Filtra per genere

Диалози за Македония

Диалози за Македония

Македонски научен институт

Добре дошли в "Диалози за Македония" - подкаст на Македонския научен институт. Тук ще разговаряме за миналото и съвремието на географската област Македония и борбата на македонските българи за освобождение и национално обединение. Наши гости ще бъдат изявени изследователи и специалисти, с които ще дискутираме любопитни и малко познати теми от нашата история. Водещ: доц. Александър Гребенаров от Института за исторически изследвания към Българската академия на науките и член на Македонския научен институт.

7 - Диалози за Македония, еп. 7: Академик Йордан Иванов (по повод 150 години от рождението му)
0:00 / 0:00
1x
  • 7 - Диалози за Македония, еп. 7: Академик Йордан Иванов (по повод 150 години от рождението му)

    Седмият епизод на "Диалози за Македония", подкаст на Македонския научен институт, е посветен на 150-годишнината от рождението на именития български учен и изследовател на Македония академик Йордан Иванов. Водещият на предаването доц. д-р Александър Гребенаров и неговият гост Николай Поппетров разказват за дългогодишната творческа дейност на учения и усилията му за развитието на българската наука и представянето на постиженията ѝ пред европейския свят. Академик Иванов е един от най-добрите познавачи на Македонския въпрос благодарение на многобройните си експедиции сред природата и населението в областта. Сред основните му изследвания се нареждат актуалните и днес "Северна Македония. Исторически изследвания", "Българете в Македония. Издирвания и документи за тяхното потекло, език и народност с етнографска карта и статистика" и "Български старини из Македония". Малцина знаят, че именно той е откривателят на първообраза на “История Славянобългарска” в Зографския манастир. 

    Академик Йордан Иванов е член-учредител на Македонския научен институт.

    Sat, 12 Feb 2022 - 51min
  • 6 - Диалози за Македония, еп. 6: Чуждестранните почетни членове на Македонския научен институт

    В шестия епизод на “Диалози за Македония”, подкаст на Македонския научен институт, ви представяме книгата: “Чуждестранните почетни членове на Македонския научен институт (1923-1947)”, дело на доц. д-р Александър Гребенаров и докторант Николета Войнова от Българската академия на науките. В предаването авторите споделят с водещия д-р Ангел Златков идеята зад написването на изследването и любопитни моменти от творческия процес. Чрез своя труд те представят живота и творчеството на 18 видни учени от Европа, които правят важни приноси в изследването на историята, езика и обичаите на македонските българи. Чуждестранните членове на Македонския научен институт оставят важна следа в българската история със защитаването на истината за произхода и желанията на македонските българи преди и след Първата световна война, опонирайки на тезите на своите сръбски и гръцки колеги.

    Tue, 21 Dec 2021 - 54min
  • 5 - Диалози за Македония, еп. 5: Политическата криза в Република Северна Македония и ролята на албанците в нея

    В петия епизод на “Диалози за Македония”, подкаст на Македонския научен институт, водещият д-р Ангел Златков разговаря с преподавателя по албански език и култура в Софийския университет д-р Антон Панчев, член на Македонския научен институт. Д-р Панчев е един от водещите български експерти и изследователи на политическите процеси сред албанското население в Западните Балкани и ролята на албанците в Република Северна Македония. В предаването той запознава слушателите с резултатите от местните избори в Северна Македония и разкрива сложните комбинации между албанските и македонските политически партии и фактори в борбата за овладяването на властта в Скопие и в северномакедонските общини. Засегната е и темата за влиянието на съседните албански държави - Косово и Албания, в политическия процес край Вардар, а също така и на по-далечната, но много активна във външната си политика към региона, Република Турция. В края на диалога гостът споделя своите дългогодишни наблюдения за образа на българите сред албанското население и позициите на албанския политически елит в разгорещените дебати между София и Скопие за историческото минало и настоящите отношения между България и Северна Македония.

    Mon, 08 Nov 2021 - 44min
  • 4 - Диалози за Македония, еп. 4: гост: проф. Ярослав Рубаха, Варминско-Мазурски университет

    В четвъртия епизод на “Диалози за Македония”, подкаст на Македонския научен институт, водещият доц. д-р Александър Гребенаров среща слушателите с професора от Варминско-Мазурския университет и член на Полската академия на науките Ярослав Рубаха - един от най-ярко изявените съвременни балканисти в Централна Европа. Проф. Рубаха е автор на редица статии и монографии за българската история, сред които и преведените на български език и издадени от Македонския научен институт три тома от изследването “Полското списание „Славянски свят“ за България от края на XIX и началото на XX в.” В разговора чуждестранният учен представя своя поглед върху миналото на България след 1878 г. и разказва за зараждането и развитието на интереса му към историята на Българския национален въпрос. Проф. Рубаха е член на Македонския научен институт и споделя своето виждане за същността на Македонския въпрос и съвременните интерпретации на историята му в София и Скопие.

    Mon, 01 Nov 2021 - 52min
  • 3 - Диалози за Македония, еп. 3: 1007 години от смъртта на българския цар Самуил

    В третия епизод на “Диалози за Македония”, подкаст на Македонския научен институт, водещият доц. д-р Александър Гребенаров разговаря с председателя на Македонския научен институт доц. д-р Георги Николов за живота и управлението на българския цар Самуил на границата между две хилядолетия. 

    Доц. Николов разкрива любопитни детайли за семейството на царя и ролята на неговия син Гавраил Радомир във военните действия срещу Византийската империя. Проследени са последователните усилия на владетеля да защити границите на своето царство и да увеличи влиянието си на Балканския полуостров. В края на епизода слушателите ще могат да чуят и историята за разкриването и съхранението на Битолския надпис на цар Иван Владислав, който е важно доказателство за приемствеността в българската средновековна държава и за нейния характер. За по-любознателните препоръчваме и документалния филм на Коста Филипов и доц. Николов "Камъкът на страха", който може да бъде гледан свободно на сайта на Българската национална телевизия. 

    Wed, 13 Oct 2021 - 40min
Mostra altri episodi