Filtrar por género
- 272 - Про що ми говоримо, коли говоримо про «психосоматику»? / Начитав Павло Пігура
Що таке психосоматика і чи справді вона існує? У цьому епізоді розглядаємо, як психологічні фактори можуть впливати на фізичне здоров'я та якими термінами краще послуговуватися.
Sun, 10 Nov 2024 - 15min - 271 - Як християнство і маркетинг змінили геловінські традиції? / Начитала Анна Ніколаєва
Шок-контент: День Усіх Святих і його переддень спочатку не припадали на 1 листопада і 31 жовтня відповідно. Свято-згадка про всіх мучеників і святих попервах припадало на 13 травня. Чому так? Як християнство вплинуло на святкування Геловіну? Звідки взялися традиції фігурно вирізаних гарбузів, дарування солодощів і перевдягання в костюми?
Sun, 3 Nov 2024 - 10min - 270 - Чому в холодильнику псуються навіть охолоджені продукти? / Начитав Дмитро Однороженко
У кожного з нас принаймні раз у холодильнику розквітала цивілізація. Наприклад, коли не поставили на ніч суп у холодильник зі свіжою зеленю або коли огірочки раптово стали білими й пухнастими. Причиною є вплив мікроорганізмів. Чому холодильник не рятує всі наші смаколики, навіть коли немає екстрених вимкнень електроенергії? Як цьому запобігти і які продукти не варто їсти в жодному разі після перших ознак псування?
Sun, 27 Oct 2024 - 10min - 269 - Кому присудили Нобелівську премію 2024 з фізіології або медицини, фізики, хімії та літератури? / Начитав Павло Текучев
Щороку в жовтні видатні науковці й науковиці по всьому світу затамовують подих, коли лунає телефонний дзвінок. «Це може бути повідомлення зі Стокгольма про Нобелівську премію!» — сподіваються вони. Кому присудили Нобелівську премію з фізіології або медицини, фізики, хімії та літератури у 2024 році? Слухайте голосом артиста Павла Текучева.
Sun, 20 Oct 2024 - 24min - 268 - Скільки тренуватися, щоб жити довше? / Начитав Владислав Хильченко
Щоб жити довго й бути здоровим, важливо регулярно підтримувати достатній рівень фізичної активності. Але достатньо це скільки? Чи справді потрібно бігати по 50 кілометрів на тиждень, чи достатньо дотримуватися рекомендацій ВООЗ? Як екстремальні фізичні навантаження впливають на довголіття професійних спортсменів?
Wed, 16 Oct 2024 - 17min - 267 - Як ваша домашня тварина може стати донором крові? / Начитала Анна Лукашевич
Практика донорства крові для тварин, зокрема собак та котів, рятує чимало чотирилапих, що страждають від недуг, отруєнь чи аварій на дорогах. В Україні ця практика тільки набирає обертів. Коли виникло донорство крові тварин і що потрібно знати про цю процедуру?
Mon, 7 Oct 2024 - 12min - 266 - Що відомо про вірус Nipah? / Начитала Наталія Петришак
На самому півдні Індії, у штаті Керала, за рік зареєстрували другу смерть від вірусу Nipah. Що відомо про цей вірус, чому він небезпечний і чи стане він новим ковідом?
Sun, 29 Sep 2024 - 04min - 265 - Чому нам потрібна популяризація математики? / Начитала Наталія Петришак
Через тиск і нудне викладання математики у багатьох із нас є те, що можна назвати математичною травмою. Чому це може впливати на наш професійний розвиток і національну безпеку та як популяризація математики допомагає вирішити це питання?
Sun, 22 Sep 2024 - 09min - 264 - Чому жінки підтримують зневагу до себе й інших жінок? / Начитала Оля Лозинська
Явище, коли жінки використовують сексистські фрази щодо інших жінок, називають внутрішньою мізогінією. Вона може проявлятися по-різному: від підтримки стереотипів про жінок аж до насильства над ними. Чому виникає внутрішня мізогінія, які її прояви та як із цим боротися?
Sun, 15 Sep 2024 - 09min - 263 - Чому борщівник Сосновського викликає опіки? / Начитав Яків Марний
Суцвіття борщівника Сосновського нагадують парасольки, які квітнуть білим. Також у нього великі листя, як в огірків. Тож, люди обпікаються ним, фотографуючись або витираючи руки листям. Як борщівник Сосновського викликає опіки й що робити після контакту з ним?
Sun, 8 Sep 2024 - 06min - 262 - Чим навчання дітей відрізняється від навчання дорослих? / Начитала Тетяна Власова
Через постійний розвиток технологій і ринку праці все популярнішим стає тренд безперервного навчання впродовж життя. Оскільки ризиковано зациклюватися на одній професії, ми маємо постійно вчитися. Але чи здатні дорослі люди вчитися все життя? Що для цього потрібно та чим відрізняється навчання дорослого від навчання дитини?
Sun, 1 Sep 2024 - 14min - 261 - Як оберігають одного з найбільших українських хижаків? / Начитав Роман Кошовський
Рись євразійська — один із головних українських хижаків, що занесений до Червоної книги України. Рись живе в Карпатах і на Поліссі. Чим ця тварина важлива для екосистеми, як визначають її чисельність і чи використовують для цього фотопастки?
Sun, 25 Aug 2024 - 18min - 260 - Як росіяни використали кримських страусів у пропаганді? / Начитав Владислав Партика
У 2018 році в Криму знайшли печеру із великою кількістю решток тварин, що жили 1,8–1,5 мільйона років тому. Серед них була стегнова кістка страуса Pachystruthio, описана у 2019 році. Звістка про гігантського страуса масою понад 450 кг швидко поширилась інтернетом. Та насправді наукової новизни у цьому відкритті було не так багато. Як росіянам вдалося використати цю новину для своїх пропагандистських цілей?
Sun, 18 Aug 2024 - 09min - 259 - Як увімкнути мозок? / Начитав Ігор Поліщук
Які умови створити, щоб наш мозок краще запам'ятовував? Як саме мозок вирішує, що потрібно пам’ятати, а чим можна знехтувати? Слухайте в новому епізоді.
Sun, 11 Aug 2024 - 14min - 258 - Чи допоможуть сучасні технології незрячим українцям побачити перемогу? / Начитав Гліб Суряга
За даними Національної служби здоровʼя України, у 2021 році лікарі засвідчили діагнози про незрячість у понад 17 тисяч осіб. Від початку повномасштабної війни цифри продовжують зростати. Як сучасні технології допомагають незрячим, зокрема в Україні?
Sun, 4 Aug 2024 - 08min - 257 - Чому зникає український степ? / Начитала Ганна Кочегура
3 40% степових територій в Україні лишилося тільки 3% справжніх степів. Решта — віддано під сільське господарство або засаджено лісами. Як виникають степи, чому вони важливі для контролю клімати та як їх вберегти?
Sun, 28 Jul 2024 - 09min - 256 - Чим корисна мінеральна вода?
В Україні чимало курортів з мінеральними водами, де пропонують полікуватися від різних хвороб. Але чи справді мінеральні води такі корисні й чим вони відрізняються від звичайної водопровідної води?
Sun, 21 Jul 2024 - 16min - 255 - Чи потрібно робити «цифровий детокс»? / Начитала Анна-Вероніка Краснопольська
Тренд відмовлятися на деякий час від соцмереж набув популярності після 2019 року. Все більше людей почали відмовлятися від «швидкого дофаміну», щоб перезавантажити мозок і зменшити потяг до соцмереж. Але чи справді це ефективно?
Sun, 14 Jul 2024 - 11min - 254 - Чи справді незабаром інтернет перетвориться на звалище фейків? / Начитав Роман Кошовський
З розвитком технологій інструменти штучного інтелекту стають популярними засобами в руках «фейкоробів». Їх використовують для створення підробних секс-відео, фейкових голосових повідомлень у злочинних цілях абощо. Як боротися з такими глибинними фейками й чому водяні знаки — не найкраще рішення?
Sun, 7 Jul 2024 - 12min - 253 - Чи існує метеочутливість? / Начитала Леся Івашкевич
Що таке метеочуливість? Чи справді погода та її різка зміна впливає на здоров'я й може спричинити мігрень або спровокувати біль у суглобах?
Sun, 30 Jun 2024 - 12min - 252 - Чи завжди демонів зображали рогатими? / Начитала Світлана Немонежина
Ми звикли, що демонів і Сатану зображають рогатими. Але чи справді роги в християнстві або в інших релігіях, культурах є неодмінним атрибутом злих духів? Яку функцію виконують роги з погляду зоології та яким тваринам вони «полюбились»?
Sun, 23 Jun 2024 - 10min - 251 - Чи можна «нормалізувати мікрофлору» пробіотиками?/ Начитала МаріАм
За визначенням ВООЗ, пробіотики — це «живі мікроорганізми, що мають позитивний ефект на здоров’я за вживання в адекватній кількості». Але скільки «живих мікроорганізмів» потрібно для позитивного ефекту? Якого ефекту? Чи справді в йогуртах на полицях магазинів є пробіотики та чи можна ними «нормалізувати мікрофлору»?
Sun, 16 Jun 2024 - 07min - 250 - Чому виникають фобії? / Начитав Ігор Поліщук
Існує понад 500 різноманітних фобій, за даними медичного довідника США і Канади. Чому загалом виникають специфічні фобії, чим вони небезпечні та як дати їм раду?
Sun, 9 Jun 2024 - 11min - 249 - Як працюють ферменти? / Начитав Роман Кошовський
Без ферментів було б неможливим приготування хліба, вина, сиру й обробка шкіри. Що таке ферменти, чому вони проводять мотиваційні курси молекулам і чи де в них стоп-кран?
Sun, 2 Jun 2024 - 18min - 248 - Яких учених можна «зустріти» на вулицях Києва?
З 2022 року в Києві дерусифікували понад 300 вулиць. 9% з них переназвали на честь учених станом на осінь 2023 року. Що нам відомо про науковців і науковиць, на честь яких назвали вулиці столиці? Читайте або слухайте в спецвипуску нашого подкасту «Буде тобі наука»!
Sun, 26 May 2024 - 09min - 247 - Як запобігти короткозорості? / Начитав Юра Коломієць
Учені прогнозують, що коли сучасні тренди не зміняться, в 2050 році половина населення планети буде короткозорим. Тобто бачатимуть предмети вдалині розмитими. Чи можливо зупинити цю епідемію короткозорості та що її спричиняє?
Sun, 19 May 2024 - 13min - 246 - Хто насправді придумав піраміду Маслоу? / Начитала МаріАм
Більшість людей, які коли-небудь цікавилися психологією, знають про Абрагама Маслоу та піраміду потреб. Проте насправді Маслоу не мав прямого стосунку до своєї знаменитої піраміди. Як так сталося?
Sun, 12 May 2024 - 11min - 245 - Навіщо потрібні клінічні дослідження? / Начитала Катерина Мацюпа
З 10–20 потенційних лікарських препаратів, які ідентифікували у лабораторії, тільки один проходить усі клінічні випробовування й потрапляє на ринок. Як же відбуваються клінічні дослідження та навіщо в них брати участь?
Sun, 5 May 2024 - 13min - 244 - Як Росія завойовувала вплив у Африці? / Начитала Настя Зухвала
Чому Росія ніколи не мала африканських колоній? Які країни Африки підтримують Росію зараз та як це впливає на Україну?
Mon, 29 Apr 2024 - 19min - 243 - Чому так складно відмовитися від телеграму?
Як перейти з телеграма в інший месенджер і як це вже вдалося деяким організаціям і медіа? Розповідаємо у (майже) фінальному епізоді подкасту «Пост правди». Послухати весь сезон можна за посиланням.
Mon, 22 Apr 2024 - 1h 16min - 242 - Як фокусники «зачаровують» нас? / Начитав Владислав Касьяненко
Деякі художники можуть розрізняти аж до 15 000 відтінків. Якщо наш зір такий досконалий, то чому фокусникам вдається обманувати нас? Як їм у цьому допомагає фізика та психологія? У чому секрет фокусників, які змушують асистентів літати? Слухайте голосом автора науково-пізнавального ютуб-каналу «Наука для дітей» Владислава Касьяненка.
Sun, 14 Apr 2024 - 08min - 241 - Чому нам хочеться «затискати до болю» миле цуценя? / Начитала Іра Черняк
Стан, коли ми обіймаємо неймовірно милу тваринку і хочемо її «затискати до болю», називається cute aggression («мила агресія»). Завдяки яким рисам діти і дитинчата тварин здаються нам дуже милими й чому це провокує не тільки піклувальну поведінку, а й агресію? Про психологічні причини цього феномену слухайте в новому епізоді «Буде тобі наука».
Sun, 7 Apr 2024 - 08min - 240 - Як примати переживають горе і смерть?
Чи відчувають примати смуток і горе? Якщо так, то чи розуміють вони, що горюють, і чи підтримують інших тварин, що переживають втрату?
Sun, 31 Mar 2024 - 11min - 239 - Чи можливо вилікувати хворобу Альцгеймера? / Начитав Роман Кошовський
За оцінками вчених, кожні 20 років кількість людей, що матимуть хворобу Альцгеймера, подвоюватиметься через старіння населення планети. Це захворювання наразі є найпоширенішою причиною втрати когнітивних функцій людей старшого віку. Чому воно виникає і чи можливо його вилікувати?
Sun, 24 Mar 2024 - 12min - 238 - Як боротися з акне? / Начитала Алла Малкін
Близько 95% підлітків стикаються з акне. Це найчастіше шкірне захворювання у світі. Які міфи побутують про лінування акне? Що насправді впливає на формування цих утворень? Як харчуватися й доглядати за шкірою при акне?
Sun, 17 Mar 2024 - 20min - 237 - Що відомо про зв'язки топ-менеджменту телеграму з російською владою?
Хто фінансує телеграм? Навіщо Дурову криптовалюта і чи можна вважати телеграм безпечним? Слухайте в нашому подкасті «Пост правди», яким ми хочемо поділитися сьогодні, щоб якомога більше українців дізналися про плюси й мінуси використання телеграму в мирні й воєнні часи.
Sun, 10 Mar 2024 - 51min - 236 - Чому ми з віком втрачаємо м’язи? / Начитав Роман Кошовський
Після 30 років люди починають втрачати м’язи зі швидкістю 3–5% за десятиліття. Це явище називається саркопенією. Чим це небезпечно та як сповільнити вікову втрату м'язів?
Sun, 3 Mar 2024 - 07min - 235 - Які потреби мають ветерани після повернення додому? / Начитала Світлана Стретович
В Україні влітку 2022-го офіційно нараховувалась понад 851 тисяча ветеранів. Серед них — учасники бойових дій усіх категорій, члени сімей загиблих на війні, люди, які отримали інвалідність унаслідок бойових дій та інші. Які стани проживає військовий після демобілізації? Які він має потреби? Як ми й держава можемо допомогти ветеранам?
Sun, 25 Feb 2024 - 08min - 234 - Чому поцілунки важливі? / Начитала Марина Панас
У людей під час поцілунку за секунди запускається надзвичайно багато процесів. Тому не дивно, що про поцілунки є окрема наука — філематологія. Як з допомогою поцілунків ми тестуємо партнерів на сумісність? Чому ми хочемо цілуватися знову й знову? І чи цілуються інші ссавці?
Sun, 18 Feb 2024 - 08min - 233 - Чим відрізняється жіноча імунна система від чоловічої? / Начитала Марина Дадалева
Певно, ви чули жарти про те, як чоловіки з температурою 37° С можуть тільки лежати на ліжку й складати заповіт. Тоді як жінки з температурою 39° С займаються буденними справами, ніби нічого не сталося. Та чи справді в цьому жарті є зерно правди? Які особливості імунної системи мають чоловіки та жінки? Як це впливає на розробку лікарських препаратів і чи справді жінки живуть довше?
Sun, 11 Feb 2024 - 13min - 232 - Що робити з Телеграм в Україні? Слухайте в новому сезоні «Пост правди»
Сьогодні в телеграму понад 700 мільйонів активних користувачів. У червні 2022 року месенджер відзвітував про те, що належить до п’яти найбільш завантажуваних застосунків у світі. Він є найпопулярнішим джерелом новин в Україні. А ще – джерелом інформації про війну Росії проти України для іноземців. Водночас це месенджер, який заснували росіяни. Вони керують сервісом досі, і їхні зв’язки з російською владою та джерела фінансування – під питанням. У телеграмі українці споживають не лише новини, а й безліч дезінформації. Як це на нас впливає і чи треба відмовлятися від телеграму? Про це поговоримо у новому сезоні подкасту «Пост правди».
Thu, 8 Feb 2024 - 00min - 231 - Чи справді трипільці володіли писемністю й не знали війни? / Начитав Євген Мочалов
Трипільська культура є своєрідним «археологічним брендом» України. Така популярність призвела до поширення не тільки історичних фактів про неї, а й химерних міфів. Серед них — тези про те, що трипільці володіли писемністю, були миролюбними й бідними на метал. Звідки взялися ці міфи й що відомо про трипільську культуру науці сьогодні?
Sun, 4 Feb 2024 - 06min - 230 - Чому люди частіше хворіють взимку? / Начитав Роман Кошовський
Хоча віруси, які спричиняють застуду, є в нашому довкіллі протягом усього року, щойно температура надворі знижується, як починається сезон застуд. Чому люди частіше хворіють восени чи взимку? Раніше вважали, що це було через скупчення людей у приміщеннях у цей період. Проте в сучасному світі ми часто перебуваємо в приміщеннях протягом усього року. Чому ж тоді сезонність гострих респіраторних інфекцій нікуди не зникає?
Sun, 28 Jan 2024 - 10min - 228 - Чому нам потрібна тиша для здоров'я? / Начитала Олександра Копачевська
«Одного дня людству доведеться боротися з шумом так само запекло, як з чумою та холерою», — передбачив понад століття тому німецький мікробіолог Роберт Кох. Дослідження підтверджують, що в людей шум викликає виділення гормонів стресу і підвищує ризики серцево-судинних захворювань. Як тоді побороти шум і що є найголовнішими джерелами шуму?
Sun, 14 Jan 2024 - 14min - 227 - Чому на Святвечір їдять рибу та як кутя пов’язана з померлими? / Начитала Анастасія Нікуліна
В Україні є багато традицій святкування Різдва Ісуса Христа, які збереглися чи трансформувалися ще з давніх часів. Зокрема, багатий на ритуали й символізм вечір напередодні Різдва — Святвечір. Його ще називають Багата або Перша кутя на Чернігівщині, Коляда – на Житомирському й Київському Поліссі, Вілія – на Рівненщині. Звідки походять традиції святкування Святвечора й чим вони відрізняються в різних регіонах?
Mon, 8 Jan 2024 - 12min - 226 - Чи буває чарка до свята корисною? / Начитав Роман Кошовський
Сто грамів горілочки до вечері! Вино – то живильна рідина і випивкою не вважається. Чули такі тези під час новорічного застілля, правда ж? Чому ж тоді мудрий народ радить бокал чи чарку алкоголю до свята, а лікарі відмовляють від алкоголю взагалі? Погляньмо на дослідження.
Sun, 31 Dec 2023 - 07min - 225 - Як тренд на енергоефективність став нашою реальністю?
Чим енергоефективність відрізняється від енергоощадності? Які тенденції споживання електроенергії виокремлюють в Україні та як на них вплинула війна? Розповідаємо в останньому епізоді нашої серії подкастів, створених у співпраці з брендом Yasno.
Sun, 31 Dec 2023 - 10min - 224 - Коли в Україні з'явилися традиції обмінюватися подарунками на свята? / Начитала Таня Касьян
Українські звичаї дарування на зимові свята — Миколая, Різдво й Новий рік — насправді не дуже то й давня. Однак дуже насичена. Коли зародилися ці традиції й у чому їх значення?
Sun, 24 Dec 2023 - 13min - 223 - Як розвивається енергетична галузь у світі?
Що таке енергетичний перехід, які тенденції в цій галузі зараз спостерігаються та як війна Росії проти України вплинула на світову енергетику? Слухайте в подкасті, створеному за сприяння бренду YASNO.
Sun, 17 Dec 2023 - 10min - 222 - Чим небезпечний цукровий діабет? / Начитав Сашко Лопушанський
Що таке цукровий діабет? Які бувають типи цього захворювання? Що таке переддіабетичний стан? Чи можна попередити діабет? Слухайте в новому епізоді голосом Сашка Лопушанського.
Sun, 10 Dec 2023 - 09min - 220 - Як передається та лікується гепатит А?
Про хворобу, дуже схожу на гепатит А, згадували ще п'ять тисяч років тому в Китаї. Що таке гепатит А, спалах якого зафіксували в жовтні 2023 року на Поділлі? Чи є ліки від цього захворювання та як його попередити?
Sun, 26 Nov 2023 - 06min - 219 - Чи допоможуть ноотропи порозумнішати? / Начитав Роман Кошовський
Ноотропи з’явилися 70 років тому. Ці препарати просувають як пігулку для розуму й когнітивних суперздібностей. Чому ноотропи виявились великим фармакологічним обманом і як насправді можна покращити когнітивні функції?
Sun, 19 Nov 2023 - 13min - 218 - Чи дієві народні методи проти гарячки? / Начитала Ганна Горальська
Під час застуди деякі люди намагаються знизити температуру за допомогою народних методів. Наприклад, використання холодних обтирань, компресів і ванн, і «інтенсивне пітніння» під купою ковдр чи в лазні, і, звісно, чай з малиною. Та наскільки ці методи є ефективними й коли насправді варто «збивати» температуру?
Sun, 12 Nov 2023 - 08min - 217 - Чому виникає крепатура? / Начитав Роман Кошовський
Теорія про те, що біль у м'язах після тренувань виникає через накопичення молочної кислоти, спростована вже кілька десятиліть. Проте вона досі залишається популярною. Що ж тоді є справжньою причиною крепатури? Чи допоможе масаж або кріотерапія її позбутися?
Sun, 5 Nov 2023 - 14min - 215 - Як виникає колективна травма? / Начитала Анастасія Цимбалару
У нашій історії траплялось чимало травматичних подій, які мали вплив на все суспільство. Те, як група відреагувала на ці події, і називають колективною травмою. Ці травматичні події не просто наявні в пам’яті групи. Щодо них постійно рефлексують. Так одні нації прагнуть забути темні сторінки своєї історії, інші намагаються переписати історію. Тож які наслідки має колективна травма та як нації дають їй раду?
Sun, 22 Oct 2023 - 13min - 214 - Як Україна продає й купує електроенергію
До повномасштабного вторгнення Україна імпортувала вдвічі менше електроенергії, ніж експортувала. Наприклад, у 2021 році ми імпортували електроенергію насамперед з Білорусі. Як ситуація змінилася після 24 лютого 2022 року та навіщо взагалі країни «обмінюються» електроенергією?
Sun, 15 Oct 2023 - 12min - 213 - Кому присудили Нобелівську премію 2023 з фізіології або медицини, фізики, хімії та літератури? / Читає Ілона Яремич
Цього тижня увага громадськості по всьому світі прикута до досліджень молекул РНК, квантових точок, аттосекундних імпульсів світла та новаторських п'єс Фоссе. Що означають ці відкриття та що відомо про цьогорічних лауреатів Нобелівської премії з фізіології або медицини, фізики, хімії та літератури?
Sun, 8 Oct 2023 - 34min - 212 - Як визначити, чи є в людини іпохондрія?
Лише 4–6% населення Землі мають клінічно значущу іпохондрію. Що таке іпохондрія, як вона проявляється та які є методи лікування?
Sun, 1 Oct 2023 - 13min - 211 - Як виник міф про три братні народи? / Начитав Максим Узол
Одним з основних міфів доктрини «руського міра» є міф про три братні народи: російський, український та білоруський. Звідки він походить? Чи має історичне підґрунтя? І чому Росії тут відводиться месійна роль як «наступниці Русі»? З'ясовуємо з українськими науковцями: Ксенією Зборовською, Вадимом Арістовим та Мирославом Волощуком.
Sun, 24 Sep 2023 - 14min - 210 - Звідки походить міф про берегиню в Україні? / Начитала Софія Безверха
Подейкують, ніби в українській традиційній культурі панував матріархат. Він втілився в національному образі берегині, зокрема в літературі. А якщо щодо фольклорно-етнографічних матеріалів? Чи справді цей міф має глибокі коріння та яку шкоду він може нести сучасному суспільству? З'ясували разом із докторкою історичних наук Оксаною Кісь.
Sun, 17 Sep 2023 - 11min - 209 - Як шкіра захищає нас від сонячного ультрафіолету? / Начитала Мар'яна Янкевич
Наша шкіра рятує нас від багатьох проблем. Наприклад, вона є природним бронежилетом від ультрафіолету, що здатний розривати пептидні зв’язки між білками й навіть пошкоджувати ДНК. Як людська шкіра нейтралізую згубну дію ультрафіолетового випромінювання? І як щодо УФ-протекторів? Чи справді вони допомагають засмагати безпечно?
Sun, 10 Sep 2023 - 19min - 208 - Наскільки безпечні цукрозамінники і підсолоджувачі? / Начитала Ганна Горальська
Останнім часом на полицях магазинів ми все частіше бачимо продукти з написами «без додавання цукру», «zero», «низькокалорійний» тощо. Вони сигналізують нашому мозку, що через такі продукти про зайві кілограми можна не хвилюватися, бо вони, хоча й солодкі, але без цукру. Та чи правда це? Хіба не чергова маркетингова вигадка? Сьогодні говоримо, чи є підсолоджувачі та цукрозамінники безпечними й чим вони відрізняються.
Sun, 3 Sep 2023 - 16min - 207 - Як ефективно економити електроенергію вдома чи на робочому місці: аудіовікторина
Як добре ви знаєтеся на економії електроенергії в себе вдома чи на роботі? Пропонуємо вам це з'ясувати, послухавши нашу аудіовікторину. Ми озвучимо 10 тез, а ви для себе визначите, дієва ця порада чи ні в контексті енергоощадження. У вас буде кілька секунд, щоб зробити віртуальну ставку, а ми пояснимо кожну з порад. Поїхали!
Sun, 27 Aug 2023 - 13min - 206 - Які ризики має надмірне вживання енергетиків? / Начитала Анна Горальська
Сьогодні на полицях магазинів у всьому світі представлені близько 200 брендів енергетичних напоїв. Вони обіцяють споживачам «надати крила», підвищити ефективність і побороти втому. Це можливо завдяки великому вмісту кофеїну та цукру. Всі ми маємо індивідуальну переносимість кофеїну, тому надмірне вживання енергетиків для деяких людей може мати низку потенційних побічних ефектів. Що це за ризики, слухайте в новому епізоді подкасту «Буде тобі наука».
Sun, 20 Aug 2023 - 09min - 205 - Чи справді влада США хоче заборонити тікток? / Начитав Нікіта Леонтьєв (Enleo)
Разом із шаленою популярністю тікток здобув славу застосунку, що загрожує вільному світу. Прихильники його заборони вважають, що зв’язок материнської компанії TikTok із китайською владою може перетворити цю платформу на майданчик для поширення наративів, вигідних китайцям, на американських громадян. Та чи мають ці претензії доказову базу та хто хоче заборонити TikTok у Штатах?
Sun, 13 Aug 2023 - 09min - 204 - Ласкаво просимо до нового подкасту «Їжа для роздумів»
Як ми відчуваємо смаки? Чому одну їжу ми обожнюємо, а іншою гидуємо? Що їли та пили козаки? Про ці та інші аспекти їжі в усіх її проявах ми й розповімо в новому подкасті «Куншту» — «Їжа для роздумів». Упродовж 8 епізодів ми спілкуватимемося з хіміками, істориками, біологами та іншими дослідниками їжі, щоб влаштувати вам гастрономічну подорож!
Fri, 11 Aug 2023 - 01min - 203 - Якими насправді були неандертальці? / Начитала Елла Євтушенко
Про неандертальців відомо стільки міфів і досліджень, що часом складно розібратися, що з того вигадки, а що правда. Популярні зображення світлошкірих рудоволосих неандертальців — це узагальнення, яке відображає реальність приблизно так само, як «портрет українця». Дехто буде схожий, дехто ні. З'ясувати, який вигляд мали неандертальці, що вміли, який спосіб життя вели та чому зрештою вимерли, нам допомагає зоолог Леонід Горобець .
Sun, 6 Aug 2023 - 12min - 202 - Як росіяни атакують українську енергосистему?
«Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас» — виголосив у промові Володимир Зеленський у відповідь на атаку росіян по Харківській ТЕЦ-5 у вересні 2022 року. Росія систематично атакує нашу енергосистему, тероризуючи цивільне населення. Тільки за перший рік повномасштабної фази війни росіяни випустили по українській енергосистемі понад 1200 ракет і дронів. Які атаки були найбільшими та як енергетики повертають світло в наші домівки? Цей матеріал створено за підтримки бренду YASNO, який постачає електроенергію більш як трьом мільйонам українців. Ми звикли, що електрика у розетках є завжди. Та обстріли енергетичної системи показали, що це не так. Проте завдяки зусиллям енергетиків українські домівки отримували струм навіть у найважчі часи. У цій серії подкастів разом з YASNO ми пояснюємо, як працює енергосистема України й чому без електроенергії неможливий сучасний світ.
Sun, 30 Jul 2023 - 16min - 201 - Що варто знати про медичний канабіс і процес його легалізації в Україні?
Які властивості конопель є корисними, а що викликає побоювання? Чи може легалізація медичного канабісу в Україні призвести до чогось на кшталт епідемії наркоманії? Коли в Україні почали досліджувати коноплі та чи вплинула війна на зрушення в напрямку легалізації медичного канабісу? Ми запитали в Дмитра Ісаєва – нейрофізіолога й епілептолога з нагоди реєстрації законопроєкту про легалізацію медичного канабісу.
Mon, 24 Jul 2023 - 17min - 200 - Чи може війна призвести до депресивного розладу? / Начитала Поліна Майко
Майже кожен третій українець може зіткнутися з епізодом депресивного чи тривожного розладу у якийсь момент життя. Повномасштабне вторгнення Росії лише посилило ризики розвитку психічних захворювань. Як депресія пов’язана з війною? Хто в групі ризику? І чому досі складно діагностувати депресію?
Sun, 16 Jul 2023 - 13min - 199 - Навіщо Україна синхронізувалася з європейською енергосистемою / Начитала Соня Сотник
Україна від'єдналася від енергосистеми від Росії та Білорусі з самого початку повномасштабного вторгнення, а в березні 2022 року було прийнятно нашу заявку про прискорену синхронізацію з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E. Який шлях Україна подолала, щоб це стало можливо, і які можливості й виклики нас чекають? Цей матеріал створено за підтримки бренду YASNO, який постачає електроенергію більш як трьом мільйонам українців. Ми звикли, що електрика у розетках є завжди. Та обстріли енергетичної системи показали, що не варто сприймати її як належне. Завдяки зусиллям енергетиків українські домівки отримували струм навіть у найважчі часи. У цій серії подкастів разом з YASNO ми пояснюємо, як працює енергосистема України й чому без електроенергії неможливий сучасний світ.
Sun, 9 Jul 2023 - 10min - 198 - Ласкаво просимо в новий сезон «Пост правди»
Як Росія використовує інформаційний простір у війні й як ми можемо їй протистояти? Обговорюємо у третьому сезоні подкасту «Пост правди». Вмикайте перший епізод, він уже на всіх зручних для вас платформах! Подкаст виходить за підтримки Ґете-Інституту в Україні.
Wed, 5 Jul 2023 - 01min - 197 - Чому війна в Україні є небажаною темою для соціальних платформ? / Начитав Євген Маляревський
Підрив Каховської ГЕС ще раз підсвітив проблему, коли українські користувачі соцмереж стикаються з блокуванням, тіньовими банами та іншими обмеженнями щодо контенту. Очевидно, що нам дуже важливо розповідати світові про воєнні злочини Росії. Це й розуміє керівництво соціальних платформ. Як ці проблеми намагаються вирішити та чому війна в Україні стала небажаною темою для соціальних платформ?
Sun, 2 Jul 2023 - 13min - 196 - Як працюють сонячні, вітрові та інші види електростанцій? / Начитала Соня Сотник
Найдавніший вид електростанцій — теплоелектростанції. І лише нещодавно електроенергію почали виробляти з різних видів джерел. Як працюють сонячні, вітрові, атомні, теплові та гідроелектростанції? Що таке термоядерний синтез і чи можливе дешеве виробництво нескінченної та екологічно безпечної електроенергії? З'ясовуємо в цьому подкасті. Цей матеріал створено за підтримки бренду YASNO, який постачає електроенергію більш як трьом мільйонам українців. Ми звикли, що електрика у розетках є завжди. Та обстріли енергетичної системи показали, що це не так. Проте завдяки зусиллям енергетиків українські домівки отримували струм навіть у найважчі часи. У цій серії подкастів разом з YASNO ми пояснюємо, як працює енергосистема України й чому без електроенергії неможливий сучасний світ.
Sun, 25 Jun 2023 - 12min - 195 - Як виявити дефіцит заліза в організмі? / Озвучив Олексій Курбан
Якби зібрати все залізо в організмі людини масою 70 кілограмів, то отримаємо невеликий цвях вагою 4–5 грамів. Порушення обміну заліза в організмі є одними з найпоширеніших захворювань людини у світі. Ми отримуємо його разом з продуктами харчування. Що це за продукти? Як дізнатися, що в організму достатньо заліза? І на скільки поширений дефіцит заліза та хто в групі ризику?
Sun, 18 Jun 2023 - 13min - 194 - Як ендометріоз впливає на якість життя жінок? / Начитала Анастасія Забела
На ендометріоз страждає кожна десята жінка. Протягом довгого часу це захворювання не отримувало належної уваги, а сильний біль під час менструації вважався природним. Однак останнім часом ставлення до ендометріозу змінилося, але воно досі залишається медичною таємницею. Що науці відомо про ендометріоз, чи можна його вилікувати та чому біль під час менструації — це не окей?
Sun, 11 Jun 2023 - 08min - 193 - Як працює енергосистема України? / Начитала Соня Сотник
Ще три роки тому, у 2020 році, в українській енергетиці працювали 3% населення, а сама галузь посідала перше місце за обсягом сплачених податків. Тож як працює українська енергосистема, що робить її стійкою та які корективи в її роботу внесла війна? Дізнатися відповіді на ці питання нам допоміг директор із розвитку бізнесу YASNO Олександр Онищенко. Цей матеріал створено за підтримки бренду YASNO, який постачає електроенергію більш як трьом мільйонам українців. Ми звикли, що електрика у розетках є завжди. Та обстріли енергетичної системи показали, що це не так. Проте завдяки зусиллям енергетиків українські домівки отримували струм навіть у найважчі часи. У цій серії подкастів разом з YASNO ми пояснюємо, як працює енергосистема України й чому без електроенергії неможливий сучасний світ.
Sun, 4 Jun 2023 - 12min - 192 - Чому люди вірять тарологам? / Начитав КилимМен
З початком повномасштабного вторгнення наше бажання дізнатися майбутнє та страх невідомості значно посилилися. Разом з цим збільшився й інтерес до прогнозів астрологів, тарологів і ворожок. Чому люди довіряють розкладам карт і чому це може бути небезпечно?
Sun, 28 May 2023 - 11min - 191 - Як депортація 1944 року змінила кримських татар? / Начитав Рустем Халілов
«Таке відчуття, ніби ти жаба й усім огидно тебе брати в руки й навіть дивитися бридко», – згадує Шефіка Абдураманова своє дитинство в Узбекистані, куди зокрема переселили кримських татар 18 травня 1944 року. Під час та в перші роки після депортації із Криму в Середню Азію та в окремі регіони Росії загинуло близько 40% кримськотатарського населення. Серед них — мати героїні нашої історії Мурвет Баїрової. Чому радянська влада пересилила цілий народ і як це випробування посприяло гуртуванню кримських татар? Слухайте в матеріалі Романа Кабачія про депортацію кримців, детатаризацію Криму й довгий шлях додому.
Thu, 18 May 2023 - 15min - 190 - Чому електроенергія така зручна у використанні? / Начитала Соня Сотник
Чому саме електроенергія стала такою поширеною та що робить її зручною для нашого використання? Цей матеріал створено за підтримки бренду YASNO, який постачає електроенергію більш як трьом мільйонам українців. Ми звикли, що електрика у розетках є завжди. Та обстріли енергетичної системи показали, що це не так. Проте завдяки зусиллям енергетиків українські домівки отримували струм навіть у найважчі часи. У цій серії подкастів разом з YASNO ми пояснюємо, як працює енергосистема України й чому без електроенергії неможливий сучасний світ.
Sun, 14 May 2023 - 10min - 189 - Як організм людини виробляє та накопичує енергію? / Начитала Еля Муравські
У середньому ми витрачаємо на прийом їжі близько 1,5 години щодня. А це приблизно 4,5 роки за 70 років. Чому ж нам так важливо їсти та як саме організм перетворює поживні речовини з їжі на енергію? Що таке клітинні біобатарейки та як вони допомагають запасати енергію?
Sun, 7 May 2023 - 09min - 188 - Як електроенергія змінила суспільство й побут? / Начитала Соня Сотник
Яким було життя без електрики? Як електрифікація домівок змінила відчуття часу та безпеки? Скільки часу раніше витрачали на хатні обов'язки, коли ще не було побутової техніки? З'ясовуємо в подкасті про історію впровадження електроенергії у побутовому вжитку та її вплив на суспільство. Цей матеріал створено за підтримки бренду YASNO, який постачає електроенергію більш як трьом мільйонам українців. Ми звикли, що електрика у розетках є завжди. Та обстріли енергетичної системи показали, що це не так. Проте завдяки зусиллям енергетиків українські домівки отримували струм навіть у найважчі часи. У цій серії подкастів разом з YASNO ми пояснюємо, як працює енергосистема України й чому без електроенергії неможливий сучасний світ.
Sun, 30 Apr 2023 - 15min - 187 - Чому диктаторам Муссоліні, Гітлеру і Путіну вдалося прийти до влади? / Начитав Владлен Мараєв
Через які економічні, соціальні та політичні обставини до влади можуть прийти диктатори? Аналізуємо на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської Росії разом з істориком, співавтором і ведучим каналу «Історія Без Міфів» — Владленом Мараєвим.
Sun, 23 Apr 2023 - 13min - 186 - Чому короткі відео такі популярні? / Начитала Олександра Ганапольська
Якщо ви стикалися з короткими відео в соцмережах, то могли помітити, як вони затягують. Наприклад, в інстаграмі середній час перегляду користувачами рілзів становить 53 хвилини за сесію. Як з'явився формат коротких відео, чому від них може бути складно відірватися та що відбувається в мозку під час їх перегляду? Слухайте голосом Олександри Ганапольської, солістки гурту Tember Blanche.
Sun, 16 Apr 2023 - 11min - 185 - Нафта XXI століття: новий сезон Проєкт інтелект
Проєкт Інтелект — це найзахопливіший подкаст про штучний інтелект і технології майбутнього! На вас чекають побутові технологічні лайфгаки, широкий погляд у майбутнє технологій, експертні думки не лише найкращих розробників, стартаперів, фінансистів, а й ChatGPT4. Наші ведучі: Андрій Бродецький, журналіст, автор блогу «Технології, медіа та суспільство». Сергій Купрієнко, керівник команди з розробки штучного інтелекту компанії SQUAD. Олександр Кутовий, Lead Data Scientist компанії Klarna. Чекайте на новий епізод у п’ятницю, 14 квітня. Підписуйтесь. Ставте лайки. Так подкаст почує ще більше людей. Посилання на подкаст: https://we.fo/1534413713
Wed, 12 Apr 2023 - 02min - 184 - Які методи психотерапії є доказовими? / Начитала Іванна Шкромида
Наразі в психотерапії не існує єдиного принципу класифікації методів. Проте виділяють п’ять основних підходів: психоаналіз і психодинамічна терапія; гуманістична терапія; поведінкова терапія; когнітивна терапія; інтегративна терапія. Що означають всі ці методи? Які з них методів є доказовими? Як обрати собі підхід і фахівця? Слухайте в нашому ґайді найпопулярнішими підходами до психотерапії.
Sun, 9 Apr 2023 - 20min - 183 - Як поезія допомагає зменшити стрес? / Начитала Марія Яремак
«Поезія є спонтанною, швидкою реакцією, яку може мати творчість, на те, що болить, що відбувається, що вражає, що вбиває. Це такий закономірний процес, який завжди супроводжував війну та подібні події» — зазначає поетка Галина Крук. Як же поезія допомагає пережити й опанувати важкі досвіди й почуття? Що відбувається в нашому мозку й тілі, коли ми слухаємо або читаємо поезію?
Sun, 2 Apr 2023 - 15min - 182 - Чому телеграм став головним майданчиком для поширення дезінформації в Україні? / Начитала МаріАм
З початку великої війни телеграм-канали стали одним з основних джерел новин приблизно для 60% українців. Але разом із популярністю в телеграмі збільшилася кількість російської пропаганди та дезінформації. Про це неодноразово повідомляли українські спецслужби й журналісти-розслідувачі. Чому ж українці довіряють телеграм-каналам і як захиститися від дезінформації?
Sun, 26 Mar 2023 - 18min - 181 - Чому ми бачимо бойові дії уві сні? / Озвучив Олексій Курбан
Чимало українців бачать бойові дії уві сні. Чому наш мозок не дає відпочити від цих жахіть навіть уночі? Скільки ще українцям буде снитися війна та чи можна вважати сни про війну напередодні 24 лютого віщими? Слухайте в новому епізоді подкасту «Буде тобі наука».
Sun, 19 Mar 2023 - 13min - 180 - Як і навіщо з'явилися перші візи? / Начитав Тайлер Андерсон
Хоча у середньовічній Європі ще не було віз, та мандрівники отримували спеціальний документ з переліком міст, які вони могли відвідувати. Коли та в яких країнах вперше запровадили візи? До чого тут регулювання міграційних потоків? І в яких випадках візи можуть бути політичним інструментом?
Sun, 12 Mar 2023 - 12min - 179 - Чому людям цікаво дивитися реаліті-шоу? / Начитав Наріман Алієв
Перші реаліті-шоу виникли в США, адже саме американці почали масово використовувати телебачення для розваг. З того часу цей формат телепередач завоював популярність по всьому світу й досі приковує погляди мільйони глядачів. Чому реаліті-шоу так затягують, навіщо люди взагалі їх дивляться і як цей формат виник в Україні? Слухайте голосом Нарімана Алієва.
Sun, 5 Mar 2023 - 09min - 178 - Які процеси відбуваються в організмі під час анестезії? / Начитав Ярослав Яровенко
А правда, що загальна анестезія забирає здоров’я чи роки життя? І чи справді можна прокинутися під час операції попри зусилля анестезіолога? Які інші міфи пов'язані з цією процедурою, що про це каже наука та які взагалі є види анестезії, дізнавайтеся в нашому подкасті про анестезію та її вплив на людський організм.
Sun, 26 Feb 2023 - 11min - 177 - Як обрати термобілизну, спальник і газовий пальник? / Начитав Мар‘ян Пирожок («Пиріг і Батіг»)
Хороший спальник, термобілизна на портативний пальник завжди стануть в пригоді. Особливо коли потрібно зігрітися або приготувати їжу, а опалення й світла немає. Тож як зробити вдалий вибір, коли на ринку сила-силенна спальників, термобілизни й пальників? Про це «Куншту» розповів мандрівник та інженер Антон Шпак.
Sun, 19 Feb 2023 - 13min - 176 - Чому ми допомагаємо одне одному в біді? / Начитав Павло Гоц (NAZVA)
Після 24 лютого альтруїзм став звичним явищем в українському суспільстві. Ми допомагаємо одне одному в біді й інколи жертвуємо для цього своїми інтересами. Деякі види тварин, як-от щури, капуцини, шимпанзе також можуть допомагати іншим членам групи, наприклад, ділитися їжею одне з одним. Чому вони це роблять? Чи є якісь відмінності між тим, як співпрацюють люди та інші види тварин?
Sun, 12 Feb 2023 - 09min - 175 - Чому ми стаємо самотнішими через війну? / Начитала Ідея Олександрівна
Самотність часто супроводжує людей, змушених тікати з рідних місць. Особливо гостро це може проявлятися в дітей, які часто переживають культурний шок, втрату та стрес. Втративши звичне коло спілкування, ми часто почуваємося самотніми й ізольованими. До яких наслідків це може призвести? І чому це важливе питання, дізнавайтеся за посиланням: https://cutt.ly/w98Yzgr.
Sun, 5 Feb 2023 - 17min - 174 - Як політики використовували літературу у війнах минулого? / Начитала Наталка Ворожбит
«Книжки — це зброя у війні ідей», — ця фраза була девізом американської Ради щодо книжок у часи Другої світової війни. Як політики використовували літературу для пропаганди своїх ідей у війнах минулого? Які цілі вони переслідували? Як у цьому їм допомагали самі письменники та видавці? Слухайте в новому епізоді подкасту «Буде тобі наука».
Sun, 29 Jan 2023 - 11min - 173 - Як пережити холод? / Начитала Софія Андрухович
Як теплокровні та холоднокровні види тварин переносять холод? Коли організм людини розуміє, що йому холодно? Які методи збереження тепла найефективніші з біологічної точки зору? Щоб відповісти на ці запитання, потрібно зрозуміти, як працює терморегуляція. Про це і поговоримо сьогодні.
Sun, 22 Jan 2023 - 15min - 172 - Як жити з дисоціативним розладом? / Начитала Eileen
Відчуття нереальності, ніби ти живеш у фільмі чи твоє тіло видається чужим, може свідчити про розвиток дисоціативного розладу. Така втеча від реальності виникає як захисна реакція на травматичні події. Захищаючись, мозок може забувати, спотворювати й підміняти світ довкола себе. І якщо в короткостроковій перспективі цей захисний механізм може бути адаптивним, то коли тригер зникає, а симптоми залишаються, це може призвести до виникнення розладу. Які виділяють розлади, пов'язані з дисоціацією, і як дати їм раду?
Sun, 15 Jan 2023 - 13min - 171 - Як виникли традиційні аромати Різдва?
З якими запахами у вас асоціюється Різдво? Коли і чому ці спеції стали традиційними ароматами новорічно-різдвяних свят? У цьому епізоді говоримо про походження різдвяних ароматів і те, чому запахи можуть викликати вир спогадів і провокувати ностальгію.
Sun, 8 Jan 2023 - 09min - 170 - Чи справді жива ялинка має менший вплив на довкілля, ніж штучна? / Начитав Вася Демчук
Яка ялинка ‒ жива чи штучна ‒ є найбільш дружньою до довкілля та має менший вуглецевий слід? Чи справді краще зупинити вибір на штучному дереві й щороку його прикрашати? Чи, може, доцільніше вибрати живу ялинку, навіть попри те, що одразу після Нового року вона стане непотрібною? Аналізуємо разом з фахівцем лісового напрямку Всесвітнього фонду природи «WWF Україна» Михайлом Богомазом.
Sun, 1 Jan 2023 - 09min
Podcasts similares a Буде тобі наука
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- Tiempo de Juego COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Otros podcasts de Ciencia y Medicina
- Голый землекоп libo/libo
- ВИВАТ, ИСТОРИЯ! MOTORADIO.ONLINE
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- PsychCrunch The British Psychological Society Research Digest
- Das Wissen | SWR SWR
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- SPIEGEL Geschichte DER SPIEGEL
- ZEIT WISSEN. Woher weißt Du das? ZEIT ONLINE
- radioWissen Bayerischer Rundfunk
- BBC Inside Science BBC Radio 4
- Ö1 Radiokolleg ORF Ö1
- Vad sa du sa du? Jonna Olsson
- Bigfoot Crossroads Matt Knapp
- Unexplained iHeartPodcasts
- Nauka XXI wieku Borysław Kozielski
- Подкасты Кокрейн (Русский) Cochrane
- The Best of Coast to Coast AM iHeartPodcasts and Coast to Coast AM
- Palabra Plena, con Gabriel Rolón Infobae
- Bigfoot Classified Media Squatch
- Космос Студия Red Barn