Podcasts by Category
Rozmawiam, bo lubię – to zdanie najlepiej oddaje to, co robię od kilkunastu lat. Jako dziennikarka spotykałam się z Państwem w TVP, TVN Style, TVN Warszawa i Canal +. Byłam głosem Radia PiN i Radia Zet Chilli. Nie wiem, gdzie teraz zaprowadzą mnie moje stopy, ale ufam, że znajdą dobre miejsce. Potrzeba dzielenia się światem jest u mnie ogromna i nie zamierzam jej zakopywać, przeciwnie – korzystam z kolejnej możliwości spotkania. Częstujcie się! Życie smakuje w dobrym towarzystwie.
- 359 - Iza Klementowska „Szczęście i inne przypadki"
Lubię książki, które pomagają się zatrzymać. Ta tak działa. Czym jest szczęście? - to pytanie zabiera nas w podróż. Zanim dojdziemy do własnej definicji, możemy poznać opinie kilkuset osób z różnych stron świata. Najmłodsza z nich ma cztery lata, najstarsza sto. Odnalazłam się już na pierwszych stronach tej książki. Padają w niej słowa Sándora Máraiego:„Szczęście jest kwestią dyscypliny”. Jeszcze kilka lat temu takie zdanie wywołałoby we mnie bunt. Dziś doskonale je rozumiem. Dlaczego? M.in. o tym porozmawiamy. Rezerwujcie wolny wieczór.
Fri, 25 Oct 2024 - 1h 22min - 358 - Natalia Szostak „Zguba"
W „Zgubie" można się odnaleźć. Ze swoimi nastoletnimi emocjami sprzed lat i z dorosłą dezorientacją. Poznajcie Alicję, Hankę i Mariannę. Otwierając książkę, wchodzimy do codzienności babci, matki i córki. Połączenia rodzinne sprawiają, że obserwujemy je w przeróżnych konfiguracjach. Synowa-teściowa, wnuczka-babcia, matka-córka. Jest też Grzegorz. Syn, mąż, ojciec. Po tej lekturze zadałam sobie pytanie: czy na pewno widzę i słyszę osobę, z którą mieszkam? I co w codziennym pośpiechu - bez złych intencji - wymyka mi się z rąk?
Thu, 24 Oct 2024 - 1h 30min - 357 - Aga Zano/ Sylvia Plath „Johny Panika i Biblia Snów"
Tłumaczka, stypendystka Literature Ireland, Queen’s University Belfast i University of Edinburgh. Dzięki niej możemy czytać po polsku książki Bernardine Evaristo, Charlesa Yu, Lucy Caldwell, André Acimana, C Pam Zhang, Joshuy Cohena, Colluma McCanna. Tym razem zabiera nas do świata Sylvii Plath. Porwała mnie językowa precyzja amerykańskiej pisarki. Pozwala poczuć emocje zamknięte w słowach wiele lat temu. W czwartek zanurzymy się w zdaniach, które bywają trwogą, schronieniem, zagadką i wyzwaniem.
Wed, 23 Oct 2024 - 1h 14min - 356 - Katarzyna Zyskowska „Alchemia"
Podczas lektury „Alchemii” obserwujemy życie noblistki, które wymyka się spod kontroli. Patrzymy na kobietę, która jest w stanie sporo zaryzykować dla miłości. Maria Skłodowska-Curie mierzy się z atakami paniki i uczuciem osamotnienia. Historia sprzed ponad stu lat okazuje się zaskakująco aktualna. Znajdziecie w niej: złamane serce, niełatwe macierzyństwo i prasę, która potrafi zaszczuć człowieka.
Tue, 22 Oct 2024 - 1h 28min - 355 - Jagoda Bzowy „Jak unikać toksycznych facetów"
Toksyczność działa niezależnie od płci. Dlatego tytuł książki potraktujmy umownie. Czasem lęk przed samotnością pcha nas w relacje, które nie mają nic wspólnego z miłością. Długo potrafimy zakłamywać rzeczywistość, usilnie starając się „zasłużyć” na uczucie. Do konfrontacji z prawdą trzeba dojrzeć. Bez wątpienia pomaga w tym psychoterapia. W poniedziałek porozmawiamy o tym, w co ludzie grają (świadomie lub nie). Jagoda Bzowy opowie, jak rozpoznawać zachowania pasywno-agresywne. Przyjrzymy się też ciału, które zaczyna chorować od nadmiaru tłumionych emocji i pokazuje, że czas się sobą zaopiekować. Do zobaczenia!
Mon, 21 Oct 2024 - 1h 08min - 354 - Wioletta Grzegorzewska „Tajni dyrygenci chmur"
Od pierwszych stron zanurzyłam się w tej opowieści. Zabrała mnie do świata Loli, a jednocześnie uruchomiła dziesiątki wspomnień z dzieciństwa. Sensualność tej historii otwiera drzwi przeszłości. Przedmioty, słowa, dźwięki działają jak wytrychy pamięci. Przenoszą do konkretnych ludzi i zdarzeń. Brutalność życia miesza się z jego pięknem. Prowadzi nas wrażliwość dziewczynki, która wielokrotnie nie rozumie dorosłych, ale doskonale czyta ich emocje. Jej wrażliwość rozmawia ze światem przyrody i zwierząt. A ucieczką od przygniatającej rzeczywistości są m.in. książki.
Sun, 20 Oct 2024 - 1h 31min - 353 - Oliwia Dobrzyńska „Wędrówki z psem"
Wyprawy z psem w moim domu nazywamy wycieszkami. Od cieszenia się. Takie podróże sprawiają nam wielką frajdę. Radość do kwadratu jest udziałem Oliwii Dobrzyńskiej, bo na co dzień towarzyszą jej aż dwa merdające ogony. Autorka instagramowego konta @wedrowkizpsem stworzyła przewodnik, który podsuwa masę pomysłów na wspólny wypoczynek. Dzięki jej wskazówkom będziecie mieć pewność, że miejsce, do którego się wybieracie, wita psy z otwartymi ramionami
Sat, 19 Oct 2024 - 1h 21min - 352 - Barbara Sadurska „Rada smoków"
Zapraszam na rejs z Matyldą i Saszą. Dziewczyny przejmują ster, bo wiedzą, że są sytuacje, w których nie można bezczynnie czekać. Przed nami sztorm, fale radości i smutku. Szczęśliwie żagle pcha do przodu nadzieja. Razem z Basią Sadurską porozmawiamy o miłości, która nie zna granic. I o tym, że zanim wypłynie się na pełne morze, trzeba przejść przez wątpliwości. Jak przez mielizny przy brzegu.
Fri, 18 Oct 2024 - 1h 49min - 351 - Dyba Lach, Adam Lach „Przynoszę Ci dzikość"
Czułość, z jaką obserwują świat, chwyta za serce. To jeden z tych duetów artystycznych, który wie, jak słuchać i patrzeć. Ich dokument „Przynoszę ci dzikość” pozwala stać się częścią przyrody. Oglądasz film i czujesz, jak z każdą minutą zwalniasz. Zanurzasz się w obrazie i dźwięku. W sobie i w przestrzeni. Ta opowieść przypomniała mi, jak wiele kryje się za słowem: współistnienie. Przed nami rozmowa o wolności, odpowiedzialności i szacunku. Przyjrzyjmy się temu, co leży w naturze człowieka i temu, co jest esencją przyrody. Do zobaczenia!
Thu, 17 Oct 2024 - 1h 18min - 350 - Małgorzata Szcześniak, Wojciech Eichelberger „Trudne związki"
Wychodzimy z dzieciństwa z różnymi deficytami: bezpieczeństwa, przyjemności, uznania. Brakujący element wpływa na to, w jakie związki angażujemy się w przyszłości. Często podświadomie realizujemy skrypty wyniesione z domu. W poniedziałek porozmawiamy m.in. o tym, jak istotne jest uświadomienie sobie własnych motywacji i mechanizmów działania. Jak powiedział Steven Furtick: „Głównym powodem, dla którego wciąż czujemy niepewność, jest to, że porównujemy swoje kulisy z czyjąś sceną.” W rzeczywistości często mierzymy się z bardzo podobnymi problemami. Warto o nich szczerze rozmawiać.
Wed, 16 Oct 2024 - 1h 18min - 349 - Karolina Wasielewska „Polka gola"
Nawet ci, którzy nie interesują się futbolem, słyszeli o Maradonie, Beckhamie czy Messim. A ile nazwisk utytułowanych zawodniczek jesteście w stanie wymienić? Przed nami rozmowa o kobietach na piłkarskiej murawie. Co istotne, ta historia wychodzi poza linię boiska i rozbija mur stereotypów. Już wkrótce sprawdzimy, jak ma się w Polsce słowo: równouprawnienie. Porozmawiamy m.in. o finansowej przepaści w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Ale też o bezcennych momentach, kiedy bohaterki książki odkrywają swój talent i nie oglądając się na innych, idą po swoje.
Tue, 15 Oct 2024 - 1h 43min - 348 - Mikołaj Marcela „Zróbmy sobie szkołę"
To reportaż o tych, którzy wyrzucili ze swojego słownika hasło: „nie da się”. Wytrwale kruszyli edukacyjny beton, żeby stworzyć szkoły wolne od rywalizacji i presji. W jaki sposób powinno wyglądać realne wspieranie młodych ludzi? Jaką wiedzę warto zapakować do mentalnego plecaka? M.in. te pytania padną już w najbliższy czwartek. Książka „Zróbmy sobie szkołę” pokazuje, jak wiele w edukacji zależy od decyzji pojedynczych ludzi: dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. To jedna z tych lektur, które bardzo otwierają głowę. Czytajcie!
Mon, 14 Oct 2024 - 1h 44min - 347 - Ola Potykanowicz - rozmowa o książce Sophie Mort „Odnowa".
Jeśli macie dość Dnia Świstaka, czas na świadome wybory. „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – ta myśl Eisteina otwiera książkę psycholożki klinicznej Sophie Mort. To lektura dla wszystkich, którzy są gotowi wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Nikt w tej książce nie obiecuje, że zmiana to bułka z masłem. Wymaga czasu i bardzo konkretnego wysiłku. We wtorek porozmawiamy o narzędziach, które pozwalają zrozumieć samych siebie i dokonać korekt w systemie wgranym w dzieciństwie. Na pokładzie Rozmawiam, bo lubię pojawi się psychologiczne wsparcie w osobie Oli Potykanowicz.
Sun, 13 Oct 2024 - 1h 26min - 346 - Marcin Matych/Dr Nerwica „Bliskość i lęk"
Jeżeli czujecie, że regularnie wchodzicie w toksyczne związki w życiu prywatnym lub zawodowym, ta książka jest dla Was. Czas się zatrzymać i zrozumieć, o co chodzi. Co powoduje, że mimo cierpienia trwamy w raniących układach? Dlaczego tak trudno wyjść z emocjonalnej matni? Kiedy można pracować nad relacją, a kiedy najlepszym rozwiązaniem będzie zerwanie kontaktu? Na te i wiele innych pytań już wkrótce odpowie dr Nerwica. Przed nami wzruszająca opowieść o tym, że zaufanie do świata zaczyna się od zrozumienia samego siebie.
Sat, 12 Oct 2024 - 1h 37min - 345 - Karol Jachymek „Z nosem w smartfonie"
Postęp technologiczny powoduje, że zacierają się granice między rzeczywistością analogową a wirtualną. Młodzi ludzie budują w sieci relacje, rozwijają zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności. Autor książki „Z nosem w smartfonie” jako medioznawca i badacz od lat przygląda temu, co dzieje się w internetowej przestrzeni. A potem tłumaczy ją tym, którzy sami przyznają, że nie nadążają za tym, czym żyją ich dzieci. Dostrzega zarówno możliwości, jak i zagrożenia. Pokazuje, że podważanie czyjegoś stylu życia, zamyka rozmowę. Kluczem do wzajemnego zrozumienia staje się ciekawość.
Fri, 11 Oct 2024 - 1h 42min - 344 - Marcin Wilk „Lepszy gatunek. Psio-ludzkie historie".
Psio-ludzkie historie, czyli to, co lubię najbardziej. Przed nami opowieść o tym, jak na przestrzeni lat zmieniał się stosunek do zwierząt, a w szczególności do psów. Marcin Wilk stworzył reportaż o czworonogach, który bardzo dużo mówi o nas samych. Opowiada zarówno o międzygatunkowej przyjaźni, jak i wieloletnim przekonaniu o wyższości homo sapiens. Rozwój ludzkiej wrażliwości odnotowują zmiany w prawie, nie brakuje jednak przejawów hipokryzji. Dzięki tej książce mamy szansę porozmawiać o tym, w jaki sposób rozumiemy słowo: „współistnienie”.
Thu, 10 Oct 2024 - 1h 50min - 343 - Karolina Lewestam „Strażniczka perły"
Zamknęłam książkę i zaczęłam tęsknić za postaciami z tej opowieści. A potem uświadomiłam sobie, że mam je już w sobie. Od dziś będę chodzić po świecie razem z Kutik, której nie zatrzymuje lęk. Czuje go, ale działa, bo wie, że jej odwaga jest potrzebna. Zapragnęłam być dla kogoś jak Pante, silna pantera śnieżna, która ma sobie miękkość ruchów i serca. Przed nami opowieść o miłości, istocie zaufania i wątpliwościach. Rezerwujcie wtorkowy wieczór. To będzie uczta!
Wed, 09 Oct 2024 - 1h 25min - 342 - Filip Kosior „Becoming Sherlock. Odmieńcy".
Głos Filipa Kosiora zabiera nas do futurystycznego Londynu z serii „Becoming Sherlock”. (produkcja oryginalna Storytel). Lądujemy w czasach, kiedy świat ma za sobą kryzysy energetyczne, kolejne pandemie, a koszmarnie droga benzyna powoduje, że do łask wracają konne taksówki. Ich tempo wcale nie jest wolniejsze od samochodów stojących w korkach kilkadziesiąt lat wcześniej. Pojawiają się postaci, które od razu kierują myśli w stronę powieści Arthura Conana Doyle’a. I to właśnie zabawa z tym, co znajome, a jednak nowe, wciąga bez reszty! Zapewniam, że nie trzeba znać klasyki, żeby świetnie się bawić. Idę o zakład, że wiele osób dopiero po odsłuchaniu audiobooka, sięgnie po źródło inspiracji. Podwójnie doceniając poczucie humoru, które działa jak mrugnięcie okiem. Za serię „Becoming Sherlock” odpowiadają: Sarah J. Naughton i Anthony Horowitz. W części pierwszej „Czerwony krąg” poznajemy Johna Watsona. Ratuje człowieka, który kompletnie nie pamięta swojej tożsamości. Żeby sprostać wymogom szpitalnej papierologii, dostaje nazwisko Holmes. I tak ponownie spotykają się: Watson i Holmes, w nowej futurystycznej odsłonie. Spokojnie, zdradzam tylko początek tej historii. Wciągnęła mnie na tyle, że od razu sięgnęłam po ciąg dalszy. Druga część prowadzi do rozszyfrowania zagadki tytułowych „Odmieńców”. Śledzimy m.in. skomplikowane relacje nauki i biznesu. Żeby rozwiązać zagadkę na chwilę udajemy się do Indii. Cały czas uśmiecham się do dialogu. - Byłeś kiedyś zakochany? - Nie wiem. - Wiedziałbyś, gdybyś był. Pomiędzy kim toczy się ta rozmowa? Sprawdźcie. Tylko w aplikacji Storytel. Do pobrania przez Google Play i App Store. Poznajcie Sherlocka! materiał sponsorowany przez Storytel #reklama #płatnawspółpraca
Tue, 02 Jul 2024 - 1h 50min - 341 - Katarzyna Zyskowska „Alchemia"
Podczas lektury „Alchemii” obserwujemy życie noblistki, które wymyka się spod kontroli. Patrzymy na kobietę, która jest w stanie sporo zaryzykować dla miłości. Maria Skłodowska-Curie mierzy się z atakami paniki i uczuciem osamotnienia. Historia sprzed ponad stu lat okazuje się zaskakująco aktualna. Znajdziecie w niej: złamane serce, niełatwe macierzyństwo i prasę, która potrafi zaszczuć człowieka.
Fri, 21 Jun 2024 - 1h 28min - 340 - Anna Dziewit-Meller „Juno"
Przez „Juno” prowadzi nas „brykający narrator”, który gra z przyzwyczajeniami czytelnika. Śledzimy współczesną historię, by chwilę później odkrywać koleje losu siedemnastowiecznej astronomki. Uśmiecha się do nas François Rabelais, a poczucie humoru, którym przepełniona jest książka, ma pod podszewką przeszywający smutek. W poniedziałek porozmawiamy o przypadku, który rządzi naszym życiem, choć bardzo chcielibyśmy przewidywalnego scenariusza. Pogadamy o codzienności, która jest nieustannym zaciąganiem długu. Sprawdzimy, jak wygląda harmonogram spłat emocjonalnych zobowiązań.
Sun, 30 Jun 2024 - 1h 11min - 339 - „Szkoła Szpiegów podbija Europę". Jarek Westermark i Mateusz Grydlik
Zapraszam do Akademii Szpiegostwa CIA. W szkolnym rozkładzie zajęć: metody kamuflażu, podstawy desantów powietrznych i sprawdziany z kontrwywiadu. Stuart Gibbs wie, jak pisać dla młodych czytelników. Z lekkością, poczuciem humoru i w tempie, które każe czytelnikowi pędzić za bohaterami. Pod podszewką kryminalnej opowieści pisarz zaszywa masę informacji ze świata historii, kultury i sztuki. Angażuje uwagę i pobudza ciekawość. Z tłumaczem i lektorem książki porozmawiamy o sile współgrania i dziewczynach, które budzą respekt. Sprawdzimy też, czy miłość przeszkadza w pracy. W ekipie Szkoły Szpiegów zdania na ten temat są podzielone.
Fri, 16 Feb 2024 - 1h 15min - 338 - Agata Stola, Robert Kowalczyk „Sztuka bycia razem"
Mówienie wprost o emocjach to dla wielu osób wyzwanie. Tematy dotyczące seksualności obarczone są wstydem, który w wielu domach jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Przełamanie tego schematu otwiera drzwi do wspaniałej przygody. Ciało staje się źródłem radości, a nie cierpienia. O znajomości samego siebie i budowaniu relacji z drugim człowiekiem porozmawiamy z Agatą Stolą i Robertem Kowalczykiem. Na co dzień możecie spotkać ten duet w Instytucie Splot w Warszawie, w którym prowadzą terapie seksuologiczne. W poniedziałek wpadną do Was z wizytą.
Mon, 12 Feb 2024 - 1h 05min - 337 - Bogdan de Barbaro w lutowym numerze miesięcznika „Znak"
„W kulturze ciągłej terapii” - to temat przewodni lutowego miesięcznika „Znak”. Co kryje się za hasłem: poppsychologia? Jak mądrze korzystać z poradnikowych treści? Czy każdy potrzebuje terapii? Na te i wiele innych pytań odpowie profesor Bogdan de Barbaro - wybitny psychiatra i psychoterapeuta. Porozmawiamy o tym, jak istotna są: ciekawość samego siebie, samodzielność myślenia i świadomość tego, że uznanie psychoterapeuty za niekwestionowany autorytet, bywa ryzykowne.
Thu, 08 Feb 2024 - 1h 18min - 336 - Michał Michalski „Gruby"
Poruszająca i świetna językowo – taka jest książka Michała Michalskiego. Przypomniała mi, że nadal siedzi we mnie dwunastolatka z przeszłości. Z wrażliwością na wierzchu, bez narzędzi do radzenia sobie w brutalnym świecie rówieśników. „Buła”, którego poznacie dzięki lekturze, zajada emocje. Im bardziej chce zniknąć, tym większą przestrzeń zabiera. A nadal nikt nie zauważa tego, kim jest. Samotność dojrzewającego chłopca i dorośli, którym walka o byt zabiera przestrzeń na okazywanie miłości. A w tym wszystkim sarkastyczne poczucie humoru, które jest formą odreagowania. Czytajcie, powymieniamy się wrażeniami.
Thu, 01 Feb 2024 - 1h 40min - 335 - Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski „Sztuka obsługi penisa 2"
Seksuolog z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem i dziennikarz, który nie boi się pytać. Z takiego połączenia powstała książka, która pokazuje, w jak różny sposób ludzie realizują swoją seksualność. Tematy, które znajdziecie w „Sztuce obsługi penisa 2” zdecydowanie wykraczają poza cielesność. Pogadamy o wartościach, przemianach obyczajowych i granicach, które każdy ma w innym miejscu. Jedna z zasad psychoterapii mówi: nie pozbędziesz się tego, o czym milczysz. Czas więc porozmawiać. Przed nami opowieść o przyjemności i cierpieniu. Wolności i uzależnieniu. O staniu na baczność i komendzie: spocznij.
Wed, 31 Jan 2024 - 1h 41min - 334 - Joanna Nojszewska „Kobiety, które śpiewały Młynarskiego"
Czytam tę książkę i mam w głowie muzykę. Joanna Nojszewska tworzy poruszający portret człowieka, który jak mało kto potrafił zamykać emocje w słowach. O Wojciechu Młynarskim opowiadają m.in.: Ewa Bem, Joanna Szczepkowska, Ewa Wiśniewska, Alicja Majewska. Rezerwujcie środowy wieczór na rozmowę o: talencie, wrażliwości i sile współgrania. Bawiąc się tytułem jednej z piosenek, pytam: z kim Wam tak będzie dobrze jak z nami?
Wed, 24 Jan 2024 - 1h 37min - 333 - Izabela Wierzbińska - zaproszenia na film „Pies i robot"
W tym filmie nie pada ani jedno słowo. Historię o przyjaźni opowiadają: muzyka i obrazy. Czy to, co dzieje się w animowanych spojrzeniach, może emocjonalnie rozkładać na łopatki? Może i to jak! Przez cały seans trzymałam kciuki za tytułowych bohaterów. Nie przegapcie okazji do pięknych wzruszeń. Film Pablo Bergera nagrodzony m.in. Europejską Nagrodą Filmową od piątku w kinach. Dzień wcześniej razem z Izą Wierzbińską podsycimy Wasz apetyt na seans.
Fri, 19 Jan 2024 - 58min - 332 - Tomasz Samojlik, Adam Wajrak „Detektyw Wróbel i struty dziób"
Skoro zapowiadam ten duet, to sprawa jest jasna. Możecie liczyć na sporą porcję wiedzy przyrodniczej i poczucie humoru. Uwielbiam rozmawiać z chłopakami. Tak chłopakami, bo obaj panowie mają w sobie dziecięcą radość, ciekawość i pasję. A tak się składa, że te cechy pociągają mnie w ludziach najbardziej. Kto w tym teamie jest rozważny, a kto romantyczny? Kto ma słabość do fast foodów, a kto dzieli się przygotowanymi w domu kanapkami? Po odpowiedzi zapraszam w poniedziałek. Sprawdzimy, co się odpiórkowuje w mieście bezprawia.
Tue, 09 Jan 2024 - 1h 18min - 331 - Yanek Świtała „Halo, pogotowie?"
To książka, która może uratować życie. Sytuacje nieprzewidziane, jak sama nazwa wskazuje, zaskakują. Warto wziąć pod uwagę kilka trudnych scenariuszy, zanim się wydarzą. Takie podejście pozwala zamienić bezsilność w działanie. Spotkanie z ratownikiem medycznym pomaga szybko ustalić priorytety. Wszystko inne może poczekać, to walka o życie wymaga natychmiastowego reagowania.
Sat, 06 Jan 2024 - 1h 21min - 330 - Katarzyna Jasiołek „Tkanina, sztuka i rzemiosło"
Bardzo się cieszę, że już wkrótce będziemy snuć kolejną opowieść. Rozmowa ma wiele wspólnego z tkaniem. Łączymy nitki, historie, działamy na zmysły. Książki Katarzyny Jasiołek uwrażliwiają na piękno. Pokazują, jak pomysł zamienia się w materialną formę. Makaty, gobeliny i tkaniny artystyczne przenoszą nas do konkretnych ludzi i zdarzeń.
Thu, 28 Dec 2023 - 1h 39min - 329 - Wojciech Jagielski „Wojna. Antologia reportażu wojennego"
„Wojna. Antologia reportażu wojennego” to zapis stu lat konfliktów i wojen - od rewolucji październikowej do czasów współczesnych. W środku znalazły się teksty m.in. Ernesta Hemingwaya, Ryszarda Kapuścińskiego, Winstona Churchilla, Anny Politkowskiej, Gabriela Garcíi Marqueza czy Oriany Fallaci. Wojciech Jagielski wybrał teksty i opatrzył je wprowadzeniami i własnymi wspomnieniami. Ta lektura to rejestracja znikającego człowieczeństwa. Opowieść o okrucieństwie i niewyobrażalnym cierpieniu. A jednocześnie zapis pracy tych, który poprzez słowa i obrazy próbują budzić sumienie świata.
Wed, 27 Dec 2023 - 1h 40min - 328 - „Kurzol. Strach się bać!" Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Fanką „Kurzola” zostałam już po pierwszej części przygód Antka i stworka znalezionego pod łóżkiem. Po historii „Gdzie się podział sen?” czas na ciąg dalszy. „Strach się bać!” realizuje zasadę: uczyć bawiąc. W czwartek porozmawiamy o tym, co robi nam stres, który ciągnie się jak guma w majtkach. Pokażemy, „jak łatwo zrobić sobie strach w głowie” i jak trudno zatrzymać galopujące myśli (komiksowe dymki ilustrujące, co wyprawia się w naszym mózgu, to majstersztyk!). Nie „marynujcie czasu” i zróbcie coś dobrego dla swojej głowy. Do zobaczenia!
Tue, 26 Dec 2023 - 1h 25min - 327 - Agata Romaniku Kocia Szajka i Precelek
Do jasnej myszery! Kot nie może nawet chwilę odpocząć, bo od razu pojawia się sprawa do rozwiązania. Wenecki urlop cieszyńskiej szajki szybko zamienia się w intensywne śledztwo. Wśród podejrzanych pojawia się mysia mafia. Kto kogo porozstawia po kątach? Przed nami prawdziwa włoska draka! PS: Przy okazji spotkania z literacką szefową Kociej Szajki przedstawię Wam Precelka. Jest chodzącym dowodem na to, że rzep czepia się nie tylko psiego ogona.
Mon, 25 Dec 2023 - 1h 14min - 326 - Sylwia Zientek „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn"
Tej pisarce zawdzięczam wiele nowych znajomości. W tym tygodniu wybieram się do Starej Oranżerii, żeby zobaczyć prace Marii Papy Rostkowskiej, którą poznałam dzięki książce „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”. Historie artystek, o których pisze Sylwia Zientek, pokazują, że sztuka bywa silniejsza od śmierci. Obrazy i rzeźby sprzed lat nadal wywołują emocje. A patrzenie na nie przez pryzmat skomplikowanych biografii pozwala zobaczyć i poczuć więcej. W naszej rozmowie już wkrótce pojawią się m.in: Elisabeth Jerichau-Baumann, Erna Rosenstein, Maria Anto, Hanna Rudzka-Cybis, Magdalena Abakanowicz i Katarzyna Kobro.
Sun, 24 Dec 2023 - 1h 50min - 325 - Anna Fryczkowska „Saga o ludziach ziemi. Czas rumianku".
Są takie chwile, kiedy z zaczytania wyrywa mnie głos męża, który mówi: „o, widzę, że Ci się podoba!” - Skąd wiesz? - odpowiadam. - „Bo się uśmiechasz do książki”. Tak, uśmiecham się do „Sagi o ludziach ziemi”. Bardzo lubię wrażliwość autorki i melodię języka, którą słychać w jej opowieści. Czytam i podróżuję w czasie. Rozglądam się uważnie po kujawskiej wsi z XIX wieku. A jednocześnie jestem we współczesności, myśląc o zakorzenieniu, pamięci, widzeniu siebie nawzajem.
Sat, 23 Dec 2023 - 1h 46min - 324 - Justyna Dżbik-Kluge „Bezdzietne z wyboru"
Jesteśmy różne. Są wśród nas kobiety, które nie wyobrażają sobie życia bez macierzyństwa i takie, które bardzo szybko zdały sobie sprawę z tego, że nie odnajdą się w tej roli. Czasem same rezygnujemy z rodzicielstwa, a czasem to życie decyduje za nas. Książka Justyny uczy społecznej wrażliwości, pokazuje, jak potrafimy stygmatyzować ludzi, którzy żyją inaczej niż większość. Dla wielu osób ta lektura będzie momentem spotkaniem ze skrajnymi emocjami. Bo można jednocześnie nosić w sobie radość z niezależności i żal za alternatywnym scenariuszem. Również matczyne spektrum emocji mieści w sobie tęsknotę za życiem przed pojawieniem się dzieci
Fri, 22 Dec 2023 - 1h 53min - 323 - Katarzyna Droga. „Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej"
Kiedy Irka Kuhn stała się Joanną Chmielewską? Jak wyglądała metamorfoza architektki w pisarkę poczytnych kryminałów? Ta powieść biograficzna jest jak życie Chmielewskiej. Intensywna, gęsta od zdarzeń, zabawna i pełna wdzięku. Straty i rozczarowania przeplatają się z sukcesami. Jest w tej historii odwaga i przeświadczenie o tym, że życie warto przeżyć po swojemu. Skoro ono bawi się nami, warto zabawić się nim.
Thu, 21 Dec 2023 - 1h 23min - 322 - Agnieszka Krzyżanowska „Co nas karmi. O rzeczach, które pozwalają nam przetrwać".
Natrafiłam w tej książce na zdania, których potrzebowałam. Agnieszka Krzyżanowska przywołuje m.in. fragment z „Powrotu do Tipasy”Alberta Camusa. Pisarz zanotował: „W samym środku zimy odkryłem, że noszę w sobie niepokonane lato. I to mnie uszczęśliwia. Bo mówi, że bez względu na to, jak mocno świat napiera przeciwko mnie, we mnie jest coś silniejszego". W czwartek porozmawiamy o prywatnych końcach świata i o tym, co w krytycznym momencie pozwala utrzymać się na powierzchni.
Wed, 20 Dec 2023 - 1h 21min - 321 - Justyna Dżbik-Kluge „Śluby (nie)posłuszeństwa"
Przez tę książkę prowadzą czytelnika ciekawość i szacunek. Szybko okazuje się, że nie ma jednej opowieści o zakonie. Habit nie odbiera charakteru, nie ujednolica. Życie zakonne, tak samo jak rodzinne, bywa zarówno piękne, jak i rozczarowujące. Na czym polega wolność? Dlaczego na piedestale stawia się poświęcenie? Kiedy podporządkowanie jest pokorą, a kiedy wygodą? To tylko kilka pytań, które zostają po lekturze.
Tue, 19 Dec 2023 - 1h 29min - 320 - Elżbieta Sitek - Wasiak „Co z ciebie wyrośnie"
Dobrze jest spojrzeć wstecz, żeby zobaczyć drogę, jaką się przeszło. Dzięki książce Elżbiety Sitek - Wasiak dostajemy dostęp do wspomnień z dorastania Alicji Majewskiej, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Simona, Vincenta V. Severskiego i wielu innych rozpoznawalnych osób. Jednocześnie człowiek wraca myślami do własnych młodzieńczych lat.
Mon, 18 Dec 2023 - 1h 08min - 319 - Ola Potykanowicz - rozmowa o książce „Jak zostać swoim terapeutą"
Stres, konieczność podejmowania decyzji, zmiany - nie uciekniemy przed tym. Możemy za to nauczyć się, jak uspokajać głowę. Francuski duet: neuropsycholożka i psychoterapeuta tłumaczą mechanizmy działania mózgu w książce „Jak zostać swoim terapeutą". Dzięki temu dostajemy konkretne narzędzia do zmiany tego, co utrudnia codzienne życie. O wrażeniach po lekturze, plastyczności mózgu i nauce „emocjonalnej samoobsługi" porozmawiamy z psycholożką Olą Potykanowicz.
Mon, 24 Jul 2023 - 1h 25min - 318 - Zośka Papużanka „Żaden koniec"
Przed nami opowieść o śmierci, która niczego nie zamyka. Przeciwnie, „otwiera wiele domów i wiele butelek wina”. Z Zośką Papużanką porozmawiamy o przedwcześnie dojrzałych dzieciach i dorosłych, w których siedzi nieusłyszane dziecko. O pytaniach, które nie chcą przejść przez gardło i o zdaniach, których zabrakło, a człowiek nadal na nie czeka. Prześledzimy setki nieistotnych rozmów i milczenie na tematy najważniejsze.
Sat, 22 Jul 2023 - 1h 20min - 317 - Marianna Janczarska Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej
„Radio to prawdziwy przyjaciel. Coś, z czym obcuje się intymnie, coś, co przyciska wszystkie guziki naszej wyobraźni" - mówił Jacek Janczarski. O twórcy kultowego słuchowiska „Kocham pana, pani Sułku" porozmawiamy z córką scenarzysty, pisarza i humorysty. „Los tak zdecydował, że nie miałam okazji dobrze poznać swojego ojca. Zmarł niespodziewanie, kiedy miałam sześć lat" - pisze Marianna. W jaki sposób składała portret taty z różnych opowieści? M.in. o tym porozmawiamy w poniedziałek.
Thu, 20 Jul 2023 - 1h 44min - 316 - Maciej Wojtyszko „Bromba i polityka"
Wampir wegetarianin, Wychuchol, maestro Odiridi - m.in. tych bohaterów spotkacie w książce „Bromba i polityka". Czytając, dowiadujemy się, na czym polega zarządzanie strachem, polaryzacja poglądów i utopia. - „(...) skoro możemy kogoś upewniać, to można i „odpewniać" - mówi Zwierzątko w jednym z rozdziałów. Wątpliwości to niezbędny składnik krytycznego myślenia. Przydają się w świecie polityki, który opiera się na zarządzaniu emocjami. Jak zdać egzamin z przyzwoitości? - to jedno z pytań do ojca Bromby. Wiem jedno, jego poczucie humoru i wdzięk sprawiają, że świat, choć przez chwilę, staje się lepszy.
Tue, 18 Jul 2023 - 1h 43min - 315 - Agata Romaniuk „Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę"
Poznajcie Tola i Bola oraz siostry owocówki - Jagodę i Malinę. Nauczą Was, jak brać sprawy w swojej ręce i zamiast narzekać, szukać rozwiązań. Pogadamy o strajku leżanym i podwórkowym turnieju kałużystów. Sprawdzimy, gdzie można dostać kakao z pianką na krechę i wyjaśnimy, co powoduje, że dorośli mają czasem takie miny, że „nawet ptasie mleczko, by od nich zgorzkniało". Ustalimy też, jak powinien wyglądać strój osoby przebranej za inflację.
Sun, 16 Jul 2023 - 1h 11min - 314 - Justyna Czechowska „Mistrzowie opowieści o kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili".
O zawartości książki „Mistrzowie opowieści o kobiecie" zdecydowała Justyna Czechowska - wybitna tłumaczka nagrodzona za swoją pracę przez Akademię Szwedzką. W jednym tomie znalazły się opowiadania pochodzące z 21 krajów, a nich różne oblicza kobiecości. Współczesna literatura przenika się z tą sprzed lat. Poruszająca jest wspólnota kobiecych doświadczeń. Najmocniej zagrały ze mną opowiadania, które stworzyły: Tove Jansson, Chimamanda Ngozi Adichie, Ana María Shua, Margaret Atwood i Radka Denemarková. Zapraszam na spotkanie z kobietą, która wie, jak zamykać emocje w słowach. Do zobaczenia!
Fri, 14 Jul 2023 - 1h 19min - 313 - Anna Pamuła „Mamy do pogadania"
W centrum zainteresowania macierzyństwo. Jak pisze Anna Pamuła, nie istnieje zajęcie, które przez ostatnich dziewięć lat zajmowałoby jej więcej czasu. Autorka głośnych książek: „Wrzenie” i „Polacos” przez osiem lat rozmawiała z mamami z ponad 90 państw. Wejście w rolę rodzica łączy się z cała masą pytań. Trudnych, budzących poczucie winy. Wyzwalające jest wypowiedzenie na głos tego, co do tej pory było przemilczane. Książka, o której porozmawiamy, przypomina mi kobiecy krąg, w którym człowiek czuje się bezpiecznie ze swoją opowieścią. Wysłuchany, a nie oceniany.
Wed, 12 Jul 2023 - 1h 29min - 312 - Beata Lewandowska-Kaftan „Zanzibar. Wyspa skarbów"
Tu Afryka spotyka się z Orientem. Mieszają się zwyczaje, stroje, wierzenia i języki. Zanzibar od razu działa na zmysły. W powietrzu czuć oudi, kawę z kardamonem i goździki. Wzrok przyciągają bajecznie kolorowe tkaniny, a na podniebieniu rozpuszcza się pełne słońca mango. Już wkrótce porozmawiamy o kulturze dzielenia się, kobiecych kooperatywach na wyspie i ważnych momentach zatrzymania. Sprawdzimy, co kryje się za słowem: mrembo i gdzie rośnie drzewo szminkowe.
Mon, 10 Jul 2023 - 1h 51min - 311 - Barbara Sadurska „Srebrny smok"
Matylda, bohaterka książki „Srebrny smok", to dziewczynka, z którą człowiek od razu ma ochotę się zaprzyjaźnić. Zadaje celne pytania, potrafi uważnie patrzeć i słuchać. Razem z nią spróbujemy narysować taki świat, jaki sami chcielibyśmy oglądać. Z Barbarą Sadurską porozmawiamy o książkach, które w nas mieszkają, o mocy słów i języku porozumienia. Będą nam towarzyszyć m.in. Don Kichot, Odyseusz i Sindbad Żeglarz. Przekonacie się, że każda opowieść jest początkiem niepowtarzalnej podróży. Barbara Sadurska - prawniczka, pisarka, laureatka ważnych nagród literackich i scenariuszowych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia ze studentami w Studium Literacko-Artystycznym. Prowadzi także warsztaty kreatywnego pisania dla nastolatków. Mieszka w Krakowie, ma dwoje dzieci, kotkę Too-tiki, kota pana Pettsona i suczkę Tove. Uwielbia opowiadać różne historie (trochę prawdziwe, a trochę nie) i czytać dzieciom na głos. „Srebrny smok” jest jej pierwszą powieścią dla młodszych czytelników.
Sun, 09 Jul 2023 - 1h 40min - 310 - Marcin Wójcik „Gęsiego. Z miasta na wieś"
W starym siedlisku między Bugiem a Narwią swoje nowe życie zaczął Marcin Wójcik – dziennikarz, który stał się hodowcą, rolnikiem amatorem i ogrodnikiem. Porozmawiamy o tym, jak stworzyć kołderkę dla drzew w sadzie, przygotować wolierę dla indyków i odświeżyć starą ziemiankę. Dopytam, ile trwa liczenie czterystu dżdżownic? To pozwoli nam rozwinąć wątek reporterskiej precyzji. Odwiedzimy też wspólnie bank. Bank genów warzywnych.
Sat, 08 Jul 2023 - 1h 47min - 309 - Marcin Szczygielski „Kwiatokosy"
Ponad stuletnia praciocia, tata uwięziony w lusterku i pewna jedenastolatka, która marzy o wiekowaniu potworów. To nie literówka. W ekscentrycznej rodzinie Rodomiłów zjawy, zmory i strzygi zamyka się w słojach i ustawia w piwnicy. Książka Marcina Szczygielskiego pachnie kwiatami i wibruje od nagłych zwrotów akcji. Już wkrótce sprawdzimy, czy jesteśmy spokrewnieni z czarnowidzami. W zasięgu ręki będziemy mięć antymroczny wywar. I poczucie humoru, które rozbraja różne lęki.
Fri, 07 Jul 2023 - 1h 56min - 308 - Julian Sobiech „Jak dożyć setki"
Nie aspiruję do setki, ale chciałabym, jak najdłużej zachować sprawność. A skoro tak, to czas wziąć sprawy w swoje ręce. Warto czerpać wiedzę z doświadczenia fizjoterapeuty i dietetyka. Julian Sobiech uświadamia, jak bardzo codzienne decyzje wpływają na nasze zdrowie. Po tej lekturze spojrzałam na własne ciało z szacunkiem. Doceniłam pracujące bez weekendowych przerw serce. I nogi, które prowadzą do tylu wspaniałych miejsc. Postanowiłam ułatwić im życie, gramy przecież w jednej drużynie. Tych, którzy chcą wprowadzić dobre zmiany u siebie, zapraszam po wskazówki od eksperta. Z przyjemnością się podzielimy.
Thu, 06 Jul 2023 - 1h 39min - 307 - Dorota Szelągowska „Miało być zabawnie, a wyszło jak zwykle."
„Bywam szczęśliwa. Głównie kiedy planuję. Niespecjalnie umiem żyć tu i terz, choć miewam takie incydenty" - pisze Dorota Szelągowska. Dodaje też: „Smutek interesuje mnie dużo bardziej niż cokolwiek innego. I jakoś mi specjalnie nie przeszkadza. Choć wiem, że gorzej się sprzedaje". W środę porozmawiamy o poczuciu niedopasowania, presji, stanach lękowych, ale też o uśmiechaniu się do życia. Pogadamy na smutno i na wesoło. Szczerze. Szybko się okaże, że „pani z telewizji" mierzy się z tym samym, co wszyscy. Do zobaczenia!
Wed, 05 Jul 2023 - 1h 08min - 306 - Paulina Reiter „Samotne oceany"
Przed nami opowieść o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiecie, która solo opłynęła świat. Ta podróż oznaczała dla niej dwa i pół roku poza domem. W biografii żeglarki śledzimy zarówno fale szczęścia, jak i szkwały wątpliwości. Z Pauliną Reiter porozmawiamy o miłości, tęsknocie i cenie, jaką płaci się za nieoczywiste wybory. Przed nami historia o wolności, niezależności i głodzie wrażeń. „Samotne oceany" dodają odwagi i motywują do odpowiedzi na pytanie: co powoduje, że czujesz wiatr w swoich żaglach?
Tue, 04 Jul 2023 - 1h 28min - 305 - Maria Mazurek, Wojciech Harpula „Panie przodem"
O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce? Czy potrafią zamienić konflikt na współpracę? Te pytanie otworzą spotkanie z autorami książki „Panie przodem”. Sprawdzimy, jak płeć wpływa na sytuację na rynku pracy. Dowiemy się, kto boi się feminatywów i ustalimy przyczyny rosnącej liczby mężczyzn unikających seksu. Dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość pomagają zrozumieć w tej książce m.in. Ewa Woydyłło-Osiatyńska i Andrzej Depko.
Mon, 03 Jul 2023 - 1h 52min - 304 - 7. Kasia Malinowska
Od 29 marca na platformie Netflix serial „Wellmania” z niepodrabialną Celeste Barber. Ten filmowy projekt powstał na podstawie książki Brigid Delaney, która pokazuje, że poszukiwanie wewnętrznej harmonii czasami przybiera karykaturalne formy. Branża health&beauty potrafi bez skrupułów zarabiać na ludzkim zagubieniu. Miotamy się między hedonizmem a zagrażającymi życiu postami. Zdrowe żywienie zamienia się w ortoreksję, ćwiczenia stają się obsesją, zostaje wieczne niezadowolenia z samego siebie. We wtorek porozmawiamy m.in. o przebodźcowaniu, samotności i pragnieniu spokoju. Przyjrzymy się swoim relacjom z nowoczesnymi technologiami i podzielimy sposobami na miniurlopy dla przegrzanego mózgu.
Sun, 02 Jul 2023 - 1h 43min - 303 - Robert Rient „Wizje roślin"
Ta książka aktywuje w czytelniku ciekawość, szacunek i pokorę. Cechy, z którymi ewidentnie była pisana. - „To ja, wraz z całym moim gatunkiem, wkroczyłem do istniejącego od setek tysięcy lat świata roślin, zajmując go, zjadając, obserwując, badając, opisując – pisze Robert Rient. - Słowa mogą okazać się potrzebne roślinom, jeśli dzięki nim wzrośnie nasza świadomość o nich. Pytanie o to, kim są, jest znacznie pojemniejsze od pytania o to, do czego mogą nam służyć - czytamy. Zapraszam do poszerzenia kręgu znajomych. Porozmawiamy o słuchaniu siebie i świata. O współistnieniu.
Sat, 01 Jul 2023 - 1h 42min - 302 - Kjersti Anfinnsen „Chwile wieczności"
Ta książka pokazuje ten etap życia, kiedy czujesz, że znikasz dla świata. Jedyne, czym jeszcze możesz się posługiwać to poczucie humoru. Ale nawet ono ma swoje ograniczenia. Dzięki prozie Anfinnsen obserwujemy starość, która zamienia się w ćwiczenia z utraty. Dzień po dniu znikają przyjaciele, sprawność, złudzenia. „Chwile wieczności" rejestrują to wszystko, co znajduje się między początkiem a końcem. Drobnostki mieszają się ze sprawami wielkimi, bez dbania o zachowanie proporcji. „Życie jest niewiarygodne”, a „bycie człowiekiem zbyt skomplikowane”. Jak pisała Simone de Beauvoir – „czas jednocześnie okrada nas ze świata i nas nim obdarza”. Książkę przełożyła Karolina Drozdowska, która będzie tłumaczyć nasze spotkanie z autorką.
Fri, 30 Jun 2023 - 1h 29min - 301 - Adam Wajrak „Na Północ. Jak pokochałem Arktykę"
Przed nami podróż w czasie i przestrzeni. Poznacie dwudziestokilkuletniego Adama, który karmiony przez lata podróżniczymi książkami, zaczyna przechodzić do zajęć praktycznych. Chce doświadczyć przestrzeni, o której do tej pory czytał m.in. u Londona czy Curwooda. Książka „Na Północ” uświadomiła mi, że warto mówić głośno o tym, czego się chce od życia. Wszechświat słucha, a potem podsyła ludzi, którzy pomagają spełniać marzenia.
Thu, 29 Jun 2023 - 1h 50min - 300 - Marta Guśniowska „Niedźwładek"
Ta książka przypomina o tym, jak pojemne mamy serca. Najpierw zakochałam się w tytułowym Niedźwładku, a chwilę później w Maśku. Ten drugi to kundelek, który bez wahania rusza na poszukiwania dziadka Władka. Starszy pan, nikogo wcześniej nie uprzedzając, poszedł sobie do nieba… Bardzo czekam na spotkania z Martą Guśniewską. Porozmawiamy m.in. o tym, po co przychodzimy na świat i poszukamy sposobów na ukojenie tęsknoty. Zdradzę, że w tej kwestii pomocna okaże się pewna sepleniąca lama.
Thu, 22 Jun 2023 - 1h 37min - 299 - Franek Paśko - Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii
Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii stał się dobrym pretekstem do porozmawiania o codzienności tego zawodu. O niezapomnianych pacjentach, wyzwaniach medycznych i kontaktach z opiekunami zwierzaków opowiedział nam lekarz weterynarii Franek Paśko. W tej rozmowie pojawiają się m.in. koszatniczki, lotopałanka i skunks. Można też poznać nietypową zawartość pudełka podrzuconego przed przychodnią weterynaryjną. Wśród wielu zagadnień, pojawia się też temat pożegnań ze zwierzętami. Jak z emocjami w takiej sytuacji radzą sobie opiekunowie i sami lekarze weterynarii? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdą Państwo w tym podcaście.
Sat, 29 Apr 2023 - 1h 00min - 298 - Agata Napiórska „Ha-Ga. Obrazki z życia"
Ha-Ga, czyli Anna Gosławska-Lipińska tworzyła dla „Szpilek" przez 40 lat. Ilustracje jej autorstwa pamiętamy z czytanych w dzieciństwie książek Tuwima czy Brzechwy, a także z magazynu „Świerszczyk”. Mistrzyni humorystycznych rysunków w zdominowanym przez mężczyzn świecie konsekwentnie robiła swoje, bez rozpychania się łokciami. Z autorką biografii Ha-Gi porozmawiamy m.in. o poczuciu humoru, które idzie pod rękę z inteligencją. Udowodnimy też, że wszechświat czasem wysyła wiadomości. Do tych, którzy potrafią je odczytać.
Sat, 01 Apr 2023 - 1h 27min - 297 - Joanna Flis „Co ze mną nie tak?"
Cieszę się, że coraz częściej kwestionujemy to, co przez lata uznawano za normę. Wizja świata, jaką sprzedawano nam w szkole i w domu wyrządziła wiele szkód. Joanna Flis stworzyła ważną i potrzebną książkę. Jej lektura pozwala stanąć w obronie dziecka, którym byliśmy w przeszłości, a jednocześnie poszukać w sobie zdrowego dorosłego. Wspólnie porozmawiamy o pokoleniowych doświadczeniach, błędnym kole perfekcjonizmu i mądrości ciała. Jeśli macie w sobie gotowość do zaangażowania we własne życie, trafiliście pod dobry adres. Joanna Flis jest psycholożką, psychoterapeutką uzależnień i współuzależnienia, psychoterapeutką systemową w procesie certyfikacji, neuroterapeutką i trenerką. Związana z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie prowadzi badania nad rodzinami alkoholowymi i kończy studia doktoranckie. Od ponad dziesięciu lat pracuje w zawodzie terapeuty. Ma swoją prywatną praktykę. Specjalizuje się między innymi w psychoterapii uzależnień i współuzależnienia (PARPA). Prowadzi podcast pt. „Madame Monday”. W 2022 roku ukazała się jej pierwsza książka Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi.
Fri, 31 Mar 2023 - 1h 33min - 296 - Monika Pryśko „Wszystkiego najlepszego dla mnie"
Książka Moniki spowodowała, że przeprowadziłam skrupulatną analizę tego, co emituję w prywatnym czasie antenowym. Nie dla świata, a dla siebie. Mam propozycję - prześledźmy na początku tygodnia nasze osobiste „ramówki” i policzymy, ile w nich wspierających treści, a ile podcinania skrzydeł. Z autorką bloga teskstualna.pl porozmawiamy o prawie do zmiany zdania, budowaniu zaufania i żołądku, który bywa najlepszym komentatorem codzienności.
Wed, 01 Mar 2023 - 1h 27min - 295 - Jakub Zając „Anna i Pan B."
Czas akcji: cztery tygodnie. Zacierające się granice między fikcją a rzeczywistością. Sztuczne raje i prawdziwe piekło samotności. Czas na wspólną podróż do Pilchowic. Rezerwujcie wolny wieczór na spotkanie z Jakubem Zającem. Porozmawiamy m.in. o pragnieniu zaczynania od nowa i o lęku przed tym samym. Pogadamy o otrzepywaniu się z liter i wchodzeniu w kolejne wersy. O czytaniu książek i siebie.
Mon, 27 Feb 2023 - 1h 47min - 294 - Monika Góra „Kryptonim Skóra"
„Kryptonim Skóra" to zapis dziennikarskiego śledztwa w sprawie bezprecedensowego morderstwa. Reporterka wraca do wydarzeń z 1998 roku, kiedy w śrubę płynącego po Wiśle statku wkręciła się ludzka skóra. Badania DNA pozwoliły zidentyfikować ciało zaginionej studentki z Krakowa. W 2022 roku, 24 lata później, zapadł wyrok dożywocia za tę zbrodnię. Czy usłyszał go niewinny człowiek? - na to pytanie szuka odpowiedzi autorka. Czytałam tę książkę powoli. Z prostej przyczyny - miałam problem z pomieszczeniem w sobie ilości opisywanego okrucieństwa. Nie spodziewałam się tylu detali związanych ze zbrodnią, dlatego ostrzegam - to nie jest lektura dla każdego. Trudno wymazać z głowy obrazy, które uruchamiają słowa. Przed spotkaniem z tym reportażem zdarzało mi się podejrzewać autorów kryminałów i thrillerów o to, że poniosła ich wyobraźnia. Pewne zachowania czy zwroty akcji wydawały mi się niemożliwe. Po zapoznaniu się z historią, którą opisuje Monika Góra, wiem, że życie bywa okrutniejsze od fikcji. Biegli podpisują się pod absurdalnymi opiniami, w mediach kolportowane są nieprawdziwe informacje, w sądach zapadają decyzje budzące wątpliwości. Patologiczne zachowania stają się codziennością, komentuje się je jedynie wzruszeniem ramion. Monika Góra wykonała mrówczą reporterską robotę, żeby zweryfikować wielokrotnie podawane informacje. Część z nich nie miała nic wspólnego z faktami. Nieraz zastanawiałam się, jak reporterka radzi sobie z emocjami, które pojawiają podczas pracy, jaką wykonuje. Od lat dotyka zła w czystej postaci. O mrocznej stronie ludzkiej natury pisała w takich książkach, jak: „Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan?”, „Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego (współautor Krzysztof Brożek), „Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie?” i „Amber Gold”. Z autorką reportażu „Kryptonim Skóra” porozmawiamy: - o tym, co jest najtrudniejsze w dochodzeniu do prawdy; - o strachu – czy się pojawia, kiedy pisze się o sprawach, które wiele osób chce zatuszować ? - o sprzymierzeńcach podczas pisania i tych, którzy utrudniają dziennikarskie śledztwo; - o reakcjach na jej książki; - o granicach w reportażu, nurtuje mnie zagadnienie, kiedy detale w opisywaniu zbrodni są uzasadnione, a kiedy stają się pornografią przemocy;
Sat, 25 Feb 2023 - 1h 34min - 293 - Karolina Lewestam
„Silla" otwiera Opowieści Świata Zorzy – serię fantasy dla dzieci. Powstała z marzenia o wspólnocie. Przenika się z niej świat zwierząt i ludzi. Razem z Karoliną porozmawiamy o miejscach, do których prowadzi wyobraźnia. Miłości, na którą nie trzeba zasłużyć i zachwycie, który miesza się ze strachem.
Thu, 23 Feb 2023 - 51min - 292 - Tomasz Samojlik, Adam Wajrak „Detektyw Wróbel i złamane skrzydło". PREMIERAThu, 23 Feb 2023 - 1h 38min
- 291 - Małgorzata Gołota „Żyletkę zawsze noszę przy sobie"
W książce „Żyletkę zawsze noszę przy sobie” usłyszycie głos młodych zmagających się z depresją. Część z nich jest ze swoim cierpieniem sama, bo jak mówi, nie chce dokładać zmartwień dorosłym. W tej opowieści spotykają się dwie bezradności - dziecięca i rodzicielska. Podczas lektury poznacie ekspertów pracujących z osobami w kryzysie psychicznym. Przytaczają dramatyczne dane. Samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn śmierci osób w wieku od 10 do 19 lat. Porozmawiamy o zachowaniach, których nie można lekceważyć i miejscach, w których warto szukać pomocy. Zostało we mnie m.in. zdanie: skoro istnieją szkoły rodzenia, powinny też działać szkoły bycia rodzicem. Małgorzata Gołota - dziennikarka prasowa i radiowa, a także lektorka. Jej pierwsza książka - „Spinalonga. Wyspa trędowatych” zdobyła Nagrodę Magellana. Znalazła się też w finale 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. We wtorek porozmawiamy o tytule „Żyletkę zawsze noszę przy sobie”, a także o jej kontynuacji - książce „Jak być dobrym rodzicem?" Skupimy się na rodzicielstwie w czasach social mediów i opresyjnych szkół.
Tue, 21 Feb 2023 - 1h 35min - 290 - Małgorzata Czyńska „Kobiety z obrazów. Polki"
Wcześnie rozpoznany talent, konsekwencja w dążeniu do celu, pracowitość i odwaga - te cechy bez wątpienia łączą bohaterki książki „Kobiety z obrazów. Polki". Małgorzata Czyńska opisuje życie Anny Bilińskiej, Teresy Roszkowskiej, Olgi Boznańskiej, Heleny Modrzejewskiej, sióstr Pareńskich, Heleny Rubinstein, Zofii Jachimeckiej i Zofii Stryjeńskiej. Pociąga mnie siła tych kobiet, a jednocześnie ich kruchość. Momenty spełnienia przeplatają się z zagubieniem i rozpaczą. Jakie emocje zatrzymali uwieczniający je na portretach malarze? I co one same chciały ocalić poprzez sztukę? Wspólnie poszukamy odpowiedzi. Małgorzata Czyńska - dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka m.in. „Kobro. Skok w przestrzeń" (2016, wyróżniona Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”) i „Berezowska. Nagość dla wszystkich" (2018). W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jej „Kobiety z obrazów", rok później „Kobiety z obrazów. Nowe historie", a w 2022 roku książka „Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny".
Sun, 19 Feb 2023 - 1h 41min - 289 - Łukasz Wojtusik „Alfabet Wojtusika"
Dziennikarz radiowy, autor, twórca internetowy. W tym, co robi, czuć przygotowanie, zaangażowanie i serce. Jego literacki podcast „Alfabet Wojtusika" w konkursie im. Janusza Majki zdobył nagrodę: Podcast Roku w kategorii: hobby, pasja, lifestyle. Bardzo się cieszę na to spotkanie. Porozmawiamy o czytaniu, słuchaniu i pszczołach.
Fri, 17 Feb 2023 - 2h 10min - 288 - Katarzyna Jasiołek „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno"
Niecodziennie okazuje się, że bohaterka książki, którą dostaję do ręki, była moją sąsiadką przez kilka lat. Dzieliła nas klatka schodowa na Saskiej Kępie. Nie miałam pojęcia, że pani, której mówiłam: „dzień dobry”, należała do czołowych powojennych projektantek. Tworzyła meble dla Spółdzielni Artystów „Ład”, projektowała wnętrza mieszkań, kawiarni, hoteli, sklepów. Wymyślała oryginalne lampy i biżuterię. Jej prace należą do klasyki wzornictwa lat 50. XX wieku. Dzięki książce „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno" poznałam kobietę, która żyła tak, jak chciała. Odważnie, bez zastanawiania się, co ludzie powiedzą. Przed nami rozmowa o sztuce użytkowej i sztuce życia. Katarzyna Jasiołek (ur. 1982) – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej pasją jest wnętrzarstwo, polskie i zagraniczne wzornictwo. Lubi odwiedzać targi staroci, niekoniecznie po to, by kupić coś wartościowego, bo nie ma zacięcia kolekcjonerki. Pisze artykuły i teksty do katalogów wystaw poświęconych wzornictwu i rzemiosłu. Autorka książek „Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym" (Marginesy 2020) i „Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u" (Marginesy 2021). W swoich publikacjach popularyzuje rodzime wzornictwo.
Wed, 15 Feb 2023 - 1h 33min - 287 - Opowieść o Astrid Lindgren - dr Anna Czernow
Historia Astrid Lindgren. O życiu i twórczości szwedzkiej pisarki opowiada dr Anna Czernow – prezeska Polskiej Sekcji IBBY, tłumaczka, literaturoznawczyni.
Sat, 28 Jan 2023 - 40min - 286 - Dagny Kurdwanowska „Uważna, czuła i odważna. Jak pielęgnować w sobie dobro".
Kilka lat temu radykalnie zmieniła swoją codzienność. Przeorganizowała swoje życie, żeby móc opiekować się chorymi rodzicami i babcią. Ekstremalnie trudne doświadczenie spowodowało, że sama rozpadła się na kawałki. Ale to z nich zaczęła składać siebie na nowo. Dziś jest m.in.psychogerontolożką wspierająca opiekunów rodzinnych i seniorów. W książce „Uważna, czuła i odważna” przypomina, że pojedynczo jesteśmy zagubieni, ale razem wiemy wszystko. Dagny dzieli się swoją historią. Opowiada, gdzie sama szukała pomocy i co znalazła. Zapraszam na lekcję pielęgnowania w sobie dobra. Do zobaczenia!
Wed, 07 Dec 2022 - 2h 26min - 285 - Agata Romaniuk „Kocia Szajka i fałszerze pierników"
Czas na kolejną kryminalną historię z pazurem! Przed nami „Kocia Szajka i fałszerze pierników”. Futrzasta ekipa detektywów z Cieszyna rusza w służbową podróż do Torunia. Jak relacjonuje miłośniczka gwary - kotka Bronka: „Na banhofie pizła ósmo i my już som w drodze”. Sprawa jest poważna, trzeba rozbić piernikową mafię. Zapraszam na rozmowę przy kottoccino. Lojalnie informuję, że przy okazji tej lektury człowieka atakuje nieodparta chęć zjedzenia ciastek o charakterystycznym korzennym zapachu. Przygotujcie stosowny prowiant na poniedziałek. Dorzucimy do niego ćwiczenia z wyobraźni i zabawę słowem.
Tue, 06 Dec 2022 - 1h 17min - 284 - Joanna Mokosa-Rykalska „Matki przodem"Mon, 05 Dec 2022 - 1h 22min
- 283 - Sylwia Zientek „Lunia i Modigliani"
„Lunia i Modigliani" to oparta na faktach powieść, która przenosi czytelnika do pierwszej połowy XX wieku. Włoskiego malarza i zafascynowaną nim Polkę spotykamy w Paryżu. Czytając tę książkę, poczujecie bliskość z ludźmi, z którymi minęliśmy się w czasie. Świat pędzi do przodu, a jednocześnie niezmienne okazują się: skomplikowane relacje, w jakie się wikłamy, nieprzewidywalność rynku sztuki i wysoka cena, jaką płaci się za wierność sobie. Ocean tematów przed nami. Z przyjemnością się w nim zanurzę. Sylwia Zientek - autorka książek historycznych i biograficznych, m.in. „Polek na Montparnassie", sagi "Hotel Varsovie" i "Koloni Marusi". Mieszka w Luksemburgu. Pasjonatka sztuki i podróży śladami artystów.
Sun, 04 Dec 2022 - 2h 11min - 282 - Marta Hopfer-Gilles „Oslo. Miasto, które oddycha".
Podobno na widok Muzeum Muncha człowiek ma ochotę krzyczeć. Dlaczego? Sprawdzimy to! Pokręcimy się po Oslo, szukając muralu Picassa, a potem zajrzymy do biblioteki, w której to nie książki są najważniejsze. Współautorka podcastu „Krwawa Skandynawia" opowie, jak wygląda oswajanie nowego miejsca do życia. Przed nami też cenna lekcja z odpoczywania. Norwegowie zdecydowanie wiedzą, że człowiek nie żyje po to, żeby pracować. Przybywajcie, wspólnie złapiemy oddech nad rzeką.
Sat, 03 Dec 2022 - 1h 49min - 281 - Piotr Stankiewicz „Dziennik reformowanego stoika"
„Nie obrażaj się na dawnych filozofów tylko dlatego, że pisali długie zdania wielokrotnie złożone. Oni się w tym wyżywali. Pamiętaj, że nie mieli Twittera” – to jeden z zapisków z „Dziennika reformowanego stoika”. Piotr Stankiewicz po raz kolejny motywuje do włączenia myślenia i pokazuje, że w filozofii zawsze jest miejsce na wątpliwości. Punktem wyjścia do „rozkminek" nad światem stają się m.in. pisma Seneki, rysunki Marty Frej i hasła wyczytane na murach. Na przykład to: „wszyscy umieramy, nie wszyscy żyjemy”. Jedna z definicji stoicyzmu podkreśla w nim radość z własnej sprawczości. Za nią pójdziemy. Po lekturze tej książki przekonacie się, że do interesujących wniosków może nas zaprowadzić zarówno analiza przełomowych wydarzeń z dziejów świata, jak i refleksje nad własną codziennością. We wtorek o godz. 20:30 porozmawiamy m.in. o tym, że praca nad sobą nigdy nie jest stratą czasu. Przeciwnie, uczy jak go oszczędzać. Pogadamy też o tym, że nie warto karmić się złudzeniami, bo to po prostu słaba dieta. www.dziennikstoika.pl
Fri, 02 Dec 2022 - 2h 01min - 279 - Marta Guzowska "Zła miłość"
Czas poznać Frankę Kruk – prywatną detektywkę z książki „Zła miłość”. Życie nie szczędzi jej trudnych doświadczeń. Pozbawiona złudzeń powtarza: „jeśli chcesz, żeby coś zostało zrobione, zrób to sama". Jej tajną bronią jest autoironiczne poczucie humoru. Na pytanie, czy można jej jakoś pomóc, odpowiada: „Odetnij mi głowę, żebym przestała myśleć”. Ta historia pędzi tak, jak Franka w kołowrotku codzienności. Czytelnik dostaje zagadkę kryminalną, gwałtowne zwroty akcji i śmiech przez łzy. Pod podszewką lekkiej opowieści Marta Guzowska ukryła sporo poważnych tematów. Pojawia się m.in: chęć ucieczki przed starością własnego rodzica, rozbrajające głupota mediów i matczyna bezradność. Marta Guzowska – jako archeolożka pracowała w Grecji, Izraelu a także, przez kilkanaście lat w Troi, na najsłynniejszym stanowisku archeologicznym świata. Jako pisarka zadebiutowała w 2012 r. powieścią „Ofiara Polikseny”, która zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru, a w roku 2018 została uhonorowana nagrodą Złotego Pocisku za powieść „Reguła nr 1”. Jest autorką serii detektywistycznej dla dzieci „Detektywi z Tajemniczej 5”, a także serialu audio „Godzina Duchów” dla Storytel i wielu opowiadań. Od 12 lat mieszka w Wiedniu z mężem, dwójką dzieci i psem. „Zła miłość” (2022) jest pierwszą częścią jej nowego powieściowego cyklu kryminalnego „Trzy cnoty" z prywatną detektywką Franką Kruk w roli głównej. Pozostałe tomy: „Nadzieja” i „Wiara”, są obecnie w przygotowaniu.
Thu, 24 Nov 2022 - 1h 25min - 278 - Katarzyna Włodkowska „Na oczach wszystkich"
Obserwuję Katarzynę Włodkowską od lat. Imponuje mi tym, po jakie tematy sięga. Wielokrotnie zastanawiałam się, skąd czerpie siłę do pomieszczenia w sobie ludzkich dramatów. W końcu ją o to zapytam. Polski Fritzl, bo tak określiły go media, przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Czuł się bezkarny i to werbalizował. „I tak nikt ci nie uwierzy!”– powtarzał. Te słowa długo miały potwierdzenie w rzeczywistości. Do czasu, aż ktoś postanowił przerwać zmowę milczenia. W książce „Na oczach wszystkich” reporterka wraca do jednej z głośniejszych spraw ostatnich lat. Opisała ją w reportażu „Dom zły” z 2017 roku. Jego wagę doceniono Nagrodą Grand Press. Tekst wpłynął na rzeczywistość, po publikacji materiału ruszyło nowe śledztwo, które doprowadziło do skazania kolejnych sprawców. Wcześniej prokuratura trzykrotnie nie uwierzyła maltretowanej kobiecie i jej córce. Opisując wydarzenia z jednej z kaszubskich wsi, Włodkowska rozpoczyna uniwersalną dyskusję na temat źródeł przemocy. Zostało we mnie zdanie: „Tylko jeśli przyznamy, że odpowiedzialny nie był wyłącznie sprawca, możemy mówić o nowym początku”. Historia, którą opowiada, mogła wydarzyć się wszędzie, również za Twoją lub moją ścianą. Konfrontacja z tą prawdą wymaga odwagi. Podczas lektury śledzimy zaniedbania prokuratury, sądu, opieki społecznej. Obserwujemy prawa rządzące lokalną społecznością. Trzymamy też kciuki za tych, którzy nie ustają w dążeniu do prawdy. Na koniec do głosu dochodzi najważniejsze pytanie: ile razy sami nie chcieliśmy widzieć zła? Autorka „Na oczach wszystkich" dba o precyzję języka. Słowa uruchamiają konkretne obrazy, a co jeszcze ważniejsze – współodczuwanie. Reporterka i korespondentka sądowa stoi murem za swoją bohaterką. Daje głos tym, którym chciano go odebrać. W najbliższy wtorek porozmawiamy m.in. o pisaniu, które staje się walką o godność. Zapytam o to, jak opowiadać historie, by nie „używać człowieka”, a odzyskiwać przestrzeń dla jego cierpienia. Wspólnie zastanowimy się, kiedy milczenie oznacza współudział. W tej rozmowie zajmiemy się też psychologią zapachu i pamięci, bo to ona okazała się kluczowa dla finału opisywanego śledztwa.
Wed, 23 Nov 2022 - 1h 37min - 277 - Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska "Tygrys"
On jest pisarzem, ona ilustratorką. Cezary Harasimowicz i Marta Kurczewska dobrze wiedzą, jak przez słowa i obrazy uruchamiać emocje. Efekt wspólnej pracy jest taki, że z „Tygrysem” trudno się rozstać. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Wierzę, że po lekturze bohater książki znajdzie bezpieczny dom w waszym sercu. Nazwiecie go po swojemu, bo „każdy zasługuje na imię”. Co kryje się za przymiotnikami: „ludzkie” i „zwierzęce”? W jakich klatkach żyjemy na co dzień, czym jest dla nas wolność? - wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Rezerwujcie wolny wieczór. I jeszcze jedno, w przypadku tej książki podobieństwo do ludzi, zwierząt i zdarzeń nie jest przypadkowe, ale o tym opowiem Wam już we wtorek.
Tue, 22 Nov 2022 - 1h 42min - 276 - Tomasz Maruszewski „Wrzaski"
„Wrzaski” otwierają słowa Alfreda Douglasa: „Ja jestem miłością, która nie śmie wymówić swojego imienia”. Kolejne strony przynoszą opowieść o uczuciu, któremu odmawia się prawa do istnienia. Krótkie zdania powodują, że czujesz spłycony oddech kogoś, kto się boi. Jest jak zwierzyna wystawiona na strzał. Z Tomaszem Maruszewskim porozmawiamy o małym mieście i wielkich spojrzeniach. O tych, którzy pięścią chcą "naprawiać" innych od siebie. Pogadamy o strachu, wstydzie i hipokryzji. Zapytam też o czułość ukrytą pod sarkastycznym poczuciem humoru. Do zobaczenia!
Mon, 21 Nov 2022 - 1h 39min - 275 - Agnieszka Jucewicz, Marianna Sztyma "Bajka o Lęku"
„Bajka o Lęku” to dla Agnieszki Jucewicz początek przygody z literaturą dla dzieci. Tych metrykalnych i tych w dorosłym opakowaniu. Ta książka jest jak kolor okładki stworzonej przez Mariannę Sztymę – wprowadza światło. W tej bajce nie ma czarodziejskiej różdżki, która przegania nieprzyjemne uczucia. Są za to słowa, które pozwalają o nich opowiedzieć. A bezradność dzielona z kimś, kto chce cię zrozumieć, jest już do uniesienia. Zapraszam na rozmowę, w której porozmawiamy o tym, jak opisać i narysować coś, co wymyka się słowom i obrazom. @Agoradladzieci
Tue, 01 Nov 2022 - 1h 26min - 274 - Magdalena Rigamonti, „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie"
„Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie” to książka, której się nie zapomina. Układam sobie właśnie emocje po lekturze i już dziś zapraszam Was na rozmowę obowiązkową z Magdaleną Rigamonti. Wiedza chroni przed manipulacją, zmusza do wyjścia poza własne wyobrażenia na temat historii. „Niewygodni” to kilkanaście świadectw tych, którzy przeszli przez piekło wojny. Rozmówcy Magdaleny Rigamonti mówią o zabranym dzieciństwie i bezimiennych obozowych świętych. O ludziach, którzy nie opowiadali o tym, co widzieli, bo bali się, że nikt im nie uwierzy. W tych historiach pojawiają się dobrze i źli. Polacy, Żydzi, Rosjanie i Niemcy. Zaczadzenie ideologią i chwytanie się epizodów dobra. Sięgnijcie po „Niewygodnych” już dziś. Spotkacie m.in.: - Adę Willenberg, która przeżyła koszmar getta. Uciekła na stronę aryjską w styczniu 1943 roku. Dzięki pomocy polskiej rodziny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. Spotkanie z Magdaleną Rigamonti zaczyna od zdania: - „Można do mnie mówić Krysiu. To moje wojenne imię. To od państwa Majewskich, z ukrycia”. Pani Ada pamięta dobro, ale też okrzyki Polaków: „Chodźcie szybko na dach, będziemy patrzeć, jak getto się pali” i komentarze: „Ile na tych Nalewkach się pali koronek, ile materiałów”. Zostały we mnie odważnie wypowiedziane przez panią Adę zdania: „Gdybym ja miała narażać swoją rodzinę dla obcych osób, to nie byłabym na to gotowa. (…) ci, którzy pomagali, byli naprawdę wielkimi bohaterami”. Tak, sama nie wiem, czy byłabym gotowa. W „Niewygodnych” poznacie też historię Aleksandra Jana Michała Tarnawskiego, ps. „Upłaz”, „Wierch”. Zmarł jako ostatni spośród cichociemnych w wieku 101 lat. Pan Aleksander wypowiada bardzo ważne zdanie: „(…) stronię od wszelkich ideologii. One pozbawiają ludzi rozsądnego myślenia”. Bardzo mocno brzmią słowa Mariana Michniewicza, który podczas inwazji niemiecko-sowieckiej we wrześniu 1939 roku był dowódcą plutonu w 2. Szwadronie 5. Pułku Ułanów Zasławskich: „(…) gdzieś tam wszyscy wierzyli, że Hitler się nie odważy, że się po kościach wszystko rozejdzie. Nie rozeszło się”. Wszyscy rozmówcy Magdaleny Rigamonti kilkadziesiąt lat po wojnie noszą pod powiekami niezatarte obrazy zniszczenia. A o kadrach pełnych gruzu i cierpienia opowiada Eugeniusz Haneman. Zmarły w 2014 roku fotograf, w czasie powstania warszawskiego dokumentował walki w Śródmieściu i na Powiślu. Po wojnie pan Eugeniusz był m.in. wykładowcą w łódzkiej filmówce. W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego można znaleźć ponad dwieście zdjęć jego autorstwa. Zobaczycie na nich to, co wymyka się słowom.
Mon, 31 Oct 2022 - 1h 31min - 273 - Roksana Jędrzejewska - Wróble "Stan splątania" - zwyciężczyni konkursu Literacka Podróż Hestii
Czas poznać bliżej zwyciężczynię konkursu Literacka Podróż Hestii. Jej książka "Stan splątania" opowiada m.in. o tym, że potrzebujemy czasu, żeby dowiedzieć się, kim jesteśmy, a nie kim powinniśmy być. Bohaterowie powieści Roksany - jak napisała Katarzyna Kasia w laudacji na cześć laureatki - „przypominają, że nikt nie jest za stary na godność, ani za młody na bycie szanowanym". Pokazują też, że "radość wymaga odpuszczenia zarówno sobie, jak i światu". Polecam Wam tę rozmowę, będzie jak ciepły szal na nadchodzącą jesień.
Sat, 01 Oct 2022 - 1h 51min - 272 - Iza Klementowska "Minuty. Reportaże o starości".
Ile lat macie w głowie, kiedy rzucam hasło: "starość"? Zastanówcie się przez chwilę nad wyobrażeniem własnej "jesieni życia". Czy to czas, kiedy "pewnych rzeczy już nie wypada", czy przeciwnie - uwalniający moment, kiedy można dać sobie spokój z konwenansami i pozwolić na wszystko? Oczywiście, o ile ciało podąża za umysłem. Po lekturze reportaży Izy Klementowskiej upewniam się w przekonaniu, że starość dla każdego oznacza coś innego. Dużo zależy od łaskawości losu. Umęczeni chorobą otwarcie przyznają, że chcą już odejść. Zawstydza ich własna fizjologia i zależność od innych. Obok nich żyją dziewięćdziesięciolatkowie, którzy jak twierdzą, nie zdążyli się jeszcze nażyć. Mają w sobie apetyt na nowe znajomości i miłość. Jedna z bohaterek „Minut” mówi: „Starość to nie jest prosta sprawa, szczególnie gdy oprócz własnej trzeba znosić cudzą". Bardzo rzadko rozmawiamy na ten temat. Czas to zmienić. Zapraszam na premierowe spotkanie z Izą Klementowską. Iza Klementowska – reporterka i dziennikarka, publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Kontynentach”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork). Jej teksty ukazały się również w antologiach „Swoją drogą”, „Pytania, których się nie zadaje”, „Odwaga jest kobietą”. Autorka książek „Samotność Portugalczyka” (nominacja do Nagrody im. Teresy Torańskiej), „Szkielet białego słonia” (nominacja do Nagrody Travelery, nominacja do Nagrody Radia Wrocław Emocje), „Skóra. Witamy uchodźców” (Nominacja do Nagrody im. Beaty Pawlak), „Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów”.
Fri, 30 Sep 2022 - 1h 56min - 271 - Małgorzata Niezabitowska "Światłość i mrok"
Rzeczniczka prasowa pierwszego niekomunistycznego rządu, dziennikarka i pisarka w roli debiutantki. Jej powieść "Światłość i mrok" przenosi czytelnika na przedwojenne Kresy. Śledzimy losy zakazanej miłości na tle Wielkiej Historii. Już we wtorek porozmawiamy o wielokulturowości, buncie przeciwko tradycji i wciąż aktywnym wirusie nacjonalizmu. Przyjrzymy się podwójnym standardom wobec kobiet i mężczyzn. Porozmawiamy też o urodzie zapomnianych słów. Do zobaczenia!
Sun, 18 Sep 2022 - 2h 15min - 270 - Dyba Lach i Adam Lach - Miedzianka Po Drodze
Od kilku dni zabierają nas do miejsc, w których zatrzyma się festiwal Miedzianka Po Drodze. Łapią stop-klatki, łowią dźwięki, opowiadają historie. Mówię o teraźniejszości i tropią ślady przeszłości. Filip Springer wiedział, kogo wysłać w trasę. Tych dwoje skutecznie podsyca apetyt na dołączenie do wędrownego festiwalu literackiego. Czekają Miedzianka, Gliwice, Racibórz, Nysa, Opole, Złoty Stok, Pleszew i Sierosław. Po praktyczne i niepraktyczne informacje związane z festiwalem zapraszamy w sobotę.
Sat, 17 Sep 2022 - 1h 17min - 269 - Literacki Sopot - Joanna Cichocka - Gula
Warsztaty, spotkania autorskie, debaty, projekcje filmowe, dyżur tłumaczy i tłumaczek, gra miejska - to tylko fragment nadmorskiej wyliczanki. 18 sierpnia wystartuje festiwal Literacki Sopot. Jego przedsmak będziecie mogli poczuć już w najbliższą sobotę. Odwiedzi nas Joanna Cichocka-Gula - dyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora. Wspólnie zaostrzymy apetyt na spotkania z tymi, którzy doceniają moc słowa.
Fri, 16 Sep 2022 - 57min - 268 - Piotr Ibrahim Kalwas - "Marhaba. Witaj w kuchni z czterech stron świata"
Jak widać na zdjęciu, zakupy już zrobione. Czas zabrać się za gotowanie! Pisarz nominowany do Nagrody Literackiej Nike zaprasza do kuchni. Przedstawiam Wam fana ulicznych jadłodajni, który uwielbia spotkania przy stole. Z ciekawością zagląda do cudzych talerzy i odważnie łączy smaki. Otwórzcie "Marhabę" i poczęstujcie się przepisami, historiami i ludźmi, dzięki którym życie smakuje. Do zobaczenia!
Thu, 15 Sep 2022 - 1h 27min - 267 - Jarosław Mikołajewski "Godzina śródziemnomorska"
Poeta, dziennikarz, reporter. Poszukiwacz sensu. Napisał książką dla dzieci, która każe się zatrzymać dorosłym. Nie ma mowy o szybkim przekartkowaniu na dobranoc. Czytasz i czujesz, że jesteś częścią większej całości. Obok Antygony, Ariadny, Homera, Pasoliniego. Dzięki „Godzinie śródziemnomorskiej” porozmawiamy o tym, co zauważamy, a czego widzieć nie chcemy. O bezradności słów i sile współdziałania. O empatii, której sprzyjają ćwiczenia z wyobraźni. Można zacząć od jednego zdania: Ja jestem tobą, a ty mną.
Wed, 14 Sep 2022 - 2h 10min - 266 - Aleksandra Pakieła "Oto ciało moje".
Natalia – bohaterka książki Oli Pakieły – ma na nadgarstku tatuaż. Wystarczy rzut oka i widzisz domek, prostą bryłę, trochę jak z dziecięcego rysunku. Nabiera symbolicznego znaczenia, kiedy poznajesz jej historię. Spotykasz dziewczynę, która jak wielu z nas uczy się zadomawiania we własnym ciele. Ciele, które przez lata było zawstydzane, porównywane, służyło do okiełznania, a nie kochania. Z Olą porozmawiamy m.in. o głodzie akceptacji, opresji religii i o odwadze, kiedy potrafisz powiedzieć, że czegoś nie zrobisz, bo nie chcesz. Bez chowania się za parawanem wymówek.
Tue, 13 Sep 2022 - 1h 40min - 265 - Iza Jąderek "Zmieniam się"
Żeby dobrze czuć się w swoim ciele, trzeba je poznać i zrozumieć. Iza Jąderek - psycholożka i seksuolożka - stworzyła książkę, którą sama chciałaby przeczytać w czasie dojrzewania. Lęk i zagubienie, które towarzyszą odkrywaniu siebie, zastępuje wiedzą. Opowiada m.in. o masturbacji, inicjacji, tożsamości płciowej. Pojawia się temat antykoncepcji i aborcji. Równolegle z wątkami dotyczącymi ciała współistnieją zagadnienie dotyczące tego, co dzieje się w głowie. Po lekturze z empatią myślałam o rodzicach, bo szczerze przyznaję, że nie wiedziałabym, ile i w jakim wieku można opowiedzieć dziecku. Zapraszam do zadawania pytań.
Mon, 12 Sep 2022 - 1h 18min - 264 - Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
W "Króliku po islandzku" znajdziecie trzydzieści łajdackich opowieści z żarciem w tle. Jak zaznaczają obaj panowie - tylko dla dorosłych! Przed nami podróż przez smaki życia. Będzie słodko-gorzko i pikantnie. Poznajcie mężczyzn, którzy kochają literaturę i jedzenie. Zgodnie twierdzą, że są „hrabalnięci”. Porozmawiamy m.in. o poczuciu humoru. Bez tego składnika nie wyobrażam sobie codzienności. Działa jak koło ratunkowe i afrodyzjak w jednym.
Sun, 11 Sep 2022 - 2h 03min - 263 - Marta Guzowska, Leszek Talko "Lucja Słotka. Mężczyzna, który zjadł orzeszki"
Wystawne przyjęcie w „Dumie Warmii”. Gospodarzem imprezy jest producent telewizyjny, jeden z tych, któremu świetnie idzie rozmowa z samym sobą. Innych lubi obsadzać w roli zasłuchanej i potakującej publiczności. Po rozległej posiadłości kręcą się aktorki, krytyk filmowy, sponsor, scenarzysta i kobieta decydująca o przyszłości telewizji. Królują zawiść i hipokryzja schowane za sztucznymi uśmiechami. Kluczową postacią w tej historii jest Lucja - Home Disaster Manager. Tom Cruise w spódnicy, do działania pobudza ją hasło: mission impassible. Umiejętnie pociąga za niewidzialne sznurki, które łączą uczestników imprezy. Przed nami brawurowy serial literacki z zagadką kryminalną do rozwiązania. Marta Guzowska – jako archeolożka pracowała w Grecji, Izraelu, a także w Troi, na najsłynniejszym stanowisku archeologicznym świata. Jako pisarka zadebiutowała w 2012 roku powieścią „Ofiara Polikseny”, która zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej roku. Rok 2018 przyniósł jej nagrodę Złotego Pocisku za powieść „Reguła nr 1”. Rok później odebrała Nagrodę Złotego Kapelusza dla najlepszego bohatera literackiego z powieści „Ślepy archeolog”. Napisała dziewięć powieści dla dorosłych, serię detektywistyczną dla dzieci „Detektywi z Tajemniczej 5”. Jest też autorką serialu audio „Godzina Duchów” dla Storytel i wielu opowiadań. Od 12 lat mieszka w Wiedniu, z mężem, dwójką dzieci i psem. Leszek Talko - felietonista, publicysta, pisarz. Uznanie czytelników przyniosły mu pisane z ��oną Moniką Piątkowską cykle felietonów „Po robocie przy sobocie” i „Małżeński przeglądów prasowy Talków” ukazujące się w „Gazecie Wyborczej” i zebrane w książkach „Talki w wielkim mieście” oraz „Talki z resztą”. Obecnie publikuje w magazynach „Twój Styl”, „Duży Format”. Ojciec dwójki dzieci, który swoje rodzicielskie doświadczenia opisał w książkach „Dziecko dla początkujących”, „Dziecko dla średnio zaawansowanych”, „Dziecko dla profesjonalistów”, „Dziecko dla odważnych” oraz serii „Pitu i Kudłata”.
Sat, 10 Sep 2022 - 1h 16min - 262 - Tomasz Stawiszyński "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".
Zapraszam na niecodzienną herbatkę. Z imbrykiem w szponach nadlatuje sowa. Kusi maślanymi ciasteczkami, ale przede wszystkim pobudza apetyt na wiedzę. W pobliżu kręci się jej kumpel Berti pies, który zna samego Ferdynanda Wspaniałego! Nie wiem jak na Was, ale na mnie takie powiązania towarzyskie robią wrażenie. Razem z Tomkiem Stawiszyńskim porozmawiamy o tym, jak budował świat, w który wprowadził Tosię i jej młodszego brata Franka. Przed nami wielka przygoda, która zaczyna się od słów: wiem, że nic nie wiem.
Fri, 09 Sep 2022 - 1h 51min - 261 - Marta Iwanowska-Polkowska "Nażyć się"
Jak pisała Szymborska: „Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami”. Nie wiem, jak Wy, ale ja coraz częściej łapię zadyszkę i potrzebuję momentu zatrzymania. Uczę się tego, o czym pisze Marta Iwanowska-Polkowska, że szanowanie swojego zmęczenia, to podstawa polegania na sobie. Wychodzenie ze strefy komfortu jest ok, ale równie istotne są powroty do niej, kiedy potrzebujemy się zregenerować. #nażyć się ma w sobie lekkość, choć nie ucieka od ciężaru trudnych doświadczeń. Tę książkę napędza głód dobrego życia. Każdy z nas zdefiniuje je inaczej. Wspólna będzie potrzeba poczucia sensu. Przed nami opowieść o różnicy między doświadczaniem a załatwianiem. Porozmawiamy m.in. o ukrytych kosztach empatii i perfekcjonizmie, który prowadzi do "samozaorania". Posłuchamy tego, co nam mówi zazdrość i odkryjemy, jak wielką siłę mają historie, w których można odnaleźć fragmenty siebie.
Fri, 08 Jul 2022 - 2h 17min - 260 - Robert Konieczny, Tomasz Malkowski "Archiprzewodnik po Polsce"
W „Archiprzewodniku po Polsce” znajdziecie ponad sto intrygujących budynków z ostatnich dekad. W zestawieniu znalazły się m.in.: szkoły, teatry, osiedla mieszkaniowe, a nawet kaplica cmentarna. Sąsiadują ze sobą odważne formy i kontemplacyjne wnętrza. Znaczenie ma detal, forma, zanurzenie w przestrzeni. Za omawianymi realizacjami stoją uznane pracownie architektoniczne, ale też debiutanci, którym dano szansę. Po tej lekturze nie mam wątpliwości, że architektura to sztuka współdziałania. Idealna sytuacja pojawia się wtedy, kiedy świadomy inwestor spotyka projektanta, któremu nie brakuje odwagi. Przed nami rozmowa o poszukiwaniu piękna. Zatrzymamy się m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Mławie, Warszawie, Rybniku i Brennej. Do zobaczenia!
Thu, 07 Jul 2022 - 1h 37min - 259 - Maria Banaszak, Agata Jankowska "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci".
Żyjemy w kraju, który jest tytułowym „Hajlandem”. Czas to przyjąć do wiadomości. Zakup narkotyków jest tak prosty, jak kupno ubrania czy jedzenia na wynos. A towar, który zainteresowany odbiera, np. w paczkomacie, bywa mieszkanką substancji trudnych do zidentyfikowania. W szpitalnych oddziałach ratunkowych czasem nie wiadomo, od czego zacząć odtruwanie. Straszenie skutkami narkomanii nie działa. Pomóc może jedynie rzetelna edukacja. I dialog zamiast wykładów. Zapraszam po wiedzę.
Wed, 06 Jul 2022 - 1h 50min
Podcasts similar to Rozmawiam, bo lubię. Weronika Wawrzkowicz
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Other Society & Culture Podcasts
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Sceny zbrodni RMF FM
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Misja specjalna RMF FM
- Dorwać bestię RMF FM
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia dla dorosłych RMF FM
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- Bajki dla dorosłych RMF FM
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Historie na Faktach True Crime Krzysztof Michalski
- Strefa 52 Strefa 52
- Dział Zagraniczny Maciej Okraszewski
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Kryminalne Historie Kryminalne Historie
- Olga Herring: True Crime Olga Herring
- Zbrodnie Bez Cenzury Renata z Worka Kości
- TED Talks Daily TED