Podcasts by Category
Marzenia - od tego wszystko się zaczyna. Nie bójmy się ich mieć. Zaryzykowałeś marząc? Ten program jest dla Ciebie. Jeśli jednak nie, chodź z nami. Nasi bohaterowie opowiedzą o miejscach, pasjach, które jak się okazuje, mogą być w zasięgu ręki - wystarczy sięgnąć. Udowodnimy, że z przygód nie warto rezygnować. Niezależnie jak nasi goście poznają świat, na nogach, kołach czy z lotu ptaka. Zaprasza Agata Zalewska.
- 178 - Podróże małe i duże - Państwowe Muzeum na Majdanku
To będą podróże bliskie i dalekie jednocześnie: do wyjątkowego miejsca i przez historię.
Na przełomie października i listopada 1944 roku, niespełna trzy miesiące po likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, na jego terenie powstało pierwsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej. W przyszłym tygodniu Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi jubileusz 80-lecia działalności. Z tej okazji w audycji Radia Lublin powiemy o jego początkach, o ludziach, którzy najpierw intuicyjnie, z pasją, a potem zawodowo, ale wciąż z wielką pasją i oddaniem budowali i tworzą to muzeum. Pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku powiedzą m.in. o zachowanych dokumentach i artefaktach, o więźniach Majdanka i pielęgnowaniu pamięci, o poświęceniu i misji. Będzie także o edukacji, dotarciu do młodych, wolontariacie i o... Twitterze/X.
Zapraszamy też na obchody jubileuszu 80-lecia działalności muzeum.
Agnieszka Krawiec.
Sun, 20 Oct 2024 - 49min - 177 - Podróże małe i duże - Świat z perspektywy rowerowego siodełka
Jak świat wygląda z perspektywy rowerowego siodełka? Opowiada o tym Kamil Knapczyk, podróżnik, kolarz, propagator kolarstwa. Odwiedził ponad 80 krajów na świecie, z czego znaczną część pokonał, jadąc rowerem. Do Lublina co prawda przyjechał pociągiem, ale podczas festiwalu „Przez świat. Spotkania z podróżą” opowiadał o ubiegłorocznej wyprawie rowerowej przez Saharę. Przejechał wtedy ponad cztery tysiące kilometrów – w 33 dni. O Afryce z perspektywy rowerzysty, o wszechobecnym piasku, serdeczności ludzi i… guźcu pustynnym opowiada Kamil Knapczyk.
Agnieszka Krawiec, zapraszam.
Sun, 17 Nov 2024 - 48min - 176 - Podróże małe i duże - Spacer szlakiem niepodległościowym w Lublinie
Zabierzemy słuchaczy na spacer szlakiem niepodległościowym w Lublinie. Poznamy historię kilkunastu miejsc, które go tworzą. Pałac Lubomirskich, Dwa Pomniki Nieznanego Żołnierza, Kino Corso na tysiąc miejsc - najbardziej eleganckie kino przedwojennego Lublina, gdy przemawiał w nim Józef Piłsudski, wypełniło się do ostatniego miejsca. Raut po bitwie pod Jastkowem z 1915 roku odbył się w hotelu „Janina”, ale wspomnimy oczywiście Hotel Victoria z apartamentem marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod hotelem Victoria zebrał się wówczas tłum, salutował mu marszałek Józef Piłsudski stojący na balkonie.
Na historyczny szlak niepodległościowy w cyklu „Podróży małych i dużych” zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 10 Nov 2024 - 1h 13min - 175 - Podróże małe i duże w KrasnymstawieSun, 27 Oct 2024 - 1h 02min
- 174 - Podróże małe i duże - Szlaki greenways
Szlaki greenways, to trasy dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, tworzone wzdłuż rzek, historycznych tras handlowych, naturalnych korytarzy przyrodniczych i kolei. Są to wielofunkcyjne szlaki służące niezmotoryzowanym formom transportu, podróżowania i promocji zdrowego stylu życia – rowerowe, piesze, biegowe, rolkowe, wodne, konne, narciarstwa biegowego, etc. Greenways tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu, zachowania dziedzictwa kulturowego, rozwoju turystyki przyjaznej dla środowiska i zrównoważonego transportu. Zielone szlaki odpowiadają na potrzeby zarówno mieszkańców, jak i zwiedzających oraz wnoszą pozytywny wkład w ożywianie lokalnej gospodarki i pobudzanie przedsiębiorczości w regionach. Zabierzemy radiosłuchaczy na szlak GreenWays pod nazwą: "Dziedzictwo Wschodu" wraz z Lokalnymi Grupami Działania działającymi na tym szlaku turystyczno-krajoznawczym.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 13 Oct 2024 - 1h 11min - 173 - Podróże małe i duże - W Singapurze, Tajlandii i na Sardynii
Najpierw udamy się do Singapuru. Potem do Tajlandii. Zostaniemy na kilkanaście lat w Azji, aby przeprowadzić się na... Sardynię.
Naszą przewodniczką jest Oksana Agnieszka Żendarska, na co dzień ekspertka ds. nieruchomości za granicą, miłośniczka podróżowania, która od lat łączy pracę z podróżniczą pasją. Była w ponad 70 krajach świata, a nam opowie m.in. o tym, czym urzekło ją lotnisko w Singapurze, o roli domku dla duchów i o raju dla surferów. O tym, że nieruchomości w Hiszpanii wcale nie muszą być atrakcyjnym kąskiem, też rozmawiamy.
Sun, 06 Oct 2024 - 46min - 172 - Podróże małe i duże - Szlakiem lubelskich lekarzySun, 29 Sep 2024 - 1h 01min
- 171 - Podróże małe i duże - Chiny bardziej i mniej znaneSun, 22 Sep 2024 - 46min
- 170 - Podróże małe i duże na Roztoczu
Roztocze to kraina, która przenosi w czasie i przestrzeni, kultywuje tradycje oraz odtwarza świat naszych przodków. Jest ewenementem kulturowym na skalę Europy, drewniane budownictwo, reliktowe gatunki zwierząt, zabytkowe młyny, browary, kościoły, cerkwie i synagogi. Roztocze samo w sobie jest także wyjątkowym rezerwatem przyrody na czele z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Na ten szlak od Zamościa po Zwierzyniec wyruszyliśmy z przewodnikiem Wojtkiem Łosiewiczem.
Sun, 15 Sep 2024 - 48min - 169 - Kulinarne Podróże małe i duże
Czy kulinaria mają moc promocji danego miejsca i regionu? O tym Agnieszka Krawiec rozmawia z dr Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, antropolożką jedzenia, orientalistką, kierowniczką Food Studies na Uniwersytecie SWPS i autorką książek. Będzie o podróżach kulinarnych, a skosztujemy między innymi japońskich słodyczy i tradycyjnych potraw szwedzkich czy norweskich.
Sun, 08 Sep 2024 - 52min - 168 - Podróże małe i duże - Zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną
Zaprosimy słuchaczy na zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej "Piwnicy pod Fortuną". Będzie to opowieść o siedemnastowiecznym Lublinie. Piwnica pod Fortuną to niewielkie pomieszczenie ozdobione w XVII wieku dekoracjami z książki „Emblemata Saecularia”. Ten zbiór emblematów i jednocześnie sztambuch stał się inspiracją dla twórcy naszych wyjątkowych malowideł. Mimo upływu czasu ukazane tu sceny są nadal aktualne. Ich ponadczasowe treści łączą przeszłość z teraźniejszością i pozwalają zobaczyć świat dawnych mieszczan.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 01 Sep 2024 - 1h 10min - 167 - Podróże małe i duże - Z wizytą w Wietnamie i Kambodży
Smak zupy pho i zapach kamfory, uliczny gwar i kontrasty – do Wietnamu i Kambodży zabiera nas Anna Skrzypek-Woźniacka, neurologopedka, rekonstruktorka historyczna i miłośniczka podróżowania. Będzie o pysznej, słodko-kwaśnej kuchni ulicznej, ale i najdłuższej kolejce linowej, oszałamiającej naturze i…historii, edukacji oraz nierównościach społecznych.
Wspólnie z gościem zaprosimy też na facebookowy profil „Kobiety w drodze”.
Sun, 25 Aug 2024 - 49min - 166 - Podróże małe i duże - Opowieść o górach, podróżach i wycieczkach z dzieckiem
Do wspólnej radiowej podróży zaprosiliśmy podróżującą i blogującą rodzinę: mynaszlaku.pl. To będzie opowieść o górach, podróżach i wycieczkach z dzieckiem. Nasi goście to: Angelika i Mateusz Grzegorzek - para, która kocha podróżować i wędrować po Polsce. Prowadzi bloga i podróżuje już ponad 12 lat. Razem z 6-letnim dzieckiem przeszli ponad 280 górskich szlaków. W rozmowie wskażemy opisy górskich szlaków, atrakcje turystyczne i ponad 870 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Polsce, a także porady, inspiracje i pomysły na wypady.
Sun, 18 Aug 2024 - 1h 06min - 165 - Podróże małe i duże - Rodzinne podróże
Maria Wielgosz-Matuła – „biegająca prawniczka”, jak o sobie mówi, a w rzeczywistości – górska biegaczka wyczynowa (w rankingu posiada obecnie Poziom zaawansowany B). Przez wiele lat biegała z psem, niemniej aktywna była także podczas ciąży, a tuż po narodzinach synka nie przerwała swoich pasji biegowych i… podróżniczych. Z niemowlęciem na rękach (i psem) zwiedziła włoskie Dolomity, Alpy Austriackie, a nawet lodowiec… Była to podróż: „Przez Europę z dzieckiem i psem” w pierwszych miesiącach życia synka – opowiada Maria Wielgosz-Matuła wraz z mężem i kilkuletnim synkiem w naszej radiowej "Podróży małej i dużej" po polskich i europejskich górach.
Na spotkanie z aktywnie podróżującą rodziną zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 04 Aug 2024 - 1h 13min - 164 - Podróże małe i duże - O Legendach Dawnego Zamościa
Fryderyk Kierepka będzie naszym gościem, to przewodnik po Roztoczu i Zamościu, pilot wycieczek krajowych, wychowawca animator, ale przede wszystkim autor zbiorów legend z naszego regionu. Na antenie prezentowaliśmy już jedną z książek tego autora: „Opowieści z Roztocza. Na tropie legend i historii”, a teraz zaprezentujemy nowość: „Legendy dawnego Zamościa”.
Czytając te opowieści Fryderyka Kierepki, mamy szansę odbyć fascynującą podróż po Roztoczu i jego niezwykłych krainach. Znajdziemy się w świecie magii, nadprzyrodzonych zjawisk, duchów leśnych. Napotkamy na swojej drodze złośliwe czarty. Powędrujemy po wzgórzach, lasach, opuszczonych gościńcach. Odwiedzimy miasto z pogromczynią wilków, zakątki Twierdzy Zamość.
Na literacką podróż zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 21 Jul 2024 - 1h 13min - 163 - Podróże małe i duże - Wszystko co chciałbyś wiedzieć o Francji
Kierunek: Francja. Naszym przewodnikiem będzie Marcin Kania, dyrektor Hotelu Wieniawski, prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, który od lat bywa we Francji i kraj ten zjechał wzdłuż i wszerz. Opowie nie tylko o słynnych zamkach nad Loarą, które poza zabytkami mają zupełnie współczesne, ale nawiązujące do historii, escape roomy i place zabaw, ale i o mniej oczywistych atrakcyjnych miejscach Francji, jak Gouffre de
Padirac, czyli jaskinia w regionie Oksytania, albo pobliskie miasteczko Rocamadour.
Marcin Kania podpowie, gdzie można wypocząć od rodziny, albo dokąd się z rodziną udać, by zapewnic dzieciom wiele atrakcji.
Francja słynie też ze swojej kuchni i o tym również porozmawiamy.
Niedziela, tuż po 12:00. Agnieszka Krawiec, zapraszam.
Sun, 14 Jul 2024 - 55min - 162 - Podróże małe i duże - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – cykliczna impreza, której zadaniem jest promowanie kultury ludowej i folkloru - nie może tam zabraknąć radiowych turystów zwiedzających region w ramach programu "Podróże małe i duże".
Oprócz występów na scenie imprezie towarzyszy klub festiwalowy, warsztaty oraz jarmark. Podczas 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą coroczny konkurs o nagrodę „Baszty”, targi rękodzieła ludowego, warsztaty, potańcówki, klub festiwalowy i koncerty zespołów, ale także wręczenie po raz pierwszy nagrody Radia Lublin im. red. Bogumiły Nowickiej za promowanie tradycji i kultury ludowej, która ma być wręczana podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Do zobaczenia na roztańczonym kazimierskim rynku i do usłyszenia na radiowej antenie, mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 23 Jun 2024 - 59min - 161 - Podróże małe i duże - Spacer po Dzisiątej
Co wiemy o dzielnicy Dziesiąta? Które miejsca są ważne dla mieszkanek i mieszkańców? Jakie wspomnienia utkwiły w ich pamięci i jakie rodzą się marzenia związane z tą dzielnicą, w której znajduje się stulatka - czyli Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie? Zaprosimy słuchaczy na spacer, w czasie którego będziemy rozmawiali na te tematy. Będzie on wspaniałą okazją, by podzielić się wspomnieniami, anegdotami a przede wszystkim historią tej dzielnicy wpisaną w historię Lublina. Spacer poprowadzą Agnieszka Duda-Jastrzębska i Marta Nazaruk-Napora ze stowarzyszenia Lubelska Grupa Badawcza. Są one twórczyniami cyklu Mapy Sentymentalne Lublin, a w trakcie spotkania opowiedzą nie tylko o samym procesie tworzenia map, ale przede wszystkim o dzielnicy Dziesiąta i o tym, co już opowiedzieli im mieszkanki i mieszkańcy tej okolicy.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 09 Jun 2024 - 1h 00min - 160 - Podróże małe i duże - Spacer śladami rzemieślników i twórców kreatywnych
Zaprosimy słuchaczy na "Kreatywny Spacer – spacer śladami rzemieślników i twórców kreatywnych". Trasa podróżnicza obejmuje lubelskie śródmieście - początek trasy: ul. Kowalska od strony pl. Zamkowego. Będzie to zupełnie inne niż zazwyczaj poznawanie miasta poprzez spacer śladami rzemieślników.
Lubelscy rzemieślnicy odkryją przed nami tajemnice swoich profesji i opowiedzą o swoich pasjach. Bez tych ludzi i ich malutkich zakładów Lublin wyglądałby zupełnie inaczej. Kreatywne ścieżki Lublina w ramach Europejskiego Miesiąca Kreatywności projektu CreArt 3.0, to spacery po miejscach kreatywnych w Lublinie (Stare Miasto i Śródmieście) skierowane do mieszkańców i mieszkanek.
Na miejskie podróżowanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 26 May 2024 - 1h 05min - 159 - Podróże małe i duże - Atrakcje Nocy Muzeów
Noc Muzeów to doskonała okazja, by zwiedzić instytucje muzealne, dla których organizatorem jest Województwo Lubelskie. W programie postaramy się pokazać, to, co muzea przygotowały na tę jedyną noc w roku. Noc Muzeów to wydarzenie, kiedy wieczorami muzea otwierają swoje drzwi i za darmo można zwiedzić wystawy, spotkać ducha miejsca, czy poznać nieznane dotąd informacje o historycznych tajemnicach.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 19 May 2024 - 1h 16min - 158 - Podróże małe i duże - Malownicze Roztocze Zachodnie
Zaprosimy Słuchaczy na kolejną wycieczkę po pięknych i malowniczych okolicach Roztocza, tym razem Roztocza Zachodniego. Pokażemy jezioro, które powstało w kraterze po upadku meteorytu w miejscowości Podlesie i opowiemy historię dziewczynki zamurowanej w kapliczce, co miało uchronić mieszkańców przed epidemią.
Po drodze odwiedzimy też Michalów, Hosznię Ordynacką oraz Szczebrzeszyn i opowiemy kolejne niezwykle ciekawe roztoczańskie historie. Przejedziemy się także koleją "transroztoczańską": ze stacji Zamość Wschód pojedziemy szynobusem do Suśca. Pospacerujemy po lesie i dotrzemy nad roztoczańskie Morskie Oko.
Do zobaczenia na roztoczańskich szlakach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 12 May 2024 - 1h 12min - 157 - Podróże małe i duże - O tajemnicach Starego Miasta
Majówkowe "Podróże małe i duże" rozpoczynamy od wędrówek po Lublinie i regionie. Lubelski oddział PTTK zaprasza na tematyczne spacery po Lublinie - spacery z cyklu "Tajemnice i legendy Starego Miasta". Historię i najważniejsze zabytki miasta poznamy poprzez anegdotki, legendy, jak i tajemnice. Zaprosimy radiosłuchaczy także na spacer "Lubelskim szlakiem Konstytucji 3 Maja".
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 28 Apr 2024 - 1h 03min - 156 - Podróże małe i duże - Spacerowy szlak kobiecy po Lublinie
Powrócimy na lubelski, spacerowy szlak kobiecy wraz z miejską przewodniczką inspiracji - Agnieszką Malinowską-Mikołajczyk. Spacer "Kobiety Lublina" to spacer śladami znanych lublinianek - miejsc ich urodzenia, nauki, pracy, zamieszkania, aż wreszcie wiecznego spoczynku. Nie wszystkie Panie urodziły się w Lublinie, część na pewnym etapie swojego życia tu przyjechała stając się ważną postacią w historii miasta lub uzyskując sławę w późniejszym czasie. Podczas spaceru usłyszymy ciekawostki o "kobietach Lublina", takich, jak: Wanda Papiewska, Danuta Magierska, Franciszka Arnsztajnowa, Janina Porazińska, Julia Hartwig, Anna Langfus, Wanda Półtawska, Wacława Arciszowa, Mieczysława Ćwiklińska, Anna Kamieńska, Józefa Kunicka, Ewa Szelburg-Zarembina, Helena Mysakowska, Antonina Grygowa, Kazimiera Wołowska, czyli b. siostra Marta. Różnorodne postaci kobiecie, przedstawicielki wielu profesji, pochodzące z różnych środowisk, różnych wyznań. Część z nich może nie do końca znana...
Na drugą część spaceru śladami kobiecych stóp zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 14 Apr 2024 - 1h 07min - 155 - Podróże małe i duże - Wycieczka z jajem po Kazimierzu Dolnym
Zaprosimy radiosłuchaczy na świąteczną wycieczkę po Kazimierzu Dolnym. Wycieczkę z przewodnikiem i humorem pod tytułem: "Wycieczka z jajem po Kazimierzu Dolnym". Wraz z przewodniczką zwiedzimy najbardziej urokliwe zakątki Kazimierza Dolnego i usłyszymy moc historii – czasem śmiesznych, czasem strasznych, ale zawsze ciekawych. Zwiedzimy Rynek z zabytkowymi kamieniczkami i Mały Rynek z dawną synagogą. Wejdziemy na punkt widokowy przy kościele franciszkanów.
Zerkniemy też na urokliwą Wisłę. Usłyszymy, dlaczego Kazimierz jest Kazimierzem? Dlaczego Dolnym, a nie Górnym? Skąd wzięły się wszechobecne koguciki z ciasta i zgłębimy kilka tajemnic tego miejsca, także tych związanych z tradycjami wielkanocnymi. A na koniec poszukamy wiosny w wąwozie.
Magdalena Lipiec-Jaremek, zapraszam.
Sun, 31 Mar 2024 - 45min - 154 - Podróże małe i duże - Spacer śladami znanych lublinianek
"Ten spacer "chodził za mną" od dawna" mówi miejska przewodniczka inspiracji po Lublinie, Agnieszka Malinowska - Mikołajczuk. Spacer "Kobiety Lublina" to spacer śladami znanych lublinianek - miejsc ich urodzenia, nauki, pracy, zamieszkania, aż wreszcie wiecznego spoczynku. Nie wszystkie Panie urodziły się w Lublinie, część na pewnym etapie swojego życia tu przyjechała stając się ważną postacią w historii miasta lub uzyskując sławę w późniejszym czasie. Podczas spaceru usłyszymy ciekawostki o "kobietach Lublina", takich, jak: Wanda Papiewska, Danuta Magierska, Franciszka Arnsztajnowa, Janina Porazińska, Julia Hartwig, Anna Langfus, Wanda Półtawska, Wacława Arciszowa, Mieczysława Ćwiklińska, Anna Kamieńska, Józefa Kunicka, Ewa Szelburg-Zarembina, Helena Mysakowska, Antonina Grygowa, Kazimiera Wołowska, czyli b. siostra Marta. Różnorodne postaci kobiecie, przedstawicielki wielu profesji, pochodzące z różnych środowisk. Część z nich może nie do końca znana... A może warto je poznać?
Na marcowy spacer śladami kobiecych stóp zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 17 Mar 2024 - 1h 13min - 153 - Podróże małe i duże - Wyprawa po magicznym Kazimierzu Dolnym
"Przewodnicy od pokoleń" – oprowadzą nas tym razem po Kazimierzu Dolnym. Będzie to niezwykła wyprawa po magicznym Kazimierzu – ostatniej czynnej kolonii artystycznej w Europie. "Radiowym okiem" zobaczymy znane i mniej znane zakątki Kazimierza, Janowca. Będzie to zwiedzanie tradycyjne oraz bardziej wyszukane i specjalistyczne, w stroju historycznym, z odrobiną teatralnej przygody w towarzystwie legendarnych postaci np. Czarnej Damy z Janowca. Piesza wycieczka z przewodniczką pełna ciekawych historii, zapachów, smaków i barw. Zwiedzimy miasteczko: zobaczymy rynki, kościół Farny oraz wzgórze klasztorne z niezwykłym punktem widokowym. Wejdziemy do klasztoru i kościoła Ojców Franciszkanów nazywanego Małą Częstochową. Zapoznamy się z kulturą i tradycją przedwojennej społeczności żydowskiej Kazimierza Dolnego.
Na radiowe zwiedzanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 03 Mar 2024 - 33min - 152 - Podróże małe i duże - Spacer śladami Jana Kochanowskiego
Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego – Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie zorganizowało spacer dla mieszkańców Lublina i turystów z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.
W tym roku przewodnicy PTTK przygotowali spacer w 440. rocznicę śmierci Jana Kochanowskiego pt. „Lubelskie ścieżki Jana z Czarnolasu”. Spacer poprowadzą społecznie przewodnicy PTTK, którzy przybliżą postać Jana z Czarnolasu i czasy, w których żył, zaprowadzą do miejsc z nim związanych i upamiętniających jego postać.
Na trasie spaceru znajdą się takie obiekty i miejsca jak: dawny zamek królewski, Plac po Farze, bazylika i klasztor oo. Dominikanów, kamienice na Starym Mieście, Trybunał Koronny, kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 8 (miejsce, gdzie stał dom Mikołaja Reja), kościół pobernardyński pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła i pomnik Jana Kochanowskiego przy ul. G. Narutowicza. Przewodnicy ubarwią swoje opowieści utworami poety: fraszkami i pieśniami. Jan Kochanowski wielokrotnie gościł w Lublinie, gdzie załatwiał sprawy urzędnicze i nawiązywał kontakty towarzyskie. Przebywał tu jako jeden z sekretarzy króla Zygmunta Augusta, będąc obserwatorem sejmu unijnego i złożenia hołdu lennego przez pruskiego księcia w 1569 r.
Wiele utworów poeta dedykował lubelskiej szlachcie i magnaterii, zwłaszcza Firlejom, z którymi łączyły go więzy przyjaźni, poświecił im takie fraszki jak: „Do Mikołaja Firleja”, „Na wieś Dąbrowicę”. Poeta po raz ostatni przebywał w Lublinie w sierpniu 1584 roku i tutaj zmarł, a dokładne miejsce jego śmierci do dziś stanowi zagadkę.
Na wspólny spacer śladami Jana Kochanowskiego w ramach „Podróży małych i dużych" - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 18 Feb 2024 - 1h 18min - 151 - Podróże małe i duże - O szlaku św. Jakuba w drodze do Santiago de Compostela
Tysiące osób z niemal całego świata pokonują pieszo Szlak św. Jakuba w drodze do Santiago de Compostela. Wybierają trasę, jej długość, zakładają plecak (albo i nie) i idą. Przyświecają im różne cele i intencje. O swojej camino powie Magda Walasek, która wraz z koleżanką wybrała szlak wiodący przez Portugalię i Hiszpanię, a po dotarciu do Santiago postanowiła jeszcze sama, z plecakiem, dotrzeć do „końca Europy”. I – jakby tego było mało – potem wyruszyła na trekking po Maderze. O swojej wyprawie 15 lutego opowie wszystkim chętnym w lubelskiej Chatce Żaka, a wcześniej nam, w Radiu Lublin.
Agnieszka Krawiec, zapraszam.
Sun, 11 Feb 2024 - 41min - 150 - Podróże małe i duże - Wycieczka po Akademii Zamojskiej
Akademia Zamojska była pierwszą prywatną uczelnią w Rzeczypospolitej, w całości opłacaną przez wielkiego kanclerza, będąc symbolem potęgi i ambicji fundatora - dziś zaprosimy słuchaczy na wyjątkową wycieczkę po odrestaurowanej Akademii Zamojskiej. Przewodnik - Jan Lawenda krótko przedstawi historię zabytkowej budowli, będzie także możliwość obejrzenia odrestaurowanego wnętrza. To właśnie w akcie fundacyjnym uczelni z 1600 zawarte zostały powszechnie znane słowa kanclerza Zamoyskiego: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. W pierwszej dekadzie swojego istnienia (do śmierci hetmana Zamoyskiego), Akademia zdobyła sobie znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce.
Na spotkanie w murach Akademii Zamoyskiej zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 04 Feb 2024 - 1h 25min - 149 - Podróże małe i duże - Podróż dookoła świata ze stewardessą
W podróż dookoła świata zabierze nas Magdalena Woźniak, która przez kilka lat pracowała jako stewardessa w międzynarodowych liniach lotniczych. Zatrzymany się m.in. w Brazylii, ale dłuższy postój zrobimy w Gruzji. Co grupę koleżanek zafascynowało w tym kraju? Nie tylko usłyszymy w audycji, ale i przeczytamy w książce Magdaleny Woźniak zatytułowanej „Nasza Gruzja”.
Agnieszka Krawiec, zapraszam.
Sun, 28 Jan 2024 - 1h 00min - 148 - Podróże małe i duże - Boże Narodzenie w krajach hiszpańskojęzycznych
Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w krajach hiszpańskojęzycznych? W Hiszpanii to jedne z najbardziej wyjątkowych dni w roku. W Walencji świętuje się je w magiczny sposób! 25 grudnia cała rodzina spotyka się na wspólnym obiedzie świątecznym, który rozpoczyna się około czternastej i ma w zwyczaju trwać aż do nocy. Dawniej jadano „puchero” (charakterystyczny gulasz na gorąco), dzisiaj jednak większość rodzin przygotowuje jagnięcinę lub kurczaka.
W tym czasie wszyscy spotykają się w gronie rodziny i przyjaciół po to by wspólnie przeżyć ten czas. Panuje atmosfera przyjaźni i radości. W Wigilię (La Nochebuena) jest zwyczaj spożywania wspólnej kolacji. Na stołach królują indyk, ryby i owoce morza. Później można dobrać się do słodkości, takich jak: turrón, mazapán, polvorón.
O egzotycznych smakach potraw świątecznych i egzotycznym świętowaniu dziś w cyklu "Podróże małe i duże".
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 24 Dec 2023 - 1h 09min - 147 - Podróże małe i duże - Chile - Kraina kontrastów, wina i cudów natury
"CHILE - KRAINA KONTRASTÓW, WINA I CUDÓW NATURY". Chile to ponad 5 tysięcy km zróżnicowanego krajobrazu, ekosystemów, stref klimatycznych i fascynującej historii. To zarazem kraina wulkanów, lodowców, gejzerów, gorących źródeł, jezior, pustyni i zachwycających parków narodowych. Oprócz pięknych widoków, w Chile można też znaleźć jedne z najlepszych na świecie win, awokado i... tuńczyka. Dlaczego pomimo tego, że to jeden z najbardziej sejsmicznych regionów na Ziemi warto przemierzyć chilijskie bezdroża? Co ma do zaoferowania najdłuższe państwo świata i jakie niespodzianki mogą nas tam spotkać?
Na te i inne pytania odpowie podróżniczka Dorota Kłąb - z wykształcenia lingwistka, z zawodu lektorka języków obcych, tłumaczka, pilot wycieczek, z pasji podróżniczka ze szczególnym zamiłowaniem do krajów hiszpańskojęzycznych i do świata latynoskiego. Odwiedziła ponad 60 krajów na 5 kontynentach. Po raz ostatni w tym roku spotkamy się w ramach cyklu UMCS Chatka Żaka: "Przez Świat. Spotkania z podróżą."
Na radiową podróż zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 17 Dec 2023 - 1h 11min - 146 - Podróże małe i duże - Spacerem po wzgórzach Lublina
"Lublin – miasto na wzgórzach" - takim "górzystym" szlakiem tym razem poprowadzi nas przewodniczka inspiracji: Kinga Witkowska-Mirosław. Pani Kinga jestem licencjonowanym przewodnikiem po Lublinie związanym z Lubelskim Stowarzyszeniem Przewodników i Pilotów „Pogranicze”. Podczas autorskich spacerów klasyczne zwiedzanie przeplatam historycznymi opowieściami, legendami i smaczkami o mieście. Organizuje spacery i warsztaty fotograficzno-turystyczne „Migawka lubelska”.
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 21 Jan 2024 - 1h 16min - 145 - Podróże małe i duże - Opowieści o Lublinie
Z Nowym Rokiem, mocnym krokiem ruszamy na dobry początek - na pobliski, lubelski szlak. Będziemy prezentować kolejną edycję cyklu: "Poznaj Lublin z Przewodnikiem!", czyli spacery po Mieście Inspiracji. Nie zabraknie spacerów dla miłośników historii, zabytków, legend, rodzin z dziećmi i dorosłych. Ten cykl, który reportersko i dźwiękowo przenosimy na radiową antenę, to różnorodne trasy i tematyka dopasowana zarówno do turystów, jak i mieszkańców Miasto Lublin, to duża dawka informacji podanych w bardzo przystępny i ciekawy sposób i przede wszystkim wspaniali przewodnicy z pasją, którzy chętnie opowiadają o Lublinie treści znane i nieznane. Warto z naszą audycją zaplanować zwiedzanie Lublina!
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 07 Jan 2024 - 1h 10min - 144 - Podróże małe i duże - O podróżach w zgodzie z przyrodą
Podróże w zgodzie z naturą, w przyrodzie i z przyrodą za pan brat. W audycji spotkamy się z przyrodnikami - podróżnikami, a będą to m.in.: Krzysztof Wojciechowski, który opowie m.in. „O przyrodzie na Wschodzie”, czyli za naszą wschodnią granicą. Natomiast Marek Kołodziejczyk podejmie temat wędrowca, który na swym podróżniczym szlaku miał niejedno spotkanie z dzikim drapieżnikiem, czyli z wilkiem, zaś Robert Lesiuk poprowadzi nas szlakiem podróżniczym "Z biegiem rzeki".
O tym, że przyroda jest nieodzownym elementem podróży - Magdalena Lipiec-Jaremek - zapraszam.
Sun, 31 Dec 2023 - 1h 18min - 143 - Podróże małe i duże - Rapa Nui i miasteczko Hanga Roa
Ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu: „Spotkanie podróżnicze w CSK” było „Podróżą na koniec świata.” Wraz z podróżnikiem – Markiem Łasiszem odwiedzimy Rapa Nui i miasteczko Hanga Roa, gdzie spotkamy jego mieszkańców, staniemy wobec wielu zagadkowych kwestii, choćby, takiej; jak to było, gdy trzysta lat temu pierwsi Europejczycy zobaczyli wybrzeże nieznanej wyspy. Zamieszkiwał ją odizolowany od świata lud, który tworzył unikalne dzieła sztuki — ogromne kamienne posągi. Zajrzymy na piękną plażę Anakena, gdzie mieli wylądować pierwsi polinezyjscy osadnicy, wejdziemy do wnętrza wulkanu i zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy. Zejdziemy do jaskiń stworzonych przez lawę. Z odwieczną tajemnicą spotkamy się na zboczach wulkanu Rano Raraku, gdzie powstawały monumentalne posągi. Skąd przybyli pierwsi osadnicy wyspy na środku Oceanu Spokojnego? Jak powstawały gigantyczne posągi? Czy naprawdę tutejsza kultura upadła w wyniku katastrofy ekologicznej? Na te i wiele innych pytań odpowiada autor, archeolog i kulturoznawca, dzieląc się wrażeniami z podróży, mnóstwem ciekawostek i intrygujących faktów – Marek Łasisz - archeolog, kulturoznawca, antropolog kultury.
Na spotkanie na drugim końcu świata zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 10 Dec 2023 - 1h 10min - 142 - Podróże małe i duże - Annapurna
ANNAPURNA - pomimo otwartości świata, nadal brzmi egzotycznie i ekscytująco dla współczesnego podróżnika, a dziś zabierzemy Państwa na radiowy spacer właśnie ścieżką Annapurny. Nazwa Annapurna pochodzi z sanskrytu i jest połączeniem dwóch słów: anna, co oznacza pożywienie, oraz purna, czyli pełna, bogata. Inna wersja mówi, że połączenie słów anna i purna jest przydomkiem bogini Durgi (wojownicza forma Dewi, niezwyciężona w boju, moc snu, moc stwórcza), lub Kali (hinduska bogini czasu i śmierci, pogromczyni demonów i sił zła) i mogłaby oznaczać "Żywicielka".
Między indyjską kulturą, a nepalską przygodą ścieżką Annapurny poprowadzi nas Anna Grzegorczyk - Dyrektorka Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS, a przede wszystkim podróżniczka po nieoczywistych miejscach na mapie świata, zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 03 Dec 2023 - 1h 13min - 141 - Podróże małe i duże - Grenlandia - muzeum śniegu, lodu i zimy
Jeśli tylko zima i pokrywa śniegu za oknem nie do końca Państwa satysfakcjonuje, to zaprosimy Państwa do swoistego "muzeum śniegu, lodu i... zimy" właśnie. Jest to pierwsze takie muzeum w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. Zwiedzający mogą zobaczyć też skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii. W zbiorach instytucji znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, mapy i księgozbiór związany z badaniami polarnymi.
W podróż po Muzeum Badań Polarnych w Puławach zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 26 Nov 2023 - 1h 07min - 140 - Podróże małe i duże - Spacer śladami Edwarda Hartwiga i jego zdjęć
Zaprosimy słuchaczy na „Spacer śladami Edwarda Hartwiga i jego zdjęć". Miejsce rozpoczęcia spaceru jest symboliczne, gdyż właśnie na ulicy Peowiaków - od 1930 roku do wyjazdu z Lublina w 1950 roku - Edward Hartwig prowadził zakład fotograficzny.
Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z życiem fotografa, a także te które lubił fotografować. Spacer zakończy się w Galerii NN na wystawie fotografii Edwarda Hartwiga „Kolor czy…?”
Na spojrzenie historyczno-fotograficzne na Lublin sprzed lat zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 19 Nov 2023 - 1h 04min - 139 - Podróże małe i duże - Obraz wsi lubelskiej w czasie odradzania Państwa Polskiego
W rocznicę odzyskania niepodległości zaprosimy słuchaczy na zwiedzanie tematyczne Muzeum Wsi Lubelskiej, w trakcie którego przybliżymy Państwu obraz lubelskiej wsi i jej mieszkańców w okresie, kiedy nasze państwo odradzało się po ponad stuletnim niebycie. Przewodnik, który poprowadzi ten spacer, opowie, z jakimi problemami musiała radzić sobie Polska u progu niepodległości. Tłem dla opowieści będą zabytki poszczególnych sektorów Muzeum Wsi Lubelskiej. Naszą przewodniczką będzie Agata Witkowska.
Na niedzielne radiowe podróżowanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 12 Nov 2023 - 1h 17min - 138 - Podróże małe i duże - Spacerem po cmentarzu ewangelicko-augsburskim oraz prawosławnym przy Lipowej
Podczas naszej ostatniej listopadowej podróży przemierzaliśmy alejki cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Lipowej w Lublinie. Tym razem pospacerujemy po cmentarzu ewangelicko-augsburskim oraz cmentarzu prawosławnym. W prawosławnej części cmentarza znajduje się blisko 500 nagrobków, a wśród nich nazwiska, które także wpisują się w historię Lublina, jak np. Jan Riabinin czy Jan Ziemski. Natomiast w części ewangelicko-augsburskiej zatrzymamy się m.in. przy nagrobkach takich lublinian, jak: Lesław Paga, Emil Plage, czy Karol Rudolf Vetter.
Na niedzielne spotkanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 05 Nov 2023 - 1h 05min - 137 - Podróże małe i duże - Spacerem Koronkowych Madonn w Lublinie
Zaprosimy słuchaczy na kolejny spacer z cyklu "Zakochaj się w Lublinie" organizowany przez Koło Przewodników Miejskich PTTK w Lublinie. Tematem spaceru będą: KORONKOWE MADONNY I SKRZYDLACI GENIUSZE, jakich możemy znaleźć na nagrobkach umiejscowionych przy zespole Cmentarzy przy ulicy Lipowej.
Cmentarz przy ulicy Lipowej, to jedna z najstarszych nekropolii w Polsce, świadectwo wielokulturowości Lublina, miejsce spoczynku przedstawicieli trzech wyznań. Spacerując po tej swoistej galerii sztuki, będziemy podziwiać bogate w formę i symbolikę nagrobki oraz rzeźby wybitnych artystów. Przypomnimy sylwetki twórców kultury, przemysłu, lekarzy i społeczników, którzy na zawsze wpisali się w historię miasta. Odwiedzimy mogiły lubelskich masonów. Inskrypcje nagrobne wykute cyrylicą przybliżą zagmatwane losy związanych z Lublinem wyznawców prawosławia. Przy Mogiłach Więźniów Zamku Lubelskiego i Powstańców Styczniowych przywołamy atmosferę dramatycznych wydarzeń, których ofiary zostały upamiętnione na lubelskim cmentarzu. Tuż przed świętem Wszystkich Świętych zapraszamy na radiową wędrówkę po tym wyjątkowo pięknym miejscu spoczynku.
Magdalena Lipiec-Jaremek, zapraszam.
Sun, 29 Oct 2023 - 1h 08min - 136 - Podróże małe i duże - Oficyna Południowa Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Powracamy na nasz radiowy spacer po nowych ekspozycjach Muzeum Zamoyskich w Kozłowce. Zwiedziliśmy Oficynę Północną, a teraz czas na Południową. W Oficynie Południowej zwiedzający mogą dowiedzieć się, jakie tereny należały do ordynacji Konstantego Zamoyskiego, dzięki multimedialnej grze „Mapki zamiast apki”. Na piętrze oficyny urządzono wystawę „Rodzinny album” powiązaną z genealogią rodu i olbrzymią kolekcją fotografii Konstantego Zamoyskiego. Główną atrakcją wystawy jest 8-stanowiskowy Fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne”, „Celebryci XIX wieku”, „Zamoyscy w Angoli” i „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. Zaaranżowano też atelier fotograficzne, a w gablotach umieszczono dawne aparaty fotograficzne oraz akcesoria służące do wykonywania zdjęć.
Na drugą odsłonę spaceru po Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 15 Oct 2023 - 57min - 135 - Podróże małe i duże - Minione epoki w Muzeum Wsi Lubelskiej
Pospacerujemy po ścieżkach Muzeum Wsi Lubelskiej w jesiennej odsłonie, tym razem zwracając uwagę na historyczne aspekty. Naszym przewodnikiem będzie dr hab. Piotr Plisiecki z Katedry Historii Starożytnej, Bizantyńskiej i Średniowiecznej KUL. Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza (które dzięki temu często zyskują niepowtarzalny, indywidualny charakter). Odwiedzając kolejne sektory i obiekty można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Muzeum staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego – wręcz namacalnego – spotkania z przeszłością, jest to swoiste "dotknięcie historii".
Na zwiedzanie obiektów muzealnych zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 22 Oct 2023 - 1h 04min - 134 - Podróże małe i duże - Lubelski Kobiecy Rejs 2023
Dziś wraz ze wspomnieniami ponownie popłyniemy w Lubelski Kobiecy Rejs 2023 roku. Pani kapitan i załogantki stawią się w radiowym studiu, by przekazać przygodowe opowieści z rejsu. Uczestniczki wyprawy złapały haczyk żeglarskiego życia, dla wielu z nich był to rejs życia!
Kapitan Anna Skałecka wraz ze swoją załogą poradziła sobie w trudach i przeszkodach natury.
A jakie niespodzianki pojawiały się na wodach? O tym porozmawiamy w naszym programie - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek. Ahoj przygodo!
Sun, 08 Oct 2023 - 57min - 133 - Podróże małe i duże - Muzeum Zamoyskich w Kozłówce po przebudowie
Oficynę Północą, Oficynę Południową, Teatralnię i Stajnię odwiedzimy z radiowym, podróżniczym mikrofonem. Od 4 lipca w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce można zwiedzać cztery nowo wyremontowane obiekty o łącznej powierzchni ponad 2000 mkw. Jest to efekt zakończonego właśnie w Kozłówce projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce”. Celem projektu było nie tylko zakończenie trwającego ponad 40 lat procesu rewaloryzacji zabytkowego obiektu, ale także zwiększenie atrakcyjności muzeum. W czterech wyremontowanych budynkach powstało 8 nowych ekspozycji, m.in. nawiązujących do dawnej kultury ziemiańskiej, pokazujących etapy remontu czy obrazujących rzeczywistość po 1945 r. Wszystkie ekspozycje zostały wyposażone w multimedia i zaprojektowane tak, by wchodzić w interakcję ze zwiedzającymi.
Na radiowe zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce od zupełnie inne, nieoczywistej strony zapraszam w naszym programie - Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 01 Oct 2023 - 1h 06min - 132 - Podróże małe i duże - Z wizytą w Krainie Rumianku
"Kraina Rumianku" to wioska tematyczna, gdzie dzieci i młodzież oraz dorośli mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi, gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane. W ten weekend nastąpi otwarcie "Szlaku Ławeczek Ziołowych", odbędzie się także impreza pod 100-letnim Dębem rosnącym przy tzw. Manufakturze Zielarskiej. Wraz ze słuchaczami zwiedzimy Ogród Ziołowy, będziemy częstowali się darami jesieni. Przejedziemy się także..."Strzałą Polesia" do Ośrodka Edukacji w Krainie Rumianku. Polskie Radio Lublin jest patronem medialnym wydarzenia, jakim jest "Pożegnanie lata w Krainie Rumianku."
Na rumiankowe pola i wioskę zapraszamy słuchaczy w "Podróżach małych i dużych" - Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 24 Sep 2023 - 1h 11min - 131 - Podróże małe i duże - Wspomnienia znad Bałtyku
"Podróże małe i duże" zamienią się dziś w dźwiękową pocztówkę znad morza, zachęcimy słuchaczy do snucia wakacyjnych wspomnień znad Bałtyku. Podczas rozmów z rdzennymi Kaszubami z Kaszubskiego Centrum Kultury w Krokowej podejmiemy takie tematy, jak: Jakie są tradycje kaszubskie, czy Kaszubi czują się Polakami? Czym wyróżnia się kultura i tradycja kaszubska? A jak współcześnie ma się kaszubska kultura rybacka? Najbardziej znaną cechą Kaszubów jest ich język, przez jednych uważny za gwarę, przez innych za język. Na tak niewielkim obszarze, jaki zajmują Kaszuby, notuje się ponad 70 różnych gwar. Od XIX wieku powstawały utwory literackie oraz wydawane były czasopisma po kaszubsku. Kaszubski rok obrzędowy pełny jest barwnych zwyczajów. Jednak kaszubscy rybacy na swoich terenach jeszcze bardziej go wzbogacili uzupełniając o swoje unikalne tradycje. Największy wpływ na ich rozwój miały maszoperie, czyli zespoły rybaków wspólnie prowadzące połów.
Na wspólne poznawanie Kaszub zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 17 Sep 2023 - 51min - 130 - Podróże małe i duże - Kaszubi i ich tradycje
"Podróże małe i duże" zamienią się dziś w dźwiękową pocztówkę znad morza. Zachęcimy słuchaczy do snucia wakacyjnych wspomnień znad Bałtyku.
Podczas rozmów z rdzennymi Kaszubami z Kaszubskiego Centrum Kultury w Krokowej porozmawiamy o tym: Jakie są tradycje kaszubskie? Czy Kaszubi czują się Polakami? Czym wyróżnia się kultura i tradycja kaszubska? A jak współcześnie ma się kaszubska kultura rybacka?
Najbardziej znaną cechą Kaszubów jest ich język, przez niektórych uważny za gwarę. Na tak niewielkim obszarze, jaki zajmują Kaszuby, notuje się ponad 70 różnych gwar. Od XIX wieku powstawały utwory literackie oraz wydawane były czasopisma po kaszubsku. Kaszubski rok obrzędowy pełny jest barwnych zwyczajów. Jednak kaszubscy rybacy na swoich terenach jeszcze bardziej go wzbogacili, uzupełniając o swoje unikalne tradycje. Największy wpływ na ich rozwój miały maszoperie, czyli zespoły rybaków wspólnie prowadzące połów.
Na wspólne poznawanie Kaszub zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 10 Sep 2023 - 1h 13min - 129 - Podróże małe i duże - O koziołkowych opowieściach w Lublinie
A tuż po wakacjach - przed nami jesienna edycja projektu Miasto Lublin "Odkryj Lublin - zainspiruj się historią naszego Miasta".
Do 15 września szkoły z Lublina mogą zgłaszać się do udziału w różnych ciekawych, a do tego bezpłatnych spacerach i warsztatach. Wśród nich znajdziecie też 4 moje propozycje skierowane do różnych grup wiekowych: "Koziołkowe opowieści" - spacer z elementami animacji i zabaw dla dzieci, "Ciekawostki, legendy i zagadki Koziego Grodu" - spacer z elementami gry miejskiej, "Lipowa - lubelskie Powązki" - spacer po zabytkowym zespole cmentarzy przy ul. Lipowej, "Lublin - moja mała Ojczyzna" - zajęcia edukacyjno-animacyjne na Wieża Trynitarska w Lublinie połączone ze zwiedzaniem tego pięknego zabytku.
Agnieszka Malinowska-Mikołajczyk, to lubelski przewodnik inspiracji. Zaprosimy na autorskie spacery po Lublinie dla każdego: i młodszego, i starszego. Na lubelskie podróżowanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 03 Sep 2023 - 1h 11min - 128 - Podróże małe i duże - Zlot Motocykli WSK w Świdniku
27 sierpnia - XV Zlot Motocykli WSK i innych, Festiwal Food Trucków w Parku Avia. To wydarzenia, którym patronuje Radio Lublin i podczas których będziemy się bawić razem z Państwem. Festiwal Food Tracków - w ostatni sierpniowy weekend odwiedzający Świdnik na pewno nie zgłodnieją. Kuchnia ze wszystkich stron świata od najlepszych gastro-ekip. A zlot, to prawdziwa gratka dla wielbicieli motoryzacji. Pod koniec wakacji w Świdniku odbędzie się "XV Zlot Motocykli WSK i innych". W programie parada ulicami miasta i wiele innych atrakcji, a audycja podróżnicza tym razem zagości w Świdniku. Do zobaczenia wśród popularnych "wuesek" i do usłyszenia na antenie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 27 Aug 2023 - 1h 10min - 127 - Podróże małe i duże - Chmielaki Krasnostawskie
W Krasnymstawie trwa Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki. Jak co roku wydarzenie to zapewnia moc atrakcji. Podczas jego trwania będzie można między innymi wziąć udział w Ogólnopolskim Pikniku Paralotniowym, ruszyć z Korowodem Chmielakowym czy przebiec półmaraton o puchar burmistrza. Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia w Krasnymstawie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 20 Aug 2023 - 1h 10min - 126 - Podróże małe i duże - Radiowy piknik nad Zalewem Zemborzyckim
Radiowa niedziela nad Zalewem Zemborzyckim, a w programie: warsztaty golfowe, Turniej Minigolfa o Puchar Radia Freee, Turniej Golfowy o Puchar Radia Lublin. Będziemy także przy wręczeniu nagród zwycięzcom turniejów i zapowiemy wieczorny koncert Marie. Spotykamy się tym razem w Lublinie, na Słonecznym Wrotkowie podczas imprez promocyjnych Radia Lublin i Radia Free.
Do zobaczenia i usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 30 Jul 2023 - 1h 08min - 125 - Podróże małe i duże - Hola
Przed nami XXV Jarmark Holeński. Jest to wydarzenie cykliczne, organizowane w gminie Stary Brus. Tegoroczna, jubileuszowa edycja składa się z trzech części: liturgicznej, wystawienniczej oraz występów zespołów.
W części liturgicznej, w zabytkowej cerkwi z 1702 roku prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel będzie celebrował liturgię wraz z procesją. Z kolei na terenie skansenu w Holi od godz. 9.00 do 18.00 odbywać się będzie kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego oraz pokazy i warsztaty ginących zawodów. Nie zabraknie również stoisk z regionalnymi produktami. Zaś od godz. 13.00 na scenie będą prezentować się zespoły ludowe wykonujące pieśni polskie i ukraińskie Polesia Lubelskiego.
Radio Lublin będzie relacjonować to wydarzenie podczas audycji "Podróże małe i duże". Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 23 Jul 2023 - 1h 08min - 124 - Podróże małe i duże - Biłgoraj
16 lipca w Biłgoraju odbędą się aż trzy wydarzenia: piknik z produktem polskim, piknik militarno–patriotyczny oraz rajd rowerowy „Tour de Lubelskie”. Każde z nich będzie zorganizowane na Autodromie, przy ul. Motorowej.
Piknik z produktem polskim to wydarzenie organizowane w ramach ogólnopolskiego konkursu „Bitwa regionów”, którego przedmiotem są dania kuchni regionalnej, przygotowywane z regionalnych produktów. Start przewidziany jest na godzinę 14.00.
Piknik z produktem polskim to wydarzenie organizowane w ramach ogólnopolskiego konkursu „Bitwa regionów”, którego przedmiotem są dania kuchni regionalnej, przygotowywane z regionalnych produktów. Start przewidziany jest na godzinę 14.00.
O godzinie 12.00 wystartują uczestnicy rajdu rowerowego „Tour de Lubelskie”. Do pokonania będą mieli ok. 16 km, a trasa zaplanowana jest przez Smólsko, Małe, Brodziaki i Edwardów; start i meta oczywiście na biłgorajskim Autodromie.
Podczas rozpoczynającego się o godzinie 14.00 pikniku militarno-patriotycznego odbywającego się w ramach programu „Warto być Polakiem”, uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć sprzęt Wojska Polskiego, skosztować wojskowej grochówki i uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez Jednostkę wojskową. Organizatorzy przewidzieli także atrakcje dla najmłodszych. W trakcie pikniku będą zbierane datki na leczenie ciężko chorej Laury.Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia w Biłgoraju mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 16 Jul 2023 - 1h 13min - 123 - Podróże małe i duże - Wojciechów
Wojciechów to gmina rolnicza o bogatych walorach turystycznych, położona na obszarze trójkąta turystycznego Kazimierz-Nałęczów-Puławy. Malownicze krajobrazy tutejszej miejscowości kuszą do spacerów i przejażdżek rowerowych. Liczne wąwozy, wzgórza i lasy, czyste powietrze, skłaniają liczne grupy turystów do spędzania wolnego czasu na ziemi wojciechowskiej. Jednak głównym magnesem przyciągającym turystów jest kuźnia i rozwinięte tam światowej rangi kowalstwo artystyczne. W ciągu 100 lat istnienia, kuźnia wojciechowska wypracowała sobie solidną markę oraz zdobyła szerokie grono zadowolonych klientów. Wyroby z Wojciechowa są oryginalne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Rękodzieło artystyczne tych unikatowych przedmiotów sprawia, że będą służyły przez wiele lat w niezmienionym stanie. Podczas naszej radiowej, podróżniczej wyprawy spróbujemy wziąć w dłonie młot kowalski i wykuć dla państwa program.
Sun, 09 Jul 2023 - 1h 12min - 122 - Podróże małe i duże - O ciekawostkach turystycznych Kamionki
„Jarmark u Szweda” w Parku Miejskim w Kamionce koło Lubartowa, to nasz kolejny przystanek na regionalnej, wakacyjnej trasie wozu transmisyjnego Polskiego Radia Lublin. Centrum Kultury w Kamionce ma wielką przyjemność zaprosić także naszych słuchaczy na II edycję Jarmarku u "Szweda". Będzie to ponowne spotkanie, by móc podziwiać i zakupić najpiękniejsze wyroby rękodzielników z regionu oraz degustować wyśmienite potrawy i trunki od lokalnych producentów. Nie zabraknie rozmów o ciekawostkach turystycznych tego terenu zarówno tych historycznych, jak i bardzo współczesnych. Zapytają Państwo - jakie to atrakcje?! - wystarczy włączyć radiowy nasłuch na "Podróże małe i duże" od 12 do 14.
Do zobaczenia w Kamionce, do usłyszenia na antenie - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 02 Jul 2023 - 1h 06min - 121 - Podróże małe i duże - O atrakcjach Podlasia
Charytatywny wyścig kaczek odbędzie się po raz szósty w Białej Podlaskiej. Wydarzenie, które odbywa się przy al. Tysiąclecia, ma formę pikniku rodzinnego. Na scenie wystąpią zespół Antykwariat oraz Zuzia Janik (finalistka dziecięcego Voice of Poland). A przed sceną odbędą się pokazy grupy rekonstrukcyjnej Bractwo Fortis.
Poprzednie edycje pozwoliły łącznie przekazać na rzecz dzieci 81 000 zł. Odwiedzając Białą Podlaską porozmawiamy na antenie także z przewodnikami, regionalistami z Podlasia.
Sun, 25 Jun 2023 - 1h 09min - 120 - Podróże małe i duże - O lubelskich grodziskach i bazie archeologicznej w Chodliku
W dniach od 16 do 18 czerwca 2023 roku grodziska w Chodliku, Żmijowiskach i Kłodnicy organizują wydarzenie „Szlakiem grodzisk Chodlik - Żmijowiska – Kłodnica” w ramach Europejskich Dni Archeologii. Można zobaczyć bazę archeologiczną w Chodliku oraz zapoznać się z prezentacją z zakresu archeologii eksperymentalnej Grodzisku Żmijowiska, gdzie odbędą się warsztaty archeologiczne dla najmłodszych. Z grodziskiem w Kłodnicy będzie można zapoznać się na wystawie „Archeologiczne tajemnice grodziska w Kłodnicy” w Dworze z Gościeradowa.
Do zobaczenia i do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 18 Jun 2023 - 1h 05min - 119 - Podróże małe i duże - 12 miesięcy z życia, 12 tys. kilometrów. Przez Europę z dzieckiem i psem
Czerwiec, to często ostatni dzwonek na planowanie wakacji, w tym wyjazdów z dziećmi. Być może dzisiejsza relacja zaprezentowana w audycji z podróży rodziców wraz z niemowlęciem stanie się inspiracją dla wielu słuchaczy do podążania szlakiem podróżniczej przygody.
„12 miesięcy z życia, 12 tys. kilometrów. Przez Europę z dzieckiem i psem” - będzie to zapis opowieści Marii Wielgosz-Matuły i Przemysława Matuły zarejestrowanej podczas Festiwalu „Przez Świat. Spotkania z podróżą”, który jest wspólnym projektem realizowanym przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Lublinie. To regularnie odbywające się prezentacje podróżnicze i spotkania z podróżnikami, tymi bardzo znanymi, jak i trzymającymi się nieco na uboczu medialnego świata.
„Spotkania z podróżą” dają możliwość obejrzenia zdjęć i filmów z różnych zakątków świata oraz poznania ludzi, którzy spełniają swoje marzenia o podróżach. Są także inspiracją do własnych wyjazdów oraz sposobem na uzyskanie informacji o tym, jak zacząć samodzielnie zwiedzać świat.
Na podróżnicze szlaki zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 11 Jun 2023 - 1h 19min - 118 - Podróże małe i duże - Historie podróżników ze Stones on Travel: Arkadiusza '"Trapeza" Winiatorskiego i Oli Synowiec
Dziś w programie powrócimy do zapisów opowieści zarejestrowanych podczas ostatniego „Festiwalu Przez Świat. Spotkania z Podróżą”. Tym razem będą to historie podróżników ze Stones on Travel: Arkadiusza '"Trapeza" Winiatorskiego i Oli Synowiec.
On pokonuje pieszo niemal dwanaście tysięcy kilometrów, ona – ponad siedem. Wszystko w niespiesznym tempie kilku kilometrów na godzinę. Maszerują przez najbardziej malownicze zakątki świata, ale bardziej niż krajobrazów ciekawi są ludzi i ich historii i tak powstaje książka "Na poboczu Ameryk, czyli 12 tys. km pieszo z Panamy do Kanady".
Na wspólne podążanie per pedes zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 04 Jun 2023 - 1h 06min - 117 - Podróże małe i duże - Lubelska Noc Muzeów
Tym razem zabierzemy słuchaczy w nocną podróż po jednym z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu. Niezmiennie od wielu lat w maju Muzeum Wsi Lubelskiej dołącza do Nocy Muzeów.
W tym roku będziemy zwiedzać wybrane ekspozycje, które ożyją wieczorem i w nocy. Lubelski skansen zaprasza na wędrówkę po wsi, miasteczku i dworze, podczas której będzie można spotkać postacie jak z dawnych lat. Uczestnicy przeniosą się w czasie nie tylko dzięki muzealnym wnętrzom, ale również opowieściom, dźwiękom, a nawet zapachom i smakom im towarzyszącym.
Na podsumowanie Nocy Muzeów w lubelskim skansenie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 21 May 2023 - 1h 04min - 116 - Piękne życie - Zamość - hejnał na trzy strony świata, pierwsze słowo w języku polskim z "ó",
Hejnał na trzy strony świata, pierwsze słowo w języku polskim z "ó", podziemia i wieża ratuszowa, czyli: Turystyczna Majówka w Zamościu wczoraj a dziś na antenie Radia Lublin podczas "Podróży małych i dużych" od 12:00 do 14:00.
Turystyczna Majówka w Zamościu, to już kilkuletnia tradycja zainicjowana przez Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.
„Karta Odkrywcy Twierdzy Zamość” upoważnia do bezpłatnego odwiedzenia wielu atrakcji w Zamościu, m.in. muzeów, tras turystycznych, wystaw, wejścia na wieżę Ratusza - będziemy tam i my - radiowi turyści.
Do usłyszenia i zobaczenia w Zamościu mówi autorka audycji - Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 14 May 2023 - 1h 14min - 115 - Podróże małe i duże - Piotr Wnuk - Góry - medytacja w ruchu
Przez Świat. Spotkania z podróżą są wspólnym projektem realizowanym przez Chatkę Żaka i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Lublinie. To regularnie odbywające się prezentacje podróżnicze i spotkania z podróżnikami, tymi bardzo znanymi, jak i trzymającymi się nieco na uboczu medialnego świata.
Od 2020 r. w ramach projektu odbywa się także Festiwal Przez Świat. Spotkania z podróżą, podczas którego uczestnicy mogą wziąć udział w prezentacjach i spotkaniach z podróżnikami, warsztatach, spacerach po Lublinie i wystawach zdjęć.
Za nami już czwarta edycja festiwalu, cyklicznie, w naszych audycjach prezentujemy fragmenty podróżniczych prezentacji zaproszonych gości – dziś Piotr Wnuk i opowieść pod hasłem: Góry - medytacja w ruchu.
Piotr Wnuk, to pasjonat podróży w stylu wagabundy przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów, m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany i wiele innych. Uwielbia schodzić z utartych szlaków i szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe, codzienne życie.
Na wspólne „Podróże małe i duże” zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 07 May 2023 - 59min - 114 - Podróże małe i duże - Festiwal twórców ludowych z Lubelszczyzny
Jawor - u źródeł kultury. 2. Festiwal kultury ludowej twórców z Lubelszczyzny - nasza radiowa podróż doprowadzi nas na ten Festiwal. Wóz transmisyjny radia Lublin stanie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Przed mikrofony Radia Lublin zaprosimy m.in. Kapelę Ludową z Gościeradowa, Lubelską Orkiestrę Rodzinną, porozmawiamy z "Pleciuga", czy Obszańskimi Dunajnikami. Poznamy: Czerniczanki, Roztoczanki, czy Blinowianeczki.
Na spotkanie w Muzeum Wsi Lubelskiej, jak i na antenie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 30 Apr 2023 - 1h 06min - 113 - Podróże małe i duże - Szlakiem zabytków miasta cudów oraz Trentino, Folgaria, Trydent-Górna Adyga
Dziś w programie przedstawimy opowieści pod hasłem: "Piza – nie tylko krzywa wieża – szlakiem zabytków miasta cudów oraz Trentino, Folgaria, Trydent-Górna Adyga", będzie to zapis spotkania podróżniczego z Albinem Marciniakiem. Albin Marciniak, to fotografik, fotoreporter, podróżnik, dziennikarz i radiowiec, twórca i prowadzący Klub Podróżników Śródziemie, poszukiwacz podziemnych tajemnic Polski, miłośnik zamków, zapalony Taternik i organizator wielu akcji ekologicznych "Czyste Tatry 2012", "Czyste Góry Czyste Szlaki". Obrońca przyrody, na co dzień zajmuje się edukacją ekologiczną. Autor serii turystycznych map-informatorów. Członek Klubu Wysokogórskiego, chodzi po Karpatach Rumunii, Pirenejach Francuskich, Alpach po stronie Austrii, Słowenii, Włoch, Szwajcarii i Francji. Przemierza Europę wzdłuż i wszerz.
Na pełne pasji i przygód opowieści zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 23 Apr 2023 - 58min - 112 - Podróże małe i duże - Opowieści o Australii, Wyspie Wielkanocnej czy Panamie za sprawą "IV Festiwalu Przez Świat. Spotkania z podróżą"
Słuchaczy naszej audycji zaprosimy na "IV Festiwal Przez Świat. Spotkania z podróżą", jaki w ten weekend trwa w Chatce Żaka w Lublinie. Dzięki tym spotkaniom festiwalowym odbędziemy podróż na Wyspę Wielkanocną Rapa Nui, odkryjemy uroki wyprawy kamperem przez Australię, zbadamy piesze szlaki Panamy i Kanady oraz odbędziemy wirtualną przechadzkę po hiszpańskiej wyspie Gran Canaria. Zarejestrujemy wiele atrakcji, warsztatów i spotkań z inspirującymi osobami i ich niezwykłymi podróżami.
Do usłyszenia po 12, mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 16 Apr 2023 - 1h 07min - 111 - Podróże małe i duże - Wizyta na Wyspie Wielkanocnej
"Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata" - książka autorstwa Marka Łasisza stanie się podstawą do snucia opowieści podróżniczych po tej niezwykłej wyspie. Odwiedzimy dawne stanowiska archeologiczne i będziemy wędrować przez unikalny krajobraz. Zajrzymy na plażę Anakena, wejdziemy do wnętrza wulkanu i zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy. Zejdziemy do jaskiń stworzonych przez lawę. Odwiedzimy też współczesne miasteczko Hanga Roa i spotkamy jego mieszkańców.
Staniemy wobec wielu zagadkowych kwestii. Skąd przybyli pierwsi osadnicy? Jak żyło się na małym skrawku lądu na środku Oceanu Spokojnego? Jak powstawały słynne posągi? Czy naprawdę tutejsza kultura upadła w wyniku katastrofy ekologicznej?
Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć autor książki, dzieląc się wrażeniami z podróży, mnóstwem ciekawostek i intrygujących faktów. Na wspólne "Podróże małe i duże", w których przede wszystkim postaramy się odpowiedzieć na pytanie: co wielkanocnego ma w sobie Wyspa Wielkanocna - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 09 Apr 2023 - 1h 01min - 110 - Podróże małe i duże - "Dawne smaki Lublina - (Lublin) nie na żarty”
"Dawne smaki Lublina - (Lublin) nie na żarty”. W okresie międzywojennym oraz w PRL-u działały w Lublinie słynne restauracje, kawiarnie i cukiernie które jeszcze po dziś są lublinianie, którzy pamiętają i miejsca i smaki.
Przypomnimy sobie, z jakich dań słynęły: „Polonia”, „Europa”, „Powszechna”, czy inne, trochę mniej renomowane, ale niemniej popularne lokale. Jakie atrakcje czekały na gości w „Czarciej Łapie”, „Astorii”, czy „Victorii”? Czy pamiętamy jeszcze, w którym lokalu odbył się pierwszy w Lublinie striptiz, a w jakim zatrudniano aż 120 osób w latach 70?
Gdzie na Krakowskim Przedmieściu sprzedawano rurki z bitą śmietaną, a gdzie pyszne pączki i napoleonki? Zatrzymamy się dłużej w miejscu nieistniejącej już cukierni, którą chętnie odwiedzali Stefan Żeromski, Hieronim Łopaciński i Bolesław Prus. Wędrując szlakiem kulinarnym, będziemy nawiązywać do wydarzeń z historii naszego miasta, a wiedzę przybliżą nam przewodnicy PTTK.
Na wspólny restauracyjny szlak lubelski zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 02 Apr 2023 - 1h 00min - 109 - Podróże małe i duże - Zwiedzanie Lublina z przewodnikiem pod kątem nieoczywistych turystycznych tematów
Radiowa podróż w cyklu: "Poznaj Lublin z przewodnikiem", czyli zwiedzanie Lublina z przewodnikiem pod kątem nieoczywistych turystycznych tematów. Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Jesteśmy pewni, że nikt tak dobrze nie opowiada o Mieście Inspiracji jak lubelscy przewodnicy. Tym razem Łukasz Fiuta z Lubliniarnia Turystyka i Rozrywka przedstawi nam sekrety i dzieje dawnych lubelskich kupców. Będzie to spacer pod hasłem: "Opowieści lubelskiego kupca".
Do usłyszenia na antenie i do spotkania na lubelskim, kupieckim szlaku mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 26 Mar 2023 - 1h 11min - 108 - Podróże małe i duże - Spacer szlakiem Wyszyńskiego w otulinie Kozłowieckiego Parku
„Spacer szlakiem Bł. Stefana Wyszyńskiego w poszukiwaniu śladów wiosny” – to cel, a zarazem główny temat naszej dzisiejszej audycji. Wyruszymy już po raz kolejny na szlak do miejsc, w których w czasie II wojny światowej przebywał ks. Stefan Wyszyński, późniejszy biskup lubelski, Prymas Tysiąclecia a wszystko to w pobliżu Lublina w otulinie Kozłowieckiego Parku. A o tym miejscu wspominał sam Prymas:
"Mówiłem Wam kiedyś o ojcu Koniłowiczu, który często zachęcał do tego, aby człowiek, kiedy jest bardzo zmęczony, szedł do lasu, jak się wyrażał „na głupiego”, to znaczy nie z książką, nie ze słownikiem, nawet nie z różańcem. Czasami lepiej się modlimy na różańcu z liści niż z czarnych ziarenek. [...] W tym łażeniu po zielonych lasach jest coś przedziwnie kojącego, leczącego i odświeżającego".
Naszych przewodnikiem krajoznawczo-turystycznym będzie Krzysztof Wojciechowski z Kozłowieckiego Parku. Na radiowe podróżnicze wędrówki zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 19 Mar 2023 - 1h 12min - 107 - Podróże małe i duże - Spacer szlakiem sławnych Lublinianek
Julia Hartwig, Anna Kamieńska, Henryka Pustowójtówna, czy Janina Porazińska - dziś, w tę marcową niedzielę, niczym echo Dnia Kobiet przespacerujemy się szlakiem sławnych mieszkanek Lublina. Bohaterkami spaceru „Sławne lublinianki” są poetki, aktorki i działaczki społeczne, których życie związane było ze stolicą naszego regionu. Poznamy wątki z życia oraz miejsca związane z wybitnymi kobietami, takimi jak m.in. pisarka Anna Langfus, pilotka Pelagia Majewska czy działaczka społeczna Józefa Kunicka.
Na "Podróże małe i duże" nie tylko w kobiecym gronie zaprasza Magdalena Lipiec - Jaremek.
Sun, 12 Mar 2023 - 1h 06min - 106 - Podróże małe i duże - Tarnogród, walory miasteczka na szlaku Przemyśl – Lublin
Miasto na szlaku Przemyśl – Lublin, własność Tarnowskich i Zamoyskich. Do najciekawszych zabytków należy kościół pw. Przemienienia Pańskiego z barokowo-rokokowym wyposażeniem, w tym przeniesionym z kolegiaty zamojskiej ołtarzem głównym z dwoma obrazami włoskiego mistrza Domenico Tintoretta.
Inne ciekawe obiekty to: drewniany kościół filialny pw. św. Rocha, prawosławna cerkiew pw. Świętej Trójcy oraz synagoga, będąca obecnie siedzibą Miejskiej Biblioteki. Tarnogród znany jest z organizacji corocznych Ogólnopolskich Sejmików Teatrów Wsi Polskiej.
Odwiedzamy Tarnogród - miasto w województwie lubelskim, bo o nim mowa właśnie podczas trwania święta teatru wiejskiego.
Nie zapomnimy także o walorach turystyczno-krajoznawczych tego miejsca, które wskażą nam gminni regionaliści.
Na tarnogrodzkie podróżowanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 05 Mar 2023 - 46min - 105 - Podróże małe i duże - Spacer po Nałęczowskim Parku Zdrojowym
Trzej wybitni lekarze (Wacław Lasocki, Fortunat Nowicki i Konrad Chmielewski) odkryli zdrowotne właściwości mikroklimatu tego miejsca, przede wszystkim sosnowych, otaczających miasteczko lasów i tutejszych wód. To dzięki nim zmodernizowano miejscowość przekształcając je w uzdrowisko lecznicze. Renoma tego miejsca bardzo szybko rozniosła się po całym kraju przyciągając do niego wybitne postacie, takie jak Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus i Stefan Żeromski.
Dziś podążamy szlakiem przewodnickiego spaceru pod hasłem: ”Zakochaj się w Nałęczowie”. Jest to doskonale znana miejscowość rekreacyjno-wypoczynkowa, która jest częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Jednak wierzymy, że uda się nam odkryć tajemnice miasteczka i jego mieszkańców, które jeszcze do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
Na spacer po Nałęczowskim Parku Zdrojowym zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 26 Feb 2023 - 1h 05min - 104 - Podróże małe i duże - Spacer "W kinie, w Lublinie - kochaj mnie"
Nasz radiowy mikrofon znów spacerował po Lublinie. Ale tym razem był to walentynkowy spacer pod nazwą "W kinie, w Lublinie - kochaj mnie", który poprowadziła przewodniczka Agnieszka Malinowska - Mikołajczyk w ramach programu "Poznaj Lublin z Przewodnikiem". Podczas spaceru usłyszeliśmy przede wszystkim lubelskie historie miłosne zarówno te zakończone happy endem, jak i z tragicznym finałem. Porwanie z miłości, samobójstwo z tęsknoty za ukochanym, romantyczne listy Prusa - to tylko niektóre opowieści, które zaprezentujemy w programie.
Nie zabrakło również legend związanych ze św. Walentym. Tym bardziej że w trzech lubelskich świątyniach znajdują się relikwie tego patrona zakochanych. Dwie z tych świątyń znalazły się na naszej trasie, a trzecią być może wskażą nam słuchacze?
Do zabawy związanej z miłością do Lublina zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 19 Feb 2023 - 56min - 103 - Podróże małe i duże - Tajemnice jagiellońskiego Lublina
Po raz kolejny wybieramy się na radiowy spacer z "Przewodnikami Inspiracji" po Lublinie. Osoby wyróżnione tym specjalnym tytułem przewodnickim gwarantują profesjonalizm w przybliżaniu historii i dziedzictwa miasta, ale też zachęcają do odkrywania Lublina na nowo.
Najlepsze wskazówki i opowieści pochodzą od pasjonatów - w radiu to wiemy i dlatego chętnie poznajemy te przewodnickie szlaki. Przewodnicy Inspiracji wskażą nam miejsca, o których nie wiedzieliśmy i które warto pokazać dźwiękowo słuchaczom. Przewodnicy
Do radiowego mikrofonu opowiedzą nam historie, których nigdy nie słyszeliśmy. Spacer z Przewodnikiem Inspiracji to zwiedzanie miasta z całkiem nowej, unikalnej perspektywy i tak będzie również i tym razem. Zabierzemy państwa na spacer pod tytułem: "Tajemnice jagiellońskiego Lublina" z Januszem Kopaczkiem- przewodnikiem europejskich szlaków do Zamku Unii Lubelskiej.
Na radiową podróż zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 12 Feb 2023 - 1h 04min - 102 - Podróże małe i duże - Szczebrzeszyn - tajemnicze zakątki, zachwycające widoki
Miasto położone na styku Padołu Zamojskiego, Roztocza Środkowego i Zachodniego, dzięki temu możemy tu podziwiać najpiękniejsze widoki: Doliny Wieprza i krawędzi Roztocza. Jest najstarszym miastem na Zamojszczyźnie, czyli: Szczebrzeszyn. Skąd wziął swoją nazwę? – tak rozsławioną dzięki Janowi Brzechwie? Może od szczebrzucha, czyli dawnej nazwy strzały, oszczepu, grotu albo od szczebrzuchów – sprzętów domowych używanych w kuchni: niecki, balie, cebrzyki, Co oznacza czasownik: szczebrzuszyć, a czym różni się od szczebreszyć? Wystarczy zmienić jedną literkę i mamy szczebruchy, czyli owoce suszone. Może podczas programu uda się nam obudzić samego Szczebrzucha – legendarnego właściciela Szczebrzeszyna.
Naszym przewodnikiem jest Janusz Kapecki– regionalista, artysta fotografik, przewodnik i pilot wycieczek. Do usłyszenia na szczebrzeskim (jak mawiają rdzenni mieszkańcy, a nie ci napływowi – szczebrzeszyńskim) szlaku mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 05 Feb 2023 - 1h 06min - 101 - Podróże małe i duże - Spacer po Lublinie między wojnami
„Lublin między wojnami – z kronik Policji Państwowej” - takim szlakiem po Lublinie będziemy podążać za naszą przewodniczką - Joanną Szmit. Spacer zaczyna się od Zamku, który teraz jest Muzeum Narodowym, ale powstał jeszcze w XIX wieku jako więzienie carskie. Potem, przez całe dwudziestolecie międzywojenne pełnił funkcję więzienia kryminalnego, a samo więzienie też było miejscem dość sensacyjnych wydarzeń. Wspominały o nich w dwudziestoleciu międzywojennym podręczniki, z których uczono się w szkołach policyjnych.
Przejdziemy się także ulicą Lubartowską, która może nie jest miejscem tak popularnym jak Stare Miasto, ale jest bardzo klimatyczna. Następnie udamy się pod jeden z komisariatów Policji Państwowej, który w owych czasach mieścił się w Pałacu Potockich przy ulicy Zielonej. Potem miniemy miejsce, gdzie był dawny targ przy ulicy Świętoduskiej, będziemy też przy Krakowskim Przedmieściu.
Oczywiście każde z tych miejsc odwiedzimy pod kątem historii kryminalnych. Z pewnością będzie to spacer pełen odkryć i dla słuchaczy z regionu, jak i mieszkańców naszego miasta.
Na radiową podróż z przewodnikiem po Lublinie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 29 Jan 2023 - 1h 08min - 100 - Podróże małe i duże - O podróżach z kamerą i aparatem Doroty Nowakowskiej
Dorota Nowakowska będzie naszym gościem. Gościem, który dzięki opowieściom zabierze nas w podróż w cieplejsze rejony świata.
Dorota Nowakowska jest operatorem obrazu, fotografem i reżyserem, absolwentką Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Jest również autorką zdjęć do filmów dokumentalnych, fabularnych, popularnonaukowych, promocyjnych, spotów reklamowych i programów telewizyjnych. Realizowała zdjęcia w kilkunastu krajach Europy i Azji.
Na własnych fotografiach artystycznych ukazuje kulturę, tradycję i zwykłe życie, np. Indonezyjczyków. Jej fotografie powstały podczas podróży po wyspach, w przerwach między pracą nad zdjęciami do programu telewizyjnego.
O podróżach z kamerą i aparatem rozmawiamy w naszym programie - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 22 Jan 2023 - 1h 00min - 99 - Podróże małe i duże - Dawne sprzęty gospodarstwa domowego w Wysokiem na Roztoczu
Dawne sprzęty gospodarstwa domowego, ale związanego z roztoczańskimi gospodarstwami, ale też sprzęty rolnicze, a nawet strażackie czy wojskowe. Wszystkie są bardzo cenne.
Najstarszym eksponatem są żarna, które służyły kiedyś naszym przodkom do robienia mąki żytniej, osypki dla trzody chlewnej. Wszystkie te nietuzinkowe rzeczy pasjonaci kolekcjonują, aby pokazywać turystom i uwrażliwiać dzieci na przeszłość.
W programie odwiedzimy Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem na Roztoczu. Zwiedzanie izby jest poszerzone o ekspozycję w nowych obiektach Centrum Kultury Dawnej – stodole i kuźni, które stanęły niedawno obok Izby.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 15 Jan 2023 - 1h 09min - 98 - Podróże małe i duże - Zwiedzanie Lublina z przewodnikiem może być prawdziwą przygodą
Zwiedzanie Lublina z przewodnikiem może być prawdziwą przygodą! Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta, podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów.
Jesteśmy pewni, że nikt tak dobrze nie opowiada o „Mieście Inspiracji” jak lubelscy przewodnicy, w tym także przewodnicy inspiracji, czyli ci, którzy nie omijają legend, tajemniczych historii i anegdot i potrafią zachęcić do zwiedzania i młodych i starszych.
Na spacer z przewodnikiem zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 08 Jan 2023 - 1h 11min - 97 - Podróże małe i duże - Noworoczne wędrowanie z gwiazdą po muzeach na wolnym powietrzu
Zwiedzanie noworoczne rozpoczniemy od wędrowania z gwiazdą, turoniem, szopką, kozą czy po prostu z kolędą. Pospacerujemy po zagrodach Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, ale i po Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju.
Będą to muzea otwarte, na wolnym powietrzu, zapraszające turystów. W okresie świąteczno-noworocznym miejsca te przywdziały świąteczny wystrój. W wiejskich chałupach u powały zawisły nowe pająki, święte obrazy są przystrojone wiecznie zielonymi gałązkami, glinianą polepę pokrywa warstwa rozrzuconej słomy, w kącie izby stoi snop żyta – „król”, a na dzieży czeka przygotowana wieczerza wigilijna.
Z kolei w plebanii z Żeszczynki i dworze z Żyrzyna można podziwiać okazałe choinki, w większości ubrane w ręcznie robione ozdoby, według popularnych ówcześnie wzorów.
Do tego w kościele z Matczyna jest już gotowa piękna szopka bożonarodzeniowa. To najlepsza dekoracja do noworocznego turystycznego kolędowania.
Na spotkanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 01 Jan 2023 - 1h 16min - 96 - Podróże małe i duże - Kolędowanie na Lubelszczyźnie i w całej Polsce
Wraz ze słuchaczami będziemy w świątecznej, kolędniczej podróży. Podążymy za pastuszkami - kolędnikami, którzy obejdą wraz z nami stajenkę podczas widowiska kolędniczego: "O pastuszkach co za Jezuskiem chodzili". Spektakl wędrowny przygotowała Fundacja Forma Teatru, złożona z aktorów Teatru im. H.Ch. Andersena.
Widowiskiem tym nawiążemy do tradycji kolędowania na Lubelszczyźnie i w całej Polsce. Wędrowne trupy kolędników przemierzały miasteczka i wsie, wchodziły do mieszkań i prezentowały zabawne, zgrywne historie nawiązujące do historii Narodzenia Jezusa. Nasi bohaterowie w drodze do stajenki narodzenia spotykają króla Heroda, Mędrców, diabła, czarownicę czy Adama i Ewę z raju. Oczywiście nie zabraknie również anioła!
ZOBACZ ZDJĘCIA:Spektakl „O pastuszkach co za Jezuskiem chodzili”
Na podróżnicze świętowanie zapraszam Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 25 Dec 2022 - 1h 00min - 95 - Podróże małe i duże - Świąteczny Festiwal Bożonarodzeniowy w Lublinie
Wóz transmisyjny Polskiego Radia Lublin stanie przy Placu Teatralnym, przy Centrum Spotkania Kultur, gdzie wspólnie z mieszkańcami i słuchaczami będziemy uczestniczyć w Świątecznym Festiwalu Bożonarodzeniowym. Odbędziemy podróż od stoiska do stoiska rozmawiając z mieszkańcami różnych zakątków województwa lubelskiego na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia w Lubelskiem. Kisiel owsiany, król - snop słomy w izbie, świąteczne pająki, podłaźniczka i co jeszcze? Przybliżymy także regionalne, nowo wpisane wyroby na Listę Produktów Tradycyjnych, które stają się podstawą turystyki kulinarnej w Polsce. W ostatnią niedzielę adwentu, na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia wprowadzimy Państwa w atmosferę tradycyjnych, lubelskich Świąt.
Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na Jarmarku Świątecznym mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 18 Dec 2022 - 58min - 94 - Podróże małe i duże - Spacer po przedświątecznym Kazimierzu Dolnym
Przed nami jubileuszowy 15. Kazimierski Jarmark Świąteczny w Kazimierzu Dolnym nas Wisłą. "Kazimierskie legendy, ciekawostki i anegdoty " przybliży nam przewodniczka i mieszkanka Kazimierza Dolnego - Renata Bucior. Spacerując z mikrofonem będziemy podziwiać Kazimierz Dolny poprzez pryzmat świątecznych dekoracji i zerkniemy na to romantyczne miasteczko niemalże z czubka choinki stojącej na Rynku Wielkim tuż przy słynnej kazimierskiej studni.
Na spotkanie w klimacie przedświątecznych, jarmarcznych podróży zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 11 Dec 2022 - 1h 10min - 93 - Podróże małe i duże - Niecała, która była niecała, czyli rozmowy o Stanisławie Turskim
Niedzielną, radiową podróż rozpoczniemy przy ulicy Niecałej w Lublinie Pierwotnie nazywaną ją Niecałą, ponieważ taką była faktycznie, gdyż urywała się przed stromym zboczem doliny Czechówki, jednak Rada Miejska w Lublinie przemianowała ją w 1936 roku chcąc w ten sposób uczcić zasłużonego dla Lublina i Polski Kazimierza Wyszyńskiego. W programie m.in. przypomnijmy i tę postać, ale wędrówka po ulicy Niecałej będzie tylko pretekstem do rozmów o przewodnickim życiu wybitnego regionalisty, przewodnika, pilota wycieczek - Stanisława Turskiego, który o swoich pierwszych związkach z Lublinem, piesze właśnie w te słowa: "Ulicę Niecałą zobaczyłem po raz pierwszy w odległych już czasach, gdy ponad w pół wieku temu roku zgłosiłem się z ojcem do dyrektora powstałego tam właśnie Technikum Kolejowego. Wprawdzie zostałem przyjęty do ogólniaka w Wałczu, gdzie mieszkaliśmy, jednakże ojciec otrzymał służbowe przeniesienie na Lubelszczyznę i powstał problem mojej dalszej nauki. Tato, ubrany w galowy mundur kolejarski z odznaczeniami, przekonywał dyrektora, żeby przyjął jego syna do technikum, chociaż lista szczęśliwców była już zamknięta."
Jak potoczyły się losy Stanisława Turskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej? Zapraszam, Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 04 Dec 2022 - 1h 06min - 92 - Podróże małe i duże - O magii starożytnego Egiptu
W audycji zabierzemy słuchaczy w podróż w świat starożytnego Egiptu. Posłuchamy fragmentów wykładu pt. „Tajemnice Tutanchamona – w setną rocznicę odkrycia grobowca” połączonego z oprowadzaniem po wystawie „Magia starożytnego Egiptu”, jaką obecnie możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Wykład na temat jednego z najbardziej rozpoznawalnych faraonów egipskich, Tutanchamona oraz jego grobowca, to przybliżanie wiedzy, ale i odkrywanie tajemnic archeologicznych. Ekspozycja dotycząca starożytnego Egiptu poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi ukazuje najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan: od początków tworzenia się państwowości po czasy, gdy Egipt stał się prowincją rzymską.
Na wystawie można podziwiać 200 artefaktów, z których część pokazywana jest po raz pierwszy, dlatego chcemy zabrać słuchaczy w fascynującą podróż w świat historii.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 27 Nov 2022 - 58min - 91 - Podróże małe i duże - O roztoczańskich legendach i tęsknocie za Lwowem
Fryderyk Kierepka o pasjonat Roztocza. Z tej miłości powstał profil autorski pod hasłem: "Opowieści z Roztocza. Na krańcach" na portalu społecznościowym i książki. To znany i ceniony autor, który jest też ekspertem w kwestii roztoczańskich legend i opowieści. Ma ogromną wiedzę o naszych regionalnych straszydłach. W programie pochylimy się nad jego najnowszą książką "Opowieści z Roztocza".
Fryderyk Kierepka jest autorem również autorem książki: „Lwów – opowieści i legendy Lwiego Grodu”. A ponieważ są wśród naszych słuchaczy tacy, którzy tęsknią za Lwowem, a podróż turystyczna w strefę działań wojennych nie jest obecnie możliwa, więc choćby wirtualnie przemierzymy tereny także i Roztocza ukraińskiego, w tym Lwów.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 20 Nov 2022 - 1h 07min - 90 - Podróże małe i duże - O roztoczańskich legendach i opowieściach
Fryderyk Kierepka to pasjonat Roztocza. Z tej miłości powstał profil autorski pod hasłem: „Opowieści z Roztocza. Na krańcach" na portalu społecznościowym i książki.
Jest to znany i ceniony autor, który jest też ekspertem w kwestii roztoczańskich legend i opowieści. Ma ogromną wiedzę o naszych regionalnych straszydłach.
W programie pochylimy się nad jego najnowszą książką „Opowieści z Roztocza". Fryderyk Kierepka jest autorem również autorem książki „Lwów – opowieści i legendy Lwiego Grodu”. Ponieważ są wśród naszych słuchaczy tacy, którzy tęsknią za Lwowem, a podróż turystyczna w strefę działań wojennych nie jest obecnie możliwa, więc choćby wirtualnie przemierzymy tereny także i Roztocza ukraińskiego, w tym Lwów.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 13 Nov 2022 - 1h 08min - 89 - Podróże małe i duże - Zaduszki z Panem Prusem
Zaprosimy na Zaduszki z Panem Prusem, będzie to spacer po cmentarzu przy ulicy Lipowej. Podążając śladami Bolesława Prusa będziemy wspominać osoby związane z nim rodzinnie, towarzysko i literacko. Po cmentarzu oprowadzi nas Marcin Fedorowicz.
Podczas spaceru odbędzie się zbiórka pieniędzy na odnowienie zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Zbiórka organizowana jest we współpracy ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Lublina. W ten sposób nasz spacer wpisuje się w coroczną kwestę na cmentarzu przy ulicy Lipowej i działania mające na celu ochronę najstarszych, dziewiętnastowiecznych nagrobków. Tym razem nasza podróż odbędzie się w głąb pamięci i historii Lublina.
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 06 Nov 2022 - 1h 13min - 88 - Podróże małe i duże - Cmentarz na Pęksowym Brzysku
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku jest chyba najmniej smutną z polskich nekropoli, tutaj ma się wrażenie, że żal po zmarłych jest jakby mniejszy niż gdzie indziej, że oni wciąż są wśród nas, więc to tam zaprowadzi nas radiowa podróż. Na Pęksowym Brzyzku nie tylko odwiedza się zmarłych – także zwiedza się to najpiękniejsze zakopiańskie muzeum na świeżym powietrzu, bowiem wiele usytuowanych tu nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki, powstałe w pracowni wielkich artystów, którzy potem, w ślad za swoimi dziełami, znaleźli się na Pęksowym Brzyzku. Turysta znajdzie tu wiele akcesoriów wiążących się z terenem, na którym cmentarz jest usytuowany: regionalne zdobienia nagrobków, obrazy na szkle, żeliwne krzyże, wykonane w XIX-wiecznej hucie w Kuźnicach z tatrzańskiego żelaza, skały z Tatr, haki i liny taternickie, blachy przewodników tatrzańskich. Epitafia często nawiązują do okoliczności górskiej śmierci lub też odnoszą się do niecodziennej działalności pochowanych tu osób. Naszym przewodnikiem po Starym Cmentarzu w Zakopanem będzie Maciej Pinkwart - autor przewodnika po tym cmentarzu, piewca Zakopanego i jego kultury.
Na spacer po Pęksowym Brzyzku zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 30 Oct 2022 - 1h 06min - 87 - Podróże małe i duże - Smak literackich potraw
Dziś w programie spotkamy się z "Molem książkowym na walizkach". Hasło "Mol na walizkach", to efekt poszukiwań smaków w literaturze pięknej przez czytelników bibliotek. Wspólnie ze słuchaczami będziemy czytać, przyrządzać i delektować się smakiem literackich potraw.
Wydarzenie jest jednym z elementów projektu "Biblioteka zawsze blisko", który przebiega pod patronatem Radia Lublin. Inspiracje literackich podróży staną się pretekstem do rozmów ze słuchaczami a głównym gościem programu będzie Waldemar Kot - bychawianin, podróżnik, żeglarz, który zbudowaną przez siebie łodzią "Tybysiem" zwiedził Europę. Waldemar Kot spędził 40 dni w podróży łodzią do Francji.
Na wspólne radiowe podróże zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 23 Oct 2022 - 1h 06min - 86 - Podróże małe i duże - O "Różowej walizce"
Dziś otwieramy „Różową Walizkę". Z jednej strony to podróżniczy niezbędnik, a z drugiej – witryna krajoznawcza, którą stworzyła Aleksandra z Zamościa.
– Stworzyłam to miejsce, aby dzielić się z Wami moimi przygodami, wspomnieniami i relacjami z podróży – tych bliskich i tych całkiem dalekich. Do tej pory odwiedziłam ponad 30 krajów i mam nadzieję, że to nie koniec. Na stronie chcę także promować mój rodzimy rejon, czyli malownicze Roztocze i zachęcać Was do odwiedzenia tego pięknego zakątka Polski – pisze autorka bloga „Różowa walizka”.
W programie wspominamy podróże z różową walizką w dłoni i przypominamy wyjątkowych ludzi, których Ola spotyka w trasie. Nie obędzie się też bez opowieści o zabawnych historiach, które podczas tworzenia filmów promujących podróżowanie się zdarzają i o wpadkach, które również są nieodłącznym elementem kręcenia odcinków w plenerze.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 16 Oct 2022 - 1h 26min - 85 - Podróże małe i duże - Z wizytą w Zamościu
Program realizujemy przy udziale Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją” oraz Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej: opowiemy m.in. o nowym szlaku turystycznym „Podziemny Zamość”. Nową atrakcją są także krypty Kościoła Franciszkanów i sam wyremontowany kościół, jak i muzeum starych aparatów - jednym słowem przedstawiamy słuchaczom nieznane jeszcze szerszej publiczności atrakcje zamojskie. Wóz transmisyjny Radia Lublin stanął tym razem na Rynku Solnym, aby pokazać, że Zamość to nie tylko Rynek Wielki.
Do zobaczenia w Zamościu i do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 09 Oct 2022 - 1h 13min - 84 - Podróże małe i duże - Na spacerze po Lublinie z przewodnikiem w stroju z epoki
Ta pierwsza październikowa niedziela wpisuje się nam, jak i naszym słuchaczom w cykl: "Poznaj swój Lublin z przewodnikiem, czyli spacery po Mieście Inspiracji". Przekonamy Państwa, że zwiedzanie Lublina z przewodnikiem to prawdziwa przygoda. Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta będziemy podziwiać piękną architekturę, poznamy historię, ale również zabawimy się w odgadywanie tajemnic miasta i rozwiązywanie turystycznych zagadek. Na pierwszy spacer wyruszymy z przewodnikiem w stroju z epoki - Łukaszem Fiutą.
Do zobaczenia na uliczkach Lublina i do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 02 Oct 2022 - 1h 15min - 83 - Podróże małe i duże - Na Święcie Jesieni w Kazimierzu Dolnym
Święto Jesieni organizowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Przyrodniczy oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, to już XXIII spotkanie z darami jesieni w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Ulica Puławska przy Spichlerzu Ulanowskich zamienia się wówczas w ogromny kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła. Wiele stoisk prowadzonych przez gminne stowarzyszenia, szkoły czy przedszkola chce jak najpiękniej zaprezentować się pokazując kunszt wystawienniczy i konstruktorski rzeźb z owoców i warzyw. Uczestnicy kiermaszu mogą obejrzeć pokazy kulinarne, posmakować lokalnych wyrobów i zakupić domowe smakołyki. Tę niedzielę świętujemy z Państwem w Kazimierzu Dolnym, nie tylko podczas Święta Jesieni, ale również spacerując urokliwymi wąwozami kazimierskimi i szlakiem tuż nad Wisłą, bo podobno jesień najpiękniejsza jest właśnie w Kazimierzu Dolnym.
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 25 Sep 2022 - 1h 12min - 82 - Podróże małe i duże - W leśnym miasteczku
"Leśne zmysły na wschód od Wisły” - to nazwa wydarzenia, które zagościło w stolicy naszego województwa. Każdy, kto zdecydował się na odwiedzenie Placu Teatralnego przed Centrum Spotkania Kultur mógł zbliżyć się do lasu wzrokiem, węchem, słuchem, dotykiem oraz smakiem. My też tam byliśmy!
"Przeniesienie namiastki lasu do przestrzeni miejskiej pozwoli mieszkańcom Lublina i okolic na jeszcze lepsze poznanie roli jaką tereny leśne odgrywają w naszym życiu oraz ich wpływu na środowisko naturalne i gospodarkę. Multum atrakcji przygotowanych tego dnia przez pracowników z terenu naszej dyrekcji sprawi, że prostsze stanie się nie tylko postrzeganie lasu i otaczającej przyrody, lecz także wieloaspektowej pracy, jaką każdego dnia wykonują leśnicy w celu zachowania lasów w jak najlepszej kondycji dla potomnych. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu" - zapowiada dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.
Niech te słowa staną się dla Państwa zaproszeniem do wysłuchania audycji z leśnego miasteczka. Zachęca Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 18 Sep 2022 - 1h 15min - 81 - Podróże małe i duże - O klimatycznym zwiedzaniu Lublina szlakiem jagiellońskim
Dziś w ramach programu „Podróże małe i duże” podróż „mała”, choć wcale nie krótka. Będzie to spacer na trochę więcej niż parę kroków w stolicy województwa - Lublinie.
Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza mieszkańców i turystów na spacer w ramach cyklu pt. „Dni i Noce Jagiellońskie”. To dobrze, że po dalekich wojażach wakacyjnych na nowo będziemy odkrywali historie, legendy i tajemnicze miejsca związane z lubelskim szlakiem jagiellońskim. Dzień i Noc Jagiellońska w Lublinie, to klimatyczne zwiedzanie z przewodnikiem, łączące jagiellońskie tradycje Zamku i Miasta ze spacerem w miejsca niecodzienne. Spróbujemy odkryć trakt mazowiecki w Lublinie, przejdziemy także "Ulicami Krakowską i Grodzką na Zamek". Oprowadza nas przewodnik Janusz Kopaczek z Organizacji "Szlaki Unii Jagiellońskiej" - Unia Szlaków "Zachód - Wschód", Fundacja „Via Jagiellonica”.
Do zobaczenia na lubelskim bruku i do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec - Jaremek.
Sun, 11 Sep 2022 - 1h 06min - 80 - Podróże małe i duże - W Poleskim Parku Narodowym
Nasza podróż rozpocznie się od ostoi żurawia w Poleskim Parku Narodowym. Jesteśmy razem z Państwem podczas Lubelskich Spotkań z Przyrodą - "Pożegnanie żurawi". Tematem programu są m.in. nieznane szerszym turystom fragmenty Poleskiego Parku, turystyka ornitologiczna, birdwatching w regionie lubelskim, walory turystyczno-krajoznawcze z uwzględnieniem przyrody PPN, edukacja przyrodnicza: rok życia żurawia w Poleskim Parku Narodowym itp.
A wśród zaproszonych gości m.in. przyrodnicy i edukatorzy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Poleskiego Parku narodowego i Fundacji dla Przyrody.
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sun, 04 Sep 2022 - 1h 02min - 79 - Podróże małe i duże - Marcin Błoński, przewodnik beskidzki i miłośnik gór Wysp Brytyjskich
„Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą". Tak pisał Tolkien, którego twórczość zabrała naszego dzisiejszego gościa w góry Wysp Brytyjskich. Czy bywało niebezpiecznie, nie wiem, ale z pewnością było dziko, z dala od szlaków turystycznych, cywilizacji i świateł wielkich miast, pięknie, a zarazem surowo. A to wszystko przy pogodzie w kratę.
Jego przygoda z górami rozpoczęła się w schronisku na Połoninie Wetlińskiej. Przypadkowe tam spotkanie zaprowadziło go na kurs do Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie. W ten oto sposób, nasz dzisiejszy gość od 10 lat oprowadza turystów po chyba najdzikszych górach w Polsce. Jednak zamiłowania poniosły go dalej, w Karpaty ukraińskie, rumuńskie i słowackie. Aż w końcu realizując swoje młodzieńcze marzenia, trafił do Szkocji i Irlandii, gdzie odnalazł jeszcze więcej przestrzeni i dziczy.
W studiu Radia Lublin gościmy górskiego przewodnika - Marcina Błońskiego.
Zapraszam, Agata Zalewska.
Sat, 21 May 2022 - 55min
Podcasts similar to Podróże małe i duże w Radiu Lublin
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek