Filtrar por género
- 156 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je přední český operní pěvec, basbarytonista Adam Plachetka
Adam Plachetka letos u příležitosti oslav Roku české hudby 2024 vydal nové album Večerní písně, na které spolu s klavíristou Davidem Švecem natočil písně na slova Vítězslava Hálka ve zhudebnění českých romantických skladatelů: známé cykly od Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka i méně známá díla Zdeňka Fibicha a Josefa Suka. Některé z těchto písní oba interpreti provedou také na koncertě v pondělí 16. prosince v Rudolfinu.
Tue, 03 Dec 2024 - 155 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je klavírní pedagožka Eva LorencTue, 26 Nov 2024
- 154 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je sólista Opery Národního divadla, tenorista Daniel MatoušekTue, 19 Nov 2024
- 153 - Hosty dalšího pořadu Hudba v Miléniu jsou členové souboru Alinde Quintet
Fenomenální úspěch letos v září zaznamenal český komorní soubor Alinde Quintet, který zvítězil v soutěži ARD Mnichov 2024 a zařadil se tím ve svém oboru ke světové špičce. Ve finále v Prinzregententheater zahráli skladby Carla Nielsena a Györgye Ligetiho. Za nimi se na druhém místě umístil mezinárodní Pacific Quintet, o třetí místo se dělil španělský SenArts Wind Quintet a ruský Něvsky Wind Quintet.
Tue, 12 Nov 2024 - 152 - Dalším hostel pořadu Hudba v miléniu je dirigent Václav DlaskTue, 05 Nov 2024
- 151 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je generální ředitel České filharmonie a klavírista David Mareček
S Davidem Marečkem o novém albu i nové sezoně České filharmonie. Hostem pořadu Hudba v miléniu je generální ředitel České filharmonie a klavírista David Mareček. V rozhovoru představuje nejen 129. sezonu předního českého orchestru, ale také nové album s kompletními skladbami pro housle a klavír Antonína Dvořáka, které natočil společně s houslistou Jiřím Vodičkou.
Tue, 29 Oct 2024 - 150 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je klavírista Pavel Voráček
Sólový i komorní hráč, pedagog, pořadatel nového festivalu Hudební dny K.B. Jiráka i příležitostný představitel Antonína Dvořáka - tím vším je pianista Pavel Voráček. Pavel Voráček (*1986) je klavírista, který se věnuje nejen komorní hudbě i sólové hře a také výuce, ale v současnosti pořádá i novou koncertní řadu na pražském Žižkově.
Mon, 21 Oct 2024 - 149 - Další hostem pořadu Hudba v miléniu je ředitelka orchestru Prague Philharmonia Kateřina Kalistová
Orchestr Prague Philharmonia právě vstupuje do své 31. koncertní sezóny a čtvrtého desetiletí své existence. Sezónu 2024/2025 zahajuje orchestr Prague Philharmonia s novým vizuálním stylem i upraveným názvem. Zmizelo z něj PKF, tedy zkratka původní Pražské komorní filharmonie, kterou v roce 1994 založil dirigent Jiří Bělohlávek. V současnosti toto těleso patří nejen mezi nejrespektovanější české orchestry, ale má renomé také v zahraničí. Od roku 2015 působí na pozici šéfdirigenta Emmanuel Villaume.
Tue, 15 Oct 2024 - 148 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je mezinárodně úspěšný český tenorista Pavel Černoch
Rok 2024 je pro tenoristu Pavla Černocha plný nejen vystupování na zahraničních scénách, ale i aktivit spojených s českou hudbou. Kromě toho, že oslavil letos kulaté narozeniny, je také jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024 a vystoupil letos v České republice v rámci dvou koncertních večerů na festivalu Smetanova Litomyšl.
Tue, 08 Oct 2024 - 147 - O Police Symphony Orchestra i filmu Velký finále PSO: Petra Soukupová a Dominik Kalivoda na Classic PrahaMon, 30 Sep 2024
- 146 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je americká sopranistka Corinne WintersMon, 23 Sep 2024
- 145 - Jindřich Pavliš a Vojtěch Nýdl představují na Classic Praha nové album TowersTue, 17 Sep 2024
- 144 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je klavírista a skladatel Tomáš KačoMon, 09 Sep 2024
- 143 - Dalším hostem Hudby v miléniu je ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon
24. ročník MHF Dvořákova Praha nabídne v Roce české hudby řadu mimořádných hudebních zážitků. Vedle proslulých Bamberských symfoniků s dirigentem Jakubem Hrůšou v Praze vystoupí široká plejáda českých i zahraničních sólistů i těles. Podrobný program prozradí ředitel festivalu, klavírista a intendant Jan Simon.
Mon, 02 Sep 2024 - 142 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je německý dirigent a skladatel Oscar Jockel
Oscar Jockel (*1995) je asistentem šéfdirigenta Berlínské filharmonie, bydlí však v odlehlé vesnici v rakouských horách a svůj čas rovnoměrně dělí mezi dirigování a komponování. Jak sám říká, když v zimě zapadnou silnice sněhem a z hor se nedá odjet, má pak nejvíce klidu na vlastní tvorbu. Někdy však svým sousedům pomáhá také stavět ohrady pro krávy.
Tue, 25 Jun 2024 - 141 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je Martin Prokeš, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica
23. ročník MHF Lípa Musica proběhne letos od 6. září do 15. listopadu. Už v sobotu 29. června však na nádvoří Zámku Návarov proběhne festivalový prolog v podání Jiřího Pavlici, letošního uměleckého garanta festivalu, a jeho skupiny Hradišťan. Zahajovací koncert pak v září obstará Filharmonie Brno, která v České Lípě provede ikonický cyklus symfonických básní Má vlast letošního jubilanta Bedřicha Smetany.
Tue, 18 Jun 2024 - 140 - Klavírista a skladatel Marek Novotný představuje své nové autorské album
Se skupinou CrossOver Sextet natočil nové album „Uprostřed času“ klavírista a skladatel Marek Novotný, který je dalším hostem pořadu Hudba v miléniu. Pianista, skladatel a aranžér Marek Novotný získal titul PhD. v oboru hudební teorie, jazzový klavír dále studoval na norské University of Stavanger a posléze získal ještě magisterský titul v oboru jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts ve Spojených státech. V New Yorku byl také soukromým žákem legendárního jazzového pianisty Freda Hersche.
Mon, 10 Jun 2024 - 139 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je zpěvák a skladatel Jiří Miroslav Procházka
Jiří Miroslav Procházka je rodákem z Brna, kde v dětském sboru Kantiléna při Filharmonii Brno získal první zkušenosti se zpěvem a kde rovněž absolvoval tamní konzervatoř. Studiu klasického zpěvu se dále věnoval na VŠMU v Bratislavě a HAMU v Praze. Je laureátem řady soutěží, například Soutěže Bohuslava Martinů, Soutěže konzervatoří ČR nebo interpretační soutěže Letní školy barokní hudby.
Tue, 04 Jun 2024 - 138 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je hollywoodský skladatel Christopher Young
Americký skladatel filmové hudby, proslulý zejména soundtracky k hororovým filmům, poskytl rozhovor rádiu Classic Praha při příležitosti návštěvy třetího ročníku Composers Summit Prague.
Christopher Young se proslavil zejména jako autor hudby k filmovým hororům. Jak však sám říká, během své kariéry už se dotkl téměř všech žánrů stříbrného plátna s výjimkou filmů animovaných. Za více než 40 let působení v Los Angeles spolupracoval na více než 160 snímcích a byl nominován na Zlatý glóbus i cenu Emmy.Tue, 28 May 2024 - 137 - Ridina Ahmedová a Petr Tichý představují nové album KaleidoscapesMon, 20 May 2024
- 136 - Dalším hostem Hudby v miléniu je klavírista Marek Kozák
Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden klavírista Marek Kozák, který nedávno vydal pozoruhodnou nahrávku klavírních koncertů Karla Kovařovice, Vítězslavy Kaprálové a Pavla Bořkovce. Zanedlouho jej také česká recitál na festivalu Smetanova Litomyšl, kde provede druhou knihu Bachova Dobře temperovaného klavíru.
Tue, 14 May 2024 - 135 - Ředitel orchestru FOK Daniel Sobotka přibližuje 90. sezónu Pražských symfonikůTue, 07 May 2024
- 134 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je houslistka Anne Akiko MeyersMon, 29 Apr 2024
- 133 - Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden německý dirigent Karsten Januschke
Současná opera by měla využívat moderní technologie, aby oslovila diváka, říká německý dirigent Karsten Januschke. Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden německý dirigent Karsten Januschke, který začátkem dubna v rámci závěrečného víkendu projektu Musica non grata dirigoval ve Státní opeře díla Paula Hindemitha a Alexandra Zemlinského.
Tue, 23 Apr 2024 - 132 - S Jiřím Bártou a Terezií Fialovou o novém albu „Janáček“Tue, 16 Apr 2024
- 131 - S klarinetistou Markem Švejkarem o francouzském hudebním prostředí i novém albu ConnectionMon, 08 Apr 2024
- 130 - Hostem Hudby v miléniu je Ondřej Valenta, nový varhaník Katedrály svatého VítaTue, 02 Apr 2024
- 129 - Hostem dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu je dirigent Jiří Habart, debutant letošního Pražského jaraTue, 26 Mar 2024
- 128 - Za projektem Musica non grata se v pořadu Hudba v miléniu ohlížejí Per Boye Hansen a Iva Nevoralová
Hosty dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu jsou Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery v Praze, a PR manažerka projektu Musica non grata Iva Nevoralová. Musica non grata je končící čtyřletý projekt, který iniciovala Opera Národního divadla a Státní opera a podpořilo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Jeho cílem bylo„oživit umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových.“ Řada z těchto autorů byla spojena s historií Nového německého divadla (dnešní Státní opery), zejména mezi léty 1918 až 1938.
Tue, 19 Mar 2024 - 127 - Sergej Nakarjakov a Gábor BoldoczkiMon, 11 Mar 2024
- 126 - Marek Šulc přibližuje v pořadu Hudba v miléniu akce projektu Smetana 200 i Roku české hudby 2024Tue, 05 Mar 2024
- 125 - Klára Pudláková v pořadu Hudba v miléniu představuje svůj nový projekt MAOMAH
Čtyři smyčcové nástroje, autorská tvorba a improvizace - to je nové uskupení MAOMAH založené kontrabasistkou Klárou Pudlákovou. Nedávno vydali své debutové album s názvem „Platoon of Love“. Smyčcové uskupení MAOMAH (Music Army Of Mystery And Hope) tvoří tři hráči na housle - Jana Havláková, Anna Romanovská a Milan Jakeš - a kontrabasistka Klára Pudláková, která formaci založila v rámci svého magisterského projektu na jazzové katedře pražské HAMU a je která je také autorkou jejího repertoáru. Cílem skupiny je obohatit současnou klasickou hudbu improvizací a rytmickou svobodou převzatou z jazzu.
Mon, 26 Feb 2024 - 124 - Co přinese Pražské jaro 2024? Prozradí dramaturg Josef Třeštík
79. ročník MHF Pražské jaro zahájí letos 12. května Berlínská filharmonie pod taktovkou Kirilla Petrenka. Půlkulaté 75. výročí letos slaví také Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro. Více z programu festivalu prozrazuje na rádiu Classic Praha jeho dramaturg Josef Třeštík.
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro v letošním Roce české hudby 2024 zdůrazní českou hudební tvorbu i 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Jeho cyklus symfonických básní Má vlast tradičně zazní na zahajovacím koncertě ve Smetanově síni Obecního domu, tentokrát v podání jednoho z nejlepších orchestrů světa: Berlínské filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Kirilla Petrenka. První ze zahajovacího koncertů navíc proběhne 12. května, tedy přesně v den 140. výročí Smetanova úmrtTue, 20 Feb 2024 - 123 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je sopranistka Pavla Radostová
Sopranistka Pavla Radostová je vynikající interpretkou jak historické, tak současné hudby. Je absolventkou Konzervatoře Brno a Janáčkovy akademie múzických umění, v roce 2017 vyhrála 1. místo v interní soutěžiLetní školy barokní hudby v Holešově. Účastnila se též řady mistrovských kurzů a workshopů pod vedením významných českých i zahraničních lektorů (Andreas Scholl, Piotr Olech, Emma Kirkby, Kateřina Kněžíková a další).
Od dětství zpívá s rodinným souborem Musica Laetitia, pravidelně spolupracuje například se soubory Czech Ensemble Baroque nebo Collegium 1704, ale také s Orchestrem BERG, se kterým mimo jiné provedla také skladbu Petra Horys názvem A River Call - vítězný titul projektu Hudba k siréněoceněného v roce 2021 cenou Prix Italia.Tue, 13 Feb 2024 - 122 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je flétnistka Jana Jarkovská
Česká flétnistka v pořadu Hudba v miléniu hovoří nejen o flétně, ale i o loni vydaném albu s mezinárodním obsazením, na němž jsou nahrány koncertantní skladby španělsko-argentinského autora Eduarda Graua.
Jana Jarkovská patří k předním českým flétnistkám a její diskografií prostupuje zaměření na neotřelý repertoár. Na Pražské konzervatoři a následně Akademii múzických umění prošla třídami významných českých flétnistů Jana Riedlbaucha a Jiřího Válka, dále pak studovala ve Stockholmu a v Miláně, kde na tamní hudební konzervatoři působila i jako odborná asistentka. V současnosti je pedagožkou flétny na Konzervatoři Teplice.Tue, 06 Feb 2024 - 121 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je Jan Hasenöhrl
Trumpetista a ředitel Českého národního symfonického orchestru je dalším hostem pořadu Hudba v miléniu. ČNSO loni mimo jiné vystoupil v newyorské Carnegie Hall a oslavil 30 let od svého založení.
Jan Hasenöhrl v pořadu Hudba v miléniu představuje 31. sezónu ČNSO a vzpomíná na Libora Peška i Carla DaviseTue, 30 Jan 2024 - 120 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je slavný německý kontratenorista Andreas Scholl
Andreas Scholl: Zpěvák se především musí naučit být na jevišti sám sebou.
Hostem pořad Hudba v miléniu je tento týden slavný německý kontratenorista Andreas Scholl. V rozhovoru pro rádio Classic Praha hovořil mimo jiné o svém přístupu k vokální pedagogice, které se věnuje už 25 let.
Andreas Scholl patří k nejslavnějším světovým kontratenoristům. Pěvec narozený roku 1967 zpíval už od dětství v chlapeckém sboru, zpěv později studoval u Richarda Levitta a Reného Jacobse na slavné švýcarské konzervatoři Schola Cantorum Basiliensis, kam byl výjimečně přijat i bez předchozího hudebního vzdělání.Mon, 22 Jan 2024 - 119 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je česká houslistka Markéta Janoušková
Hostem pořadu Hudba v miléniu je tentokrát česká houslistka Markéta Janoušková, která vyrůstala s folklórem, dnes se však věnuje především klasické hudbě. V loňském roce jí vyšlo album skladeb pro sólové housle L'Astre Bleu a v Berlíně, kde žije, se momentálně podílí také na nahrávání skladeb českého autora Miloslava Kabeláče.
Tue, 16 Jan 2024 - 118 - O zajímavých partiturách a neobvyklých vizuálních záznamech hudby na Classic Praha hovoří Marie Nečasová a Jaroslav Šindler
Proč je někdy praktičtější zapsat hudbu „obrázkem“, než ji zapisovat notami? Co obnáší práce redaktora v hudebním nakladatelství? Kdo určuje standardy, podle kterých má notový zápis vypadat? A jak změnily svět notografie počítačové notační programy?
Nejen tato témata probere Ondřej Fischer se svými hosty v další epizodě pořadu Hudba v miléniu, který tentokrát bude věnován notografii. Hovořit o ní budou Marie Nečasová - skladatelka, cembalistka a studentka oboru hudebně-vydavatelská činnost na pražské HAMU - a Jaroslav Šindler ml. - skladatel, sbormistr, aranžér a redaktor hudebního nakladatelství Bärenreiter.Tue, 09 Jan 2024 - 117 - Hostem pořadu Hudba v miléniu je český klavírista Tomáš Víšek, kterému nedávno vyšlo nové CD "Franz Liszt a česká hudba"
S pianistou Tomášem Víškem v pořadu Hudba v miléniu. Nejen o české hudbě, Lisztovi a novém albu.
Tomáš Víšek (*1957) patří dlouhodobě k předním českým klavíristům. Kromě vynikající techniky a hráčského nadhledu patří k jeho přednostem i objevný repertoár, který neustále obohacuje o další skladby, často neprávem zapomenuté. Vystudoval Pražskou konzervatoř a AMU, v roce 2017 obhájil na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze disertaci na téma Atraktivita a problematika klavírního díla Antonína Dvořáka.Tue, 02 Jan 2024 - 116 - Posledním hostem Hudby v miléniu v roce 2023 bude Robert Balzar
Robert Balzar patří k předním českým jazzovým kontrabasistům. Studoval na Konzervatoři Brno a spolupracoval s významnými jmény světové jazzové scény, například s kytaristou John Abercrombiem, trumpetistyJoem Newmanem a Wyntonem Marsalisem, klarinetistou Tonym Scottem a řadou dalších. Byl členem doprovodné skupiny šansoniérky Hany Hegerové, hraje také na baskytaru ve funkové skupině J.A.R. a je spoluzakladatelem Illustratosphere, sólového projektu zpěváka Dana Bárty.
Mon, 25 Dec 2023 - 115 - Trumpetistka Lucienne Renaudin Vary hostem vánočního vydání pořadu Hudba v miléniu
Slavnostní zvuk trubky bude znít tento předvánoční týden v pořadu Hudba v miléniu. Francouzská hvězda klasické i jazzové trubky Lucienne Renaudin Vary poskytla rozhovor rádiu Classic Praha u příležitosti svého nedávného koncertu s PKF — Prague Philharmonia.
Lucienne Renaudin Vary je teprve čtyřiadvacetiletá trumpetistka z Francie, která dobývá světová pódia, a to nejen s klasickými koncerty. Stejně jako klasice se totiž věnuje také dalším žánrům: hraje jazz, swing a populární melodie, nahrála rovněž tangové album nebo EP s německými vánočními koledami.Tue, 19 Dec 2023 - 114 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je skladatel a barytonista Vojtěch Šembera
Vojtěch Šembera (*1995) je český skladatel a barytonista, absolvent oboru kompozice na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde v současnosti pokračuje také studiem historické interpretace. Jako interpret i autor se však především zabývá hudbou současnosti. Získal několik ocenění ve skladatelské soutěži Generace a v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka ve svých rodných Karlových Varech.
Tue, 12 Dec 2023 - 113 - Dalším hostem Hudby v miléniu je cembalista Jiří Havrlant
Mladý cembalista a pedagog vydal svou debutovou nahrávku se skladbami Johanna Sebastiana Bacha 1. prosince u vydavatelství Soleil et Pluie.
Cembalista Jiří Havrlant vystudoval klavír na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, posléze hru na historické klávesové nástroje u Barbary Marie Willi na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Jak ale sám říká, předchozí klavírní vzdělání je při hře na cembalo spíše nevýhodou. Potvrdit to může i jakožto pedagog a korepetitor své domovské Janáčkovy konzervatoře i Pražské konzervatoře.Tue, 05 Dec 2023 - 112 - Dagmar Pecková v pořadu Hudba v miléniu. Rozhovor o činohře, Vánocích i kultuře
Mezzosopranistka Dagmar Pecková v rozhovoru pro rádio Classic Praha zve na své adventní koncerty s Musicou Bohemicou, hovoří o svých činoherních rolích a zamýšlí se také nad tím, co je a co není kultura.
Mezzosopranistka Dagmar Pecková patří dlouhodobě k výrazným osobnostem tuzemské kulturní scény. Byla v angažmá na předních německých operních scénách - Semperově opeře v Drážďanech a ve Státní opeře v Berlíně, vystoupila však i na řadě jiných světových pódií včetně Královské opery v Covent Garden v Londýně, Salcburského festivalu či newyorské Carnegie Hall.Tue, 28 Nov 2023 - 111 - Další hostem pořadu Hudba v miléniu bude Dora Novak-Wilmington
Vzácnou návštěvou ve studiu rádia Classic Praha byla klavíristka Dora Novak-Wilmington, která se spolu se svou sestrou, flétnistkou Clarou Novákovou, podílela na novém albu Supraphonu s koncertantními skladbami Jana Nováka. V pořadu Hudba v miléniu na svého otce vzpomíná a zasvěceně uvádí ukázky z jeho tvorby.
Tue, 21 Nov 2023 - 110 - Hostem Hudby v miléniu je klavírista Bohumír Stehlík
Mladý pianista, varhaník a improvizátor studoval ve Švédsku a je pozoruhodný mimo jiné tím, že si své nástroje sám ladí a připravuje. Loni mu vyšlo autorské CD nazvané Pictures, kde je každá skladba zahraná na jiný nástroj.
Bohumír Stehlík (*1990) je výrazným českým pianistou mladé generace. Už na pražském Gymnáziu Jana Nerudy, kde studoval s hudebním zaměřením v klavírní třídě Iriny Kondratěnko, experimentoval s laděním klavírů. Nejen touto dovedností, ale i hráčskou zdatností, vyjadřovacími schopnostmi a zálibou v improvizaci mezi současnými českými klavíristy vyniká.Tue, 14 Nov 2023 - 109 - Další hostem Hudby v miléniu je Peter Spinnler
Peter Spinnler, zakladatel nadace Animato: Mladí hudebníci dnes mají větší sebevědomí než před 20 lety.
Peter Spinnler se narodil ve Švýcarsku v roce 1945 a vystudoval Curyšskou univerzitu, kde získal titul doktora práv. Byl členem představenstva bankovní společnosti Julius Bär Group a vedl její divizi věnující se investičním fondům. V roce 2003 se však po reorganizaci této firmy rozhodl odejít do předčasného důchodu a finanční prostředky získané prodejem akcií využít k podpoře mladých hudebníků.Tue, 07 Nov 2023 - 108 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je belgický houslista Daniel Glineur
Houslista Daniel Glineur z Belgie se začátkem 80. let vydal poznávat kulturu jiné evropské země za železnou oponu. V letech 1983 a 1984 studoval housle v Praze na HAMU, láska k české hudbě a hudební kultuře ho však neopustila dodnes. Po roce 1989 začal organizovat návštěvy belgických hudebníků v Česku a od roku 2000 za podpory Velvyslanectví ČR v Belgii a Českého centra Brusel spolupracuje na projektech, které zase v Belgii uvádějí české hudební skladatele a interprety.
Tue, 31 Oct 2023 - 107 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je irský skladatel John Buckley
"Jeden fagot podle mého názoru dovede víc, než všechna elektronická studia světa," říká uznávaný irský skladatel a pedagog, jehož skladby se hrály už ve více než 50 zemích světa. Česká republika však podle něj patří mezi ty nejvýznamnější.
John Buckley se narodil roku 1951 v západoirském hrabství Limerick a v dětství se věnoval tradiční irské lidové hudbě. Původní profesí byl učitelem na základní škole. Studoval ovšem také studoval flétnu a kompozici na Irské královské hudební akademii. Mezi jeho učitele skladby patřili například Aloys Fleischmann nebo John Wilson, absolvoval rovněž letní kurz s Johnem Cagem. Jeho tvorbu ovlivnili skladatelé jako Luciano Berio, Krzysztof Penderecki nebo György Ligeti.Tue, 24 Oct 2023 - 106 - Dalším hostem Hudby v miléniu je dirigent Eugene Tzigane
Japonsko-americký dirigent hovoří v pořadu Hudba v miléniu o svém oblíbeném jazzu, studiích u Jormy Panuly i o svém přístupu k "dobově inspirované" interpretaci romantické hudby.
Eugene Tzigane (*1981) je dirigent se vskutku mezinárodními a multikulturními kořeny. Narodil se v Japonsku japonské matce a americkému otci, který byl mimo jiné profesionálním tanečníkem východoevropských lidových tanců. Vyrůstal tak na obou březích Pacifiku a dirigování studoval na prestižní Julliard School v New Yorku, posléze také postgraduálně u legendárního pedagoga dirigování Jormy Panuly na Královské hudební akademii ve Stockholmu. Žije v Dánsku a od sezóny 2023/2024 je ve Finsku šéfdirigentem Symfonického orchestru Kuopio.Tue, 17 Oct 2023 - 105 - Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je skladatelka Jana Vöröšová
Hudební skladatelka Jana Vöröšová v letošním roce uvedla skladbu Lunapark na festivalu Pražské jaro v podání renomovaného souboru Klangforum Wien. Zvukově-pohybové představení s její hudbou Stále stejný příběh pak mělo premiéru začátkem září v Divadle PONEC.
Jana Vöröšová studovala skladbu na Pražské konzervatoři a poté na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze, kromě toho absolvovala stáže, workshopy a studijních pobyty například v Belgii a v Paříži. Její skladby byly uvedeny například Orchestrem BERG a na festivalech Contempuls, Pražské jaro, Wien modern, Présences a dalších. Byla členkou Pražského katedrálního sboru, v současnosti vede dětské pěvecké sbory v Roztokách u Prahy. Pedagogicky působí na taneční konzervatoři Duncan centreTue, 10 Oct 2023 - 104 - Generální ředitel České filharmonie David Mareček v pořadu Hudba v miléniu představuje novou sezónu orchestru
Česká filharmonie vstoupila do své 128. sezóny třemi zahajovacími koncerty na konci září, na nichž byl sólistou houslista Augustin Hadelich a které předznamenaly takzvaný Rok české hudby programem výlučně z děl Antonína Dvořáka. Co dalšího během sezóny orchestr čeká prozradil rádiu Classic Praha jeho generální ředitel David Mareček.
Tue, 03 Oct 2023 - 103 - Dalším hostem Hudby v miléniu bude dirigentka Anna Novotná Pešková
Mladá dirigentka mimo jiné spolupracuje s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci, v roce 2020 zde debutovala jako dirigentka v Opeře Národního divadla v Praze v Mozartově opeře Don Giovanni a v roce 2022 byla druhou dirigentkou nové opery Jana Kučery Legenda z Mlžných hor, která zazněla pod skladatelovou taktovkou ve světové premiéře 20. 5. 2022.
Mon, 25 Sep 2023 - 102 - Dalším hostem Hudby v miléniu byla Alena Hönigová
Klavíristka a cembalistka, hudební organizátorka, ale také muzikoložka a publicistka, která se už dlouhá léta věnuje odkazu skladatele Jana Josefa Röslera a dalším autorům přelomu klasicismu a romantismu - tím vším je Alena Hönigová.
Alena Hönigová je hráčkou na historický kladívkový klavír fortepiano a také na cembalo, které na Akademii múzických umění v Praze vystudovala u Giedrė Lukšaitė-Mrázkové a Zuzany Růžičkové. V interpretaci staré hudby se dále vzdělávala na prestižní švýcarské škole Schola cantorum basiliensis v Basileji, kde působila i jako korepetitorka. Jako sólistka i komorní hráčka vystoupila na mnoha koncertech u nás i v zahraničí: například v Itálii, Německu, Švýcarsku, Kolumbii, Norsku, Lotyšsku či TureckTue, 19 Sep 2023 - 101 - Šéfdirigent orchestru PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume představuje novou sezónu orchestru
Hostem pořadu Hudba v miléniu byl šéfdirigent orchestru PKF – Prague Philharmonia a hudební ředitel Dallaské opery Emmanuel Villaume. Pod jeho taktovkou pražské těleso vykročilo do své jubilejní 30. sezóny.
"Musím říct, že když jsem u PKF začínal, nechtěl jsem s nimi hrát českou hudbu," říká francouzský dirigent, rodák ze Štrasburku Emmanuel Villaume. "Bylo mi jasné, že kdykoli vyjdu na pódium s českou partiturou, každý si řekne: No jo, to je ten Francouz. Co ten ví o české hudbě?“
Přesto před časem vydal s PKF – Prague Philharmonia, jejímž šéfdirigentem je už od roku 2015, album s ryze českým repertoárem: skladbami Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Orchestr si nahrávku vydal sám, bez prostřednictví hudebního vydavatelství. V nové sezóně teď chystají v Orchestrálním cyklu A v rámci takzvaného Roku české hudby řadu koncertů zaměřených na české autory: kromě Dvořáka také třeba Vítězslavu Kaprálovou, Václava Pichla, Išu Krejčího, Leoše Janáčka i Jana Václava Huga Voříška.Tue, 12 Sep 2023 - 100 - Ředitel MHF Lípa Musica Martin Prokeš představuje letošní ročník festivalu
Letošní 22. ročník MHF Lípa Musica bude oficiálně zahájen Koncertem pro Liberecký kraj 1. září v Liberci, kde se představí úspěšný klavírista Lukáš Vondráček. Festival letos potrvá až do 21. října a nabídne dalších osmnáct koncertů převážně klasické hudby na dvanácti lokalitách Libereckého a Ústeckého kraje i saského pohraničí.
Mon, 04 Sep 2023 - 99 - Alinde Quintet v pořadu Hudba v miléniu
Mladé české dechové kvinteto má za sebou nedávný úspěch na prestižní Mezinárodní soutěži Carla Nielsena v Kodani, jeho členové jsou však také výbornými sólisty i zkušenými orchestrálními hráči. Co znamená jejich název? Jak vybírají repertoár? Kdo jim v souboru dělá "dirigenta"? A jaké mají plány do budoucna? Nejen o tom hovořili s Ondřejem Fischerem v pořadu Hudba v miléniu.
Mon, 26 Jun 2023 - 98 - Asijský dirigent a skladatel Darrell Ang hostem pořadu Hudba v miléniu
Singapurský dirigent a skladatel vystupuje po celém světě, působí jako šéfdirigent Sečuánského symfonického orchestru a zajímá se také o ochranu přírody prostřednictvím hudby. "V Číně není problém vyprodat jakýkoli koncert klasické hudby," říká hudebník nominovaný na Grammy, který nedávno například složil Kung-fu koncert pro sólistu - mistra bojových umění a orchestr.
Mon, 19 Jun 2023 - 97 - S Tomášem Jamníkem nejen o Ševčíkovi a New Yorku
Přední český violoncellista zkoumal odkaz českého houslisty a pedagoga na Fulbrightově stipendiu ve Spojených státech amerických. Podařilo se mu najít ztracené Ševčíkovy rukopisy? A proč nebyla Ševčíkova metoda dosud překonána?Nejen o svém bádání, ale třeba i o letošním vystoupení na Pražském jaru, bytových koncertech nebo letošní Ševčíkově akademii mluví v pořadu Hudba v miléniu.
Mon, 12 Jun 2023 - 96 - Program Dvořákovy Prahy 2023 představuje ředitel festivalu Jan Simon
Festival Dvořákova Praha 2023 proběhne od 7. do 25. září a opět nabídne řadu vynikajících orchestrů i sólistů: Vídeňskou filharmonii, Izraelskou filharmonii, Tonhalle-Orchester, Gila Shahama, Andráse Schiffa, Adama Plachetku a řadu dalších. Program letošního ročníku představuje v pořadu Hudba v miléniu ředitel festivalu a klavírista Jan Simon.
Mon, 05 Jun 2023 - 95 - Trio Incendio v pořadu Hudba v miléniu
České klavírní trio tvořená Karolínou Františovou (klavír), Filipem Zaykovem (housle) a Vilémem Petrasem (violoncello) zaznamenává pravidelně mezinárodní úspěchy. Nedávno uspěli na prestižní Haydnově soutěži ve Vídni, v létě se zúčastní akademie Festivalu ve Verbier a na podzim plánují účast v soutěži ARD v Mnichově. Hrají klasicismus, romantismus i soudobou hudbu, název si zvolili podle zaklínadla z knih o Harrym Potterovi. O svých budoucích plánech, výběru repertoáru a dalších tématech hovoří v pořadu Hudba v miléniu.
Tue, 30 May 2023 - 94 - Viktor Bezdíček představuje svou monografii Hledání světla o skladateli Zdeňku Šestákovi
Kniha Hledání světla. Portrét skladatele Zdeňka Šestáka vyšla nedávno v nakladatelství Akademie múzických umění v Praze a je výsledkem dlouholeté práce Viktora Bezdíčka - původně hudebního pedagoga, nyní redaktora nakladatelství Paseka.
Dílo Zdeňka Šestáka (*1925) čítá komorní, sborová, symfonická i koncertantní díla. Po stylové stránce je neoklasikem, vědomě čerpajícím z evropské hudební tradice. Monografie Viktora Bezdíčka nabízí nejen analýzy Šestákových skladeb, ale uvádí je také do kontextu skladatelova života, pokouší se rozkrýt jejich sdělení a motivace a impulzy, z nichž vznikaly.Mon, 22 May 2023 - 93 - Katedra zvukové tvorby a hudební režie HAMU v pořadu Hudba v miléniu
Hosty dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu na rádiu Classic Praha jsou tentokrát studenti oborů hudební režie a zvuková tvorba, kteří mimo jiné představují své zajímavé studentské nahrávky klasické hudby.
Katedra zvukové tvorby byla na založena v 90. letech prof. Václavem Syrovým s příchodem HAMU do Lichtenštejnského paláce. Obor Hudební režie vznikl v téže době pod Katedrou teorie a dějin hudby a zakládal ho prof. Jaroslav Smolka. Za 30 let existence obou oborů došlo v posledních pěti letech k jejich většímu propojení, pracoviště nese název Katedra zvukové tvorby a hudební režie a v příštím akademickém roce bude otevřeno doktorské studium podle nové akreditace.Mon, 15 May 2023 - 92 - Německý dirigent Claus Peter Flor hostem na Classic Praha
Uznávaný německý dirigent, který v březnu oslavil 70. narozeniny, je tento týden hostem pořadu Hudba v miléniu.
Claus Peter Flor se narodil roku 1953 v Lipsku. Na Schumannově konzervatoři ve Cvikově studoval housle a klarinet, ve studiu hudby pak pokračoval na Akademii Franze Liszta ve Výmaru. Mezi jeho učitele dirigování patřili Rolf Reuter, Kurt Masur, Kurt Sanderling a Rafael Kubelík.
K jeho významným nahrávkám patří například Mendelssohnovo orchestrální dílo, ale i česká hudba - Dvořákovy symfonie nebo Sukova symfonie Asrael. S Českou filharmonií absolvoval v roce 2012 turné po Číně, k Symfonickému orchestru hl. města Prahy FOK přijel letos poprvé na dva koncerty 3. a 4. května ve Smetanově síni Obecního domu.Tue, 09 May 2023 - 91 - Mariánské písně, soudobá tvorba i hudební pedagogika. Nejen tím se zabývá mezzosopranistka Lucie Hilscherová
Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden operní a koncertní pěvkyně, kterou čeká brzy třeba vystoupení na závěrečném koncertě Pražského jara a v příští sezóně také řada zajímavých rolí na scéně Národního divadla.
Mezzosopranistka Lucie Hilscherová, rodačka z Hranic na Moravě, patří mezi vyhledávané interpretky zejména koncertního, oratorního a písňového repertoáru. V České republice hostuje na operních jevištích například v Národním divadle v Praze, Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Divadle J. K. Tyla v Plzni, Slezském divadle v Opavě, Státním divadle v Košicích. Zahraniční publikum ji zná z německého Nationaltheater Mannheim, jako Háta v Prodané nevěstě se představila publiku také v Tokiu a v Londýně.Tue, 02 May 2023 - 90 - Dirigentku Alenu Jelínkovou čeká v květnu 2023 debutový koncert v rámci MHF Pražské jaroMon, 24 Apr 2023
- 89 - Program 78. ročníku MHF Pražské jaro představuje Pavel Trojan mladší
Hostem pořadu Hudba v miléniu byl Pavel Trojan mladší - hudební skladatel a ředitel MHF Pražské jaro.
Letošní 78. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro začne 12. května zahajovacím koncertem Orchestru Velšské národní opery pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse ve Smetanově síni Obecního domu - zazní samozřejmě cyklus symfonických básní Má vlastBedřicha Smetany. Rezidenčním umělcem letošního ročníku bude violista Antoine Tamestit. Ve violovém oboru také historicky poprvé proběhne Soutěž Pražského jara, které se vedle violistů mohou letos zúčastnit také trombonisté. Debutovat bude v Praze hvězdný dirigent Klaus Mäkelä, který se představí českému publiku poprvé v čele České filharmonie.Tue, 18 Apr 2023 - 88 - Skladatelka a hudební režisérka Sylva Stejskalová hostem rádia Classic Praha
Vedoucí Katedry zvukové tvorby a hudební režie na HAMU v pořadu Hudba v miléniu představuje své skladby. V rozhovoru došlo i na témata jako elektroakustická hudba, virtuální nástroje a umělá inteligence nebo postavení soudobé hudby u nás.
Skladatelka a hudební režisérka Sylva Stejskalová se narodila roku 1974 v Ostravě. Studovala na Janáčkové konzervatoři v Ostravě a posléze na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde získala magisterské tituly v oborech hudební režie a hudební skladba, kde byla studentkou ve třídě nedávno zesnulého Marka Kopelenta.Tue, 11 Apr 2023 - 87 - Hostem pořadu Hudba v miléniu je Robin Král
Hostem pořadu Hudba v miléniu je textař, spisovatel, překladatel, držitel ceny Magnesia Litera a pedagog VOŠ Jaroslava Ježka. Robin Král se narodil v Praze roku 1981. Vystudoval estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a obor Tvorba textu a scénáře na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka, kde od roku 2011 sám tento obor vyučuje. V témže roce knižně debutoval coby autor poezie pro děti knihou Šimon chce být krotitelem, o pět let později získal za knihu Vynálezárium ocenění Zlatá stuha i Magnesia Litera. Celkem už vydal knih pro děti více než dvacet, literaturu pro děti také překládá z angličtiny (např. Gertrudu Stein nebo Roalda Dahla).
Tue, 04 Apr 2023 - 86 - Alexandr Smutný zve na druhý ročník Composers Summit Prague
Ve dnech od 14. do 20. dubna 2023 zavítají do Prahy světové hvězdy filmové hudby, mezi nimi autor hudby k filmům Shrek a Letopisy Narnie Harry Gregson-Williams, držitel Oscara za film Pí a jeho život, vítěz Emmy i Zlatého glóbu Mychael Danna. Šestidenní summit nabídne dva koncerty a více než čtyřicet speciálních eventů, které povedou hollywoodští skladatelé osobně.
V rámci Composers Summit Prague 2023 se v pražském centru uskuteční více než čtyřicet workshopů, diskusí, přednášek a dva tematické koncerty se světově uznávanými skladateli. Unikátní předností akce je možnost spolupracovat se všemi hvězdnými hosty, tvořit s nimi nová díla a sdílet zajímavé zkušenosti. V rámci programu proběhne i speciální část věnovaná hudbě v gamingu a trendům v moderní výbavě nahrávacích studií.Mon, 27 Mar 2023 - 85 - Jan Lisiecki hostem pořadu Hudba v miléniu
Studio rádia Classic Praha navštívila světová klavírní hvězda, kanadský pianista polské národnosti Jan Lisiecki. Od patnácti nahrává pro Deutsche Grammophon a koncertuje po celém světě. Tady v Praze letos vystoupil 8. a 9. března s orchestrem FOK a Chopinovým Koncertem e moll.
Jan Lisiecki (*1995) je rodákem z Calgary v Kanadě, kde se narodil polským rodičům. Začal hrát na klavír v 5 letech, od 9 let pak veřejně koncertuje. V Torontu vystudoval Královskou konzervatoř a Glenn Gould School. Začátky jeho kariéry jsou spojeny s Chopinem: výrazně na sebe upozornil svými vystoupeními na varšavském festivalu Chopin a jeho Evropa, kde postupně provedl v letech 2008 a 2009 oba Chopinovy klavírní koncerty. Z těchto koncertů byla následně vydána živá nahrávka, která vzbudila mezinárodní ohlas.Tue, 21 Mar 2023 - 84 - Ve svých skladbách osobitě pracuje s lidským hlasem, původně se vyučil kuchařem. Hostem pořadu Hudba v miléniu je skladatel Petr Hora
Současný český hudební skladatel Petr Hora vyhrál první kolo hlasování o nejlepší Hudbu k siréně, napsal ale také balet, operu i hudbu pro Strašnické krematorium. Důraz klade ve své tvorbě na lidský hlas a vokální projevy.
Petr Hora (*1981) se vyučil kuchařem, dále vystudoval varhany a skladbu na Konzervatoři Teplice. Kompozici se pak dále věnoval na HAMU u Hanuše Bartoně a Luboše Mrkvičky - aktuálně je na tamní katedře skladby posluchačem doktorského studia. Nikdy nevyhrál žádné soutěže ani se žádných nezúčastnil, snad kromě prvního kola hlasování o nejlepší Hudbu k siréně, které v konkurenci 9 dalších autorů vyhrála jeho skladba River Call, uvedná v premiéře roku 2019 ve Výzkumném ústavu vodohospodářském.Tue, 14 Mar 2023 - 83 - Jaroslav Krček hostem rádia Classic Praha. Tentokrát především jako skladatel
Hostem pořadu Hudba v miléniu je všestranný hudebník - skladatel, aranžér, hudební režisér, dirigent, multiinstrumentalista a folklorista Jaroslav Krček, který v dubnu oslaví 84. narozeniny. Mimo jiné v rozhovoru vzpomíná na svého učitele kompozice, Miloslava Kabeláče.
Jaroslav Krček (*1939) je výraznou uměleckou osobností, která na české hudební scéně zasahuje už desítky let do široké škály oborů: je skladatelem, aranžérem, hudebním režisérem, sbormistrem, dirigentem, zakladatelem a vedoucím oblíbeného souboru Musica Bohemica, hráčem na rozličné hudební nástroje, organizátorem kulturních událostí, příležitostným zpěvákem a v neposlední řadě i folkloristou a sběratelem lidových písní.Tue, 07 Mar 2023 - 82 - Nejen o připravovaném CD s komorními skladbami Husy a Martinů hovoří klarinetistka Anna Paulová v pořadu Hudba v miléniu
Jedna z nejvýraznějších českých klarinetistek mladé generace zvládá spojovat koncertní a nahrávací činnost s doktorským studiem na HAMU i studiem v zahraničí na prestižní italské Národní akademii svaté Cecílie.
Anna Paulová vystudovala Pražskou konzervatoř u profesorů Milana Poláka a Ludmily Peterkové, pokračovala v klarinetové třídě Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše na Hudební akademii múzických umění, kde je nyní posluchačkou doktorského studia. Získala 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2015 a je také držitelkou řady dalších prestižních ocenění. Roku 2016 získala 1. cenu a titul laureáta v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů, roku 2019 se pak zúčastnilasemifinále soutěže ARD v Mnichově.Tue, 28 Feb 2023 - 81 - Giedrė Šlekytė hostem Hudby v miléniu. "Opera může mít skvělou budoucnost," myslí si litevská dirigentka, která debutuje v Praze
Litevská dirigentka nastudovala ve Státní opeře Praha Zemlinského operou Šaty dělají člověka. Ve střední Evropě právě dobývá nejprestižnější operní scény.
Giedrė Šlekytė se narodila ve Vilniusu, kde studovala na Národní umělecké škole Mikalojuse Konstantinase Čiurlionise. Studiu dirigování se pak věnovala na vysokých školách ve Štýrském Hradci, v Lipsku a Curychu. Roku 2013 byla oceněna na Mezinárodní soutěži Nikolaje Malka pro mladé dirigenty. V Německu již dirigovala v tamních nejvýznamnějších operních domech (Státní opera Pod lipami,Semperova opera,Bavorská státní opera, Komická opera Berlín a dalších) a hostovala u předních německých a rakouských orchestrů, jako jsou Vídeňští symfonikové, Mnichovská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Frankfurtský rozhlasový orchestr a mnohé další.Mon, 20 Feb 2023 - 80 - Pene Pati touží předvádět publiku emoce a chce představit světu hudbu Tichomoří
Samojský tenorista vystoupil 31. ledna v Rudolfinu za doprovodu orchestru PKF, který si velmi pochvaluje. Zvážil by prý i to, že s ním natočí své příští CD. Debutové album už mu vyšlo v loňském roce 2022.
Pene Pati si již 10 let buduje mezinárodní pěveckou kariéru. Jeho tenor bývá v médiích označován za "slunný" a přirovnáván k Lucianu Pavarottimu. V San Francisco Opera debutoval v roce 2017 jako Vévoda mantovský v Rigolettovi a nejen árie z této opery zařadil na své debutové CD, které mu loni vydalo vydavatelství Warner Classics. Na albu, na kterém Patiho doprovází Emanuel Villaume a Orchestre National Bordeaux Aquitaine, najdeme také francouzský repertoár, například Gounoda či Masseneta.Mon, 13 Feb 2023 - 79 - S Janou Siberou v pořadu Hudba v miléniu, nejen o Zemlinského opeře Šaty dělají člověka
Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř a HAMU, od roku 2012 je sólistkou Národního divadla v Praze, kde již od roku 1995 hostovala. V inscenacích Národního divadla a Státní opery vytvořila řadu rolí nejen koloraturního repertoáru: publiku se představila například jako Zerlina (Don Giovanni), Zuzanka (Figarova svatba), Papagena i Královna noci (Kouzelná flétna), Violetta (La traviata), Gilda (Rigoletto). V Janáčkově opeře Výlety páně Broučkovy zpívala pod taktovkou Charlese Mackerrase, dále spolupracovala například s dirigenty jako Jiří Bělohlávek či Marco Armiliato. Vystoupila také jako Bystrouška a v reperotáru má rovněž role Noriny (Don Pasquale), Blondýny (Únos ze serailu) či Blaženky (Tajemství). Sopranistka a držitelka Ceny Thálie 2022 se koncem února představí ve Státní opeře v roli Nettchen.
Mon, 06 Feb 2023 - 78 - Robin Červinek v pořadu Hudba v miléniu. Mladý barytonista vyhrál v Karlových Varech, studuje ve Vídni a zpěvem také pomáhá
Loňský absolutní vítěz Mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a řady dalších soutěží se po studiu JAMU dále zdokonaluje v Rakousku. Je také členem spolku Lieder Company a 5. února vystoupí na benefičním koncertě pro nemocnici Itibo v Africe. Robin Červinek (*1994) se narodil v Kyjově, zpívat začal na tamní ZUŠ. Navštěvoval soukromé hodiny u Davida Szendiucha, brněnskou JAMU pak absolvoval ve třídě Zdeňka Šmukaře. V současnosti ve studiu zpěvu dále pokračuje ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst u Margit Klaushofer, kde je zapsán od roku 2020.
Tue, 31 Jan 2023 - 77 - Kontrabasista a skladatel Jiří Slavík má světové školy v životopise a moravský folklór v krvi
Multiinstrumentalista, skladatel a pedagog představuje na Classic Praha v pořadu Hudba v miléniu svou pestrou diskografii. Jiří Slavík od svých čtrnácti let pobýval, studoval a hrál v zahraničí, kam se dostal díky otci činnému v diplomatických službách. Vystudoval konzervatoř Sv. Cecílie v Římě, následně pak pokračoval studiem kontrabasu a jazzové kompozice v Londýně na Královské hudební akademii. Následně nějaký čas žil a hrál v Paříži, od roku 2014 je opět zpátky v České republice. Působí jako pedagog na jazzových katedrách HAMU v Praze i JAMU v Brně.
Mon, 23 Jan 2023 - 76 - Ian Mikyska v pořadu Hudba v miléniu vysvětluje, že experiment nemusí být jen hra
Ian Mikyska je jedním z nejvýraznějších představitelů mladé generace českých hudebních skladatelů do 30 let. Studuje také divadelní režii a hudbu často propojuje s jinými formami umění. Absolvoval bakalářské studium kompozice na londýnské Guildhall School of Music & Drama u Jamese Weekse a Laurence Cranea, na pražské Divadelní akademii múzických umění nyní pokračuje magisterským oborem Režie alternativního a loutkového divadla u Jiřího Havelky. Žije v Praze a většina jeho tvorby stojí mimo běžnou koncertní hudbu, ačkoli napsal i řadu orchestrálních skladeb, například pro Orchestr BERG. Jeho hudba také zazněla na koncertě nazvaném Zásadní mládí v listopadu v pražském Centru současného umění DOX, kde byl jediným uvedeným českým autorem.
Mon, 16 Jan 2023 - 75 - Hudba v miléniu představuje sopranistku a moderátorku Mirku Časarovou
Kromě pěvecké kariéry je Mirka Časarová také od září 2022 moderátorkou rádia Classic Praha. Její vtipné přetextování árie "Měsíčku na nebi hlubokém" se stalo během pandemie covidu-19 internetovým hitem. Miroslava Časarová pochází z malé vesnice na Vysočině, po absolvování gymnázia v Humpolci vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk - hudební výchova. V posledním ročníku studia nastoupila jako redaktorka do časopisu Svět motorů, ale zároveň také začala studovat zpěv ve třídě Brigity Šulcové na Pražské konzervatoři. Dokončila ji v roce 2008. Nyní se zdokonaluje pod vedením brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho. Je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR a členkou holešovického hudebního divadla Rock Opera Praha. Hostuje v mnoha českých operních domech, objevuje se mimo jiné jako Aida, Giuditta, Mařenka, Cizí kněžna, Sylva Varescu nebo třeba Krásná Helena. V roce 2019 získala širší nominaci na cenu Thálie za roli Leonory ve Verdiho opeře Il Trovatore. Věnuje se také koncertní činnosti, komornímu reperotáru v triu Emida a jazzovým a swingovým skladbám s kvintetem Trombonetta Praha.
Mon, 09 Jan 2023 - 74 - Lucie Králová, režisérka a scénáristka dokumentárního filmu o skladateli Janu Kaprovi KaprKód
Dokumentární opera KaprKód objevuje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914–1988), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se proslavil propagandistickou hudbou a byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou. Po ruské invazi v srpnu 1968 ocenění vrátil, a tak následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl. Kapr v té době průběžně natáčel svůj život i svérázné hrané scénky na 8mm filmy a nyní tyto dosud nezveřejněné materiály ožívají v hravé rekonstrukci života po smrti, v níž se protíná paměť filmu, doby i Kaprovy hudby.
Mon, 02 Jan 2023 - 73 - Členové Cello Republic na rádiu Classic Praha představují album Freedom
Violoncellisté Petr Špaček a Ivan Vokáč byli hosty silvestrovského vydání pořadu Hudba v miléniu s crossoverovými hudebními ukázkami z nového alba Cello Republic nazvaného "Freedom". Cello Republic je souborem čtyř violoncell, který na české hudební scéně působí pod tímto názvem od září 2022. Tři z jeho členů - Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč - předtím byli členy úspěšného crossoverového uskupení Prague Cello Quartet a nedávno založili "nový stát" Cello Republic, který spolu s nimi tvoří ještě Matěj Štěpánek.
Mon, 26 Dec 2022 - 72 - Vzácným hostem byl ve svátečním čase na Classic Praha pěvec, dirigent a skladatel José Cura
5. prosince oslavil jeden z nejlepších tenoristů současnosti, José Cura, 60. narozeniny. Dva gratulační koncerty se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK proběhnou 13. a 15. prosince v pražském Obecním domě. O svých nových kompozicích, nahrávce, kterou uskutečnil během covidové doby i své oblíbené vánoční hudbě víc prozradil v pořadu Hudba v miléniu na Classic Praha.
Mon, 19 Dec 2022 - 71 - Hudba v miléniu s violoncellistou Vilémem Vlčkem
Mladý violoncellista studující v Basileji je mimo jiné laureátem Rahn Musikpreis i vítězem Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Vilém Vlček (*1998) hraje na violoncello od 6 let. Na Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy studoval u prof. Martina Škampy. Od roku 2018 studuje ve Švýcarsku na Musik Akademie Basel coby žák německého violoncellisty Danjula Ishizaky. Zúčastnil se rovněž mistrovských kurzů Alisy Weilerstein, Michala Kaňky nebo Franse Helmersona.
Wed, 14 Dec 2022 - 70 - Houslistka a hráčka na koto Anna Romanovská říká: Improvizovat se může naučit každý, kdo chce
Anna Romanovská Fliegerová se věnuje improvizaci, soudobé hudbě, hudební pedagogice, hře na housle i na japonský nástroj koto. V pořadu mimo jiné také zavzpomíná na svého učitele Pavla Jurkoviče, který jednu ze svých Ukolébavek napsal pro její dceru Beatu. Když se dnes v České republice koná premiéra soudobé skladby a obsahuje houslový part, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že mezi interprety bude Anna Romanovská Fliegerová. Přes 20 let je členkou orchestru BERG a spolupracuje také s Ostravským centrem nové hudby. Věnuje se hudební improvizaci, mimo jiné v rámci Tria RTH, ve kterém hraje s kontrabasistou Petrem Tichým a hráčem na dechové nástroje Michalem Hrubým.
Wed, 07 Dec 2022 - 69 - Houslista Jose Špaček zve na své letošní adventní koncerty s hudbou Vivaldiho a Piazzolly
Vynikající český houslista v pořadu Hudba v miléniu zve na své letošní adventní koncerty s hudbou Vivaldiho a Piazzolly. Hovoří však také o novém mezinárodním Triu Zimbalist a svých dalších aktuálních aktivitách. Josef Špaček (*1986) patří bezesporu k nejlepším českým houslistům své generace. Je laureátem Soutěže královny Alžběty v Bruselu, vystudoval prestižní školu Curtis Institute of Music ve Filadelfii, pokračoval na Juilliard School v New Yorku ve třídě Ithzaka Perlmana. Roku 2011 se stal historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie. Toto angažmá ukončil v sezóně 2019/2020, aby se nadále věnoval sólové kariéře.
Wed, 30 Nov 2022 - 68 - Dirigent Jac van Steen o proměnách svého povolání, o české hudbě i o prosincových koncertech "Vánoce v Paříži"
Jac van Steen je holandským dirigentem mezinárodního renomé, který většinu své kariéry pracoval především v Německu a Velké Británii. Působil například jako šéfdirigent Norimberských symfoniků, Staatskapelle Weimar nebo Dortmundské filharmonie. Vyučuje na Královské konzervatoři v Haagu. V Británii byl například hlavním hostujícím dirigentem Velšského národního orchestru BBC, je čestným hlavním hostujícím dirigentem Ulsterského orchestru v Severním Irsku, se kterým například nedávno nahrál pozoruhodné CD se Symfonií č.2 a také s Houslovým koncertem skladatele Kurta Weilla. Na svém kontě má úctyhodnou diskografií snímků s nejrůznějšími orchestry, které v průběhu let dirigoval.
Wed, 23 Nov 2022 - 67 - Dirigentka a sopranistka Michaela Rózsa Růžičková se věnuje široké škále aktivit
Michaela Rózsa Růžičková pochází ze slovenské hudební rodiny a věnuje se široké škále aktivit. Navazuje také na slavnou dirigentskou tradici: její učitel na konzervatoři byl žákem Václava Talicha. Michaela Rózsa Růžičková studovala čtyři roky dirigování a klavír na Bratislavské Konzervatoři u Zdeňka Bílka, posledního žáka slavného českého dirigenta Václava Talicha, a následně deset let na Akademii Múzických Umění v Praze. Titul získala pod vedením profesorů Jiřího Bělohlávka, Tomáše Koutníka, Františka Babického, Jiřího Chvály a dalších významných českých dirigentů a sbormistrů. Poté ještě na akademii absolvovala operní zpěv jako koloraturní sopranistka ze třídy profesorky Magdalény Hajóssyové. Věnuje se orchestrálnímu dirigování, studiovému nahrávání včetně filmové hudby, sbormistrovství, zpěvu i aranžování.
Wed, 16 Nov 2022 - 66 - Václav Luks o živé nahrávce Mé vlasti, aktuálních koncertech, hudbě k filmu Il Boemo i historických žestích
Hostem pořadu Hudba v miléniu je dirigent a zakladatel orchestru Collegium 1704, cembalista, hornista a odborník na historicky poučenou interpretaci. Václav Luks studoval na Konzervatoři v Plzni a na Akademii múzických umění v Praze lesní roh a cembalo, později starou hudbu na Schole Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji, během studií též koncertoval jako sólohornista Akademie für Alte Musik Berlin. Barokní orchestr Collegium 1704 a přidružený soubor Collegium Vocale 1704 založil roku 2005 na základě již existujícího komorního orchestru z dob studií na konzervatoři, a to u příležitosti projektu Bach – Praha – 2005.
Wed, 09 Nov 2022 - 65 - Píše disertaci o spiritualitě v západní hudbě. Nejsem ale duchovní skladatel, říká Jan Ryant Dřízal
Jan Ryant Dřízal v pořadu Hudba v miléniu hovoří o svém skladatelském stylu, postmodernismu, pražských a estonských inspiracích i o spiritualitě v západní hudbě - tématu, o němž aktuálně píše svou disertační práci na HAMU.
Wed, 02 Nov 2022 - 64 - Muž mnoha aktivit. Klarinetista Irvin Venyš hostem pořadu Hudba v miléniu
Irvin Venyš je jedním z předních českých klarinetistů, pedagogem HAMU, organizátorem Pražských klarinetových dnů a Koncertu proti totalitě a letos nově také ředitelem Nadace Bohuslava Martinů. Interpretuje klasické kusy, soudobou hudbu, crossover na pomezí jazzu a dokonce i folklór.
Wed, 26 Oct 2022 - 63 - Ředitelka a manažerka orchestru BERG Eva Kesslová představuje nové projekty orchestru
Eva Kesslová vystudovala housle na konzervatoři a posléze hudební management na Hudební akademii múzických umění. Účastnila se i zahraničních studijních pobytů: v roce 2002 na Dartington College of Arts, v letech 2005 - 2006 díky Fulbrightovu stipendiu na New York University a v letech 2007 - 2010 v J.F. Kennedy Center for the Performing Arts ve Washingtonu. V současnosti je doktorandkou na Vysoké škole ekonomické v Praze, katedře takzvaného Arts managementu. Od roku 1999 pracuje jako manažerka orchestru BERG, od roku 2006 pak jako jeho výkonná ředitelka.
Wed, 19 Oct 2022 - 62 - Režisér a dramatik Martin Čičvák hovoří o novém představení Státní opery Praha Ples v hotelu Savoy
Klíčový děj se odehraje na plese: Aristide se na něm chce tajně sejít se svou bývalou milenkou, tanečnicí Tangolitou, aniž tuší, že se to jeho manželka Madeleine dozvěděla a vypravila se na ples tajně také, s pomocí své dávné přítelkyně Daisy. Ta se právě vrátila z Ameriky a nikdo neví, že Daisy je ve skutečnosti veleúspěšný skladatel Pasodoble. Netuší to ani Aristidův přítel, turecký atašé Mustafa Bej, který se do Daisy zamiluje. Madeleine zase okouzlí nesmělého právníka Célestina...
Wed, 28 Sep 2022 - 61 - Jitka Čechová a Jan Páleníček hovoří o hudebním odkazu Josefa Páleníčka a novém CD s jeho skladbami
Album Josef Páleníček - Chamber Works vyšlo nedávno u vydavatelství TRIART recording. Jsou na něm autorovy Chorální variace pro violoncello a klavír (1942), Písně staré číny pro ženský hlas a klavír (1947), Suita piccola in G pro housle a klavír (1958) a Sonáta pro klavír (1935 - 1936). Kromě Jitky Čechové a Jana Páleníčka na nahrávce zpívá ještě mezzosopranistka Jana Hrochová a hraje houslista Jan Talich.
Wed, 12 Oct 2022 - 60 - Slunci a dešti nelze poručit. Nikol Bóková opět na Classic Praha, nejen o novém labelu
Po více než roce je opět hostem pořadu Hudba v miléniu klavíristka a skladatelka Nikol Bóková. Mezitím stihla získat cenu Anděl v jazzové kategorii, vydat nové album Elements, založit si vlastní hudební vydavatelství a mnoho dalšího.
Wed, 05 Oct 2022 - 59 - Generální ředitel České filharmonie David Mareček představuje nadcházející sezónu
Svou 127. sezonu odstartuje Česká filharmonie ve velkém stylu. Kromě tradičního zahajovacího koncertu se její příznivci mohou těšit také na vydání očekávaného druhého disku Mahlerova cyklu. Nahrávka Páté symfonie vychází už 14. října. Česká filharmonie uzavřela dlouhodobé partnerství s labelem Pentatone na začátku letošního roku. Prvním společným počinem bylo CD Čtvrté symfonie Gustava Mahlera, které sklidilo mimořádně pochvalné kritiky. Prestižní britský hudební časopis Gramophone díky této nahrávce následně nominoval Českou filharmonii na titul Orchestr roku.
Wed, 21 Sep 2022 - 58 - Marek Šulc v pořadu Hudba v miléniu, tentokrát jako host
Dlouholetý moderátor a hudební ředitel rádia Classic Praha na naší stanici končí a uzavírá jednu profesní éru. Marek Šulc vystudoval zpěv a hudební management na pražské Hudební akademii múzických umění. 15 let byl moderátorem rádia Classic Praha, jehož vysílání rovněž připravoval z pozice hudebního ředitele. Jako zpěvák bych v letech 2004 – 2018 členem souboru Schola Gregoriana Pragensis, v roce 2010 také účinkoval jako člen vokálního ansámblu na několika koncertech Bobbyho McFerrina. Společně s Martinem Prokešem založil roku 2016 pěvecké duo KCHUN, které v roce 2019 vydalo album Purgatio.
Wed, 14 Sep 2022 - 57 - Hudba v miléniu představí nového hudebního ředitele Classic Praha Ondřeje Fischera
Ondřej Fischer hraje od 12 let na trombon, od roku 2011 hraje, zpívá a aranžuje v Krnovském bigbandu. Zpíval jako externista v operním sboru Slezského divadla v Opavě (Jenůfa, Macbeth). Vystudoval obor Anglistika-amerikanistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, zároveň vystudoval skladbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Jeho absolventskou prací byla kantáta Adam a Eva podle básně Karla Šiktance. Na rádiu Classic Praha moderuje od ledna 2018. V červnu 2019 měl ve Slezském divadle v Opavě premiéru jeho autorský dětský muzikál "Vašík a prasátka". Zpívá s kapelou Bratranci Veverkové, hrající písně rockové skupiny Jethro Tull.
Wed, 07 Sep 2022
Podcasts similares a Hudba v miléniu
- Global News Podcast BBC World Service
- Kriminálka Český rozhlas
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Otros podcasts de Arte
- Neplecha ukončena Neplecha ukoncena
- Tomáš čte pohádky Tomáš Sobel
- Pohádky a povídačky Pohádky a povídačky
- ArtCafé Český rozhlas
- Ne hladu podcast o výživě Ne hladu
- České knihy, které musíte znát Radio Prague International
- Galerie osobností Seznam Zprávy
- Mozgová Atletika ZAPO
- Techno Life Eversong Music
- DNB Podcast DNB Podcast
- Asmr MisterSugar
- Vltava Český rozhlas
- ON AIR Kytary.cz
- Psychedelic Psoul Jessie Delgado
- Nejisté sezóny Český rozhlas
- Horory česky! Horacio Kara
- W-W Shuta watanabe MAN
- Audiokniha roku Naposlech.cz
- Pure Techno Underground Electric Colour
- Čajové poviedky Katarína Ester Vargová