Filtrar por gênero
Minden, ami a cikkekben van és azon túl. Elemzések közéleti, kulturális, gazdasági, környezetvédelmi témákról a lap újságíróival és meghívott vendégekkel. Semmit sem hagyunk szó nélkül. A műsorral kapcsolatos észrevételeiket, kérdéseiket, kéréseiket várjuk kommentben vagy a podcast@nepszava.hu email címen!
- 116 - Olyan kétségbeesetten kampányol a Fidesz Magyar Péter ellen, mintha holnap lenne a választás
Sokadjára is átírja a Fidesz a választási törvényt, záporoznak a Magyar Pétert lejárató kémfelvételek, csúcsra jár az atom- és világháborús pszichózis. Azaz teljes fordulatszámra kapcsolt a kormányzati propaganda, pedig hol van még a 2026-os választás?
Horváth Gábor és Varga Dóra főszerkesztő-helyettesek, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető a Hol élünk? podcast e heti adásában azt próbálták megfejteni, miért pörgette fel a Fidesz minden eddiginél is nagyobb fordulatszámra a politikai háborút. Szóba került az is: elköveti-e Orbán Viktor Gyurcsány Ferenc hibáját, háborúpárti-e Donald Trump, továbbá, hogy Keleten a helyzet valójában inkább változatlan - azaz a békére még sajnos várni kell.
Sat, 23 Nov 2024 - 44min - 115 - Lehet-e Vogel Evelinből a Fidesz Magyar-ellenes csodafegyvere?
A Tisza párt népszerűségének rakétaszerű növekedésétől megrettent Fidesz egy bosszúszomjas exbarátnő kémfelvételeiből épített karaktergyilkos bulvárkampánnyal próbálja megtörni Magyar Péter pártelnök sikerszériáját. Kérdés: elég lesz-e ez ahhoz, hogy a Fidesz visszanyerje első helyét, vagy a kormánypárt magának árt többet vele, hiszen így sikeresen elterelte a figyelmet a múlt heti budapesti diplomáciai csúcsüzemről, és Donald Trump győzelméről. Ami biztos: az abszurditásig bulvárosodó magyar közéletet egyre nehezebb komolyan venni - a Népszava Hol Élünk? podcastje eheti kupaktanácsának sem mindig sikerült. Azért Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Bálint Orsolya, a Visszhang melléklet szerkesztője, Papp Zsolt gazdasági szakújságíró és Batka Zoltán műsorvezető végigvették, milyen valós és egyre sokasodó problémákkal néz szembe a láthatóan már a választásokra készülő Fidesz.
Fri, 15 Nov 2024 - 55min - 114 - Akkorát nyert Orbán Trumppal, hogy belegebed Magyarország
Nem látszik, hogy potenciálisan mit profitálhatna az ország Orbán Viktor nagy Trump-barátságból. Kifelé persze újra szívélyes lesz a viszony az Egyesült Államokkal, azonban a színfalak mögött Trump-adminisztráció jóval keményebben reagálhat a magyar kormány keleti, főleg kínai kilengéseire Joe Bidenénél. A két vezető közötti kapcsolat aligha lesz elég ahhoz, hogy az Egyesült Államok gazdasági kérdésekben kivételezzen Magyarországgal. – Együtt sírunk és együtt nevetünk az EU-val, de ha Donald Trump bevezeti az EU elleni védővámokat, akkor leginkább sírni fogunk – hangzik el a Hol Élünk eheti műsorában, ahol Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes és Papp Zsolt gazdasági újságíró, illetve Batka Zoltán műsorvezető az amerikai választás magyarországi hatásairól beszélgetett.
Fri, 08 Nov 2024 - 52min - 113 - Folytatódik az amerkai álom vagy rémálom közeleg?
Minden idők legkiélezettebb választása zajlik az Egyesült Államokban, ahol a polgárháború óta nem volt ilyen megosztottság, a szavazók egyik fele egy bizonyítottan nárcisztikus félnótás kezébe adná ismét az atomtáskát. Azonban a kampányjelszavak mögötti valóság jóval bonyolultabb, így Horváth Gábor, Mosolygó Miklós külpolitikai újságírók és Batka Zoltán műsorvezető kivesézik, hogy ügyészként a toleráns, békét hirdető mosolygós Kamala volt eddig a legkeményebb az illegális bevándorlókkal, akikből a minden sarkon migránsozó Trump alatt érkezett a legtöbb, miért lehetnek a gazdagokat favorizáló republikánusok a „kisemberek pártja”, miért szavaznak a spanyolajkú bevándorlók előszeretettel az ellenük uszító Trumpra és amerikaiak milliói miért érzi úgy, hogy lecsúsznak, miközben miközben brutálisan erős az amerikai gazdaság és soha nem volt ilyen jólét az országban?
Fri, 01 Nov 2024 - 57min - 112 - Orbán Viktor ideges, nyugat felé indul a magyar komphajó
Kifelé mind Magyar Péter, mind pedig Orbán Viktor a magyar különállást próbálja sugallani, de Orbán Viktorra már végérvényesen ráégett az orosz bélyeg, ő pedig most erőnek erejével azt próbálja sulykolni, hogy Magyar Péter a Nyugat és az Európai Unió jelöltje. Ahogyan azonban a Tisza Párt elnöke elleni sikertelen karaktergyilkosságoknál, a nagy kérdés most is az, hogy ez végül vád lesz vagy éppen dicséret.
Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Angyal Gábor lapszerkesztő, Zoltai Ákos belpolitikai rovatszerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető több, az október 23. után aktuálissá vált fő kérdést is körbe járt. Például azt, hogy hová tűntek a női szereplők a politikából, hozhat-e előrehozott választást a Fidesz gyengülése, és lehetséges-e a NER kétharmados parlamenti többség nélkül.
Fri, 25 Oct 2024 - 46min - 111 - Atomtöltettel a csőrében röpköd a magyar békegalamb
Egyre furább cikkcakkokra kényszerül a magyar külpolitika: miközben a fideszkormány propagandistái az Orbán Balázs-féle önfeladáson fellelkesülve már háború nélkül is letennék a fegyvert az oroszok előtt, a keleti fenyegetésre válaszul a magyar haderő gőzerővel fejleszt, a NATO pedig a kecskeméti légitámaszpontról célozná meg atomfegyverekkel az oroszokat. A magyar külpolitika kétarcúságáról és egyre elhatalmasodó nárcisztikusságáról beszélgetett Gál Mária, Horváth Gábor külpolitkai újságírók és Batka Zoltán műsorvezető.
Fri, 18 Oct 2024 - 44min - 110 - A hét, amikor Brüsszel elfoglalta Orbánt
Nagyon úgy fest, hogy az uniós elit felvette Orbán Viktor utcai harcos stílusát, és közben a sorok között azt is megüzente a magyar népnek, hogy itt a vége: ha 2026-ban Orbán marad, akkor elválik az EU és Magyarország útja. Először a schengeni övezetből, majd az EU-ból is repülhetünk – hangzott el a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? legújabb adásában. Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Papp Zsolt gazdasági újságíró, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető a strasbourgi parlament történelmi fordulatot jelentő üléséről beszélgetett. Szó esett az újra lejtőre került forint sorsáról is: amennyiben orbáni gazdaságpolitika marad, pár év, és kezdhetünk barátkozni az ötszázas euróval is.
Fri, 11 Oct 2024 - 43min - 109 - Egyre szaporodó frontvonalak között kóvályog az orbáni külpolitika
Orbán Viktor külpolitikájában mára egyetlen biztos pont maradt: hűség a Kremlhez, amelyet az sem tudott megingatni, hogy immáron látható: a Nyugat elsöprő technikai fölénye miatt hosszútávon Oroszország vereségre áll Ukrajnában. Podcast.
A Kreml-ideológiát tükröző „békeharcos” és „gazdasági semlegességet” hangoztató orbáni külpolitika nem sokáig kísérletezhet, a stratégiai szövetséges Izrael a jelek szerint a demokráciaexportra készül, próbálja megdönteni az iráni ajatollahok teokratikus rezsimjét, ami nyílt kihívás lehet az Iránnal egymásra utaltságban élő Oroszországnak, nem mellesleg pedig lépéskényszerbe hozza az Egyesült Államokat is.
A Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? e heti adásában Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes, Mosolygó Miklós külpolitikai újságíró és Batka Zoltán műsorvezető a magyar külön-és potyautasság várható végéről beszélgetett.
Fri, 04 Oct 2024 - 36min - 108 - A Fideszt nem érdekli, hogy egyre több az eldobott baba, a szélsőjobb meg inkább beragasztaná az anyák száját
Magyarországon immáron több száz csecsemő rostokol akár egy évig is anya, nevelők nélkül kórházakban, a belügy alá került gyermekvédelemnek meg még adatai sincsenek arról, hogy miért és milyen kisbabákat hagynak magukra az anyák, pláne, hogy mit lehetne tenni azért, hogy a babák mielőbb gondozószülőkhöz kerüljenek - hangzott el a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? eheti adásában, amelyben a lapunk által feltárt helyzetről beszélgetett a cikkíró Muhari Judit, Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Papp Zsolt gazdasági újságíró és Batka Zoltán műsorvezető.
Eközben a kommunikációs kormányzásra berendezkedett kabinetet csak az érdekli, hogy látványos, ám totál eredménytelen pedofilvadászattal vegzáljon gyermekgondozókat, míg a Dúró Dóra fémjelezte szélsőjobb átragasztott ARC-plakáttal üzent az anyáknak: örüljenek az anyaságnak, és ne merjenek beszélni a problémáikról.
Fri, 27 Sep 2024 - 32min - 107 - Politikusi imázskampány lett az árvízből
A 2013-as nagy árvízből annak idején politikai tőkét kovácsoló Orbán Viktor most láthatóan lemaradt egy ütemmel Magyar Péterhez képest – hangzott el a Népszava Hol Élünk? közéleti podcastjának e heti adásában. Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Papp Zsolt gazdasági újságíró, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető arról beszélgettek: jó irány-e, ha egy politikus a Parlamentet maga mögött hagyva hőmérővel és lapáttal politizálva irányítja rá a figyelmet arra, hogy a kritikus területeken az állam csak látvány szintjén működik, egyre gyakrabban a civilek végzik el feladatait. A látványpolitizálás szinte mindenütt jelen van: a kormány látszólag ádáz jogi harcot vív Brüsszellel, miközben a jegybank már rég elkönyvelte a 200 millió eurós menekültügyi bírságot; minden sarkon szuverenitásról értekezik, miközben idegen titkosszolgálati fedőcég üzemelt Budapesten.
Fri, 20 Sep 2024 - 50min - 106 - Kicsit még fosztogatnak, aztán majd osztogatnak
Választási osztogatásra készül, de színleg szakpolitikai vitákra is hajlandó a Fidesz, amióta Magyar Péter színrelépésével megszűnt a centrális erőtér, és gyakorlatilag kétpártrendszer alakult ki Magyarországon.
A Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? e heti adásában Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Zoltai Ákos belpolitikai, Papp Zsolt gazdasági újságíró és Batka Zoltán műsorvezető arról beszélgetett, hogy merre veszi az irányt Orbán Viktor pártjának a hajója a 14 év után, most merőben új politikai vizeken, de szó esik a hét botrányairól Bese Gergő lebukásáról is. Arra is kitérünk, hogy meg tud-e tisztulni a katolikus egyház a most kitört, egészen súlyos pedofilbotrányok nyomán.
Fri, 13 Sep 2024 - 45min - 105 - Orbán Viktor már 2036-os olimpiáról beszél, kár, hogy addig simán megfövünk
Csak politikai taktikázás lehetett Karácsony Gergely részéről, hogy támogatását adta Orbán Viktor nyári víziójára egy 12 évvel későbbi budapesti olimpiáról – hangzik el a Népszava közéleti podcast-sorozata, a Hol Élünk? új adásában.
Papp Zsolt gazdasági újságíró, Varga T. Róbert, a sport rovat vezetője és Batka Zoltán műsorvezető próbálták megérteni annak képtelenségét, hogy miközben látványosan összeomlott a MÁV, az országot hőhullámok pusztítják, a politikai vezetés egy sok ezer milliárdos látványberuházást vizionál.
A műsorban szó lesz az olimpia és az időjárás összefüggéséről, lehet-e karcsúsított „népolimpiát” rendezni, egyáltalán: a felmelegedés mellett van-e jövője a régióban a nyári olimpiáknak?
Fri, 30 Aug 2024 - 34min - 104 - #9 Világok Harca: A Disney-élmény, a Pixar-szellemiség és a gigabakik
A régebb óta fiataloknak a Bambi meg a 101 kiskutya az etalon, viszont sok harmincast fűz nosztalgikus szál a 90-es évek Disney-filmjeihez. A rajz- és animációfilmgyártás ezen izgalmas időszakában a vállalat már végképp elvetette a klasszikus „hercegnőt megmenti a herceg”-vonalat és más, nemcsak a gyermekeket, hanem akár a felnőtteket is érdeklő témák felé kacsintgatott. A zenés táncos, egészestés Disney-élmény diadalmenete közben a világ legmozgékonyabb asztali lámpája mellett megszülettek az animációba új hangot hozó Pixar-filmek, amik jócskán feladták a leckét a Disney sales-csapatának. Kinek kell az oroszlánokkal eljátszatott, slágerekkel teletömött Hamlet-matiné, ha a játékai éppen életre kelnek és őrült küzdelmet folytatnak a szeretetéért?! A Világok Harca 9. adásában kiderül: Glenn Close se ment meg mindent, ahogy egy szuperhősnek is lehetnek kétségei.
(00:00) Intro
(03:47) 1. Távolodunk a hercegnőktől – a 90-es évek Disney-filmjei
(06:02) Új témák, új üzenetek
(13:21) Horror-e a Hamupipőke?
(14:40) Hamlet-matiné oroszlánokkal
(18:40) 2. A legmozgékonyabb asztali lámpa: Jönnek a Pixar-filmek!
(20:34) Miben más a Pixar?
(23:45) Önállóság vagy beolvadás
(28:55) Tud-e még újat a kreatív csapat?
(34:30) A pixárosodó dizni
(36:25) 3. Szerelem helyett vérségi viszonyok
(38:35) Mit tud a Jégvarázs?
(40:33) Letűnt korok, élőszereplők
(45:57) 4. Természetvédő robot és feminizmus
(49:30) Hercegnőfilm a XXI. században
(52:26) 5. Egy gigavállalat baklövései
(1:05:10) Vissza a gyökerekhez!
(1:09:34) Mi lesz a nagy filmstúdiókkal?
Fri, 30 Aug 2024 - 1h 13min - 103 - Egyszerre vagyunk a világ első és utolsó sportnemzete
Különcök és a botrányok olimpiája volt a 2024-es - derül ki a Népszava Hol Élünk olimpiai összefoglalójában, ahol Bernau Péter sportújságíró, Zoltai Ákos és Batka Zoltán belpolitikai újságírók beszélgettek a most véget ért párizsi olimpia után felmerülő, a magyar sportot egyre inkább feszítő ellentmondásokról. A magyar sport régóta afféle olimpiai éremtermelésre berendezkedett ágazattá vált: az egy főre eső olimpiai sportolók és érmek arányában messze a világ élbolyában vagyunk, ugyanakkor az érmek jelentős részt olyan sportágakban termelődtek, ahol viszonylag kisebb a nemzetközi konkurencia, továbbá miközben a politika vaskos ezermilliárdokat ön a profi sportba a magyarság Európa egyik legkevesebbet mozgó, leginkább elhízott népe lett. Az idei olimpián a magyar aranyak jó része pedig éppen a hivatalos, magyar szakszövetségek tevékenységi körén kívül, vagy éppen azzal szemben születtek.
Fri, 16 Aug 2024 - 50min - 102 - Senki sem akar nagy háborút mégis bármikor felrobbanhat a Közel Kelet
Jelek szerint nemcsak az Iránt támogató Oroszországnak, de még Iránnak sem érdeke egy nagy, régiós háború kirobbanásában. Azonban a Közel-Keleten a bosszú és a vallási fanatizmus is politikai kategória: Irán nem hagyhatja válasz nélkül a területén végrehajtott Hamasz vezér elleni célzott izraeli csapást, a térség vallási szélsőségesei, az Irán támogatta Hezbollah de a mára Netanjahut is csapdába ejtett izraeli szélsőjobb is erőszakspirálba és eszkalációba hajthatják az eseményeket, ami lángba boríthatja Izraelt és az iráni nyomulást görbe szemmel néző, belső ellentéteitől feszített szunnita arab államokat is. A küszöbön álló iráni-izraeli konfliktus lehetséges forgatókönyveiről beszélgetett Gál Mária és Horváth Gábor külpolitikai újságírókkal Batka Zoltán műsorvezető.
Fri, 09 Aug 2024 - 37min - 101 - Szélsőjobbos fülkeforradalmat kockáztat Biden ha marad
Joe Biden elnök Donald Trumppal szembeni katasztrofális vitaszereplése nyomán megnyílt az olló, egyes államokban már két számjegyű Trump előnyt is mértek, a szélsőjobbra tolódott republikánusok szeme előtt pedig már egy orbánian nagy győzelem és az amerikai államrend szélsőjobbos és a keresztényfundamentalista átalakításának a vágyálma lebeg. A meccs ugyanakkor nem lefutott, ha Biden visszalép egy fiatalabb jelölttel bőven fordítani tudnak a demokraták mivel Bidenhez hasonlóan Trump is népszerűtlen, az amerikaiak zöme nem kér a keresztényfundamentalizmusból, gazdaság pedig a demokraták alatt kifejezetten jól teljesített- derült ki a Hol Élünk eheti adásából, ahol Horváth Gábor és Mosolygó Miklós külpolitikai újságírók és Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett arról, hogy merre tart a világ legnagyobb katonai és gazdasági hatalma.
Thu, 04 Jul 2024 - 44min - 100 - #8 Világok Harca: Forradalmár filmek Vol. 2. (Egyszemélyes felkelések)
Miért fogadjuk el, hogy a gyorsétteremben nem a képen látható hamburgerért fizetünk? Kit lehet még megmenteni, ha jön a világvége? Hogyan válunk szó szerint egy sorozat rabjaivá? A Világok Harca 8. adásából kiderül, mik a legidegőrlőbb társadalmi igazságtalanságok, hogyan szambáznak hasonló forgatókönyvek közt stúdiók, hogyan bukott nagyot a 2000-es évek nagy filmes reménysége, milyen Dwayne Johnsonnal interjúzni és hogy Michael Douglas egyedül is képes ikonikussá tenni filmeket.
(00:00) Intro
(02:05) 1. Összeomlás (1993)
– Mire mondjuk, hogy NER?
– Joel Schumacher, a hollywoodi iparos, aki elcseszte a Batmant
– Michael Douglas szuperereje
(18:07) 2. Amerikai szépség (1999)
– giccs vagy remekmű?
– Kevin Spacey, a mentőöv
– hazai remake, amit joggal felejtünk el
(25:06) 3. Truman Show (1998) + Pleasantville (1998)
– két hasonló film, de csak egyiknek sikerül jól öregednie
– sorozatforradalmárból Pókember
– Jim Carrey bizonyított
– emlékezés Paul Walkerre
(45:02) 4. Donnie Darko (2001)
– egy nagy reménység pályazuhanása
– a fantázialázadás
– Dwayne Johnson és a művészi teljesítmény
(1:02:39) 5. Che – Az argentin (2008)
– egy forradalmár hétköznapjai
– szakállas férfiak a dzsungelben
– Steven Soderbergh blöffje
Mon, 01 Jul 2024 - 1h 20min - 99 - A Tisza belépése a Néppártba az utóbbi húsz év legjelentősebb fejleménye
A királycsináló német kereszténydemokraták végleg elpártoltak Orbántól és beállnak Magyar Péter mögé, az Európai Néppártot vezető Manfred Weber számára pedig alighanem immáron személyes kérdés, hogy Magyar Pétert Orbán kihívójának építsék fel- hangzott el a Hol Élünk közéleti podcastben, ahol Rónay Tamással, a külpolitikai rovat szerkesztőjével Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett az európai porond elképesztően felgyorsult eseményeiről. Míg a Tisza Párt hatalmas lehetőséghez jutott, addig Orbán alpári vagdalkozása – péntek reggel „Belzebúbnak” nevezte a CDU-CSU legfontosabb politikusának számító Webert - jelzi, hogy Orbán teljességgel elszigetelődőben van, remélt szövetségesei, az európai szélsőjobb nagyjai is inkább középre húznak és elhatárolódnak a magyar vezértől. A műsorban szó esik még a magyar külpolitika teljes elbutulásáról, mintha a magyar kormány tudatosan olyan politikát folytatna, hogy ne kapjuk meg az uniós támogatásokat.
Fri, 21 Jun 2024 - 41min - 98 - Földbe álltak a régi pártok
Az egyelőre inkább egyszemélyes Tisza kivételével az összes párt mellől elhúzódtak a támogatói, a Fidesz a hátországának számító kistelepüléseken is sok helyen inkább függetlenre szavaztak, míg az ellenzéki jelöltek is nem a pártjuknak köszönhették a sikert, hanem annak ellenére kaptak voksot – hangzott el a Hol Élünk eheti adásában, ahol Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető arról beszélgetett, hogy a vasárnapi földindulás nyomán hogy rendeződik át a politikai pálya, melyik pártnak milyen lehetőségei kimenetei vannak az elkövetkező évekre. Szó esik a Fidesz mélyreható problémáiról, a baloldal identitásválságáról a Magyar Péter -jelenség törékenységéről és arról, hogy a liberális pólust megtestesítő Momentum most „alulnyerte” magát, miközben komoly igény van egy erős, liberális értékeket megjelenítő politikai erőre.
Fri, 14 Jun 2024 - 36min - 97 - #7 Világok Harca – „A kevésbé kvalitásos filmeknek ki kell találni díjakat” (Filmfesztiválok Vol. 2.)
Karlovy Varyban estélyi, Salt Lake Cityben a télikabát a dresszkód. Kolozsvárra a filmek miatt is érdemes ellátogatni, de Locarno fesztiválját ráérő milliomosoknak ajánljuk. Kik kapnak Kristály Glóbuszt és miért olyan zajos a közönség Marokkóban? A Világok Harca 7. adásában folytatjuk a fesztiválszemlét rengeteg eseménnyel. Az adásban Csákvári Géza számol be tapasztalatairól, a szemlék történetéről és eligazít a díjak tengerében: mi az, ami valóban rangos elismerésnek számít és mi az, ami gyakorlatilag kamu, egy kreált marketingfogás?
https://www.facebook.com/kepszabadsag
(00:48) Géza megpróbáltatásai
(04:47) Akcióban a cseh fesönkommandó
(09:20) Miként csillog a Kristály Glóbusz?
(14:05) Egy profi privatizáció története
(19:49) Tallinn, avagy a sötétségből a fénybe és sokan mások
(23:00) Hova menjen az egyszerű halandó?
(24:44) Hogyan tűnt el a magyar film a versenyekről?
(27:46) Az Elfogy a levegőről és arról a román vígjátékról, amely lenyomta az Avatart
(35:05) Függetlenfilmek a Tengerentúlon: a Sundance Filmfesztivál
(43:51) Ahol a dresszkód: télikabát, kulacs
(48:17) A lét fontos kérdései: Hogyan ejtjük Shia LaBeouf nevét?
(49:28) Ahol tüzet kérhetsz Lenoardo DiCapriotól
(51:12) A varázsszőnyegen túl: Filmfesztivál Marrákesben
(55:53) Hogyan reagáltak Reisz Gábor filmjére Marokkóban?
(57:58) Kik jönnek Marrákesbe?
(1:00:46) Sundance-díjak beékelve
(1:02:43) Ki győz Marokkóban?
(1:05:40) Magyar helyzet, kamudíjak, álfesztiválok
Tue, 11 Jun 2024 - 1h 16min - 96 - Túlélőshow lesz az ellenzék számára a vasárnapi választás
A Fidesz utóbbi fél évben történt megtántorodásával a hagyományosan 50 százalék feletti kormánypárti fölényt hozó EP-választás tétmeccsé vált. Vasárnap egy füst alatt az is kiderül, két év múlva kinek lehet valódi esélye Orbán Viktorral szemben – ezekről is szó esett a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? csütörtökön, azaz Szentkirályi Alexandra visszalépése előtt rögzített adásában.
Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető végigvette a lehetséges választási kimeneteleket is. Ami biztos: a vasárnapi összevont önkormányzati és EP-választás lesz az első, amelynek a Fidesz választás előtti osztogatások nélkül, kizárólag negatív, háborús pszichózist terítő propagandával indul neki. Kérdés, az atomháborús riogatással sikerül-e megállítani vagy mérsékelni a kormánypárti tábor lemorzsolódását, vagy működik a félelemkeltés, és ismét rekordszámú szavazatot söpör be a Fidesz.
Fri, 07 Jun 2024 - 37min - 95 - A tehetetlenségi erő viszi a fideszt a falvakban
Úgyszólván kampánycsend van az állampárt hátországát adó kistelepüléseken: szórólapot, plakátokat elvétve látni - derül ki A Hol Élünk eheti adásából, amelyben a Doros Judit észak-, és Ungár Tamás dél-magyarországi tudósítónkkal Batka Zoltán beszélgetett arról, hogyan zajlik a választási kampány a vidéki Magyarországon. A 2019-es önkormányzati választásokon a megyeszékhelyeken elért ellenzéki siker a kistelepülésekre nem gyűrűzött be a 2022-es parlamenti választásokra sem, a többségében független helyi polgármesterek kénytelen-kelletlen a NER függésében maradtak. Az ellenzéki összefogás 2022-es csődje így bénítólag hatott a falvak hangulatára. A nagyobb vidéki városokban viszont több helyütt is felbomlott a 2019-es összefogás, ami most a nehezen kivívott ellenzéki pozíciókat veszélyezteti. Magyar Péter pártja akár lakmuszpapír lehet: lesz-e olyan nagyobb önkormányzat, ahol az ellenzéki marakodás miatt visszatér a Fidesz, miközben ugyanott az EP-választásokon jóval komolyabb ellenzéki eredmény születik a Tisza előretörésének köszönhetően.
Fri, 24 May 2024 - 44min - 94 - #6 Világok Harca: „Minden út Cannes-ba vezet” (Filmfesztiválok Vol. 1.)
Csákvári Géza lassan egy hete a mozgóképszakma által uralt Cannes-ban tartózkodik, tapasztalatairól, a sztárparádéról, az újságíró megpróbáltatásairól és általában filmfesztiválokról mesélt. A Világok Harca 6. adásában Európa három meghatározó filmes eseménye, azaz a Cannes-ban, Velencében és Berlinben zajló fesztiválok kerülnek terítékre.
(1:09) Cannes mint szakmai balhé
(2:43) Bejut-e civil az eseményre?
(07:14) Dresszkód és fesönkommandó
(12:55) A három (?) fontos európai filmfesztivál és történetük
(17:47) Európából az Oscar-gálára
(19:01) Cannes mint filmes olimpia
(22:18) Létezik-e Cannes-recept?
(27:33) Nők a zsűriben
(29:56) Filmünnep vízközelben – Velence
(33:47) Az Oscar jobban fénylik, de Hollywood nem enged
(40:38) Létezik-e Velence-recept?
(48:28) A szakma kínos kérdései – szexuális zaklatás vádja érte a francia Káel Csabát
(53:15) Túl sok a film, de kevés a mozi – Berlin
(1:05:00) Helyzetjelentés Cannes-ból
Mon, 20 May 2024 - 1h 14min - 93 - Csak Ficón múlik, hogy a megbékélés vagy a bosszú ideje jön-e el Szlovákiában
A szerdai merénylet óta a szlovák közélet szereplői néhány szélsőséges kivételtől eltekintve mintha felnőttek volna a helyzethez és a korábbinál jóval felelősebb, megfontoltabb hangot ütnek meg – mondta Gál Mária külpolitikai rovatszerkesztő a Hol Élünk közéleti podcastban. Hosszútávon azonban kizárólag Robert Ficón múlik, hogy merre halad tovább Szlovákia, azaz Ficóban dolgozni fog a bosszúvágy és autoriter, jogszűkítő politikáját fogja felgyorsítani, vagy éppen vált és középre húzó politikusként folytatja. Bár az orbán-kormány szereti hasonszőrű szövetségesnek ábrázolni Ficót, ám a szlovák pártvezér lehetőségei jóval behatároltabbak: Ficó és szövetségesei eleve Európa-barátibb politikát és a szlovák kormányerő jóval széttagoltabb mint a NER. A műsorban szó esik még a szlovák közélet rejtélyes kettősségéről, azaz Szlovákia érezhetően jóval polgárosodottabb mint Magyarország, ám ugyanakkor ott mégis gyakoribbak az erőszakos kilengések mint ideát.
Fri, 17 May 2024 - 53min - 92 - Nagyon úgy fest, hogy kifogyott a Fidesz ötlettára
Amíg Magyar Péter hasít, az ellenzék többi része pedig teljes erejével küzd, a Fidesz az évtized legigénytelenebb és legközhelyesebb kampányát folytatja. A június 9-i választás nagy kérdés most az, hogy Hadházy Ákosnak lesz-e igaza, aki szerint a mára kiépült Orbán-rezsim már különösebb erőlködés nélkül is hozni tudja a kényelmes győzelmet, vagy Magyar Péternek, aki szerint a Fidesz az Orbán-rezsim szabta feltételek közepette is megroppantható.
Visszhang mellékletünk két szerkesztője, Bálint Orsolya és Balassa Tamás, illetve Batka Zoltán műsorvezető sorra vette, hogy a Fidesz irtózatos média- és intézményi fölénye mellett lehet-e még egyáltalán versenyről beszélni, van-e félnivalója Orbán Viktor pártjának, kizökkenthető-e a magyar választó az évtizedes apátiából és lehet-e felépíteni a közvéleménykutatókból a következő ellenségképet.
Az önkormányzati és EP-választásig hátralévő egy hónapban a kampány eseményeivel foglalkozunk a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? adásaiban.
Fri, 10 May 2024 - 23min - 91 - #5 Világok Harca: Forradalmár filmek Vol. 1.
A digitális disztópiáktól a szélesvásznú bollywoodi alkotásokig rengeteg film foglalkozik a fennálló rendszer elleni küzdelemmel. A Hol Élünk ötödik részében utánajárunk egy örökké mozgásban lévő vonat kasztrendszerének, Guy Fawkes töretlen népszerűségének, Jonathan Pryce első főszerepének és Robert De Niro utolsó mellékszerepének, és annak, milyen, amikor George Lucas kamara sci-fit rendez.
(00:00) Intro
(03:42) Most vagy soha! – fogadtatás
1. A kasztrendszerek fogságában
(5:25) Snowpiercer (2013)
2. Digitális disztópiák
(17:08) A halál napja (1995)
(32:06) Mátrix (1999)
3. Terrorista vagy szabadságharcos?
(37:46) V mint vérbosszú (2005)
4. Orwell után szabadon
(46:37) THX 1137 (1971)
(1:08:00) Brazil (1985)
5. Indiai kísérletek
(1:17:12) Lagaan (2001), RRR (2022)
Fri, 03 May 2024 - 1h 28min - 90 - Lefutott meccsnek tűnt a Fidesznek a választás, aztán megmozdult a föld
Az év elején még papírformának tűnt, hogy a Fidesz megőrzi a 13 képviselőjét az Európai Parlamentben, azután beütött a kegyelmi botrány, a semmiből két hónap alatt a magyar belpolitika főszereplőjévé lett Magyar Péter, és közben százezrek intettek búcsút a kormánypártnak. Nagyon úgy fest, hogy eddiginél keményebb kampánynak néz elébe a NER – hangzok el a Hol Élünk közéleti podcastban, amely a választásokig hétről-hétre tudósít a kampány eseményeiről. Az ellenzéki térfél is mozgásba lendült, így a szintén lefutottnak tűnt főpolgármesteri választást is felpörgetheti Vitézy Dávid belépése, az új debütálókkal immáron ellenzéket is jócskán megrostálhatják a júniusi EP és önkormányzati választások, könnyen lehet, hogy a választások után jó pár régi politikustól búcsúzhatunk. Az elkövetkező éveket pedig alapvetően meghatározza, hogy Orbánnak sikerül-e valahogy megállítania a lemorzsolódást, Magyar Péternek sikerül-e tényleg nagyot nyerni, vagy Vitézy Dávid milyen eredménnyel zárja a választásokat. Zoltai Ákos belpolitikai és Papp Zsolt gazdasági újságíróval Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett.
Fri, 26 Apr 2024 - 34min - 89 - #4 Világok Harca: Magyar szinkron – 5 pro és 5 kontra érv
A szinkron-nem szinkron kérdése legalább olyan ellentéteket szül hazánkban, mint az ellenzékiség és a kormányszimpátia. Bár büszkék vagyunk a kiváló magyar színészek hangjaira, a legendás szinkronrendezőkre és művészi minőséget képviselő fordítókra, a szinkron mégis jócskán eltántorította a magyarokat a nyelvtanulástól. A sok jótól elkényelmesedtünk. Arról nem is beszélve, hogy a tévénézés visszaszorulásával és a streaming-sorozatok elterjedésével már egyre kevesebb az igény a magyar szinkronra. Csákvári Géza filmkritikus és Rosznáky Emma kulturális újságíró ellenkező térfélről győzik meg egymást a szinkron jogosságáról vagy érvénytelenségéről öt pro és öt kontra érv mentén. Egy biztos: az angol Cockney-dialektus jelentőségét elmagyarázni is nehéz Magyarországon, nemhogy lefordítani.
(00:00) Intro
(02:23) 1. Filmek, melyeket bűn leszinkronizálni: Aranypolgár (1941), Casablanca (1942)
(09:38) 2. A fordítás mámora: Asterix és Obelix - a Kleopátra-küldetés (2002)
(14:33) 3. Kínos korhatárbarát szinkronok: Drágán add az életed (1988), A ravasz, az agy és a két füstölgő puskacső (1998)
(20:42) 4. Az animáció felszabadít: Shrek (2001)
(26:34) 5. Óvatosan a zenés műfajjal!: Hair (1979), My Fair Lady (1964), West Side Story (1961)
(34:34) 6. Kern András legjogosabb parkolása: Annie Hall (1977)
(39:46) 7. A technikailag vállalhatatlan kategória: Vissza a jövőbe (1985) – felújított szinkron
(48:13) 8. Hogyan lesz egy bunkó spanyolból magyar kedvenc?: Torrente (1998)
(53:56) 9. Ugyanaz a hang totálisan különböző színészeknek?
(1:00:30) 10. Amikor a szinkron kanonizál: Csengetett, Mylord?
Wed, 24 Apr 2024 - 1h 12min - 88 - Most éppen atomháborúval riogat a Fidesz, de mi a helyzet valójában a frontokon?
Egy kiszélesedő iráni-izraeli háború az olajárak emelkedése miatt gazdasági, illetve az oroszokkal, Izraellel és Iránnal is egyaránt barátkozó orbáni vezetésnek diplomáciai nehézségeket okozna, ám nem jelent közvetlen, katonai fenyegetést Magyarországra, ahogy azt Orbán sugallja. A Közel-keleti térség legnagyobb kockázati faktorává Orbán kiemelt partnerének számító Benjamin Netanjahu lépett elő, akinek immáron egyenes érdeke a konfliktus, mivel ha nem háborúzik, úgy hamar a bíróság előtt találja magát saját korrupciós ügyei miatt. Sajátos mód, míg orbánék feltétel nélkül támogatják Netanjahut, addig intenzíven lobbiznak Ukrajna katonai támogatása ellen, holott elsőrendű magyar nemzeti érdek lenne, hogy Ukrajna egy életképes ütközőállam lehessen a hódítási üzemmódba kapcsolt Orosz Birodalommal szemben. Horváth Gábor és Harsányi György külpolitikai újságírókkal Batka Zoltán beszélgetett.
Fri, 19 Apr 2024 - 41min - 87 - Gatyaszíj meghúz: választások után jönnek a megszorítások
A második világháborús éveket leszámítva soha nem volt ilyen pocsék költségvetése az országnak: az év első két hónapjára már összehozta volna az egész évre tervezett hiány közel 70 százaléka – hangzik el a Népszava Hol Élünk közéleti podcast gazdasági műsorában. Ráadásul ez sorrendben az ötödik, súlyosan deficites év, az államadósságot nehogy legyőzzük, de éppenséggel kilőtt, mint a 2025-re ígért magyar űrhajós. Mint Papp Zsolt gazdasági szakújságírónk mondja: idehaza négy éve immáron nincs gazdaságpolitika, hanem folyamatos rögtönzés zajlik, a korábbi kényszermegoldások okozta problémák orvoslása. A műsorban szó lesz még a Mészáros-részvények ideglelős hullámvasútjáról, arról, hogy mennyire ütésálló lehet a NER állami pénzeken felhizlalt árnyékgazdasága. Papp Zsolttal Batka Zoltán beszélgetett.
Fri, 05 Apr 2024 - 37min - 86 - #3 Világok Harca: 5+1 filmajánlat a húsvéti ünnepekre
Van, akinek fontosak a húsvéti tradíciók, és van, aki csak pihenéssel és csokievéssel tölti az ünnepeket. Még szerencse, hogy a filmipar képes kiszolgálni az igényeket. A Népszava filmes podcastjében összeszedtünk pár alkotást, melyekben szinte mindenki megtalálja a számítását. Szól film a keresztény és a zsidó ünnepkörnek, az édességeknek és természetesen nem maradhatnak ki a nyulas alkotások sem.
(00:00) Intro
(03:21) 1. Kellemes húsvéti ünnepeket! (1984)
(17:06) 2. Passió (2004)
(26:08) 3. Egyiptom hercege (1998)
(37:24) 4. Nyulas filmek
(37:42) Jojo nyuszi (2019)
(44:20) Roger nyúl a pácban (1988)
(51:49) Nyúl Péter (2018)
(56:51) 5. Csokoládé (2000)
(1:10:28) 5+1. Brian élete (1979)
Thu, 28 Mar 2024 - 1h 18min - 85 - Szupernóva vagy állócsillag lesz Magyar Péterből?
Sárkány ellen sárkányfű? A magyar politika lassan hömpölygő, szélesvásznú melodrámájából hirtelen szappanoperát kreált az ellenzékiségben új szintet jelentő, a fideszes érzelmi politizálást zsigerből művelő, semmiből előbukkant Magyar Péter. Az elmúlt pár hét alatt már mindent mondtak róla és mindennek az ellenkezőjét is: palotaforradalmár, helyezkedő karrierista, messiás, troll, a magyar politika új csodagyereke, forró fejű, olaszos temperamentumú hebrencs, vérprofi trigger-politikus és acélidegzetű ügyvéd, a rendszer egyik tünete és lehetséges gyógymódja. Ami biztos, hogy március 15-én Magyar Péter nagyobb tüntetést hozott össze, mint a kormány és az ellenzék együttvéve, még nem létező pártjának pedig már jelentős a támogatottsága. A rogáni propagandagépezet egyelőre nem talál rajta fogást, de az ellenzék sem tud vele mit kezdeni. A Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? friss adásában Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető beszélget a hazai politikában példa nélküli Magyar-jelenségről.
Fri, 22 Mar 2024 - 42min - 84 - #2 Világok Harca: 5 ok, amiért béna magyar történelmi filmek készülnek (Most vagy soha!-kibeszélő)
Demagóg hollywoodi melodráma jó adag giccsel és műfajkavalkáddal, de Rákay Philip véletlenül demokratákról készített filmet – ilyen lett a Most vagy soha! A Világok Harca második adásában kibeszéljük a friss akciódús ünnepi mozit. Ennek kapcsán Csákvári Géza filmkritikus és Rosznáky Emma kulturális újságíró 5 lehetséges okot talált, ami annak hátterében állhat, hogy a magyar történelmi filmek nem rúgnak labdába.
(00:00) Intro
(01:14) Most vagy soha! – kibeszélő
(27:05) 1. Koltay Gábor példamutatása
(37:28) 2. A pénzszórás
(46:55) 3. A szakértelem hiánya
(56:00) 4. A mítoszteremtés kényszere
(1:05:55) 5. Az önirónia hiánya
Fri, 15 Mar 2024 - 1h 20min - 83 - #1 Világok Harca: 10 jó film pocsék címmel
Vannak filmek, amelyek mellett elmegyünk a rettenetes marketing, szereposztás vagy akár a címük miatt, és nem tudjuk, mit hagytunk ki. A Világok Harca nagy csaták nélküli első kísérleti adásában Csákvári Géza filmkritikus és Rosznáky Emma kulturális újságíró állította össze listáját.
(00:00) - Intro
(01:40) - Barbie (2023)
(06:29) - Szeress, ha tudsz! - Playing by Heart (1998)
(13:50) - Szeress, ha mersz! - Jeux d'enfants (2003)
(19:26) - Ki kém, ki nem kém - Hanky Panky (1982)
(25:04) - A testrablók támadása - Invasion of the Body Snatchers (1978)
(31:50) - Halálhajó - Event Horizon (1997)
(41:36) - Nyolcadik utas: a Halál - Alien (1979)
(49:24) - Erőszakik - In Bruges (2008)
(53:55) - A család kicsi kincse - Little Miss Sunshine (2006)
(1:01:04) - Becsületből elégtelen - Mr. Smith Goes to Washington (1939)
Mon, 11 Mar 2024 - 1h 11min - 82 - Stratégia helyett orbáni próféciákra épít a külpolitika
Az utóbbi időben még inkább kelet felé tart a közvetlenül a miniszterelnök kézi vezérlése alatt álló magyar külpolitika. Nem egy kimunkált, hosszú távú stratégiáról van szó, hanem arról, hogy az EU-ból és a nyugati szövetségi rendszerből kifelé tartó orbáni vezetés kapkodva próbál újabb és újabb, ám egyre silányabb, megbízhatatlanabb szövetségesekhez csapódni – derül ki a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? eheti adásából. Horváth Gábor főszerkesztő helyettes, Mosolygó Miklós külpolitikai újságíró és Batka Zoltán műsorvezető arról beszélgettek, hogyan lett az egykor pragmatikusnak meghirdetett magyar külpolitika pillanatnyi illúzió-buborékok eregetésévé és szerencsejátékká.
Fri, 08 Mar 2024 - 40min - 81 - Orbán bele is bukhatott volna a pedofilbotrányba
Akarva vagy akaratlanul, stratégiai érzék híján, de az ellenzék jó része a legkritikusabb napokban gyakorlatilag elterelte a figyelmet Orbán Viktor pedofil kegyelmi botrányban betöltött teljesen nyilvánvaló és súlyos felelősségéről, lehetőséget adva a kormányfőnek, hogy megússza rendszerének és saját politikai pályafutásának valaha volt legnagyobb válságát. Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző szerint az ellenzék a lehetőséget elpuskázta, Orbán pedig csak a válságmenedzselésben kötelező minimumot teljesítette. Viszont a kegyelmi botrány során színre lépett Magyar Péter jóval komolyabb politikai kvalitásnak tűnik, mint a NER-ből korábban távozott politikusok. Ha tovább is ilyen taktikusan mozog ahogy eddig, úgy középtávon akár egy életképes jobbközép párt is kialakulhat körülötte – vélekedett az elemző, akit a Népszava Hol Élünk közéleti podcastjában Balassa Tamás a visszhang melléklet újságírója és Batka Zoltán műsorvezető faggatott az utóbbi hetek politikai földindulásáról.
Fri, 01 Mar 2024 - 49min - 80 - Navalnij a halálában még veszélyesebb lett Putyinra, mint élve
A háború kudarc, az orosz gazdaság gyengül, az orosz nagyhatalmiság leépülőben van, Putyin pedig ezek ellensúlyozására jó ideje erődemonstráció tart, mindenáron és minden eszközzel erősnek próbálja mutatni magát az orosz nép előtt. Ennek a kampánynak a részeként pusztította el most Alekszej Navalnijt is a börtönében – mondta Kiss Andrej Oroszország-szakértő, külpolitikai elemző a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? friss adásában.
Navalnij azonban a halálában még veszélyesebb lett Putyinra, mint élve: mártíromsága a nép szemében igazolta az ellenzéki vezető Putyinnal szembeni vádjait, Navalnij immáron elérhetetlen hőssé, mítosszá emelkedik, miközben a mozgalmát a nyugatra menekült, szabadon tevékenykedő felesége viszi tovább. Ráadásul Navalnij elpusztításával egy időben Putyin titkosszolgálati háborút indított a nyugati szolgálatokkal szemben. A Navalnij utáni Oroszországról Kiss Andrejjel Horváth Gábor külpolitikai újságíró és Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett.
Fri, 23 Feb 2024 - 51min - 79 - Stumpf-Biró Balázs: Nemcsak nem tudjuk, nem is akarjuk megmenteni a civilizációnkat
A „zöld“ „megoldásokba“ vetett hit, a techno optimizmus, a tagadás legkézenfekvőbb formája, holott ha valaki végignéz a természeti, gazdasági és társadalmi folyamatokon, nem lehet kétséges, hogy az összeomlás felé rohanunk – mondta el Stumpf-Biró Balázs, összeomlás-kutató az „Eddig minden rendben podcast aktuális adásában.” De mit lehet tenni, ha a vég elkerülhetetlen? Mit halmozzunk fel és mit ne? Ki vállaljon gyereket és ki gondolja meg jól? Hogy lehet esélye az egyénnek túlélni a társadalmak felbomlását? A kutatóval Fekete Norbert beszélgetett.
Sat, 17 Feb 2024 - 52min - 78 - A médiaháború, amiben a Népszava fegyverré lett
Huszonhat évvel ezelőtt ölték meg lapunk egykori tulajdonosát, Fenyő Jánost, a Vico birodalom egykori urát, a ’90-es évek vadkeletjének legendás figuráját, aki nem ritkán pisztollyal az oldalán érkezett a Népszava szerkesztőségi értekezleteire is. A gyilkosságról a napokban döntötte el első fokon a bíróság, hogy Portik Tamás felbujtására, Gyárfás Tamás médiavállalkozó tudtával és beleegyezésével történt, az akkori magyar média ellenőrzéséért vívott hatalmi harc végső sakklépéseként. A „Hol Élünk” közéleti podcast legújabb adásában a Fenyő-Gyárfás közötti ellentétet testközelből ismerő Németh Péter, a Népszava főszerkesztője, Simon Zoltán, a Szép Szó szerkesztője és Batka Zoltán műsorvezető ennek kapcsán beszélgetett a Népszava akkori szerepéről és érintettségéről.
Fri, 09 Feb 2024 - 39min - 77 - Selejt bosszúja: irdatlan külpolitikai pofonba szaladt bele Orbán
Jól kibabrált az illiberális türk testvér Erdogan török elnök Orbán Viktorral. Vagy éppen saját, kontraszelektált diplomáciája vezette meg a NER vezérét? Mindenesetre azzal, hogy a török parlament ratifikálta a svéd csatlakozást, iszonyúan kínos helyzetbe hozta a magyar vezetést, immáron ténnyé vált, hogy Orbán és Szijjártó nem mondott igazat, amikor hónapokon át azt ígérgette, hogy nem mi leszünk az utolsók. A Népszava Hol Élünk közéleti podcast eheti adásában Rónay Tamás külpolitikai rovatszerkesztővel és Horváth Gábor főszerkesztő-helyettessel Batka Zoltán műsorvezető arról beszélgetett, hogy mi az oka, hogy a magyar külpolitika immáron sorozatban bakizik méreteset és egyáltalán: lett-e bármi nyereség az Orbán-Szijjártó -féle, hangoskodásra, feszültséggenerálásra és zsarolásra építő látvány-külpolitikának?
Fri, 26 Jan 2024 - 36min - 76 - Pár hónap, és újra Donald Trumpnál lehet az amerikai atomtáska
Egyelőre elkerülhetetlennek tűnik, hogy ismét Donald J. Trump legyen a Republikánus Párt elnökjelöltje a 2024. november 5-én tartandó megméretés előtt. Hiába van folyamatban ugyanis az ingatlanmilliárdos exelnök ellen egy sor bírósági eljárás – a többi között adócsalás, nemi erőszak, államtitoksértés és felkelés szításának a gyanújával –, hiába rázza tőle a hideg az Egyesült Államok szövetségeseit, az EU-t, a NATO-t, hiába utálja a republikánus vezetés és bizonyosodott be ezerszer, hogy hazudik mint a vízfolyás, az amerikai fundamentalista keresztény szavazók Isten kiválasztottját látják benne. A Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? friss adásában Mosolygó Miklós külpolitikai újságíróval és Horváth Gábor főszerkesztő-helyettessel arról beszélgetett Batka Zoltán műsorvezető, hogy milyen esélyei lehetnek Donald Trumpnak a nagy visszatérésre a 2024. november 5-i elnökválasztáson, a győzelme hogyan befolyásolhatja az orosz-ukrán háború sorsát, és azét az Orbán Viktorét, aki 2016-ban és 2020-ban is az ő megválasztására tette a tétet.
Fri, 19 Jan 2024 - 47min - 75 - Idén már Bulgária is lehagyhat minket
Izgalmas évnek nézünk elébe: a 2024-es költségvetésről a Holdról is látszik, hogy ugyanolyan bemondásra készült, mint a tavaly ötször borult költségvetés. Bár a magyar államháztartás göthösebb, mint 2006-ban volt, egy görög csőd réme egyelőre nem fenyeget, sőt, valamicske reálbéremelkedés is lehet a második félévre. Minden jel szerint Nagy Mártonnal az idén is folytatódik az utóbbi évek mind nagyobb költségvetési hiányát produkáló, populista, nagynyomású „kuktagazdasága” – derül ki a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? év eleji gazdasági adásából.
Fri, 12 Jan 2024 - 31min - 74 - 2023: a leNyúl éve
Mintha Örkény, Moldova, Csurka írták volna odafentről az év történéseit: Magyarországon kivágott erdők közepére épülnek lombkoronasétányok, Buda vára ma a magyar diákok és tanárok ostromától védi a miniszterelnökséget, a védművet pedig az ide látogató török elnök kedviért bontják le, a kormány saját sikereként ünnepli az innen elmenekült és Amerikában Nobel-díjassá lett tudósainkat, ám közben státusztörvénnyel revolverezi az itteni tanárokat, a szabadságharcos kormány emberei centivel méregetik a templom és a lefóliázott irodalmat tartó könyvesboltok közötti távolságot, a rendszer vezére pedig minden erejével küzd a létében megtámadott Ukrajna ellen. A Népszava „Hol Élünk” közéleti podcast utókarácsonyi-előszilveszteri évértékelő adásában Varga Dóra, Hompola Kriszta, Bálint Orsi, Balassa Tamás és Batka Zoltán végigvették az év legjellemzőbb pillanatait és próbáltak kicsit a jövőbe is látni. Ami biztos: jövőre is lesz veszélyhelyzet, közeleg a Sárkány éve és a Népszava immáron 151 éves lesz.
Thu, 28 Dec 2023 - 34min - 73 - Bart István: nem igazán járható út a nemzetállamoknak ha visszafogják a fogyasztásukat
Habár a semmiféle előrelépés nem történt a légkör védelmére az immár huszonnyolcadjára megrendezett globális klímacsúcsnak, Bart István klímaszakértő szerint azért vannak eredményei az eddigi konferenciáknak. Az, hogy még Orbán Viktor is kénytelen „zöld“ intézkedéseket hozni, mutatja, hogy mára már szinte senki nem kérdőjelezi meg, hogy le kell mondanunk a fosszilis energiaforrásokról. De mit ér ez akkor, amikor továbbra is nő a légkör teleengedése mérgekkel? El lehet-e adni a fogyasztás csökkentését a választóknak?
Sikerült-e bármihez közelebb kerülni az olajtermelés és rongyrázás egyik fellegvárában, Dubajban? Egyebek közt erről is beszélgettünk Bart Istvánnal az Eddig minden rendben aktuális adásában.
Fri, 15 Dec 2023 - 55min - 72 - #12 Brutális tett egy sötét korban – Csunderlik Péterrel a Somogyi-Bacsó-gyilkosságról és az 1918-19-es erőszakhullámról
Kezüket megcsonkították, szemüket kiszúrták, megkínozták őket, majd holttestüket a Dunába dobták – így végeztek Horthy Miklós különítményesei a Népszava főszerkesztőjével, Somogyi Bélával és a fiatal újságíróval, Bacsó Bélával. Vörös terror, fehér terror, fekete terror, az erőszak határozta meg a háború utáni éveket, az utókor pedig az éppen hatalmon lévő politikai oldal érdekei szerint igyekezett az egyik oldal rémtetteit felnagyítani, a másik oldal felelősségét pedig elmosni.
De mi az igazság? Véget ért-e az I. világháború 1918 őszén? A XX. század elejének eszmetörténete napjainkig kihat, hozzátartozik a jelen kultúrharcához is. A Hol Élünk? – 150 tizenkettedik, befejező adásában a laptörténet mellett jócskán szó esik majd a szociáldemokraták küzdelmeiről, a Tanácsköztársaságról és a nemzeti emlékezetről. Az adás vendége Csunderlik Péter történész, a téma szakértője, aki arra is rávilágít, mit lehet tanulni a történelemből, mi az, amit a Nemzeti Együttműködés Rendszere hasonlóan művel, mint a korszak jobboldali vezetői.
Fri, 01 Dec 2023 - 1h 03min - 71 - Pogátsa Zoltán: Elérkeztünk a kannibálok és krokodilok földjére
A klímáért aggódó közgazdászok egyszerre beszélnek a növekedés leállításának szükségességéről, illetve a növekedés ösztönzéséről attól függően, hogy éppen globális vagy helyi gazdaságokról van szó.
A közgazdász-szociológus azt mondja, a látszat ellenére el sem kezdtük kiváltani a fosszilis energiaforrásokat, de igazából már húsz éve is elkéstünk volna. Ennek ellenére most van a második legjobb pillanat cselekedni, de ebben az egyénnek is óriási a felelőssége, csak nem úgy, ahogy azt gondolnánk.
Az Eddig minden rendben podcast legújabb adásában Pogátsa Zoltán arról is beszélt, hogy a túlnépesedés miatt mindenkinek joga van eldönteni, akar-e gyereket, de a gyerekvállalás állami támogatását felelőtlenségnek tartja.
Fri, 24 Nov 2023 - 1h 02min - 70 - Egy törvény, amitől L. Simon Lászlóból munkanélküli Dúró Dórából meg LMBTQ lobbista lett
Futószalagon termeli ki a kismagyar abszurdokat a fideszes mamelukok fenntartás nélkül megszavazott, tökéletesen értelmezhetetlen homofóbtörvénye: miközben vidéken centivel méricskélik, hogy a lefóliázott könyveket tartalmazó könyvesbolt milyen távolságra van az iskolától, L. Simon Lászlót meg egy élcelődő poszt miatt kirúgja a Nemzeti Múzeum éléről a leginkább Cancel Culture-ben utazó kultúrminiszter, ám a „Hol Élünk” Podcast eheti adásából az is kiderül, hogy még a nemzet könyvadaráló és feljelentő erkölccsőszévé lett Dúró Dóra is LMBTQ lobbistának minősíthető, mivel a fiatalok által is látható módon közzétette a melegfotókat. Hompola Krisztina kulturális rovatvezető, Tölgyesi Gábor újságíró és Batka Zoltán műsorvezető arra próbált választ találni, hogy a felülről irányított stratégiai butaság idején milyen menekülőútjai lehetnek a polgári értelmiségnek, vagy legalább hogyan ugorjon félre az immáron padlóig nyomott gázzal üzemelő kormányzati hülyeségvonat elől.
Fri, 17 Nov 2023 - 39min - 69 - Kinek tartozna Milák Kristóf?
Fejével játszik az a miniszterelnök Magyarországon, aki alatt az olimpián legalább hét-nyolc aranyérmet nem szerez a magyar a csapat. Nem véletlen, hogy a papíron biztos olimpiai befutónak számító Milák Kristóf hezitálása kapcsán óriási indulatok csapnak össze: nélküle az ország jócskán lejjebb csúszhat az éremtáblázaton – hangzik el a Hol Élünk közéleti podcast adásában. Varga T. Róbert sportrovat vezető és Batka Zoltán műsorvezető a fiatal magyar úszófenomén példájából kiindulva a magyar sportnemzeti lét visszásságairól beszélgetett: az ország irgalmatlan százmilliárdokat pumpál az élsportba, iszonyatos a nyomás az életét, fiatalságát nem ritkán egészségét is feláldozó profi sportolói eliten, hogy termeljék a „nemzetnek” az érmeket, miközben az élsport egyre kevésbé az egészségmegőrzésről szól és egyre inkább a önpusztításról, Magyarország, a magyar nép az EU egyik legkevesebbet sportoló, leginkább túlsúlyos nemzete.
Fri, 03 Nov 2023 - 43min - 68 - #11 Szabadság a sorok között - Rainer M. Jánossal 1956 és a sajtó kapcsolatáról beszéltünk
„Leköpöm az újságot, ha holnap azt meri írni, hogy fasiszta csőcselék tüntetett!” – olvasható a Népszava október huszonharmadikai eseményekről szóló tudósításában, a szerző, Szegő Zsuzsa (Faludy György felesége) a tüntető tömegben hallott spontán mondatokat jegyezte föl. A Népszava hamar a forradalom mellé állt, és így tett több más sajtóorgánum is, nem beszélve arról, hogy a hektikus napokban vagy két tucat új lap jött létre. Az 56-os forradalom nem a pesti utcákon kezdődött, hónapok óta érzékelhető volt a változás szele a pártújságok sorai között. De mennyire bíztak a sajtóban az emberek, és hogyan kezdtek a lapok egyik napról a másikra másként írni a forradalomról, hogyan váltották föl az unalmas propagandát a szabadságot hirdető, optimista cikkek? A Hol Élünk – 150 ünnepi adásában a sajtó és ’56 kapcsolatáról és a forradalmat övező mítoszokról lesz szó, a műsor vendége Rainer M. János történész.
Mon, 23 Oct 2023 - 57min - 67 - Geszti Péter: Bizonyos generációk úgy érzik, felzabáltak előlük mindent
Geszti Péter szerint le kell számolni a jelenlegi fogyasztói társadalommal, de szerinte erre nem vagyunk képesek. Az Eddig minden rendben adásában arról is kérdeztük a szakmából kivonuló reklámszakembert, haragudna-e magára, ha ma lenne tinédzser, reklámozna-e villanyautót és milyen jövőre készíti fel a lányait.
Mon, 16 Oct 2023 - 57min - 66 - "A kilőtt golyónál csak a gondolat a gyorsabb, hogy vajon eltalált-e a lövedék”
Nem véneknek való vidéken járt kollégánk, Balassa Tamás újságíró és Röhrig Dániel fotós: a menekülthelyzet által sújtott délvidék politikai szlogenek túli valóságát próbálták megismerni, még úgy is, hogy a határsávban szinte azonnal embercsempész bandák kereszttüzébe kerültek. A Hol Élünk legújabb epizódjában Balassa Tamás újságíró arról beszélgetett a műsorvezető Batka Zoltánnal, hogy a szerb hatóságok érdektelensége és valódi, szakmai magyar menekültpolitika híján mára a határvidéken kezd kontrollálhatatlanná válni a helyzet: a magyar politika határvédő lózungjaival szemben a magyar határkerítés valójában hemzseg a lyukaktól, az oda vezető menekültutak immáron az űrből is láthatóak, a menekültekből élő embercsempész bandák mind erőszakosabbak, míg a régi életükért harcoló helyiekből a humanitárius érzés szikrájais kihalt, csak „talibánoknak” nevezik az érkezőket és immáron fegyvert fognának ellenük.
Tue, 10 Oct 2023 - 31min - 65 - „Nem hibázhatsz, ha nincs családod" – Hol Élünk?-különkiadás az állami gondoskodásban élő gyerekek napján
„Tudatosságra neveltek minket: mindennek megvan a következménye, nem hibázhatsz, mert van vesztenivalód. Nem lesz mögötted egy család életed végéig" – erről is beszélt a Népszava Hol élünk? podcastjában Bálint Orsolya műsorvezetőnek a 27 éves Fekete Krisztián. A hároméves korától a kecskeméti SOS Gyermekfaluban nevelkedett, ma fogtechnikusként dolgozó fiatal az egyik sikertörténete a második világháború után Ausztriából indult gondoskodási modellnek. Bár nevelőszülőnél a gyerekek általában átmeneti időt töltenek, a legfontosabb, hogy kialakuljon bennük a kötődés – hangsúlyozta másik vendégünk, Forczek Anita nevelőszülői tanácsadó. Fő- vagy mellékállású, családos vagy egyedülálló is lehet a nevelőszülő, de Vass Ildikó, az SOS Gyermekfalu magyarországi nevelőszülői hálózatának igazgatója kiemelte: a legfontosabb az elhivatottság.
Fri, 06 Oct 2023 - 47min - 64 - Szabadesésben a magyar gazdaság: egyre inkább arra emlékeztet a helyzet, mint ami 1986-ban volt
Már mindenki tudja, hogy már nagy a baj, de senki sem meri kimondani – hangzik el a Hol Élünk? című podcasorozatának friss adásában. Pap Zsolt gazdasági újságíró és Batka Zoltán műsorvezető a fideszes gazdasági elitben élesedő viták kapcsán beszélgetett arról, hogy egyre nyilvánvalóbb a orbáni gazdaságpolitikai modell csődje.
A magyar gazdaság választásról választásra való túlfűtésével az Orbán-kormánynak sikerült a lehető legmérgezőbb gazdasági koktélt kikeverni, ahol robogó infláció, zsugorodó gazdaság, növekvő hiánnyal és államadóssággal párosul.
A NER állam nyomulása elől a magyar gazdasági elit mára teljes passzivitásba vonult, a politikát ráhagyja Orbán Viktorra, így a különféle, halvány rendszerkritikák nem állnak össze egy gazdasági alternatívává. Pont amikor a legnagyobb szükség lenne a korrekcióra.
A régi növekedés motorjai mára kimerültek, nem látszik, hogy a gazdasági csodafegyvernek eladott kínai akkumulátorgyárak érdemben felpörgetik-e újra a magyar gazdaságot, az uniós pénzek beragadtak, a fideszes elit már csak infláció és államadósság gerjesztésével tud hatalmon maradni, csakhogy a brutális infláció miatt a magyar társadalom fizeti meg Orbán Viktor újabb és újabb választási győzelmeit. Eközben Magyarország pedig egyre inkább lemarad a környező országok mögött.
Wed, 04 Oct 2023 - 41min - 63 - #10 Borpír: szégyenletes alkoholista múltja van Magyarországnak, az Orbán-kormány pálinkavédelme csak ront a helyzeten
A kormány zászlajára tűzte az otthoni pálinkafőzés védelmét. Maga Orbán Viktor 2010-ben mondta el a Parlamentben, hogy visszaadják az embereknek a szabad gyümölcspárlat-készítéshez való jogot, ezzel gyakorlatilag több hektoliternyi olcsó és ellenőrizetlen szeszt zúdítva a magyarok nyakába, illetve torkába.
Nem lehetünk büszkék a 2016-os adatokra sem, a világon nálunk a legnagyobb az alkoholbetegek aránya, a teljes lakosságban, 21,2 százalék, amivel még Oroszországot is leköröztük. A férfiak 37 százaléka alkoholbeteg, ezzel szintén világbajnokok vagyunk, a nők a negyedikek 7,2 százalékkal.
De mióta odázzuk el az alkoholizmus problémáját? Hiszen még 1552-ből is fel tudunk mutatni alkoholellenes szöveget, 1905-ben Budapesten ült össze X. Nemzetközi Alkoholellenes Kongresszus és 1909-ben alakult meg a szociáldemokraták kezdeményezésére az Alkoholellenes Munkásszövetség. Vagy ez is csak azt mutatja, hogy az iszákosság nálunk nagyobb problémát jelent, mint máshol? A Hol Élünk – 150-ben, azaz a Népszava 150. születésnapját ünneplő podcastben Mosolygó Miklós, a külpolitikai rovat újságírója és Rosznáky Emma a kultúra rovat újságírója beszélget hazánk egyik legnagyobb társadalmi problémájáról és annak történeti hátteréről. A műsorban előkerül az is, miként nevelhet alkoholizmusra a Szomszédok vagy a Dallas, és miért van annyi kifejezésünk a részegség jelenségére.
Fri, 22 Sep 2023 - 50min - 62 - Legtisztább energia az, amit nem kell megtermelni
Napjainkban az energetikai iparág egyik legfontosabb témája, hogy energiafogyasztásunkat miként tudjuk csökkenteni – derül ki a Népszava közéleti podcast-sorozata, a Hol Élünk friss adásából. "A legtisztább és legolcsóbb energia az, amit nem kell megtermelni" – vallja Gelencsér Lajos, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület elnöke. A háztartásokban is érdemes felkutatni azokat a pontokat, ahol „elfolyik” az energia, vagyis a pénz. Ilyenek például a nyílászárók, amelyek cseréjére reményei szerint a jövőben is igényelhetők támogatások. A manapság egyre szaporodó számú háztartási napelemes termelőknek is azt javasolja, hogy lehetőség szerint akkor fogyasszanak – főzzenek, mossanak -, amikor a háztetőn lévő panel épp termeli az „ingyenáramot”. Ha az emberek megértik, hogy a villanyszámla energia- és rendszerhasználati díjeleme két különböző szolgáltatást fedez, a napelemekkel kapcsolatban is kevesebb lenne a – mostanság igen felfokozott – vita - véli. A szakember a napelemek termelési változékonyságának enyhítése érdekében gázerőművek mellett szélturbinákat is szükségesnek tart. Gelencsér Lajossal Marnitz István, a gazdasági rovat munkatársa és Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett.
Thu, 21 Sep 2023 - 26min - 61 - Az olvasókat nem tudta befóliázni a Fidesz
Szándékosan teremtett bizonytalanságot és félelmet a Fidesz a könyvkiadók-és könyvkereskedők között a homofób fóliatörvényével, bírságolásaival, majd a Libri enstandolásával, ám kudarcot fog vallani – derül ki a Hol Élünk eheti epizódjából, ahol Hompola Krisztina kulturális rovatvezető, Tölgyesi Gábor szakújságíró és Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett a fideszes kultúrháború legújabb csataterévé tett könyvpiacról. A műsorból kiderül, hogy a vásárlók kapkodják a fóliázott irodalmat, még Orbán is pornográf műveket olvas, a kormányirodalom meg nem működik. Azért az írók és a kiadók életet így is megkeseríti a mindinkább szélsőjobboldali fidesz kultúrharcos tülekedése.
Fri, 08 Sep 2023 - 29min - 60 - #19 Robotine az ukrán honvédő háború fordulópontja is lehet
Ukrajna 2022 ősze óta folyamatosan fenntartja a stratégiai kezdeményező szerepet, és jóval innovatívabb, mint az orosz haderő - mondja el Szenes Zoltán tábornok, a Magyar Honvédség volt vezérkari főnöke, a Nemzetvédelmi Egyetem tanára. Bár az orosz fél erőforrásai továbbra is hatalmasak, délen ismét működni látszik a tavaly ősszel Herszonnál már bevált „indirekt harcászat” ukrán stratégiája. Ezzel együtt ha délen sikerül áttörni az orosz vonalakat, a háború vége még így is messze van: az oroszok is rendezték a soraikat, láthatóan hosszú konfliktusra rendezkednek be, Jevgenyij Prigozsin kiiktatásával pedig sikerült egységesíteni az orosz hadvezetést. Amíg Vlagyimir Putyin él, addig háború lesz, ám az is látszik, hogy a NATO számol azzal is, hogy az orosz elnök bukása után egy racionálisabb vezetés is jöhet, ezért nyitva tartja az ajtót Oroszország számára. Szenes Zoltán tábornokkal Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes és Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett.
Wed, 30 Aug 2023 - 31min - 59 - #9 Szépség és szörnyűség: Molnár Csilla öngyilkossága megrázta az országot 1986-ban, mit várjunk ma, mikor a közösségi médiában minden nap egy szépségverseny?
Egy történet, ami angyali szépséggel indult, ördögi gonoszsággal folytatódott és végül tragédiába torkollott – a Hol Élünk 150 legújabb adásában Polányi Viktória tanácsadó szakpszichológus, Mosolygó Miklós újságíró-podcaster és a műsorvezető Rosznáky Emma megemlékezik az 1985-ös Magyarország Szépe versenyről, a 16 évesen királynővé választott, majd halálba menekült Molnár Csilla tragédiájáról. Azonban úgy tűnik, majd' negyven évvel az eset után nem változott semmi, a neten szinte minden nap egy öldöklő szépségverseny. Vajon a mai kor fiatalja jobban ellen tud állni a szépségkultusz és az arra épülő szépségipar személyiségrombolásának? Mi védi meg a mai fiatalt, hogy ne ismétlődjön meg vele a gyönyörű fonyódi tinilány tragédiája?
Fri, 25 Aug 2023 - 50min - 58 - "Egymás torkának esünk mielőtt megfőnénk"
Finoman szólva sem vicces jövőképet vázol fel Gelencsér András az MTA levelező tagja, légkörkutató vegyészmérnök a Népszava "Eddig minden rendben" zöldkritikus podcast legújabb adásában. Szerinte az eddigi prognózisokhoz képest sokkal hamarabb jelentkeznek a környezeti válságjelenségek, az emberiségnek pedig nincsenek globális szintű eszközei a környezeti bajok orvoslására. Ami van: az ipar zöldítése, az elektromos autók használata csak szemfényvesztés, ami csak felgyorsítja a jelenlegi civilizáció összeomlását. Gelencsér Andrással Fekete Norbert beszélgetett.
Thu, 24 Aug 2023 - 57min - 57 - #18 Nem elég Habony rokonának lenni, annak is kell látszani
A hivatali befolyással, vagy annak látszatával üzérkedő csalók földje lett Magyarország a NER alatt. Az állam működése ugyanis
átláthatatlan, az elithez való tartozás vagy annak látszata az egyetlen működőképes aduász, így nem csoda, ha mára az is megszokott bűnelkövetési formává vált, hogy csalók ismert NER-es funkcionáriusnak vagy annak rokonának adja ki magát – hangzik el a Népszava Hol Élünk? Podcast eheti adásában. Bálint Orsolya visszhang melléklet szerkesztő, Balassa Tamás újságíró Varga.T Róbert sportrovat szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető annak kapcsán beszélgettek minderről, hogy a napokban Habony Árpád miniszterelnöki főtanácsadó egyik rokona a Sziget Fesztivál előtt kormánykapcsolataival fenyegetett meg néhány rendőrt, amiért azok nem voltak hajlandóak soron kívül eljárni az ügyében. Az eset kapcsán a podcastben ötletbörzét indítottunk arról, hogy az egyszeri NER funkcionárius milliárdos rokona legközelebb hogyan, mivel bizonyítsa be ilyen esetben a külvilág számára, hogy ő nem csak amolyan átlagos magyar állampolgár?
Fri, 18 Aug 2023 - 34min - 56 - #17 Száz Lőrincet, ezeret!
A kritikus, önálló gondolkodásra képes emberek veszélyesek lehetnek a hatalomra, így mára Orbán kifejezetten gyenge képességű udvaroncokból verbuválja gazdasági válogatottját. Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes, Bálint Orsolya, a Visszhang melléklet szerkesztője és Batka Zoltán műsorvezető a Népszava Hol Élünk podcastjának legújabb adásában annak kapcsán beszélgettek, hogy a napokban egy 26 milliárd forintba kerülő, óriás luxushajón fotózták le Mészáros Lőrincet. Az is kiderül, hogy Magyarország leggazdagabb emberét korábban egy dubaji szállodában is látták, a hotel butikjában vett, „billionaire” (milliárdos) feliratú polóban villásreggelizni. A rongyrázós kivagyiság azonban csak egy tünet, a fő probléma az, hogy a Lölőkre építő gazdaság érdekében Magyarországon kiirtották a versenyt, és évtizedekre parkolópályára került az ország.
Fri, 11 Aug 2023 - 35min - 55 - #8 Kint is, bent is: őrület - egy elmeszociális otthon botránya a Kádár-korban
Országos felháborodást váltott ki Hajnóczy Péter "Az elkülönítő" című, elmeszociális otthonba került épelméjűekről írt 1975-ös szociográfiája. Szépvölgyi Aliz azt hitte, egyszerű szociális otthonba került, ám mikor távozni akart, kiderült, nincs hova mennie: lakását már elvették. A tanulmány a rövid életű, mégis meghatározó szerző, Hajnóczy Péter életében is fontos állomás. A Hajnóczy-művekben megjelenő groteszk, antihumánus világ a szociográfiában szinte egyenlő valósággal. A Népszava múltidéző podcastjében az elmegyógyintézetek és elmeszociális otthonok történetét körüljárva az elmebetegség közmegítéléséről és az őrültségről tágabb asszociációk mentén mint irodalmi jelenségről beszélgetünk Lászlófi Viola történésszel és Fehér Renátó költővel.
Fri, 28 Jul 2023 - 48min - 54 - #16 Pávát csinált a Fradisasból a politika
Lehet-e a nemzeti sikert megvásárolni?- tették fel a kérdést műsorvezetőink azok után, hogy az ex-bálnavadász halászfalu műkedvelő focistái tönkreverték a Fradi színekben pályára lépett idegenlégiósokat. Hogyan lehet, hogy a migránsozó kormány által milliárdokból kitömött klub focicsapata harmadik világból jött idegenlégiósokkal próbálta összehozni a nemzeti sikert?Mi az összefüggés a magyar foci és az akkumulátorgyárak, a látványsport és gyarmatosító szemlélet között? Mitől értük el mára a politika szingularitását? Létezik, hogy öntudatára ébredt volna a Fidesz frakció? Erről és még sok másról beszélgetett a Hol Élünk? e heti adásában Bálint Orsolya a visszhang melléklettől, Varga T. Róbert a sportrovattól és Batka Zoltán műsorvezető
Fri, 21 Jul 2023 - 33min - 53 - #15 A hét amikor Orbán Viktor Joe Biden fölé nőtt
A festékkereskedők és Orbán Viktor hete volt ez: az előbbiek az egyedüli nyertesei a Ferencvárosban kialakult padátfestési háborúnak míg Orbán Viktor miniszterelnök véletlenül pont kézre esett Joe Biden amerikai elnöknek, aki a hőgutájában reflexből kezet nyújtott az éppen ott álldogáló magyar miniszterelnöknek, majd villant a vaku és a propagandasajtó azóta is abból él, ahogy Orbán a feje fölé magasodott a kezet nyújtó amerikai elnöknek. Bálint Orsolya a Visszhang melléklet szerkesztője Balassa Tamás újságíró, Marnitz István a gazdasági rovattól és Batka Zoltán műsorvezető, belpolitikai újságíró a Népszava „Hol Élünk?” közéleti podcast legújabb adásában azt feszegették, hogy mi vezet oda, hogy az ország mára úgy viselkedik, mintha folyamatosan hőgutája lenne, hogy lesz itt egy szivárványos pad közellenség, és mi az összefüggés a hatalom arroganciája és a sokadik halálos balesethez vezető gyorshajtás között?
Fri, 14 Jul 2023 - 47min - 52 - 14# A szélsőjobb európai áttörésére készül Orbán
Egyik kézzel kapkod a kormányzat a jogállamiság leromlása miatt befagyasztott EU-s pénzekért, másik kézzel viszont rendre beint az európai közösségnek. Miközben egyre égetőbb szüksége van a rezsimnek a külső forrásra, idehaza a társadalmi párbeszéd teljes felrúgásával keresztülerőltette a státusztörvénynek nevezett jogi bosszúját a tanárokkal szemben. Milyen stratégia mozgatja a kormányt? Összejöhet Orbán nagy álma, hogy az EU-ban a szélsőjobb vezetője lehessen? Mit gondol arról a kormány, hova vezet, ha tanárokat úgy kezel, mint rendőröket, katonákat? Erről és még sok minden másról beszélgetett Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Rostoványi „Rosti” András a külpolitika rovattól és a műsorvezető-kérdező Batka Zoltán.
Fri, 07 Jul 2023 - 31min - 51 - #7 Ezüstben az Aranycsapat – a berni kudarc története
Már az emlékbélyegek is megvoltak, és állítólag azok a talapzatok is elkészültek, melyekre az Aranycsapat tagjainak életnagyságú szobra került volna, a mindent elsöprő győzelem azonban elmaradt. 1954. július 4-én 3-2-re kikaptunk a nyugatnémet válogatottól a Wankdorf Stadionban, az ötödik labdarúgóvilágbajnokság döntője a berni csodaként vonult be a történelembe, mely hozzájárult az NSZK felemelkedéshez, itthon viszont csaknem nemzeti tragédiaként éltük meg az ezüstérmet. A 6-3-as vereséget bosszulta volna meg az angol bíró, mikor nem adta meg a harmadik gólunkat? Hibázott-e Sebes Gusztáv szövetségi kapitány, amikor Puskás Öcsit a pályára engedte? Doppingoltak-e a németek? – erről beszélget Hegyi Iván sportújságíró és Bártfai Gergely újságíró a Népszava 150. születésnapját ünneplő múltidéző podcastben.
Fri, 30 Jun 2023 - 50min - 50 - Szalóczy Zsolt: Készülök az összeomlás bizonyos formáira, hogy ne elsőként legyek az áldozata
A fizikus szerint a megújulók és a körkörös gazdaság ideája nem menti meg a civilizációnkat, mert sem nyersanyag, sem energia nincs annyi a Földön, amennyiből a megújuló energiatermelő eszközeinket megépíthetnénk. Ráadásul nyolcmilliárd ember nem tudja annyira lecsökkenteni a fogyasztását, hogy annak bármilyen érdemi hatása legyen, de ezt valójában sem a cégvezetők, sem a politikusok, sem pedig a születésük óta fogyasztásra kondicionált tömegek nem akarják. Mindezek alapján legfeljebb pár évtizedünk maradt az összeomlásig. Realista pesszimizmus a hatodik kihalási hullám közepéből, az Eddig minden rendben hatodik adásában.
Fri, 23 Jun 2023 - 1h 07min - 49 - #13„Olyan feszültség van a filmszakmában amely bármikor robbanhat”
Megtámadása lehetséges hátteréről, motivációiról beszélgettünk Csákvári Géza filmkritikussal arról, hogyan történhetett, hogy egy közpénzből fizetett filmszemle buliján egy közpénzből finanszírozott kurzusfilm rendezője erővel akart elégtételt venni kollégánkon illetve mindenkin, aki negatív kritikát mondott a filmjéről.
A podcastból kiderül, hogy milyen váratlan útitársa lett kollégánknak később a vonaton, de szó esik arról, hogy Andy Vajna halála óta hogyan fajultak el a viszonyok a NER-esített magyar filmszakmán belül. Csákvári Gézával Hompola Krisztina kulturális rovatvezető és Batka Zoltán belpolitikai újságíró beszélgetett.
Sat, 17 Jun 2023 - 56min - 48 - #12 Segítség, az Orbán-kormány a megtakarításaink körül matat!
Most tényleg félteni kell a megtakarításainkat? Miért van az, hogy a kormány erőnek erejével állampapírvásárlásra akarja rákényszeríteni a magyarokat, ám azok a magas kamatok mellet sem bíznak az államkötvényekben? Lehetséges, hogy a bizonytalan hazai megtakarítási környezet miatt elindul egy spontán össznépi euróbevezetés? Erről és még sok másról beszélgetett Varga Dóra, a lap főszerkesztő-helyettese, Papp Zsolt gazdasági újságíró és a műsorvezető Batka Zoltán a belpolitikai rovattól a Népszava Hol Élünk podcastjében. Mégis, mit tehet az egyszeri lakossági befektető ebben a helyzetben?
Sat, 10 Jun 2023 - 39min - 47 - #6 Politikai áthallások, rendszerkritika a színpadon - ilyen volt Shakespeare-t játszani a diktatúrában
A Nemzeti Színház III. Richárd előadására járni 1955-ben szinte egyet jelentett a rendszerellenességgel, pedig a politikai életben nagyszerűen lavírozó Major Tamás színiigazgatónak aligha állt szándékában szítani a népet a kommunista hatalom ellen; a fővárosiak viszont úgy érezték, a XVI. századi angol drámaíró műve róluk és az őket elnyomó rezsimről szól. A Hol Élünk? – 150 júniusi adásában a Népszava és más orgánumok cikkeinek segítségével járunk utána a diktatúra évtizedei alatt játszott Shakespeare-előadásoknak, azok aktuális társadalmi üzenetének, politikai áthallásainak. Cinikus pártszolga vagy a kollégáit mentő művész, netán udvari bolond volt-e a saját mítoszát építgető Major Tamás? Hogyan formált a kultúrpolitika szocialista szerzőt a világirodalom legnagyobb drámaírójából? És miért arattak hatalmas sikert Shakespeare kevésbé ismert, keserű komédiái a Kádár-korban? – Ezeknek a kérdésnek járunk utána a Népszava múltidéző podcastjében, a műsor vendége Schandl Veronika, a téma szakértője, a műsort Rosznáky Emma, a kultúra rovat újságírója vezeti.
Fri, 02 Jun 2023 - 56min - 46 - Szabados Levente a mesterséges intelligenciáról: Nem a technológiától kell félnünk, hanem magunktól
Romba döntik-e a klímát a cicás videók? Mi is az intelligencia, amiből már mestersége is van? „Az“ vagy „ő“ az MI? Van-e „neki“ értékrendje? Miért vagyunk mi már más emberfaj, mint az Amazonas erdeiben élők? Lehet-e egy bolygó méretű gép az evolúció következő lépcsője? És vajon bejött-e az elefánt a stúdióba, miközben Szabados Levente buddhista adattudóssal beszélgettünk?
Thu, 25 May 2023 - 58min - 45 - #11 Hogyan lett pár bakiból homofób világbotrány?
Hírünk a világban: világszerte mindenki készpénznek vette, hogy Magyarországon direkt cenzúrázták ki egy katolikus kiadó tankönyvében megjelent kortárs versből a „meleg” szót. Mint lapunk feltárta, inkább emberi mulasztások sorozata, mint homofób magyar kormányideológia-vezette a tankönyvszerkesztők kezét. Azonban a Hol Élünk? Eheti adásában az ügyet felgöngyölítő Hompola Krisztina kulturális rovatvezető és Varga Dóra újságíró elmondja: csöppet sem bagatell ügyről van szó, ha lehet, ugyanakkora a baj, mintha nyílt cenzúra lenne. Milyen rendszerhibák vezetnek odáig, hogy Magyarországon immáron zsinórban jelennek meg hanyagul összecsapott, nem ritkán politikailag motiváltnak tűnő tankönyvek? És mégis miért érdemesebb cenzúra kiáltása helyett inkább a jelenség mélyére néznünk?
Fri, 19 May 2023 - 43min - 44 - #5 Pincér, ideológia van a levesemben! - gasztrotúra a kommunizmusban és a Kádár-korban
Van, akiben a grízes tészta, a pirított máj vagy a halászlé pendít meg húrokat, egy biztos: az éhezésre senki nem szeret emlékezni. Tudta mindezt a Kádár-rendszer is, így gondoskodott róla, hogy az ínséges idők után megfelelő mennyiségű, jólétet idéző ételekhez mindenki hozzájusson. De mégis miért tocsognak a zsírban a Venesz József mesterszakács által összeírt receptek, és miért találhatunk vegetáriánus társkeresőhirdetéseket az 1958-as Népszavában? Mit esznek a liberálisok, a konzervatívok, és egyáltalán kik a bicsérdysták? – Mindennek utánajárunk a Hol Élünk? – 150 múltidéző podcastünkben. N. Kósa Judit, helytörténész, a Népszava publicisztikai rovatának vezetője és Rosznáky Emma, a lap kultúra rovatának újságírója gasztrotúrát tesznek a kommunizmusban és a Kádár-korban.
Fri, 12 May 2023 - 47min - 43 - #10 Orbánék legnagyobb átverése kötelező árakció
Hát tényleg nincs igaza Marxnak? Miközben dübörög a Európa-bajnok élelmiszer infláció, rakétaszerűen drágul az élet mégis a mindezért első helyen felelős állampárt gyakorlatilag népszerűbb mint valaha. Miért?- ezt a kérdést feszegeti a Hol Élünk? Közéleti podcast adásában Papp Zsolt a gazdasági rovattól és a műsorvezető Batka Zoltán. A műsorból kiderül még, hogy a valóságban miért nem lesz ártörő Orbán Viktor, miért nem a kétszámjegyű infláció letörése a fő probléma és belső ellenállás híján mégis milyen határai látszódnak az orbáni állam gazdasági térnyerésének?
Fri, 05 May 2023 - 38min - 42 - 9# „Azon dolgozunk, hogy az embereket felrázzuk a letargiából”
Egyszerre erős nálunk a természetrombolás és a természetféltés. Magyarországon 2005 óta szaporodtak el robbanásszerűen a ragadozó madármérgezések – mondja a Hol Élünk Adásában Orbán Zoltán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője, ugyanakkor egyre komolyabb lakossági felháborodást kelt egy-egy természetpusztítás. Hogyan viszonyul a magyar társadalom a természetpusztítás híreihez? És mégis, a XX. század természetátalakítást-rombolást célul tűző rezsimjei közepette miért maradt Magyarország „madárnagyhatalom”? Hogyan lett a madárvédő tudományos és laikus közösség az egyik legerősebb civil szervezet idehaza? Az MME szóvivőjével műsorvezető Batka Zoltán beszélgetett.
Fri, 28 Apr 2023 - 52min - 41 - Kenyeres István: A hülyebiztos megoldások viszik előre a világot
A tudás demokratizálására van szükség, mert mára városok kiszolgálása vált az egyetlen funkciójává a vidéki népességnek, cserébe megkapják a hollywood-i filmeket - mondta műsorunkban a magát első városbelgyógyászként definiáló vegyészmérnök és biotechnológus. Szerinte az urbanizáció következtében mi már egy új faj vagyunk, a városaink pedig élőlények. A klímaváltozás hatásainak enyhítéséhez sok egyéb mellett visszaforgatott szennyvíz, városi növénygyárak, polcon termesztett gabona, tartályokban készülő oldalas, civilizációs robbanás és még több energia kell - ezekről is beszélgettünk Kenyeres Istvánnal a Népszava zöldkritikus podcastjában, az Eddig minden rendben legújabb adásában.
Thu, 20 Apr 2023 - 1h 09min - 40 - #4 A vérszívó, a kalapácsos és a tanácstalan köztársaság – hogyan élt az emigrációban a világ leghíresebb vámpírja, Lugosi Béla és a Népszava plakátjának tervezője, Biró Mihály?
A Tanácsköztársaság ügyét a kulturális élet meglepően sok szereplője támogatta: a színész Lugosi Béla proletárérzületű levelet írt a Népszavába, holott előtte nem mutatott érdeklődést a munkáseszmék iránt; a festő Biró Mihály alig készített akár egy új plakátot is, annyira lekötötte a munka ünnepére tervezett felvonulás, az 1919-es „vörös farsang” előkészítése. Hollywoodig vezetett az útja Lugosi Bélának, minden idők leghíresebb filmes Drakulájának, de lapunk ikonikus, a nemzetközi munkásmozgalom szimbólumává lett vörös kalapácsos emberét tervező Bíró Mihály is külföldön vált igazán elismertté. A két művész sorsa leképezi a XX. század első, nagy magyar értelmiségi exodusát, amikor Tanácsköztársaság leverése után magyar művészek, értelmiségiek tízezrei emigráltak. A Hol Élünk? – 150, a Népszava múltidéző podcastjének áprilisi adásában az ő életpályájukról beszélgetünk. Létezik-e egyáltalán proletárművész? Ki volt valójában a híres Kalapácsos munkás? – az adásban kiderül, a műsor vendégei: Katona Anikó művészettörténész, a várhatóan idén megjelenő Biró-monográfia szerzője, és Muszatics Péter filmtörténész, a „Bécs, Budapest, Hollywood” című könyv írója.
Fri, 14 Apr 2023 - 53min - 39 - 8# Hegymászózoknitól az éjjellátóig – így segíti a Kárpátaljai Sárkányellátó az ukrán honvédőket.
Az orosz invázió kirobbanása óta számos itteni civil kezdeményezés alakult, hogy lakossági adakozásból támogassák azokat az ukrán honvédő alakulatokat, ahol kárpátaljai magyarok is harcolnak az orosz agresszorral szemben. Egyikük a Kárpátaljai Sárkányellátó, amely a lövészárokból órákat tartó ungvári egyetemi tanár, önkéntes katona Sándor „Fegyir” Ferenc zászlóalját támogatja. Trautmann Balázs újságíróval, a csoport egyik szervezőjével beszélgettünk.
Fri, 07 Apr 2023 - 55min - 38 - 7# Fociba csomagolt Trianon-komplexus
Az összetartozást erősítő történelmi jelkép lenne Nagy-Magyarország vagy éppen egy olyan szimbólum, ami idehaza is megosztja az embereket? Mi köze a futballnak a magyar történelem jobboldali kisajátításához? És egyáltalán: sport még a foci vagy a politizálásnak egy sajátos, Kelet-közép európai formája? A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) és az UEFA Nagy-Magyarország-csörtéje nyomán ezeket a kérdéseket feszegeti a Népszava Hol Élünk? Közéleti podcast legújabb adásában Rosznáky Varga Emmával és Varga T. Róbert sportújságíróval Batka Zoltán műsorvezető.
Fri, 31 Mar 2023 - 45min - 37 - 6# Jobb döntéshozó a mesterséges intelligencia, mint egy fideszes biorobot?
Az óriási közpénzekből, mesterségesen keltett unintelligencia országában jogos a kérdés: jobban teljesít-e döntéshozóként a jó ideje már a neten is elérhető mesterséges intelligencia, mint egy élő pártpolitikus? Varga Dóra, Papp Zsolt és Batka Zoltán utánajártak: időnként a ChatGPT is hazudik, továbbá őt sem hagyja érintetlenül a propaganda. Azonban a gép még így is szakmaibb, elismeri a hibáját továbbá nem lop.
Fri, 24 Mar 2023 - 47min - 36 - #3 Előre diktált vallomás, egy tanú megfélemlítése - így lett a parasztlány eltűnéséből vervádper Tiszaeszláron
Valóságos detektívnemzetté válhatott Magyarország az 1882-es és az azt követő esztendőben: „hová lett Solymosi Eszter?” – tették föl a kérdést az újságok. Több hazai és külföldi orgánum közvetített a tiszaeszlári perről, melyben rituális gyilkosság elkövetésével gyanúsították meg a helyi zsidó közösséget. A vérvád esete nem példátlan, de hogy valóban bíróság elé kerüljön az ügy, egészen kivételes. Hogy mi történt a tizennégy éves parasztlánnyal, máig tisztázatlan, egy biztos: a falu összefogott a zsidók ellen, a csendbiztos hamis vallomást erőszakolt ki az egyik gyanúsított fiából, és bár a vádlottakat felmentették, az eset után több zsidóellenes megmozdulás volt országszerte. A Népszava múltidéző podcastjének vendége Dr. Kövér György történész, A tiszaeszlári dráma című könyv szerzője, a Hol Élünk? - 150 márciusi adásából kiderül, mi a különbség antiszemitizmus és az antijudaizmus között, mi lett Eötvös Károly védőügyvéd sorsa a per után, de szó lesz a Népszava egykori, antiszemita főszerkesztőjéről, Kászonyi Dánielről is.
Fri, 17 Mar 2023 - 59min - 35 - 5# Amikor a főnök az orrod előtt beszéli meg valakivel, hogy te miről nem írhatsz - így látták belülről a magyar közmédiát
Óriási hullámokat ver Amerikában a Fox News botránya: a jobboldali hírtelevízió ellen indított perből kiderült, hogy a csatorna újságírói – köztük a Magyarországon vendégszerepelt Tucker Carlson – mindvégig pontosan tisztában voltak azzal, hogy estéről-estére hazudnak, amikor a műsoraikban sejtették, állították, hogy a demokraták elcsalták a választást. De vajon Magyarországon a fidesz pártmédia és az oda besorolt közmédia munkásai szembesülnek azzal, hogy sokszor a legjobb meggyőződésükkel szemben valótlanságot kell állítaniuk? Egyáltalán: a közmédia teljes fideszesítése után lehet még valódi közszolgálati média Magyarországon? A műsorban erről beszélget a korábban a közmédiánál dolgozott Rostoványi András a külpolitikai rovattól, vendégünk, Bence Máté filmrendező, illetve Horváth Gábor és Batka Zoltán.
Fri, 10 Mar 2023 - 54min - 34 - Hány gramm műanyagot tartalmaz egy ember?
Szinte csak szemétként foglalkozunk a műanyagok jelentette veszélyekkel, miközben miközben a legtöbb plasztikot megesszük, megisszuk, belélegezzük. Sok termékről nem is gondolnánk, hogy műanyag, pedig hormonzavarokat, elhízást és rákot okozó mérgeket juttatnak a szervezetünkbe, sőt, rajtunk keresztül az utódainkéba is. Lehet-e műanyagmentes életet élni, miközben a fémkulacs és a papírzacskó is hazudik?
Az Eddig minden rendben - a Népszava zöldkritikus podcastjának vendége Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője és Bordós Gábor, kutató, a környezettudományok doktora.
Fri, 03 Mar 2023 - 52min - 33 - 4# Idén már nem lesz egyszámjegyű infláció
A miniszterelnöki évértékelő egyik nagy gazdasági ígérete sem fog teljesülni, nem fogjuk elkerülni az idei évre a recessziót és az inflációt sem lehet egyszámjegyűre letörni – mondta Karsai Gábor a GKI Zrt. vezérigazgató-helyettese a Népszava Hol Élünk? Közéleti podcastjában. A várható bérnövekedést is „megeszi"’ a drágulás. A jelenlegi válság is is az orbáni államközpontú, kliens gazdaságban gyökerezik, s egyelőre nem látszik, hogy a rezsim hogyan tudna kifarolni ebből a zsákutcából. Ha nem lesz valódi gazdaságpolitikai fordulat, hosszútávon is gyenge lesz a magyar gazdag teljesítménye, ami némileg a brezsnyevi pangás időszakára emlékeztet. Karsai Gáborral Papp Zsolt és Batka Zoltán beszélgetett.
Fri, 24 Feb 2023 - 44min - 32 - #2 Egy szál banánszoknyában - mulatni vágyó rajongók és álszemérmeskedő honpolgárok fogadták a Fekete Vénuszt
„Valóban páratlan jelenség ez a hamvasan barnabőrű táncosnő. Hangjában, groteszk, ruganyos táncában azoknak a tájaknak megejtő üteme lüktet, amelyekről a jazz-bandek muzsikáját importálta Európa.” – írta a Népszava kritikusa Josephine Bakerről 1928-ban. A Fekete Vénusz fővárosi látogatása azonban nem volt zökkenőmentes, Petrovácz Gyula konzervatív honatya tüntetésekkel fenyegetőzött, amennyiben a belügyminiszter engedélyezi az erotikus félvér szépség félmeztelen fellépését a körúti Royal Orfeumban. Nem lett volna példa nélküli egy revü betiltása, a Hol Élünk? 150 februári adásából kiderül: a Baker látogatását megelőző évben az erkölcsrendészek túlbuzgóságukban még pikáns dalsorokat is kihúzattak az vigalmi műsorok szövegéből. A Népszava múltidéző podcastjének vendégei Megyeri Léna tánckritikus és N. Kósa Judit helytörténész, lapunk publicisztikai rovatának vezetője voltak, akikkel a húszas évek Budapestjének erkölcseiről és táncéletéről beszélgetett a műsorvezető Rosznáky Emma.
Fri, 17 Feb 2023 - 43min - 31 - 3# Ligeti Miklós: fél-egy év alatt kiderül, hogy mire jó az Integritás Hatóság
Kulcskérdés, hogy mit tud kezdeni a hatóság azzal, hogy közvetlenül Brüsszelnek jelent és mit tud kezdeni a Bizottság azzal, hogy van egy immáron hozzá közvetlenül bekötött magyar hatóság – mondta el Ligeti Miklós a Transparency International (TI) jogi igazgatója a Népszava „Hol Élünk?” közéleti podcastjében, aki szerint ugyan a hatóság jogköreit kurtára szabta a magyar törvényhozó, ám a hatóság egy korrupcióellenes küzdelemre elhivatott szakembergárdával még így is „akár csodát is művelhet.” Arra pedig nagy szükség lenne: míg tíz évvel ezelőtt korrupciós kockázati szempontból még egy tömböt alkotott a Kelet Európai régió, mára a posztszovjet balti államok közélete óriás tisztuláson ment keresztül, a világ élvonalába kerültek, míg Magyarország korrupciós kockázata a szomszédjaihoz képest is lesüllyedt immáron a Balkán szintjére. A műsorból kiderül még, hogy lehet-e korrupció ellen küzdeni titkosszolgálatok nélkül, illetve korrupciós szempontból kompország-e Magyarország? Ligeti Miklóssal Batka Zoltán és Fekete Norbert beszélgetett.
Fri, 10 Feb 2023 - 58min - 30 - Antal Attila: Nem lehet megvásárolni a túlélést
Mi van, ha a kapitalizmussal az a legnagyobb baj, hogy emberi eredetű? Fékezheti-e bármilyen politika az emberi ösztönöket? Tudják-e a politikusok, hogy az ígért növekedés nem összeegyeztethető a földi légkör kémiájával és fizikájával? Elinflálódott-e a zöld politika az eredeti céljaihoz képest? Mi haszna lenne a globális klímavészhelyzetnek? Mi az Orbán-rendszer válasza a klíma átalakulására? Az Eddig minden rendben, a Népszava zöldkritikus podcast adásának vendége Antal Attila politológus, aki szerint a kapitalizmus genocídiumot és ökocídiumot követ el.
Fri, 03 Feb 2023 - 1h 09min - 29 - 2#Sorsdöntő hónapok jönnek az ukrán honvédő háborúban
Néhány hónapon belül eldől, hogy sikerül-e az új, nyugati haditechnikai eszközökkel az ukránoknak áttörnie az orosz védvonalakat és akkor beláthatóvá válik a háború vége, vagy nem, és akkor egy hosszú, felőrlő háborúra kell felkészülni, ami Oroszországnak kedvezhet - derül ki a Hol Élünk? Közéleti Podcast e heti adásából, ahol ezúttal Szenes Zoltán nyugállományú vezérezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanára volt a vendégünk. A szakértőszerint Ukrajnában mára már két, nagyjából egyenlő erejű szárazföldi haderő készül a döntő tavaszi - nyáriösszecsapásra. A honvédő ukránok egyre több korszerű támadó fegyvert kapnak, de nehéz kiszámítani, hogy mindez elegendő lesz-e légierő megerősítése -vadászgépek, helikopterek- nélkül, még ha az ukrán hadsereg jobb morállal is rendelkezik. Oroszország viszont óriási embertömegeket tud mozgósítani, a harcok elhúzódását az agresszor már "beárazta". Mi fogja eldönteni a küzdelmet: a technológiai fölény vagy a haderő létszáma? A tábornokkal Horváth Gábor és Batka Zoltán beszélgetett.
Fri, 27 Jan 2023 - 1h 04min - 28 - #1 Munkáslakásban írták, mosókonyhában nyomtatták – így indult a Népszava 1873-ban
A mai baloldalnak is lenne mit tanulni az 1870-es évek munkásmozgalmáraitól – derül ki a Népszava Hol Élünk? 150 múltidéző podcastsorozatának első, a lap 1873-as elindulásáról szóló adásából. A műsorvezető Rosznáky Emma Dr. Császtvay Tündével, a XIX. század művelődéstörténetének szakértőjével és K. Horváth Zsolt társadalomtörténésszel beszélgetett a rögös kezdetekről: a gazdasági válság nehézségei közepette, a párizsi Kommün vérengzéseinek sokkhatása alatt lévő fővárosi lakosság rettegett minden munkásszerveződéstől, a rendőrség pedig állandóan szemmel tartotta a mozgalmat és az akkor formálódó lap „fejmunkásait” – ahogy a mozgalom munkásértelmiségét nevezték. A korszak Magyarországán nem létezett még sajtójog, a munkásírók gyakorlatilag a semmiből találták és adták ki Népszava elődjét, a négyoldalas Munkás Heti Krónikát. „Szinte csodával határos volt, hogy el tudott indulni a lap”- hangzik el a műsorban.
Fri, 20 Jan 2023 - 56min - 27 - 1#„A politika az nem egy olyan dolog, ami csak megtörténik a fejünk felett” – a Szikra Mozgalommal beszélgettünk
A baloldaliság megújítását ígéri a több győztes önkormányzati választási kampányban részt vett, nemrégiben a NER pénzpumpájának számító kaszinók előtt akciózott Szikra Mozgalom. A Népszava „Hol Élünk?” közéleti podcast mostani adásában arról faggattuk a mozgalom két tagját, Ungvári Sárát és Bereczki Áront, hogy mit jelenthet az újbaloldal Magyarországon? Hogyan lehet túllépni a „válságban a szegények még szegényebbek gazdagok még gazdagabbak” ciklusból? Jelenleg ugyanis a mozgalom szerint Magyarországon mintegy 160 ezer háztartás dőlhet be, további egymillió lesz veszélyben, aminek az elhárításához azonnali döntések kellenének, de a kormány ezeket nem lépi meg és eddig az ellenzék sem adott erről elfogadható ajánlatot a társadalomnak."
Fri, 13 Jan 2023 - 56min - 26 - Bart István: A túlcsordult kádon nem segít, ha csak kicsit zárjuk el a vizet
Miért olyan az emberiség, mint egy rossz bagós? Vagy a fáraó, aki a tíz csapás után a fia halált is kivárta a jó döntéssel? Miként gátolja a demokratikus berendezkedés a légkör tisztulását? Miként állnak a nemzetállamok a klímavédelem útjában? Mit számít, ha Európa klímasemleges lesz? Jean D’arc-e Greta Thunberg? Miért kéne vallássá fejlődnie a klímavédelemnek? Miben reménykedik a nem túl optimista klímaszakértő? Az Eddig minden rendben első adásának vendége Bart István, aki szerint szarban vagyunk, de azért történnek jó dolgok is.
Fri, 06 Jan 2023 - 49min - 25 - Idehaza a tanártüntetéseken, odakint az ukrán fronton kezdődik a jövő
Szubjetív évértékelőt tartott a Népszava „Hol élünk?” podcastje, Varga Dóra, Papp Zsolt, Hompola Kriszta arról beszélgetett, hogy szerintük mire fogunk leginkább emlékezni 2022-ből, melyek voltak azok a történések, amelyek ugyanakkor már sokkal inkább szóltak az előttünk álló évekről, mint az ideiről. Azonban mielőtt belevághattunk volna, megemlékeztünk kicsit saját munkánkról, hogy Magyarországon a hatalom mára mennyire vakká és süketté tette magát a demokratikus sajtóval szemben.
Thu, 29 Dec 2022 - 48min - 24 - Túléli az Orbán-rezsim, ha Brüsszel elzárja a pénzcsapot?
Nekiállt lebontani az EU a Magyarországon az uniós pénzekből kiépült autoriter rezsimet? Vagy Brüsszelből csak a leginkább kilógó vadhajtásokat tudják lenyesegetni, ám a rendszer közben már túlélő üzemmódba kapcsolt? Egyáltalán: lehet-e pusztán jogi eszközökkel demokratikusabbá tenni a jogszabályok szüntelen kijátszásán, megkerülésén alapuló magyar - Oszt jó napot! - orbáni rendszerét?
Erről és még sok minden másról beszélget a hét elején megszületett uniós megállapodás nyomán Horváth Gábor a külpolitikai rovattól, Papp Zsolt a gazdasági rovat újságírója és a műsorvezető Batka Zoltán a Népszava „Hol Élünk?” közéleti podcast e heti adásában.
Fri, 16 Dec 2022 - 47min - 23 - A jólét elmúlik, Orbán itt marad
Magyarország fedélzetén már nem egy hajóágyú, hanem egy komplett tüzérség szabadult el és puffogtat Oroszország kivételével minden irányba. A kontroll híján látványosan radikalizálódó Orbán-kabinet egy hét alatt több kül és belpolitikai botrányt hozott össze, mint máskor egy félév során, így odakint Orbán nyíltan zsaroló üzemmódba kapcsolt, idehaza pedig tüntető tanárokat rúgatott ki, közben berobbant benzinválság, Matolcsy György jegybankelnök pedig váratlanul bejelentette, hogy válság közeli állapotban van az ország. Nemhogy nem látszik, hogy csillapodna a kormányzati őrület csapongása, ellenkezőleg, mintha valami tökéletes vihar felé haladna az ország. Varga Dóra, Papp Zsolt és Batka Zoltán ezúttal arról beszélgetett, hogy mi lehet a kifutása ennek a helyzetnek, amibe Orbán lavírozza az országot. Spoiler: semmi jó.
Fri, 09 Dec 2022 - 50min - 22 - Szeméthegy lett az uniós pénzből
Egy ügy, ami mindent megmutat abból, hogy mi a baj a Magyarországra ellenőrizetlenül öntött uniós ingyenpénzzel. Királyszentistván és környéke az ország egyik legszebb helye lehetett volna, ám azután jött az EU-s pénz és a Fidesz. A Balatontól alig pár kilométerre terjengő, mára óriási szemétheggyé lett királyszentistváni hulladékfeldolgozó ügyében mindenki veszített, az uniós és a magyar adófizetők, az önkormányzatok, de elsősorban a helyi lakosok, akik ki tudja meddig nézhetik a falujuk határában éktelenkedő hulladékhegyet. Az egyetlen nyertes az állampárt, amely a súlyos környezetrombolás ellenére is megőrizte tavasszal a kétharmados hatalmát.
Miért történhetett mindez így 2022 Magyarországján? A Népszava „Hol Élünk?” közéleti podcast aktuális adásának első, szerdán felvett felében ezt az ügyet vesézzük ki Soós Gábor volt független képviselővel, ügyvéddel, a szeméttelep ellen tüntető helyi civilek egyik vezetőjével. A második menetben pedig Rónay Tamás külpolitikai rovatvezető és Batka Zoltán beszélgetnek az időközben megszületett brüsszeli döntésről.Fri, 02 Dec 2022 - 1h 18min - 21 - Miért lett hadszíntérré a színház? Egy leügynöközés margójára
A NER nemcsak veszíteni, ám győzni sem tud: miközben a jobbos kultúrharc örve alatt már úgyszólván minden pozíciót elfoglalt magának, addig a helyzetbe hozott emberei körében állandó a kisebbségi komplexusból fakadó veszélyérzet és a rettegés. Így történhetett, hogy a magyar színházi kultúra megkerülhetetlen csúcskáderévé tett Vidnyánszky Attila lapunk egy hétköznapi tudósítása mögött is már összeesküvést lát, ami – a kormánysajtónak adott magyarázata szerint - rémülettel töltötte el őt. De hogyan lett Magyarországon a színház világa is harci terep, ahol az amúgy szakmailag elismert rendező Vidnyánszky is immáron katonai fogalmakkal ír le? A jobbos kultúrharc túlcsordulásának újabb epizódjáról beszélgetett a tudósítás szerzőjével, Balogh Gyulával Hompola Krisztina a kulturális rovat szerkesztője, Forgács Iván a Visszhang melléklettől és Batka Zoltán műsorvezető.
Fri, 25 Nov 2022 - 48min - 20 - Miért szavazunk bűnözőkre?
Magyarország az a fura hely, ahol a szavazók folyamatos morális végromlástól féltik a hazát, ám főleg a kistelepüléseken zsinórban és óriási többséggel megszavaznak jogerősen elítélt bűnözőket. De a nagypolitikában sem jelent problémát, ha egy kormánypolitikus a semmiből óriási vagyont harácsolt össze, illetve a törvényes keresetéből nyilvánvalóan fenntarthatatlan luxusban él. A Népszava Hol Élünk? közéleti podcastjának e heti adásában Varga Dóra, Rosznáky Varga Emma, Fekete Norbert és Batka Zoltán próbálta körbejárni a jelenséget illetve arról is beszélgetett, hogy a fideszes nők miért szavaznak a női létet gyakran a konyhára és szülőszobára egyszerűsítő fideszes macsóizmusra?
Fri, 18 Nov 2022 - 47min - 19 - Hogyan gondozd a propagandistádat?
A magyar közéletet régóta mérgező probléma robbant be egy hete az ATV reggeli stúdiójában, amikor Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester nem volt hajlandó szóba állni a stúdióban őt kérdezni próbáló kormányportál képviselőjével, mivel az -így Baranyi – „egy ócska, fizetett propagandista.”
A Népszava „Hol élünk?” e heti adásában Hompola Kriszta, Rosznáky Varga Emma, Rostoványi "Rosti" András és Batka Zoltán azt tárgyalta ki, hogy ki tekinthető propagandistának. Lehet-e, joga van-e egy politikusnak hátat fordítani az ilyen, újságírót mímelő alak kérdéseinek, vagy hogy a maradék szakmának miért és hogyan kellene együtt élnie azzal az EU-ban egyedülálló, képtelen helyzettel, hogy a hazai orgánumok döntő többsége immáron az állampárt közvetlen irányítása alatt áll, az ott dolgozók jó része pedig lényegében pártaktivista.
Fri, 11 Nov 2022 - 40min - 18 - Magyarország Moszkva-szindrómája, avagy orosz ügynök-e Orbán Viktor?
Egy zsigereiben bezárkózó, a külvilágban ellenséget látó Orosz birodalomhoz próbál igazodni Magyarországon az Orbán-kormányzat.
A Népszava „Hol élünk?” közéleti podcast eheti adásában Horváth Gábor és a Forgács Iván előbb az idehaza (és Nyugat Európában) kevéssé ismert - illetve hosszú éveken át totálisan félreismert - orosz világ kulturális-politikai karakteréről beszélgetett, majd ráfutottunk a vitatémánkra: mi lehet az oka annak, hogy az Orbán-kabinet látszólag totálisan elvtelenül és Magyarország hosszú távú érdekeivel szemben is próbálja kiszolgálni az orosz igényeit?
Előrebocsátjuk: a többségi vélemény inkább az, hogy orbánék az oroszoknak való lobbizással, a korrupcióra épülő autoriter politikai rezsim külpolitikai mozgásterét próbálja növelni. A műsorvezető Batka Zoltán különvéleménye: az eddigi jelek alapján nagyon is esélyes, hogy akár magyar kormánytagokat is be tudtak ütni az orosz titkosszolgálatok.
Fri, 04 Nov 2022 - 56min - 17 - A magyar vidékre építi Orbán az évtizedes rezsimálmait
Az áprilisi választási eredményekből is visszaköszönt, hogy a magyar politikát egyre inkább a város-vidék szembeállítása határozza meg, így miközben a városok a szabadságelvű, kormánykritikus nyilvánosság terei, addig a pártállam a vidék, főleg a kistelepülések szigorúan kontrollált „csendes többségére” alapozza a hatalmát. Így, miközben a fővárosban tízezrek, a megyeszékhelyeken ezrek tüntetnek, addig a falvakban látszólag a fű sem rezdül. Mégis mi az, ami a magyar kistelepülések hárommillió lakosa számára az autoriter rendszer jelenti a kisebbik rosszat? Miért nem tud az ellenzék a vidékhez szólni? Erről és a magyar vidék politikai sajátosságairól beszélgetett a Népszava „Hol Élünk” közéleti podcastjában Doros Judit és Ungár Tamás vidéki tudósítók, Rosznáky-Varga Emma és Batka Zoltán.
Fri, 28 Oct 2022 - 48min
Podcasts semelhantes a Népszava Podcast
- Ziccer - 24.hu 24.hu
- Balázsék Balázsék
- Bochkor Bochkor
- BŰNtények Podcast BŰNtények PODCAST
- Funky Mixes by Bárány Attila
- Friderikusz Podcast Friderikusz Sándor
- Hihetetlen Történelem Podcast hihetetlentortenelem
- Ma is tanultam valamit Index.hu
- Kabare Club Podcast Kabare Club
- Három az igazság Klubrádió
- KAPod Kovacs Andras Peter
- Pogi Podcast Pogátsa Zoltán
- Puzsér Róbert Puzsér Róbert
- Kabarécsütörtök Rádió Bonbonierre
- szexkultúra podcast szexkultúra podcast
- Totalcar Égéstér: Podcast autókról Totalcar
- WMN BESZÉLNÜNK KELL! WMN Média Kft.
Outros Podcasts de Notícias e Política
- Partizán Partizán média
- 444 444
- Megbeszéljük... Klubrádió
- Partizán Podcast Partizán Podcast
- HVG podcastok HVG
- Háromharmad - 24.hu 24.hu
- Magyar Hang podcastok Magyar Hang podcast
- A világ urai Klubrádió
- Portfolio Checklist Portfolio
- Reggeli személy Klubrádió
- Aréna - InfoRádió - Infostart.hu Inforádió
- Eurozóna Klubrádió
- HetiVálasz Válasz Online
- Szabad Európa Podcastok Szabad Európa
- Hetes Stúdió: Megbeszéljük a hetet Klubrádió
- Ostrom Ostrom
- Ö1 Journale ORF Ö1
- Speedzone Podcast speedzone.hu
- LANZ & PRECHT ZDF, Markus Lanz & Richard David Precht
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM