Podcasts by Category
- 34 - Mezi Instagramem a Joycem. Sally Rooney vytváří v Intermezzu polyamorickou vztahovou utopii
Irská Sally Rooney si globální čtenářstvo omotala kolem prstu psaním o rozhovorech s přáteli nebo obyčejných lidech. Ingredience jejího stylu a témat jsou namíchané tak trochu na míru mileniálům, kteří kromě Sally Rooney někdy četli i Jane Austen nebo Jamese Joyce. Intermezzo se z předchozích románů nevymyká ani v tom, jak se soustředí na emoce a dynamiku vztahů až psychologicky protichůdných typů postav. Intermezzo vyšlo asi před měsícem a odehrává se právě během podzimu, takže kdo si pospíší, jeho čtenářský zážitek popisů podzimní irské přírody splyne s podobně líbivými fotkami podzimních výjevů ze sociálních sítí.
Díl se ale věnuje nejen světovému hitu, ale také reflektuje jednu domácí literární polemiku o tom, jestli je surrealismus queer, a nezapomněli jsme ani na Nobelovu cenu pro Han Kang.
► Máte rádi podcast TL;DR? Podpořte vznik dalších dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779► Podpořte vydání nového románu Standy Bilera.
https://donio.cz/nejkrasnejsi-mesto-na-zemi► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýMon, 28 Oct 2024 - 33 - Prozaický debut Emmy Kausc: Prvotina tisíciletí nebo intelektuální flexení?
Básnířka vystupující pod pseudonymem Emma Kausc vydává v nakladatelství Host svůj literární debut Narušení děje. Jak ukazuje už samotný název, kniha je to intelektuálně velmi ambiciózní a rozhodně se nedává čtenářstvu zadarmo. Emma Kausc v ní nasedá na autofikční hype, ale v tomto ohledu zároveň hodně klame tělem. Jak ostatně může napsat autofikční knihu básnířka vystupující pod pseudonymem? Přestože paralely mezi autorkou a vypravěčkou jistě existují, k textu je potřeba přistupovat obezřetně a s nedůvěrou.
Vypravěčka Emma popisuje své vyrůstání v Londýně s lehce asociální matkou, ale i své zážitky z univerzitního prostředí a uměleckých kruhů. Jádrem příběhu je pak jeji queer lovestory s fotografkou Alyonou Shevchenko. Intimní vztah ovšem brzy vystřídá chybění, když Alyona jednoho dne neznámo kam zmizí. Emma Kausc předkládá ambiciózní, intelektuální a stylisticky propracovanou meditaci nad stavem současného světa. Jak se ale kniha líbila moderátorům literárního podcastu TL;DR?
Kromě rozboru tohoto románu se Jan Bělíček a Eva Klíčová dostali k novinkám na knižním trhu, drbům a aktualitám a speciální prostor dostala i reflexe eseje Současný feminismus od spisovatelky Biancy Bellové ve veřejnoprávním podcastu Chyba systému. Všichni už víme, že Bianca Bellová není feministka, ale tento text jde ještě trochu dál a byla by škoda na to neupozornit.
► Máte rádi podcast TL;DR? Podpořte vznik dalších dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
► Podpořte vydání nového románu Standy Bilera.
https://donio.cz/nejkrasnejsi-mesto-na-zemi
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýMon, 30 Sep 2024 - 32 - Jů, hele: autofikce dál zůstává nad literární krajinou. David Zábranský smiřuje konzervativce s levicí
Léto se chýlí k závěru, což znamená i návrat literárního podcastu TL;DR v původní čtrnáctidenní frekvenci. K aktuálnímu dění české scény jsme sice nic říct nedokázali, ale naštěstí existuje Slovensko. Nechybí literární tipy, ovšem hlavní a opět nemalý prostor je věnován románové novince provařeného provokatéra Davida Zábranského a jeho románu Jů a Hele. Jestliže francouzskou autofikční stopu v české literatuře následuje Marek Torčík v románu Rozložíš paměť, Zábranského metoda je celkem jiného původu. Identifikovali jsme ji jako knausgårdovsky-bernhardovskou. Zábranský na sebe možná neřekl úplně všechno, ale i tak toho bylo dost – rozhodně víc než kdo jiný v současné české literatuře. V kombinaci se společenskými a literárními reflexemi před námi vyvstává jeden částečně pandemický rok, vnímaný skrze specifickou frustraci stárnoucího umělce a obyvatele civilizační periferie v jednom. David Zábranský vždy psal tak, aby zaujal, iritoval, snad i šokoval. Dost možná svými intelektuálními gesty budil nakonec hlavně čtenářskou nedůvěru a otrávenost. Na to jsme ale po přečtení Jů a Hele vlastně skoro zapomněli. Zábranského nejnovější román je rozhodně bodem obratu v metodě, tématech i kvalitě.
► Máte rádi podcast TL;DR? Podpořte vznik dalších dílů v naší aktuální crowdfundingové kampani:
https://www.darujme.cz/projekt/1209879► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 01 Sep 2024 - 31 - Od Brooklynu po Nevadu s Imogen Binnie: queer emancipační road trip
Nijak zvlášť rozsáhlý román Imogen Binnie představuje v mnohém literární revoluci. Vychází z internetové kultury nultých let, v níž poprvé v dějinách našli queer lidé bezpečný sdílený prostor. V románu Nevada prožíváme krátkou životní etapu s trans hrdinkou, které se všechno nějak nepovede a trajektorie jejího příběhu je hodně pochybná a nic, co se stane, nemá vlastně rozuzlení. Je to antipříběh o nejisté pozici a absenci životních schémat queer lidí ve světě určovaném hetero lidmi. Hrdinčin road trip z Brooklynu, kudy se prohání na kole, se posléze v kradeném autě přesouvá na jihozápad USA, kde… Což není tak důležité, protože celý text je hlavně disputace se čtenářem, smršť líčení situací a pocitů specifických pro životní zkušenost trans žen. Ani v tomto díle literárního podcastu TL;DR nechybí literárně politické okénko a tipy na nové knihy.
► Máte rádi podcast TL;DR? Podpořte vznik dalších dílů v naší aktuální crowdfundingové kampani:
https://www.darujme.cz/projekt/1209879► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 21 Jul 2024 - 30 - Jak se nám líbila Modrosleposť, jedna z nejvýraznějších slovenských próz minulého roku?
Československo nás zřejmě předurčuje k tomu, že jsme jako Češi a Slováci dějinami tak trochu vábeni k různým srovnáváním, jako by se vývoj jedné země varioval tou druhou. Trochu jsme se tomu neubránili ani v TL;DR, kdy jsme konstatovali, že typ výsostně artové prózy, kterou Katarína Kucbelová svým dílem představuje, se u nás už vlastně nepíše.
Sama Modrosleposť, novinka oceňované básnířky a prozaičky, pak také nese ne úplně zanedbatelnou československou stopu. Což ovšem neznamená, že v jiných rovinách textu by se český čtenář měl ztratit. Naopak, Kucbelová v Modrosleposti rozvíjí množství globálních či univerzálních témat, která známe z české a světové prózy – kdy směřuje pozornost na podivíny, ženy nebo zvířata a jejich jedinečné schopnosti.
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 12:25
🗯️ Knižní tipy: 12:32 - 24:55
📕 Katarína Kucbelová - Modrosleposť: 25:38 - 1:03:05► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 16 Jun 2024 - 29 - Jak by mohl vypadat konec kapitalismu? Utopista Robinson v novém románu nabízí alternativu
Nejnovější TL;DR se kromě obvyklých rubrik a příležitostného vysmívání konzervatismu – a tentokrát i ceně Magnesia Litera – věnuje především americkému románu. Zkoušíme si představit, jak by mohla vypadat jeho nejbližší budoucnost. Kim Stanley Robinson v knize Ministerstvo pro budoucnost do jisté míry vychází ze známého citátu, že v současnosti je snazší si představit konec života na Zemi než konec kapitalismu. Nekonstruuje však hororovou vizi masového vymírání v éře klimatického rozvratu, ale naopak nastiňuje technologická a sociálně revoluční řešení, která by nás mohla vyvést ze současné destruktivní fáze civilizace.
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 7:08
🗯️ Knižní tipy: 19:30 - 28:30
📕 Stanley Kim Robinson - Ministerstvo pro budoucnost: 29:05 - 1:15:24► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýThu, 30 May 2024 - 28 - Tereza Matějčková - propagandistická akvizice Echa24, nebo filozofka pro složitou současnost?
V TL;DR nám ceny Magnesie Litera samozřejmě neunikly a protože z beletristických kategorií jsme téměř všechno již probrali, nezbylo než se podívat na publicistiku. Kniha Terezy Matějčkové, která v dané kategorii bodovala, je složena z textů vydaných v Echo24. Najdeme tu eseje, literární recenze i rozhovory. Rámec témat a výběr osobností i perspektiva, s níž je zde současnost nahlížena, trochu otřásla naší dosud spíše mlhavou představou, jak vypadá současná pravicová aplikovaná filozofie či řekněme myšlení v podání veřejností a zde nutně i většinou poroty obdivované filozofky. Nakonec dokonce docházíme ke dvojnické analogii podle knihy Doppleganger Naomi Klein, jíž jsme se věnovali v jednom z předchozích dílů, a totiž, že Tereza Matějčková se stala dvojníkem svého minulého filozofického já. Dvojníkem v druhém světě za zrcadlem, kde jsou jen dvě pohlaví, klima aktivismus stojí proti kultuře, všichni jsme zhloupli a v rodinách absentující otcové jsou jako Ježíš, kterého je prostě třeba pořád hledat. Naopak Putina není třeba démonizovat. Jako by tu ústy Terezy Matějčkové promlouvala celá česká pravicová scéna včetně otce zakladatele Václava Klause.
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 7:08
🗯️ Knižní tipy: 7:12 - 11:22
📕 Tereza Matějčková - Bůh je mrtev, nic není dovoleno: 11:52 - 1:33:50► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýFri, 03 May 2024 - 27 - Zapomeňte na všechno, co víte o prehistorii. Přichází úsvit všeho
V nejnovějším TL;DR jsme po nějaké době opět sáhli po non-fiction. Ostatně bylo těžké odolat, protože česky nedávno vyšla rozsáhlá publikace o počátcích lidských dějin Davidů Wengrowa a Graebera Úsvit všeho. Autoři se na časové ose nejprve vrací ne až tak daleko do minulosti – do osvícenství. Právě osmnácté století přineslo počátky zásadní reflexe o evropské civilizaci a jejím hierarchizovaném uspořádání. Graeber s Wengrowem nacházejí možná nečekaný intelektuální impuls této myšlenkové revoluce, která v důsledku přinesla koncept modernity, a tím byli původní američtí filozofové z ameroindiánských kmenů.
Kniha nastiňuje počátky lidských dějin, které ovšem zahrnují většinu doby trvání lidské existence, jako značně variabilní a pestré, bez jednoznačné civilizační vývojové posloupnosti, zato s jen velmi málo zákonitostmi, které by šlo z jednotlivých nálezů vyvozovat. Přelomové je i to, že do svého panoramatického obrazu „zapomenutých“ dějin zahrnují množství lokalit mimo nejznámější archeologická naleziště.
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 17:20
🗯️ Knižní tipy: 17:27 - 26:21
📕 David Graeber, David Wengrow - Úsvit všeho: 26:52 - 1:22:30► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýMon, 15 Apr 2024 - 26 - Mizející dělnické Holešovice a empatie k boomerům v nové knize Ivy Hadj Moussy
Nedalo nám to a v nejnovějším vydání TL;DR se vracíme k románu Ivy Hadj Moussy Těžké duše, pro který jste hlasovali, ale málo a který řeší snad nejfrekventovanější téma současné domácí literatury, jímž je generační spor zoomerů a boomerů. Iva Hadj Moussa v této tematické disciplíně patří mezi zdaleka nejvnímavější pozorovatele. V románu se zrcadlí a rezonuje množství textů, motivů, prostředí, nápadů, genderových a generačních postřehů, které sytí reflexi současné společnosti, zároveň ale zůstává sama sebou a nutno říci velmi vyhraněnou autorkou. Tato vyhraněnost neznamená nějaký nestravitelný svéráz, ale naopak – jde o extrémně čtivou a vtipnou věc, na jejíž zfilmování napjatě čekáme!
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 21:30
🗯️ Knižní tipy: 21:36 - 30:45
📕 Iva Hadj Moussy - Těžké duše: 31:14 - 1:18:06► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýMon, 25 Mar 2024 - 25 - Vyhoření Petra Šestáka se zmítá v betonovém korytě stereotypů
Knihu Vyhoření Petra Šestáka jsme přečetli možná jako poslední recenzenti v zemi. A překvapilo nás, jak moc by se ta kniha dala vyrešeršovat z textů na Alarmu, kde jsme psali o zhoubě automobilismu, aktivismu proti SUV, gig ekonomice i městech, která jsou vstřícná k cyklistům. Autor své dopravní drama také rámuje neudržitelností globálního kapitalismu. Přesto, jak lze prozradit už zde, nás kniha nijak neuhranula. Jak se to mohlo stát? Poslechněte si v novém díle TL;DR.
Kromě disputace nad Šestákovým románem se také pobavíme o nominacích na ceny Magnesie Litera a stručně okomentujeme diskusi, kterou rozproudil náš minulý básnický díl.
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 26:40
🗯️ Knižní tipy: 26:45 - 33:40
📕 Petr Šesták - Vyhoření: 33:50 - 1:17:05► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýTue, 12 Mar 2024 - 24 - Iryna Zahladko zaútočila poezií proti rigidním představám o správné češtině
V literárních tipech výroční ankety Alarmu se v drtivé převaze próz objevila i básnická sbírka Iryny Zahladko Tváření. To nás zaujalo i proto, že básnířčinou mateřštinou je ukrajinština, zatímco Tváření napsala česky. A to nás pak také přivedlo k do jisté míry i úkazu posledních let v české literatuře, za nějž lze považovat pronikání autorek a autorů, jejichž mateřským jazykem je jiný, většinou slovanský, jazyk, nikoliv ale čeština. Kromě Tváření došlo i na sbírku Poslední cestopisy Zofie Bałdygy, což je pro změnu původem polská autorka a překladatelka.
Na závěr panslavistického dílu TL;DR přichází i hlasování: na sociálních sítích i e-mailem můžete hlasovat pro jednu z následujících knih: Ty moje skvostné zvířátko Marieke Lucas Rijneveld, Vyhoření Petra Šestáka nebo Těžké duše Ivy Hadj Moussy.
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 11:00
🗯️ Knižní tipy: 11:10 - 25:40
📕 Iryna Zahladko - Tváření: 26:10 - 1:13:55► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 25 Feb 2024 - 23 - Doppelganger Naomi Klein má klíč k chaotické současnosti, jejím králičím norám, bublinám a stínovým územím
Naomi Klein patří mezi jednu z nejprozíravějších intelektuálek (myšleno včetně intelektuálů) současnosti. Její poslední kniha Doppleganger (dvojník či dvojnice) bodovala i v příslušné bilanční anketě Alarmu. Nedokázali jsme čekat na český překlad a do čtení mimořádně komplexní knihy se pustili hned.
V češtině dosud vyšly autorčiny knihy Bez loga, Šoková doktrína, Ne nestačí, Tím se všechno mění – Doppleganger na ně v mnohých tématech navazuje, zároveň přináší zevrubnou analýzu globálního nástupu ultrapravice. Dokáže propojit ezo matky a covidové konspirace s masivním útokem Izraele na Palestinu, rozkrývá analogie mezi PR globálních firem a konspiracemi, které ovládají rozhodování voličů. Podle Naomi Klein žijeme v rozpojeném světě analogií vznikajících v digitální éře, kde se zrcadlí influenceři s politiky, kde země kapitalistického úspěchu těží ze svých stínových území a kde vyvstávají duchové starého fašismu i nacismu.
TL;DR nezapomíná ani na obvyklé rubriky včetně aktuality a kulturních tipů.
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 11:50
🗯️ Knižní tipy: 12:00 - 19:45
📕 Naomi Klein - Doppelganger: 20:10 - 1:12:10► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýFri, 16 Feb 2024 - 22 - Kniha krve Kim de l'Horizon přináší nebinární experimentální autofikci
Román Kim de l'Horizon narušuje mnoho zautomatizovaných samozřejmostí, jež si spojujeme s literaturou. Nebinární autorstvo dekonstruuje jazyk inkluzivní gramatikou, neologismy, mnohojazyčností i umělou inteligencí. Ve vyprávění, které je především hledáním sebe a rozrušováním generických identit etnických, sociálních i genderových, se kříží estetika campu, baroka, rustikality, neumělé zápisky o perzekuci čarodějnic se tu prolínají s rekonstruováním vzpomínek na dětství i současnými často sexuálně explicitními pasážemi. Více o možná jedné z nejneuchopitelnějších knih, které jsme tu zatím četli, v novém díle podcastu TL;DR.
► Playlist:
✏️ Literární novinky: 0:00 - 13:00
📕 Kim de l'Horizon - Kniha krve: 13:30 - 1:03:50► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 28 Jan 2024 - 21 - Patrik Hartl chtěl napsat knihu z pohledu žen, napsal ale knihu o mužích s prsama
Před nějakým rokem napsal Michal Viewegh text, v němž se stal ženou, respektive hrdinkou a vypravěčkou. Nedopadlo to úplně dobře, postava měla například tik se pořád osahávat nebo se svlékat a prohlížet v zrcadle. Patrik Hartl je v tomto genderovém experimentu o něco šikovnější než jeho prodejně úspěšný předchůdce. Přesto se o prožívání žen mnoho nedozvídáme, snad jen to, že mají a případně jaká – prsa. Více včetně obvyklých tipů a glos najdete v audiu.
► Playlist:
✏️ Literární tipy: 4:14 - 14:20
📕 Patrik Hartl - Gazely: 14:51 - 1:04:50► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýMon, 15 Jan 2024 - 20 - Smrt autora rukou AI a politika v románech Jiřího Weila a Aleny Machoninové
Letošní první díl literárního podcastu TL;DR se ještě ohlíží za rokem loňským, ale dojde také na literární výhledy, respektive na glosování české kulturní politiky nebo úpadku knižního trhu. Bavíme se také o tom, jak poznamená umělá inteligence podobu literatury v budoucnosti a jako obvykle doporučíme několik knižních novinek.
Hlavním tématem je pak román Jiřího Weila Moskva-hranice, který je sice z roku 1937, vracíme se k němu ale proto, že jednou z jeho hlavních postav je Ri čili Helena Frischerová, k jejímuž osudu se vrací i Alena Machoninová v románu Hella, který vyšel nedávno.
► Playlist:
🗣️ Ohlédnutí se za uplynulým rokem v literatuře a výhledy do dalších roků: 0:00 - 31:15
✏️ Literární tipy: 31:22 - 42:45
📕 Alena Machoninová - Hela: 43:13 - 1:21:39► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýThu, 04 Jan 2024 - 19 - Surreálné metafory traumatu Nicol Hochholczerové a literární bilance letošního roku
V úvodu podcastu najdete pravidelné tipy a zároveň jsme bilančně připomněli loňské knihy, které se nám zdály nejlepší. Máte tedy ještě pár dní na to, abyste rozhýbali strádající knižní trh, jenž se k vánočním svátkům upíná již dlouhé měsíce.
Hlavním tématem aktuálního dílu je ale překlad slovenské prózy Tento pokoj se nedá sníst spisovatelky Nicol Hochholczerové. Kniha rozpoutala na Slovensku debatu o sexuálních vztazích mezi studentkami či žákyněmi a učiteli, případně o dekády staršími muži – přičemž z určitého pohledu jde nepochybně o sexuální násilí. Výrazně literárně stylizovaná a autofikční novela právě takový vztah popisuje. Nicol Hochholczerová prostřednictvím literárního jazyka evokuje pocity fyzického diskomfortu, nočních můr i obyčejných všedních situací. Emoce zalknutí, zahlcení a bezmoci z textu dělají jednoznačně další položku z hromádky knih tematizujících trauma, sexualitu nebo dospívání.► Playlist:
🗣️ Nejlepší knihy roku 2023: 0:00 - 13:32
✏️ Literární tipy: 13:40 - 27:08
📕 Nicol Hochholczerová - Tento pokoj se nedá sníst: 27:43 - 1:02:40► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 17 Dec 2023 - 18 - Syrový Marek Torčík o mládí v Přerově a další kolečko kauzy Mornštajnová
České kulturní prostředí v poslední době zaplavila vlna zájmu o literární autofikce či autobiografické romány. Žánr, jehož literárním pravzorem je už Dánka Tove Ditlevsen a na který mají patent hlavně Francouzi díky Didieru Eribonovi nebo Annie Ernaux, funguje především jako ideální postup pro zprostředkování zkušenosti, která se liší od té, co veřejný prostor ovládá. O povaze dějin, lidské zkušenosti a o tom, co se děje ve společnosti, totiž nejčastěji hovoří bílí bohatí heterosexuálové. Někomu to třeba přijde „normální a přirozené“, ve skutečnosti je to dost omezující perspektiva. Všechny možné marginalizované skupiny totiž budou mít zkušenost a vnímání společenských problémů nutně odlišné. Na tuto linii vyprávění – nejblíže asi k Oceanu Vuongovi a Édouardu Louisovi, navazuje Marek Torčík v románu Rozložíš paměť.
Torčík do svého fragmentarizovaného vyprávění vstřebává atmosféru Přerova, bezútěšné průmyslové periferie a všechno to, čím své obyvatele mentálně svazuje. Autobiografický hrdina se traumatických flashbaccích také vyrovnává s šikanou kvůli tomu, že je gay a z velmi chudých poměrů.V úvodu epizody reagujeme také na další kolo kauzy Mornštajnová, tentokrát rozdmýchávané „podnikatelskou kritikou“, kdy se nakladatel Miroslav Balaštík a redaktor románu Les v domě pokusil delegitimizovat značnou část kritiky tím, že má od literatury nemístné hodnotové nároky a pomíjí kvality estetické. Jak to dopadlo, si můžete poslechnout právě teď.
► Playlist:
🗣️ Literární drby: 0:00 - 20:42
✏️ Literární tipy: 20:50 - 29:04
📕 Marek Torčík - Rozložíš paměť: 29:39 - 1:05:57► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 03 Dec 2023 - 17 - Je možné nebýt matkou a zůstat ženou? Meditativní labyrint mateřství Sheily Heti
Literární podcast TL;DR se hlásí s novým formátem. Od tohoto dílu se budete s Janem Bělíčkem a Evou Klíčovou potkávat jednou za dva týdny. Kromě pravidelných tipů, drbů a aktualit budeme rozebírat vždy jen jednu knihu. S tímto podcastem se tak budete potkávat častěji a zároveň se o něco zkrátí délka jednotlivých dílů. V aktualizovaném formátu TL;DR je tentokrát ústředním tématem kniha Mateřství kanadské spisovatelky Sheily Heti. Její kniha se řadí mezi nejvýraznější tituly současné autofikční prózy a získala až kultovní status. Nyní vychází také česky v překladu Anny Kudrnové v malém nakladatelství TakeTakeTake.
Sheila Heti tuto autofikční prózu psala několik let na prahu svých čtyřicátin. Byl to pro ní způsob, jak se vyrovnat s rozhodnutím, jestli má nebo nemá mít dítě. Obecně je kniha také velmi intimní, filozofická a esejistická meditace nad fenoménem mateřství, a to především ze strany někoho, kdo děti spíše mít nechce. Může bezdětná autorka vůbec mluvit o mateřství? Co všechno sebou nese rozhodnutí mít dítě? Je možné odolat volání přírody, nebo naopak kreativně a autonomně rozvíjet dál svůj život v momentě, kdy se žena stává matkou? Na tyto otázky se snaží Sheila Heti v knize odpovídat a my jsme se v novém TL;DR zaměřili na to, jak se jí to podařilo.
► Playlist:
🗣️ Literární drby: 2:55 - 14:50
✏️ Literární tipy: 14:56 - 23:04
📕 Sheila Heti - Mateřství: 23:30 - 1:11:40► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 19 Nov 2023 - 16 - Bílá místa dějin a dva příběhy kolonizace: Gurnahův Ráj a Sevrukova Evropanka
Trochu náhoda tomu chtěla, že tentokrát se povídání o románech, na první pohled geograficky i časově vzdálených, neustále stáčelo k tomu, jak je vyprávění dějin vždy nejen subjektivní, ale i podmíněné svému aktuálnímu účelu.
A Abdulrazakem Gurnahem se vracíme do Tanzanie v předvečer německé kolonizace, abychom objevili ráj-neráj, místo s dlouhými a komplikovanými dějinami. Na první pohled jednoduché a dějově lineární vyprávění se vrství literárními odkazy a komplikuje náš pohled na evropskou kolonizaci Afriky. A to i v onom pokrokovém slova smyslu reflexe kolonizace jako zásahu do místních komunit, který je dodnes udržuje v ekonomickém područí globálního Severu či nověji Číny. Gurnahův román ale zůstává především literaturou, poetickým i dobrodružným vyprávěním o arabských kupcích, kteří putují do afrického vnitrozemí za slonovinou.
Naše druhá kniha, Evropanka Alexeje Sevruka nás vrací do historického kontextu, jenž je nám Východoevropanům daleko známější – a to je příběh ruského imperialismu, tentokrát viděný ukrajinskýma očima. A nutno říci, že i očima aktuální ruské agrese. A taky trochu českýma očima. Východní Evropa, jejíž industriální modernita je formována v éře područí Sovětskému svazu, se s tímto rozporem dodnes vyrovnává. Možná i proto jsme k románu kritičtější.
Ani v aktuálním TL;DR nechybí obvyklé povzdechy a pošklebky směrem ke kulturní politice našeho státu a celkově veřejné diskusi. Pak tu máme opět obligátních pár čtenářských tipů – a jedno dramaturgické překvapení, protože od příštího dílu bude všechno jinak. Dobře, všechno ne, zůstáváme my i knihy.
► Playlist:
🗣️ Literární drby: 5:44 - 15:43
✏️ Literární tipy: 15:48 - 28:22
📕 Abdulrazak Gurnah - Ráj: 28:26 - 1:02:25
📕 Alexej Sevruk - Evropanka: 1:03:15 - 1:48:12► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 05 Nov 2023 - 15 - Konec punku v Barceloně i Hradeckého severočeská zjizvená krajina
Tentokrát se TL;DR na pozvání literárního festivalu Inverze vypravilo do Ostravy. Zde poněkud příznačně došlo na dva texty, které nemají mnoho společného vyjma jedné věci – odehrávají se na periferii. A to nejen periferii urbánní, ale i lidské či společenské. Bára Bažantová zaujala už svou předchozí knihou-dokumentem Hoří chemička, něco si přej, v níž deníkovou formou reflektovala prostředí vyloučené lokality sídliště Janov v Litvínově. V novince Prokletý, kdo přichází se přesouváme z Litvínova do Barcelony mezi squattery a zároveň z literatury faktu do fikce. To druhé je ovšem otázka, protože autorka je opět mimořádně autentická, citlivá, syrová a upřímná, jako by to celé bylo hlavně hodně osobní. Text připomínající postundergroundovou poetiku sice pracuje s atmosférou squatů, jejich nihilismem a temnotou, autorka ale především odkrývá civilizační bolesti. Ze všeho jako by zároveň prosvítala již přicházející budoucnost, klimatický rozvrat, rozevírající se ekonomické nůžky, lidé z okrajů společnosti migrující Evropou za teplem či relativním chládkem, se soundsystémy za výdělky, prchající před svými traumaty, bloudící mezi drogami a svými sny.
Hradeckého básnická novinka Na cvičišti. Bojiště se dá asi zestručnit – ničím moc nepřekvapila. Šokujícího dojmu jsme byli ušetřeni a jako čtenáři dostali sarkasmy s nulovou dávkou optimismu, na které jsme zvyklí. I tentokrát došlo na nějaké drby – snad početně skromnější, neboť v létě literární provoz trochu utichá, ale o to bizarnější.► Playlist:
🗣️ Literární drby: 2:16 - 8:30
📕 Bára Bažantová - Prokletý, kdo přichází: 9:15 - 44:44
📕 Daniel Hradecký - Na cvičišti. Bojiště: 44:50 - 1:01:20► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýMon, 25 Sep 2023 - 14 - Barbieheimer, loučení s Milanem Kunderou a opravdový trash
Speciální festivalový díl TL;DR jste mohli slyšet živě na festivalu Beseda u Bigbítu v Tasově, kde byl jedním z účinkujících – pokud jste neměli to štěstí, záznam už je tady. V tomto vydání, kde dojde na fenomén Barbieheimer, tedy ony dva letní trháky, film Barbie Grety Gerwig a Oppenheimera Christophera Nolana, tak trochu vyplývá na povrch, že růžová podívaná byla možná mnohdy nakonec zajímavější pro muže. Konečně mají totiž historickou příležitost se bez společenské stigmatizace ponořit do kulturně nejfeminnější barvy vůbec a pro mnohé z nich je celý ten plastový feminismus nakonec daleko zajímavější než pro ženy, které si nějakou mírou mattelovské fascinace v životě asi už prošly. Naopak Oppenheimer zůstává vážným „šedým“ bijákem, který má spolu s Barbie sice značný meme potenciál, ale zatímco polomuzikál vám do paměti růžovou tečku vypálí, Nolanovi se ani antikomunistický hon průměrných politiků na geniálního fyzika nepovedl proměnit v alespoň trochu dramatický zážitek – navzdory tomu, že v hlavní roli je tu atomová bomba.
Podcast přes filmovou vsuvku zůstává bezpečně literárním. I v tomto ohledu jde ale o nezvyklý díl, protože místo literární novinky se vrací k románům v červenci zesnulého Milana Kundery. Jan Bělíček – vzhledem k místu konání festivalu (Slovácko) příhodně – komentuje Žert a jeho práci s folklorem, což stále ještě Kunderu spojuje se socialistickým realismem a jeho láskou k folkloru – která jistě není jen janáčkovská.
Eva Klíčová mluví hlavně o pozdějším Kunderovi – Kunderovi nikoliv lokálním, ale globálním a o tom, jak se varioval (jednou umírá jako Sabina a jednou jako Tomáš) v románu Nesnesitelná lehkost bytí. Tento román a la these, jímž se Milan Kundera s pomocí nietzscheovské představy o opakování dějin chytá úsloví „einmal ist keinmal“, a tímto intelektuálním gestem se zmizíkuje ze své československé minulosti, která se tu smrskává na zlý sen a erotickou avantýru zároveň.
A s uctivým odkazem na sportovní zpravodajství první české komerční televize i zde přichází „borec na konec“ – čili dojde na plnotučnou dávku solidního básnického trashe.
► Playlist:
📕 Barbieheimer: 3:35-18:40
📕 Loučení s Milanem Kunderou: 19:31-38:35
📕 Básnický trash: 19:45-41:28► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSat, 19 Aug 2023 - 13 - Maloměšťácká tragikomedie Radky Třeštíkové a skutečné hrůzy války na Ukrajině
Zatímco Aleně Mornštajnové se z nepochopitelných důvodu daří balancovat na hraně takzvané vysoké literatury, Radka Třeštíková dlouhodobě spadá do škatulky bulvár a mezi takzvaně upadlou literaturu. I díky hlasování čtenářů a čtenářek se Jan Bělíček a Eva Klíčová v novém dílu TL;DR osobně přesvědčili, jak to s těmito kategoriemi u obou autorek vlastně je. Nový díl jejich literárního podcastu se zaměřuje na novinku Radky Třeštíkové Kde jsi, když nejsi. Třeštíková šikovně využívá svůj veřejný obraz a v marketingové prezentaci knihy pracuje i se svým rozchodem s fotografem Tomášem Třeštíkem. Kniha je ale spíše maloměšťáckou tragikomedií o české střední třídě a hledat v ní bulvarizující pikantnosti ze života Třeštíků nedává příliš smysl.
Shodou okolností se v novém TL;DR rozebírá také kniha ukrajinského spisovatele Serhije Žadana, která nemůže být Třeštíkové vzdálenější. Kombinace těchto dvou titulů je vyloženě surreálná, ale i taková je naše současnost. Serhij Žadan je východoukrajinský z dlouhodobě zkoušené luhanské oblasti, který se stal kulturním symbolem vzdorující a emancipující se země. Jak s těmito motivy pracuje jeho román Internát, který v překladu Miroslava Tomka vychází nyní česky v nakladatelství Argo? Dozvíte se v novém dílu literárního podcast TL;DR!
► Playlist:
🗣️"Kauza" Toybox : 4:33-10:45
🆕 Knižní novinky: 10:50-20:35
📕 Radka Třeštíková - Kde jsi, když nejsi: 22:06-1:04:44
📕 Serhij Žadan - Internát: 1:05:30-1:34:32► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýFri, 14 Jul 2023 - 12 - Těla stárnoucí, rodící, zraňovaná, přehlížená i vysmívaná. Romány Kláry Vlasákové a Mieko Kawakami jsou jich plné
Nové vydání literárního podcastu TL;DR se letmo vrací k mediální reflexi kauzy kolem románu Les v domě Aleny Mornštajnové a k hlavní události tuzemského knižního mikrokosmu – Světu knihy. Obě agendy ale nakonec svým významem výrazně přesáhla návštěva Édouarda Louise, který v Praze osobně uvedl novou knihu Jak se stát jiným (Paseka). Jan Bělíček, který s francouzskou hvězdou vedl rozhovor, návštěvu obsáhle komentuje, na přetřes přijdou i některé další rozhovory, resp. česká recepce výrazně levicového autora v zemi, kde politická levice prakticky neexistuje. Témata Louisových knih, jako je zkušenost neprivilegovaných, třídní identity apod. se ale vlastně příhodně prolínají celým podcastem.
Knihy, kterým se TL;DR tentokrát věnuje zevrubněji, jsou Těla Kláry Vlasákové a Nebe Mieko Kawakami. Jestliže v minulých dílech TL;DR došlo na téma stárnoucího ženského těla v ne moc oceňovaných souvislostech, tentokrát je vše jinak. Druhotina Kláry Vlasákové rozhodně nezklamala – subtilní, citlivé, ale zároveň velmi drásavé čtení se do české prózy zapisuje jako jedna z nejkoherentnějších knih, která prostředkuje perspektivu ženského těla a zároveň životní zkušenosti.
► Playlist:
🗣️ Svět knihy 2023 a debaty s Édouardem Louisem v Praze: 5:15-13:05
💸 Literatura a cenzura: 13:05-22:40
🆕 Knižní novinky: 22:45-33:14
📕 Klára Vlasáková - Těla: 34:05-1:20:45
📕 Mieko Kawakami - Nebe: 1:21:10-1:50:41► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýWed, 14 Jun 2023 - 11 - Je v pořádku přiznat se k inspiraci. V románu Mornštajnové je ale problémů víc
Literární podcast TL;DR se věnuje románu Les v domě Aleny Mornštajnové a způsobům, jak pracuje s hlasem dětských obětí sexuálního násilí. Ve druhé části pak dojde na skvělý první díl trilogie Virginie Despentes o protřelém i rozervaném Vernonu Subutexovi.
► Playlist:
🖊️ Ceny Magnesie Litery: 3:03-8:27
💸 Jaké je finanční ohodnocení spisovatelů v Česku? 8:30-18:53
🆕 Knižní novinky: 18:58-25:20
📕 Alena Mornštajnová - Les v domě 25:23-1:13:38
📕 Virginie Despentes - Vernon Subutex: 1:14:19-1:39:57► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýThu, 04 May 2023 - 10 - Hřebejkovský feminismus Petry Hůlové a „nekorektní humor“ Magnesie Litery
Nový díl podcastu TL:DR přináší kromě obvyklých rubrik několik postřehů k Magnesii Liteře, rozpravu nad novým románem Petry Hůlové Nejvyšší karta a prvním dílem románové trilogie Rachel Cusk Obrys.
► Playlist:
🖊️ Nominace na Magnesii Literu: 3:00-15:05
🆕 Knižní novinky: 15:10-21:26
📕 Petra Hůlová - Nejvyšší karta 21:34-1:04:20
📕 Rachel Cusk - Obrys: 1:04:52-1:24:53► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýMon, 03 Apr 2023 - 9 - O úhořích a netvorech. Nový román Anny Cimy a dějiny koloniálních zrůdností
TL;DR se tentokrát zabývá globálním bestsellerem o kolonialismu švédského novináře Svena Lindqvista Vyhlaďte všechny ty netvory a románem japanoložky Anny Cimy Vzpomínky na úhoře.
I díky hlasování posluchačstva se v novém dílu literárního podcastu TL;DR probírá dlouhatánský román z Japonska a pak také naopak celkem útlý a vzdušně vysázený cestopis a rekonstrukci koloniálního myšlení v jednom. Vyhlaďte všechny ty netvory Svena Lindqvista je o brutálním evropském ovládnutí světa prostřednictvím kolonií. Lindqvistův cestopis o putování Afrikou po stopách Josepha Conrada a jeho novely Srdce temnoty vyšel ve švédštině už v roce 1992. Jeho přelomovost spočívá v rekonstrukci koloniálního myšlení, jeho navázání na darwinismus, pozitivismus, rasismus i kapitalismus – a také na to, že Hitler měl ve své ideologii i jejím naplňování značné množství předchůdců.
Ani román Anny Cimy Vzpomínky na úhoře není z nejveselejších. Do Japonska situovaný žánrový mix detektivky, psychologického a fantaskního románu nás vtahuje do světa, kde jedna katastrofa stíhá druhou. Text zároveň tematizuje ekologii i ženské přátelství v podání celkem neobvyklé trojice žen. Vším prostupuje imaginace japonských spirituálních představ, detailní reálie současného Japonska nebo poznatky ze života úhořů. Jestli se z těchto ingrediencí nestal nesoudržný kočkopsí dort, můžete posoudit spolu s námi.
Nechybí ani pravidelná dávka tipů na novinky nebo upřímný výsměch jednomu pamětníkovi normalizace. A nezapomněli jsme ani na vyhlášení hlasování pro březnové vydání TL;DR.
► Playlist:
🖊️ Úvod: 0:00-10:25
🆕 Knižní novinky: 10:30-16:28
📕 Sven Lindqvist - Vyhlaďte všechny ty netvory 16:32-47:51
📕 Anna Cima - Vzpomínky na úhoře: 48:17-1:23:32► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSun, 05 Mar 2023 - 8 - Temný román Karla Veselého a těžká závislost na opiátech v Kodani
Hlasování posluchačů a posluchaček literárního podcastu TL;DR vyhrál román Karla Veselého Kov, a proto mu také v novém díle věnujeme největší pozornost. Kov má podtitul „román o metalu“ a estetikou převážně blackmetalové subkultury se intenzivně inspiruje – a to včetně parafráze tragického příběhu vraždy skandinávského hudebníka Euronymouse Vargem Vikernesem. Karel Veselý ve své knize vypráví příběh o podvratné a osvobozující síle metalu, ale také o tom, jak snadné je jakoukoliv subkulturu zneužít k nekalým účelům.
Kromě tradičního souboru knižních tipů a aktualit uslyšíte v novém díle rozbor Kodaňské trilogie dánské spisovatelky Tove Ditlevsen. Autorka ji původně napsala v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, ale knize se nyní znovu dostává pozornost. Deník The New York Times ji například zařadil mezi deset nejlepších knih roku 2021. V čem tato pozoruhodná próza zapadá do aktuálních trendů světové literatury? A v čem navazuje na sebedestruktivní upřímnost skandinávského umění? O tom všem v novém dílu literárního podcastu TL;DR diskutují Jan Bělíček a Eva Klíčová!
► Playlist:
🖊️ Úvod: 0:00-7:46
🆕 Knižní novinky: 7:52-14:50
📕 Karel Veselý - Kov 14:56-47:15
📕 Tove Ditlevsen - Kodaňská trilogie: 47:40-1:15:55► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSat, 28 Jan 2023 - 7 - Vzdělávání negramotných rolníků a bída v časech thatcherismu
Uprostřed předvánočního rozjímání jsme se začetli do Pedagogiky utlačovaných Paula Freireho, abychom zjistili, že v pojednání o demokratizaci vzdělávání si z mnoha důvodů málokdo včetně rolníků počte i dnes. Přestože jde o zásadní knihu, jíž by co „povinnou četbu“ české školství zasloužilo jako sůl, její český překlad není nejzdařilejší. Neblahých příkladů toho, jak se tu vydávají knihy, se ještě dotkne čtenářský tip na antologii českých básnířek Milá Mácho editorky Zuzany Gabrišové.
Jan Bělíček rozebere nový román Michela Houellebecqua Zničit. Do jisté míry lze říct, že francouzská romanopisecká celebrita se ve svém díle ztotožňuje s nacionalismem a nástupem pravice. Nebo by to všechno mohla být ironie? Ani to v literatuře nelze vyloučit, jakkoliv se to zdá stále méně pravděpodobnější.
Srdce podcastu si pak získal román Douglase Stuarta Shuggie Bain. Dospívání v chudinské čtvrti v Glasgow v osmdesátých letech poznamenaných reformami Margaret Thatcher – nezaměstnaní horníci, alkoholismus, dětství se zubní náhradou, násilí jako společenská norma. Chudoba popsaná zevrubným stylem románu devatenáctého století, ale i téma dospívání queer chlapce a jeho vztahu s matkou závislou na alkoholu.
► Playlist:
🖊️ Úvod: 0:00-6:30
🆕 Knižní novinky: 6:35-18:25
📕 Michel Houellebecq - Zničit 18:30-27:18
📕 Paul Freire - Pedagogika utlačovaných: 27:22-51:04
📕 Douglas Stuart - Shuggie Bain: 51:30-1:17:30► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýThu, 29 Dec 2022 - 6 - Odvrácená strana pražských "devadesátek" a kniha pro fanoušky Elona Muska
V dalším dílu literárního podcastu TL;DR rozebíráme skandální událost: Státní cenu za literaturu získala Kateřina Tučková! Podle části tuzemské literární komunity se někde musela stát chyba a teď je nutné ji najít a odstranit. Je tou chybou Radim Kopáč, úřednice, nebo příliš prachu v knihovnách?
Kromě toho jsme si povídali také o próze Patrika Bangy Skutečná cesta ven, v níž vzpomíná na dětství a mládí – tedy hlavně na to, jak byly romské devadesátky odlišné od těch gadžovských. Místo euforie, večírků, nekonečných možností a báječných příležitostí je zaplavila brutální vlna všudypřítomného protiromského násilí. A nebyl to jen rasismus nácků, ale také policajtů, učitelek, družinářek, učňovských mistrů, výchovných poradkyň a dalších „slušných občanů“ konečně svobodného státu.
Druhou knihou, na niž tentokrát došlo, je Strašlivá Závrať chilského spisovatele Benjamína Labatuta, román silně čerpající z životních osudů několika vědců, kteří svými objevy výrazně zasáhli do lidských dějin. Romantický obdiv k fyzikům a matematikům nás ale tak docela neokouzlil.
► Playlist:
🖊️ Státní cena za literaturu: 5:00-19:15
🆕 Knižní novinky: 19:15-27:00
📕 Patrik Banga - Skutečná cesta ven: 27:00-55:30
📕 Benjamin Labatuta - Strašlivá závrať: 55:55-1:17:56► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýWed, 16 Nov 2022 - 5 - Annie Ernaux má Nobelovu cenu. Jak se podle ní proměnil poválečný svět?
Asociace spisovatelů v září uspořádala spisovatelský sjezd. A tak se diskutovalo, pronášely projevy i slamovalo. Nejmocnější reakci rozhněvaných literátů si vysloužila Alžběta Stančáková za text Bejt žencká a psát. Dotčení ješitové si tak v úvodu nového dílu podcastu TL;DR vysloužili trochu toho angažovaného posměchu. Vítězkyní Nobelovy ceny za literaturu se nakonec nestal nikdo jiný než Annie Ernaux, jejíž knihu Roky jsme samozřejmě nezaklapli, ale dlouze a nadšeně o ní hovoříme. Kromě Roků se věnujeme také Benu Lernerovi – tedy autorovi, který získá Nobelovu cenu možná někdy v budoucnosti, což by bylo dobré, protože by to třeba k jeho četbě přimělo více Čechů a Češek, kteří by nahlédli do krize mužství (jazyka, kultury a neoliberalismu) také s někým jiným, než sexistickým a prohuleným Michelem Houellebecqem, což je kromě Milana Kundery další Francouz, který nobelovku letos nezískal.
► Playlist:
🖊️ Sjezd spisovatelů: 0:00-19:45
🆕 Knižní novinky: 19:45-26:40
📕 Ben Lerner - Topecká škola: 26:48-1:02:08
📕Annie Ernaux - Roky: 1:02:44-1:32:09► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_TLDR
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš KucharskýSat, 08 Oct 2022 - 4 - „Jsem zoufalý já, nebo systém?“ Diagnostik kapitalismu Mark Fisher
V srpnovém vydání literárního podcastu TL;DR jsme probírali především své výpisky z K-punku Marka Fishera, došlo ale i na poletující sníh, který se snášel na finské lágry nebo na českou poezii.
Wed, 31 Aug 2022 - 3 - Čím nás hypnotizuje Joan Didion a co nás příjemně i nepříjemně překvapilo v české próze
Nedávno vyšel další český překlad americké spisovatelky Joan Didion, jejíž tvorbě se věnujeme v literárním podcastu TL;DR. Kromě toho analyzujeme jedno nepříjemné a jedno příjemné překvapení z domácí beletrie.
Wed, 31 Aug 2022 - 2 - Senegalci v zákopech světové války a marnost postkomunismu
Zatímco tři ze čtyř titulů probíraných v novém dílu literárního podcastu TL;DR ukazují svět očima neprivilegovaných, jedna kniha se jinakosti posmívá. Asi nepřekvapí, že se jedná o českou novinku.
Wed, 31 Aug 2022 - 1 - Hrůzy české vesnice, život v chudobě a civilizované ženy
V prvním díle TL;DR se nový podcast hlavně představí. Proč se jmenuje tak neliterárně a proč je dobré někdy knihu nedočíst a zaklapnout? Vysvětlíme vám také, čemu se bude věnovat – všemu. České i zahraniční literatuře, literatuře faktu, publicistice a čemukoli dalšímu, co nám bude připadat hodné pozornosti. Tentokrát kromě tipů na knižní novinky, z nichž na některé dost pravděpodobně přijde řeč v následujících dílech, došlo i na první nezaklapnutou knihu: Bílou Vodu Kateřiny Tučkové. První diskuse je věnována periferii a povaze českého venkova a maloměsta - Destrukce Standy Bilera a román Cestou Špendlíků od Zuzany Říhové. U periferie zůstane i druhá debata, která se věnuje dílu Édouarda Louise a především jeho novince Boje a proměny jedné ženy. V poslední části podcastu dostane prostor taktéž na Magnesii Literu nominovaná publikace Civilizovaná žena Martiny Pachmanové, vydaná u příležitosti stejnojmenné výstavy v Brně.
Wed, 31 Aug 2022
Podcasts similar to TL;DR
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- Tiempo de Juego COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Other Arts Podcasts
- Neplecha ukončena Neplecha ukoncena
- Tomáš čte pohádky Tomáš Sobel
- Ne hladu podcast o výživě Ne hladu
- Galerie osobností Seznam Zprávy
- Pohádky a povídačky Pohádky a povídačky
- ArtCafé Český rozhlas
- Być kobietą Polskie Radio S.A.
- České knihy, které musíte znát Radio Prague International
- روائع المسلسلات الإذاعية Podcast Record
- Mozgová Atletika ZAPO
- Radio Cuisine Édouard de Pomiane
- DNB Podcast DNB Podcast
- Gastronomie EBRA Presse
- Lit Český rozhlas
- Afterwork TECHNO w/ BL.CK BL.CK
- Psychedelic Psoul Jessie Delgado
- Techno Life Eversong Music
- Asmr MisterSugar
- Šumava Litera Šumavský literární podcast / Böhmerwalder literarische Podcast
- Literární tlachání Kateřina Benešová a Ondřej Cupal