Filtrar por gênero
- 1471 - Žodį „barbekiu“ po pasaulį paskleidė Kristupas Kolumbas
Žodį „barbekiu“ po pasaulį paskleidė Kristupas Kolumbas: kai 1492 m. jis atkeliavo į Ameriką, pamatė, kad žmonės lėtai kepa mėsą ant atviros ugnies ir vadina tai „barbakoa“, arba „barbekiu“.
Mon, 18 Nov 2024 - 1470 - Netaiki santaika. Kas?
Oksimoronas – retorinė figūra, jungianti du kontrastingus dalykus, pavyzdžiui, kojų rankšluostis, saldus sūrelis, protingas kvailys.
Mon, 11 Nov 2024 - 1469 - Kaip abrakadabra gydo ligą?
Žodis „abrakadabra“ buvo vartojamas medicinos srityje, gydant susirgusius maliarija. Iki XVII amžiaus gydūnai netgi propagavo šį burtažodį kaip veiksmingą gydant ligą. XVIII amžiuje žodis persikėlė į teatrą, o dabar siejamas su magija.
Mon, 04 Nov 2024 - 1468 - Karališkos prigimties „Bluetooth“ technologija
Danijos karalius Haroldas I Mėlyndantis buvo žinomas dėl dviejų dalykų: suvienijo Daniją ir Norvegiją ir dėl mėlyno danties. Trumpo nuotolio radijo technologija pavadinta „Bluetooth“, nes suvienija kompiuterio ir ryšių industrijas, prisimenant karalių, suvienijusį Skandinaviją.
Mon, 21 Oct 2024 - 1467 - Žodis „amen“ sieja didžiąsias pasaulio religijas
Liturginę formulę „amen“ savo maldose vartoja ir judėjai, ir krikščionys, ir musulmonai. „Amen“ išvertus iš hebrajų kalbos reiškia „tebūnie, tikra tiesa“.
Mon, 14 Oct 2024 - 1466 - Tuk tuk ir doki doki – kodėl taip skirtingai įvardijamas tas pats potyris?
Ištiktukai gali būti onomatopėjiniai (kai mėgdžiojami tikri pasaulio garsai) ir vaizdiniai (kai imituojami jaučiami, patiriami ar regimi tikrovės vaizdiniai).
Mon, 07 Oct 2024 - 1465 - Kartais sudėtinga užrašyti ir neaišku, ar laikoma žodžiu. Kas tai?
Seniausi lietuvių kalbos jaustukai yra pirminiai, nes nėra susiję su kitomis žodžių klasėmis. Antriniai jaustukai kilę iš sustabarėjusių savarankiškų žodžių ar žodžių junginių. Kadangi ne kiekvienas ištariamas garsas yra žodis, gali būti, kad jaustukas ne visais atvejais ir yra žodis.
Mon, 30 Sep 2024 - 1464 - Kada ir kodėl lietuvių kalbos rašyboje atsirado raidės su varnelėmis „č“, „š“, „ž“
Oficialiai carinė Rusija uždraudė lietuvišką spaudą lenkiškais, o ne lotyniškais rašmenimis. 1864-1904 m. galiojusį draudimą įvairiai bandė apeiti Lietuvos inteligentai. Štai Jonas Basanavičius į lietuvių kalbos rašybą įvedė čekiškus rašmenis č, š, ž.
Mon, 23 Sep 2024 - 1463 - Ar sunku būtų nemokamai gauti Jono Jablonskio kalbinių patarimų?Mon, 16 Sep 2024
- 1462 - Kas yra karužas?
Pirmosios karo mokyklos laidos absolventams 1919 m. buvo suteiktas karužo laipsnis. Karužas – senas bendrinis žodis, vartotas vaivados, vėliavininko, prievaizdo reikšmėmis, laikomas slavizmu. Karužo terminą netrukus pakeitė leitenanto laipsnis.
Mon, 09 Sep 2024 - 1461 - Kam Jonas Jablonskis naudojo žmoną kaip priedangą?
Kalbininkas Jonas Jablonskis buvo ne tik redaktorius, bet ir vertėjas. Vienas pirmųjų jo vertimų buvo „Vilniaus lietuvių šelpimo draugovės įstatymai“, vertinga ir dėl knygelėje esančių dabar plačiai vartojamų terminų.
Mon, 02 Sep 2024 - 1460 - Bendrinėje kalboje žodžiai „dalinti“ ir „dalyti“ – lygiaverčiai variantai
Bendrinėje kalboje žodžiai „dalinti“ ir „dalyti“ – lygiaverčiai variantai, tik tame pačiame tekste geriau pasirinkti vieną formą. Kas kita terminai – jie nekeistini, todėl iš žodžio „dalyti“ padaryti terminai yra dalijamoji medžiaga, įtampos dalytuvas.
Mon, 26 Aug 2024 - 1459 - Kaip lanką pakeitė linksnis
Antanas Baranauskas išvertė lotyniškus linksnių pavadinimus, bet šie neprigijo. Dabar vartojamus linksnių pavadinimus pasiūlė Jonas Jablonskis.
Mon, 19 Aug 2024 - 1458 - Ko verkia krokodilai?
Posakis „krokodilo ašaros“ kilęs iš senovės legendų: krokodilas, norėdamas privilioti auką, apsimeta, kad jam liūdna, todėl ima verkti. Nuo antikinės literatūros laikų šis frazeologizmas vartojamas kalbant apie žmogų, kuris trokšta kieno nors mirties.
Mon, 12 Aug 2024 - 1457 - Restoranų vertinimo sistema tiesiogiai susijusi su padangų kompanija „Michelin“
Broliai prancūzai Michelinai XIX a. pabaigoje įkūrė padangų kompaniją. Bene prieš 100 metų broliai pradėjo leisti po Prancūziją keliaujantiems turistams skirtą gidą, kuriame nurodomi lankytini restoranai ir viešbučiai. Ilgainiui restoranai pradėti vertinti Michelino žvaigždučių sistema.
Mon, 05 Aug 2024 - 1456 - Kaip kablys virto kableliu
Kablelio pirmtaku gali būti laikomas pasvirasis brūkšnys. Lietuvišką terminą sugalvojo kalbininkas Jonas Jablonskis iš žodžio „kablys“.
Mon, 22 Jul 2024 - 1455 - Pontifikas – tiltų statytojas, arba visi keliai veda į Romą
Tiltų statyba visada buvo laikoma pamaldžiu, dieviško įkvėpimo darbu. Kai kurie filogai sako, kad anksčiau pontifikas lydėdavo į bažnyčią arba eidavo pirmas, tarsi rodytų kelią.
Mon, 15 Jul 2024 - 1454 - Bačata – ir muzikos stilius, ir šventimo būdas
„Bačata“ galėjo kilti iš Afrikos, o afrikiečių kalboje reiškia šėlsmą. Dabar bačata – tradicinis Dominikos respublikos muzikos stilius.
Mon, 08 Jul 2024 - 1453 - Lietuviškojo aukso – gintaro – pavadinimo kilmė
Žodžio „gintaras“ pavadinimo kilmė vis dar neaiški, siejama su vokiškais, vengriškais, lietuviškais ar arabiškais žodžiais.
Mon, 01 Jul 2024 - 1452 - Juodoji dėžė iš tiesų yra oranžinė
Juodoji dėžė – įrenginys, įrašantis informaciją, dažomas oranžine spalva. Terminas „juodoji dėžė“ vartojamas ir psichologijoje, kibernetikos srityse.
Mon, 24 Jun 2024 - 1451 - Pagerbiant mirusiojo atminimą vartojamas lotyniškas posakis „in memoriam“
Su posakiu „in memoriam“ lietuvių kalba vartojamas vardininko linksnis, pavyzdžiui, in memoriam Zita Kelmickaitė. Jį galima keisti ir lietuviškais pasakymais (kieno nors atminimui, kam nors atminti).
Mon, 17 Jun 2024 - 1450 - NATO turi abėcėlę
NATO fonetinę abėcėlę naudoja ne tik kariai, bet ir ugniagesiai, policija, pilotai, įvairių sričių radijo operatoriai. Ši abėcėlė pradėta kurti dar tarpukariu. Ji tapo reikalinga atsiradus radijo komunikacijai. Išgyvenimo ekspertai rekomenduoja NATO abėcėlę mokėti visiems.
Mon, 10 Jun 2024 - 1449 - Tarp išgąsčio ir siurbtelėjimo – toks yra švediškasis „taip“
Garsas, kurį galima apibūdinti tarp išgąsčio ir siurbtelėjimo, – įdomus lingvistinis fenomenas: paprastai žodžiai ir garsai tariami iškvepiant orą, o tariant šį orą reikia traukti vidun.
Mon, 03 Jun 2024 - 1448 - Kuo garsi Antano Macijausko žemėlapio byla?
Prieš 120 metų panaikintas lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis draudimas. Vienas reikšmingiausiai prie draudimo panaikinimo prisidėjusių žmonių buvo lietuvių kultūros ir spaudos veikėjas Antanas Macijauskas.
Mon, 27 May 2024 - 1447 - Kuo skiriasi žodžiai „žmogiškas“ ir „žmoniškas“?
Labai panašiai skambatys žodžiai turi kiek skirtingas reikšmes. „Žmogiškas“ – būdingas žmogui; geras, doras, jautrus, „žmoniškas“ – mylintis, užjaučiantis žmones ir gyvūnus; būdingas geram žmogui; turintis tinkamų savybių.
Mon, 20 May 2024 - 1446 - Kuo skiriasi biurokratizmas ir biurokratija?
„Biurokratizmas“ apibūdinamas kaip socialinis reiškinys, kuriam būdingas nelankstumas reaguojant į netikėtas situacijas, reikalų tvarkymo trukdymas ar vlkinimas aklai laikantis formalumų. „Biurokratija“ – tai valdininkų visuma, profesionalių valdininkų aparatas, pasižymintis kompetentingumu.
Mon, 13 May 2024 - 1445 - Žodžiai „galanterija“ ir „galantiškumas“ yra tos pačios kilmės
Galantišku dabar vadiname mandagų, paslaugų, maloniai besielgiantį, elegantiškai apsirengusį žmogų. Viduramžais galantiškumas reiškė ir drąsų žmogaus elgesį, ypač mūšio lauke. Dar viena galantiškumo reikšmė – išskirtinė mandagumo ir pagarbos moterims forma. Paminėti žodžiai susiję su iš turkų kalbos atėjusiu žodžiu „chalatas“, o šis kilęs iš arabų kalbos žodžio „chilia“, kuris reiškė garbės drabužius. Iš šio arabiškojo žodžio įvairiose kalbose išplito žodis „gala“, kuris reiškia ir prabangius drabužius, ir šventę, ir išeiginį kostiumą.
Mon, 06 May 2024 - 1444 - Žodžio „mama“ ištakos, manoma, yra vaikų kalba
Tam tikro kalbinio vystymosi stadijoje vaikai gali artikuliuoti tik vienskiemenius, paprastos fonetikos žodžius, pavyzdžui, „ma“, „te“, „da“. Šie garsai neturi reikšmės – jiems ją suteikia suaugusieji.
Mon, 29 Apr 2024 - 1443 - Lietuvių kalba išsiskiria ištiktukų gausa ir įvairove
Skiriami du ištiktukų tipai: onomatopėjiniai, tiesiogiai pasaulio garsus mėgdžiojantys ištiktukai (au au, ku kū) ir vaizdiniai, jaučiamų, patiriamų ar regimų tikrovės vaizdinių garsinio imitavimo ištiktukai (žvilgt, plast).
Mon, 22 Apr 2024 - 1442 - Sekcija – ne tik baldas
Lotyniškai žodis „sectio“ reiškia padalą, atskirtą dalį, perpjovimą. Todėl žodžiu „sekcija“ vadinamas ir įstaigos ar organizacijos skyrius arba poskyris, grupė žmonių, nagrinėjančių vienos rūšies problemas, cezario pjūvis ar netgi lavono skrodimas.
Mon, 15 Apr 2024 - 1441 - Gastronomija – mėgavimosi maistu menas
Žodžius „gastronomija“ ir „gastritas“ sieja graikiškas žodis „gaster“, reiškiantis skrandį, pilvą. Žodį „gastronomija“ išpopuliarino poema „Gastronomija, arba valstietis prie stalo“, kur kalbama apie valgymo džiaugsmą.
Mon, 08 Apr 2024 - 1440 - Žodis „bakalėja“ yra arabiškos kilmės
Bakalėjos skyriuje randama miltų, cukraus, kavos, makaronų ir panašių ilgo galiojimo produktų, pirminė žodžio „bakalėja“ reikšmė – žolės, daržovės, žalumynai.
Mon, 01 Apr 2024 - 1439 - Ar žinai, kad. Mirštamumas ir mirtingumas – skirtingos reikšmės žodžiai
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ šie žodžiai apibrėžiami taip: „mirtingumas“ – mirimų skaičiaus santykis su gyventojų skaičiumi, o „mirštamumas“ – tai mirties atvejų skaičiaus santykis su ta liga sergančiųjų skaičiumi.
Mon, 25 Mar 2024 - 1438 - Ar žinai, kad. Video, audio, pseudo – tik žodžio dėmenys, o ne atskiri lietuvių kalbos žodžiai
Tarptautiniai dėmenys lietuvių kalboje nėra atskiri žodžiai, o kartu su kitais dėmenimis sudaro sudurtinius žodžius, rašomi kartu: ekstradicija, autoportretas, videoįrašas, audioknyga, ekstrasiunta.
Mon, 18 Mar 2024 - 1437 - Ar žinai, kad. Maždaug penktadaliui visuomenės reikalingi tekstai, parašyti lengvai suprantama kalba
Kai kuriems žmonėms skaityti įprastus tekstus sudėtinga. Maždaug penktadaliui visuomenės reikalingi tekstai, parašyti lengvai suprantama kalba. Tokiuose tekstuose informacija perteikiama trumpais ir aiškiais sakiniais.
Mon, 11 Mar 2024 - 1436 - Ar žinai, kad. Akademinio lietuvių kalbos žodyno pradininkas – Kazimieras Būga
Prieš 100 metų išleistas lietuvių kalbininko, baltistikos mokslo kūrėjo Kazimiero Būgos pirmasis sąsiuvinis laikomas lietuvių kalbos žodyno ištakomis. K. Būga žodynui surinko 600 tūkst. kortelių.
Mon, 04 Mar 2024 - 1435 - Ar žinai, kad. Štai kur šuo pakastas!
Posakis „Štai kur šuo pakastas“ reiškia ilgai ieškotą ir pagaliau atrastą priežastį. Spėjama, kad posakis kilęs viename vokiečių miestelyje, kur, pasak legendos, XVI austrų aristokrato gyvybę išgelbėjęs šuo.
Mon, 26 Feb 2024 - 1434 - Ar žinai, kad. Nekenkmingas, nekenkiantis ir draugiškas – sinonimaiMon, 19 Feb 2024
- 1433 - Ar žinai, kad. Kieno dėka lietuvių abėcėlėje yra raidė „ū“?
Jonas Jablonskis 1893 m. „Varpe“ pasiūlė atskirti ilgąją „ū“ nuo trumposios „u“ remdamasis čekų ir latvių kalbų pavyzdžiu.
Mon, 12 Feb 2024 - 1432 - Ar žinai, kad. Kas kalboje vadinama maišiniais?
Maišiniais vadinami žodžiai, sudaromi suliejant pagal reikšmę susijusių žodžių dalis, pvz., kofisas, darbostogos, svetimgėda.
Mon, 05 Feb 2024 - 1431 - Ar žinai, kad. Žodžiai „šachas“ ir „matas“ kilo iš persų kalbosMon, 29 Jan 2024
- 1430 - Ar žinai, kad. Iš 7 baltų kalbų gyvos – tik 2
iš 7 baltų kalbų: lietuvių, latvių, prūsų, jotvingių, kuršių, žiemgalių ir sėlių – gyvos liko tik lietuvių ir latvių.
Mon, 22 Jan 2024 - 1429 - Ar žinai, kad. Pirmąsias lietuvių kalbos gramatikas parašė kitų kraštų kalbininkai
Pirmąsias lietuvių kalbos gramatikas parašė kitų kraštų kalbininkai. Išmokęs lietuviškai, vokiečių kalbininkas Augustas Šleicheris parašė pirmąją mokslinę lietuvių kalbos gramatiką, turėjusią įtakos formuojantis lietuvių kalbos rašybai.
Mon, 15 Jan 2024 - 1428 - Ar žinai, kad. Kaip laužomas suolas susijęs su bankrotu?
Žodis „bankrotas“ kilo iš italų kalbos, reiškia jis sulūžusį suolą, mat aksčiau nemokus bankininkas sulaužydavo suolą, ant kurio būdavo atliekamos finansinės operacijos.
Mon, 08 Jan 2024 - 1427 - Ar žinai, kad. Kaip atsirado žodis „kvizas“ ir kokia jo tikroji reikšmė?Mon, 01 Jan 2024
- 1426 - Ar žinai, kad. Kas yra netikrieji vertėjų draugai?
Vertėjai turi netikrų draugų: jais vadinami dviejų kalbų žodžiai, kurie panašūs forma, bet skiriasi reikšmėmis. Tokį pavadinimą gavo dėl to, kad garsinis ar grafinis panašumas klaidina vertėjus.
Mon, 25 Dec 2023 - 1425 - Ar žinai, kad. Kaip „Wikipedia“ susijusi su havajų kalba?
„Wiki“ kilęs iš havajų kalbos ir reiškia „greitas“. Į tarptautines platumas jį atnešė Wardas Cunninghamas, pirmosios „Wiki“ svetainės kūrėjas.
Mon, 18 Dec 2023 - 1424 - Ar žinai, kad. Kaip prūsiška „savaitė“ nukonkuravo slavišką „nedelią“Mon, 11 Dec 2023
- 1423 - Ar žinai, kad. Kaip fašizmas susijęs su kuokštu?Mon, 04 Dec 2023
- 1422 - Ar žinai, kad. Akušerijos, kaip mokslo, pradžia Lietuvoje – XVIII a. pabaigoje
Prancūziškos kilmės žodžiai „akušerija“, „akušeris“ Lietuvoje išplito, ko gero, todėl, kad ši medicinos sritis kaip mokslas atsirado prancūzų karo chirurgo Nikola Renjė dėka.
Mon, 27 Nov 2023 - 1421 - Ar žinai, kad. Frazeologizmas „patrankų mėsa“ turi kelių šimtų metų istoriją
Pirmą kartą posakis „food for powder“ (pažodžiui – „parako maistas“) pavartotas prieš 400 metų V. Šekspyro pjesėje, minty turėtas kariuomenės karių gyvybių nevertinimas. Posakis plačiai vartotas XVIII amžiuje Prancūzijoje, prie šio posakio paplitimo prisidėjo ir F. R. Šatobrianas.
Mon, 20 Nov 2023 - 1420 - Ar žinai, kad. Radijas – ne radija
Lietuvių kalbos daiktavardžiai turi giminę, bet giminėmis nekatomi – ji jiems priskiriama pagal reikšmę, linksniavo tipą ir sintaksės ypatybes. Negyvų daiktų pavadinimų kilmės pagrįsti neįmanoma, pvz., kodėl „kėdė“ moteriškosios, o „stalas“ vyriškosios giminės. Kartais giminė painiojama dėl tarmių įtakos ir pagrindimo trūkumo.
Mon, 13 Nov 2023 - 1419 - Ar žinai, kad. Kas sieja ampulę ir amforą?
Mažytis stiklinis buteliukas ištęstu kakleliu vaistams ir antikinis molinis indas su dviem ąsomis, tikėtina, turi tą pačią kilmę.
Mon, 06 Nov 2023 - 1418 - Ar žinai, kad. Viena dažniausių eufemizmais maskuojamų temų – mirtis
Retorinė figūra eufemizmas – tai žodis ar žodžių grupė, vartojami vietoj nemalonios, nepadorios prasmės žodžių. Tai mandagesnis, neutralesnis, švelnesnis pasakymas. Viena dažniausių eufemizmais maskuojamų temų – mirtis.
Mon, 30 Oct 2023 - 1417 - Ar žinai, kad. Yra trys versijos, iš kur kilo natų pavadinimai
XI amžiuje italų vienuolis sukūrė sistemą, kurią sudarė 6 natos, o natų pavadinimus, manoma, sugalvojo pagal pirmųjų himno Jonui Krikštytojui žodžių skiemenenis. Kita natų pavadinimų versija juos kildina iš arabų kalbos, o modernioji natų pavadinimų versija – iš lotyniškių žodžių.
Mon, 16 Oct 2023 - 1416 - Ar žinai, kad. Mikonimai – tai grybų pavadinimai
Mokslininkai visam gyvajam pasauliui suteikia pavadinimus, jais pasakoma gentis ir rūšis, pvz., tikrasis baravykas, geltonasis kazlėkas. Šnekamosios kalbos pavadinimai paprastesni, į kalbą ateina įvairiai.
Mon, 09 Oct 2023 - 1415 - Ar žinai, kad. Jaunimo mėgstamą žodį „swag“ pirmasis pavartojo Viljamas Šekspyras
Žodis „swag“ pirmą kartą aptiktas Viljamo Šekpyro pjesėje „Vasarvidžio nakties sapnas“. Ilgainiui žodžio reikšmė kito, dabar jis vartojamas kaip meninė priemonė elgesiui nusakyti, kai žmogus pernelyg savimi pasitiki, yra pagyrūnas, arogantiškas.
Mon, 02 Oct 2023 - 1414 - Ar žinai, kad. Žodžiu „užsiėmimas“ apibendrintai gali būti vadinama tam tikra veikla
Žodžiu „užsiėmimas“ apibendrintai gali būti vadinama tam tikra veikla, pvz., jo užsiėmimas – restauruoti baldus. o konkretiems renginiams nusakyti ieškokime konkrečios reikšmės žodžių, pvz., kursai, pamokos, paskaitos, pratybos.
Mon, 25 Sep 2023 - 1413 - Ar žinai, kad. Kodėl skolinys „marš“ nepakeičiamas?
Žodis „marš“ kilo iš prancūzų kalbos, vartojamas visoje Europoje ir už jos ribų, o jį pakeistų nebent 8 lietuviški žodžiai.
Mon, 18 Sep 2023 - 1412 - Ar žinai, kad. Kriptonimai yra tam tikra slapyvardžių rūšis
Kriptonimai dažniausiai sudaryti iš žmogaus vardo ir pavardės pirmųjų raidžių. Pirmieji slapyvardžiai Lietuvos raštijoje užfiksuoti dar XVI amžiuje. Ypač slapyvardžiai buvo paplitę lietuviškos spaudos draudimo metais ir pokariu.
Mon, 11 Sep 2023 - 1411 - Ar žinai, kad. 1918 m. atkūrus Lietuvos kariuomenę imti kurti ir lietuviški karybos terminai
1918 m. atkūrus Lietuvos kariuomenę nepakako lietuviškų karybos terminų. Štai kartą Vaclovui Biržiškai buvo nurodyta rasti lietuvišką tuo metu vartoto žodžio „junkeris“ pakaitalą. Šis drauge su Kazimieru Būga dėliojo įvairius galimus variantus, taip atsirado „kariūnas“, abiem puikiai tikęs ir vartosenoje dabar prigijęs terminas.
Mon, 04 Sep 2023 - 1410 - Ar žinai, kad. „H“ – vienintelė raidė ispanų abėcėlėje, kuri rašoma, bet netariama
Iki XV a. „h“ tarimas visai išnyko ispanų kalboje. Būta bandymų šią raidę iš ispanų abėcėlės visai ištrinti. Bet ji ne tik kad liko – kartais atlieka skiriamąją funkciją, pavyzdžiui, „ola“ reiškia banga, o „hola“ – labas.
Mon, 28 Aug 2023 - 1409 - Ar žinai, kad. Žaidynės, kuriose varžosi negalią turintys sportininkai, vadinamos paralimpinėmis
Pirmoji teisybę atkurti ėmėsi neįgaliųjų sportą Lietuvoje koordinuojanti organizacija, 2018 metais pavadinimą pakeitusi į Paralimpinis komitetas. Termino „paralimpinis“ pirmasis žodis kilęs iš graikiško „para“, reiškiančio „šalia“, mat taip ir vyksta šios žaidynės – šalia Olimpinių, jose dalyvauja sportininkai – paralimpiečiai.
Mon, 21 Aug 2023 - 1408 - Ar žinai, kad. Paieškos sistemos „Google“ pavadinimas kilo iš matematikos termino
1998 m. studentai Larry’is Page’as ir Sergey’us Brinas savo įkurtai kompanijai ieškojo pavadinimo, taip vietoj „googol“ – matematikos termino – per klaidą atsirado „google“, kuris pasirodė visai tinkamas pavadinimas.
„Google“ paprastai suvokiamas kaip daiktavardis, bet vartojamas ir veiksmažodis guglinti, kai informacijos ieškome internete.Mon, 14 Aug 2023 - 1407 - Ar žinai, kad. Lietuvių bendrinė kalba sukurta suvalkiečių tarmės pagrindu
Dar XIX a. nebuvo vienos bendros lietuvių kalbos, visi kalbėjo, kas kaip norėjo. Kalbininkai nesutarė, kurios tarmės pagrindu ji turi būti sukurta. Jono Jablonskio sprendimu, bendrinė kalba pradėta kurti suvalkiečių, tai yra vakarų aukštaičių, tarmės pagrindu.
Mon, 07 Aug 2023 - 1406 - Ar žinai, kad. Vardas Jonas yra svetimos kilmės
Vardą Jonas laikome vienu lietuviškiausių vardų. Jonas taip įsitvirtinęs, nes į lietuvių kalbą atėjo jau prieš 600 metų, net prieš krikštą. Jono vardo reikšmė kildinama iš hebrajų kalbos „Jahvė išklausė“.
Lietuvoje Jonas ne visada buvo Jonas. Bažnytiniuose raštuose randama forma Yohannes, vėliau – Ivonas, o dabartinė forma Jonas atkeliavo iš lenkų kalbos vardo Jan.
Jonas – toks senas, bet vis dar populiarus vardas. Gal todėl, kad ne vienas, besivadinantis Jonu, tapo šventuoju – Biblijoje yra apie 200 šventųjų Jonų. Iškilių Jonų turėjo ir lietuviai: Biliūnas, Basanavičius, Maironis, Jablonskis.
Ir dabar Jonas patenka į populiariausių vardų dešimtuką.Mon, 31 Jul 2023 - 1405 - Ar žinai, kad. Besikeičiantis, daug fazių turintis mėnulis turi ir daug jam pavadinti skirtų žodžių
Žodis „mėnulis“ kilo iš „mainulis“, reiškiančio mėnulio išvaizdos kaitą.
Mėnulį ir jo kaitą lietuviai įvardydavo daugeliu skirtingų žodžių: mėnuo, mėnužis, mėnuva, mėnesys.
Daugeliu žodžių vadinamos ir mėnulio fazės.Mon, 24 Jul 2023 - 1404 - Ar žinai, kad. Ką reiškia „ožka pikliavojo“ iš dainelės „Du gaideliai“?
Priesagos -avoti veiksmažodžiai – lietuvių tarmėse vartoti žodžiai, pavyzdžiui, kaštavoti, mandravoti. „Pikliavoti“ bendrinėje kalboje turėtų būti „pikliuoti“, taigi dainelėje „Du gaideliai“ ožka miltus smulkiai malė.
Mon, 17 Jul 2023 - 1403 - Ar žinai, kad. Santrumpa ir sutrumpinimas – ne tas pats
Santrumpos atstoja sudėtinius pavadinimus (LDK – Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė), ją sudaro pirmosios sudėtinio pavadinimo žodžių raidės.
Sutrumpinimai – tai grafiniai dažnai vartojamų žodžių ar žodžių junginių trumpinimai (pvz. – pavyzdžiui).Mon, 10 Jul 2023 - 1402 - Ar žinai, kad. Faršas ir farsas yra tos pačios kilmės žodžiai
Faršas ir falsas yra tos pačios kilmės žodžiai, abu kilę iš lotyniško veiksmažodžio, reiškiančio prikimšti, užpildyti. Faršas mums pirmiausia yra malta, smulkinta mėsa, o štai farsu viduramžiais būdavo užpildomi misterijų intarpai.
Mon, 03 Jul 2023 - 1401 - Ar žinai, kad. Kartingas – ne transporto priemonė
Kartingas reiškia lenktynes, tad vartoti daugiskaitos forma netinka. Štai todėl galime dalyvauti kartinge, o kartodrome pasivažinėti kartais.
Mon, 26 Jun 2023 - 1400 - Ar žinai, kad. Leksikonas, arba žodynas, yra greičiausiai kintantis kalbos sluoksnis
Laikui bėgant vieni žodžiai atsiranda, kiti nyksta. Internete kuriamas lietuvių kalbos naujažodžių duomenynas, į jį įeina taisyklingos darybos žodžiai, dar neįsitvirtinę vartosenoje, pavyzdžiui, maudukas, lipniajuostė. Duomenyne taip pat kaupiama informacija apie seniai vartojamus žodžius, įgaunančius naujų reikšmių, pavyzdžiui, virduliuoti.
Mon, 19 Jun 2023 - 1399 - Ar žinai, kad. Nors kai kurios tarmės nyksta, dar įmanoma išgirsti tam tikrų ypatybių. pagal kurias nuspėjame žmogaus kilimo vietą. Kokių?
Lietuvių kalboje yra dvi tarmės, jos skirstomos į patarmes, šios klasifikuojamos dar smulkiau – į šnektas ir pašnektes.
Pagal tarmių ypatybes galima atskirti, iš kurio Lietuvos krašto kilęs žmogus.Mon, 12 Jun 2023 - 1398 - Ar žinai, kad. Daug lietuviškų paukščių pavadinimų kilę iš gyvosios kalbos
Žmonės paukščiams vardus duodavo klausydamiesi jų balsų. Dar nemažai paukščių pavadinta pagal išvaizdą ir elgesį.
Mon, 05 Jun 2023 - 1397 - Ar žinai, kad. Priesagų -inis ir -iškas būdvardžiais nusakome skirtingą daikto ypatybę
Priesagos -iškas vediniais paprastai nusakomas daikto požymis (pvz., tragiškas įvykis) arba priklausymas (pvz., lietuviški agurkai).
Priesagos -inis būdvardžiais nurodome medžiagą, iš kurios daiktas pagamintas (pvz., medinis stalas), taip pat su ja daromi terminai norint pabrėžti rūšį (pvz., laukinis česnakas).
Laisvuosiuose stiliuose kartais abi priesagos gali būti vartojamos pramaišiui (pvz., pieninis šokoladas ir pieniškas šokoladas).Mon, 29 May 2023 - 1396 - Ar žinai, kad. „Priklausomybė kam?“ ir „Priklausomybė nuo ko?“ – ne tas pats
Kalbant apie ligas, būsenas, kai omenyje turima yda, vartotina prielinksnio nuo konstrukcija, pavyzdžiui, priklausomybė nuo narkotikų, alkoholio, tabako, vaistų, medžiagų, darbo.
Mon, 22 May 2023 - 1395 - Ar žinai, kad. Raidė Ė neturi atitikmenų jokioje kitoje kalboje
Raidę Ė prieš beveik 400 metų pradėjo naudoti Danielius Kleinas rašydamas pirmąją lietuvių kalbos gramatiką. Tai unikaliausia lietuvių kalbos abėcėlės raidė: tokios nėra jokioje kitoje kalboje.
Mon, 15 May 2023 - 1394 - Ar žinai, kad. Pertarais galima „užsikrėsti“
Kas yra pertarai, kur jie vartojami? Kokie pertarai labiausiai paplitę? Koks pertaras išrinktas piktžodžiu?
Mon, 08 May 2023 - 1393 - Ar žinai, kad. Kas rūpinasi taisyklingu valstybinės kalbos vartojimu viešo gyvenimo srityse?
Kokią veiklą vykdo lietuvių kalbos priežiūros tarnybos – Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir Valstybinė kalbos inspekcija?
Mon, 01 May 2023 - 1392 - Ar žinai, kad. Pagrindinės šachmatų figūros pavadinimas kilo iš persų kalbos.Mon, 08 Jun 2020
- 1391 - Ar žinai, kad 2017-03-28 12:10Tue, 28 Mar 2017
- 1390 - Ar žinai, kad 2017-03-27 12:10Mon, 27 Mar 2017
- 1389 - Ar žinai, kad 2017-03-24 12:10Fri, 24 Mar 2017
- 1388 - Ar žinai, kad 2017-03-23 12:10Thu, 23 Mar 2017
- 1387 - Ar žinai, kad 2017-03-22 12:10Wed, 22 Mar 2017
- 1386 - Ar žinai, kad 2017-03-21 12:10Tue, 21 Mar 2017
- 1385 - Ar žinai, kad 2017-03-20 12:10Mon, 20 Mar 2017
- 1384 - Ar žinai, kad 2017-03-17 12:10Fri, 17 Mar 2017
- 1383 - Ar žinai, kad 2017-03-16 12:10Thu, 16 Mar 2017
- 1382 - Ar žinai, kad 2017-03-15 12:10Wed, 15 Mar 2017
- 1381 - Ar žinai, kad 2017-03-14 12:10Tue, 14 Mar 2017
- 1380 - Ar žinai, kad 2017-03-13 12:10Mon, 13 Mar 2017
- 1379 - Ar žinai, kad 2017-03-10 12:10Fri, 10 Mar 2017
- 1378 - Ar žinai, kad 2017-03-09 12:10Thu, 09 Mar 2017
- 1377 - Ar žinai, kad 2017-03-08 12:10Wed, 08 Mar 2017
- 1376 - Ar žinai, kad 2017-03-07 12:10Tue, 07 Mar 2017
- 1375 - Ar žinai, kad 2017-03-06 12:10Mon, 06 Mar 2017
- 1374 - Ar žinai, kad 2017-03-03 12:10Fri, 03 Mar 2017
- 1373 - Ar žinai, kad 2017-03-02 12:10Thu, 02 Mar 2017
- 1372 - Ar žinai, kad 2017-03-01 12:10Wed, 01 Mar 2017
Podcasts semelhantes a Ar žinai, kad
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR