Filtra per genere
- 542 - Jak przetrwać bunt nastolatka? DROGOWSKAZY
Dojrzewanie jest chyba najtrudniejszym okresem w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy w dziecku zachodzą ogromne i poważne zmiany. Nastolatek nie jest już dzieckiem, ale też nie jest jeszcze całkiem dorosły. Oprócz tego ma do wykonania gigantyczną pracę — zbudowanie własnego „ja”. Współdziałanie z dzieckiem w tym wieku, nie mówiąc już o kierowaniu go we właściwą stronę, jest skomplikowanym zadaniem dla rodziców. Jednak nie wszyscy rodzice rozumieją, że dziecko ma trudniej od nich. Dlatego powinni być elastyczni w swoich zasadach wychowywania, jeżeli chcą by były one bardziej skuteczne wobec nastoletniej córki czy syna – tak podpowiadają specjaliści. Jak przetrwać bunt nastolatka? Jak pomóc mu go przejść? Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Izabela Kucińska-Świgost, doświadczony pedagog i mentor rodzicielski, dyplomowany coach, blogerka, trenerka biznesu, właścicielka marki Wspaniałe Wychowanie i mama z 18 letnim stażem.
Thu, 14 Nov 2024 - 541 - Michał Wrzosek: „zdrowe życie zamiast restrykcyjnej diety”. DROGOWSKAZY
Z czym kojarzy Wam się dieta i odchudzanie? Dla większości to niestety wyrzeczenia, odmawianie sobie przyjemności i zmuszenie się do robienia rzeczy których nie lubimy. To pułapka, która utrudnia nam nie tylko osiągnięcie wymarzonej sylwetki, ale przede wszystkim, utrzymanie dobrego zdrowia. To właśnie o nim warto myśleć, planując zmiany w żywieniu. Te z kolei nie powinny być rewolucją naszpikowaną nakazami i zakazami. Czasem wystarczy zacząć od wyrobienia w sobie małego nawyku: rezygnacja ze słodkich napojów na rzecz wody, wybieranie pieczywa pełnoziarnistego czy dodawanie ulubionego warzywa do każdej kanapki. Popularne „katowanie się” restrykcyjną dietą, może przynieść wręcz odwrotny skutek. Czy żyjąc zdrowo możemy zjeść coś słodkiego? Czy dbając o zdrowie musimy zawsze liczyć kalorie? Czy musimy dopasowywać się do diety czy lepiej poszukać diety która będzie dopasowana do nas? O mądrym żywieniu i trybie życia wspierającym nasze samopoczucie, opowiedział w Drogowskazach dr Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Sat, 09 Nov 2024 - 540 - Skutki braku ojca lub matki w życiu dziecka. DROGOWSKAZY
Badania pokazują, że dzieci wychowujące się bez ojców są bardziej wycofane i nieśmiałe w kontaktach z innymi. Wpływa to także na poziom agresji u chłopców, a nawet ryzyko popadnięcia w ciężkie uzależnienia. W Polsce obecnie aż 25 procent dzieci wychowuje się bez ojca. Według psychologów, relacja dziecka z najbliższym wzorem męskości jakim jest ojciec, nakłada się kalką na relacje jakie tworzy ono w dorosłym życiu. Dziecko dorastając bez ojca jest pozbawione czegoś fundamentalnego: poczucia własnej wartości i tożsamości. Dziewczynka dorastając bez ciepłej relacji z ojcem, w której dostała od niego wsparcie, zainteresowanie i miłość, nie ma wzorca do tego jak budować swoje relacje ze światem męskim. Negatywne skutki dla życiowych wyborów dziecka, ma też „nieobecna” matka, kobieta niedostępna emocjonalnie dla syna czy córki. Gościem Michała Poklękowskiego, w tej edycji Drogowskazów, jest Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutka traumy i terapeutka par z Warszawy.
Fri, 08 Nov 2024 - 539 - Dlaczego menopauza to wciąż temat tabu? DROGOWSKAZY
W 2024 r, niemal 4 miliony Polek były w tzw. okresie menopauzalnym, czyli momencie w którym kończy się cykl menstruacyjny. Stanowią ważny element rynku pracy, a mimo to, ich potrzeby nie są dostrzegane przez pracodawców. Z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation wynika że aż 8 na 10 kobiet boleśnie odczuwa objawy menopauzy a 1/3 badanych utrudniają one funkcjonowanie. Co więcej, ponad 70% z nich swoją wiedzę na ten temat określa jako złą. Menopauza jest wciąż tematem tabu: wiedza z tego zakresu nie jest przekazywana w szkole, złożone objawy bywają problemem także dla przedstawicieli opieki zdrowotnej, a w społeczeństwie funkcjonuje wiele szkodliwych stereotypów na ten temat. Czy tę sytuację można zmienić? W jaki sposób zacząć działać, by wesprzeć kobiety w wieku menopauzalnym, szerzyć wiedzę na ten temat i wprowadzać rozwiązania na rynku pracy? W Drogowskazach opowiedziały o tym Joanna Maliszewska- Mazek i Anna Samsel, ekspertki Kulczyk Foundation. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 01 Nov 2024 - 538 - O śmierci naszej powszechnej. DROGOWSKAZY
Śmierć nie jest zjawiskiem wyjątkowym w naszym życiu. Właściwie to stykamy się z nią niemal każdego dnia, jest powszechna. Czytamy o niej w książkach, słuchamy o niej w radiu, oglądamy ją na ekranach telewizorów. Mimo to, najczęściej przechodzimy obok niej z pewną obojętnością lub strachem. Dopiero śmierć kogoś bliskiego, z kim byliśmy w życiu związani, kogo kochaliśmy, wywołuje szok i zmusza do refleksji. Czy urna na prochy w kształcie buta, to skandal? Czy podczas stypy wypada żartować i pić alkohol? Czy czuwanie przy otwartej trumnie, nadal jest popularne w czasie ceremonii pogrzebowej? Jak długo możemy trzymać w mieszkaniu prochy zmarłych? Czy rozmyślania o własnej śmierci i wyobrażenia o własnym pogrzebie to powód do wstydu, albo niepokoju? Gośćmi Michała Poklękowskiego są Monika Wawrzyńska, autorka książki pt. „W proch się przewrócisz” wydawnictwa Harde, która próbuje oswoić ludzi z tematem śmierci, mówienia o niej zarówno poważnie jak i z dozą humoru oraz Jan Szczuciński z Domu Pogrzebowego Służew w Warszawie.
Thu, 31 Oct 2024 - 537 - Pierwsze wrażenie i sztuka dobrych manier. DROGOWSKAZY
Choć znajomość etykiety i dobrych manier może nam się kojarzyć z jedzeniem bezy i dworskimi przyjęciami, to tak naprawdę zbiór umiejętności które zwiększają naszą pewność siebie. Jeśli wiemy jak się witać, w jaki sposób zwracać do osób na wyższych stanowiskach a nawet jak odpowiednio pisać maile, zwyczajnie nie musimy się stresować w sytuacjach które są dla nas nowe. Ważne jest odróżnianie sytuacji towarzyskich od zawodowych oraz świadomość znaczenia pierwszego wrażenia, które możemy zrobić na kimś tylko jeden raz. O sztuce dobrych manier oraz zasadach które warto znać, w Drogowskazach opowiedziała Aleksandra Pakuła, trenerka etykiety, założycielka Instytutu Etykiety i autorka książek. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 25 Oct 2024 - 536 - O końcu świata i schyłku naszej cywilizacji. DROGOWSKAZY
Jak alarmuje WWF Polska w 15 edycji raportu Living Planet Report 2024, pozostało już tylko 27 procent żyjącej planety. Eksperci określają ten wynik "katastrofalnym" i ostrzegają przed zbliżającymi się punktami krytycznymi dotyczącymi degradacji środowiska naturalnego na całym świecie. W opinii ekspertów dla naszej przyszłości - przyszłości naszej cywilizacji i przetrwania na planecie - kluczowe będzie najbliższe 5 lat. Według naukowców, jeśli nasze podejście życia do Ziemi się nie zmieni, to czeka nas szybka degradacja na każdym poziomie, z wyginięciem Homo sapiens na czele. Dlaczego nasza cywilizacja coraz szybciej podcina gałąź na której siedzi? Ile czasu pozostało człowiekowi na Ziemi. Jak mógłby wyglądać „koniec świata”, w obliczu zmian klimatycznych i wszystkich ich konsekwencji - wojen, anarchii, masowych migracji, upadku rolnictwa czy braku żywności? Czy mamy jeszcze jakiekolwiek szanse, by uniknąć zagłady? Gościem Michała Poklękowskiego jest Andrzej Gąsiorowski, współzałożyciel i prezes Fundacji FOTA4Climate, adwokat, i publicysta. Autor bloga „Dlaczego ludzie wycinają drzewa”. Zwolennik pragmatycznych rozwiązań kryzysu klimatycznego i ekologicznego – energii jądrowej i odnawialnych źródeł energii.
Thu, 24 Oct 2024 - 535 - Największe wyzwania współczesnego macierzyństwa. DROGOWSKAZY
Macierzyńska codzienność, przepełniona sprawami dzieci i rodziny, nie nastraja do poszukiwania bliskości ze sobą. Jak w absorbującej codzienności i natłoku obowiązków nie zatracić siebie, pozbyć się lęku, złości, zyskać dostęp do swoich emocji i nie zepchnąć na boczny tor własnych zainteresowań? W jaki sposób mama może uniknąć tzw. wypalenia rodzicielskiego? W tym programie pochylimy się nad emocjami związanymi z macierzyństwem. Emocjami gorszymi i lepszymi. Gościem Michała Poklękowskiego jest Aleksandra Sileńska, kobieta, która pokochała siebie, zakochana żona, spełniona mama, ubóstwiająca swój zawód psycholożka i psychoterapeutka (w trakcie certyfikacji). Autorka popularnego bloga „Mama terapeutka” i autorka książki pt. „Zaopiekowana mama. Jak odnaleźć siebie w macierzyństwie”.
Fri, 18 Oct 2024 - 534 - Nie-idealne macierzyństwo z Melką Kowal (s0ymel). DROGOWSKAZY
Czy istnieją idealne matki i czy jest sens się nimi przejmować? Półki księgarń uginają się pod naporem poradników dla rodziców a internet pęka w szwach od porad, wskazówek i sugestii: spróbuj być idealnym rodzicem! Tymczasem Melka Kowal pokazuje swoim obserwatorom i czytelnikom swoich książek, że bycie rodzicem ma swoje blaski, cienie i warto pozwalać sobie na chwile słabości. Bezlitośnie wytyka dotkliwą komentarze „matek na fejsie”, które bez litości krytykują osoby poszukujące porad i wsparcia. Przyznaje jednak że jej poczucie humoru nie jest dla wszystkich, z kolei ona – nie ma tolerancji dla hejtu i złośliwości. Przy okazji premiery swojej najnowszej książki „Matki na fejsie”, w Drogowskazach Melka Kowal opowiedziała o swoich zmaganiach z depresją, pisaniu i twórczości internetowej oraz łączeniu zawodowych ambicji z wychowaniem trójki dzieci. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 18 Oct 2024 - 533 - Joanna Przetakiewicz: Koalicja Przeciwko Samotności i Era Nowych Kobiet. DROGOWSKAZY
15 osób dziennie popełnia w Polsce samobójstwo - aż 12 z nich to mężczyźni. Choć to bardzo trudny temat, coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej, a wszystko po to by wspierać osoby w kryzysie. Poprawianie kondycji psychicznej społeczeństwa, ze szczególnym wskazaniem na mężczyzn, to główny cel “Koalicji Przeciwko Samotności”. Jej inicjatorką jest Joanna Przetakiewicz, która już od kilku lat wspiera Polki programem “Era Nowych Kobiet” - zwraca on uwagę na znaczenie niezależności oraz sprawczości ekonomicznej. O aktywiźmie oraz działaniu na rzecz grup zagrożonych kryzysem oraz wykluczeniem, własnych doświadczeniach oraz planach i marzeniach, w Drogowskazach opowiedziała Joanna Przetakiewicz. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 11 Oct 2024 - 532 - Dlaczego rodzice nie mogą być idealni? DROGOWSKAZY
Czy jest możliwe wychowywanie dziecka w taki sposób, aby zarówno dzieci, jak i rodzice czuli się komfortowo i bezpiecznie? Czy wypalenie rodzicielskie to powód do wstydu? Jak być obok dziecka, wspierać je ale nie osaczać i nie tłumić jego podmiotowości? W jaki sposób rodzic powinien „dostrajać się” do swojego dziecka? Co sprawia największą trudność wychowawczą współczesnym rodzicom? W jaki sposób „świadome rodzicielstwo” pomaga wychować silne i empatyczne dziecko o wysokim poczuciu własnej wartości? Gościem Michała Poklękowskiego – w tej edycji Drogowskazów – jest Magdalena Wiatrowska, certyfikowany trener i coach Świadomego Rodzicielstwa z Instytutu Świadomego Rodzicielstwa i Edukacji w Warszawie.
Thu, 10 Oct 2024 - 531 - Czym miłość jest dla Polek i Polaków
Miłość ma różne oblicza i każdy inaczej ją rozumie, trudno o jedną definicję. Czasem można ją znaleźć tam gdzie zupełnie nikt się jej nie spodziewał. Czym miłość jest dla Polek i Polaków? Czy chcą i potrafią mówić o miłości, nawet wtedy kiedy jeszcze jej nie znaleźli, albo kiedy ją stracili. Kiedy miłość cieszy, a kiedy boli, dlaczego nie zawsze widać ją na pierwszy rzut oka i do czego jest nam potrzebna? O różnych, nieoczywistych obliczach miłości w polskich domach, Michał Poklękowski rozmawia z Kacprem Sulowskim, reporterem, autorem książki „Z miłości. Portrety polskich domów”.
Sat, 07 Oct 2023 - 530 - Jak wybierać książki psychologiczne? DROGOWSKAZY
Choć najczęściej sięgamy po kryminały, to według raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce, na liście najchętniej wybieranych przez Polki i Polaków książek, wciąż są te z zakresu psychologii. Nie jest to trudne, bo księgarnie są dosłownie zalewane coraz to nowymi tytułami dotyczącymi życia wewnętrznego, procesów społecznych czy rozwoju. Tym bardziej warto uważnie wybierać tytuły które zabierzemy ze sobą do domu: poradniki napisane przez celebrytów, oferujące życiową zmianę w ciągu kilku dni, nie zawsze są najlepszą opcją. Pod lupę bierzmy m.in. autora i spis treści, zadajmy sobie też pytanie czego konkretnie chcemy się dowiedzieć. Więcej wskazówek i podpowiedzi, przekazała w Drogowskazach Anna Świtajska, właścicielka i założycielka Wydawnictwa Smak Słowa, psycholożka oraz organizatorka Festiwalu Książki Psychologicznej. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Thu, 03 Oct 2024 - 529 - Spowiedź skruszonego, byłego gangstera. DROGOWSKAZY
„Od gangstera do frajera" - tak mawia sam o sobie Artur Pośpiech pseudonim "Żyd" - człowiek, którego wychowała ulica, przestępca, który za kratkami spędził większość swojego życia, andrus, który z młodego, niepozornego złodziejaszka ze stołecznej Pragi stał się członkiem jednej z najgroźniejszych mafii w Polsce. W jaki sposób do tego doszło? Jakie były tego konsekwencje? Jakimi prawami rządzi się przestępczy świat? A może nie ma w nim żadnych prawa i zasad? Jakie są konsekwencje złych, życiowych wyborów? Dlaczego tak ciężko zejść ze ścieżki autodestrukcji?
Gośćmi Michała Poklękowskiego są Gabriela Jatkowska, dziennikarka specjalizująca się w tematyce kryminalnej oraz Artur Pośpiech (były, skruszony gangster), autorzy książki pt. „Rzezimieszek – z Brzeskiej na Pradze do mafii moktowskiej”
P.S. Partnerem podcastu jest Wydawnictwo Harde, wydawca biografii „Rzezimieszek – z Brzeskiej na Pradze do mafii mokotowskiej” autorstwa Gabrieli Jatkowskiej i Artura Pośpiecha. Z kodem ESKA ROCK dostaniesz 20% zniżki na tę książkę (także e-booka oraz audiobooka), dostępną na https://bit.ly/47OGKx6Thu, 03 Oct 2024 - 528 - Toksyczna pozytywność. DROGOWSKAZY
Mamy być uśmiechnięci, radośni, nie skupiać się na problemach i myśleć pozytywnie – tylko czy pozytywność do której jesteśmy zmuszani nie staje się toksyczna? To problem na który coraz częściej zwracają eksperci z różnych dziedzin. Toksyczną pozytywność, jak nazwano to zjawisko, widać na bardzo wielu płaszczyznach: od sposobu wychowywania dzieci, przez komunikację z bliskimi, po zarządzanie w organizacjach i miejscach pracy. Konsekwencji nie brakuje: wystarczy wspomnieć tłumienie części emocji, zawyżone oczekiwania względem siebie czy spadek samooceny. Skąd wzięła się toksyczna pozytywność i czy istnieje sposób by z nią walczyć? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w Drogowskazach z Dorotą Peretiatkowicz, współzałożycielką instagramowego konta socjolozki.pl.
Fri, 27 Sep 2024 - 527 - O medycynie estetycznej dla mężczyzn i ryzykownych zabiegach. DROGOWSKAZY
Mężczyźni w Polsce stopniowo przestają się wstydzić zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Korzystają z nich coraz chętniej. Dobry wygląd, likwidacja niedoskonałości ciała – sprawiają, że odzyskują pewność siebie i dobre samopoczucie. Wyniki badań wyraźnie wskazują, że najczęściej wybieranymi przez mężczyzn usługami z zakresu medycyny estetycznej są nieinwazyjne zabiegi poprawiające przede wszystkim wygląd twarzy. W dalszych kolejnościach pojawiają się zabiegi poprawiające atuty sylwetki. Jakie są przeciwwskazania do wykonywania takich zabiegów? Co świadczy o tym, że mężczyzna się od nich uzależnia? Czy dobrym pomysłem są operacje plastyczne poza Europą, zwłaszcza w Turcji, Tajlandii czy w Indiach? Na czym polega - tak popularne ostatnio - „wzmacnianie męskich rysów twarzy” i czy ten zabieg jest dla wszystkich Panów? Gośćmi Michała Poklękowskiego, w tej edycji Drogowskazów, są Karina Lewandowska, mgr fizjoterapii, zawodowo głównie związana z fizjoterapią estetyczną. Studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego oraz dr Łukasz Tatara, chirurg, absolwent I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, specjalizujący się m.in. w usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej (liposukcji), usuwaniu zmian skórnych i plastyce powiek górnych.
Thu, 26 Sep 2024 - 526 - Jak zmieni nas powódź na południu Polski? DROGOWSKAZY
Choć powódź która nawiedziła południe Polski w 1997 r. jest uznawana za największą katastrofę naturalną XX wieku i nazywana powodzią tysiąclecia, to eksperci już teraz podkreślają że kataklizm z którym mierzą się mieszkańcy południowo-zachodniej części kraju, jest większy. Dla tysięcy ludzi jego przejście oznacza utratę dorobku życia, ale także: poczucia zaufania wobec świata czy bezpieczeństwa. Podobnie jak 27 lat lat temu sytuacja powodzian zmobilizowała do pomocy - z całego kraju płynie wsparcie finansowe oraz rzeczowe, w wielu miastach zostały uruchomione oficjalne zbiórki, na ratunek poszkodowanym ruszyli też przedstawiciele służb. Choć wszyscy mają nadzieję że skutki powodzi zostaną jak najszybciej opanowane, to zastanawia jak długo zostanie z nami solidarność, porozumienie ponad podziałami oraz mobilizacja do pomocy? Jak się okazuje, ten wątek został przebadany przez naukowców. O ich wynikach opowiedziała w Drogowskazach dr Magdalena Kaczmarek, psycholożka związana z Uniwersytetem SWPS i Instytutem Badań Edukacyjnych. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 20 Sep 2024 - 525 - O migracji jako wyzwaniu w edukacji. DROGOWSKAZY
Świat zmaga się z rosnącą presją migracyjną. Migracje międzynarodowe na pewno nasilą się w najbliższych dekadach, bo czynniki wpływające na to zjawisko - w tym presja ekonomiczna, zmiany demograficzne, wzrost populacji, szybka urbanizacja, zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, głód - utrzymają się w wielu miejscach poza Europą i najprawdopodobniej będą się nasilać. Temat masowej migracji (w tym nielegalnych migrantów), wzbudza skrajne emocje. Dyskusja o migrantach często opiera się na krzywdzących stereotypach, a nawet dezinformacji. Może więc potrzeba nam rzetelnej edukacji na temat? Opartej na faktach, mówiącej uczciwie o blaskach i cieniach masowej migracji z Afryki czy Azji do Europy? Może taką naukę warto zacząć już w szkole podstawowej? Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Izabela Meyza z Fundacji Szkoła z Klasą, która opracowała raport badawczy pt. Niewidoczne Historie. Jak powstają wspólne narracje na temat aktualnych migracji europejskich.
Thu, 19 Sep 2024 - 524 - Jak zapomnieć o byłych partnerach/partnerkach? DROGOWSKAZY
"Czas leczy rany" to stwierdzenie które słyszeliśmy wiele razy, ale czy naprawdę warto na nim polegać? Zwłaszcza kiedy mierzymy się z rozstaniem. Choć zdarza się, że partnerzy rozstają się w zgodzie i porozumieniu, to często wiąże się to z żalem i ogromną tęsknotą, która niekiedy trwa wiele tygodni, miesięcy a nawet lat. Sposobów na to by sobie z nimi poradzić jest wiele: czasem to ucieczka w pracę, w aktywność, rzucenie się w inną relację, ale czy są one skuteczne i przede wszystkim, czy są dla nas korzystne? Specjaliści podkreślają, że warto obserwować reakcje i uczucia które towarzyszą nam po rozstaniu - ich tłumienie może być źródłem trudności w przyszłości. Odpowiedzi na pytania o to jak radzić sobie z rozstaniem i budować w sobie gotowość do tworzenia nowych relacji (jeśli mamy taką potrzebę) pomagała znaleźć Sylwia Sitkowska, psycholożka, psychoterapetuka i autorka książek psychologicznych. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 13 Sep 2024 - 523 - O samoregulacji, która pomaga lepiej żyć. DROGOWSKAZY
Z wszelkich dostępnych badań wynika, że Polki i Polacy są mocno zestresowanym narodem. Z coraz większym trudem przychodzi nam regulowanie życiowych parametrów, po to, by żyło się zdrowiej, wydajniej i bardziej komfortowo. Z pomocą może przyjść tzw. samoregulacja. Czym ona jest? Czy jest bezpieczna i łatwa do opanowania? Z jakim ryzykiem się wiąże? Kto może ją stosować i w jakich okolicznościach? Dlaczego prawidłowe oddychanie jest tak ważne w naszym życiu? Gościem Michała Poklękowskiego, w tej edycji Drogowskazów jest Iwona Tarnowska, fizjoterapeutka, trenerka oddechu według Metody Buteyko, instruktorka Calligraphy Health System, facylitatorka psychoterapii poprzez ciało w nurcie Aleksandra Lowena i psychoterapeutka w trakcie certyfikacji.
Thu, 12 Sep 2024 - 522 - „Twins Pick” czyli czym jest vintage i moda drugoobiegowa? DROGOWSKAZY
Czy wiecie że wyprodukowanie jednej koszulki pochłania aż 2700 litrów słodkiej wody? To tyle ile wystarcza jednej osobie na 2,5 roku! Ale troska o środowisko nie musi wiązać się z zupełną rezygnacją z mody – warto jednak zainteresować się drugim obiegiem i kupować to co zostało już wyprodukowane. Zwłaszcza że pasja do vintage, to nie tylko kwestia stylizacji, ale także styl życia. Przekonują o tym bliźniaczki, Ola i Magda Czyżewskie, twórczynie marki „Twins Pick”, których sklep tworzy tzw. Nowy Bazar Różyckiego. Są organizatorkami pokazów mody drugoobiegowej, do których angażują innych sprzedawców i straganiarzy a także m.in. osoby w wieku senioralnym z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie. O swojej pasji, pracy i planach na przyszłość opowiedziały w Drogowskazach. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 06 Sep 2024 - 521 - Bezdzietni z wyboru. Dlaczego nie chcemy mieć dzieci? DROGOWSKAZY
Statystyki wskazują na to, że już co szósta para w Polsce nie ma dziecka. Jeszcze w niezbyt odległej przeszłości, o bezdzietności mówiło się najczęściej w kontekście bezpłodności, znacznie rzadziej – świadomego, w pełni przemyślanego wyboru. Znawcy tematu twierdzą, że nasza kultura promuje – poprzez edukację, politykę, media, religię – tradycyjne wartości rodzinne, podkreślając szczególną rolę rodzicielstwa. W kontekście takiego przekazu bezdzietność – bez względu na jej podłoże – postrzegana jest w sposób negatywny, a mimo to rośnie liczba osób deklarujących dobrowolną bezdzietność. Dlaczego tak się dzieje i jakie będą tego społeczne konsekwencje? Czy to tylko chwilowa „moda” na bezdzietność z wyboru, czy może trend, który każdego roku się umacnia? Gościem Michała Poklękowskiego – w tej edycji Drogowskazów – jest Martyna Wyrzykowska, dyrektorka zarządzająca w Fundacji SEXED.PL.
Thu, 05 Sep 2024 - 520 - „Bez alko i dragów jestem nudna” - Marta Markiewicz. DROGOWSKAZY
Organizuje trzeźwe imprezy w całej Polsce na które regularnie przychodzi kilkaset osób, prowadzi firmę, wspiera osoby uzależnione w procesie zdrowienia – osiem lat temu poszła na terapię uzależnień, bo jak sama mówi, nie zostało jej już nic innego. Kiedy ponad dwa lata temu gościła w Drogowskazach, opowiadała o tym jak wyglądało jej życie przed rozpoczęciem terapii i z czym musiała się zmierzyć. Teraz rozmawiamy o tym co udało się jej osiągnąć, jak zmieniło się jej życie prywatne i zawodowe, o relacjach które nawiązała, odbudowała, ale też musiała zerwać a także o podejściu do alkoholu i trzeźwości w Polsce, które na szczęście powoli zaczyna się zmieniać. Gościem Drogowskazów jest Marta Markiewicz, autorka książki „Bez alko i dragów jestem nudna”, asystentka zdrowienia i organizatorka trzeźwych imprez SobeRave. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 30 Aug 2024 - 519 - O Polsce, która... wymiera. DROGOWSKAZY
Depopulacja w Polsce jest faktem. W kolejnych dziesięcioleciach spadki liczby mieszkańców naszego kraju będą jeszcze większe – czytamy w naukowych opracowania. W 2040 roku populacja Polski wyniesie 35,29 mln, a w 2050 roku spadnie do 32,4 mln. Jeśli nic się nie zmieni, to w 2075 roku w kraju będzie żyło 25,69 mln obywateli, a pod koniec wieku zaledwie 19,33-19,43 mln osób. Czy kryzys demograficzny da się jeszcze zatrzymać? Skąd się wziął i jakie będą jego konsekwencje? Czy migranci uratują Polskę przed wyludnieniem? W tej edycji Drogowskazów, gościem Michała Poklękowskiego jest Marek Grabowski, socjolog, prezes zarządu Fundacji Mamy i Taty.
Thu, 29 Aug 2024 - 518 - Kuchnia Azji z Martyną Chomacką. DROGOWSKAZY
Z czym kojarzy Wam się azjatycka kuchnia? Skomplikowane przepisy i trudnodostępne składniki? A może bary szybkiej obsługi rodem z przełomu wieków? Jeśli tak, to najwyższy czas to zmienić, bo Azja to eksplozja smaków i kolorów, inspirujące połączenia i co ważne - dania często proste w wykonaniu, które zapraszają do odkrywania kultury poszczególnych krajów. Inaczej smakuje Wietnam, inaczej Indonezja, inaczej Korea i Japonia. Choć najlepiej wybrać się tam osobiście, to podróż kulinarna nie jest wcale trudna. Na polskim rynku nie brakuje dobrej jakości produktów a także przepisów - tymi sprawdzonymi i ukochanymi, dzieli się Martyna Chomacka, twórczyni internetowa, podróżniczka, hedonistka kulinarna, autorka książki "zOrientuj się! Smaki Azji dla każdego". O swojej pasji do gotowania i podróżowania zgodziła się opowiedzieć w Drogowskazach. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 23 Aug 2024 - 517 - O wyjątkowych umysłach i przekleństwie unikalnych zdolności. DROGOWSKAZY
Czy słyszeliście o mężczyznach rozwijających objawy ciąży, kiedy ich partnerki spodziewają się dziecka, albo o zahipnotyzowanych pacjentach poddawanych bezbolesnym operacjom? Co wiecie o ludziach, którzy dzielą swoje głowy z wieloma osobowościami lub osobach, które konkretne litery lub cyfry wiążą z konkretnym zapachem albo smakiem? A może fascynują Was osoby, które są w stanie zapamiętać absolutnie wszystko, czego doświadczyły w swoim życiu? W tej edycji Drogowskazów sięgniemy do najgłębszych zakamarków ludzkiego umysłu, gdzie cały czas kryje się wiele tajemnic i niespodzianek. W studiu - z Michałem Poklękowski - jest Joanna Zaręba, absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki pt. ,,O mężczyźnie, który widział dźwięki".
Thu, 22 Aug 2024 - 516 - Preppersi czyli gotowi na wszystko. DROGOWSKAZY
Zawsze mają plan awaryjny, nie boją się katastrof naturalnych, nieprzewidzianych ataków a nawet codziennych, domowych awarii. Preppersi to ruch który narodził się w Stanach Zjednoczonych w czasie zimnej wojny – mają oni plan działania na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Dotyczy to nie tylko niezbędnego sprzętu, ale także awaryjnej komunikacji z rodziną i planu działania. Wszystko po to by zredukować strach, który w sytuacjach kryzysowych jest najgorszym doradcą i może uniemożliwić nam szybkie opanowanie zagrożenia. Od czego zacząć przygotowania? Na początek wystarczą zapałki, świeczki, zapas jedzenia i naładowany telefon. A jak zostać preppersem? To też nie musi być trudne, o czym w Drogowskazach przekonywał Piotr Pieczka, który sam jest preppersem. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 16 Aug 2024 - 515 - O osobowości zależnej, jej przyczynach i skutkach. DROGOWSKAZY
Przesadna potrzeba bycia pod opieką, prowadząca do uległości oraz strachu przed odrzuceniem - to główna cecha zaburzenia zwanego osobowością zależną. Osoba dotknięta tym problemem, ma też kłopot z odmawianiem, nawet wtedy kiedy dzieje jej się krzywda. Zadowolenie innych jest dla niej ważniejsze niż własne. Często też kocha "za bardzo". Jak wygląda codzienność osób dotkniętych tym zaburzeniem? W jakie związki i relacje wchodzą? Gdzie szukają ratunku? Z czego wynika ich obciążenie? Gościem Michała Poklękowskiego - w tej edycji Drogowskazów - jest Agnieszka Ossowska, z wykształcenia filozof i etyk. Autorka wierszy i krótkich form prozatorskich. Z jej twórczością można zapoznać się na popularnym blogu, który prowadzi od 2017 roku, walcząc na nim ze schematem Matki Polki uległej i poświęcającej się dla innych. Agnieszka regularnie dzieli się z odbiorcami swoimi doświadczeniami związanymi z cechami osobowości zależnej.
Thu, 15 Aug 2024 - 514 - Jak rozmawiać o bliskości i być blisko ze sobą? DROGOWSKAZY
Choć seksualność jest jednym z głównych tematów w mediach społecznościowych i tradycyjnych, to paradoksalnie… nie umiemy o niej rozmawiać. Podobnie jak o bliskości i intymności. Szczera i pełna akceptacji rozmowa z partnerem lub partnerką może być początkiem dużych zmian w relacji oraz poprawy życia seksualnego. Tymczasem badania nie pozostawiają wątpliwości: wolimy godzić się na brak satysfakcji i spełnienia niż opowiedzieć o swoich potrzebach! Aby umieć zakomunikować swoje potrzeby, trzeba je najpierw poznać: odkryć swoje ciało i emocje, historię swojej seksualności, przestać porównywać się z innymi a także przyjąć, że nie zawsze wszystko musi być idealne. To duże kroki, a czasem by je wykonać, potrzeba dużo czasu i pracy. Od czego zacząć? O tym opowie w Drogowskazach Magdalena Fritz, psycholożka, psychoterapeutka specjalizująca się w obszarze seksuologii, autorka książki „Bliżej. Życie intymne bez presji i w zgodzie ze sobą”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 09 Aug 2024 - 513 - Dlaczego polskim pracownikom brakuje zaangażowania? DROGOWSKAZY
Pracownik, który w firmie czuje się komfortowo, bezpiecznie i jest szanowany będzie pracował lepiej, z większym zaangażowaniem – tak wynika z badań. Jak sprawić by pracownik był autentycznie zadowolony z miejsca w którym zarabia pieniądze? Jak utrzymać go w zespole, kiedy spełnia oczekiwania przełożonych? Czy benefity to wabik, który jest jeszcze atrakcyjny dla pracowników? Dlaczego urlopy są tak ważne? Kiedy pracę powinniśmy zmienić? Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu pracowników? Jak dbać o atmosferę w miejscu pracy, tak by zatrudnieni chcieli do niej przychodzić? Jak sztuczna inteligencja mogłaby poprawić komfort naszej pracy? Jakie zmiany czekają rynek pracy w Polsce, w najbliższych latach? Kto pracę straci i będzie musiał się przekwalifikować? Czy pracownicy z pokolenia „Z” są kapryśni, leniwi i roszczeniowi? Gościem Michała Poklękowskiego jest Magda Pietkiewicz, ekspertka od rynku pracy, twórczyni platformy Enpulse, która służy do badania zaangażowania pracowników.
Thu, 08 Aug 2024 - 512 - Tomasz Sablik. Literatura i… przeszczepy rodzinne. DROGOWSKAZY
Półki w sklepach uginają się od książek, regularnie trafiają do nas wyniki badań poświęcone czytelnictwu, każdy z nas ma ulubione książki i gatunki. Niewiele natomiast uwagi poświęcamy samym pisarzom- temu jak i dlaczego tworzą, co chcą przekazać, dlaczego sięgają po te konkretne formy, a także z czym się zmagają i jak wpływa to na ich twórczość. Tomek Sablik bywa nazywany nadzieją polskiego horroru, jest autorem pięciu książek które zebrały wierne grono czytelników. Prywatnie zmaga się z problemami zdrowotnym, które sprawiły że razem ze swoim Tatą zdecydowali się na rodzinny przeszczep nerki- a tych wciąż w Polsce przeprowadza się za mało, mimo że są rekomendowane przez lekarzy. Dzieli się swoją historią by się przekonać do tego wszystkich potrzebujących chorych- bo jak mówi sam, życie po przeszczepie to bajka, którą trudno porównać do tego co było wcześniej.
Fri, 02 Aug 2024 - 511 - O magii freedivingu. DROGOWSKAZY
Freediving po raz pierwszy w dzisiejszej formie pojawił się na południu Europy. W latach 20 ubiegłego wieku, z racji wynalezienia okularów do pływania pojawiła się moda na podwodne myślistwo. Pobocznym efektem tej mody jest właśnie freediving. To nurkowanie bez użycia dodatkowego sprzętu. Innymi słowy, freediving to nurkowanie na wstrzymanym oddechu (nurkowanie swobodne). To sport ekstremalny w którym Polki i Polacy stanowią światową elitę, to sport który może odmienić życie człowieka. Jak uprawiać go bezpiecznie? Gdzie? Czy jest kosztowny? Jak przygotować się do przygody z freedivingiem? Jak freediving wpływa na ciało i emocje człowieka? O magii freedivingu, Michałowi Poklękowskiemu, opowie dr Magdalena Solich-Talanda, rekordzistka i mistrzyni świata we freedivingu, sportsmenka ze światowej czołówki tego niezwykłego sportu.
Thu, 01 Aug 2024 - 510 - Rodzice osób transpłciowych w Polsce. Wiktoria Piotra Jaconia. DROGOWSKAZY
W polskich sądach coraz częściej prowadzone są sprawy o ustalenie płci: w latach 2014-2019 było to około 650 spraw, a w latach 2020-2022 już 1162. Jedynym sposobem by doprowadzić do formalnej zmiany płci w dokumentach jest… pozwanie rodziców. Dla wielu rodzin, także tych wspierających, jest to przeżycie dramatyczne. Ale to jedynie wierzchołek góry lodowej wyzwań, z którymi mierzą się osoby transpłciowe oraz ich bliscy. O tym jak wymagający jest to proces, mówi wprost Piotr Jacoń, ojciec transpłciowej córki Wiktorii. Opowiada nie tylko o zderzeniu z polskim systemem, ale także o zmianach jakim uległ jego sposób patrzenia na świat oraz… o konfrontacji z własnym wyobrażeniem na swój temat. W Drogowskazach opowiedział o pracy nad najnowszą książką „Wiktoria”, relacjach z córkami, ojcostwie a także o tym, że nie warto myśleć że „wszystko się już o życiu wie”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 26 Jul 2024 - 509 - Trauma relacyjna i tarapia straumatyzowanych par. DROGOWSKAZY
Czy problemy w związku mogą zależeć od traumy z dzieciństwa, z okresu dorastania? W jaki sposób trauma jednego, bądź obojga partnerów wpływa na funkcjonowanie relacji? Jak traumatyczne przeżycia, doznane krzywdy (w dzieciństwie lub w związku), wpływają na życie intymne pary? Na czym polega „przepracowanie” traumy? W jaki sposób straumatyzowane pary mogą odzyskać spokój i równowagę w związku? Jakie są objawy traumy? Czy z życiem w cieniu traumy można poradzić sobie samodzielnie? Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty? Czy Polacy są straumatyzowanym narodem? Gościem Michała Poklękowskiego, w tej edycji Drogowskazów jest Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutka traumy i terapeutka par z Warszawy.
Thu, 25 Jul 2024 - 508 - Białe związki. DROGOWSKAZY
Regularnie trafiają do nas wyniki badań poświęconych seksualności: mówią o preferencjach, przyzwyczajeniach a także naszych oczekiwaniach. Perspektyw z jakich można analizować tę sferę naszego życia jest naprawdę wiele, ale warto też zwrócić uwagę na to... że niektóre pary świadomie decydują się z niej zrezygnować. To tzw. "białe związki" lub "białe małżeństwa". Powodów takiej decyzji może być wiele, jednak najważniejsze by była uzgodniona przez obie strony i wspólnie podjęta. Kiedy jedna z nich forsuje tę opcję lub zmusza do niego partnera/ partnerkę - może to doprowadzić do konfliktu oraz kryzysu w związku. Wbrew obiegowej opinii, "białe związki" nie są uboższe od klasycznych, a może być wręcz przeciwnie. Między partnerami może wytworzyć się silne uczucie bliskości, pozbawione zabarwienia erotycznego. Dlaczego pary decydują się na "białe związki"? Czym dokładnie są i jak warto je rozumieć? Z czym nie warto ich mylić? Jak ta decyzja wpływa na relację? M.in na te pytania odpowiadała Patrycja Wonatowska, psycholożka, seksuolożka, współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 19 Jul 2024 - 507 - O toksycznych nawykach żywieniowych dzieci i młodzieży. DROGOWSKAZY
Zdrowe odżywianie jest kluczowym elementem, który wpływa na rozwój fizyczny, emocjonalny i umysłowy dziecka. Według ekspertów od żywienia to, jak karmimy nasze dzieci, ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie, energię do zabawy, sportu czy nauki. Wciąż zbyt wiele dzieci zmaga się z toksycznymi nawykami żywieniowymi, które z czasem prowadzą do groźnych chorób. Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest więc kluczowe dla zapewnienia im zdrowego startu w dorosłość. Kiedy i jak odchudzać dziecko? Jak robić to bezpiecznie? Dlaczego tak wiele osób odchudza się nieskutecznie? Jakie błędy najczęściej popełniamy, chcąc zrzucić zbędne kilogramy? W programie zostanie też omówiony najnowszy raport pt. "Zmierzch Toksycznej Kultury Dietetycznej w Polsce” W studiu, z Michałem Poklękowskim jest dr inż. Małgorzata Jackowska, specjalista technologii żywności i żywienia, dietetyczka dziecięca.
Thu, 18 Jul 2024 - 506 - Podróżuj uważnie, czyli jak odpocząć i nie zwariować? DROGOWSKAZY
Wakacje, urlopy i wczasy – to dla wielu z nas najbardziej wyczekiwany moment roku. Ale zdarza się że wracamy i… marzymy żeby odpocząć. Wszystko przez natłok oczekiwań, planów i harmonogramów. W czasie wyjazdu chcemy jak najwięcej poznać, zobaczyć i przeżyć, co może skończyć wielkim zmęczeniem, napięciem i rozczarowaniem, jeśli nie wszystko uda się zrealizować. A może warto spróbować inaczej? Posłuchać siebie i zamiast krajoznawczej wyprawy pozwolić sobie na leżenie w parku na kocu? Zamiast „odhaczanych” w biegu atrakcji wybrać jedną lub dwie które poznamy w skupieniu? O sposobach na uważne podróżowanie, opowiedziała w Drogowskazach Małgorzata Szumska, podróżniczka i autorka książek, która podzieliła się także swoim doświadczeniem i wskazówkami dotyczącymi wypraw w pojedynkę. Opowiedziała także… jak to jest być właścicielką kopalni złota i pracować w turystyce. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 12 Jul 2024 - 505 - O najnowszych odkryciach w stomatologii i zębach, których będziemy mieli mniej. DROGOWSKAZY
Średnio, przeciętnemu Polakowi brakuje dziś niemal dwóch zębów. W tym wypadku chodzi o osobiste zaniedbania, ale za jakiś czas człowiek i tak zębów będzie miał … mniej. Wszystko za sprawą ewolucji popędzanej m.in. naszą współczesną dietą. Na świecie trwają też zaawansowane prace na „hodowlą” zębów, które zastąpią ubytki w naszym uzębieniu. To następcy klasycznych implantów. Jak wygląda ta technologia? Czy nasze zęby, już niedalekiej przyszłości, będą leczone przez roboty? Dlaczego zabiegi stomatologiczne są tak kosztowne? W jaki sposób sami niszczymy nasze zęby i jak pokonać strach przed wizytą u dentysty? O stomatologii przyszłości i ewolucji naszego uzębienia - Michałowi Poklękowskiemu - opowie dr n.med. Maciej Michalak, chirurg stomatologiczny, implantolog, wynalazca nagrodzony tytułem „Naukowiec Przyszłości 2024".
Thu, 11 Jul 2024 - 504 - Kobiecy futbol w Polsce. DROGOWSKAZY
To polski sport narodowy - magia piłki nożnej niezmiennie wciąga kolejne pokolenia Polaków i... Polek! Bo choć o żeńskim futbolu mówi się nad Wisłą zdecydowanie mniej niż o męskim, to mamy silną reprezentację zarówno pasjonatek jak i zawodowych piłkarek. Zawodniczki grają w lidze krajowej, decydują się na transfery do zagranicznych klubów i odnoszą sukcesy z kadrą narodową. Mimo to, nie mogą liczyć ani na zarobki ani na warunki, jakie mają ich "koledzy po fachu". Zawodniczki mówią wprost, że marzą by zawodowa gra była ich jedyną pracą: bo żeby się utrzymać, pracują dodatkowo jako księgowe, laborantki czy wuefistki. Szczęśliwie, wraz z osiąganymi sukcesami i rosnącym zainteresowaniem piłką nożną wśród dziewczynek, zmieniły się dotychczasowe standardy i zawodniczki mają coraz lepszy dostęp do boisk, treningów i szkoleń, a także - jak same deklarują, coraz rzadziej muszą mierzyć się z krzywdzącymi stereotypami. Jak wygląda codzienność polskich piłkarek, z jakich zmian mogą się już cieszyć a na jakie wciąż czekają? Sprawdziła to dziennikarka Karolina Wasielewska, która przeprowadziła kilkanaście wywiadów, opublikowanych w książce "Polka gola! O kobietach w futbolu". Do wysłuchania rozmowy z Autorką zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 05 Jul 2024 - 503 - O losach polskich weteranów i karierze zawodowej w armii. DROGOWSKAZY
Od roku 1953 roku Polacy aktywnie uczestniczą w działaniach wojskowych na całym świecie – misjach i operacjach pokojowych, stabilizacyjnych, obserwacyjnych oraz humanitarnych. W blisko stu przedsięwzięciach tego typu udział wzięło już ponad 120 tysięcy naszych żołnierzy. I kolejni szykują się do tego typu wymagających wyzwań. Co ich do tego zachęca? Czy zawsze dobrze radzą sobie w kraju po powrocie z misji? Dlaczego weterani zasługują na społeczny szacunek i czy mają go pod dostatkiem? Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna wrócić? Czego można nauczyć się w wojsku i skąd tak duże zainteresowanie karierą zawodową w armii? Gościem Michała Poklękowskiego jest ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie, wielokrotna uczestniczka misji wojskowych.
Thu, 04 Jul 2024 - 502 - Magia Indii. „Bombaj-Mumbaj. Podszepty miasta”. DROGOWSKAZY
Bollywoodzkie filmy, oszałamiające przyprawy, ogromny hałas i tłok – z czym jeszcze mogą kojarzyć się Indie, a szczególnie Mumbaj (do 1995 r. Bombaj)? To ogromne miasto wyrwane morzu, które powstało z połączenia kilku mniejszych wysp – utworzona wokół niego aglomeracja liczy niemal 23 miliony mieszkańców. Można podziwiać jego kolory i smaki, ale tym co zachwyca najbardziej jest jego intensywność. Znajdują się tu wysokiej klasy zabytki, a także slumsy będące domem nie tylko dla najbiedniejszych mieszkańców, można odwiedzić postkolonialne restauracje i kawiarnie a także wyruszyć w podróż pociągiem, z którego dziennie korzysta kilka milionów pasażerów. Indie są także krajem zmieniającym się i otwierającym: tutejsza konstytucja wyróżnia trzy płcie i uznaje pełnię praw osób niebinarnych a także związki jednopłciowe. Świat Indii można odkryć dzięki książce „Bombaj/ Mumbaj. Podszepty miasta”. W Drogowskazach opowiedziała o nich jej autorka, Iwona Szelezińska, pisarka, dziennikarka, organizatorka wypraw do Indii. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 28 Jun 2024 - 501 - O kryzysie wiary, także wśród księży. DROGOWSKAZY
Ludzie wierzący znajdują w Bogu i wspólnocie oparcie oraz siłę, aby przetrwać najtrudniejsze chwile życia. Co jednak, jeśli wiara w Boga (niezależnie od wyznawanej religii), zaczyna się chwiać? Człowiek zaczyna wątpić w sens wiary? Zaczyna wątpić istnienie nieskończenie dobrego oraz sprawiedliwego Boga i tracić z nim relację, rezygnując z duchowej sfery swojego życia? Dlaczego w dzisiejszym świecie tyle mówi się o kryzysie wiary i kryzysie relacji? Kryzys wiary jest obecny także w Kościele Katolickim, wśród osób duchownych. Dlaczego niektórzy księża tracą wiarę, ich działaniu towarzyszy hipokryzja i są bohaterami after obyczajowych? Dlaczego wierni powinni zwracać uwagę księżom, którzy źle postępują siejąc zgorszenie? Gościem Michała Poklękowskiego jest Stanisław Szlassa, kapłan, psychoterapeuta, trener umiejętności społecznych, mediator i współautor książki pt. "Kryzys relacji, kryzys wiary". Gość programu zajmuje się pomocą osobom z doświadczeniem straty, łączeniem treści psychologicznych oraz pedagogicznych z duchowością. Prowadzi rekolekcje z elementami psychologicznymi. Interesuje go rozwój człowieka w relacji ze sobą, z Bogiem i z drugim człowiekiem.
Fri, 28 Jun 2024 - 500 - Tajemnice mózgu. Co robić, by działał sprawnie? DROGOWSKAZY
Nawet kilkadziesiąt gigabajtów danych! Tyle codziennie przetwarza nasz mózg, co oznacza że pracuje niemal nieustannie na najwyższych obrotach. Poza smogiem informacyjnym na który jesteśmy codziennie narażeni, fundujemy sobie solidną dawkę niebieskiego światła, ciągły kontakt z mediami społecznościowymi, kiepski i krótki sen, a także niewiele kontaktu ze soba. A to dopiero początek długiej listy wykroczeń, które popełniamy względem siebie. Co ciekawe, naukowcy już dawno wykazali, że mózg nie służy do myślenia, a zapewniania bezpieczeństwa naszemu organizmowi. Co zrobić by działał sprawnie, ale miał czas by odpocząć? Jakie nawyki można wprowadzić, nawet od zaraz? Do jakich zwyczajów warto wrócić by wspierać własną odporność psychiczną? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi z Justyna Żejmo, psycholożką psychoterapeutką, neurotrenerką, pasjonatką neuronauki i autorką książki „Spokojny mózg. Neuronaukowe i psychologiczne narzędzia budowania odporności psychicznej”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 21 Jun 2024 - 499 - Redukcja wagi zaczyna się w ... głowie. DROGOWSKAZY
Według danych NFZ już ponad połowa dorosłych Polaków (53 procent kobiet i aż 68 procent mężczyzn), ma nadwagę, a co czwarty choruje na otyłość. Problem nadmiernej masy ciała i związanych z nią schorzeń, dotyka też coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Odzyskanie prawidłowej wagi i zdrowia nie jest łatwe, ale jest absolutnie możliwe i w dodatku proces redukcji może być – nie tylko skuteczny – ale i całkiem przyjemny. Naprawę ciała, trzeba jednak zacząć od … głowy. Jak znaleźć w sobie determinację do zmiany? Jak nie zejść z obranej ścieżki w chwili kryzysu? Czy radykalne schudnięcie i odzyskanie prawidłowej wagi, jest gwarancją szczęścia? Czy drastyczna redukcja kilogramów (spektakularna metamorfoza), zmienia tożsamość człowieka? Czy osoby otyłe (nawet skrajnie), mogą mieć satysfakcjonujące życie? Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka i autorka książek z Warszawy. Swoją spektakularną metamorfozę Kasia opisała w książce pt. „Waga z głowy”. To nowy na rynku wydawniczym poradnik pozytywnej redukcji, bez bodyshamingu, bez nierealistycznych porad, ze szczyptą czułej dyscypliny.
Thu, 20 Jun 2024 - 498 - Lęk przed bliskością, wstyd, poczucie winy - seksualność kobiet a religijne wychowanie. DROGOWSKAZY
Od dziecka słyszą że ich ciało jest nieczyste, muszą się go wstydzić i je ukrywać. A zakorzenione w dzieciństwie przekonania, towarzyszą kobietom przez całe życie, wpływając m.in. na sposób w jaki postrzegają swoją seksualność. Rzutuje to na relacje jakie budują, związki w jakie wchodzą a nawet, na sposób w jaki odbierają i traktują własne ciało. Kobiety wychowywane w konserwatywnych rodzinach, pozostające pod silnym wpływem nauk Kościoła, przez lata godzą się na brak satysfakcji w życiu. Przełomem może być dla nich psychoterapia, często u specjalistów potrafiących pracować z osobami mierzącymi się z traumą. Terapia jest dla nich szansą na odzyskanie radości z życia, ale także na wychowanie swoich dzieci w zupełnie innym duchu. Książka „Boże daj orgazm. Jak być sobą w seksie” powstała na bazie doświadczeń zawodowych Violetty Nowackiej, psycholożki, edukatorki seksualnej i coacha, która zgodziła się opowiedzieć o nich w Drogowskazach. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 14 Jun 2024 - 497 - Dorosłe życie "grzecznych dziewczynek". DROGOWSKAZY
Dorośli często chcą, by dziecko było grzeczne, posłuszne, żeby zawsze i wszędzie dobrze się zachowywało. To „dobrze” oznacza, żeby nie sprawiało żadnych problemów. Bywa, że dzieci są nagradzane za potulne spełnianie oczekiwań dorosłych, np. poprzez pochwały lub prezenty. Z kolei karane są za te momenty, w których manifestują swoją wolę i podkreślają autonomię. Jaką cenę płaci grzeczne dziecko, za spokój rodzica? Jak stereotypowe modele wychowawcze i tradycyjne oczekiwania wobec dziewczynek oraz chłopców - wpajane im za młodu - wpływają na ich dorosłe życie, na życiowe wybory, na życie prywatne i zawodowe? Dlaczego „grzeczne dziewczynki”, świetnie radzą sobie w korporacjach, a w domowym zaciszu płaczą do poduszki z byle powodu? Dlaczego „grzeczni chłopcy” przegrywają z brutalną rzeczywistością? Gościem Michała Poklękowskiego jest Magdalena Wiatrowska, certyfikowany trener i coach Świadomego Rodzicielstwa z Instytutu Świadomego Rodzicielstwa i Edukacji w Warszawie.
Thu, 13 Jun 2024 - 496 - Zdolny z wyobraźnią. Wojciech Malajkat
Najmłodszy Hamlet w historii polskiego teatru, uwodzący Kot w Butach czy rozbrajający Rzędzian - a to nawet nie początek długiej listy aktorskiego dorobku Wojciecha Malajkata. Siebie natomiast z pełnym przekonaniem nazywa Mazurem, którego do opuszczenia rodzinnych stron zmusiła pasja do aktorstwa. Po studiach w Łodzi osiadł w Warszawie, gdzie prócz występów m.in na deskach Teatru Studio w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, z czasem został dyrektorem Teatru Syrena a w końcu - został dyrektorem stołęcznej Akademii Teatralnej. W Drogowskazach opowie o tym po co aktor wychodzi na scenę, jaką rolę pełni teatr, zdradzi gdzie Rzędzian chował okulary, a także odniesie się do skandalu dotyczącego traktowania studentów wydziałów aktorskich. Z Wojciechem Malajkatem rozmawia Aleksandra Galant
Sun, 12 Jun 2022 - 495 - „Żyję, czy to mało?” Rozmowa z wychowawcą "Zaboru", szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. DROGOWSKAZY
Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze to jedyny szpital psychiatryczny kierowany wyłącznie do dzieci i młodzieży – przebywa w nim ok. 70- 80 pacjentów. Marcin Łokciewicz pracuje z pacjentami „Zaboru” od ćwierć wieku. Obserwuje problemy z jakimi się zmagają, relacje z bliskimi i rówieśnikami. Oprócz wspólnej pracy, tworzy unikatowe inicjatywy, które pozwalają im poczuć się fajnymi i docenionymi, jak chociażby legendarne „apele” czy studio filmowe Zamek.tv. W książce „Żyję, czy to mało?” opisuje historie swoich podopiecznych, które są przykładem tego co dzieje się z młodymi ludźmi, kiedy nie czują się bezpiecznie, nie mają autorytetów, są przebodźcowani i otoczeni przez media społecznościowe. Jak zauważa, czasem jest pierwszą osoba która mówi dziecku że jest fajne. Jakie błędy popełniają dorośli: szkoła i rodzice? Czego brakuje dzisiejszym dzieciom? Jak znaleźć wspólny język z młodzieżą? O tym wszystkim opowiada autor książki „Żyję, czy to mało?” Marcin Łokciewicz.
Fri, 07 Jun 2024 - 494 - O przyczynach i skutkach uzależnienia emocjonalnego. DROGOWSKAZY
Uzależnienie emocjonalne (od partnerki lub partnera), to problem, który dotyczy tysięcy Polek i Polaków. Rzadko kiedy jednak jest uświadomiony. Podobnie jak inne uzależnienia, także to polega na przymusie wykonywania określonych czynności/zachowań pomimo ich negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego. W Polsce wiedza na temat uzależnienia emocjonalnego (oraz uzależnienia od miłości), jest mała i – zdaniem ekspertów – warta poszerzenia. Jak odróżnić miłość od uzależnienia emocjonalnego? Czy tego typu uzależnienie łatwo poddaje się terapii? Jak je rozpoznać? Z czego wynika i jakie są jego konsekwencje dla osób będących w związku? Czy z uzależnienia emocjonalnego są jakieś korzyści? Dlaczego znacznie częściej zmagają się z nim kobiety?W tej edycji Drogowskazów, gościem Michała Poklękowskiego jest Magdalena Adamowicz, certyfikowany coach oraz trener mentalny. Założycielka „Projektowanie Szczęścia”, które jest źródłem informacji o toksycznych związkach i przemocy psychicznej obecnej w relacjach. Ekspertka pomaga osobom uwikłanym w toksyczne związki odzyskać siebie oraz odbudować swoje życie.
Thu, 06 Jun 2024 - 493 - O spełnianiu marzeń. DROGOWSKAZY
10 200 spełnionych marzeń – tyle na liczniku ma działająca od 2003 r. fundacja Mam Marzenie. Marzyciele których wspiera, to dzieci zmagające się z chorobami zagrażającymi ich życiu. Wolontariusze fundacji od 21 lat udowadniają że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych: zorganizowali wyjazd do Disneylandu, nurkowanie z delfinami a także… wycieczkę do Włoch, bo jak twierdził jeden z Marzycieli, tamtejsze niebo na pewno jest najpiękniejsze. Dzięki ścisłej współpracy z lekarzami i psychologami, wszystkie aktywności są bezpieczne dla pacjentów. Co ciekawe, fundacja założona w Krakowie dziś ma aż 16 oddziałów (we wszystkich miastach wojewódzkich) i skupia wyłącznie wolontariuszy, co oznacza że nikt nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę. Oprócz spełniania marzeń, fundacja organizuje wydarzenia takie jak Aukcja Marzeń, Ogólnopolski Dzień Marzeń, Kolacja Marzeń czy Koncert Magia Marzeń. Więcej o działaniach fundacji i o tym jak można je wspierać, opowie w Drogowskazach rzeczniczka prasowa Aleksandra Bieg.
Fri, 31 May 2024 - 492 - Jak rozpoznać martwy związek dwojga ludzi? DROGOWSKAZY
Zdrada? Nuda? Wieczne kłótnie? Brak komunikacji? Coraz rzadszy i coraz gorszy seks? Brak troski i czułych gestów? Brak wzajemnego zainteresowania? Brak planów na przyszłość i wspólnych celów? Czy to oznaki, że czas się rozstać? Tylko skąd wiedzieć, czy decyzja o rozstaniu nie będzie przedwczesna i pochopna? Jakie są symptomy związku, który jest już martwy, mimo że dwie osoby dalej ze sobą są? Jak rozstać się w zgodzie? Czy można ułożyć sobie dobre kontakty (nawet przyjaźń), z byłymi partnerkami i partnerami? Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutka traumy i terapeutka par z Warszawy.
Thu, 30 May 2024 - 491 - AI dla organizacji pomocowych. DROGOWSKAZY
Sztuczna inteligencja jest dziś odmieniana przez wszystkie przypadki – budzi zaciekawienie, ale też niepokój, w jaki sposób będzie wykorzystana. Fundacja Tech to The Rescue udowadnia, że może być ogromnym wsparciem dla organizacji pozarządowych z całego świata, zajmujących się całym spektrum współczesnych problemów: walczących ze zmianami klimatu, głodem na świecie czy chorobami cywilizacyjnymi. Tech to The Rescue to inicjatywa która powstała w czasie pandemii by łączyć możliwości dużych firm z branży IT z organizacjami non profit. Bo jak wynika z badań, nawet 93% z nich nie ma wystarczającego personelu informatycznego lub technicznego a w Polsce ponad połowa z nich nie ma żadnego komputera na własność! W ciągu trzech lat istnienia Tech to The Rescue zgromadziło 1500 firm technologicznych, a teraz dodatkowo uruchomiła akcelerator AI for changemakers. W jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać organizacje pomocowe? Na czym polega inicjatywa Tech to The Rescue? O tym opowie w Drogowskazach Jacek Siadkowski, prezes fundacji.
Fri, 24 May 2024 - 490 - Czy osoby DDA mogą być szczęśliwe? DROGOWSKAZY
W Polsce mamy ponad 3 miliony osób uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm to choroba całej rodziny. Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA), to ci, którzy wychowywali się w rodzinie z problemem alkoholowym. Niezależnie od tego, czy pił jeden rodzic, czy oboje, doświadczenie uzależnienia w rodzinie zawsze zostawia trwały ślad. Dzieci z rodzin alkoholowych w swoim dorosłym życiu doświadczają problemów związanych z emocjami, kontaktami międzyludzkimi, czy radzeniem sobie w konfliktowych sytuacjach. Czy osoby DDA mogą osiągnąć w życiu równowagę? Czy mogą osiągnąć szczęście i satysfakcję w życiu prywatnym i zawodowym? Czy mogą mieć udane życie, mimo bolesnych doświadczeń z dzieciństwa? W jaki sposób mogą to zrobić? Gościem Michała Poklękowskiego jest Marta Sak, psycholog z Warszawy, autorka książki pt. „Jak dobrze żyć będąc DDA”
Thu, 23 May 2024 - 489 - "Dieta (Nie)Życia" czyli walka z anoreksją. DROGOWSKAZY
Anoreksja to zaburzenie o najwyższym wskaźniku śmiertelności spośród zaburzeń psychicznych. Według szacunków aż 10% osób zmagających się z tą chorobą umiera z powodu powikłań medycznych lub związanego z nią samobójstwa. Mimo to anoreksja wciąż jest społecznie bagatelizowana a wokół niej funkcjonuje wiele niesprawiedliwych stereotypów: między innymi dotyczących przyczyn choroby oraz samych chorych. Z tego powodu uruchomiona została kampania "Dieta (Nie)Życia", która zawiera informacje na temat choroby a także wskazówki jak postępować i reagować, kiedy choroba dotknie nas lub kogoś z naszego otoczenia. Oprócz ebooka będącego kompendium wiedzy na temat anoreksji, twórcy przygotowali serię podcastów z ekspertami. Bardzo ważnym elementem kampanii jest książka "Dieta (Nie)Życia" Karoliny Otwinowskiej, która opowiada o swoim doświadczeniu walki z chorobą. Dziś, jako psycholog, psychoietetyk i prezes Fundacji "Głód(nie)Nażarty" opowidziała w Drogowskazach o kampanii a także postrzeganiu anoreksji w Polsce. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 17 May 2024 - 488 - O życiu erotycznym bez presji i seksie bez tabu. DROGOWSKAZY
Seks od zawsze był tematem tabu – pisze we wstępie do swojej książki gość Drogowskazów. Często staje się więc narzędziem manipulacji, wykorzystywany jest jako waluta przetargowa, określany jako grzech, postrzegany w kategoriach skandalu, który może zniszczyć karierę. Seks jest skandalem samym w sobie. Czemu nie są skandalem jedzenie, spanie albo praca? Seks w relacji niejednokrotnie wykorzystywany jest do rozgrywek między partnerami, a zdrada traktowana jako największa zbrodnia, większa niż kłamstwo, brak bliskości czy zaniedbanie. Czy można się zakochać po pierwszym spotkaniu zakończonym seksem? Co zrobić, kiedy libido jest za niskie? Dlaczego jest tak wiele par, które unikają intymności, których życie erotyczne przestało istnieć? Skąd się bierze utrata zainteresowania seksualnego partnerką lub partnerem? Czy da się wybaczyć zdradę i wrócić po niej do satysfakcjonującej relacji i życia erotycznego? Jak wyleczyć złamane serce? Dlaczego o seksualności kobiecej wiemy mniej niż o męskiej? Dlaczego coraz więcej mężczyzn cierpi z powodu zaburzeń erekcji? Gościem Michała Poklękowskiego jest Michał Sawicki, psycholog, seksuolog, terapeuta par, promotor zdrowia seksualnego, trener i autor nowej na rynku wydawniczym książki pod tytułem „Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku”
Thu, 16 May 2024 - 487 - Kłótnie w relacjach. DROGOWSKAZY
Kłótnie, sprzeczki, wymiany zdań czy nawet – karczemne awantury. Są częścią niemal wszystkich relacji, ale to od uczestników zależy ich skala oraz emocjonalne zaangażowanie. Najczęściej są reakcją na odmienność drugiej osoby od oczekiwań. Pozornie drobne sprzeczki o przyziemne, codzienne sprawy, mogą kryć pod spodem dużo poważniejsze frustracje i niezaspokojone potrzeby. Dlatego tak ważne jest by poszukać odpowiedzi na pytanie: „o co tak naprawdę chodzi?” a w chwili zbyt dużego napięcia umieć przerwać spór i wrócić do niego kiedy emocje opadną. Co ważne, niezależnie od emocji które nami targają należy pamiętać o komunikacji bez przemocy, tak by nie ranić drugiej osoby. Tylko analiza kłótni i spojrzenie na nie z dystansu, mogą dawać nadzieję na to, że wzmocnią one relację i pozwolą dowiedzieć się o niej więcej. Dlaczego i jak się kłócimy? Jak to wpływa na związki które budujemy? Gdzie szukać pomocy jeśli problem wymyka się spod kontroli? Między innymi na te pytania odpowiada Maja Szpakiewicz, psycholożka i psychoterapeutka. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 10 May 2024 - 486 - O budowaniu i naprawianiu relacji rodziców z dziećmi. DROGOWSKAZY
Dwa pierwsze lata w życiu dziecka są kluczowe w tworzeniu się relacji między rodzicem i dzieckiem. To bardzo istotny etap, od którego zależy dalszy rozwój młodego człowieka. Zbudowanie głębokiej, zdrowej relacji z dzieckiem nigdy nie jest łatwe, ale może być szczególnie trudne w sytuacji, gdy mamy np. całkiem inne charaktery. Eksperci podpowiadają, że warto sobie to ułatwić, dostosowując strategie rodzicielskie do osobowości dziecka. Na co warto zwrócić uwagę w budowaniu takiej strategii? Jak bezpiecznie i zdrowo wzmacniać więź z dzieckiem, jak ją odbudować jeśli zerwała się? Jak układać prawidłowe relacje dzieckiem w okresie jego dojrzewania? Jak unikać hipokryzji i niekonsekwencji w kontaktach z dzieckiem? Dlaczego podwójne standardy w wychowywaniu dziecka są tak niebezpieczne? Jakich zachowań rodziców dzieci szczególnie nie lubią? Gościem Michała Poklękowskiego jest Anna Olejnik, psycholożka i psychoterapeutka z Warszawy, współautorka książki „Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem”
Thu, 09 May 2024 - 485 - Kobiety z ADHD. DROGOWSKAZY
Według ekspertów ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, może dotykać ok 1 miliona osób w Polsce. To jednak szacunki, bo diagnoza wcale nie jest łatwa, szczególnie u kobiet, u których nazywana jest wprost zburzeniem „krytym”. Wynika to m.in. z wzorca socjalizacji w naszej kulturze, zgodnie z którym dziewczynki są wychowywane przede wszystkim do grzeczności. Stąd rzadziej zwraca się uwagę na uczennice obgryzające długopisy i piszące po zeszytach niż na uczniów biegających po klasie. Wokół ADHD narosło też wiele stereotypów, a osoby które wprost mówią o swoim zaburzeniu postrzega się jako leniwe, które gdyby tylko chciały, mogłyby zapanować nad swoją koncentracją czy codzienną organizacją. Jak wygląda życie kobiet z ADHD opowiada Ola Pflumio, u której zaburzenie zdiagnozowano gdy miała 36 lat. W swoich podcastach rozmawia z innymi kobietami, które mówią jak po diagnozie przeżywają macierzyństwo, współistniejące zaburzenia psychiczne, akceptację czy budowanie relacji. Spotkania zostały opisane w książce „My kobiety z ADHD. Atypowe, neuroróżnorodne, wspaniałe”. Do wysłuchania Drogowskazów z Olą Pflumio, zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 03 May 2024 - 484 - O trudach wieku dojrzewania we współczesnym świecie. DROGOWSKAZY
Czas dojrzewania to wyzwanie dla młodych ludzi oraz ich najbliższych. Zdarza się, że w efekcie zachowań dziecka, u opiekunów pojawia się frustracja, stres, bezradność, czy zniechęcenie. Dziecko, które do tej pory dzieliło się swoimi przeżyciami i problemami, nagle zamyka się w pokoju, ucieka, zaciekle chroni swoją prywatność i jest niechętne do zwierzeń. Jak córce, czy synowi pomóc przejść przez ten szczególny okres w życiu? Nie robić nic? Czy doradzać? W tej edycji programu poruszymy też zagadnienia związane z odkrywaniem tożsamości płciowej, porozmawiamy o pierwszych randkach, pierwszym zakochaniu, pierwszym seksie oraz dbaniu o ciało i emocje w czasie dojrzewania.Gościem Michała Poklękowskiego jest Iza Jąderek - psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka kliniczna Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, autorka książki „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”
Thu, 02 May 2024 - 483 - TAK to miłość! Wsparcie dla ofiar przestępstw seksualnych. DROGOWSKAZY
Co 20 Polka doświadczyła przemocy seksualnej a już co 3 – molestowania seksualnego. Niestety zaledwie 1 na 10 zdecydowała się zgłosić sprawę na policję. Również policyjne statystyki są opatrzone uwagą o sporym odsetku tzw. „ciemnej”’ liczby czynów, czyli zdarzeń o których organy ścigania nigdy się nie dowiadują. Osoby pokrzywdzone obawiają się nie tylko powrotu bolesnych wspomnień, ale także naruszającej procedury: obecne prawo jest skonstruowane w sposób, który wymaga od ofiary udowodnienia, że stawiała opór. Co więcej, zdarzały się przypadki w których sąd uznawał że sprzeciw był niewystarczający – ofiara nie krzyczała. Aby nie dopuścić do kolejnych takich sytuacji, organizacje pozarządowe i pomocowe, a także przedstawiciele niektórych stronnictw politycznych domagają się zmiany przepisów na takie, które będą akcentować konieczność wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody na stosunek seksualny. Pozwoli to uniknąć wtórnej wiktymizacji a także pomóc osobom, wobec których zastosowano przymus psychiczny. O planowanych zmianach a także idących za tym konsekwencjach, opowiedział w Drogowskazach Miko Czerwiński, kierownik zespołu kampanii Amnesty International, koordynator kampanii „TAK to miłość!”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 26 Apr 2024 - 482 - O życiu kobiet DDA i DDD. DROGOWSKAZY
Ile jest w Polsce i na świecie młodych kobiet, walczących o swoją lepszą przyszłość, a którym tak często się to nie udaje z powodu trudnego dzieciństwa, jakie zafundowali im rodzice, opiekunowie i otoczenie? Ile kobiet zmaga się z deficytami wynikającymi z DDA (Dorosłe dzieci z rodzin alkoholowych) lub DDD (Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych)? Dlaczego tak wiele kobiet, z trudną przeszłością, napotyka na swojej drodze tak wiele złych ludzi, w tym fatalnych partnerów? Jak i czy mogą to zmienić? Co może dodać im sił i wzmocnić motywację do zmian? Jak mogą „odzyskać swoje życie” i odnaleźć wewnętrzny spokój? Jedna z przejmujących historii o kobiecie, której to się udało, już w tej edycji programu. Gościem Michała Poklękowskiego jest Sylwia Kubik, nauczycielka języka polskiego i ceniona, wielokrotnie nagradzana pisarka, autorka bestsellerowych powieści, w tym najnowszej „Bez przebaczenia”wydawnictwa Harde. Autorka zwykle pisze o silnych kobietach, które z odwagą realizują swoje marzenia.
Książka, ebook, audiobook dostępna jest na:
EMPIK- https://bit.ly/3JAqiFjThu, 25 Apr 2024 - 481 - O przemocy wobec mężczyzn - także ze strony kobiet. DROGOWSKAZY
Powszechnie uważa się, że przemoc domowa dotyczy przede wszystkim kobiet i w dużej mierze dzieci. O przemocy wobec mężczyzn mówi się rzadko (zwłaszcza o przemocy ze strony kobiet). To temat tabu. Szacuje się, że w ciągu swojego życia nawet 1 na 7 mężczyzn może doświadczyć przemocy domowej ze strony partnerek bądź partnerów (związki gejowskie). Jednak większość z nich nikomu o tym nie powie, ze wstydu i z powodu kulturowych stereotypów. Dlaczego kobiety znęcają się nad swoimi partnerami? Dlaczego takich przypadków przybywa? Gdzie mężczyźni mogą szukać pomocy? Jak mogą pomóc sobie sami? Dlaczego przemoc wobec mężczyzn tak często jest trywializowana i wyśmiewana? Gośćmi Michała Poklękowskiego są Martyna Wyrzykowska, dyrektorka zarządzająca w Fundacji SEXEDPL (której założycielką jest Anja Rubik), oraz dr Robert Kowalczyk, psycholog, seksuolog kliniczny i psychoterapeuta.
Fri, 19 Apr 2024 - 480 - Kim są ruinersi? DROGOWSKAZY
Ogłoszenia o sprzedaży przepięknych zabytkowych domów na Sycylii lub Hiszpanii co roku rozpalają wyobraźnię wszystkich marzących o własnej oazie szczęścia i spokoju. Okazuje się jednak, że by zrealizować to marzenie, wcale nie trzeba inwestować za granicą. Stuletnie domy, drewniane młyny a nawet kamienne zabudowania gospodarcze można znaleźć na Mazurach, w Górach Izerskich czy Dolnym Śląsku. Innym zadaniem jest odnowienie własnej „ruinki”. To właśnie pasja ruinersów, którzy rozsypującym się budynkom z wielką historią, dają drugie życie. Nie straszne im wyzwania logistyczne i remontowe, problemy z materiałami czy ekipami remontowymi – moment w którym znajdują swoje miejsce, to moment w którym „traci się rozsądek”. Odnowionymi ruinkami coraz częściej interesują się turyści, którzy z wytęsknieniem myślą o odpoczynku z dala od hałasu kurortów – ale na własnych warunkach. O ruinersach i odpoczynku w rytmie slow, opowiedziała w Drogowskazach Aleksandra Klonowska- Szałek, ruiners, autorka książek i założycielka portalu slowhop.pl Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Thu, 18 Apr 2024 - 479 - O leczeniu endometriozy. DROGOWSKAZY
Przez lata mówiono że jest „niewidoczna w systemie zdrowia”- szacuje się że może ona dotykać aż 3 milionów Polek. Co gorsza, jej zdiagnozowanie nie jest łatwe, bo endometrioza to choroba, która może rozwijać się przez lata, nie dając objawów. Najważniejszym, jest niewyobrażalny ból, który wielu kobietom utrudnia normalne funkcjonowanie, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Niestety wciąż zdarza się, że specjaliści bagatelizują go stwierdzeniem: „taka Pani uroda”. Pytaniem które stawia sobie wiele zdiagnozowanych kobiet, dotyczy wpływu choroby na płodność. I choć w internecie znajduje się mnóstwo artykułów i opinii przesądzających sprawę, specjaliści podkreślają: każdy przypadek jest inny, a choć choroba może utrudnić zajście w ciążę, to nie zawsze jest jej jednoznacznym uniemożliwieniem. Jak wygląda diagnozowanie endometriozy? Z czym borykają się pacjentki? Jak choroba wpływa na plany powiększenia rodziny? W Drogowskazach opowiedział o tym dr Jarosław Niemoczyński, specjalista ginekologii i położnictwa, dyrektor medyczny warszawskiej Kliniki Bocian. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 12 Apr 2024 - 478 - O parach, które nie chcą mieć dzieci. DROGOWSKAZY
W krajach rozwiniętych wyraźnie przybywa par, które nie chcą mieć dzieci, głównie z powodów finansowych i „niepewności jutra”. W Polsce ten trend także przybiera na sile, co potwierdzają badania. Wokół par, które nie planują potomstwa narosło wiele stereotypów. Kobiety i mężczyźni, którzy nie chcą mieć dzieci, cały czas jeszcze muszą mierzyć z naciskami, docinkami i niewygodnymi pytaniami ze strony najbliższych oraz znajomych. Czy jest coś złego w tym, że ktoś nie chce mieć dzieci? Co stoi za taką decyzją? Jakie mogą być jej społeczne konsekwencje? Jak para, która nie chce mieć potomstwa, może radzić sobie z presją otoczenia? Gościem Michała Poklękowskiego jest Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka i autorka książek.
Thu, 11 Apr 2024 - 477 - Jak radzić sobie ze zmianami i widzieć w nich szanse? DROGOWSKAZY
Zmieniamy prace, bierzemy śluby, decydujemy się na rozwody, przeprowadzamy do większych mieszkań, witamy i żegnamy członków rodziny. Choć często kurczowo trzymamy się aktualnej sytuacji w swoim życiu, to zmiany i tak nas spotkają. Są one stałą i niezbywalną częścią naszego świata. Czasem możemy je zaplanować, innym razem spadają na nas jak grom z jasnego nieba. Czasem są źródłem szczęścia, innym razem potrzebujemy wiele czasu by się po nich podnieść. W radzeniu sobie ze zmianami pomaga ich świadomość a także gotowość do dostrzegania w nich szans, a nie strat. Niestety nie uczymy się tego w szkole, ale na szczęście – możemy to wypracować, samodzielnie lub z pomocą ekspertów. O tym jak zacząć modyfikować swoje myślenie o życiowych zmianach, opowiedziała w Drogowskazach psycholożka, trenerka i coach, Joanna Chmura, autorka książki „To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 05 Apr 2024 - 475 - Dlaczego uczniowie tak bardzo boją się matematyki? DROGOWSKAZY
Matematyka towarzyszy człowiekowi niemal na każdym kroku, choć czasem nawet zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawę. Jedni matematykę uwielbiają, inni ją nie znoszą, wręcz boją się jej. To bardzo często przedmiot, który wzbudza największy strach wśród uczniów. Z badań wynika też, że dzieci mogą przejmować od rodziców lęk przed matematyką. Skąd tak duży strach przed tym przedmiotem? Czy można to zmienić? Czy można w Polsce uczyć matematyki, tak żeby uczniowie autentycznie ją lubili i mieli z tej nauki realną korzyść? W tej edycji Drogowskazów poruszymy też temat zanikającej umiejętności pozyskiwania wartościowych, sprawdzonych informacji, zgodnych z faktami. Porozmawiamy również o sztuce myślenia krytycznego oraz podatności na pseudo-naukę i dezinformację. W studiu z Michałem Poklękowski jest dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, badaczka procesów edukacji matematycznej najmłodszych z Akademii Pedagogiki Specjalnej imienia Marii Grzegorzewskiej.
Thu, 04 Apr 2024 - 474 - Drogowskazy… o Drogowskazach i pracy dziennikarza radiowego
Setki odcinków, zaskakujący Goście, wpadki, przejęzyczenia i mnóstwo emocji – tak można w skrócie podsumować kilka lat antenowej obecności Drogowskazów. To także sporo pracy, której na pierwszy rzut oka (ucha) nie widać. Z okazji primma aprilis chcemy pokazać Wam naszą radiową „kuchnię” i opowiedzieć o tym jak powstaje program który razem tworzymy. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym czym jest dla nas radio i jakie są nasze doświadczenia związane z przygotowywaniem Drogowskazów. Z Michałem Poklękowskim rozmawia Aleksandra Galant.
Fri, 29 Mar 2024 - 473 - O dzieciach, które dorosły (bo musiały) zbyt wcześnie. DROGOWSKAZY
Dzieci w roli dorosłych - wykazujące się rozwiniętymi ponad wiek umiejętnościami radzenia sobie z problemami codzienności - postrzegane są jako dzielne, pomocne, lojalne, jako mali bohaterowie, z których rówieśniczki i rówieśnicy powinni brać przykład. To dzieci, które wcześnie (zbyt wcześnie), uczą się pracować, zarabiać, opiekować się chorym członkiem rodziny, być powiernikiem problemów rodzica/rodziców (uzależnionych np. od alkoholu). Dzieci w roli dorosłych, to te, które swoje dziecięce potrzeby i naturalny rozwój musiały w pewnym momencie zostawić na rzecz „pseudo-dorosłości”. Dzieci w roli dorosłych to te, które z trudem odnajdują się w prawdziwym, dorosłym życiu. Jakie są przyczyny i skutki parentyfikacji? Czy będąc jej ofiarą, może szczęśliwie ułożyć sobie dorosłe życie? W jaki sposób, bolesne doświadczenia związane z parentyfikacją wpływają na związki i relacje międzyludzkie w wieku dorosłym? W studiu Drogowskazów, z Michałem Poklękowskim jest Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutka traumy i terapeutka par z Warszawy.
Thu, 28 Mar 2024 - 472 - Zanieczyszczenie światłem czyli co się dzieje z niebem nad Polską. DROGOWSKAZY
Coraz więcej mówimy o znieszczyszeniu powietrza, wiemy jak szkodliwe są gazy cieplarniane, jesteśmy wyczuleni na nadmierny hałas, tymczasem zanieczyszczenie światłem, to wciąż abstrakcyjny problem. Bo czy wyobrażacie sobie zwrócić sąsiadowi uwagę że sposób w jaki oświetla mieszkanie utrudnia Wam zaśnięcie? A jest to realny problem, bo jak udowodnili swoim raportem eksperci z grupy Light Pollution Think Tank, niebo nad Polską jaśnieje i z tego powodu oczy już co piątej Polki i Polaka nie przechodzą w nocny tryb widzenia, co oznacza że nie odpoczywają. To zresztą problem nie tylko ludzi, ale także zwierząt, których funkcjonowanie było przystosowane do trybu dziennego i nocnego. Czy zmiana jest możliwa? Czy można jej dokonać nie rezygnując z osiągnięć cywilizacyjnych? Czy zmiany które zaszły już z powodu stopnia zanieczyszczenia światłem są odwracalne? Na te pytania szukamy odpowiedzi z dr hab. Andrzejem Kotarbą, profesorem Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz członkiem grupy eksperckiej Light Pollution Think Tank, która opracowała raport „Zanieczyszczenie światłem w Polsce”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 22 Mar 2024 - 471 - O planowaniu kariery zawodowej i skutecznym szukaniu pracy. DROGOWSKAZY
Rynek pracy nieustannie się zmienia. Raz jest czas pracownika, a innym razem czas pracodawcy. Niezależnie od tego czyja sytuacja w danej chwili jest bardziej korzystna, warto mieć strategię związaną ze swoją karierą zawodową, z rozwojem zawodowym i osobistym. Warto o niej pomyśleć, żebyśmy mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy w czasach tłustych i kryzysowych. Wystarczy poznać kilka patentów, kilka rozwiązań, które ułatwią nam znalezienie optymalnego miejsca pracy, w którym i godnie zarobimy i odczujemy zawodową satysfakcję. Jak skutecznie przygotować się do zawodowych wyzwań i zaplanować swój zawodowy i osobisty rozwój? Dlaczego nie można bać się przekwalifikowania? Czy utrata pracy, to koniec świata? W studiu z Michałem Poklękowskim jest dr Sergiusz Trzeciak, politolog, prawnik, specjalista do spraw marketingu politycznego, wizerunku publicznego, komunikacji strategicznej i public affairs, konsultant i trener, autor książek (m.in. ”Mapa kariery. Wystartuj, przyspiesz, zmień”).
Fri, 22 Mar 2024 - 470 - Narodowe traumy Polaków. Jak wpływa na nas nasza historia? DROGOWSKAZY
W tym roku mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej – wydarzenia, które do dziś wpływa na nasze zachowania. Jako naród jesteśmy nieufni wobec państwa i instytucji, narzekający, pełni obaw i lęków. Wszystko to ma swoje korzenie w tragicznych doświadczeniach z przeszłości. Ale również to wywołuje w nas gotowość do natychmiastowej mobilizacji w czasie kryzysu, czego przykładem było pomoc Ukrainie po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Naukowcy mówią też o zbiorowym narcyzmie, objawiającym się przekonaniem o absolutnej wyjątkowości polskich doświadczeń i negowaniem wszelkich założeń podważających historyczny status ofiary. Czy jednak jesteśmy skazani na ciągłe przypominanie trudnej historii? Czy trauma jest dziedziczona? Ile jeszcze pokoleń będzie się z nią zmagać? Czy jest to kwestia genów czy wzrastania w tak doświadczonym społeczeństwie? Czy istnieje droga wyjścia ze świata lęków i nadwrażliwości? Na te pytania odpowiedział profesor Michał Bilewicz, psycholog społeczny związany z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 15 Mar 2024 - 469 - O współczesnych cyberprzestępcach i bezpieczeństwie w sieci. DROGOWSKAZY
Cyberprzestępcy coraz śmielej poczynają sobie w wirtualnej rzeczywistości. Na ich ataki, jesteśmy narażeni wszyscy. We włamaniach do naszych komputerów osobistych czy smartfonów, w ostatnich latach, pomaga im sztuczna inteligencja. Jakie mamy szanse na to, żeby się przed takimi atakami skutecznie bronić? Dlaczego w walce z cyberprzestępczością warto stawiać na prewencję i edukację? W jakich sytuacjach cyberprzestępcy najczęściej i najłatwiej włamują się do naszych smartfonów? Dlaczego tak często sami im to ułatwiamy? Dlaczego niektóre firmy niechętnie zgłaszają ataki i włamania cyberprzestępców? W jaki sposób służby starają się być o krok przed wirtualnymi włamywaczami? Czy w najbliższych latach grozi nam tsunami cyberprzestępczości? Czy z darknetu można usunąć dane, wykradzione wcześniej przez cyberprzestępców? Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Łukasz Nowatkowski, Cybersecurity Advocate, XOPERO Software.
Thu, 14 Mar 2024 - 468 - Teresa Godlewska: blaski i cienie życia w nieustannej podróży. DROGOWSKAZY
Doświadczyła dramatu wojny, poznała czar podróży dookoła świata, zrezygnowała z rodziny i… niczego nie żałuje. Teresa Godlewska wybrała życie niebieskiego ptaka, bez względu na cenę, jaką przyszło jej za to zapłacić. Jej życie już od pierwszych chwil było pełne przygód: jako malutka dziewczynka bawiła się u stóp marszałka Piłsudskiego. Drugą wojnę światową udało jej się przetrwać między innymi, dzięki znajomości obcych języków, co do dziś uważa za ogromny atut. Odwiedziła sześćdziesiąt sześć krajów rozrzuconych po całym świecie. W libańskim Bejrucie omal nie trafia do haremu, w Sudanie pracowała na plantacji bawełny, a w Etiopii – kawy. Opiekowała się dwudziestoma pudlami siostrzeńca cesarza Hajle Syllasje. Była zawodową modelką i podziwianą tancerką. W Iraku prawie wyszła za mąż za francuskiego arystokratę. Kiedy po czterdziestu ośmiu latach wróciła do Polski… trafiła do schroniska dla bezdomnych w Warszawie. Mówi o sobie że jest odważna i awanturnicza i przekonuje… by żyć chwilą. Gościem Drogowskazów była dziś Teresa Godlewska, której wspomnienia można przeczytać w książce „66 powodów do szczęścia. Biografia kobiety niezwykłej”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Książka, ebook, audiobook "66 powodów do szczęścia" do kupienia i posłuchania na:
Vivelo.pl: https://bit.ly/3IlJMwV
Empik: https://bit.ly/43lKDaF
Audioteka: https://bit.ly/3uXfUUu
Legimi: https://bit.ly/43cKI03Fri, 08 Mar 2024 - 467 - O panowaniu nad stresem i technikach relaksacyjnych. DROGOWSKAZY
Prawie połowa Polaków (49 procent) odczuwa stres związany z rosnącymi kosztami życia, aż 39 procent z wysoką inflacją, a 34 procent wskazuje pracę jako jeden z kluczowych czynników wywołujących u nich stres – wynika z danych jednego z ostatnich raportów Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”. Większość z Nas niestety żyje w ciągłym stresie. Gonimy, dopinamy terminy, mierzymy z nawałem obowiązków, martwimy o przyszłą naszą i najbliższych. Stres motywuje i daje siłę do działania, w pewnych sytuacjach życiowych jest nam bardzo pomocny i pełni ważną rolę. Stres przewlekły to jednak zupełnie coś innego. Ten niszczy nam zdrowie psychiczne i fizyczne. Są jednak techniki, które pozwolą nad nim nieco zapanować, pozwolą ograniczyć jego destrukcyjny wpływ na nasze życie, na nasze samopoczucie. Po ich zastosowaniu po prostu poczujemy się lepiej.W studiu Drogowskazów, z Michałem Poklękowskim jest dr Sylwester Kowalski, wykładowca akademicki, specjalista z zakresu komunikacji, psychologii społecznej, budowania relacji interpersonalnych, mechanizmów sterujących mózgiem i technik relaksacyjnych. Autor książek.
Thu, 07 Mar 2024 - 466 - Dom Spokojnej Młodości. DROGOWSKAZY
O zmianach koniecznych w polskiej szkole mówi się od lat: mają one dotyczyć systemu i programu nauczania, form prowadzenia lekcji, w końcu wsparcia uczniów. To jak ważną rolę pełni szkoła, w pełni pokazała nam pandemia. Młodzi ludzie pozytywnie oceniają swoje szkoły, jednak co ciekawe, ich zadowolenie spada wraz z kolejnymi etapami nauki. Uczniowie deklarują też że wiele ważnych dla nich treści: dotyczących społeczeństwa, klimatu, psychologii czy cyberbezpieczeństwa, nie znajduje się w programie nauczania. Tak pojawił się pomysł stworzenia Domu Spokojnej Młodości czyli platformy udostępniającej scenariusze zajęć (przygotowane przez ekspertów współpracujących m.in. z organizacjami pozarządowymi), które mogą samodzielnie (lub przy wsparciu nauczycieli) zrealizować dla swoich koleżanek i kolegów. To wzmacnianie postawy prospołecznej, pewności siebie a także przekonania, że w każdym wieku można wprowadzać zmiany i mieć wpływ na świat wokół siebie. O projekcie Dom Spokojnej Młodości opowiedziały w Drogowskazach współtwórczynie tego projektu z Fundacji OFF School, Zuzanna Karcz i Agnieszka Święch. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 01 Mar 2024 - 465 - Gry i social media. O współczesnych uzależnieniach dzieci i młodzieży. DROGOWSKAZY
Współczesne uzależnienia obserwowane wśród dzieci i młodzieży to nie tylko uzależnienia od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i nikotyny, lecz także od internetu (w tym social mediów), komputera lub telefonu. Z najnowszych badań wynika, że aż 13 procent młodszych dzieci i 15 procent młodzieży w Polsce wykazuje cechy uzależnienia od mediów społecznościowych. To coraz powszechniejszy problem, który tak jak inne uzależnienia wpływa na rozwój i zdrowie młodych ludzi. E-uzależniania to niestety znak czasów. Na czym polega trudność w terapii uzależnień osób niepełnoletnich? Jakich uzależnień pozbyć się (w tej grupie wiekowej), najłatwiej? Dlaczego młodzi ludzie, którzy mają dobry kontakt z rodzicami/opiekunami, zwykle nie popadają w nałogi? Czy rówieśnicy młodej, uzależnionej osoby także mogą jej pomóc rozstać się z nałogiem? Kto łatwiej się uzależnia, dziewczynki czy chłopcy? W jakim wieku dziecko zdaje sobie sprawę, że jest od czegoś uzależnione? Czy są jakieś różnice w terapii dzieci i młodzieży oraz dorosłych, w kontekście walki z uzależnieniem? W studiu Drogowskazów, z Michałem Poklękowskim jest Wojciech Pokój, psycholog z Warszawy, specjalista psychoterapii uzależnień certyfikowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Ekspert pracuje z osobami dorosłymi oraz młodzieżą od 13 roku życia i prowadzi konsultacje oraz terapie osób doświadczających trudności w codziennym funkcjonowaniu, relacjach społecznych i w zakresie uzależnień od substancji psychoaktywnych, a t
Thu, 29 Feb 2024 - 464 - O dietach i relacji z jedzeniem. DROGOWSKAZY
Już ponad 20% Polaków mierzy się z otyłością, która jest poważną chorobą – problem ten dotyczy także dzieci, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób. Co ciekawe, jednocześnie kochamy diety odchudzające, a do korzystania z nich przyznaje się też duży odsetek nastolatków niezadowolonych ze swojego wyglądu. Tymczasem sposób w jaki się odżywamy może być wynikiem wyniesionych z domu nawyków oraz ukształtowanej relacji z jedzeniem. Dzieci które były zawstydzane przy posiłkach lub do nich zmuszane, często mają problemy z jedzeniem w dorosłości. Dodatkowo sami narzucamy sobie różne nakazy, zakazy i restrykcje, które sprawiają że to co jemy może stać się naszą obsesją. Jaki wpływ ma to na nasze samopoczucie ale także zdrowie? W jaki sposób zadbać o swoją relację z jedzeniem? Do kogo warto zwrócić się o pomoc? Na te i inne pytania odpowiadała w Drogowskazach Magdalena Hajkiewicz- Mielniczuk, psycholożka, dietetyczka i psychodietetyczka. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 23 Feb 2024 - 463 - O tym w jakich wnętrzach mieszkają Polacy i o kiczu w sztuce współczesnej. DROGOWSKAZY
W jakich wnętrzach mieszkają Polacy? Czy potrafimy ze smakiem, jakościowo zaaranżować swoje mieszkanie, czy dom? Czy mimo trudniejszych czasów i drożyzny dążymy do tego, by mieszkać piękniej? Jakie błędy aranżacyjne popełniamy najczęściej? Czy dostrzegamy zalety i wady sztuki współczesnej? Czy potrafimy odróżnić ją od kiczu? Czym jest sztuka kontrowersyjna? Czy sztuka nastawiona wyłącznie na szokowanie odbiorców jest perspektywiczna i ma głębszy sens? Co decyduje o tym, że współcześni artyści nagle stają się popularni, rozchwytywani i cenieni? Gościem Michała Poklękowskiego jest Ewa Mierzejewska, ceniona i doświadczona promotorka oraz popularyzatorka sztuki współczesnej. Organizatorka aukcji i wystaw artystycznych (m.in. Artshow), ekspertka telewizyjna w zakresie aranżacji wnętrz i blogerka.
Thu, 22 Feb 2024 - 462 - Matka Gigantka o wielodzietności. DROGOWSKAZY
Według polskiego prawa, rodzina wielodzietna to taka, w której jest przynajmniej trójka dzieci. To właśnie do nich kierowana jest Karta Dużej Rodziny, której posiadaczy jest w tej chwili 780 tysięcy! A jak w praktyce wygląda życie takich rodzin? Jest pełne miłości ale i…pełne codziennych obowiązków oraz skomplikowanej logistyki. Szczególnie jeśli dzieci pod opieką jest szóstka. To historia Ewy Frej i jej męża Bartka, którzy wspólnie wychowują dwie nastoletnie córki oraz czterech synów: bliźniaków których dzieli zaledwie 1,5 roku różnicy! Co więcej, wszyscy chłopcy wymagają rehabilitacji oraz pracy z terapeutami. Trudności piętrzą się także w kwestii wsparcia systemowego: form pomocy jest niewiele, co więcej nie wszystkie są powszechnie znane. Do tego nieprzystosowane budynki, nie zawsze przyjazny personel i długi czas oczekiwania. Skąd brać siłę do codziennego przezwyciężania trudności? Jak pielęgnować miłość i wzajemną bliskość? Jak znajdować w sobie cierpliwość i wyrozumiałość dla problemów zarówno kilkulatków jak i nastolatek? O tym wszystkim opowiedziała w Drogowskazach Ewa Frej, znana w sieci jako Matka Gigantka. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 16 Feb 2024 - 461 - O dzieciach, które nie chcą dorosnąć. Kim są gniazdownicy? DROGOWSKAZY
Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią już o 2 milionach Polaków w wieku 25-34 lata, wciąż mieszkających przynajmniej z jednym z rodziców, nierzadko będąc na jego utrzymaniu. Większość ma pracę i już dawno temu zakończyła edukację, ale zarabia mniej, niż wynosi stawka minimalna. Te 2 miliony, to dużo na tle innych państw Unii Europejskiej. Badaczy już od lat niepokoi coraz częstsze zjawisko dorosłych dzieci (tzw. gniazdowników), które nie chcą lub nie potrafią rozstać się ze swoimi rodzicami, by zacząć odpowiedzialnie żyć na własny rachunek. Z czego to wynika? Jakie są i jakie będą tego konsekwencje? Jak temu zaradzić? Dlaczego w krajach rozwiniętych przybywa dzieci, które nie mają zamiaru dorosnąć? Czy chodzi o biedę i brak perspektyw, czy może niewłaściwe wychowanie? Gościem Michała Poklękowskiego jest Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutka traumy i terapeutka par z Warszawy.
Thu, 15 Feb 2024 - 460 - Czym jest przegląd lekowy? DROGOWSKAZY
Polacy zjadają miliony w tabletkach! Tylko w 2022 r. lekarze wystawili ponad 450 mln recept – czyli o niemal 30 mln więcej niż rok wcześniej. Co więcej, masowo kupujemy leki bez recepty: w aptekach, supermarketach a także przez internet. Próbujemy „leczyć się sami” omijając lekarskie gabinety i ulegamy wpływom reklam, które obiecują błyskawiczne wyleczenie. Uwielbiamy też suplementy, nie zawsze zwracając uwagę na ich skład oraz to gdzie je kupujemy. Te tendencje obserwują farmaceuci, którzy biją na alarm i zachęcają do skorzystania z przeglądu lekowego, będącego zupełnie nową formą współpracy z farmaceutą. Podczas spotkań (w domu pacjenta lub specjalnych, zamykanych pokojach w aptekach) farmaceuci analizują „apteczki” pacjentów i sprawdzają sposób w jaki działają na siebie zapisywane przez specjalistów lekarstwa, wszystko w oparciu o wyniki badań. Co ważne – farmaceuta nie wchodzi w kompetencje lekarza, a współpracuje z nim by jak najlepiej dobrać leczenie. Jak rozważnie kupować leki? Na co nie dać się nabrać? Jak wziąć udział w przeglądzie lekowym i się do niego przygotować? O tym wszystkim opowiedziała w Drogowskazach prof. Agnieszka Neumann- Podczaska, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 09 Feb 2024 - 459 - O zmianach w życiu erotycznym Polek i Polaków (po 8 latach prawicowego rządu). DROGOWSKAZY
Jak zmieniło się życie erotyczne Polek i Polaków po 8 latach prawicowych rządów? Czy kościół nadal ma silny wpływ na to co dzieje się w naszych sypialniach? Z jakimi problemami do seksuologa przychodzą księża? Skąd biorą się mężczyźni nienawidzący kobiet? Czy mężczyzna z zaburzeniami erekcji może mieć satysfakcjonujące życie erotyczne? Dlaczego do posiadania fetyszy tak trudno się przyznać? Czy swingowanie, chemseks i tabletki na potencję są dla wszystkich? Dlaczego seks w nową partnerką/partnerem często udaje się dopiero po kilkudziesięciu podejściach? Kiedy seks przez Internet, przed kamerką wyrządza człowiekowi krzywdę? Gościem Michała Poklękowskiego jest Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog i certyfikowany edukator seksualny, współautor nowej na rynku wydawniczym książki pt. „Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania”
Thu, 08 Feb 2024 - 458 - Życie warte jest rozmowy: wsparcie dla osób w kryzysie samobójczym. DROGOWSKAZY
Według Komendy Głównej Policji w 2023 r. funkcjonariusze przyjęli 2139 zgłoszeń dotyczących prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. To o 46 więcej niż w 2022 r. Choć te liczby mogą przerażać to warto zwrócić uwagę, że udało się zapobiec skokowemu wzrostowi, który był zauważalny między 2020 (843 próby) a 2021 (1496 prób). Każda taka próba wywołuje pytanie: co do niej doprowadziło? Młodzi ludzie mierzą z wieloma problemami: brakiem bezpieczeństwa, osamotnieniem, przemocą rówieśniczą, hejtem w internecie. Dlatego tak ważne jest by być gotowym ich wysłuchać i nie bagatelizować. Miejscem które oferuje pomoc i wsparcie, jest serwis „Życie warte jest rozmowy”. Znajdują się tam bezpłatne poradniki, odpowiedzi i wskazówki dotyczące reagowania i wspierania bliskich osób, opis „pierwszej pomocy emocjonalne” a także możliwość napisania do ekspertów – wszystko w pełni anonimowe. Szczególnie ważne jest by zwracać uwagę na sposób w jaki mówimy o próbach samobójczych i pamiętać, że słowa mają ogromną siłę. Gościem Drogowskazów jest dr Halszka Witkowska, suicydolog, ekspert biura ds. zapobiegania zachowaniom samobójczym Instytutu Psychologii i Neurologii w Warszawie, pomysłodawca i koordynator serwisu „Życie warte jest rozmowy”. Do wysłuchania zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 02 Feb 2024 - 457 - Kiedy sztuczna inteligencja będzie groźna dla ludzkości? DROGOWSKAZY
Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie i zdaniem wielu badaczy nie da się już tego zatrzymać, a za najdalej pięć lat – jako gatunek – będziemy za nią daleko w tyle pod każdym względem. Wielu naukowców uważa, że dziś nie powinniśmy już pytać o to czy sztuczna inteligencja nam zagrozi. Powinniśmy pytać kiedy to się stanie (jeśli nie wytyczymy jej granic). Na beczce prochu usiądziemy zwłaszcza wtedy, kiedy AI będzie miała świadomość na poziomie człowieka. Jak sztuczna inteligencja powinna działać, żeby była dla ludzi bezpieczna i korzystna? Czy w interesie naszej cywilizacji jest jej dalszy intensywny rozwój? Na pytania Michała Poklękowskiego odpowiada Miłosz Horodyski, pisarz, kulturoznawca, filmowiec, ekspert w dziedzinie nowych technologii.
Autor książki „Bezgłowy kurczak i wyczekiwana apokalipsa” wydawnictwa Harde - posłuchaj audiobooka.Thu, 01 Feb 2024 - 456 - Żałuję, że jestem rodzicem. DROGOWSKAZY
W Polsce ponad 90% badanych młodych ludzi deklaruje chęć założenia rodziny i posiadania dzieci. W naszej kulturze rodzicielstwo uznawane jest za jedno z najważniejszych życiowych doświadczeń a także etap rozwoju. Okazuje się jednak że 13% badanych żałuje decyzji o posiadaniu dzieci. Może się to wywołać poważne konsekwencje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Naukowcy zwracają uwagę że bycie rodzicem nie tylko jest rolą której nie da się wcześniej przetestować, ale także- która zostaje z nami już na zawsze. Czym wywołane jest poczucie rozżalenia i rozczarowania? Skąd się bierze? Jak może wpływać na funkcjonowanie obu stron? Jak wspierać takich rodziców i ich chronić? O tym wszystkim opowiedział w Drogowskazach prof. Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 26 Jan 2024 - 455 - Kulisy pracy zawodowych negocjatorów. DROGOWSKAZY
Podobno „Lepsze dziesięć lat negocjacji niż jeden dzień wojny”. Mawiają, że „Negocjator powinien bacznie obserwować wszystkich i wszystko. Winien mieć coś zarówno z Sherlocka Holmesa, jak i z Zygmunta Freuda”. Dzięki umiejętnym negocjacjom, można uniknąć tragedii, a przez nieudolne do niej doprowadzić. Profesjonalni negocjatorzy bardzo często działają w cieniu. Prawdopodobnie dlatego, że negocjacje „lubią spokój”. W tej edycji programu opowiemy Wam o kulisach negocjacji na najwyższym, międzynarodowym lub korporacyjnym szczeblu i w domu, z najbliższymi. Czy skutecznego negocjowania można się nauczyć? Jakie błędy negocjacyjne popełniamy najczęściej? Czy negocjacje na szczeblu rządowym opierają się na tych samych zasadach co te prowadzone w domowym zaciszu? Gościem Michała Poklękowskiego jest Zbigniew Dzideczek, certyfikowany trener negocjacji. Negocjator praktyk z ogromnym doświadczeniem w biznesie w dziedzinie negocjacji i mediacji, wykładowca akademicki oraz autor książek.
Thu, 25 Jan 2024 - 454 - Jak działają kolory w naszej szafie? DROGOWSKAZY
Według Instytutu Pantone kolorem roku 2024 jest „peach fuzz” – w zeszłym roku królował róż (magneta). Mimo to kompletując garderobę stawiamy na kolory bezpieczne, które kojarzą się z ponadczasową elegancją. Okazuje się, że mocnych kolorów nie warto się bać a odpowiednio dobrane mogą wspaniale podkreślić wszystkie walory urody. Warto być także świadomym własnej sylwetki, i to nie tylko jej mankamentów, a przede wszystkim jej zalet. W tym wszystkim pomagają specjaliści, którzy podpowiadają też na co zwrócić uwagę robiąc zakupy, by pozbyć się piętrzących się w szafie ubrań, które do niczego nie pasują lub czekają na schudnięcie lub przytycie. Aby wykorzystywać wszystkie elementy garderoby warto wziąć pod uwagę skompletowanie tzw. „szafy kapsułowej”. O tajnikach doboru koloru i odkrywania sekretów sylwetki, świadomości siebie i rozsądnych zakupów, opowiedziała w Drogowskazach kolorystka, Renata Tymińska.
Fri, 19 Jan 2024 - 453 - Dobrostan dziecka w obliczu rozstania rodziców. DROGOWSKAZY
Rozwód rodziców jest doświadczeniem, które zawsze wpływa na dzieci, na ich emocje, kondycję psychiczną oraz przyszłość. Szacuje się, że w krajach zachodnich doświadczenie rozwodu rodziców będzie udziałem blisko 30 procent dzieci przed ukończeniem przez nie 16 roku życia. Jak bardzo negatywne będą tego skutki? W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia? Jak zadbać do dobrostan dziecka w sytuacji rozstania jego rodziców? Jakiego rodzaju wsparcie jest wówczas najbardziej potrzebne? W studiu z Michałem Poklękowski są Tamara Pocent, pedagożka i mediatorka oraz Agata Jarzyna, psycholożka i także mediatorka – ekspertki z Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Thu, 18 Jan 2024 - 452 - Jaga Hupało - ogień tworzenia. DROGOWSKAZY
Jako pierwsza pokazała Polsce że fryzjerstwo jest sztuką a praca z włosami kreowaniem, które nie ma granic. W swojej Pracowni łączy tworzenie fryzur z innymi dziedzinami, chociażby z fotografią, wspiera także młodych artystów. Współpracowała m.in. z Teatrem Roma, organizuje wystawy, pokazy mody a także produkuje filmy. Podkreśla jak ważny jest zdrowy balans między życiem w zgodzie z naturą a podążaniem za najnowszymi technologiami i trendami. Swoje miejsce na świecie znalazła w leśniczówce na Dolnym Śląsku, na którym się urodziła i wychowała – i gdzie odkryła swoją pasję do fryzjerstwa. Choć początki wcale nie były łatwe i wymagały od niej ogromnej determinacji, dzisiaj mówi o zawodowym i życiowym spełnieniu. Do wysłuchania rozmowy z „fryzjerką gwiazd” Jagą Hupało, zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 12 Jan 2024 - 451 - O ginącej sztuce dobrego mówienia. DROGOWSKAZY
Z badań wynika, że wielu Polaków ma problem z mówieniem składnym, jasnym, przejrzystym, poprawnym, z wysławianiem które nie demoluje przekazu. Jak mówić tak, żeby być dobrze zrozumianym, żeby nie wstydzić się otworzyć ust w towarzystwie znajomych czy w trakcie wystąpienia publicznego? Czy brzmienie głosu można skorygować? Jak mówić ciekawie, na temat i bez przynudzania? Okazuje się, że tej sztuki można się nauczyć. Gościem Michała Poklękowskiego jest Mirosław Oczkoś, aktor, trener biznesu, specjalista od wystąpień publicznych i emisji głosu, który fachowo uczy tego jak mówić tak, by nas rozumiano. Autorem książki pt. „Sztuka dobrego mówienia”.
Thu, 11 Jan 2024 - 450 - Wielkie piękno i wielkie pieniądze. O inwestowaniu w sztukę w Polsce. DROGOWSKAZY
W 2022 r. zorganizowano w Polsce 636 aukcji – na jednej z nich padł rekord polskiego rynku. Obraz „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego wylicytowano za 20,4 mln złotych. Ale kolekcjonowanie dzieł sztuki nie zawsze musi oznaczać milionowe transakcje i wielkie nazwiska. Zbierać można wszystko co nam się podoba: kolekcje związane z konkretnym artystą lub epoką w jakiej powstawały. Zainteresować warto się także sztuką współczesną i pracami młodych artystów. Najważniejsze jednak by obiekty które zbieramy nam się podobały a przebywanie w ich otoczeniu sprawiało przyjemność. Jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem? Najpierw warto się ich „naoglądać” – odwiedzić galerie, muzea, porozmawiać z pracownikami, a także zwyczajnie poczytać o tym co nam się podoba. Dużą wartość może mieć wizyta na tzw. Targach sztuki, gdzie można spotkać Artystów i porozmawiać z nimi o konkretnych dziełach a także poznać historię ich powstawania. Na czym polega magia sztuki, co wnosi do życia otaczanie się nimi a także czy o kolekcjonowaniu warto myśleć wyłącznie jak o biznesie – opowiedziała w Drogowskazach Ewa Mierzejewska, promotorka i ekspertka do spraw sztuki, organizatorka wydarzeń związanych ze sztuką. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 05 Jan 2024 - 449 - O ciężarze współuzależnienia. DROGOWSKAZY
Uzależnienie to zaburzenie negatywnie oddziałujące na działanie całego systemu rodzinnego. Skutki nałogu odczuwać będzie w szczególności osoba współuzależniona, która jest zdominowana i przytłoczona uzależnieniem bliskiej osoby – męża, żony, ojca, matki. brata czy siostry. Statystyki wskazują na to, że osób zmagających się z problemami uzależnienia oraz współuzależnienia jest w Polsce kilka milionów. Osoby współuzależnione często tracą poczucie siebie i swoich potrzeb, bo skupiają się na potrzebach osób uzależnionych, którym starają się pomóc. Według ekspertów, partner, partnerka, członkowie najbliższej rodziny czy bliscy przyjaciele osoby uzależnionej, również powinni poddać się terapii dostosowanej do skali problemu. Jak wygląda codzienność osoby współuzależnionej? Gościem Michała Poklękowskiego jest Anna Kniewska, ratownik KPP, szkoleniowiec, sędzia rajdowy i osoba współuzależniona. Od wielu lat Ania wspiera osobę ze swojego najbliższego otoczenia, uzależnioną od alkoholu.
Thu, 04 Jan 2024 - 448 - Mikronaruszenia i granice. Rozmowa z Bogną Kowalczyk. DROGOWSKAZY
Czym jest siła? Czy to obwód bicepsa albo nasze IQ? Czy siłą może być znajomość siebie, swojego ciała i swoich emocji a także zaufanie do siebie? Okazuje się ze czasem zadbanie o własne granice, może być o wiele większym wysiłkiem niż ten fizyczny – jednak warto go podejmować i walczyć o własne samopoczucie. Przekonuje o tym Bogna Kowalczyk, której nagranie, w którym podzieliła się historią z siłowni, gdzie była notorycznie obserwowana przez jednego z użytkowników, obiegło sieć lotem błyskawicy. Okazuje się, że opowieść o zmierzeniu się z sytuacją i konfrontacja na siłowni podzieliła internautów, a autorka musiała zmierzyć się z… falą hejtu. Całą sytuację postanowiła przekuć w coś wartościowego: zwróciła uwagę na znaczenie przeciwstawiania się mikronaruszeniom (czy też świństewkom), kontaktu ze sobą oraz świadomości sygnałów płynących z organizmu, rozumienia własnych emocji, a także – przeciwstawiania się internetowemu hejtowi. O tym wszystkim opowiedziała w Drogowskazach. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 29 Dec 2023 - 447 - Co gruzińscy Czeczeni, muzułmanie myślą o Europie i Europejczykach? DROGOWSKAZY
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, marzyliście o tym, żeby radykalnie zmienić swoje życie? W miejscu, które będzie nawet drastycznie różniło się od tego w którym żyliście do tej pory? Czy byliście kiedyś w sytuacji szoku kulturowego? Czy zastanawialiście się kiedyś, co o Nas (Polkach i Polakach), myślą mieszkańcy dalekiego wschodu, wychowani w innej kulturze, w innym wyznaniu i na zupełnie innych wzorcach? Dlaczego Czeczeni z Gruzji uważają, że Europa „kastruje” swoich mężczyzn? Dlaczego nie mogą zrozumieć, że Unia Europejska tak lekkomyślnie wpuszcza do siebie wszystkich, którzy tego chcą oraz ich utrzymuje (kryzys migracyjny)? Dlaczego gruzińscy Czeczeni oswajają z bronią palną już kilkuletnich chłopców? Gościem Michała Poklękowskiego jest Barbara Konkolewska, kobieta która pokazuje, że warto walczyć o swoje marzenia. Polka z Podhala, która założyła firmę turystyczną w Gruzji, która oferuje chętnym rejony, które za turystyczne raczej nie uchodzą, zamieszkane przez muzułmanów (gruzińskich Czeczenów z Pankisi). Inspiratorka dla wielu kobiet i uczestniczka programów telewizyjnych o Polkach i Polakach zagranicą.
Thu, 28 Dec 2023 - 446 - Romowie w Polsce - historia, kultura i tradycja. DROGOWSKAZY
Są jedną z czterech mniejszości etnicznych żyjących w Polsce – przed wybuchem wojny w Ukrainie, społeczność romska liczyła ok. 30 tysięcy, dziś jest ich ok. 80 tysięcy! Mimo to, wciąż niewiele wiemy o Romach: ich zróżnicowaniu, bogatej kulturze, historii czy tradycjach. Co gorsza, wciąż funkcjonują krzywdzące stereotypy i uprzedzenia, które wielu osobom utrudniają realizację planów i marzeń. Między innymi z tych powodów powstała Fundacja „W stronę dialogu”, która rozpoczęła niedawno kampanię, dzięki której poznajemy sześć kobiet romskiego pochodzenia, które opowiadają swoje historie: są wśród nich matki, naukowczynie, uchodźczynie czy aktywistki. W ten sposób pokazują ogromne zróżnicowanie społeczności romskiej a także zaprzeczają obiegowym opiniom. Jaka jest historia Romów w Polsce? Z jakimi trudnościami się borykają? W jaki sposób można im pomóc i zmienić ich sytuację? W Drogowskazach opowiedziała o tym dr Małgorzata Kołaczek, politolożka, wiceprezeska Fundacji „W stronę dialogu”, współzałożycielka Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant
Fri, 22 Dec 2023 - 445 - O przyczynach i diagnozie zaburzeń odżywiania. DROGOWSKAZY
Z zaburzeniami odżywiania zmaga się co najmniej 70 milionów ludzi na świecie. To poważny problem zdrowotny także w Polsce. Skąd te zaburzenia się biorą, czy można im zapobiec i jak je skutecznie leczyć? Dlaczego problem ten częściej dotyczy kobiet, zwłaszcza nastolatek? Szacuje się, że w Polsce anoreksja może dotyczyć już niemal 2 procent populacji dziewcząt poniżej 18 roku życia. Czy chłopcy i mężczyźni z zaburzeniami odżywiania to wciąż temat tabu? Gościem Michała Poklękowskiego jest Aleksandra Dejewska, terapeutka zaburzeń odżywiania, psycholożka, autorka książki „Bulimia. Historia mojej choroby". Aleksandra fachowo wspiera osoby z bulimią i anoreksją. W 2018 roku założyła fundację „Aż sobie zazdroszczę”, która pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania oraz ich rodzinom.
Thu, 21 Dec 2023 - 444 - O sprawiedliwości wyroków w polskich sądach. DROGOWSKAZY
Co kilka tygodni internauci w Polsce oburzają się zbyt łagodnymi – ich zdaniem – wyrokami jakie zapadają przed polskimi sądami we wstrząsających sprawach i wobec naprawdę groźnych przestępców. Czy krytyka sędziów jest w tym wypadku uzasadniona? Czy w Polsce jest możliwe przywrócenie kary śmierci? Dlaczego w sądach dochodzi do pomyłek? Ile warte jest życie człowieka dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce? W jakiej sytuacji adwokat może odmówić współpracy z klientem?Gościem Michała Poklękowskiego jest mecenas Piotr Zemła, ceniony adwokat-karnista z Warszawy.
Tue, 21 Feb 2023 - 443 - Sejmflix i poppolityka – na czym polega fenomen internetowej popularności Sejmu? DROGOWSKAZY
Obrady Sejmu X Kadencji biją rekordy popularności o czym świadczą statystyki wyświetleń na parlamentarnym koncie na YouTube: expose premierów Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska oglądało ok. ćwierć miliona widzów! Dla porównania, wystąpienie ustępującego premiera z 2019 r. oglądało niecałe 5 tysięcy osób. Co więcej, jedno z warszawskich kin zorganizowało bezpłatne pokazy obraz parlamentarzystów, a wejściówki odebrało kilkuset chętnych widzów. Skąd bierze się ten fenomen? Jest on bezpośrednio związany z rekordową frekwencją wyborczą: niemal 74% uprawnionych poszło do urn. Teraz, mogą być zainteresowaniami poczynaniami posłów by upewnić się (lub nie) czy dokonali słusznego wyboru. Mniej widoczne jest sztandarowe niegdyś poczucie że „polityka mnie nie dotyczy”. Dziś wiemy że decyzje które zapadają na Wiejskiej, mają bezpośredni wpływ na nasze relacje z Unią Europejską, ceny czy kondycję szkół i służby zdrowia. Mobilizacja wyborców przed ekranami, niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia. Jakie? O tym zgodziła się opowiedzieć w Drogowskazach dr hab. Ewa Marciniak, politolożka z katery Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Fri, 15 Dec 2023 - 442 - O normalnych psychopatach. DROGOWSKAZY
Psychopatia, większości kojarzy się z poważnymi zaburzeniami osobowości, w tym zachowaniami antyspołecznymi, zwłaszcza z agresją i przemocą. Tymczasem psychopata wcale nie musi dopuszczać się przestępstw, co więcej - społeczeństwo czasem potrzebuje ludzi bezwzględnych i pozbawionych skrupułów, którzy wszystko kalkulują na chłodno. Psychopaci potrafią perfekcyjnie wabić i zatrzymywać przy sobie ofiary. Są sprytni, przebiegli (zwykle też bardzo inteligentni), a jednocześnie nie boją się konsekwencji czynów, co tworzy niezwykle groźną mieszankę. Często my sami nieświadomie doprowadzamy do wejścia w ryzykowną relację z człowiekiem o psychopatycznej osobowości. A taka osobowość, może dotyczyć nawet 10 procent populacji. Gdzie psychopatów znajdziemy najwięcej? Jak się przed nimi bronić? Jak ich rozpoznać? Czy zawsze są tak niebezpieczni, jak się powszechnie o nich sądzi? Gościem Michała Poklękowskiego jest dr Sylwester Kowalski, wykładowca akademicki, specjalista z zakresu komunikacji, psychologii społecznej, budowania relacji interpersonalnych, mechanizmów sterujących mózgiem i technik relaksacyjnych. Autor książki „Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić”.
Thu, 14 Dec 2023
Podcast simili a <nome>
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek