Filtrar por género
Podcast dla osób zajmujących się technologią zawodowo i hobbystycznie. Dowiesz się z niego o trendach w technologii, poznasz ludzi, którzy zbudowali swoją karierę i rozwinęli firmy związane z technologią lub doradzają innym strategicznie w tym obszarze. Ten podcast pomoże Ci wybrać Twoją ścieżkę zawodową w świecie technologii i pokaże jak zbudowałem ją ja, moi goście i jak możesz zrobić to Ty, czy to jako programista, konsultant czy pracując niezależnie. Mam opinię i nie zawaham się jej użyć!
- 18 - #18: Księgowa w chmurach - Karolina Boboli
Wiele osób planuje zmianę kariery I wejście w świat IT. Jak praktycznie może to wyglądać? W tym odcinku rozmawiam z Karoliną Boboli o tym, jak od księgowej doszła do pozycji architekta chmury pracującego z AWS. Karolina nie zajmuje się chmurą tylko profesjonalnie ale też tworzy swoją społeczność dookoła technologii I jest AWS Community Builder. Ta rozmowa nie tylko pokaże Ci, jak może wyglądać kariera architekta, ale jak “chcieć” znaczy “móc” I jak zmiana kariery o 360 stopni wygląda w praktyce.
Fri, 21 Jan 2022 - 17 - #16: Bezpiecznik i profesjonalista z powołania - Andrzej Dyjak
Jak wygląda pełen profesjonalizm w IT? Przekonaj się sam w mojej rozmowie z Andrzejem Dyjakiem. Do branży IT można wejść kilkoma drogami, ale mój gość,zaczął od tej, która nie wydaje się najbardziej oczywista. A jaka? Zapraszam na rozmowę o karierze w bezpieczeństwa IT, wyborach życiowych i zawodowych, pracy w różnych miejscach na świecie i jak to przełożyło się na wybór dalszej drogi. Andrzej jest rzadkim przypadkiem osoby, która wie czego chce, wie jak to zdobyć, i konsekwentnie do tego dąży, a jednocześnie ostrożnie i mocno waży słowa, które wypowiada na zewnątrz.
Thu, 06 Jan 2022 - 16 - #15: Po co Meta ten metaverse?
Metaverse! The final frontier! Mit czy nowy etap rozwoju ludzkości i sposobu komunikacji? Nie wiem, ale gdy firma rozmiaru Facebook zmienia swoją nazwę na Meta i stawia na "metaverse" coś się za tym kryje. W tym odcinku oprócz kilku informacji o tym co się ostatnio działo z podcastem, moja analiza i opinia dlaczego Facebook postanowił zmienić nazwę na Meta, i dlaczego nie ma to dużo związanego z samą ideą metaverse. Zapraszam!
Fri, 19 Nov 2021 - 15 - #14: Tami z powrotem - zagrożenia na antypodach!
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co może pójść nie tak w Twojej podróży na wakacje i jak się przed tym zabezpieczyć? A czy myślałeś o tym samym, w kontekście swojego systemu lub aplikacji. Jeżeli o tym nie wiedziałeś, to jest na to proces. Nazywa się threat modeling i tym między innymi zajmuje się Kuba Kałużny, gość tego odcinka. Co powoduje, że mając dobrą karierę w Polsce, nagle pakujesz się ✈️ i z wszystkich miejsc jedziesz do Australii🇦🇺🦘🪃? Dobre pytanie. O tym, ale też o tym dlaczego wrócił i co przywiózł z tej podróży, rozmawiamy z Kubą Kałużnym, konsultantem IT Security Strategy z SecuRing.
Fri, 24 Sep 2021 - 14 - #13: Marka osobista w IT: hit czy kit?
Czy marka osobista jest potrzebna osobie w szeroko pojętym "IT"? Czy warto ją celowo budować i co to potencjalnie daje? Hit czy kit? Zaprzyjaźniony podcaster Krzysztof Kempiński zadał mi pytanie, które zmieniło się w cały odcinek. Mówię o tym tym jak ja rozumiem markę osobistą, czy jest ona potrzebna, całkowicie zbędna czy też można ją mieć ale da się bez niej obejść. Oprócz rozważań w temacie marki jako takiej w tym odcinku opowiadam co dało mi posiadanie skromnej ale istniejącej marki oraz gdzie może wam to pomóc i jak można zacząć ją budować. Zapraszam do wysłuchania - Marka osobista w IT. Hit czy kit?
Thu, 15 Jul 2021 - 13 - #12: Co robi programist(k)a w "kosmosach"?
Czy patrzyłeś kiedyś w "gwiazdy" i zastanawiałeś się co tam jest? W tej chwili, jest tak między innymi satelita, wystrzelony przez mojego gościa, Alicję Musiał - programistkę pracującą w branży kosmicznej. Jak kosmicznie to brzmi, ten satelita lata i wykonał restart już ponad milion razy!!! Dlaczego to nadal jest sukces, jak wygląda i jakie są potencjalne opcje dla ludzi z IT w branży kosmicznej i o okolicach "kosmosu" rozmawiałem z Alicją w tym odcinku.
Fri, 09 Jul 2021 - 12 - #11: Chmura od środka prosto z Redmond - Daniel Stefaniak
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak tworzy się rozwiązania dla 400 MILIONÓW (sic!) użytkowników? Kto decyduje i jak o tym co zostanie zrobione? A co dzieje się, gdy taka usługa "padnie" i 400 milionów ludzi nie może się zalogować do usług? W tym odcinku o chmurze, z samego jej środka czyli z Redmond - rozmowa z szalenie pozytywną i otwartą osobą jaką jest Daniel Stefaniak, Senior Program Manager z firmy Microsoft, pracujący przy usłudze Azure AD. Jak to podsumował nasz naczelny "monter" podcastu - (...) To podcast z tym facetem, którego śmiech leczy rany. (...) A o czym rozmawialiśmy: - Skrytych tajemnicach korporacji i pracy w takich firmach. - Jak dostać się do firmy takiej jak Microsoft i dlaczego opłaca się być upartym - Rzeczywistość wyjazdu, pracy i życia w Stanach Zjednoczonych - Różnicach pomiędzy Europą i USA pod względem kultury i pracy zawodowej - Jak wygląda praca w samym sercu chmury Azure., - Jak tworzy się te rozwiązania i jak wygląda naga prawda chmury od środka? - Czy feedback, który przekazujecie do dostawcy chmury ma znaczenie? - Co w chmurze robią fizycznych serwerach i jakie są tego konsekwencje? - O długu technicznym w chmurze? - Co się dzieje gdy twoja usługa "padnie" a z nią cały Azure? - Czy Program Manager może "grzebać" w Azure? - Czy chmura jest bezpieczna? - Dlaczego Daniel nie będzie pracował dla McKinsey czy Facebook? Zapraszam
Fri, 18 Jun 2021 - 11 - #10: Gdzie idziemy? K8s, serverless i edge - opinia!
K8s rządzi, przynajmniej w ogłoszeniach o pracę i w głowach developerów i edytorach ludzi od DevOps. Ale czy tak zostanie? Czy to jest najlpesza droga? Co czeka nas poza K8s i kontenerami? Moja opinia, wyrażana na blogach i konferencjach w tym odcinku podcastu: - Dlaczego K8s jest trudny i co się stanie z tą technologią w długim okresie czasu? - Gdzie spotyka się K8s i serverless i kto wygra? - Co czeka nas na krawędzi, czyli może popatrzmy w Edge Computing BONUS! Zapytany o tak zwany "burnout" odpowiadam!
Fri, 21 May 2021 - 10 - #9: Dwie kariery, architekt chmury i "jutuber" - Adam Marczak
W tym odcinku zapraszam na rozmowę z Adamem Marczakiem, osobą która połączyła dwie kariery w jedną całość. Adam jest architektem rozwiązań w chmurze, oraz z sukcesem prowadzi kanał technologiczny na YouTube. Oprócz tego jest po prostu skromną i niesłychanie pozytywną osobą. Jak połączyć te dwie kariery? Co daje prowadzenie kanały na YouTube z ponad 55 TYSIĄCAMI subskrybentów? Jak przekuć stres w pozytywne działanie, skąd brać inspiracje i jak działa ekstremalne podejście do zadań w życiu prywatnym i zawodowym. O tym wszystkim i nie tylko rozmawiamy z Adamem.
Fri, 14 May 2021 - 9 - #8: O certyfikatach: czy, kiedy, po co ... a może nie warto
Certyfikaty w karierze IT! Niezbędny punkt w CV czy raczej kwiatek do kożucha? A może inaczej to wygląda na poszczególnych etapach kariery. Wy pytacie o to, ja odpowiadam. W tym odcinku, przedstawiam mój punkt widzenia na rolę certyfikatów w karierze i ogólniej w branży IT. Czy warto inwestować w certyfikaty i kiedy? Kiedy mogą one już być zbędne? Czy certyfikaty mogą służyć jako podsumowanie wiedzy? Kiedy mogą być naszym wyróżnikiem na rynku. Zapraszam!
Fri, 07 May 2021 - 8 - #07: Bycie generalistą w technologii - Sebastian Gębski
Kim jest generalista i co robi w świecie technologii (podpowiem, nie jest to generał)? Zapraszam na rozmowę z Sebastianem Gębskim, architektem w AWS. Rozmawiamy nie o AWS ale o: * roli konsultanta, i jak zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat przez zmianę w dostępie do informacji; * o leadership w świecie technologii; roli CTO i VP of Engineering; byciu generalistą i co to oznacza; * ewolucji internetu ... i wielu innych tematach.
Thu, 29 Apr 2021 - 7 - #06: Engineering Manager w jednorożcu - Marcin Hoppe
Jednorożce rozgrzewają wyobraźnię jeżeli chodzi o swoje finansowanie – a jak wygląda ich codzienność? W tym odcinku rozmawiam z Marcinem Hoppe, engineering manager w Auth0, firmie określanej jako “unicorn”. Dowiesz się z niego nie tylko o tym, jak się ujeżdża jednorożce w codziennej pracy, ale też: • O tym jak wygląda praca w unicorn, czyli firmie wartej według wyceny ponad 1 MLD dolarów • O trzech powodach dla programisty, dlaczego nie powinien sam tworzyć rozwiązania do bezpieczeństwa • O pracy zdalnej w środowisku międzynarodowym w wielu strefach czasowych i kulturowych i jak wygląda proces rekrutacyjny dla jednorożców • O roli engineering manager w organizacji inżynierskiej • O tym jak można działać w Open Source i co daje aktywność w społecznościach Open Source • Dlaczego dziura bezpieczeństwa może kosztować 100 milionów dolarów i gdzie tak może się stać?
Fri, 16 Apr 2021 - 6 - #05: Facebook, wyciek danych: skutki i przyszłości tożsamości w świecie crypto
Z Facebook wyciekły dane ponad 500 MLN użytkowników! Brzmi strasznie, ale co to naprawdę znaczy? Czy powinieneś się tym przejmować? Dlaczego tak się dzieje i jakie są zagrożenia? Brzmi strasznie, ale podejdźmy do tego metodycznie - w tym odcinki w sposób przystępny sposób odpowiadam na kilka pytań: 1. Jakie dane wyciekły i co to znaczy dla Ciebie 2. Dlaczego takie wycieki się zdarzają i jak podejść do tego aby ich wpływ na CIebie był jak najmniejszy 3. Dlaczego ja przestałem korzystać z tych serwisów i dlaczego nie umieszczam tam już od dawna żadnych danych osobistych 4. Jakie trendy w przyszłości pozwolą nam zabezpieczyć swoje dane w lepszy sposób. BONUS: są też pierwsze pytania od słuchaczy!!
Thu, 08 Apr 2021 - 5 - #04: Architekt chmury: Kim jest, co robi i jak nim zostać!?
Umiejętności związane z usługami chmury publicznej, są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku. Architekt chmury to cel niejednej z osób w środowisku IT. W tym odcinku rozmawiam z Markiem Grabarzem, architektem usług w chmurze publicznej, Microsoft MVP. Marek posiada doświadczenie w dużych, międzynarodowych wdrożeniach usług w chmurze publicznej i nie tylko. Opowie o tym jak kształtowała się jego kariera, jakich umiejętności należy nabyć i co robi architekt chmury publicznej.
Thu, 01 Apr 2021 - 4 - #03: Ten o rozwoju, pasji i wychodzeniu ze strefy komfortu
Czy pasja to nieodłączny element pracy w technologii? Czy tylko ludzie z pasją osiągają sukces i rozwijają się? O co chodzi w tym całym rozwoju? W tym odcinku postanowiłem podzielić się z Wami moim przemyśleniami o tym czy rozwój, pasja i mityczna "strefa komfortu" zawsze idą w parze a w zasadzie dlaczego nie i gdzie mogą się czaić na Was pułapki rozwoju!
Fri, 26 Mar 2021 - 3 - #02: Strategia! To brzmi dumnie!
Strategia! Wszyscy o niej mówią, ale co to naprawdę jest? W tym odcinku "IT i TO" goszczę Krzysztofa Daniela, konsultanta zajmującego się strategią w Leading Edge Forum. Co to jest strategia? Jak możesz zbudować ją dla siebie w swojej karierze? Co to jest dług technologiczny i jak przejawia się w osobistej karierze? Dowiesz się czym zajmuje się konsultant pracujący nad strategią, jak Krzysiek przeszedł od developera do konsultant pracującego z firmami z TOP tego świat, o tym czym jest dług technologiczny w kontekście Twojej kariery, dlaczego powinniśmy zwracać więcej uwagi na Chiny ... i o wiele więcej. Jeżeli nie widzisz poniżej linków do osób, miejsc, artykułów i książek wymienionych w ramach ramach odcinka znajdziesz je na: https://share.transistor.fm/s/1aaa4942
Tue, 16 Mar 2021 - 2 - #01: Zaczynamy! Silicon wars!
Witaj w pierwszy odcinku podcastu IT i TO. Porozmawiajmy o tym, co tutaj będziecie mogli spotkać i o ... chipach. W trakcie keynote na konferencji Ignite (03.2021) Satya Nadella wspomniał o tym, że następny etap rozwoju będzie wymagał zmiany na wszystkich poziomach: (...) Form and functions of our devices will be re-imagined across the stack, from silicon, to the operating system to the experiences themselves. (...) Silicon, to to miejsce gdzie zmiana, nie tylko technologiczna, już się zaczęła. Opowiem Ci jak ja widzę tą zmianę w kontekście technologicznym i geo-politycznym i dlaczego za chwilę, możemy mieć inny układ sił jeżeli chodzi o to, co napędza naszą technologię ... silicon.
Wed, 03 Mar 2021 - 1 - #00 - Coś się tutaj szykuje (pilot)
To jest podcast o trendach, strategii, technologii i ludziach! Budowaniu kariery i firm w IT, uczeniu się i obserwowaniu trendów technologicznych z praktycznymi wskazówkami, jak je wdrożyć w życie.
Fri, 26 Feb 2021
Podcasts similares a IT i TO
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek