Podcasts by Category

Музика розкаже

Музика розкаже

Urban Space Radio

Фрейлекс, хора і хайтарма — можливо, ви чуєте ці екзотичні слова вперше. Це назви танців різних народів, які століттями живуть поруч із українцями та зберегли свої музичні традиції. Про що співають греки Надазовя? На яких музичних інструментах грають болгари Бессарабії? Чому в українській музиці ми можемо почути єврейські мотиви?

12 - Музика розкаже — Горюни
0:00 / 0:00
1x
  • 12 - Музика розкаже — Горюни

    Цей останній епізод подкасту «Музика розкаже» про горюнів. Є багато суперечок про походження горюнів. Одні сходяться на тому, що горюни — це російський субетнос, хтось каже, що це автохтонне населення ще з домонгольських часів, хтось наполягає на тяглості з білоруським етносом через значну кількість білоруських слів у горюнській говірці. У будь-якому разі горюни і їхня музика — дуже цікаве явище. Слухайте архаїчні зразки співочої традиції горюнів з села Линове, що в Сумській області. Там і в декількох сусідніх селах недалеко від Путивля ще досі живуть горюни. Співає Скворцова Тетяна Іллічівна 1941 року народження. Також у цьому епізоді використано два записи з платівки «Песни села Линово» , що випустила фірма «Мелодія» 1982 року.

    Wed, 27 Oct 2021 - 29min
  • 11 - Музика розкаже — Румуни

    Закарпаття славиться своєю мультиетнічністю. Один із помітних етносів у музичному світі Закарпаття — це румуни. Вони населяють Мараморощину, де живуть вже більше 600 років. Тут і досі можна почути і побачити румунську мову. Окрім мови також збереглася і музика. Хоча музикантів, що пам'ятають і грають давню румунську музику мало. Один з таких є скрипаль із Солотвина, який зветься Іван Шімон. Він разом з синами Іваном та Юрієм продовжує музичну традицію. Іван грає на зонґорі, а Юрій — на «добі» або ж барабані. Всього три інструменти, однак кожен з них має свою особливість. Дізнавайтеся більше про ці інструменти та їх звучання вже у цьому епізоді. Окрім танцювальної музики, яку грає родина Шимонів, на Мараморощині можна також почути звуки трумбети. Це інструмент за формою і звуком ідентичний до відомої гуцульської трембіти. Лише трумбети останнім часом роблять переважно з бляхи. Послухайте цей епізод і вгадайте собі, яку іншу музичну традицію нагадує ця румунська музика!

    Wed, 20 Oct 2021 - 24min
  • 10 - Музика розкаже — Роми

    Роми живуть в Україні вже більше 500 років. За цей час у різних ромських груп сформувалися свої діалекти та музичні традиції. Зараз ромська музика, так само як багато інших етнічних музичних традицій, обросла міфами і стереотипами. Більшість пісень, що відомі як «циганський романс» і які досі можна почути в Україні від ромів, є витвором російської салонної культури. А де шукати справжню ромську музику або принаймні музику, що не піддалася впливу з півночі? Разом з Валерієм Сухомлиновим намагаємося віднайти традиційну ромську музику в Україні. Слухайте цей епізод і відкривайте для себе нову ромську музику. У цьому епізоді також використані записи з кінофільмів: Табір іде в небо, 1975 Вулиця-вдова, 1991 А також записи Шона Вільямса та Василя Довганича.

    Wed, 13 Oct 2021 - 28min
  • 9 - Музика розкаже — Євреї

    Євреї живуть на українських землях вже дуже багато століть. За цей час утворилася самобутня культура зі своїми музичними традиціями та мовою їдиш. Однак ХХ століття з війнами та голокостом майже повністю винищило єврейський світ разом з його носіями. Більшість тих, хто вижив - поступово мігрували. Тож недивно, що зараз в Україні єврейську традиційну музику можна почути переважно на святкування Рош га-Шана в Умані, а також у інших невеликих містечках, куди з’їжджаються хасиди з усього світу. Попри це, багато єврейської музики лишилося в архівах – звідти і можемо почути єврейську традиційну музику з України. У цьому епізоді слухайте: - записи з найбільшого фоноархіву у світі із записами єврейської музики на воскових валиках; - історію про знахідку касети із піснями їдиш, яку записав український фольклорист Євген Єфремов від єврейської співачки у Києві наприкінці 1980-х років.- історію про знахідку касети із піснями їдиш, яку записав український фольклорист Євген Єфремов від єврейської співачки у Києві наприкінці 1980-х років. - музику, яка спільна для українців та євреїв на Поділлі, а також пісні, які співають на святкуванні нового року хасиди в Умані. Музика використана у цьому епізоді: - записи a nign та skotshne з диску «The Historic Collection of Jewish Music 1912-1947. Volume 1 (2001)» видані за підтримки Національної бібліотеки України ім. В.Вернадського, Інституту проблем реєстрації інформації НАН України. - записи танців шер та фрейлехс у виконанні Державного ансамблю єврейської народної музики УССР, з платівки 1937 року.

    Wed, 06 Oct 2021 - 26min
  • 8 - Музика розкаже — Албанці

    Поряд з болгарами та гагаузами, на півдні Одеської області, проживають також албанці. Їхні предки заснували там лише одне село, але вже більше двох століть там живуть, і розмовляють албанською. Це село Каракурт у Болградьскому району. Цей заключний епізод про музику Південної Бессарабії записаний під час святкування 210 річниці цього села. Там можна було почути різну музику: болгарську, молдавську, гагаузькі і албанську. Однак останньої збереглося небагато — албанські музиканти грають музику сусідів. Пояснити цьому причину важко: можливо, музикантів було не надто багато, щоби зберегти репертуар, можливо, перипетії ХХ століття по-троху зітерли музику предків. Однак це явище вартує уваги, адже албанці грають музику по-своєму. І в цьому інтерес. Тож слухайте каракуртську музику та розповіді від музикантів із албанського села: Саксофоніст та гармоніст Михайло Русінський, який вже має майже 80 років і сім десятків років грає музику. Гармоніст і барабанщик Іван Младінов, який гаряче розповідає про своє музичне життя і спогади. Слухайте епізоди про музику болгар та гагаузів. І шукайте схоже або навпаки.

    Wed, 29 Sep 2021 - 25min
Show More Episodes