Filtrar por género
Ten podcast to miejsce spotkań ludzi ciekawych, otwartych, którzy chcą poznawać świat i innych ludzi, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego. Mam nadzieję, ze moi goście Was zainspirują. Może sprawią, że na pewne rzeczy spojrzycie inaczej. Inaczej będziecie postrzegać świat wokół Was. I ludzi wokół Was.
W tym podcaście – tak jak w życiu, w naszych codziennych rozmowach – poruszam różne tematy. Podkast "Ludzie są ciekawi" jest o ludziach, którzy są ciekawi i dla ludzi, którzy są ciekawi. Zapraszam do słuchania. Miło Was tu widzieć.
Marek Piotr Wójcicki.
Jeśli podoba Wam się to co robię - możecie mnie wesprzeć na Patronite albo stawiając mi filiżankę kawy, która pobudzi mnie do dalszego działania i szukania ciekawych rozmówców. Wy swoją będziecie się raczyć słuchając kolejnych ciekawych ludzi. Bo „Ludzie są ciekawi”.
https://patronite.pl/LSC
https://buycoffee.to/ludziesaciekawi
- 82 - Piotr czyli o czym szumią drzewa w Polsce?
Jak wyglądał prastary las za czasów pierwszych Piastów. Jakie rosły w nim drzewa. Jak to wygląda dziś? Jakie drzewa są rodzime, a jakie zostały do nas sprowadzone z innych regionów? Co Polacy sadzą w swoich ogrodach? Jakie drzewa powinno się sadzić w dużych miastach. Czy tuje moga być szkodliwe? Oliwka i araukaria - czy przyjmą się w naszym klimacie? A laurowiśnia? Zapraszam Was na rozmowę z Panem Piotrem Wojnowskim - miłośnikiem drzew i krzewów, prowadzącym szkółkę drzew i krzewów ozdobnych w Puszczykowie pod Poznaniem. Ciekaw jestem jakie drzewo lub drzewa mogłyby być symbolem Polski? My mamy swoje typy. A Wy? Dajcie znać w komentarzach. Dobrego słuchania.
Fri, 16 Aug 2024 - 81 - Zofia czyli tajemnicze kamienne kręgi w Odrach na Pomorzu
Mają być jednym z tak zwanych czakramów Ziemi. Podobnie jak Wawel czy Ślęża. Miejscem magicznym, gdzie spotyka się energia ziemi i kosmosu. Wielu wierzy, że przebywanie w tym miejscu wpływa na poprawę stanu zdrowia. Przyjeżdżają tu oni w nadziei na uzdrowienie.
Czy znacie kamienne kręgi w Odrach w Borach Tucholskich? Nazywane są Polskim Stonehenge. Są największą w naszym kraju, a drugą co do wielkości w Europie budowlą tego typu. Drugą po Stonehenge właśnie. Mają 2 tysiące lat. Zbudowali je najprawdopodobniej przybysze z północy – czyli Goci.
Zapraszam na rozmowę ze strażniczką tego miejsca – Panią Zofią Breske, kustosz Rezerwatu Przyrody Kręgi Kamienne w Odrach. Zauważcie, że energię z kamiennych kregów "słychać" w pewnym momencie nagrania.
Jeśli byliście w Odrach - dajcie w komentarzach znać jakie macie doświadczenia związane z tym miejscem.Fri, 02 Aug 2024 - 80 - Jowita czyli o chorobach głowy i smutku duszy
O chorobach głowy i smutku duszy – w ujęciu historycznym. Zobaczcie jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do ludzi cierpiących na choroby psychiczne. Od czasów starożytnych takie osoby izolowano. Często się ich bano. Z czasem zaczęto leczyć. Niektóre metody leczenia dziś uznalibyśmy za mocno kontrowersyjne. Na przykład stosowanie mchu, który miał porastać czaszki skazańców. Zdziwi was zapewne wotum znajdujące się w zbiorach Paulinów z Jasnej Góry. Ma ono nietypowy kształt, który ma symbolizować kobiecą macicę. Skąd się tam wzięło i dlaczego? Z jakiego powodu patronem osób chorych na epilepsję został Jan Chrzciciel. Dlaczego też pewnego rodzaju warzyw nie wolno było zbierać w określony dzień roku? Mówimy także o postaciach historycznych, które cierpiały na choroby psychiczne. Tym razem zapraszam Was na rozmowę zainspirowaną wystawą w Szpitalu Świętego Ducha we Fromborku. Rozmawiam z kierownik Działu Historii Medycyny w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku - Panią Jowitą Jaglą, która tę wystawę przygotowała. Warto tę wystawę obejrzeć by dowiedzieć się więcej. Jest czynna do końca lutego 2025 roku.
Tue, 23 Jul 2024 - 79 - Andrzej czyli klątwa Józefata z portretu zabranego z krypty
Wakacje z duchami. Jeśli lubicie takie klimaty - ten odcinek jest dla Was. Historię o klątwie Józefata, z portretu zabranego z krypty, usłyszałem w Sobkowie koło Jędrzejowa w Świętokrzyskiem w czerwcu 2024. I postanowiłem się nią z Wami podzielić. Opowiedział mi ją właściciel szlacheckiej fortalicji w tej miejscowości, Pan Andrzej. W tutejszym pałacu mieszkał niegdyś Jozefat Szaniawski, podstoli koronny. Pochowano go w krypcie w kościele parafialnym. Starym zwyczajem w krypcie pozostawiono tak zwany "portret trumienny", który prawie 250 lat później z krypty zniknął poczas jej remontu. Odnalazł się na przełomie XX i XXI wieku. I wtedy zaczeły się dziać rzeczy niewytłumaczalne. Na jaw wyszły też przedziwne zdarzenia z przeszłości. Tę historię usłyszycie w najnowszym odcinku podcastu. Ale rozmowę z Panem Andrzejem zaczynam od rysu historycznego samej fortalicji. Bo jest niezwykle ciekawa. To jedyny taki zabytek w Polsce. Zapraszam.
Wed, 03 Jul 2024 - 78 - Anna czyli Egipt all inclusive czy na własną rękę cz. II
Klątwa Faraona. Dopada wielu, którzy spędzają wakacje w Egicie. Ale można jej uniknąć. Jak? Mówimy o tym w drugiej części rozmowy z Anią - czyli tiktokową Anką Egipcjanką. Ania od kilku miesiecy mieszka w Hurgadzie i opowiada jak sie żyje w tym mieście. Sprawdzamy też czy Egipt zwiedzać lepiej na własną rękę, czy wybrać opcję all inclusive? Morze Czerwone i jego rafy słyną ze świetnych warunków do nurkowania i snurkowania. Ania snurkuje i ma swoje ulubionje miejsca. W tym odcinku mówimy też o jedzeniu i o tym, co w Egipcie może denerwować. Jest jednak też kilka rzeczy, ktore mój gość chciałaby przenieść z Egiptu do Polski. Co to takiego? Zapraszam. Posłuchajcie.
Fri, 05 Apr 2024 - 77 - Anna czyli Egipt all inclusive czy na własną rękę?
All inclusive czy na własną rękę? Jaką formę wybrać gdy decydujecie się na wakacje w Egicie? Mówimy o tym w rozmowie z Anią, która mieszka w Hurgadzie w Egipcie i zwiedza ten kraj. Jaki jest Egipt i jego mieszkańcy. Co w tym kraju zobaczyć oprócz sfinksa i piramid. Karty czy gotówka co się lepiej sprawdzi? Okazuje się, że warto mieć lokalną walutę, żeby nie przepłacać. Ania wszystko w rozmowie ze mną Wam wyjaśni. Powie też co sądzą Egipcjanie o Polakach? I dlaczego są wdzięczni naszym naukowcom? Przekonajcie się. Mówimy też o tym co zrobić, gdy zamarzy Wam się przeniesienie do Egiptu na jakiś czas? Żeby tam na przykład przezimować (albo przyspieszyć nadejście lata). Jakie formalności trzeba spełnić. Co jest ważne? Zapraszam. (konto Ani na TikToku to @anka egipcjanka
Fri, 29 Mar 2024 - 76 - Wojciech czyli w kolejce po zakupy w PRL
Papier, toaletowy, nowa kanapa, regał, lodówka. Żeby jest dostać - trzeba było odstać swoje. Kilka godzin, albo i dni. W kolejce. Wielu z Was z pewnością dobrze pamięta te czasy. Dla młodszego pokolenia to już historia. Dziś z moim gościem, którym jest Pan Wojciech Przylipiak - autor książki "Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko" zabieramy Was na zakupy w tamte czasy właśnie. Czasy kiedy dobrze się trzeba było postarać, żeby kupić coś smacznego, modnego albo wartościowego. Ale nawet o rzeczy podstawowe nie było wówcza łatwo. No chyba, że ktoś miał możliwośc kupowania w Pewexie, Baltonie czy innych specjalnych sklepach. Stacze kolejkowi, komitety kolejkowe. Pamiętacie? Teczki w kioskach Ruchu, w których odkładano dla wybranych pożądane tytuły prasowe. Pierwszy łyk Coca-coli, resoraki Matchboxu, wystawy sklepowe i dziwne hasła reklamowe, alkohol po godzinie 13-ej. Wszystko znajdzcieie w tej rozmowie. Dowiecie się też ile prawdy jest w podaniu, które żywe było w latach 80-ych, jakoby kioskarki dziurawiły sprzedawane przez siebie prezerwatywy. Zapraszam do kolejki i na międzymiastową Słupsk-Warszawa. I nie ma, że "Pan tu nie stał".
Tue, 20 Feb 2024 - 75 - Adam czyli Tajlandia w Pigułce cz. II
Co zobaczyć w Bangkoku i w Tajlandii. Podpowiadamy w drugiej części rozmowy z Adamem, twórcą Bangkok Forum na Facebooku. Są miejsca, które znajdziecie w przewodnikach. O nich też mówimy. Ale mój gość mówi także o tych mniej popularnych, a wartych odwiedzenia. Podpowiadamy jak poruszać się po Tajlandii? Korzystać z pociągów, autobusów czy samolotów? Co zjeść w tym kraju? Jak sobie radzić gdy jedzenie będzie zbyt ostre? Dlaczego lepiej unikać sanktuariów dla słoni? I wreszcie: jak smakuje durian i dlaczego nie wolno go przewozić środkami komunikacji miejskiej w Bangkoku :) Zapraszam posłuchajcie. Tematów jest zdecydowanie więcej. Bo Tajlandia to kraj piekny i bardzo zróznicowany.
Fri, 29 Dec 2023 - 74 - Adam czyli Tajlandia w Pigułce cz. I
Polacy pokochali Tajlandię. Od lat utrzymuje się ona na podium krajów egzotycznych, w których nasi rodacy chcą spędzać zimowe urlopy. Jak przygotwać się do wakacji w Tajlandii? Co warto ze sobą zabrać, a o czym możemy bezkarnie zapomnieć? Ile dni trzeba spędzić w Bangkoku by choć trochę doświadczyć niesamowitej atmosfery tego miasta? Jechać z biurem czy na własną rękę? Spać w hotelu czy wynająć mieszkanie? Czy street food to w tym kraju bezpieczna opcja? Czy smaczna? Jacy są Tajowie? Co sądzą o swoim królu? Nie wiem czy wiecie, ale mieszka on w zupełnie innym kraju. Jego niedawno zmarły ojciec był najdłużej panującym monarchą na świecie. Tajlandia jest wciąż bardzo tania i bezpieczna. Co jeszcze warto wiedzieć o tym kraju? Przekonajcie się słuchając pierwszej części rozmowy z Adamem Widomskim, twórcą Bangkok Forum, czyli platformy wymiany informacji o Tajlandii i jej stolicy. Zobaczcie dlaczego wyjazd do Tajlandii to jednocześnie podróż do przyszłości. I to dosłownie.
Fri, 22 Dec 2023 - 73 - Marek czyli Wikingowie spod Elbląga cz. II
Truso czyli jedyna osada Wikingów odkryta dotychczas na terenie Polski. Zapraszam na drugą część rozmowy o niej z jej odkrywcą - archeologiem - Panem Markiem Jagodzińskim. Archeolodzy cały czas poszukują śladów po mieszkańcach Truso. Ale nie są jedyni. Nie brakuje bowiem samozwańczych poszukiwaczy skarbów. Terenu - gdzie leżała osada Wikingów - bronią przed nimi okoliczni mieszkańcy. To tereny cenne z historycznego punktu widzenia. To w Truso znaleziono pierwsze ślady chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Na tych terenach miał działać patron Polski - Święty Wojciech. W tej okolicy najprawdopodobniej zginął. Czy w Truso może powstać stanowisko archeologiczne na wzór Biskupina? Gdzie trzeba pojechać żeby móc obejrzeć miejsce gdzie przed wiekami mieszkali Wikingowie? Posłuchajcie. Zapraszam.
Fri, 15 Sep 2023 - 72 - Marek czyli Wikingowie spod Elbląga cz. I
Jak odkryto jedyną w Polsce osadę Wikingów? Jakie wskazówki pozwoliły na jej lokalizację? Gdzie się znajdowała? Czym zajmowali się jej mieszkańcy? Kiedy powstała ta osada? Przekonajcie się słuchając pierwszej części rozmowy z Panem Markiem Jagodzińskim, archeologiem, który odkrył tę jedyną osadę Wikingów na terenie dzisiejszej Polski. Jakie skarby znaleziono dotychczas na jej terenie? Jak wyglądała najpiękniejsza ozdoba którą Wikingowie po sobie zostawili? W jakie gry grali nieustraszeni wojownicy? Tajemnice Truso czekają na Was.
Fri, 08 Sep 2023 - 71 - Jagoda czyli kim byli przodkowie Kopernika?
Polakiem, Niemcem czy może Warmiakiem? Kim był Mikołaj Kopernik. Czy spór o jego narodowość ma sens? Co mówią na ten temat dokumenty i życie astronoma? Czym poza astronomią zajmowął się Kopernik? Kim by był, gdyby nie naciski jego wuja - Łukasza Watzenrode, łożącego na wykształcenie siostrzeńca? Skąd pochodził ród Koperników? Zapraszam Was na drugą część rozmowy z kustosz muzeym Mikołaja Kopernika we Fromborku - Panią Jagodą Semków.
Fri, 25 Aug 2023 - 70 - Jagoda czyli Kopernik jakiego nie znacie
Mikołaj Kopernik jakiego nie znacie a także przekłamania w obrazie Jana Matejki i wątpliwości związane z pochówkiem słynnego uczonego. Zapraszam Was na rozmowę z Panią Jagodą Semków - kustosz muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. To w tym mieście Kopernik spędził prawie połowę swego życia. Tu zmarł i został pochowany. W roku 2023 - roku w którym obchodzimy 550-tą rocznicę urodzin astronoma i 480-tą rocznicę jego śmierci - możecie niemal przenieść się w czasy, w których żył słynny uczony. A to dlatego, że wiele budynków na wzgórzu we Fromborku wygląda dziś prawie tak jak pięć wieków temu. Posłuchajcie gdzie mieszkał Kopernik i gdzie prowadził swoje obserwacje astronomiczne. Jak żył na codzień. Przekonajcie sie ile przekłamań wkradło się do słynnego obrazu Jana Matejki - "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Sprawdzamy także, czy w grobie Mikołaja Kopernika pochowano na pewno jego szczątki.
Fri, 18 Aug 2023 - 69 - Marek czyli tajemniczy Magnus z mazowieckiego Czerska
Czy na jednym z mazowieckich zamków znaleziono grób syna króla Anglii? Wracamy do tajemnicy sprzed ponad 50 lat. Wówczas na zamku w Czersku koło Warszawy odkryto grób, w którym przed wiekami spoczął możny rycerz. Czy był to syn króla Anglii , który to król zginąl w słynnej bitwie pod Hastings w roku 1066? Jeśli tak - jak ów królewski syn trafił do Polski? Co jeszcze znaleziono w jego grobie? Zapraszam do wysłuchania historii o tajemniczym Magnusie. o którym opowie Wam Pan Marek Skarbek-Kozietulski, z zamiłowania genealog. Czy część ze współcześnie żyjących Polaków może okazać się potomkami Magnusa, a tym samym potomkami królewskiej linii Wessexów?
Fri, 11 Aug 2023 - 68 - Czesław czyli jak żyją pszczoły i jak powstaje miód?
Jak powstaje miód? Zastanawialiście się kiedyś? Jak żyją pszczoły i dlaczego w ogóle miód produkują? Jakie są rodzaje miodu? Czym jest miód spadziowy i jak powstaje? Czy królowa może być tylko jedna? Czym zajmują się robotnice i jak wygląda życie trutnia? Co robią pszczoły zimą? O tym wszystkim opowiada Pan Czesław Niedźwiedzki, pszczelarz z okolic Ostrołeki czyli z Kurpi. Pszczoły to całe jego życie. Dziś ma lat 77 i jest nadal aktywny zawodowo. Czy to zasługa miodu? Przekonajcie się sami.
Fri, 04 Aug 2023 - 67 - Kamil czyli tajemnice Wawelu cz. I
Zapraszam Was na fantastyczną opowieść o historii i tajemnicach Wawelu. Gościem mojego podcastu jest autor książki "Wawel. Biografia" - pan Kamil Janicki, historyk i redaktor naczelny portalu wielkahistoria.pl Zaczynamy - a jakże - od legendy o smoku, Kraku i Wandzie, choć od wersji, która w naszej świadomości funkcjonuje rzadziej. Dlaczego pierwsi Piastowie inwestowali w Wawel bardziej niż w rodowe gniazda - Poznań i Gniezno? Co znaczyło dla nich to wzgórze? Co zastał Władysław Łokietek gdy wkraczał na Wawel? Którzy królowie tej siedziby nie znosili, a komu Wawel zawdzięcza znaczną rozbudowę? Co zrobił dla Wawelu król Czech ale i Polski - Wacław II? Gdzie znajduje się na Wawelu studnia? Widzieliście ją kiedyś? A wawelski czakram czyli tajemne miejsce mocy? Prawda to czy legenda? Ile ze średniowiecznego Wawelu przetrwało do dziś? Tematów jest oczywiście więcej. Wiecie co miał Wawel wspólnego ze zwycięstwem w bitwie pod Grunwaldem?
Zapraszam na rozmowę.Fri, 14 Jul 2023 - 66 - Grzegorz czyli kiedy noc trwa cały dzień
Stracił wzrok tuż przed swoimi 8-ymi urodzinami w wypadku samochodowym. Dziś ma lat 43 lata i w rozmowie ze mną zabiera nas do świata osób niewidomych. Pan Grzegorz, masażysta mieszkający na jednym z warszawskich osiedli. Jak radzą sobie na co dzień osoby niewidome? Co jest dla nich najtrudniejsze? Jak orientują się w przestrzeni? Na jakie przeszkody natrafiają na swojej drodze do sklepu czy pracy? Czy mogą liczyć na pomoc osób z zewnątrz - przechodniów czy sąsiadów. Pan Grzegorz ma niewiele wspomnień z czasów kiedy wdział świat i nie musiał go badać za pomocą słuchu czy dotyku. Mówi o tych wspomnieniach w podcaście "Ludzie są ciekawi". Ma też pewne marzenie. Posłuchajcie jakie.
Wed, 21 Jun 2023 - 65 - Michał czyli jak tanio podróżować cz. II
Jak ekonomicznie i często podróżować? Pytam o to Michała, który w 2,5 roku odwiedził 58 krajów. Jak się spakować na wakacje by nie przepłacać i nie dźwigać? O czym pamiętać przed samym wyjazdem? Jaki był najbardziej egzotyczny kraj w którym Michał był? Gdzie jest najlepsza pogoda, a gdzie często pada? Czy przy każdej pogodzie wakacje mogą być udane? Kto jest dziś ambasadorem Polski na świecie? Michał wspinał się na najwyższe szczyty w krajach które odwiedzał, widział i biedę i bogactwo. Ludzi ciężko pracujących by utrzymać swoje rodziny. Podróże otworzyły go na świat i na ludzi. Michał namawia, abyśmy jako Europejczycy docenili to co mamy. Warto łapać chwile, ale też okazje do podróżowania. Bo podróże - i nie jest to truizm - kształcą. Zapraszam.
Fri, 02 Jun 2023 - 64 - Michał czyli jak tanio podróżować cz. I
W 2,5 roku odwiedził 58 krajów. W rozmowie ze mną podpowiada jak tego dokonał. Ma swoje sposoby na szukanie tanich biletów i dobrych niedrogich noclegów. Michał Kiełbasa, podróżnik, który - jak sam przyznaje- zwiedzanie świata zaczął dość późno, ale dziś zaległości nadrabia w szybkim tempie. Stara się podróżować poza sezonem wakacyjnym i wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję. Każdy wolny dzień. W krajach które zwiedza próbuje lokalnej kuchni, unika hoteli i lubi noclegi oferowane przez mieszkańców. Wystarczy mu dach nad głową, czysta pościel i prysznic. Niekoniecznie z ciepłą wodą. Jak tanio i często podróżować? Zapraszam na pierwszą część rozmowy z Michałem Kiełbasą.
Fri, 19 May 2023 - 63 - Maria czyli jak joga leczy nasze ciało i umysł
Jak joga leczy nasze ciało i umysł. W tym odcinku pytam o to Marię - nauczycielkę jogi, która praktykuje ją od killunastu lat. Czy joga jest dla każdego? Czy trzeba mieć szczególne predyspozycje by brać udział w zajęciach jogi? Co zabrac ze sobą na pierwsze takie zajęcia? Jak joga pomaga kobietom w ciąży? Jak pozwala nam redukować stres albo walczyć z zapisanymi w naszym ciele traumami, które wracają potem w postaci bólu? Jest wiele rodzajów jogi a każdy może wybrać taki, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Posłuchajcie tej rozmowy. Dowiecie się także jak często trenować jogę i co podczas trenigu jest najważniejsze. W przebodżcowanym świecie warto zafundować sobie odrobinę wyciszenia. Zapraszam.
Fri, 05 May 2023 - 62 - Jacek czyli prezes tęczowego klubu sportowego
Poznajcie Volup czyli sportowy klub dla osób LGBTQ+. Powstał wiele lat temu i dziś proponuje swoim cżłonkom zajęcie sportowe w 11 różnych sekcjach. Organizuje obozy sportowe, wyprawy rowerowe i spływy kajakowe. Działa w Warszawie i okolicach ale podobne organizacje powstały także w innych miastach Polski. Jak środowisko LGBTQ+ integruje się przez sport, jak jest dziś z akceptacją dla osób z tego środowiska. Czy homofobia w Polsce to wciąż problem. Posłuchajcie mojej rozmowy z Jackiem, prezesem tęczowego klubu sportowego czyli Volup-u. Także o tym, że na sport nigdy nie jest za późno.
Fri, 28 Apr 2023 - 61 - Chat GPT czyli sztuczna inteligencja o tarocie, feng-shui, genealogii i wielu innych sprawach
Zapraszam Was na drugą część spotkania z Chatem GPT. Sztuczna inteligencja odpowiada na kolejnych 20 pytań z których każde nawiązuje do jednej z rozmów, których możecie słuchać w moim podcaście. Pytania, które zadałem:
Czy prawdą jest, że jeśli zacznie sie poprawiać urodę, to potem trudno przestać? Skąd się wzięło wyrażenie "Drag queen"? Który z superbohaterow miał najtrudniejsze dzieciństwo? Czy konie mają rzeczywiście końskie zdrowie? Dlaczego Polacy tak łatwo ulegli Szwedom podczas Potopu Szwedzkiego? Po co ludzie prowadzą badania genealogiczne i szukają swoich przodków? Jaki jest stereotyp Polaka w Czechach? Jacy polscy malarze zdobyli światowy rozgłos? Czy w Szwajcarii wszystko chodzi jak w szwajcarskim zegarku? Dlaczego tarot nazywany jest czasem "Biblią Szatana'? Czy egzamin na prawo jazdy powinno się zdawać do skutku, czy kiedyś jednak odpuścić? Skąd się wzięła polska dentofobia? Czy pierniki powinny zawierać pieprz? Jaka jest najważniejsza wigilijna potrawa w Polsce? Czy feng-shui to takie czary-mary? Czy stany lękowe to w Polsce to coraz większy problem? Czy corrida powinna zostać zakazana? Czy Krzysztof Kolumb był rzeczywiście synem polskiego króla? Jakie zioła są w Polsce najbardziej popularne? Co i kogo czytają Polacy najczęściej?
Zaznaczę od razu ze nie ingerowałem specjalnie w odpowiedzi jakich udzielal mi chat GPT. Niech będzie to zapis możliwości chata GPT w roku 2023, do którego w przyszłości będzie można sięgnąć, by porównać jakie postępy poczyniła sztuczna inteligencja. Także w pisaniu po polsku. Gotowi na drugą części eksperymentu ze sztuczną inteligencją? Zapraszam.Fri, 21 Apr 2023 - 60 - Chat GPT czyli sztuczna inteligencja o życiu po śmierci, magii, seksie i wielu innych sprawach
Dziś gościem mojego podcastu jest....Chat GPT, czyli sztuczna inteligencja. W odcinku pada 20 pytań z których każde dotyczy jednej z pierwszych dwudziestu rozmów w moim podcaście. Chat na pytania odpowiada niemal błyskawicznie. Ciekaw byłem tej naszej interakcji. Jej rezultatów możecie posłuchać. Pytania jakie zadałem:
Czy istnieją zawody typowo męskie lub typowo kobiece. Jaki masaż jest najlepszy, gdy jesteśmy zestresowani i spięci? Jakie mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki? Jak pandemia i covid zmieniły nasze życie? Lepiej psa adoptować czy kupić z hodowli? Jak przygotować się do pierwszego nurkowania? Jak zostać influencerem i zarobić duże pieniądze? Czy Barbados to rajska wyspa? Jakie są dziś relacje polsko-ukraińskie? Jak się żyje na Węgrzech pod rządami Victora Orbana? Co wiedzą Polacy o Zespole Downa i funkcjonowaniu rodzin w których żyją osoby z Trisomią 21? Czy istnieje życie po śmierci? Czym zastąpić gluten? Jak zmienia nas miłość? Jak się upewnić, że jesteśmy gotowi na ślub? Czy potrafimy rozmawiać o swoich potrzebach i fantazjach seksualnych? Co nam powiedzą badania DNA robione dla potrzeb genealogii? Jak zmieniały się trendy we fryzjerstwie w ostatnim półwieczu? Jaka jest rola magii i ezoteryki w życiu Polaków? Czy Grecy czasem udają Greka i ile słów z ich języka weszło między innymi do języka polskiego?
Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi Chata GPT na te pytania - zapraszam.Fri, 14 Apr 2023 - 59 - Agnieszka czyli pani z biblioteki o tym co czytają Polacy
Polacy nie czytają książek. Często to słyszymy. Czy tak jest w istocie? Sprawdzam w rozmowie z Panią Agnieszką, czyli Panią z biblioteki. Pytam kto zagląda do bibliotek, jak one dziś funkcjonują, co czytają Polacy, jak nasze gusta zmieniały się na przestrzeni lat. Co czytaliśmy w latach 90-ych a co czytamy teraz? Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że na początku 2022 roku 38 procent Polaków deklarowało, że przeczytało choć jedną książkę w ciągu ostatniego roku. Ale aż 1/3 Polaków nie ma w domu książek, oprócz podręczników. Wtedy zawsze pozostają biblioteki. O ile zdecydujemy się do nich zajrzeć. O książkach najbardziej pożądadanych, ale też takich, które niektórzy chcieliby nawet dziś wpisać do indeksu ksiąg zakazanych posłuchacie w tym odcinku podcastu. Zapraszam.
Fri, 07 Apr 2023 - 58 - Paulina czyli adaptogeny i inne zioła, które mogą nam pomóc
Czym są popularne ostatnio adaptogeny, które mają nam dodawać energii i wspierać nasz organizm w czasie przemęczenia i przepracowania? Posłuchajcie o nich w drugiej części rozmowy z Panią Pauliną - doktor farmacji. Omawiamy tu także działanie ziół, które stosujemy w kuchi, czyli bazylii, oregano, rozmarynu, tymianku, lubczyku, majeranku czy kolendry. Okazuje się, że lawenda działa nie tylko na mole. Możecie być zaskoczeni. W jakim przypadku powinniśmy sięgnąć po krwawnik pospolity albo skrzyp polny? Jak działają gojnik i cytryniec chiński. Mojego gościa pytam także o to jak parzyć ziola? Pod przykryciem czy nie? W jakiej temperaurze? Czy zioła mogą wejść w niekorzystną interakcję z lekami, które przyjmujemy? Posluchajcie, żeby mądrze korzystać z ziół. Zapraszam.
Fri, 31 Mar 2023 - 57 - Paulina czyli poznajcie leczniczą moc ziół
Poznajcie leczniczą moc ziół. W tym odcinku razem z Panią Pauliną - doktor farmacji i specjalistką od leków roślinnych - szczegółowo omawiamy ich działanie. Podpowiadamy jakie zioła stosować w przypadku różnych dolegliwości. W jakiej formie najlepiej zioła spożywać? Parzyć czy może lepsze będą wyciągi alkoholowe lub olejkowe? Jakie działanie mają melisa, dziurawiec, mniszek lekarski, rumianek, mięta, wiesiolek, szałwia czy pokrzywa? Człowiek używa ziół od wieków ale wciąż odkrywa ich nowe zastosowanie. Czy parzenie skóry pokrzywą może być rzeczywiście korzystne? Czy melisa działa tylko kojąco na nerwy? Co sprawi, że będziemy lepiej spali, lepiej trawili lub co wzmocni nasz układ odpornościowy? Czy zioła można przedawkować? I na co powinni uważać początkujący zielarze. Zapraszam. Dobrego słuchania.
Fri, 24 Mar 2023 - 56 - Ryszard czyli pierwszy polski przewodnik po Maderze
Prastare lasy warzynowe, przecinające je słynne lewady, półwysep Świętego Wawrzyńca z zapierającą dech w piersiach trasą treckingową. Madera to nie tylko kąpiele w oceanie, ale także wysogórskie wycieczki ze szczytami, na których można oglądać wschody słońca z chmurami ścielacymi sie u Waszych stóp. To naturalne baseny w magmowych skałach, to plaża z czarnym piaskiem, to wysokie klify i zjeżdzające z nich prawie pionowo kolejki linowe. To wioski ukryte w górskich dolinach i rozpostarte leniwie nad oceanem male miasteczka. To także sasiadująca z Maderą wyspa Porto Santo skąd pochodziła żona Krzysztofa Kolumba. Zapraszam Was na drugą część rozmowy z Panem Ryszardem, pierwszym Polskim przewodnikiem po Maderze. Posłuchajcie co robił na wyspie Józef Piłsudski i co mówi legenda o polskim królu Władysławie Warneńczyku, który miał nie zginąć pod Warną. Zapraszam
Fri, 17 Mar 2023 - 55 - Ryszard czyli posłuchajcie o Maderze - krainie wiecznej wiosny
Kraina wiecznej wiosny - Madera. Polacy coraz chętniej odwiedzają tę wyspę. Kupują tu też nieruchomości. W pierwszej części rozmowy z Panem Ryszardem - pierwszym polskim przewodnikiem po Maderze - poznacie stolicę wyspy - Funchal i wiele atrakcji jakie to miasto oferuje . Warto wspiąć się (lub wjechać kolejką linową) na wzgórze Monte. Znajdziecie tu nie tylko piękne ogrody. W miejscowym kościele pochowano ostatniego władcę Austro-Węgier, po którym papież Polak dostał imię Karol. Ze wzgórza Monte możecie też zjechać wiklinowymi saniami jedną z ulic. To znana atrakcja w Funchal. Stolica Madery to miasto pełne klimatycznych kafejek, parków i skwerów. Mojego gościa pytam na co trzeba uważać na miejskim targu. Co zjeść w lokalnych restauracjach. Jakie są specjały maderskiej kuchni? Jaka ryba smakuje nawet dzieciom, choć te nie powinny jej wcześniej oglądać? Jak smakuje owoc pewnej toksycznej, a popularnej w polskich domach rośliny rosnacej na Maderze? I dlaczego można go jeść, skoro cała roślina jest niejadalna? Posłuchajcie. Mówimy też o maderskich słodkościach i znanym na tej wyspie winie. Zapraszam.
Mon, 13 Mar 2023 - 54 - Sylwia czyli krótki przewodnik po Hiszpanii, jej tradycjach i kulturze
Corrida, Tomatina, gonitwa z bykami w Pampelunie. To częste skojarzenia Polaków z Hiszpanią. Do tego flamenco i kilka miast z cudowną architekturą. W drugiej części rozmowy o Hiszpanii pytam więc Sylwię o szczegóły bitwy na pomidory, o hiszpańskie stanowisko w sprawie kontrowersyjnej corridy. O miasta i miasteczka, do których warto zajrzeć. O hiszpańskie tradycje, o rodzinę i podejście do obcokrajowców. Zastanawialiscie się co Hipszanie myślą o Polakach. A jakie mają podejście do hiszpańskiej rodziny królewskiej. Do związków osób tej samej płci? Czy są religijni? Czy są przesądni? Jak zyskać ich przychylność jeśli planujemy mieszkać lub robić interesy w Hiszpanii. Gdzie jest wioska Smurfów i o co chodzi z jedzeniem 12 winogron? Te i wiele innych tematów czeka na Was w drugiej częsci mojej rozmowy z Sylwią, miłośniczką Hiszpanii i tłumaczką języka hiszpańskiego. Podstawowe słówka hiszpańskie także poznacie w tej właśnie rozmowie. Dobrego słuchania.
Fri, 03 Mar 2023 - 53 - Sylwia czyli o gorącej Hiszpanii przy paelli i dobrym winie
Żyją najdłużej w Europie. Jaki jest ich sekret? Sjesta? A może smaczna i zdrowa kuchnia? Jacy są i jak żyją Hiszpanie. Czego powinniśmy spróbować będąc w tym kraju. Co musi znależć się w paelli, a czego nie można dodawać do tortilli. Jakie wino nazywane jest cichym zabójcą? Co wiedzą Polacy o Hiszpanii, skąd się wzięły słynne tapasy, czym się różni kawa od cavy i co zamiast kebaba (jak w Polsce) jedzą po imprezach nad ranem mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego? Jak zwiedzać Hiszpanię - autem czy korzystając z komunikacji publicznej?
Posłuchajcie pierwszej części mojej rozmowy z Sylwią, miłośniczką Hiszpanii i tłumaczką języka hiszpańskiego.Fri, 24 Feb 2023 - 52 - Leszek Mellibruda czyli czym są fobie, nerwice natręctw i lęk społeczny
Fobie, nerwice natręctw i lęk społeczny. Dotykają wielu Polakow, a wszystkie mają jedno żródlo. W drugiej części rozmowy z doktorem Leszkiem Mellibrudą, psychologiem, mówimy o kolejnych zaburzeniach lękowych. Agorafobia, klaustrofobia czy arachnofobia nie są wcale rzadkie. Często też obserwujemy dziś przejawy tak zwanego lęku społecznego czyli na przykład strach przed wystąpieniami publicznymi czy w skrajnych przypadkach lęk przed bliskością lub generalnie przed spotkaniami z ludźmi. Jak sobie z tym wszystkim radzić i jak dbać o zdrowie psychiczne? Zapraszam na drugą część rozmowy z doktorem Leszkiem Mellibrudą.
Fri, 03 Feb 2023 - 51 - Leszek Mellibruda czyli skąd się bierze lęk i jak rozpoznać ataki paniki?
Skąd się bierze lęk. Co go w nas wywołuje? Jakie są objawy stanów lękowych zarówno te psychiczne jak i czysto fizyczne? Czym różni się lęk od strachu? Dlaczego różne osoby roźnie na lęk reagują. Czy nadmiar informacji może w nas lęk wywolywać? Dlaczego nie powinniśmy poddawać się notorycznemu narzekaniu? Jak w dzisiejszym niespkojnym swiecie możemy odnaleźć spokokoj. Zapraszam na pierwszy z serii odcinków eksperckich w moim podcaście czyli pierwszą część rozmowy z psychologiem - doktorem Leszkeim Mellibrudą
Fri, 27 Jan 2023 - 50 - Renata czyli feng shui w domu i ogrodzie
Feng Shui w domu i ogrodzie. Dziś zajmujemy się tym tematem. Gdzie dom powinien stanąć? W jakim miejscu działki? Jaki powinien mieć kształt? Jakie rozplanowanie pomieszczeń? Jak urządzić dom i ogród zgodnie z zasadami Feng Shui czyli w zgodzie z naturą? Co ze strychem i piwnicami? Gdzie zbudować garaż? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w mojej rozmowie z Panią Renatą, architektem wnętrz i ekspertem Feng Shui. Dobrego słuchania.
Fri, 20 Jan 2023 - 49 - Renata czyli jak urządzić mieszkanie zgodnie z Feng Shui
Jak urządzić mieszkanie zgodnie z Feng Shui? Gdzie powinna znajdować się kuchnia, a gdzie sypialnia? Jak umeblować salon? Jakie kolory stosować w mieszkaniu? Jakie materiały wykończeniowe? Co zainstalować w łazience: wanne czy prysznic? A może jedno i drugie? Jak ustawić łóżko. Jak będzie się lepiej spało? Z głową na północ czy na południe? A pies czy kot? Gdzie powinny spać?
I wreszcie - czy deska sedesowa powinna być podniesiona czy opuszczona? Jak ten spór między kobietami i mężczyznami rozstrzyga Feng Shui. Posłuchajcie mojej rozmowy z Panią Renatą, architektem wnętrz i ekspertem Feng Shui.Fri, 13 Jan 2023 - 48 - Magdalena, Agata, Monika, Marcin i Adrian czyli święta w Polsce, Szwajcarii, Szwecji oraz takie bez glutenu i laktozy
Tradycyjne święta w Polsce. Czy takie właśnie są w Waszych domach rodzinnych? Czego w Boże Narodzenie nie może zabraknąć? Jak te święta wyglądają w Szwajcarii, a jak w Szwecji? Co pojawia się na wigilijnym stole u osób, które są na diecie bez glutenu i laktozy? No i wreszcie fundamentalne pytanie - czy w swięta porzucić wszelkie diety i sobie pofolgować czy jednak uważać na to co jemy i ile.
Posłuchajcie wyjątkowego, swiątecznego odcinka mojego podcastu do którego zaprosiłem kilkoro moich gości. Spokojnych rodzinnych Świąt.Fri, 16 Dec 2022 - 47 - Krzysztof czyli sekrety toruńskich pierników
Jak upiec pyszne, tradycyjne pierniki na święta? Jaka jest ich historia? Warto wiedzieć o kilku rzeczach zanim się za pieczenie zabierzemy. Bardzo ważne są między innymi odpowiednie przyprawy korzenne dodane do ciasta. Ale nie tylko. Wszystkiego dowiecie się z mojej rozmowy z Panem Krzysztofem z Muzeum Toruńskiego Piernika. Jakie kształty miały pierniki kiedyś, a jak wygladają dziś? Co zapisano w najstarszym przepisie na piernikowe ciasto? Ile takie ciasto musi leżakować zanim uformujemy pierniki i je upieczemy? Jak i czym ozdabiać pierniki? No i wreszcie co jest najważniejsze podczas pieczenia pierników? Posłuchajcie.
Thu, 01 Dec 2022 - 46 - Agnieszka czyli Polacy u dentysty cz. II
Do czego zdolni są niektórzy gdy boli ich ząb, a nie mogą się dostać do dentysty? Co robią gdy wypadnie im plomba, albo chcą wybielić sobie zęby? Sami. Posłuchajcie drugiej części rozmowy z Agnieszką, autorką książki "Kanał. Czyli co mówią dentyści gdy nie trzymają języka za zębami". Jakie zęby mają Polacy, a jakie chcieliby mieć? Ile zarabiają dentyści i czy jedzą słodycze? Zapraszam. Sprawdźcie dlaczego panna młoda uciekła z gabinetu dentystycznego?
Thu, 24 Nov 2022 - 45 - Agnieszka czyli Polacy u dentysty cz. I
Dlaczego Polacy boją się dentysty i przychodzą po pomoc gdy jest już naprawdę źle? Dlaczego wolimy ból zęba od cyklicznych wizyt kontrolnych. Jakie są przyczyny polskiej dentofobii? Czy to efekt doświadczeń z lat 70 i 80, gdy w gabinetach nie było znieczuleń, a wiertła kręciły się bardzo wolno? Wiemy, że dzieci boją się dentystów. Ale może i dentyści boją się dzieci? Jaka jest praca lekarzy stomatologów? Ciekawa czy nudna? Czysta czy brudna? Kto zostaje dziś dentystą i dlaczego? Zęby stały się dla wielu z nas wyznacznikiem społecznego statusu. Są jednak również tacy, którzy zamiast leczyć zęby wolą je usunąć. Posłuchajcie pierwszej części mojej rozmowy z Agnieszką, autorką książki "Kanał. Czyli co mówią dentyści, gdy nie trzymają języka za zębami".
Thu, 17 Nov 2022 - 44 - Katarzyna czyli jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy cz. II
Dlaczego kobiety decydują się dziś - częściej niż kiedyś - na robienie prawa jazdy? Jakimi sa kursantkami a potem kierowcami? Czy makeup robiony na czerwonym świetle to tylko stereotyp? Jak wygląda dziś egzamin na prawo jazdy i jak się do niego przygotować? Ile razy zdają rekordziści? Czy po 5 niezdanym egzaminie powinno sie odpuscić? Czy próbować dalej? Jakie cechy powinien mieć dobry kierowca? Zapraszam na drugą część rozmowy z Panią Katarzyną, instruktorką nauki jazdy.
Thu, 03 Nov 2022 - 43 - Katarzyna czyli jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy cz.I
Założyła szkołę nauki jazdy dla pań bo miała dosyć szorstkich instruktorów. Sama zrobiła prawo jazdy za czwartym razem. Ale egzamin na instruktora zdała juz za pierwszym. Posłuchajcie pierwszej części mojej rozmowy z Panią Katarzyną. Mówimy o tym czym różnią się instruktorki od instruktorów. Jak przygotować się do egzaminów. Czy po niezdanym kilka razy egzaminie powinniśmy się poddawać czy próbować dalej? Jaki kurs wybrać? Na skrzynię manualną czy automat? Odpowiedzi znajdziecie w rozmowie.
Thu, 27 Oct 2022 - 42 - Tomasz czyli jak wróżyć z tarota cz. II
Jak nauczyć się wróżenia z kart tarota? Czy wkuwać na pamięć znaczenia opisane w książkach czy lepiej nadawać te znaczenia kartom samodzielnie? Jak wybrać odpowiedni dla nas rodzaj tarota? O co tarota pytają mężczyźni? Jak tarociści odpowiadają na zarzut, że tarot to "biblia szatana", albo ściema dla naiwnych? Jak traktują swoje talie kart? Gdzie je przechowują? Czy to ma znaczenie? Zapraszam na drugą część rozmowy z Panem Tomaszem, wróżbitą i tarocistą.
Thu, 20 Oct 2022 - 41 - Tomasz czyli jak wróżyć z tarota cz. I
Jest tarocistą indywidualistą i to słychać w naszej rozmowie. Osoby, którym wróży nie mogą się go nachwalić. Z Panem Tomaszem rozmawiam o Tarocie i tym jak się z nim pracuje. Czy warto uczyć się znaczenia kart z książek czy każdy powinien opracować sobie swój system. Zarówno jeśli chodzi o rozkład kart czy ich interpretacje. O co Polacy pytają tarota? Czego chcę się dowiedzieć panie? Czy forma pytania ma znaczenie? Czy ważne jest nastawienie osoby, która szuka pomocy? Jak do wróżenia trzeba się przygotować? Posłuchajcie. Zapraszam.
Thu, 13 Oct 2022 - 40 - Agata czyli jak w szwajcarskim zegarku cz II
Dlaczego w Szwajcarii nie można wynająć mieszkania takiego jak by się chciało. Czy używanie 4 jezyków sprawia mieszkańcom tego kraju problem? Na jaka pomoc państwa mogą liczyć? Czy Szwajcarzy wiedzą, że jedną z najbardziej znanych szwajcarskich firm produkujących zegarki zakladal Polak? Jakie mają Szwajcarzy relacje z sąsiadami? Czego z kuchni szwajcarskiej koniecznie trzeba spróbować (a jest sporo pysznych rzeczy wartych grzechu). I wreszcie - dlaczego jest tam tak czysto? To wszystko i jeszcze więcej w drugiej części rozmowy z Agatą od lat mieszkajacą w Szwajcarii. Zapraszam.
Thu, 06 Oct 2022 - 39 - Agata czyli jak w szwajcarskim zegarku cz. I
Czy w Szwajcarii wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku? Czy za minimalne przekroczenie prędkości naprawdę grożą tam wysokie mandaty? Co grozi za jazdę rowerem po chodniku? Czy Szwajcarzy są - tak jak ich kraj - neutralni, czy też jasno wyrażają swoje poglądy. Jak można uzyskać obywatelstwo szwajcarskie. Będzie też odpowiedź na podchwytliwe pytanie o stolicę Szwajcarii. Wszystko to i jeszcze więcej w pierwszej części rozmowy z Agatą, mieszkajacą w Szwajcarii od 2002 roku. Zapraszam.
Thu, 29 Sep 2022 - 38 - Jasmin czyli przy kawie o sztuce na bazarze
Jest artystą malarzem i człowiekiem renesansu, bo para się wieloma rzeczami. Jego mini pracownia-galeria malarska znajduje się na jednym z warszawskich bazarów, gdzieś między budkami z warzywami, kebabem i kuchnią gruzińską. W tym miejscu możecie oderwać się od "tu i teraz". Mój gość pochodzi z Serbii, ale od wielu lat mieszka w Polsce. Uciekł przed wojną. Kocha kawę i kiedyś miał u nas jej palarnię. Poznajcie Jasmina, człowieka przepełnionego pozytywną energią.
Thu, 22 Sep 2022 - 37 - Paulina czyli polsko-czeskie historie cz. II
Było o "czeskim błędzie" - czas na "czeski film". Co znaczy to powiedzenie? Czy Czesi kręcą dziś takie seriale jak popularne kiedyś w Polsce "Szpital na peryferiach" czy "Kobieta za ladą"? Co powinniśmy zjeść będąc w Czechach? Co zobaczyć poza Pragą? Dlaczego w Czechach lepiej niczego nie "szukać"? Zapraszam na drugą część rozmowy z Pauliną, która od 12 lat mieszka w Pradze. Polacy od Czechów przyjęli kiedyś chrześcijaństwo. Dziś Czesi to głównie ateiści. Posłuchajcie naszej rozmowy. Zapraszam.
Thu, 15 Sep 2022 - 36 - Paulina czyli polsko-czeskie historie cz. I
Dlaczego Polacy lubią Czechów bez wzajemności? Jacy są naprawdę nasi południowi sąsiedzi. Jak żyją? Co lubią? Co powinniśmy zobaczyć podczas pobytu w Pradze i gdzie warto zajrzeć zbaczając z utartych szlaków. Czy "szmaticzka na paticzku" to parasolka? Co oznacza "czeski błąd"? Te i wiele innych tematów pojawia się w mojej rozmowie z Pauliną, która od 12 lat mieszka w Pradze. Posłuchajcie naszej rozmowy.
Thu, 08 Sep 2022 - 35 - Marek Piotr czyli jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne
Jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne? Gdzie szukać swoich przodków. Gdzie znajdują się odpowiednie dookumenty. Te pytania - i wiele innych - słyszę od lat od osób, którym opowiadam czasem o rezultatach swoich poszukiwań. Dlatego postawnowiłem nagrać ten autorski odcinek podcastu, żeby osoby, które zaczynają się interesować historią swojej rodziny mogły dowiedzieć się jakie powinny być ich pierwsze kroki. Dobrego słuchania i sukcesów w budowaniu Waszych drzew genealogicznych życzę.
Thu, 01 Sep 2022 - 34 - Marcin czyli Szwecja i Szwedzi oczami Polaka
Ikea, Abba, Potop, kryminały. Skojarzeń ze Szwecją i Szwedami w Polsce jest znacznie więcej. Posłuchajcie jak naszych północnych sąsiadów postrzega mieszkający w Szwecji od prawie 20 lat Marcin. Jacy są Szwedzi? Co sądza o Polakach? Jaka jest szwedzka kuchnia. Czy dzisiejsi Szwedzi mają świadomość jak bardzo ich przodkowie złupili nas podczas Potopu. W szwedzkich muzeach jest wciąż wiele ważnych i cennych dla nas dóbr kultury. Posłuchajcie też o dzieciach z Bullerbyn i kanapkowym torcie. Tematow jest znacznie więcej.
Thu, 18 Aug 2022 - 33 - Michał czyli odcinek dla miłośników koni cz. II
Końskie zaloty to prawda. Ale z końskim zdrowiem bywa już różnie. Posłuchajcie drugiej części rozmowy z Michałem - fizjoterapeutą koni. Dowiecie się jak konie się ze sobą komunikują, jak postrzegają świat i jak śpią. Będzie też słynny odgłos paszczą. Zapraszam do słuchania. Tematów jest więcej. Także tych trudniejszych. Powiemy między innymi o fundacjach ratujących konie prowadzone na rzeź.
Fri, 12 Aug 2022 - 32 - Michał czyli odcinek dla miłośników koni cz. I
Konie. Piękne i inteligentne. Od tysięcy lat u boku człowieka. Jakie są naprawdę? Jak trzeba o nie dbać. Czego potrzebują by były szczęśliwe? Jak żyją, jak sie komunikują, jak śpią, co jedzą? Co lubią, a co sprawia im ból? Jakie są rasy koni i jakie ich umaszczenie? Posłuchajcie mojej rozmowy z Michałem - fizjoterapeutą koni, który zajmuje sie także dopasowywaniem siodeł.
Fri, 05 Aug 2022 - 31 - Mateusz czyli Batman, Spider-man i inni superbohaterowie cz. II
Trudne historie superbohaterów i edukacyjna rola komiksów. Zapraszam na drugą część rozmowy z Mateuszem "Popcornzillą" Papisem, który o komiksach wie wszystko. Posłuchajcie o biseksualnym synu Supermana i o tym gdzie kupować komiksy, żeby nie przepłacać. W tym odcinku sprawdzamy też ile warte sa najdroższcze egzemplarze kolekcjonerskie. Mówimy też o tym jak zmieniali się superbohaterowie na przestrzeni lat. Wspominamy także tych, którzy trafili do gier komputerowych. Dobrego słuchania.
Fri, 29 Jul 2022 - 30 - Mateusz czyli Batman, Spider-man i inni superbohaterowie cz. I
Ma ponad 30 lat, ale nigdy nie wyrósł z komiksów. Ma ich pokaźną kolekcję i co miesiąc kupuje nowe. Uwielbia je i wie o nich naprawdę dużo. Mateusz czyli tiktokowy i instargamowy Popcornzilla opowiada w moim podcaście o swoim hobby. O historii Superbohaterów, którzy pojawiali się w ostatnich kilkudziesięciu latach na łamach komiksów, a potem na dużym ekranie i w grach komputerowych. Wiele się z tej rozmowy dowiedziałem. Mam nadzieje, że Was też ona zainteresuje. Posłuchajcie.
Fri, 22 Jul 2022 - 29 - Patryk czyli drag queen - Psycho Patty
Posłuchajcie historii Patryka, Drag Queen o pseudonimie Psycho Patty. Dlaczego młody mężczyzna przebiera się za kobietę. Od jak dawna to robi. Co mu daje wcielanie się w wymyślone przez siebie postaci. Kim są osoby występujące jako Drag Queen. Czy Polacy już się z taką formą ekspresjii oswoili. Czy ją akceptują? W teatrze antycznym wszystkie role odgrywali mężczyźni - także te kobiece. Mężczyżni przebrani za kobiety pojawiali się w kinie już przez II wojną światową. Także w polskim kinie. Posłuchajcie i przekonajcie się. Zapraszam.
Fri, 08 Jul 2022 - 28 - Jakub czyli jak Polacy poprawiają swoją urodę
Polacy coraz częściej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Zarówno kobiety jak i mężczyźni. Spragnieni młodego wyglądu płacą za botoks, kwas hialuronowy i inne zabiegi. Czy te zabiegi są neutralne czy mogą być niebezpieczne. Jakie metody poprawiania urody i odmładzania są najbardziej popularne? O to i wiele innych rzeczy pytam mojego rozmówcę - Kubę - lekarza zajmującego się medycyną estetyczną.
Fri, 01 Jul 2022 - 27 - Joanna czyli zaplanuj swoje wielkie greckie wakacje cz. II
Co w Grecji zjeść? Co w grecji wypić? Jakie są tradycyjne desery i potrawy, których będąc w Grecji nie można sobie odpuścić. Między innymi o tym rozmawiam z Joanną - przewodnikiem w Grecji - w drugiej części naszej rozmowy. Jesli zastanawiacie się co z Grecji przywieźć rodzinie i przyjaciołom albo jak powinna smakować oliwa i czym jest masticha - koniecznie posłuchajcie. Tematów jest o wiele więcej.
Fri, 24 Jun 2022 - 26 - Joanna czyli zaplanuj swoje wielkie greckie wakacje cz. I
Posłuchajcie o Grecji - kraju w którym Polacy bardzo chetnie spędzają wakacje. Jaki jest ten kraj, jacy są Grecy? Jak przygotowac się do wakacji, gdzie pojechać, co zobaczyć, co zjeść? Jakie sa podstawowe zwrotu w języku greckim, które pozwolą Wam zmiękczyć serca Waszych greckich gospodarzy. Co Grecy sądza o Polakach, a jak Polacy postrzegają Greków. Te i wiecej jeszcze tematy poruszam w rozmowie z Joanną - przewodniczką w Grecji. Posłuchajcie części pierwszej tej rozmowy. Zapraszam.
Fri, 17 Jun 2022 - 25 - Marek czyli magia i ezoteryka w zyciu Polakow cz II
Dobra i zła energia. Czary, rzucanie uroków, wampiry energetyczne. Wielu Polaków traktuje te sprawy poważnie i chronią się za pomocą amuletów. Rzadziej kierujemy się już zasadami Feng Shui. Ale magia i sprawy tejamne nas pociągają. Zapraszam na drugą część rozmowy z Markiem Wdowczykiem o magii i ezoteryce w życiu Polaków.
Fri, 10 Jun 2022 - 24 - Marek czyli magia i ezoteryka w życiu Polakow cz. I
Magia i ezoteryka w życiu Polaków. Jakie miejsce zajmuje. W kraju katolickim rośnie zainteresowanie tarotem. Polacy korzystają z usług wróżek, wierzą w rzucanie uroków i przepowiednie. Amulety na miłość, pieniądze i dobre życie wciąż poszukiwane i cały czas w cenie. Dlaczego magia i ezoteryka wciąż tak Polaków pociągają? Między innymi o tym rozmawiam z Markiem, właścicielem sklepu z akcesoriami magicznymi.
Fri, 03 Jun 2022 - 23 - Jagoda czyli ponad pół wieku strzyżenia i czesania
Strzyże, farbuje, czesze i modeluje włosy od ponad pół wieku. Zaczynała w małym zakładzie fryzjerskim - dziś ma własny, też niewielki. Poznajcie Panią Jagodę, która opowiada mi o początkach swojej pracy, o tym jak zmieniały się trendy i fryzury. Jak sama mówi - dziś fryzjerom jest zdecydowanie łatwiej. A jak było kiedyś? Jak zmienił się sprzęt na którym fryzjerzy pracują? Zapraszam do wysłuchania tej rozmowy w moim podcaście.
Fri, 27 May 2022 - 22 - Łukasz cz. II czyli genealogia genetyczna Polaków
Jak zbadać pochodzenie genetyczne swoich przodków. Czy byli Słowianami, Celtami a może Wikingami? Jakie badania genetyczne zrobić, komu i gdzie. Jaka wiedzę dzięki nim zyskamy? Czy może okazać się, że jesteśmy spokrewnieni ze znanymi w historii postaciami. Np. kimś z dynastii Piastów. A sami Piastowie kim byli? Lada chwila powinniśmy poznać wyniki badań genetycznych ich szczątków. Czy dzięki badaniom genetycznym możemy odszukać zapomnianych krewnych? I wreszcie - czy poznanie swoich genetycznych przodków może nas zmienić? Posłuchajcie drugiej części rozmowy z Łukaszem Łapińskim - historykiem i genealogiem.
Fri, 20 May 2022 - 21 - Łukasz cz. I czyli genetyczny rodowód Polaków
Jakie jest nasze pochodzenie genetyczne. Ile jest Polaka w Polaku. Skąd się wywodzimy? Jak bardzo jesteśmy zróżnicowani? W tym odcinku rozmawiam z Łukaszem Łapińskim - genealogiem i historykiem. Jak sprawdzić kim byli nasi przodkowie żyjący tysiące lat temu. Co nam mogą powiedzieć badania genetyczne. Na co musimy uważać i z czym się liczyć, a jaką wiedzę na temat naszej rodziny i dalekich przodków możemy dzięki genetyce zyskać? Mnóstwo wątków i ciekawostek. Posłuchajcie pierwszej części rozmowy.
Fri, 13 May 2022 - 20 - Magdalena czyli męskie i kobiece fantazje seksualne
Jakie są seksualne fantazje Polaków. Czego pragną kobiety, a czego mężczyźni. Czy potrafimy ze soba rozmawiac o swoich potrzebach seksualnych? To niektóre z tematów jakie poruszam z moim gościem - Magdaleną Kuszewską - w tym odcinku podcastu. Jak można walczyć z nudą w łóżku. Jakie seksualne kompleksy maja Polacy? Czy uzasadnione?
Posłuchajcie. Tematów jest zdecydowanie więcej.Fri, 06 May 2022 - 19 - Joanna czyli jak zrobić ślub i wesele
Posłuchaj wedding plannera zanim powiesz "tak". Jak zrobić wspaniały ślub i wesele. Joanna zajmuje się organizacją takich imprez. W rozmowie ze mną opowiada jak to wszystko wygląda. Co trzeba wiedzieć żeby ślub wypadł dobrze i bezstresowo. Żeby wesele zapadło w pamięć gościom. Czego chcą panny młode, a czego ich teściowe? Jakie wesela się dziś organizuje i co podaje się gościom. Czego lepiej nie robić a co robić wypada. Joanna organizuje śluby i wesela parom hetero i homoseksualnym. Ma dużą wiedzę i doświadczenie. Raz jeden ślub brały aż 3 osoby. Posłuchajcie.
Fri, 29 Apr 2022 - 18 - Sue - 16 again at the age of 61
She is 61 years old but feels like she is 16 again. In love, full of energy, she looks to the future with optimism. After her husband died, she thought she would be lonely. As she says today, she was in love with a dead man for eight years. Then she met Wayne. Listen to the story of Sue, a Canadian woman whom I met on Barbados.
Tue, 26 Apr 2022 - 17 - Monika czyli życie bez glutenu i laktozy
Jak mówi - syn uratował jej życie. To u niego pierwszego stwierdzono celiakię. Potem u niej. Przez lata jadła gluten nieświadoma, że jej szkodził. Od kilku lat żyje z rodziną na diecie bez glutenu. Zrezygnowali praktycznie także z produktów zawierających laktozę. Jest architektem - ale siłą rzeczy została dietetyczką dla siebie i swoich bliskich. Okazuje się, że bez produktów zawierających gluten i laktozę można sobie doskonale radzić. Posłuchajcie historii Moniki i jej rodziny. Zapraszam.
Fri, 22 Apr 2022 - 16 - Alicja czyli singielka i ateistka rocznik 1937
Nie boi się śmierci i nie wierzy w Boga. Jest singielką i czerpie z życia garściami. Urodziła się w Warszawie w roku 1937 i w rozmowie ze mną opowiada o swoim barwnym życiu. Dlaczego nie wyszła za mąż? Dlaczego nie chciała mieć dzieci? Czy nie żałuje swoich decyzji? Jej portrety wisiały w warszawskiej Zachęcie. Miała też robione profesjonalne sesje fotograficzne. Piękna kobieta, Alicja, jest w tym odcinku moim i Waszym gościem. Zapraszam.
Fri, 15 Apr 2022 - 15 - Ewa czyli mama Zoi z zespołem Downa
Zoja zaraz po porodzie dostała 10 punktów. Potem okazało się, że ma wadę genetyczną. To trisomia 21 chromosomu, szerzej znana jako Zespół Downa. Ewa - mama Zoi - opowiada w tym odcinku o pierwszych dniach po porodzie i o tym jak jej życie wygląda dziś. 8 lat temu w szpitalu przez chwilę twierdziła, że dziecko jej podmieniono. Była w szoku. Dziś jest dumną mamą dwóch córek - starszej Olgi i młodszej - Zoi. Ewa szczerze opowiada o życiu swojej rodziny, o swoich radościach i problemach, bo Zoja potrzebuje rehabilitacji i zajęć indywidualnych. Jakie są dzieci z Zespołem Downa. Jak wygląda ich świat i życie rodziny, w której się rodzą. Posłuchajcie. Chodziło nam z Ewą o to, by trisomię 21 chromosomu nieco oswoić. Byście dowiedzieli sie na czym ona polega. Żeby z języka polskiego zniknęło obraźliwe "ty Downie".
Fri, 08 Apr 2022 - 14 - Szabolcs czyli jaką drogą pójdą Węgrzy
3 kwietnia 2022 Węgrzy zdecyduja jaką drogą chcą iść. Czy postawią na Orbana, czy dadzą szansę opozycji. W tym odcinku rozmawiam z Sabim, Węgrem mieszkającym w Polsce od 11 lat. Na jaki wynik niedzielnych wyborów liczy? Kampania wyborcza na Wegrzech jest podobna do tej prowadzonej w ostatnich latach w Polsce. Pojawia się straszenie uchodźcami (wcześniej) i społecznością LGBT (teraz). Czy postawa Orbana wobec Rosji i ataku na Ukrainę może mu zaszkodzić w wyborach? Sabiego pytam także o to jak mu się żyje w Polsce. Czy chciałby tu zostac na dłużej. Sabi jest nauczycielem bardzo rzadkiego języka. Sprawdźcie jakiego.
Fri, 01 Apr 2022 - 13 - Magdalena czyli Polacy wobec uchodźców z Ukrainy
Jaki wpływ na Polaków i ich życie będzie miała ogromna fala uchodźców z Ukrainy? Jaką postawę wobec nich przyjmiemy? Na początku był zryw i chęć niesienia pomocy sąsiadowi. Teraz pojawiają się pytania co dalej? Pytania o przyszłość Ukraińców w Polsce i nasze życie razem. Pod jednym dachem. Nie wiadomo jak długo. Temat dzisiejszej rozmowy przyszedł do mnie sam. Nie planowałem go. I o to w tym podkaście chodzi. O rozmowy z ludźmi takimi jak my, których spotykamy na swojej drodze, w parku, w restauracji czy w sklepie. Ciekaw jestem ilu z Was będzie miało podobne obserwacje i spostrzeżenia co mój gość, spotkana podczas weekendowego spaceru Pani Magdalena.
Fri, 25 Mar 2022 - 12 - Patricia - Life on a paradise island, Barbados
Hi. Today I have a special episode for you. In English. Dzień dobry dziś mam dla Was odcinek specjalny - po angielsku.
This is an itreview with Patricia, wonderful woman from Barbados whom I met during my short stay in this country. Check what it is like to live on this paradise island. Find out how their lifestyle and cuisine look like. What you should see during holiday on Barbados. What to eat. What kind of rum to try? The most famous Barbadian is Rihanna. We talk about her also.
My podcast is Polish. This is special English episode for my english speaking friends.
If you like what Im doing - you can support me on Patronite platform or just buy me a coffee. Virtuallly.
Patronite:
https://patronite.pl/LSC/goals?podglad-autora=
Buycoffee:
https://buycoffee.to/ludziesaciekawi
Cześć. Dziś mam dla Was odcinek specjalny, wyjątkowy. To rozmowa z Patricią, mieszkanką Barbadosu. Tę wspaniałą kobietę poznałem podczas mojego krótkiego pobytu w tym kraju. Posłuchajcie jak żyje sie na tej rajskiej wyspie. Poznajcie jej mieszkańców, ich styl życia i kuchnię. Co powinniście zobaczyć podczas wakacji na Barbadosie, co zjeść, jakiego rumu spróbować? Najbardziej znaną Barbadoską jest Rihanna. O niej też rozmawiamy.
Przypomnę, że jeśli podoba Wam się to co robię - możecie mnie wspierać na Patronite albo kupić wirtualnie kawę.
Patronite:
https://patronite.pl/LSC/goals?podglad-autora=
Buycoffee:
https://buycoffee.to/ludziesaciekawi
Miłego słuchania.Tue, 22 Mar 2022 - 11 - Paweł cz. II czyli jak się zarabia na Tik Toku i Instagramie
Zarabianie na instagramie i innych portalach społecznościowych - czyli monetyzacja. O tym między innymi mówimy w drugiej części rozmowy z Pawłem, czyli instagramowym Zwyczajnym Chłopakiem. Paweł opowiada jak popularność, lajki i liczbę osób obserwujacych można zamienić na pieniądze. Trzeba to jednak robić z głową. Mówimy też o tym, jak wygląda prawdziwe życie influencerów. W sieci sa kolorowi, uśmiechnięci, szczęśliwi. A w prawdziwym życiu? Czy takie życie też by się na Tik Toku czy Instagramie dobrze sprzedawało? Czy ktoś chciałby je ogladać? Posłuchajcie.
Fri, 18 Mar 2022 - 10 - Paweł cz. I czyli jak naprawdę żyją influencerzy
Ma swoje profile na pięciu portalach społecznościowych. Wie co, gdzie i kiedy publikować żeby się klikało. Algorytmy Instagrama nie są dla niego tajemnicą. Zarabia dzięki swojej popularności, ale to nie jest jego głównym celem. Wie, ze widzowie wyczują fałsz i nie bedą śledzić profili, które stają się słupami ogłoszeniowymi. Paweł czyli Zwyczajny Chłopak (bo taki ma nick w mediach społecznościowych) mówi nam o swoim drugim etacie (jak sam to określa) czyli o życiu na instagramie i nie tylko. Posłuchajcie części pierwszej naszej rozmowy.
Thu, 10 Mar 2022 - 9 - Ewa czyli nurkowanie w Egipcie
Tym razem odkrywamy podwodny świat Morza Czerwonego. Razem z Ewą - instruktorką nurkowania - na codzień mieszkającą w Hurgadzie, dajemy nura do krystalicznie czystej wody by obejrzeć ukryty pod powierzchnią, bajkowy świat. Świat tysięcy kolorów, ryb, korali i innych morskich stworzeń. Tu dowiecie się jak takie pierwsze nurkowanie wygląda i jak trzeba się do niego przygotować. Może zdecydujecie się sami zanurkować? Jest szansa na taniec z delfinami. Posłuchajcie. Zapraszam.
Thu, 03 Mar 2022 - 8 - Magdalena cz. II czyli adoptuj, nie kupuj
Czy decydując się na pracę zdalną z domu pomyśleliście o tym, że zwalacie się swojemu psu na głowę? Dotąd miał spokój i kilka godzin dziennie dla siebie... W tej części rozmowy z Magdaleną Kordas z Fundacji Mikropsy mówimy też o tym jak psy traktowane są na wsi, a jak w mieście. Wbrew pozorom w obu przypadkach jest jeszcze sporo do zrobienia.
Jakie psy – według zabobonów – przynoszą pecha i rzadziej sa adoptowane? Tak tak. To wciąż niestety działa. Posłuchajcie także o ludzkiej dozgonnej miłości do psów. Dosłownie.Thu, 24 Feb 2022 - 7 - Magdalena cz I. czyli o ratowaniu bezdomnych psów
Bezdomne psy - jak się je w Polsce traktuje i jak można je uratować? Wzruszające historie otwierają serca tych, którzy decydują się psiaki adoptować. W tym odcinku rozmawiam z Magdaleną Kordas z Fundacji Mikropsy także o tym czy Polacy wolą kupować rasowe, czy też skłonni są adoptować bezdomne psy. Mówimy o procesie adopcyjnym, o tym jak wyglada. Kto może adoptować psa i jakie są zasady adopcji? W tym odcinku też historie psów, które dopiero za drugim razem znalazły szcześliwy dom albo, skazane przez właścicieli na śmierć, zostały uratowane przez fundację. Posłuchajcie.
Thu, 17 Feb 2022 - 6 - Michał czyli przeczołgany przez Covid
Wydawało mu się, że Covid go nie dotyczy. Jest młody, silny i zdrowy. Lubi sport i wyścigi samochodowe. Nikt w jego otoczeniu nie chorował ciężko. Koronawirus zaatakował nagle. Kilka dni po pozytywnym wyniku testu. Michał trafił do szpitala na ponad dwa tygodnie. Opowiada tu o swojej walce. Nie uwierzycie jak słabą ma dziś kondycję (ile procent tej sprzed choroby). Słowa "przeczołgany", które znalazło się w tytule odcinka, Michał użył sam w rozmowie ze mną, opisując to co zrobił z nim koronawirus. Pewnie zastanawiacie się czy Michał był zaszczepiony? Zadałem mu to pytanie. Michale dziękuję za spotkanie i opowiedzenie Twojej historii. Ku przestrodze. Posłuchajcie.
Thu, 10 Feb 2022 - 5 - Jakub czyli jak kupić wymarzone mieszkanie
Jak kupić wymarzone mieszkanie i na czym polega praca pośrednika nieruchomości. Tymi tematami zajmujemy się dziś. Gościem podkastu jest Jakub Bednarek, pośrednik nieruchomości. W pierwszej cześci (do mniej więcej 10 minuty) mówimy o specyfice pracy pośrednika nieruchomości, tym kto może nim zostać oraz ile w tym zawodzie można zarobić, a można sporo. Od 10 minuty naszego spotkania już do końca rozmawiamy o sytuacji na rynku nieruchomości. Jakie mieszkania kupują Polacy i na co zwracają uwage. Jak się przygotować do kupowania mieszkania i co trzeba wiedzieć, żeby potem nie żałować? Żeby nam się dobrze mieszkało. Posłuchajcie naszej rozmowy najlepiej w całości ( bo obie części sa interesujące) i subskrybujcie nasz podkast na kanale youtube i na innych platformach.
Thu, 03 Feb 2022 - 4 - Adrian czyli o tym co nas boli
Bolą Was plecy, kark czy szyja? Jeśli tak - to ten odcinek jest dla Was. Tym razem moim gościem jest Adrian - masażysta, fizjoterapeuta i trener personalny. Idealny gość na czas pandemii, gdy pracujemy zdalnie, dużo siedzimy i mało się ruszamy. Będą rady dla Was co robić by potem nie bolało. Sprawdzam też czy klienci składają masażystom propozycje niedwuznaczne i czy Polacy mają problem z nagością. Pytam też o sekrety jakimi dzielą się masowani z masażystami. Mówimy też o tym jak powinien wyglądać masaż i jak się do niego przygotować, żeby był jak najbardziej skuteczny. Czy wiecie na przykład kiedy wziąć ciepłą kąpiel? Przed masażem czy po nim? W rozmowie pojawia się też pewien niesforny zwierzak. Tematów poruszamy znacznie więcej. Będzie też o zazdrości. Posłuchajcie.
Thu, 27 Jan 2022 - 3 - Beata czyli "Baba za kierownicą"
Baba za kierownicą - rozprawiamy się dziś z tym stereotypem. W pierwszym odcinku podcastu moim gościem jest Pani Beata - kierowca taksówki. Rozmawiamy o stereotypach właśnie, pracy taksówkarza, klientach - dla których taksówkarze sa czesto powiernikami, korkach i tematach, które się w taksówkach porusza (ba są takie, których lepiej unikać). Co musi wiedzieć kierowca taksówki i co trzeba zrobić by taksówkarzem zostać? Posłuchajcie.
Fri, 21 Jan 2022 - 2 - O autorze i tematach jakie pojawiać się będą w podcaście. Także o gościach. Na końcu anegdota!
W tym odcinku kilka słów o mnie oraz tematach i ludziach jakich możecie się w tym podcaście spodziewać. Jest i ciekawa anegdota. Ale to dla wytrwałych, którzy wysłuchają mnie do końca. Warto!
Fri, 14 Jan 2022 - 1 - Kilka słów o tytule podcastuWed, 12 Jan 2022
Podcasts similares a Ludzie są ciekawi
- Szkic Kryminalny Aleksandra Orłowska
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Klub Ciekawych Wszystkiego Hanna Maria Giza
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- TOK FM Select TOK FM
- Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti - Radio TOK FM TOK FM - Paweł Sulik, Adam Balcer
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Otros podcasts de Arte
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Sceny zbrodni RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Dorwać bestię RMF FM
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Kryminatorium Marcin Myszka
- Bajki dla dorosłych RMF FM
- Historie na Faktach True Crime Krzysztof Michalski
- Historia dla dorosłych RMF FM
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Kryminalne Historie Kryminalne Historie
- Mellina Marcin MELLER
- Dział Zagraniczny Maciej Okraszewski
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Olga Herring: True Crime Olga Herring
- Kryminalne opowieści Podejrzani
- Strefa 52 Strefa 52
- Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów zurnalistapl