Filtrar por género
- 13 - 013 - Dorota Masłowska na ekranie
Powracamy po miesięcznej przerwie spowodowanej naszymi dalszymi maturalno-magisterkowymi przeżyciami, przez które ten odcinek tyle przeleżał w montażu. Tym razem zajmujemy się ekranizacjami prozy Doroty Masłowskiej: "Wojną polsko-ruską" w reżyserii Xawerego Żuławskiego i "Innymi ludźmi" Aleksandry Terpińskiej, którzy zawitali na polskie ekrany już prawie miesiąc temu. Szymek rapuje, Julka się śmieje, wszystko w normie.
Wed, 13 Apr 2022 - 1h 23min - 12 - 012 - Global Studio - Analiza przypadku
W najnowszym odcinku opowiadamy o swoich wrażeniach związanych z dwiema produkcjami Global Studio. Mowa o „Gierku” i „Krime Story. Love Story”, które w ciągu dwóch tygodni zawojowały polski rynek filmowy. O krytykach polskich, aferze "Pineiro", inspiracjach Euforią, złym rapie i wielu, wielu innych rzeczach!
Możecie nas znaleźć również na:
Facebooku: https://www.facebook.com/Polskie-Podw%C3%B3rko-108901438220628
Instagramie: https://www.instagram.com/polskiepodworkopodcast/
Thu, 03 Mar 2022 - 1h 03min - 11 - 011 - Kogel-Mogel - analiza przypadku
WITAMY Z POWROTEM!!!
W pierwszym odcinku w nowym roku zastanawiamy się nad fenomenem pewnej serii filmowej, która po kilku dekadach od swoich, uznawanych za kultowe dwóch pierwszych części, powróciła z zaskoczenia z kolejnymi filmami o dalszych losach rodzin Solskich i Wolańskich. Mowa tutaj o "Koglu-Moglu". Podejmujemy nie tylko temat samej serii i jej atutów czy wad, ale dajemy równie wiele miejsca „królowej polskich scenariuszy”, laureatki najbardziej „prestiżowych” nagród w branży, czyli Telekamer i twórczyni scenariuszy do wszystkich części "Kogla-Mogla" – Ilonie Łepkowskiej. Szymek poświęcił dużo czasu na research na temat znaczenia jej osoby w polskim przemyśle i jak zwykle dostarcza wiele mniej znanych lub zapomnianych anegdotek jej dotyczących. Julka za to próbuje przekonać słuchaczy (oraz Szymka), że redefinicja tej serii ma sens. Zapraszamy do przesłuchania i dzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach!
Sat, 29 Jan 2022 - 1h 35min - 10 - 010 - Podsumowanie 2021 roku w polskim kinie
Rok 2022 zaczynamy w Polskim podwórku podsumowaniem minionego - 2021. Opowiadamy o naszych ulubionych rodzimych filmach, które miały swoją premierę w ostatnich dwunastu miesiącach, a także rozprawiamy się z największymi kinowymi koszmarkami tego czasu. Jak zwykle nie brakuje anegdotek, opowieści z życia i wrażeń kulturalnych z ostatnich tygodni (tym razem pada na III sezon "Sukcesji"). Zastanawiamy się również nad najbliższymi miesiącami, planami, dramami w polskim show-bizie. A Szymek jak zwykle o Erasmusie...
Tue, 04 Jan 2022 - 1h 41min - 9 - 009 - Dziewczyny z Dubaju®
Za nami jedna z największych polskich premier tego roku. Dziewczyny z Dubaju, bo o nich mowa, to jeden z tych filmów, które przed premierą zdobyły popularność nie tylko ze względu na swoja tematykę już opisaną w reportażu Piotra Krysiaka, ale ze względu na wszystkie afery, jakie były w tym czasie na językach wszelkich serwisów plotkarskich. Obrzydliwe wiadomości producenta do kobiet, rozwód Dody i Emila Stępnia, brak możliwości skończenia filmu i zmontowania go przez reżyserkę – to tylko początek góry lodowej jaka wstrząsnęła osobami związanymi z tym filmem. Koniec końców wyszedł film na temat, który warto rozmawiać i edukować się. Czy sam film sprostał oczekiwaniom i temat sexworkingu i stręczycielstwa jest pokazany w empatyczny sposób do kobiet, nie do oprawców? Czy film z gatunku „nie mógł się udać” jest dobrą produkcją? Czy Dziewczyny z Dubaju osiągną milion widzów przy zmniejszeniu liczby osób przebywających w kinie, które zaimplementowały nowe obostrzenia. Te i inne dylematy znajdziecie w nowym odcinku podcastu, na który serdecznie zapraszamy!
UWAGA! ODCINEK ZOSTAŁ NAGRANY, ZANIM JEDNA Z AKTOREK WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT MOLESTOWANIA NA PLANIE.
Wed, 15 Dec 2021 - 1h 04min - 8 - 008 - Kalina Jędrusik i "Bo we mnie jest seks"
CZAS NA PIERWSZY ODCINEK Z GOŚCIEM!!!
Kalina Jędrusik była jedną z najbardziej charyzmatycznych i jednocześnie budzących zainteresowanie jak i kontrowersję osób w świecie kultury popularnej w PRL-u. Jest to materiał na świetną biografię, bo jej życie jest pełne mocnych historii, które w połączeniu z jej temperamentem i tajemniczością mają szansę na samograj. W tym tygodniu do film wyszedł film „Bo we mnie jest seks” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz, mający na celu gloryfikacje samej artystki jak i pokazanie czy była to prawdziwa twarz, czy grana przez nią poza. Czy się udało – dowiecie się w samym podcaście. Zapraszamy na niego szczególnie mocno, ponieważ jest pierwszym z gościem, którym jest Adam Krośnicki–Midon – niezależny krytyk filmowy, audiofil, memiarz, współprowadzący stronę "Godardowskie igraszki i wujkowie Apichatponga Weerasethakula" oraz super rozmówca o czym na pewno się przekonacie w samym podcaście. Miłego słuchania!
Mon, 29 Nov 2021 - 1h 20min - 7 - 007 - Pięćdziesiąt twarzy Patryka Vegi
ZAPRASZAMY NA KOLEJNY ODCINEK
Są nazwiska w kinie, które zapamiętuje się na zawsze: Nolan, Scorsese, Godard. Na naszym, polskim podwórku takim nazwiskiem jest Vega. Filmy reżysera ratują kina, mają rekordy box office, a sam Patryk Vega jedyne, z czym może się ścigać, to z własnym cieniem i swoimi liczbami. W tym odcinku podcastu Szymek i Julka sprawdzą, co tak naprawdę ciągnie widzów do kina Vegi, czym jest prawda i jak można ją naginać, jaki najlepszy model biznesowy warto wybrać, aby sprzedać jak najwięcej biletów na swój film, kim są kobiety w filmach Vegi, i najważniejsze – czy łatwiejsza jest krytyka samych jego filmów, czy należy im się przyjrzeć z szerszej, dosyć złożonej perspektywy.
Sat, 20 Nov 2021 - 1h 34min - 6 - 006 - Wszystkie Nasze Strachy
ZAPRASZAMY KOLEJNY ODCINEK PO KRÓTKIEJ PRZERWIE!!!!
Po festiwalu w Gdyni, gdzie Złote Lwy otrzymał film „Wszystkie Nasze Strachy” w reżyserii Łukasza Rondundy, apetyt na laureata owej prestiżowej nagrody był bardzo duży. Dzieło o którym mowa opowiada historię Daniela Rycharskiego – aktywisty LGBT, katolika i rolnika, który działał (i działa) dla społeczności Kurówka. W tym odcinku Szymon i Julka wezmą na warsztat ów film – czy zasłużył na tak prestiżową nagrodę, zrobią badania co jest hipnotyzującego w Dawidzie Ogrodniku, sprawdzą tak naprawdę czym on jest – czy metafizyczną podróżą poprzez duszę bohatera czy też dydaktycznym moralitetem o prostym przesłaniu. Jak zawsze nie obejdzie się bez tematów pobocznych czyli Szymek komentuje ostatnie rodzime premiery, sprawdzamy jakie Edgar Wright lubi filmy, czytamy epitafium do rodaków Barbary Kurdej – Szatan i w sumie – wiele, wiele więcej! Zapraszamy do odsłuchania!
Tue, 09 Nov 2021 - 1h 25min - 5 - 005 - The Office PL
ZAPRASZAMY NA PIĄTY JUŻ ODCINEK!!!
W nim Szymek i Julka mają przyjemność porozmawiać o jednym z ulubionych seriali komediowych – "The Office", jako że 22.10.21 pojawiła się jego polska wersja. Opowiadają o ich przygodach z tym serialem, co najbardziej ich zachwyca w wersjach UK i US, jak bardzo kochają poszczególne postacie i wreszcie recenzują naszą rodzimą twórczość, którą możecie zobaczyć na platformie Canal+. Jest wiele dobrych, ciepłych słów dot. wielu aktorów, odcinków, pomysłów scenariusza, są też słowa krytyki, ale najważniejsze jest to, że każde widzi w tym projekcie potencjał na miarę polskiego dobra narodowego. Poza tym opowiadają, jak wyglądałaby "Diuna" w naszym biało-czerwonym wydaniu, jak bardzo przez kolorowe okulary odleciała Bożena Dykiel (nie dalej od Małysza w Willingen), czy "Kuchenne Rewolucje" są jeszcze potrzebne oraz wiele, wiele innych rzeczy. Zapraszamy do odsłuchania!!!!
Mon, 25 Oct 2021 - 1h 35min - 4 - 004 - Kwiaty polskiego kina
CZAS NA KOLEJNY (LEKKO SPÓŹNIONY) ODCINEK
W nim Szymek i Julia zaproszą do seansu pod kocykiem i z kakałkiem nowego filmu Piotra Domalewskiego, który miał premierze na Netflixie 13.10. Hiacynt, bo o nim mowa opowiada historię Roberta, którego śledztwo będzie związane z operacją milicji obywatelskiej mającej na celu szukanie i szantażowanie osób homoseksualnych. Oprócz klasycznego omówienia filmu poopowiadamy o naszych ulubionych kwiatach, o tym, czy Joanna Brodzik grała we wszystkich sezonach "Nad Rozlewiskiem" i czy w Polsce skończyli się ludzie. Zrodzi się mały small talk, powiemy litanie do Tomka Ziętka, odtworzymy sceny z samego filmu oraz wiele, wiele więcej, zapraszamy do odsłuchania!
Wed, 20 Oct 2021 - 1h 12min - 3 - 003 - Wojciech (zwany również Wojtkiem) Smarzowski
CZAS NA KOLEJNY ODCINEK!
W nim Szymek i Julia wezmą na tapet jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów – Wojciecha Smarzowskiego. W tym odcinku usłyszymy jak przez lata zmieniało się ich podejście do jego twórczości – od pierwszego obejrzenia "Wesela", po "Wołyń" i "Kler", jakie dostrzegają zalety i wady, ale przede wszystkim zagrożenia twórczości reżysera. Najważniejszą częścią najnowszego odcinka podcastu będzie próba recenzji najnowszego filmu „Wesele”, którego tematyka jednocześnie się opiera na tragedii w Jedwabne oraz na próbie oddania współczesności i wad polskiego społeczeństwa jak w "Weselu" w wersji 2004. Przy okazji usłyszycie kto po grze u Wojtka Smarzowskiego ma o nim dosyć krytyczną opinię, czy formuła dosadnego rzucania patologią w twarz widzom aby się już nie wyczerpała, gdzie jest według nas leży granica pomiędzy poważnym kinem społecznie zaangażowanym, a nietrafionym freestyle’em o otaczającej nas rzeczywistości oraz czemu książki Jerzego Pilcha nie nadają się kompletnie do czytania. Jak zawsze zapraszamy do odsłuchania i pozostawienia feedbacku!
Rozdziały:Intro - 00:00 - 00:16
Wstęp - 00:17 - 01:34
Smarzowski - mapa myśli - 01:35 - 03:40
"Wesele" (2004) + kilka słów o "Małżowinie" (1998) i "Kuracji" (2001) - 03:41 - 19:39
"Dom zły" (2009) - 19:40 - 36:54
"Róża" (2011) - 36:55 - 52:22
"Drogówka" (2013) - 52:23 - 1:01:07
"Pod Mocnym Aniołem" (2014) - 1:01:08 - 1:07:57
"Wołyń" (2016) - 1:07:58 - 1:19:08
"Kler" (2017) - 1:19:09 - 1:29:19
PREMIERA TYGODNIA: "Wese5e" (2021) - 1:29:20 - 2:00:02
Podsumowanie - 2:00:03 - 2:08:14
Mon, 11 Oct 2021 - 2h 08min - 2 - 002 - Sylwetki polskich gangsterów i Zdzisław Najmrodzki
Drugi odcinek podcastu "Polskie podwórko: to lekka zmiana formy programu, którą zaprezentować postanowiliśmy poprzez podróż po przykładach sylwetek gangsterów w polskim kinie. Julka chwali się znajomością obu części "Kilera" na pamięć, a Szymek przypomina, jak złym filmem jest "Futro z misia". Oboje zastanawiają się również, czy "Psy" dobrze się zestarzały i czy Patryk Vega wróci jeszcze do formy z czasów "Pitbulla"...
Rozdziały:
00:00:00 Intro
00:00:17 Powitanie
00:01:28 Czy lubimy kino gangsterskie? Jak zestarzały się "Psy" Pasikowskiego?
00:03:35 Seksizm w polskim posttransformacyjnym kinie gangsterskim
00:06:35 Polityka kina gangsterskiego
00:10:30 Czy Boguś Linda to everyman kinowego świata mafijnego? Dlaczego "Sara" nie przetrwała próby czasu?
00:15:40 Czarek Pazura to debeściak i jego koleżka Machulski też jest debeściak. Olaf Lubaszenko robił filmy, chociaż Julka o tym nie pamięta, a Szymek prezentuje swój rant na "Futro z misia" i polskie komedie gangsterskie
00:24:59 Czy zna pan przerażającego gangstera?
00:34:19 "Chłopaki to są w agencjach, a my jesteśmy Młode Wilki"
00:41:55 Oda do "Długu" Krzysztofa Krauzego
00:46:12 Gangsterzy na małym ekranie, czyli dlaczego Szymek nie lubi "Brzyduli 2"?
00:56:33 Vegemania i sekretne życie Tomasza O.
01:06:07 "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"
Mon, 04 Oct 2021 - 1h 21min - 1 - 001 - Żeby nie było śladów
W pierwszym odcinku Szymon i Julia zajmują się filmem Jana P. Matuszyńskiego - Żeby nie było śladów, który jednocześnie został ogłoszony jako polski kandydat do Oscara. W tym odcinku dowiecie się czy po Ostatniej Rodzinie Jan P. Matuszyński dowiózł kolejny bardzo dobry film, czy dopadła go klątwa drugiego dzieła, jaki jest najlepszy casting w samym filmie, o miłości do Tomasza Ziętka słów kilka, kilka anegdot z naszego skromnego życia i wiele, wiele więcej! Zapraszamy do odsłuchania!
Tue, 28 Sep 2021 - 1h 01min
Podcasts similares a Polskie Podwórko
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Historia dla dorosłych RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski