Nach Genre filtern
- 58 - [Odcinek #57] Czas sukcesów, czy niewykorzystanych szans? Elektromobilne podsumowanie roku 2023
W pięćdziesiątym siódmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk podsumowuje, co wydarzyło się w świecie elektromobilności w roku 2023. Gościem jest Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Rok 2023 był kolejnym rokiem prężnego rozwoju elektromobilności zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Choć nie wszystko poszło zgodnie z planem, bezemisyjna motoryzacja nieustannie zyskiwała na popularności, a nowe regulacje prawne zdeterminowały dalsze działania pod tym kątem na obecny rok 2024. W wydanym niedawno raporcie podsumowującym minione 12 miesięcy PSPA określiło ten czas mianem „kolejnego roku niewykorzystanych szans”, Paweł Pilarczyk wraz z Maciejem Mazurem dostrzegają jednak wiele pozytywów. Samochodów elektrycznych cały czas przybywa w rekordowym tempie, a przed elektrycznymi pojazdami i infrastrukturą do ich ładowania malują się kolejne lata intensywnej ewolucji.
W 2023 roku na polskim rynku zarejestrowano 20 tysięcy nowych, osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych, a ich całkowita liczba wynosi już ponad 56 tysięcy. Przybyło również 1,5 tysiąca ogólnodostępnych punktów ładowania. Rynek elektromobilności rośnie, jednak, jak oceniają eksperci PSPA, przy większej determinacji i wsparciu zrównoważonego transportu przez administrację, sprzedaż BEV w Polsce przekroczyłaby w ubiegłym roku poziom 45 tysięcy. PSPA wskazuje również na legislacyjny marazm i brak instrumentów wspierających transformację polskiego przemysłu motoryzacyjnego w kierunku produktów i usług dla nowej mobilności, których wdrożenie powinno być priorytetem obecnego rządu.
Czy 2024 rok przyniesie dla elektromobilności więcej pozytywów? Czy elektryczne ciężarówki na dobre zadomowią się na naszych drogach? Czy rozwój infrastruktury nadąża za popytem na pojazdy elektryczne?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ????
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 06 Mar 2024 - 39min - 57 - [Odcinek #56] Szybkie ładowarki na trasie co 60 km już w 2024 roku
W pięćdziesiątym szóstym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o przyjętym niedawno przez Radę Unii Europejskiej rozporządzeniu AFIR. Gościem jest Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.
Choć infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce dynamicznie się rozwija, nadal w przypadku dalszych podróży napotkać możemy problemy z dostępnością stacji ładowania – ma na to wpływ choćby rosnąca liczba samochodów elektrycznych na naszych drogach. Receptą na te trudności ma być przyjęte przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenie AFIR (ang. Alternative Fuel Infrastructure Regularion), które zacznie obowiązywać od 14 kwietnia 2024 roku, zobowiązujące wszystkie państwa członkowskie UE do podjęcia radykalnych kroków w celu zapewnienia lepszej dostępności stacji ładowania oraz tankowania wodoru, szczególnie przy autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Regulacja, w przeciwieństwie do dyrektywy, nie pozostawia krajom członkowskim pola do interpretacji i zmusza je do podjęcia wskazanych działań. Jest to swego rodzaju rewolucja potwierdzająca znaczenie elektromobilności, zarówno w obszarze pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, dla polityki Unii Europejskiej. Zgodnie z planami, na głównych trasach międzymiastowych huby ładowania dla pojazdów osobowych o łącznej mocy co najmniej 400 kW (z przynajmniej jedną ładowarką o mocy min. 150 kW) będą musiały znajdować się w odległości nie większej niż 60 km od siebie. W roku 2027 wartości te mają być zwiększone odpowiednio do 600 kW oraz dwóch 150-kilowatowych punktów ładowania.
Czy Polska jest gotowa na wprowadzenie w życie tak radykalnych zmian? Co, jeśli nie zdążymy przystosować się do regulacji? Kto poniesie koszt instalacji nowych punktów ładowania?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ????
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Thu, 25 Jan 2024 - 31min - 56 - [Odcinek #55] Polska potęgą w przemyśle bateryjnym
W pięćdziesiątym piątym podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o Unijnym Rozporządzeniu Bateryjnym oraz produkcji i utylizacji akumulatorów. Gościnią jest Maria Majewska, New Mobility Manager Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Choć wiele osób może o tym nie wiedzieć, w naszym kraju produkuje się akumulatory do samochodów osobowych, autobusów, jednośladów czy maszyn budowlanych. W opublikowanym niedawno rankingu przygotowanym przez Bloomberg dotyczącym światowych zdolności produkcyjnych akumulatorów litowo-jonowych Polska, z wynikiem na poziomie 86 GWh, znalazła się na prestiżowym drugim miejscu, ustępując jedynie Chinom. Z pomocą wykwalifikowanej kadry pracowniczej jesteśmy na dobrej drodze, aby w przeciągu najbliższych lat osiągnąć ambitny cel zwiększenia zdolności produkcyjnych do poziomu 500 GWh. Wiele funduszy inwestuje się w naszym kraju również w sektor recyklingu akumulatorów.
Opublikowane w tym roku Unijne Rozporządzenie Bateryjne, do którego dostosować muszą się wszystkie państwa członkowskie UE, precyzyjnie określa obowiązki przedsiębiorstw wprowadzających na rynek akumulatory i zobowiązuje je do recyklingu każdego wyprodukowanego akumulatora po zakończeniu jego cyklu użytkowalności. Zdefiniowana została nawet liczba baterii, które w przyszłości będą musiały zostać wyprodukowane z użyciem materiałów pochodzących z odzysku. Zanim jednak zużyty akumulator trafi do recyklingu, przez wiele lat może być wykorzystywany np. w formie stacjonarnego magazynu energii, z którego zasilać można gospodarstwa domowe czy firmy. W Polsce w najbliższych latach planowane jest otwarcie dwóch dużych zakładów recyklingu akumulatorów.
Jak wyglądają perspektywy produkcyjne baterii na przyszłe lata? Czy akumulatory produkowane są w sposób odpowiedzialny i zrównoważony? Jak testowane są baterie przed wprowadzeniem ich do seryjnej produkcji?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ????
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 19 Dec 2023 - 36min - 55 - [Odcinek #54] Elektrykiem po Europie – jak przygotować się do pokonywania długich tras?
W pięćdziesiątym czwartym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o pokonywaniu samochodem elektrycznym długich, wakacyjnych tras. Gościem jest Maciej Kuchno, redaktor naczelny portalu Autogaleria.pl.
Odcinek #54 "Elektrykiem po Europie - jak przygotować się do pokonywania długich tras?" w serwisie YouTube.
Jeszcze nie tak dawno temu samochody elektryczne postrzegane były jako pojazdy nadające się jedynie do poruszania się po mieście i pokonywania krótkich dystansów. Wpływ na to miały zarówno akumulatory o niewielkich pojemnościach, jak i infrastruktura ładowania, która nie była dostatecznie rozwinięta. Elektromobilność jednak rozwija się w niesamowicie szybkim tempie i dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Rynek pojazdów elektrycznych poszerzył się o duże, wygodne limuzyny oraz SUV-y z wysokopojemnościowymi akumulatorami, które pozwalają w komfortowych warunkach wybrać się nawet w długą, międzypaństwową wakacyjną podróż. Rozwija się również infrastruktura, umożliwiając coraz swobodniejsze poruszanie się po trasach szybkiego ruchu.
Jak jednak przygotować się do takiej podróży, jeśli planujemy pokonać ją właśnie samochodem bezemisyjnym? Nasz gość, który niedawno odbył pojazdem elektrycznym podróż z Warszawy do włoskiego Como i z powrotem zna odpowiedź na to pytanie. Choć pod względem planowania podróży posiadacze samochodów elektrycznych mają coraz mniej na głowie, nadal jednak jazda taka wymaga wcześniejszego spojrzenia na mapę i przeanalizowania dostępnych po drodze punktów ładowania. Niezwykle pomocne okazują się tutaj specjalne aplikacje, które biorąc pod uwagę model pojazdu, jakim się poruszamy, potrafią przewidzieć zużycie energii i podpowiedzieć, gdzie zrobić postój na ładowanie tak, aby było ono jak najbardziej efektywne. Kierowcy pozostaje jedynie rozkoszować się dynamiczną jazdą w ciszy.
Jak najlepiej jechać – rozładowując akumulator praktycznie do zera czy robiąc częste postoje na ładowanie? Czy infrastruktura w Europie jest lepsza niż w Polsce? Czy podróż elektrykiem po Europie kosztuje mniej niż samochodem spalinowym?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ????
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 08 Aug 2023 - 33min - 54 - [Odcinek #53] Pierwsze spojrzenie na ID.7 – do 700 km zasięgu w pełnym komforcie
W pięćdziesiątym trzecim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o najnowszym samochodzie elektrycznym Volkswagena z rodziny ID – modelu ID.7. Gościem jest Dawid Kwaśniak, koordynator ds. elektromobilności w marce Volkswagen.
Elektromobilność nieustannie się rozwija, a wraz z nią powiększa się również rodzina elektrycznych Volkswagenów. Najnowszy model ID.7, choć w sprzedaży dostępny będzie dopiero pod koniec roku, już teraz wpadł w ręce Pawła, który mógł przyjrzeć mu się z bliska. Model ten wprowadza wiele nowości, w tym zupełnie nowy silnik, większy akumulator, a co za tym idzie – prognozowany zasięg do 700 km, rekordowy wśród wszystkich modeli z serii ID. Nowości czekają również we wnętrzu pojazdu, gdzie znajduje się pokaźnych rozmiarów wyświetlacz centralny, przeprojektowany panel wskaźników i ogromne panoramiczne okno dachowe. Jakie jeszcze nowości kryje w sobie Volkswagen ID.7? Dlaczego zastosowany w nim wyświetlacz head-up jest niezwykły? I czy nowy ID.7 wymasuje kierowcy plecy po ciężkim dniu?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!Tue, 20 Jun 2023 - 31min - 53 - [Odcinek #52] Wyścigi samochodów elektrycznych. Czy Formuła E zastąpi Formułę 1?
W pięćdziesiątym drugim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o Formule E – elektrycznej serii wyścigowej, która coraz mocniej zaznacza swoją obecność w świecie motorsportu. Gościnią jest Agata Rzędowska, redaktorka portalu LadyInGreen.tech i entuzjastka Formuły E.
Formuła E, choć jeszcze nie tak popularna jak znana wszystkim Formuła 1, już od blisko 10 lat obecna jest w świecie motorsportu. Z pozoru bardzo podobne, serie te jednak znacznie się od siebie różnią, a elektryczne bolidy pełne są unikatowych technologii, które zainteresują nie jednego technologicznego geeka. Oprócz samych pojazdów, zupełnie inna jest również strategia, jaką muszą obrać kierowcy, aby zwyciężyć w wyścigu. Co istotne dla publiczności – rywalizacja toczy się w centrach miast, sport ten jest więc niezwykle przystępny dla kibiców, którzy mogą znaleźć się w samym centrum rywalizacji. Jaka historia kryje się za powstaniem Formuły E? Czy kierowcy przejeżdżają cały wyścig bez ładowania? Czy Formuła 1 może czuć się zagrożona jako „królowa motorsportu”?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!Tue, 09 May 2023 - 32min - 52 - [Odcinek #51] Samochód elektryczny jedynym autem w rodzinie? To możliwe!
W pięćdziesiątym pierwszym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o zasięgach możliwych do uzyskania we współczesnym samochodzie elektrycznym oraz o użytkowaniu takiego samochodu na co dzień. Gościem jest szef Elocity, dostawcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych, i dziennikarz Naładowani TV Michał Baranowski.
W Polsce wciąż często usłyszeć możemy przeświadczenie, jakoby samochody elektryczne sprawdzały się jedynie w warunkach miejskich, a ich ograniczony zasięg nie pozwalał na bezstresowy wyjazd w dalekie podróże. W obecnych czasach stwierdzenia te mijają się jednak z prawdą, a obala je Michał, który swojego Volkswagena ID.4 użytkuje na co dzień i w pół roku przejechał nim ponad 30 tysięcy kilometrów po kraju i całej Europie. Czy samochód elektryczny rzeczywiście może pokonać na jednym ładowaniu odległość pozwalającą na szybkie, dalekie podróże? Czy ładowanie na trasie zajmuje więcej czasu niż tankowanie? Czy Michałowi przytrafiła się sytuacja, w której zabrakło mu energii w akumulatorze?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!Tue, 18 Apr 2023 - 30min - 51 - [Odcinek #50] Chcemy prywatnego ładowania i większych zasięgów na co dzień
W pięćdziesiątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o zmianach, jakie zaszły w wiedzy i postrzeganiu elektromobilności przez Polaków w latach 2020-2023 na podstawie najnowszego raportu VW i InsightOut Lab pod patronatem PSPA. Gośćmi są CEO InsightOut Lab Mariusz Pleban oraz dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.
Samochodów elektrycznych na naszych drogach wciąż przybywa. Wraz ze wzrostem ich popularności idzie większa wiedza i świadomość Polaków zarówno o samych pojazdach, jak i elektromobilności ogólnie. Coraz większą uwagę przywiązujemy również do dostępności punktów ładowania, w szczególności tych prywatnych. Aspekty te co roku bada marka Volkswagen we współpracy z InsightOut Lab, a wyniki badania poznać możemy w opublikowanym właśnie pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych raporcie. Czy Polacy wiedzą, czym w ogóle jest samochód elektryczny i potrafią rozróżnić go od pojazdu hybrydowego? Jakiego zasięgu oczekują od nowoczesnych „elektryków”? Czy są świadomi, że można je ładować z każdego gniazdka 230V?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!Thu, 30 Mar 2023 - 39min - 50 - [Odcinek #49] Elektryczny savoir-vivre
W czterdziestym dziewiątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o niepisanych zasadach savoir-vivre panujących wśród kierowców samochodów elektrycznych. Gościem jest autor bloga poświęconego elektromobilności i właściciel wypożyczalni samochodów elektrycznych Wiktor Wardzała.
Jazda samochodem elektrycznym, choć pozornie nie różniąca się od prowadzenia pojazdu spalinowego, wymaga poznania kilku niepisanych zasad, którymi rządzi się elektromobilna społeczność. Choć nie określa tego żadna ustawa czy kodeks, warto wiedzieć, jak powinien zachować się przykładny kierowca „elektryka” w niektórych sytuacjach. Czy ładowarki można traktować jako miejsca parkingowe? Kto ma pierwszeństwo do ładowania – samochód elektryczny czy hybryda typu plug-in? Co zrobić w przypadku, gdy ładowarkę zastawia samochód spalinowy?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!Wed, 22 Mar 2023 - 40min - 49 - [Odcinek #48] Samochody elektryczne w dobie kryzysu energetycznego
W czterdziestym ósmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o użytkowaniu samochodów elektrycznych w czasach kryzysu energetycznego. Gościem jest redaktor naczelny portalu „Wysokie Napięcie” Bartłomiej Derski.
To, że żyjemy obecnie w trudnych energetycznie czasach, odczuwają nie tylko właściciele pojazdów elektrycznych, ale wszyscy z nas, płacąc rachunki za prąd. Jak w tej sytuacji powinni zachować się kierowcy elektryków i czy prawdą jest to, że Szwajcarzy, za sprawą nowych regulacji prawnych, rzeczywiście będą musieli pozbyć się swoich samochodów elektrycznych? Czy możemy spodziewać się podobnych przepisów w Polsce? Jak radzić sobie z rosnącymi cenami energii, mającymi wpływ na koszt ładowania samochodu?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!Wed, 08 Feb 2023 - 31min - 48 - [Odcinek #47] Samochody połączone – przyszłość, czy już teraźniejszość?
W czterdziestym siódmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o tzw. technologiach połączonych, obecnych w praktycznie wszystkich nowych pojazdach elektrycznych. Gościem jest dziennikarz magazynu „Auto Świat” Tomasz Okurowski.
Nowoczesne samochody w coraz większym stopniu zaczynają przypominać komputery na kołach. Wyposażone w zaawansowane systemy łączności pojazdy potrafią dziś o wiele więcej niż choćby wyświetlanie lokalizacji za pomocą GPS, co jeszcze nie tak dawno temu wydawało się szczytem nowoczesności.
Dla dzisiejszych samochodów połączonych (z ang. connected cars) standardem staje się możliwość kontroli nad pojazdem z poziomu specjalnej aplikacji na smartfonie czy aktywna komunikacja maszyny z innymi pojazdami oraz infrastrukturą drogową. Choć dla niektórych może brzmieć to abstrakcyjnie, z funkcjonalności technologii połączonych korzysta większość kierowców, przykładowo sprawdzając aktualne natężenie ruchu w nawigacji samochodowej.
Czy wszystkie samochody dostępne obecnie na rynku są „connected”? Co dokładnie wchodzi w skład technologii połączonych? Czy pojazdy elektryczne przesyłają i odbierają więcej informacji niż te spalinowe?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Mon, 21 Nov 2022 - 33min - 47 - [Odcinek #46] Łatwiej o stację ładowania w garażu wspólnym
W czterdziestym szóstym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o nowo wprowadzonych przepisach, mających na celu ułatwienie montażu punktów ładowania w budownictwie wielorodzinnym. Gościem jest Jacek Mizak, starszy doradca w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz redaktor naczelny „Green Car Magazine”.
Brak możliwości ładowania samochodu „pod domem” stanowi często główny problem dla mieszkańców bloków wielorodzinnych zainteresowanych zakupem pojazdu elektrycznego. Montaż własnej ładowarki w garażu podziemnym czy na przyległym do budynku parkingu był do tej pory praktycznie niemożliwy za sprawą braku odpowiednich regulacji prawnych. Obecnie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej. Czy niedawno wprowadzona nowelizacja rzeczywiście ułatwi życie właścicielom „elektryków”? Czy będą oni w końcu mogli w prosty sposób zamontować własny punkt ładowania na wspólnym parkingu? Czy nierówne walki ze wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi dobiegną końca?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!Mon, 17 Oct 2022 - 32min - 46 - [Elektrycznie Tematyczni #45] Polska na tle Europy: jak wspieramy elektromobilność?
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W czterdziestym piątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o tym, w jaki sposób Polska wspiera elektromobilność i co jeszcze można zrobić żeby poprawić sytuację. Gościnią jest Kasia Sobótka, dyrektorka ds. elektromobilności w Claritas Investment, a także jedna z najbardziej znanych promotorek samochodów elektrycznych w Polsce i autorka bloga Kobieta w elektryku.
W obliczu zachodzących zmian klimatycznych, transformacja w kierunku samochodów elektrycznych jest jedną z tych dróg, która może nam pomóc uratować Ziemię. Migracja na samochody elektryczne postępuje jednak w różnych tempie w różnych państwach, w zależności od rozwiązań legislacyjnych, przyzwyczajeń konsumentów, zasobności ich portfela i rozwoju infrastruktury i usług wspierających elektromobilność. Dlaczego w Polsce infrastruktura rozwija się dość wolno? W jaki sposób radzą sobie z popularyzacją elektromobilności inne państwa europejskie? Czy efektywne są programy wspierania zakupów elektryków w Polsce?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!Mon, 26 Sep 2022 - 32min - 45 - [Odcinek #44] Używane samochody elektryczne – czy taki zakup się opłaca?
W czterdziestym czwartym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia na temat używanych samochodów elektrycznych. Gościem jest Daniel Grzyb, znany entuzjasta elektromobilności, autor popularnego na YouTube kanału poświęconego autom elektrycznym i właściciel wypożyczalni EV-RENT.
https://youtu.be/HUKP-D8fa48
Samochody elektryczne zdobywają coraz większą popularność na całym świecie, a także w Polsce. Coraz częściej widujemy na ulicach pojazdy z charakterystycznymi zielonymi tablicami rejestracyjnymi, wskazującymi, że mamy do czynienia z napędem elektrycznym. Wielu Polaków przymierza się do zakupu samochodu elektrycznego, natomiast niestety nie wszystkich stać na zakup nowego pojazdu prosto z salonu. Rozwiązaniem może być zakup auta używanego.
Jak wygląda rynek używanych samochodów elektrycznych? O ile są tańsze od aut nowych – czy taki zakup się opłaca? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jakie potencjalne zagrożenia wiążą się z zakupem używanego elektryka? Jakie cechy musi mieć takie auto? Na jakie parametry zwracać uwagę? Jakie elementy samochodu elektrycznego najbardziej się zużywają? Czy w przypadku używanych elektryków też występuje proceder „korekty przebiegu”? Czy kraj pochodzenia samochodu ma znaczenie? Jak bardzo używane samochody elektryczne tracą na wartości – w porównaniu do spalinowych? Gdzie szukać używanych elektryków?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 17 Aug 2022 - 27min - 44 - [Odcinek #43] Unia Europejska stawia na samochody elektryczne
W czterdziestym trzecim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia z Rafałem Bajczukiem z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, będącej członkiem organizacji Transport & Environment. Tematem odcinka są nowe regulacje, które przesądzają o rozwoju elektromobilności w Unii Europejskiej.
https://youtu.be/j2VwdCUj8yo
Komisja Europejska przyjęła za cel przyspieszenie redukcji gazów cieplarnianych. Jednym z głównych źródeł emisji dwutlenku węgla jest transport, z czego 40 proc. generują samochody osobowe. Komisja zaproponowała nowe rozwiązania prawne, które mają skłonić branżę motoryzacyjną do produkcji samochodów zeroemisyjnych i ograniczania produkcji aut spalinowych.
W czerwcu posłowie Parlamentu Europejskiego zgodzili się z propozycją Komisji Europejskiej odnośnie ważnych regulacji dotyczących przyszłości transportu. Parlament Europejski zagłosował za zakazem sprzedaży nowych samochodów spalinowych na terenie Unii Europejskiej po 2035 r. Pośrednie cele to ograniczenie emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. dla samochodów osobowych i 50 proc. dla lekkich aut dostawczych. Decyzja Parlamentu Europejskiego nie oznacza jeszcze wejścia w życie nowego prawa — teraz czas na negocjacje z państwami członkowskimi.
Jaki cel mają unijne regulacje? Jakie są obecne progi emisji a jak będą wyglądały w najbliższych latach” Jak na te regulacje reagują producenci samochodów? Jaki wpływ mają unijne regulacje dotyczące CO2 na sprzedaż samochodów elektrycznych? Jakie są ramy czasowe w ograniczaniu sprzedaży samochodów spalinowych? Kiedy z taśmy zjedzie ostatni samochód spalinowy? Co z pojazdami używanymi, jak długo będzie można kupić (i sprzedać) używany samochód spalinowy? Czy Polska jest przygotowana na nowe regulacje? Jaki będą miały wpływ na polski rynek motoryzacyjny? Czy polski rząd popiera nowe regulacje, czy może próbuje je zablokować?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Thu, 09 Jun 2022 - 24min - 43 - [Odcinek #42] Elektromobilność w sieci (dez)informacji
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W czterdziestym drugim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia z Piotrem Stanisławskim, współtwórcą „Crazy Nauki”, największego bloga popularnonaukowego w Polsce. Tematem odcinka jest dezinformacja dotycząca elektromobilności i samochodów elektrycznych.
W Internecie jest mnóstwo treści i wypowiedzi niezgodnych z faktami. Dotyczą nie tylko takich gorących tematów jak 5G, szczepienia, ale również między innymi samochodów elektrycznych.
Szeroko rozpowszechniana była na przykład informacja o płonącym autobusie, rzekomo elektrycznym, który, jak się później okazało, w rzeczywistości zasilany był paliwem gazowym i z elektromobilnością nie miał nic wspólnego. Powszechnie w Internecie spotykamy treści, mówiące że:
- zasięg samochodów elektrycznych to 100-150 km (nieprawda - dziś to zwykle co najmniej 300-400 km)
- ładowarek poza największymi miastami nie ma, więc elektrykiem nie da się jeździć w trasę, bo nie ma go potem jak naładować (infrastruktura w Polsce oczywiście nie jest jeszcze tak rozwinięta, jak w wiodących pod tym względem krajach, ale użytkownicy samochodów elektrycznych z powodzeniem jeżdżą w dalsze trasy)
Dlaczego ludzie szerzą w Internecie taką dezinformację? Jaki chcą osiągnąć cel? Czy wynika to lęku przed „nowym”? Czy za taką dezinformacją mogą stać jakieś grupy interesu? Czy można jakoś scharakteryzować osoby szerzące dezinformację? Jak uchronić siebie przed przekazaniem fałszywej informacji dalej? Czy warto wchodzić w polemikę z osobami szerzącymi dezinformację? Jak rozpoznać, że udostępniona treść np. w serwisie społecznościowym zawiera dezinformację? Czy są jakieś charakterystyczne elementy takiej treści? Czy są jakieś serwisy fact-checkingowe albo jakieś opracowania, które w naukowy sposób wykazują, jak jest naprawdę?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Thu, 12 May 2022 - 33min - 42 - [Odcinek #41] Gasimy emocje związane z pożarami elektryków
W czterdziestym pierwszym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Paweł Pilarczyk rozmawia z bryg. mgr inż. Karolem Kierzkowskim, Rzecznikiem Prasowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Tematem odcinka są pożary samochodów elektrycznych i wszystko, to, co z nimi związane.
https://youtu.be/HQTd6F4RzYA
Wraz z coraz większym zainteresowaniem pojazdami elektrycznymi, rośnie liczba obaw o to, co się stanie, jeśli te pojazdy się zapalą. Pomimo niewątpliwych korzyści płynących z elektryfikacji naszej floty transportowej - od zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza po umożliwienie osiągnięcia celów zerowej emisji spalin - wśród społeczności użytkowników pojazdów elektrycznych rośnie zaniepokojenie zagrożeniami i pozorną spontanicznością pożarów pojazdów elektrycznych. Czy słusznie? Pożary w pojazdach elektrycznych (EV) zdarzają się bardzo rzadko. Podobnie jak w przypadku wielu nowych technologii, producenci starają się zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa i wydajności. Paweł Pilarczyk wspólnie z Rzecznikiem Prasowym Komendanta Głównego Polskiej Straży Pożarnej, postanowili obalić mity i zrozumieć prawdziwe zagrożenia związane z pożarami pojazdów elektrycznych.
Ile pożarów samochodów odnotowujemy w rocznie w Polsce? Ile wśród nich jest elektryków? Co może spowodować pożar samochodu elektrycznego, a co spalinowego? Z czego bierze obiegowa opinia, że elektryki płoną? Jak gasi się palący się samochód elektryczny? Czy polscy strażacy są wyszkoleni pod kątem gaszenia pożarów samochodów elektrycznych? Czy można bezpiecznie parkować samochód elektryczny w garażu podziemnym?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.Thu, 07 Apr 2022 - 33min - 41 - [Odcinek #40] Co Polacy wiedzą o elektromobilności? Sprawdzamy!
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W czterdziestym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Paweł Pilarczyk rozmawia z Maciejem Mazurem, dyrektorem zarządzającym PSPA oraz Mariuszem Plebanem, szefem InsightOut Lab. Tematem odcinka jest raport „Elektromobilność oczami Polaków w latach 2020-2022”.
Volkswagen wspólnie z InsightOut Lab od dwóch lat bada opinie Polaków na temat samochodów elektrycznych (BEV) i ich stosunek do elektromobilności. W tym czasie przeprowadzono 20 badań, każde z nich zakończone raportem. Wraz z analizami, które również są efektem działań obu firm, tworzą one największą w Polsce publicznie dostępną bazę wiedzy na temat postaw polskich kierowców wobec aut elektrycznych, ich właścicieli i innych tematów związanych z elektromobilnością. Opublikowany właśnie raport zawiera najważniejsze i najciekawsze wyniki, uporządkowane według kluczowych dla elektromobilności tematów.
Jak w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła się wiedza Polaków? Czy Polacy potrafią już rozpoznać samochód elektryczny na ulicy? Czy wiedzą, jakie są profity (darmowe parkowanie, jazda buspasami, możliwość darmowego ładowania z fotowoltaiki lub nielicznych już darmowych ładowarek)? Jakie jest podejście Polaków do EV? Chcą się na nie przesiadać dobrowolnie, a może uważają, że są do tego zmuszani? Co z użytkownikami – czy jeśli już raz przesiądą się na auto elektryczne, to czy wyobrażają sobie powrót do samochodów spalinowych?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Mon, 07 Mar 2022 - 34min - 40 - [Odcinek #39] Nadjeżdża ID.5 – znamy polskie ceny nowego Volkswagena
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym dziewiątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Paweł Pilarczyk rozmawia o ID.5 – nowym modelu w gamie Volkswagena. O cechach elektrycznego SUV-a typu coupe, a także szczegółach oferty na polskim rynku, opowiadają Hubert Niedzielski, kierownik PR marki Volkswagen oraz Arkadiusz Miłek, Brand Manager marki Volkswagen, Volkswagen Financial Services .
ID.5 to elegancki i wyróżniający się wyrazistą stylistyką elektryczny SUV typu coupe, który podkreśla dynamikę rozwoju Volkswagena na płaszczyźnie elektromobilności. Samochód naszpikowany jest najnowszymi technologiami: nowe oprogramowanie ID.Software 3.0 pozwala między innymi na szybkie ładowanie akumulatorów energią elektryczną o mocy do 135 kW oraz umożliwia zdalną aktualizację i aplikację nowych funkcji.
Ceny modelu ID.5 w Polsce zaczynają się od 209 690 zł za wersję Pro z silnikiem o mocy 174 KM, z akumulatorem o pojemności 77 kWh i napędem na tylną oś. Zasięg tego wariantu wynosi do 521 km według normy WLTP. ID.5 Pro Performance dostępny od 216 390 zł, to wersja wyposażona podobnie, jak ID.5 Pro w akumulator 77 kWh, oferuje jednak moc 204 KM.
ID.5 jest dostępny także w dynamicznej, sportowej wersji GTX. Dzięki zastosowaniu dwóch silników elektrycznych o łącznej mocy 299 KM i napędowi na cztery koła, model ten zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h na poziomie 6,3 s i prędkość maksymalną wynoszącą 180 km/h. Ceny modelu ID.5 GTX zaczynają się od 243 590 zł.
Co bardzo istotne, model ID.5 w Polsce oferowany jest także w ramach programu „Mój Elektryk”: za sprawą systemu rządowych dopłat, w ramach finansowania oferowanego przez Volkswagen Financial Services dostępny jest od 1553 zł miesięcznie (leasing na okres 48 miesięcy przy wpłacie własnej wynoszącej 10%).
Czym wyróżnia się najnowszy model w elektrycznej gamie ID ? Jakie wersje ID.5 będą dostępne w Polsce? Czym się od siebie różnią? Jakie są ceny ID.5? W jakim finansowaniu można kupić lub użytkować nowego Volkswagena?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Mon, 17 Jan 2022 - 29min - 39 - [Odcinek #38] Własna stacja ładowania, czyli ładowanie elektryków w bloku w praktyce
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym ósmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o ładowarkach do samochodów elektrycznych w budynkach wielorodzinnych. Gościem jest Michał Zieliński, dziennikarz motoryzacyjny, który szczególnie interesuje się autami elektrycznymi.
O zaletach samochodów elektrycznych opowiadamy od blisko dwóch lat. Wszyscy nasi słuchacze wiedzą, że to pojazdy, które są ciche, świetnie przyspieszają, lokalnie nie emitują żadnych szkodliwych substancji, nie wpadają w wibracje, a przy tym są tanie w eksploatacji. To fakty, z którymi nie dyskutują nawet sceptycy elektromobilności. Ale mają oni wobec aut na prąd dwa główne zarzuty: jeden, że pojazdy te wciąż mają niższy zasięg niż spalinowe, a drugi, że nie ma gdzie ich ładować.
Temat ładowania samochodów elektrycznych w podcaście poruszaliśmy wielokrotnie, jest jednak jeden obszar, który budzi duże emocje i który wymaga wyjaśnienia. To ładowanie samochodów elektrycznych w budynkach wielorodzinnych.
Gdzie ładować samochód elektryczny, mieszkając w budynku wielorodzinnym? Jak zainstalować wallbox w garażu podziemnym w bloku? Czy zawsze się da? Czy ładowanie w garażu podziemnym jest bezpieczne?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Thu, 23 Dec 2021 - 29min - 38 - [Odcinek #37] Czy samochody elektryczne są bezpieczne? Sprawdzamy
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym siódmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk dziś dyskutują o bezpieczeństwie samochodów elektrycznych. Gościem tego odcinka jest zastępca redaktora naczelnego magazynu Auto Świat – Robert Rybicki, który często w swoich felietonach porusza tematy wiązane z bezpieczeństwem elektryków.
Temat ten budzi emocje sceptyków i entuzjastów elektromobilności. Fora i grupy internetowe oraz wszelkie media podchwytują różne doniesienia, często nie do końca zweryfikowane, poświęcając zwykle zbyt wiele czasu na sprawdzenie wiarygodności tych informacji.
Tak jak w przypadku każdego innego samochodu, bezpieczeństwo jest najważniejszym priorytetem przy projektowaniu pojazdów elektrycznych. Podlegają one tym samym testom zderzeniowym, a ponadto spełniają normy specyficzne dla pojazdów elektrycznych.
Czego należy się czegoś obawiać jeżdżąc samochodem elektrycznym? Ile jest prawdy w doniesieniach na temat pożarów aut elektrycznych? Wysokie napięcie – jak producenci zabezpieczają samochody, żeby nie stanowiły zagrożenia dla użytkowników? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 08 Dec 2021 - 31min - 37 - [Odcinek #36] Dlaczego warto być w EV Klubie, czyli o społeczności elektromobilnej
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym szóstym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o nowej społeczności, która rośnie w siłę wraz z liczbą sprzedanych samochodów elektrycznych w Polsce. Jest to także grupa entuzjastów elektromobilności, czyli osób, które wiedzą, że auta na prąd to dobry kierunek przemian w motoryzacji. Gościem tego odcinka jest Łukasz Lewandowski, koordynator pierwszego w Polsce klubu właścicieli i użytkowników samochodów elektrycznych EV Klub Polska.
EV Klub Polska to pierwsza tej skali inicjatywa skupiająca użytkowników pojazdów elektrycznych w Polsce. W 2020 r. liczba zarejestrowanych osobowych samochodów elektrycznych (BEV i PHEV) wyniosła niemal 10 tys. sztuk. To historyczny rekord i wzrost aż o 140% r/r. EV Klub Polska, poprzez swoich członków, upowszechnia elektromobilność i promuje zrównoważony transport. Celem klubu jest integracja, pomoc i realne wsparcie obecnych i przyszłych kierowców pojazdów elektrycznych w Polsce, a także zabieganie o ich interesy i kształtowanie dla najlepszego otoczenia prawnego i gospodarczego dla użytkowania samochodów elektrycznych.
Przyłączenie się do klubu daje szansę na interakcję z osobami o podobnych poglądach i entuzjastami pojazdów elektrycznych. Członkowie dzielą się informacjami, wskazówkami i doświadczeniami. Klub to też możliwość uczestnictwa w wydarzeniach tematycznych.
Co zyskują osoby, które przystępują do EV Klubu? Kto może zostać członkiem klubu? Czy według członków klubu infrastruktura w Polsce jest już wystarczająca? Jakie są bariery w rozwoju elektromobilności? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Fri, 03 Dec 2021 - 30min - 36 - [Odcinek #35] Zanim wyruszysz w daleką podróż elektrykiem – co warto wiedzieć?
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym piątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk poruszają temat, który rozgrzewa do czerwoności fanów, a już w szczególności sceptyków elektromobilności: rozmawiają o dalekich podróżach autami na prąd. Gościem odcinka jest człowiek, który w dalekie trasy jeździ samochodami elektrycznymi regularnie – Norbert Cała, współprowadzący podcast Techlove.
Zasięg samochodów elektrycznych nieustannie budzi emocje. Przeciwnicy elektryków twierdzą wręcz, że nadają się one tylko do przemieszczania po mieście, a dalsze wyjazdy są zbyt stresujące i uciążliwe. Z kolei ci, którzy poruszają się autami elektrycznymi na co dzień, udowadniają, że dalsze wyprawy są nie tylko możliwe, ale także wcale niekłopotliwe – wystarczy tylko odpowiednie planowanie.
InsightOut Lab przeprowadził badanie wśród członków EV Klubu Polska, z którego wynika, że dla 87 proc. respondentów planowanie wakacyjnych podróży elektrykiem nie jest uciążliwe. Gość odcinka stwierdza nawet, że na ładowanie samochodu traci mniej czasu, niż wielu kierowców na stacjach benzynowych – ponieważ robi to na przykład w trakcie jedzenia obiadu czy robienia zakupów.
Czy da się jeździć elektrykiem w naprawdę dalekie trasy? Jak planować taki wyjazd? Ile czasu trzeba poświęcić na planowanie? A ile czasu na samo ładowanie w trasie? Czy zdarza się, że ładowarki są niesprawne lub zawodzą? Z jakich aplikacji warto korzystać? Jak wygląda podróżowanie na dalszych trasach w Polsce a jak w innych krajach w Europie?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 10 Nov 2021 - 30min - 35 - [Odcinek #34] Serce samochodu elektrycznego, czyli rozmawiamy o akumulatorach
Podcast „Elektrycznie Tematyczni” napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym czwartym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk ustalają fakty na temat komponentu, który budzi największe emocje wśród przeciwników elektromobilności, czyli akumulatora w samochodach elektrycznych. Gościem tego odcinka jest Robert Chryc-Gawrychowski, prezes firmy Northvolt Poland, która zajmuję się produkcją systemów bateryjnych, wykorzystywanych m.in. w autach elektrycznych.
Przeciwnicy samochodów elektrycznych często przytaczają argumenty, że akumulatory są produkowane w sposób nieekologiczny, zużyte zanieczyszczają środowisko, a jako element pojazdu zagrażają bezpieczeństwu – w tym odcinku dowiemy się czy to prawda, czy mit.
Samochody elektryczne są uznawane są za klucz do bardziej zrównoważonej mobilności. Aby tak faktycznie było, branża dąży do obniżenia emisji podczas całego cyklu ich produkcji, a także do efektywnego recyklingu.
Pierwszym kamieniem milowym na drodze do całkowicie ekologicznych samochodów jest obniżenie emisji związanej z produkcją akumulatorów. Producenci samochodów pracują nad tym zagadnieniem, zwiększając wydajność produkcji w tak zwanych gigafabrykach, z których wiele będzie zasilanych energią odnawialną.
Czym różni się bateria od akumulatora? Czy produkcja akumulatorów litowo-jonowych rzeczywiście jest szkodliwa dla środowiska? Jaka jest trwałość stosowanych obecnie akumulatorów litowo-jonowych? Co dzieje się ze zużytymi akumulatorami? Czy da się je poddać recyclingowi i w jakim stopniu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”.
Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Fri, 29 Oct 2021 - 33min - 34 - [Odcinek #33] Elektryki psują się mniej, czyli serwisowanie samochodu elektrycznego w praktyce
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym trzecim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk poruszają temat serwisowania samochodów elektrycznych. Prowadzący stawiają śmiałą tezę, że samochody elektryczne psują się mniej. Co sądzi o tym ich gość, Jakub Pilch-Pilchowicz, koordynator zespołu elektryka, infotainment, BEV, opiekun produktu w marce Volkswagen? Posłuchajcie sami.
Choć wciąż w obiegowej opinii samochody elektryczne są droższe niż ich odpowiedniki z napędem spalinowym, to koszty ładowania mogą zrekompensować wydatki na stacjach benzynowych. Co więcej, pojazdy elektryczne pozwalają również zaoszczędzić swoim właścicielom w dłuższym terminie na kosztach serwisowania i napraw. Relatywnie prosta konstrukcja samochodu elektrycznego pozbawiona jest wielu elementów mechanicznych, które wymagają okresowego serwisowania lub wymiany. Mniejsza ilość części oznacza mniejszą ilość podzespołów, które mogą ulec awarii w toku eksploatacji.
Układ napędowy aut elektrycznych nie posiada między innymi wtryskiwaczy paliwa, turbosprężarki, kompresora, filtra cząstek stałych, koła dwumasowego, zaworu EGR, a nawet rozrusznika czy alternatora, których wymiana może kosztować właściciela pojazdu w skrajnych przypadkach nawet dziesiątki tysięcy złotych. Mimo to, należy pamiętać, że samochód elektryczny nie jest urządzeniem bezobsługowym i wymaga regularnych przeglądów.
Jak wygląda serwisowanie auta elektrycznego w praktyce? Czy są jakieś elementy, o które należy wyjątkowo dbać podczas eksploatacji elektryka? Jakie elementy mogą się najszybciej popsuć? Czy w każdym serwisie można już spotkać mechanika, który może zająć się naszym elektrykiem? Jakie wymogi musi spełnić serwis, aby móc przyjąć auto elektryczne do naprawy? Jakie mogą być skutki zaniedbania w elektryku układu chłodzenia? Czy proces naprawy jest dłuższy niż w przypadku aut spalinowych?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 20 Oct 2021 - 33min - 33 - [Odcinek #32] Mity a fakty, obalamy powszechne legendy o elektrykach
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym drugim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk ponownie rozprawiają się z mitami na temat elektromobilności, uporządkowując nieco wiedzę zdobytą od poprzednich gości. W tym odcinku prowadzący, by uporać się z mitem słabego zasięgu elektryków przytoczyli historię Marka Wawrzeńca, który podróżował ID.3 i w kilka dni zrobił kilka tysięcy kilometrów. Poruszają również drażliwy temat infrastruktury oraz cen aut na prąd, które stają się bardzo przystępne, a w niektórych wypadkach nie tylko zrównują się z cenami za samochody z napędem spalinowym, ale są nawet od nich tańsze.
Dla większości konsumentów pojazdy elektryczne to wciąż samochody przyszłości. Jednak, dzięki wielu nowym pojazdom zasilanym z akumulatorów, przyszłość jest bliżej, niż mogłoby się to wydawać. Ci, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z zalet pojazdów typu plug-in, często trzymają się przestarzałych i niedokładnych wyobrażeń na temat tego gatunku pojazdów. Strach przed zasięgiem, cena czy słaba infrastruktura zniechęcają niektóre osoby do zakupu auta elektrycznego. Ale czy mają rację?
Wbrew mitom, że samochody elektryczne nie nadają się w długie trasy, historia polskiego kierowcy pokazuje, że jest to nieprawda. Marek Wawrzeniec jest jednym z pierwszych polskich kierowców, którzy w październiku 2020 roku odebrali Volkswagena ID.3 z limitowanej serii 1ST. Mimo pandemii już w maju spakował się, naładował 58 kWh akumulator i ruszył w podróż, która prowadziła przez Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię, Macedonię, Albanię i Czarnogórę, aż do Chorwacji.
Z jaką maksymalną prędkością jechał? Ile dni zajęła mu podróż? Ile kilometrów przejechał? Ile energii zużyło auto? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 08 Sep 2021 - 30min - 32 - [Odcinek #31] „Mój Elektryk” – dla kogo i na jakich zasadach? Sprawdzamy!
Podcast „Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym pierwszym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o programie dopłat do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych i przedsiębiorstw. Tym razem prowadzący zaprosili do dyskusji nie jednego, a dwóch gości. Są nimi Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Przemysław Szywacz, partner w zespole doradców dla branży motoryzacyjnej KPMG w Polsce.
Sprzedaż aut elektrycznych mocno przyspieszyła w Unii Europejskiej. Rośnie wybór nowych modeli, a ceny stają się coraz bardziej konkurencyjne. Według danych podawanych przez PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) i PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) na koniec 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych 18 875 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, to ponad dwukrotnie więcej niż na koniec 2019 roku. W ciągu roku sprzedano 9879 takich pojazdów, czyli o 140% więcej niż w 2019 roku. Aby liczba aut elektrycznych w Polsce rosła niezbędne są odpowiednie mechanizmy wsparcia zakupu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program wspierania elektromobiloności „Mój elektryk”. Osoby fizyczne, które zdecydują się na zakup samochodu z napędem elektrycznym lub wodorowym mogą otrzymać dopłaty, a w ciągu kilku tygodni taką możliwość otrzymają również przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje.
Program „Mój elektryk” uwzględnia dotychczasowe doświadczenia i tendencje w sektorze elektromobilności. Osoby fizyczne zyskują możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1.
Jakie są różnice w programie dopłat „Zielony Samochód” i „Mój Elektryk”? Co zmieniło się na lepsze? Czy są limity kilometrów? Do kiedy można składać wnioski, gdzie i w jakiej formie? Jak wygląda sprawa z kredytowaniem auta? Jak z innymi pojazdami elektrycznymi? Czy do programu wliczają się skutery, motocykle lub hulajnogi? Jaka jest procedura ubiegania się o dopłatę? Czy to skomplikowane?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 28 Jul 2021 - 30min - 31 - [Odcinek #30] Tropem śladu węglowego: co Polacy o nim wiedzą?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W trzydziestym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o zmianach klimatycznych, a konkretniej o wiedzy Polaków na temat tego, jaki wpływ na zmiany klimatyczne ma przede wszystkim emisja dwutlenku węgla. Gościem tego odcinka jest dobrze wszystkim znany popularyzator nauki, Tomasz Rożek, twórca kanału Nauka. To lubię na YouTube.
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab i Volkswagena wynika, że połowa respondentów ma świadomość globalnych zagrożeń klimatycznych. 51% ankietowanych słyszało o pojęciu „ślad węglowy”, natomiast 49% nie zetknęło się z tym terminem. Świadomość badanych na temat tego określenia, zależy w dużej mierze od miejsca ich zamieszkania. Porównując odpowiedzi mieszkańców wsi i największych miast (+500 tys. mieszkańców) wynika, że w pierwszej grupie o śladzie węglowym słyszało 44% ankietowanych, a w drugiej 60%. Nie zmienia to faktu, że względnie duża grupa Polaków nie słyszała o jednym z kluczowych terminów związanych z ekologią.
Większe emisje gazów cieplarnianych mają bezpośredni wpływ na globalne ocieplenie. Proces ten przyspiesza zmianę klimatu, co ma katastrofalne skutki dla naszej planety. Wszyscy możemy walczyć z globalnym ociepleniem poprzez dokonywanie przyjaznych dla klimatu wyborów w codziennym życiu.
Kryzys klimatyczny jest obecnie jednym z najważniejszych światowych wyzwań. Zrozumienie śladu węglowego może pomóc ograniczyć wpływ na środowisko. Ale czy Polacy wiedzą, co to jest „ślad węglowy”? Jak w najprostszy sposób można zdefiniować to pojęcie? W jaki sposób dwutlenek węgla wpływa na zmiany klimatu? Ile jest go standardowo w atmosferze i w jakim stopniu człowiek się przyczynia do zwiększenia jego ilości? Które z gazów zmieniają klimat, a które mają wpływ na organizm człowieka? Jak jeszcze można wpłynąć na redukcję ilości dwutlenku węgla? Czy, tak zwane, odnawialne źródła energii mają jakiś zły wpływ na środowisko?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Thu, 15 Jul 2021 - 30min - 30 - [Odcinek #29] „Zielony samochód” to dobry samochód, czyli o dopłatach do zakupu elektryków
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W dwudziestym dziewiątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o dopłatach do zakupu elektryków w Polsce i Europie oraz wsparciu elektromobilności. Audycja jest rozwinięciem tematu odcinka ósmego, tym razem jednak poruszane będą mechanizmy wsparcia elektromobilności zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Gościem tego odcinka jest Łukasz Karpiesiuk, doradca podatkowy z kancelarii SSW Pragmatic Solutions, który specjalizuje się w doradztwie w tematyce pomocy publicznej, VAT i ulg podatkowych.
Z danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że w zakończonym 31 lipca 2020 roku naborze do programu „Zielony samochód" (dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego) złożono 262 wnioski na kwotę dofinansowania 4,5 mln zł. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce zarejestrowanych jest blisko 20 000 samochodów niskoemisyjnych, w tym przynajmniej połowa to elektryki, to wciąż niestety bardzo mało. NFOŚiGW zapowiada usprawnienia i modyfikacje warunków udzielania wsparcia w ramach programu oraz prowadzi prace nad notyfikacją schematu pomocowego, co pozwoli dotrzeć do szerszych grup docelowych oraz wyeliminować niektóre ograniczenia.
Rozwój elektromobilności w polskich miastach jest jednym ze sposobów walki z emisją w transporcie. Przywileje posiadania samochodów elektrycznych, takie jak możliwość jazdy po buspasach, darmowe parkowanie, zwolnienie z akcyzy, możliwość zaliczenia samochodu w kosztach dochodowych, wciąż są niewystarczające by polska elektromobilność mogą się swobodnie rozwijać.
Ile powinny wynosić dopłaty do samochodów elektrycznych? Jak wyglądają programy wsparcia w innych krajach Europy? Jakie są perspektywy na ten rok? Czy najnowszy pomysł na dopłaty będzie lepszy niż poprzedni? Co może skłonić konsumentów do zmiany samochodu na elektryczny? Co w przypadku mechanizmów wsparcia na rozbudowę infrastruktury ładowania?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 30 Jun 2021 - 29min - 29 - [Odcinek #28] Infotainment, czyli rozszerzona rzeczywistość i pogawędka z samochodem
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W dwudziestym ósmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o czymś, bez czego obecnie produkowane samochody nie mogą się obyć. Systemy multimedialno-komunikacyjne mają coraz większe możliwości: skutecznie ułatwiają życie kierowcom i zapewniają rozrywkę pasażerom. Gościem odcinka jest Tomasz Okurowski, dziennikarz motoryzacyjny Auto Świata, który od wielu lat specjalizuje się w tematyce systemów multimedialnych oraz systemów audio w samochodach.
Współczesne samochody posiadają wiele systemów wspomagających bezpieczną jazdę, ale również dbają o wygodę podróżujących. W autach elektrycznych systemy multimedialne są szczególnie rozbudowane i zyskują zupełnie nowe funkcjonalności. Większość ludzi, myśląc o systemie multimedialnych wyobraża sobie elegancki płaski ekran zamontowany na środku deski rozdzielczej, pozbawiony przycisków lub skomplikowanych przełączników. To co widzimy w konsoli najnowszych aut, nie przypomina już klasycznego radia, a raczej zaawansowany tablet, będący swoistym centrum zarządzania wieloma systemami, połączony z usługami online.
Obecne systemy multimedialne są ewolucją klasycznych nawigacji satelitarnych oraz innych rozwiązań rozrywkowych montowanych w pojazdach od lat. Mogą być obsługiwane głosowo czy za pomocą gestów, prezentują informacje w rzeczywistości rozszerzonej, a także ściśle współpracują z naszymi smartfonami. Co ważne, muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby oferując ogromną liczbę funkcji nie odwracać uwagi kierowcy od jazdy, a wspierać go.
Przy tworzeniu systemów infotainment koncerny motoryzacyjne szukają wsparcia u gigantów technologicznych, stąd słyszymy o współpracy poszczególnych marek samochodowych z takimi gigantami jak Google, Amazon etc.
Czym są multimedia w aucie? Co to jest infotainment? Jakie daje możliwości? W jakim kierunku zmierza rozwój systemów? Które systemy stosowane w samochodach elektrycznych najbardziej się wyróżniają? Czy systemy stosowane w autach elektrycznych różnią się od tych stosowanych w autach spalinowych? Jakie najważniejsze trendy można obecnie zaobserwować? Czy będziemy rozmawiać z naszymi samochodami? Co daje technologia 5G współczesnym samochodom?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 16 Jun 2021 - 33min - 28 - [ODCINEK #24] NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W najnowszym, dwudziestym czwartym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają z Michałem Gruszczykiem z firmy Currus Cars, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu elektrycznego. Czy zawsze najważniejszy jest zasięg? Jak finansować zakup? Dlaczego ważne jest, gdzie znajduje się akumulator trakcyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym odcinku naszego podcastu.
Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) pod koniec stycznia 2021 r. po Polsce jeżdżą 10294 samochody elektryczne oraz 9377 hybryd typu plug-in. Oba rodzaje napędu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Rozważania zakupu auta elektrycznego należy zacząć od odpowiedzi na kilka pytań:
– Jak często korzystam z samochodu?
– Jak długie dystanse pokonuję?
– Czy w miejscu zamieszkania lub pracy mam możliwość ładowania samochodu elektrycznego (czy mam dostęp do gniazdka 230 V w pobliżu swojego miejsca parkingowego)?
– Jaki zasięg tak naprawdę musi zapewniać mój samochód, bym bez przeszkód mógł z niego korzystać?
Z doświadczeń gościa 24. odcinka podcastu Elektrycznie Tematyczni wynika, że klienci nie do końca przekonani do samochodów elektrycznych, licznie zmieniają zdanie na ich temat po odbyciu jazdy testowej. Dlatego tak ważne jest, by ją odbyć.
Więcej szczegółów znajdziecie w pełnej wersji odcinka #24 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania.
Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com.
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 23 Mar 2021 - 30min - 27 - [Odcinek #27] Pozytywna energia, czyli skąd wziąć zielony prąd?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W dwudziestym siódmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o temacie ściśle powiązanym z elektromobilnością i jej rozwojem – o rynku energii elektrycznej w Polsce. Gościem specjalnym odcinka jest Grzegorz Lot, członek zarządu Polenergia Sprzedaż, największej polskiej prywatnej grupy energetycznej, która wytwarza i sprzedaje prąd z odnawialnych źródeł energii.
Nabywcy samochodów elektrycznych przestają być uzależnieni tankowania benzyny lub oleju napędowego, ale potrzebują dostawcy prądu. Interesuje ich nie tylko dostępność punktów ładowania czy gniazdek elektrycznych, do których można podłączyć auto, ale też ceny prądu – a przecież kupno samochodu to inwestycja długoterminowa. Dla posiadaczy „elektryków” ważna jest więc odpowiedź na pytanie jakie jest ryzyko, że za kilka lat ceny energii elektrycznej znacząco wzrosną?
Jak obecnie wygląda rynek energii elektrycznej? Co nas czeka w przyszłości? Jakie są perspektywy rozwoju dla „zielonej” energii w Polsce? Jakie są koszty tej energii? Jaka jest skala inwestycji w OZE? Czy można kupować wyłącznie czystą energię? Jak właściciele aut elektrycznych mogą zabezpieczyć się przed rosnącymi kosztami energii? Co musi zrobić klient, aby zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Ile można zaoszczędzić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu.
Samochody elektryczne napędzane zieloną energią, to przyszłość motoryzacji. Klienci mogą wybierać auta, spośród ofert różnych firm. Podobnie jest z energią elektryczną – od 2007 roku każdy klient, każde gospodarstwo domowe ma prawo wyboru swojego sprzedawcy. Nie chodzi tu wyłącznie o aspekt cenowy. Na rynku są już dostępne propozycje, gdzie możemy kupować energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Warto zwrócić też uwagę na oferty z gwarancją ceny – np. na dwa lub na trzy lata, a nawet na 5 lat. Taka oferta została przygotowana specjalnie z myślą o użytkownikach samochodów marki Volkswagen. Na czym ona polega?
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka i subskrybowania podcastu.
Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com.
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Thu, 27 May 2021 - 31min - 26 - [Odcinek #26] Elektryzująca przestrzeń – jak projektuje się wnętrza aut elektrycznych?
W dwudziestym szóstym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk poruszają niezwykle ciekawy temat projektowania wnętrz samochodów elektrycznych. Gościem specjalnym odcinka jest Tomasz Bachorski, szef działu projektowania wnętrz marki Volkswagen, który wraz ze swoim zespołem odpowiada między innymi za wzornictwo najnowszych modeli: ID.3 oraz SUV-a ID.4.
Czy design wnętrz samochodów elektrycznych powinien odbiegać od tego, który znamy z samochodów spalinowych? W jakim kierunku zmierza projektowanie deski rozdzielczej aut elektrycznych? Co jest inspiracją? Jakich materiałów się używa? Czy jasne wnętrze ID.4 będzie hitem? Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza samochodu? Co jest najtrudniejsze do pogodzenia przy pracy nad środkiem pojazdu, który ma trafić w gusta różnych pokoleń kierowców, często o zupełnie innych oczekiwaniach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu.
Projektowanie zaczyna się od pewnego wyobrażenia, a w dalszych etapach niezbędne jest poszukiwanie różnego rodzaju kompromisów. Nowa generacja samochodów elektrycznych pozwoliła jednak na kompletnie odmienne niż dotychczas, wizjonerskie podejście. Na stworzenie czegoś zupełnie innego i postępowego. Prace projektowe rozpoczęły się we współpracy z inżynierami, już na etapie tworzenia platformy MEB dedykowanej do samochodów elektrycznych. Celem było zapewnienie jak największej przestrzeni w środku pojazdu. Płaski akumulator znajduje się pod kabiną, a inne komponenty również nie zajmują wiele miejsca. Możliwe było więc zaprojektowanie wyjątkowo przestronnego i przyjaznego dla użytkowników wnętrza.
Po Niemiecku przestrzeń dla kierowcy to „Fahrerarbeitsplatz”, czyli dosłownie „miejsce pracy kierowcy” – i to jest to, czego projektanci serii ID chcieli absolutnie uniknąć. Nowe auta przy całym zaawansowaniu technicznym mają być towarzyszem kierowcy i pasażerów – zapewniają interakcję za pomocą oświetlenia ID Light, wspierają innowacyjnym wyświetlaczem head-up wykorzystującym technologię rzeczywistości rozszerzonej. Gwarantują zupełnie inne, ciekawsze wrażenia z jazdy.
Osobiście zawsze lubię technologię i wizjonerskie rozwiązania technologiczne, które czuję, ale ich nie widzę. Na przykład ukryte pokrętła – nie potrzeba pokręteł, żeby czymś sterować, wystarczy komenda głosowa – mówi Tomasz Bachorski.
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka i subskrybowania podcastu.
Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com.
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.Wed, 19 May 2021 - 28min - 25 - [Odcinek #25] Nadjechał ID.4 – rozmawiamy o pierwszym elektrycznym SUVie Volkswagena
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W dwudziestym piątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni”, prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają z Michałem Świtajem, koordynatorem ds. elektromobilności marki Volkswagen, o najnowszym ID.4.
Pierwszy elektryczny SUV w ofercie producenta został zbudowany na platformie podłogowej MEB, czyli tej samej co zaprezentowany wcześniej ID.3. Co różni oba samochody? Do jakich kierowców chce trafić Volkswagen ze swoim nowym modelem? Jakie wersje będą dostępne i jak będzie wyglądała konfiguracja? Jaki jest zasięg ID.4? Jak się prowadzi? Jak długo trzeba czekać na odbiór samochodu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się w najnowszym odcinku naszego podcastu.
Pierwszy elektryczny SUV Volkswagena oferowany jest obecnie w kilku prekonfigurowanych wersjach, z dwoma pojemnościami akumulatora i z trzema silnikami do wyboru – o mocy 148 KM, 170 KM lub 204 KM w zależności od wersji akumulatora.
Bazowy model z akumulatorem Pure o pojemności 52 kWh dostępny jest od 156 390 złotych. Samochód w tej wersji zapewnia zasięg wynoszący do 346 km (wg WLTP) i jest oferowany w trzech odmianach – podstawowej, City i Style. Analogiczne odmiany dostępne są także dla ID.4 z akumulatorem Pure Performance, który pozwala na szybsze przyspieszenie do 100 km/h, niż wersja Pure (w 9 sekund, podczas gdy wersja Pure osiąga 100 km/h w 10,9 s.).
Volkswagen ID.4 z akumulatorem Pro Performance o pojemności 77 kWh, który pozwala osiągnąć zasięg do 523 km (wg WLTP) i przyspieszenie w 8,5 s. do 100 km/h, jest oferowany w wersjach – podstawowej, Life, Business, Family, Tech i Max. Ceny zaczynają się od 190 890 zł za model podstawowy i kończą na 253 190 zł za wersję Max. W wyposażeniu dwóch ostatnich wersji znajduje się m.in. wyświetlacz Head Up Display, który oferuje obraz w rozszerzonej rzeczywistości.
Jak podkreśla gość #25 odcinka podcastu – docelowo, od nowego roku modelowego, formuła oferty będzie nieco inna: przez konfigurator będzie można przejść dużo łatwiej niż dotychczas, za pomocą zaledwie dziesięciu kliknięć.
Więcej szczegółów i informacji na temat Volkswagena ID.4 znajdziecie w pełnej wersji odcinka #25 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania.
Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com.
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Thu, 29 Apr 2021 - 30min - 24 - [Odcinek #23] Nowa ustawa o elektromobilności może być przełomem. Co zmieni?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W najnowszym, dwudziestym trzecim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają z Joanną Makolą, szefową działu legislacji Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych o zmianach w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Co nowego pojawiło się w tym dokumencie? Jak może to wpłynąć na rozwój elektromobilności? Czy nowa ustawa może przyspieszyć popularyzację samochodów elektrycznych w Polsce? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym odcinku naszego podcastu.
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych dotyczy m.in. rozwoju infrastruktury ładowania, warunków do tworzenia stref czystego transportu w miastach i obowiązków polskich samorządów w zakresie rozwoju zeroemisyjnych flot pojazdów. Zmiany, które omawiane są w najnowszym odcinku Elektrycznie Tematycznych, pojawiły się w lutym tego roku. To pierwsze kompleksowe modyfikacje, jakie wprowadzono do ustawy od chwili jej powstania. Dla właścicieli samochodów elektrycznych mogą oznaczać nowe przywileje, chociażby związane z możliwością darmowego wjazdu do stref czystego transportu. Pojawiły się też zapisy, które ułatwią montaż stacji ładowania w budynkach wielorodzinnych oraz zobowiązujące deweloperów do przystosowywania planowanych inwestycji do montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Więcej szczegółów znajdziecie w pełnej wersji odcinka #23 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania.
Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com.
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 09 Mar 2021 - 32min - 23 - [ODCINEK #22] Hybryda typu plug-in, czyli pomost między samochodem spalinowym i elektrycznym
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W najnowszym, dwudziestym drugim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” prowadzący Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają z Maciejem Mazurem z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych o samochodach hybrydowych typu plug-in. Czym różnią się one od zwykłych hybryd? Jak z nich korzystać, by w pełni wykorzystać ich możliwości? Dlaczego hybrydy plug-in to najlepszy pomost pomiędzy samochodami spalinowymi a autami na prąd? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym odcinku naszego podcastu.
Jednym z pretekstów do rozmowy były wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen, z którego wynika, że choć 80% ankietowanych Polaków deklaruje, że orientuje się, czym są samochody hybrydowe, to aż 39% jest zdania, że zwykłą hybrydę można ładować z gniazdka (co nie jest prawdą). Ponadto zdaniem niemal połowy ankietowanych Polaków (47%) wszystkie hybrydy (i plug-in, i zwykłe) potrafią przejechać około 50 km bez przerwy korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego. 14% badanych jest zdania, że potrafią to tylko zwykłe hybrydy, a 8% – że żaden samochód hybrydowy. Tylko 30% zaznacza hybrydy typu plug-in, co jest zgodne z prawdą.
Jeszcze więcej ciekawych informacji znajdziecie w pełnej wersji odcinka #22 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania.
Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com.
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 23 Feb 2021 - 29min - 22 - [ODCINEK #21] Plus i minus, czyli o użytkowaniu auta elektrycznego latem i zimą
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W najnowszym, dwudziestym pierwszym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” prowadzący: Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają z Pawłem Śmigielskim, entuzjastą i użytkownikiem samochodów elektrycznych. Rozmowa toczy się wokół codziennej eksploatacji auta zasilanego energią elektryczną w warunkach zimowych oraz letnich, czyli podczas bardzo niskich oraz bardzo wysokich temperatur.
Jak niskie temperatury wpływają na pracę akumulatora? Czy zasięg samochodu elektrycznego zimą spada? Jeśli tak, to o ile? Czy istnieją sposoby na zaoszczędzenie energii zimą? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w nowym odcinku podcastu „Elektrycznie tematyczni”. Jednym z pretekstów do rozmowy były wyniki najnowszego z badań przeprowadzonego przez Insightout Lab we współpracy z marką Volkswagen, z którego wynika iż wzrosły wymagania respondentów co do zasięgu, jaki powinny zapewniać samochody elektryczne, by zdaniem ankietowanych były użyteczne na co dzień. W kwietniu 2020 r., podczas pierwszej edycji badania, 8% ankietowanych było zdania, że wystarczyłby im zasięg do 50 km, 20% zaznaczyło odpowiedź 51-100 km, a zakres 101-200 km wskazało kolejne 20% badanych. Innymi słowy aż 48% ankietowanych wskazało na zasięg do 200 km. W tegorocznej odsłonie badania odsetek ten wyniósł już tylko 32% respondentów, a 36% zaznaczyło zasięgi przekraczające 400 km (więcej o 11 p.p. niż w ubiegłym roku).
Jeszcze więcej ciekawych informacji znajdziecie w pełnej wersji odcinka #21 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania.
Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com.
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 10 Feb 2021 - 24min - 21 - [ODCINEK #20] Z prądem ku przyszłości, czyli trendy w elektromobilności
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W najnowszym, dwudziestym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk wraz z gościem – Agatą Rzędowską, entuzjastką elektromobilności i redaktor prowadzącą książki „Rozmowy o elektromobilności” opowiadają o elektryzujących trendach w motoryzacji, czyli o tym, jak w najbliższym czasie będą zmieniać się samochody elektryczne. Gospodarze podcastu tłumaczą, dlaczego rok 2020 był przełomowy z punktu widzenia elektromobilności i jak trendy rozpoczęte w ubiegłym roku będą rzutować na kolejne lata. O czym mówi przedstawiona przez Komisję Europejską strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności? Jak odmieni ona obraz europejskich, w tym polskich ulic? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w odcinku #20 naszego podcastu.
Oto kilka faktów, przedstawionych w dwudziestym odcinku podcastu:
- 9 grudnia Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności wraz z planem działania wyznaczającym kierunek prac KE na najbliższe lata. Strategia jest podstawą zwiększenia odporności unijnego systemu transportu na przyszłe kryzysy (https://ec.europa.eu/transport/sites/transport/files/legislation/com20200789.pdf).
- Prace nad udoskonaleniem systemu dopłat do samochodów elektrycznych trwają. Wiele wskazuje na to, że w nieodległej przyszłości w Polsce ruszy skuteczniejszy niż dotychczas program wspierania elektromobilności.
- Najprawdopodobniej w 2022 r. w samochodach elektrycznych na szeroką skalę zaczną być wykorzystywane baterie ze stałym elektrolitem. Oznacza to, że pewne ograniczenia aut na prąd, które dziś sprawiają, że nie wszyscy są do nich przekonani, odejdą w zapomnienie.
Jeszcze więcej ciekawych informacji znajdziecie w pełnej wersji odcinka #20 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania.
Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com.
I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście. Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 19 Jan 2021 - 30min - 20 - [Odcinek #19] Zeroemisyjna produkcja aut elektrycznych: pieśń przyszłości czy teraźniejszość?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W dziewiętnastym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk obalają jeden z największych mitów związanych z elektromobilnością, mówiący, że auta elektryczne nie odgrywają dużej roli dla ochrony klimatu z uwagi na ogólny bilans emisji CO2. Gościem specjalnym odcinka #19 jest Tomasz Kamiński, kierownik działu planowania i konstrukcji w fabryce komponentów i odlewni VW Poznań, należącej do grupy Volkswagen. Tomasz Kamiński opowiada, jakie kroki podejmuje grupa Volkswagen, żeby produkowane przez nią pojazdy elektryczne były neutralne pod względem emisji CO2 w całym łańcuchu dostaw, a także jakie nowoczesne rozwiązania czynią proces produkcji przyjaznym dla środowiska.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w dziewiętnastym odcinku podcastu:
• Odlewnia Volkswagen Poznań i fabryka Volkswagen Poznań w Antoninku od 2019 roku są w 100% zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych – z elektrowni wiatrowych i hydroelektrowni zlokalizowanych w Polsce (dane: Volkswagen);
• W odlewni VW Poznań obróbka mechaniczna komponentów odbywa się za pomocą nowoczesnej metody MMS (Minimal-Mengen-Schmierung). Technologia ta polega na wykorzystaniu minimalnej ilości płynów zmieszanych z powietrzem, dzięki czemu powstaje mgła olejowa, która efektywnie chłodzi narzędzia do obróbki detali i komponentów (dane: Volkswagen);
• W odlewni Volkswagen Poznań są wytwarzane takie elementy do samochodów, jak: obudowy do silników elektrycznych osi przedniej, osi tylnej oraz osi tylnej platformy PPE Performance samochodów segmentu premium, obudowy silnika elektrycznego dla modeli budowanych na platformie MEB Performance (m.in. VW ID.3, VW ID.4 oraz przyszły VW ID. Buzz) oraz obudowy przekładni dla modułowej platformy MEB samochodów z napędem elektrycznym, a także głowice cylindrowe do silników, obudowy przekładni kierowniczej, wsporniki przedniej osi zawieszenia, oraz obudowy sprzęgła i skrzyni biegów (dane: Volkswagen);
• Części wytwarzane w fabryce Volkswagen w Poznaniu są wysyłane między innymi do zakładu produkującego silniki w Polkowicach w województwie dolnośląskim oraz do Niemiec, Czech, Węgier i Chin (dane: Volkswagen);
• Odlewnia Volkswagen Poznań jest pierwszą fabryką w Polsce, która wykorzystała technologię odzysku ciepła z procesów produkcyjnych do ogrzania okolicznego szpitala i kamienic. Dzięki ciepłu pochodzącego z odlewni ogrzewanych jest 2 000 pobliskich mieszkań (dane: Volkswagen).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziecie w pełnej wersji odcinka #19 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 16 Dec 2020 - 27min - 19 - [Odcinek #18] Jacy są kierowcy samochodów elektrycznych zdaniem Polaków?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W osiemnastym odcinku „Elektrycznie Tematycznych” gospodarze podcastu Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk dyskutują o tym, jaka jest opinia Polaków na temat kierowców aut elektrycznych. Prowadzący przytaczają ciekawe dane z najnowszego badania InsightOut Lab i marki Volkswagen, a także opowiadają o własnych doświadczeniach i obserwacjach. Jak Polacy oceniają styl jazdy użytkowników BEV? Czy żywią do nich sympatię, czy zazdroszczą im auta elektrycznego? Jak reagują na zielone tablice, szybkie startowanie spod świateł i jazdę buspasem? Posłuchaj nowego odcinka „Elektrycznie Tematycznych” i przekonaj się sam!
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w osiemnastym odcinku podcastu:
• Z badania InsightOut Lab wynika, że co piąty Polak (20%) zgadza się ze stwierdzeniem, że „kierowcy samochodów elektrycznych jeżdżą wolniej niż kierowcy samochodów spalinowych”, jednocześnie niewiele mniejsza grupa (18%) nie zgadza się z tym zdaniem. Aż 62% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć” (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Zdaniem ankietowanych Polaków, osoby, które kupiły samochód elektryczny, lubią nowe technologie (68%), mają dobry wpływ na środowisko (63%) i są zamożne (61%) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Według badania InsightOut Lab, tylko co piąty ankietowany (21%) zadeklarował, że zazdrości posiadaczom samochodu elektrycznego (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Pod koniec września 2020 r. po polskich drogach jeździło 8 169 pojazdów w pełni elektrycznych (BEV, ang. battery electric vehicles) (dane: Licznik Elektromobilności PSPA i PZPM).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziecie w pełnej wersji odcinka #18 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 02 Dec 2020 - 29min - 18 - [Odcinek #17] Największy zasięg bez zbędnych wyrzeczeń – porozmawiajmy o ecodrivingu
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
Tematem siedemnastego odcinka podcastu „Elektrycznie Tematyczni” jest ecodriving, czyli ekonomiczna jazda. Prowadzący podcast Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk opowiadają o tym, jak uzyskać jak największy zasięg bez zbędnych wyrzeczeń. Gość specjalny odcinka #17 Tomasz Niechaj, dziennikarz motoryzacyjno-technologiczny, recenzujący samochody w serwisie Antyweb oraz prowadzący własny kanał na YouTube „1001cars”, dzieli się swoim doświadczeniem w ecodrivigu i opowiada o najważniejszych zasadach ekonomicznej jazdy zarówno w warunkach miejskich, jak i na autostradach i drogach ekspresowych. Z jaką prędkością najlepiej się poruszać, żeby zwiększyć zasięg auta elektrycznego, a jednocześnie nie być przeszkodą dla innych uczestników ruchu drogowego? Jak trzeba się zachowywać, żeby bezproblemowo dojechać do najbliższej stacji ładowania, gdy poziom energii w baterii zbliża się do zera? Jak efektywnie stać w korku? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w naszym podcaście!
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w siedemnastym odcinku podcastu:
• Tomasz Niechaj jako pierwszy dziennikarz w Polsce pokonał rekordowy dystans autem elektrycznym VW ID.3 z akumulatorem o pojemności 58 kWh – 453 km (przy deklarowanym przez producenta zasięgu 426 km według WLTP);
• Nowy elektryczny Volkswagen ID.3 jest dostępny z akumulatorem o pojemności 58 kWh, który pozwala na pokonanie 426 km, a także 77 kWh, zapewniającym zasięg do 549 km. Model VW ID.3 Pure z akumulatorem o pojemności 45 kWh (zasięg do 330 km) będzie dostępny w 2021 roku (dane: Volkswagen);
• Akumulator samochodu elektrycznego VW ID.3 można zasilać prądem przemiennym (AC) i stałym (DC), także z tzw. szybkich ładowarek. Auto z największym akumulatorem (77 kWh) można w ciągu zaledwie 30 minut naładować prądem o mocy do 125 kW do poziomu zapewniającego przejechanie 350 km (dane: Volkswagen).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #17 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 17 Nov 2020 - 31min - 17 - [Odcinek #16] Auto na co dzień: elektryczny „kompakt” czy SUV?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W szesnastym odcinku „Elektrycznie Tematycznych” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o elektrycznych SUV-ach i o ich wpływie na popularność auta na prąd w Polsce. Gospodarze podcastu przytaczają ciekawe dane z najnowszego badania InsightOut Lab i opowiadają o pierwszym elektrycznym SUV-ie marki Volkswagen – modelu ID.4. Gośćmi specjalnymi odcinka #16 są Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR i Jan Wiśniewski z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA). Czym się różnią SUV-y od crossoverów? Czy zainteresowanie elektrycznymi SUV-ami będzie rosło w najbliższym czasie? Jakie są, zdaniem Polaków, największe przewagi samochodów typu SUV nad innymi typami aut osobowych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w najnowszym odcinku naszego podcastu!
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w szesnastym odcinku podcastu:
• Co drugi Polak (52%) jest zdania, że poszerzenie oferty aut elektrycznych o SUV-y na prąd może zwiększyć popularność pojazdów elektrycznych w Polsce (38% respondentów twierdzi że raczej tak, a 14% – zdecydowanie tak) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• 36% Polaków, rozważających zakup auta elektrycznego, myśli o zakupie elektrycznego SUV-a (20% – nieduży SUV lub crossover; 16% – średni lub duży SUV) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• W pierwszej połowie 2019 roku udział SUV-ów w globalnej sprzedaży nowych samochodów wynosił 34,3% – oznacza to, że więcej niż co trzecie auto kupowane w salonie było SUV-em (dane: Jato Dynamics);
• Pierwszy elektryczny SUV marki Volkswagen ID.4 w wersjach ID.4 1ST oraz ID.4 1ST Max będzie dostępny z akumulatorem o pojemności 77 kWh, który pozwala na pokonanie do 520 km (wg WLTP) (dane: Volkswagen);
• Z badania InsightOut Lab wynika, że zdaniem ankietowanych Polaków, SUV-y pod wieloma względami przewyższają innego rodzaju samochody osobowe. 35% badanych wskazuje na większy komfort jazdy, 31% na większe bezpieczeństwo, 29% na przestronne wnętrze oraz lepszą widoczność i pozycję za kierownicą, a co piąty (21%) na uniwersalność. Tylko co dziesiąty ankietowany (9%) nie dostrzega przewagi SUV-ów nad innymi samochodami (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Pod koniec września 2020 r. po polskich drogach jeździło 14 788 elektrycznych samochodów osobowych, z których 55% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV) – 8 169 szt., a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV) – 6 619 szt. (dane: Licznik Elektromobilności PSPA i PZPM).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #16 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 03 Nov 2020 - 29min - 16 - [Odcinek #15] Kredyt, leasing, najem czy abonament? Jak na korzystnych warunkach użytkować samochód elektryczny?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
Tematem piętnastego odcinka podcastu „Elektrycznie Tematyczni” jest finansowanie zakupu lub użytkowania auta elektrycznego. Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o tym, z jakich nowoczesnych rozwiązań i narzędzi finansowych mogą skorzystać fani elektromobilności, którzy chcą na co dzień cieszyć się użytkowaniem samochodu elektrycznego, ale nie dysponują pełną kwotą na jego zakup. Gość specjalny odcinka Artur Łyczko, kierownik dystryktu departamentu sprzedaży i współpracy z dealerami Volkswagen Financial Services, odpowiada na pytania gospodarzy podcastu o tym, czym się różnią kredyt, leasing, wynajem długoterminowy i abonament, oraz które z tych narzędzi pozwała uzyskać najniższą ratę finansową, a także jak jest skonstruowana oferta finansowania nowego elektrycznego Volkswagena ID.3.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w piętnastym odcinku podcastu:
• Volkswagen Financial Services oferuje klientom kredyty i leasingi, z których skorzystać mogą klienci detaliczni, instytucjonalni, a także przedsiębiorcy i klienci flotowi. Oprócz tego, VWFS pozwala sfinansować zakup auta elektrycznego za pomocą takich narzędzi jak wynajem długoterminowy czy abonament (dane: Volkswagen Financial Services);
• Oferta Lease&Care, oprócz atrakcyjnej raty leasingu, obejmuje najważniejsze usługi serwisowe, zapewniające optymalne warunki użytkowania samochodu elektrycznego Volkswagen nowej generacji. Pakiety Lease&Care dla nowego VW ID.3 są dostępne zarówno dla klientów firmowych i prywatnych (dane: Volkswagen);
• Przy trzyletnim okresie finansowania w produkcie Lease&Care miesięczna rata leasingowa wynosi 2 100 złotych (dane: Volkswagen Financial Services);
• Koszt ubezpieczenia dla samochodu VW ID.3 (OC, AC, NNW) za pierwszy rok wynosi 3,2% wartości pojazdu. W przypadku kredytu lub leasingu, Volkswagen Financial Services także oferuje klientom możliwość sfinansowania tego ubezpieczenia w ratach finansowych (dane: Volkswagen Financial Services);
• Dealerzy z grupy Volkswagen przyjmują m.in. używane samochody (w tym auta marek nie tylko z grupy Volkswagen) w ramach rozliczenia opłaty wstępnej (dane: Volkswagen Financial Services).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #15 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 21 Oct 2020 - 26min - 15 - [Odcinek #14] Przerwa na ładowanie – o sieci ładowarek do samochodów elektrycznych
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W czternastym odcinku „Elektrycznie Tematycznych” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o ładowaniu samochodów elektrycznych przy użyciu infrastruktury przy drogach czy w miastach. Gościem specjalnym odcinka #14 jest Rafał Czyżewski, prezes sieci szybkiego ładowania samochodów elektrycznych GreenWay Polska. Gospodarze podcastu przedstawiają ciekawe dane dotyczące postrzegania przez Polaków samochodów na prąd, a Rafał Czyżewski opowiada, jak i kiedy Polacy korzystają z publicznych stacji ładowania, od czego zależy kompatybilność aut elektrycznych i ładowarek, który punkt ładowania GreenWay jest najpopularniejszy w całej Warszawie, a także jak będzie się rozwijając sieć GreenWay w najbliższej przyszłości.
Oto kilka faktów i liczb przedstawionych w czternastym odcinku podcastu:
• 71% Polaków uważa, że jazda samochodem elektrycznym jest tańsza niż autem spalinowym (27% zdecydowanie zgadza się z tą tezą, a 44% raczej się z nią zgadza), Ponadto, zdaniem 65% ankietowanych koszty utrzymania auta elektrycznego niższe niż w przypadku samochodów z silnikami spalinowymi (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• InsightOut Lab w swoim badaniu poprosił Polaków, aby wyobrazili sobie, że mają podjąć decyzję o zakupie nowego samochodu i do wyboru mają dwie możliwości: auto o wyższej cenie zakupu, ale tańsze w utrzymaniu (eksploatacji) albo samochód o niższej cenie zakupu, ale droższy w utrzymaniu, przy założeniu, że łączny koszt zakupu i utrzymania każdego z tych aut zrówna się po upływie określonego okresu czasu, np. 5 lat. Co ciekawe, aż 82% respondentów zadeklarowało, że woli zainwestować w droższe auto, które jest tańsze w utrzymaniu, niż kupić samochód o niższej cenie zakupu, ale droższy w eksploatacji (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Według danych GreenWay Polska, ok. 80% energii niezbędnej do zasilania auta elektrycznego jest pobierane w domu (dane: GreenWay Polska);
• GreenWay, największa sieć szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, w ramach aplikacji Volkswagen „We Charge” udostępnia swoje stacje ładowania posiadaczom modeli z rodziny ID. Za pośrednictwem tej aplikacji, w przyszłości użytkownicy aut elektrycznych (w tym ID.3) będą mogli korzystać z ponad 100 000 punktów ładowania w Europie (dane: Volkswagen);
• Obecnie liczba publicznych stacji ładowania GreenWay w Polsce przekracza 200 szt. (dane: GreenWay Polska);
• Według danych PSPA z końca sierpnia 2020 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 13 798 elektrycznych samochodów osobowych (w tym 7 612 szt. aut w pełni elektrycznych i 6 186 szt. aut hybrydowych typu plug-in) (dane: Licznik Elektromobilności PZPM i PSPA).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #14 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Mon, 12 Oct 2020 - 30min - 14 - [Odcinek #13] Zielona energia prosto z dachu: porozmawiajmy o fotowoltaice
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
Trzynasty odcinek podcastu „Elektrycznie Tematyczni” jest poświęcony tematowi fotowoltaiki, czyli pozyskaniu energii elektrycznej z paneli słonecznych – m.in. do ładowania auta elektrycznego. O tym, jak fotowoltaika sprawdza się w domu i w biznesie, Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają z Michałem Ignaszakiem, właścicielem sieci salonów samochodów Volkswagen, Audi i Skoda w Kaliszu i miłośnikiem odnawialnych źródeł energii. Ile paneli słonecznych potrzeba, żeby naładować samochód elektryczny? Jaką sumę trzeba zainwestować w fotowoltaikę i po ilu latach zwraca się koszt inwestycji w panele słoneczne? Odpowiedź znajdziesz w naszym podcaście!
Oto kilka faktów i liczb przedstawionych w trzynastym odcinku podcastu:
• Według badania InsightOut Lab i marki Volkswagen, aż 57% Polaków chciałoby zainstalować panele słoneczne w budynku, w którym mieszkają, gdyby mieli taką możliwość. Co ciekawe, najczęstszą motywacją do montażu paneli wśród tych, którzy już dziś je posiadają, była chęć obniżenia rachunków za prąd (65%). (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Komercyjna instalacja fotowoltaiczna o mocy 50kWp w salonach Michała Ignaszaka zajmuje 265 m2 powierzchni dachu budynku Blacharni i Lakierni i składa się ze 156 paneli firmy SunTech 320Wp połączonych z dwoma inwerterami firmy SolarEdge. (dane: Michał Ignaszak, "Ignaszak" sp. z o.o. sp.k);
• Instalacja fotowoltaiczna w salonach Michała Ignaszaka zapewna rocznie około 50 MWh (50 000 kWh) zielonej energii na potrzeby firmy, której może wystarczyć nawet na około 1 000 pełnych cyklów ładowania auta elektrycznego w ciągu roku. (dane: Michał Ignaszak, "Ignaszak" sp. z o.o. sp.k);
• Moduły wchodzące w skład najstarszego systemu fotowoltaicznego w Europie (1982), zbudowanego przez naukowców ze szwajcarskiego instytutu SUPSI, po 35 latach użytkowania zostały zbadane pod kątem powstałych uszkodzeń i osiąganych uzysków energii. W wyniku analizy w przypadku 58% modułów stwierdzono moc wynoszącą więcej niż 80% mocy początkowej. (dane: SUPSI, 2017).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #13 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 22 Sep 2020 - 28min - 13 - [Odcinek #12] 330, 426 lub 549 – porozmawiajmy o Volkswagenie ID.3
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W dwunastym odcinku „Elektrycznie Tematycznych” prowadzący podcast Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o najnowszym samochodzie elektrycznym Volkswagena – modelu ID.3. Specjalnie dla słuchaczy podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk porozmawiał z Łukaszem Zadwornym, dyrektorem marki Volkswagen w Polsce, o ofercie finansowej ID.3, jego zasięgu oraz ładowarkach ID.Charger. Gość specjalny odcinka – Hubert Niedzielski, kierownik PR marki Volkswagen – także opowiada o szczegółach oferty produktowej, cenniku i wyposażeniu nowego ID.3 oraz o tym, dlaczego model ten rozpoczyna nową erę elektromobilności. Z dwunastego odcinka dowiesz się m.in., w jakie nowoczesne rozwiązania wyposażony jest ID.3, co łączy nowy model Volkswagena ze smartfonem, a także czy ID.3 ma poczucie humoru.
Oto kilka faktów i liczb przedstawionych w dwunastym odcinku podcastu:
• Volkswagen ID.3 to pierwszy elektryczny samochód, którego produkcja – biorąc pod uwagę cały łańcuch dostaw – jest neutralna pod względem ogólnego bilansu dwutlenku węgla (dane: Volkswagen);
• Pod karoserią nowego VW ID.3 kryją się nowoczesne rozwiązania techniczne modułowej platformy podłogowej MEB, która jest przeznaczona specjalnie do budowy samochodów elektrycznych (dane: Volkswagen);
• Wąski pas diod ID.Light znajduje się we wnętrzu ID.3 pod przednią szybą i zapewnia kierowcy intuicyjne wsparcie podczas jazdy: na przykład, jeśli ID.3 ma, zgodnie ze wskazówkami nawigacji, skręcić, światło „wędruje” odpowiednio w lewą lub w prawą stronę linii tworzonej przez diody (dane: Volkswagen);
• Nowy Volkswagen ID.3 jest dostępny z akumulatorem o pojemności 58 kWh, który pozwala na pokonanie 426 km, a także 77 kWh, zapewniającym zasięg do 549 km. Model VW ID.3 Pure z akumulatorem o pojemności 45 kWh (zasięg do 330 km) będzie dostępny w 2021 roku (dane: Volkswagen);
• Volkswagen i Polenergia stworzyli ofertę korzystania z całościowego ekosystemu energii odnawialnej, dzięki której właściciele aut elektrycznych VW mogą m.in. ładować swoje auto z energii pozyskanej z OZE. Oferta Volkswagen i Polenergii zapewnia klientom niezmienność ceny lub rabat w odniesieniu do taryfy lokalnego sprzedawcy (dane: Volkswagen);
• Posiadacze ekskluzywnej edycji specjalnej VW ID.3 1ST korzystający z serwisu ładowania We Charge będą mogli bezpłatnie ładować auto z publicznych punktów ładowania aut elektrycznych przez rok od daty rejestracji i do maksymalnej granicy 2000 kWh (dane: Volkswagen).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziecie w pełnej wersji odcinka #12 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 08 Sep 2020 - 37min - 12 - [Odcinek #01] Przepraszam, gdzie mogę podpiąć się do prądu?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
Pierwszy odcinek podcastu „Elektrycznie Tematyczni” jest poświęcony tematowi infrastruktury oraz ładowania aut elektrycznych. Prowadzący podcast Katarzyna Frendl i Paweł Pilarczyk przedstawiają ciekawe liczby i wyniki badań InsightOut Lab, a specjalny gość odcinka Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, opowiada o tym, jak rozwija się elektromobilna infrastruktura w Polsce i gdzie i jak najlepiej ładować auto elektryczne.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w pierwszym odcinku podcastu:
• Obecnie w Polsce jest 9 803 aut z napędem elektrycznym: 5 700 „elektryków” oraz 4 103 hybryd typu plug-in (barometr elektromobilności PSPA i PZPM);
• 1/3 Polaków uważa, że po polskich drogach jeździ mniej niż 1 000 samochodów elektrycznych (badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• W Polsce działa około 1 100 stacji ładowania oraz ponad 2 000 punktów ładowania (barometr elektromobilności PSPA i PZPM);
• 90 proc. Polaków uważa, że liczba stacji ładowania aut elektrycznych nie jest wystarczająca (badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Większość osób ładuje „elektryki” w domu lub w miejscu pracy (ok. 80 proc.), i tylko część korzysta z ogólnodostępnych punktów ładowania (ok. 20 proc.) (dane PSPA);
• Ponad 50 proc. z nas może zainstalować prywatną stację ładowania (wallbox) u siebie w domu (tylko 44 proc. Polaków mieszka w blokach) (opracowanie HRE Investments na podstawie danych Eurostat);
• Koszt „paliwa” dla BEV wynosi o 10-14 tysięcy złotych rocznie mniej, niż w przypadku auta konwencjonalnego (dane PSPA);
• Średni koszt prądu dla samochodu elektrycznego Macieja Mazura to 8 złotych na 100 km.
Jeszcze więcej ciekawych insightów znajdziecie w pełnej wersji odcinka #1 podcastu „Elektrycznie Tematycznie” – serdecznie zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie:
https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Mon, 06 Apr 2020 - 30min - 11 - [Odcinek #11] W elektryzującym tempie na trasie 2020-2050 z Jowitą Michalską
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W jedenastym odcinku „Elektrycznie Tematycznych” powracamy do przyszłości. Gospodarze podcastu Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o elektromobilnej platformie dla nowych technologii z Jowitą Michalską, założycielką Digital University i ambasadorką Singularity University w Polsce. Posłuchaj elektryzującej rozmowy na temat najnowszych trendów w transporcie: od urządzeń transportu osobistego (UTO) i poszerzonej rzeczywistości w samochodach do hyperloopu i pojazdów autonomicznych. Czy w 2050 roku będziemy się przemieszczać, czy będą za nas to robić nasze awatary stworzone z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji? Odpowiedź znajdziecie w naszym podcaście!
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w jedenastym odcinku podcastu:
• Koncepcja hyperloopu, czyli szybkiego systemu transportowego rozwijającego prędkość nawet do ok. 1200 km/h, który stanowiłby alternatywę dla pociągów i samolotów, została spopularyzowana przez amerykańskiego przedsiębiorcę Elona Muska. Po raz pierwszy o swoim pomyślę stworzenia „piątego rodzaju transportu” – hyperloopu – Musk opowiedział w lipcu 2012 roku na imprezie PandoMonthly w Santa Monica (dane: PandoMonthly);
• W 2019 roku rząd indyjskiego stanu Maharasztra zatwierdził plany amerykańskiej firmy Virgin Hyperloop One dotyczące budowy linii szybkiego transportu pomiędzy miastem Pune a Mumbajem, która może stać się jednym z pierwszych na świecie pasażerskich hyperloopów (dane: Virgin Hyperloop One);
• Volkswagen Golf VIII jest pierwszym seryjnie produkowanym samochodem, w którym został zastosowany system Car2X, czyli bezprzewodowe łączenie się z innymi pojazdami i z infrastrukturą drogową w odległości 800 m od bieżącej lokalizacji. Technologia ta pozwala pojazdom na wzajemne ostrzeganie się przed niebezpieczeństwem lub kontakt z infrastrukturą drogową w ciągu kilku milisekund (dane: Volkswagen);
• Nowy Volkswagen ID.3 będzie także opcjonalnie wyposażony w technologię rzeczywistości poszerzonej (Augmented Reality Head-up Display). Technologia AR HUD polega na tym, że wyświetlane na przedniej szybie informacje i wskazówki dla kierowcy wydają się połączone z rzeczywistą sytuacją na drodze (dane: Volkswagen);
• Naukowcy pracują nad wykorzystaniem techniki zasilania bezprzewodowego (ang. wireless power transfer, WPT), która umożliwi ładowanie akumulatora pojazdu elektrycznego w trakcie jazdy. Energia będzie pobierana z odnawialnych źródeł energii (paneli słonecznych, wiatraków) i przesyłana bezprzewodowo z jezdni do BEV (dane: National Academy of Sciences „Frontiers of Engineering, Reports on Leading-Edge Engineering: Wireless Charging of Electric Vehicles”, 2017).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #11 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę na temat najnowszych technologii, które zmieniają świat, serdecznie zapraszamy na największą w Polsce konferencję technologiczną Masters&Robots, która odbędzie się w Warszawie 22-24 września 2020.
Kod rabatowy ET dla słuchaczy „Elektrycznie Tematycznych” daje 10% zniżki na wszystkie bilety: https://mastersandrobots.tech/tickets/.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Digital University.
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 25 Aug 2020 - 31min - 10 - [Odcinek #10] Hej, tu nie ma skrzyni biegów! O technologii aut elektrycznych
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
Tematem dziesiątego odcinka podcastu „Elektrycznie Tematyczni” jest technologia wykorzystywana we współczesnych samochodach elektrycznych. Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o tym, czym się różni silnik elektryczny od silnika spalinowego, dlaczego w pojazdach elektrycznych nie ma skrzyni biegów, a także jak wygląda rozłożenie masy w BEV. Czy rzeczywiście budowa aut elektrycznych jest mniej skomplikowana, niż pojazdów spalinowych, a ich części zużywają się rzadziej? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nowym odcinku „Elektrycznie Tematycznych”!
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w dziesiątym odcinku podcastu:
• Dzięki nakładom inwestycyjnym i coraz większej skali produkcji koszt akumulatorów spadł o 87% w ostatnich 10 latach (dane: Bloomberg New Energy Finance);
• Obudowa silnika elektrycznego VW ID.3 jest produkowana w Poznaniu. Wielkość produkcji tego elementu jest szacowana na pół miliona sztuk rocznie i jest neutralna pod względem emisji CO2. Od 2019 roku odlewnia dołączyła do zakładów Volkswagen Poznań, które są zasilane w 100% energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Volkswagen ID.3 to pierwszy elektryczny samochód, którego produkcja biorąc pod uwagę cały łańcuch dostaw jest neutralna pod względem ogólnego bilansu dwutlenku węgla (dane: Volkswagen);
• Volkswagen Group zapowiedziała inwestycje w rozwój i produkcję zeroemisyjnych samochodów na prąd na poziomie ponad 30 mld euro do 2024 roku (dane: Volkswagen).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #10 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 11 Aug 2020 - 28min - 9 - [Odcinek #09] EVakacje – urlop z autem elektrycznym
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W dziewiątym odcinku „Elektrycznie Tematycznych” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk, prowadzący nasz podcast, rozmawiają o wyjazdach na wakacje autem elektrycznym. Gość specjalny odcinka #09 Bartłomiej Derski, redaktor naczelny portalu „WysokieNapięcie.pl”, opowiada o swoim bogatym doświadczeniu w podróżowaniu samochodem elektrycznym po Polsce i innych krajach europejskich – od Trójmiasta do przylądka Nordkapp, najdalej wysuniętego na północ miejsca w Europie, a także doradza, jak się przygotować na dłuższy wyjazd autem elektrycznym i jak najlepiej zaplanować swoją elektryzującą podróż.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w dziewiątym odcinku podcastu:
• 77 proc. Polaków deklaruje, że podczas długiej (czyli ok. 500 km) podróży autem jako kierowca, łączny czas, który poświęca na przerwy (w tym na tankowanie, toaletę, posiłki i odpoczynek) wynosi do 1 godziny (pół godziny – 32 proc., powyżej pół godziny do 1 godziny – 45 proc.) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Jednocześnie prawie co czwarty ankietowany (23 proc.) deklaruje, że na 500-kilometrowej trasie robi przerwy trwające w sumie minimum godzinę (18 proc. – 1-2 godziny, a 5 proc. – powyżej 2 godziny) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Według danych InsightOut Lab, kobiety częściej niż mężczyźni deklarują długie przerwy w trasie. Prawie co trzecia (30 proc.) na 500-kilometrowym odcinku zrobiłaby przerwy trwające minimum godzinę. Wśród mężczyzn odsetek ten jest aż o 12 p.p. mniejszy (wynosi 18 proc.) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• 76 proc. Polaków deklaruje, że podczas przejazdów autem na długich trasach dba o to, żeby być wypoczętym. Ponadto, 84 proc. Polaków przyznaje się, że podczas przejazdu autem na długich trasach najważniejsze dla nich jest bezpieczeństwo i tylko dla 16 proc. respondentów priorytetem jest czas podróży (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #09 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Thu, 30 Jul 2020 - 32min - 8 - [Odcinek #08] Dopłaty do zakupu aut elektrycznych w Polsce: kiedy, jak i dla kogo?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
Tematem ósmego odcinka podcastu „Elektrycznie Tematyczni” jest dofinansowanie do zakupu samochodów elektrycznych w ramach trzech programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Gospodarze podcastu Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk opowiadają o tym, dla kogo są przeznaczone poszczególne programy dotacyjne i do jakich modeli aut elektrycznych można uzyskać dofinansowanie. Gość specjalny odcinka #08 Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, odpowiada na pytania dotyczące programów wsparcia elektromobilności w Polsce i innych krajach europejskich, a także przedstawia plany na kolejne etapy programów dofinansowania zakupu aut elektrycznych i rozwoju infrastruktury.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w ósmym odcinku podcastu:
• Wysokość dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych w Rumunii wynosi 10 000 EUR, w Niemczech – 9 000 EUR, we Francji – 7 000 EUR, we Włoszech – 6 000 EUR, na Słowacji – 8 000 EUR, w Słowenii – 7 500 EUR, na Malcie – 6 000 EUR, w Hiszpanii – 5 500 EUR, w Holandii – 4 000 EUR i w Wielkiej Brytanii 3 000 GBP (dane: opracowanie PSPA, 2020);
• 63 proc. Polaków uważa, że zakup samochodów elektrycznych powinien być wspierany z budżetu państwa (32 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak” i 31 proc. – „raczej tak”) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Osobom, które uważają, że zakup aut elektrycznych ma być wspierany z budżetu państwa, zadano pytanie dodatkowe: Na których z poniższych pomysłów według Ciebie warto oprzeć rządowy program zachęt do zakupu samochodów elektrycznych, żeby skutecznie przekonywał Polaków do zakupu aut na prąd? Aż 59 proc. respondentów uważa, że najlepszą zachętą do zakupu „elektryka” są ulgi podatkowe, czyli faktyczne obniżenie ceny pojazdu już przy jego zakupie. Jednocześnie ponad 1/3 Polaków (36 proc.) uważa, że program rządowy ma opierać się na takim pomyśle, jak zwrot części poniesionych kosztów zakupu po wcześniejszym nabyciu samochodu elektrycznego w normalnej cenie katalogowej. Co ciekawe, 30 proc. ankietowanych, jako zachętę przekonującą do zakupu auta elektrycznego, wskazało dołączanie do samochodów ładowarek naściennych, które mogą być montowane w domach klientów (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Łączny budżet programu „Zielony samochód – dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego (M1)” wynosi 37,5 mln zł. Maksymalna wysokość dotacji w ramach tego programu to 18 750 zł lub do 15% kosztów kwalifikowanych (dane: NFOŚiGW);
• Łączny budżet programu „eVAN – dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego (N1)” ustalono na 70 mln zł. Przewidziano dotacje do 30% kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych oraz do 50% kosztów kwalifikowanych (do 5 tys. zł) na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW (dane: NFOŚiGW);
• Łączny budżet programu „Koliber – taxi dobre dla klimatu – pilotaż” to 40 mln zł. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji (do 20% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczek (dane: NFOŚiGW).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #08 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 14 Jul 2020 - 31min - 7 - [Odcinek #07] HEV, PHEV, BEV – czym na stację, czym do ładowarki?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W siódmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk porównują trzy typy pojazdów: auta hybrydowe (HEV), samochody hybrydowe typu plug-in (PHEV) oraz auta elektryczne wyposażone wyłącznie w silnik elektryczny (BEV). Jaką pojemność mają akumulatory w hybrydach typu plug-in, a jaką – w autach w pełni elektrycznych? W rozmowie prowadzących podcast uczestniczy gość specjalny odcinka Michał Baranowski, dziennikarz magazynu „Menadżer Floty” i przedsiębiorca z branży elektromobilności.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w siódmym odcinku podcastu:
• Obecnie po polskich drogach jeździ 6 551 samochodów elektrycznych (BEV) i 5 107 aut hybrydowych typu plug-in (PHEV) (dane: Licznik Elektromobilności PSPA i PZPM);
• Liczba osobowych i dostawczych samochodów hybrydowych (HEV) w Polsce wynosi 144 313 szt. (dane: PSPA);
• Na koniec 2019 roku w Polsce było zarejestrowanych 24,61 mln aut osobowych (dane: CEPiK według Samaru);
• Według wyników badania InsightOut Lab i marki Volkswagen, co dziesiąty Polak miał okazję jechać autem na prąd jako kierowca. Jednak tylko co trzecia osoba (35%) z tej grupy stwierdziła, że jeździła autem „wyłącznie elektrycznym, czyli takim ładowanym za pomocą wtyczki”. Większość (51%) za auto elektryczne uznała „auto hybrydowe, czyli takie zarówno na prąd, jak i na paliwo”. 14% nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #07 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 30 Jun 2020 - 29min - 6 - [Odcinek #06] Co z tym CO2? Porozmawiajmy o śladzie węglowym aut elektrycznych
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W szóstym odcinku „Elektrycznie Tematyczni” gospodarze podcastu Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają o emisji dwutlenku węgla przez transport samochodowy i o tym jaki jest ślad węglowy aut elektrycznych. Ile CO2 emitują samochody konwencjonalne a ile elektryczne? Jak wielka jest emisja dwutlenku węgla przez branżę transportową? Jakie kroki podejmują producenci aut, aby osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku? W dyskusji wzięli udział goście specjalni odcinka: Tomasz Tonder, dyrektor PR & Corporate Affairs Volkswagen Group Polska oraz dr inż. Piotr Piórkowski z Politechniki Warszawskiej.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w szóstym odcinku podcastu:
• 74 proc. Polaków deklaruje, że ekologia i ochrona środowiska istotnie wpływają na ich decyzje dotyczące zakupu produktów (15 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak” i 59 proc. „raczej tak”). Co ciekawe, największy odsetek pozytywnych odpowiedzi jest w grupie osób w wieku 55 i starszych (82 proc.), a najmniejszy – wśród młodych ludzi w wieku 18-24 lata (64 proc.) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• InsightOut Lab zapytał Polaków, jak często robiąc zakupy biorą pod uwagę wpływ kupowanych produktów na ekologię i ochronę środowiska? 68 proc. respondentów zawsze lub często dokonuje decyzji zakupowych, uwzględniając wpływ kupowanych produktów na ekologię i środowisko (5 proc. – „zawsze”, 19 proc. – „bardzo często”, 44 proc. – „często”) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• 18 proc. Polaków deklaruje, że mniejsze zanieczyszczenie powietrza w miastach podczas epidemii koronawirusa spowodowane mniejszym ruchem samochodowym zwiększy chęć zakupu auta elektrycznego przez nich. Największy odsetek takich odpowiedzi jest wśród młodych osób w wieku 18-24 lata (27 proc.) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Do 2024 roku Volkswagen Group zainwestuje 33 mld euro w rozwój samochodów elektrycznych. W ciągu najbliższych 10 lat koncern VG wypuści na rynek 75 modeli z wyłącznie elektrycznym napędem (BEV) i 60 modeli aut hybrydowych typu plug-in (dane: Volkswagen);
• Samochody elektryczne w Europie emitują średnio prawie 3 razy mniej CO2 niż odpowiadające im samochody napędzane benzyną czy olejem napędowym (dane: Transport& Environment, raport „How clean are electric cars?”);
• Jazda autem z napędem elektrycznym w Polsce (gdzie produkcja energii jest najbrudniejsza w całej Europie), jest o 26 proc. czystsza niż samochodem z silnikiem diesla i o 31 proc. bardziej czysta niż z silnikiem benzynowym (dane: Transport& Environment Environment, raport „How clean are electric cars?”);
• Prawie 30 proc. całkowitej emisji CO2 w UE pochodzi z sektora transportu, z czego 72 proc. – z transportu drogowego. W ramach działań mających na celu redukcję emisji CO2 Unia Europejska ustanowiła cel zmniejszenia emisji z transportu o 60 proc. do 2050 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. (dane: Parlament Europejski);
• Na całym świecie około 14 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych jest spowodowane działalnością sektora transportowego (dane: IPCC – Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu);
• 54 proc. Polaków uważa, że w związku z potwierdzoną niższą emisją spalin w miastach w trakcie epidemii koronawirusa, powinny powstać miejskie strefy czystego powietrza, czyli strefy, do których prawie w ogóle nie są wpuszczane samochody spalinowe (22 proc. – „zdecydowanie tak”, 32 proc. – „raczej tak”) (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #06 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.Wed, 17 Jun 2020 - 29min - 5 - [Odcinek #05] Jak ciche jest auto elektryczne?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W piątym odcinku „Elektrycznie Tematycznych” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk, prowadzący nasz cykl podcastów, poruszają temat problemów związanych z emisją hałasu, a także opowiadają o tym, jak elektromobilność pomoże w zmniejszeniu hałasu w miastach. Gośćmi odcinka są psycholog i psychoterapeuta Dorota Minta oraz dr hab. inż. Jacek Dybała, profesor uczelni Politechnika Warszawska. Dorota Minta opowiada o wpływie hałasu na zdrowie i psychikę człowieka, a dr hab. inż. Jacek Dybała przedstawia kwestie związane z akustycznym systemem ostrzegania o pojeździe (AVAS), w który są wyposażone wszystkie auta elektryczne, a także wyjaśnia, czym są decybele i dlaczego z zasady ciche samochody elektryczne muszą wytwarzać sztuczne dźwięki.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w piątym odcinku podcastu:
• Zanieczyszczenie hałasem to drugie największe zagrożenie środowiskowe w Europie (dane: Światowa Organizacja Zdrowia);
• W sypialni w nocy powinno być 30 dB aby zapewnić dobrą jakość snu, na sali lekcyjnej – 35 dB, w cichym biurze – 40 dB (dane: Światowa Organizacja Zdrowia; Canada Safety Council);
• Ocenia się, że głównym zagrożeniem klimatu akustycznego w Polsce jest hałas komunikacyjny, szczególnie drogowy, a coraz mniejsze znaczenie ma hałas przemysłowy (dane: Kancelaria Senatu RP, Biuro Analiz i Dokumentacji „Zagrożenie hałasem - wybrane zagadnienia”, 2012);
• Samochód elektryczny emituje hałas na poziomie 40 dB, auto spalinowe – 60 dB, autobus – 90 dB, ciężarówka – 100 dB, samolot odrzutowy – 130 db (dane: Kompendium elektromobilności PSPA, 2019);
• Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 540/2014, pojazdy elektryczne muszą być wyposażone w akustyczny system AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System), emitujący sztuczny dźwięk przy prędkościach poniżej 20 km/h (dane: Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej);
• Najgłośniejszym miastem na świecie jest Kanton, na liście Top-10 znajdują się także: Delhi, Kair, Mumbai, Istanbul, Pekin, Barcelona, Meksyk, Paryż, Buenos Aires (dane: World Hearing Index 2017, Mimi Hearing Technologies);
• W Polsce najgłośniejszym miastem jest Wrocław, potem Gdańsk, Warszawa i Katowice (dane: badanie 3M zrealizowane wspólnie z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu);
• Szacuje się, że 113 milionów Europejczyków doświadcza długoterminowego, utrzymującego się przez cały dzień, wieczór i noc hałasu ruchu ulicznego na poziomie co najmniej 55 dB (A) (dane: Europejska Agencja Środowiska (EEA) „Environmental noise in Europe – 2020”);
• W lipcu 2019 miasto stołeczne Warszawa zakupiło 130 elektrycznych autobusów przegubowych marki Solaris. Na ten moment w Warszawie jeździło już 31 pojazdów elektrycznych (dane: Urząd m.st. Warszawa).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #05 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 02 Jun 2020 - 28min - 4 - [Odcinek #04] Chcę mieć prywatną ładowarkę w garażu! Jak to zrobić?
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
Czwarty odcinek podcastu „Elektrycznie Tematyczni” jest poświęcony ładowaniu auta elektrycznego w domach wielorodzinnych. Z badań InsightOut Lab wynika, że prawie połowa (48 proc.) Polaków chciałaby mieć stację ładowania w garażu, ale jednocześnie tylko 3 proc. respondentów wie, co trzeba zrobić, aby móc zamontować domową stację ładowania samochodów elektrycznych. Prowadzący Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk rozmawiają z Filipem Opoką, radcą prawnym i partnerem kancelarii NGL Legal, o tym, jakie kroki należy przedsięwziąć, aby zainstalować wallbox we własnym garażu i miejscu parkingowym.
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w czwartym odcinku podcastu:
• Mieszkańcy budynków jednorodzinnych dysponują możliwością ładowania swojego pojazdu elektrycznego w domu (99 proc.), taką możliwością dysponuje 69 proc. mieszkańców budynków wielorodzinnych (PSPA „Barometr nowej mobilności 2019/20”);
• 73 proc. Polaków uważa, że auta elektrycznego nie da się podłączyć do ładowania do zwykłego gniazdka jak innych domowych urządzeń elektrycznych (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen)
[komentarz InsightOut Lab: nie jest to prawdą – auto elektryczne może być ładowane nawet ze zwykłego gniazdka, choć proces ten zabiera wtedy znacznie więcej czasu];
• Tylko 3 proc. Polaków dokładnie wie, co trzeba zrobić, aby móc zamontować domową stację ładowania samochodów; 14 proc. respondentów odpowiedziało, że „raczej się orientuje” w jaki sposób odbywa się cała procedura montowania domowej stacji ładowania (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• 63 proc. Polaków stwierdziło, że mogłoby przeznaczać na ładowanie pojazdu elektrycznego w miejscu zamieszkania od 5 do 8 godzin (PSPA „Barometr nowej mobilności 2019/20”);
• Średni przebieg roczny samochodu w 2018 roku wyniósł 13 426 km (dzienny przebieg ok. 37 km), a mediana rocznego przebiegu samochodów wyniosła 10 000 km (dzienny przebieg ok. 27 km) (GUS: Raport „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 roku”).
Dodatkowo o prawnych aspektach montażu własnego wallboxa na miejscu parkingowym w bloku mieszkalnym piszemy także w tym artykule: https://insightoutlab.com/jak-zamontowac-ladowarke-do-samochodu-elektrycznego-w-bloku/
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziecie w pełnej wersji odcinka #04 podcastu „Elektrycznie Tematycznie”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Wed, 20 May 2020 - 31min - 3 - [Odcinek #03] 50 km na co dzień, 550 km na wakacje
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
W trzecim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk opowiadają o zasięgu aut elektrycznych. Czy faktycznie jest tak mały, jak wydaje się większości Polaków? Prowadzący obalają jeden z największych mitów dotyczących elektromobilności, opierając się na wynikach badań InsightOut Lab, danych z ogólnodostępnych źródeł oraz własnych doświadczeniach związanych z jazdą samochodami elektrycznymi.
• Wśród dwóch największych ograniczeń samochodów na prąd, 41 proc. Polaków wskazuje na bariery technologiczne – ograniczony zasięg i brak infrastruktury (PSPA: „Barometr nowej mobilności” 2019/20);
• 76 proc. Polaków uważa, że auta elektryczne mają za mały zasięg (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• 39 proc. Polaków uważa, że zasięg samochodów elektrycznych wynosi do 150 km na jednym ładowaniu (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Bazując na deklaracjach Polaków dotyczących zasięgu, jaki powinno mieć auto elektryczne, można wysnuć wniosek, że Volkswagen ID.3 z różnymi wersjami baterii (oferującymi zasięg 330 km, 420 km lub 550 km) spełnia oczekiwania aż 85 proc. Polaków (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
• Polacy deklarują, że średnio pokonują samochodem 51,3 km dziennie. (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen). Badania GUS pokazują, że deklaracje Polaków są zawyżone;
• Średni przebieg roczny samochodu w 2018 roku wyniósł 13 426 km (dzienny przebieg ok. 37 km), a mediana rocznego przebiegu samochodów wyniosła 10 000 km (dzienny przebieg ok. 27 km) (GUS: Raport "Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 roku");
• Zakładając, że przejeżdżamy ok. 50 km dziennie, samochód elektryczny Volkswagen ID.3 z najmniejszą baterią o pojemności 45 kWh, trzeba by było ładować mniej więcej raz w tygodniu;
• Obecnie w Polsce są 1114 ogólnodostępne stacje ładowania i 2067 punktów ładowania aut elektrycznych (PSPA: Rynek samochodów elektrycznych w I kw. 2020);
• Szybka ładowarka o mocy 100 kW w 30 minut ładuje akumulator Volkswagena ID.3 do poziomu, który zapewnia 290 km zasięgu.
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #03 podcastu „Elektrycznie Tematycznie”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie: https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście "Elektrycznie Tematyczni" możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 05 May 2020 - 32min - 2 - [Odcinek #02] Prąd w garażu, a wodór w Berlinie, czyli o autach elektrycznych i wodorowych
Podcast "Elektrycznie Tematyczni" napędza marka Volkswagen.
Tematem drugiego odcinka podcastu „Elektrycznie Tematyczni” są auta wodorowe z ogniwami paliwowymi. Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk porównują BEV-y do samochodów wodorowych, które stanowią odmianę „klasycznych” aut elektrycznych. Jak zawsze, prowadzący podcast opierają się o twarde liczby i fakty, a specjalny gość odcinka Artur Włodarski, dziennikarz motoryzacyjny piszący m.in. dla portalu Moto.pl, opowiada o tym, w jaki sposób jest produkowany wodór, dlaczego na świecie jest tak mało aut wodorowych, a także jakie są wady i zalety takiego paliwa alternatywnego. Czy wodór będzie ropą przyszłości? Odpowiedź znajdziesz w naszym podcaście!
Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w drugim odcinku podcastu:
• Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w Unii Europejskiej wynosi około 170 000, a w samej Polsce – prawie 1 100 (European Alternative Fuels Observatory; Licznik Elektromobilności PSPA i PZPM);
• Średni koszt prądu dla samochodu elektrycznego przy domowym ładowaniu wynosi od ok. 8 do 16 złotych na 100 km (WP Autokult);
• Koszt zatankowania auta wodorowego po przejechaniu 100 km wynosi (w przeliczeniu) około 40-50 złotych (Volkswagen; WysokieNapięcie.pl; test dziennikarski redakcji Autoblog);
• Według obliczeń Artura Włodarskiego, koszt wyprodukowania 5 kg wodoru z elektrolizy kosztuje około 150-170 zł przy korzystaniu z prądu domowego po najbardziej popularnej taryfie G11;
• Gdybyśmy chcieli wyprodukować cały wodór z elektrolizy, wymagałoby to zużycia energii elektrycznej na poziomie 3600 TWh – czyli więcej niż roczna produkcja prądu w całej Unii Europejskiej (Międzynarodowa Agencja Energetyczna).
Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziesz w pełnej wersji odcinka #02 podcastu „Elektrycznie Tematycznie”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
Fakty i liczby przedstawione w tym odcinku znajdziesz na stronie:
https://insightoutlab.com/elektrycznietematyczni/
Swoje sugestie dotyczące tematów jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni” możesz wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
I pamiętaj, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.Tue, 21 Apr 2020 - 34min
Podcasts ähnlich wie Elektrycznie Tematyczni
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek