Filtrar por género
PIĘKNE ŻYCIE - o seniorach, dla seniorów i z seniorami oczywiście realizowana. Wśród naszych rozmówców są takie osoby, które nie przepadają za tym nowoczesnym sformułowaniem "aktywny senior" i nazywają się "babcią i dziadkiem z potencjałem". Tutaj spotkacie nowoczesnych silver infuencerów ale i... babcię z szarlotką. Z seniorami jesteśmy na spacerze z kijkami, podczas łączenia na zajęciach zdalnych w internecie ale i w Domu Pomocy Społecznej.
- 143 - Piękne życie - Babcia z plecakiem i kolekcjonerka przygód.Thu, 07 Nov 2024 - 38min
- 142 - Piękne życie - O projekcie „Nowe horyzonty – nowe możliwości”
W audycji mówimy o projekcie Fundacji Aktywności Obywatelskiej, która na co dzień pracuje z seniorami.
Projekt „Nowe horyzonty – nowe możliwości” w ramach Programu Erasmus+ jest realizowany w dzięki funduszom europejskim. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji językowych kadry fundacji oraz wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji miękkich, a także rozwój działalności międzynarodowej w zakresie kształcenia osób dorosłych.
Thu, 31 Oct 2024 - 44min - 141 - Piękne życie - O obecności w życiu drugiego człowieka
Stowarzyszenie mali Bracia Ubogich swoją wolontariacką działalnością chce podkreślać znaczenie relacji międzyludzkich w życiu człowieka, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Warto w tym szczególnym okresie pamiętać nie tylko o tych, których już pożegnaliśmy, ale także o tych, którzy są wśród nas i doświadczają samotności.
Obecność – to słowo fundamentalne dla naszego Stowarzyszenia. Wolontariusze Stowarzyszenia wspierają starsze, samotne osoby właśnie poprzez swoją obecność, towarzystwo, rozmowę. W programie zaproponujemy słuchaczom rozmowę z przedstawicielką Stowarzyszenia i wolontariuszką/wolontariuszem, którzy opowiedzą o tym, jak można wspierać starsze osoby, szczególnie w kontekście ich emocjonalnych potrzeb.
Na spotkanie z seniorami i dla seniorów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 17 Oct 2024 - 38min - 140 - Piękne życie - Nowy rok akademicki dla seniorów
750 seniorów podczas uroczystej inauguracji 2024/2025 roku akademickiego rozpoczęło kolejny rok akademicki. Ponad 170 osób po raz pierwszy wypowiedziało rotę ślubowania Słuchacza Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet przygotował dla Słuchaczy 3 wykłady tygodniowo podzielone na bloki tematyczne: nauki humanistyczne, przyrodniczo-geograficzna oraz nauki o zdrowiu i technice. To jednak nie wszystko! Słuchacze będą mieli możliwość wyboru spośród aż 40 grupowych zajęć, które dostosowane są do ich różnorodnych zainteresowań.
Rozmawiamy o planie zajęć dla seniorów w UTW Lublin - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 10 Oct 2024 - 44min - 139 - Piękne życie - Seniorzy w Radiu Lublin
Rozgłośnia Radia Lublin otworzyła drzwi dla zwiedzających, z czego skorzystali również uczestnicy Klubu Seniora „Zemborzyce”. Podczas wycieczki seniorzy zapoznali się z pracą radiowców, mogli usiąść przed mikrofonem i zobaczyć na czym polega praca realizatora dźwięku.
Na szlaku zwiedzania znalazły się: rozdzielnia elektroakustyczna, studio Polskiego Radia Lublin oraz Studio Lublin, w którym swoje debiutanckie płyty nagrywają młodzi artyści z regionu, ale ma ono również swą wieloletnią historię nagrań takich zespołów, jak Budka Suflera czy Bajm.
Czy emerytura staje się dobrym czasem do poznawania miejsc, do których do tej pory nigdy nie byliśmy? W programie rozmawiamy o tym z panią przewodniczącą Klubu Seniora “Zemborzyce” – Marią Kubecką, panią v-ce przewodniczącą Zofią Sieńko oraz członkiniami: Joanną Jurkowską i Kazimierą Krzewińską.
Na rozmowy o życiu 60+ zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 03 Oct 2024 - 41min - 138 - Piękne życie - Kulturalne propozycje dla seniorów
Przedstawiamy propozycje kulturalne z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Miasto Lublin zaprasza lubelskie seniorki i seniorów do udziału w koncercie w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada przypada Światowy Dzień Seniora.
Thu, 26 Sep 2024 - 39min - 137 - Piękne życie – O Fundacji Aktywności Obywatelskiej
Rozmawiamy o aktywności wolontariuszy działających w Fundacji Aktywności Obywatelskiej i realizowanych przez nią działaniach. Podejmujemy temat pomocy powodzianom realizowanej przez osoby starsze z wolontariatu senioralnego. Krystyna Strzelecka opowiada także o działaniach wolontariackich na rzecz Ukraińców mieszkających w Lublinie.
Fri, 20 Sep 2024 - 37min - 136 - Piękne życie - 500 km na 50. urodziny
Katarzyna Zwolińska z Lublina zakończyła już realizację swojego wyzwania: 500 km na 50. urodziny. Pani Katarzyna połączyła kropkę początkową i końcową Głównego Szlaku Beskidzkiego, podczas którego jednocześnie wspierała seniorów. Przejście było połączone ze zbiórką na Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, którego jest wolontariuszką.
Thu, 12 Sep 2024 - 43min - 135 - Piękne życie - Działania i propozycje zajęć w Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Naszymi gośćmi będą: Halina Kobylarz, Krystyna Tkaczyk, Ewa Valkov, Ewa Pachoł-Kokosinska - członkinie Lubelskiego Uniwersytetu Drugiego Wieku.
Przedstawimy m.in.: propozycje zajęć na nowy semestr: cykl "Drogi do zdrowia", "Wirtualne podróże", "Oswajamy nowe technologie", "Warsztaty psychologiczne ,"W kręgu sztuki-film" oraz pokażemy działania w ramach senioralnego projektu: "Lublinian - projekt własny", jak i spotkania z poezją i teatrem "Od seniora dla juniora".
Zapisy do Lubelskiego Uniwersytetu Drugiego Wieku od trwają od 10 do 27 września br. - będziemy zachęcać słuchaczy w starszym wieku do podjęcia uniwersyteckiego wyzwania.
Magdalena Lipiec-Jaremek - do usłyszenia.
Thu, 05 Sep 2024 - 42min - 134 - Piękne życie - O seniorach, którzy angażują się społecznie
Zachęcimy radiosłuchaczy powyżej 60. roku życia do udziału w projekcie Fundacji Aktywności Obywatelskiej pod hasłem: "Senior zaangażowany społecznie." Podczas rozmowy skupimy się na wskazaniu umiejętności, które są kluczowe w wolontariacie senioralnym. W ramach projektu seniorzy wymyślą i zrealizują pomysł na ciekawe działanie angażujące społeczność najbliższej okolicy. Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Naszymi gośćmi będą: Anna Maciąg-Pazik i Małgorzata Milanowska z Fundacji Aktywności Obywatelskiej.
Na wieczorne rozmowy w gronie osób starszych zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 29 Aug 2024 - 44min - 133 - Piękne życie - Akcja „500 km na 50-te urodziny"
W naszym podcaście inspirująca historia Katarzyny Zwolińskiej, która już 23 sierpnia rozpoczyna niezwykłą wędrówkę. W ramach akcji „500 km na 50-te urodziny" Katarzyna, mieszkanka Lublina, planuje przejść Główny Szlak Beskidzki (GSB) od Ustronia do Wołosatego w ciągu 15 dni jednocześnie wspierając samotnych seniorów.
Katarzyna jest wolontariuszką Stowarzyszenia mali bracia Ubogich i regularnie odwiedza seniorkę Krystynę. Inicjatywa „500 km na 50-te urodziny" jest osobistym wyrazem jej chęci odczarowania słowa „starość" i podkreślenia, że starość jest dla niej przywilejem. Kasia, która przez wiele lat zmagała się z nowotworem i mogła nie dożyć swoich 50. urodzin, pragnie celebrować ten moment w sposób wyjątkowy. Naszym gościem będzie także: Urszula Zabielska, koordynatorka regionalna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Do radiowej rozmowy zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 22 Aug 2024 - 45min - 132 - Piękne życie - Zdrowy senior blisko natury
Zdrowy senior blisko natury - to główny temat naszej dzisiejszej audycji. Z naszym radiowym mikrofonem uczestniczyliśmy w spotkaniu, które miało na celu budowanie i pogłębianie relacji międzypokoleniowych, ale przede wszystkim poznanie roślin zielnych towarzyszących nam w kuchni. Wydarzenie było okazją dla osób starszych, by dowiedzieć się, w jaki sposób zioła wspomagają zdrowie na późniejszym etapie życia, jak zastosować je w codziennej diecie, jakie dają możliwości pielęgnacji urody, jak poprawiają samopoczucie psychiczne. Jak przygotować posiłek zdrowy, ziołowy i kolorowy. Seniorzy - Wolontariusze działający przy Fundacji Aktywności Obywatelskiej, która jest Organizatorem tego wydarzenia, chcieli wzmocnić relacje pomiędzy seniorami a młodym pokoleniem. Starsi - pokazali młodym, że zioła i ziółka kojarzyć się mogą ze zdrowiem i zachęcają do kontaktu z naturą. A to dopiero wstęp do szukania wzajemnego dialogu i pokonania uprzedzeń wynikających z różnicy wieku poprzez kuchnię. Wydarzenie realizowane jest w ramach Projektu pt. „Grant instytucjonalny”. Inicjatywa odbyła się w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.
Thu, 15 Aug 2024 - 40min - 131 - Piękne życie - Jak się ochronić przed oszustwem?
Osoby starsze mają prawo do godnego życia i otrzymania wsparcia w razie potrzeby, a nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różny sposób i za pomocą różnych metod. Najczęściej wykorzystują zaufanie i „dobre serce” seniorów. Oszustwa telefoniczne (na wnuczka, na policjanta), kradzieże (na klamkę, na urzędnika, na pracownika instytucji, na szklankę wody). Nieuczciwe praktyki handlowe, na które seniorzy mogą być narażeni, a także przemoc wobec osób starszych – to tematy, które podejmiemy z Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego d/s Ochrony Praw Człowieka – insp. dr Edytą Nają.
W programie przekażemy wskazówki dotyczące ochrony przed oszustami internetowymi, takie jak ostrożność podczas udzielania danych osobowych, korzystania z bezpiecznych stron internetowych i unikania podejrzanych wiadomości.
Thu, 08 Aug 2024 - 40min - 130 - Piękne życie - O depresji u seniora
Depresja to zjawisko, które staje się nieodłącznym elementem współczesnego świata, niestety nie wybiera wieku - dotyczy także osób starszych. Dotyka nawet jedną trzecią polskich emerytów, jednak właściwie rozpoznawana jest jedynie w 15 proc. Szybka i skuteczna diagnoza oraz wdrożenie leczenia dają choremu duże nadzieje na wyjście z trudnego położenia, w przeciwieństwie do jej pogłębiającego się charakteru, będącego częstą przyczyną samobójstw i chorób somatycznych. Spadek nastroju, kłopoty z pamięcią i problemy ze snem to tylko część z objawów depresji, z którą styka się coraz więcej osób w zaawansowanym wieku.
Co trzeba wiedzieć o tej chorobie cywilizacyjnej i co zrobić, by nie zdominowała naszego życia? Depresja u seniora - ten temat podejmą eksperci: Anna Antosik - Wójcicka i Tomasz Rejent, którzy zajmują się psychoterapią seniorów.
Thu, 01 Aug 2024 - 45min - 129 - Piękne życie - Jak dbać o zdrowie i zdrową, sprawną sylwetkę
Wystarczy, że odpowiednio wcześnie osoby w wieku powyżej 60. roku życia wdrożą kilka zasad w ramach profilaktyki: stosowanie lekkostrawnej diety, dbanie o kondycję i uprawianie sportu, a także codzienny wysiłek umysłowy i regularne badania profilaktyczne dla seniorów. W programie powiemy o tym, jak dbać o zdrowie i zdrową, sprawną sylwetkę.
Naszym gościem będzie m.in. dyrektor dr Elżbieta Bojanowska z Centrum Badań nad Starością I Starzeniem się - Referencyjnego Ośrodka Badawczego UKSW w Warszawie.
Do usłyszenia po 18.00 - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 25 Jul 2024 - 39min - 128 - Piękne życie - O programie "Twoja obecność pomaga mi żyć"
W odpowiedzi na pogłębiającą się samotność starszych osób Stowarzyszenie mali bracia Ubogich stworzyło Program "TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ" a dziś w programie porozmawiamy m.in. z Urszulą Zabielską - koordynatorką Stowarzyszenia, jak i podopiecznymi i wolontariuszami.
Wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia. Około 1/3 osób w wieku 80 lat doświadcza samotności i izolacji, a co piąta z nich nigdy nie wychodzi z domu.
Program "TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ" to zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych mbU, dzięki którym budują się niezwykłe - oparte na przyjaźni i zaufaniu – relacje wolontariusza z samotnym seniorem.
W rozmowie zaapelujemy także do słuchaczy w sprawie rekrutowania wolontariuszy do pomocy osobom starszym - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 18 Jul 2024 - 44min - 127 - Piękne życie - Silver influencerzy
Zdajemy sobie sprawę z tego, że w mediach społecznościowych króluje młodzież, to jednak starsze osoby i ich profile społecznościowe są coraz bardziej widoczne. Seniorzy udowadniają, że w każdym wieku można zacząć karierę w Internecie i zostać influencerem. Jan Adamski opowie w naszym programie o swojej działalności w sieci. Seniorzy idą z duchem czasu i świetnie odnajdują się w wirtualnej rzeczywistości. Coraz więcej silver influencerów podbija Internet. Jan Adamski przygodę z prowadzeniem bloga rozpoczął ponad 10 lat temu i głównie skupił się na prowadzeniu bloga poświęconego klasycznej, męskiej elegancji.
Na program zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek
Thu, 11 Jul 2024 - 35min - 126 - Piękne życie - O akcji „Aktywny senior latem”
Najstarsze mieszkanki i mieszkańcy Lublina przez całe wakacje będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych czy różnego rodzaju warsztatach. Miasto zaprasza lubelskie seniorki i seniorów do udziału w akcji „Aktywny senior latem”.
W programie podamy informacje o wszystkich atrakcjach skierowanych do osób starszych w Lublinie w czasie letnich wakacji, Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 04 Jul 2024 - 34min - 125 - Piękne życie - O tym, jak sobie radzić ze stresem
Dziś w programie zaprosimy radiosłuchaczy na warsztaty z radzenia sobie ze stresem. W dzisiejszych czasach umiejętność radzenia sobie ze stresem, kontrolowania emocji i osiągania równowagi w różnych sytuacjach jest kluczowym elementem efektywnego funkcjonowania. Stres, jako nieodłączna część życia, wymaga od nas skutecznych strategii działania, aby utrzymać równowagę.
Kompleksowe zarządzanie stresem u seniorów będzie tematem warsztatów, które odbędą się w siedzibie Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy ul. Lwowskiej w Lublinie.
Thu, 27 Jun 2024 - 39min - 124 - Piękne życie - O tym, jak łączyć pokolenia
W programie powiemy o tym, jak łączyć pokolenia: doświadczonych seniorów - mistrzów i młodych uczniów - praktykantów zaczynających swoją drogę zawodową. Projekt „Lublin stawia na zawodowców” realizowany jest w okresie od 01.07 2018 r. do 31.08 2020 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.
Celem głównym projektu jest podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w czterech szkołach prowadzonych przez Miasto Lublin, w wyniku którego zwiększone zostaną szanse na zatrudnienie 444 uczniów na lokalnym i regionalnym rynku pracy po zakończeniu przez nich procesu kształcenia. Na rozmowy wielopokoleniowe zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 20 Jun 2024 - 31min - 123 - Piękne życie - O Radzie Miasta Seniorów
Mieszkanki i mieszkańcy Lublina oraz podmioty działające na rzecz osób starszych mogą jeszcze zgłaszać kandydatów do Rady Seniorów Miasta Lublin. Członkinie i członkowie nowej, IV kadencji Rady rozpoczną działalność z początkiem maja br.
Zgodnie ze statutem Rady propozycje kandydatów do nowej kadencji mogą składać podmioty działające na rzecz osób starszych, w szczególności organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące uniwersytety trzeciego wieku. Swoją kandydaturę mogą także zgłosić osobiście osoby zaangażowane we wsparcie środowiska seniorów. Rada Seniorów Miasta Lublin jest organem opiniodawczo-doradczym Prezydenta Miasta Lublin we wszystkich obszarach dotyczących osób starszych. Przedmiotem działania Rady jest m.in. opiniowanie i konsultowanie spraw dotyczących sytuacji seniorów, opiniowanie aktów prawa miejscowego w tym zakresie, inicjowanie działań na rzecz seniorów oraz upowszechnianie i promowanie współpracy władz samorządowych Miasta Lublin ze środowiskiem działającym na rzecz osób starszych. Członkowie Rady Seniorów m.in. uczestniczą w sesjach Rady Miasta Lublin, opiniują zadania Budżetu Obywatelskiego, biorą udział w konferencjach i zebraniach lubelskich organizacji pozarządowych, są także zaangażowani w organizację wydarzeń dla seniorów – m.in. Lubelskich Dni Seniora, akcji „Odczaruj Jesień Życia” czy konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Aktywnie promują także Lubelską Kartę Seniora.
Na spotkanie z przedstawicielami Rady Seniorów Miasta Lublin zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 21 Mar 2024 - 45min - 122 - Piękne życie - O projekcie nastolaktów "Pokoleniowy dialog"
W programie przedstawimy projekt społeczny o nazwie „Pokoleniowy dialog". Jest on inicjatywą grupy nastolatków z V LO im. M. Skłodowskiej-Curie oraz I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, tworzoną w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Grupa składa się z młodych entuzjastów, którzy pragną aktywnie angażować się w społeczność. Projekt ma na celu integrację i tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy różnymi pokoleniami, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych.
W ramach dotychczasowej działalności „Pokoleniowego dialogu" uczniowie prowadzą cotygodniowy wolontariat w domu pomocy społecznej oraz zajęcia dla podopiecznych, takie jak m.in. zajęcia gastronomiczne czy warsztaty z cyberprzemocy.
Jak przebiega współpraca pomiędzy pokoleniami opowiemy w programie. Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 07 Mar 2024 - 29min - 121 - Piękne życie - O samotności wśród seniorów
Badania wskazują, że aż 58% seniorów mieszka samotnie, a 26% odczuwa osamotnienie. To sprawia, że częściej chorują, przestają być samodzielni i przedwcześnie odchodzą.
Czasem niewiele trzeba, aby podarować tak wiele. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do podarowania 1,5% podatku na rzecz stałych odwiedzin u samotnych seniorów oraz Telefonu Zaufania dla tych, którzy mają potrzebę porozmawiania z psychologiem. Jednym z problemów, który najbardziej doskwiera seniorom, to samotność. Przyjaciele umierają, młodzi budują własne życie, a telefon dzwoni do nich coraz rzadziej. Według danych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z raportu „Samotność wśród osób 80+” wynika, że dla 94% badanych relacje z bliską rodziną są ważne. Co więcej, wśród osamotnionych seniorów, 13% to osoby, które nigdy nie wychodzą z domu.
Podczas programu spotkamy się z przedstawicielami Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, apelując o przekazywanie 1,5% podatku na pomoc seniorom.
Do rozmów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 29 Feb 2024 - 42min - 120 - Piękne życie - DJ Wika - jak akceptować swój wiek
Miasto zaprosiło lubelskie seniorki i seniorów (oraz redakcję naszej audycji w cyklu "Piękne życie") na karnawałowy bal z DJ Wiką, jedną z najbardziej znanych didżejek w Polsce a zarazem - silverinfluenserką. Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika – z wykształcenia pedagog, która przez wiele lat pracowała w szkołach i ośrodkach wychowawczych. Obecnie jest czynną działaczką społeczną zaangażowaną w sprawy seniorów. Podróżuje po całej Polsce, by podczas spotkań z osobami w wieku senioralnym rozmawiać o tym, jak akceptować swój wiek, samotność oraz jak mimo upływu lat czerpać radość z życia. W roli DJ'ki swoją energią dzieli się podczas potańcówek i dyskotek, udowadniając, że nie liczy się wiek, a chęć do działania.
Akcja realizowana jest w ramach cyklu Aktywny Senior. Na wspólną zabawę z DJ Wiką zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 15 Feb 2024 - 39min - 119 - Na zdrowie - Kuchnia dla seniora
"Zdrowy senior blisko natury" - to główny temat naszej dzisiejszej audycji. Z naszym radiowym mikrofonem uczestniczyliśmy w spotkaniu, które miało na celu budowanie i pogłębianie relacji międzypokoleniowych, ale przede wszystkim poznanie roślin zielnych towarzyszących nam w kuchni.
Wydarzenie było okazją dla osób starszych, by dowiedzieć się, w jaki sposób zioła wspomagają zdrowie na późniejszym etapie życia, jak zastosować je w codziennej diecie, jakie dają możliwości pielęgnacji urody, jak poprawiają samopoczucie psychiczne. Jak przygotować posiłek zdrowy, ziołowy i kolorowy. Seniorzy - Wolontariusze działający przy Fundacji Aktywności Obywatelskiej, która jest organizatorem tego wydarzenia, chcieli wzmocnić relacje pomiędzy seniorami a młodym pokoleniem. Starsi - pokazali młodym, że zioła i ziółka kojarzyć się mogą ze zdrowiem i zachęcają do kontaktu z naturą. A to dopiero wstęp do szukania wzajemnego dialogu i pokonania uprzedzeń wynikających z różnicy wieku poprzez kuchnię. Wydarzenie realizowane jest w ramach Projektu pt. „Grant instytucjonalny”.
Inicjatywa odbyła się w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.
Na radiowe spotkanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 08 Feb 2024 - 40min - 118 - Piękne życie - Jak sprawdzić potrzeby kości
Jak sprawdzić potrzeby kości? Wpływ witaminy D na zdrowie. Dlaczego bolą stawy? - odpowiedzi na te pytanie spróbujemy znaleźć w programie z cyklu „Piękne życie".
Najczęstsze dolegliwości w wieku starszym, w tym przyczyny, objawy i leczenie osteoporozy, to bolączka po 60. roku życia. Zaprosimy słuchaczy na spotkanie seniorów ze specjalistami geriatrii i gerontologii w lubelskich klubach seniora, które będą okazją nie tylko do podratowania zdrowia fizycznego, ale i psychicznego osób starszych.
Na program zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 01 Feb 2024 - 42min - 117 - Piękne życie - Wskazówki dotyczące ochrony przed oszustami
Osoby starsze mają prawo do godnego życia i otrzymania wsparcia w razie potrzeby, a nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.
Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różny sposób i za pomocą różnych metod; najczęściej wykorzystują zaufanie i „dobre serce” seniorów. Oszustwa telefoniczne (na wnuczka, na policjanta), kradzieże (na klamkę, na urzędnika, na pracownika instytucji, na szklankę wody). Nieuczciwe praktyki handlowe, na które seniorzy mogą być narażeni, a także przemoc wobec osób starszych - to tematy, które podejmiemy z Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego d/s Ochrony Praw Człowieka - insp. dr Edytą Nają.
W programie przekażemy wskazówki dotyczące ochrony przed oszustami internetowymi, takie jak ostrożność podczas udzielania danych osobowych, korzystania z bezpiecznych stron internetowych i unikania podejrzanych wiadomości.
Na radiowe spotkanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 25 Jan 2024 - 43min - 116 - Piękne życie - O seniorach z Ukrainy przebywających w Lublinie
Po wybuchu wojny w Ukrainie od ponad roku przyzwyczajamy się do obecnej sytuacji, do bombardowania, śmierci, okrucieństwa. A przecież ta wojna nadal trwa i seniorzy w Lublinie robią wszystko, co w ich mocy, by towarzyszyć, pomagać tym, których bezpośrednio ona dotyka. Zamiast siedzieć i wyłącznie się zamartwiać, seniorzy z Ukrainy mieszkający w Lublinie postanowili się zintegrować, a przy okazji zrobić coś dobrego dla swoich bohaterów.
O współpracy i wolontariacie nie tylko międzypokoleniowym, ale i między narodem polskim i ukraińskim powiemy dziś w programie - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 18 Jan 2024 - 32min - 115 - Piękne życie - Jak zadbać o własne bezpieczeństwo
Policja odnotowuje coraz więcej oszustw, w których pokrzywdzonymi są osoby starsze. Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnym pretekstem np. z prośbą o wodę, sprzedaży artykułów przemysłowych, powołują się na pracowników administracji, przedstawicieli różnych służb, urzędników, przedstawiają się jako np. listonosz, policjant, pracownik: ZUS, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji.
Powszechnym przykładem tego typu przestępstw jest oszustwo lub kradzież „na wnuczka”, „na kolegę” lub „na litość”. Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary. Sprawcy mogą wejść do mieszkania również pod pretekstem pomocy we wniesieniu ciężkich zakupów do domu – są to często miłe, sympatyczne nastolatki bądź też dobrze ubrane, porządnie wyglądające osoby, które wzbudzają nasze zaufanie.
To tylko wybrane sytuacje, które mogą się przytrafić. Pomysłowość przestępców nie zna granic. W takich przypadkach należy niezwłocznie kontaktować się z policją.
W programie powiemy, jak zadbać o własne bezpieczeństwo a także o bezpieczeństwo naszych danych i dokumentów osobistych, Magdalena Lipiec-Jaremek - zapraszam.
Thu, 11 Jan 2024 - 39min - 114 - Piękne życie - O udzielaniu pierwszej pomocy
Udzielanie pierwszej pomocy jest umiejętnością uniwersalną i niezbędną niezależnie od wieku. Osoby starsze często przebywają w towarzystwie równolatków, znajdujących się w grupie osób obarczonych ryzykiem występowania schorzeń zagrażających życiu. Podczas programu położymy nacisk na pomoc w udzielaniu pierwszej pomocy przez osoby starsze i osobom starszym. Podkreślimy, że trzeba chronić osoby starsze, że należy instalować automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) w miejscach publicznych, a także o tym, aby nie przechodzić obojętnie obok osoby, która może wymagać udzielenia pomocy.
Na zapis warsztatów praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez osoby starsze zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 04 Jan 2024 - 39min - 113 - Piękne życie - O pomocy osobom starszymThu, 28 Dec 2023 - 46min
- 112 - Piękne życie - O świątecznych inicjatywach dla osób starszych
„List do seniora" to inicjatywa realizowana przez Fundację Święty Mikołaj dla Seniora, która swoje działania kieruje przede wszystkim do starszych osób mieszkających w domach pomocy społecznej oraz osób z niepełnosprawnościami zamieszkujących w placówkach opieki długoterminowej, takich jak: Domy Pomocy Społecznej oraz Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze.
W ramach inicjatywy osoby zainteresowane wsparciem seniorów, wybierają jeden z listów udostępnionych na stronie Fundacji i zakupują prezenty, o których marzy jego autor. Po wyborze listu ofiarodawca dostaje potwierdzenie jego przydzielenia i może zacząć kompletować prezenty, które finalnie zostają wysłane na adres placówki, w której przebywa osoba wspierana.
O świątecznych inicjatywach dla osób starszych - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 14 Dec 2023 - 38min - 111 - Piękne życie - Jak spędzać czas z seniorami?
Jak spędzać czas z seniorami? Opieka nad osobami starszymi to nie tylko czynności pielęgnacyjne, ale także organizowanie czasu wolnego seniorom. Nieraz wręcz zdarzają się zalecenia, dla których najważniejsze jest zapewnienie towarzystwa podopiecznemu. Rodzina nie chce, aby ich ojciec, dziadek czuł się samotny. Nie są w stanie poświęcić mu odpowiedniej ilości czasu, więc wynajmują do tego pomoc - czy tego typu usługi sprawdzą się w Polsce? I z drugiej strony pojawia się pytanie: Jak spędzać czas z osobą starszą? Nie każdy podopieczny lubi spędzać cały dzień przed telewizorem, a nawet jeśli lubi, to warto wypróbować nowe sposoby spędzania czasu, aby nie popaść w rutynę. W programie przedstawimy propozycje, które warto wypróbować podczas wspólnego spędzania czasu z osobą starszą.
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 07 Dec 2023 - 46min - 110 - Piękne życie - Literackie spotkanie o kryminałach
Za nami literackie spotkanie integracyjne pod tytułem: „Literatura łączy wspólne działania”. Organizatorzy, czyli seniorzy - liderzy działań społecznych - zaprosili mieszkańców Lublina na wyjątkowe spotkanie, tym razem pełne kryminalnych opowieści.
A wszystko to dzięki obecności specjalnego gościa, związanego z Lublinem pisarza i redaktora, autora m.in. kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim – Marcina Wrońskiego. Spotkanie z wybitnym twórcą stało się pretekstem do spędzenia jesiennego wieczoru poza domem, do poznania ludzi, których łączy zamiłowanie do literatury i lokalnej historii, aby było okazją do kontaktu z sąsiadami, budowania relacji i wymiany doświadczeń, a przez to lepszego zrozumienia siebie nawzajem.
Fundacja Aktywności Obywatelskiej, która jest organizatorem tego wydarzenia, pragnie zainspirować mieszkańców Lublina do spotykania się i wspólnego spędzania czasu, a przy okazji do wspólnych twórczych inicjatyw. Wydarzenie to realizowane jest w ramach Projektu pt. „Razem mieszkamy – wspólnie działamy”. Każde spotkanie inicjowane jest przez członków oraz wolontariuszy Fundacji Aktywności Obywatelskiej jest pełne inspiracji, motywacji i edukacji.
Inicjatywa odbędzie się w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.
Na relację z tej inicjatywy zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 30 Nov 2023 - 38min - 109 - Piękne życie - Wsparcie poradnicze dla seniorów
Osoby po 60. roku życia mogą korzystać z różnorodnych form wsparcia poradniczego: prawnego, obywatelskiego, psychologicznego, doradztwa zawodowego, konsumenckiego etc. w ramach spotkań w Fundacji Aktywności Obywatelskiej z Lublina. Poradnictwo świadczone jest indywidualnie i grupowo.
W ramach projektu przewidziana jest również kampania społeczna pod tytułem: Wiedza daje bezpieczeństwo! Projekt dofinansowany jest ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022-2023. Przedstawiciele Fundacji wsparcie adresują do seniorów i seniorek z Lublina.
Na spotkanie przy radiowych mikrofonach zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 23 Nov 2023 - 37min - 108 - Piękne życie - Jak nie uwierzyć metodzie "na wnuczka"?
Podejmiemy ważne tematy społeczne dla osób starszych, pokażemy nową, współczesną mapę zagrożeń bezpieczeństwa, spotkamy się z policjantami w ramach programu "Dzielnicowy bliżej nas" oraz aplikacji "Moja Komenda". Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak przeciwdziałać metodzie przestępców na tzw. "wnuczka"?
Przed nami cykl wykładów i spotkań w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom, na jakie narażone są osoby starsze ze strony przestępców stosujący metody wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, „ na policjanta” lub inne o podobnej metodzie działania.
SENIORZE PAMIĘTAJ!!! Policja nie informuje postronnych osób o swoich akcjach. W przypadku podejrzanego telefonu dobrze jest się skontaktować z policja dzwoniąc pod numer 112.Na spotkanie z seniorami zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 16 Nov 2023 - 41min - 107 - Piękne życie - Jak chronić swoje dane w internecie?
Jak chronić swoje dane? Czego nie robić w Internecie? Jak przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom ze strony oszustów internetowych? Wraz z seniorami dziś będziemy uczestniczyć w warsztatach komputerowych dla osób starszych prowadzonych przez Adama Kolibskiego.
W dzisiejszym świecie pełnym nowoczesnych technologii seniorzy często nie potrafią w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje komputer i jego zastosowania do komunikacji, łatwego pozyskiwania informacji, załatwiania spraw w urzędach czy nawiązywania kontaktów w grupach.
Czy wejście w świat technologii dla seniorów nie musi być skomplikowane? - na radiowe spotkanie przy komputerze zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 09 Nov 2023 - 43min - 106 - Piękne życie - Jak osoby starsze angażują się w pomoc innym
Taniec łączy ludzi bez względu na wiek i pełno- lub niepełnosprawność. W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kosmonautów w Lublinie odbyło się prawdziwe święto przyjaźni, dowodzące, że wiek, płeć, pochodzenie czy różnice w zdolnościach nie mają znaczenia, kiedy ludzi łączy się w jednym celu - aby być razem we wspólnocie.
Wspólne tańce i spotkanie przy stole zostało zorganizowane przez seniorki - wolontariuszki działające przy Fundacji Aktywności Obywatelskiej. W programie pokażemy, jak osoby starsze angażują się w pomoc każdej grupie społecznej bez względu na wszystko.
Projekt „Razem mieszkamy – wspólnie działamy!” finansowany jest przez Islandię Liechtenstein I Norwegię z Funduszy EOG I Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
Na rozmowy z aktywnymi seniorkami i wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej - Agatą Czwórnóg - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 02 Nov 2023 - 41min - 105 - Piękne życie - Sprawność fizyczna seniorów
Sprawność fizyczna to nie tylko aktywność w zakresie uprawiania sportu, ale również funkcjonowania na co dzień. Seniorzy to wyjątkowa grupa społeczna, w której znajdują się osoby samodzielne, jak i niesamodzielne. Ważne jest to, aby utrzymać funkcjonalność podczas dnia codziennego takich osób, które są samodzielne, wesprzeć ich w tym, wskazać aspekty aktywności w danym miejscu zamieszkania, dedykowane takim osobom. U osób niesamodzielnych, potrzeby są większe i dostosowanie opieki nad nimi wiąże się z uaktywnieniem ich w wielu płaszczyznach. Biorąc pod uwagę wielochorobowość przewlekłą w tej grupie seniorów, ważne jest wskazanie wsparcia w funkcjonowaniu podczas dnia codziennego lub przy seniorach wymagających opieki medycznej wskazanie możliwości jakie wiążą się z opieką długoterminową dla pacjentów. O seniorach samodzielnych i niesamodzielnych będzie mówiła Kinga Łabuda, magister pielęgniarstwa, z pielęgniarstwa internistycznego, która poruszy temat Interdyscyplinarnego aspektu sprawności wśród seniorów.
Na spotkanie wokół spraw senioralnych zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 26 Oct 2023 - 25min - 104 - Piękne życie - Jak określić granicę „seniora”?
Jak określić granicę „seniora”? Czy osoba 60+ to senior? Prof. Anna Izabela Brzezińska przedstawia zupełnie inną strukturę współczesnego społeczeństwa – od najmłodszych po „młodszych starszych” i „starszych najstarszych”. Przy określaniu dzisiejszych „starszych” ważne jest zwrócenie uwagi na czas ich dzieciństwa, okres, w którym dorastali – są to lata powojenne lub okres PRL. Tamtejsza rzeczywistość była zupełnie inna od dzisiejszej, nastąpiły ogromne zmiany (i następują cały czas). Jak zatem budować porozumienie między najstarszym i najmłodszym pokoleniem? W jakich okolicznościach mogą się te pokolenia spotkać? Co najstarsi mogą dać dzieciom? Co jest podstawą, sensem wychowania? Jak dziadkowie mogą włączyć się budowanie tej „podstawy”?
W programie włączymy się w dyskurs i podejmiemy te tematy wraz z naukowcami, jak i seniorami.
Na program zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 12 Oct 2023 - 44min - 103 - Piękne życie - O przygotowaniu do starości
Dnia 1 października przypadało święto każdego z nas – Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Dlaczego? Bo starość jest naturalnie wpisana w życie człowieka. Jak każdy jego etap jest ważna i cenna. Jednak często towarzyszą jej różne bolączki, a najdotkliwszą z nich jest samotność.
Jak alarmuje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, w Polsce z powodu osamotnienia cierpi kilkaset tysięcy seniorów i wykazuje, że najlepszym remedium jest towarzystwo drugiej osoby takie, jakie zapewnia Program "Obecność" Stowarzyszenia. Prawie 25% Polaków to osoby w wieku 60+, a proces starzenia się społeczeństwa postępuje. Według danych Urzędu Miasta w samym Lublinie w 2023 r. mieszka 87 tysięcy osób w wieku 60 lat i więcej. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, jak i cały październik kojarzący się z "jesienią życia", to okazja, by spojrzeć na starość jako przyszłość. Czy można się do niej przygotować? O swoich refleksjach do przygotowania do starości opowiedzą podopieczni i wolontariusze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Do rozmów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 05 Oct 2023 - 42min - 102 - Piękne życie - Weekend Seniora z kulturą
Teatr Osterwy przyłączył się do akcji MKiDN „Weekend Seniora z kulturą”. Z tej okazji został przygotowany atrakcyjny program. Anna Nowak - aktorka Teatru Osterwy - stworzyła „teatr wspomnień” pełen niespodzianek. Ekspozycja daje szansę na poznanie hrabiego Fredry m. in. jako żołnierza napoleońskiego, ministra czy działacza społecznego i oczywiście jako komediopisarza. Podczas tego spotkania dowiemy się, dlaczego Fredro zainteresował się teatrem i jak przebiegała jego droga literacka.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprosi na „Weekend Seniora z kulturą” w dniach 29 września - 1 października.
Thu, 28 Sep 2023 - 42min - 101 - Piękne życie - Dlaczego warto wzmóc swoją aktywność po 60.
Elżbieta Sagan i Krystyna Mroczek będą naszymi gośćmi. To dwie działaczki z organizacji pozarządowych, aktywne seniorki, zaangażowane w wiele działań społecznych; wolontariuszki, także na rzecz innych osób starszych. Porozmawiamy o tym, dlaczego warto wzmóc swoją aktywność po 60tym roku życia.
Obie panie, to również liderki w projekcie "Razem mieszkamy i wspólnie działamy", którego celem jest zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek z powiatów: lubelskiego, zamojskiego, biłgorajskiego w działania na rzecz dobra wspólnego oparte na dialogu, zaufaniu i współpracy. Projekt realizuje Fundacja Aktywności Obywatelskiej z Lublina, a jest on finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Na rozmowy w gronie osób starszych zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 21 Sep 2023 - 39min - 100 - Piękne życie - o apetycie na życie po 60.
Przedstawimy dziś działania, które przyczyniają się do wdrożenia Modelu "Włączeni!", dzięki któremu osoby starsze wychodzą z zamknięcia, przestają być samotne, nabierają "apetytu" na piękne życie po 60.
W ramach projektu Fundacja Aktywności Obywatelskiej pracuje z osobami starszymi, które mają chęci i siłę do aktywności i pomocy drugiej osobie - seniorowi, sąsiadowi poprzez rozmowę, towarzyszenie, pomoc w robieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, wspólnym wyjściu do kina czy na spacer itp.
Obecnie trwa rekrutacja do dwóch grup w Lublinie, jednej w Puławach i jednej w Biłgoraju, a grupy ruszają w październiku. Przedstawiciele fundacji apelują: "Jeśli masz ukończone 60 lat i widzisz w sobie potencjał do udzielania pomocy innym oraz masz w sobie potrzebę bycia aktywnym. To ten projekt jest dla Ciebie. Nauczymy Cię jak diagnozować potrzeby osób starszych w trudniejszej sytuacji oraz jak takie osoby wspierać. Wspólnie opracujemy system pomocy sąsiedzkiej Senior dla Seniora oraz bank pomocy dla Osób Starszych. Dzięki nam będzie się żyło lepiej innym Seniorom i Seniorkom."
Wraz z Marią Zdeb, liderką działań na rzecz poprawy zdrowia psychicznego seniorów przyjrzymy się warsztatom psychologicznym podnoszącym wiarę w siebie osób starszych. Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
Na spotkanie w gronie aktywnych seniorów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 14 Sep 2023 - 28min - 99 - Piękne życie - Razem mieszkamy - wspólnie działamy!
W programie przedstawimy m.in. inicjatywę liderów z Biłgoraja, którzy biorą udział w projekcie Fundacji Aktywności Obywatelskiej „Razem mieszkamy - wspólnie działamy!". Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymali zaproszenie do korzystania z informatora obywatelskiego, który powstał w wyniku wielu konsultacji ze środowiskiem osób starszych, osób z niepełnosprawnością, zagrożonych wykluczeniem społecznym, uchodźców przybyłych z Ukrainy, samotnych rodziców, ale też osób młodych, które nie wiedzą jak poruszać się po urzędach i instytucjach społecznych w Biłgoraju.
- Przy okazji tego spotkania chcemy wypromować i zastanowić się co jeszcze możemy zrobić, aby ułatwić życie mieszkańcom, szczególnie osobom samotnym, starszym, borykającym się z chorobą czy niepełnosprawnością oraz osobom, które przybyły do nas z Ukrainy - podkreśla Bogdan Kukiełka, radny Biłgorajskiej Rady Seniorów, lider w projekcie Fundacji Aktywności Obywatelskiej "Razem mieszkamy - wspólnie działamy!".
- Chcemy zachęcić do tego, aby obywatele angażowali się w sprawy lokalne, szukali osób które potrzebują pomocy. Celem inicjatywy jest informowanie mieszkańców o tym, gdzie można pomoc obywatelską uzyskać. Chcemy przekazać informacje osobom, które nie mają dostępu do nowych technologii - tłumaczy Agnieszka Wojnarska, wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej.
Naszym gościem będzie wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej Agata Czwórnóg (na zdj.), która podsumuje dotychczasowe działania i inicjatywy, przedstawi zakres działań na przyszłość. Inicjatywy odbywają się w ramach projektu finansowanego przez Islandię Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 07 Sep 2023 - 31min - 98 - Piękne życie - Jak zaktywować seniora do działania w ciągu dnia?
Jak zaktywować seniora do działania w ciągu dnia? Robinie zakupów, czytanie książek, chodzenie na spacery, wystawy, do teatru, kluby seniora, w ramach których starsze osoby mogą aktywnie i ciekawie spędzać czas, organizując wyjścia/wyjazdy do teatru czy opery oraz różnego typu wycieczki. Te aktywności, które osobom w wieku produktywnym wydają się prostymi czynnościami, w wieku starczym często są zbyt trudne do podjęcia i realizacji przez osoby starsze, ale czy mimo to należy rezygnować z wdrażania ich do życia osób po 60. roku życia? W programie przedstawimy proste metody i aktywności dedykowane seniorom.
O aktywizowaniu seniorów mówimy w kontekście realizacji projektu Fundacji Aktywności Obywatelskiej "Razem mieszkamy - wspólnie działamy", a projekt ten jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Do usłyszenia wieczorem mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 31 Aug 2023 - 20min - 97 - Piękne życie - o samotności
Jednym z największych problemów, jaki może dotknąć człowieka jest życie w samotności bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Samotności rozumianej nie tylko jako izolacji od innych, ale także poczucia obcości, odtrącenia przez otoczenie.
W literaturze gerontologicznej odróżnia się samotność od osamotnienia, traktując je jako dwa odmienne stany. Wśród przyczyn poczucia osamotnienia wymienia się czynniki związane z wykluczeniem społecznym. Marginalizacja społeczna osób starszych spowodowana jest postrzeganiem tej grupy przez społeczeństwo jako niepełnowartościowej. Główne powody takiego wizerunku to: zmniejszone umiejętności przystosowania się do szybkiego tempa życia i zmieniającego się otoczenia, idące za tym zmiany mentalne i obyczajowe, zmiana języka (używanie nowych słów, często zaczerpniętych z języka angielskiego) oraz technologizacja życia.
Samotności osób starszych przyjrzymy się tym razem poprzez dokumentację badań naukowych - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 24 Aug 2023 - 19min - 96 - Piękne życie - O przemocy wobec seniorów
Izolowanie, zabieranie pieniędzy (np. emerytury czy renty), wytykanie choroby i niepełnosprawności, szantażowanie, groźby, wyzwiska, ograniczanie swobody decyzji, straszenie oddaniem do domu opieki, wmawianie choroby psychicznej, wymuszanie zmian w testamencie, obciążanie zawyżonymi kosztami (np. kredytami lub pożyczkami), skłanianie do darowizn, zaniedbywanie, niezapewnienie jedzenia, leków, higieny osobistej, opieki medycznej, opuszczenie przez opiekunów, pozostawienie bez opieki - to główne formy przemocy wobec osób starszych.
Przemoc taka ma miejsce najczęściej w domach lub instytucjach opiekuńczych. Sprawcami są członkowie najbliższej rodziny (współmałżonek, dzieci, wnukowie) lub opiekunowie instytucjonalni. Sprawcy zwykle mają z ofiarą silny emocjonalnie i długotrwały kontakt – są to najczęściej najbliżsi. Dlatego ofiary wstydzą się, boją, mają poczucie winy, a nawet usprawiedliwiają sprawców i ukrywają problem. Czasami też nie mają świadomości, że takie traktowanie jest przemocą.
Przemoc wobec starszych jest poważnym problemem społecznym w skali globalnej. Wpływ na to ma postępujący proces starzenia się społeczeństwa na całym świecie. Ten ważny temat podejmiemy dziś w programie.
Thu, 17 Aug 2023 - 11min - 95 - Piękne życie - O samotności wśród seniorów
Niwelowanie samotności wśród osób starszych, to między innymi zadanie Stowarzyszenia mali bracia ubogich. Ponad 400 tysięcy osób w wieku 80+ w Polsce zmaga się z osamotnieniem – jest to więcej, niż liczba mieszkańców tak dużych miast, jak Szczecin czy Lublin. Kim są? Z czym mierzą się na co dzień? O tym powiemy w dzisiejszej audycji na podstawie najnowszego Raportu “Samotność wśród osób 80+. Aż 26% osób starszych jest osamotnionych, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu – wskazują badania. – Samotność to choroba cywilizacyjna naszych czasów, która dotyka szczególnie osoby starsze – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich – i to seniorom najczęściej brakuje bliskiej rodziny, przyjaciół i znajomych, a do tego dotykają ich choroby i niepełnosprawność. Czują się niepotrzebni, zbędni, rośnie w nich poczucie wykluczenia. 61% osób starszych, które mierzą się z samotnością, mówi, że czują się nieważne, a 70% nie ma obok kogoś, komu mogłyby zaufać.
Na spotkanie w gronie seniorów i ich opiekunów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 10 Aug 2023 - 20min - 94 - Piękne życie - O kapitale jaki mają w sobie seniorzy
Starsze pokolenie posiada ogromny kapitał, który często jest niedostrzegany i – co się z tym wiąże – niewykorzystany, dlatego Fundacja Aktywności Obywatelskiej postawiła sobie za cel zaangażowanie do działania ludzi starszych.
Najczęściej osoby w podeszłym wieku koncentrują własną aktywność w swoim najbliższym otoczeniu, dzielnicy, w której mieszkają. To dzielnica jest terenem życia społecznego, licznych kontaktów i intensywnej wymiany usług i informacji. Dla ludzi starszych, z racji mniejszej mobilności, jest przestrzenią znaną i przyswojoną, w której dobrze funkcjonują. Także zaangażowanie ludzi starszych w różnego rodzaju lokalne inicjatywy społeczne, odradzanie się idei społeczności lokalnych, koncentruje się w sąsiedztwie miejsca zamieszkania.
Dlatego też aktywność ludzi starszych ma pozytywne znaczenie dla rozwoju lokalnego. A tworzenie podstaw dla partycypacji dla osób starszych w życiu społecznym to jedno z głównych założeń projektu: „Razem Mieszkamy - Wspólnie działamy". Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Na spotkanie z aktywnymi seniorami zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 03 Aug 2023 - 18min - 93 - Piękne życie - O funkcjonowaniu seniorów w środowisku
Osobom starszym brakuje często podstawowej wiedzy związanej z funkcjonowaniem w środowisku ich otaczającym. Dotyczy to uniwersalnych umiejętności, które pozwalają na kontynuację uczenia, na stawianie i osiąganie celów, na radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych.
Ich znajomość przyczynia się do rozwoju wspólnot i rozwoju osobistego, a w rezultacie – do podejmowania działań na rzecz „dobra wspólnego”.
Seniorzy często nie potrafią się odnaleźć w zawiłościach ciągle zmieniającego się prawa. Nie bardzo wiedzą. gdzie szukać pomocy, do kogo się zwracać i w jakim trybie, by załatwiać swoje najistotniejsze potrzeby egzystencjalne. Nie widzą przełożenia swoich decyzji czy działalności w przestrzeni obywatelskiej na bieg spraw ich dotyczących.
Jak temu zaradzić oraz jak aktywować w seniorach działalność na rzecz innych oraz współpartycypowanie w społeczeństwie obywatelskim?
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 27 Jul 2023 - 19min - 92 - Piękne życie - O warsztatach edukacyjnych dla seniorów
Wolność, równość, sprawczość, wspólnotowość, sprawiedliwość, różnorodność. Te i wiele innych wartości buduje demokrację, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego na co dzień jak cenna jest to rzecz ? Tym tematem grupa seniorek-liderek i seniorów - liderów lokalnych z Zamościa rozpoczęła cykl warsztatów edukacyjnych w ramach projektu „Razem Mieszkamy - Wspólnie działamy".
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Na radiowe spotkanie z seniorami zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 20 Jul 2023 - 19min - 91 - Piękne życie - O samorządowych inicjatywach dla seniorów
W ramach projektu "Razem mieszkamy - wspólnie działamy!" odbył się wiec partycypacji w Biłgoraju, który miał na celu stworzenie okazji do wzajemnego poznania się liderów – uczestników projektu oraz ich pomocników, którzy wspólnie z nimi będą niebawem realizować inicjatywy obywatelskie w trzech powiatach województwa lubelskiego. Będą to inicjatywy obywatelskie odpowiadające na potrzeby konkretnych społeczności. Wiec był okazją do zdiagnozowania tych potrzeb, do wymiany opinii między liderami, do wykreowania pomysłów na działania, m.in. na rzecz osób starszych, czy rodzin. Wieczory partycypacyjne mają na celu mobilizację społeczności lokalnych do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, wzmacnianie współpracy między mieszkańcami oraz tworzenie lokalnych inicjatyw na rzecz dobra wspólnego.
Projekt "Razem mieszkamy - wspólnie działamy!" finansowany jest przez Islandię Liechtenstein I Norwegię z Funduszy EOG I Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.
Na radiowe rozmowy o potrzebach osób starszych w Biłgoraju zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 13 Jul 2023 - 20min - 90 - Piękne życie - O sąsiedzkich spotkaniach na łonie natury
Spotkanie sąsiedzkie na łonie natury połączy pokolenia (i starszych, i młodszych), jak i różne narodowości w Lublinie. Pomysł na spotkanie jest inicjatywą oddolną liderek z Lublina, które biorą udział w projekcie Fundacji Aktywności Obywatelskiej "Razem mieszkamy – wspólnie działamy!".
- Tematów do rozmowy jest wiele i wszystkie są ważne, gdyż są to sprawy mieszkańców. Zaprosiliśmy młodzież i dorosłych, również osoby, które przybyły do nas z Ukrainy – opowiada Krystyna Mroczek, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, liderka w projekcie Fundacji Aktywności Obywatelskiej "Razem mieszkamy – wspólnie działamy!".
- Efektem naszego projektu jest wzmocnienie osób, które chcą coś zrobić na rzecz swojej społeczności lokalnej – podkreśla Agata Czwórnóg, koordynatorka projektu, wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej.
Inicjatywa odbywa się w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.
Na relację ze spotkania zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 06 Jul 2023 - 18min - 89 - Piękne życie - O akcji dla osamotnionych seniorów
Według danych GUS z 2021 r. w Polsce jest ponad milion sześćset pięćdziesiąt tysięcy osób w wieku powyżej 80 lat. Z badań Stowarzyszenia mali bracia Ubogich wynika, że co czwarta osoba starsza w tym wieku zmaga się z osamotnieniem, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu. Schorowani, samotni, tęsknią za jednym dniem z dala od czterech ścian. To dla nich rusza akcja „Wakacje jednego dnia”.
O tej akcji porozmawiamy z Joanną Mielczarek ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 29 Jun 2023 - 20min - 88 - Piękne życie - Międzypokoleniowe wakacje
Wakacje z rodziną, w tym z najstarszym pokoleniem w rodzinie, czyli z babcią i dziadkiem, są doskonałą okazją do spędzenia wspólnego czasu, odłączenia się od codziennych obowiązków i stworzenia niezapomnianych wspomnień. Planowanie udanego wypoczynku dla wszystkich członków rodziny może jednak być wyzwaniem.
Podstawowym krokiem przy planowaniu wakacji z rodziną jest uwzględnienie potrzeb dzieci. Dzieci mają inne oczekiwania i preferencje niż dorośli, dlatego ważne jest, aby uwzględnić ich interesy podczas organizacji wypoczynku. Poza zabawą, rozrywką, dbaniem o bezpieczeństwo, ważny jest też aspekt relaksu i odprężenia dla starszych.
O tym, jak ważne jest zaplanowanie wakacji, które wzmacniają więzi rodzinne, porozmawiamy z ojcem, córką i „przyszywaną babcią" - panią Anną.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 22 Jun 2023 - 19min - 87 - Piękne życie - O idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Z okazji 18 rocznicy istnienia Fundacji Aktywności Obywatelskiej nasza redakcja spieszy, aby złożyć życzenia na radiowej antenie. Fundacja Aktywności Obywatelskiej powstała w 2005 r. z inicjatywy osób pragnących szerzyć idee rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez zachęcanie i uczenie różnych grup społecznych do „wzięcia sprawy w swoje ręce” tak, aby każdy obywatel w swoim otoczeniu, w swojej społeczności lokalnej chciał i mógł działać na rzecz dobra wspólnego.
„- Cieszymy się z zaufania, jakim obdarzają nas osoby starsze biorące udział od lat w naszych projektach. Dlatego chcemy wychodzić wciąż z nowymi propozycjami dającymi im możliwość aktywności, podniesienia wiedzy i zaangażowania społecznego. Z drugiej strony cieszymy się, gdy osoby starsze do nas wracają i same pytają o kolejne działania. To dają im zarówno szkolenia, możliwość realizacji własnych inicjatyw oraz podzielenia się wiedzą, ale też własną werwą życiową i pozytywną energią z osobami mniej samodzielnymi i zagrożonymi wykluczeniem. Uczestnicy zajęć są chętni i gotowi podejmować się pomocy, a ilość zadań wydaje się tylko wzmacniać ich energię i mobilizować.” – podkreślają przedstawiciele FAO. Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
Na spotkanie w gronie seniorów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 15 Jun 2023 - 18min - 86 - Piękne życie - Karty, które jednoczą rodzinę
Karty do gry, które jednoczą rodzinę! - o tej idei Fundacji Aktywności Obywatelskiej powiemy dziś w programie. Wakacyjny, bądź świąteczny czas przed komputerem, w domu, z telefonem?! A może spędzone z drugim człowiekiem? A może warto postawić na aktywność i rodzinę. Wolontariusze i ich podopieczni - seniorzy - zachęcają do pobrania bezpłatnych kart z pomysłami na spędzenie czasu wolnego w domu lub na zewnątrz.
- W ramach projektu "W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin" stworzyliśmy zestaw kart z pomysłami na aktywność rodzinną w domu i na zewnątrz. Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją, do drukowania kart i korzystania z nich. A nade wszystko zachęcamy do wspólnego rodzinnego spędzania czasu – podkreśla Anna Maciąg-Pazik, koordynatorka projektu, wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej.
Karty są wynikiem projektu i pracy wszystkich uczestników i uczestniczek, czyli rodzin i seniorów, którymi się opiekują. To na warsztatach kreatywnych powstawały pomysły, idee oraz strategie korzystania z kart. Rezultat tej wspólnej pracy można oglądać i pobrać bezpłatnie na stronie www.fao.org.pl
Projekt „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Na wieczorne seniorów rozmowy zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 08 Jun 2023 - 19min - 85 - Piękne życie - Rodziny, które wolontarystycznie opiekują się seniorami
W Dniu Dziecka spotkamy się w gronie rodzin, które podjęły się wolontarystycznej opieki nad seniorami z Lublina. Jak wyglądał wolontariat rodzinny na rzecz osób starszych w Lublinie? Jakie potrzeby mają osoby starsze? W programie zaprezentujemy rodziny, seniorów i grę, która ma wspierać w takiej wielopokoleniowej pomocy.
Minął prawie rok, kiedy członkowie rodzin z Lublina podjęli wyzwanie i rozpoczęli udział w projekcie. Uczyli się, a następnie w swoim sąsiedztwie wyszukiwali osobę starszą, która potrzebowała wsparcia. Pracowali z zapałem i z serca pomagali. Wszystko po to, aby w naszym mieście seniorzy mieli szansę na wyjście z izolacji i poczuli się bezpiecznie. Dziś przedstawimy drugą część spotkania w ramach projektu: „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin", który sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Na spotkanie w gronie seniorów i wielopokoleniowych rodzin zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 01 Jun 2023 - 18min - 84 - Piękne życie - Czym jest Rada Seniorów?
Działalność rozpoczęła nowa Rada Seniorów Miasta Lublin – zapytamy jej przedstawicieli o plany, pomysły i zadania na kolejną kadencję. Rada Seniorów Miasta Lublin jest organem opiniodawczo-doradczym Prezydenta Miasta Lublin we wszystkich obszarach dotyczących osób starszych. Przedmiotem działania Rady jest m.in. opiniowanie i konsultowanie spraw dotyczących sytuacji seniorów, opiniowanie aktów prawa miejscowego w tym zakresie, inicjowanie działań na rzecz seniorów oraz upowszechnianie i promowanie współpracy władz samorządowych Miasta Lublin ze środowiskiem działającym na rzecz osób starszych. Członkowie Rady Seniorów m.in. uczestniczą w sesjach Rady Miasta Lublin, opiniują zadania Budżetu Obywatelskiego, biorą udział w konferencjach i zebraniach lubelskich organizacji pozarządowych, są także zaangażowani w organizację wydarzeń dla seniorów – m.in. Lubelskich Dni Seniora, imprezy „Odczaruj Jesień Życia” czy konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Aktywnie promują także Lubelską Kartę Seniora.
Na spotkanie nie tylko w senioralnym gronie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 25 May 2023 - 18min - 83 - Piękne życie - O grze wspierającej wielopokoleniowe rodziny
Rodziny i seniorzy z Lublina razem! Jak wyglądał wolontariat rodzinny na rzecz osób starszych w Lublinie? Jakie potrzeby mają osoby starsze? W programie zaprezentujemy rodziny, seniorów i grę, która ma wspierać w takiej wielopokoleniowej pomocy.
Dnia 15 maja w Międzynarodowy Dzień Rodziny ponad osiemdziesiąt osób uroczyście podsumowało najważniejsze rezultaty projektu Fundacji Aktywności Obywatelskiej „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin" .
Minął prawie rok, kiedy członkowie rodzin z Lublina podjęli wyzwanie i rozpoczęli udział w projekcie. Uczyli się, a następnie w swoim sąsiedztwie wyszukiwali osobę starszą, która potrzebowała wsparcia. Pracowali z zapałem i z serca pomagali. Wszystko po to, aby w naszym mieście seniorzy mieli szansę na wyjście z izolacji i poczuli się bezpiecznie: - Mamy doświadczenie, że takie bezpłatne świadczenie pomocy sąsiedzkiej jest najbardziej skuteczne. Tak naprawdę ta forma działania wspiera nie tylko seniorów, ale również tych którzy tą pomoc świadczą. W naszym przypadku są to członkowie rodzin – podkreśla Anna Maciąg-Pazik, koordynatorka projektu, wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej. I dodaje: - Efektem projektu jest więc nie tylko zaopiekowany senior, ale również zjednoczona i silna rodzina. Pomocna może być w tym gra dla rodzin pn.: „W rodzinie siła", która zawierać będzie różne pomysły na spędzanie czasu z osobami starszymi. Grę będziemy prezentować na Gali.
Projekt „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin" sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Na spotkanie w gronie seniorów i wielopokoleniowych rodzin zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 18 May 2023 - 21min - 82 - Piękne życie - Warsztaty środowiskowych animatorów seniorów
Zaprosimy seniorów do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach „Środowiskowy animator seniorów. Senior dla seniora. Nowa wiedza, nowe umiejętności, nowe możliwości, NOWE ŻYCIE”. Zapisy prowadzone są telefonicznie, zainteresowane osoby proszone są o kontakt z sekretariatem Zespołu Ośrodków Wsparcia.
W programie warsztatów pojawią się zagadnienia z zakresu:
Jak dobrze i pięknie stawać się aktywnym seniorem?
Jak animować środowisko seniorów?
Jak dbać o zdrowie swoje i innych?
Co robić by seniorzy „chcieli chcieć”?
Kto to jest lider wśród seniorów i jak się nim stać?A spotkania i warsztaty poprowadzą: lek. Maria Laskowska-Szcześniak – specjalista II stopnia chorób wewnętrznych i geriatrii oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr Zofia Zaorska – gerontolog i honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, wieloletni kierownik Lubelskiego UTW. Autorka książki „Dodać życia do lat” i cyklu warsztatów o pracy w grupach wielopokoleniowych. Twórczyni projektu Szkoła SuperBabci i SuperDziadka.
Lucyna Szabłowska – reżyser teatralny, scenarzystka, choreografka, animatorka kultury.
Leszek Gęca – organizator, prowadzący różnego rodzaju imprezy, doradca muzyczny, wokalny oraz choreograficzny.
Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na warsztatach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 11 May 2023 - 19min - 81 - Piękne życie - Elżbieta Krupińska i jej aktywne zamiłowanie do bibliotekarstwa i Lublina
Senioralna majówka w Radiu Lublin, to spotkanie ze starszą, ale nadal aktywnie działającą seniorką - Elżbieta Kurpińska będzie naszym gościem. Pani Ela, odkąd przeszła na emeryturę, szuka nietuzinkowych zajęć i nadal aktywnie rozbudza swoje zainteresowania. Tak oto powstało kalendarium wydarzeń publikowane cyklicznie w mediach społecznościowych, pod tytułem: „Sto lat temu w Lublinie, w Polsce i na świecie, czyli co w prasie piszczy”. Jest to wynik skrupulatnej kwerendy bibliotecznej i zamiłowań do historii miasta. Dziś – Elżbieta Kurpińska – pasjonatka dawnej, historycznej prasy.
Na wieczorne seniorów rozmowy zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 04 May 2023 - 19min - 80 - Piękne życie - Jak nie wierzyć fake newsom
"Seniorko! Seniorze! Włącz krytyczne myślenie. Nie daj się oszukać. Nie wierz we wszystko, co czytasz i oglądasz w sieci!!!" - z takimi hasłami zwracamy się dziś do słuchaczy audycji "Piękne życie".
Fake newsy, czyli kłamstwa w Internecie to zmora naszych czasów. Poradnictwo grupowe z tego zakresu przygotowała Fundacja Aktywności Obywatelskiej z myślą o bezpieczeństwie seniorów w sieci. Będziemy z mikrofonem na tych warsztatach, aby zaczerpniętą tam wiedzę przekazać dalej.
Na spotkanie w gronie Słuchaczy-seniorów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 27 Apr 2023 - 19min - 79 - Piękne życie - o zajęciach sportowo-gimnastycznych dla seniorów
Po zimowej przerwie, wraca oferta zajęć sportowo-gimnastycznych dla seniorów. Będą to dostosowane do wieku i możliwości fizycznych treningi nordic walking i tai-chi. Podczas programu zaprosimy słuchaczy do udziału w aktywności fizycznej. Treningi dla seniorów mają miejsce w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim. Na zajęcia tai-chi uczestnicy spotykają się pod fontanną w Parku Ludowym. Zajęcia poprowadzą znani lubelskim seniorom trenerzy: Anna Niedźwiecka (kijki) oraz Marek Sykała (tai-chi).
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 20 Apr 2023 - 18min - 78 - Piękne życie - Bezpłatne warsztaty IT dla seniorów
Urząd Miasta Lublin i Lubelska Wyżyna IT zapraszają seniorów do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach nt. korzystania ze smartfonu i Internetu, przydatnych aplikacji oraz bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni. Zaprosimy słuchaczy do udziału w tych interaktywnych warsztatach, jak i zastanowimy się nad tym, jakie umiejętności są niezbędne osobom starszym do poruszania się po cyberprzestrzeni.
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 13 Apr 2023 - 20min - 77 - Piękne życie - W jaki sposób przeplatają się polskie i ukraińskie tradycje wielkanocne?
Paska, Wierzbna Niedziela, kulicze i kulebiaki - w jaki sposób przeplatają się polskie i ukraińskie tradycje wielkanocne? Przyjrzymy się tym zwyczajom podczas spotkania senioralnej grupy ukraińskiej w przedświątecznej atmosferze w ramach projektu "Senior wie!"
Wielkanocna święconka w Ukrainie wygląda podobnie jak w Polsce – znajdują się w niej jajka, wędlina, chrzan, sól, a także masło, ser i paska. Na świątecznym stole goszczą z kolei wysokie babki drożdżowe i kulebiaki z nadzieniem z grzybów i kapusty, barszcz ukraiński i pierogi.
Na spotkanie w gronie seniorów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 06 Apr 2023 - 19min - 76 - Piękne życie - Prawo dla seniorów
Klara Czuba - prawniczka prowadząca szkolenie dla seniorów - będzie naszym gościem. Przyjrzymy się m.in. najważniejszym informacjom z zakresu prawa cywilnego:
- terminy (obliczanie terminów, terminy przypadające w święta i dni wolne, co jeżeli termin upłynął - wniosek o przywrócenie terminu;
- upoważnienie, pełnomocnictwo - jak prawidłowo sporządzić, na co zwrócić uwagę, czy mogę wpisać siebie jako stronę w umowie a podpisze mąż itp.;
- umowy zawierane na odległość (przez internet)/prawo odstąpienia, kiedy jest wyłączone;
- zawieranie umów we własnym imieniu na korzyść innej osoby (np. wnuk chce skorzystać z bonusów dla seniorów i ma np. "telefon na babcię");
- darowizny - możliwość odwołania darowizny;
- pożyczki.
Senior wie! Poradnictwo grupowe - to projekt realizowany przez Fundację Aktywności Obywatelskiej.
Na spotkania w gronie seniorów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 30 Mar 2023 - 18min - 75 - Piękne życie - Kabaret 7 emerytek
A dziś w programie - zaproszenie na kabaret. Kabaret Mydło i powidło działa w ramach stowarzyszenia Terraz Senioras. W jego skład wchodzi 7 emerytek, które nie pozwalają nudzie wkraść się w ich życia. Naszymi gośćmi będą artystki-seniorki oraz Lilia Potonia - opiekunka zespołu, które wspólnie zaproszą na swój najnowszy program kabaretowy.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 23 Mar 2023 - 18min - 74 - Piękne życie - Spotkanie wielkanocne organizowane przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich przygotowuje się do spotkania wielkanocnego dla podopiecznych i wolontariuszy pod nazwą: "Podaruj wielkanocne śniadanie starszej, samotnej osobie". Świąteczny czas jest wyjątkowo trudny dla osamotnionych seniorów, dlatego w uroczystej atmosferze Stowarzyszenie organizuje wspólny posiłek, a seniorzy otrzymują świąteczne podarunki. Koszt organizacji wielkanocnego śniadania dla jednej osoby wraz z drobnym upominkiem to 100 zł.
O wielkanocnym koszyczku dla osób starszych porozmawiamy z Wioletą Skwirą - koordynatorką wolontariatu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Lublinie.
Na radiowe spotkanie w gronie seniorów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 16 Mar 2023 - 19min - 73 - Piękne życie - Seniorka i malarska Małgorzata Gietka
Sztuka nie liczy lat i nie patrzy na wiek. W programie prezentujemy seniorkę i artystkę malarkę Małgorzatę Gietkę. Małgorzata Gietka malarstwem interesuje się od dzieciństwa, należy do Towarzystwa Sztuk Pięknych w Lublinie. Wystawę indywidualną swoich prac zorganizowała ok. 10 lat temu w Kawiarni „Księżycowa”, w której ozdabiała również ściany m.in. formami kwiatowymi. Z naszym mikrofonem pojawimy się na wernisażu artystki w Domu Żołnierza w Lublinie.
Do usłyszenia mówi autorka audycji – Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 09 Mar 2023 - 18min - 72 - Piękne życie - Jakie potrzeby mają osoby starsze? Jak wygląda ich miasto marzeń?
Jakie potrzeby mają osoby starsze? Jak wygląda miasto marzeń, w którym mieszkają seniorzy? Takie pytania stawiano sobie podczas warsztatów z aktywnymi seniorami, którzy pracują nad Modelem "Włączeni!".
Powyższe działania mają na celu aktywizację osób starszych, które wychodzą z zamknięcia, przestają być samotne, nabierają "apetytu" na piękne życie po 60. Doradztwo realizowane w ramach projektu "Senior wie! Centrum Aktywnego Seniora i Seniorki", dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2023. W programie znajdzie się dźwiękowy zapis z tych warsztatów.
Na rozmowy o seniorach i dla seniorów zaprasza Magdalena lipiec-Jaremek.
Thu, 02 Mar 2023 - 20min - 71 - Piękne życie - O modzie dla seniorów
„Brak podszewki w marynarce: zaleta, czy wada?”, „Wzór w pepitkę - styl ponadczasowy, "Muszki są sexy!" - to tematy, jakie podejmuje w Internecie Jan Adamski - bloger, silver influencer, elegant, pasjonat mody męskiej i orędownik dobrego stylu. W dzisiejszej audycji znajdą Państwo wywiad z wyjątkowo eleganckim panem Janem.
Pan Jan Adamski prowadzi blog o klasycznej męskiej elegancji: janadamski.eu. Od 2014 roku autor pokazuje czytelnikom świat mody męskiej, męskiej elegancji, ale pisze i o największych błędach ubraniowych popełnianych przez mężczyzn. Silverinfuencerzy, czy granfluencerzy, to pokolenie 60+ królujące w Internecie.
Dziś rozmowa z jednym z nich - Janem Adamskim. Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 23 Feb 2023 - 19min - 70 - Piękne życie - O wsparciu lubelskich rodzin dla starszych
Rodzice wraz z dziećmi w ramach szkoleń dotyczących projektu: "W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin" tworzyli radiowe spoty reklamowe, które mają zachęcić zainteresowane starsze osoby, aby przyjąć opiekę takiej rodziny i zachęcić do wspólnego spędzania czasu. Te rodziny, które jeszcze nie znalazły podopiecznego, z którym mogłyby nawiązać współpracę przeczytają swoją ofertę pomocy do mikrofonu Radia Lublin i dziś w ramach audycji dedykowanej osobom starszym zaprezentujemy te mini reklamy rodzin chętnych do wspierania seniorów. W dawnych czasach rodzina składała się z co najmniej trzech pokoleń. Dziś dorastające dzieci wyprowadzają się z domu, wybierając niezależność i prywatność. Fundacja Aktywności Obywatelskiej podejmując się realizacji tego projektu: "W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin" chciałaby wzmocnić więzi pomiędzy pokoleniami poprzez wspólne działania dzieci, rodziców i dziadków.
Na spotkanie w gronie seniorów zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 16 Feb 2023 - 21min - 69 - Piękne życie - Gdzie szukać pomocy, gdy dom przestaje być bezpiecznym azylem dla osoby starzej
Co zrobić, gdzie szukać pomocy, gdy dom rodzinny przestaje być bezpiecznym azylem dla osoby starzej, niepełnosprawnej? Jak radzić sobie z fałszywymi informacjami na temat zagrożonych oszczędności? Przemoc fizyczna, psychiczna w tym: przemoc ekonomiczna - najczęściej dotyka ludzi starszych, tych, którzy nie są w stanie dysponować własnymi środkami – w ten sposób okazywana przemoc narusza prawa i dobra osobiste oraz godność człowieka. W minionym roku 385 kobiet i 80 mężczyzn w wieku 65 plus było dotkniętych przemocą we własnym domu - te statystyki policyjne przytacza podinsp. dr Edyta Naja Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka w drugiej części spotkania z lubelskimi seniorami.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 09 Feb 2023 - 20min - 68 - Piękne życie - O przeciwdziałaniu przemocy wobec osób starszych
Prawa osób starszych i przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych - te ważne zagadnienia przedstawi w programie podinspektor dr Edyta Naja - pełnomocniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. Ochrony Praw Człowieka. Będzie to zapis wykładu podsumowującego projekt Fundacji Aktywności Obywatelskiej "Kierunek włączenie - seniorki i seniorzy są wśród nas". Przemoc fizyczna, psychiczna i finansowa wobec osób starszych, która często ma miejsce w rodzinach, w przestrzeni czterech ścian – to priorytetowe zagadnienia współczesnego życia osób starszych w Polsce. Jak radzić sobie z tego typu sytuacjami, gdzie szukać pomocy, co pomaga odróżnić cienką nić pomiędzy łamaniem praw człowieka a chwilową złością, czy utratą panowania nad sobą opiekuna osoby starszej.
Na wieczorne spotkanie dedykowane osobom starszym zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek - polecam.
Projekt "Kierunek Włączenie - Seniorki i Seniorzy są wśród nas" jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
Thu, 02 Feb 2023 - 21min - 67 - Piękne życie - O projekcie dotyczącym wsparcia seniorów
W programie przedstawimy Państwu zapis konferencji podsumowującej projekt "Kierunek Włączenie - Seniorki i Seniorzy są wśród nas". Projekt dotyczył wsparcia seniorów doświadczających przemocy, wykluczonych społecznie, niepełnosprawnych, ubogich czy z innymi problemami, które udzielane im będzie za pośrednictwem seniorów-liderów (uczestników projektu, przygotowanych do pełnienia roli nieformalnych opiekunów osób starszych).
Temat wspierania seniorów, w tym wolontariat senioralny "senior-seniorowi" jest jednym z istotnych filarów działalności Fundacji Aktywności Obywatelskiej i jest odpowiedzią na potrzeby osób starszych "zamkniętych w domach', którzy z różnych powodów są wykluczeni i pomoc zewnętrzna często do nich nie dociera.
Na wieczorne spotkanie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 19 Jan 2023 - 19min - 66 - Piękne życie - Wielokulturowe i międzypokoleniowe śpiewanie
Tym razem w programie spotkamy się na płaszczyźnie i międzykulturowej i międzypokoleniowej a wszystko w ramach: projektu: Kierunek Włączenie - Seniorki i Seniorzy są wśród nas.
Koncert chóru Inspirante, który już od 25 lat działa przy lubelskiej parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie – to gwóźdź tego spotkania wielokulturowego. Chór zaprezentował szeroki repertuar, od kolęd i piosenek bożonarodzeniowych, aż po pieśni patriotyczne, a także ludowe. Poza tym wspólnie zaśpiewali Ukraińcy – seniorzy, którzy przybliżyli polskim kolegom i koleżankom ukraińskie kolędy. Całość zakończyło wspólne kolędowanie a wszystko przy akompaniamencie skrzypiec i akordeonów. Przybliżane były też dawne obyczaje i ludowa obrzędowość związana ze Świętami Bożego Narodzenia w obu kulturach.
O wspólnym biesiadowaniu i kolędowaniu seniorów rozmawiamy w programie. Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 12 Jan 2023 - 19min - 65 - Piękne życie - O działaniach dla seniorów w 2023
„Senior wie! Centrum aktywnego seniora i seniorki" to kolejny, nowy lubelski projekt Fundacji Aktywności Obywatelskiej adresowany do osób starszych. Jego celem jest wzrost wiedzy obywatelskiej, ale też prawnej i psychologicznej wśród lubelskich seniorów, także tych przybyłych z Ukrainy.
Działania planowane na nowy rok 2023 to poradnictwo indywidualne i grupowe dla seniorów. Wszelkie informacje znajdą Państwo na stronie www.fao.org.pl w zakładce „Senior wie”.
Naszym gościem będzie wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej z Lublina Anna Maciąg-Pazik.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 29 Dec 2022 - 19min - 64 - Piękne życie - O akcji „Podaruj Wigilię”
Co roku przed Bożym Narodzeniem, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich przygotowuje akcję „Podaruj Wigilię”. Dzięki niej organizowane są Wigilie w wielu miastach w Polsce m.in. w Lublinie i Świdniku, podczas których podopieczni mogą się spotkać, wspólnie kolędować, spróbować świątecznych potraw, ale przede wszystkim – przypomnieć sobie radość wywołaną bliskością drugiego człowieka.
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zapewnia kolację, drobny prezent, dojazd i opiekę. Ci, którzy nie mogą osobiście zjawić się na Wigilii, są odwiedzani w domach przez wolontariuszy. Dzięki temu nikt z podopiecznych nie jest sam w tak ważnym czasie. Szacowany koszt takiego przedsięwzięcia to w przybliżeniu 100 zł na osobę. Finansowane jest ono dzięki wpłatom darczyńców. Każdy, kto chciałby wesprzeć akcję „Podaruj Wigilię” nawet najmniejszą kwotą, może odwiedzić stronę www.podarujwigilie.pl.
O wsparciu dla starszych, samotnych osób z Lublina i Świdnika opowiada Wioleta Skwira - koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 08 Dec 2022 - 19min - 63 - Piękne życie - o spektaklu ze starszymi o starszych
Michał Zgiet zbudował zespół teatralny składający się z seniorów. Teatr Seniora działający przy Centrum Kultury w Lublinie wziął na warsztat doskonały tekst sztuki Stanisława Grochowiaka i wystawił spektakl: "Chłopcy – dramat z życia sfer starszych".
Ciepła, pełna humoru opowieść o walce starszych z młodszymi o prawo do zachowania odrobiny szacunku i wolności. Akcja toczy się w domu starców w małym miasteczku. Czterech zaprzyjaźnionych mężczyzn: Pożarski, Kalmita, Jojo, trzymający się na uboczu Profesor i najmłodszy w tym gronie, 66-letni Smarkul nie mają tam łatwego życia. Zakonnice zamiast opiekować się staruszkami, sprawują nad nimi surowy nadzór; są niedelikatne i nietaktowne – wciąż przypominają im o wieku, upokarzają. Nie inaczej postępują ich najbliżsi, np. dużo od niego młodsza żona Kalmity. Sami podopieczni chwilami zachowują się jak nastolatki, np. popijając w tajemnicy, wystawiając czujki...
O emocjach tuż po występie porozmawiamy z reżyserem - Michałem Zgietem oraz aktorami-seniorami.
Do usłyszenia po 21:40 mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 24 Nov 2022 - 15min - 62 - Piękne życie - O akcji mikołajkowej dla samotnych seniorów
"Proszę o ciepłe skarpetki, o pachnące mydełko i może książkę z dużą czcionką..." - seniorzy z lubelskich DPS-ów piszą listy do św. Mikołaja. Ponownie, wzorem lat ubiegłych, rusza kolejna edycja akcji wspierająca osoby starsze i samotne i w lubelskich Domach Pomocy Społecznych - tych, którzy pozostali bez rodziny oraz w aktualnie znajdują się w potrzebie.
Organizatorzy "Listu do św. Mikołaja DPS Lubelskie", po wstępnym rozeznaniu potrzeb proszą o paczki dla seniorów, w których znajdą się: herbata, kawa, słodycze - te dla diabetyków i te klasyczne, poduszki, koce, skarpetki, rękawiczki (ciepłe), puzzle, krzyżówki, kolorowanki antystresowe i kredki oraz długopisy, mydełka, żele pod prysznic, kubki, kartki z życzeniami w dużej liczbie.
O tym, jak przebiega organizacja akcji w bieżącym roku oraz jak włączyć się w pomaganie.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Wed, 16 Nov 2022 - 18min - 61 - Piękne życie - Wspólne zwiedzanie też dbanie o zdrowie
Dziś poznamy grupę aktywnych seniorów pracujących wspólne pod hasłem: "Poznajemy Lublin". Jest to grupa, która ma charakter turystyczno-poznawczy i po spacerach w dzielnicy Kalinowszczyzna podjęła się zwiedzania Kaplicy na Zamku w Lublinie. Ten zabytek klasy 0 to miejsce wielu symboli, które odkryć próbują ludzie starsi. Głównym celem grupy "poznajemy Lublin" jest zadbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne osób starszych poprzez wspólne wyjścia w teren i aktywne włączanie się w działania poza własnym domem, a ma to znaczenia zwłaszcza po okresie izolacji seniorów po pandemii Covid-19.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 10 Nov 2022 - 19min - 60 - Piękne życie - Spacery badawcze ulicami Lublina
Seniorki i seniorzy z dzielnicy "Za Cukrownią" realizują spacer badawczy ulicami Lublina. Spacer zakłada zaangażowanie jak największej liczy osób starszych z danego osiedla do zwrócenia uwagi na miejsca, które są nieprzyjazne czy wręcz niebezpieczne dla osób starszych.
- Celem spaceru jest przede wszystkim zdiagnozowanie takich przestrzeni w okolicy stadionu Arena, które wymagają poprawy, udoskonalenia, czy zmiany – podkreśla Monika Dominik, moderatorka spaceru, realizowanego w ramach projektu pt.: "Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek" realizowanego przez Fundację Aktywności Obywatelskiej.
W efekcie powstanie mapa z zaznaczeniem miejsc nieprzyjaznych i niebezpiecznych osobom starszym w danym terenie z rekomendacją do ich udoskonalenia bądź poprawy. Rekomendacje w postaci spisanej trafiają do Rady Osiedla w danej dzielnicy.
Na wspólny spacer z osobami starszymi zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 20 Oct 2022 - 18min - 59 - Piękne życie - telefon i bezpieczeństwo
„Unikajmy pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim. Na ulicy, w autobusie, tramwaju czy pociągu korzystajmy z niego w sytuacjach niezbędnych. Rozmowa odwraca naszą uwagę od otoczenia i usypia czujność. Telefon nośmy w miejscu mało widocznym, trudno dostępnym dla osób postronnych, ale zawsze przy sobie (np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni). Możemy nosić go na szyi pod swetrem. Korzystając z telefonu na ulicy obserwujmy otoczenie i ustawiajmy się tak, aby nikt nie mógł nas zajść z tyłu.” – takie porady otrzymują seniorzy, uczestnicy zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku, od policjantów zajmujących się przestępczością zorganizowaną skierowaną na osoby starsze.
Na rozmowy z osobami starszymi zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 13 Oct 2022 - 20min - 58 - Piękne życie - O integracji międzypokoleniowej
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób starszych w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie zostało zorganizowane spotkanie międzypokoleniowe. Uczestniczyli w nim starsi i młodsi. Celem było poznanie się oraz integracja, a także zdobycie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa seniorów.
Pandemia zamknęła nas w domach, a my chcemy pokazać, że jesteśmy i mamy coś do powiedzenia. Uświadomić innym, że mamy marzenia i możemy doświadczać kultury oraz spotykać się z innymi – podkreśla Janina Kaźmierczak, współodpowiedzialna za inicjatywę pn. „Integracja międzypokoleniowa”. W programie o tym, jak ważne są spotkania społeczne zwłaszcza dla chorych, starszych i niedołężnych mieszkańców DPS-u.
Zapraszam, Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 06 Oct 2022 - 19min - 57 - Leśne wędrowanie - W październikowym lesie
Rozpoczął się październik - miesiąc poświęcony ochronie przyrody, a zarazem miesiąc, który przedstawia przed nami najpiękniejszą odsłonę jesieni, zwaną Polską Złotą Jesienią.
Październikowy las przygotował dla nas mnóstwo atrakcji. Większość drzew i krzewów ma już dojrzałe nasiona. Nasiona jodły wysypują się już z szyszek, podobnie i innych drzew iglastych. Kończą opadanie dojrzałe żołędzie, kasztany, bukiew. Należy wykorzystać to i zebrać je na karmę dla zwierząt. Zbierając owoce z drzew i krzewów na karmę dla ptaków, pamiętajmy, że śnieguliczka, kalina i berberys utrzymują swoje owoce bardzo długo, nawet do wiosny. Nie zbieramy więc tych owoców, pozostawiając je ptakom do swobodnego skarmiania podczas zimy.
Na październikowy spacer po jesiennych leśnych ścieżkach zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sat, 01 Oct 2022 - 1h 00min - 56 - Piękne życie - o „Weekendzie seniora z kulturą”
W dniach od 1 i 2 października 2022 roku w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie również oferuje ciekawe wydarzenia dla osób starszych. Propozycje takie, jak: "Czytający Senior", czyli książkowy upominek dla seniorów, którzy 30 września odwiedzą bibliotekę, czy "Rendez-vous z książką" - spotkanie inaugurujące cykliczne spotkania literackie dla czytelników po 60-tym roku życia wzbogacą lubelski weekend seniora z kulturą. Opowiedzą o tym Beata Wijatkowska i Ewelina Flis z Miejskiej Biblioteki publicznej.
Do usłyszenia, Magdalena Lipiec- Jaremek.
Thu, 29 Sep 2022 - 20min - 55 - Leśne wędrowanie - O jesiennej ochronie lasu
Każdego roku na przełomie lata i jesieni leśnicy kontrolują występowanie owadów, które uszkadzają korzenie, szczególnie młodych drzew. Potocznie leśnicy nazywają ją badaniem zapędraczenia gleby. W glebie leśnicy szukają przede wszystkim postaci larwalnych owadów z rodziny chrabąszczy m. in. chrabąszcza majowego, chrabąszcza kasztanowca, wałkarza lipczyka i guniaka czerwczyka. Larwy tych gatunków żyją w glebie kilka lat i w tym okresie uszkadzają coraz to grubsze korzenie. Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu i to są główne wytyczne punktów ochronnych lasu.
Do usłyszenia i do zobaczania na leśnych ścieżkach. Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sat, 24 Sep 2022 - 1h 03min - 54 - Piękne życie - Jacy za 15 lat będą seniorki i seniorzy w Polsce?
Jacy za 15 lat będą seniorki i seniorzy w Polsce? Jakie będą ich relacje z resztą społeczeństwa, z innymi pokoleniami? Czy i jak zmieni się sposób doświadczania i postrzegania starości? Przyjrzymy się dziś raportowi starości “Seniorzy w Akcji – teraz i za 15 lat”.
Jak mówić o ludziach z najstarszych grup wiekowych, aby nie ograniczać czy wyłączać z reszty “sprawnie funkcjonującego” społeczeństwa? Silver, a może starszy dorosły? Jak starsi dorośli odnajdą się na rynku pracy i jak będzie przebiegała wzajemna współpraca pracowników w różnym wieku? Jak będzie wyglądać sytuacja mieszkaniowa - czy w przypadku prowadzenia jednoosobowego gospodarstwa domowego będziemy woleli szukać współlokatorów czy może zamieszkać z rodziną?
Te i inne pytania zadają sobie przedstawiciele Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", a my postaramy się znaleźć na nie odpowiedzi.
Zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 22 Sep 2022 - 18min - 53 - Leśne wędrowanie - Ruszamy na grzyby!
Czy ostatnie deszcze sprawiły, że możemy ruszyć do lasu na grzyby? Należy też pamietać, że grzybami nie pogardzą także sarny, jelenie i dziki. Czy warto sugerować się tym, że ślimakom czy larwom coś smakuje? Czy zwierzęta jedzące grzyby mogą zupełnie inaczej odbierać ich smak i mogą również zupełnie inaczej reagować na zawarte w nich substancje trujące? Przypomnimy, że należy zbierać tylko te grzyby, które znamy i mamy pewność, że są dla nas bezpieczne.
Do usłyszenia i do zobaczenia w lesie na grzybobraniu mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Sat, 17 Sep 2022 - 1h 01min - 52 - Piękne życie - warsztaty teatralne dla seniorów
Odczuwane emocje, samoakceptacja i postrzeganie siebie, jako osoby – to tematy wrześniowych warsztatów teatralnych, skierowanych osób powyżej 60 roku życia. Zajęcia prowadzi aktorka Edyta Ostojak.
Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza na warsztaty teatralne dla seniorów. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zmierzenia się z szeroko pojętym aktorstwem, a jednocześnie zyskają szansę na zadbanie o swój rozwój osobisty. Propozycja zajęć na warsztatach to także praca nad wybranymi scenami, monologiem, bądź piosenką.
Na rozmowę o tej inicjatywie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 15 Sep 2022 - 18min - 51 - Piękne życie - na zajęciach w Stowarzyszeniu Samopomocy Terytorialnej
Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej realizowało inicjatywę Fundacji Aktywności Obywatelskiej z projektu "Osobom Starszym - Bezpieczeństwo i szacunek". Temat podejmowany przez uczestników, to Bezpieczeństwo Zdrowotne Seniora - "Mój kręgosłup". Zajęcia prowadziła fizjoterapeutka Anna Rydzewska-Zygmunt, która pokazała seniorom proste ćwiczenia, jakie każdy może wykonać sam w domu, by zniwelować ból kręgosłupa czy zapobiegać jego deformacjom. Uczestnicy otrzymali dużo merytorycznej i profesjonalnej wiedzy. Zajęcia z muzykoterapii prowadził Jerzy Jabłonka, którego gra na akordeonie umilała czas seniorom.
Na relację z tego spotkania zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 08 Sep 2022 - 20min - 50 - Piękne życie - o Senioralnych Mediach Obywatelskich
Senioralne Media Obywatelskie - to nowe inicjatywy, nad którymi pracują podopieczni Fundacji Aktywności Obywatelskiej z Lublina. Seniorzy biorący udział w warsztatach dziennikarskich będą współtworzyć treści pomocne innym seniorom. Praca seniorów - dziennikarzy będzie skupiała się na zagadnieniu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Senioralne Media Obywatelskie to strona www.osobomstarszym.pl oraz profile w mediach społecznościowych: "Osobom starszym" oraz "Fundacja Aktywności Obywatelskiej". Seniorzy bardzo chętnie podjęli wyzwanie, a najbardziej wymagające zajęcia z dramy cieszą się największym zainteresowaniem, co zaprzecza stereotypowi seniora, który z obawą podchodzi do nowinek technicznych, jak i prezentowaniu własnych umiejętności szerszej publiczności.
Projekt „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek” jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Na spotkanie z aktywnymi seniorami zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 01 Sep 2022 - 20min - 49 - Piękne życie - o działaniach prozdrowotnych dla seniorów w małych miejscowościach
Fundacja „Bliżej Pasji” z Biłgoraja prowadzi działalność na rzecz osób starszych w małych miejscowościach, w tym m.in. ochronę i promocję zdrowia osób po 60. roku życia. Fundacja prowadzi także działania na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii, innowacji i przemysłów kreatywnych poprzez wspomaganie techniczne, szkoleniowe i informacyjne. O głównych, realizowanych obecnie, programach fundacyjnych opowie w radiowym studiu wiceprezes Fundacji – Monika Dominik.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 21 Jul 2022 - 17min - 48 - Piękne życie - Jak powinna być skompletowana apteczka osoby starszej, czym jest tzw. „pudełko życia”
Dobrze dobrana dieta, ruch, badania kontrolne, aktywność społeczna, pasje i dobre relacje mają wpływ na układ odpornościowy. Seniorki zdobywają wiedzę i dbają o siebie pod okiem trenerki Agnieszki Wojnarskiej ze Fundacji Aktywności Obywatelskiej. W programie wspólnie zastanowimy się m.in. nad tym, jak powinna być skompletowana apteczka osoby starszej, czym jest tzw. „pudełko życia” zapewniające szybki dostęp do leków, recept i informacji nt. chorób przewlekłych samotnie żyjącej osoby starszej. „Pudełko życia”, podobnie jak akcja „Koperty życia” ma na celu chronić ludzkie życie poprzez znaczne ułatwienie interwencji służb medycznych w przypadku osób starszych lub samotnie mieszkających, a zmagających się z przewlekłymi chorobami mogącymi stanowić zagrożenie dla życia tych osób. W przypadku utraty świadomości informacje zawarte w „Pudełku życia” stanowią niezbędne źródło informacji o przyczynach potencjalnego zasłabnięcia.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 14 Jul 2022 - 18min - 47 - Piękne życie - Czy starszy człowiek może być opiniotwórczy?
Nasz radiowy mikrofon będzie przyglądał się warsztatowi dramy, adresowanemu do seniorów, którzy angażują się w tę formę upowszechniania wiedzy na temat bezpieczeństwa, tak aby potem profesjonalnie współtworzyć i występować w filmach i podcastach o tej tematyce. Będzie to przygotowanie „Senioralnych Mediów Obywatelskich”, a zarazem ukształtowanie seniora – dziennikarza obywatelskiego. Czy starszy człowiek może być opiniotwórczy? Czy podoła systematycznemu publikowaniu postów w mediach społecznościowych, adresowanych do swoich rówieśników-seniorów? Jakimi zdjęciami, jakimi tekstami trafiać do odbiorcy – seniora? Warsztaty dla aktywnych osób pracujących w grupie multimedialnej zostały przygotowane przez Fundację Aktywności Obywatelskiej z Lublina. Projekt "Osobom starszym - bezpieczeństwo i szacunek" jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 07 Jul 2022 - 17min - 46 - Piękne życie - "Wakacje jednego dnia", czyli wakacje dla osób samotnych
"Wakacje jednego dnia" - to akcja Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich", które ma pod opieką w Lublinie ponad sto samotnych i często schorowanych starszych osób. Wolontariusze chcą spełnić ich wakacyjne marzenia. Zbierają pieniądze na jednodniowe wycieczki dla swoich podopiecznych.
Wiele starszych osób marzy o tym, aby spędzić chociaż jeden dzień poza domem, na łonie przyrody. Właśnie dlatego Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” wystartowało z akcją "Wakacje jednego dnia", która umożliwia samotnym seniorom korzystanie z uroków lata i spotkanie z drugim człowiekiem.
Stowarzyszenie od wielu lat wspiera starsze samotne osoby. Stara się zapewniać im to, czego na co dzień najbardziej im brakuje – obecność drugiego człowieka.
-Latem, kiedy pogoda sprzyja spacerom i cieszeniu się otaczającym światem, zależy nam, by żaden z naszych seniorów nie czuł się pozostawiony sam sobie w czterech ścianach - mówi Agnieszka Kozak - koordynator regionalny Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” w Lublinie i zarazem gość programu.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 30 Jun 2022 - 17min - 45 - Piękne życie - O dzieleniu się zdolnościami w zakresie bezpieczeństwa
W audycji zachęcamy słuchaczy do rekrutowania do nowego projektu Fundacji Aktywności Obywatelskiej: „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”. Fundacja zaprasza seniorów powyżej 60 roku życia, zamieszkałych w Lublinie, chętnych spełniać się medialnie, z wysokim poziomem motywacji, by dzielić się swoimi zdolnościami i wiedzą na temat bezpieczeństwa. Naszym gościem będzie wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej, Anna Maciąg-Pazik.
Projekt „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Thu, 23 Jun 2022 - 18min - 44 - Piękne życie - O kultywowaniu tradycji Bożego Ciała
Na Boże Ciało strojono cztery ołtarze a przy rozbieraniu ołtarzy wierni starali się zabrać do domu gałązki brzóz zdobiące ołtarze. Wkładano je – podobnie jak palmy wielkanocne, za święte obrazy, w strzechy chałup, obór i stodół, aby chroniły domowników przed chorobami, a obejście przed pożarem. Wetknięte na polu w ziemie miały chronić plony od gradu i chorób. Brzoza na Boże Ciało chroniła dom - te tradycje kultywują przede wszystkim ludzie starsi, to seniorzy najczęściej zajmują się strojeniem ołtarzy w danej parafii. Z osobami starszymi porozmawiamy o kultywowaniu i przekazywaniu tradycji związanych z Bożym Ciałem w Lublinie i regionie.
Do usłyszenia mówi Magdalena Lipiec -Jaremek.
Thu, 16 Jun 2022 - 18min
Podcasts similares a Piękne życie w Radiu Lublin
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek