Filtra per genere
Open Eyes Economy to ruch intelektualny i społeczny, w ramach którego tworzymy jeden z najbardziej innowacyjnych i kreatywnych kongresów w Polsce. Szerzymy i realizujemy nowe, otwarte spojrzenie na ekonomię – inspirujemy do działania i wymyślania alternatywnych sposobów rozumienia gospodarki opartej na wartościach.
- 106 - Innowacyjny Kraków: rozmowa z prof. Stanisławem Mazurem
Jakie wyzwania i szanse niesie ze sobą innowacyjny rozwój miasta? W najnowszym odcinku rozmawiamy z prof. Stanisławem Mazurem, I Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa. Wspólnie przyglądamy się kluczowym projektom, które zmieniają oblicze stolicy Małopolski, i dyskutujemy o tym, jak technologia, zrównoważony rozwój i współpraca z mieszkańcami kształtują przyszłość miasta.
Zanurz się w pasjonującej opowieści o Krakowie jutra!
Fri, 15 Nov 2024 - 18min - 105 - Czas na ekonomię społeczną #3 | Blaski i cienie sektora ekonomii społecznej
Zapraszamy do odsłuchania podcastu z cyklu "Czas na ekonomię społeczną" gdzie zgłębiamy tajniki przedsiębiorczości zaangażowanej społecznie. Kolejny odcinek będzie już ostatnim spotkaniem z przedstawicielami Spółdzielni Socjalnej „Równość”, obchodzącej w tym roku dziesięciolecie: Jacek Misiną – menager cateringu i pracownik socjalny oraz Ewelina Szczęsną – specjalistka ds. marketingu i obsługi klienta. Porozmawiamy o specyfice ekonomii społecznej, świadomości klientów na ten temat oraz wyzwaniach związanych z prowadzeniem takiego biznesu. Dowiesz się, jak przedsiębiorstwa społeczne mogą być konkurencyjne na rynku i jakie korzyści oraz trudności niesie ze sobą taka działalność. Rozmowę poprowadzi Radosław Jaźwiec – doradca ds. podmiotów ekonomii społecznej. Podcast przygotowany w ramach działalności Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Krakowie.
Tue, 27 Aug 2024 - 23min - 104 - Czas na ekonomię społeczną #2 | Przedsiębiorstwo społeczne – wyzwania i sukcesy SS „Równość”
Zapraszamy do odsłuchania podcastu z cyklu "Czas na ekonomię społeczną" gdzie zgłębiamy tajniki przedsiębiorczości zaangażowanej społecznie. Bohaterami drugiego odcinka są przedstawiciele, obchodzącej w tym roku dziesięciolecie, Spółdzielni Socjalnej „Równość”: Jacek Misiną – menager cateringu i pracownik socjalny oraz Ewelina Szczęsną – specjalistka ds. marketingu i obsługi klienta. W tej części porozmawiamy o codziennych wyzwaniach i sukcesach przedsiębiorstw społecznych. Jak sobie radzą z konkurencją na rynku cateringowym? Jak budują relacje z biznesem? Co robią, by przyciągnąć i utrzymać klientów? Zapraszamy do wysłuchania fascynującej rozmowy o tym, jak przedsiębiorstwa społeczne walczą o swoje miejsce na rynku, dbając o jakość usług i zaangażowanie społeczne. Rozmowę poprowadzi Radosław Jaźwiec – doradca ds. podmiotów ekonomii społecznej. Podcast przygotowany w ramach działalności Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Krakowie.
Tue, 13 Aug 2024 - 22min - 103 - Czas na ekonomię społeczną #1 | Spółdzielnia Socjalna „Równość” – historia i teraźniejszość
Czas na ekonomię społeczną #1 | Spółdzielnia Socjalna „Równość” – historia i teraźniejszość by Open Eyes Economy Talks
Tue, 30 Jul 2024 - 22min - 102 - Co dwie babcie to nie jedna! - rozmowa z Babciami: Krysią i Marysią.
Witajcie studenci!🥳🥳 Mamy dla Was drugi odcinek. Tym razem zrealizowany na Śląsku razem z Babciami: Krysią oraz Marysią. Dowiecie sie od nich min. Jak wyglądała moda w czasach ich młodości. Jak wykorzystuje się pieczywo na Śląsku. Zapraszamy do przesłuchania! ☝️Podcast realizowany w ramach Akademii Odpowiedzialnego Rozwoju.
Fri, 12 Apr 2024 - 25min - 101 - Drugie życie suchej bułki- według Babci Ani
Czy Wy też chcecie dowiedzieć się, jak prowadzić bardziej ekologiczne i oszczędne życie w swoim domu? 💡 Nie szukajcie dalej! Już w piątek zapraszamy Was do odsłuchania pierwszego odcinka naszego podcastu “Smak doświadczenia”, gdzie wraz z naszym gościem: Anną Mikusz, będziemy zastanawiać się jak być studentem i nie zwariować. Podcast prowadzony w ramach Akademii Odpowiedzialnego Rozwoju.
Fri, 05 Apr 2024 - 07min - 100 - PTW#11 | Nieoczywiste problemy rozwoju miasta - rozmowa z Małgorzatą Tomczak
Tym razem w podkaście gościmy panią Małgorzatę Tomczak, redaktorkę naczelną "Architektury & Biznesu", która opowie nam o tym, co możemy zrobić dla swojego miasta i jak wielki mamy wpływ na rzeczy, które się w nim dzieją. Przyjrzyjmy się razem temu, jak wygląda proces planistyczny, który jest bardziej skomplikowany, niż nam się wydaje. Zastanówmy się nad istotą naszego zaangażowania w tej kwestii i znaczeniem uczestnictwa mieszkańców w procesach decyzyjnych dotyczących przestrzeni miejskiej. Zbliżające się wybory samorządowe to doskonała okazja, by mieć wpływ na kształtowanie miasta w nadchodzących latach. Nie zapomnijmy także o budżecie obywatelskim, który stanowi szansę dla mieszkańców na inicjowanie i realizację lokalnych projektów. Posłuchaj, jak możemy wspólnie uczestniczyć w tych ważnych procesach dla naszej społeczności! Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 04 Apr 2024 - 29min - 99 - MO#14 | Co daje nam wolontariat?
Czemu warto się angażować w pomoc? Jakie korzyści dla pracodawcy ma zaangażowany społecznie pracownik? O Szlachetnej paczce i o wielu innych tematach Bartłomiej Biga rozmawia z prezeską Stowarzyszenia Wiosna, Joanną Sadzik. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
Wed, 14 Feb 2024 - 13min - 98 - MO#13 | Jak samorządy mogą współpracować z biznesem?
Samorządy są w trudnej sytuacji, ale i tak szukają nowych pomysłów na wzmacnianie społeczności lokalnych. Część z tych inicjatyw podejmują we współpracy z biznesem. Jak to wygląda w praktyce? To i wiele więcej w rozmowie Bartłomieja Bigi i Ariela Wojciechowskiego z wójtem gminy Dobra, Benedyktem Węgrzynem. Podcast powstał we współpracy z programem InPost green City.
Fri, 19 Jan 2024 - 22min - 97 - MO#12 | Czy samochody elektryczne sprawdzają się w logistyce?
Samochody elektryczne zyskują popularność nie tylko w transporcie indywidualnym, ale też w biznesie kurierskim. Czy jest to opłacalne? A może od razu lepiej przejść na dostarczanie przesyłek dronami? To i wiele więcej w rozmowie Bartłomieja Bigi i Sebastiana Anioła, dyrektora Działu Innowacji InPost. Podcast powstał we współpracy z programem InPost green City.
Fri, 19 Jan 2024 - 17min - 96 - MO#11 | Czy Strefa Czystego Transportu powtórzy sukces wymiany pieców?
Strefy Czystego Transportu w miastach budzą wiele kontrowersji. Jakich argumentów używają urzędy miast, aby przekonywać mieszkańców do takich rozwiązań? Bartłomiej Biga i Ariel Wojciechowski rozmawiają na ten temat z Ewą Całus, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji Klimatycznej. Zachęcamy do słuchania! Odcinek podcastu powstał we współpracy z programem InPost Green City.
Fri, 12 Jan 2024 - 17min - 95 - GES#6 | Rozmowa z Dominikiem Kucem
prowadząca: Karolina Rożek - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Sun, 31 Dec 2023 - 48min - 94 - PTW#10 | Rozmowy o wolontariacie
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z wolontariuszami 8. edycji Open Eyes Economy Summit. prowadząca: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Monika Buczek - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Sat, 30 Dec 2023 - 18min - 93 - PTW#9 | Co słychać na rynku pracy?
Jakie trendy obecnie wpływają na polski rynek pracy? Jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe dla osób stawiających na nim pierwsze kroki? Czy uniwersytety obecnie są w stanie przygotować młodzież na funkcjonowanie w tym środowisku? Dzisiejsza rozmowa to must-seen dla wszystkich, którzy przygotowują się do wkroczenia na rynek pracy. Naszą gościnią była prof. Magdalena Jelonek z UEK, specjalizująca się między innymi w badaniach rynku pracy, współautorka Bilansu Kapitału Ludzkiego w Polsce. prowadząca: Klaudia Gawron - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Sat, 30 Dec 2023 - 14min - 92 - GES#4 | Energia społeczna w szkole
Jaka jest rola energii społecznej w szkolnych ławkach? Jak rozbudzać ją wśród młodych ludzi? Czy możemy mówić o negatywnych aspektach energii i jak je przezwyciężać? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź wraz z naszą gościnią, Ewą Drobek, wieloletnią nauczycielką XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie i założycielką projektu "Żmichowska śpiewa". Rozmowa miała miejsce w trakcie 8 edycji Open Eyes Economy Summit i poprowadziła ją Monika Woźniak z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Fri, 29 Dec 2023 - 13min - 91 - GES#3 | O energii społecznej lokalnie
Jakie czynniki wzmacniają energię społeczną i jak ją chronić? Jaki wpływ na nią ma różnorodność i w jaki sposób mądrze ją wykorzystywać? O tym właśnie rozmawialiśmy z panią Sulisławą Borowską z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, współautorką opracowania „Generatory energii społecznej” w czasie Open Eyes Economy Summit. montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Fri, 29 Dec 2023 - 22min - 90 - GES#2 | Rola energii społecznej w społeczeństwie obywatelskim
Witamy w trzecim odcinku serii Generatory energii społecznej, w której próbujemy wspólnie z naszymi gośćmi odpowiedzieć na pytanie, czym jest energia społeczna i co pozwala ją wyzwalać. Naszą dzisiejszą gościnią jest Róża Rzeplińska, założycielka portalu MamPrawoWiedziec.pl i prezeska Stowarzyszenia 61. Dzisiaj porozmawiamy o ostatnich wyborach, społeczeństwie obywatelskim jak również o roli młodych w kształtowaniu krajobrazu polityczno-społecznego dzisiejszej Polski. prowadząca: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Monika Buczek - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Thu, 28 Dec 2023 - 24min - 89 - MWJŻ#16 | Ekosystemy polskich metropolii
Jaki wpływ ma betonoza i chaos przestrzenny na ekosystemy i bioróżnorodność polskich miast? Jak dbać o nasze miasta? Jakie dobre praktyki możemy zaobserwować ż teraz w działaniach lokalnych? To i jeszcze więcej w najnowszym odcinku podcastu Miasto - Woda - Jakość życia, w którym w charakterze gości wystąpili prof. dr hab. Andrzej Mizgajski i prof. dr hab. Piotr Tryjanowski. montaż odcinka: Monika Buczek - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Thu, 28 Dec 2023 - 41min - 88 - PTW#8 | W głąb liczb - odkryj rewizję finansową!
Jaka jest rola młodych profesjonalistów w świecie rewizji i jakie wyzwania czekają na nich w tej branży? Jakie umiejętności będą dla nich kluczowe? Jakie innowacje i zmiany technologiczne mają wpływ na dzisiejszą praktykę rewizyjną? W jaki sposób kwestie etyczne wpływają na pracę rewidenta? Jaką rolę odgrywa rewizja w promowaniu zrównoważonego rozwoju i jakie aspekty zrównoważonego biznesu są istotne z perspektywy biegłego rewidenta? Swoją nieocenioną wiedzą oraz ogromem doświadczenie podzieliła się p. Ewa Sowińska - biegła rewidentka z ponad 20-letnim stażem pracy w firmach audytorskich, od 2009 roku partner ESO Audit, wcześniej Członkini Zarządu PwC, a także Wiceprezeska Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w latach 2015–2019. prowadząca odcinek: Agnieszka Jekiełek - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Fri, 22 Dec 2023 - 44min - 87 - GES#1 | Jak mądrze pomagać? Rozmowa z prezeską Stowarzyszenia Wiosna
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka najnowszej serii podcastów uczestników OEE Young - Generatory Energii Społecznej! Tym razem porozmawiamy z Joanną Sadzik, prezeską Stowarzyszenia Wiosna, odpowiedzialnego między innymi za szeroko znaną akcję Szlachetna Paczka. Co jest sednem całej inicjatywy? Czego dowiemy się z najnowszego Raportu o biedzie? Jakie inne akcje prowadzi Stowarzyszenie? To i wiele więcej w naszym podcaście! prowadząca odcinek: Małgorzata Pitus - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Tue, 28 Nov 2023 - 34min - 86 - PTW#7 | Fizyka w świecie start-upów
Niektórzy uważają, że pracownicy naukowi mają trudności z przekuciem swej wiedzy na innowacyjne, działające rozwiązania, które sprawdzające się w biznesie. Jednakże dzisiejsza gościni, dr Noemi Zabari, współzałożycielka i co-CEO AstroTeq.ai (http://astroteq.ai/), pokazuje, że to nieprawda, a świat start-upów czeka na ludzi z wizją oraz pasją. Jak fizyka może pomóc w przewidywaniu trzęsień ziemi? Jakie wyzwania należy pokonać w prowadzeniu własnej działalności? Czy w Polsce jest przestrzeń na rozwój start-upu? Od czego zacząć? Tego i o wiele więcej możecie się dowiedzieć z naszego najnowszego odcinka podcastu! prowadząca odcinek: Agnieszka Jekiełek - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Tue, 14 Nov 2023 - 40min - 85 - PTW#6 | Jak się masz, uniwersytecie?
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy, która rzuci światło na strukturę oraz funkcjonowanie systemu szkolnictwa wyższego w Polsce. W dzisiejszym odcinku skoncentrujemy się na wyzwaniach i trudnościach, z jakimi borykają się polskie uniwersytety oraz środowisko naukowe. Gościem odcinka jest Profesor Cezary Obracht-Prondzyński - Kierownik Zakładu Antropologii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog, antropolog, historyk oraz członek rady programowej OEES. prowadząca odcinek: Klaudia Gawron - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Mon, 09 Oct 2023 - 39min - 80 - PTW#5 | Czy nocą w Krakowie dzieje się dobrze?
W tym odcinku porozmawiamy o naszym nowym pomyśle na poprawę jakości życia w Krakowie. Czy wiesz, że ludzie dzielą sią na 4 różne chronotypy? Jednym z nich jest wilk. Jak poskromić jego apetyt? Posłuchaj naszego podcastu! prowadzący odcinek: Jakub Perkowski - Agencja Artystyczna GAP gościni odcinka: Aleksandra Anioł - Członkini projektu OEES Young montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Mon, 02 Oct 2023 - 17min - 79 - MJWŻ#15 | Rzeki umierają po cichu - rozmowa z Ewą Ewart, reżyserką filmu "Do ostatniej kropli"
Uwielbiamy takie spotkania. Z ludźmi natchnionymi, pełnymi pasji i zaangażowania. Głodnymi zmian i którzy głoszą ideę potrzeby transformacji. Ewa Ewart z pewnością jest wybitną reżyserką, ale również podróżniczką i mówcą motywacyjnym. Zrealizowała wiele projektów filmowych, ale ten najbardziej znany to obsypany nagrodami film pt. "Do ostatniej kropli". W podcaście rozmawialiśmy o tym dlaczego i w jaki sposób rzeki ucierpiały przez ludzką "zaradność". Rozmawialiśmy o głównych przyczynach kryzysu wodnego i jaka jest szansa na odpowiedzialne i przemyślane działania człowieka w przyszłości. Film zmusza do refleksji, mam nadzieję, że nasza rozmowa również. Zapraszamy. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Tue, 26 Sep 2023 - 25min - 78 - MJWŻ#14 | Odra umiera - nie czas na stypę tylko na działania
Stowarzyszenie 515 to niezwykły przykład tego jak miłość do natury, pasja, poczucie obowiązku motywuje człowieka do życia w zgodzie z naturą, odkrywania jej i motywowania innych do poszanowania przyrody. Tym człowiekiem jest Magda Bobryk, która zgodziła się opowiedzieć nam swoją historię, która jest mocno naznaczona przez rzekę. Magda dorastała w domu oddalonym zaledwie 20 metrów od Odry i ta przestrzeń oraz wartości rodzinne wyzwoliły wrażliwość na przyrodę, ale też pasję podróżowania. W tym odcinku Magda opowiadała o rzekach w różnych zakątkach świata, ale też odpowiadała na nasze pytania, między innymi: czym się zajmuje założone przez nią oraz rodzinę Stowarzyszenie515? Dlaczego ma taką nazwę? Jaki jest pogląd Magdy na kwestie zarządzania ryzykiem powodziowym? Zapraszamy do wysłuchania. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Tue, 19 Sep 2023 - 41min - 77 - MJWŻ#13 | Marzenie o błękitno-zielonych miastach
Gościem tego odcinka naszego podcastu była Ilona Biedroń – inżynierka od wody, Wiceprezeska Fundacji Fundacja Hektary dla Natury / Zdrowa rzeka, ekspertka, ale również osoba o niezwykłej charyzmie i wrażliwości. Nasze myśli krążyły wokół kwestii lokalnych powodzi i podtopień, ale chyba jeszcze mocniej wokół suszy. Sporo było o „mokradłach”, które to słowo powinno mieć jednoznacznie pozytywny wydźwięk. Zatem Drodzy Słuchacze, zróbcie sobie herbatę i posłuchajcie jak Ilona czaruje opowieścią o wodzie… Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Tue, 12 Sep 2023 - 33min - 76 - tBoOEES#10 | Szok energetyczny – przeczekanie czy dostosowanie
Skutki zaostrzenia konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy odczuwa nie tylko Polska czy też Europa, ale cały świat. Ceny szybują w górę, a dostępność do energii kwestionowana jest prawie w całej Unii. Czy te nagłe zawirowania w energetyce zdołamy przeczekać, czy należy dostosować się do nich? Na to pytanie odpowiedzą nam zaproszeni przez nas Ambasadorowie w sesji „Szok energetyczny – przeczekanie czy dostosowanie”. Podzielą się oni również swoimi doświadczeniami w temacie sprawiedliwej transformacji energetycznej i odnawialnych źródeł energii. 🔵 Moderator: Jacek Pałasiński – korespondent zagraniczny, dziennikarz telewizyjny i radiowy 🔵 Eduardas Borisovas – Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce 🔵 James Hughes – Radca-Minister ds. Ekonomicznych, Ambasada Brytyjska (online) 🔵 Alana Hudson – Ambasador Nowej Zelandii w Polsce 🔵 Prof. Anastase Shyaka – Ambasador Republiki Rwandy w Polsce 🔵 Koviljka Špirić – Ambasador Bośni i Hercegowiny w Polsce Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 03 Aug 2023 - 1h 27min - 75 - tBoOEES#9 | The strategic benefits of the nuclear deal - Mark Brzezinski
Atom w Polsc? Tak! Jako źródło energetycznej niezależności i forma przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Niedawno sfinalizowana umowa między Stanami Zjednoczonymi a Polską w kontekście budowy elektrowni atomowej na terenie Rzeczpospolitej to zdaniem wielu ekspertów bardzo znaczący krok w stronę umocnienia relacji polsko-amerykańskich, ale przede wszystkim istotna odpowiedź na pogłębiający się kryzys klimatyczny i energetyczny. Jakie jeszcze strategiczne cele oba kraje mogą zrealizować dzięki zawartemu porozumieniu? Istotny głos w tej sprawie zabrał Mark Brzezinski - Ambasador USA w Polsce – podczas jednej z inauguracyjnych OEES 2022 sesji „The strategic benefits of the nuclear deal”. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 27 Jul 2023 - 17min - 74 - tBoOEES#8 | Co dalej z Ukrainą? Paweł Kowal & Bronisław Komorowski
Choć wszystkim zależy na możliwie jak najszybszym zakończeniu zmagań wojennych na terenie Ukrainy, musimy pamiętać, że to ukraińscy żołnierze walczą o utrzymywanie niepodległości swojego państwa. Jako Polacy możemy ich wspierać, dostarczać niezbędną pomoc humanitarną i sprzęt do walki, jednak nie mamy prawa do namawiania ich do nadmiernego przelewu krwi, którego celem mógłby być rozpad imperium rosyjskiego. Czy w obliczu wojny możliwa jest rozmowa z okupantem? Jakie wnioski można wyciągnąć z historycznych zmagań? Jaka przyszłość czeka Ukrainę? 🗣️ To tylko kilka z niektórych tematów, o których podczas sesji: „Co dalej z Ukrainą” rozmawiali prof. ISP dr hab. Paweł Kowal z Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2010–2015. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 20 Jul 2023 - 32min - 73 - tBoOEES#7 | Pomysły na lepszy świat design, kreatywność i projektowanie przyszłości
Też tak czasem macie, że chcielibyście, zobaczyć, co wydarzy się w przyszłości? Oczywiście nie jest to możliwe, ale wiemy jedno – przyszłość możemy zaprojektować, a dzięki temu dostosować pewne rozwiązania do naszych potrzeb, w twórczy i zrównoważony sposób. Open Eyes Economy Summit 2022 to wydarzenie, które z pewnością pobudzi naszą kreatywność! 🔵 Moderator: dr Seweryn Rudnicki – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie; Hearts&Heads 🔵 prof. AGH dr hab. Łukasz Afeltowicz – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 🔵 prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk – Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie 🔵 Katarzyna Janota – projektantka i wykładowczyni, grupa.robocza.org 🔵 Paweł Poszytek – Dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 06 Jul 2023 - 1h 01min - 72 - tBoOEES#6 | Biznes dla edukacji, czy edukacja dla biznesu?
Edukacja w dzisiejszych czasach to podstawa, jednak nie każdy ma do niej taki sam dostęp. Dlatego też „Dobra jakość edukacji ” to jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Odległość do szkoły, dostępność do bezpłatnej nauki oraz dodatkowe koszty z nią powiązane, czy też dostępność dla osób z niepełnosprawnościami stanowią przyczyny wykluczenia społecznego. Podczas Open Eyes Economy Summit 2022 w sesji specjalnej „Biznes dla edukacji czy edukacja dla biznesu? (Nie)odkryty potencjał przeciwdziałający wykluczeniom społecznym” wraz z zaproszonymi przez nas prelegentami zastanowimy się nad rolą biznesu we wspieraniu procesów edukacyjnych, przeciwdziałaniu wykluczeniom społecznym oraz nad potencjałem biznesu i jego znaczeniem dla społeczeństwa. 🔵 Moderator: Zbigniew Gajewski – koordynator programu Forum Dialogu, THINKTANK 🔵 dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak – Prezes Zarządu, Fundacja Edukacji Społecznej (FES) 🔵 Joanna Dymna-Oszek – Prezeska Zarządu, Fundacja ING Dzieciom 🔵 Joanna Gajda-Wróblewska - Prezeska Zarządu, Fundacja BNP Paribas 🔵 Inga Songin – Regional Marketing Director, Board of Directors Member, Reckitt Health and Nutrition 🔵 Grzegorz Święch – Fundacja OFF School Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 22 Jun 2023 - 58min - 71 - PTW#4 | Generatory Energii Społecznej - Profesor Jerzy Hausner
Zapraszamy do wysłuchania podsumowania Konferencji Generatory Energii Społecznej, które wygłosił prof. dr hab. Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP. przygotowanie i montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Mon, 19 Jun 2023 - 16min - 70 - PTW#3 | Biznes jako generator energii społecznej
Zapraszamy do wysłuchania dyskusji na temat roli biznesu w generowaniu energii społecznej, która odbyła się w ramach sesji inspiracyjnej podczas Konferencji Generatory Energii Społecznej. Udział w niej wzięli: 🔵 𝗣𝗮𝘂𝗹𝗶𝗻𝗮 𝗡𝗮𝘄𝗿𝗼𝗰𝗸𝗮-𝗢𝗹𝗲𝗷𝗻𝗶𝗰𝘇𝗮𝗸 – autorka podcastu „Zabawy jedzeniem” i dziennikarka radiowa. Z mikrofonem zawodowo nie rozstaje się od 2008 roku, obecnie pracuje jako krakowska reporterka w Radio TOK FM, gdzie prowadzi też autorski „Jadłospis” i współtworzy audycję „Poczytalni”. 🔵 𝗔𝗱𝗮𝗺 𝗔𝗺𝗯𝗿𝗼𝘇𝗶𝗸 – Dyrektor ds. Relacji Instytucjonalnych regionu CEE. Prawnik, ekonomista, absolwent podyplomowych studiów AMP na IESE Business School. W firmie VELUX odpowiada za obszar regulacji prawnych, współpracę z sektorem publicznym oraz organizacjami pracodawców i innymi organizacjami biznesowymi. 🔵 𝗥𝗮𝗳𝗮ł 𝗕𝗮𝗿𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶 – Absolwent informatyki ze specjalizacją w bezpieczeństwie, szyfrowaniu oraz zarządzaniu bazami danych na Uniwersytet Śląski w Katowicach . W braf.tech odpowiada za kontakty biznesowe oraz nadzór architektoniczny i merytoryczny nad najważniejszymi projektami firmy. Z IT związany od 2001 roku. W swojej dotychczasowej karierze pracował dla firm z branży gamingowej, finansowej oraz informatycznej. 🔵 𝗜𝘇𝗮𝗯𝗲𝗹𝗮 𝗩𝗮𝗻 𝗱𝗲𝗻 𝗕𝗼𝘀𝘀𝗰𝗵𝗲 – Partner Zarządzający, Rud Pedersen Public Affairs. Jest doświadczonym liderem z gruntowną wiedzą w obszarze komunikacji korporacyjnej i public affairs. Przed dołączeniem do Rud Pedersen pracowała w sektorze spółek użyteczności publicznej, a także w służbie dyplomatycznej. Jest profesjonalistką w dziedzinie mediów i komunikacji, z wieloletnim doświadczeniem w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, komunikacji kryzysowej, stosunków międzynarodowych i zarządzania projektami. 🔵 𝗞𝗮𝗺𝗶𝗹𝗮 𝗦𝗼𝗹𝗼𝗻-𝗦𝗲𝗿𝗲𝗸 – humanistka, absolwentka Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytet Jagielloński. Kierownik Zespołu Komunikacji i Projektów ESG w InPost - Paczkomat, Kurier. Marketingowiec z 15-letnim doświadczeniem, posiada również doświadczenie jako nauczyciel akademicki. przygotowanie i montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Thu, 15 Jun 2023 - 45min - 69 - PTW#2 | Co blokuje i co uruchamia energię społeczną?
Zapraszamy do wysłuchania dyskusji na temat energii społecznej, która odbyła się w ramach sesji inspiracyjnej podczas Konferencji Generatory Energii Społecznej. Udział w niej wzięli: 🔵 𝗽𝗿𝗼𝗳. 𝗱𝗿 𝗵𝗮𝗯. 𝗖𝗲𝘇𝗮𝗿𝘆 𝗢𝗯𝗿𝗮𝗰𝗵𝘁-𝗣𝗿𝗼𝗻𝗱𝘇𝘆𝗻́𝘀𝗸𝗶 – Uniwersytet Gdański, Członek Rady Programowej Open Eyes Economy, pracownik w Instytucie Socjologii UG. Jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Autor i współautor ponad 30 książek kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Prezes Instytutu Kaszubskiego i członek-korespondent Polska Akademia Umiejętności. 🔵 𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗦𝗮𝗱𝘇𝗶𝗸 – Prezeska Zarządu, Stowarzyszenie WIOSNA organizującego Szlachetną Paczkę, jeden z największych ogólnopolskich programów społecznych, oraz AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI – nowatorski program edukacyjny dla dzieci w wieku szkolnym. Jest menadżerką i trenerką z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i budowaniu zespołów. 🔵 𝗞𝘂𝗯𝗮 𝗪𝘆𝗴𝗻𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶 – socjolog, współtwórca i działacz wielu organizacji społecznych, obecnie prezes zarządu Fundacja Stocznia. Laureat Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego (1999), Totus Tuus (2004) oraz Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera (2018), stypendysta Uniwersytetu Yale. Od 2018 r. Senior Ashoka Fellow. 🔵 𝗽𝗿𝗼𝗳. 𝗱𝗿 𝗵𝗮𝗯. 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗚𝗶𝘇𝗮-𝗣𝗼𝗹𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝘂𝗸 –socjolożka, w latach 2012–2019 prorektor Uniwersytet Warszawski, od września 2020 dziekan Wydziału Socjologii UW. Jej zainteresowania obejmują marketing w perspektywie socjologicznej, socjologię rodziny i socjologię ewolucyjną. W przeszłości zdobywała doświadczenie zawodowe w dziale badań rynku i komunikacji marek w grupie Unilever Polska - Fabryki oraz Millward Brown. 🔵𝗱𝗿 𝗞𝗮𝘁𝗮𝗿𝘇𝘆𝗻𝗮 𝗦𝘇𝘁𝗼𝗽-𝗥𝘂𝘁𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 – socjolożka, aktywistka, prowadzi szkolenia z zakresu m.in. Design Thinking i aktywizacji społeczności lokalnych. Założycielka Fundacja SocLab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych , w której zajmuje się projektami na temat partycypacji, civic tech i nauki obywatelskiej. Wykłada w Instytucie Socjologii Uniwersytet w Białymstoku. przygotowanie i montaż odcinka: Katarzyna Krauze - Członkini projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Mon, 12 Jun 2023 - 48min - 68 - tBoOEES#5 | Co zyskuje praca, kiedy przestaje być centrum życia?
Przez wiele lat wierzono, że kluczem do sukcesu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym jest postawienie pracy w centrum swojego życia. Normalnym było utożsamianie się z miejscem pracy: ze stanowiskiem i firmą. Takie myślenie spowodowało, że, praca na niepełny etat, która umożliwiała matkom opiekę nad dziećmi i zajmowanie się domem, niosła za sobą ograniczenie szans na ich awans w pracy. Całe szczęście świat się zmienia, a badania prowadzone w ostatnich latach pokazują, że kiedy praca przestaje być centrum życia, zyskuje nie tylko życie, ale i praca. Na ten temat porozmawiamy na Open Eyes Economy Summit 2022, w sesji specjalnej „Co zyskuje praca, kiedy przestaje być centrum życia?”. 🔵 Moderacja: dr hab. Mikołaj Lewicki & dr Bartłomiej Brach – Uniwersytet Warszawski 🔵 Mariusz Borkowski – Dyrektor ds. marketingu i PR, Polfa Tarchomin SA 🔵 Anna Panek – Dyrektor HR, Soonly 🔵 Will Stronge – University of Brighton, Director of Autonomy 🔵 Anna Wróbel – Human Resources Director, Allegro Patronat nad sesją: Allegro Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 08 Jun 2023 - 1h 13min - 67 - PTW#1 | W 15 minut o miastach 15 minutowych z Rafałem Matyją
W dzisiejszym odcinku zagłębimy się w koncepcję miast 15-minutowych - rewolucyjnej idei urbanistycznej, która zakłada zapewnienie mieszkańcom dostępu do wszystkich niezbędnych usług, miejsc pracy i rekreacji w zasięgu 15 minut spacerem lub jazdy rowerem. Naszym gościem jest Rafał Matyja - politolog i publicysta. prowadzenie: Jakub Perkowski przygotowanie i montaż odcinka: Katarzyna Krauze, Oliwia Tatarkiewicz, Monika Buczek - Członkinie projektu OEES Young Podcast powstał w ramach projektu „Open Eyes Economy Young”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Mon, 22 May 2023 - 14min - 66 - tBoOEES#4 | Filantropia w obliczu kryzysów
Przez ostatnie 30 lat oblicze filantropii w Polsce ulegało licznym przemianom. Kolejne pokolenia angażują się w tego typu działalność i kolejne pokolenia pomoc otrzymują. Jednakże czym w zasadzie jest filantropia? Co ją odróżnia od działalności dobroczynnej? Jaka jest jej rola we współczesnej Polsce? Aby dowiedzieć się tego wszystkiego i znacznie więcej zapraszamy do wysłuchania dyskusji, która odbyła się w ramach Open Eyes Economy Summit 7. Będą Państwo mieli okazję usłyszeć opinie gości takich jak: 🔵 w roli moderatorki: Olga Brzezińska – Dyrektor Programowa, Leadership Academy for Poland; Prezeska, Fundacja Miasto Literatury 🔵 Rafał Brzoska – Prezes Zarządu, InPost; założyciel i fundator Rafał Brzoska Foundation 🔵 Igor Czernecki – założyciel Philanthropy for Impact, Przewodniczący Rady Fundacji EFC 🔵 Artur Czepczyński – Prezes Zarządu, ABC-Czepczyński; założyciel i fundator Czepczyński Family Foundation 🔵 Jagoda Zakrzewska – Government Affairs and Public Policy Manager Poland, Google Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 18 May 2023 - 1h 02min - 65 - MJWŻ#12 | Nie o pogodzie tym razem – IMGW
Rozmowa o pogodzie nie musi być rozmową o niczym. Dr Paweł Przygrodzki z IMGW PIB udowadnia w rozmowie z nami, że jest to fascynujące i przerażające jednocześnie. Czekają nas coraz gwałtowniejsze zdarzenia pogodowe, które przynosić będą susze, powodzie i podtopienia. Pytanie nie brzmi „czy”, ale kiedy”, „jak bardzo” i w „jakim stopniu” nasze miasta są do tego przygotowane. Brzmi znajomo? Tak, często poruszamy te kwestie, ale dr Przygorodzki dotyka tych kwestii z punkty widzenia eksperta, interdyscyplinarnego badacza – praktyka. Co wyniknęło z naszej rozmowy? Zapraszamy do posłuchania. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 20 Apr 2023 - 32min - 64 - tBoOEES#3 | Gospodarcza przyszłość Ukrainy
24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. Konflikt zbrojny nadal trwa, a cały świat wciąż śledzi walkę Ukraińców o pokój i niezależność. I nawet jeśli nasze największe wysiłki idą na bieżące wsparcie, to czas zacząć zastanawiać się nad tym, co przyniesie przyszłość. Jak będzie wyglądać gospodarcza przyszłość Ukrainy? Jak odbudować kraj wyniszczony wojną? Jaka rola przypadnie Polsce w tym procesie? W trakcie 7. edycji Open Eyes Economy Summit poświęciliśmy całą ścieżkę temacie Ukrainy - realiom konfliktu zbrojnego, potrzebom i przyszłości właśnie. Zapraszamy do wysłuchania panelu, w którym udział wzięli: Moderator: prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; Członek Rady Programowej OEES Głos wprowadzający: Marcin Przydacz – Podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Kluczkowski – były Ambasador RP w Ukrainie Jacek Szugajew – Prezes Zarządu, KredoBank - Grupa PKO BP Jacek Piechota – Prezes Zarządu, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza PUIG Olena Zaverukha – Założyciel & CFO F1 Family Holding Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 30 Mar 2023 - 55min - 63 - MJWŻ#11 | Fenomen Lublińca
Z czym się Państwu kojarzy Miasto Lubliniec? Jeśli mają Państwo wątpliwości, to my ich nie mamy. Miasto Lubliniec i jego burmistrz Edward Maniura to prawdziwy weteran naszego rankingu. Nic nie upiększamy, po prostu kwantyfikujemy i łączymy fakty oraz zjawiska. Mamy nadzieję, że Pan Burmistrz nam wyjaśni: na czym polega fenomen Lublińca? Dlaczego warto tam przyjechać i jakie kluczowe wyzwania oraz remedia w zakresie miejskiej polityki wodnej dotyczą Lublińca? Jak zawsze serdecznie zapraszamy. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Tue, 28 Mar 2023 - 20min - 62 - tBoOEES#2 | Metaverse, czyli gdzie? - Jacek Dukaj & Krzysztof Czyżewski
Web3, metaverse, blockchain, NFT to technologie, ale też buzzwordy, słowa wytrychy. Budowany za ich pomocą obraz przyszłości jest ciekawy, ekscytujący. Ekscytuje jednak do momentu, w którym przyjrzymy się mu bliżej. Z bliska widzimy znajome konstrukcje, znajome problemy i znajomych graczy. Metaverse to po prostu internet w formie 3D oglądany za pomocą okularów AR/VR. Web3 to postulat odejścia od scentralizowanych silosów treści do bardziej demokratycznej, rozproszonej formy, w której każdy twórca będzie mieć łatwiejszą drogę do kontroli swoich dzieł w sieci… W mętnej mowie marketingowców łatwo pomylić „selling point” z faktyczną wartością. To na istniejących instytucjach będzie opierać się bezpieczeństwo naszych danych, to za pomocą dobrze znanych praw autorskich będziemy zarabiać na swojej twórczości. Zobaczmy, jak wygląda prawna i technologiczna rzeczywistość własności intelektualnej w metaverse. Zacznijmy od praw autorskich. Zapraszamy do wysłuchania panelu, w którym udział wzięli: Prowadzenie: Tamara Kamińska – Dyrektorka Music Export Poland Jacek Dukaj – pisarz, autor fantastyki & Krzysztof Czyżewski – mecenas, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 23 Mar 2023 - 30min - 61 - MWJŻ#10 | Czego może nas nauczyć Szczecin?
Kontynuujemy serię spotkań z „miastami wodnymi”, a więc tymi, które odniosły sukces w ostatniej edycji Water City Index. Z Panią Prezes szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji umawialiśmy się długo, ale jak już się udało… to było bardzo ciekawie. Patrycja Wolińska Bartkiewicz nie jest Szczecinianką, co jeszcze bardziej uwiarygadnia entuzjastyczną ocenę jakości życia w tym mieście. O tym co działa i co należałoby poprawić; jak efektywnie zarządzać zasobami wody w mieście i jakie wyzwania czekają Szczecin w kontekście zmian klimatycznych, w tym szczególnie zarządzania zasobami wody. Zapraszamy. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Tue, 21 Mar 2023 - 38min - 60 - tBoOEES#1 | Wiarygodność: Klucz do relacji międzyludzkich - prof. dr hab. Piotr Sztompka
Wiarygodność to słowo budzące wielorakie skojarzenia. Wiarygodny może być partner biznesowy, źródło informacji, a także specjalista. Jednakże czym jest wiarygodność w odniesieniu do życia społecznego? Jak ona wpływa na kształtowanie się relacji w sferze mikro i makro? Dlaczego ma ona tak fundamentalne znaczenie w ludzkim życiu? Wiarygodność stała się hasłem przewodnim 7. edycji Open Eyes Economy Summit, a w dyskusji na jej temat wzięli udział jedni z najwybitniejszych przedstawicieli świata akademickiego. W tym prof. dr hab. Piotr Sztompka, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zabrał głos w trakcie sesji inauguracyjnej wydarzenia. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 16 Mar 2023 - 28min - 59 - MWJŻ#9 | Czego możemy się nauczyć od Gdańska
Gdańsk często wskazywany jest jako jedno z najlepszych miast do życia w Polsce. Jest ważną częścią policentrycznego układu miejskiego. Pełny różnorakich zasobów, Gdańsk uważany jest za dobre miejsce do życia, inwestowania i odwiedzenia. Gdańsk jest jednym z laureatów Water City Index 2022. Postanowiliśmy zatem porozmawiać z prezesem spółki komunalnej Gdańskie Wody o mieście stanowiącym dobrą praktykę w zakresie zarządzania zasobami wody. Co działa najlepiej w kontekście zasobów wody? W jakich obszarach inne miasta mogą się od Gdańska uczyć? A gdzie i czego o gospodarowaniu wodą uczy się Gdańsk? Na te i inne pytania poszukiwano odpowiedzi w arcyciekawym, niniejszym odcinku podcastu. Rozmawiają jak zwykle Michał Kudłacz i Krzysztof Kutek. Działania Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Wed, 21 Dec 2022 - 25min - 58 - Edukacja relacyjna w praktyce polskich szkół średnich
Zapraszamy do odsłuchania nagrania z panelu dyskusyjnego, który miał miejsce podczas konferencji "Przyszłość edukacji" w dniu 7 grudnia 2022. W ramach panelu mieliśmy okazję zaprezentować drugą część publikacji "Szkoły poza horyzont", która jest jedną z inicjatyw platformy rozwoju edukacji OEES EduLab. W panelu głos zabrali: Ewa Drobek – XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, Witold Chudyszewicz- Dyrektor XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni dr hab. Magdalena Jelonek – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Barbara Kochanek – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie, Joanna Walczak – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu Moderator: dr Jędrzej Witkowski – Prezes Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej Działania Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Tue, 20 Dec 2022 - 1h 30min - 57 - Uniwersytet Odpowiedzialny #3 | Metoda design thinking - czyli droga do realizacji potrzeb uczniów
Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu z serii „Uniwersytet Odpowiedzialny”, w którym mentorki i nauczycieli Urszula Drzewiecka z VIII PALO w Krakowie, Barbara Waszuk i Natasza Łączny ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach, opowiadają o udziale w projekcie Uniwersytet Odpowiedzialny - Sieć Szkolnych Klubów Innowacji i Przedsiębiorczości. Tematem rozmowy są m.in. metody nauczania w szczególności metoda design thinking, według której uczniowie planowali prototypowali i testowali realne zmiany związane w najbliższym otoczeniu. Posłuchajcie podcastu aby dowiedzieć się jakie refleksje miały nauczycielki po udziale w projekcie i jak odnaleźli się w nim ich uczniowie. Rozmowę prowadziła Kamila Pilch z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Podcast powstał w ramach projektu „Uniwersytet Odpowiedzialny – Sieć Szkolnych Klubów Innowacji i Przedsiębiorczości” zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt został objęty Patronatem Honorowym przez Martę Malec-Lech, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Zapis rozmowy: https://oees.pl/wp-content/uploads/2023/04/Zapis-rozmowy-Uniwersytet-Odpowiedzialny-3-Metoda-design-thinking-czyli-droga-do-realizacji-potrzeb-uczniow.pdf
Fri, 16 Dec 2022 - 28min - 56 - Uniwersytet Odpowiedzialny #2 | Szkoła poza horyzont i jeszcze dalej
Czy w dzisiejszej szkole można wyjść poza ramy standardowego nauczania? Jaka jest rola nauczyciela? Czy szkoła może pomóc spełnić marzenia? Zrealizowanie każdego przedsięwzięcia, które wychodzi poza ramy standardów przewidzianych dla placówek oświatowych, wymaga sił i odwagi. Takim projektem wychodzącym poza schemat jest na pewno “Żmichowska śpiewa”, który zapoczątkowała Ewa Drobek, nauczycielka w XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Jest on nie tylko wizytówką szkoły ale jego osiągnięcia są mierzone na skalę światową a co za tym idzie, stanowi ogromną szansę i rozwój dla uczniów. W tym odcinku podcastu z serii „Uniwersytet Odpowiedzialny”, Ewa Drobek opowiada o swoich doświadczeniach, projektach i działaniach. Pokazuje przy tym jak wiele można zdziałać z młodymi ludźmi, stawiając sobie za cel przygotowania ich do dorosłego życia i pokazanie, że nie wolno bać się iść ku spełnieniu marzeń…. Rozmowę prowadzi Monika Buczek z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Podcast zawiera fragmenty utworów płyty “Żmichowska śpiewa 7”. Płyta jak i utwory zostały w pełni wykonane przez uczniów, koordynator Ewa Drobek. Podcast powstał w ramach projektu „Uniwersytet Odpowiedzialny – Sieć Szkolnych Klubów Innowacji i Przedsiębiorczości” zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt został objęty Patronatem Honorowym przez Martę Malec-Lech, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Podcast powstał w ramach projektu Uniwersytet Odpowiedzialny – Sieć Szkolnych Klubów Innowacji i Przedsiębiorczości, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zapis rozmowy: https://oees.pl/wp-content/uploads/2023/04/Zapis-rozmowy-Uniwersytet-Odpowiedzialny-2-Szkola-poza-horyzont-i-jeszcze-dalej.pdf
Fri, 16 Dec 2022 - 52min - 55 - Uniwersytet Odpowiedzialny #1 | Jak efektywnie nauczać przedsiębiorczości
Nauczanie przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów edukacyjnych formułowanych zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i na poziomie krajowym. Niestety od kilku lat zauważalny jest w tym względzie deficyt właściwej praktyki szkolnej. Widać tu rozdźwięk między realną potrzebą edukacji w tym zakresie, a niedostateczną formą jej realizacji w praktyce. O problemach tych, ale również o tym jak sprawić, żeby nauczanie przedsiębiorczości w polskich szkołach stało się bardziej efektywne i jaka jest tu rola uczelni wyższych opowiada prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Rozmowę prowadzi Wojciech Sypek z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej UEK. Podcast powstał w ramach projektu „Uniwersytet Odpowiedzialny – Sieć Szkolnych Klubów Innowacji i Przedsiębiorczości” zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt został objęty Patronatem Honorowym przez Martę Malec-Lech, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Podcast powstał w ramach projektu Uniwersytet Odpowiedzialny Sieć Szkolnych Klubów Innowacji i Przedsiębiorczości zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zapis rozmowy dostępny pod linkiem: https://oees.pl/wp-content/uploads/2023/04/Zapis-rozmowy-Uniwersytet-Odpowiedzialny-1-Jak-efektywnie-nauczac-przedsiebiorczosci.pdf
Mon, 12 Dec 2022 - 16min - 54 - MWJŻ#8 | Lokalnie i na poważnie o wodzie
Czy wodny kryzys odrzański może się powtórzyć gdzieindziej? Jak należy zarządzać zasobami wody z perspektywy mikrolokalnej? Czy woda w mieście różni się od wody na wsi? Na te i inne pytania w szalenie ciekawej rozmowie odpowiedzi szukali: Benedykt Węgrzyn, Michał Kudłacz i Krzysztof Kutek. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 27 Oct 2022 - 59min - 53 - MWJŻ#7 | Miejskie powodzie okiem eksperta: jak będą wyglądać współczesne kryzysy wodne?
Jakie zagrożenia czekają polskie miasta w przyszłości? Czemu powodzie miejskie stają się coraz częstszym zjawiskiem? Jak władze powinny przeciwdziałać takim zagrożeniom? W najnowszym odcisku podkastu Miasto-Woda-Jakość życia Krzysztof Kutek i Michał Kudłacz rozmawiają z prof. Andrzejem Tiukałą, specjalistą w zakresie gospodarki wodnej. Zapraszamy do słuchania każdego, kogo interesują narastające wyzwania dla systemu społecznego i miejskiego wywołane ekstremalnymi zjawiskami naturalnych z uwzględnieniem zmian klimatu. Działanie jest w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Thu, 13 Oct 2022 - 41min - 52 - TNNBU#14.2: Uniwersytet-Idea
Jak wyglądać powinno nowoczesne kształcenie akademickie? Jaka przyszłość czego uczelnie wyższe, jeśli studenci i wykładowcy akademiccy nie będą na nich traktowani z należytym szacunkiem? Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład Profesora Jerzego Hausnera z cyklu „To nigdy nie była utopia” zatytułowany „Uniwersytet – Idea”. Do rozmowy zaproszony został Profesor Jerzy Wilkin – członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, ekonomista, były dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie rozwoju gospodarczego i instytucjonalnych uwarunkowań rozwoju.
Thu, 06 Oct 2022 - 45min - 51 - TNNBU#14.1: Uniwersytet-Idea
Jak wyglądać powinno nowoczesne kształcenie akademickie? Jaka przyszłość czego uczelnie wyższe, jeśli studenci i wykładowcy akademiccy nie będą na nich traktowani z należytym szacunkiem? Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład Profesora Jerzego Hausnera z cyklu „To nigdy nie była utopia” zatytułowany „Uniwersytet – Idea”. Do rozmowy zaproszony został Profesor Jerzy Wilkin – członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, ekonomista, były dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie rozwoju gospodarczego i instytucjonalnych uwarunkowań rozwoju.
Thu, 29 Sep 2022 - 51min - 50 - TNNBU#13.2 Kultura jako ścieżka wyjścia z kryzysu | To Nigdy Nie Była Utopia
Jaką rolę w wychodzeniu z kryzysu odgrywa kultura? Na czym polega wyzwalanie kulturowej energii? Czy społeczne zmiany mogą dokonywać się poza kulturą? Jakie rekomendacje związane z zarządzaniem instytucjami kultury proponują zaproszeni do rozmowy eksperci? A będą nimi: Maria Anna Potocka – krytyk sztuki, autorka książek z zakresu filozofii sztuki, od dziesięciu lat dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Robert Piaskowski – pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury, wykładowca akademicki, współorganizator wielu krakowskich festiwali muzycznych. Michał Rusinek – pisarz, literaturoznawca, członek Rady Języka Polskiego, Prezes Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Thu, 22 Sep 2022 - 45min - 49 - TNNBU#13.1: Kultura jako ścieżka wyjścia z kryzysu | To Nigdy Nie Była Utopia
Jaką rolę w wychodzeniu z kryzysu odgrywa kultura? Na czym polega wyzwalanie kulturowej energii? Czy społeczne zmiany mogą dokonywać się poza kulturą? Jakie rekomendacje związane z zarządzaniem instytucjami kultury proponują zaproszeni do rozmowy eksperci? A będą nimi: Maria Anna Potocka – krytyk sztuki, autorka książek z zakresu filozofii sztuki, od dziesięciu lat dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Robert Piaskowski – pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury, wykładowca akademicki, współorganizator wielu krakowskich festiwali muzycznych. Michał Rusinek – pisarz, literaturoznawca, członek Rady Języka Polskiego, Prezes Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Thu, 15 Sep 2022 - 43min - 48 - TNNBU#12.2: Governance i jego konceptualne podstawy | To Nigdy Nie Była Utopia
Ekonomia wartości okiem Profesora Jerzego Hausnera! Zapraszamy na kolejny odcinek To Nigdy Nie Była Utopia, w którym gościnnie wypowie się Włodzimierz Cimoszewicz – polityk i doktor nauk prawnych. W latach 1996–1997 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów, a w latach 2001–2005 stanowisko ministra spraw zagranicznych. Przez wiele kadencji wybierany na posła oraz senatora, a od 2019 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Czy polityka – aby była skuteczna – musi w istocie być publiczna i obywatelska? Co ułatwia, a co wpływa negatywnie na utrzymywanie stabilności systemu w jakim żyjemy? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź po wysłuchaniu najnowszego odcinka To Nigdy Nie Była Utopia!
Tue, 06 Sep 2022 - 37min - 47 - TNNBU#12.1: Governance i jego konceptualne podstawy | To Nigdy Nie Była Utopia
Czym tak naprawdę jest państwo? Jakie główne grzechy w zarządzaniu nim doprowadzają do pogłębiającego się kryzysu? Z radością zapraszamy do wysłuchania kolejnego wykładu Profesora Jerzego Hausnera, zatytułowanego: „Governance i jego konceptualne podstawy” . W rozmowie bierze udział doktor nauk prawnych, polityk i Poseł do Parlamentu Europejskiego – Włodzimierz Cimoszewicz. Zachęcamy do wysłuchania odcinka!
Tue, 30 Aug 2022 - 47min - 46 - TNNBU#11.2: Globalny kryzys: potrzeba nowej polityki gospodarczej | To Nigdy Nie Była Utopia
Czy potrzebujemy zmian w dotychczasowej polityce gospodarczej? Czy rozwój zawsze musi wiązać się z zasadniczymi zmianami strukturalnymi? Jakie wymiary polityki mogą wpłynąć na jej stabilność? Zapraszamy na kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera pt. „Globalny kryzys: potrzeba nowej polityki gospodarczej”. Do tej rozmowy Profesor zaprosił byłego premiera, ekonomistę i polityka – Profesora Marka Belkę. Zapraszamy serdecznie do wysłuchania najnowszego odcinka To Nigdy Nie Była Utopia!
Tue, 23 Aug 2022 - 44min - 45 - TNNBU#11.1: Globalny kryzys: potrzeba nowej polityki gospodarczej | To Nigdy Nie Była Utopia
Jakie zagrożenia strukturalne mogą wpłynąć na stabilność gospodarki? Czy mimo tego, że całkiem dobrze radzimy sobie z problemami koniunkturalnymi, wciąż tracimy siłę rozwojową? Na temat zmian w polityce gospodarczej wypowiada się Marek Belka – były premier i profesor nauk ekonomicznych. Poseł Parlamentu Europejskiego, w latach 2010–2016 prezes Narodowego Banku Polskiego, a także nauczyciel akademicki. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania odcinka poświęcony potrzebie zbudowania nowej polityki gospodarczej
Tue, 16 Aug 2022 - 49min - 44 - TNNBU#10.2: Modalność i ekonomiczne imaginarium | To Nigdy Nie Był Utopia
Czy ekonomiści mają wyobraźnię? Już jutro udowodnimy, że jak najbardziej! Gościnnie wypowiada się Profesor Juliusz Gardawski – profesor nauk ekonomicznych, socjolog, kierownik Katedry Socjologii Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej. Członek Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN. W latach 2004–2006 członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Serdecznie zapraszamy na odcinek poświęcony modalności i wyobraźni!
Tue, 09 Aug 2022 - 26min - 43 - TNNBU#10.1: Modalność i ekonomiczne imaginarium | To Nigdy Nie Był Utopia
Czym tak naprawdę jest ład społeczny? To zależy do nas! Możemy wcielić się w rolę obserwatora lub uczestnika rzeczywistości. Wykład Profesora Jerzego Hausnera „Modalność i ekonomiczne imaginarium” nie bez powodu posługuje się metaforyką teatru! Gościem Profesora jest Profesor Juliusz Gardawski – profesor nauk ekonomicznych i socjolog. Panowie mówią między innymi o… uruchomieniu wspólnej wyobraźni! Serdecznie zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu!
Tue, 02 Aug 2022 - 1h 00min - 42 - TNNBU#9.2: Społeczna czasoprzestrzeń rozwoju miasta | To Nigdy Nie Była Utopia
Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera „Społeczna czasoprzestrzeń rozwoju miasta”. Miasta istnieją, ale także stają się na naszych oczach. Jak się rozwijają? Jaką tak naprawdę pełnią rolę współczesne miasta? Do tej rozmowy Profesor zaprosił byłego prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza! Zapraszamy do wysłuchania!
Tue, 26 Jul 2022 - 41min - 41 - TNNBU#9.1: Społeczna czasoprzestrzeń rozwoju miasta | To Nigdy Nie Była Utopia
Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera „Społeczna czasoprzestrzeń rozwoju miasta”. Miasta istnieją, ale także stają się na naszych oczach. Jak się rozwijają? Jaką tak naprawdę pełnią rolę współczesne miasta? Do tej rozmowy Profesor zaprosił byłego prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza! Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!
Tue, 19 Jul 2022 - 48min - 40 - MWJŻ#6: Kraków jako „Waterworld” Kevina Costnera?
Spotkania z aktywistami miejskimi są zawsze ciekawe szczególnie, jeśli są oni dodatkowo dobrymi mówcami. Tomasz Janowski wspiera wiele inicjatyw społecznych w Krakowie, zatem jego myślenie jest nienaukowe, ale konstruktywne i abstrakcyjne. Rozmowa o wodzie z Tomaszem wskazała nam nowe spojrzenie na miasto i jego zasoby wody. Jak powinien się rozwijać Kraków? Czy na Wiśle niedaleko zakola Wisły powinna być marina z wypożyczalnią łódek? Jaką rolę w kształtowaniu zasobów wody powinny odgrywać inicjatywy oddolne? Tomasz jest rozmówcą bezkompromisowym, więc wprost rozmawialiśmy o dysfunkcjach w polityce Miasta Krakowa i nadchodzących „katastrofach” z tego wynikających. Zapraszamy do słuchania.
Thu, 14 Jul 2022 - 36min - 39 - TNNBU#8.2: Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej | To Nigdy Nie Była Utopia
Kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera – „Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej”! Gościem Profesora będzie polski socjolog Alek Tarkowski. Profesor pomówi m.in. o rozróżnianiu efektywności i produktywności, „łańcuchu wartości” i o tym, jak nie marnować zasobów.
Tue, 12 Jul 2022 - 36min - 38 - MWJŻ#5: Woda jako zasób i przestrzeń kreująca jakość życia
Przemysław Powalacz to Prezes Zarządu firmy Geberit Polska. Kojarzy się z wodą, więc zaprosiliśmy Prezesa do rozmowy o wodzie, jednak ta poszła w zupełnie innym kierunku niż się spodziewaliśmy i chyba - będąc szczerym – poszła w kierunku ciekawszym od zamierzonego. Przemysław Powalacz to człowiek szerokich horyzontów. To mieszkaniec Krakowa, ale użytkownik wielu miast w Polsce i na świecie. Analityczny i przenikliwy umysł naszego rozmówcy pozwolił nam wyobrazić sobie miasto dobrze funkcjonujące, które swój rozwój i zrównoważone funkcjonowanie opiera na zasobach wody. Wyszła z tego ciekawa rozmowa, która skłania do refleksji i pobudza do działania. Obyśmy wszyscy mieli tak ciekawych rozmówców. Woda i miasto rządzą.
Thu, 07 Jul 2022 - 35min - 37 - TNNBU#8.1: Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej | To Nigdy Nie Była Utopia
Kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera – „Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej”! Gościem Profesora będzie polski socjolog Alek Tarkowski. Profesor pomówi m.in. o rozróżnianiu efektywności i produktywności, „łańcuchu wartości” i o tym, jak nie marnować zasobów. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!
Tue, 05 Jul 2022 - 43min - 36 - MWJŻ#4 | Woda w mieście – kiedy wróg, a kiedy przyjaciel? Prof. Elżbieta Nachlik
Prof. dr hab. Elżbieta Nachlik to jedna z najwybitniejszych polskich "wodziarzy" - z zawodu i pasji związana z problematyką wody. Jest bardzo doświadczoną naukowczynią i ekspertką związaną z inżynierią wodną i powodziami. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że udało nam się namówić Panią Profesor do udziału w naszym podcaście. A w nim jest i śmieszno i straszno: rozmawiamy o wodzie jako nośniku atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej, o możliwym niwelowaniu korków ulicznych dzięki wodnym szlakom komunikacyjnym oraz o powodziach i suszach, które niechybnie czekają polskie miasta. Jak się do nich przygotować? Jak przygotowywać powinny się władze naszych miast?
Wed, 29 Jun 2022 - 33min - 35 - MWJŻ#3 | Wodna przyszłość polskich miast: czy w miastach zabraknie wody?
Zapraszamy do wysłuchania arcyciekawego odcinka podcastu „Miasto-woda-jakość życia”. Tym razem dr Michał Kudłacz i Krzysztof Kutek rozmawiali z dr hab. Anną Januchtą-Szostak z Politechniki Poznańskiej. Nie była to jednak naukowe spotkanie, a ciekawa dyskusja na temat „wodnej przyszłości miast”. W jaki sposób należy projektować tereny rekreacyjne w oparciu o wodę w Krakowie, Poznaniu i w innych miastach? Czy polskie miasta również czekają susze i powodzie, a zatem czy czeka nas wyprowadzka z miast w przyszłości, które staną się nieprzyjazne do życia? A może woda z kranu będzie tak wartościowa jak złoto? O tych i innych kwestiach w luźnej atmosferze rozmawiali nasi eksperci. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania.
Wed, 22 Jun 2022 - 56min - 34 - MWJŻ#2 | Piotr Ziętara o tym jak polskie miasta radzą sobie z zarządzaniem wodą
Woda szczególnie w miastach jest zasobem multifunkcyjnym, ale na ogół kojarzymy ją z wodą w kranach, która po użyciu zamienia się w ścieki. Co stoi za "magiczną sztuczką" zamiany ścieku w wodę? Co się dzieje z wodą, gdy zniknie w odpływie zlewu lub wanny? Czy duże miasta w Polsce są przygotowane na kryzysy wodne i czym owe kryzysy są? Czy picie wody z kranu jest bezpieczne? Czy obecny konflikt zbrojny i kryzys migracyjny wpływa negatywnie na możliwości realizacji polityki wodnej w polskich miastach? Na te i inne tematy w odcinku drugim "wodnego podcastu" Michał Kudłacz i Krzysztof Kutek rozmawiają z Piotrem Ziętarą - Prezesem Wodociągów Krakowskich, jednym z najbardziej dwoświadczonych menedżerów zarządzających dużą spółką wodociągową, jedną z najlepiej ocenianych w Europie. Tego warto posłuchać.
Wed, 04 May 2022 - 44min - 33 - MWJŻ#1 | Jerzy Hausner o znaczeniu wody dla miast i ich mieszkańców
No i stało się! Wodny podcast ruszył. Długie miesiące przygotowań zaowocowały powstaniem nowego projektu w ramach ruchu intelektualnego Open Eyes Economy oraz platformy OEES WaterLab: Podcast Miasto-woda-jakość życia. Wydawałoby się, że jest to nudny temat: nazbyt specjalistyczny i szczegółowy, ale WODA i MIASTO to przyszłość nas wszystkich. Jesteśmy nieuchronnie związani z miastami, które stają się środowiskiem do życia dla coraz większej liczby ludzi a woda... no cóż to "temat rzeka". Większość nas nie zastanawia się nad tak "trywialną" kwestią jak woda, bo ona po prostu "jest" za każdym razem, gdy chcę z niej skorzystać. Zasoby wody jednak stają się coraz częściej kluczowym zagadnieniem w kwestii rozwoju miast, naszej przyszłości i jakości życia. Woda może stać się dobrem luksusowym, ale "przekleństwem", którego nadmiar może prowadzić do katastrofy. Woda może być zasobem ekonomicznym jak np. wiedza albo kapitał ludzki, których umiejętne wykorzystanie może prowadzić do rozwoju bazy ekonomicznej miasta. A skoro o ekonomii, mieście i wodzie mowa to najlepszym rozmówcą w inauguracyjnym podcaście będzie prof. dr hab. Jerzy Hausner - naukowiec i intelektualista, intelektualista, twórca Open Eyes Economy Summit, ekonomista o szerokich horyzontach. W tym odcinku rozmawiamy m.in. o polityce wodnej miast w Polsce, o najważniejszych wyzwaniach dla prezydentów i burmistrzów w kontekście kryzysów wodnych oraz o tym co czeka mieszkańców miast w przyszłości. Zapraszamy!
Tue, 26 Apr 2022 - 33min - 32 - SPH#10 | Zaufanie i życzliwość – nowy typ relacji w obrębie szkoły
Co to znaczy wychodzić poza horyzont? Jak powinna wyglądać szkoła, która łamie stare schematy i spogląda w przyszłość? Czy możliwa jest odmiana relacji w obrębie systemu edukacji w taki sposób, by nie opierał się on jedynie na władzy i wymaganiach? Jaka powinna być rola dyrektora placówki oświatowej? Czy możliwe jest odejście od wbijania uczniom do głowy, że „Słowacki wielkim poetą był”, na rzecz prawdziwej edukacji relacyjnej opartej na szacunku i równości? W dziesiątym odcinku naszego cyklu Przyszłość edukacji chcemy Wam przedstawić spojrzenie na inną szkołę, w której nie ma miejsca na wykluczenie czy relacje oparte jedynie na władzy i autorytecie. W rozmowie z Jędrzejem Witkowskim dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku, Beata Kacprowicz, przybliży nam swoją wizję zarządzania i organizacji placówki edukacyjnej. Pokaże nam, w jaki sposób wartości takie jak zaufanie i życzliwość mogą zatryumfować w szkolnej rzeczywistości. Jeżeli więc interesuje Was spojrzenie na zupełnie inną dynamikę relacji między dyrektorem a nauczycielami i nauczycielami a uczniami, w której znajduje się miejsce na wysłuchanie i obustronny szacunek, zapraszamy do słuchania! Podcast został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021
Mon, 04 Apr 2022 - 34min - 31 - SPH#9 | "Tysiąclatka" inaczej
Gdy wyobrażamy sobie przestrzeń szkolną, większości z nas staje przed oczyma „tysiąclatka” z salami utrzymanymi w raczej jasnych, pastelowych barwach z klasycznymi, najzwyklejszymi ławkami. Niemniej czy szkoła musi tak wyglądać? Czy sale lekcyjne i korytarze nie mogą nabrać wyrazistych barw? Czy możliwa jest szkoła, gdzie obok tradycyjnych klas można znaleźć pracownie z materiałami do szycia albo takie poświęcone majsterkowaniu? Czy wystrój korytarzy musi ograniczać się jedynie do ław i gablot? W dziewiątym odcinku naszego cyklu Przyszłość edukacji możecie posłuchać opowieści o szkole łamiącej wszelkie stereotypy dotyczące wystroju wnętrz placówek oświaty publicznej. W rozmowie z Oktawią Gorzeńską dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu, Agnieszka Śliwińska, zabierze nas w podróż do zarządzanej przez nią placówki. Wyjaśni nam, jakie zmiany zaszły od momentu objęcia przez nią stanowiska, a także co je umożliwiło. Jeżeli więc chcecie się dowiedzieć, co tak innowacyjnego dzieje się w murach na pierwszy rzut oka niepozornej „tysiąclatki”, jak zmiany w przestrzeni wpływają na proces nauki, a także jakie pomysły jeszcze mają się ziścić w tym niezwykłym miejscu, zapraszamy do słuchania! Podcast został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021
Mon, 21 Mar 2022 - 18min - 30 - SPH#8 | Edukacja relacyjna kluczem do edukacji przyszłości
Czy możliwa jest szkoła przystosowana do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości? Szkoła, w której to dialog między uczniem a nauczycielem kreuje przestrzeń nauki? Gdzie strach i kontrola zostają zastąpione przez wybór oraz zaufanie? Kluczem do tej wymarzonej instytucji okazuje się edukacja relacyjna, o której możecie posłuchać w dzisiejszym odcinku podcastu Open Eyes Economy. W ramach cyklu Przyszłość edukacji usłyszycie rozmowę Oktawii Gorzeńskiej (Akademia Przywództwa Edukacyjnego) z dr Magdaleną Jelonek (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) i dr Jędrzejem Witkowskim (Centrum Edukacji Obywatelskiej). Dowiedzcie się, jak działa edukacja relacyjna, w jakich działaniach się przejawia oraz dlaczego jest ona tak kluczowa zarówno z punktu widzenia uczniów jak i nauczycieli. W jaki sposób jej elementy wzbogacają już dzisiaj tradycyjny sposób kształcenia? Kto może być częścią przestrzeni edukacji relacyjnej? To wszystko i o wiele więcej czeka na Was w najnowszym odcinku Przyszłości edukacji. Podcast został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021.
Mon, 21 Feb 2022 - 36min - 29 - SPH#7 | Edukacja poza schematem
„W dniu zakończenia roku szkolnego wszyscy jesteśmy zwycięzcami”. W dzisiejszym odcinku podcastu Open Eyes Economy Justyna Chyla rozmawia z Beatą Kacprowicz, dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku oraz Iwoną Hałuszczak, pedagogiem szkolnym. Posłuchaj i dowiedz się: Czy w polskiej szkole łatwo jest wdrożyć zmianę i wyjść poza schemat? Jak zmiana może przebiegać i jak ją zaplanować? Jak kształtować postawę nastawioną na współpracę wśród uczniów? Czy rywalizacja może mieć wymiar pozytywny? Na te i wiele innych pytań odpowiadają podczas audycji Nasi goście. Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku to wyjątkowa placówka, która kształtuje postawę nastawioną na współpracę. Jest to szkoła otwartych drzwi, ponieważ gabinet dyrektora i wicedyrektora są zawsze otwarte dla kadry pedagogicznej, rodziców i dzieci. Jest to miejsce, w którym zrezygnowano z głośnych dzwonków, a pomysł ten został pozytywnie przyjęty. Jakie jeszcze inne aspekty wyróżniają Szkołę Podstawową nr 3 w Malborku oraz jaką zmianę wdrożono w szkole- tego dowiesz się słuchając audycji. Podcast został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021
Wed, 13 Oct 2021 - 1h 01min - 28 - SPH#6 | Przestrzeń uczniowskiej kreatywności - historia Warsztatowni
„Poza horyzonty”. Opowieść o powstaniu Warsztatowni- niezwykłego miejsca, które wzbudza entuzjazm, kształtuje kreatywność oraz pomaga budować relację”. W dzisiejszym odcinku podcastu Open Eyes Economy Justyna Chyla rozmawia z Adamem Perzyńskim, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku oraz Zbigniewem Czerwińskim, społecznikiem, wolontariuszem, aktywnym członkiem Rady Rodziców, ojcem dwójki dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku. Wyobraź sobie, że uczestniczysz w lekcjach techniki, które odbywają się w pracowni wyposażonej w odpowiednie narzędzia. Podczas zajęć musisz zaktywizować twórcze i kreatywne myślenie, a zeszyty lub podręczniki są jedynie zbędną pomocą. Czy taki scenariusz jest możliwy w polskiej szkole? Okazuje się, że tak! Szkoła Podstawowa nr 27 w Gdańsku wyszła poza schemat, z odwagą i niezwykłą determinacją wdrożyła zmianę, pokazując, jak powinny wyglądać lekcje techniki. Podczas rozmowy nasi goście opowiadają o kulisach powstania Warsztatowni, czyli niezwykłej przestrzeni edukacyjne, w której lekcje techniki nabrały wymiaru praktycznego. Jak powstawał pomysł, kto odpowiadał za jego realizację, kto wspierał tę ideę oraz jak zmieniło się postrzeganie tego przedmiotu wśród dzieci- na te pytania uzyskach odpowiedź słuchając naszej audycji. Zapraszamy! Podcast został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021.
Mon, 11 Oct 2021 - 53min - 27 - SPH#5 | Sztuka wypowiadania się od najmłodszych lat
Zapraszamy do wysłuchania 5 odcinka serii podcastu Open Eyes Economy, w którym podejmujemy tematykę edukacji. Odcinek jest uzupełnieniem publikacji pt. "Szkoły poza horyzont", wydanej przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej w październiku 2021. Posłuchaj rozmowy Anny Mirzyńskiej - współautorki rozdziału publikacji poświęconego Szkole Podstawowej nr 143 w Warszawie z nauczycielką w tej szkole - Panią Dorotą Dominiko - Boruc. Polska szkoła nie uczy krytycznego myślenia i sztuki wypowiadania się, może to uczniowie nie chcą uczestniczyć aktywnie w lekcji? Ile razy zdarzyło się nauczycielowi stać na przeciwko klasy i prosić o udzielenie odpowiedzi i dopytywać czy wszystko jest jasne? Dlatego przestawiamy podcast który jest pigułką wiedzy o metodach uczenia dyskusji i wypowiedzi od najmłodszych klas szkoły podstawowej. To przewodnik dla każdego nauczyciela który chce słyszeć swoich uczniów w trakcie zajęć i nie boi się wchodzić z nimi w polemikę. Podcast został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021.
Thu, 07 Oct 2021 - 26min - 26 - SPH#4 | Szkoła bez dzwonków, czyli jak przełamać niechęć do szkoły
Zapraszamy do wysłuchania 4 odcinka serii podcastu Open Eyes Economy, w którym podejmujemy tematykę edukacji. Odcinek jest uzupełnieniem publikacji pt. "Szkoły poza horyzont", wydanej przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej w październiku 2021. Jest to rozmowa Anny Mirzyńskiej - współautorki rozdziału poświęconego Szkole Podstawowej w Babicach, z jej Dyrektorem Panem Tadeuszem Baranieckim. Ile potrzeba osób żeby zmienić szkołę? Co Amerykanie mają wspólnego z brakiem dzwonków w Babicach? Czy można być za starym na nielubienie szkoły? O swoim doświadczeniu w prowadzeniu zmian w systemie funkcjonowania szkoły, a przede wszystkim w sposobie myślenia o tym czym szkoła jest i jaka być powinna opowiada Tadeusz Baraniecki - dyrektor SP w Babicach. To obowiązkowy podcast dla każdego kto chce przekonać się że nie trzeba wielkich akcji żeby zmienić rzeczywistość wokół nas. Wystarczą małe, regularne zmiany. Podcast został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021.
Tue, 05 Oct 2021 - 20min - 25 - MO#10 | Turyści tak, problemy nie! dr Bartłomiej Walas, Urząd Miasta Krakowa
„Turyści tak, problemy nie!” – w dzisiejszym odcinku podcastu Open Eyes Economy dr Bartłomiej Biga rozmawia z dr Bartłomiejem Walasem, koordynatorem projektów strategicznych w Wydziale Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. To kolejna dyskusja z cyklu „Mówiąc otwarcie”, do których zapraszamy Was w piątkowe poranki. Posłuchaj i dowiedz się: Jaki wpływ na branżę turystyczną wywarła pandemia? O jakich turystów zabiegać powinny duże metropolie? Jak kulturowe bogactwo Krakowa wpływać może na jego turystyczną atrakcyjność? Na te i inne pytania odpowiada w rozmowie zaproszony przez nas gość. Zapraszamy!
Fri, 11 Dec 2020 - 22min - 24 - SPH#3: Czas zmian i czas pandemii | Szkoły poza horyzont
Zapraszamy do wysłuchania 3 odcinka nowej serii podcastu Open Eyes Economy, w którym podejmujemy tematykę edukacji. Jaką rolę w systemie edukacji odgrywają nauczyciele? Jakie są ich możliwości i ograniczenia? Czy czas epidemii to dobry moment na zmiany? Jakie są najważniejsze kompetencje przyszłości? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania zapraszamy do posłuchania kolejnego podcastu z serii „Przyszłość Edukacji – Rozmowy Ekspertów o kompetencjach, systemie i nadchodzących wyzwaniach”, w którym dr Bartłomiej Biga przeprowadził rozmowę z dr Łukaszem Cieślikiem, Dyrektorem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Impulsem do podjęcia debaty na temat przyszłości edukacji stała się najnowsza publikacja pt. “Poza horyzont. Kurs na edukację. Przyszłość systemu rozwoju kompetencji w Polsce.” W raporcie tym interdyscyplinarny zespół autorów szuka odpowiedzi na pytanie, jakie kompetencje okażą się kluczowe w przyszłości. Biorąc pod uwagę m.in. kształtujące się megatrendy oraz powiązane z nimi wyzwania rozwojowe dla Polski, eksperci przygotowali rekomendacje dotyczące kształtu nowego systemu edukacji i sposobu jego ustanawiania. Zapraszamy do posłuchania podcastu, a także do zapoznania się z raportem, który dostępny jest na stronie www.fundacjagap.pl/program-dialog , w zakładce Kurs na Edukację. Pobierz Raport. Niniejszy podcast został przygotowany w ramach projektu "Budowa systemu kształtowania wiedzy, kompetencji i postaw warunkujących szanse rozwojowe Państwa Polskiego w erze rewolucji przemysłowej 4.0." finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG w latach 2019-2020. Podcast został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021.
Thu, 01 Oct 2020 - 23min - 23 - TNNBU#7.2: Firma-Idea:nowe podejście do wartości w biznesie | To nigdy nie była utopia
Zapraszamy do odsłuchania drugiej części wykładu prof. Jerzego Hausnera poświęconego tworzeniu firm opartych na idei i systemie wartości, które wyznaczają dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Gośćmi specjalnymi wykładu byli: prof. dr hab. Krzysztof Obłój (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) oraz Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Geberit sp. z o.o.). W jaki sposób budować odporność firmy w dobie ryzyka? Jaką drogę obrać, aby budować firmy-idee i uzyskiwać przewagę konkurencyjną? Zapraszamy!
Tue, 15 Sep 2020 - 27min - 22 - TNNBU#7.1: Firma-Idea: nowe podejście do wartości w biznesie | To nigdy nie była utopia
Tym razem wykład prof. Jerzego Hausnera poświęcony jest tworzeniu firm opartych na idei i systemie wartości, które wyznaczają dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Zapraszamy do odsłuchania – przekonamy Was, że nie ma gospodarki bez kultury. Dziś o swoich doświadczeniach opowiedzą prof. dr hab. Krzysztof Obłój (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) oraz Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Geberit sp. z o.o.). Jaka jest różnica pomiędzy CSR a CSV? Jak należy rozumieć ideę firmy? Co tak naprawdę daję przewagę konkurencyjną w firmie? Zapraszamy!
Tue, 08 Sep 2020 - 1h 08min - 21 - MO#9: Fair play w ekonomii - Rozalia Wiśniowska, Fairtrade Polska | Mówiąc otwarcie
Zapraszamy do posłuchania dyskusji pt. „Fair play w ekonomii”, w której wzięła udział Rozalia Wiśniowska – Communications Manager w Fairtrade Polska. Gość dr Bartłomieja Bigi przedstawi swoje spojrzenie na ekonomię wartości oraz opowie o ruchu sprawiedliwego handlu i sposobach na jego egzekwowanie w zależności od szerokości geograficznej. Z tego odcinka dowiesz się: -Na jakich rodzajach negatywnych efektów generowanych przez firmy powinno się skupić w ramach odpowiedzialności? -Jaką rolę w byciu fair odgrywa zaufanie? -W jaki sposób rozwiązania technologiczne mogą pomóc nam w rozsądnym podejmowaniu decyzji o zakupionych przez nas produktach?
Fri, 04 Sep 2020 - 20min - 20 - SPH#2: Kompetencje przyszłości, czyli czego powinny się uczyć nasze dzieci | Szkoły poza horyzont
Zapraszamy do słuchania 2 odcinka nowej serii podcastu Open Eyes Economy, w którym podejmujemy tematykę edukacji. Przed jakimi wyzwaniami stoi obecny systemem edukacji? Kto jest kluczowy dla jego rozwoju? Jakie kompetencje powinien kształtować system nauczania? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania zapraszamy do posłuchania drugiego podcastu z serii „Przyszłość Edukacji – Rozmowy Ekspertów o kompetencjach, systemie i nadchodzących wyzwaniach”. Pretekstem do rozmowy dr Bartłomiej Bigi z prof. Jarosławem Górniakiem stała się najnowsza publikacja pt. “Poza horyzont. Kurs na edukację. Przyszłość systemu rozwoju kompetencji w Polsce.” W raporcie tym interdyscyplinarny zespół autorów szuka odpowiedzi na pytanie, jakie kompetencje okażą się kluczowe w przyszłości. Biorąc pod uwagę m.in. kształtujące się megatrendy oraz powiązane z nimi wyzwania rozwojowe dla Polski, eksperci przygotowali rekomendacje dotyczące kształtu nowego systemu edukacji i sposobu jego ustanawiania. Zapraszamy do słuchania, a także do odwiedzenia strony fundacjagap.pl/program-dialog , na której dostępna jest publikacja. Niniejszy podcast został przygotowany w ramach projektu "Budowa systemu kształtowania wiedzy, kompetencji i postaw warunkujących szanse rozwojowe Państwa Polskiego w erze rewolucji przemysłowej 4.0." finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG w latach 2019-2020.
Thu, 03 Sep 2020 - 41min - 19 - TNNBU#6.2: Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania | To nigdy nie była utopia
Zapraszamy do odsłuchania drugiej części wykładu pt. „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania”, z gościnnym udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego – wybitnego krytyka literatury współczesnej. W tym odcinku szukamy odpowiedzi na pytania: - co oznacza wspólnota czasoprzestrzeni i przyjęcie odpowiedzialności za swoje działanie, które ma wpływ na otaczającą nas przyrodę? - jak przebudować naszą codzienność, aby nie wypierać tego, co najistotniejsze dla naszego życia na rzecz tego, co instrumentalne? - co demaskuje nasz sposób korzystania z czasu i przestrzeni w obecnej sytuacji pandemii? czy możemy w tym przymusowym zamknięciu dostrzec pozytywne strony ?
Tue, 01 Sep 2020 - 37min - 18 - MO#8: Otwarte umysły w obiegu zamkniętym | Mówiąc otwarcie
„Otwarte umysły w obiegu zamkniętym” – dr Bartłomiej Biga w rozmowie z dr hab. Joanną Kulczycką – prof. nadzw. AGH, IGSMiE PAN, prezesem zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Zapraszamy do wysłuchania kolejnej dyskusji „Mówiąc otwarcie”, w której zaproszeni goście poruszają tematy ekonomii wartości i zmian, jakie następują we współczesnych modelach biznesowych. O gospodarce o obiegu zamkniętym opowiadać będzie nasza rozmówczyni, która jest ekspertem Programów Ramowych UE oraz organizatorem sympozjów i konferencji poświęconych tematyce surowców mineralnych i ochronie środowiska. Profesor reprezentuje także Wydział Zarządzania AGH. Co tak naprawdę wchodzi w skład gospodarki o obiegu zamkniętym? Jakie zjawiska współczesnego biznesu skutecznie niszczą debatę nad nowym ładem ekologicznym? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie po wysłuchaniu dzisiejszej rozmowy.
Fri, 28 Aug 2020 - 18min - 17 - SPH#1: Jaki kurs na edukację obrać? | Szkoły poza horyzont
Zapraszamy do słuchania pierwszego odcinka nowej serii podcastu Open Eyes Economy. Tym razem podejmujemy tematykę edukacji. Jaki kurs na edukację obrać? W najnowszej publikacji pod red. prof. J. Hausnera, interdyscyplinarny zespół autorów szuka odpowiedzi na pytanie, jakie kompetencje okażą się kluczowe w przyszłości. Biorąc pod uwagę m.in. kształtujące się megatrendy oraz powiązane z nimi wyzwania rozwojowe dla Polski, eksperci przygotowali rekomendacje dotyczące kształtu nowego systemu edukacji i sposobu jego ustanawiania. Publikacja "Poza horyzont. Kurs na edukację. Przyszłość systemu rozwoju kompetencji w Polsce." stała się pretekstem do rozmowy dr Bartłomieja Bigi z prof. Jerzym Hausnerem na temat stanu polskiej edukacji oraz wyzwań stojących przed systemem nauczania. Zapraszamy do słuchania, a także do odwiedzenia strony https://fundacjagap.pl/program-dialog/, na której dostępna jest publikacja. Niniejszy podcast został przygotowany w ramach projektu "Budowa systemu kształtowania wiedzy, kompetencji i postaw warunkujących szanse rozwojowe Państwa Polskiego w erze rewolucji przemysłowej 4.0." finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG w latach 2019-2020.
Thu, 27 Aug 2020 - 36min - 16 - TNNBU#6.1: Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania | To nigdy nie była utopia
Ekonomia to nauka społeczna. Ta oparta na wartościach nie może nie czerpać z refleksji humanistów. Dlatego prof. Jerzy Hausner do udziału w wykładzie „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania” zaprosił prof. Przemysława Czaplińskiego – wybitnego krytyka literatury współczesnej. Posłuchaj i dowiedz się jak możemy tworzyć i rozumieć przestrzeń? W jaki sposób zamknięta i otwarta społeczna czasoprzestrzeń wpływa na gospodarkę? Jak można kształtować społeczną czasoprzestrzeń tak, aby służyła rozwojowi?
Tue, 25 Aug 2020 - 56min - 15 - MO#7: Prawo do miasta. mgr inż. arch. Bartłomiej Kisielewski | Mówiąc otwarcie
"Mówiąc otwarcie” to cykl spotkań w piątkowe poranki, podczas których rozmawiamy na tematy zmian i przeobrażeń, które w XXI wieku dotykają naszą gospodarkę. Każda z rozmów to zapowiedź tego, czego spodziewać możecie się na Open Eyes Economy Summit 5 już w listopadzie! Tym razem, do rozmowy zaproszony został mgr inż. arch. Bartłomiej Kisielewski – partner w Horizone Studio. W dyskusji pt. „Prawo do miasta” nasz gość opowie o tym, na co należy zwracać uwagę decydując się na zagospodarowywanie przestrzeni w dużych miastach oraz czego – jego zdaniem – najbardziej brakuje we współczesnej gospodarce. Zapraszamy!
Fri, 21 Aug 2020 - 23min - 14 - TNNBU#5.2: Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej | To Nigdy Nie Była Utopia
Posłuchaj drugiej części wykładu "To nigdy nie była utopia-cykl wykładów o ekonomii wartości" Prof. Jerzego Hausnera pt. “Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej” z gościnnym udziałem Prof. dr hab. Anny Gizy-Poleszczuk - socjolog, w latach 2012–2019 prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2009 honorową prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. W drugiej części poruszymy następujące tematy: Czy pandemia doprowadzi do zrewidowania naszego myślenia o rolach społecznych i konsumpcji? Do czego może prowadzić proces dominacji w czwartej rewolucji przemysłowej? Jakie zagrożenia niesie za sobą rozwój gospodarki cyfrowej? Zapraszamy!
Tue, 18 Aug 2020 - 19min - 13 - MO#6: Edukacja - nowa generacja. Prof. AGH, dr hab. Jowita Guja | Mówiąc otwarcie
Tym razem do rozmowy przy porannej kawie zaproszona została prof. AGH dr hab. Jowita Guja kierująca Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH. Podczas rozmowy zatytułowanej „Edukacja – nowa generacja” nasz gość przybliży zalety zastosowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości we współczesnej edukacji, wspomni o wyzwaniach jakie stanęły przed szkolnictwem w wyniku niespodziewanej pandemii i opowie jak naprawdę wyglądają nowoczesne technologie w edukacji i szkolnictwie wyższym.
Thu, 13 Aug 2020 - 18min - 12 - TNNBU#5.1: Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej | To nigdy nie była utopia
Posłuchaj wykładu "To nigdy nie była utopia-cykl wykładów o ekonomii wartości" Prof. Jerzego Hausnera pt. “Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej” z gościnnym udziałem Prof. dr hab. Anny Gizy-Poleszczuk - socjolog, w latach 2012–2019 prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2009 honorową prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Czy kapitalizm służy ludziom? A może wręcz odwrotnie? jakie wartości dominują w gospodarce oportunistycznej? jak przekłada się to na zachowania rynkowe? co to znaczy, że marketing wypuszcza dżina z probówki? Zapraszamy do zmierzenia się z tymi pytaniami!
Tue, 11 Aug 2020 - 1h 26min - 11 - MO#5: Biznes naturalnie odpowiedzialny - Anita Ryng, IKEA | Mówiąc otwarcie
Tym razem do spotkania przy porannej kawie zaproszona została Anita Ryng – Communication Operations Manager IKEA. W rozmowie: „Biznes naturalnie odpowiedzialny” dr Bartłomiej Biga pyta swoją rozmówczynię m.in. o to, jak międzynarodowe firmy – takie jak IKEA – uwzględniają w swoich działaniach społeczną odpowiedzialność biznesu? Jak dostosowują produkcję do zmieniających się postaw ekologicznych? Jakie priorytety związane z odpowiedzialnością stawia przed sobą IKEA? Na jakich wartościach – zdaniem naszej rozmówczyni – oparty musi być biznes, by spełniał swoje podstawowe funkcje? Posłuchaj!
Fri, 07 Aug 2020 - 20min - 10 - TNNBU#4.2: Między indywidualizmem i wspólnotowością |To Nigdy Nie Była Utopia
Posłuchaj drugiej części wykładu "To nigdy nie była utopia-cykl wykładów o ekonomii wartości" Prof. Jerzego Hausnera pt. "Między indywidualizmem i wspólnotowością" z gościnnym udziałem dr. hab. Janusza Czaplińskiego. Z tego odcinka dowiesz się m.in: Jak przedstawia się próba prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce po pandemii, biorąc pod uwagę badania nt. polskiej mentalności uwarunkowanej kulturowo oraz kapitału społecznego? Do czego może prowadzić zanik wspólnotowości? Co cechuje właściwie funkcjonującą i służącą rozwojowi społecznemu wspólnotę? W jaki sposób we wspólnotach wyłaniają się liderzy?
Tue, 04 Aug 2020 - 33min - 9 - MO#4: Czy eko się opłaca? Rozmowa z Jackiem Siwińskim | Mówiąc otwarcie
Posłuchaj nowego odcinka z cyklu “Mówiąc otwarcie”, czyli piątkowych spotkań przy porannej kawie, podczas których dr Bartłomiej Biga rozmawia z zaproszonymi gośćmi na tematy ekonomii wartości i adaptacji do zmian, które wynikają z postępującego rozwoju gospodarczego. Do dzisiejszej rozmowy zaproszony został Jacek Siwiński – Prezes Zarządu VELUX Polska. Opowie o energetyce nowoczesnych budynków i ekologicznych rozwiązaniach wprowadzonych przez przedsiębiorstwa związane z branżą budowlaną. Jak produkcja w międzynarodowych przedsiębiorstwach, takich jak VELUX, adaptuje się do zmian klimatycznych? O jakich technologiach można myśleć w kontekście oszczędnego podejścia do energii? Jakie warunki musimy spełnić, aby zmniejszyć jej zużycie? - na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi. Zapraszamy!
Thu, 30 Jul 2020 - 18min - 8 - TNNBU#4.1: Między indywidualizmem i wspólnotowością |To nigdy nie była utopia
Zapraszamy do odsłuchania pierwszej części kolejnego z cyklu wykładów "To nigdy nie była utopia" Prof. J. Hausnera. W nowym odcinku z gościnnym udziałem dr. hab. Janusza Czapińskiego, próbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy możemy przypisywać podmiotowość wyłącznie jednostkom? Jaki rodzaj wspólnotowości służy rozwojowi społecznemu? Jak wyglądają wskaźniki wspólnotowości oraz rozwoju gospodarczego w Polsce w świetle badań społecznych?
Tue, 28 Jul 2020 - 47min - 7 - MO#3: Czy rozwój musi być solidarny? Rozmowa z Aleksandrą Dulkiewicz | Mówiąc otwarcie
Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu “Mówiąc otwarcie”, w którym omawiamy zagadnienia związane ze ścieżkami tematycznymi Kongresu Open Eyes Economy Summit. Tym razem Dr Bartłomiej Biga w rozmowie z Prezydent Gdańska – Aleksandrą Dulkiewicz, porusza tematy współpracy między regionami oraz pozaekonomicznych wartości, które wpływają na biznes. Posłuchaj i dowiedz się: Co według Aleksandry Dulkiewicz oznacza ekonomia wartości? Czy na współpracę między miastami i regionami należy spoglądać jedynie przez pryzmat finansów? Jak obecna sytuacja wpłynie na polskie miasta i czy zmiany mogą być pozytywne? Jakie zjawiska – zdaniem Prezydent Gdańska – powinny zostać wyeliminowane ze współczesnego biznesu? Zapraszamy!
Thu, 23 Jul 2020 - 16min - 6 - TNNBU#3.2: Rachunek wyników i zasobów |To nigdy nie była utopia
Zapraszamy na drugą część wykładu o ekonomii wartości pt "Rachunek wyniku i rachunek zasobów". Posłuchaj rozmowy z Piotrem Voelkelem, założycielem grupy kapitałowej VOX, który opowiada o historii rozwoju swojej działalności. To opowieść o budowaniu partnerstw i wykorzystywaniu szans, a także o kreowaniu wartości i pomysłów pod wpływem doświadczeń. W jaki sposób można udoskonalać produkt? Czy można zostać Leonadro da Vinci zaraz po maturze?
Tue, 21 Jul 2020 - 23min - 5 - TNNBU#3.1: Rachunek wyników i zasobów |To nigdy nie była utopia
Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu z cyklu wykładów poświęconych ekonomii wartości Prof. J. Hausnera “To nigdy nie była utopia”. Tym razem prezentujemy wykład pt “Rachunek wyniku i rachunek zasobów” z gościnnym udziałem dr Teresy Cebrowskiej – Wiceprezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Posłuchaj i dowiedz się: Czy to, co mierzymy, wpływa na to, co robimy? Co jeśli mierzymy rzeczy niewłaściwie? W jaki sposób produktywność wpływa na efektywność i konkurencyjność gospodarki?
Tue, 14 Jul 2020 - 56min - 4 - MO#2: Moje? Twoje? A może nasze wspólne? | Mówiąc otwarcie
W cyklu krótkich rozmów dr Bartłomiej Biga - Wiceprzewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, przepytuje biznes z ekonomii wartości. 29.04.2020 odbyła się rozmowa z Marcinem Olendrem - Managerem ds. polityk publicznych w Google. Posłuchaj kolejnego odcinka, z którego dowiesz się: - Jak Google rozgranicza dane, które chce zachować wyłącznie dla siebie, od tych, którymi dzieli się z innymi? - Jak zamierza reagować na zmiany w postawach użytkowników godzących się na coraz większe ograniczenia prywatności? - Czy przewaga konkurencyjna Google wynika głównie z algorytmów? Zapraszamy!
Wed, 01 Jul 2020 - 20min - 3 - TNNBU#2: M. Zmyślony o Open Eyes Economy | To nigdy nie była utopia
Wyobraźmy sobie ekonomię, której głównym celem nie jest zysk – taką, która przyznaje wyższość wartościom niematerialnym. Wyobraźmy sobie ekonomię, która nie abstrahuje od pytań o dobro i zło, a opiera się na koncepcji człowieka, który nie jest egoistyczny. To ekonomia, która nie unika odpowiedzialności, ale ceni sobie solidarność, altruizm i wyższe potrzeby. Czy taka ekonomia jest możliwa? Podczas ostatniego cyklu akademickich wykładów Profesora Jerzego Hausnera będziemy mieli szansę przekonać się, że jest. Zapraszamy do odsłuchania drugiej części pierwszego wykładu wprowadzającego pt "Czym jest ekonomia wartości?" z udziałem Mateusza Zmyślonego - dyrektora kreatywnego OEES. Mateusz opowiada o historii rozwoju ruchu open eyes economy z perspektywy praktyka. W jaki sposób w ciągu kilku lat ruch zyskał tak duże grono zainteresowanych i zaangażowanych partnerów? Jakie ciekawe inicjatywy zostały zrealizowane wokół idei? Czy idealiści to też realiści? Zapraszamy do słuchania!
Thu, 18 Jun 2020 - 31min
Podcast simili a <nome>
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Altri podcast di Affari e Finanza
- Ekonomicznie Hirsch / Kuźniar • by Voice House
- Finanse Bardzo Osobiste: oszczędzanie | inwestowanie | pieniądze | dobre życie Marcin Iwuć
- Biznes 2.0 - Maciej Wieczorek Expertia
- PULS BIZNESU PODCASTY PULS BIZNESU PODCASTY
- Contas-Poupança Pedro Andersson
- Biznes i Ekonomia PKO Bank Polski
- Bloomberg Talks Bloomberg
- NZZ Akzent NZZ – täglich ein Stück Welt
- 投資唔講廢話 阿樂
- Closing Bell CNBC
- 香港電台:與CEO對話 RTHK.HK
- Two Money Lovers 經濟學不是萬能但有用 季凡 & 翔蛇
- Codzienny podcast gospodarczy - Radio TOK FM TOK FM
- How I Built This with Guy Raz Guy Raz | Wondery
- Złapani w sieć - Podcast o e-biznesie. Technologia, marketing i sprzedaż oraz zarządzanie. Marcin Pieleszek
- Giełda, biznes, inwestowanie - maklerska Giełda, biznes, inwestycje
- Business Daily BBC World Service
- Przygody Przedsiębiorców Przygody Przedsiębiorców
- Mettez-vous d'accord Sud Radio
- Wolność w Remoncie Warsaw Enterprise Institute