Filtra per genere
Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti - Radio TOK FM
Adam Balcer i Paweł Sulik, autorzy już niemal legendarnego podcastu TOK FM „Lechistan: Orientalna historia Polski” zabierają Was na wędrówkę po Rzeczpospolitej - wieży Babel, gdzie multi-kulti było stanem permanentnym. Razem z Polakami ruszymy także w rejs dookoła świata, bo Polska jest... od oceanu do oceanu. #adambalcer #pawełsulik #multikulti #lechistan - Radio TOK FM
- 273 - Paderewski, Moniuszko, Wilson... Odcinek multi-kulti, ze sporą dawką muzyki i literatury
Wielkim transatlantyckim skokiem z USA, gdzie decydują się losy polskich granic, docieramy na Podole, Pokucie i Polesie. Przyglądamy się też, jak w polskiej kulturze współwystępują Rusini, Ukraińcy, Turcy, Niemcy i Żydzi. Usłyszysz o potomkini Pocahontas i o "Manru", jedynej operze skomponowanej przez Paderewskiego. Nie zabraknie też kontrowersyjnych teorii. "Babel. Rzeczpospolita multi-kulti", tego warto posłuchać.
Fri, 15 Nov 2024 - 29min - 272 - Bronisława Niżyńska - tworzyła amerykański balet. I czasy dzieciństwa "polskich Indian" i "indiańskich Polaków"
Wybory w USA są dla nas dzisiaj okazją, żeby razem z jedną z najsłynniejszych tancerek baletowych, Bronisławą Niżyńską, wyruszyć z Oklahomy do Kijowa, Petersburga i Warszawy. Opowiadamy o Indianach i pseudo-Indianach. Przenosimy się w czasów młodości Sat-Okha ( pisarza, gawędziarza, byłego żołnierza AK. Odcinek trasy S7 biegnący w granicach gminy Szydłowiec nosi nazwę „Indiańskiej Drogi Sat-Okha) i Ryszarda Kosa. Pojawia się również polska księżniczka zabita przez zazdrosną, tatarską nałożnicę i wiele innych postaci. POLECANY WCZEŚŃIEJSZY ODCINEK "BABLA": - s-Osoby-z-pochodzeniem-afrykanskim-w-Polsce - https://audycje.tokfm.pl/podcast/90143,87-Erotyzm-przenikajacy-sie-z-religijnoscia-Szymanowski-Iwaszkiewicz-Krol-Roger
Fri, 08 Nov 2024 - 32min - 271 - Oskarżona o zdradę romskich tajemnic - Papusza. Zachwycali się nią Ficowski, Tuwim czy Szymborska
Przygotuj się na wzruszenia. Bohaterką tego odcinka jest największa nasza cygańsko-romska poetka, Papusza. Jej poezja (zacytujemy kilka fragmentów), ale też jej biografia pokazuje unikatowy wątek naszej kultury, wątek koczowniczy. Kluczem do najpiękniejszych i najstraszniejszych rzeczy w tym odcinku jest las.
Fri, 25 Oct 2024 - 29min - 270 - Jak "Filistyn z Małego Egiptu" - Piotr z Rotembergu został hrabią. Romowie-Cyganie w I Rzeczpospolitej
Dołączamy do cygańskiego taboru i udajemy się w podróż. Z Indii do Anatolii, z Anatolii na Bałkany, a później… oczywiście do Polski. Poznajemy cygańskiego hrabię, cygańskiego króla, mieszczan, a wszyscy oni mniej lub bardziej przynależą do polsko-ukraińskiej historii, o której opowiadamy nadal, nie mając pewności, czy mówi się Cygan, czy Rom. Oni sami też nie mają.
Fri, 18 Oct 2024 - 36min - 269 - Carl von Diebitsch i jego "orientalna perła z Prus". Architekt, który połączył życiorysem Legnicę z Kairem
Bohater dzisiejszego odcinka to pruski architekt z Legnicy, prawdopodobnie Słowianin. Ważniejsze dla niego były zasady niż nagrody. Jeśli chodzi o styl to, mówiąc kolokwialnie „nieźle mieszał”, czym doprowadzał krytyków do szału. W tym odcinku odwiedzimy Legnicę, Berlin, Włochy, Hiszpanię, Afrykę i… Kamieniec Ząbkowicki.
Fri, 11 Oct 2024 - 28min - 268 - Emin Pasza - wychowany w Nysie, sławny badacz Afryki. Pisał o nim Sienkiewicz
W tym odcinku opowiadamy o związkach Śląska Opolskiego z Imperium Osmańskim i Afryką, na przykładzie Żyda. Urodzony w Opolu, wychowany w Nysie, został (na jakiś czas) chrześcijaninem, a później muzułmaninem. Sam często przedstawiał się; "Turek z Nysy". Jego przygodami żyła cała Europa końca XIX w.
Fri, 04 Oct 2024 - 36min - 267 - Ziemie doświadczone przez powódź a ich związek z Afryką i Pacyfikiem
W podcaście "Babel. Rzeczpospolita multi-kulti" udowadniamy, jak wiele ludzkich historii w nieoczywisty sposób może się ze sobą przeplatać. Nie przypadkowo odwiedzamy Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Ich związek z Afryką i Pacyfikiem jest zaskakujący i jednak mało znany. Ale teraz to się zmieni. Ważna data, którą na początek warto zapamiętać - 1884 rok. W tym odcinku pojawia się święty, który chroni przed powodzią, Prusacy dumni ze słowiańskich korzeni, a także człowiek urodzony w Nowej Rudzie, który dotarł aż do Nowej Gwinei. Posłuchaj. Zapraszają Adam Balcer i Paweł Sulik.
Fri, 27 Sep 2024 - 37min - 266 - W drodze do Pekinu. Misjonarze Północy. I kogo nazywano "Bogiem Syberii"?
Coraz dalej i dalej...W tym odcinku podcastu "Babel. Rzeczpospolita multi-kulti" jedziemy jeszcze bardziej na Wschód. Docieramy aż do Pekinu! Dowiesz się jak nie udało się nam nawrócić chińskiego cesarza na chrześcijaństwo? Gdzie w Chinach powstało polsko-ukraińskie państwo? Czy też dlaczego pewien dozorca działu wodnego zabił wojewodę? Pojawiają się między innymi takie postaci jak Nikifor Czernichowski i Innocenty Kulczycki - Irkucki. Zapraszają - Adam Balcer i Paweł Sulik.
Fri, 20 Sep 2024 - 34min - 265 - Odwiedzamy Zachodnią Syberię. Jak barok ukraiński, kozacki z elementami polskimi łączył się z buddyzmem? Multi-kulti
Jedziemy jeszcze bardziej na Wschód i przekraczamy Ural. A tam? Złota Baba którą ktoś ukradł. Wszystko wskazuje na polski wątek w sprawie. Będzie o początkach podboju Syberii przez Rosję i o polsko-ukraińskim biskupie, który był przez miejscowych zwany "lamą nad lamami". Kto podrasował sobie życiorys? Posłuchaj podcastu "Babel. Rzeczpospolita multi-kulti".
Fri, 13 Sep 2024 - 43min - 264 - Środkowe Powołże - jego związki z Polską i Ukrainą. Politeiści, wybitni lingwiści i polskie "miasto caryc"
Zmierzamy na wschód, ale nie przekroczymy (na razie) Uralu. Odkrywamy wątki ukraińsko-polskie między Baszkirami, Czuwaszami, Udmurtami i Maryjczykami. Kończymy w mieście caryc – czyli w Szczecinie.
Fri, 06 Sep 2024 - 41min - 263 - "Gdańska wariacja - od browarnictwa do mamuta". I wkład Niderlandczyków w rozwój miasta
W wakacyjnym trybie lądujemy nad morzem, a dokładnie w Gdańsku. To tam uchodźcy religijni zbijali fortunę na produkcji alkoholu. Tam też na imprezach pojawiali się mężczyźni w skórzanych spodniach. Będzie przepis na wódkę od mennonitów i wizyta w gabinecie osobliwości. W finale opowieści na scenę wkracza mamut.
Fri, 21 Jun 2024 - 34min - 262 - Wybitni Tatarzy litewscy. Tym razem nie tylko o wojskowych. Paradoksy dziejów
Dawidowicz, Miłkowski...W tym odcinku "Babla" więcej ciekawych postaci. Ile lat miał jeden z naszych bohaterów kiedy został przywódcą Towarzystwa Młodych Turków? Czy można urodzić się na wsi pod Grodnem i w trakcie kariery zawodowej pacyfikować powstanie w Chinach, a później pracować w skarbówce? Pojawia się też imam, z wykształcenia nauczyciel języka rosyjskiego i najlepszy przyjaciel Józefa Piłsudskiego.
Fri, 14 Jun 2024 - 31min - 261 - Sługa imperium czy jego zaciekły wróg? Maciej Sulkiewicz
Karierowicz czy patriota? W tym odcinku o fascynującej postaci, Polaka-muzułmanina. Maciej Sulkiewicz. Oficer armii rosyjskiej tłumiący powstanie w Chinach, walczył z Japończykami, służył w Twierdzy Modlin, a na końcu zginął rozstrzelany przez bolszewików.
Fri, 07 Jun 2024 - 33min - 260 - Krym i polskie wątki. Kończymy też opowieść o jednym z najwybitniejszych tureckich pisarzy
Polacy tłumili powstania, podbijali odległe gubernie, dotarli nawet do Chin, a kiedy Imperium Rosyjskie upadło zajęli się wcielaniem komunizmu w życie. Dokończymy też historię jednego z najwybitniejszych tureckich pisarzy, który w Turcji nigdy nie był, za to w Warszawie tak. Niestety w nazistowskim mundurze.
Fri, 24 May 2024 - 35min - 259 - 80 rocznica deportacji Tatarów Krymskich. Bolesna historia, niezwykłe postaci
W 80 rocznicę deportacji Tatarów Krymskich opowiadamy o imperialistycznym projekcie Rosji w której Krym, tak jak Polska, miał zostać wchłonięty przez rosyjskie, a później radzieckie państwo. Przy okazji pojawi się jeden z najwybitniejszych tureckich pisarzy, najpierw komunistyczny, a później nazistowski żołnierz. Barwna historia jego miłości do Polki jest gotowym materiałem na poruszający film.
Fri, 17 May 2024 - 46min - 258 - Wybitne postaci kultury na styku polsko-ukraińsko-rosyjskim. I nie tylko
Bezlitośnie dekonstruujemy rosyjską kulturę wysoką. Gogol, Czechow, Strawiński...Wbrew propagandzie, najsłynniejsze postacie posiadają korzenie ukraińskie, polskie, tatarskie, a nawet niemieckie. Jak to mówił Czechow: "W dzieciństwie tylko trochę mówiłem po rosyjsku".
Fri, 26 Apr 2024 - 35min - 257 - Splątane biografie. Prawosławna Łódź początku XX w. Kobro, Strzemiński i inni
W tym odcinku Łódź i niesamowite biografie ludzi sławnych, bogatych i wpływowych. Pojawia się krypta grobowa z dwoma osobnymi wejściami, chrzciny ukryte przed współmałżonkiem i inne niesnaski rodzinne. Dowiesz się też, kto „popisywał się, że jest Polakiem”.
Fri, 19 Apr 2024 - 40min - 256 - Rządził Łodzią aż 32 lata! Burmistrzowie i prezydenci miasta na przełomie XIX i XX w.
Nie odpływamy za daleko. Będąc nadal w Łodzi przyglądamy się prezydentom i burmistrzom. Tak się składa, że głównie Niemcom, choć nie zabraknie Rosjanina, a w końcu nawet Polaka przerażonego wizją wybierania władz miasta przez mieszkańców. Pojawi się luteranka, która wychodzi za muzułmanina oraz prezydent który Łodzią rządził aż 32 lata! Nie ma w mieście jego pomnika...i lepiej żeby nie było. Na kolejny odcinek podcastu zapraszają Adam Balcer i Paweł Sulik.
Fri, 12 Apr 2024 - 30min - 255 - Wielokulturowa Łódź 1917 roku. Jak wyglądały tam pierwsze masowe wybory samorządowe?
Leopold Skulski, Aleksy Rżewski, Maurycy Poznański - to tylko niektóre nazwiska, które pojawiają się w tym odcinku "Babla". Dzisiaj opowiadamy o pierwszych masowych wyborach samorządowych w Kongresówce. Wśród kandydatów... Żydzi, Polacy, Niemcy, Rosjanie, wybór był naprawdę duży. Przenosimy się do „Bagdadu Wschodu”, miasta nie bez przyczyny przypominającego Wenecję, Florencję i Paryż. Spacerujemy ulicami Łodzi sprzed ponad stu lat. Podziwiamy architektoniczne perełki, a przede wszystkim przyglądamy się życiu mieszkańców i ich losom.
Fri, 05 Apr 2024 - 34min - 254 - Ira Aldridge - pierwszy czarnoskóry tragik szekspirowski. Pochowany został w Łodzi
Zostać pastorem czy aktorem? Takie dylematy miał bohater dzisiejszego odcinka - Ira Aldridge. Najwybitniejszy czarny aktor szekspirowski w dziejach świata. Był przyjacielem Tarasa Szewczenki, a spoczywa w Łodzi. Czy zabił go zdenerwowany kelner czy zapalenie płuc? W 1 867 roku "Tygodnik Ilustrowny" warszawski donosił - "Kto mógłby się spodziewać, że Otello, Makbet, Shylock umrą w Łodzi".
Fri, 22 Mar 2024 - 31min - 253 - Z Rypina na Haiti. O cesarzu Polaku. I jak voodoo przyczyniło się do obalenia komunizmu?
Odwiedzamy Haiti! Spotykamy Polaków w służbie kolonizatorów. Czytamy pierwszą konstytucję tego kraju gdzie jesteśmy wymieniani obok Niemców - ciekawe z jakiego powodu? Wracamy do Rypina na Kujawach, gdzie urodził się król wyspy La Gonave i słuchamy zespołu Papa Dance, który najpierw nazywał się Papa Doc, tak jak krwawy dyktator Haiti. Z tego odcinka dowiesz się też, co wspólnego ma Matka Boska Częstochowska z afrykańską boginią Ezili Danto.
Fri, 15 Mar 2024 - 28min - 252 - Generał Władysław Jabłonowski - Afropolak, uczestnik insurekcji, o którym pisał sam Mickiewicz
Film „Kos” zbiera nagrody, a my pokazujemy, że poza przedstawionym tam czarnoskórym przyjacielem Kościuszki, w historii Polski było wielu wyjątkowych Afropolaków. Przy okazji rujnujemy wielkie ideały rewolucji, takie ja wolność, równość i braterstwo, bo na samym końcu okaże się, że wszyscy bili się ze wszystkimi. Niestety.
Fri, 08 Mar 2024 - 29min - 251 - Kręcimy się wokół filmu "Kos". Osoby z pochodzeniem afrykańskim w Polsce
Kto obejrzał film „Kos” i jest zaskoczony postacią Afroamerykanina u boku Kościuszki, tego dzisiaj to uczucie już nie opuści. Rosyjski imperialistyczny wieszcz, patron I Rzeszy Niemieckiej, a nawet towarzysz broni Jana III Sobieskiego, to osoby z pochodzeniem afrykańskim! O tym w najnowszym odcinku "Babla". Jak zwykle w wydaniu multi - kulti! Daj się zaskoczyć, albo utwierdź się w przekonaniu o swojej wiedzy! Zapraszają Adam Balcer i Paweł Sulik.
Fri, 01 Mar 2024 - 39min - 250 - Nowogród a Rosja, czyli teorie Putina. I litewsko-polsko-ukraińskie korzenie tego miasta
Szukając początków tysiącletniej Rosji w Nowogrodzie Rosjanie zapominają o litewsko-polsko-ukraińskich korzeniach tego miasta. W tym odcinku pokazujemy zatem osoby i zjawiska, które dowodzą, że było to miasto kosmopolityczne i w swej istocie antyimperialne. Usłyszysz też o anarchiście, który razem z osmańskim oficerem (Polakiem!) wiezie broń dla powstańców styczniowych. Uwaga! W odcinku pojawiają się (wypikane) wulgaryzmy – spisane w XII wieku na korze brzozowej.
Fri, 23 Feb 2024 - 44min - 249 - Wywiad Putina dla Carlsona. Obnażamy kłamstwa rosyjskiego prezydenta
Tym razem "Babel" w wydaniu edukacyjnym. Powodem jest wywiad, którego Władimir Putin udzielił zachodniemu dziennikarzowi, po raz pierwszy od czasu inwazji na Ukrainę. Skoro rosyjski dyktator zaczął od Nowogrodu Wielkiego, to tam najpierw ruszamy, ale okazuje się, że droga wiedzie przez Kijów i Ukrainę. Pojawiają się też polskie wątki. Jaki jest morał?
Fri, 16 Feb 2024 - 54min - 248 - Gra o tron w Europie Środkowej i Wschodniej
Węgry pomiędzy Polską, Rusią i Bizancjum, w tle Serbia, Pieczyngowie, Połowcy i Niemcy. Takie "multi- kulti" tylko w tym podcaście! Usłyszysz o świętych, zdradach małżeńskich, spektakularnych ucieczkach, dzieciach z nieprawego łoża, pretendentach heroicznie walczących całe życie o tron i ginących na placach boju albo walczących... w zapasach. Zapraszają Adam Balcer i Paweł Sulik.
Fri, 09 Feb 2024 - 50min - 247 - Arpadzi, Piastowie, Rurykowicze. Węgiersko - polsko - ukraińskie związki dynastyczne w liczbach
Odcinek ociekający złotem, bo tym razem o dynastiach, trzech wyjątkowych, nietuzinkowych rodzinach. Usłyszysz między innymi o matrymonialnym mocarstwie, o tym, jak będąc kronikarzem ukrywać bratobójcze mordy. Upadki z konia, a nawet z tronu, itp, itd. A także sporo o insygniach świętych dla Węgrów. Przypominamy również, że pierwsza książka w Polsce jest autorstwa...kobiety.
Fri, 02 Feb 2024 - 49min - 246 - Morze sztandarów i blask herbów. Zaskakujący trójkąt polsko - węgiersko - ukraiński
W tym odcinku Adam Balcer i Paweł Sulik ruszają niejako pod prąd. Biorą na warsztat multikulturowy trójkąt, "który przy swoich napięciach i problemach był jednak bliski". Usłyszysz o krainach historycznych, granicach, a także sztandarach i herbach. Symbole, które na nich znajdziemy pokazują, że relacje między tymi obszarami były bardzo intensywne. Pojawią się kawka, lew, orzeł i oczywiście mityczny węgierski ptak – Turul. Lew...na Bałkanach i południu Ukrainy?
Fri, 26 Jan 2024 - 41min - 245 - Kiedy zagłada naszej cywilizacji? Znamy odpowiedź
Czym jest Turan? Jak Polska stała się „Basztą Zachodu”? Dlaczego właśnie u nas odbędzie się walna rozprawa z zachodnią kulturą? I w końcu – kiedy nastąpi zagłada naszej cywilizacji? Na te pytania odpowiada popularny w pewnych kręgach Feliks Koneczny, nad którym pastwimy się w tym odcinku podcastu Babel.
Fri, 19 Jan 2024 - 40min - 244 - Feliks Koneczny - ceniony i kontrowersyjny. "Babel" przygląda się jego teoriom
Pierwszy w nowym - 2024 roku odcinek! W nim, Feliks Koneczny, autorytet dla wielu osób z różnych stron sceny politycznej. Dziś pokazujemy, jak szkodliwe, nieuprawnione i czasami po prostu śmieszne poglądy miał ten ceniony przez wielu pisarz. Z podcastu dowiedzieć się też możesz, ile jest w Tobie „Bizantyńca”. Czy zostałeś zatruty/a „kwasem bizantyńskim”, a może cierpisz na "kołobłęd"? Zapraszają Adam Balcer i Paweł Sulik.
Fri, 12 Jan 2024 - 31min - 243 - Bizancjum w Wielkopolsce? Spektakularne przykłady stylu neobizantyjskiego w Polsce
Ciąg dalszy opowieści o bizantyjskich wpływach. Ruszamy nad Morze Śródziemne i nie tylko. Usłyszysz o stylu neobizantyjskim i jego spektakularnych przykładach: o Złotej Kaplicy w Poznaniu, oranżerii egipskiej w Końskich, czy liturgicznym grzebieniu z Ostrowa Lednickiego. Pojawia się między innymi postać hrabiego Edwarda Raczyńskiego, zafascynowanego Bizancjum i Osmanami.
Fri, 15 Dec 2023 - 44min - 242 - Jak wmówiliśmy sobie, że jesteśmy Zachodem i wyparliśmy bizantyjskie korzenie
Polskie wyobrażenia i wiedza o Bizancjum to połączenie ignorancji z arogancją. Jak, istotną część naszej historii i kultury po prostu zapomnieliśmy? Jak brali w tym procederze udział Krasiński, Słowacki i Mickiewicz? A poza tym, co ma wspólnego Kędzierzyn-Koźle z Bizancjum? Skąd się wziął pejoratywny wydźwięk określenia „bizantyjski”? Czym wstrząśnięty był Jan Długosz i kto dosypywał wapna do mąki?
Fri, 08 Dec 2023 - 41min - 241 - O Tyszkiewiczach - "rodzinie Międzymorza". I iIe prawdy jest w haśle: „Pisz do mnie na Berdyczów"?
Czy można być lewicującym arystokratą? Czy Balzak był w Berdyczowie? Czy ateizm wyklucza karierę misjonarską? O tym, między innymi w tym odcinku, który miejscami przypominać będzie serwis plotkarski… ale w wersji de luxe!
Fri, 01 Dec 2023 - 37min - 240 - Najbardziej włoskie miasto w Rzeczpospolitej - Lwów. Co przyciągało tam włoskich architektów?
Dlaczego Piotr Włoski zbudował cerkiew wołoską? Dlaczego kamienicę Piotra Barbona nazywa się we Lwowie pałacem? Jak doszło do spektakularnego awansu klasowego chłopa pańszczyźnianego z Nowopola nad Pilicą? Bo to, że nadano mu włoskie nazwisko, w tym odcinku nie powinno dziwić. Usłyszysz też o włoskim architekcie, którego budowle podejrzanie często się rozpadały. Żeby było ciekawie, to w opowieściach o włoskich architektach we Lwowie nie zabraknie Szwajcarii.
Fri, 24 Nov 2023 - 39min - 239 - Lwów i Ruś Południowo-Zachodnia - miejsca zaskakującego mariażu gotyku z judaizmem, a nawet islamem
Gotyku ciąg dalszy...W tym odcinku "Babla" odważne zdzieranie renesansowych tynków z budowli, które okazują się być gotyckie właśnie! Mało tego, przechadzając się po zabytkach dostrzec można elementy sztuki muzułmańskiej, a przecież mowa jest między innymi o synagogach. Skąd to kosmiczne multi-kulti? Kto i ile za to zapłacił? Kim był Paweł zwany Szczęśliwym? Usłyszysz o znanym lwowskim kupcu, mającym wpływy na dworze króla Stefana Batorego i prywatnej synagodze w podwórzu. Pojawia się też odpowiedź na pytanie; kiedy właściwie kończy się ten gotyk? Otóż.. wtedy kiedy chcesz.
Fri, 17 Nov 2023 - 31min - 238 - Nie opuszczając Wiślicy odwiedzamy Syrię, Bałkany, Ruś czy Kotor. Gotyk w przestrzeniach sakralnych
W tym odcinku usłyszysz o tym, jak to w czasach Władysława Jagiełły gotyk przenikał się w Polsce ze sztuką bizantyjską. Sprytnie odcisnął się on w przestrzeniach sakralnych przybywając do nas... z południa, a nawet ze wschodu. Efekty są spektakularne! Nie opuszczając Wiślicy - przez moment najmniejszego miasta w Polsce - odwiedzamy więc Syrię, Egipt, Bałkany, Ruś, Litwę i Split oraz Kotor.
Fri, 10 Nov 2023 - 48min - 237 - Himalaje konfabulacji i ocean kreatywności - pisarka Natalena Korolewa
Bohaterkę tego odcinka można pokochać albo znienawidzić, ale nie można wobec niej pozostać obojętnym! Jej historia zaczyna się w Hiszpanii, przenosząc potem na Wołyń – i z powrotem. Po drodze jest znajomość z koronowanymi głowami, romanse z perskim księciem i spektakularna kariera estradowa. W wolnych chwilach benedyktyńskie prace archeologiczne. Oto cała Natalena Korolewa! W tym odcinku usłyszysz również o polskim Edisonie z Tarnowa, który wynalazł kamizelkę kuloodporną, o Instytucie Szlachetnie Urodzonych Panien, są też wymienione - Sopot i Gdynia jako miejsce rozrywki znanego sybaryty, nota bene króla. Zapraszają Adam Balcer i Paweł Sulik!
Fri, 03 Nov 2023 - 29min - 236 - Stanisław Szczęsny Potocki - barwne i tragiczne losy człowieka uznanego za zdrajcę
O związkach niedobranych tym razem opowieść snują autorzy podcastu, ale też o olbrzymich nakładach na architekturę krajobrazu i krwawych rozliczeniach z magnaterią. Pojawią się między innymi: zdrajca z Targowicy, którego ciało odarte z odzienia oparto o ścianę kościoła, 75-letni pruski generał ze swoją 16-letnią żoną, czy prastara, nieforemna baba – inspiracja dla wielu pisarzy i poetów.
Fri, 27 Oct 2023 - 33min - 235 - Zofia Glavani. Jak piękna i inteligentna Bitynka wpływowymi manipulowała
Odcinek tylko dla dorosłych, zaznaczają z przymrużeniem oka autorzy podcastu. Wspólnie z nimi zajrzysz, w środku nocy do sypialni portiera w jednej z naszych ambasad. Adam Balcer i Paweł Sulik pokazują, jak stręczycielstwo może być trampoliną do sukcesu w polityce. Udowodniają na przykładach, że kiedy kobieta „rozumuje z naturalną logiką nawet kiedy kłamie”, to jej ubóstwo i niskie pochodzenie nie są problemem dla arystokratów.
Fri, 20 Oct 2023 - 29min - 234 - Wojsko, architektura i kto kogo zjadł? Ciąg dalszy opowieści z Niderlandów
Niderlandczycy, czy też Holendrzy, byli nie tylko świetnymi malarzami, ale także znakomitymi architektami. O czym usłyszysz w tym odcinku podcastu " Babel. Rzeczpospolita Multi - Kulti". W głównej roli rodzina, która musiała zmierzyć się z olbrzymią tragedią - morderstwem powiązanym z kanibalizmem. O kim mówiono "skrzętny i ostrożny dziad"? Kto mógłby mieć wizytówkę wielkości A4? Czy też, kto i dlaczego sprzedał żonę Stanisławowi Potockiemu? Zapraszają Adam Balcer i Paweł Sulik!
Fri, 13 Oct 2023 - 36min - 233 - Malarze flamandzcy i ich podróże po Europie. Z mocnym polskim akcentem!
Razem z najsławniejszymi flamandzkimi malarzami podróżujemy do różnych krajów. Zaskakująco często kończymy w Polsce! W tym odcinku usłyszysz o Polaku, który pojechał po pieniądze na wojnę z Osmanami, a wrócił z obrazem Rubensa, który mu zresztą ukradli. Autorzy podcastu rozmawiają także o polskim królu, który incognito odwiedził Niderlandy pod pseudonimem ‘Snopek”, o Habsburgach, czyli opłakanych skutkach braku różnorodności genetycznej. Obok wątków historycznych nie zabraknie tych kryminalnych. Malarze flamandzcy, Habsburgowie, Wazowie, Gdańsk...jak zwykle w "Bablu" ciekawy splot zdarzeń, postaci, miejsc czyli multi - kulti!
Fri, 06 Oct 2023 - 36min - 232 - Rembrandt i jego "Jeździec polski". Niderlandzka moda na "pokazywanie Polaków"
Ciąg dalszy opowieści o polsko - ukraińsko - nidrerladzkim trójkącie. Niderlandy kojarzą się z wyjątkowym malarstwem. Dlatego tym razem, w polu uwagi wielki artysta i jego arcydzieło z polskim akcentem. W tej historii nie zabrakło tez wątków orientalnych. Kto jest sportretowany na obrazie Rembrandta? Tatar? Kozak? Polak? Dlaczego sam obraz tak często zmieniał swój tytuł? Skąd się wzięła niderlandzka moda na „pokazywanie Polaków”? Co przez stulecia dopisywano do historii tego dzieła? Śledztwo podcastu "Babel. Rzeczpospolita Multi - Kulti" prowadzi do zaskakujących odpowiedzi.
Fri, 29 Sep 2023 - 41min - 231 - Trójkąt polsko - ukraińsko - niderlandzki. Multikulturową układankę otwiera postać nietuzinkowa, nawet kontrowersyjna
W tym odcinku autorzy podcastu opowiadają o oligarchach, eksporcie zboża, Ukrainie i Rzeczpospolitej… w XVI wieku. Usłyszysz też o ukraińsko-polskich protagonistach nowożytnej, europejskiej myśli, o bardzo skutecznej reformie edukacji, która zakończyła się wyrugowaniem z Polski tolerancji religijnej, o tym jak łatwo się spolonizować, zrutenizować i zniderlandyzować w ramach jednej rodziny, czy jak Rzeczpospolita prawie została Niderlandami.
Fri, 22 Sep 2023 - 36min - 230 - Wpływ Niderlandczyków na historię naszą i ukraińską. Wilhelm Hondius i inne ważne osobowości
To druga odsłona pod hasłem - związki Niderlandów z Rzeczpospolitą. Tym razem autorzy podcastu opowiadają o Niderlandczykach mieszkających u nas, którzy mieli istotny wpływ na historię naszą i ukraińską. Dowiesz się, jak upamiętniano znajomych i przyjaciół 400 lat temu, skoro nie było selfie? Ile dobrego zrobił „zły” Janusz Radziwiłł? Skąd się wzięły lewackie teorie postkolonialne w opisie historii Rzeczpospolitej, skoro jeszcze ich wtedy nie wymyślono? Czy słynną tezę Grocjusza o „prawie poddanych do wystąpienia wobec władzy” zainspirowali Kozacy?
Fri, 15 Sep 2023 - 39min - 229 - Związki Niderlandów z Rzeczpospolitą. Szukamy ich w Amsterdamie, Gdańsku, a nawet w Zamościu
Po wakacjach wraca "Babel. Rzeczpospolita Multi - Kulti" i przenosi nas do XVI i XVII wieku. Autorzy podcastu rozmawiają o wybitnych umysłach epoki, postaciach, które zapisały się w historii ( Georg van der Does, Szymon Szymonowic, Jan Zamoyski, Tomasz Zamoyski), wyjaśniają skąd się wzięły polskie akcenty w Amsterdamie (kamienice z polskimi koronami, czy kamienną płaskorzeźbą polskiego szlachcica w kontuszu, z pasem i w turbanie) a także tureckie symbole na holenderskich okrętach? Jakie europejskie miasto zbudowano na polskim drewnie? Kto został egzarchą patriarchy, a później igumenem i skąd popularność w XVII wieku przewodnika turystycznego po Polsce i … Turcji? Rozpoczynamy serię odcinków pod znakiem Niderlandów!
Fri, 08 Sep 2023 - 47min - 228 - Drewniane synagogi "namioty" z osmańskimi polichromiami. Niezwykły metysaż kulturowy
Naszą podróż w czasie zaczynamy od miast nad Dniestrem i Prutem, ale kończymy w Niemczech. Tym razem dowiesz się co łączy drewnianą synagogę z namiotem. Poznasz też odpowiedzi na wiele kluczowych pytań. Np: czy jest sens palić pisma adwersarzy religijnych? Dlaczego jednym z najbardziej kolorowych miast okazał się Szarogród? Oraz: czy Zyndram z Maszkowic, bohater spod Grunwaldu był… Niemcem?
Fri, 09 Jun 2023 - 31min - 227 - Zaskakujące biografie, bohaterstwo i tragedie. Ciąg dalszy historii wokół polskich samolotów wojskowych
W tym odcinku spoglądamy na historię (okres międzywojenny i II wojna światowa) przez pryzmat polskich samolotów wojskowych, które z sukcesem podbijały zagraniczne rynki. Wyjaśniamy, jak to się stało, że prawie zastrzeliliśmy greckiego króla? Skąd pod Warszawą pomnik rumuńskiego pilota? Dlaczego arystokraci są lepsi od celebrytów, przynajmniej w promocji zbrojeniówki? Usłyszysz o taranującym Greku, polskim Jamesie Bondzie i jego brawurowej ucieczce kutrem do Szwecji, a także o carze Symeonie II. Posłuchaj!
Fri, 02 Jun 2023 - 40min - 226 - Sukcesy polskiego lotnictwa. Jak podbijaliśmy rynki krajów bałkańskich w międzywojniu
W tym odcinku nadal bujamy w przestworzach dzięki sukcesom polskiego przemysłu lotniczego. Nasze konstrukcje są w okresie międzywojennym chwalone i pożądane. A nawet kradzione i kopiowane. Od Turcji po Bułgarię. Dokonujemy spektakularnych pokazów i prezentacji, aż w końcu stajemy się pierwszym krajem na świecie, którego wszystkie samoloty wojskowe są z metalu. A później przychodzi rok 1939...
Fri, 26 May 2023 - 38min - 225 - Polski przemysł lotniczy w międzywojniu. Wielcy konstruktorzy, piloci i lot na oleju rycynowym
W okresie międzywojennym polski przemysł lotniczy zaczął odnosić spektakularne sukcesy. Największym centrum produkcji samolotów była Biała Podlaska, a także Mielec i Lublin. W tym odcinku usłyszysz o praojcu polskiego lotnictwa wojskowego, który zaczynał od wytwarzania kotłów i o atakach bombowych zrzucanymi z samolotu granatami ręcznymi. Autorzy podcastu wymieniają nazwiska wielkich konstruktorów, pilotów, którzy byli niczym diamenty. Wspominają też sławny lot na oleju rycynowym, czyli wyczyn Bolesława Orlińskiego, przelot Warszawa-Tokio-Warszawa.
Fri, 19 May 2023 - 39min - 224 - Zygmunt Korybutowicz. Związki polsko-czeskie. I o co chodzi z wielbłądem w herbie Pilzna
W tym odcinku "Babla" heretycy atakują Częstochowę, są też groźni czescy najemnicy, wielbłąd który przechodzi z rąk do rąk i mała wyprawa łupieżcza w przerwie uniwersyteckiego wykładu. Dowiesz się też, jak smutny był los człowieka kompromisu w czasach konfliktów religijnych. Adam Balcer i Paweł Sulik - autorzy podcastu "Babel. Rzeczpospolita Multi - Kulti" zabiorą Cię w niezwykłą podróż w czasie, do przełomu XIV w. i pierwszych dekad wieku XV!
Fri, 12 May 2023 - 36min - 223 - Czesko-polsko-ukraiński trójkąt. I dlaczego w Czechach możesz się czuć jak u siebie?
W tej odsłonie podcastu " Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti" odwiedzamy Czechy. Usłyszysz między innymi o tym, jak to Czesi i Rusini prawie zdobyli władzę nad Polską? Dlaczego nie udało się Czechom „wyrąbać” korytarzy do dwóch mórz? O francuskich królach, którzy przysięgali na ewangeliarz, którego nie byli w stanie przeczytać? W tym odcinku również o tym, że są w naszej historii królowie absolutnie niedoceniani.
Fri, 05 May 2023 - 44min - 222 - "Kulturowy transfer", pożyczona fasada i polski jak francuski. Imperium rosyjskie sporo wzięło nie tylko od Ukraińców
„Kulturową fasadę rosyjskiego imperium współtworzyli Rusini, a także Polacy”. Oprócz wyjaśnienia tej prowokacyjnej tezy pokazujemy również, jak konwersje religijne stały się standardowym sposobem na karierę i jak polski król pozbył się kamieni nerkowych dzięki Grekowi, który - chociaż urodził jako Żyd - został upgrade’owanym mnichem.
Fri, 28 Apr 2023 - 38min - 221 - "Dynastia" w wydaniu Bielskich. Rodzinne wzloty i upadki
Kto i jak chciał zabić Kazimierza Jagiellończyka? Dlaczego warto kasować stare wiadomości? Odpowiedzi na te pytania zawiera historia rodem z „Dynastii” i „Mody na sukces”. Historia niezwykłej rodziny Bielskich. O niej w podcaście "Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti".
Fri, 21 Apr 2023 - 37min - 220 - Glińscy potomkami Czyngis-chana? Ważna rodzina w historii Polski, Ukrainy, Rosji i Litwy
W tym odcinku razem z rodziną Glińskich będziemy często zmieniać strony barykady w konfliktach między Moskwą, Tatarami i Wielkim Księstwem Litewskim. Ta taktyka oczywiście grozi częstymi pobytami w więzieniu oraz w pełni zrozumiałymi podejrzeniami o zdradę. Pojawią się silne i operatywne kobiety, chociaż jedna z nich oskarżona zostanie o wyjmowanie serc z ludzkich zwłok i produkcję łatwopalnej wody. Dowiecie się też, jak w XIV wieku doszło prawie do rozbioru Polski.
Fri, 14 Apr 2023 - 48min - 219 - Niezwykła zamiana Morza Czarnego w Kaspijskie. I Astrachań multikulti
Ruszamy w Wielki Step południowej Rosji. Ważny z perspektywy historii Ukrainy i Polski, chociaż wyjątkowo słabo znany. W tym odcinku; polsko-ukraiński projekt państwa astrachańskiego rządzonego przez … Czeszkę. Manipulacje i fake newsy Moskwy. Ceny kawioru (z dzisiaj!) oraz wędrujące morza. I na koniec gorący wzrok Hindusa z Lahore!
Fri, 07 Apr 2023 - 50min - 218 - Chanat Kazański i Powołże. Płyniemy Wołgą do Kazania.
W tym chanacie jeszcze nie byliście! Swego czasu wysoko zurbanizowane rejony z prężnym handlem i rolnictwem stają się łakomym kąskiem dla Moskwy. Zaniepokojeni władcy Chanatu Kazańskiego dogadują się ze współwyznawcami z Krymu, licząc na pomoc Polski i Litwy, a nawet córka Nogajów pisze błagalne listy… a my nic! Chanat Kazański wpada w ręce Moskwy. Miałeś "polski chanie" złoty róg! W tym odcinku dowiecie się też, dlaczego Iwan Groźny uważał że Polacy są biblijnymi Filistynami.
Fri, 31 Mar 2023 - 33min - 217 - Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.
Ruszymy w kierunku Indii. Po drodze spotkamy Połowców, Nogajów i Glińskich. Dowiemy się jak Wielka Orda pomogła Polsce, jak udzielaliśmy schronienia muzułmańskim uchodźcom politycznym i jak bogate było życie nocne w Kijowie w XV wieku. Przy okazji – jak poprawnie określić obywatela państwa, które nazywa się Biała Owca i kto wpadł na pomysł, by arabski zapisać cyrylicą?
Fri, 24 Mar 2023 - 51min - 216 - Hetmanat, arystokracja, mezalianse. I awanturnicze wyprawy bohaterów: od Brazylii po Koreę Północną
W tym odcinku "Babla" omawiamy zawiłe i skomplikowane próby wybicia się Ukrainy na niepodległość 100 lat temu. Objawiamy piekło genealogów: Żydzi zostają Kozakami, Poleszucy Ukraińcami, a hugenoci prawosławnymi. Dowiesz się też, albo przypomnisz sobie, czym był hetmanat i jak bardzo wpłynął na ukraińską tożsamość. A także skąd wzięło się powiedzenie, że kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie sk...synem...
Fri, 17 Mar 2023 - 35min - 215 - Trochę Mołdawii, Ukrainy i Rzeczpospolitej, dużo - kultury i sztuki. Bohater: Piotr Mohyła
Po ostatnich , pełnych krwi i przemocy opowieściach, dziś - odcinek kulturalno-oświatowy. O wspaniałych zabytkach architektury i wędrujących przez stulecia manuskryptach. Wszystko jednak w ogniu sporów religijnych. Czy da się przeprowadzić prawosławną kontrrewolucję kontrreformacji? Czy można być prawosławnym Niemcem? Czy da się połączyć renesans z gotykiem w jednym budynku? Czy można na jednym obrazie mieć dwie żony – w tym jedną nieżyjącą? Czy na szczytach władzy funkcjonował albański gang?
Fri, 10 Mar 2023 - 37min - 214 - Takiego multi-kulti w Bablu jeszcze nie było
Rumuńska rodzina Mohyłów bardzo łączy Polaków i Ukraińców, ale również Greków, Niemców, Albańczyków, Żydów, Romów i Turków. W tym odcinku również instrukcja jak skorumpować sułtana oraz podnosząca na duchu historia człowieka, który chociaż prześladowany przez spolonizowanych Niemców, nie wyparł się wiary, a nawet dorobił się fortuny sprzedając wino Selimowi Pijakowi.
Fri, 03 Mar 2023 - 49min - 213 - Awantury mołdawskie. Deszcz spadających głów
W tle tytułowych awantur, czy też raczej w ich ramach, pojawiają się romanse, morderstwa, nieślubne dzieci, ukraińscy Kozacy łamiący w dłoniach podkowy, grecki protestant i potężne rody polskie i ruskie. Plotek, pudelek czy plejada to przy tym totalna nuda albo flaki z olejem, czyli CIORBA de BURTA. UWAGA! W tym odcinku liczba obciętych głów przekracza średnią z ostatnich miesięcy nadawania podcastu Babel, czyli Rzeczpospolita Multi-Kulti.
Fri, 24 Feb 2023 - 46min - 212 - Puszkarz Orbano buduje działo, w finale i tak wszyscy kończą w piekle
Nadal jesteśmy w Mołdawii, która zdążyła się w międzyczasie (XV wiek) stać kondominium polsko-tureckim. Opowiemy o pewnym lawirancie, który został bohaterem narodowym. O tym, że pragnienie zemsty może stać się motorem działań na całe życie. Zanim przedstawimy oszałamiającą wizję architektury i sztuki sakralnej pojawi się krótki wtręt z cyklu "krwawe swaty", czyli małżeńskie łoże skąpane w morzu krwi.
Fri, 17 Feb 2023 - 54min - 211 - W Polsce, nad Morzem Czarnym. U Bogdana, w Mołdawii. A na finał - do Żółkwi
Dzisiaj cofniemy się do czasów kiedy nasza granica sięgała Bułgarii oraz Morza... Czarnego. W czasach tych zdarzało się, że świętym można było zostać z powodu podłego donosu, a biskupem z powodu zawiści własnych braci. Nawet jeśli się już miało małżonkę! Nie zabraknie fake newsów i dezinformacji – oczywiście ze strony Krzyżaków. Odwiedzimy kraj Bogdan, a nawet jego stolicę – Soczewicę.
Fri, 10 Feb 2023 - 55min - 210 - Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie
Wpływowa kobieta, literat-sadysta, carski bękart, a wszyscy oni w mieście, które miało wyglądać jak… Koszalin, chociaż znajduje się na północnej Lubelszczyźnie. W dzisiejszym odcinku również krótka instrukcja – jak okraść papieża? Nie musimy dodawać, że zrobił to Polak.
Fri, 03 Feb 2023 - 44min - 209 - Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem
W tym odcinku płyniemy w naszej opowieści w górę rzeki Bug. Po drodze spotkamy trzech braci z ciepłymi posadkami w spółkach Skarbu Państwa, poczujemy dumę z pierwszego zdania w języku słowiańskim na ziemiach polskich, zdradzimy tajemnicę pewnego noża oraz starą prawdę: pokaż mi swoje plomby, a powiem ci skąd jesteś.
Thu, 26 Jan 2023 - 43min - 208 - Zabłudów: kto jest kim, dla kogo i dlaczego, czyli "i Ty możesz zostać Kozakiem". I synagoga w stylu zakopiańskim
Frontyspisy, grawiury i finaliki. Zabytki sztuki drukarskiej na światową skalę. Synagoga w stylu... zakopiańskim. Kosmiczne zamieszanie z tożsamością mieszkańców o której nie przesądza ani język, ani religia. A to wszystko w Zabłudowie, gdzie nawet dzisiaj możemy zjeść tylko włoską pizzę i turecki kebab. Na końcu - jak w każdym dobrym przedstawieniu - pojawi się Zenon Martyniuk.
Fri, 20 Jan 2023 - 49min - 207 - Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki
Pisemne ataki na „obmierzłą Bogu, pogańską łacinę” (czyli na Kazania Piotra Skargi), pierwsze wydanie Podróży Guliwera, najwcześniejszy zabytek wczesnego piśmiennictwa słowiańskiego i najdawniejszy zbiór ukraińskiego i białoruskiego zapisu nutowego pieśni cerkiewnych. A to wszystko w… Supraślu.
Fri, 13 Jan 2023 - 46min - 206 - Wielki kontratak prawosławia
Jesteśmy nadal w Wilnie w którym reprezentanci różnych wyznań sięgają po czyjeś ikony, czyjeś zwłoki, w końcu nawet czyjeś biografie. W tym odcinku również pojawi się spolszczony Turek, post - Polak i niemiecki luteranin budujący prawosławną cerkiew. Dowiemy się też, że za 12 groszy możemy wziąć w leasing konia, przynajmniej tak chciał Stanisław August.
Fri, 16 Dec 2022 - 46min - 205 - Wilno. Wątki polskie, ukraińskie, ruskie, rumuńskie, albańskie, serbskie, tureckie i tatarskie. Oraz Radziwiłł w pozytywnym świetle
Zostajemy w Wilnie. Byliśmy w Trójcy Świętej w Celi Konrada, a dzisiaj przejdziemy na drugą stronę ulicy Ostrobramskiej i pokażemy prawosławny monaster i cerkiew Św. Ducha. Przypomnimy czasy kiedy prawosławie kontratakuje reformację w języku… polskim i ukraińskim. Pokażemy też „zdrajcę” - Janusza Radziwiłła, w pozytywnym świetle. Nie zabraknie wątków; rumuńskich, albańskich, serbskich, tureckich i tatarskich. A ataki (nie tylko słowne) kacerzy sprzymierzonych ze schizmatykami przeciwko katolikom nadadzą dzisiejszemu odcinkowi niezbędnej energii.
Fri, 09 Dec 2022 - 44min - 204 - Wilno. Polacy, a na pewno katolicy, okazują się być tylko… tłem. Plus Jozafat Kuncewicz i Melecjusz Smotrycki
Bez obaw! Zaczniemy od Matki Boskiej Ostrobramskiej choć pojawi się wątek flamandzki, ale płynnie przejdziemy do pytań zasadniczych. Czy lepiej oddać drogi kielich mszalny, czy stracić dłoń i zostać świętym? I czy można pić alkohol obok ogolonego torsu małpy z doszytym ogonem pstrąga?
Fri, 02 Dec 2022 - 59min - 203 - Poleszucy. O "pigmeizowaniu" mieszkańców Polesia, ale nie tylko
Nie potrafiliśmy się zdecydować. Czy Poleszucy są Polakami wyznania prawosławnego czy innym narodem, a może w ogóle nie są żadnym narodem… a szkoda, bo ci obywatele II RP, egzotyzowani i polonizowani padli ofiarą długofalowej dyskryminacji. Kiedy we wrześniu '39 Polska została zaatakowana – nie postrzegali tego jako dramat.
Fri, 25 Nov 2022 - 40min - 202 - Pińczucy, czyli nasi Indianie. I Ogiński, twórca polonezów
Nadal jesteśmy na Polesiu pośród świętych, z których część to święci – męczennicy. Nie obejdzie się zatem bez wspominek o rozlanej krwi, ale za to dużo w tym odcinku także inwestycji, modernizacji i nowoczesności. Niektóre miejsca niektórym ludziom kojarzą się nawet z Holandią, co nie zmienia faktu, że zasiedlają te tereny Pińczucy, czyli nasi Indianie. Uwaga! Audycja zawiera lokowanie produktu, a dokładnie: wosku, miodu, skór oraz wódki. Oczywiście wszystko z Polesia.
Fri, 18 Nov 2022 - 36min - 201 - Polesie - największe bagna Europy. Praojczyzna Słowian i ojczyzna arystokracji
Dzisiaj wyruszamy na Polesie, stereotypowo postrzegane jako prowincjonalne i zaniedbane. Tymczasem poleskie błota, to ojczyzna wielu arystokratycznych rodów, ważna kraina w historii Polski, Białorusi i Ukrainy. Co nie zmienia faktu, że w tym odcinku pojawią się kołtuniaste dziady, czuć będzie pleśnią i zgnilizną, a przyszłość poznamy grzebiąc w baranich trzewiach.
Fri, 11 Nov 2022 - 49min - 200 - Przygody Władysława Opolczyka, czyli z ziemi opolskiej do Polski. I skąd się wzięła Częstochowa
Bohaterowie dzisiejszego odcinka to Władysław Opolczyk oraz Matka Boska Częstochowska, a dokładnie jej podobizna. Spróbujemy umocnić historyczną przynależność Opolszczyzny do Polski… ale nam nie wyjdzie. Pojawi się krótkowzroczny awanturnik oraz recepta na szybką karierę w spółkach Skarbu Państwa. Poza tym: napady rabunkowe na tle religijnym oraz szaman z Haiti z rumem i mocnymi papierosami przed wizerunkiem Matki Boskiej.
Fri, 04 Nov 2022 - 45min - 199 - Lwów, czyli Śląsk. Bo Wrocław i Niemcy, ale też Ukraińcy
Wrocław i Ukraina: to może niektórym wydawać się dziwne, ale te regiony od setek lat łączą różnorodne relacje. W tym odcinku dużo o sztuce i architekturze, ale nie zabraknie też smakowitych anegdot: porwania dla okupu, zdrady małżeńskiej, wielbłądów z Przemyśla, wyłupionych oczu i obciętych języków. No i wreszcie dowiemy się kto wymyślił określenie "jedwabny szlak". Nie, nie Chińczycy.
Fri, 28 Oct 2022 - 42min - 198 - Ukraińcy w 20leciu międzywojennym w Polsce. W polityce, nauce, kulturze, w Powstaniu Warszawskim
Co najmniej co 10-ty obywatel w II RP był Ukraińcem. Stąd też w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowały ukraińskie partie, gazety, organizacje, grupy literackie, a jeden z Ukraińców został nawet wicemarszałkiem polskiego Sejmu. W tym odcinku usłyszymy o szalonych ideach, o politycznych debatach, o zmianach wyznania, często z powodów matrymonialnych, ale też o ikonie ukraińskiego nacjonalizmu, której praca w nocnych klubach nie przeszkodziła zostać... nauczycielką. Będzie też zabójstwo na tle kanonicznym, czyli archimandryta zabija arcybiskupa. Wystrzałem z pistoletu.
Fri, 21 Oct 2022 - 45min - 197 - Բարի առավոտ, czyli dzień dobry! Ormianie z Ukrainy, przesmyk polski, kryptoTorunianin i lek na wapory
Największe miasto ówczesnej północnej Europy, czyli Gdańsk łączy się z największym miastem basenu Morza Śródziemnego, czyli Stambułem. Jak? Postacią Niemca, który przeszedł na katolicyzm, ale głównie zajmował się podróżami i biznesem. W tym odcinku: suto zakrapiane imprezy w piwnicach człowieka określanego jako „szerszeń w społeczności ludzkiej”, mąż alkoholik dzięki któremu obecna królowa Belgii jest z pochodzenia… Polką, autor słów polskiego hymnu uratowany przez Ormianina i Żydów, bo zagrażają mu... Chorwaci. Bohaterem zbiorowym dzisiejszego odcinka są ormiańscy kupcy, naukowcy i arystokraci.
Fri, 14 Oct 2022 - 47min - 196 - Kto nawarzył pociągi piwa a kto napisał tetralogię galicyjską. Plus Słonimski i Korczak a na koniec Begin
Nie można wyobrazić sobie polskiej kultury, nauki i techniki bez postaci Żydów i Niemców, ale okazuje się, że związki wielu z nich z Ukrainą tworzą z naszej części Europy prawdziwą Rzeczpospolitą multi-kulti. Taki też podtytuł ma nasz podcast. W dzisiejszym odcinku powiemy między innymi o piwnym pociągu na Krym, przedsiębiorcy - lewaku z Ukrainy, o ojcu polskiej etnografii, który pragnąc zostać Polakiem dowodził, że pochodzi z Kołobrzegu… czyli od ludności żyjącej koło brzegu. Ujawnimy też, kto chodził w Warszawie do szkoły z Chopinem.
Fri, 07 Oct 2022 - 47min - 195 - Warszawa po rozbiorach. Ukraińskie tropy, rosyjskie kolaboracje i Starynkiewicz, który w stolicy dostał plac
Warszawa po upadku I RP, a szczególnie w drugiej połowie XIX wieku, modernizuje się w tempie niewyobrażalnym. Równolegle wielu Polaków, nawet powstańców styczniowych, po odbyciu kary robi kariery w rosyjskim wojsku, przemyśle i administracji. Pojawią się w tym odcinku tropy i ślady ukraińskie, ale będą też Litwini, którzy się rutenizują, żeby na końcu się spolonizować. Pojawi się dwóch skoligaconych żydowskich potentatów, którym zawdzięczamy spektakularny rozwój kolei oraz rosyjski generał, który tak mądrze zarządzał Warszawą, że na jego pogrzeb przyszło sto tysięcy ludzi.
Fri, 30 Sep 2022 - 39min - 194 - Architekci i największe polskie zabytki. Oraz straszny Józef, srogi rozpustnik, latyfundyści i deweloperzy
Dzisiejszy odcinek zaludniają postacie Włochów, Francuzów i... Niemców, którzy projektują największe polskie zabytki. Architekci zostawili wiele dzieł również na terenie obecnej Ukrainy. Wpadniemy do Drezna obejrzeć polsko-litewsko-saskie herby na fasadzie Hofkirke. Usłyszymy przestrogę dla imprezowiczów, kiedy okaże się, że "zabawy urządzane z anarchiczną wspaniałością przez srogiego rozpustnika" często kończą się bankructwem.
Fri, 23 Sep 2022 - 41min - 193 - Spacer ukraińskimi śladami po Warszawie cz. 2
Warszawa ma bogatą rusińską-ukraińską historię religijną: prawosławną i greckokatolicką. Pozostało po niej wiele dzieł sztuki i budynków, ale też zaskakujące historie; biskupa z Alaski, który wylądował w Warszawie czy wielkoruskiego nacjonalisty, którego synowie zostali ukraińskimi patriotami.
Fri, 16 Sep 2022 - 39min - 192 - Warszawa była stolicą dla większości Ukraińców. Spacer po Mazowszu śladami Rusinów
Po wakacyjnej przerwie odwiedzamy Warszawę, która jest pełna pamiątek po Rusinach, a z Mazowsza, nie tylko geograficznie, okazuje się być bardzo blisko na Wołyń. Nie zabraknie silnych, wpływowych kobiet, ale też ludzkich wnętrzności zamurowywanych w ścianach. Przypomnimy hasło "grunt nierozerwany różnością języków"… i nie będzie to slogan reklamowy podkastu Babel, tylko pochwała wieloetniczności Rzeczpospolitej Polskiej sprzed 400 lat. Przypomnimy też m.in. kim była fundatorka słynnego kościoła św. Anny w Warszawie.
Fri, 09 Sep 2022 - 52min - 191 - Tuman z tutunu. Balcer czyta Mickiewicza i Iwaszkiewicza, śpiewa Krawczyka i Budkę Suflera. Niehybnie idą wakacje
Babel zawsze oznacza piątek, piąteczek, piątunio a tym razem: to ostatni odcinek przed wakacjami, i ten nastrój daje się odczuć! Choć nadal także dajemy sygnały ku przestrodze Moskalom. Jest o karczmie Rzym, ale w głównej roli: nadal Krym, przyglądamy się nie tylko konfliktom z Tatarami ale również handlowi i dyplomacji, próbując zrozumieć frazę: "Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma" - przy tej okazji przypomnimy niezwykle skuteczny sojusz polsko-tatarsko-kozacki.
Fri, 24 Jun 2022 - 35min - 190 - Krym multi-kulti. Goci, Genueńczycy, Tatarzy, Turcy i źródło potęgi Radziwiłłów
Dzisiaj odwiedzamy Krym, najbardziej multi-kulti miejsce w tej części świata. Opowiemy o pochodzeniu nazwy półwyspu i postaramy się wspomnieć o wszystkich nacjach, które go zamieszkiwały, co nie będzie proste. W tym odcinku również o tym, jak trudno orzec, kto wygrał daną bitwę - jeżeli brali w niej udział Polacy. Padnie również ważna deklaracja - jaki gadżet najbardziej pasuje do podcastu Babel, czyli Rzeczpospolita Multi-Kulti?
Fri, 17 Jun 2022 - 57min - 189 - Żydowska społeczność Odessy. Babel (Isaac) ale nie tylko
Nadal, tak jak tydzień temu, jesteśmy w Odessie. Tym razem interesuje nas żydowska społeczność. Spotykamy więc pisarzy i ludzi kultury,ale pokazujemy też jak wiele różnych form przyjmowała żydowska tożsamość. Od jidysz do hebrajskiego, od chasydyzmu do haskali, od socjalizmu do faszyzmu. Przy okazji, okazuje się, że największe poparcie radykalny syjonizm miał… w Polsce, kraju który szkolił i sponsorował żydowskich bojowników, a z brytyjskiego punktu widzenia po prostu terrorystów.
Fri, 03 Jun 2022 - 38min - 188 - Odessa: najbardziej multikulturowe miasto w Europie
Agentka carskiej policji uwodzi polskiego poetę romantycznego, bolszewicy na najsłynniejszych filmowych schodach biegną wprost na... zatwardziałego konserwatystę, a wszystko to w najbardziej multi-kulti mieście w Europie, czyli w Odessie. Tam poszukując i znajdując polskie wątki jedziemy w dzisiejszym podkaście Babel, czyli Rzeczpospolita Multi-Kulti.
Fri, 27 May 2022 - 40min - 187 - Budziak, czyli jak to Polska przez blisko 100 lat leżała nad Morzem Czarnym
Gdzie dokładnie był nasz Wieszcz, kiedy „wpłynął na suchego przestwór oceanu?” Jak doszło do tego, że przez prawie 100 lat formalnie Polska leżała nad brzegiem Morza Czarnego? Komu obiecaliśmy, że nie utniemy mu głowy i dlaczego złamaliśmy tę obietnicę? Kim był prawosławny Turek piszący alfabetem łacińskim? Kto „nie zaznał miękkiej pościeli?” Odpowiedzi na powyższe pytania w odcinku podkastu Babel, czyli Rzeczpospolita Multi - Kulti, w którym odwiedzimy Budziak, jedną z najbardziej wieloetnicznych krain w Europie. Piszcie: babel@tok.fm
Fri, 20 May 2022 - 47min - 186 - Początki kolei w Ukrainie. I zameczek w Oczakowie, o który (nie wiadomo dlaczego) wszyscy się bili
W dzisiejszym odcinku podcastu Babel, Selim II zwany Pijakiem słysząc o polskim magnacie, który wypędził dominikanów ze swoich włości zakrzyknie: „Dobry Piast, bo… kalwin!” Tym raze w naszych opowieściach zmierzamy do obwodów: odeskiego i mikołajowskiego. Obok wspomnianych w tytule początków kolei w Ukrainie i zameczku w Oczakowie opowiemy też historię generała, który został dyrektorem teatru, wspomnimy też (ponownie) niejakiego Kotowskiego. Tego samego, który napadał i rabował, a wolnych chwilach grał w filmach. Oczywiście - do czasu. Piszcie: babel@tok.fm
Fri, 13 May 2022 - 41min - 185 - Chersoń. Polskie wątki
Dzisiaj o tym, jak prawie udało się założyć pierwszą polską międzynarodową korporację handlową, jak nie udało się polskiemu szlachcicowi zostać królem Dahomeju, a Rosjanom niestety znowu udało się kogoś przymusowo przesiedlić. Tym razem Bojków z Polski i Szwedów z Estonii. Obie nacje skończyły w okolicach Chersonia. O związkach tego miasta i całego regionu z Polską powiemy dziś w podcaście Babel – czyli Rzeczpospolita multi-kulti. Piszcie: babel@tok.fm
Fri, 06 May 2022 - 42min - 184 - Mariupol, Ługańsk, Donieck ale też Szczecin i Elbląg. Południowy wschód Ukrainy ma fascynującą historię
Podróż, na którą zapraszamy Was tym razem to: fabryki parowozów i pasterze mieszkający w namiotach, budowa w Donbasie „małej Walii” z jej herbaciarniami i John Hughes, od którego nazwiska mamy Józowkę, Najprościej rzecz ujmując - zapraszamy na południowy wschód Ukrainy! Dowiecie się skąd wzięli się Grecy w Mariupolu, mennonici w Donbasie, a wcześniej Serbowie. A na deser trochę etymologii, czyli np. skąd pochodzi nazwa Azow? Piszcie: babel@tok.fm
Fri, 29 Apr 2022 - 51min - 183 - Szarukan, Harukan, czyli po prostu Charków
Charków: tam właśnie uczyli się lub pracowali Mickiewicz (ale nie ten), Dzierżyński (też nie ten), Piłsudski (i to ten!). W dzisiejszym odcinku pojawi się jeden malarz, dwóch muzyków i wielu lekarzy. Pomimo tego, że jesteśmy w naszej opowieści we wschodniej Ukrainie, opowiemy o też o Turkach i Sudańczykach. Piszcie: babel@tok.fm
Fri, 22 Apr 2022 - 46min - 182 - Dwukrotnie zasiadł na polskim tronie. Stanisław Leszczyński
Dzisiaj w podcaście Babel historia o Polaku, który miał wpływ na Francję (nie, nie chodzi o widelec i nóż) i stanowił wyjątkowy przykład transmisji idei między krajami Europy a Imperium Osmańskim. W jego życiu przypadek przeplatał się z wyjątkowymi przymiotami charakteru. Płynnie łączył rozpasane życie seksualne z katolicką edukacją. Namawiał do zniesienia poddaństwa polskich chłopów, stworzenia regularnej armii i dał podwaliny francuskiej myśli rewolucyjnej. Prawie zabił go nałóg, a dokładnie Wettyni, wykorzystując jego nałóg. Odkrył, że kolegując się z Tatarami może drugi raz zasiąść na polskim tronie i …. zrobił to! Zmarł ponieważ iskra z kominka podpaliła jego szaty. Przed państwem - król Polski, Stanisław Leszczyński!
Fri, 15 Apr 2022 - 43min - 181 - Ostatnio car umknął nam sprzed nosa, ale teraz spróbujemy zawiązać przeciwko niemu koalicję
Tę antyrosyjską koalicją w najnowszym odcinku naszej opowieści Polacy spróbują utworzyć wraz z Turkami, Tatarami, Szwedami a nawet Francuzami bo, jak zwykle, na Niemców nie ma co liczyć. W tym odcinku intrygi i awantury każą naszym bohaterom podróżować po całej Europie, a na końcu staniemy przed pytaniem: czy można być patriotą polskim i ukraińskim jednocześnie. Piszcie: babel@tok.fm
Fri, 08 Apr 2022 - 33min - 180 - Ukraińska i polska historia mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Zemściła się niewykorzystana szansa na zwycięstwo nad Moskwą
W tym odcinku opowiadamy jak Szwedzi, Tatarzy, Ukraińcy i Polacy mogli pokonać Piotra I dzięki czemu być może polska, a na pewno ukraińska historia potoczyłaby się zupełnie inaczej. Nie zabraknie galerii arcyciekawych postaci; obok zbiegłego Węgra o nazwisku Horwat spotkamy również francuskiego chirurga renegata oraz portugalskiego Żyda Fonsekę. Gwiazdą programu jednak będzie Polak, o którym pisano tak: ”Lubiono go i wyszczególniano wszędzie, bawił wprawdzie za pierwszym pobytem tylko dwadzieścia dni w Stambule, lecz zawiązał tu więcej znajomości, niżby to uczynił kto inny w ciągu wielu miesięcy, znalazł nawet sposób dostania się do seraju, z czego podczas drugiej bytności wyciągnął wielkie korzyści."
Fri, 01 Apr 2022 - 33min - 179 - "Do chrztu trzymał go Chmielnicki, słabo więc nie było". Babel - historyczny "Plotek" multikulti
W dzisiejszym odcinku opowiemy o stutysięcznym wojsku, które ruszyło na Moskali. O zapomnianych bitwach, które zmieniały losy świata, ale też o sprawach sercowych, które... zmieniały losy świata. Pojawią się osoby z talentami politycznymi, lingwistycznymi oraz Jan Sobieski na czele wojsk... kozacko-tatarskich. A to wszystko w niespotykanej, przez ostatnie tygodnie, krystalicznej jakości technicznej. Pochwal nas, albo zgań: babel@tok.fm
Fri, 25 Mar 2022 - 32min - 178 - Wróg jest jeden: Rosja. Rzeczpospolita Trojga Narodów, bitwa pod Cudnowem, kapitulacja Moskwy
Kolejny podcast ku pokrzepieniu serc, czyli z cyklu "Kozak drive"! Dwukrotnie Polacy pokonają Moskali… chociaż to Ukraińcy stanowią ¾ armii. A poza tym pojawią się Czerkiesi, Szkoci, Bracia Polscy oraz słynna umowa o Rzeczpospolitej Trojga Narodów, której stroną są również… Tatarzy.
Fri, 18 Mar 2022 - 43min - 177 - Jak pewnemu Polakowi prawie udało się zostać rosyjskim carem
Kolejny odcinek podcastu Babel to historia, kiedy Polacy i Ukraińcy zwyciężają Rosjan. Będzie też o człowieku, który udawał cara oraz o człowieku, który udawał człowieka, który udawał cara. Poza tym; Nogajowie, Czerkiesi, Maryna Mniszek ze swoimi dwoma mężami i jednym kochankiem oraz o tym jak jednemu Polakowi (prawie) udało się zostać rosyjskim carem. Słuchajcie a potem piszcie: babel@tok.fm
Fri, 11 Mar 2022 - 49min - 176 - Na Moskala! Jak szliśmy na Moskwę z pomocą Tatarów
W tym odcinku podcastu Babel, czyli Rzeczpospolita Multi Kulti pokonamy przeważające siły Moskali, a nawet zdobędziemy samą Moskwę z wielką pomocą… Tatarów. Nie zabraknie polskiej żony cara, prawosławnego Polaka chwalonego przez papieża oraz słynnego Mamaja. Słuchajcie a potem piszcie: babel@tok.fm
Fri, 04 Mar 2022 - 31min - 175 - "Piję do księżycowego botoksa, ufoludka z Kremla". O nieudanych podbojach wśród przekleństw. Także hiszpańskich
O nieudanym podboju kraju, nieudanym przekopie między oceanami, nieudanym zamachu wojskowym czyli, Polacy w Meksyku i Ameryce Środkowej. Również dzisiaj o znanym polskim pisarzu, który okazał się być wstrętnym rasistą, o pisarce, która nie została jednak królową Polski, o hiszpańskich przekleństwach, których nie udało się uniknąć. To wszystko w dzisiejszym odcinku podcastu "Babel, czyli Rzeczpospolita multi-kulti." Piszcie do nas: babel@tok.fm
Fri, 25 Feb 2022 - 41min - 174 - Brazylia multikulti i tamtejsza Polonia
Jeden z najbardziej multikulturowych krajów na świecie to Brazylia, nie mogło więc zabraknąć tam naszych rodaków. Opowiemy o najciekawszych postaciach brazylijskiej Polonii. W dzisiejszym odcinku pojawi się również: „kosmiczny, polilingwistyczny parafianin”, marszałek sił zbrojnych Brazylii oraz pewien ksiądz z żoną. Piszcie: babel@tok.fm
Fri, 18 Feb 2022 - 31min
Podcast simili a <nome>
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Wnet Radio Wnet
- Dorwać bestię RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- TOK FM Select TOK FM
Altri podcast di Formazione Scolastica
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Misja specjalna RMF FM
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Przemek Górczyk Podcast Przemek Górczyk
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- Learning English Conversations BBC Radio
- PRL – historia prawdziwa Polskie Radio S.A.
- TED Talks Daily TED
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- 6 Minute English BBC Radio
- Dudek o Historii Antoni Dudek
- Finanse Bardzo Osobiste: oszczędzanie | inwestowanie | pieniądze | dobre życie Marcin Iwuć
- VOA Learning English Podcast - VOA Learning English VOA Learning English
- Learning English Stories BBC Radio
- History Extra podcast Immediate Media
- Historia BEZ KITU Historia BEZ KITU