Filtra per genere

Reportaż w Radiu Lublin

Reportaż w Radiu Lublin

Radio Lublin

Żyjemy w ciągłym zabieganiu, z trudem znajdując czas na relaks i zamyślenie nad życiem. Kiedy przychodzi wieczór często sięgamy po telewizyjny pilot, by zagłuszyć własne myśli. A może lepiej zaparzyć herbatę, wyłączyć światło, nałożyć słuchawki i… znaleźć się w trochę innym świecie? Opowieści, które dla Was przygotowujemy, przedstawiają życie w rozmaitych jego przejawach. Zapraszają reportażyści Radia Lublin. Zachęcamy Słuchaczy do kontaktu z Redakcją Reportażu pod numerem telefonu (+48) 81 822-85-84

835 - Monika Malec "Anioł czuwa"
0:00 / 0:00
1x
  • 835 - Monika Malec "Anioł czuwa"

    „Życie to najpiękniejszy prezent, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi - tak mówi Agnieszka, która zdecydowała się na zarejestrowanie w bazie danych dawców szpiku. Zaledwie po pół roku zadzwonił do niej telefon z fundacji DKMS z zapytaniem, czy potwierdza chęć pomocy osobie chorej, która jest jej bliźniakiem genetycznym. Dzięki takim osobom jak Agnieszka wielu ludzi otrzymuje drugą szansę na życie. fot.MM


    Tue, 12 Nov 2024 - 28min
  • 834 - Mariusz Kamiński "Narodziny Niepodległej"

    Audycja opowiada o mało znanych wydarzeniach historycznych sprzed 11 listopada, które działy się w Lublinie. W nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku, w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Dzięki temu Polska przeszła w łagodny sposób od okresu niewoli i zaborów do oficjalnej władzy okresu międzywojennego. Ośrodek Brama Grodzka, Akademia Obywatelska, Zakład Praw Człowieka Wydziału Politologii UMCS, Stowarzyszenie Homo Faber wspólnie zrealizowały projekt, którego celem było przybliżenie mieszkańcom Lublina, a przede wszystkim młodszym pokoleniom, i w ciekawy sposób opowiedzenie o tej zapomnianej karcie z historii miasta. 

    Odtworzenie wydarzeń z 1918 roku miało miejsce w Lublinie w 90. rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości (czyli w 2008 roku).

    Mon, 11 Nov 2024 - 22min
  • 833 - Magda Grydniewska "Stanisław Moskalewski"

    Stanisław Moskalewski był pierwszym lubelskim wojewodą po odzyskaniu niepodległości i jak dotąd - najdłużej działającym.

    W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na reportaż zaprasza Magda Grydniewska.

    Mon, 11 Nov 2024 - 31min
  • 832 - Magda Grydniewska „Lubelskie Orlątko”

    Lubelskie Orlątko - tak nazwano Zbyszka Jasińskiego, który zmarł w sierpniu 1920 roku. Miał zaledwie 11 lat. Był harcerzem, za młody na żołnierza woził na rowerze meldunki Komitetu Obrony Narodowej. O przypadkowej ranie na nodze nikomu nie powiedział, zmarł od zakażenia. Zbyszek Jasiński został pochowany na cmentarzu wojennym przy Lipowej w Lublinie.

    Zaprasza Magda Grydniewska.

    Sun, 10 Nov 2024 - 25min
  • 831 - Mariusz Kamiński "Kufer Elsy Ledermann"

    Mieszkanka Lublina podarowała Państwowemu Muzeum na Majdanku unikalne kufry z czasów II wojny światowej. Jeden z nich miał wypisane białą farbą nazwisko Elsa Ledermann i nazwę miejscowości w Niemczech. Pracownicy Muzeum, ale też pasjonaci historii ruszają na poszukiwania. Starają się odkryć losy niemieckiej Żydówki przywiezionej na Lubelszczyznę w 1942 roku i próbują prześledzić drogę bagażu, który ze sobą zabrała. Taki eksponat ma dla Muzeum szczególne znaczenie.To namacalny artefakt, który pozostał po ofierze zagłady, który pozwala zrekonstruować drogę tej osoby.

    Audycja powstała przy współpracy z Muzeum na Majdanku i jest finansowana ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ranach projektu Jubileusz 80-lecia Państwowego Muzeum na Majdanku.


    Osoby:

    W audycji głos zabierają

    Pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku: Anna Wójcik – kierownik archiwum, Anna Surdacka – kierownik Działu Muzealiów, dr Jakub Chmielewski – z Działu historii, Łukasz Myszala – zajmuje się informacją archiwalną, Krzysztof Tarkowski – pracownik archiwum.



    Sun, 03 Nov 2024 - 43min
Mostra altri episodi