rezonują czy tego chce czy nie. Dlatego sporo myślałem o tej sytuacji próbując ją zrozumieć, choć wiadomo z góry, że w takich wydarzeniach próżno jest szukać logiki.
Zdałem sobie sprawę, że w sumie to niewiele wiem o człowieku który był rekordzistą świata, w mojej ukochanej konkurencji i to na absolutnie kultowym i legendarnym dystansie jakim jest maraton. Wszystko co wiedziałem o Kelvinie Kiptunie dotychczas, to zlepek pojedynczych faktów, informacji, czasem nawet sprzecznych, które tworzyły dość rozmazany obraz biegacza i człowieka.
Zacząłem więc czytać artykuły, wywiady, których nie było przesadnie dużo jak na format osiągnięć młodego biegacza. To wszystko przybliżyło mnie nieco do poznania jego postaci.
Pomyślałem, że w takiej sytuacji jak ja może być wielu z Was i być może Wy również chcielibyście usłyszeć więcej o Kelvinie Kiptumie i poskładać sobie jego historię, a może zainspirować się. Bo kto może być inspiracją dla nas jeśli nie człowiek, który pokonawszy w życiu oficjalnie trzy maratony - wszystkie wygrał, zaliczył najlepszy debiut w historii oraz oczywiście przebiegł ten dystans szybciej niż ktokolwiek przed nim.
Sat, 17 Feb 2024 - 28min - 58 - Uniknąć infekcji przed zawodami | Wojciech Feleszko
W tym odcinku rozmawiamy o odporności, bo w jej kontekście, jako biegacze jesteśmy grupą szczególną.
Występuje bowiem coś, co można określić mianem “zdrowotnego paradoksu biegacza”. Chodzi o to, że jako biegacze najbardziej nie chcemy być chorzy, gdy zbliżają się zawody, do których długo i mozolnie się przygotowujemy. Wtedy potencjalna infekcja prawdopodobnie zepsuje nam całą skrupulatnie budowaną formę.
Z drugiej strony właśnie w tym czasie robimy najcięższe treningi, które “zerują” nasz organizm, odwadniają i wyczerpują energetycznie. To sprawia, że na tę infekcję jesteśmy najbardziej narażeni. Powstaje błędne koło.
O tym jak je przełamać i co możemy zrobić, aby uciec spod topora infekcji, opowiedział mi Wojciech Feleszko - lekarz, doktor habilitowany nauk medycznych, nauczyciel akademicki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, immunolog, pulmonolog i pediatra.
***
Partnerem audycji jest Fundacja Maraton Warszawski - organizator 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego i New Balance Biegu na Piątkę [reklama]
Wed, 14 Feb 2024 - 48min - 57 - Pieniądze - szansa czy przekleństwo biegów górskich? | Piotr Książkiewicz
Komercja czy postępowanie zgodnie ze swoimi wartościami? Rozwój i nowoczesność czy wierność tradycji? Również w świecie biegów górskich rozgorzała ostatnio w tym temacie dyskusja, gdy wyciekł do przestrzeni publicznej list absolutnej legendy trailu - Kiliana Jorneta, w którym ostro krytykował on UTMB i ich odwrót od fundamentalnych wartości.
Czasem jednak w bieganiu udaje się skutecznie połączyć ogień i wodę czyli dwa sprzeczne żywioły. Robić duże imprezy, przyciągać bogatych partnerów, a równocześnie pozostać wierny sobie i nie zatracić pasji.
Dla mnie jednym z takich przykładów na polskim rynku biegowym jest Piotrek Książkiewicz i Fundacja Krok do Natury, którzy tworzą największy cykl trailowy w naszym kraju - City Trail, ale też organizują Chudego Wawrzyńca, czyli bieg ultra rozgrywany w randze mistrzostw Polski.
To właśnie Piotrek był w tym odcinku moim gościem. Zapraszam na konstruktywną rozmowę o stanie i przyszłości polskiego trailu, z osobą która głęboko siedzi w środowisku, ma krytyczne spojrzenie, ale również rozwagę i niezbędne doświadczenie, aby wystawić nam rzetelną diagnozę... nawet jeśli nie będzie zbyt przyjemna.
★ link do zrzutki, o której mówi Piotrek w odcinku https://zrzutka.pl/9ga5f4
Fri, 09 Feb 2024 - 1h 05min - 56 - Zbrukane święto | Boston Marathon 2013
Za każdym wydarzeniem stoją ludzie. Również za zamachami terrorystycznymi. To, co zdarzyło się w 2013 roku na maratonie w Bostonie, także było dziełem człowieka. Konkretnie dwóch osób, które postawiły na nogi całe Stany Zjednoczone Ameryki oraz spowodowały, że reszta świata wstrzymała oddech.
Zbrukali bowiem aż dwa święta – Dzień Patriotów oraz bostoński Maraton. O tym, co zdarzyło się 15 kwietnia, ja także opowiem Wam dziś przez pryzmat człowieka. Swoja historią podzielił się ze mną Bartek Olszewski, który był tego dnia w Bostonie i brał udział w biegu.
[Ze względu na występujące w nim treści, odcinek przeznaczony jest dla osób pełnoletnich]
***
[reklama]
Partnerem odcinka jest marka Trec Nutrition - polski producent suplementów diety dla sportowców i osób aktywnych. Osoby trenujące sporty wytrzymałościowe takie jak bieganie zachęcam do zapoznania się z linią Trec Endurance oferującą m.in. żele energetyczne i izotoniki. Więcej informacji o produktach znajdziecie na stronie TREC.PL i w mediach społecznościowych marki.
Thu, 01 Feb 2024 - 41min - 55 - Długofalowy rozwój biegacza | Kasia Solińska
Przyznam się Wam, że od dawna bardzo chciałem spotkać się z Kasią Solińską nie tylko ze względu na jej osiągnięcia sportowe, ale chyba przede wszystkim, z uwagi na jej osobowość oraz podejście do procesu treningowego i swojego rozwoju.
Kasia reprezentuje szkołę opartą na cierpliwości, świadomości i wierze w proces, która w kilku aspektach jest unikalna na polskim trailowym podwórku. Jest również w bardzo ciekawym miejscu swojej drogi, gdyż właśnie zaczęła zbierać owoce takiego podejścia i wygląda na to, że najlepsze może w jej przypadku dopiero nadejść.
Rozmowa pozwoli Wam poznać znaczenie długofalowego patrzenia na swój biegowy rozwój, niezależnie od poziomu sportowego.
***
Podczas rozmowy zapraszam Was na wycieczkę biegową, która wspieraFundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci z siedzibą w Rzeszowie
Wed, 17 Jan 2024 - 1h 21min - 54 - Maraton wbrew regułom | Marcin Nagórek
Jak wyobrażacie sobie trening maratoński? Ja w taki sposób, że jest dość żmudny, czasochłonny, bazujący na nakładającym się zmęczeniu i kradnący sporo energii z codziennego życia. Nie mówię że go nie kocham, ale raczej nie jest to miłość z gatunku kocham za coś lecz kocham pomimo.
Dziś chciałem Wam opowiedzieć o alternatywnej metodzie treningu maratońskiego. Nie będzie ona skuteczna dla każdego, ale duża część z Was mogłaby ją z powodzeniem wykorzystać. Jeżeli nawet nie, to zdecydowanie warto o niej posłuchać, aby wzbogacić swoją wiedzę, poszerzyć horyzonty, lub zwyczajnie zaspokoić ciekawość.
Metoda, o której dziś porozmawiamy, jest warta uwagi, bo jest prosta, zdroworozsądkowa i wymagająca mniejszej ilości czasu. Przyznacie że to są już wystarczające argumenty, aby zgłębić temat.
W tym pomoże nam autor artykułu, który stał się inspiracją do tego nagrania - Marcin Nagórek.
***
Podcast powstał dzięki wsparciu słuchaczy! Dołącz do grona PATRONÓW
Tue, 09 Jan 2024 - 1h 22min - 53 - Kto skorzysta na treningu mięśni oddechowych? | Tomek Kowalski
Bieganie i inne sporty wytrzymałościowe to w największym skrócie walka o tlen. Od jego poboru, skutecznego transportu i metabolizmu zależy cała energetyka naszego organizmu. Dlatego w dzisiejszym odcinku chciałem skupić się na tej szalenie istotnej dla biegaczy problematyce, ale ugryźć ją od innej strony.
Najczęstszym zagadnieniem jakie porusza się w tym kontekście jest oczywiście trening biegowy, który sam w sobie wpływa wieloaspektowo na poprawę wykorzystania tlenu jako pierwiastka. O tym, również w moim podcaście, padło i jeszcze padnie dużo informacji. Zdecydowanie rzadziej natomiast poruszane są aspekty związane z samym pobieraniem tlenu z otoczenia i tym co możemy zrobić, aby usprawnić ten element.
Te zagadnienia pomoże nam dziś zgłębić trener triathlonu, biegania oraz pracownik Instytutu Sportu - Tomek Kowalski.
***
Odcinek powstaje przy wsparciu słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite
Thu, 04 Jan 2024 - 1h 09min - 52 - RUNKING biegów górskich 2023
Rozmawiamy o wszystkim co było "NAJ..." w polskich biegach górskich w 2023 roku!
***
Partnerem odcinka jest Chudy Wawrzyniec
Sun, 31 Dec 2023 - 2h 17min - 51 - Maraton w Maladze. Czy to dobry wybór?
W tym odcinku postanowiłem opowiedzieć Wam o maratonie w Maladze.
Bardzo lubię ten moment, gdy po sezonie siadam do planowania kolejnych startów. To jedna z bardziej ekscytujących chwil w życiu biegacza, kiedy zapisujesz się na wymarzony bieg. Czasem czekasz na losowanie, czasem nie, ale przechodzisz całą procedurę, aby dostać maila, z którego wynika za kilka miesięcy czekają na Ciebie w Poznaniu, Warszawie, Paryżu, Berlinie lub innej lokalizacji.
Często ten wybór podejmujemy pod wpływem poleceń, informacji z Internetu, renomy biegu lub walorów turystycznych lokalizacji. To wszystko trzeba rozważyć i skalkulować.
Być może po tym podcaście, to właśnie Malaga znajdzie się na Waszej shortliscie, dlatego postarałem się na tyle rzetelnie na ile to możliwe, przedstawić Wam ten bieg od strony logistyki, organizacji oraz aspektów sportowych.
Do wysłuchania zapraszam jednak wszystkich, którzy mają ochotę po prostu wybrać się dziś z nami na egzotyczną, jak na Europę, biegową wycieczkę do Andaluzji.
***
Odcinek powstaje dzięki wsparciu słuchaczy na Patronite
Thu, 14 Dec 2023 - 54min - 50 - Jakiego paliwa potrzebują mięśnie biegacza? | Zofia Piotrowicz
My, pasjonaci sportów wytrzymałościowych, jesteśmy zazwyczaj miłośnikami długich dystansów. Jak wiadomo, im dystans jest dłuższy, tym ważniejsze staje się zarządzanie energią.
Za magazyn energii w naszym ciele powszechnie uważana jest wątroba. To ona wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę. Okazuje się jednak, że zmagazynowane jest w niej jedynie ok 70-80 gramów cukru czyli w przeliczeniu niewiele ponad 300 kcal. To zapas, który biegaczowi starczy zaledwie na pięć, a może trochę więcej kilometrów biegu.
Skąd więc organizm czerpie pozostałą energię? Ile i w jaki sposób możemy mu ją "załadować" przed startem, a jak uzupełniać ją w trakcie? W jakich proporcjach jest on w stanie wykorzystać poszczególne substraty w zależności od intensywności wysiłku? Co z tych procesów można usprawnić i czy można świadomie przekierować nasz organizm na większe wykorzystanie alternatywnych źródeł paliwa?
Gościem odcinka ponownie jest Zosia Piotrowicz - dietetyk sportowy z ogromnym doświadczeniem, ale również bardzo szeroką wiedzą fizjologiczną, dzięki czemu rozmawiamy przez pryzmat nauki i praktyki.
***
Partnerem odcinka są: Stadiony Przyjazne Biegaczom [reklama]
Thu, 07 Dec 2023 - 1h 05min - 49 - O czym zapominamy w treningu maratońskim? | Mikołaj Raczyński
Dzisiejszy odcinek chciałem poświęcić treningowi maratońskiemu. Wielu powie, o czym tu gadać, przecież trening do maratonu jest prosty jak konstrukcja cepa.
Jest w tym trochę prawdy, ale trzeba też pamiętać, że maraton to dystans, na którym jak na żadnym innym, w jednym miejscu i czasie musi zgrać się bardzo wiele pomniejszych czynników, a często to najsłabsze ogniwo, nawet z pozoru mało istotne, będzie brutalnie determinowało ostateczny wynik na mecie.
Można więc powiedzieć, że to właśnie tu, jak nigdzie indziej, diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego w tym odcinku pośród narzędzie treningowych i innych aspektów przygotowań do maratonu, szukamy tych z pozoru nieistotnych, często zaniedbywanych przez wielu biegaczy puzzli, bez których nasza mozolna, wielotygodniowa praca może pójść na marne.
Moim gościem jestMikołaj Raczyński, który w ostatnim czasie jest jednym z najbardziej cenionych trenerów biegania, szczególnie pośród dobrych i bardzo dobrych biegaczy-pasjonatów. Wielu z nich, pod opieką Mikołaja robi naprawdę spektakularne i przede wszystkim regularne postępy.
***
Partnerami odcinka są Stadiony Przyjazne Biegaczom i Liga Biegowa [reklama]
Mon, 27 Nov 2023 - 1h 15min - 48 - Modyfikacje treningu wynikające z wieku | Jakub Adamczyk
W tej audycji postarałem się dowiedzieć tego jak nasz organizm zmienia się z upływem czasu w kontekście zdolności wysiłkowych. Wiedząc to, poszukałem wskazówek, które pozwolą dostosować proces treningowy w taki sposób, aby niekorzystne zmiany oszukać, zniwelować lub po prostu wycisnąć z naszego ciała najwięcej ile na dany moment jesteśmy w stanie. Podczas rozmowy wyłuskałem porady zarówno dla młodszych, jak i starszych od siebie biegaczy i biegaczek.
Zaprosiłem również eksperta, który jak się wydaje sztukę oszukiwania czasu opanował do perfekcji. Naprawdę ciężko jest stwierdzić czy mocniej przemawia za nim wiedza teoretyczna czy praktyka.
Doktor habilitowany Jakub Adamczyk profesor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie to wielokrotny rekordzista Polski oraz medalista mistrzostw Polski, Europy i świata w kategorii Masters.
Odcinek powstał dzięki słuchaczom. Jeśli korzystasz z tych treści i nadal chcesz słuchać rzetelnej wiedzy o bieganiu, to wesprzyj podcast za pośrednictwem Patronite lub Buycoffee.to
Tue, 14 Nov 2023 - 1h 16min - 47 - Jak ustanowiłem rekord GSB | Kamil Leśniak
Zapraszam na kolejny odcinek audycji "RACEPACE - podcasty o bieganiu", która powstaje z pomocą Was - słuchaczy, wspierających ją między innymi za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Zachęcam Was do dołączenia do grona patronów, a za każde wsparcie jestem niezmiernie wdzięczny.
Dziś nie obędzie się bez wazeliny, czołówki i suchych skarpet na zmianę, bo wybierzemy się razem na naprawdę długą biegową wycieczkę.
W Ameryce jest Szlak Appalachów, w Alpach - Via Alpina, a w Polsce mamy GSB - Główny Szlak Beskidzki. To kultowy, najdłuższy szlak pieszy w Polsce, ciągnący się od Beskidu Śląskiego, przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski, po Bieszczady, który na celownik wzięli sobie oczywiście również biegacze długodystansowi.
Żeby go pokonać musimy wystartować w Ustroniu, aby po 513 kilometrach znaleźć się na mecie w Wołosatem, blisko granicy z Ukrainą. Kiedyś najszybsi mierzyli się tu z barierą 100 godzin w supportowanym biegu, ale dziś poprzeczka zawieszona jest jeszcze wyżej.
Od niedawna są to 93 godziny 42 minuty i 22 sekundy - bo tyle dokładnie wynosi, świeży jeszcze ciepły rekord tej trasy ustanowiony przez Kamila Leśniaka.
Te cyfry jednak absolutnie nie oddają tego co wydarzyło się na szlaku. Warunki były naprawdę trudne i absolutnie nie predestynowały do bicia rekordów, a podczas samej próby wydarzyło się sporo rzeczy niemożliwych do przewidzenia. Świadkowie, którzy zaglądali wtedy Kamilowi głęboko w oczy, opowiedzą nam dziś o tym co w nich zobaczyli, a “bezbronny w cierpieniu” to tylko jedno z określeń jakie od nich usłyszycie.
Natomiast gościem podcastu jest sam Kamil, który pewnie tysiące razy, równie głęboko musiał zajrzeć w zakamarki swojej determinacji, wątpliwości, strachu, bólu ale i nadziei, aby gdzieś na końcu odnaleźć w sobie jednego z dwóch lwów. Dziś opowie Wam o tym co tam dokładnie zobaczył.
W podcaście gościnny udział wzięli: Justyna Grzywaczewska, Rafał Bałaś, Maciek Dombrowski i Kasia Solińska.
W nagraniu wykorzystano fragment utworu: Tabu - Mam w Sobie Lwa
***
Partnerem odcinka są CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden i Chudy Wawrzyniec [reklama]
Fri, 03 Nov 2023 - 1h 28min - 46 - Ile w sporcie znaczy dobry sen? | Andrzej Silczuk
Tworząc dzisiejszy odcinek, przyświecała mi myśl, że często aby zrobić krok do przodu wystarczy wrócić do podstaw. Podstawą każdego treningu jest oczywiście regeneracja. Jej fundamentem nie są jednak ani nogawki kompresyjne, ani pistolety do automasażu, ani suplementy diety, ani nawet regularne wizyty u fizjoterapeuty. Absolutną podstawą jest tu sen. Jeżeli zaniedbamy ten obszar, to pieniądze wydane na wszystkie powyższe rozwiązania możemy równie dobrze nabrać na szuflę i wrzucić do rozgrzanego pieca. Efekt będzie z grubsza podobny.
Skoro więc jako biegacze tyle wiemy o metodach treningowych, monitoringu parametrów ciała, nowinkach technologicznych i sprzęcie, to dziś mówię sprawdzam i wspólnie z Wami zamierzam przekonać się, czy równie biegle poruszamy się właśnie w obszarze podstawy podstaw czyli higieny snu, bez której nasze epickie treningi znaczą tyle co nic lub znacznie mniej niż nam się wydaje.
Z pomocą przychodzi nam po raz kolejny w mojej audycji doktor nauk medycznych, lekarz psychiatra, edukator, wykładowca uniwersytecki, a także podcaster - Andrzej Silczuk.
***
Moja audycja to rzetelne informacje od wyselekcjonowanych specjalistów. Jeżeli takie wartości są Ci bliskie - wesprzyj podcast w dalszym rozwoju.
★patronite.pl/racepace
★buycoffee.to/racepace
Thu, 26 Oct 2023 - 1h 47min - 45 - Jak mocno trenować? | Martyna Młynarczyk
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o dwóch koncepcjach, które w bieganiu na wysokim poziomie od zawsze ścierają się ze sobą. Jedna mówi o tym, że kluczem do sukcesu jest trening ładujący i słuchanie własnego organizmu, a jej opozycją jest kult niemal katorżniczej pracy.
Próbując zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie jak ciężko należy trenować, postanowiłem wspólnie z Wami przeanalizować trening Martyny Młynarczyk, która wiele sukcesów i medali mistrzostw Polski wywalczyła jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Kantor.
W tym roku Martyna dokonała czegoś spektakularnego, co szczególnie może dodać smaczku naszej rozmowie.
Biegaczka górska mając przewlekłe problemy ze ścięgnem achillesa już wcześniej postanowiła poszukać bardziej oszczędnej pod tym względem drogi treningowej i zwróciła się o pomoc do trenera triathlonu Jacka Tyczyńskiego. Taki bardziej zachowawczy biegowo trening, z wykorzystaniem dużego spektrum dodatkowych narzędzi jak rower i pływanie, nie tylko doprowadził ją do kolejnego tytułu mistrzyni polski w biegach górskich na długim dystansie, zwycięskiego debiutu na dużym ultra podczas setki w ramach Igrzysk Europejskich i reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata, ale również zapewnił jej tytuł mistrzyni Polski w triathlonie na dystansie Ironman.
W tym odcinku wspólnie z Wami postaram się rozgryźć jej treningowy sekret oraz prześledzić to, ile i jak intensywnie biegała, a gdzie zastosowała skuteczne substytuty biegania.
***
Partnerem odcinka jest HOKA [reklama]
Tue, 17 Oct 2023 - 1h 32min - 44 - Limit ludzkich możliwości w maratonie | Tomek Kowalski
Być może, podobnie jak ja, zastanawiacie się czasami, gdzie leży granica ludzkich możliwości w maratonie i o ile szybciej człowiek jest w stanie pobiec, od i tak już niesamowicie wyśrubowanego wyniku 2:01:09, należącego do króla Eliuda.
Otóż pewne badania bazujące na modelu fizjologicznym mówią, że przy spełnieniu kilku warunków hipotetycznie biegacz mógłby uzyskać w maratonie czas 1:57:58.
Jak to wyliczono i o jakie warunki chodzi? Otóż oparto się na modelu, według którego determinantami fizjologicznymi wyniku w sporcie wytrzymałościowym są 3 czynniki fizjologiczne: VO2max, próg mleczanowy i ekonomia biegu.
Powyższy wynik byłby osiągalny dla hipotetycznego sportowca z VO2max wynoszącym 84 ml/kg/min, progiem mleczanowym wynoszącym 85% VO2max, który posiada odpowiednią, wyjątkową ekonomią biegu.
Aby zrozumieć założenia takiej teorii i odpowiedzieć na pytanie jak odnosi się ona do praktyki, a przy okazji wyciągnąć sporą garść informacji przydatnych w naszym amatorskim treningu, zaprosiłem Tomka Kowalskiego - trenera z dużym stażem i ogromną wiedzą, który na dodatek chętnie się nią dzieli.
***
Partnerem odcinka jest CITY TRAIL [reklama]
Tue, 03 Oct 2023 - 1h 19min - 43 - Kluczowe bodźce w treningu górala | Przedwojewski, Bodurka, Kubica, Wilk, Tomasiak
To co jest dobre w treningu dla Ciebie, niekoniecznie sprawdzi się u innych. Z tego powodu sformułowanie "a na mnie działa" bywa wyśmiewane przez teoretyków i praktyków. Jednak warto wsłuchiwać się w metody, które stosują inni. Nawet jeśli będą się od siebie różnić, to stworzą szeroki obrazek, który pokaże nam spektrum możliwości i wzbogaci o kolejne narzędzia.
Taka idea przyświeca koncepcji tego odcinka, podczas którego postanowiłem wypytać wiodących polskich biegaczy górskich o ich treningowe tajemnice oraz kluczowe założenia procesu.
Sposobnością do zebrania w jednym miejscu piątki tak mocnych zawodników był obóz treningowy marki Salomon, w którym miałem przyjemność gościnnie uczestniczyć. Powstały materiał nie jest żadnym kompendium treningu trailowego, ale w mojej ocenie może pozwolić niemal każdemu zainspirować się koncepcjami, o których mówili moi goście - Bartek Przedwojewski, Krzysztof Bodurka, Kasia Wilk, Marcin Kubica i Natalia Tomasiak.
***
Partnerem odcinka jest Salomon [reklama]
Wed, 20 Sep 2023 - 1h 01min - 42 - Czy wierzysz w żywieniowe bajki? | Zofia Piotrowicz
Mówi się że “jesteśmy tym co jemy” albo że “jeśli zaoszczędzimy w sklepie spożywczym, to oddamy w aptece”. Ogólnie o żywieniu mówi się dużo, dlatego wiele historii żyje już własnym życiem i trudno jest powiedzieć, które elementy tych tez są prawdziwe, a które dopowiedziane.
Dodatkowo przekonania te podsycane są przez agresywny rynek firm produkujących suplementy, które mają tendencję do naginania rzeczywistości i wmawiania nam zbędnych potrzeb. Wystarczy obejrzeć pierwszy lepszy blok reklamowy, aby dowiedzieć się że magicznymi tabletkami nie zważając na styl życia i prawdziwe przyczyny nieprawidłowości możemy regulować, sen, apetyt, potencję i generalnie co tylko sobie zechcemy.
Analogicznie jest w sportach wytrzymałościowych, jednak z małą różnicą. Dla nas jedzenie i suplementacja to dodatkowo istotny czynnik wpływający na efekt naszych przygotowań i realizację większych lub mniejszych sportowych marzeń i ambicji.
Stąd wziął się pomysł na dzisiejszą audycję, bo sam tych teorii słyszałem tak wiele, że chciałbym raz na zawsze rozprawić się z najpopularniejszymi i oddzielić fakty od mitów.
Brzmi trochę tabloidowo, ale znacie moją audycję i wiecie, że nie chodzi o efekciarstwo, lecz o rzetelną, sprawdzoną informację popartą doświadczeniem specjalistów.
A jeśli tak to oczywiście z pomocą przychodzi moja stała ekspertka - dietetyk sportowa Zosia Piotrowicz, która poza wiedzą popartą badaniami i pracą na uczelni, dysponuje jednym z największych w kraju doświadczeniem akurat w pracy ze sportowcami wytrzymałościowymi. Na co dzień działa w obszarze diety z naszymi kadrowiczami, ale również wspiera amatorów biegania oraz triathlonu.
Z odcinka dowiecie się m.in.:
czy naprawdę warto wykorzystywać "okno węglowodanowe"? czy kolagen rzeczywiście pomoże naszym kolanom? czy trening z niską dostępnością energii jest dla każdego? czy metabolizm spowalnia wieczorami?***
Partnerami odcinka są 1MILA i Bieg przez most [reklama] Z kodem „RACEPACE" otrzymacie 10% zniżki na wszystko na www.1mila.pl
Sat, 02 Sep 2023 - 1h 11min - 41 - Siła biegowa - podstawa i rewolucja w treningu | Marcin Nagórek
To nie będzie kolejna rozmowa o tym, że warto się wzmacniać i skipować. Każdy wie, że siła biegowa to podstawa unikania kontuzji i sportowego rozwoju. Dziwi jednak fakt, że tak podstawowy termin nie ma w literaturze jednoznacznej definicji.
W zależności od specyfiki wysiłku do jakiego się przygotowujemy oraz fazy tych przygotowań, może ona być umiejscowiona pomiędzy czystą sprinterską mocą generowaną bez względu na koszt energetyczny, a wytrzymałością siłową, rozumianą jako coś co pomoże nam na ostatnich metrach długiego biegu nie łamać się w biodrach i dłużej zachować sprężystość odbicia.
Liczba wariacji treningu sprawia, że w jednej rozmowie nie da się wyczerpać tematu siły. W tym odcinku, wspólnie z Marcinem Nagórkiem, udało się jednak odpowiedzieć na kluczowe pytanie: dlaczego siła nie tylko jest podstawą, ale może być też rewolucją w myśleniu o biegowym progresie.
Z rozmowy dowiecie się m.in.:
czy złe podejście do tematu siły jest bolączką “polskiej myśli szkoleniowej”?
na czym polega paradoks robienia siły bez wzmacniania mięśni?
jak robią to w Afryce i Norwegii?
czy trening siły podlega periodyzacji?
jak siła pomaga sterować formą?
***
Partnerami odcinka są Power Canvas i firma Gersimi, która współorganizuje tegoroczną edycję biegów górskich w Sanoku [reklama]
Fri, 18 Aug 2023 - 1h 07min - 40 - Kathrine Switzer | Nieustraszona maratonka
„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – pewnie większość z Was domyśla się czyje to słowa! Padły one z ust Neila Armstronga, gdy stawał na księżycu. Na swój sportowy księżyc wbiegła także Kathrine Switzer. Mały krok, który wykonała biegaczka, gdy przekraczała linię mety maratonu w Bostonie, okazał się ogromnym skokiem w walce o równość w sporcie i otworzył maratońskie drzwi dla kobiet z całego świata.
Dziś chciałem Wam przedstawić prawdziwą historię tej wyjątkowej biegaczki, z naciskiem na słowo prawdziwą, bo okazuje się że obrosła ona w kilka legend, które mimo że często powielane, mocno rozmijają się z faktycznymi wydarzeniami.
Sun, 06 Aug 2023 - 44min - 39 - Czego nie warto czerpać z treningu najlepszych? | Bartek Przedwojewski
Dziś zapraszam Was na rozmowę z biegaczem z absolutnego topu w biegach górskich - Bartkiem Przedwojewskim.
Wykorzystałem możliwość rozmowy właśnie z taką osobą dlatego, że my amatorzy bardzo często, podpatrujemy, inspirujemy się i wzorujemy swoje treningi właśnie na najlepszych.
Kiedyś jednak usłyszałem frazę, która mocno utkwiła mi w pamięci i podczas tej rozmowy chciałem ją zweryfikować i rozwinąć. Otóż mówi ona, że wzorowanie się na treningach wyczynowców, nawet przekładając ich założenia na swoje tempa i objętość niesie za sobą bardzo wiele pułapek. Tym na czym naprawdę powinniśmy się wzorować patrząc na wyczynowców są rutyny, mindset czy regeneracja i nie mam tu na myśli nogawek kompresyjnych za miliony monet.
W jakie pułapki możemy więc wpaść? Jak analizować plany prosów chcąc odwzorować wybrane bodźce treningowe? Czy takie podejście w ogóle ma sens?
***
Partnerem odcinka jest marka Salomon [reklama]
Mon, 24 Jul 2023 - 1h 15min - 38 - Hierarchia potrzeb w treningu biegacza | Jacek Tyczyński
W tym odcinku zastanawiamy się nad tym, które elementy treningu wytrzymałościowego są najbardziej istotne, a które można nazwać przereklamowanymi.
Punktem wyjścia do naszej rozmowy jest hierarchia potrzeb treningu wytrzymałościowego, stworzona w postaci piramidy przez amerykańskiego fizjologa Stephena Seilera, pracującego z zawodnikami norweskich biegów narciarskich.
Gościem odcinka jest Jacek Tyczyński, będący trenerem triathlonistów i biegaczy oraz czołowym zawodnikiem tri z mistrzostwem Polski na koncie. Ostatnio zaimponował doprowadzając swoją zawodniczkę, utytułowaną biegaczkę górską Martynę Młynarczyk, do zwycięskiego debiutu na dużym, stu kilometrowym ultra podczas EFB w Krynicy.
Z podcastu dowiesz się m.in.:
czy da się jednocześnie rozwijać szybkość i wytrzymałość? dlaczego badania wskazują na niską skuteczność periodyzacji? które treningowe praktyki powinny już przejść do lamusa? jak trenuje Martyna Młynarczyk i na których etapach przygotowań podejmuje ryzyko? bez jakich narzędzi treningowych nie można myśleć o sukcesie w sportach wytrzymałościowych?***
Partnerami odcinka są: HOKA i Beskidy Run Challange [reklama]
Wed, 12 Jul 2023 - 1h 29min - 37 - Nietreningowe aspekty budowania formy | Bartosz Olszewski
Dla wielu z nas bardziej istotne dla budowania formy sportowej, niż to jak idealnie zaplanujemy swój trening, jest to co zrobimy przed, po oraz jak go regenerujemy.
W tym odcinku rozmawiamy o wszystkim co treningiem nie jest, a co wpływa na naszą sportową dyspozycję. Staramy się naświetlić czynniki, które determinują na nasz biegowy rozwój oraz podpowiadamy, jak w zależności od nich modyfikować swój plan.
Takich pozatreningowy zmiennych jest zdecydowanie więcej u osób trenujących amatorsko, pracujących, mających rodziny, kredyty i obowiązki. Dlatego do tego odcinka zaprosiłem Bartka Olszewskiego, który nie dość że sam stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w kraju biegaczy amatorów, to zajmuje się trenowaniem sobie podobnych od bardzo dawna, będąc jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów na rynku.
Z podcastu dowiecie się m.in.:
jak dostosować plan treningowy do pracy fizycznej? czym różni się schemat treningów 25 i 45-latka? czy krótki sen można rekompensować drzemkami?***
Partnerem odcinka jest Trec - producent linii odżywek i suplementów Trec Endurance dedykowanych sportowcom wytrzymałościowym [reklama]
Tue, 04 Jul 2023 - 58min - 36 - Janusz Kusociński | Twardy do końca
Od dawna zbierałem się do nagrania tego odcinka, bo chciałem opowiedzieć Wam historię biegacza, którego losy od zawsze szczególnie mnie inspirowały. Nierozerwalnie splotły się one z historią Ojczyzny i pod wieloma względami są też do niej bardzo podobne. Janusz Kusociński, bo o nim mowa, był podobnie jak ona waleczny, niezłomny, dotknięty przez los oraz naznaczony przez wielkie wojny. Dla mnie osobiście jego historia jest czymś specjalnym. Przez wielu jest już nieco zapomniana, a przez innych mimo gloryfikowania samej postaci dość mało znana. Dlatego chciałem opowiedzieć Wam ją dziś od początku do końca. Będzie to opowieść o człowieku, który pozostał twardy – zarówno na bieżni w walce z niepokonanymi Finami, jak i podczas przesłuchań przez gestapo.
Z podcastu dowiesz się między innymi:
czemu Kusociński znienawidził piwo? dlaczego Jan Mulak nazywał międzywojenny sport romantycznym i pełnym tajemnic? jak przebiegała ogrodnicza kariera Kusego w Łazienkach Królewskich? któremu klubowi zawdzięcza więcej: Sarmacie czy Warszawiance? jak rozwijał się Przegląd Sportowy?Scenariusz odcinka: Aleksandra Konieczna, Zdjęcie: Jarumski Leon
Tue, 20 Jun 2023 - 1h 09min - 35 - Adaptacja do wysokiej temperatury | Marcin Rzeszótko
W tym odcinku bierzemy na tapet wpływ temperatury na nasze możliwości wysiłkowe. Dowiedziecie się z niego więcej o fizjologicznym wpływie upałów na ciało biegacza, poznacie protokoły adaptacji oraz strategie jakie możecie zastosować w dniu zawodów.
Moim gościem jest Marcin Rzeszótko - czołowy polski biegacz górski, który startował w wielu zawodach o mega trudnych warunkach. Jednym z nich był chociażby pamiętny finał Golden World Trail Series z 2021 roku na El Hierro, podczas którego na skutek ciepła sportowa rywalizacja zamieniła się w walkę o przetrwanie. Marcin to również trener, niezwykle świadomy i równie sympatyczny zawodnik.
Z odcinka dowiecie się m.in.:
- czy wytrenowani biegacze lepiej znoszą trudne warunki pogodowe?
- ile trwa adaptacja i jak ją skutecznie wdrożyć?
- jakie patenty na upał stosują najlepsi biegacze?
***
Partnerami odcinka są: Chudy Wawrzyniec oraz Pogórze Ultra Trail [współpraca reklamowa]
Mon, 12 Jun 2023 - 1h 35min - 34 - Jak monitorować zmęczenie? | Dr Amit Batra
W tym odcinku dowiedziałem się więcej o monitoringu zmęczenia. Jak wiadomo postawą procesu treningowego jest bodziec, a następnie regeneracja. Dopiero ta mieszanka w odpowiednich proporcjach daje naszemu organizmowi adaptację i możliwość sportowego rozwoju. Jak jednak zarządzać stosunkiem między bodźcem, a regeneracją? Skąd wiadomo kiedy trenujemy za mocno lub regenerujemy się za mało?
Aby rozwikłać meandry tych zagadnień zaprosiłem dziś do studia Amita Batrę - doktora nauk o kulturze fizycznej z zakresu fizjologii treningu sportowego. Mój gość to nie tylko teoretyk, ale też praktyk. To certyfikowany trener przygotowania motorycznego pracujący między innymi z biegaczami kadry narodowej.
Z podcastu dowiecie się m.in.:
Co mogło dziać się z organizmem Roberta Karasia podczas 164 godzin wysiłku? Jakie są markery mogące informować o przemęczeniu lub przetrenowaniu? Czy samopoczucie to najlepszy doradca podczas planowaniu treningu?***
Partnerami odcinka są: o-shop.com i Tatrzański Festiwal Biegowy[współpraca reklamowa]
Mon, 05 Jun 2023 - 1h 11min - 33 - Co musi umieć dobry trener? | Szymon Bytniewski
Jeśli miałbym opisać gościa tego odcinka - Szymona Bytniewskiego jednym zdaniem to powiedziałbym, że jest to człowiek, który jak nikt inny trenowanie ma w genach. Jego dziadek to były długodystansowiec, przeszkodowiec i trener lekkiej atletyki - Edward Motyl, mama również trenuje lekką, a ojciec jest trenerem piłkarskim.
Szymon pełni funkcję trenera adidas Runners Poznań, ale również wyczynowych biegaczy, będąc w sztabie kadry narodowej. W tym odcinku porozmawialiśmy o warsztacie współczesnego trenera oraz wyzwaniach jakie niesie ze sobą ten specyficzny zawód. Tematem naszych rozważań były zmiany metod i rozwój szalenie ważnych współcześnie relacji trener-zawodnik. Mam nadzieję, że na bazie tego podcastu, słuchaczom uda się zbliżyć do odpowiedzi na pytanie - jakie cechy powinien mieć dobry trener i na co zwrócić uwagę szukając takiej osoby do współpracy?
Z odcinka dowiesz się m.in.:
dlaczego byli zawodnicy z topu, rzadko zostają dobrymi trenerami? czy trenerowi opłaca się być kumplem zawodnika? jak zarządzać emocjami w dniu ważnego startu?***
Partnerem odcinka jest adidas Runners – globalna społeczność biegaczek i biegaczy, obecna w ponad 60 miastach na całym świecie, w tym 3 w Polsce – Warszawie, Poznaniu i Trójmieście [współpraca reklamowa]
#adidasrunnerswarsaw #adidasrunnerspoznan #adidasrunnerstricity #armindsetcorner
Mon, 29 May 2023 - 1h 32min - 32 - Jak utrzymać motywację? | Marcin Konieczny
Marcin Konieczny jest osobą inspirującą i to inspirującą autentycznie, a nie jak wyidealizowany i niedostępny bohater z plakatu. Jak bowiem nie inspirować się gościem, który zaprzecza wszystkim znanym i popularnym wymówkom na brak sportowych osiągnięć:
nie masz wielkiego talentu? - spójrz na Marcina, on też twierdzi, że nie ma a został mistrzem świata masz pracę, która wymaga wyjazdów i poświęceń? - patrz na Marcina, który tej wiosny pobił kolejne i tak mocno już wyśrubowane życiówki, a 200 dni w roku spędza w delegacji jesteś za stary, aby ścigać się z młodzieżą? - no patrz, MKON jest dziadkiem, a za kilka dni zaatakuje rekord PolskiZ drugiej strony poza uczuciem fascynacji, czasami w takich osobach jak Marcin Konieczny (choć nie ma ich wiele) coś nas jednak przeraża. Absolutny perfekcjonizm, wyśrubowana do granic możliwości logistyka, brak nasycenia i chęć realizacji kolejnego celu, która zdaje się nie mieć końca.
W tym odcinku postarałem się dowiedzieć o jego podejściu trochę więcej. Marcin na co dzień jest szkoleniowcem, uczy zarządzać ludźmi w biznesie, ale również pomaga innym w podnoszeniu osobistej efektywności, będąc jednocześnie najlepszym przykładem swojej skuteczności. Dlatego zna procesy stojące za motywacją, drogowskazy do realizacji celu, benefity, ale i zagrożenie, które mogą na tej drodze czyhać i umie o nich świetnie opowiadać. Możecie więc liczyć na sporą dawkę wiedzy i autodiagnozy, z której wspólnie skorzystamy.
Z odcinka dowiesz się m.in.:
jak kształtować w sobie wytrwałość? co zrobić gdy dotknie nas wypalenie? dlaczego winy za porażkę po nieudanym starcie nie szukamy w sobie? jak obrać skuteczny cel i dlaczego należy go weryfikować? czy da się wytrenować odporność na cierpienie?***
Partnerami odcinka są: Bieg Ursynowa oraz program „Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości” WF z AWF[współpraca reklamowa]
Mon, 22 May 2023 - 58min - 31 - Wege, wegan i keto w sporcie | Zofia Piotrowicz
Wpływ modeli żywieniowych na zdrowie oraz formę sportową, to temat wokół którego narosła duża liczba mitów, półprawd i miejskich legend. Często napotyka się tu na pseudospecjalistyczne teorie, których wnioski bazują na pojedynczych badaniach. Życie, nie tylko sportowe, zazwyczaj jednak tak proste nie jest i jeżeli nie bazujemy na metaanalizach i przekrojowych publikacjach, to jesteśmy w stanie znaleźć dowody niemal na każdą, nawet najbardziej niedorzeczną teorię.
Rzetelną wiedzę naukową, popartą praktyką i doświadczeniem przedstawiła w tym odcinku Zofia Piotrowicz - dietetyk sportowa współpracująca z kadrą narodową biegaczy. Dowiecie się z niego czy i jaki wpływ na proces treningowy oraz możliwości wysiłkowe mają najpopularniejsze modele żywieniowe takie jak wegetarianizm, weganizm czy dieta ketogeniczna.
Z rozmowy skorzystają nie tylko osoby stosujące takie modele oraz ich trenerzy, ale z uwagi na szerokie potraktowanie tematu, również wszyscy którzy chcą bardziej świadomie odżywiać się pod kątem zdrowotnym i sportowym.
W odcinka dowiesz się m.in:
- Czy istnieje korelacja między dietą a grupą krwi?
- Czy mięso skuteczniej zapewnia uczucie sytości?
- Jakie zagrożenia niosą wykluczenia poszczególnych grup produktów w diecie sportowców?
- Czy keto sprawdzi się u biegacza?
- Czy da się "wytrenować" większe wykorzystanie tłuszczu w pozyskiwaniu energii?
***
Partnerami odcinka są: NOWOCZESNYSPORT.PL oraz program „Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości” - WF z AWF
[współpraca reklamowa]
Mon, 15 May 2023 - 1h 10min - 30 - Mo Farah | niesaMOwity
Gdy Mo Farah był małym chłopcem, to dom dziadków wydawał mu się być wielkim pałacem. Gdy spojrzał na niego po latach, to zauważył, jaki jest mały. Mały wobec ogromu świata, który dzięki swojej odwadze i determinacji zdołał podbić. W tym odcinku opowiem Wam historię nie tylko sportowca, ale również bohatera dwóch krajów, autora bajek dla dzieci i człowieka, który znalazł swoje „złote miasto”.
Scenariusz odcinka Aleksandra Konieczna, Zdjęcie: Maxisport
Tue, 02 May 2023 - 1h 22min - 29 - Uzależnienie od sportu | dr Andrzej Silczuk
Gdyby wierzyć instagramowym przekazom, to można uznać bieganie za jedną z najprzyjemniejszych czynności w życiu, podczas której mityczne endorfiny zalewają nasze ciała do tego stopnia, że niemal wypływają uszami. Z popularnonaukowych źródeł można dowiedzieć się, że owe endorfiny, to endogenne opioidy, czyli takie które wytwarzane są w naszym organizmie.
Podobno, działają one na te same receptory co opioidy egzogenne takie jak morfina, powodując błogostan, wprowadzając w dobry nastrój, zmniejszając ból, ale również powodując fizyczne i psychiczne uzależnienie. W latach 60. w eksperymentach na szczurach pokazano, że elektryczna stymulacja tych receptorów budzi w zwierzętach doznania tak intensywnej ekstazy, że wolą paść z wyczerpania niż przerwać doświadczenia. Brzmi znajomo?
Aby zweryfikować powyższe tezy, a także dowiedzieć się co dokładnie drzemie w naszej psychice, że szukamy tak nieoczywistych przyjemności jak np. biegi ultra lub rywalizacja do utraty sił, zaprosiłem do dzisiejszego odcinka dr. Andrzeja Silczuka. Mój gość to nie tylko jeden z najlepszych w kraju ekspertów w dziedzinie uzależnień, doktor nauk medycznych, lekarz psychiatra, wykładowca uniwersytecki, ale także edukator i podcaster znany z autorskiego projektu „Niemyte Dusze”.
Z odcinka dowiecie się m.in.:
Dlaczego niektórzy z nas mają silną potrzebę rywalizacji? Czy bieganie może spełniać kryteria uzależnienia behawioralnego? Co kieruje osobami, które szukają ekstremalnych doznań w sporcie? Jakie mogą być skutki agresywnego marketingu piw bezalkoholowych?***
Partnerami podcastu są Hypoxico Polska oraz program „Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości” [współpraca reklamowa]
Sat, 22 Apr 2023 - 1h 33min - 28 - Norweska metoda treningu | Marcin Nagórek
Trener Marcin Nagórek nie ukrywa, że w swojej pracy mocno inspiruje się norweską metodą treningową. Najbardziej jaskrawym przykładem jej skuteczności jest Jakob Ingebrigtsen. Zaledwie 22-letni zawodnik, będący już mistrzem olimpijskim, mistrzem świata oraz aż dziewięciokrotnie mistrzem Europy.
Na czym polegają główne założenia realizowanej przez niego myśli treningowej i czy da się je przełożyć na sport amatorski?
Z odcinka dowiesz się m.in.:
Dla kogo lepsze będą biegi ciągłe, a kto bardziej skorzysta na metodzie przerywanej? Jak dobrać tempo odcinków i manipulować przerwami? Gdzie tkwi klucz do sukcesu Eliuda Kipchoge?***
Partnerem odcinka jest HOKA [współpraca reklamowa]
Fri, 07 Apr 2023 - 1h 14min - 27 - Jak połączyć biegi górskie i uliczne? | Andrzej Witek
Czy da się być mocnym biegaczem zarówno w górach jak i na asfalcie? Naturalnie! Za przykład niech posłuży Nienke Brinkman, która świetnie prezentuje się w górach i równocześnie zajęła 3 miejsce podczas ostatnich mistrzostw Europy w maratonie.
Na polskim podwórku w tym aspekcie nie przestaje zadziwiać Andrzej Witek, który nie ma jeszcze takiej pozycji jak holenderska zawodniczka, ale też wspina się po drabince światowego rankingu biegaczy górskich. Równocześnie po 12 latach starań, ostatnio przełamał barierę 2 godzin i 20 minut w maratonie, która stała się osią jego rozpoznawalności w projekcie "140 minut".
W dzisiejszym odcinku Andrzej Witek podzielił się ze mną swoimi doświadczeniami w zakresie łączenia, zdawałoby się dwóch przeciwstawnych żywiołów, ulicy i trailu.
Z odcinka dowiecie się między innymi:
jak powinien wyglądać sezon startowy łączący biegi górskie z ulicznymi? jaka jednostka treningowa najskuteczniej przyczyniła się do ostatniego maratońskiego sukcesu Andrzeja? ilu podopiecznych może pomieścić w kalendarzu trener-pracoholik? dlaczego wybitny biegacz górski może wypadać przeciętnie na płaskich biegach?***
Partnerem odcinka jest Fundacja Krok do Natury – organizator największego biegowego cyklu w Polsce - Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz legendarnego ultramaratonu Chudy Wawrzyniec [współpraca reklamowa]
Sun, 26 Mar 2023 - 1h 16min - 26 - Marcin Lewandowski | Wojownik
Do Tokio leciał po medal. Bieg na dystansie 1500 metrów miał być jego finiszem. Finiszem, który lata wcześniej zaplanował ze swoim bratem Tomkiem. Zwieńczeniem kariery, którą długo nazywał zwykłą przygodą. Wymarzony start przerodził się jednak w sportową tragedię, która złamałaby wielu. Tymczasem – to zamiast wymagać pocieszenia, to on uspokajał dziennikarzy. Marcin Lewandowski przez lata udowodnił, że w swojej zwykłości był sportowcem niezwykłym. Zapraszam Was do wysłuchania jego historii.
***
Partnerem podcastu jest Omni Running[współpraca reklamowa]
Tue, 21 Mar 2023 - 1h 21min - 25 - Badania wydolnościowe | dr Szczepan Wiecha
Wraz z rozwojem metod monitoringu treningu biegowego zwiększa się liczba łatwo dostępnych zmiennych i parametrów pomagających nam świadomie planować i modelować proces. Współcześni trenerzy mają do dyspozycji szereg narzędzi za sprawą których trening migruje z dziedziny opartej na fizjologii wysiłku, ale również na tzw. "trenerskim nosie", w stronę analityki i bezwzględnej matematyki oraz szczegółowej analizy zmiennych.
W tym odcinku porozmawiamy o czynnikach fizjologicznych warunkujących tempo naszego biegu, a tym samym wynik na mecie. Dowiemy się więcej o ich monitoringu ze szczególnym uwzględnieniem badań wydolnościowych. Poruszymy temat interpretacji wyników oraz przełożeniu ich na nasz trening.
Będzie dużo pojęć i cyferek, ale przedstawionych w przyjazny i obrazowy sposób, bo gościem podcastu jest nie tylko teoretyk, ale również praktyk - fizjolog sportowy doktor Szczepan Wiecha.
Z odcinka dowiecie się m.in.:
jakie Vo2max mają zawodnicy polskiej elity maratonu? czy da się fizjologicznie uzasadnić, dlaczego sportowcy z Afryki zdominowali światowe biegi długie? dlaczego co trzeci biegacz nie reaguje na bodziec hipoksji? ile procentowo więcej energii zużywamy na pokonanie kilometra, gdy ważymy 3kg więcej? dlaczego tylko 20% smartwatchów potrafi poprawnie wyznaczyć strefy tętna?***
Partnerem odcinka jest 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski
Wed, 15 Mar 2023 - 1h 07min - 24 - Co biegacz musi wiedzieć o hormonach? | dr Helena Zakliczyńska
Do nagrania tego odcinka zainspirowało mnie spotkanie i rozmowa z jednym z topowych polskich biegaczy, który przyznał, że miał przewlekłe kłopoty z gospodarką hormonalną, co przełożyło się na jego formę sportową oraz zdrowie. Powrót na właściwe tory był dla niego bardzo trudny, a prawidłową diagnozę udało się ustalić bardzo późno.
Postanowiłem więc zgłębić temat i dowiedzieć się jaka jest rola hormonów w kontekście uprawiania sportów wytrzymałościowych i czy takie ryzyka z poziomu "pro" mogą również przenieść się na grunt amatorski. Aby precyzyjnie zgłębić te zagadnienia zaprosiłem jedną z najlepszych specjalistek medycyny sortowej, chorób wewnętrznych i seksuolożkę dr Helenę Zakliczyńską z Centrum Medycznego MEDteam.
Z rozmowy dowiecie się m.in:
jak rozpoznać zaburzenia w gospodarce hormonalnej? jak hormony wpływają na ryzyko kontuzji? czy sportowcy wytrzymałościowi mają mniejszą ochotę na seks? o co dokładnie chodzi z nieprawidłowym poziomem testosteronu u wyczynowych biegaczek?***
Partnerami odcinka są: POSiR Poznań i Przedwojewski Team [współpraca reklamowa]
Fri, 03 Mar 2023 - 1h 06min - 23 - Ćpam sport | Tomasz Smokowski
Tomasz Smokowski to dziennikarz sportowy, który ma na koncie 40 maratonów. Nie zakochał się w bieganiu od pierwszego wejrzenia, ale jak sam mówi biegał kompulsywnie i bez umiaru. Gdzie doprowadziła go jego biegowa ścieżka i jak dziś patrzy na swoją pełną ambicji i kontuzji maratońską przygodę?
Z odcinka dowiesz się m.in:
Nowy Jork czy Boston - który maraton jest lepszy i dlaczego? Czy doczekamy się lekkoatletyki w Kanale Sportowym? Dlaczego najlepsze wspomnienia ma z maratonu, który ukończył na ostatnim miejscu?***
Partnerem odcinka jest Trec Nutrition [współpraca reklamowa]
Sun, 26 Feb 2023 - 1h 03min - 22 - Oscar Pistorius | Zabójczy finisz
„Nie jestem niepełnosprawny, po prostu nie mam nóg” – tak mówił o sobie chłopak, którym w 2004 roku zaczął zachwycać się świat. Nastolatek, którego trudno było określić mianem niepełnosprawnego, planował na równi mierzyć się ze zdrowymi sportowcami. Miał stać się ambasadorem – zarówno paraolimpijczyków, którzy nie znają barier, jak i ikoną swojego kraju.
Gdy jednak 10 lat później w mediach określano go zwierciadłem Republiki Południowej Afryki, to nie był to już chwalebny, ale wynaturzony obraz. Obraz człowieka, który z legendy sportu stał się zbrodniarzem.
W tym podcaście opowiadam o tym, jak potoczyły się losy Oscara Pistoriusa, który zamiast miana ikony sportu doczekał się seriali kryminalnych o sobie.
Wed, 22 Feb 2023 - 1h 47min - 21 - Odszyfrować interwał | Piotr Rostkowski
Termin "trening interwałowy" to jedno z największych uproszczeń jakie występuje w słowniku biegacza. Pod tą nazwą mogą bowiem kryć się jednostki o skrajnie różnych założeniach, nastawione na rozwój praktycznie każdej z cech. Skutkiem tego wśród wielu biegaczy pokutuje niesłuszne przekonanie, że trening interwałowy jest jednostką o specyfice beztlenowej lub po prostu treningiem z założenia ciężkim.
Wszystko jednak zależy od zrozumienia założeń, które zaszyfrowane są za pomocą kilku kluczowych zmiennych. Należą do nich:
długość odcinków liczba odcinków długość przerwy rodzaj przerwy oraz tempo odcinkówZ rozszyfrowaniem tego kodu zmierzył się w tym odcinku Piotr Rostkowski - znakomity teoretyk i praktyk treningu biegowego. To trener między innymi takich tuz biegania jak Marcin Lewandowski, Angelka Cichocka czy Anna Rostkowska, a także były rekordzista Polski w biegu na 1500m.
Z podcastu dowiesz się między innymi:
na czym polegają założenia najpopularniejszych treningów interwałowych? kiedy stosować poszczególne interwały w procesie treningowym? czym różni się metoda powtórzeniowa od interwału? co może dać bieganie 100x400m na jednym treningu? czy zabawa biegowa to już interwał?***
Partnerami odcinka są: Nocny Wrocław Półmaraton, CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden, RegeneracjaSportowa.pl
Thu, 02 Feb 2023 - 1h 28min - 20 - Alkohol a forma biegacza | Zofia Piotrowicz
Jak alkohol wpływa na poszczególne procesy bezpośrednio lub pośrednio oddziałujące na dyspozycję biegacza? W tym odcinku zgłębiamy fizjologię i obalimy niektóre mity, które tak mocno zakorzeniły się w świadomości, że większość uważa je za pewnik.
Gościem podcastu jest Zofia Piotrowicz, działająca w biegowym półświatku pod pseudonimem "Bite of Sport" – która na co dzień pracuje z kadrą polskich biegaczy wytrzymałościowych, ale również z triathlonistami, ultrasami, biegaczami ulicznymi z różnego poziomu zaawansowania.
Z rozmowy dowiecie się:
czy dzień po imprezie lepiej jest wypocić czy odpocząć? dlaczego kobiety niezależnie od masy ciała są bardziej wrażliwe na działanie alkoholu? czy kolejność przyjmowania napojów alkoholowych wpływa na nasze upojenie? czy istnieje dawka nieszkodliwa dla dyspozycji biegacza? jak tradycyjne "piwko na mecie" wpływa na regenerację?***
Partnerem odcinka jest: Przedwojewski Team
Sun, 22 Jan 2023 - 53min - 19 - Jak dostosować trening do swoich predyspozycji? | Marcin Nagórek
Jeśli w świecie biegania można o kimś powiedzieć, że jadł chleb z niejednego pieca, to taką osobą jest gość tego odcinka Marcin Nagórek. Jest on biegaczem z ponad dwudziestoletnim stażem i imponującymi wynikami, ale również uznanym trenerem biegania i dziennikarzem. Tak szerokie spektrum sprawiało, że nasza rozmowa mogłaby trwać bez końca.
Jako temat przewodni obraliśmy sobie dostosowanie treningu do predyspozycji biegacza. Porozmawialiśmy o tym jakie są różnice między typem szybkościowym i wytrzymałościowym i jak rozpoznać w sobie te cechy. Dodatkowo, na przykładach zawodników trenowanych przez Marcina, postaraliśmy się przybliżyć różnice i podobieństwa jakie powinny charakteryzować treningi szybkościowców i wytrzymałościowców.
Z podcastu dowiesz się:
jak diagnozować swoje predyspozycje w kontekście treningu? czym skutkuje brak dopasowania treningu do cech biegacza? dlaczego Mezo ostatecznie nie połamał 2:30 w maratonie? jak trenuje pracująca amatorka z wynikiem 2:37 w maratonie – Beata Popadiak?Partnerem odcinka jest firma paterns produkująca ubrania z wełny merino dla mężczyzn, kobiet i dzieci
Thu, 05 Jan 2023 - 1h 30min - 18 - Periodyzacja treningu maratońskiego | Mariusz Giżyński
Mariusz Giżyński jak mało który biegacz, jest ceniony zarówno przez środowisko wyczynowe za świetne wyniki, sportową postawę oraz charakter, ale także przez amatorów biegania, dla których jest wzorem, nauczycielem, mentorem, panem biegaczem z lokalnego biegu oraz telewizora.
Z odcinka z jego udziałem macie szansę dowiedzieć się jak periodyzację treningu układa sobie niezwykle świadomy zawodnik z ponad dwudziestoletnim biegowym stażem, a aktualnie również trener. "Giża" dzieli się praktycznym doświadczeniem w zarządzaniu formą i mówi jak ułożyć trening, aby była ona najlepsza wtedy kiedy trzeba, a nie przepalona podczas super treningu okraszonego jedynie masą serduszek na Instagramie.
Z rozmowy dowiecie się:
Ile minut można zyskać na mecie dzięki właściwej polityce startowej? Gdzie tkwią największe bariery dla biegaczy bez lekkoatletycznej przeszłości? Jaki trening najskuteczniej windował jego formę? Skąd wynika regres formy rekordzisty Europy - Sondre Moena?Partnerem odcinka jest marka On
Fri, 23 Dec 2022 - 1h 41min - 17 - Jak budować wytrzymałość? | Andrzej Orłowski | część II
To jest druga część rozmowy z trenerem śmietanki polskich biegaczy górskich - Andrzejem Orłowskim. W tym odcinku skupiliśmy się na szerokim temacie, który dotyczy każdego biegacza, niezależnie od specyfiki dystansu czy terenu w jakim biega. Chodzi o sól biegania czyli wytrzymałość.
Trener dzieli się z nami teorią oraz praktycznymi wskazówkami, które pozwolą nam bardziej świadomie budować wytrzymałość, będącą fundamentem pod naszą formę oraz kształtowanie innych cech wpływających na zdrowie i wynik sportowy.
Z rozmowy dowiecie się m.in.:
czemu spokój w treningu daje przewagę fizjologiczną? dlaczego tak ważne jest, aby trenować w różnych strefach intensywności? jak to możliwe, że mimo spadku VO2max, da się rozwijać wytrzymałość? jaka jest specyfika wytrzymałości budowanej przez biegaczy górskich?Partnerami odcinka są: Hoka i Magazyn Ultra
Fri, 16 Dec 2022 - 1h 02min - 16 - Jak budować wytrzymałość? | Andrzej Orłowski | część I
W Polsce coraz trudniej znaleźć naprawdę dobrego biegacza górskiego, który nie trenuje z Andrzejem Orłowskim. Jednak jeśli myślicie, że trener Orłowski to tylko góry, to jesteście w grubym błędzie. Wywodzi się on z lekkiej atletyki i opiekuje nie tylko biegaczami, ale również zawodnikami i kandydatami na zawodników w konkurencjach technicznych.
Ja osobiście niezwykle cieszę się mogąc gościć go w podcaście dlatego iż uważam, że mimo szerokiej i ustrukturyzowanej wiedzy, trener w przeciwieństwie do wielu ekspertów, umie opowiadać o treningu w przystępny sposób, obrazowo, bez zasłaniania się trudnymi terminami tam gdzie nie jest to konieczne.
W rozmowie, która podzielona jest na dwie części, trener dzieli się teorią oraz praktyką budowania wytrzymałości. Jest to temat wielowątkowy, szeroki, który dotyczy każdego biegacza, niezależnie od specyfiki dystansu czy terenu w jakim biega, bo wytrzymałość to sól biegania.
W pierwszej część rozmowy, zależało mi, aby bardziej niż o samej wytrzymałości porozmawiać o ogólnej koncepcji i filozofii pracy trenera. Miało to pokazać szerszy obrazek i stworzyć grunt pod czyste treningowe mięsko, które czeka Was w drugim odcinku.
Z rozmowy dowiecie się m.in.:
jak wypada porównanie treningu Bartka Przedwojewskiego i Kíliana Jorneta? czego potrzeba biegom górskim w Polsce? dlaczego trener Orłowski inspiruje się szkołą trenera Jacka Wośka? ile sprawdzonych metod, a ile ryzyka kryją jego plany treningowe?Partnerami odcinka są: Hoka i Magazyn Ultra
Sat, 10 Dec 2022 - 54min - 15 - Trenowanie na spontanie | Katarzyna Wilk
Katarzyna Wilk weszła w świat biegów trailowych z drzwiami i z futryną. Zaczęła bowiem biegać dopiero po 30-ce, a debiutując na dystansie ultra od razu wywalczyła mistrzostwo Polski. W ostatnich tygodniach została też najlepszą Polką podczas mistrzostw świata w biegach górskich i trailu odbywających się w Tajlandii.
W świecie biegów Kasia jest samotnym wilkiem, który niby trochę nie pasuje do stada, ale to właśnie ona zgarnęła dwie najbardziej tłuste owieczki, wygrywając najbardziej intratne finansowo biegi górskie w kraju i na Krynickim deptaku przytuliła już łącznie 150 tysięcy złotych.
Ile w tym było chytrego planu, ile szczęścia początkującego, a ile rozwagi, chłodnej głowy oraz walki do końca, które zawodniczka pokazała już niejednokrotnie na innych biegach, wpadając na metę w stanie mocno ograniczonej świadomości?
W tym odcinku wraz ze mną poznacie jej romantyczną, sportową historię.
Czy da się trenować spontanicznie i rywalizować z najlepszymi? Jakie są objawy choroby, która ją trapi - bieganizmu? Czy spotkała się z zazdrością i hejtem środowiska biegowego? Czy druga Krynica była jej zemstą za nieprzychylne opinie po wygraniu pierwszej edycji?***
Partnerem odcinka jest HOKA
#FluHumanFly #HokaRunnersPoland
Sun, 04 Dec 2022 - 1h 19min - 14 - Biegacz vs. triathlonista | Tomek Kowalski
Wbrew tytułowi w tym odcinku nie skupiamy się na konfrontacji lecz na tym co biegacze mogliby zaczerpnąć z dobrych praktyk treningu do triathlonu. Jest to dyscyplina stosunkowo młoda i innowacyjna, a wiele rozwiązań stosowanych w innych sportach wywodzi się właśnie ze świata tri.
Dodatkowo najlepsi triathloniści z dystansu IRONMAN, biegają maraton na poziomie ambitnych amatorów biegania lub zawodników semi-pro. Z tego względu postaraliśmy się znaleźć w ich treningu elementy uniwersalne, intrygujące, ciekawe, a przede wszystkim takie, których przeniesienie na trening biegowy może być warte wdrożenia, a z pewnością jest warte przemyślenia i poznania.
Dodatkowym wątkiem rozmowy jest to, jak z upływem lat wraz ze zmniejszającymi się możliwościami wysiłkowymi naszego ciała powinny zmieniać się nasze metody treningowe, aby zminimalizować ten proces.
Gościem odcinka jest Tomek Kowalski z Trinergy, który jako trener triathlonistów pracuje od 2009 roku i ma na koncie mnóstwo świetnych rezultatów zarówno z zawodnikami pro jak i amatorami.
Z rozmowy dowiesz się m.in.:
kiedy trening uzupełniający przynosi więcej szkody niż pożytku? jak ważne jest to czy biegamy "z pięty" czy "ze śródstopia"? które elementy strategii oraz żywienia warto zgapić od triathlonisty? jak wytrenować optymalną kadencję?Partnerem odcinka jest Bite of Sport
Fri, 25 Nov 2022 - 1h 05min - 13 - Po czym poznasz, że trenujesz za dużo? | Bartłomiej Przedwojewski
Tych, którzy śledzą biegi górskie z pewnością nie trzeba przekonywać, że Bartłomiej Przedwojewski to najlepszy polski góral. Pozostałym niech za argument posłuży to, że jest on zwycięzcą najbardziej prestiżowego cyklu biegów górskich na świecie - Golden Trail World Series.
Jego duet, z trenerem Andrzejem Orłowskim, słynie z bardzo szerokiego i otwartego podejścia do treningu biegowego. Oprócz tego, że nie boją się oni ryzyka i eksperymentu, to nie boją się również przyznać do błędu. Jednym z tych błędów było przetrenowanie, przez które Bartek wypadł z treningu na 3 miesiące.
Skoro takie wpadki mogą przydarzać się doświadczonemu teamowi, to wierzcie, że mogą przytrafić się również nam. Z tego odcinka dowiecie się z pierwszej ręki, jakie symptomy i znaki ostrzegawcze nie powinny być przez nas lekceważone w treningu, aby nie wpakować się w tarapaty.
Rozmawialiśmy między innymi o tym:
dlaczego tak trudno jest zdiagnozować przetrenowanie? ile miejsca na eksperymenty jest w dobrym planie treningowym? dlaczego praca nad słabymi stronami obarczona jest ryzykiem? jakie myśli są w głowie biegacza, który słyszy, że jego trener pogubił się w treningu?Partnerem odcinka jest Aktywna Pszczyna
Mon, 14 Nov 2022 - 1h 23min - 12 - Czy trudno jest być trenerem biegania? | Szymon Dorożyński
Trener biegania to zawód pełen sprzeczności. Z jednej strony wymaga on wiedzy i doświadczenia, które pozwoli w bezpieczny i skuteczny sposób zarządzać nie tylko formą, ale i zdrowiem podopiecznych. Z drugiej strony duża rynkowa konkurencja, liczba samozwańczych trenerów i legendy o liczbie biegaczy, których jednocześnie prowadzą, pozwalają przypuszczać, że również bardzo intratne zajęcie.
W tym odcinku o rynku trenerskim w Polsce porozmawiałem z Szymonem Dorożyńskim. To bardzo ciekawy zawodnik, medalista mistrzostw Polski między innymi złoty na uliczną piątkę z 2019, ale również trener, który na dodatek jest zawodowym żołnierzem.
Z podcastu dowiesz się:
ilu podopiecznych mają trenerzy biegaczy? jak wysokie są stawki za usługę trenerską? jacy zawodnicy stanowią największe wyzwanie dla rzetelnego trenera? jaki wpływ na życie Szymona miała sytuacja, gdy nauczyciel nazwał go "grubasem"? kto i dlaczego ostrzegał go przed Henrykiem Szostem?***
Partnerem odcinka jest HOKA
#FluHumanFly #HokaRunnersPoland
Mon, 07 Nov 2022 - 1h 14min - 11 - Czy opłaca się być wyczynowym biegaczem? | Szymon Żywko
"Nie ma sianka - nie ma granka" zwykło się mawiać w środowisku piłkarskim, gdy wynagrodzenia za mecze nie pojawiały się na czas. A czy "sianko" jest w polskich realiach wyczynowego biegania? Jak system - związek, kluby, sponsorzy - pomagają młodym zawodnikom w rozwoju kariery? Czy zawodowemu bieganiu w tych warunkach bliżej jest do stabilnej pracy, czy romantycznej wizji obarczonej obawą o jutro?
W tym odcinku o realiach polskiego zawodowca opowiada Szymon Żywko - 23-letni zawodnik, który na bieżni zdobywał medale mistrzostw Polski, a także reprezentował nasz kraj na imprezach rangi międzynarodowej. Słuchając dowiecie się nie tylko tego jak świat lekkiej atletyki wygląda od kuchni, ale również:
dlaczego system szkolenia wygląda dobrze jedynie na papierze? kim są dwaj najwięksi sponsorzy większości młodych sportowców w Polsce? czego polskie mityngi lekkoatletyczne powinny się uczyć od zagranicznych? kiedy Szymon zarobił pierwsze pieniądze na bieżni?***
Partnerem odcinka jest Niepodległa Piątka– impreza w randze Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn na 5 km organizowana na PGE Narodowym
Sat, 29 Oct 2022 - 58min - 10 - Ile powinien ważyć biegacz? | Zofia Piotrowicz
Jak masa ciała wpływa na dyspozycję biegacza? Na logikę im niższa waga tym powinno być lepiej, jednak odpowiedź nie jest tak oczywista. O niuansach tego zagadnienia porozmawiałem ze stałą ekspertką mojego podcastu Zofią Piotrowicz - dietetykiem sportowym współpracującą ze sportowcami wytrzymałościowymi od poziomu amatorskiego po kadrę narodową biegaczy.
Z odcinka dowiecie się:
W jaki sposób określić optymalną masę ciała? Czy masę startową powinno się utrzymywać przez cały rok? Jakie błędy najczęściej popełniamy dążąc do redukcji wagi? Jaka jest korelacja miedzy odchudzaniem, a złamaniami zmęczeniowymi?Partnerem podcastu jestFundacja Kochasz Dopilnuj organizująca akcję #badajjajka
Sat, 22 Oct 2022 - 54min - 9 - Doświadczenie, które wyniosłem z UTMB | Kamil Leśniak
Kamil Leśniak jako pierwszy Polak w historii przełamał granicę 24 godzin na legendarnym i kultowym biegu Ultra-Trail du Mont-Blanc. Biegacze muszą w jego trakcie pokonać 170 kilometrów trasą, której suma przewyższeń wynosi 10 000 m. Szlak prowadzi ich dookoła masywu Mont Blanc i przebiega przez trzy państwa: Szwajcarię, Francję i Włochy.
Wyczyn Leśniaka nie wziął się z przypadku. Startował on w UTMB, gdy tylko pozwolił mu na to dolny limit wieku tj. 21 lat. Swój debiut zaliczył w 2014 roku i od tamtej pory aż do teraz, bez skutku marzył o pojawieniu się na mecie w mniej niż dobę. Dotychczasowe próby kończyły się jednak niepowodzeniem, a Kamil z każdej z nich wyciągał wnioski, które ostatecznie dopiero w 2022 roku złożyły się na realizację jego planu.
W dzisiejszym odcinku porozmawiałem z utytułowanym polskim góralem, ultrasem i zawodnikiem HOKA Garmin Team, o tym jak zdobyte doświadczenia przełożyły się na historyczny wyczyn, którego dokonał. Z rozmowy dowiecie się między innymi:
jak ewoluował jego trening i jakim metodom zawdzięcza swój progres? dlaczego zdarza mu się płakać w trakcie długiego wysiłku? czy trener Andrzej Orłowski rozgryzł już jego złożoną osobowość? ile musi dopłacić do wyjazdu, by reprezentować Polskę na zawodach międzynarodowych?Partnerem odcinka jest ▶ 𝙃𝙊𝙆𝘼 ◀
#TimeToFly #42195FM
Wed, 28 Sep 2022 - 1h 32min - 8 - Czy bieganie to zdrowy nałóg? | dr n. med. Andrzej Mioduszewski
Podobno nasz mózg ewolucyjnie urósł do tak dużych rozmiarów, aby być bardziej odpornym na przegrzanie podczas długotrwałego wysiłku, a inteligencja to tylko skutek uboczny tej zmiany. Aby zweryfikować tę tezę, a także dowiedzieć się tego, jak anatomicznie jesteśmy predestynowani do uprawiania sportów wytrzymałościowych, zaprosiłem do rozmowy dr n. med. Andrzeja Mioduszewskiego, który jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
W naszej rozmowie poruszyliśmy jednak cały szereg problemów, który pomógł nam odpowiedzieć na pytanie czy i kiedy bieganie można określić najzdrowszym nałogiem w jakiego szpony można wpaść.
Z rozmowy dowiecie się:
Czy okazyjne palenie marihuany może wpłynąć na naszą formę sportową? Czy da się zniwelować wpływ menopauzy na zwiększające się wraz z nią ryzyko kontuzji? Dlaczego złamania zmęczeniowe są plagą dzisiejszych sportowców, w tym amatorów? Dlaczego mała ilość snu otwiera autostradę do problemów ze zdrowiem biegacza?Thu, 22 Sep 2022 - 1h 05min - 7 - Jak przygotować się do wyprawy biegowej? | Szymon Makuch
Jeżeli wybierasz się na samotny kilkutygodniowy bieg po pozbawionej cywilizacji części Islandii, a dotychczas Twoim najdłuższym biegiem był bieszczadzki Rzeźnik, to więcej niż pewne, że popełnisz masę błędów logistycznych i sportowych. Tak właśnie postąpił Szymon Makuch, który od tamtego czasu zrealizował już z powodzeniem kilka wypraw ultra i jest znacznie bogatszy w doświadczenia.
Biegacz stoi właśnie w obliczu największego wyzwania w swojej biegowej przygodzie. Zamierza samotnie pokonać biegiem ponad tysiąc kilometrów przez trzy najwyższe łańcuchy górskie na świecie, znajdujące się w północnym Pakistanie. W tym odcinku podcastu opowiedział o przygotowaniach sportowych, logistyce, sprzęcie i wielu biegowych smaczkach związanych pierwszą w historii próba przebiegnięcia tej ekstremalnej trasy.
Szalenie istotny jest również fakt, iż czwarta edycja "Biegu po emocje" — KArakoRUN2022, jest poświęcona wsparciu dzieci z chorobami onkologicznymi. Szymon jako jej organizator dzieli się z nami pozabiegowymi wyzwaniami z jakimi musi mierzyć się chcąc pomóc innym.
My z jego doświadczeń możemy wyciągnąć sporo dla siebie niezależnie od tego, czy szukamy w naszej biegowej pasji ekstremalnych przeżyć, czy traktujemy ją jako przyjemny dodatek do codzienności.
Z rozmowy dowiecie się między innymi:
ile kilometrów można przebiec w trampkach z bazaru? co może pójść nie tak, gdy planujesz wyprawę biegową pierwszy raz? jak wygląda przeskok z Biegu Rzeźnika do 620 kilometrów z 12 kilogramowym plecakiem? ile kosztuje niezbędne wyposażenie ultrasa? jak szczegółowo wygląda plan treningowy do biegu trwającego kilka tygodni?Sat, 10 Sep 2022 - 1h 04min - 6 - Kenijska szkoła biegania | Grzegorz Gajdus
Grzegorz Gajdus swój pierwszy maraton przebiegł w wieku 13 lat. W dzisiejszych czasach sprawą mogłaby zając się opieka społeczna, ale wówczas dostał wyróżnienie na apelu szkolnym, co dało mu motywację do dalszych treningów. Motywacja ta zaprowadziła go do rekordu Polski w maratonie, który dzierżył przez 9 lat. Do dziś ze swoim 2:09:23 pozostaje drugim zawodnikiem w historii naszego kraju na królewskim dystansie.
Co ciekawe Gajdus twierdzi, że dopiero wyjazdy do Kenii sprawiły, że nauczył się prawdziwego treningu biegowego i to tamtejszej szkole zawdzięcza swoje sukcesy.
Co cechuje afrykańską szkołę biegania? Jakie jej elementy próbował przenosić na polski grunt, będąc trenerem naszych kadrowiczów? Jaka jednostka treningowa z repertuaru kenijskich zawodników najbardziej go zaskoczyła? Czy zwycięski debiut maratoński w Carpi był wypłatą jego życia?Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
Wed, 07 Sep 2022 - 1h 03min - 5 - Czy polska lekkoatletyka jest w formie? | Janusz Rozum
"EUROPOTĘGA!" - tak krzyczała okładka "Przeglądu Sportowego" po zakończonych mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce. Czy faktycznie królowa sportu ma się w naszym kraju, aż tak dobrze? Czy możemy ze spokojem spoglądać w przyszłość wypatrując kolejnych medali naszych sportowców na imprezach międzynarodowych?
Aby obiektywnie odpowiedzieć na te pytania zaprosiłem do podcastu wybitnego statystyka Janusza Rozuma, który uchodzi za jednego z najlepszych specjalistów od lekkiej atletyki w kraju. Mój gość jest nie tylko międzynarodowym sędzią z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, ale również cenionym ekspertem, autorem tekstów i komentatorem.
Niemniej ważnym aspektem z życiorysu Janusza Rozuma w kontekście podcastu 42,195 FM jest fakt, że jest on również czynnym biegaczem, który z okazji 70 rocznicy urodzin zapragnął złamać 50 minut na dychę. Czy mu się to udało? Dowiecie się słuchając odcinka, w którym również:
co jest konsekwencją tego, że wielu polskich sportowców osiąga sukcesy zbyt wcześnie? dlaczego mimo iż pan Janusz chodził na legijną Żyletę pokochał lekką atletykę? w których konkurencjach biegowych przepisy nie nadążają za technologią? jakie sposoby oszustw są najpowszechniejsze podczas biegów masowych? dlaczego w tabelach historycznych mimo postępu jest tak wiele starych rekordów i które z nich można przypisać dopingowi?***
Partnerem odcinka jest o-shop.com gdzie otrzymacie 20% zniżki na hasło: "42195" lub dodatkowe 5% na produkty w promocji wpisując "5extra42195"
Fri, 26 Aug 2022 - 1h 08min - 4 - Wyścig po zdrowie | Krzysztof Różnicki
Gdyby ktoś w połowie 2021 roku zapytał mnie kto jest największym talentem biegowym w Polsce, bez wahania opowiedziałbym, że Krzysztof Różnicki, który jako 17-latek został w 2020 roku mistrzem Polski seniorów, wygrywając w finale z zawodnikami starszymi od siebie o kilka lat.
W ubiegłym sezonie zawodnik team'u New Balance bez problemów został mistrzem Europy juniorów, ustanowił rekordy kraju zarówno w hali jak i na stadionie, a podczas memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie uzyskał na swoim koronnym dystansie 800m fenomenalny czas 1.44,51!
Zwieńczeniem sezonu miał być medal mistrzostw świata juniorów, na które pojechał w sierpniu, rezygnując wcześniej z wyjazdu na Igrzyska. W Nairobi jednak już nie wystartował. W październiku 2021 rozpoczął z pozoru nieinwazyjnym zabiegiem walkę o zdrowie, która trwa do dziś. Choć zdaje się, że po niemal równo roku widać w końcu światełko w tunelu.
Moim gościem jest Krzysztof Różnicki, z którym porozmawiałem o jak dotychczas najdłuższym i najtrudniejszym wyścigu w jego karierze – wyścigu o powrót do sprawności.
czy dało się zrobić więcej, aby ułatwić mu powrót do zdrowia? jakie systemowe wnioski płynął z jego kontuzji? jak trudną walkę psychiczną stoczył i co pomogło mu opanować negatywne nastawienie? ile wyciska na klatę? czym różnią się jego treningi od treningów Kacpra Lewalskiego?Wed, 17 Aug 2022 - 55min - 3 - Jak przygotować się do biegów +100 km? | Krzysztof Dołęgowski
Krzysztof Dołęgowski to postać o bardzo długim i szerokim spektrum biegowych doświadczeń. Ma na swoim koncie zarówno epickie trasy takie jak 6xBabia, Pętla Charliego Ramsaya, Bob Graham Round, Marathon Des Sables lub UTMB, ale również doświadczenia w pisaniu książek i artykułów, dystrybucji sprzętu oraz organizacji biegów takich jak Chudy Wawrzyniec. Z uwagi na fakt, iż Krzysztof jest również świetnym gawędziarzem, nasza rozmowa wędrowała od filozofii i grzebania w swoim wnętrzu, aż po biegowe mięsko, którego sporo znajdziecie w drugiej jej części.
Tu omówiliśmy specyfikę przygotowań do biegów +100km. Zdając sobie sprawę, że to często pogoda, przewyższenia i inne czynniki niż kilometraż są kluczowe w tego typu wyzwaniach, miejmy na uwadze to, że chodzi generalnie o "duże ultra".
Krzysiek podzielił się swoimi spostrzeżeniami odnośnie treningu biegowego, kilometrażu, przewyższeń, treningu głowy i logistyki, czyli wszystkiego co składa się na dobre i odpowiedzialne przygotowanie do naprawdę długich dystansów. Sprzedał nam również kilka swoich patentów, wynikających z długoletniego doświadczenia, które mogą pomóc wielu biegaczom, niezależnie od poziomu zaawansowania i dystansu na jakim startują. Z podcastu dowiecie się m.in.:
jak dobierać kilometraż i sumę przewyższeń w treningu, względem tych parametrów na docelowych zawodach? dlaczego "Szczęśliwi biegają ultra" pisał inny Krzysiek Dołegowski? jaką taktykę stosował na setkach i dlaczego czuł się w tym aspekcie mistrzem? co zmienia się w fizycznym i psychicznym podejściu zawodnika po 40-ce?Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
Sun, 07 Aug 2022 - 1h 22min - 2 - BPS w przygotowaniach do maratonu | Kamil Jastrzębski
Dziś poznamy perspektywę skromnego i wielokrotnie niedocenianego chłopaka z Kraśnika, który już nie raz utarł nosa niedowiarkom. Został mistrzem Polski w maratonie, a aktualnie szykuje się, aby reprezentować nasz kraj podczas mistrzostw Europy w Monachium. Gościem odcinka jest maratończyk z życiówką 2:11:07 – Kamil Jastrzębski.
Co z układanych przez trenera Huberta Duklanowskiego i realizowanych przez Kamila założeń treningowych możemy wynieść dla siebie i czy są w nich jakieś uniwersalne prawdy dla każdego biegacza? Co jest zarezerwowane dla wyczynowca, bo Kamil sam po rozpoczęciu współpracy ze swoim trenerem zdradzał, że dopiero po dwóch sezonach był gotowy na pracę, którą Duklanowski chciał z nim wykonać.
Zawodnik w momencie nagrania właśnie kończył okres zwany BPS'em czyli okres bezpośredniego przygotowania startowego przed maratonem. Z podcastu dowiecie się m.in.:
Jaki ma kilometraż? Jakie jednostki treningowe dominują w jego planie? Co najmocniej popycha go do przodu w kontekście adaptacji do prędkości i maratońskiej objętości? Z których treningów rezygnuje? Jakim protokołem ładuje węglowodany oraz jak się regeneruje?Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
Sat, 30 Jul 2022 - 54min - 1 - Żele energetyczne | Zofia Piotrowicz
W trakcie biegu długodystansowego celem żywienia na trasie powinno być dostarczanie węglowodanów. Jeśli pokonujemy ten dystans poniżej 2,5h, na godzinę wysiłku potrzebujemy 30-60g węglowodanów. Powyżej tego czasu wartości mogą sięgać nawet 90g/h!
Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań pozwalających na dostarczenie energii w trakcie biegu jest spożywanie żeli energetycznych. Duża liczba dostępnych na rynku produktów sprawia, że wybór najwłaściwszego może przyprawić biegacza o ból głowy. W tym podcaście podpowiadamy na co zwrócić uwagę planując strategię żywieniową na bieg, aby pomóc sobie w uzyskaniu najlepszego rezultatu i uniknąć „sensacji żołądkowych” na trasie.
W wyborze najlepszego żelu pomoże Wam Zofia Piotrowicz, która jest dietetykiem sportowym i na co dzień współpracuje z biegaczami kadry narodowej, ale również z amatorami od dystansów krótkich po biegi ultra, a nawet triathlon.
Z odcinka dowiecie się:
ile żeli powinniśmy spożywać w trakcie zawodów i jak zależy to od intensywności biegu lub masy ciała? czym różnią się poszczególne produkty i na co zwracać uwagę przy ich wyborze? ile węglowodanów w przeliczeniu na żele spożywają najlepsi na świecie i czy amatorzy powinni wzorować się na nich w tym obszarze? jakie są alternatywy dla żeli i kiedy one, a kiedy inne produkty będą dla nas najlepszym rozwiązaniem?Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
Sun, 24 Jul 2022 - 1h 07min
Podcast simili a <nome>
- BBC Inside Science BBC Radio 4
- Good Bad Billionaire BBC Radio 5 Live
- Business Daily BBC World Service
- Global News Podcast BBC World Service
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- TED Radio Hour NPR
- PULS BIZNESU PODCASTY PULS BIZNESU PODCASTY
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- 8 milliards de voisins RFI
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Altri podcast di Sport e Tempo Libero
- El Partidazo de COPE COPE
- Budnik i Pokrzywiński Budnik i Pokrzywiński
- London Visited Steve Atkins-Linnell
- 齋傾唔做 齋老味
- 台語放送 NER國立教育廣播電臺
- Mówi się żużel Jacek Dreczka
- Nosel wkręca Kamil Nosel
- El Cartel de La Mega RCN Radio
- DESPIERTA SAN FRANCISCO con David Sánchez Radio MARCA
- Radio Radio Radio Radio
- Biegowe Podcasty Biegowe.pl - wszystko o bieganiu
- L'After Foot RMC
- Serie-A Podden Italien Italien Italien Johan Clasén
- Bieganie.pl Bieganie.pl
- Szkoda czasu na złe seriale - Radio TOK FM TOK FM - Zuzanna Piechowicz, Anna Piekutowska
- Tiempo de Juego COPE
- DEEP HOUSE SELECTIONS Eugene Levchenko
- Radio Gozdawa Live Podcast Radio Gozdawa Live Podcast
- Reif ist live – Fußball Talk von BILD BILD
- Kulturalna Motoryzacja Kulturalne rozmowy o motoryzacji