Filtra per genere
Nauka govori je projekat usmjeren na povećanje naučne pismenosti kroz dijeljenje informacija, lekcija, razgovora i zanimljivosti o nauci, naučnicima/ama i uticaju nauke na svijet - društvo, ekonomiju, politiku i vice versa. Science Speaks is a project aimed at increasing scientific literacy through the sharing of information, lessons, conversations and interesting facts about science, scientists and the impact of science on the world - society, economy, politics and vice versa.
- 13 - EP13: HPV vakcine - ključ prevencije raka: Razgovor s dr Asafom Salčinovićem
U novoj epizodi podcasta "Nauka govori", Jelena Kalinić razgovara s dr Asafom Salčinovićem, epidemiologom iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, o HPV infekcijama i važnosti vakcinacije. Saznajte: - Kako različiti tipovi HPV-a utiču na zdravlje i zašto su neki visokorizični - Važnost primarne, sekundarne i tercijarne prevencije HPV infekcija - Dokazi o sigurnosti i efikasnosti HPV vakcina iz dugogodišnjih studija Dr Salčinović objašnjava kako HPV vakcine značajno smanjuju rizik od raka, razbija mitove o njihovoj sigurnosti i efikasnosti, te naglašava važnost vakcinacije za djevojčice i dječake. Saznajte zašto je HPV vakcinacija ključna za prevenciju raka i kako možete zaštititi svoje zdravlje i zdravlje svoje djece. Saznajte više na: 1. https://naukagovori.ba/8-cinjenica-o-... 2. https://vakcine.ba/novosti/vakcine-pr...
Nauka govori podkast je dostupan i na podcast platformama: Spotify: https://bit.ly/naukagovori_spotify RadioPublic: https://bit.ly/radiopublic_naukagovori Apple Podcast: https://bit.ly/applepodcast_naukagovori Facebook: https://bit.ly/FBW_PNG Castbox: https://bit.ly/castbox_PNG Podcast RS: https://bit.ly/PNG_PRS Transkript podkasta je dostupan na linku: https://bit.ly/PNG-13_tekst
Tue, 08 Oct 2024 - 28min - 12 - EP12: HPV vakcinacija: Zaštita zdravlja i prevencija karcinoma - Razgovor s dr Adisom Čengić
U novoj epizodi podcasta "Nauka govori", Jelena Kalinić razgovara s dr Adisom Čengić, specijalistkinjom pedijatrije i subspecijalistkinjom alergologije i kliničke imunologije, o važnosti HPV vakcinacije.
Saznajte:
Zašto je imunizacija jedno od najvećih dostignuća medicine
Kako HPV vakcina štiti od karcinoma grlića maternice i drugih HPV-povezanih karcinoma
Zašto je važno vakcinisati i djevojčice i dječake
U kojem uzrastu je najbolje primiti HPV vakcinu i zašto
Kako djeluje imunološki sistem nakon vakcinacije
Da li postoje dugoročne posljedice ili rizici povezani s HPV vakcinom
Kako HPV vakcina utiče na plodnost
Koje su kontraindikacije za primanje HPV vakcine
Dr Čengić objašnjava sigurnost i efikasnost HPV vakcine, razbija predrasude o vakcinaciji i naglašava važnost prevencije za očuvanje zdravlja. Saznajte sve o ovoj važnoj temi i kako zaštititi sebe i svoje najmilije.
Nauka govori podkast je dostupan i na podcast platformama:
YouTube: https://bit.ly/PNG_YT_PL
Spotify: https://bit.ly/naukagovori_spotify
RadioPublic: https://bit.ly/radiopublic_naukagovori
Apple Podcast: https://bit.ly/applepodcast_naukagovori
Facebook: https://bit.ly/FBW_PNG
Castbox: https://bit.ly/castbox_PNG
Podcast RS: https://bit.ly/PNG_PRS
Transkript podkasta je dostupan na linku: https://bit.ly/PNG_12_tekst
Tue, 24 Sep 2024 - 21min - 11 - EP11: Biodizajn i cirkularna ekonomija: Razgovor s Majom Halilović
U novoj epizodi podcasta "Nauka govori", Jelena Kalinić razgovara s Majom Halilović, iskusnom biodizajnerkom i inovatoricom, o biodizajnu, cirkularnoj ekonomiji i održivom upravljanju otpadom. Saznajte: - Šta je biodizajn i kako može transformisati industriju - Kako pretvoriti organski otpad u korisne biomaterijale - Inovativna rješenja za smanjenje plastičnog otpada - Izazovi i mogućnosti upravljanja otpadom u BiH - Uloga mladih u borbi protiv klimatskih promjena - Eko-anksioznost i kako se nositi s njom - Put ka cirkularnoj i regenerativnoj ekonomiji Maja dijeli svoje iskustvo u stvaranju biomaterijala od ljuski jaja i drugih organskih otpada, objašnjava koncept cirkularne ekonomije, i ističe važnost kolektivnog djelovanja u suočavanju s ekološkim izazovima. Saznajte kako inovacije u biodizajnu mogu doprinijeti održivijoj budućnosti.
Nauka govori podkast je dostupan i na podcast platformama: Spotify: https://bit.ly/naukagovori_spotify RadioPublic: https://bit.ly/radiopublic_naukagovori Apple Podcast: https://bit.ly/applepodcast_naukagovori Facebook: https://bit.ly/FBW_PNG Castbox: https://bit.ly/castbox_PNG Podcast RS: https://bit.ly/PNG_PRS Transkript podkasta je dostupan na linku: https://bit.ly/PNG_11_tekst
Tue, 27 Aug 2024 - 36min - 10 - EP10: Nauka, demokratija i važnost znanstvene pismenosti: Razgovor s dr Sašom Cecijem
U novoj epizodi podkasta "Nauka govori", Jelena Kalinić razgovara s dr Sašom Cecijem, poznatim regionalnim naučnim komunikatorom iz Zagreba, o odnosu nauke, naučne pismenosti i demokratije. Saznajte: - Zašto je naučna pismenost ključna za funkcionisanje demokratskog društva - Kako prepoznati pouzdane naučne informacije i izvore - Uloga naučnika u javnoj komunikaciji, posebno tokom kriza poput pandemije - Izazovi širenja dezinformacija na društvenim mrežama - Važnost kritičkog mišljenja i provjere informacija - Kako obrazovni sistem može poboljšati naučnu pismenost - Zašto je potrebno više ulagati u nastavnike i naučnike Dr Ceci objašnjava zašto je važno da građani razumiju naučne metode, razbija mitove o "naučnom konsenzusu", i naglašava odgovornost naučnika da komuniciraju s javnošću. Saznajte kako možemo izgraditi društvo koje bolje razumije i cijeni nauku.
Nauka govori podkast je dostupan i na podcast platformama: Spotify: https://bit.ly/naukagovori_spotify RadioPublic: https://bit.ly/radiopublic_naukagovori Apple Podcast: https://bit.ly/applepodcast_naukagovori Facebook: https://bit.ly/FBW_PNG Castbox: https://bit.ly/castbox_PNG Podcast RS: https://bit.ly/PNG_PRS Transkript podkasta je dostupan na linku: https://bit.ly/PNG_10_tekstTue, 20 Aug 2024 - 38min - 9 - EP9 Klimatske promjene i njihov uticaj na Balkan: Razgovor s Nedimom Sladićem
EP9: Klimatske promjene i njihov uticaj na Balkan: Razgovor s Nedimom Sladićem / Podkast Nauka govori
U novoj epizodi podkasta "Nauka govori", Jelena Kalinić razgovara s Nedimom Sladićem, magistrom meteorologije i klimatologije, o klimatskim promjenama i njihovom uticaju na region Balkana.
Saznajte:
Kako klimatske promjene utiču na vremenske prilike u regionu
Zašto se Balkan zagrijava brže od ostatka planete
Kakve posljedice možemo očekivati u budućnosti (poplave, suše, vrućine)
Kako klimatske promjene utiču na poljoprivredu i turizam
Važnost očuvanja šuma i zelenih površina u urbanim sredinama
Problemi sa odvodnim sistemima u gradovima
Zašto su poplave u Dubaiju povezane sa globalnim zagrijavanjem
Šta možemo učiniti na individualnom i društvenom nivou da ublažimo posljedice
Nedim Sladić objašnjava kompleksne klimatske procese na pristupačan način, razbija mitove o klimatskim promjenama i naglašava važnost adaptacije i ublažavanja posljedica. Saznajte sve o ovoj ključnoj temi i o tome kako možemo doprinijeti očuvanju naše planete.
Timestamps:
00:01:21 - Anegdota s granice: Meteorolog na carini
00:05:59 - Osnove klimatskih promjena: CO2 i staklenički efekt
00:07:52 - Pariški sporazum i globalno zagrijavanje: Izazovi ograničavanja porasta temperature
00:10:22 - Maldivi i klimatske migracije: Budućnost niskih obalnih područja
00:13:34 - Klimatske promjene na Balkanu: Topliji dani i ekstremne pojave
00:16:02 - Zagrijavanje Balkana: Porast broja vrelih dana
00:19:14 - Poplave i odvodnja: Izazovi urbane infrastrukture
00:22:45 - Uzroci poplava: Klimatske promjene i ljudski faktor
00:24:21 - Šume i klimatske promjene: Važnost očuvanja zelenih površina
00:27:15 - Planiranje i prevencija: Lekcije iz poplava 2014. i 2021.
00:29:14 - Odvodni sistemi gradova: Nespremnost na intenzivne padavine
00:30:36 - Poplave u Dubaiju: Klimatske promjene u pustinjskim područjima
00:33:10 - Protivgradna zaštita i zasijavanje oblaka: Mitovi i činjenice
00:35:33 - Globalni efekti i zaključak: Važnost kolektivne akcije u borbi protiv klimatskih promjenaNauka govori podkast je dostupan i na podcast platformama:
Spotify: https://bit.ly/naukagovori_spotify
RadioPublic: https://bit.ly/radiopublic_naukagovori
Apple Podcast: https://bit.ly/applepodcast_naukagovori
Facebook: https://bit.ly/FBW_PNG
Castbox: https://bit.ly/castbox_PNG
Podcast RS: https://bit.ly/PNG_PRSTranskript podkasta je dostupan na linku: https://bit.ly/PNG_9_tekst
Wed, 14 Aug 2024 - 38min - 8 - EP8: HPV, rak grlića materice i važnost vakcinacije: Razgovor s dr Vahidinom Katicom
U novoj epizodi podcasta "Nauka govori", Jelena Kalinić razgovara s prim. dr. sc. Vahidinom Katicom, specijalistom ginekologije i akušerstva, šefom porođajne sale na KCUS, o HPV infekcijama, prevenciji i vakcinaciji. Saznajte: - Šta je HPV i kako se prenosi - Koje su dugoročne posljedice HPV infekcija - Zašto je vakcinacija protiv HPV-a važna i u kojoj dobi - Kako HPV utiče na plodnost i trudnoću - Važnost redovnih ginekoloških pregleda - Sigurnost i efikasnost HPV vakcina - Zašto je važno vakcinisati i dječake Dr Katica objašnjava zašto je HPV "podmukao" virus, razbija predrasude o vakcinaciji, i naglašava važnost prevencije za očuvanje reproduktivnog zdravlja. Saznajte sve o ovoj važnoj temi i kako zaštititi sebe i svoje najmilije.
Spotify: https://bit.ly/naukagovori_spotify RadioPublic: https://bit.ly/radiopublic_naukagovori Apple Podcast: https://bit.ly/applepodcast_naukagovori Facebook: https://bit.ly/FBW_PNG Castbox: https://bit.ly/castbox_PNG Podcast.rs: https://bit.ly/PNG_PRS
Transkript podkasta je dostupan na linku: https://bit.ly/PNG_8_tekst
Tue, 06 Aug 2024 - 29min - 7 - EP7: Položaj žena u nauci i genetička istraživanja: Razgovor s dr Adnom Ašić
U novoj epizodi podcasta "Nauka govori", Jelena Kalinić razgovara s dr Adnom Ašić, doktoricom bioloških nauka i naučnom saradnicom pri institutu Verlab, o položaju žena u nauci i najnovijim genetičkim istraživanjima. U razgovoru ćete saznati: - Kakav je trenutni položaj žena u STEM oblastima, posebno u genetici? - Koji su glavni izazovi s kojima se suočavaju žene u nauci? - Kako epigenetika može objasniti internaliziranu mizoginiju? - Šta nam istraživanja mitohondrijalne DNK govore o porijeklu stanovništva BiH? - Zašto je važno pratiti i žensku i mušku liniju u genetičkim istraživanjima? - Koliko smo genetički slični ili različiti na prostoru Balkana? Timestamps: 00:00:00 Uvod 00:03:13 Položaj žena u STEM oblastima 00:04:23 Zastupljenost žena u prirodnim naukama 00:06:05 Problemi na upravljačkim pozicijama 00:08:47 Internalizirana mizoginija i epigenetika 00:11:14 Epigenetika i intergeneracijska trauma 00:12:55 Očekivanja od žena predavačica 00:17:58 Savjeti za mlade žene u nauci 00:20:38 Preuzimanje zasluga u nauci 00:24:55 Istraživanja mitohondrijalne DNK 00:28:05 Praćenje ženske linije kroz mitohodrijalnu DNK 00:29:36 Važnost praćenja muške i ženske linije 00:34:09 Genetičko porijeklo stanovništva BiH Saznajte više o najnovijim genetičkim istraživanjima i izazovima s kojima se suočavaju žene u nauci u ovoj zanimljivoj epizodi! Nauka govori podkast je dostupan i na podcast platformama: Spotify: https://bit.ly/naukagovori_spotify RadioPublic: https://bit.ly/radiopublic_naukagovori Apple Podcast: https://bit.ly/applepodcast_naukagovori Facebook: https://bit.ly/FBW_PNG Castbox: https://bit.ly/castbox_PNG Transkript podkasta je dostupan na linku: https://bit.ly/PNG_E7_tekst
Thu, 01 Aug 2024 - 35min - 6 - EP6: Ključni izazovi AI, Fake News i Deep Fake: Razgovor s Natašom Kilibardom
U novoj epizodi podcasta "Nauka govori", Jelena Kalinić razgovara sa Natašom Kilibardom, digitalnom forenzičarkom i osnivačicom Instagram profila Neuron en vogue (@neuronenvogue), o deep fakeovima i o tome kako se od njih zaštititi u kontekstu generativne umjetne inteligencije. U razgovoru ćete saznati: Što su deep fakeovi i shallow fakeovi? Kako se deep fakeovi koriste u štetne svrhe, uključujući dezinformacije, političke kampanje i cyberbullying? Koje su sitnice na koje se treba obratiti pažnju kako bi se prepoznali deep fakeovi? Postoji li način da se utvrdi da li je sadržaj generisan umjetnom inteligencijom? Kakvu ulogu metapodaci igraju u otkrivanju deep fakeova? Mogu li se deep fakeovi regulisati i označiti? Kako se individualno i kao društvo zaštititi od deep fakeova?
Nauka govori podkast je dostupan i na podcast platformama: Spotify: https://bit.ly/naukagovori_spotify RadioPublic: https://bit.ly/radiopublic_naukagovori Apple Podcast: https://bit.ly/applepodcast_naukagovori Facebook: https://bit.ly/FBW_PNG GooglePodcast: https://bit.ly/googlepodcast_PNG Castbox: https://bit.ly/castbox_PNG Transkript podkasta je dostupan na linku: https://bit.ly/PNG_E6Thu, 01 Aug 2024 - 33min - 5 - Podcast Nauka govori - Kako uhvatiti sunce?_E5Thu, 18 May 2023 - 28min
- 4 - Podkast Nauka govori - 4. epizoda
Nastavljamo razgovor o jako važnoj temi - zdravlju mladih.
Pričamo o mentalnom zdravlju mladih ali savjeti se itekakako mogu primijeniti na sve nas i o suplementima, vježbanju...
Šta je nauka? Šta je kozmologija? Što je važno da podržimo djevojke i žene u interesovanju za nauku?
Nastavljamo i razgovor o GMO, CERN-u (i što bi bilo važno da se BiH uključi), hromosomima, dekarbonizaciji iz ugla stručnjaka i iz ugla mladih...
Wed, 01 Feb 2023 - 58min - 3 - Podkast Nauka govori - 3. epizoda
Dobrodošli u Podkast Nauka govori - razgovore i diskusije o nauci, o svemiru, vezi između nauke i politike.
Kako je pronalazak i istraživanje W i Z bozona dovelo do pronalaska Higsovog bozona - takozvane, božje čestice?
ako da zadržimo mlade i osiguramo nove naraštaje za svijet nauke kod nas?
Ada i Bekir pričaju o difuziji i osmozi, medicini, genetici...
Prof. dr Adna Ašić objasnila nam je eksperiment koji smo zabilježili u laboratoriji Katedre za genetiku i bioinženjering Fakulteta tehničkih, prirodnih i medicinskih nauka Internacionalnog BURCH univerzitetu.
A Prof. Dr Milena Karapetrović i Ana Bubnjević, učenica Gimnazije Banja Luka, IB program objašnjavaju zašto feminizam nije ružna riječ i kako da se izborimo za jednakost žena u svim sferama života
Wed, 18 Jan 2023 - 39min - 2 - Podkast Nauka govori - epizoda 2Wed, 04 Jan 2023 - 50min
- 1 - Podkast Nauka govori - 1. epizoda
Dobrodošli u Podkast Nauka govori - razgovore i diskusije o nauci, o svemiru, vezi između nauke i politike.
Prva epizoda bavi se bazičnom naukom - odgovara na pitanja šta je nauka, šta je eksperiment, šta su genetički modifikovani organizmi...
Pričamo o zdravlju mladih - HPV virusu, prevenciji, mentalnom zdravlju...
Jesu li žene u nauci u istom položaju kao muškarci?
Šta je energetska tranzicija a šta dekarbonizacija?
Upoznajte naše učesnice i učesnike 1. epizode podkasta Nauka govori:
Prof. Dr Damir Marjanović i Jelena Kalinić, MA
Dr Adaleta Durmić Pašić i Arian Stjepanović, student Pravnog fakulteta UNSA
Ada Sadiković, studentica Medicinskog fakulteta SSST i Prim. Dr Anisa Bajramović
Ana Bubnjević, učenica Gimnazije Banja Luka, IB program i Staša Grabež, učenica Gimnazije Banja Luka, IB program
Prof. dr Ivana Zečević i Pavle Milaković, učenik Gimnazije, IB program
Prof. Dr Milena Karapetrović i Ana Bubnjević, učenica Gimnazije Banja Luka, IB program
Prof. dr Petar Gvero i Dušan Sandić, učenik Gimnazije Banja Luka, IB program
Dobitnica Nobelove nagrade, Dr May-Britt Moser, Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Trondheim
Dr Christian Sturm, fizičar za nuklearne čestice, Helmholtz institute
Tue, 20 Dec 2022 - 43min
Podcast simili a <nome>
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- Tiempo de Juego COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Altri podcast di Scienza e Medicina
- Das Wissen | SWR SWR
- ZEIT WISSEN. Woher weißt Du das? ZEIT ONLINE
- radioWissen Bayerischer Rundfunk
- Aha! Zehn Minuten Alltags-Wissen WELT
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Sustainable Nano Center for Sustainable Nanotechnology, Elfy Chiang
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Unexplained iHeartPodcasts
- RELAX MUSIC Relax Music
- Dva i po psihijatra PodMedia
- Forschung aktuell Deutschlandfunk
- Geopop - Le Scienze nella vita di tutti i giorni Geopop
- Andromeda Drugi program Hrvatskoga radija
- IQ - Wissenschaft und Forschung Bayerischer Rundfunk
- Sternengeschichten Florian Freistetter
- Coffee Break: Señal y Ruido Coffee Break: Señal y Ruido
- Χίλιες και μία λέξεις, με τον Πάνο Δημάκη pod.gr
- Instru(mental) Brea Murakami
- Huberman Lab Scicomm Media
- 90,000 Hours Robin Landy