Filtra per genere
- 12 - Podcast Krajoznawczy: dwójka w terenie, czyli o kupie w lesie.
W tym odcinku sprawdzamy co nauka mówi o kupie w lesie i jej wpływie na środowisko.
Dowiecie się czy zawsze warto ją zakopywać, kiedy trzeba ją zabrać ze sobą, co jest najlepszym narzędziem do wykopania dołka oraz czym jest "smear methode" i dlaczego jest skuteczna.
Nasza ekspertka Weronika Szatkowska rozprawia się w tym odcinku z wszelkimi mitami dotyczącymi kupy w lesie.
Tue, 19 Nov 2024 - 25min - 11 - Podcast Krajoznawczy - Dlaczego wyjazd do Tworek to nie jest patokrajoznawstwo?
Tym razem przekonujemy, że szpital psychiatryczny może być celem wycieczki i że nie musi to być patokrajoznawstwo. W tym odcinku usłyszycie o architekturze i urbanistyce podwarszawskich Tworek, a także o tym, jak na przestrzeni ostatnich 150 lat zmieniało się podejście do leczenia psychiatrycznego. I o tym, że szpital w Tworkach doskonale tę historię opowiada. Z Tworek możecie pojechać na dalsze krajoznawstwo kolejką WKD z naszym przewodnikiem "Po kolei".
https://sklep.krajobraz.org/produkt/ksiazka-po-kolei-przewodnik-podwarszawski/
Fri, 01 Nov 2024 - 27min - 10 - Podkast Krajoznawczy - Kotlina KłodzkaSat, 19 Oct 2024 - 27min
- 9 - Podcast krajoznawczy: InowłódzMon, 23 Sep 2024 - 21min
- 8 - Podcast krajoznawczy: LasMon, 08 Jul 2024 - 32min
- 7 - Podcast Krajoznawczy: Odcinek specjalny - Wakacyjne polecajki ze SzwendownikaThu, 20 Jun 2024 - 13min
- 6 - Podcast Krajoznawczy: O odkryciach geograficznych.Tue, 04 Jun 2024 - 42min
- 5 - Podcast Krajoznawczy: O chodzeniu pieszoWed, 22 May 2024 - 41min
- 4 - Podcast krajoznawczy: Prehistoria
W tym odcinku Podcastu Krajoznawczego Jarosław Ziółkowski, Jan Mencwel i Szczepan Żurek rozmawiają o prehistorii, między innymi o tetrapodach, mamutach, neandertalczykach, ale też o drumlinach, górze Sobótce i o tym co kształtowało krajobraz Polski.
Jak w każdym odcinku, znajdziecie też polecajki krajoznawcze.
Mapa polecajek:
https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1Sn9aQCrez53o7vy2jTqae9yjZsxd4jg&usp=sharing
Tue, 14 May 2024 - 39min - 3 - Dawne Wczasy. O dwóch Stefanach, co odkryli Jurę.
W pewnym momencie do Towarzystwa Krajobraz trafiło archiwum z podróży mało znanego krajoznawcy z początku XX wieku. Przekazał je nam jego prawnuk. To, co zobaczyliśmy w archiwum, tak nas zaskoczyło, że postanowiliśmy podążyć tym tropem i poznać jego historię.
Przedstawimy Wam opowieść o dwóch Stefanach – Burschem i Gardawskim, i o ich wyprawach do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ale także o odkrywaniu więzi z rodziną, o tym dlaczego warto przypominać życie naszych dziadków i dlaczego warto dać porwać się przygodzie. Będzie to też opowieść o patriotyzmie, innym niż widujemy 11 listopada, o wychodzeniu z tak zwanej strefy komfortu, o przezwyciężaniu własnych ograniczeń. W końcu o tym, co wspólnego ma z tym krajoznawstwo.
Autorem scenariusza jest Damian Jaworek. Czyta Jarosław Ziółkowski. Specjalne podziękowania dla Moniki Proby i Wojciecha Oleksiaka za montaż i opiekę merytoryczną oraz Pawła Dzudziaka za pomoc w realizacji nagrań.
Podcast został zrealizowany w ramach projektu Dawne Wczasy zrealizowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Tue, 23 Aug 2022 - 31min - 2 - Połczyn-Zdrój. Warstwy. Co można znaleźć pod tynkiem. (Słuchowisko-Uzdrowisko 02)
„Chcesz mieć córkę albo syna, przywieź żonę do Połczyna“. Wielu dzisiejszych kuracjuszy pamięta dobrze czasy, gdy tak mówiło się o tym zachodniopomorskim uzdrowisku. Powiedzenie to oznaczało jednak coś innego, niż moglibyśmy na pierwszy rzut oka pomyśleć. W Połczynie warto zaglądać pod spód – miasto i jego historia kryje w sobie różne warstwy historii. Tak, jak pod warstwą odrapanych tynków na jednym z budynków stojących w samym sercu Połczyna, kryła się historii domu, który nie istniał, i żydowskiej rodziny, o której pamięć prawie zaginęła. Prawie, gdyby nie pewien pasjonat historii Połczyna, którego śladami podążamy w słuchowisku.
Połczyn-Zdrój był kiedyś jednym z najważniejszych uzdrowisk Niemiec. Po 1945 roku, na skutek przesunięcia granic, zmienił nazwę z Bad-Poltzin na Połczyn- Zdrój i znalazł się w granicach Polski. Ale brak zniszczeń wojennych sprawił, że tradycje uzdrowiskowe zachowały ciągłość. Dość powiedzieć, że tutejszy szpital uzdrowiskowy „Gryf” do lat 70. XX wieku był największym obiektem uzdrowiskowym w Polsce. Co równie ważne, oprócz obiektów zdrojowych przetrwał także unikalny układ urbanistyczny miasta oraz sięgający historią początków XIX wieku browar, który dziś przeżywa swoją drugą młodość.
Autorem podcastu jest Jan Mencwel. Czyta Adam Chabiera. Zdjęcia Jan Mencwel. Specjalne podziękowania dla Moniki Proby i Wojciecha Oleksiaka za montaż i opiekę merytoryczną oraz Pawła Dudziaka za pomoc w realizacji nagrań. Projekt zrealizowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Podcast został zrealizowany w ramach projektu Słuchowisko-Uzdrowisko zrealizowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Thu, 01 Apr 2021 - 15min - 1 - Ciechocinek. Słony. Basen wszechczasów i jego słodko-gorzkie losy (Słuchowisko-Uzdrowisko 01)
Ciechocinek dla wielu ma dzisiaj jeden symbol – trzy olbrzymie tężnie górujące nad uzdrowiskiem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że między tężniami skrywa się prawdziwa perła, która tworzy historię Ciechocinka. Historię słodko-gorzką i całkiem nieodległą. Mało znaną współczesnym, choć wciąż żywą wśród mieszkańców.Bohaterem podcastu jest zabytkowy basen termalno-solankowy oraz jego bywalczynie i miłośniczki, które przybliżają losy kąpieliska. Opowiadają, dlaczego ciechocinianie nie wyjeżdżali na wakacje, kto przed wojną przybywał do uzdrowiska, co robiło największą furorę wśród przyjezdnych, a co wśród miejscowych i jak przez lata zmieniał się krajobraz wokół tężni. Mówią też o zawodach w solance, trąbie powietrznej i trupach, a także o tym, czym kąpielisko było dla mieszkańców i jak stało się perłą w koronie Ciechocinka. W końcu poszukują odpowiedzi na pytanie, dlaczego basen, który przez lata służył wszystkim, nagle zamknięto i już nie otwarto.Autorem podcastu jest Damian Jaworek. Czyta Adam Chabiera. Specjalne podziękowania dla Moniki Proby i Wojciecha Oleksiaka za montaż i opiekę merytoryczną, Pawła Dudziaka za pomoc w realizacji nagrań oraz Studia Cafe Ole za udostępnienie przestrzeni do nagrań.
Podcast został zrealizowany w ramach projektu Słuchowisko-Uzdrowisko zrealizowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.Tue, 30 Mar 2021 - 29min
Podcast simili a <nome>
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek