Filtrar por gênero
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 3759 - Máme rádi zvířata: Historky ze Zoo Hluboká vypráví ošetřovatelka ptáků, ošetřovatelka plazů a zooložka
Magazín Máme rádi zvířata přináší další díl seriálu o historii a současnosti Zoo Hluboká. Do studia přišly tři ženy – ošetřovatelka ptáků Radmila Čížková, ošetřovatelka plazů Marie Zigová a zooložka Markéta Jariabková. Uslyšíte i veselé příhody, o které při své práci rozhodně nouzi nemají. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.
Thu, 21 Nov 2024 - 38min - 3758 - Jihočeská vlastivěda: Rozhledna na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou patří k nejnižším v zemi, přesto nabízí krásný výhled
Když stoupáte na klasickou rozhlednu, zpravidla počítáte schody třeba do stovky. V Týně nad Vltavou na Českobudějovicku na tom nezáleží. Na vrchu Semenec stojí rozhledna, která je čtvrtou nejnižší v České republice.
Thu, 21 Nov 2024 - 01min - 3757 - Síťovka: Moo Deng trend. Roztomilý hrošík pobláznil miliony lidí
Hroší slečna Moo Deng z Thajska je velká celebrita. Její fotky a videa viděly na internetu miliony lidí po celé světě. A vypadá to, že se rozmáhá nový Moo Deng trend.
Wed, 20 Nov 2024 - 03min - 3756 - Jihočeská vlastivěda: V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost
Nešťastná událost, o které se zpívá ve zlidovělé písni začínající slovy „V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze“, se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic ze směru od Lomnice nad Lužnicí doslova doplazil zubožený francouzský voják. Naříkal a prosil, aby ho dopravili do Lišova, kam odtáhl jeho regiment.
Wed, 20 Nov 2024 - 01min - 3755 - Jihočeská vlastivěda: V podzemí pod křídlem zámku v Českém Krumlově se skrývá původní hradní hláska, příkop i ulice
Pokud bychom měli stroj času a dostali se do středověkého Českého Krumlova, asi bychom město vůbec nepoznali. Na místě dnešního zámku by stál mohutný gotický hrad, ze západu by ho kryl hradní příkop s hláskou a vstup by byl možný po padacím mostě.
Tue, 19 Nov 2024 - 02min - 3754 - Od Pradědu na Hanou: Bystročice proslavilo zelí. V dávnějších dobách však i vázané šátky, šachové figurky a tvarůžky
Osídlení katastru dnešních Bystročic prokázali archeologové už z období mladší doby kamenné. I následní staletí a tisíciletí byla spojena s pobytem různých kultur, které po sobě zanechaly dostatek důkazů v podobě archeologických nálezů.
Thu, 14 Nov 2024 - 03min - 3753 - Planetárium: Chobotnice - příběhy osmi ramen a středověké rukopisné herbáře v databázi Herbaria manuscripta
Zajímavosti ze života i anatomie chobotnic (4:29) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Původ meteoritů (23:18) – Herbaria manuscripta, 1. část: Středověké herbáře (28:45)
Mon, 18 Nov 2024 - 41min - 3752 - Jihočeská vlastivěda: Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku
Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech a městečkách, ale i v menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit například Chýnov na Táborsku.
Mon, 18 Nov 2024 - 01min - 3751 - Leonardo Plus: Příběh Růženy Vackové: Věznily ji dva režimy, milost odmítla
Česko si připomíná 35 let od znovunabytí svobody. Křehkost demokracie ilustruje i příběh profesorky, intelektuálky a disidentky Růženy Vackové, ženy generace a formátu Milady Horákové. „Donedávna to bylo naprosto neznámé jméno, přestože to je jedna z vědeckých průkopnic mezi ženami,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.
Sun, 17 Nov 2024 - 50min - 3750 - Pojďte s námi do zoo: Žije v pavilonu žiraf, ale žirafa to není
Roháč žirafí - brouk čeledi bezobratlí má svůj název podle tvaru jeho růžků a je to jeden z roháčů, který má nejdelší rohy co existují na naší planetě.
Sun, 17 Nov 2024 - 03min - 3749 - Laboratoř: Také hmyz se může opít. A to z nektaru nebo zkvašených plodů
Etanol je přirozeně přítomen v téměř každém ekosystému na světě. V palmovém ovoci v Panamě vědci naměřili dokonce 10,2 procent alkoholu. Hmyz zajímá etanol zvláště kvůli jeho energetické hodnotě, živočichové ale alkohol někdy vyhledávají kvůli požitku z něj. „Alkohol je dobře dostupná energie,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus entomolog Robert Tropek. Podle zápachu zrajícího nebo zkvašeného ovoce se živočichové v evoluci naučili hledat místa, kde je hodně cukru.
Sat, 16 Nov 2024 - 25min - 3748 - Meteor: Meteor o vzorcích z Měsíce, antidepresivech a dýchání pod vodou
Poslechněte si:01:10 Vzorky z odvrácené strany Měsíce11:30 Jak fungují antidepresiva?23:20 Vynález diody27:57 Umí ještěrka dýchat pod vodou?35:54 Blýská se na Jupiteru?47:16 Krása a bizarnost kůrovcůHovoří astronom Pavel Gabzdyl, psychiatr Martin Anders nebo fyzička Ivana Kolmašová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Kůrovci Jiřího Hulcra čte Matouš Ruml.
Sat, 16 Nov 2024 - 52min - 3747 - Východočeské výlety: Vzpomínky a autentické nahrávky. Pamatujete si přelomové listopadové dny ve vašem městě?
Slavíme 35 let svobody a demokracie. Připomeňte si listopad roku 1989 a to, jak sametová revoluce vstoupila do Pardubic, Poličky, Svitav, Litomyšle, Chrudimi nebo Králík.
Fri, 15 Nov 2024 - 27min - 3746 - Od Pradědu na Hanou: Petrovy kameny nejsou jen místem sabatů, ale i velmi vzácným biotopem horské přírody
Petrovy kameny patří mezi mnohá skaliska, která vystupují z jesenických vrcholů. Díky procesům s údajnými čarodějnicemi získala právě tato skála špatnou pověst. Přitom patří mezi přírodně nejzajímavější lokality, které lze v Jeseníkách objevit.
Fri, 15 Nov 2024 - 04min - 3745 - Jihočeská vlastivěda: Misionář pověřený rekatolizací podezřelých osob neváhal prohledat dům a ženu dohnal k slzám
Malá obec Předčice (původně Přečice) leží v těsném sousedství Týna nad Vltavou na Českobudějovicku a je dnes spravována jako místní část. V 17. století v době rekatolizace zde žila nábožensky pevná žena jménem Zuzana Pavlovková.
Fri, 15 Nov 2024 - 01min - 3744 - Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Thu, 14 Nov 2024 - 30min - 3743 - Jihočeská vlastivěda: Součástí vojenských střelnic býval půlmon – mohutný násep, který pohlcoval vystřelené kule
Asi málokdo bude vědět, co znamená slovo půlmon. Česky je to lapač kulí. Což stále zní trochu záhadně. Prozradíme, že šlo o součást vojenské střelnice – mohutný násep, který byl v pozadí za terči a měl neškodně lapat vystřelené projektily nebo dělové koule.
Thu, 14 Nov 2024 - 01min - 3742 - Podhoubí: Naturální vína jsou tu osm tisíc let. Tiago Cartageno přibližuje vinice obrazu divokého lesa
Po proudu Doura se stovky let plaví lodě s nákladem vína, aby se ve sklepích města Porto proměnilo v portské víno. Douro Valley je prestižní turistická značka na seznamu světového dědictví UNESCO. Kopcovité údolí řeky je osázené nekonečnými terasami vinohradů. Vinařství Quinta Vila Rachel s dvousetletou tradicí tu provozuje Tiago Cartageno. Oproti zbytku regionu se vymkl zajetým pořádkům a produkuje naturální vína, jak sám říká, tak divoce, jak jen to je možné.
Wed, 13 Nov 2024 - 38min - 3741 - Od Pradědu na Hanou: Žárovský dřevěný kostelík sv. Martina patří k nejstarším v kraji
Žárová na Šumpersku je nevelká vesnice, jejíž katastr vystupuje až do pobočných vrcholů Jeseníků. Její nejvýznamnější památkou je kostelík sv. Martina, jedna z posledních roubených sakrálních staveb, které se pod Jeseníky dochovaly.
Wed, 13 Nov 2024 - 03min - 3740 - Jihočeská vlastivěda: Ve Křtěticích na Strakonicku rozdávali nadílku tři Mikulášové. I jejich oblečení bylo netypické
Součástí mikulášského průvodu bývají tradičně Mikuláš, čert a anděl, popřípadě čerti a andělé. V Křtěticích na Strakonicku byste však ještě v druhé polovině 19. století hledali anděla marně. Ve vsi totiž chodili rozdávat nadílku tři Mikulášové a jeden čert.
Wed, 13 Nov 2024 - 01min - 3737 - Jihočeská vlastivěda: Kanál, který měl propojit Vltavu a Dunaj, byl snem už od středověku. Z projektu ale nakonec sešlo
O propojení Vltavy s Dunajem se diskutovalo už od středověku. V závěru 19. století se objevil velkolepý projekt, který počítal s propojením obou řek mezi Českými Budějovicemi a Vídní.
Tue, 12 Nov 2024 - 01min - 3736 - Klub Rádia Junior: Strom roku 2024 je starý zhruba 800 let. V minulosti se ho lidé snažili zahubit
David Kopecký nám představí stromy, které žijí na Zemi stovky let, i anketu, díky které lidé poznávají i minulost míst, kde žijí. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Mon, 11 Nov 2024 - 25min - 3735 - Planetárium: Pohledy do šera i do tmy: rok v životě netopýra a horká i studená oblaka mezihvězdné hmoty
Ze života našich netopýrů (4:22) – Příběhy se čtyřkou: Suezský průplav (17:45) – Knihovnička: Dějiny starého Mexika (24:12) – Horká i studená mezihvězdná hmota (28:26)
Mon, 11 Nov 2024 - 40min - 3734 - Jihočeská vlastivěda: Průkopníci četnické kynologie založili základy výcviku služebních psů na jihu Čech
Využití psů bezpečnostními složkami státu se datuje k přelomu 19. a 20. století. V krátkém sledu za sebou našli uplatnění nejprve u armády a později u policie a četnictva.
Mon, 11 Nov 2024 - 01min - 3733 - Zvídavec Evy Sinkovičové: Chodící stromy existují jen v pohádkách. Nebo ne?
Když se řekne kráčející strom, tak vás možná napadnou Enti – bytosti z Pána prstenů. Co když ale něco podobného opravdu existuje?
Mon, 11 Nov 2024 - 02min - 3732 - Leonardo Plus: Psycholožka: Mozek nerozeznává psychickou, nebo fyzickou bolest
„Emoce se učíme postupně rozpoznávat, označovat – a je to práce na celý život,“ říká sociální psycholožka Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky, která působí i na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a v Národním institutu SYRI. „Mozek nerozeznává psychickou, nebo fyzickou bolest. Zranění z online prostoru jsou tak stejně děsivá, ne-li děsivější,“ zdůrazňuje v pořadu Leonardo Plus, který se natáčel na Týdnu Akademie věd.
Sun, 10 Nov 2024 - 49min - 3731 - Pojďte s námi do zoo: Jaká zvířata by chtěl chovat ředitel jihlavské zoo, kdyby neexistovaly žádné hranice?
Zajímalo by vás, jaké vysněné zvíře by přivítal do jihlavské zoo tamní ředitel, kdyby měl neomezené prostředky a prostor? Rozhodně by se zaměřil na ohrožené druhy, ale pouze pod podmínkou, že jejich chov v zajetí by měl smysl a nezhoršil jejich šanci na přežití.
Sun, 10 Nov 2024 - 03min - 3730 - Vltavín: Střechou zdevastovaného kostela na Svatém kameni byla vidět obloha
Podle tradice se na velkých balvanech poblíž Rychnova nad Malší někdy kolem roku 1500 zjevila Panna Maria s Ježíškem třem malým pasáčkům. Kámen, na němž Madona seděla, se později rozpůlil a obě dvě jeho dvě části se podle legendy od sebe vzdalují. To byl začátek historie poutního místa Svatý kámen.
Sun, 10 Nov 2024 - 34min - 3729 - Laboratoř: Hygiena bez bobků. Pulci asijské žáby chrání svůj zdroj vody
Několikacentimetrová asijská stromová žába se dokáže rozmnožovat i v malých rezervoárech vody, třeba v dutině stromů nebo v bambusovém pařízku. Teprve nedávno vědci zjistili, že si moč a exkrementy uchovává ve střevě, aby nekontaminovala vodu.
Sat, 09 Nov 2024 - 25min - 3728 - Meteor: Meteor o chlupatých tarantulích, blescích ve vesmíru a zmizelých mimozemšťanech
Poslechněte si:01:06 Jsou blesky i na jiných planetách?12:14 Proč jsou tarantule chlupaté?22:39 Umělá přeměna prvků28:12 Znali Afričané dinosaury už před staletími?35:54 Proč se mimozemšťané ještě neozvali?Hovoří fyzička Ivana Kolmašová, biolog Jaroslav Petr nebo paleontolog Vladimír Socha. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Vesmírníček 2 Petra Brože čte Jan Battěk.
Sat, 09 Nov 2024 - 52min - 3727 - Jihočeská vlastivěda: Opevnění císařského vojska na hrázi rybníka Dvořiště prý zničily koule odražené od hladiny
Devátého listopadu 1618 se u rybníka Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí na Jindřichohradecku odehrála první větší bitva třicetileté války na jihu Čech. Všechno začalo střety mezi vojsky Českých stavů a vojsky císaře po stavovském povstání.
Fri, 08 Nov 2024 - 01min - 3725 - Máme rádi zvířata: Víte, jak vzniklo přísloví: Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají?
Kromě vysvětlení vzniku známého přísloví uslyšíte i zajímavé vyprávění o chovu a výcviku poštovních holubů nebo informace o příznacích a léčbě suchého zánětu rohovky u psů. To jsou témata pořadu Jitky Cibulové Vokaté.
Thu, 07 Nov 2024 - 23min - 3724 - Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolumbus je považoval za mořské panny. Proč se kapustňákovi přezdívá mořská kráva?
Kapustňák je mírumilovný a důvěřivý tvor, který spadá do řádu sirén. Je taky jedním ze dvou savců na světě, který má pouze šest krčních obratlů.
Thu, 07 Nov 2024 - 03min - 3723 - Jihočeská vlastivěda: Vesnice Svatý Jan nad Malší se mohla stát městem, sousedé se ale báli konkurence
V krajině Pomalší na Českobudějovicku nelze přehlédnout věž kostela sv. Jana Nepomuckého, který dal jméno celé obci Svatý Jan nad Malší. Vyrostla na takzvaném Ločenickém vrchu až koncem osmdesátých let 18. století, kdy kromě duchovní správy vznikla také místní škola.
Thu, 07 Nov 2024 - 01min - 3722 - Křížem krajem: Kopřivnický Šostýn býval jedním ze strážních hradů v regionu. Moc z něho nezbylo
Hrad Šostýn trůní na vrcholku kopce nad Kopřivnicí. K hradnímu areálu si můžete udělat příjemnou procházku, třeba cestou od městského koupaliště. Průzkum hradu zvládne turista i díky naučným tabulím.
Mon, 04 Nov 2024 - 04min - 3721 - Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Studánka doktora Kittela
Cílem poutníků byl Šumburk, kde v 18. století bydlel Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Při léčení využíval i vodu z tamní studánky. Vydáme se k ní v prvním díle.
Wed, 06 Nov 2024 - 02min - 3720 - Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Kittelův Burk
Putování po Kittelovsku uzavřeme u, na svou dobu obrovského, stavení zvaného Burk, které bylo nejen Kittelovým sídlem, ale také jakýmsi sanatoriem.
Wed, 06 Nov 2024 - 03min - 3719 - Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Kostel svatého Josefa na Krásné
V putování po úbočí Jizerských hor mezi Jabloncem nad Nisou a Železným Brodem se na Krásné zastavíme i u kostela svatého Josefa.
Wed, 06 Nov 2024 - 02min - 3718 - Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Fara na Krásné
V působišti Fausta Jizerských hor, jak se doktoru Kittelovi říkalo, navštívíme také faru, kde doktor Kittel nechal postavit sloup Nejsvětější Trojice.
Wed, 06 Nov 2024 - 03min - 3717 - Jihočeská vlastivěda: Na Kámen republiky u Nové Bystřice napsali Němci posměšnou odpověď. Diskuzi uzavřel další vzkaz
Západně od Nové Bystřice na Jindřichohradecku při hranicích s Rakouskem nalezneme takzvaný Kámen republiky. Upomíná na pohnuté události roku 1938, kdy Československo muselo na základě Mnichovské dohody postoupit pohraniční území Německu.
Wed, 06 Nov 2024 - 01min - 3716 - Podhoubí: Jste to, co jí to, co jíte. Kalný pase krávy, ale zajímá ho půda. Odměnou je skutečná potravina
Prase je pastevecké zvíře, až 50 % jeho potravy může být zelená složka. Pastva zvyšuje v mase podíl zdravých omega-3 mastných kyselin. Krávy pasené na trávě regenerativním způsobem zlepšují biodiverzitu pozemku. Regenerativně pasená kuřata nemusí být léčená antibiotiky. To všechno je hrozně fajn, ale to nejzajímavější se děje pod povrchem. Půda pórovitá jako houba třeba zmírňuje povodně nebo pomáhá zachytávat CO2.
Tue, 05 Nov 2024 - 40min - 3715 - Zvídavec Evy Sinkovičové: Kůň místo psa? Miniaturní falabelly váží neuvěřitelných 20 kilogramů a děti se na nich nepovozí
V dospělosti má pouhých 20 kilogramů, vznikl cíleným šlechtěním a chovatelé s ním chodí na soutěže, výstavy a běhají s ním mini parkour. Víte, o které plemeno jde?
Tue, 05 Nov 2024 - 03min - 3714 - Jihočeská vlastivěda: Z jihočeského Vítkova Hrádku u Lipna stéká voda jak do Severního, tak do Černého moře
Voda z České republiky odtéká do Baltského, Severního nebo Černého moře. Je všeobecně známo, že do Baltu je to díky řece Odře, do Severního moře teče Labe a do moře Černého potom hlavně řeka Morava prostřednictvím Dunaje.
Tue, 05 Nov 2024 - 01min - 3713 - Planetárium: Nejasné „obrazy“ z pravěké keramiky a léčivé preparáty Tychona Braha: uléčil se jimi k smrti?
„Obrazy“ z pravěké keramiky: mají nějaký skrytý význam? (4:21) – Procházka listopadovou oblohou (21:05) – Smrt Tychona Braha, 2. část: Uléčil se k smrti? (26:21)
Mon, 04 Nov 2024 - 39min - 3712 - Jihočeská vlastivěda: Horník Matiska přežil osm dnů v zatopeném dole u Budějovic. Hlad zaháněl žvýkáním opasku a tabáku
Mezi Starými Hodějovicemi a Srubcem na Českobudějovicku býval až do roku 1853 v provozu stříbrný důl sv. Jana Nepomuckého. V odpoledních hodinách 27. srpna 1845 se přihnal silný liják, voda v potoce před štolou náhle stoupla o tři metry a během pár minut zatopila podzemní chodby. V dole zůstalo osm horníků.
Mon, 04 Nov 2024 - 01min - 3711 - Leonardo Plus: Výzkumnice: Syndrom vyhoření trápí i rodiče
Syndrom vyhoření máme spojený především s pracovním nasazením a kariérou, ale pozornost výzkumníků se mu poslední dobou věnuje také v rodičovství. „Jsme zavaleni nezměrným množstvím zdrojů pro pochybnosti o vlastním rodičovství,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Lenka Štěpánková z Institutu pro psychologický výzkum a Katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Sun, 03 Nov 2024 - 47min - 3710 - Východočeské výlety: Kde býval v Pardubicích další hrad? Kudy teklo Labe a vedla stará železniční trať?
Tok řeky v dnešních Rosicích nad Labem vypadal v minulosti zcela jinak. Na březích dokonce stával hrad. Obyvatelé Ohrazenic se navíc museli často bránit divoké zvěři a oblast Studánky patřila do rozsáhlé rybniční soustavy Pernštejnů.
Sun, 03 Nov 2024 - 25min - 3709 - Pojďte s námi do zoo: O životě zvířat v zoologické zahradě
Jak se žije zvířatům v zoologické zahradě a bylo by jim lépe ve volné přírodě? Simona Kubičková si o tomto tématu povídala s ředitelem Zoo Jihlava Janem Vašákem.
Sun, 03 Nov 2024 - 03min - 3708 - Vltavín: Kdo vybudoval rybníky Malý a Velký Tisý, který z nich vznikl dříve a rostly tam vůbec tisy?
Magazín Vltavín zahájíme dvěma archivními záznamy o jihočeských rybnících. Jeden bude spojený s pověstí o mlynáři a čertech, druhý pak s tisy. A potom si připomeneme spisovatele Adofla Hoffmeistera a Jana Weniga v nahrávkách z let 1967 a 1972.
Sun, 03 Nov 2024 - 28min - 3707 - Laboratoř: Mravenci farmařili mnohem dřív než lidé
Zatímco lidé se začali věnovat zemědělství před několika tisíci lety, mravenci si pěstovali houby pro vlastní obživu už před desítkami milionů let. Počátky těchto aktivit vědci datují do druhohor. Vycházejí z genetického rozboru 276 druhů mravenců a 475 druhů hub, jak zaznělo v pořadu Laboratoř Českého rozhlasu Plus.
Sat, 02 Nov 2024 - 25min
Podcasts semelhantes a Český rozhlas - Příroda
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Outros Podcasts de Ciência e Medicina
- Meteor Český rozhlas
- Český rozhlas - Věda Český rozhlas
- Zjisti víc Jakub Straka, David Klouda
- Věda Plus Český rozhlas
- IQ - Wissenschaft und Forschung Bayerischer Rundfunk
- Planetárium Český rozhlas
- DEEP TALKS [CZE] Petr Ludwig
- Laboratoř Český rozhlas
- Vedátorský podcast vedatorskypodcast
- Loono Loono
- Hyde Park Civilizace Česká televize
- Das Wissen | SWR SWR
- StarTalk Radio Neil deGrasse Tyson
- ZEIT WISSEN. Woher weißt Du das? ZEIT ONLINE
- Ö1 Wissen aktuell ORF Ö1
- Universe Today Podcast Fraser Cain
- 2050 Fakta o klimatu
- radioWissen Bayerischer Rundfunk
- Huberman Lab Scicomm Media
- BBC Inside Science BBC Radio 4