Nach Genre filtern
- 1031 - Wszystkie kłopoty Niemiec
W dzisiejszym odcinku przyglądamy się sytuacji w Niemczech i kryzysowi polityczno-gospodarczemu, który może wpłynąć również na dobrobyt Polski. W pierwszej części Anna Kwiatkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich opowiada o niemieckiej scenie politycznej, a w drugiej Bartosz Krzemiński z Polityki Insight mówi o sytuacji gospodarczej. Rozmowy prowadzi Tomasz Sawczuk. Zapraszamy!
Fri, 29 Nov 2024 - 52min - 1030 - Obrazek kampanii | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki i Tomasz Sawczuk dyskutują o zbliżającej się kampanii prezydenckiej, tematach, które ją zdominują oraz o najważniejszych kandydatach. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
Wed, 27 Nov 2024 - 47min - 1029 - Czyste powietrze od nowa | Miasta bez smogu
Zapraszamy na premierowy odcinek drugiego sezonu podcastu o czystym powietrzu. A w nim Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego ocenia działania rządu, władz lokalnych oraz przedstawicieli trzeciego sektora i biznesu. Opowiada, co dotychczas udało się osiągnąć w walce ze smogiem, ale wskazuje również największe zaniedbania. Rozmowę prowadzi Joanna Sawicka. 29 listopada uruchamiamy bezpłatny, comiesięczny newsletter. Będziemy w nim opisywać, analizować i relacjonować najważniejsze wydarzenia, decyzje i raporty dotyczące tematyki jakości powietrza, odchodzenia od węgla, zmian w transporcie i wszelkich dotyczących tego polityk i programów wdrażanych przez rząd i samorządy. Zapisz się już dziś: https://www.politykainsight.pl/miastabezsmogu/rejestracja
Tue, 26 Nov 2024 - 37min - 1028 - W jakim stanie są finanse publiczne?
W dzisiejszym odcinku Aleksander Kieroński opowiada o polskich finansach publicznych - o budżecie państwa, o jego kolejnych nowelizacjach, o planowaniu wydatków na poziomie państwa. W drugiej części Michał Myck z CenEA mówi o rządowych pomysłach na składkę zdrowotną. Rozmowy prowadzą Karol Tokarczyk i Sonia Sobczyk-Grygiel. Zapraszamy!
Fri, 22 Nov 2024 - 55min - 1027 - Strategiczne wyzwania | Chemia jutra
W ostatnim odcinku serii o polskim sektorze chemicznym rozmawiamy o strategicznych wyzwaniach branży. W pierwszej rozmowie Klaudia Kleps z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego zastanawia się, jak sektor może dbać o swoją konkurencyjność. A w drugiej Aleksandra Stanek-Kowalczyk z EY Polska, opowiada o wyzwaniach związanych z ESG. Rozmowy prowadzi Julia Cydejko. Zapraszamy!
Thu, 21 Nov 2024 - 54min - 1026 - Stawiam na... | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki opowiada o dylematach PiS przy wyłonieniu kandydata na kandydata w wyborach prezydenckich. Faworytem jest prezes IPN Karol Nawrocki, a tuż za nim - Przemysław Czarnek. Nieco z tyłu został europoseł Tobiasz Bocheński. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 20 Nov 2024 - 38min - 1025 - Ukraina trwa
W specjalnym wydaniu podcastu gościmy Piotra Łukasiewicza, ambasadora Polski w Ukrainie i b. analityka ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight. Łukasiewicz opowiada o życiu w kraju objętym wojną oraz o kondycji ukraińskiego społeczeństwa. W drugiej części Anna Maria Dyner i Marek Świerczyński zastanawiają się, w jakim kierunku potoczy się wojna i jak zmienią się stanowiska najważniejszych aktorów - Kijowa, Waszyngtonu, Paryża czy Berlina. Zapraszamy!
Mon, 18 Nov 2024 - 49min - 1024 - Kosmiczna Polska
W dzisiejszym odcinku płk Marcin Mazur, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej, opowiada o polskich ambicjach kosmicznych i podsumowuje 10 lat działalności Agencji. Mówi, ile i jakie satelity ma Polska i jak z nich korzysta. Wyjaśnia, jak przenikają się aspekty cywilne, wojskowe i badawcze, m.in. jak komercyjne konstelacje mogą służyć wojskowemu rozpoznaniu, co przyniesie projekt PIAST czy satelity od Airbusa. Rozmowę prowadzi Marek Świerczyński.
Fri, 15 Nov 2024 - 23min - 1023 - Prawybory Tuska | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Joanna Sawicka i Wojciech Szacki zastanawiają się, dlaczego Donald Tusk zarządził prawybory prezydenckie, komu one będą służyć i czy KO wyjdzie z nich wzmocniona. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 13 Nov 2024 - 44min - 1022 - Pobudka!
W dzisiejszym odcinku Michał Baranowski, dyrektor GMF East, opowiada, jak po zwycięstwie Donalda Trumpa zmienią się relacje transatlantyckie i światowe bezpieczeństwo. Zastanawia się, czy prezydent-elekt pisze już plan pokojowy, który miałby zakończyć rosyjską agresję na Ukrainę, i jak na to zareagują państwa europejskie. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Fri, 08 Nov 2024 - 29min - 1021 - Jak dekarbonizować przemysł? | Chemia jutra
W kolejnym odcinku serii zastanawiamy się, jak przemysł, a szczególnie sektor chemiczny, może ograniczać emisje. W pierwszej rozmowie Agnieszka Ozga z Gaz-Systemu opowiada, jak operator systemu przesyłowego gazu angażuje się w dekarbonizację. W drugiej części Piotr Kapuściński z Qemetica Soda mówi o przeszkodach, jakie przemysł chemiczny napotyka na ścieżce transformacji i o inwestycjach, które mogą pomóc w ich przezwyciężeniu. Rozmowy prowadzi Julia Cydejko. Zapraszamy!
Thu, 07 Nov 2024 - 49min - 1020 - Powrót Trumpa
W dzisiejszym odcinku Marek Świerczyński i Jan Jęcz opowiadają o zwycięstwie Donalda Trumpa, zastanawiają się, jaką politykę będzie uprawiał przyszły prezydent USA i jakie są dobre strony jego wygranej. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 06 Nov 2024 - 42min - 1019 - Jak zmieni się sektor MŚP? | Zrównoważona transformacja
W ostatnim odcinku serii przyglądamy się sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw i wyzwaniom, którym muszą sprostać. Irena Pichola z FOB wyjaśnia, czym jest raportowanie ESG, a Karolina Opielewicz z KIG opowiada, jak wygląda transformacja energetyczna z punktu widzenia małego i średniego biznesu. Na koniec Agnieszka Szeląg-Turkiewicz z mBanku zastanawia się, czy sektor MŚP jest gotowy na zmiany w zakresie raportowania ESG. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Partnerem projektu "Zrównoważona transformacja" jest mBank. Więcej informacji na stronie www.mBank.pl/zrownowazonatransformacja/
Mon, 04 Nov 2024 - 44min - 1018 - The United States of Boo
W dzisiejszym odcinku Marek Świerczyński i Janek Jęcz podsumowują amerykańską kampanię, wspominają jej najciekawsze wydarzenia i dyskutują, kto wygra oraz co może wydarzyć się później. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Thu, 31 Oct 2024 - 47min - 1017 - Prezydenckie alternatywy | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki i Joanna Sawicka zastanawiają się, jak zmieni się polski krajobraz polityczny, jeżeli Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA. Szukają odpowiedzi na pytania, czy Polaków ogarnie poczucie zagrożenia, jak zmienią się notowania partii i jacy kandydaci wystartują w polskich wyborach prezydenckich. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 30 Oct 2024 - 38min - 1016 - Zapraszamy na #studionasluch
#studionasłuch już we wtorek, 29 października. Od 18:00, w warszawskim barze Studio, analitycy Polityki Insight będą rozmawiać o wyborach amerykańskich. Co mówią sondaże i czy można im ufać? Czy na finiszu kampanii mogą pojawić się większe zmiany? Czy remis w sondażach to dobra wiadomość dla Donalda Trumpa? W drugiej części poruszymy temat nadchodzących wyborów prezydenckich w Polsce. Uporządkujemy plotki i ostatnie medialne doniesienia, spróbujemy przewidzieć listę kandydatów i omówimy możliwe zwroty akcji. Przeanalizujemy największe zagadki tej prekampanii: czy PiS wybiera kandydata według tajnego planu, czy może Jarosław Kaczyński stracił kontrolę nad partią? Czy Donald Tusk zakończy narastający spór o kandydatury w swojej partii? Czy Trzecia Droga zmieniła się w ślepą uliczkę? Czy Magdalena Biejat wysunęła się na prowadzenie jako kandydatka Lewicy? I wreszcie – gdzie jest Sławomir Mentzen?
Mon, 28 Oct 2024 - 02min - 1015 - Jak biznes ogranicza ślad węglowy? | Zrównoważona transformacja
W siódmym odcinku serii zastanawiamy się, jak biznes może ograniczać swój negatywny wpływ na klimat. Ryszard Kolasiński z Polityki Insight opowiada, czym jest inicjatywa Science Based Targets Initiative (SBTi), a Jan Domanik z PwC mówi, jak polscy przedsiębiorcy radzą sobie z dekarbonizacją. Na koniec Ilona Garanty z mBanku wyjaśnia, jak sektor finansowy pomaga firmom ograniczać ślad węglowy. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Partnerem projektu "Zrównoważona transformacja" jest mBank. Więcej informacji na stronie www.mBank.pl/zrownowazonatransformacja/
Mon, 28 Oct 2024 - 42min - 1014 - Między UE a Rosją
W dzisiejszym odcinku Kinga Brudzińska i Anna Maria Dyner opowiadają o Serbii, Gruzji i Mołdawii, czyli o krajach, które są przedmiotem rywalizacji Unii Europejskiej z Rosją. Rozmowę prowadzi Tomasz Sawczuk. Zapraszamy!
Fri, 25 Oct 2024 - 31min - 1013 - Technologia w służbie sektora | Chemia jutra
W dzisiejszym odcinku Andrzej Smołko, ekspert ds. sztucznej inteligencji w firmie Qemetica, opowiada, jak przedsiębiorcy korzystają ze sztucznej inteligencji, jakie przynosi korzyści i gdzie kryją się zagrożenia. W drugiej części Joanna Gorzędowska z DePoly wyjaśnia, jak koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego może pomóc przemysłowi chemicznemu w utrzymaniu konkurencyjności. Rozmowy prowadzi Julia Cydejko. Zapraszamy. Partnerem serii jest Qemetica.
Thu, 24 Oct 2024 - 41min - 1012 - Ruszył wyścig o duży pałac | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki opowiada o pomyśle PiS na prawybory, o zwolennikach i przeciwnikach tego rozwiązania oraz ocenia szanse poszczególnych kandydatów. W drugiej części Joanna Sawicka mówi o rywalizacji Rafała Trzaskowskiego i Radka Sikorskiego, a także zastanawia się, dlaczego Donald Tusk zwleka z namaszczeniem kandydata. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 23 Oct 2024 - 49min - 1011 - Jak fundusze inwestycyjne postrzegają zrównoważony rozwój? | Zrównoważona transformacja
W kolejnym odcinku Adam Czerniak z Polityki Insight opowiada, czym są fundusze private equity i venture capital i jaka jest ich rola we współczesnej gospodarce. W drugiej rozmowie Małgorzata Bobrowska z Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych wyjaśnia, jaka jest relacja między funduszami inwestycyjni i zrównoważonym finansowaniem. Na koniec Tomasz Niewola z mInvestment Banking opowiada jak fundusze inwestycyjne podchodzą do inwestycji w Polsce. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Partnerem projektu "Zrównoważona transformacja" jest mBank. Więcej informacji na stronie www.mBank.pl/zrownowazonatransformacja/
Mon, 21 Oct 2024 - 46min - 1010 - Wojna, dyplomacja i zbrojenia
Marek Świerczyński rozmawia z Anną Marią Dyner o sytuacji na frontach wojny w Ukrainie, dyplomatycznej ofensywie Wołodymyra Zełenskiego i reakcjach na jego “plan zwycięstwa”. W drugiej części podcastu rozmówcą Marka jest gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, który podsumuje umowy, wydatki i koszty polskich zbrojeń.
Fri, 18 Oct 2024 - 54min - 1009 - Europa zbrojna
Jak europejscy potentaci zbrojeniowi widzą szanse pobudzenie przemysłu obronnego i jak korzystają na zwiększonych wydatkach na wojsko. Czy i jakie znaczenie mają w tym nowe inicjatywy Unii Europejskiej. Marek Świerczyński rozmawia z przedstawicielami firm Kongsberg, Saab i Thales o szansach i perspektywach obronnego wzmożenia w Europie.
Thu, 17 Oct 2024 - 54min - 1008 - Prześniona rocznica | Nasłuch
Rocznica wyborów 15 października została uczczona kłótnią o Strategię migracyjną, ostatecznie przyjętą przez Radę Ministrów. Andrzej Bobiński pyta Joannę Sawicką i Wojtka Szackiego dlaczego Donald Tusk zamiast świętować urodziny Olbrzyma, który się obudził, rozpętał awanturę o czasowe i punktowe zawieszenie prawa do azylu. Czy zarysowanie głównego sporu w polskiej polityce wokół polityki migracyjnej opłaci się Tuskowi? Czy to jest de facto początek kampanii prezydenckiej?
Wed, 16 Oct 2024 - 39min - 1007 - Kiedy transport będzie elektryczny? | Zrównoważona transformacja
W dzisiejszym odcinku Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności, opowiada dokąd zmierza elektryfikacja europejskiego transportu. W drugiej rozmowie Marcin Korolec, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, mówi o dekarbonizacji transportu w Polsce. A na koniec Robert Urban, dyrektor departamentu finansowania i najmu pojazdów w mLeasingu, przybliża kwestię polskiego rynku aut na prąd. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Partnerem projektu "Zrównoważona transformacja" jest mBank. Więcej informacji na stronie www.mBank.pl/zrownowazonatransformacja/
Mon, 14 Oct 2024 - 1h 08min - 1006 - Rzut monetą
W dzisiejszym odcinku Jan Jęcz relacjonuje amerykański wyścig o prezydenturę, przybliża najnowsze sondaże, kampanijne sztuczki i wiodące tematy. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
Fri, 11 Oct 2024 - 50min - 883 - Dokąd zmierza polska chemia? | Chemia jutra
Zapraszamy na nową serię podcatową - Chemia jutra - przygotowaną przez przez Politykę Insight we współpracy z Qemeticą. Będziemy w niej dyskutować o strategicznych wyzwaniach i szansach sektora chemicznego. Zastanowimy się, jak utrzymać konkurencyjność, dekarbonizować i modernizować przemysł chemiczny. W pierwszym odcinku Julia Cydejko rozmawia z prezesem Qemetici Kamilem Majczakiem i prezesem Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomaszem Zielińskim o sytuacji i perspektywach polskiej chemii. Zapraszamy!
Thu, 10 Oct 2024 - 37min - 882 - Niepoważny bokser vs. Przysypiający olbrzym | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki dyskutują o roli siły w polskiej polityce, o fetyszu sprawczości i prężeniu muskułów przez największe ugrupowania polityczne. Zapraszamy!
Wed, 09 Oct 2024 - 42min - 881 - Jak działają zielone obligacje? | Zrównoważona transformacja
Sektor finansowy odgrywa coraz większą rolę w finansowaniu działań proekologicznych, a instrumenty zrównoważonego finansowania zyskują coraz większą popularność jako mechanizmy wspierające transformację energetyczną. Dr Agnieszka Smoleńska z London School of Economics, opowiada o tym, czym są zielone obligacje i jak rozwijają się one w krajach UE. Stanisław Stefaniak z Fundacji Instrat przygląda się polskiemu rynkowi tych instrumentów i kreśli perspektywy jego rozwoju. A Magdalena Andrejczuk, dyrektorka Departamentu Zrównoważonych Finansów Bankowości Korporacyjnej w mBanku, mówi o korzyściach z wykorzystania zielonych obligacji dla inwestorów i emitentów. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Partnerem projektu "Zrównoważona transformacja" jest mBank. Więcej informacji na stronie www.mBank.pl/zrownowazonatransformacja/
Mon, 07 Oct 2024 - 42min - 880 - Wojna na Bliskim Wschodzie
W dzisiejszym odcinku Marek Świerczyński opowiada o narastającym i zaostrzającym się konflikcie na Bliskim Wschodzie, o rakietowym ataku Iranu na Izrael oraz o możliwym odwecie Izraelczyków. Zastanawia się, jak zareagują Stany Zjednoczone i inne mocarstwa, czy Izrael wciągnie Amerykanów do wojny, jakie jest prawdopodobieństwo rozlania się konfliktu i jak to wszystko wpłynie na bezpieczeństwo Europy.
Fri, 04 Oct 2024 - 40min - 879 - Czy rząd uodpornia się na kryzysy? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki i Tomasz Sawczuk sprawdzają, w których środowiskach i dlaczego rośnie niechęć rządu oraz jak rząd radzi sobie z kolejnymi - mniejszymi czy większymi kryzysami. Zastanawiają się też, jak to wszystko wpływa na notowania Donalda Tuska i jego gabinetu. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy.
Wed, 02 Oct 2024 - 35min - 878 - Amunicja potrzebna od zaraz
W specjalnym obronnym wydaniu podcastu rozmawiamy o problemach dotyczących amunicji - niskich zdolnościach produkcyjnych czy bałaganie organizacyjnym po stronie administracji publicznej. Naszymi gośćmi są Paweł Poncyliusz, prezes spółki Polska Amunicja oraz Michał Lubiński z Grupy Niewiadów. Pozytywne akcenty widać za to w sektorze rakietowym, o czym mówi dyrektor Instytutu Lotnictwa Paweł Stężycki. Zapraszamy!
Tue, 01 Oct 2024 - 52min - 877 - Czy niskoemisyjne budownictwo może się opłacić? | Zrównoważona transformacja
W kolejnym odcinku serii rozmawiamy o niskoemisyjnym budownictwie i termomodernizacji już istniejących budynków. Na początek prof. Marek Godlewski z PAN opowiada o roli efektywności energetycznej w transformacji, a Marta Promińska ze Strabag mówi jak unijne regulacje wpływają na niskoemisyjne budownictwo. A dr Mariusz Lipski z mBanku zdradza, czy Polacy chętnie inwestują w niskoemisyjne rozwiązania dla swoich domów. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Partnerem projektu "Zrównoważona transformacja" jest mBank. Więcej informacji na stronie www.mBank.pl/zrownowazonatransformacja/
Mon, 30 Sep 2024 - 37min - 876 - Sukcesja po polsku
W dzisiejszym odcinku Karol Tokarczyk i Maciej Czapluk opowiadają, co ostatnio wydarzyło się w imperium Zygmunta Solorza, o wyniszczającym sporze o sukcesję i zastanawiają się, jak to wszystko przełoży się na kondycję całej grupy. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Fri, 27 Sep 2024 - 41min - 875 - Ukraiński impuls zmiany | Nowe twarze NATO - odc. 5
NATO nieustannie się zmienia, oceniając warunki bezpieczeństwa obszaru traktatowego. Pogorszyło je drastycznie wywołanie przez Rosję wojny w Europie, dlatego ostatni odcinek poświęcamy Ukrainie i impulsowi, jaki transformacji NATO nadała wojna. O politycznym wymiarze partnerstwa Ukrainy i NATO, o ewentualnym członkostwie w Sojuszu mówią b. ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki oraz dziennikarz Zbigniew Parafianowicz. Strategiczną zmianę w Europie, która dała nową twarz NATO, opisuje b. dyrektor PISM dr. Sławomir Dębski. Podzielcie się z nami opinią o serii Nowe twarze NATO i wypełnijcie ankietę przygotowaną przez Wydział Publicznej Dyplomacji NATO: https://survey.alchemer.eu/s3/90692938/Event-survey-New-face-of-NATO-POLAND-2024
Thu, 26 Sep 2024 - 24min - 874 - Co by było, gdyby… | Nowe twarze NATO - odc. 4
Na kolejnym szczeblu znajduje się polskie dowództwo, które w rozmowie z nami reprezentuje I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Karol Dymanowski. Mówi, kiedy i jak NATO zareaguje, jeśli Polska zostanie zaatakowana przez Rosję i jak wyglądają nasze relacje z sojuszniczymi strukturami. Jego opowieść uzupełniają znani z poprzednich odcinków generałowie Janusz Adamczak, Krzysztof Król i Maciej Klisz. Podzielcie się z nami opinią o serii Nowe twarze NATO i wypełnijcie ankietę przygotowaną przez Wydział Publicznej Dyplomacji NATO: https://survey.alchemer.eu/s3/90692938/Event-survey-New-face-of-NATO-POLAND-2024
Thu, 26 Sep 2024 - 32min - 873 - Korpus wschodniej flanki | Nowe twarze NATO - odc. 3
Schodzimy poziom niżej i przyglądamy się zadaniom Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO, którego kwatera główna mieści się w Szczecinie. Na korpus składają się przedstawiciele 18 państw członkowskich, a całością dowodzi obecnie niemiecki czołgista gen. broni Jürgen-Joachim von Sandrart. Nową formułę obrony i odstraszania, przyjętą na warszawskim szczycie NATO, przybliża dr Sławomir Dębski, b. dyrektor PISM. A o taktycznej i politycznej roli swojej ojczyzny opowiada szef sztabu estońskiej armii gen. Martin Herem. Podzielcie się z nami opinią o serii Nowe twarze NATO i wypełnijcie ankietę przygotowaną przez Wydział Publicznej Dyplomacji NATO: https://survey.alchemer.eu/s3/90692938/Event-survey-New-face-of-NATO-POLAND-2024
Thu, 26 Sep 2024 - 35min - 872 - Sztaby, szpice i plany | Nowe twarze NATO - odc. 2
Skoro kwatera główna jest mózgiem, to na system nerwowy NATO składają się dowództwa różnego szczebla, a mięśniami są wielonarodowe korpusy, dywizje, brygady i grupy bojowe. O realizacji planów obronnych, ćwiczeniach i interoperacyjności opowiada gen. broni Krzysztof Król, b. szef sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych Brunssum. O logistyce, sojuszniczej współpracy wojskowej, planowaniu i siłach szybkiego reagowania mówią Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Maciej Klisz i ppłk Marcin Wdowiak, dowódca 1. Batalionu Czołgów w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Podzielcie się z nami opinią o serii Nowe twarze NATO i wypełnijcie ankietę przygotowaną przez Wydział Publicznej Dyplomacji NATO: https://survey.alchemer.eu/s3/90692938/Event-survey-New-face-of-NATO-POLAND-2024
Thu, 26 Sep 2024 - 26min - 871 - Serce i mózg Sojuszu | Nowe twarze NATO - odc. 1
Kwatera główna NATO to jego mózg, a jej budynek to symbol solidarności, jedności i współpracy członków Sojuszu. Jednocześnie to miejsce, w którym ścierają się narodowe interesy, a decyzje podejmowane są w toku wielowymiarowych negocjacji. O mechanizmach pracy Sojuszu opowiadają dyrektor generalny Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO gen. broni Janusz Adamczak oraz Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE gen. Sławomir Wojciechowski oraz Sławomir Dębski, b. dyrektor PISM. Podzielcie się z nami opinią o serii Nowe twarze NATO i wypełnijcie ankietę przygotowaną przez Wydział Publicznej Dyplomacji NATO: https://survey.alchemer.eu/s3/90692938/Event-survey-New-face-of-NATO-POLAND-2024
Thu, 26 Sep 2024 - 25min - 870 - Jak powódź zmieni politykę? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki i Joanna Sawicka opowiadają, jak powódź, jej skutki i planowana odbudowa zmieniły i będą zmieniać polską scenę polityczną. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 25 Sep 2024 - 37min - 869 - Nowe twarze NATO - nowy podcast Polityki Insight
W czwartek, 26 września, zapraszamy na serię podcastów NOWE TWARZE NATO, w której opowiemy, jak Sojusz się zmienia i przygotowuje na odparcie zagrożeń ze Wschodu. W pięciu odcinkach odsłonimy kulisy pracy dowództw, sztabów i kwatery głównej w Brukseli. Opowiemy o nowych planach obronnych i sprawdzimy, czy mechanizm kolektywnej obrony jest dobrze naoliwiony. NOWE TWARZE NATO to podcast przede wszystkim o ludziach, którzy w Sojusz tchnęli nową siłę, a jego autorem i narratorem jest Marek Świerczyński. Audycja powstała przy wsparciu Wydziału Dyplomacji Publicznej NATO Kwatery Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. A przygotował ją zespół: Marcin Bąba, Katarzyna Szajewska, Jędrzej Rosa, Maciej Kurczewski, Karolina Tomaszewska.
Tue, 24 Sep 2024 - 01min - 868 - Dlaczego gospodarka potrzebuje OZE? | Zrównoważona transformacja
W serii "Zrównoważona transformacja" tworzonej we współpracy z mBankiem rozmawiamy o najważniejszych aspektach zrównoważonej transformacji gospodarki. Do rozmów zapraszamy ekspertki i ekspertów ze świata biznesu, organizacji pozarządowych, nauki i administracji państwowej. Mówimy o tym, jak finansować transformację, jak wspierać firmy w drodze do nowej gospodarki, jak rozważnie tworzyć nowe regulacje. W drugim odcinku rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii i ich roli w transformacji polskiej i europejskiej gospodarki. Zastanawiamy się, jak przyspieszyć rozwój OZE i jak przedsiębiorstwa mogą ograniczyć wydatki na energię. Naszymi gośćmi są Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii, Rafał Bajczuk z Instytutu Reform oraz Bartłomiej Czuba z mBanku. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski Partnerem projektu "Zrównoważona transformacja" jest mBank. Więcej informacji na stronie www.mBank.pl/zrownowazonatransformacja/
Mon, 23 Sep 2024 - 51min - 867 - Jaka będzie nowa Komisja Europejska, dlaczego Intel się wycofuje?
W dzisiejszym odcinku Tomasz Bielecki opowiada o nowym kolegium komisarzy, którego skład przedstawiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zastanawia się, jakie będą priorytety polityczne nowej Komisji, jaką pozycję będzie miał Piotr Serafin i co późny start Komisji może oznaczać dla polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W drugiej części Jan Jęcz wyjaśnia, dlaczego Intel zrezygnował z fabryki półprzewodników pod Wrocławiem i zastanawia się, czy polskie władze znajdą alternatywnych inwestorów. Rozmowy prowadzą Joanna Bekker i Karol Tokarczyk.
Fri, 20 Sep 2024 - 59min - 866 - Kolejne rekordowe MSPO
W specjalnym obronnym wydaniu podcastu Polityki Insight Marek Świerczyński rozmawia z gośćmi 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W audycji gościmy Krzysztofa Trofiniaka, nowego prezesa PGZ, Marka Borejko, prezesa PIT-Radwar, Wojciecha Kędzierę, prezesa HSW, Rafała Modrzewskiego, prezesa ICEYE oraz Marcina Kubicę, dyrektora operacyjnego Grupy WB.
Thu, 19 Sep 2024 - 48min - 865 - Jak rząd walczy z powodzią? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Joanna Sawicka opowiada, jak premier, rząd i instytucje im podległe zareagowały na powódź i czy poradziły sobie z kryzysowymi wyzwaniami. W drugiej części Michał Fedorowicz, przewodniczący Europejskiego Kolektywu Analitycznego Res Futura, jakie emocje wzbudza powódź wśród polskich internautów. Rozmowy prowadzą Karol Tokarczyk i Joanna Sawicka.
Wed, 18 Sep 2024 - 50min - 864 - Jak finansować transformację? | Zrównoważona transformacja
W serii "Zrównoważona transformacja" tworzonej we współpracy z mBankiem rozmawiamy o najważniejszych aspektach zrównoważonej transformacji gospodarki. Do rozmów zapraszamy ekspertki i ekspertów ze świata biznesu, organizacji pozarządowych, nauki i administracji państwowej. Mówimy o tym, jak finansować transformację, jak wspierać firmy w drodze do nowej gospodarki, jak rozważnie tworzyć nowe regulacje. Wspólnie zastanawiamy się, jakie wyzwania stoją przed Polską, jaką rolę odgrywa Unia Europejska i na jakie światowe trendy warto zwrócić uwagę. Ekspertki i eksperci z mBanku podpowiadają, z jakich instrumentów finansowych warto korzystać, jakie korzyści płyną ze zrównoważonego finansowania. Wskazują też najciekawsze przykłady zrównoważonych praktyk. W premierowym odcinku Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości Globalnej i Inwestycyjnej w mBanku, opowie o finansowej perspektywie transformacji na poziomie Unii Europejskiej i Polski. W drugiej części Aleksandra Palińska, dyrektorka wykonawcza European Sustainable Investment Forum, opowie, czym dokładnie są zrównoważone finansowanie i jak Europa zamierza je dalej rozwijać. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy! Partnerem projektu "Zrównoważona transformacja" jest mBank. Więcej informacji na stronie www.mBank.pl/zrownowazonatransformacja/
Mon, 16 Sep 2024 - 48min - 863 - Amerykański nasłuch
W dzisiejszym odcinku Jan Jęcz opowiada o debacie Kamali Harris i Donalda Trumpa - reakcjach rynków, bukmacherów i drgnięciach sondażowych. W drugiej części Marek Świerczyński skupia się na wątkach międzynarodowych i dotyczących światowego bezpieczeństwa. Zastanawia się też, czy i jak Europa przygotowuje się na scenariusz T., czyli na ewentualną wygraną Trumpa. Rozmowy prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Fri, 13 Sep 2024 - 52min - 862 - Czy rząd umie się opowiedzieć? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Joanna Sawicka i Tomasz Sawczuk, debiutujący w Nasłuchu, oceniają politykę komunikacyjną polskiego rządu, opowiadają, kto za nią odpowiada i zastanawiają się, czy Koalicja 15 października może stworzyć wspólną opowieść. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 11 Sep 2024 - 39min - 861 - Niemcy wybierają skrajności
W dzisiejszym odcinku Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, opowiada o wyborach we wschodnich landach Niemiec, ich znaczeniu dla niemieckiej sceny politycznej i dla Europy. Zastanawia się też, jaki wynik przyniosą zbliżające się wybory w Brandenburgii. Rozmowę prowadzi Tomasz Bielecki. Zapraszamy!
Fri, 06 Sep 2024 - 29min - 860 - Gdzie jest PiS? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki zastanawiają się, w jakiej kondycji jest PiS, jak radzi sobie po decyzji PKW, czego można spodziewać się na pułtuskim kongresie i jak układają się relacje między najważniejszymi graczami w partii. Zapraszamy!
Wed, 04 Sep 2024 - 54min - 859 - Czy budżet obronny powinien cieszyć?
W dzisiejszym odcinku Marek Świerczyński opowiada o polskich wydatkach zbrojeniowych, ostatnich zakupach i zaplanowanych inwestycjach. Zastanawia się też, jak zmieniają one Wojsko Polskie, doktrynę wojenną i czy przekładają się na wzrost bezpieczeństwa kraju. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
Fri, 30 Aug 2024 - 44min - 858 - Cóż tam, panie, w koalicji? | Nasłuch
W pierwszej, powakacyjnej audycji Andrzej Bobiński, Joanna Sawicka i Wojciech Szacki opowiadają o negocjacjach budżetowych, przygotowaniach do wyborów prezydenckich i przyspieszeniu w pracach rządu. Zapraszamy!
Wed, 28 Aug 2024 - 30min - 857 - Klimat w kampanii
W dzisiejszym odcinku Julia Cydejko i Robert Tomaszewski rozmawiają o amerykańskiej kampanii prezydenckiej, a dokładnie o jej wątkach energetycznych i klimatycznych. Zapraszamy!
Fri, 23 Aug 2024 - 25min - 856 - Jak wzmacniać bezpieczeństwo Polski?
W przeddzień Święta Wojska Polskiego zapraszamy na specjalne wydanie podcastu, w którym Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rewiduje swoją przestrogę o trzech latach na przygotowanie do wojny i przedstawia swoją wizję współpracy militarnej Unii Europejskiej i NATO Rozmowę prowadzi Marek Świerczyński.
Wed, 14 Aug 2024 - 37min - 855 - Kto boi się recesji?
W dzisiejszym odcinku Adam Czerniak i Aleksander Kieroński opowiadają o sytuacji na europejskich i światowych giełdach i zastanawiają się, na ile odzwierciedlają one sytuację w gospodarce oraz czy zwiastują recesję. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy!
Fri, 09 Aug 2024 - 30min - 854 - Bigos technologiczny w amerykańskich wyborach
Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych rozpędza się. Jedną z informacji, które przykuwają uwagę mediów jest liczba zebranych pieniędzy przez sztaby obu kandydatów. Dziś Andrzej Bobiński pyta Jana Jęcza na kogo stawiają najwięksi gracze świata technologicznego. Jęcz tłumaczy złożoności i niuanse sympatii politycznych różnych części, zakątków i zakamarków cyfrowego ekosystemu. Kogo popiera old money, a kogo new. Jak jest związek Petera Thiela z JD Vance i co to jest „Paypall mafia”? I jaki wpływ na rozwój technologiczny Ameryki i świata będzie miało zwycięstwo Republikanina, a jaki Demokratki.
Fri, 02 Aug 2024 - 45min - 853 - Kamala wchodzi do gry
Kampania prezydencka w USA przeszła reset. Republikanie zjednoczyli się wokół Donalda Trumpa, po stronie demokratów Joego Bidena zastąpiła Kamala Harris. Marek Świerczyński rozmawia z Michałem Baranowskim z GMF East o politycznym przewrocie w Ameryce i jego reperkusjach dla Europy.
Fri, 26 Jul 2024 - 34min - 852 - Jak poradzić sobie z odpadami?
W dzisiejszym odcinku Anna Larsson, dyrektorka ds. gospodarki obiegu zamkniętego w Reloop Platform oraz Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego w UNEP/GRID, zastanawiają się, z czego wynikają polskie problemy w gospodarowaniu odpadami i jak je rozwiązać. Rozmowy prowadzi Sonia Sobczyk-Grygiel. Zapraszamy!
Fri, 19 Jul 2024 - 46min - 851 - Ameryka po zamachu
W specjalnym wydaniu podcastu gościmy Tomasza Zalewskiego, korespondenta tygodnika Polityka w Waszyngtonie, który zastanawia się, jak głęboko zamach na Donalda Trumpa zmieni Stany Zjednoczone, jak wpłynie na szanse obu kandydatów i czy obustronne apele o spokój i jedność będą skuteczne. Rozmowę prowadzi Marek Świerczyński. Zapraszamy.
Mon, 15 Jul 2024 - 27min - 850 - Szczyt gróźb i obietnic
W dzisiejszym odcinku Michał Baranowski, dyrektor GMF East, opowiada o szczycie NATO, na którym przywódcy polityczni i wojskowi dyskutowali o wsparciu dla Ukrainy, pogrozili Rosji i Chinom, świętowali 75-lecie Sojuszu i przyglądali się, w jakiej formie jest Joe Biden. Rozmowę prowadzi Marek Świerczyński. Zdjęcie: Marek Borawski/KPRP
Fri, 12 Jul 2024 - 26min - 849 - Co zmieni triumf francuskiej lewicy?
W dzisiejszym odcinku Paweł Zerka z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) komentuje wyniki francuskich, przedterminowych wyborów parlamentarnych. Zastanawia się, jak przeobrazi się tamtejsza scena polityczna, czy rząd będzie stabilny i jak francuski przechył ku lewicy zmieni Europę. Rozmowę prowadzi Marek Świerczyński. Zapraszamy!
Wed, 10 Jul 2024 - 35min - 848 - Wielka Brytania bierze się do Pracy
Wczoraj, po 14 latach, Wielka Brytania postanowiła zmienić kurs i wybrać nowe władze. Andrzej Bobiński rozmawia z Susi Dennison z European Council on Foreign Relations o wyniku wyborów, perspektywach dla konserwatystów oraz przyszłym rządzie. Jakim premierem będzie Keir Starmer i na czym w pierwszej kolejności skupi się jego gabinet? Czy Partia Pracy zna receptę na wyjście z kryzysu ekonomicznego? Jak będzie wyglądała odbudowa stosunków z Unią Europejską i czy specjalna relacja Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeżyłaby tandem Starmer-Trump?
Fri, 05 Jul 2024 - 26min - 847 - 200 dni rządu | Nasłuch
W ostatnim, przedwakacyjnym Nasłuchu Andrzej Bobiński pyta Joannę Sawicką, Wojtka Szackiego i Macieja Czapluka o ich ocenę prac rządu po 200 dniach na urzędzie. Dyskusja toczy się wokół odbioru społecznego, obecności w mediach i prac legislacyjnych. Rozmówcy oceniają politykę zagraniczną i europejską, politykę bezpieczeństwa, rozwojową i społeczną. Zastanawiają się które z tych obszarów są priorytetowe oraz jak idzie gabinetowi Donalda Tuska przywracanie normalności.
Wed, 03 Jul 2024 - 1h 00min - 846 - Granica wojny i pokoju
W dzisiejszym odcinku Marek Świerczyński opowiada o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, strefie buforowej, reakcjach polskiego państwa. Zastanawia się, kto i jak powinien chronić granic Polski, a także czy powstanie Tarcza Wschód. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Fri, 28 Jun 2024 - 41min - 845 - Czy w PiS rodzą się frakcje? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki i Andrzej Bobiński zastanawiają się nad przyszłością PiS i rodzących się frakcjach w partii. A bałagan w małopolskim Sejmiku, przegrana w wyborach do Parlamentu Europejskiego czy zamieszanie w Suwerennej Polsce nie wróżą nic dobrego partii Jarosława Kaczyńskiego. Zapraszamy!
Wed, 26 Jun 2024 - 38min - 844 - Gambit Macrona
W dzisiejszym odcinku Paweł Zerka z paryskiego biura ECFR opowiada, jak wygląda francuska kampania wyborcza i zastanawia się, kto będzie rządził Francją po przedterminowych wyborach i jak wyniki wyborów parlamentarnych wpłyną na wybory prezydenckie w 2027 r. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Fri, 21 Jun 2024 - 49min - 843 - Prekampania prezydencka | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Andrzej Bobiński, Joanna Sawicka i Wojciech Szacki rozmawiają o wyborach prezydenckich, pierwszych kandydadtach i kandydatkach do dużego pałacu i układankach, które szykują partyjni liderzy. Zapraszamy!
Wed, 19 Jun 2024 - 46min - 842 - Kto następny? | Polska - 20 lat później
W ostatnim odcinku serii Piotr Serafin, stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej, zastanawia się, jak Ukraina może skorzystać z polskich doświadczeń negocjacyjnych akcesyjnych. A Roland Freudenstein, założyciel Brussels Freedom Hub, opowiada, jak zachodnie elity myślą o rozszerzeniu Unii Europejskiej. Rozmowy prowadzi Tomasz Bielecki. Zapraszamy! Partnerem serii jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Tue, 18 Jun 2024 - 42min - 841 - Innowacyjny wyścig zbrojeń
W dzisiejszym odcinku Marek Świerczyński ze swoimi gośćmi - rektorem AGH prof. Jerzym Lisem, radcą generalnym w projekcie Diana Thomasem Dallas-McSorley oraz Natalią Kusznerską, szefową ukraińskiej instytucji innowacyjnej Brave One - rozmawia o postępie technologicznym w wojsku, o współpracy ze start-upami i akceleratorze DIANA, czyli nowej sojuszniczej instytucji, która ma być wylęgarnią innowacji i wspierać NATO w technologicznym wyścigu. Zapraszamy!
Fri, 14 Jun 2024 - 23min - 840 - Kierunek Afryka | Gospodarka od nowa
W ostatnim odcinku serii o przemianach polskiej gospodarki rozmawiamy o ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców. Andrzej Dycha, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, były ambasador RP w Nigerii, opowiada o sytuacji geopolitycznej i makroekonomicznej w państwach afrykańskich. Marcin Kaleta, prezes firmy Faspol Africa, dzieli się swoimi doświadczeniami ze współpracy z afrykańskimi partnerami. A na koniec Jarosław Trwoga, menedżer ds. transakcji zagranicznych w Biurze Ekspansji Zagranicznej BGK, podpowiada, jak przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia BGK. Rozmowy prowadzi Sonia Sobczyk-Grygiel. Zapraszamy! Partnerem serii jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Thu, 13 Jun 2024 - 39min - 839 - Jak odróżnić zwycięstwo od porażki? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Joanna Sawicka i Wojciech Szacki opowiadają o wygranych i przegranych wyborów do Parlamentu Europejskiego i zastanawiają się, czy można wygrać i przegrać jednocześnie. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 12 Jun 2024 - 47min - 838 - Jak bronić Europę? | Polska - 20 lat później
W kolejnym odcinku serii o dwóch dekadach Polski w Unii rozmawiamy o obronności, bezpieczeństwie, przemyśle zbrojnym i europejskiej armii. Justyna Gotkowska, wicedyrektorka Ośrodka Studiów Wschodnich, zastanawia się, w jaki sposób Unia Europejska może uzupełniać NATO. A Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight, opowiada, na co Unia mogłaby wydać swe wspólne fundusze w dziedzinie obronności. Rozmowy prowadzi Tomasz Bielecki. Zapraszamy! Partnerem serii jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Tue, 11 Jun 2024 - 41min - 837 - Mistrzostwa Europy w wyborach
W dzisiejszym odcinku Tomasz Bielecki, brukselski korespondent Polityki Insight, opowiada o trwających wyborach do Parlamentu Europejskiego, o kampanii w różnych krajach i zastanawia się, jakie będą przyszłe władze unijne. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
Fri, 07 Jun 2024 - 48min - 836 - Podwójna transformacja | Gospodarka od nowa
W trzecim odcinku serii o przemianach polskiej gospodarki rozmawiamy o podwójnej transformacji polskiej i europejskiej gospodarki. Adam Piłat, dyrektor Biura Analiz Programowych i Ewaluacji w Banku Gospodarstwa Krajowego i Anna Kornecka, prezeska stowarzyszenia ESG Impact Network, opowiadają, jak cyfryzacja i standardy zrównoważonego rozwoju zmieniają polskich przedsiębiorców. Mówią, z jakimi wyzwaniami mierzą się firmy i gdzie mogą szukać wsparcia. Rozmowy prowadzi Sonia Sobczyk-Grygiel. Zapraszamy! Partnerem serii jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Thu, 06 Jun 2024 - 47min - 835 - Tuska zakład z rzeczywistością | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki, Joanna Sawicka, Kastor Kużelewski i Andrzej Bobiński podsumowują przedziwną kampanię wyborczą, dyskutują o możliwych wynikach i ich wpływie na polską scenę polityczną. 7 czerwca (piątek), o 18:00 zapraszamy do warszawskiego Baru Studio. Zaczniemy od rozmowy z Tomaszem Bieleckim, brukselskim korespondentem Polityki Insight, o kampanii i najważniejszych tematach w różnych krajach Unii, o wschodzących gwiazdach, o przyszłym układzie Parlamentu Europejskiego. W drugiej części, Wojciech Szacki, Joanna Sawicka i Kastor Kużelewski, będą dyskutować o polskiej odsłonie wyborów do europarlamentu, ostatnich sondażach i spróbują przewidzieć, kto wyjedzie do Strasburga i Brukseli. Zapraszamy!
Wed, 05 Jun 2024 - 46min - 834 - Wspólnie na rynku | Polska - 20 lat później
W kolejnym odcinku serii o dwóch dekadach Polski w Unii rozmawiamy o jednolitym rynku Unii Europejskiej i wspólnej walucie. O negocjacjach akcesyjnych, początkach Polski na wspólnym rynku oraz obecnych wyzwaniach gospodarczych dla Polski opowiada Jarosław Pietras, były minister ds. europejskich. A Agnieszka Smoleńska, badaczka związana z Instytutem Nauk Prawnych PAN oraz z London School of Economics, twierdzi, że strefa euro to znacznie więcej niż wspólna waluta. Na początku Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, opowiada o początkach swojego biznesu i o pierwszych doświadczeniach z eksportem produktów. Rozmowy prowadzą Julia Cydejko i Tomasz Bielecki. Zapraszamy! Partnerem serii jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Tue, 04 Jun 2024 - 57min - 833 - Niefortunny Fundusz | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki dyskutują o aferach i przewinach Zjednoczonej Prawicy. Zastanawiają się, kogo najbardziej obciążą, komu najbardziej zaszkodzą i jak wielkie będzie spustoszenie po prawej stronie sceny politycznej. 7 czerwca (piątek), o 18:00 zapraszamy do warszawskiego Baru Studio. Zaczniemy od rozmowy z Tomaszem Bieleckim, brukselskim korespondentem Polityki Insight, o kampanii i najważniejszych tematach w różnych krajach Unii, o wschodzących gwiazdach, o przyszłym układzie Parlamentu Europejskiego. W drugiej części, Wojciech Szacki, Joanna Sawicka i Kastor Kużelewski, będą dyskutować o polskiej odsłonie wyborów do europarlamentu, ostatnich sondażach i spróbują przewidzieć, kto wyjedzie do Strasburga i Brukseli. Do usłyszenia, do zobaczenia.
Wed, 29 May 2024 - 42min - 832 - Wiek migracji | Polska - 20 lat później
W kolejnym odcinku serii o dwóch dekadach Polski w Unii rozmawiamy o migracjach Polaków w poszukiwaniu pracy i lepszego życia oraz o napływie uchodźców do Polski i Unii Europejskiej. Ekspertki i badaczki z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego - Dominika Pszczółkowska i Marta Jaroszewicz - opowiadają o polskich wyjazdach oraz powrotach, o granicy z Ukrainą i o zarządzaniu migracją uchodźczą w Polsce. Na początek Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie mówi o polityce migracyjnej z perspektywy trzeciego sektora. Rozmowy prowadzą Tomasz Bielecki i Julia Cydejko. Zapraszamy! Partnerem serii jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Tue, 28 May 2024 - 50min - 831 - Jak się zbroić?
W dzisiejszym odcinku gen. bryg. dr Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, opowiada o mechanizmach zakupów zbrojeniowych, o ich skomplikowanej strukturze oraz o relacjach wojska ze światem biznesu. Rozmowę prowadzi Marek Świerczyński.
Fri, 24 May 2024 - 50min - 830 - Jak odbudować Ukrainę? | Gospodarka od nowa
W drugim odcinku serii o przemianach polskiej gospodarki rozmawiamy o wyzwaniach związanych z odbudową Ukrainy i zastanawiamy się, czy polscy przedsiębiorcy wykorzystają szanse płynące z rekonstrukcji i modernizacji naszego sąsiada. W pierwszej części Dariusz Szymczycha, pierwszy wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, opowiada, jak obecnie wygląda współpraca polskiego i ukraińskiego biznesu, a także jaką rolę mogą odegrać polscy przedsiębiorcy. W drugiej rozmowie Karol Tofil, dyrektor Biura Partnerstwa Międzynarodowego w Banku Gospodarstwa Krajowego, szacuje koszty odbudowy Ukrainy, mówi o różnych instrumentach finansowania tego procesu i podpowiada, gdzie biznes może szukać finansowego wsparcia. Rozmowy prowadzi Sonia Sobczyk-Grygiel. Zapraszamy! Partnerem serii jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Thu, 23 May 2024 - 53min - 829 - Dziwna kampania | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki, Joanna Sawicka i Andrzej Bobiński dyskutują o kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, o podejściu największych partii i ich liderów, o emocjach, które rządzą politykami i obywatelami i o wpływie europejskich wyborów na polską scenę polityczną. Zapraszamy!
Wed, 22 May 2024 - 45min - 828 - Oporna transformacja | Polska - 20 lat później
W kolejnym odcinku serii o dwóch dekadach Polski w Unii rozmawiamy o energetyce, klimacie i dążeniu do neutralności klimatycznej. Ryszard Pawlik, doradca w Parlamencie Europejskim, specjalizujący się w polityce energetycznej, klimatycznej i przemysłowej Unii Europejskiej, opowiada o tym, czy i jak Polska wykorzystywała oferowane przez Unię narzędzia wspomagające transformację energetyczną. A Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego w Polityce Insight, mówi o szansach i perspektywach Zielonego Ładu, a także energii nuklearnej w Unii Europejskiej i Polsce. Rozmowy prowadzi Tomasz Bielecki. Na początek Julia Cydejko rozmawia z Katarzyną Snyder, ekspertką w dziedzinie zmian klimatu z Instytutu Zielonej Gospodarki. Zapraszamy! Partnerem serii jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Tue, 21 May 2024 - 55min - 827 - Nasłuch europejski
W dzisiejszym odcinku Tomasz Bielecki, brukselski korespondent Polityki Insight, opowiada, jak wygląda kampania do Parlamentu Europejskiego w największych i najważniejszych unijnych państwach. Wskazuje, które wątki kampanię zdominowały, a które nie przebiły się do świadomości obywateli. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Fri, 17 May 2024 - 43min - 826 - Jakiej transformacji potrzebujemy? | Gospodarka od nowa
Zapraszamy na nową serię podcastową, w której będziemy się zastanawiać, jak polscy przedsiębiorcy mogą przygotować się do zmian wywołanych geopolitycznymi zawirowaniami i klimatycznym kryzysem. Z naszymi gośćmi spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak uniknąć zagrożeń i wykorzystać szanse płynące z przeobrażeń światowej gospodarki. W premierowym odcinku Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityki Insight, opowiada, jak może wyglądać transformacja energetyczna i na jakie źródła energii Polska powinna postawić. W drugiej części Joanna Smolik, dyrektorka Departamentu Relacji Strategicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego, mówi, ile to wszystko może kosztować i gdzie szukać pieniędzy na inwestycje. Rozmowy prowadzi Sonia Sobczyk-Grygiel. Zapraszamy! Partnerem serii jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Thu, 16 May 2024 - 55min - 825 - Tłok na dalekiej prawicy | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Kastor Kużelewski i Wojciech Szacki opowiadają o skrajnej prawicy, która szykuje się do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowań jest kilka, sojusze się zmieniają, a liderzy sprzeczają. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Wed, 15 May 2024 - 48min - 824 - Oblicza rolnictwa | Polska - 20 lat później
W kolejnym odcinku serii dwóch dekadach Polski w Unii rozmawiamy o sytuacji polskiego rolnictwa, wspólnej polityce rolnej i zmianach, które w sektorze rolniczym i przetwórczym może wywołać akcesja Ukrainy. Jerzy Plewa, który podczas negocjacji akcesyjnych odpowiadał za rolnictwo, a później w Komisji Europejskiej był szefem Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, opowiada o przygotowaniach do akcesji i trudnościach sektora rolniczego. Sonia Sobczyk-Grygiel, starsza analityczka ds. gospodarczych w Polityce Insight, mówi o unijnych szansach i wyzwaniach sektora rolniczego. Zaczynamy od rozmowy z Łukaszem Pergołem, rolnikiem z warmińsko-mazurskiego, który jest przewodniczącym Rady Młodych Rolników przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych, a także szefem stowarzyszenia Partia Twiterowych Rolników. Rozmowy prowadzą Julia Cydejko i Tomasz Bielecki. Zapraszamy! Partnerem serii jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Tue, 14 May 2024 - 46min - 823 - Czas burzenia, czas porządku
W dzisiejszym odcinku Joanna Sawicka i Wojciech Szacki opowiadają o rekonstrukcji rządu Donalda Tuska, kreślą sylwetki nowych ministrów i zastanawiają się, czy zmienią się priorytety polskiego rządu. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
Fri, 10 May 2024 - 34min - 822 - Ile waży Śląsk? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Joanna Sawicka i Robert Tomaszewski zastanawiają się, jakie znaczenie w polskiej polityce i gospodarce ma Śląsk, czy rząd obawia się niepokojów społecznych, które może wywołać transformacja energetyczna i wreszcie, czy właśnie zaczyna się zmierzch Śląska. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy
Wed, 08 May 2024 - 31min - 821 - Solidarność czy inwestycja? | Polska - 20 lat później
W drugim odcinku podcastu o dwóch dekadach Polski w Unii rozmawiamy o pieniądzach, unijnym budżecie i polityce spójności. Na początku Elżbieta Bieńkowska była komisarka ds. rynku wewnętrznego, wspomina, jak samorządowcy przygotowywali się do pozyskiwania środków unijnych. W kolejnej rozmowie wieloletni europoseł Jan Olbrycht mówi o sukcesach i błędach w polityce spójności, a na koniec Paweł Wiśniewski, doradca ds. gospodarczych i monetarnych w Parlamencie Europejskim, opowiada skąd brać pieniądze dla budżetu unijnego. Rozmowy prowadzą Julia Cydejko i Tomasz Bielecki. Zapraszamy! Partnerem serii jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Tue, 07 May 2024 - 1h 07min - 820 - Psikusy Kaczyńskiego | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki i Andrzej Bobiński dyskutują o listach wyborczych PiS, kto z kandydatów ma szansę na mandat europosła i o sytuacji w partii Jarosława Kaczyńskiego. Zapraszamy!
Wed, 01 May 2024 - 44min - 819 - Europejska sztafeta | Polska - 20 lat później
Zapraszamy na nowy podcast Polityki Insight, w którym rozmawiamy o dwóch dekadach Polski w Unii. Przyglądamy się najważniejszym politykom unijnym i sprawdzamy, jakie korzyści przyniosły Polsce. Jakie kłopoty i trudności wywołały oraz jak sobie z nimi radziliśmy. Dyskutujemy m.in. o polityce spójności, sprawach energii i klimatu, migracji, rolnictwa oraz obronności. A na koniec zastanawiamy się, jak na naszych doświadczeniach mogą skorzystać kraje, które chciałyby dołączyć do Unii Europejskiej. Gospodarzem serii jest Tomasz Bielecki, brukselski korespondent Polityki Insight, a partnerem Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. W premierowym odcinku Joanna Bekker, wicedyrektor zarządzająca Polityki Insight rozmawia z Konradem Szymańskim, byłym ministrem ds. Unii Europejskiej i wieloletnim europosłem oraz z Piotrem Burasem, dyrektorem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
Tue, 30 Apr 2024 - 55min - 818 - Spokojnie czy przedwojnie?
W dzisiejszym odcinku Marek Świerczyński i Andrzej Bobiński dyskutują o przemówieniu ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Opowiadają o kierunkach polskiej polityki zagranicznej, które kreślił minister, o bezpieczeństwie Polski, ale również o relacjach wewnętrznych, głównie z prezydentem Andrzejem Dudą. W drugiej części Marek Świerczyński rozmawia z Elim Tenenbaumem z Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IFRI) o zwiększeniu europejskich zdolności obronnych. Zapraszamy!
Fri, 26 Apr 2024 - 1h 17min - 817 - Polska - 20 lat później
W najbliższy wtorek, 30 kwietnia, zapraszamy na nową serię podcastową Polityki Insight, w której dyskutujemy o dwóch dekadach Polski w Unii Europejskiej. Przyglądamy się najważniejszym politykom unijnym i sprawdzamy, jakie korzyści przyniosły Polsce. Jakie kłopoty i trudności wywołały oraz jak sobie z nimi radziliśmy. Rozmawiamy m.in. polityce spójności, sprawach energii i klimatu, migracji, rolnictwa oraz obronności. A na koniec zastanawiamy się, jak na naszych doświadczeniach mogą skorzystać kraje, które chciałyby dołączyć do Unii Europejskiej. Partnerem serii jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Thu, 25 Apr 2024 - 01min - 816 - Europejskie rozdanie | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Andrzej Bobiński i Joanna Sawicka rozmawiają o listach Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, na których znaleźli się bliscy współpracownicy Donalda Tuska. Zastanawiają się co transfer czołowych polityków KO - Marcina Kierwińskiego czy Borysa Budki - oznacza dla rządu, wyborów prezydenckich i samej Platformy Obywatelskiej. Zapraszamy!
Wed, 24 Apr 2024 - 47min - 815 - Co dalej z pomocą dla Ukrainy?
Kongres USA w sobotę głosuje w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wszystko zależy od frekwencji i głębokości podziałów w partii republikańskiej - mówi Piotr Łukasiewicz w pierwszej części podcastu. W drugiej Piotr Sobolewski opowiada o personalnych zmianach w polskim sektorze finansowym i zastanawia się, w jakim stopniu odzwierciedlają one układ sił w obozie władzy. Rozmowy prowadzi Karol Tokarczyk Zapraszamy!
Fri, 19 Apr 2024 - 36min - 814 - Gdzie są polityczki? | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Joanna Sawicka i Andrzej Bobiński rozmawiają o roli kobiet w polskiej polityce i zastanawiają się, dlaczego nie jest pierwszoplanowa. Zapraszamy!
Wed, 17 Apr 2024 - 37min - 813 - Starcie o Orlen
W dzisiejszym odcinku Robert Tomaszewski opowiada o nowym prezesie Orlenu oraz o trudnościach, z którymi Ireneusz Fąfara musi się zmierzyć. Spekuluje też, kto jeszcze zasiądzie w zarządzie koncernu. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy.
Fri, 12 Apr 2024 - 34min - 812 - Wojna dronów
W dzisiejszym odcinku gościmy Tomasza Darmolińskiego, szefa Fundacji i Stowarzyszenia "Żelazny", który opowiada o kolejnych generacjach dronów, ich wpływie na pole walki i zastanawia się, jak bezzałogowce zmienią sposób prowadzenia wojen. Rozmowę prowadzi Marek Świerczyński.
Thu, 11 Apr 2024 - 44min - 811 - Drugi oddech PiS | Nasłuch
W dzisiejszym odcinku Wojciech Szacki i Andrzej Bobiński rozmawiają o sytuacji PiS po wyborach samorządowych. Próbują rozstrzygnąć, czy wynik był sukcesem czy porażką i co czeka partię Jarosława Kaczyńskiego w kolejnych plebiscytach. Zapraszamy!
Wed, 10 Apr 2024 - 43min - 810 - Wyborcze myślątka | Nasłuch
W specjalnym, powyborczym wydaniu wyciągamy pierwsze wnioski z wyborów samorządowych i zastanawiamy się, jak wpłyną na ogólnopolską scenę polityczną i partyjnych aktorów. Dyskutują: Joanna Sawicka, Wojciech Szacki, Kastor Kużelewski i Andrzej Bobiński. Zapraszamy!
Mon, 08 Apr 2024 - 37min
Podcasts ähnlich wie Polityka Insight Podcast
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Po prostu Wschód Piotr Pogorzelski
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów zurnalistapl
Andere Nachrichten und Politik Podcasts
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Radio Wnet Radio Wnet
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- Stan Wyjątkowy Onet
- TOK FM Select TOK FM
- Puls Tygodnia Dla Dorosłych Radiowcy Bez Cenzury
- Układ Otwarty. Igor Janke zaprasza Igor Janke
- Dział Zagraniczny Maciej Okraszewski
- Popołudniowa rozmowa w RMF FM RMF FM
- Global News Podcast BBC World Service
- Za Rubieżą. Historia i polityka Miłosz Szymański
- DUDEK o polityce prof. Antoni Dudek i Super Exspress
- Эхо Москвы Feed Master by Umputun
- Podejrzani politycy Radio ZET
- 8:10 Gazeta Wyborcza
- TVBS新聞 TVBS
- Dwie lewe ręce Dwie Lewe Ręce
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1