Nach Genre filtern
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Všechny díly podcastu Akcent můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 787 - Raketa zaujala vesmírem i číslem o stromu. Děti chtěly dinosaury, odolali jsme, říká nakladatel
Saša Michailidis se ptá Joachima Dvořáka, majitele nakladatelství Labyrint, pod které spadá dětský časopis Raketa, a šéfredaktorky redakce Česká literatura nakladatelství Grada Jany Cihelkové. Unikátní časopis Raketa oslaví na začátku prosince desáté narozeniny, v září navíc vyšlo jubilejní 40. číslo. Jak pestrá a kvalitní je dnes nabídka magazínů a komiksů pro děti? Jaké jsou vůbec aktuální trendy v dětské literatuře?
Wed, 20 Nov 2024 - 25min - 786 - Animovaná Pyšná je opsaná klasika, Život k sežrání boduje aktuálním tématem, říká publicistka
Saša Michailidis se ptá filmových publicistek Jany Podskalské z Deníku a Veroniky Bednářové. Velký pán, Život k sežrání, Pyšná princezna… Hned tři české celovečerní animované nebo loutkové filmy, které měly premiéru letos na podzim. Což je na naše poměry nevídané číslo. Jak si stojí ve srovnání se zahraniční konkurencí? Jaký je potenciál současné české animované tvorby?
Tue, 19 Nov 2024 - 26min - 785 - Dejvické divadlo se přestěhuje. Bývalé kino Galaxie se promění v Eintopf zábavy
Saša Michailidis se ptá ředitele Dejvického divadla Lukáše Průdka a kurátorky, organizátorky festivalu 4+4 Dny v pohybu Denisy Václavové. Dejvické divadlo se bude rekonstruovat. Přestěhuje se proto načas do bývalého pražského multikina Galaxie na konečné metra Háje. Budova nabízí velký prostor, počítá se tedy i s dalšími kulturními projekty. Jaké to budou? Vznikne tam nová multikulturní scéna?
Mon, 18 Nov 2024 - 26min - 784 - Výběr týdne: knihy o listopadu 89 chybí, zpěvník EU, realismus v malbě, festivaly v klima změně
Saša Michailidis se ptá hostů, jak reflektujeme předrevoluční dobu v porevoluční české literatuře. 17. listopadu si totiž připomínáme 35 let od sametové revoluce. Vyšel první zpěvník EU s šesti songy za Česko. Nejen výtvarníci a výtvarnice ale i publikum si znovu buduje vztah k realistické malbě. Pořadatelé festivalů musí do budoucna víc myslet na důsledky klimatické změny.
Fri, 15 Nov 2024 - 26min - 783 - Chybí nám velký román o listopadu 89. Stále si vytváříme jakési deníčky, říká kritička
Saša Michailidis se ptá redaktorky deníku Alarm, literární publicistky a kritičky Evy Klíčové a Pavla Janouška z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Blíží se 17. listopad, připomeneme si 35. výročí sametové revoluce. Jak reflektujeme předrevoluční doby v porevoluční české literatuře? Jak nahlížíme zpracování historických událostí v beletrii? A které relevantní odborné knihy bychom mohli doporučit?
Thu, 14 Nov 2024 - 26min - 782 - Festivaly budou muset šetřit. Voda v září vyplavila i naše sponzory, říká ředitel Slunovratu
Saša Michailidis se ptá prezidenta České asociace festivalů Michala Schmidta a ředitele festivalu Slunovrat v Opavě Václava Müllera. Povodně, které v polovině září poznamenaly hlavně severní Moravu, omezily provoz nejen kulturních institucí, ale ohrozily také různé kulturní akce. Jak na tom byly a hlavně budou festivaly? Co by jejich pořadatelům před dalším ročníkem nejvíce pomohlo?
Wed, 13 Nov 2024 - 25min - 781 - Realismus v malbě není mrtev. A ten socialistický se opět sbírá, říká kurátorka
Saša Michailidis se ptá hlavní kurátorky Galerie výtvarného umění v Ostravě, historičky umění Renaty Skřebské a malíře, pedagoga na FAVU VUT v Brně Vasila Artamonova. Výstava RELOAD, která byla v létě k vidění v pražské SmetanaQ Gallery, se snažila ukázat, že realismus v současné malbě stále žije. Je tomu tak? Nebo potřebuje restart? Jak k realismu v malbě přistupují pedagogové, kurátoři i návštěvníci galerií?
Tue, 12 Nov 2024 - 23min - 780 - Vyšel první zpěvník EU. Obsahuje i šest českých písní. Průšvih to není, říká publicista
Saša Michailidis se ptá sbormistra, dirigenta, editora zpěvníku EU za ČR Lukáše Prchala a hudebního publicisty deníku Právo a serveru Novinky Jaroslava Špuláka. Po devíti letech příprav vyšel první zpěvník Evropské unie, který obsahuje i šest písní za Česko: Modlitba pro Martu, Černé oči, jděte spát, Ktož jsú boží bojovníci, Lásko má, já stůňu, Chválím Tě, Země má a Není nutno. Proč právě tyto písně? A proč zpěvník vznikl? Proč chybí současné tuzemské songy?
Mon, 11 Nov 2024 - 25min - 779 - Výběr týdne: Román pro Frankfurt, bienále, veřejná kulturní instituce, světelný design
Saša Michailidis se ptá hostů na soutěž Román pro Frankfurt. Akce je součástí českého hostování na knižním veletrhu v roce 2026. Jaká bývá v posledních letech úroveň mezinárodní přehlídky současného umění, tedy benátského bienále? Budou mít divadla a muzea zájem o to přeměnit se ve veřejné kulturní instituce? Na DAMU bude možné studovat světelný a audiovizuální design.
Fri, 08 Nov 2024 - 26min - 778 - Světelný a zvukový design brzy na DAMU: Jsme invenční, ale profesně neukotvení, říká expertka
Saša Michailidis se ptá hudebního pedagoga DAMU, skladatele scénické hudby Vratislava Šrámka a světelné designérky, pedagožky Pavly Beranové. Na DAMU bude možné absolvovat obor světelný a audiovizuální design pro živá umění. Co bude součástí nového studijního programu? Komu je určený? A jaká je úloha světelného a zvukového designu v dnešním umění?
Thu, 07 Nov 2024 - 25min - 777 - Národní divadlo Brno chce být veřejnou kulturní institucí. Muzea to neláká, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera a prvního místopředsedy Asociace muzeí a galerií ČR a ředitele Muzea čs. opevnění z let 1935–38 v Králíkách Richarda Sichy. Od ledna příštího roku se budou moci příspěvkové organizace transformovat ve veřejné kulturní instituce. Bude ale o tuto změnu ze strany organizací a jejich zřizovatelů zájem? Jaké výhody by měla tzv. VKI přinést?
Wed, 06 Nov 2024 - 27min - 776 - Na bienále v Benátkách obdivuji víc pavilony než současné výstavy, říká kurátor
Saša Michailidis se ptá architektky a teoretičky architektury Pavly Melkové a kurátora Galerie současného umění a architektury v Domě umění České Budějovice Michala Škody. Ještě do 24. listopadu si můžete udělat výlet na benátské bienále. Letos se Česko na mezinárodní přehlídce současného umění prezentuje instalací Evy Koťátkové, a to v provizorně otevřeném Českém a Slovenském pavilonu. Jaká je architektonická úroveň dalších pavilonů?
Tue, 05 Nov 2024 - 26min - 775 - Román pro Frankfurt? Vnímám to jako nejistotu, zda máme co nabídnout, říká publicista
Saša Michailidis se ptá spisovatelky Petry Soukupové a editora webu ČT art, publicisty a kritika Josefa Chuchmy. Moravská zemská knihovna v Brně vyhlásila na začátku října veřejnou soutěž s názvem Román pro Frankfurt. Jde o akci v rámci českého hostování na frankfurtském knižním veletrhu v roce 2026. Jak vnímá literární obec zadání a pravidla soutěže? Může vznikat literatura na objednávku?
Mon, 04 Nov 2024 - 26min - 774 - Výběr týdne: olomoucké divadlo a filharmonie spolu, módní udržitelnost, hřbitovní architektura
Saša Michailidis se ptá hostů, jak Moravské divadlo a Moravská filharmonie budou fungovat od nového roku spolu, až se sloučí do jedné instituce. Co pro mladé návrháře a návrhářky znamená udržitelnost v módním průmyslu? V sobotu 2. listopadu vzpomínáme na zesnulé, jsou takzvané Dušičky a my si tedy zhodnotíme funerální architekturu.
Fri, 01 Nov 2024 - 24min - 773 - S udržitelností se v módě počítá. Používám látky, které už nikdo nechce, říká návrhář
Saša Michailidis se ptá šéfredaktorky časopisu Vogue CS Danicy Kovářové a návrháře oděvu a obuvi Aleše Hnátka. Letošní Designblok opět oceňoval mladé tvůrce módního designu, a to v rámci soutěžní přehlídky Diploma Selection. Jak přistupují ke své tvorbě tuzemští mladí návrháři a návrhářky? Dají se najít v současné módě nějaké trendy? Jak důležité je téma udržitelnosti v módním průmyslu?
Thu, 31 Oct 2024 - 26min - 772 - Urnové sklípky za trest, u náhrobků doba temna. Ale jsou výjimky, říkají architekti
Saša Michailidis se ptá historika architektury Zdeňka Lukeše a architekta Filipa Ditricha. Blíží se Dušičky, 2. listopadu zavzpomínáme na všechny zesnulé. Při procházce hřbitovem si možná všímáte funerální architektury. Dokážeme se starat o historické hřbitovy, obřadní síně, kolumbária a náhrobky? A jaká je současná hřbitovní architektura?
Wed, 30 Oct 2024 - 26min - 771 - Moravské divadlo a filharmonie spolu. Razantně propouštět nechceme, říká budoucí šéf
Saša Michailidis se ptá ředitele Moravské filharmonie Olomouc Jonáše Harmana a ředitele Moravského divadla Olomouc Davida Gerneše. Moravská filharmonie a Moravské divadlo se 1. ledna 2025 sloučí. Novým šéfem této společné organizace bude David Gerneš, který vyhrál výběrové řízení. Jak bude probíhat propojení obou institucí? Ušetří se na nákladech? A přinese to kýžený rozvoj divadla i filharmonie?
Tue, 29 Oct 2024 - 26min - 770 - Výběr týdne: AVU bez rektorky, seriály pro mladé, český grafický design, Oscar studentům
Saša Michailidis se ptá hostů, co se děje na Akademii výtvarných umění v Praze, která má provizorní vedení po rezignaci prorektorů i rektorky. Vlastně se nic nestalo a Dcera národa... Umíme točit seriály pro mladé? Projekt Identita udělá reklamu českému grafickému designu i v zahraničí. Tvůrci z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku získali studentského Oscara, jak se financují krátkometrážní školní snímky?
Fri, 25 Oct 2024 - 26min - 769 - Máme studentského Oscara! Krátké snímky by zasloužily víc peněz, říká rektorka filmové školy
Saša Michailidis se ptá rektorky FAMO Písek Evy Bobkové a lektorky Ateliéru audiovizuální tvorby na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, filmové publicistky Jany Bébarové. Tvůrci z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku minulý týden převzali v Londýně studentského Oscara za krátký snímek Krajan. A není to ojedinělý úspěch, krátké školní filmy získávají ceny pravidelně. Jak dlouhá je cesta k prestižnímu ocenění? Jak kvalitní je výuka mladých filmařů a filmařek v Česku?
Thu, 24 Oct 2024 - 26min - 768 - Dcera národa, Vlastně se nic nestalo. Seriály pro mladé máme, ale…
Saša Michailidis se ptá dramaturgyně festivalu Serial Killer a publicistky Táni Zabloudilové a filmového publicisty Tomáše Stejskala z Aktuálně.cz. V iVysílání ČT je k vidění minisérie ze současného života mladých lidí Vlastně se nic nestalo a na streamovací platformě CANAL+ minisérie Dcera národa, která předkládá výrazně omlazený portrét historické osobnosti Zdeňky Havlíčkové. Dokážou takové projekty opravdu mluvit jazykem mladého publika?
Wed, 23 Oct 2024 - 27min - 767 - AVU má provizorní vedení. Žádný obrovský průšvih se nekoná, říká pedagog
Saša Michailidis se ptá vedoucího Katedry teorie a dějin umění na AVU, historika umění, kurátora Tomáše Pospiszyla a historika umění, výtvarného kritika, nezávislého kurátora Radka Wohlmutha. Akademie výtvarných umění se minulý týden ocitla bez vedení, když funkci složila nejen rektorka Maria Topolčanská, ale také prorektorky a prorektor. Co se na AVU děje? Souvisí s tím petice proti škole z letošního června? Jak se absolventi AVU uplatňují ve výtvarném světě?
Tue, 22 Oct 2024 - 26min - 766 - Hledá se mecenáš. Český grafický design by si zasloužil muzeum, říká odborník
Saša Michailidis se ptá spoluautora projektu Identita – příběh českého grafického designu Filipa Blažka a producenta projektu Michala Gregoriniho. Projekt mapující český grafický design pokračuje dalšími částmi. V kinech je teď film, do pražského Musea Kampa můžete zajít na výstavu. Už na jaře Česká televize odvysílala televizní cyklus a v létě vyšla kniha. Co obnáší připravit tak rozsáhlý projekt? A může série přitáhnout pozornost k českému grafickému designu i v zahraničí?
Mon, 21 Oct 2024 - 25min - 765 - Výběr týdne: proměna Václaváku, novináři ve filmu, veřejná debata, český nábytek
Saša Michailidis se ptá hostů na proměnu Václavského náměstí v Praze, jeho rekonstrukce je totiž v plném proudu. Za námi je první ročník filmového festivalu o novinářích a novinářkách Press Play Prague. Lze kultivovat ostré debaty ve veřejném prostoru, kterých přibývá? Co potřebuje český nábytkářský průmysl?
Fri, 18 Oct 2024 - 26min - 764 - Proměna Václaváku se smrskla na tramvaje, ale to je drobnost, říká zástupce spolku
Saša Michailidis se ptá Jana Adámka ze Sdružení Nového Města pražského a architekta, urbanisty Petra Kučery, který se podílel na projektu revitalizace Václavského náměstí. Z pražského Václavského náměstí je stále staveniště, rekonstrukce je v plném proudu. Jak lokalitu ovlivní znovuzavedení tramvajové dopravy? Jak to dopadne se sloupy trakčního vedení pro tramvaje? Co proměna Václaváku přinese rezidentům, domácím i zahraničním návštěvníkům?
Thu, 17 Oct 2024 - 25min - 763 - Chybí nám ambice budovat malou značku od samého počátku, říká designér nábytku
Saša Michailidis se ptá designéra, majitele firmy mmcité Davida Karáska a designérky, zakladatelky firmy Karlen Furniture Petry Mlejnkové. Český nábytkářský průmysl má slavnou historii, ale i zajímavou současnost, o které se možná ví méně, než by si celý obor zasloužil. Jak si dnes stojí český nábytek? Jaké jsou jeho ambice a jak se mu daří v zahraničí?
Wed, 16 Oct 2024 - 27min - 762 - Konec slušné debaty v Čechách? Dřív jsme chodili do hospody, dnes se vybíjíme na sítích
Saša Michailidis se ptá filozofa Václava Němce z FF UK a moderátora podcastu Kecy a politika, experta na politický marketing Petrose Michopulose. Akcent o slovu hoststvo, kterému předcházela vltavská úvaha filozofa Tomáše Koblížka, vyvolal plno reakcí na sociálních sítích. Ale je to v podstatě jen kapka v moři sporů ve veřejném prostoru. A to i v oblasti kultury. Vzpomeňme třeba kauzy Mornštajnová vs. Toy Box nebo petice proti AVU. Proč neumíme konstruktivně debatovat?
Tue, 15 Oct 2024 - 26min - 761 - Tlak na novináře sílí. Sežrat nám to občas dávají úplně všichni, říká reportér
Saša Michailidis se ptá šéfredaktora Deníku Referendum Jakuba Patočky a šéfredaktora Voxpotu, reportéra Vojtěcha Boháče. Press Play Prague, první ročník filmového festivalu o novinářích a novinářkách, hostilo pražské kino Atlas. Jak jsou zobrazováni žurnalisté ve filmu? Jaká je realita? Jak silná je dnes u novinářů obava ze ztráty nezávislosti? Jak jejich práci komplikují dezinformace?
Mon, 14 Oct 2024 - 27min - 760 - Výběr týdne: Bob Dylan, AutoMat vs. Vltavská filharmonie, literární cena, Jan Žižka
Saša Michailidis se ptá hostů na koncerty Boba Dylana v Praze. Proč stojí za to i dnes seznámit se s tvorbou držitele Nobelovy ceny za literaturu? Spolku AutoMat se nelíbí plánované dopravní řešení kolem Vltavské filharmonie. Literární kritici založili cenu. A dnes je 600 let od úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova.
Fri, 11 Oct 2024 - 25min - 759 - Vltavskou filharmonii ochromí auta, chodci a cyklisté budou trpět, tvrdí AutoMat
Saša Michailidis se ptá náměstka primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj a územní plán, architekta a urbanisty Petra Hlaváčka (za STAN) a Michala Kaliny ze spolku AutoMat. Praha právě připravuje dokumenty pro stavební povolení Vltavské filharmonie, podrobná architektonická studie už je hotová. Spolek AutoMat ale kritizuje podle něj komplikované dopravní řešení kolem kulturního komplexu. Je čas na úpravy? Jak do projektu může zasáhnout posouzení dopadů na životní prostředí?
Thu, 10 Oct 2024 - 26min - 758 - Česko má novou literární cenu. Co má přinést čtenářům? A je vůbec potřeba?
Saša Michailidis se ptá předsedkyně Výboru spolku Ceny literární kritiky, redaktorky časopisu A2, literární historičky a kritičky Blanky Činátlové a filozofa, novináře, šéfredaktora internetové revue Přítomnost a komentátora týdeníku Euro Petra Fischera. Českou literární scénu obohatí Cena literární kritiky, která vznikla na začátku června. První laureáti budou známí v březnu příštího roku. Co nového přinese cena čtenářům? A jak přispěje k debatě o úrovni literární kritiky?
Wed, 09 Oct 2024 - 27min - 757 - Jan Žižka do pekla, nebo do ráje? V Husitském muzeu hlasujte fazolí, láká historik
Saša Michailidis se ptá historika Roberta Novotného z Centra medievistických studií AV ČR a historika Zdeňka Vybírala z Husitského muzea v Táboře. 11. října tomu bude 600 let od úmrtí Jana Žižky z Trocnova. Co nového o husitském vojevůdci odborníci zjistili? A co zajímá laickou veřejnost? Jak proměnila náš vztah k Žižkovi biografie od Petra Čorneje? Jak experti nahlížejí filmy Otakara Vávry a Petra Jákla?
Tue, 08 Oct 2024 - 26min - 756 - Bob Dylan v Praze zaujal výtečným hlasem, ale na piano hraje příšerně, říká publicista
Saša Michailidis se ptá hudebního publicisty z Českého rozhlasu Ondřeje Konráda a redaktora nakladatelství Argo, překladatele a publicisty Petra Onufera. Od pátku do neděle koncertoval v Praze Bob Dylan, zahájil tím evropské turné. A jeho vystoupení vyvolala rozporuplné reakce. Co vlastně dnes čekat od Dylanových koncertů i od samotného držitele Nobelovy ceny za literaturu?
Mon, 07 Oct 2024 - 25min - 755 - Výběr týdne: ženy a fotka, hoststvo rozděluje, divadlo jako byznys, letní kinorekord
Saša Michailidis se ptá, jakou pozici mají v současnosti ženy ve fotografii a zda to vůbec je ještě téma. Slovo hoststvo stále rozděluje. Nová Spirála na pražském Výstavišti a ostravské Divadlo Mír, jak náročné je provozovat soukromý či polosoukromý umělecký prostor? Česká kina v létě přivítala rekordní počet diváků, můžou za to nejen Vlny režiséra Jiřího Mádla.
Fri, 04 Oct 2024 - 25min - 754 - Nejúspěšnějším českým filmem letošního roku jsou Vlny. Co musí splňovat filmový trhák?
Saša Michailidis se ptá manažerky kina Edison Filmhub, které je propojené s distribuční společností Film Europe, Jaroslavou Kolibačovou a generálním ředitelem filmové a distribuční společnosti Bontonfilm Martinem Palánem. Diváci vzali česká kina útokem. Napomohly tomu Vlny či Zápisník alkoholičky. Co se stalo, že do kin přišlo v létě nejvíc lidí za čtvrt století, což vyplývá z dat Unie filmových distributorů? Může se to opakovat i v následujících měsících?
Thu, 03 Oct 2024 - 27min - 753 - Základem jsou herci, ne tituly, říká majitel úspěšného Divadla Mír
Saša Michailidis se ptá majitele a producenta ostravského Divadla Mír Alberta Čuby a ředitele Nové Spirály na Výstavišti Praha Jana Makalouše. 3. října uvítá své první diváky multižánrový prostor Nová Spirála. Ve Vítkovicích zase vyroste nová budova Divadla Mír, poptávka po vstupenkách je totiž taková, že původní scéna nestačí. Jak provozovat soukromé nebo hybridní polosoukromé divadlo a vydělávat si na provoz bez jistoty veřejných peněz?
Wed, 02 Oct 2024 - 26min - 752 - Hoststvo budí vášně. Už nejde o spor o jazyk, ale o téma, říká filozof
Saša Michailidis se ptá Tomáše Koblížka z Filosofického ústavu AV ČR a klasického filologa, filozofa, publicisty a překladatele Petra Šourka. Spor o hoststvo neustává. Plno komentářů vyvolala nedávná ranní úvaha na Vltavě, kterou Tomáš Koblížek reagoval na jazykovědce Karla Olivu. Ten je proti slovu hoststvo, které použila Česká televize v létě na sociálních sítích. Jak nakládat s genderově neutrálním jazykem? Jakou roli hraje etický rámec?
Tue, 01 Oct 2024 - 27min - 751 - Ženy ve fotografii nejsou téma. Fotka je otevřené a všem přístupné médium, říká umělkyně
Saša Michailidis se ptá dvou fotografek a vizuálních umělkyň Markéty Kinterové a Aleny Kotzmannové. 3. října má v kinech premiéru dokumentární film s názvem Ještě nejsem, kým chci být o fotografce Libuši Jarcovjákové, ve stejný den začne také Fotograf festival. A 2. října oslaví 75. narozeniny významná americká fotografka Annie Leibovitz. Proč už postavení žen ve fotografii není dnes téma?
Mon, 30 Sep 2024 - 24min - 750 - Výběr týdne: Škvorecký 100, kultura pod vodou, korunovační klenoty, architekti à la Kafka
Saša Michailidis se ptá hostů na aktuálnost knih spisovatele Josefa Škvoreckého, jehož sté výročí narození si připomínáme. Velká voda na severu Moravy vyplavila i mnohá kulturní zařízení, jak jim lze pomoci? Do konce září budou vystaveny české korunovační klenoty. Čeští i němečtí architekti židovského původu ovlivnili podobu Prahy i Brna, s jejich realizacemi se můžete seznámit na festivalu Den architektury.
Fri, 27 Sep 2024 - 24min - 749 - Škvorecký 100: Témata jeho knih jako svoboda či manipulace jsou stále aktuální
Saša Michailidis se ptá učitelky češtiny a angličtiny na Anglickém gymnáziu v Praze Dany Peerless a bohemisty Lubomíra Machaly, který působí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. 27. září si připomínáme sto let od narození spisovatele a překladatele Josefa Škvoreckého. Vltava u té příležitosti uvede v Četbě na pokračování román Mirákl. Proč Škvoreckého knihy fungují i dnes? Jak k jeho dílu přistupuje mladá generace?
Thu, 26 Sep 2024 - 24min - 748 - Kultura na severu Moravy po velké vodě v ohrožení! Šikovní řemeslníci jsou vítáni, říká kinař
Saša Michailidis se ptá zakladatele Kina Odboj v Opavě Richarda Vaculy, Kamila Rudolfa z hudebního klubu Stoun ve Frýdku-Místku, Roberta Najmana z Muzea Litovel a Evy Čechové z Městského informačního a kulturního střediska Krnov. Kulturní zařízení v Moravskoslezském a Olomouckém kraji se vzpamatovávají z povodní. Jaké jsou škody? Co je nyní nejvíce potřeba a jak lze pomoci?
Wed, 25 Sep 2024 - 27min - 747 - Na záři safíru si budu muset rok počkat, nestihl jsem ji vyfotit, říká znalec korunovačních klenotů
Saša Michailidis se ptá historičky umění z Národního muzea Lucie Kodišové a gemologa Jaroslava Hyršla. Až do konce září jsou k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu české korunovační klenoty. Prezident Petr Pavel rozhodl, že budou vystavovány každý rok při příležitosti státního svátku sv. Václava, který připadá na 28. září. Jaké zajímavosti objevili odborníci při průzkumech klenotů? A dá se zjistit ještě něco nového?
Tue, 24 Sep 2024 - 25min - 746 - Obchodní portály v Brně, pražské Bubny... Den architektury oslaví hvězdy à la Kafka
Saša Michailidis se ptá historičky architektury Zuzany Ragulové, která působí na Fakultě architektury VUT v Brně, a historika Martina Halaty z Archivu Pražského hradu. Konec září a začátek října bude ve znamení Dne architektury. Letošní ročník s podtitulem Proces proměny odkazuje na sté výročí úmrtí Franze Kafky. Jak silnou stopu zanechali v meziválečném Československu čeští a němečtí architekti židovského původu?
Mon, 23 Sep 2024 - 24min - 745 - Výběr týdne: Vlny na Oscara, Tatabojs ve filmu, Cohen 90, korpus češtiny koketuje s AI
Saša Michailidis se ptá hostů na to, co obnáší, když tuzemský film usiluje o nominaci na Oscara, aktuálním kandidátem je snímek Vlny. V kinech je film o kapele Tatabojs, jak se točí hudební dokumenty? Český národní korpus, který mapuje proměny češtiny už třicet let, se propojí s umělou inteligencí. Před devadesáti lety se narodil básník a zpěvák Leonard Cohen.
Sat, 21 Sep 2024 - 25min - 744 - Hallelujah! Leonard Cohen 90. Čím je jeho literární i hudební dílo výjimečné?
Saša Michailidis se ptá hudebního publicisty a šéfredaktora Kulturního magazínu UNI Ondřeje Bezra a ředitele Ústavu anglistiky na FF JU v Českých Budějovicích, překladatele Ladislava Nagye. 21. září uplyne 90 let od narození zpěváka a básníka Leonarda Cohena. Vltava u té příležitosti uvádí v rubrice Četba s hvězdičkou jeho prozaickou prvotinu Oblíbená hra. Čím se vyznačuje a je výjimečné Cohenovo literární i hudební dílo?
Thu, 19 Sep 2024 - 25min - 743 - Korpus češtiny si zahrává s AI, ale taky usnadňuje výuku cizinců
Saša Michailidis se ptá lingvisty Jiřího Miličky z Ústavu českého národního korpusu FF UK a učitelky Terezy Binderové ze ZŠ Grafická na pražském Smíchově. Český národní korpus, který systematicky mapuje vývoj naší rodné řeči už třicet let, se nyní propojí s umělou inteligencí. Jak nám to pomůže? K čemu korpus vlastně je? Jak reflektuje proměny češtiny? A jak se to projevuje ve výuce?
Wed, 18 Sep 2024 - 25min - 742 - Vlny chtějí nominaci na Oscara. Musíte šarmit a mít amerického distributora, říká režisér
Snímek Jiřího Mádla Vlny, který je od poloviny srpna v českých kinech, zabojuje o nominaci na Oscara. Co obnáší, když je tuzemský film vyslán jako kandidát na Cenu americké Akademie? Jak dokázat, aby si akademici filmu všimli, nominovali ho a ocenili? Saša Michailidis se ptá režiséra a producenta Václava Marhoula, jehož snímek Nabarvené ptáče se dostal před pár lety do užší nominace na Oscara, a producenta Jana Macoly, který zastupoval tvůrce kandidátského filmu Il Boemo.
Tue, 17 Sep 2024 - 24min - 741 - Tata Bojs, PSH… Proč se točí hudební dokumenty a čím mohou zaujmout?
Saša Michailidis se ptá publicistky z webu protisedi.cz a moderátorky Radia 1 Jany Kománkové a filmového režiséra, spisovatele a novináře Šimona Šafránka. Od 5. září je v kinech celovečerní a trochu netradiční dokument o kapele Tata Bojs. Loni zase zaujal film o PSH. Jaké jsou obecně domácí hudební dokumenty? Jak se točí? A jak se liší od těch zahraničních?
Mon, 16 Sep 2024 - 26min - 740 - Výběr týdne: filmové Benátky, výdech z metra zbourán, AI ve školách, Kreativní Praha
Saša Michailidis se s hosty ohlédl za benátským filmovým festivalem. Mluvili jsme také o revitalizaci pražského náměstí Jiřího z Poděbrad, kde byl zbourán výdech z metra. Zajímalo nás, jak se školy vyrovnávají s nástupem umělé inteligence. A bilancovali jsme činnost Kreativní Prahy, což je organizace, která se zabývá rozvojem kultury v hlavním městě.
Fri, 13 Sep 2024 - 25min - 739 - Zbourali výdech z metra! Proč nám architektura 80. let není po chuti?
Saša Michailidis se ptá starosty Prahy 3 Michala Vronského z TOP 09 a historičky architektury z ČVUT Veroniky Vicherkové. Po prázdninách byl v rámci rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze zbourán takzvaný výdech z metra. Jednalo se o dílo z 80. let od sochaře Petra Šedivého. Už na jaře vyvolaly úvahy o odstranění výdechu kritiku a vedly k otevřenému dopisu za jeho zachování. Proč byl nakonec výdech zbourán? Jak vést debatu mezi lokálními politiky a odborníky?
Thu, 12 Sep 2024 - 27min - 738 - Umělá inteligence zahltila i školy. Žáci bývají krok před učiteli, říká ředitel
Saša Michailidis se ptá zakladatelky neziskové iniciativy AI dětem Evy Nečasové a ředitele soukromé ZŠ Be Open v Praze, učitele, kouče a lektora Marka Adlera. Umělá inteligence vstoupila už i do škol a ty se s ní učí pracovat. Jak k tomu přistupují? Jak napevno zavést efektivní využívání AI do českého vzdělávacího systému? Jak se vyvarovat rizik, která jsou spojená s AI?
Wed, 11 Sep 2024 - 26min
Podcasts ähnlich wie Akcent
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Andere Kunst Podcasts
- Neplecha ukončena Neplecha ukoncena
- Galerie osobností Seznam Zprávy
- Tomáš čte pohádky Tomáš Sobel
- Ne hladu podcast o výživě Ne hladu
- Pohádky a povídačky Pohádky a povídačky
- ArtCafé Český rozhlas
- České knihy, které musíte znát Radio Prague International
- روائع المسلسلات الإذاعية Podcast Record
- Mozgová Atletika ZAPO
- Techno Life Eversong Music
- DNB Podcast DNB Podcast
- Radio Cuisine Édouard de Pomiane
- Afterwork TECHNO w/ BL.CK BL.CK
- Lit Český rozhlas
- Psychedelic Psoul Jessie Delgado
- Asmr MisterSugar
- Literární tlachání Kateřina Benešová a Ondřej Cupal
- Šumava Litera Šumavský literární podcast / Böhmerwalder literarische Podcast
- Vltava Český rozhlas
- ON AIR Kytary.cz