Filtra per genere
- 166 - Rosja użyła "eksperymentalnej" broni na Ukrainie. "To świadczy o słabnięciu Putina"
- Nie brakuje komentarzy, które wskazują, że Putin słabnie. To, że wykorzystuje pewne rakiety (...) ma wskazywać na szereg elementów obnażających coraz większe rosyjskie straty - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.
Sat, 23 Nov 2024 - 165 - Przemoc w Chinach. Czy to efekt frustracji z polityki "jednego dziecka" ?
- Akty przemocy w Chinach pokazują narastające frustracje społeczne, ale chińscy komuniści mają na to tylko jedną receptę: jeszcze więcej kontroli nad obywatelami, aby zapobiegać takim zdarzeniom przez coraz powszechniejsze wykorzystanie sztucznej inteligencji - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Sun, 17 Nov 2024 - 164 - Dylematy Netanjahu. Wojna z Hamasem broni go przed zarzutami o korupcję
- Premier Izraela Netanjahu jest pod ogromną presją, bo padają zarzuty o zignorowaniu ostrzeżeń wywiadu o planie ataku Hamasu z 7 października ubiegłego roku, a rodziny zakładników uważają, że ich niewola daje mu pretekst do kontynuowania wojny bez końca - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Borkowski, ekspert od polityki bliskowschodniej.
Sun, 17 Nov 2024 - 163 - Lasy Amazonii. To pierwotne piękno, ale także źródło bogactw kosztem autochtonów
- Lasy Amazonii zaczynają być inaczej postrzegane przez rdzenną ludność, bo ona nie tylko ucieka do miast, ale często uważa je za symbol swojej biedy i wyzysku ze strony białych - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Marczewski, autor ostatnio wydanej "Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii", antropolog kultury, prozaik i reportażysta.
Sat, 16 Nov 2024 - 162 - Chiny a Trump. Spór z USA sięga dalej niż emocje prezydenta-elekta
- Chiny nie popierały ani kandydatury Trumpa, ani Harris, bo wiedzą, że spór handlowy obu krajów jest ważniejszy i głębszy niż wewnętrzna polityka amerykańska. Biden nie cofnął restrykcji wobec Pekinu nałożonych przez Trumpa, w jego pierwszej kadencji - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Sochoń, autor podcastu Mao Powiedziane.
Sat, 16 Nov 2024 - 161 - Trump chce zakończyć wojnę na Ukrainie. "Musi być roztropny, nie chce przegrać z Rosją"
- Pozycja mocarstwa światowego Stanów Zjednoczonych nie jest uzależniona tylko od spraw krajowych. Sojusze, jakie mają USA, nakazują im działać roztropnie. Nikt nie przypuszcza, że Donald Trump będzie chciał wyjść z konfrontacji z Rosją jako przegrany - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.
Sat, 09 Nov 2024 - 160 - Kryzys koalicji w Niemczech. "Powodem kwestie gospodarcze i pomoc Ukrainie"
- Nastąpiło rozejście się koalicji na skutek fundamentalnych różnic między partiami, przede wszystkim w odniesieniu do kwestii i gospodarczych i kryzysu, który dotyka coraz bardziej niemiecki przemysł i społeczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Marek Cichocki (Collegium Civitas).
Sun, 10 Nov 2024 - 159 - Polityka zagraniczna Trumpa. Prof. Laidler: spodziewam się kontynuacji
- W polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych spodziewałbym się raczej kontynuacji - stwierdził w Polskim Radiu 24 amerykanista z Uniwersytety Jagiellońskiego, prof. Paweł Laidler. Jego zdaniem Donald Trump po objęciu władzy zacznie od zmian w polityce wewnętrznej.
Sun, 10 Nov 2024 - 158 - Trump zajmie się kwestią palestyńską? "Może chcieć zapisać się na kartach historii"
- Często postrzegało się Trumpa, jako proizraelskiego prezydenta i wieszczono, że Harris byłaby bardziej wstrzemięźliwa w pomocy dla Izraela, a Trump będzie bardziej proizraelski. Nie jestem tego do końca pewien - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Münnich (Katolicki Uniwersytet Lubelski), który zaznaczył, że Trump może zaangażować się w zakończenie konfliktu w Strefie Gazy.
Sat, 09 Nov 2024 - 157 - Niemiecki eksport w kłopotach. Arak: producenci utracili konkurencyjność
- Problemy niemieckiej gospodarki mają charakter strukturalny, niemieckie produkty utraciły konkurencyjność na rynku europejskim i globalnym - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Velo Banku Piotr Arak. Jego zdaniem niemieccy producenci samochodów przespali przejście na elektromobilność i próbują to nadrabiać, lecz konsumenci chętniej sięgają po produkty z Azji - Japonii, Korei, czy Chin.
Sun, 03 Nov 2024 - 156 - Będą mięsem armatnim? Północnokoreańscy żołnierze w Ukrainie
- Koreańczycy z Północy są permanentnie przygotowywani do wojny. Nie starli się jednak nigdy z tak doświadczonym przeciwnikiem jak Ukraińcy, którzy od dwóch lat toczą regularną wojnę z Rosjanami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Sun, 03 Nov 2024 - 155 - Zmiana u sterów torysów. Dr Winkler wskazuje wyzwania stojące przed Kemi Badenoch
- Torysi muszą odzyskać wiarygodność jako stronnictwo, które potrafi realizować program, o którym mówi, a nie tylko przedstawiać hasła, za którymi idzie odwrotna polityka - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. brytyjskich z WEI dr Krzysztof Winkler. - Jeśli Kemi Badenoch nie uda się wyprowadzić Torysów na ścieżkę wzrostu, sytuacja stanie się trudna - dodał, wskazując na Partię Reformy Nigela Farage'a i politykę Keira Starmera.
Sat, 02 Nov 2024 - 154 - Problem opozycji w Gruzji. "Nie są w stanie rzucić rękawicy"
- Gruzińska opozycja za bardzo nie wie, jak się zachować, jaką strategię przyjąć - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. kaukaskich Maciej Musiał. - W tak spokojnym klimacie nie wydaje mi się, by opozycja mogła rzucić rękawicę ekipie rządzącej - dodał.
Sat, 02 Nov 2024 - 153 - Spór o deportację migrantów do Albanii. "Bez tego zawali się wizerunek premier Meloni"
- Dla Giorgii Meloni to sztandarowy program, jej okręt flagowy, który miałby świadczyć o wiarygodności, spełnianiu obietnic rządu, który pracuje od dwóch lat. Dla niej też tzw. protokół z Albanią jest czymś koniecznym do obrony - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski (Uniwersytet Warszawski).
Sun, 27 Oct 2024 - 152 - Wybory w Japonii. "Widać rosnące niezadowolenie"
- W społeczeństwie japońskim widać rosnące niezadowolenie i niechęć do rządzącej koalicji, przede wszystkim w związku ze skandalami, które jej dotyczą. To głównie głosowanie przeciwko komuś - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Socha (Ośrodek Spraw Azjatyckich, Uniwersytet Łódzki).
Sun, 27 Oct 2024 - 151 - Gruzini głosują w wyborach parlamentarnych. "Droga akcesji do UE lub autorytaryzmu"
- Widać, że mobilizacja sił rządowych, ale i opozycji jest bardzo duża. Rzecz jasna są to bardzo istotne wybory dla przyszłości Gruzji, najważniejsze od 20 lat - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Musiał, ekspert ds. kaukaskich (Centrum Badań nad Państwowością Rosyjską).
Sat, 26 Oct 2024 - 150 - "Fikcja i farsa". Kolejne wybory prezydenckie na Białorusi
Kolejne wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 26 stycznia, a pierwszym zgłoszonym kandydatem został Aleksander Łukaszenko. - Siódmy raz przygotowuje się do wygranej w wyborach, które są farsą i fikcją, nie spełniają żadnych demokratycznych standardów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.
Sat, 26 Oct 2024 - 149 - Ostatnia prosta kampanii w USA. "Wybitny poziom polaryzacji"
- Wszystkie wybory w ostatnich dziesięcioleciach były wyborami mocno polaryzującymi społeczeństwo amerykańskie. Natomiast tegoroczne już w sposób wybitny przybrały bardzo mocną, dwutorową narrację. I byłoby zwyczajnie nieodpowiedzialnym wskazywanie któregokolwiek z kandydatów jako bliższego zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Korporowicz, amerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego.
Sun, 20 Oct 2024 - 148 - To prawdziwy cel planu zwycięstwa Ukrainy? Gen. Pacek: będą się tłumaczyć zdradą Zachodu
Zdaniem części ekspertów "plan zwycięstwa" nakreślony przez Zełenskiego jest bardzo ambitny tylko dlatego, aby Zachód na pewno go odrzucił. Wtedy niepowodzenia Kijowa można będzie wytłumaczyć zdradą sojuszników. - Dokładnie taką narrację buduje elita, która rządzi obecnie w Ukrainie - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Pacek.
Sun, 20 Oct 2024 - 147 - Plan zwycięstwa Zełenskiego. "Nader optymistyczny, wojsko jest zmęczone wojną"
Wołodymyr Zełenski zaprezentował plan zwycięstwa Ukrainy. Zdaniem dr Beaty Górki-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego jest on "nader optymistyczny". - Wojsko ukraińskie jest coraz bardziej zmęczone wojną. Brakuje ludzi, a obecni na froncie mają mniejszą wolę walki - powiedziała ekspertka w Polskim Radiu 24.
Sat, 19 Oct 2024 - 146 - Co zmieni śmierć przywódcy Hamasu? "Tego nikt nie powie Izraelowi wprost"
Według części zachodnich polityków zabicie przywódcy Hamasu Jahji Sinwara daje nadzieję na zakończenie konfliktu z Izraelem. - Tego typu wypowiedzi to bardzo eleganckie przekazanie rządowi Izraela informacji pod hasłem: "osiągnęliście to, co chcieliście, a teraz czas odpuścić". Nikt stronie izraelskiej nie powie tego wprost - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Sat, 19 Oct 2024 - 145 - Kłopoty gospodarcze Izraela. "Ucieczka kapitału to naturalny odruch"
- Izrael jest bardzo silną gospodarką, dysponuje bardzo dużymi rezerwami finansowymi, zawsze dbał o niską inflację czy deficyt budżetowy […], mamy tu spory potencjał, ale wojna na kilku frontach jednocześnie to sytuacja bezprecedensowa, już się odbija na gospodarce kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Sun, 13 Oct 2024 - 144 - USA zakażą TikToka? "Nikogo już nie oburza Facebook czy Google"
- W całym tym zamieszaniu wokół TikToka jedno mnie zastanawia - szkodzi on młodzieży, ale jak zmieni swoją strukturę kapitałową, to już nie będzie szkodził. Trudno uwierzyć mi w to, żeby nie było tu próby utrzymania silnej pozycji na rynku platform społecznościowych. Usługi cyfrowe to jest rynek, który przynosi ogromne pieniądze - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Maj (portal niebezpiecznik.pl).
Sun, 13 Oct 2024 - 143 - Będzie traktat pokojowy Armenii z Azerbejdżanem? "Diabeł tkwi w szczegółach"
Prezydent Armenii poinformował o możliwości podpisania porozumienia pokojowego z Azerbejdżanem. O szansach na zakończenia trwającego od dziesiątek lat konfliktu pomiędzy tymi krajami mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Ochman (KierunekKaukaz.pl).
Sat, 12 Oct 2024 - 142 - Niespokojnie na Martynice. "Ludzie chcą żyć inaczej"
- Mieszkańcy Martyniki protestują przeciwko temu, że żyje się tam bardzo trudno. Zwłaszcza ostatnie kryzysy, w tym kryzys pandemiczny, wpłynęły na to, że poziom życia jeszcze się obniżył, a to mocno rezonuje z napływem turystów, którzy chętnie tam przybywają (…), pokazują, że można żyć inaczej, a mieszkańcy, ich zdaniem, są zaniedbani przez kontynentalną Francję - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski).
Sat, 12 Oct 2024 - 141 - Chińskie władzę wpompowały miliardy w giełdę. "To nie ma przełożenia na realną gospodarkę"
- Władze dokonały ogromnego zastrzyku kapitału, który trafił na rynki finansowe. Wielu ludzi się na to rzuciło. Ale to się nie przekłada na realną gospodarkę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Sun, 06 Oct 2024 - 140 - Izrael zaatakuje Iran? "Może to nastąpić w ciągu kilku godzin, wszystko jest uzgodnione z USA"
Izrael zapowiedział atak na Iran. - Może on nastąpić w ciągu kilku godzin. Operacja z całą pewnością jest uzgodniona ze Stanami Zjednoczonymi. Jeśli USA się zaangażują bardziej w ten konflikt, należy się liczyć z tym, że Irańczycy uderzą w amerykańskie bazy w regionie - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Arabii Saudyjskiej i Iraku.
Sun, 06 Oct 2024 - 139 - Bruksela walczy z wylesianiem. "Każdego roku znikają lasy o powierzchni Portugalii"
- Problem jest ogromny. Każdego roku na świecie znikają lasy, które mają powierzchnię Portugalii. Unia Europejska ma przestać się do tego przyczyniać i dawać innym przykład - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Wiktor z Greenpeace.
Sat, 05 Oct 2024 - 138 - Ofensywa Izraela w Libanie. "Żołnierze zostaną na dłużej, utworzą strefę buforową"
- Armia izraelska będzie chciała zlikwidować przygraniczne bazy, kryjówki bojowników libańskiego Hezbollahu. Prawdopodobnie żołnierze zostaną tam na dłuższy czas, tworząc strefę buforową - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Sat, 05 Oct 2024 - 137 - Wojna domowa w Sudanie. Tysiące ofiar konfliktu pomiędzy generałami
Sudan pogrążył się w wojnie domowej 15 kwietnia 2023 roku, gdy narastające napięcia między wojskiem dowodzonym przez generała Abdela Fattaha Burhana a podporządkowanymi im wcześniej Siłami Szybkiego Wsparcia, dowodzonymi przez Mohammeda Hamdana Dagalo, przerodziły się w starcia zbrojne. W Polskim Radiu 24 o przyczynach konfliktu mówił dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Sun, 29 Sep 2024 - 136 - Zełenski przedstawił w USA "plan zwycięstwa" z Rosją. Ekspert o szczegółach
- To, co Wołodymys Zełenski do Stanów Zjednoczonych przywiózł, to bardzo ambitna oferta, która ma przekonać prezydenta Joe Bidena, żeby przed końcem kadencji podjął pewne bardzo ambitne działania, które miałyby Ukrainie umożliwić zwycięstwo w tej wojnie - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Sun, 29 Sep 2024 - 135 - Sztaby Trumpa i Harris walczą o głosy. Dr Turek: mobilizacja wyborców jest kluczowa
- W działania sztabów wpleciona jest technologia, wszystko da się przeanalizować w setnych częściach po przecinku. Jest założenie, że każdy głos ma znaczenie, sztaby chwytają się każdego elementu, który może przeważyć. Co ciekawe, nie chodzi o to, żeby przechwycić wyborców drugiej strony, to bardzo często odbywa się na poziomie mobilizacji własnych wyborców - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Turek (Uniwersytet Jagielloński).
Sun, 29 Sep 2024 - 134 - Chiny testują pocisk balistyczny. "Chcieli, by świat to zobaczył"
- To sygnalizowanie po adresem Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w regionie, że Chiny są potęgą jądrową, że mają pociski balistyczne, które mogą osiągnąć terytorium USA - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt (Instytut Boyma).
Sat, 28 Sep 2024 - 133 - Atak na przywódcę Hezbollachu. "Izrael będzie chciał pójść za ciosem"
- Pytanie, jakie będą kolejne cele Izraela, czy to będzie czas na kolejne ataki w Bejrucie, czy jednak bardziej ograniczone cele. Dochodzę do wniosku, że Izrael będzie chciał pójść za ciosem, może nie na skalę operacji lądowej, ale jednak kontynuować tę bardzo z ich perspektywy skuteczną kampanię powietrzną - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wojnarowicz, ekspert Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.
Sat, 28 Sep 2024 - 132 - "Partie protestu zdobywają większość". Rośnie poparcie dla AfD i BSW w Niemczech
- Partie te nie wchodzą do mainstreamu, bo w dalszym ciągu wszystkie ugrupowania establishmentu obowiązuje umowa, zgodnie z którą z AfD nie będzie się wchodzić w żadne negocjacje koalicyjne na poziomie landowym. Ale jednak widzimy, że w kolejnych wyborach właśnie te partie protestu zdobywają większość - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Marek Cichocki z Collegium Civitas.
Sun, 22 Sep 2024 - 131 - Unia słabsza od USA. "Czeka ją powolna gospodarcza agonia"
Według raportu przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej Europie grozi gospodarcza "powolna agonia". Autorem obszernego opracowania jest były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. O słabościach unijnej gospodarki i wyzwaniach, jakie przed nią stoją, w Polskim Radiu 24 mówił dr Tomasz Makarewicz z Uniwersytetu w Bielefeld.
Sun, 22 Sep 2024 - 130 - We Francji powstanie nowy rząd? "Przed Barnierem trudne zadanie"
Premier Michel Barnier przedstawił prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi skład nowego rządu. - Szef gabinetu musi pogodzić bardzo wiele interesów. To polityk, który ma w tym ogromne doświadczenie. Był ministrem w czterech różnych resortach, dwukrotnie był komisarzem unijnym. Przed nim trudne wyzwanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Kita, publicysta "Nowego Ładu".
Sat, 21 Sep 2024 - 129 - Pagery śmierci. W Libanie wzrosła sympatia dla Hezbollahu
Po wybuchu pagerów i innych urządzeń elektronicznych w Libanie zmieniły się nastroje społeczeństwa i rządu w tym kraju. - Zdecydowanie wzrosło poczucie solidarności z Hezbollahem - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Sara Nowacka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Sat, 21 Sep 2024 - 128 - Katastrofa humanitarna w Jemenie. "Ludzie skupieni są na tym, by przeżyć"
- Nigdy nie widziałem takiej biedy, która wylewa się w mieście. To żebrzące dzieci i uchodźcy, 70 do 80 proc. ludzi żyje tam poniżej granicy ubóstwa - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Majewski (Caritas), który z Heleną Krajewską (Polska Akcja Humanitarna) komentował sytuację w ogarniętym wojną Jemenie.
Sat, 14 Sep 2024 - 127 - Kryzys demograficzny w Chinach . Prof. Góralczyk: władze wiedzą, że trzeba coś zmienić
- Chiny mają przed sobą potężne wyzwanie o charakterze demograficznym. Ekstrapolacje mówią, że gdyby obecnie notowane tendencje się zachowały, to do końca wieku zniknęłaby połowa Chińczyków, 700 mln z 1,4 mld ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 sinolog, prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego).
Sat, 14 Sep 2024 - 126 - Trudne relacje Rosja - Finlandia. "Cicha rewolucja na północy"
- Wejście Finlandii do NATO było też symbolem procesu zmian w relacjach fińsko-rosyjskich. Można to nazwać przewrotem kopernikańskim lub cichą rewolucją na północy - mówił w Polskim Radiu 24 Damian Szacawa z Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie.
Sun, 08 Sep 2024 - 125 - Alternatywa dla sojuszu z Zachodem? Turcja chce dołączyć do BRICS
BRICS to porozumienie polityczno-gospodarcze zawarte w 2009 roku przez Brazylię, Indie, Rosję i Chiny i rozszerzone w tym roku o Etiopię, Iran, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oficjalny wniosek o przystąpienie do grupy złożyła także Turcja, która – jak donosiły media – jest znużona przedłużającym się procesem akcesyjnym z UE.
Sun, 08 Sep 2024 - 124 - Estonia: likwidacja rosyjskojęzycznych szkółSun, 08 Sep 2024
- 123 - Chiny kontra Filipiny. Kolejny incydent na spornych wodach
Władze Chin i Filipin oskarżyły się wzajemnie o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. Tylko w sierpniu doszło do pięciu tego typu kolizji
Sat, 07 Sep 2024 - 122 - Wybory w landach. "Niemcy na wschodzie czują się gorsi"
Mieszkańcy wschodnich Niemiec czują się obywatelami drugiej kategorii i może mieć to związek z tym, że popierają skrajną prawicę. - Od miesięcy toczy się dyskusja mówiąca o tym, dlaczego mieszkańcy wschodnich landów czują się gorsi albo dlaczego rzeczywiście są gorzej traktowani - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Wiliński z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Zdaniem eksperta istnieje duży związek między tym faktem a rosnącym poparciem dla skrajnej prawicy we wschodnich landach.
Sun, 01 Sep 2024 - 121 - Białoruś gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą. Prof. Kozłowski: to element wojny psychologicznej
- Łukaszenka jako sojusznik Putina robi wiele, by pomagać Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie, ale moim zdaniem są pewne nieprzekraczalne granice dla wojsk białoruskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski (Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku).
Sat, 31 Aug 2024 - 120 - Ofensywa dyplomatyczna premiera Wielkiej Brytanii. "Nie ma mowy o powrocie do UE"
- Możliwości resetu z Unią Europejską są ograniczone. Komisja Europejska przynajmniej na razie zadeklarowała, że w momencie, w którym będą renegocjowane warunki umowy brexitowej w maju 2026 r., nie ma zamiaru wprowadzać większych korekt do tego porozumienia - mówił w Polskim radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute).
Sat, 31 Aug 2024 - 119 - Zakaz funkcjonowania niezależnych organizacji w Nikaragui. "To eliminowanie opozycji"
1500 organizacji pozarządowych, w tym wiele związanych z Kościołem katolickim i ewangelickim, otrzymało w tym tygodniu zakaz działalności w Nikaragui. - Wszystkie formalne i nieformalne możliwości oporu zostały wyeliminowane - mówiła w audycji "Świat 24" prof. Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Sun, 25 Aug 2024 - 118 - Kijów delegalizuje rosyjski Kościół w Ukrainie. "Wierni zagłosowali nogami"
Nastąpiła delegalizacja struktur Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Ukrainie. - Hierarchowie tych struktur wspierają Rosję, mają często podwójne obywatelstwo. Było też wiele zarzutów wobec duchownych o kolaborację - mówiła w audycji "Świat 24" Maria Piechowska, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Sun, 25 Aug 2024 - 117 - Atak Izraela na Liban. "Obie strony będą eskalować napięcie"
Izrael uderzył z powietrza na Liban i znajdujące się tam cele Hezbollahu. - Obie strony będą eskalować napięcie i to nie jest dobra informacja - mówił w audycji "Świet 24" dr Piotr Kościński, ekspert ds. międzynarodowych z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Sun, 25 Aug 2024 - 116 - Rosnąca przestępczość w Szwecji. "Wieloletnie zaniedbania"
Szwecja to kraj o najwyższym wskaźniku przemocy z użyciem broni w całej Unii Europejskiej. Skąd wziął się problem dużej przestępczości w tym kraju? Jak Szwedzi mogą mu zaradzić? Dlaczego w Szwecji brakuje policjantów? Na te pytania odpowiadał Daniel Zyśk, korespondent PAP w Sztokholmie, były wolontariusz szwedzkiej policji.
Sat, 24 Aug 2024 - 115 - Wybory w USA. Ekspert: poparcie Kennedy'ego dla Trumpa niewiele zmieni
O nastrojach w USA po decyzji Roberta F. Kennedy'ego o zawieszeniu kampanii wyborczej i udzieleniu poparcia Donaldowi Trumpowi oraz o zakończonej konwencji demokratów mówił w audycji "Świat 24" Tomasz Smura, ekspert Fundacji Pułaskiego.
Sat, 24 Aug 2024 - 114 - Sytuacja Kubie. Czy rzeczwiście jest aż tak źle?
- Podczas pandemii wyspa była zamknięta, a turystyka była jednym z głównych źródeł dochodów Kuby. Rozwiały się też nadzieje związane ze zniesieniem sankcji gospodarczych. Potężny kryzys gospodarczy narasta - mówł w Polskim Radiu 24 autor książki "Piękny mamy dzień w Hawanie" Kwaśny.
Sun, 18 Aug 2024 - 113 - Harris czy Trump? Dr Wolf: bez względu na zwycięzcę demokracja w USA nie jest zagrożona
- Dziwne jest jedynie to, że największe światowe imperium jest w stanie zaprezentować nam takich, a nie innych, relatywnie słabych kandydatów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Wolf z Berkeley College.
Sun, 18 Aug 2024 - 112 - Wenezuela pod rządami Maduro. "Jedna czwarta mieszkańców wyjechała z kraju"
- To nie pierwsza taka sytuacja w historii Wenezueli w ostatnich kilkunastu latach. To się powtarza, protesty, opozycja, która mówi, że wybory zostały sfałszowane. Niestety, do niczego nie dochodzi - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Ganczarek, latynoamerykanista, komentując sytuację po wyborach prezydenckich w Wenezueli.
Sat, 17 Aug 2024 - 111 - Rozmowy ws. Strefy Gazy. "Plan Izraela nie odbiega wiele od tego, co dzieje się obecnie, z wyjątkiem walk"
- Amerykanie, i nie tylko oni, twierdzą, że tak naprawdę jest to ostatnia szansa. Przypomnę, że tych rund rozmów było już osiemnaście i wszystkie zakończyły się fiaskiem - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Borkowski z Collegium Civitas.
Sat, 17 Aug 2024 - 110 - Polaryzacja w USA. Demokraci straszą dyktaturą Trumpa. Druga strona ostrzega przed piekłem na Ziemi
- Nie dostrzegam mechanizmu, który pozwoliłby spuścić powietrze z tego balonika. Demokraci ostrzegają przed Trumpem. Mówią, że ma zapędy dyktatorskie. Zwracają uwagę, że nie uznaje wyników wyborów. Z kolei Trump mówi, że w razie wygranej demokratów, USA staną się krajem komunistycznym, że nastanie piekło na Ziemi - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Pawłowski, politolog, autor książki "Stany Podzielone Ameryki".
Sun, 11 Aug 2024 - 109 - Panika w Stanach Zjednoczonych po załamaniu na giełdzie. Czeka nas recesja?
Na rynkach kapitałowych w ostatnich dniach panowała duża zmienność. Tydzień zaczął się od gwałtownych spadków w Japonii, a także na Wall Street. To przyczyniło się do spadków również na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. - Patrząc na dane z amerykańskiej gospodarki, wystąpienie recesji jest raczej iluzoryczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Arak, główny ekonomista Velo Banku.
Sat, 10 Aug 2024 - 108 - Tablety, paragony i macedoński trop. "Maduro znalazł niezłe wytłumaczenie"
- Dzięki elektronicznemu systemowi wyniki wyborów w Wenezueli znane były chwilę po zamknięciu lokali wyborczych 28 lipca. Tymczasem reżim Maduro ogłosił je po kilku godzinach i znalazł na to niezłe wytłumaczenie, twierdząc, że system został zhakowany przez liderkę opozycji, która koordynowała proces z... Macedonii Północnej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Sun, 04 Aug 2024 - 107 - Były ambasador rzuca nowe światło na śmierć lidera Hamasu. "Zlikwidowano najważniejszego partnera do rozmów"
- Izrael konsekwentnie eliminuje wszystkich przywódców Hamasu, a śmierć Hanijego to cios o charakterze międzynarodowym. Hanije miał powiązania i cieszył się szacunkiem m.in. w Turcji, gdzie odbyły się manifestacje i uroczystości żałobne. Prezydent Recep Erdogan osobiście składał kondolencje. To cios nie tylko w palestyńskie aspiracje, ale również w to, co dzieje się na świecie wokół konfliktu na Bliskim Wschodzie i perspektywy jakiegokolwiek politycznego rozwiązania - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP w Arabii Saudyjskiej Krzysztof Płomiński.
Sun, 04 Aug 2024 - 106 - "Jak w sensacyjnym filmie". Największa wymiana więźniów od czasów zimnej wojny
- Scenariusz przypominał film sensacyjny, ale nie był fikcyjny. Osoby, które poddane zostały wymianie ze strony rosyjskiej, usłyszały wcześniej fałszywe zarzuty, które pozwalały ich więzić. Część z nich celowo skazano, by wymienić na tych, na których szczególnie zależało Putinowi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito.
Sat, 03 Aug 2024 - 105 - Sytuacja na Bliskim Wschodzie. "Izrael chce negocjować z jak najsłabszym przeciwnikiem"
- Izrael nie rezygnuje z negocjacji z Hamasem. Chce je jednak prowadzić na swoich warunkach, z jak najsłabszym przeciwnikiem. W negatywnym scenariuszu negocjacje zakończą się fiaskiem i osiągnięcie zawieszenia broni w Strefie Gazy nie będzie na razie możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Sat, 03 Aug 2024 - 104 - Wybory w USA. Ekspert: może będzie to prezydent czasu wojny
- Głównodowodzący armii Wielkiej Brytanii powiedział, że w ciągu trzech lat może dojść do dużej, w domyśle, globalnej wojny - mówił w audycji "Świat 24" Tomasz Grzywaczewski. Dziennikarz stwierdził, że kandydaci na prezydent USA zdają sobie sprawę z tego, że mogą pełnić w tym czasie władzę.
Sun, 28 Jul 2024 - 103 - Zwiększa się problem głodu na świecie. Nowe dane zatrważają
- W Afryce głód dotyka około 20 proc. populacji, a w Azji 8 proc. - mówił w audycji "Świat 24" Jan Bratkowski z UNICEF Polska. Jak tłumaczył, w Afryce goduje co 5 osoba.
Sun, 28 Jul 2024 - 102 - Strategia wyborcza Kamali Harris. Ekspert: będzie zbieżną z tą, którą prezentował Joe Biden
- Kamala Harris, jako obrończyni rządów prawa, będzie stosowała narrację obrony demokracji USA - mówił w audycji "Świat 24" prof. Piotr Kimla z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Sun, 28 Jul 2024 - 101 - Wybory w Wenezueli. Ekspert: obecny prezydent wykorzystuje publiczne urzędy, by pozbyć się opozycji
Wenezuelczycy w niedzielę będą wybierać prezydenta i gdyby te wybory przebiegły w pełni uczciwie, wygrałby je kandydat opozycji. - Obecny przywódca wyeliminował z możliwości ubiegania się o stanowiska większość czołowych przywódców opozycji - mówi w audycji "Świat 24" Jacek Hinz, były ambasador Polski w Wenezueli.
Sat, 27 Jul 2024 - 100 - Po konwencji w Milwaukee. "Trump zdominował republikanów"
- Wiemy, że Donald Trump w ostatniej chwili zmienił treść przemówienia na konwencji w Milwaukee. On jako ten, który ocalał z zamachu, chciał pokazać siebie w innym kontekście - jako ten, który zjednoczy Amerykanów, targanych nie tylko niepokojami, ale też przemocą, która jest zupełnie realna - mówiła w audycji "Świat 24" prof. Małgorzata Zachara-Szymańska, amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Sun, 21 Jul 2024 - 99 - Komunistyczna Partia Chin po III Plenum. Ekspert: będą mocniej kontrolować społeczeństwo
W Pekinie zakończyło się III Plenum Komunistycznej Partii Chin. To organizowane co 5 lat spotkanie za zamkniętymi drzwiami. Członkowie partii mieli za zadanie wypracować strategię uporania się z wyzwaniami Państwa Środka. O sprawach omawianych na plenum i o chińskich problemach mówił w audycji "Świat 24" dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich, autor bloga "Za Wielkim Murem".
Sun, 21 Jul 2024 - 98 - Dr Maciej Kawecki: jesteśmy skrajnie uzależnieni od gigantów technologicznych
5000 odwołanych lotów, niedziałające metro w Waszyngtonie, problemy z obsługą pacjentów w Wielkiej Brytanii, utrudnienia w działaniu kontenerowego terminalu w Polsce - to tylko niektóre ze skutków globalnej awarii Microsoftu. O tym, czy warto stawiać na wspólne rozwiązania technologiczne mówił dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
Sat, 20 Jul 2024 - 97 - Ukraina rekrutuje więźniów. "To niewielka liczba, nie będzie gamechangerem"
- Przede wszystkim jest kwestia braku woli politycznej, by przeprowadzić szeroką mobilizację w społeczeństwie. Ta furtka otwarta dla więźniów jest próbą łatania dziur. Ukraina ma cały czas duży potencjał mobilizacyjny, ludzie na Ukrainie są, zwłaszcza młodzi. Ich po prostu trzeba chcieć objąć mobilizacją - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Ber (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Sun, 14 Jul 2024 - 96 - USA: Czy Michelle Obama zastąpi Joe Bidena?
- Jeśli Michelle Obama zgodzi się kandydować z ramienia Demokratów na prezydenta USA, to sondaże i sponsorzy są po jej stronie - mówił w Polskim Radiu amerykanista Marcin Wojciechowski.
Sun, 07 Jul 2024 - 95 - Kłopoty Boeinga. Czy gigant z USA upadnie?
- Boeing przetrwa. Pytanie tylko w jakiej kondycji i jaka będzie opinia o samolotach koncernu? -mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki ze "Skrzydlatej Polski". Resort sprawiedliwości USA ma wnieść oskarżenia karne przeciwko koncernowi Boeing. W katastrofach samolotów 737 Max zginęło łącznie 346 osób.
Sun, 07 Jul 2024 - 94 - Echa wizyty Orbana w Moskwie. "Dług wobec Putina"
- Premierowi Węgier chodzi o grę polityczną, chce podnieść status swojego kraju. Korzysta przy tym z faktu przewodnictwa Węgier w UE. Nie można wykluczać, że wizyta Viktora Orbana w Moskwie jest po części spłatą długu zaciągniętego przez Węgry w kontekście tzw. pogłębionych relacji rosyjsko-węgierskich w postaci tańszych surowców energetycznych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Sat, 06 Jul 2024 - 93 - Nowy prezydent Iranu. Kim jest Masud Pezeszkian?
- Nad Masudem Pezeszkianem ciążą duże oczekiwania społeczne, choć w irańskich warunkach prezydent nie jest w stanie swobodnie kreować polityki i musi liczyć się opinią najwyższego przywódcy ajatollaha Ali Chameneiego. Będzie musiał się też borykać z konkurencją ze strony irańskiego parlamentu - mówił w Polskim Radiu 24 iranista Marcin Krzyżanowski.
Sat, 06 Jul 2024 - 92 - Ultraortodoksyjni Żydzi w armii? "Społeczeństwo ma ich dość"
- Od wszystkim wojen, które toczy Izrael było poczucie rażącej niesprawiedliwości w kraju, ponieważ zwykły obywatel musiał narażać swoje życie na wojnach, a ultraortodoksyjni Żydzi byli wyjęci spod prawa - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Borkowski, dziennikarz, znawca Bliskiego Wschodu.
Sun, 30 Jun 2024 - 91 - Wybory w Iranie. "Społeczeństwo nie ma już nadziei na poprawę"
- Irańczycy wiedzą, że nieważne, kto wygra, to i tak będzie kontrolowany przez głębokie państwo - powiedział w Polskim Radiu 24 o wyborach w Iranie Łukasz Przybyszewski z Abhaseed Foundation Fond.
Sat, 29 Jun 2024 - 90 - Zjednoczenie Narodowe walczy o władzę we Francji. "To partia postfaszystowska"
- Zjednoczenie Narodowe to partia postfaszystowska. We Francji mamy do czynienia z procesem, który nazywa się dediabolizacją. Z procesem zmiany wizerunku. Marine Le Pen zrobiła wszystko, żeby zmienić swój polityczny wizerunek za wyjątkiem zmiany nazwiska - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Giełzak, pisarz i publicysta.
Sun, 30 Jun 2024 - 89 - Debata Bidena z Trumpem. "Obecny prezydent miał dobre warunki, ale wypadł słabo"
- Biden przygotowywał się do tej debaty. Biorąc pod uwagę wszystkie podjęte kroki, które miały sprawić, żeby dobrze wypadł, to wypadł słabo, jeśli nie źle - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Renata Nowaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Sat, 29 Jun 2024 - 88 - Pielgrzymka do Mekki. Największe masowe zgromadzenie na świecie
Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów.
Sun, 23 Jun 2024 - 87 - Bambusowa dyplomacja Wietnamu. Wizyta Putina w Hanoi
Wietnam prowadzi neutralną politykę zagraniczną, nazywaną "dyplomacją bambusową" ze względu na elastyczność. Nie potępił rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale stara się też utrzymywać dobre stosunki z USA i UE. - Wizyta Putina w Hanoi potwierdza możliwości Wietnamu współpracowania ze wszystkimi mocarstwami. Natomiast Rosji pomaga wychodzić z międzynarodowej izolacji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Zaremba z Uniwersytetu Łódzkiego.
Sun, 23 Jun 2024 - 86 - Nowy globalny porządek. "Znajdujemy się w środku procesu"
- Pandemia przyspieszyła procesy. Zaczęły się jednak wcześniej, gdy Amerykanie ugrzęźli w wojnie z terrorem, skupili się na regionie szerszego Bliskiego Wschodu. Natomiast polityka zachodnich wielkich koncernów była taka, że w pogoni za łatwym zyskiem przesunięto dużą część produkcji głównie do Chin. Chińczycy to wykorzystali. Rozbudowali potencjał produkcyjny i stali się warsztatem świata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute.
Sun, 23 Jun 2024 - 85 - Echa traktatu Putin - Kim Dzong Un. Pietrewicz: Rosja jest w potrzebie
- Przez ostatnie dwa lata Korea Północna uzasadniła swoją przydatność. W oczach Władimira Putina pokazała się jako wiarygodny partner. Nie tylko politycznie, ale też sprzętowo wspiera Rosję w agresji na Ukrainę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Sat, 22 Jun 2024 - 84 - Niedoświadczeni wspinacze na Evereście. Michał Leksiński: piekielne zagrożenie
- Wchodzenie na najwyższą górę świata bez doświadczenia to czyste szaleństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 alpinista i podróżnik Michał Leksiński. - W tym sezonie na Evereście słyszy się, że w bazie są osoby szkolone z zakładania raków. To gruba przesada - dodał.
Sun, 16 Jun 2024 - 83 - The Line, czyli megaprojekt na pustyni. Dudzińska: jakaś część budynku na pewno powstanie
- Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak duże będzie to, co uda się zrealizować w miejsce The Line, ale przy tak szerokiej kampanii Arabia Saudyjska nie może pozwolić sobie na porażkę. Jakaś część tego budynku na pewno powstanie - powiedział w Polskim Radiu 24 reportażystka Anna Dudzińska.
Sun, 16 Jun 2024 - 82 - Pytania o przyszłość wojny w Ukrainie. Jakub Ber: największym problemem są ludzie
- Od przygotowania żołnierzy wcielanych teraz do szeregów ukraińskiej armii zależy bardzo dużo w perspektywie 2025 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert OSW Jakub Ber pytany o sytuację na froncie wojny w Ukrainie. - Kluczowym pytaniem jest, jaki poziom będą oni prezentowali, czy będzie im się chciało walczyć i będzie wysokie morale, czy też dojdzie do kryzysu w perspektywie miesięcy - dodał.
Sun, 16 Jun 2024 - 81 - Armenia porzuci rosyjską organizację? Maciej Musiał: Moskwa nie wywiązuje się z deklaracji
- Armenia jest świadoma tego, że w przypadku konfliktu z Azerbejdżanem, to jemu będzie sprzyjała większość krajów regionu. Jest to więc dziwna sytuacja, gdy poszczególni członkowie OUBZ sympatyzują z krajem spoza tej struktury, niż z państwem będącym jej członkiem - powiedział w Polskim Radiu 24 członek redakcji portalu Mówiąc Wprost, współpracownik Centrum Badań nad Państwowością Rosyjską Maciej Musiał komentując przyszłość Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
Sat, 15 Jun 2024 - 80 - Ukrainę czeka wielka rewolucja. "Potrwa dekady"
- Nie wiem, czy będzie mi dane dożyć momentu, w którym o Ukrainie będzie można mówić że jest państwem o standardach zbliżonych do krajów UE - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego komentując sprawę odbudowy Ukrainy. - Władze będą zmuszone przedstawić program zmian we wszystkich dziedzinach funkcjonowania państwa, określić skalę zniszczeń, a dopiero potem oszacować środki mające zaspokoić potrzeby tego państwa na drodze rozwoju - podkreślił.
Sat, 15 Jun 2024 - 79 - Pierwsza kobieta w fotelu prezydenta Meksyku. Kim jest Claudia Sheinbaum?
Claudia Sheinbaum została pierwszą kobietą, która obejmie urząd prezydenta Meksyku. Jest naukowcem i aktywistką. W przeszłości pracowała w zespole, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Rodzina Sheinbaum wyemigrowała do Meksyku z Litwy i Bułgarii.
Sun, 09 Jun 2024 - 78 - Wybory w Indiach. Żółta kartka dla premiera Narendry Modiego
Wybory w Indiach trwały sześć tygodni, uprawnionych do głosowania było prawie 970 mln ludzi, a wygrała je koalicja skupiona wokół Indyjskiej Partii Ludowej (BJP). Jej lider Narendra Modi zostanie prawdopodobnie premierem trzeci raz z rzędu, ale jego mandat będzie słabszy niż w poprzedniej kadencji. - Indusi oczekują realnych zmian, poprawy warunków życa - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i znawca Indii Marek Rabij.
Sun, 09 Jun 2024 - 77 - Problem imigracji do USA. Wyborcza licytacja na obietnice
Kryzys na południowej granicy i imigracja to jedne z najgorętszych kwestii kampanii prezydenckiej w USA. Prezydent Joe Biden wydał rozporządzenie, które przewiduje, że w wypadku gwałtownego wzrostu liczby przekroczeń granicy, zatrzymani będą odsyłani z powrotem do Meksyku.
Sat, 08 Jun 2024 - 76 - Chiny nie zwalniają w podboju kosmosu. "Są liderami na równi z Amerykanami"
Kapsuła chińskiej sondy kosmicznej Chang'e-6 pomyślnie wylądowała na ciemniej, niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. - Chiński program kosmiczny trwa od lat 50. XX wieku, ale tempa nabrał w latach 90. Z roku na rok dowiadujemy się o postępach. Obecnie Chińczycy są liderami na równi z Amerykanami. Wybudowali nawet własną stację kosmiczną - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Marcin Jacoby z Zakładu Studiów Azjatyckich SWPS.
Sat, 08 Jun 2024 - 75 - Wojna w Ukrainie. Szczyt pokojowy w Szwajcarii będzie przełomem?
- Seria porażek dyplomatycznych doprowadziła do wybuchu wojny w Ukrainie, ale dyplomacja w formie szczytu pokojowego może tę wojnę zakończyć - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na forum bezpieczeństwa w Singapurze.
Sun, 02 Jun 2024 - 74 - Protesty w Armenii. "Wygląda na to, że nie będzie ostudzenia nastrojów"
- Protesty czasami mają bardzo dużą frekwencję, a czasami są bardzo znikome. Natomiast momentami manifestujący ocierają się o granicę prawa. Wygląda na to, że nie będzie ostudzenia nastrojów - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Ochman z portalu KierunekKaukaz.pl.
Sun, 02 Jun 2024 - 72 - Sytuacja dzieci podczas wojen. "To konflikty dorosłych, ale cierpią w nich najmłodsi"
Jedno na pięcioro dzieci na świecie albo jest w strefie konfliktu zbrojnego, albo z niego ucieka. Dotyczy to około 400 mln dzieci na świecie.
Sat, 01 Jun 2024 - 71 - Ruszyła kampania wyborcza przed wyborami w Wielkiej Brytanii
Wyborcze przyspieszenie na Wyspach Brytyjskich. Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu, a premier Rishi Sunak zapowiedział, że wybory odbędą się 4 lipca.
Sun, 26 May 2024 - 70 - Argentyna po pół roku "terapii szokowej". Rządy Javiera Milei
Minęło sześć miesięcy nowego prezydenta Argentyny Javiera Milei. Polityk postawił sobie za cel okiełznanie inflacji w kraju, która na początku 2024 roku przekroczyła poziom 200 proc.
Sun, 26 May 2024 - 69 - Napięcia Chiny-Tajwan. "Pekin nie akceptuje koncepcji dwóch państw"
Rozmowa o Tajwanie jako niezależnym państwie jest dla Pekinu nie do zaakceptowania - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Pyffel, ekspert ds. Chin. Rośnie napięcie między tymi krajami, a w Chinach pojawia się oczekiwanie rozwiązania problemu.
Sun, 26 May 2024 - 68 - Wybory parlamentarne w Chorwacji. Ekspertka: krajobraz polityczny się zmienia
- Wygrała ta sama partia, która w ostatnim dziesięcioleciu przez większość czasu rządziła krajem, ale było to zwycięstwo z mniejszą przewagą - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Wojtaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Sat, 25 May 2024 - 67 - Wybory w Macedonii Północnej. Ekspertka: społeczeństwo negatywnie oceniło rządy socjaldemokratów
- Siedem ostatnich lat rządów socjaldemokratów było negatywnie oceniane przez macedońskie społeczeństwo - mówiła w Polskim Radiu 24 o wyborach w Macedonii Północnej prof. Agata Domachowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ekspertka Instytutu Europy Środkowej.
Sat, 25 May 2024 - 66 - Jakie będą konsekwencje wojny handlowej USA - Chiny?
Prezydent USA Joe Biden ogłosił pakiet gwałtownych podwyżek ceł na szereg chińskich towarów importowanych, w tym pojazdy elektryczne, chipy komputerowe i produkty medyczne. Podwyżki dotyczą importu z Chin wartego 18 miliardów dolarów.
Mon, 20 May 2024
Podcast simili a <nome>
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Altri podcast di Notizie e Politica
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Radio Wnet Radio Wnet
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- TOK FM Select TOK FM
- Stan Wyjątkowy Onet
- Puls Tygodnia Dla Dorosłych Radiowcy Bez Cenzury
- Układ Otwarty. Igor Janke zaprasza Igor Janke
- Dział Zagraniczny Maciej Okraszewski
- Popołudniowa rozmowa w RMF FM RMF FM
- OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich Ośrodek Studiów Wschodnich
- Za Rubieżą. Historia i polityka Miłosz Szymański
- Na Podsłuchu - Niebezpiecznik.pl NIEBEZPIECZNIK.pl
- Global News Podcast BBC World Service
- Эхо Москвы Feed Master by Umputun
- Dwie lewe ręce Dwie Lewe Ręce
- Strefa Wpływów Polskie Radio S.A.
- 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET Radio ZET
- Podejrzani politycy Radio ZET