Podcasts by Category
Вчитись можна не лише за столом чи партою. Можна і в потязі чи автобусі, під час прогулянки чи лежачи в ліжку. Можна навіть в укритті – для цього потрібно лише слухати. Про решту ми вже подбали. Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США. У 2023 році проєкт реалізовувався за підтримки EDUCO Foundation.
- 124 - Імперське освоєння українського простору. Або звідки пішла історія про "малєнькіх людєй" – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про:
02:14Як імперії підкорюють колонії 04:50Зміна українських соціальних станів на російські 08:30Як росія у ХІХ столітті "не помічала" культуру та мову УкраїниУрок начитала Алла Пустовіт.
Щоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/ А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Thu, 31 Oct 2024 - 10min - 123 - Українські жінки перед викликами модернізації – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про:
01:55 Про освіту для українських жінок у ХІХ столітті 08:10 Де і ким могли працювати аристократки та міщанки або селянки 11:38 Як в СРСР "звільнили" жінок від "кухонного рабства" (насправді ні). Що таке "друга зміна" у фемдискурсіУрок начитала Алла Пустовіт
Щоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Mon, 21 Oct 2024 - 17min - 122 - Симиренки: від кріпаків до меценатів – 9 клас | Вчися вухами
Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич знайомить із родиною українських меценатів Симиренків:
00:53 Велика мрія кріпака Федора Симиренка 03:03 Платон Симиренко: не тільки талановитий бізнесмен, а й щедрий благодійник 06:33 Як Василь Симиренко перезапустив родинний бізнес 10:16 Левко Симиренко: засновник Мліїського центру наукового садівництваЩоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Thu, 17 Oct 2024 - 14min - 121 - Магнати Терещенки з Глухова: від цукру до мистецтва і літаків – 9 клас | Вчися вухами
Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич запрошує познайомитись із родиною Терещенків:
01:21 Як родина Терещенків заробила свої статки? Історія засновника династії Артемія Терещенка 06:13 Переїзд родини із Глухова до Києва. Розвиток бізнесу та щедрі пожертви на розвиток міста 10:06 Захоплення і пристрасті Терещенків: авіація та мистецтвоЩоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Mon, 14 Oct 2024 - 16min - 120 - "Містер Гелікоптер" Ігор Сікорський – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії та кандидатка історичних Ірина Вишня розповідає про цікаве і непросте життя винахідника та авіаконструктора Ігоря Сікорського:
01:08 Як завдяки Леонардо Да Вінчі та братам Райт Ігор Сікорський захопився авіацією 05:02 Робота над першим багатомоторним літаком "Гранд" 07:15 Як під час Першої Світової Сікорський створив винищувач С-16 09:43 Еміграція та робота в США. Розробка гелікоптераЩоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Thu, 10 Oct 2024 - 20min - 119 - Софія Русова: індивідуальний підхід і всебічний розвиток дитини – 9 клас | Вчися вухами
Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич розповідає про Софію Русову:
01:23 Як Софія Русова відкрила перший приватний дитячий садок у Києві 03:00 Дослідження та громадська діяльність подружжя Русових 06:19 Робота Софії Русової над національною українською системою освітиЩоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Mon, 07 Oct 2024 - 10min - 118 - Мирослав Скорик: той, хто навчив українців слухати джаз – 11 клас | Вчися вухами
Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич розповідає про українського композитора Мирослава Скорика:
02:34 Як Соломія Крушельницька помітила талант племінника і як молодий Скорик допікав викладачам у консерваторії 06:23 Як Мирослав Скорик закохвав українців у джаз та перший український твіст "Не топчіть конвалій" 07:25 Найвідоміші твори композитора: музика до "Тіней забутих предків", "Мелодія ля-мінор", опера "Мойсей"Щоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Thu, 03 Oct 2024 - 12min - 117 - Норовливий Іван Сірко. Як запорожці впливали на політичне життя – 8 клас | Вчися вухами
Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревичзапрошує поговорити про легендарного Івана Сірка:
00:31 Що ми знаємо про Івана Сірка? Легенда про його народження 06:35 Вплив Сірка на політику Гетьманщини. Співпраця та стосунки кошового з різними гетьманами 10:52 Арешт і заслання Івана СіркаЩоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Mon, 30 Sep 2024 - 13min - 116 - Олександр Мурашко: свідомий вибір бути українським митцем – 9 клас | Вчися вухами
Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич розповідає про:
01:42перші наставники-митці: іконописець Олександр Іванович Мурашко, художник Микола Мурашко, мистецтвознавець Адріян Прахов 03:52 навчання у Санкт-Петербурзі під керівництвом художника Іллі Рєпіна, вихідця з Харківщини, та дипломну роботу "Похорон кошового" 06:56 подорож Європою та захоплення імпресіонізмом у Франції, створення картини “Портрет дівчини у червоному капелюсі” 08:24політичні погляди Мурашка та діяльність з початком Української національної революціїЩоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт https://audiolessons.nus.org.ua/А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Fri, 27 Sep 2024 - 13min - 115 - Іван Пулюй: коли “І швець, і жнець, і на дуді грець” – не кпини, а правда – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про життя українського науковця Івана Пулюя:
01:06 Дитинство Івана Пулюя 03:11 Як Іван переклав частину Біблії українською, а потім захопився природничими науками 06:33 Робота у Празькій політехніці 07:32 То хто ж відкрив Х-промені?Більше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: https://audiolessons.nus.org.ua/
Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Thu, 12 Sep 2024 - 13min - 114 - Олександр Мурашко: свідомий вибір бути українським митцем – 9 клас | Вчися вухами
Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич розповідає про:
01:42перші наставники-митці: іконописець Олександр Іванович Мурашко, художник Микола Мурашко, мистецтвознавець Адріян Прахов 03:52 навчання у Санкт-Петербурзі під керівництвом художника Іллі Рєпіна, вихідця з Харківщини, та дипломну роботу "Похорон кошового" 06:56 подорож Європою та захоплення імпресіонізмом у Франції, створення картини “Портрет дівчини у червоному капелюсі” 08:24політичні погляди Мурашка та діяльність з початком Української національної революціїБільше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: https://audiolessons.nus.org.ua/
Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Sat, 07 Sep 2024 - 13min - 113 - Іван Миколайчук: символ українського поетичного кіно – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишнязапрошує познайомитись з талановитим українським актором:
01:30 Дитинство Івана Миколайчука. Як буковинський хлопець закохався у кіно 05:18 Роль Івана Палійчука у "Тінях забутих предків" Параджанова 09:38 Фільм "Пропала грамота": Миколайчук і актор, і співрежисер 11:25 Як Іван Миколайчук тусив із Жаном-Полем Бельмондо 13:10 Робота над фільмами "Анничка", "Вавилон ХХ", "Така пізня, така тепла осінь"Більше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: https://audiolessons.nus.org.ua/
Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Thu, 05 Sep 2024 - 20min - 112 - Президентство Кравчука. Як відроджена Україна пережила початок 90-х – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня розповідає про багато важливих і непростих процесів на початку відновлення незалежності України:
01:10 Коротка біографія Леоніда Кравчука. Перші президентські вибори 03:13 Нове-старе керівництво України. Перша заборона діяльності компартії 04:25 Закон "Про громадянство України". Затвердження державних символів, створення ЗСУ, затвердження української мови як єдиної державної 08:03 Як українці раптово стали мільйонерами і що таке "купоно-карбованці" 09:57 Страйки шахтарів на Західному Донбасі 12:09 Президентські корупційні скандали. Як Кравчук продав український торговий флот 13:11 Зовнішня політика 90-тих. Як Леонід Кравчук "ходив між крапельками" 18:02 Україна у складі ООН 22:01 Куди поділась українська ядерна зброя? 24:50 Ким були представники Президента України і чому їх більше немаБільше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: https://audiolessons.nus.org.ua/
Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Mon, 02 Sep 2024 - 28min - 111 - Олександра Єфименко: як назло усім стати першою фаховою українською дослідницею історії – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня запрошує познайомитись із цікавою та розумною жінкою – історикинею Олександрою Єфименко.
01:35 Про родину, навчання і роботу молодої Олександри. Одруження із Петром Єфименком 04:24 Переїзд до Харкова. Роботи Олександри Єфименко про український національний рух та українську мову 09:28 Робота над "Історією Малоросії" 14:45 Переїзд до Петербурга, робота на кафедрі української історії на Бестужевських вищих жіночих курсах. Олександра отримує науковий ступінь почесної докторки історії від Харківського університету 16:12 Повернення на Харківщину та вбивство науковиці
Вчителька розповідає про:Більше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: https://audiolessons.nus.org.ua/
Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
Fri, 30 Aug 2024 - 19min - 110 - Євген Чикаленко – той, хто любив Україну до глибини власної кишені – 9 клас | Вчися вухами
Історикиня Юлія Топольницька запрошує більше дізнатись про українського мецената Євгена Чикаленка:
02:14 Про дитинство та сім'ю Євгена Чикаленка. Як українська душа чоловіка пробудилась в Одесі 06:20 Студентські роки Чикаленка: знайомство з братами Тобілевичами 08:36 Початок успішних агроекспериментів у Перешорах. Робота над працею "Розмови про сільське хазяйство: чорний пар і плодозміни" 10:40 Початок меценатства Євгена Чикаленка 13:03 Чикаленко в українському визвольному русі. Заснування україномовної газети 15:38 Політична діяльність Чикаленка. Чому не знайшов спільної мови із соціалістами?Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Thu, 27 Jun 2024 - 22min - 109 - Що їли та що пили в Гетьманщині? – 8 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про:
01:24 Які продукти були популярними та де їх вирощували/купували 04:28 Що їли селяни у ранньомодерну добу 05:40 Якою була кухня міщан 08:06 Як харчувались козаки, особливо старшина 11:55 Що пили в ГетьманщиніУрок начитала Юлія Топольницька.
Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Wed, 05 Jun 2024 - 17min - 108 - Чумацькі шляхи: звідки, куди і нащо їздили чумаки? – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історіїІнна Ковалишенарозповідає про:
00:48 Як чумаки прийшли у "сольовий бізнес"? 03:35 Звідки ще возили сіль і куди її продавали 04:35 Чумацькі шляхи: скільки часу тривав сезон чумакування, що купували і продавали 09:45 Звичаї чумаків. Чому цей промисел зник?Урок начитала Юлія Топольницька.
Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Tue, 04 Jun 2024 - 14min - 107 - "Бабин Яр" та інші "яри" на території України – 10 клас | Вчися вухами
Учителька історії Леся Юрчишин розповідає про:
01:40 Про біографічний роман-документ “Бабин Яр” Анатолія Кузнєцова. Що автор пам'ятає з часів воєнного Києва? 09:39 Про трагедію Бабиного Яру: кого ще там розстрілювали. Де ще страчували євреїв? 12:43 Про яри для розстрілів у різних містах. Якими були єврейські гетто і табори смертіУрок начитала Алла Пустовіт.
Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Tue, 04 Jun 2024 - 16min - 106 - Точно не “держава-одноденка”: все про Карпатську Україну – 10 клас | Вчися вухами
Учителька історії Леся Юрчишин розповідає про:
02:20 Як Закарпаття було частиною Чехословацької республіки 05:10 Як розпад Чехословаччини став доленосним для Закарпаття 08:51 Утворення держави Карпатської України. Проголошення її незалежності 12:25 Бій на Красному полі 15:15 Хто і чому почав називати Карпатську Україну "державою-одноденкою"?Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Mon, 03 Jun 2024 - 17min - 105 - Діяльність ОУН у міжвоєнній Польщі – 10 клас | Вчися вухами
Учителька історії Леся Юрчишин пропонує розібратись, ким був Степан Бандера та що робили ОУНівці у міжвоєнний час. Начитує урок Алла Пустовіт.
01:11 Заснування "Союзу Визволення України". Як з'явилась УВО (Українська Військова Організація)? 05:09 Як Євген Коновалець створив Організацію українських націоналістів. Про інтегральний націоналізм Дмитра Донцова 07:20 Як Річ Посполита полонізовувала Галичину. Акція пацифікації 10:39 Боротьба ОУНівців за українську державу. Що таке експропріація? 15:05 Атентат: як ОУНівці видавали дозволи на вбивство 20:21 Як совєцька пропаганда викривляла образ українських націоналістівБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Mon, 03 Jun 2024 - 23min - 104 - Міти і легенди "золотої епохи" совдепії: брєжнєвський застій та Україна – 11 клас | Вчися вухами
Вчитель історії Євгеній Шелест пропонує подумати над однією з епох СРСР. Начитує урок Олександр Воронюк.
03:09 Що сталось, коли Микиту Хрущова усунули від влади у СРСР? 06:22 Леонід Брєжнєв: початок правління вождя, старт неосталінізму 13:13 Економіка СРСР часів "застою" 16:58 Чому правління Леоніда Брєжнєва назвали "застоєм"?Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Fri, 24 May 2024 - 24min - 103 - Андрей Шептицький: душпастир, учитель, меценат, політик і безстрашна людина | 10 клас
Вчителька історії Ірина Вишня розповідає про:
01:48 Як третій син польського графа (у хрещенні Роман) вирішив стати священником 04:31Чому Шептицький обрав русинську частину свого родоводу? 08:00Як митрополит підтримував підприємницькі проєкти українців 11:09 Політична діяльність Шептицького 13:40 За що польська влада затримала митрополита? 17:23 Чому совєти так боялися Шептицького? 18:58Як митрополит дав наказ греко-католицьким священникам та ченцям переховувати євреїв у монастирях під час Голокосту 21:56 Чому Андрею Шептицькому досі надали звання Праведника народів світу за порятунок євреїв? І чому митрополита досі не беатифікували (зарахування до лику блаженних)Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Wed, 27 Mar 2024 - 25min - 102 - Що в кінці 19 ст. читали люди без вищих освіт: лубочна література та безоплатні бібліотеки в Наддніпрянській Україні | 10 клас
Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про:
01:12 Якими були українці у 19 столітті: стан освіти; 03:08 Як ситуацію з освітою змінило скасування кріпацтва та поява земських шкіл; 04:09 Про лубочні книги: популярні видання та переспіви українських авторів; 07:11 Українці видавці лубочних книг 09:30 Про читацький клуб Христини Алчевської 11:39 Поширення безоплатних бібліотекБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Tue, 26 Mar 2024 - 16min - 101 - Слава не поляже, а про себе розкаже козацько-селянські повстання 20-30 років XVII ст. | 8 клас
Історикиня Ольга Безгодкова розповідає про:
чому козацько-селянські повстання були спрямовані проти польської влади що обіцяла козакам польська влада і яких обіцянок не дотримувалася гетьмани, що вели повстання: Марко Жмайло, Михайло Дорошенко, Тарас Федорович (Трясило), Іван Сулима, Павло Бут (Павлюк), Яків Острянин та Дмитро Гуня польська спроба стримати козаків через фортецю Кодак влучні українські приказки для ілюстрації повстань постанова "Ординація Війська Запорозького" та її заборони.Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
Tue, 27 Feb 2024 - 20min - 100 - Українська революція. Третій етап: Грудень 1918 – листопад 1921 р. | 10 клас
Історик Владислав Штегельський розповідає про:
відновлення УНР та утворення ЗУНР. Акт Злуки; переговори керівників Директорії з Антантою в Одесі; про армію УНР: як вона намагалась і від більшовиків захищатись, і з селянськими загонами давати раду; як Київ став губерніальним містом УСРР і відчув всі радощі "воєнного комунізму"; "Київська катастрофа": як у місті одночасно опинились військові Армії УНР, УГА та білогвардійці; як Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський уклали Варшавську угоду, а Галичина та Волинь стали польськими; "Диво на Віслі" та Ризький мир як зрада Варшавської угоди; чому ж УНР програла?Thu, 18 Jan 2024 - 18min - 99 - Бойові дії Червоної армії у 1942– 1944 рр. в Україні. Наслідки Другої світової війни для України | 11 клас
Вчителька історії Юлія Топольницька розповідає про:
початок деокупації України від нацистських військ; звільнення Донбасу; операцію Червоної армії "Битва за Дніпро"; хто такі чорносвитники? заснування ордену Богдана Хмельницького для нагородження військових; заснування народних комісаріатів оборони і закордонних справ в Україні; Корсунь-Шевченківська операція – наймасштабніша операція на правобережжі України; боротьба червоноармійців з бійцями УПА; фальсифікація версії про перебіг війни від СРСР; коли ж відзначати День перемоги: 8 чи 9 травня?Wed, 17 Jan 2024 - 23min - 98 - Соціально-економічний розвиток України у 2014–2022 рр. | 11 клас
Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня пропонує разом розібратись у таких питаннях:
аналіз економічної ситуації на початку гібридної війни з Росією у 2014-2015 роках; політична ситуація в країні та обрання президентом Петра Порошенка; підписання угоди про економічну інтеграцію з ЄС; запровадження безвізу з ЄС, ухвалення євроінтеграційних законів; створення антикорупційних органів, запуск Prozorro та системи електронних петицій; реформа армії, децентралізація; невдалі реформи: люстрація ("Закон про очищення влади"), судова, реформа системи внутрішніх справ, не подолана влада олігархів; нарощення темпів декомунізації: продовження "ленінопаду" і закон про засудження комуністичної та націонал-соціалістичної ідеологій; створення автокефальної помісної української церкви – Православної церкви України; захист української мови: закон про мовні квоти на телебаченні та радіо; обрання президентом Володимира Зеленського; скасування мораторію на продаж землі, зняття депутатської недоторканості; військові навчання "Захід-2021", які стали початком повномасштабного вторгнення Росії.Tue, 16 Jan 2024 - 22min - 97 - Особливості розвитку культури та естради. Українське поетичне кіно | 11 клас
Вчителька історії Леся Юрчишин допомагає розібратись у таких питаннях:
яке воно – українське поетичне кіно? Розбір "Землі" Олександра Довженка, "Тіней забутих предків" Параджанова та "Чорний птах з білою ознакою" Іллєнка; українська естрада в Радянському Союзі. Про діяльність Заслуженого державного хору імені Георгія Верьовки, Заслуженої академічної хорової капели "Думка", Заслуженого ансамблю танцю імені Павла Вірського; зірка Володимира Івасюка та суперпопулярна ВІА "Смерічка". Хіт "Червона рута" і початок творчості Софії Ротару; перший пісенний фестиваль "Червона Рута" як прояв українського національного духу.Mon, 15 Jan 2024 - 22min - 96 - Внесок української діаспори у відновлення державної незалежності України | 11 клас
Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня розповідає про:
хвиля еміграції українців після Другої світової війни: найбільші осередки у Північній Америці та Західній Європі; Український конгресовий комітет – двері, через які українська діаспора ввійшла до політичних процесів у США; створення Світового конгресу вільних українців; утворення Української Гельсінської групи; розбудова української державності за кордоном; хто такий Данило Скоропадський? Діяльність молодого гетьманича; існування правління Української народної республіки за кордоном. Президенти УНР у екзилі Лівицький та Плав'юк; хто такий Степан Скрипник? Про боротьбу за українську національну автокефальну церкву; як діаспора сприяла відновленню незалежності України після краху СРСР.Sun, 14 Jan 2024 - 22min - 95 - Фантастичні князі та як їх знайти: українські землі в період раннього Середньовіччя | 7 клас
Вчитель історії Євгеній Шелест розповідає про:
фантастичні істоти великої Скіфії за Геродотом: хто жив у давніх українських степах? хто та як шукає давніх слов'ян: про археологів та палеогенетиків. Раптом ми походимо від людожерів? хто такі арії і яка то культура ямна? про варварів з берегів Вісли венедів; про Велике переселення народів; Темні віки Європи, Малий льодовиковий період і нові племена; перша писемна згадка пор слов'янські племена від монаха Нестора; про побут перших слов'янських племен; як варяги мандрували Європою і дійшли до українських земель; легенда про варяга Рюрика і як його друг (чи родич) Олег до Києва дістався; початок формування держави Русі. Князювання Олега у Києві; про князя-невдаху Ігоря та його запальну дружину Ольгу.Sat, 13 Jan 2024 - 18min - 94 - “Великий терор” в Україні – 10 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Марія Воротило про:
захоплення влади Йосипом Сталіним Голодомор, знищення церкви, розстріляне відродження та “Великий терор” вибори з одним кандидатом русифіковану шкільну освіту будівництво Київської кінофабрики (сучасна Кіностудія імені Олександра Довженка) радянську наукуБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 12 Jan 2024 - 16min - 93 - Козацтво після ліквідації Запорозької Січі та Гетьманщини | 9 клас
Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про:
куди поділись козаки після знищення Запорозької Січі? заснування Задунайської Січі: яким був внутрішній уклад та розпорядок на ній; хто і чому зруйнував Задунайську Січ. Зрада Йосипа Гладкого; примусове переселення азовських козаків на Кубань; як козаки в Австрії заснували Банатську Січ; Військо вірних запорожців князя Потьомкіна; як козаки масово подались в чумаки.Fri, 12 Jan 2024 - 13min - 92 - Звідки в Україні почався фемінізм та що з ним зараз – 11 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Марія Воротило про те, як розвивався феміністичний рух, який вигляд він має зараз і що варто очікувати у майбутньому:
що раніше могли і не могли жінки та що змінилося у 18-19 століттях коли зʼявляється фемінізм у Наддніпрянщині та на заході України заснування Наталією Кобринською “Товариства руських жінок” про що сучасний фемінізм і якою є позиція жінки в суспільствіБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Thu, 11 Jan 2024 - 21min - 91 - Боротьба після перемоги: відновлення Кримської АРСР – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Інна Ковалишена розповість:
як так склалося, що повернення кримських татар додому до Криму, лише перегорнуло наступну сторінку боротьби, а не завершило її перший масовий протест в СРСР біля Кремля – кримських татар проти заборони їм повертатися до Криму чому кримським татарам було заборонено повертатися до Криму і як складно було зрештою повернутися назад навіть після скасування заборон чому серед кримських татар так багато підприємців (спойлер: бо їх не брали на роботу за фахом, і доводилося створювати робочі місця самим) як відбувалося повернення кримської автономії у складі СРСР заснування Меджлісу та проголошення декларацію про національний суверенітет кримських татар в 1991 році як 54% кримчан проголосували за незалежність України, бо абсолютна більшість кримських татар бачили в Україні союзника так звана Холодна війна за Крим: поділ Чорноморського флоту, зіткнень із береговою охороною та викрадення українських кораблів; війна мафії, в ході якої за задумом Росії, півострів мав перейти під її владу, але завдяки роботі українських спецслужб цього не сталося і які були проблеми із підтримкою нацменшин у перші роки незалежної УкраїниБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 09 Jan 2024 - 18min - 90 - То чий Крим? Кримське Ханство, генуезькі колонії, держава Феодоро і ніякого «руского міра» – 7 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Юлія Топольницька про:
перші народи, що жили на пів острові, і як вони туди потрапляли звідки з'явилися в Криму монголи, і чому кримські татари не є монголо-татарами як Хаджі Гірей проголосив себе незалежним від Золотої Орди правителем Кримського ханства якою була структура правління у Кримському ханстві і як там жили люди як колишні українці-бранці у Кримському ханстві приймали іслам і ставали вільними селянами як жінки та дівчата здобували освіту у Кримському ханстві, а також викладали чому італійці заклали місто Кафа (сучасна Феодосія) в Кримі конкурент у чорноморській торгівлі – держава ФеодороБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 08 Jan 2024 - 18min - 89 - Музика, що створила націю – 10 клас | Вчися Вухами
Вчителька історії Леся Юрчишин розповідає про:
гімн України та духовний гімн України ("Боже великий, єдиний, нам Україну храни"), пісні Українських січових стрільців ("Ой у лузі червона калина"), Організації Українських Націоналістів ("Зродились ми великої години") та Української повстанської армії ("Лента за лентою") культурна дипломатія на прикладі "Щедрика"Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Sat, 06 Jan 2024 - 21min - 88 - Загибель Республіки: ліквідація Запорозької січі та Гетьманщини – 8 клас | Вчися Вухами
Вчителька історії Інна Ковалишена розповість:
викорінення автономій на території Російської імперії Петром І Перша Малоросійська колегія та її формат роботи імперські мрії Катерини ІІ та Друга Малоросійська колегія фінальне зникнення залишків автономії Гетьманщини, проголошення Малоросійської губернії (Малоросійське генерал-губернаторство) як козацька старшина змогла побороти Першу Малоросійську колегію, але чому програла Другій знищення останньої січі на території України запровадження кріпацтва (у форматі рабства) Катериною ІІ на території України і чи до кінця зникла Гетьманщина? Адже через 22 роки після ліквідації Гетьманщини Іван Котляревський публікує "Енеїду" – плач за Гетьманщиною, прихований за сміхом.Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Thu, 04 Jan 2024 - 14min - 87 - Розстріляне відродження або Червоний ренесанс – 10 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Марія Воротило про:
як гуртувалися і творили українські митці у 1920-х 1928. Ліквідація ВАПЛІТЕ та інших українських літературних обʼєднань створення Спілки письменників України та гоніння у харківському будинку “Слово” 1934. Заарештовані понад половина членів Спілки письменників України у 1930-х роках знищили близько 80% творчої інтелігенції, яка працювала у минулому десятиліттіБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 26 Dec 2023 - 16min - 86 - Як в Україні “полювали” на відьом – 8 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Марія Воротило про:
якими були справжні українські відьми що саме вони робили чи їх судили як до них ставилась наша церкваБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 26 Dec 2023 - 13min - 85 - І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь: як в Україні з’явилася вища освіта – 8 клас | Вчися вухами
Ольга Безгодкова, вчителька історії розповідає:
Острозька та Києво-Могилянська академії як осередки боротьби за національно-релігійне визволення українців Острозька академія: заснування, види навчань, викладачі, історія закладу та унікальність освіти Києво-Могилянська академія: історія заснування та закриття, система оцінювання, а також що вивчала майбутня еліта України та яке життя було у студентів і хто був тією елітою (відомими випускниками академій), завдяки внеску яких ми навчаємось українському сьогодніБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 22 Dec 2023 - 22min - 84 - Вітер змін політика перебудови-прискорення-гласності та її наслідки в УРСР – 11 клас | Вчися вухами
Учителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня про:
як у закритому "залізною завісою" Радянському Союзі раптом почали вихваляти капіталістичний спосіб життя прихід до влади Міхаїла Горбачова та заявлена ним "необхідність перебудови господарського механізму" держави чому держава була у кризі політика гласності зміни в державному управлінні та виборів дозвіл підприємництва прихід на ринок великих західних компаній постання Народного руху України за перебудову створення нових політичних партій запровадження посади президента СРСР, яким став Горбачов відзначення річниці злуки УНР та ЗУНР та створення фестивалю української музики "Червона рута", святкування п’ятсотріччя українського козацтва, відродження Української Греко-Католицької та Української Автокефальної православної церков "новоогарьовський процес" та Революція на гранітіБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 22 Dec 2023 - 21min - 83 - Чорнобильська трагедія. “І засурмів третій ангел, і велика зоря спала з небі, і ймення тій зорі – Полин” – 11 клас | Вчися вухами
Учителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня про:
як будували місто Припʼять та Чорнобильську атомну електростанцію чому вибухнув 4-й реактор ЧАЕС чому радянська влада приховувала трагедію хто винен у трагедії як починали визнавати катастрофу коли почали давати поради людям, як захиститись від радіації як в СРСР фальсифікували наслідки трагедії як українці закордоном добивались правди про катастрофуБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.uaПроєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 20 Dec 2023 - 21min - 82 - Модерна доба та Україна – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ната Чорна про:
чому "довге" ХІХ століття називають модерною добою поняття "нація" та українське національне відродження модерні процеси на українських землях всередині російської імперії "розваги" ХІХ століття: романтизм, масонство, таємні організації та повстанняБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO FoundationFri, 15 Dec 2023 - 29min - 81 - Широкомасштабна російсько-українська війна – 11 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Антоніна Макаревич про війну росії проти України з початку повномасштабного вторгнення:
початок повномасштабного вторгнення росії припинення дії Мінських угод як росія пояснювала вторгнення і що це означає оголошення воєнного стану і загальної мобілізації оборона Києва та окупація Київщини, оборона Харкова бої за Маріуполь окупація нових територій на сході та окупація територій на півдні України окупація та звільнення Херсону потоплення військового корабля “москва” ракетні удари росії по енергосистемі України підтримка України у світі: санкції, гуманітарна та військова допомога, зустрічі у форматі “Рамштайн”Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Thu, 14 Dec 2023 - 25min - 80 - Російсько-українська війна 2014-2021 рр. – 11 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Антоніна Макаревич про війну росії проти України до повномасштабного вторгнення:
відновлення незалежності України у 1991 році стало тригером для владних кіл і населення росії Помаранчева революція і Революція Гідності стали стимулами для росії посилювати дії проти незалежності України операція з окупації Криму – початок гібридної війни початок гібридної війни на сході України створення терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" і початок Антитерористичної операції (АТО) масові акції в Донецьку на підтримку України та початок політичних вбивств людей з проукраїнською позицією провали спроб росії захопити Харківську, Дніпропетровську та Одеські області початок переговорів із росією окупація частини східних територій України російськими бойовиками ЗСУ та добровольчі батальйони змогли звільнити Слов’янськ, Краматорськ, Дружківку, Костянтинівку та Бахмут бої за Іловайськ, де українські сили зазнали значних втрат оборона Донецького аеропорту незламними кіборгами президентські вибори у травні 2014 року, на яких виграв Петро Порошенко Мінські домовленості та Мінськ-2 незаконне будівництво росією Кримського мосту, щоб сполучити півострів з російськими територіями АТО трансформується в Операцію об’єднаних сил (ООС) у 2019 році президентом стає Володимир Зеленський санкції проти росії погіршення ставлення до росії та покращення ставлення до ЄС та НАТО в українському суспільствіБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 13 Dec 2023 - 25min - 79 - На чому їздили та що слухали у XIX ст.? Музика й транспорт – 9 клас | Вчися вухами
Учителька історії Ольга Безгодкова про:
появу на наших землях потягів та трамваїв розвиток музичного мистецтва історію створення нашого гімнуТут будемо слухати багато музики з того часу 🙂 🎶
Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 13 Dec 2023 - 23min - 78 - Коли та чому в Україні почали ходити в театр? Театральне мистецтво у XIX столітті – 9 клас | Вчися вухами
Учителька історії Ольга Безгодкова про:
Коли і де було створено професійний театр в Україні Творців цього театру (Іван Котляревський, Марко Лукич Кропивницький, Марія Заньковецька, Михайло Старицький, Григорій Квітка-Основʼяненко, Михайло Вербицький В яких умовах доводилось працювати українському театруБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 13 Dec 2023 - 21min - 77 - Куди зникла українська готика? Культура українських земель у другій половині XIV–XV ст. – 7 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Антоніна Макаревич:
чому у Львові є вулиця Вірменська які тоді були школи та університети книгодрукування, архітектура та живопис того часуБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 13 Dec 2023 - 14min - 76 - Культура Русі-України в другій половині ХІ – першій половині ХІІІ ст. – 7 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Антоніна Макаревич про:
що таке культура чому ми можемо говорити, що населенню Русі писемність не була чужою що написала дівчина на храмі, переживаючи нерозділене кохання до Кипріяна на чому писали та де вчилися у Русі Реймське Євангеліє та Остромирове Євангеліє що таке “скрипторії” та ізборники тренди в архітектурі Русі ХІ–ХІІІ століття іконописБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 11 Dec 2023 - 16min - 75 - Пилип Орлик і міжнародна політика – 8 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Інна Ковалишенарозповість про:
життєвий шлях Пилипа Орлика до посади гетьмана “Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького” - перша конституція світу? Її порівняння з першою конституцією США початок правління Орлика: пошук союзників заслання Орлика: як російські агенти розділили сім'ю Пруський мир: учасники, причини й наслідки, та чому коаліція проти Російської імперії розпалась, не сформувавшись Суассонський конгрес: як Орлик у вигнанні з Греції намагався повернути ГетьманщинуБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 08 Dec 2023 - 18min - 74 - Чим жила Гетьманщина? Устрій козацької держави – 8 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Інна Ковалишенаговорить про:
причини утворення Гетьманщини державний устрій Ві́йська Запорізького права кріпаків за часів Гетьманщини грошову систему та розвиток мануфактур судову систему зовнішню політику Гетьманщини та її зв’язок із медициноюБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 06 Dec 2023 - 14min - 73 - Інкорпорація руських земель до складу Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського, Польського королівства та інших держав – 7 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Антоніна Макаревич про те, що відбувалося з нашими землями після загибелі князя Юрія ІІ Болеслава:
Київщина, Переяславщина, Чернігово-Сіверщина та Східне Поділля швидко опинилися у складі Великого князівства Литовського литовська концепція владарювання у формулі: "Старого не порушуємо, нового не впроваджуємо" Кревська унія створення Руського воєводство у складі Королівства Польського Городельська унія Чернігів, Стародуб, Новгород-Сіверський, Любеч силою зброї приєднали до московського князівства битва під Оршею Закарпаття у складі Угорського королівства Буковина у складі Галицько-Волинської державиБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 06 Dec 2023 - 16min - 72 - Війна після війни. Національно-визвольний рух у 1944–1950-х рр. на території України – 11 клас | Вчися вухами
Ірина Вишня, кандидатка історичних наук та вчителька історії про:
основну мету УПА та її територіальні поділи війну після війни: як радянщина боролась з Українською повстанською армією те, як УПА дбали про державну розбудову широкомасштабну операцію – «Велика блокада» наймасовіше переселення українців із західних регіонів: операція «Захід» причини та наслідки припинення діяльності УПА те, як вбивство Лева Ребета та Степана Бандери вплинуло на тих, хто продовжував боротисьБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 06 Dec 2023 - 18min - 71 - "Перші совіти" – 10 клас | Вчися вухами
Ірина Вишня, кандидатка історичних наук та вчителька історії розповідає про:
"Мюнхенську змову" та "пакт Молотова — Ріббентропа" об'єднання українських земель на початку Другої Світової війни: вигода для Сталіна події "Золотого вересня" приєднання до УРСР Західної Волині та Східної Галичини — як саме "совєти" легалізовували свою владу репресії та депортації Західних українських земель хто такі "антирадянськи налаштовані елементи" приєднання Північної Буковини, Хотинщини та Південної Бессарабії до складу УРСР та їх радянізація ОУН як єдину організовану опозиційну силу на загарбаних "совєтами" земляхБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Sat, 02 Dec 2023 - 16min - 70 - Українська Держава Павла Скоропадського – 10 клас | Вчися вухами
Вчитель історії Владислав Штегельський про:
Гетьманат Павла Скоропадського крінжові рішення керівників Центральної Ради неоднозначну біографію Гетьмана внутрішню та зовнішню політику Української Держави як хороший піарник міг би врятувати Гетьманат від занепадуБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 01 Dec 2023 - 21min - 69 - Українська революція. Другий етап: листопад 1917 - квітень 1918 року – 10 клас | Вчися вухами
Вчитель історії Владислав Штегельський про:
другий період існування Української Центральної Ради хто такі більшовики та які вони мали “стосунки” з українцями справжню та фейкову Українську Народну Республіку що вимагала українська делегація від німецьких дипломатів яким може бути справжній День Незалежності УкраїниБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Thu, 30 Nov 2023 - 20min - 68 - Приборкання норовливих. Реєстрове козацтво та козацькі повстання кінця XVI ст. – 8 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ольга Безгодкова про:
навіщо козаки створювали побратимам нові прізвища хто такі "реєстрові козаки" та які привілеї вони мали справжню причину великих козацьких повстань унікальні "рухомі фортеці" козацького війська як Северин Наливайко став народним героємБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 29 Nov 2023 - 20min - 67 - Помаранчева революція. Конституційна реформа 2005 року – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Леся Юрчишин про:
передвиборчу кампанію Віктора Януковича та Віктора Ющенка поняття “революція” та чому вона стала “Помаранчевою” гасла та заклики обох таборів результати та вплив Помаранчевої революції на державуБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 22 Nov 2023 - 31min - 66 - Президентство Леоніда Кучми – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Леся Юрчишин про:
як Леоніду Кучмі вдалося отримати свій пост символи епохи правління Кучми як президент розв'язував питання “Якою повинна бути нова країна?” як відбувалося прийняття Конституції України та які були її особливості другий президентський термін “червоного директора”Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 22 Nov 2023 - 28min - 65 - Чому Галицько-Волинську державу можна називати королівством? – 7 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич:
як Данило та Василько протягом 40 років повертали землі батька Романа Мстиславовича як два брати утвердилися в Галицько-Волинському князівстві чому Данила варто називати не Галицьким, а Романовичем якими були відносини князя із монгольським ханом як Данила Романовича коронували, а державу почали називати Королівством Руським що було із королівством після смерті ДанилаБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Sat, 18 Nov 2023 - 16min - 64 - Пекельні люди: походи монголів на Русь – 7 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич про:
як половці пішли по допомогу до руських князів про долю завойованих монголами українських земель чому Галицько-Волинське князівство стало політичним, економічним та культурним центром РусіБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Sat, 18 Nov 2023 - 15min - 63 - Національно-визвольне повстання Богдана Хмельницького - 8 клас | Вчися вухами
Воротило Марія, викладачка історії про:
Dream-team Богдана Хмельницького: Тугай-Бей, Максим Кривоніс, Іван Богун Перше повстання Хмельницького проти Речі Посполитої - травень 1648, битви під Жовтими Водами та Корсунем Полонне і Бар - непереможні фортеці та хто їх захопив? Битва під Пилявцями: як поляки втратили покоління польської аристократії - “Перина, Латина і Дитина” Чому Хмельницький не взяв Замостя? Облога козаками міста Збаража Чому кримський хан та султан не давали козакам по-справжньому завдавати удару Речі Посполитій? Берестейська битва - хто ж насправді був зрадником? Чи правда, що Хмельницький сидів у полоні? Битва під Берестечком як перша велика поразка козаків Ідея для серіалу: весілля сина Богдана, Тиміша Хмельницького та його вплив на історію облога Жванця: як козаки обманули короля Речі Посполитої Віленське перемир’я: ким був Хмельницький для Московського царя?Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Sat, 04 Nov 2023 - 31min - 62 - Не буди лихо доки спить тихо: версія "Хмельницький" – 8 клас | Вчися вухами
Марія Воротило, викладачка історії про:
те, коли відбувся перехід від "козаків-розбійників" до "захисників української держави" та хто став обличчям цієї зміни "Ординація війська Запорозького"- набір законів, який мусив перетворити козаків на регулярну польську армію чому пограбували будинок Хмельницького, та як це стало приводом до повстання козаків проти Річі Посполитої як Хмельницький готував повстання та хто його підтримав чи дійсно козаки носили шаровари?Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 03 Nov 2023 - 16min - 61 - "Весна народів" та українці в Австрійській імперії – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ната Чорна про:
як вибухнув вулкан вимог у Європі “Весну народів” — ланцюгову реакцію революцій першу українську політичну організацію в Галичині — Головну руську раду як український народ у складі Австрійської імперії йшов до самовизначенняБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Thu, 02 Nov 2023 - 21min - 60 - Обличчя дисидентства: Левко Лук’яненко, В’ячеслав Чорновіл – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Леся Юрчишин про:
відмінність між “шістдесятниками” та “дисидентами” Левка Лук’яненка та його боротьбу за самостійність українського народу журналістську діяльність В’ячеслава Чорновола чому дисидентів називали “в'язнями сумління”Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 01 Nov 2023 - 33min - 59 - Перший етап національного відродження на українських землях в складі Австрійської імперії – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ната Чорна про:
етапи та особливості українського національного руху в Австрійській імперії освічений абсолютизм - тренд монархів того часу як греко-католицькі священники стали “будителями” для українського народу за чим діячі “Руської трійці” пішли у народБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 30 Oct 2023 - 19min - 58 - Чи справді Ярослав був Мудрим – 7 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич про:
шлях Ярослава до престолу (почуємо навіть голос князя) вигідні інвестиції у будівництво "Руська правда" та питомо українські слова в ній внесок князя у релігію та культуру Київської РусіБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 25 Oct 2023 - 16min - 57 - Перипетії утворення Галицько-Волинського князівства – 7 клас
Вчителька історії Антоніна Макаревич про:
українські «Ігри престолів» на прикладі Галицько-Волинського князівства хто, коли і як утворив князівство появу правнуків Ярослава Мудрого на галицьких та волинських землях князів Володимирка та його сина Ярослава Осмомисла напружені стосунки князів із боярами об’єднання галицьких і волинських земель Романом Мстиславовичем та поневіряння його синівБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 24 Oct 2023 - 15min - 56 - Український національний рух в Російській імперії: шляхетський етап – 9 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ната Чорна про:
спадок козацтва як каталізатор українського національного відродження в кінці ХVIII століття, процес українського національного відродження в трьох етапах від історика Івана Лисяка-Рудницького перший “шляхетський” етап українського національного відродження: кінець XVIII ст. – 40-ві роки ХІХ ст. розвиток української культури другої половини XVII – XVIII століття: “Енеїда” Івана Котляревського та історичний твір “Історія Русів” як докази ідентичності українців, хто такі асимілятори та традиціоналісти перший заклад вищої освіти на території українських земель та його вплив на розвиток української ідентичності Харківська школа романтиків: Ізмаїл Срезневський та Микола Костомаров започаткування та знищення Кирило-Мефодіївського братстваБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 18 Oct 2023 - 23min - 55 - "Українська армія живе і бореться". Події визвольних змагань кінця 1919 – 1921 рр. – 10 клас | Вчися вухами
Юлія Топольницька, історикиня і вчителька історії про:
що таке «Трикутник смерті» та “Червоний імперіалізм” чи дійсно більшовики вводили українську мову в установах та школах? політика більшовицької влади щодо українського села: трудові відносини, розкуркулення, Центральне управління таборів - ГУТАБ підпільні методи боротьби армії УНР - перший зимовий похід армії УНР Варшавська угода: Симон Петлюра узурпатор? як більшовики через пропаганду зробили себе "визволителями" як змінювалась лінія фронту у 1919-1920 рр.: "Диво на Віслі", "Лінія Керзона" та Ризький мир; два червоних терори в Криму у революційний період другий зимовий похід жовтня-вересня 1921 року на чолі Юрком Тютюнником.Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Thu, 12 Oct 2023 - 28min - 54 - Як воно, жити в епоху великих змін? Українці у XVI ст. та першій половині XVII ст. – 8 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Інна Ковалишена про:
як люди в Україні XVI-першої половини XVII ст. уявляли суспільство і своє місце в ньому три верстви населення у Середньовічній Європі: знать, духовенство та простолюд зміни у верствах які під час утворення Речі Посполитої як “революція цін” (наплив золота із щойно відкритої Америки) вплинула на панщину в Україні роль Магдебурзького права у розвитку міст мультикультурність: обмін досвідом та процвітання торгівлі у містах контрреформація у другій половині XVI ст. в Європі: занепад православної церкви, та як вона пізніше стала знаменом спротиву причини та створення нової верстви населення (козацтва) у “Дикому полі”Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 10 Oct 2023 - 17min - 53 - Радянські концентраційні табори: ГУЛАГ (ГУТАБ) – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Марія Воротило:
"на одну людину – менш ніж два квадратні метри простору" - що таке ГУЛАГ (ГУТАБ) хто і за що потрапляв у радянські концентраційні табори що робили у таборах близько 18 млн людей за декілька десятиліть існування ГУЛАГів як українські ув’язнені організовували аматорські театри на спротив радянській системі розформування ГУЛАГів: як все закінчилосьБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 06 Oct 2023 - 20min - 52 - Директорія. Антигетьманське повстання. Акт Злуки – 10 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Юлія Топольницька про:
чим "узурпатор" Скоропадський не влаштовував українців утворення опозиційного руху (Український національно-демократичний союз, майбутній Український національний союз) на чолі із Володимиром Винниченком утворення Директорії для антигетьманського повстання підтримка повстання (та Директорії) селянами та усусами (Січовими Стрільцями) зречення влади Скоропадським та відновлення Української Народної Республіки відмінність політики Директорії від політики гетьмана "трудова інтелігенція" або "нетрудові експлуататорські класи" - український варіант більшовизму Директорії як більшовицька політика Директорії могла унеможливити Злуку Акт Злуки УНР і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в Соборну Україну що відбувалося в Києві у день Соборності 22 січня 1919 року, у річницю ухвалення ІV Універсалу Центральної Ради про державну самостійність УНР як Трудовий конгрес затвердив акт про створення єдиної Соборної України та висловився проти встановлення в Україні радянської форми правлінняБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Sun, 01 Oct 2023 - 24min - 51 - Як українці допомагали будувати російську імперію від XVII ст. і до ХІХ століття – 10 клас | Вчися вухами
Вчитель історії Євгеній Шелест про те:
чи був елемент “зради” у діях українців, що сприяли російській імперії? “відтік кадрів” київського та чернігівського духовенства до московського патріархату реформи московського патріарха Никона та наступний розкол Епіфаній Славинецький: модернізація православ’я Стефан Яворський: Екзарх російської православної церкви Феофан Прокопович: перетворення церкви на чиновницьку службу підтримка московських царів козацькими старшинами та вихідцями з козацьких родів Олексій Розумовський: співправитель російської імперії Олександр Безбородько: канцлер російської імперії Віктор Кочубей: вплив на Олександра І та рішення під час війни з НаполеономБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 27 Sep 2023 - 20min - 50 - Русь-Україна в період правління Володимира Мономаха та Мстислава Великого – 7 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич про:
дуумвірат Мономаха та його батька як Володимир поступився престолом, двічі як одноосібно захищав всю Русь від половців з Переяслава другий дуумвірат Мономаха із його братом Святополком несправедливі рішення київського князя Святополка, його смерть та наступні вимоги киян княжіння Мономаха у Києві ухвалення "Уставу", який доповнив "Руську правду" що князь написав у "Повчанні дітям" успішні походи мина Мстислава проти половців, литовців та чудіБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 25 Sep 2023 - 14min - 49 - Війни та язичництво князя Святослава – 7 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич про:
першого князя, який мав слов'янське ім'я попередження "Іду на Ви" та переможні походи князя походи русичів на територію Болгарії та боротьба із печенігами перехід влади від княгині Ольги до її сина Святослава династійний розподіл земель та наступне братовбивствоБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 25 Sep 2023 - 14min - 48 - Петро Могила та реформа православної церкви – 8 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ната Чорна про:
як Петро, син молдавського господаря Симеона Могили, потрапив на навчання до Львівської братської школи початок відновлення ієрархії у православній церкві на українських землях перша кар'єра Петра Могили у війську Речі Посполитої духівнича кар'єра Петра Могили та стрімкий ріст до архімандрита Києво-Печерської лаври та до очільника київської братської школи підтримка Могили з боку митрополита Йова Борецького утворення колегіуму (майбутньої Києво-Могилянської академії) та особливості освіти за латино-польським зразком легалізація православної церкви на українських землях у складі Речі Посполитої інші зміни православної церкви, які здійснив Петро МогилаБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 19 Sep 2023 - 18min - 47 - Русь-Україна у 1054—1113 рр.: з такими родичами і ворогів не треба – 7 клас | Вчися вухами
Вчитель історії Євгеній Шелест про:
чому Ярослав Мудрий наприкінці життя перемудрив? яким було правління першого покоління Ярославичів? як розпадаються феодальні держави? чи міг Володимир Мономах зупинити розпад Русі? система престолонаступництва доля тріумвірату ЯрославовичівБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 08 Sep 2023 - 20min - 46 - Дисидентський рух: мирний спротив імперії та битва характерів – 11 клас | Вчися вухами
Вчитель історії Євгеній Шелест про:
значення терміну "дисидент" три етапи дисидентського руху в Україні після війни циклічність історії: як рівно через сто років після громадівців та народовців вже дисиденти боролись із імперією за мову, державність, справедливість та культуру як пропаганда прищепила громадськості, що СРСР - правова і справедлива держава, тож вже у 60-их роках таємні арешти викликали протести чому відродження 60-их років називають "задушеним"? Українська Гельсінська групаБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 08 Sep 2023 - 23min - 45 - Пропагандистський ідеал радянської людини – 10 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Леся Юрчишин розповідає про:
що таке пропаганда? чому священники та віряни стали класовими ворогами? як Різдво, Великдень та день Святого Миколая адаптували під комуністичні цілі та цінності? історія Гелі Маркізової - бурятської дівчинки у костюмчику “морячки”, що спочатку була інструментом пропаганди, а зрештою була репресована система ідеологічного виховання дітей - жовтенята, піонери та комсомольці пропаганда навіть в математичних задачахБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 04 Sep 2023 - 22min - 44 - Українці в арміях воюючих держав: Українські січові стрільці – 10 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Леся Юрчишин розповідає про:
формування окремого батальйону Українських січових стрільців: 2 500 бійців проти 28 000 добровольців, які зголосилися мобілізація полків в австро-угорській армії вимоги до майбутніх “усусів”: вступати могли лише юнаки, молодші за 21 рік, що не були призвані до австрійського війська або колись звільнені від військової фронтової служби “українські Фермопіли” – бій за гору Маківка (весна 1915 року) “найкривавіша” битва – бій на горі Лисоня (серпень-вересень) 1916 року Листопадовий зрив/чин у Львові австрійський архікнязь Вільгельм фон Габсбурґ Лотрінгена — названий українцями як Василь Вишиваний жіноча чота “Січові стрільці ІІ”Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 04 Sep 2023 - 20min - 43 - УНР у кільці фронтів: між більшовиками, білогвардійцями, Антантою і поляками – 10 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Юлія Топольницька про:
повстання Директорії УНР проти гетьмана Павла Скоропадського, наступні спроби більшовицької росії встановити контроль над українськими територіями, білогвардійці на чолі з Антоном Денікіним – прихильники російської монархії – беруть під контроль Донщину та Північний Кавказ, а також претендують на території України, Директорія приймає вимоги Антанти, Польща прагне здобути контроль над Східною Галичиною та усією Правобережною Україною. повстанські рухи по всій території УНР.Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 22 Aug 2023 - 34min - 42 - Чому Ольга спалила Іскоростень. Русь за правління князя Ігоря та княгині Ольги – 7 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич про:
яких клопотів князю Ігорю/Інґвару завдавали племена на кордонах Русі чому Ольга мала також померти зі смертю Ігоря, а зрештою стала регенткою як вбивця Ігоря, князь деревлян Мал, сватався до Ольги вдалу політику Ольги зі збору данини та невдалі спроби навернення русичів у християнствоБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 08 Aug 2023 - 11min - 41 - Хрещення Русі: що це нам дало – 7 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич про:
чому князь Володимир вирішив охрестити Русь навернення князів до Володимира у християнство звернення візантійського імператора Василя ІІ за допомогою до князя Володимира як християнізація вплинула на розвиток дипломатичних зв'язків, освіти та виготовлення книг будівництво храмів у Києві: Десятинна церква, Софійський СоборБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 08 Aug 2023 - 17min - 40 - Позиція українських політичних сил Наддніпрянщини щодо Першої світової війни – 10 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Юлія Топольницька про:
як російські імперія маскувала свої загарбницькі плани щодо України під гаслами захистити «братів-слов’ян» від «німецьких варварів» яких поглядів на участь у Першій світовій війні дотримувалися чотири табори політичної еліти Наддніпрянщини Союз визволення України: відкрита підтримка Австро-Угорщини і Німеччини у війні Соціал-демократ Симон Петлюра: підтримка у війні російської імперії Товариство українських поступовців (ТУП): нейтральна позиція щодо війни, адже жодна із держав-учасниць не відстоює інтересів українського народу Українська соціал-демократична робітнича партія (УСДРП): підтримка громадянської війни в росії та соціалістичні гасла позиція Михайла Грушевського щодо війни опіка над пораненими та хворими військовослужбовцями: вплив ТУПБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 31 Jul 2023 - 21min - 39 - Польсько-українська війна 1918-1919 рр. – 10 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Юлія Топольницька про:
як маніфест про перебудову австро-угорської імперії вплинув на створення Української Держави оголошення про утворення Української Держави Євгеном Петрушевичем та подальше невизнання Віднем Листопадовий зрив (або чин) — "чорний лебідь" в історії Української держави ухвалення Українською Національною Радою "Тимчасового закону про державну самостійність українських земель бувшої Австро-Угорської монархії», що встановив назву — Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР) земельне та мовне питання в ЗУНР утворення Української галицької арміїБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 31 Jul 2023 - 20min - 38 - Утворення Західноукраїнської Народної Республіки – 10 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Юлія Топольницька про:
як маніфест про перебудову австро-угорської імперії вплинув на створення Української Держави оголошення про утворення Української Держави Євгеном Петрушевичем та подальше невизнання Віднем Листопадовий зрив (або чин) — "чорний лебідь" в історії Української держави ухвалення Українською Національною Радою "Тимчасового закону про державну самостійність українських земель бувшої Австро-Угорської монархії», що встановив назву — Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР) земельне та мовне питання в ЗУНР утворення Української галицької арміїБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 31 Jul 2023 - 20min - 37 - Гетьман "Пірат" Сагайдачний. Походи запорозьких козаків на володіння Кримського ханства та Османської імперії – 8 клас | Вчися вухами
Учителька історії Марія Воротило про:
морські походи козаків які проблеми створювали нереєстрові козаки для Речі Посполитої тактику Петра Конашевича-Сагайдачного у боях проти Османської імперії участь козаків у польсько-московській війні 1617-1618 рр. як козаки допомагали в битві під Хотином у 1621 р. запорозько-кримський договір 1624 р.Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 31 Jul 2023 - 27min - 36 - Українська революція. Перший етап: березень 1917 – квітень 1918 рр. – 10 клас | Вчися вухами
Учитель історії Владислав Штегельський про:
створення Української Центральної Ради і її роль під час революції Михайла "некоронованого короля України" Грушевського та підтримку революції культурною інтелігенцією причини, чому діячі УЦР вірили, що росію вийде перебудувати на демократичну федеративну республіку, в якій кожна нація матиме свободу тест "Хто ти з політиків: Винниченко чи Скоропадський?" причини ослаблення імперської влади напередодні 1917 року зміни, яких очікували українці: селяни, робітники, підприємці нові українські партії: УСДРП, УПСФ та УПСР або соціал-демократичні робітники, соціалісти-федералісти та соціалісти-революціонери як мобілізація часів Першої світової вплинула на самоорганізацію українських військових частин під час революції загони "Вільного козацтва" — українська тероборона часів революції суть Першого та Другого Універсалів, та чому після проголошення автономії довелося зробити крок назадБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 28 Jul 2023 - 29min - 35 - Кримськотатарський національний рух – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ната Чорна про:
кримських татар як корінний народ України історію Кримського півострова та традицію автономності цього краю кримськотатарський національний рух, його витоки та етапиБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 25 Jul 2023 - 28min - 34 - Європейська геополітика та Україна у Першій світовій війні – 10 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ната Чорна про те:
яким був світ напередодні світової війни та чому він забажав перетворень такою ціною? які були союзи держав перед та під час війни чому для українців ця війна була братовбивчою до чого призвела війнаБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 25 Jul 2023 - 17min - 33 - Головна українська рада, Союз визволення України, Загальна Українська рада – 10 клас | Вчися вухамияку позицію займали західноукраїнські політичні сили у Першій світовій війні чи намагались і чи вдалося їм налагодити співпрацю із політичною елітою Наддніпрянщини якою була діяльність Головної української ради, Союзу визволення України та Загальної української ради
Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Tue, 25 Jul 2023 - 25min - 32 - Утворення унійної (греко-католицької) церкви. Відновлення православної ієрархії та реформа церкви – 8 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Ната Чорна про релігійні процеси другої половини ХVI – початку ХVII століття на українських землях:
реформацію та видання Пересопницького Євангелія кризу православ’я релігійну дискусію та навіть виникнення нової церкви (Берестейська унія)Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 24 Jul 2023 - 25min - 31 - 1944. Депортація кримських татар – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич про:
як Росія століттями вимивала ідентичність корінних мешканців, гнала їх з рідної землі, а замість них приводила сіру покірну масу чому зараз кримські татари у Криму – меншість, хоча у 1783 році їх було 92% депортація кримських татар 1944 року, під час якої загинули близько 8 тисяч людей
Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.uaПроєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Fri, 21 Jul 2023 - 18min - 30 - Від археології до націоналізму: українські землі у складі Російської імперії другої половини ХІХ ст. – 9 клас | Вчися вухамиКирило-Мефодіївського товариства заснування громад в імперії науково-літературно-суспільний журнал "Основа" від громади Петербурга та "Чернігівський листок" хлопоманами Валуєвський циркуляр та Емський указ поділ на Стару та Молоду Громади Південно-Західний відділ Російського географічного товариства та його роль на вивчення української історії народники та марксисти Братство тарасівців та "Символ віри молодих українців"
Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Thu, 20 Jul 2023 - 28min - 29 - Відновлення незалежності України. Чому не можна “Перебудувати” імперію – 11 клас | Вчися вухами
Учитель історії Владислав Штегельський про те:
як совєцькі керівники намагались зберегти СРСР і чому ці спроби стали провальними як відроджувався український рух, і до чого тут студенти в яких умовах була проголошена Незалежність УкраїниБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Wed, 19 Jul 2023 - 26min - 28 - Внутрішньо- та зовнішньополітична діяльність уряду Богдана Хмельницького – 8 клас | Вчися вухами
Історикиня та вчителька історії Юлія Топольницька про те:
яку державу вдалося побудувати Богданові Хмельницькому: як формувалась система органів влади, кому належала земля, яким було становище різних верств суспільства як інші країни впливали на зовнішньополітичне становище Української козацької держави звідки ростуть ноги у сучасної російсько-української війниБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 17 Jul 2023 - 43min - 27 - Шлях модернізації та прогресу? Українські землі у складі Російської імперії у другій половині ХІХ ст. – 9 клас | Вчися вухами
Вчитель історії Євгеній Шелест про те:
як серед паротягів, пароплавів, дирижаблів, радіо та телефонів непомітно сталася зміна суспільного устрою: феодальні відносини остаточно покинули історичну арену, аграрні суспільства занепали або були завойовані як приходить новий, індустріальний соціум, побудований в містах навколо заводів і фабрик: суспільство ідеологій, прогресу та капіталізму; суспільство колоніальних імперій, конкуренції та змагання за першістьБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 17 Jul 2023 - 25min - 26 - "Великий луг – Батько, Січ – Мати". Історія козацьких територій та поселень – 8 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич:
чому після того, як росіяни підірвали Каховську гідроелектростанцію активно постала тема Великого Лугу що ж таке Великий Луг, хто там мешкав, чим займався і чому цю сторінку нашої історії так хотіли знищити росіяниБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 17 Jul 2023 - 16min - 25 - Інтеграція України в європейський та світовий економічний простір: виклики і відповіді – 11 клас | Вчися вухами
Вчителька історії Антоніна Макаревич:
якою була українська економіка на початку незалежності у 1991 році, коли джинси, жуйка, снікерс і склянка були недосяжною для більшості розкішшю в СРСР що таке приватизація в 90-х та чому це призвело до створення олігархів яким був вплив росії на українську економіку Україна стає членом МВФ, вводить гривню, ЄС визнає нас країною з ринковою економікою Єдиний економічний простір та тузлинська криза Помаранчева революція 2004 року вступ України до Світової організації торгівлі у 2008 році Революція Гідності 2014 року Угода про асоціацію між Україною та ЄСБільше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: audiolessons.nus.org.ua
Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation
Mon, 17 Jul 2023 - 19min
Podcasts similar to Вчися вухами | Історія України
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR