Nach Genre filtern

Nauka To Lubię

Nauka To Lubię

Tomasz Rożek

Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem. Nazywam się Tomasz Rożek. Z wykształcenia jestem fizykiem a z zawodu dziennikarzem naukowym. Kieruję działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny. Współpracuję lub współpracowałem z wieloma mediami m.in.: z redakcjami: Pytanie na Śniadanie, Teleexpress, Dzień Dobry TVN; Wiedzą i Życiem, magazynem National Geographic, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, magazynem Focus. Byłem autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2. Wspóltworzyłem programy radiowe: „Pytania z kosmosu” oraz Klub Trójki. Piszę nie tylko dla periodyków. Moja pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 roku napisałem „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 roku ukazała się moja książka „Kosmos” (WAB). W 2015 roku ukazał się „Człowiek” (WAB). To dwie części pop-naukowej trylogii. W trzeciej części opiszę mikrokosmos. Prowadzę pop-naukowego vbloga Nauka. To lubię i facebookowy fanpage Nauka.To lubię. A od teraz także podcast. Jestem obecny w dyskusjach na Twiterze oraz Instagramie. Jestem szczęśliwym tatą bliźniaków Zuzi i Janka, oraz mężem Ani. Mieszkamy na Śląsku.

422 - Pigułka "dzień po" jak działa?
0:00 / 0:00
1x
  • 422 - Pigułka "dzień po" jak działa?

    Jedną z metod antykoncepcji postkoitalnej jest tak zwana pigułka „dzień po”. Jak sama nazwa sugeruje, przyjmuje się ją po stosunku. Zawarte w niej hormony uniemożliwiają kobiecie zajście w ciążę. Nie od dziś, ta pigułka budzi kontrowersje. Ten film powstał w ścisłej współpracy z lekarzem, specjalistą. Celem tego materiału nie jest przekonywanie do czegokolwiek, czy ocenianie, ale opisanie mechanizmów działania pigułki „dzień po”.

    Tue, 28 May 2024 - 07min
  • 421 - Rozmowa z Arturem B. Chmielewskim (NASA)

    To jedna z najbardziej skomplikowanych, a może nawet najbardziej skomplikowana misja, na jaką zdecydowała się NASA i Europejska Agencja Kosmiczna, w zasadzie misja międzynarodowa – powrót próbek marsjańskich na Ziemię Mars Sample. Te próbki już teraz są tam kolekcjonowanie pakowane do specjalnych zasobników i część zostawiane na marsjańskiej gruncie, część ładowana na pokład łazika. No właśnie… Koszty misji powrotnej najpewniej przewyższą dwukrotnie te planowane. Stąd ta rozmowa na temat tej misji, na temat Marsa. Na temat powrotu próbek marsjańskich porozmawiałem z Arturem Bartłomiejem Chmielewskim – polskim naukowcem, pracownikiem Jet Propulsion Laboratory, jednym z menedżerów projektu Rosetta z ramienia NASA.

    Tue, 21 May 2024 - 29min
  • 420 - Czy chroni nas tarcza antyrakietowa?

    Czy Polska posiada tarczę antyrakietową? Jeśli tak, to jak ona jest skonstruowana? Jaką część kraju byłaby w stanie ochronić? Te pytania zadałem Dyrektorowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jackowi Siewierze na łamach tego odcinka. Zapraszam do oglądania.

    Thu, 16 May 2024 - 38min
  • 419 - Jak mieć sprawny mózg na długo?

    Czy nasze mózgi są dostosowane do długowieczności? Żyjemy coraz dłużej i to jest oczywiście bardzo dobra wiadomość. Jednak to ma swoje konkretne konsekwencje. Nigdy w przeszłości nasze ciała nie musiały tak długo sobie radzić z przeciwnościami dnia codziennego. Pogorszenie zdolności poznawczych czy demencja to problemy, z którymi społeczeństwa zachodnie zmagają się coraz częściej. Przybywa w nich osób starszych, które mają całkiem sprawne ciała, ale niestety mało sprawne mózgi.

    Tue, 14 May 2024 - 07min
  • 418 - Polityka Energetyczna Polski: oczekiwania vs rzeczywistość

    Polsce grozi dwuletnia dziura w produkcji prądu. Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku to dokument, który zawiera informację, że pierwszy reaktor ma powstać w 2033 roku. Jednak w ostatnim czasie zdania przedstawicieli ministerstwa są podzielone. Każdy dodatkowy rok opóźnienia polskiego programu jądrowego to dla naszej gospodarki katastrofa. W 2036 roku ma zostać wyłączona elektrownia w Bełchatowie, która daje nam 20% krajowego prądu… te moce, które znikną w Bełchatowie przejmie elektrownia na północy Polski, która jeszcze nie istnieje. Na niektóre komponenty czeka się latami, nie rozpoczął się proces ich zamawiania… Nie mamy modelu finansowania tej inwestycji, a więc kwestie formalne nie […]

    Thu, 09 May 2024 - 09min
Weitere Folgen anzeigen