Filtrar por género
- 130 - Tylko poezja - Alicja Kulik
Za nami 50. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”. O jubileuszowych Spotkaniach Zamkowych opowiedziała Alicja Kulik w reportażu pt. Poezja na zamku.
To wydarzenie znane jest w całej Polsce i prawdziwa uczta dla miłośników muzyki. Olsztyńskie wydarzenie muzyczne to przede wszystkim konkurs dla młodych adeptów piosenki artystycznej, któremu towarzyszą koncerty znanych artystów.
W reportażu udział wzięli: Krystyna Świątecka – wokalistka poezji śpiewanej, związana z zespołem Czerwony Tulipan, laureatka Grand Prix Spotkań Zamkowych w 1983 r., Jolanta Szydzińska – animatorka kultury, wieloletnia organizatorka Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Jerzy Obłamski – reżyser i scenarzysta, Stefan Brzozowski – muzyk, kompozytor i wykonawca piosenek literackich, współtwórca „Czerwonego Tulipana”, laureat pierwszych Spotkań Zamkowych z zespołem „Niebo”, Andrzej Fabisiak – reżyser, pedagog, animator kultury. Przez ponad 20 lat reżyser i kierownik artystyczny, organizator, juror Spotkań Zamkowych i Jan Wołek – malarz, poeta, pisarz i pieśniarz, laureat konkursu w 1976 roku.
Wed, 17 Jul 2024 - 30min - 129 - Więcej rozczarowań niż przyjemności - Wojciech Jermakow
Świat mechaników rajdowych – ekip, które w 30 minut wymieniają skrzynię biegów, a w godzinę są w stanie odbudować auto po poważnym wypadku.
Kim są mechanicy rajdowi? Jak pracują? Jakie mogą być skutki popełnionych przez nich błędów? Opowiada o tym Paweł „Korek” Paź – szef zespołu rajdowego, doświadczony mechanik, który przez wiele lat współpracował z Krzysztofem Hołowczycem. Wielokrotnie brał udział w Rajdzie Dakar, gdzie między innymi obsługiwał legendę tego rajdu Stephane Peterhansela.
Tue, 25 Jun 2024 - 14min - 128 - Osiedle na wylocie - Alicja Kulik
Ponad 25 lat temu ówczesne władze miasta zdecydowały, że na obrzeżach miasta wybudowane zostaną bloki i postawione baraki, do których trafią mieszkańcy zalegający z płaceniem czynszu. To reportaż o życiu mieszkańców osiedla przy ul. Towarowej 18 w Olsztynie.
Minęło ćwierć wieku i to miejsce z dala od centrum stanowi coraz większy kłopot dla miasta, a dla mieszkańców, szczególnie rodzin z dziećmi, zmorę. Nie wszyscy lokatorzy osiedla to osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Wielu pracuje i stara się godnie żyć.
Paradoksalnie osiedle, które już stanowi wyzwanie dla urzędników, wkrótce się powiększy. W sierpniu ukończona zostanie budowa kolejnych bloków. Do 250 mieszkańców przy ul. Towarowej dołączy kolejnych 124.
Reportaż powstał przy okazji prowadzenia akcji „Podwórka z natury”, którego celem jest upiększenie otoczenia bloków i integracja mieszkańców.
Thu, 20 Jun 2024 - 22min - 127 - Sztukmistrz - Alicja Kulik
Waldemar Cichoń w swoich rzeźbach wykorzystuje drewno, ceramikę, brąz, kamień i śnieg. Na stałe mieszka i pracuje w Elblągu.
Z powodu choroby w latach 90. artysta stracił wzrok. Po długiej rekonwalescencji kontynuuje pracę twórczą i wystawienniczą. Jego najnowszą wystawę rzeźb zatytułowaną „Odlot” można oglądać do 20 czerwca w Galerii EL.
Artysta otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 roku odbyła się w Centrum Sztuki Galeria EL jego retrospektywna wystawa pt. „Waldemar Cichoń, Lucky Loser”.
Thu, 20 Jun 2024 - 28min - 126 - Ruinersi - Anna Minkiewicz-Zaremba
Mazurscy Ruinersi i Przyjaciele, tutaj możemy wymieniać się kontaktami, pomysłami, propozycjami spotkań i wszelkich mazurskich przedsięwzięć, plotami i wszystkim, co nam w ruinerskich duszach gra – czytamy na portalu społecznościowym grupy liczącej już ponad tysiąc członków. Kim są ruinersi?
Mówią o sobie, że lubią stare domy. – Nie rozbieramy ich, tylko remontujemy – dodają. To nowi Mazurzy, którzy dbają o stare chaty, interesują się historią regionu, działają na rzecz mieszkańców swojej wsi, gminy.
Reportaż jest opowieścią o poszukiwaniu tożsamości i o spotkaniach, które są już tradycją grupy.
Tue, 28 May 2024 - 29min - 125 - Jesteśmy slow - Anna Minkiewicz-Zaremba
Zachwycają się kwitnącym rzepakiem, mniszkiem lekarskim i błękitem nieba. Łączy ich pasja: zainteresowanie historią, przyrodą i wycieczki rowerowe. Pochodzą z różnych regionów Polski.
Spotykają się raz w roku. Dlaczego? Organizują wspólne wycieczki rowerowe. W tym roku ta 9-osobowa grupa umówiła się na Warmii. Jakie rozmowy towarzyszą wyprawie? Jakich ludzi spotykają na szlaku?
W reportażu usłyszeliśmy m.in. Ewę i Janusza Borzeńskich (z Wronek na Mazurach), Krzysztofa Drzewieckiego z Łodzi, grupę rowerzystów z Dobrego Miasta oraz ks. Wojciecha Sokołowskiego – kustosza w Stoczku Klasztornym.
Tue, 28 May 2024 - 29min - 124 - Pięknie szyją w gwarze - Anna Minkiewicz-Zaremba
Warmia rozbiła bank z nagrodami w Krakowie! W minioną sobotę 20 kwietnia odbył się 9. Ogólnopolski Konkurs na Gadkę. Konkurs zorganizowała Sekcja Dialektologii i Socjolingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W finale konkursu wzięło udział pięć nastolatek z Warmii. Wszystkie wróciły z nagrodami. Pierwszą nagrodę w kategorii „młodzież” otrzymała Ewa Biermann, natomiast Ola Babecka zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „junior”. Dziewczyny otrzymały również Nagrodę Publiczności. Pozostałe nastolatki zdobyły drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienie. Jak twierdzi popularyzator gwary warmińskiej Łukasz Ruch – pięknie szyją w gwarze.
Fri, 10 May 2024 - 20min - 123 - Świat Mayry - Alicja Kulik
Czy rośliny, kwiaty, drzewa mają moc uzdrawiania? O tym wszystkim w reportażu Alicji Kulik pt. Świat Mayry.
Czy rośliny mają moc uzdrawiania? – To zależy, na co patrzymy i co widzimy, czego słuchamy i co słyszymy – mówiła Mayra Wojciechowicz, artystka, absolwentka gdańskiej ASP oraz UAM w Poznaniu, gdzie ukończyła filozofię i kulturoznawstwo; aktywistka.
Ponad 10 lat temu porzuciła wielkie miasto i zamieszkała w lesie, na skraju warmińskiej wioski. Tam zaczęła tworzyć mandale.
Fri, 10 May 2024 - 28min - 122 - Prosta historia - Alicja Kulik
Anna Wzorek ma 84 lat. Przez ponad 60 lat była organistką w kościele w Runowie i Babiaku. Muzyka to całe jej życie.
Tę pasję rozumiał dobrze kochający mąż Stanisław. Anna, jej muzyka i śpiew były u niego na pierwszy miejscu. Rodzinie Wzorków niczego nie brakowało, Stanisław zarabiał na życie jako krawiec, Anna grała i śpiewała.
Dziś jest już sama, mąż zmarł 14 lat temu, dzieci się rozjechały. Została jedynie muzyka i wspomnienia.
Thu, 18 Apr 2024 - 25min - 121 - Miasto dobrych ludzi - Anna Minkiewicz Zaremba
Mirosław Piekarski prowadził zajazd koło Dobrego Miasta. Wziął milion 400 tysięcy złotych kredytu, którego – jak sam przyznał – przez pandemię nie może spłacić. Mężczyzna wpadł w długi.
Komornik próbował zlicytować zajazd, a kiedy to się nie udało, zdecydował, że trzeba spieniężyć rodzinny dom państwa Piekarskich. Rodzina potrzebuje 100 tysięcy złotych na pierwszą wpłatę do banku i plan na prowadzenie biznesu.
Pan Mirosław nie mówił nikomu o kłopotach, ale tuż przed planowaną licytacją domu zwierzył się bratu. To brat Arkadiusz poprosił o wsparcie. Na pomoc ruszyli mieszkańcy Dobrego Miasta, którzy współpracowali z Piekarskimi przy okazji wielu akcjach charytatywnych.
Zyskaliśmy kolejne cenne dni na działanie. Termin mija 4 kwietnia
– mówił Arkadiusz Piekarski, brat Mirosława.
W minioną niedzielę w Dobrym Mieście odbył się koncert charytatywny. Jego pomysłodawcą był Krzysztof Daukszewicz, który do udziału w koncercie zaprosił zaprzyjaźnionych artystów. I tak w Dobrym Mieście wystąpił m.in. Andrzej Brzozowski z zespołem Warmia Retro Band, Wojciech Gęsicki i Marta Sosnowska, Czerwony Tulipan i oczywiście Krzysztof Daukszewicz.
Dzięki wsparciu rodzina ma już około 90 tysięcy złotych. Plan prowadzenia biznesu też jest przygotowany. Negocjacje z bankiem odbędą się 5 kwietnia. Czy uda się zebrać brakującą kwotę? Czas pokaże.
Thu, 18 Apr 2024 - 26min - 119 - Diagnoza - Alicja Kulik
Jesteśmy świadkami masowych migracji. O tym, jak trudno być obcym w innym kraju wiedzą ci, którzy tego doświadczyli.
Tym bardziej trudno, że powrót jest niemożliwy z powodu wojny lub przyczyn ekonomicznych. W nowym miejscu wszystko jest nowe, od języka i kultury zaczynając, na przepisach prawie kończąc. A jeśli do tego dodamy naganne traktowanie, to nadzieja, którą wiązało się z nowym życiem zaczyna obumierać.
Thu, 18 Apr 2024 - 23min - 118 - Bać się mniej, kochać więcej - Alicja Kulik
Pytania o przyszłość dzieci stawia każdy rodzic. Są one podszyte nadzieją, wyczekiwaniem i lękiem.
To ostatnie uczucie jest dominujące, gdy rodzic wie, że jego dziecko nie może być w pełni samodzielne. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Kulik pt. „Bać się mniej, kochać więcej”.
W reportażu udział wzięli: Ewa Kowerzanow-Luto i Bartosz Luto, Sylwia Sobiech-Cytrycka i Tomasz Sobiech oraz neurologopeda dr Iwona Grzesiak. Stowarzyszenie Fenomenalni, którego prezeską jest Ewa Kowerzanow-Luto, wyłoniło się ze Stowarzyszenia Strzał w 10, które powstało w roku 2006 dzięki inicjatywie Ulany Stacewicz, Wandy Dobrosławy Ruty i Wiolety Iwony Polewaczyk.
Thu, 18 Apr 2024 - 28min - 117 - Portret rodziny z papugą w tle - Alicja Kulik
„Zaczęło się, gdy Łukasz miał 4 lata” – wspomina tata Łukasza, pan Andrzej. To, co było najpierw zwykłą ciekawością małego dziecko, zmieniło się z czasem w pasję i drogę życiową.
Dziś Łukasz Szymański jest wykładowcą. Na zootechnice kończy doktorat na temat wpływu dodatków enzymatycznych do paszy na wyniki odchowu brojlera indyczego. Skomplikowane? Nawet bardzo. Ale za tym tytułem stoi coś bardzo prostego – dobro człowieka, dobro zwierząt i wielka do nich miłość.
Alicja Kulik zaprasza do wysłuchania reportażu pt. Portret rodziny z papugą w tle. Wzięli w nim udział: Łukasz Szymański, Anna i Andrzej Szymańscy oraz Patrycja Gołaska.
Fri, 15 Mar 2024 - 29min - 116 - Solista - Alicja Kulik
„Sztuką dzielić się jest łatwo i trudno. Tak wiele sprawia, że chcemy żeby była ona obiektywna, jednak za każdym razem kiedy wychodzimy na scenę staje się ona tylko nasza. Pięknym przeżyciem jest poszukiwanie równowagi” – tak na koncert wiolonczelowy Dvoraka zaprasza Emil Olejnik.
Zagra jako solista wraz z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Martyny Zych. Emil wystąpi na scenie wraz ze swoją pierwszą nauczycielką Magdaleną Niedźwiedź.
O drodze Emila w jego muzycznej karierze, która rozpoczęła się w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie i doprowadziła do znakomitej The Julliard School of Music w Nowym Yorku opowiada reportaż Alicji Kulik „Solista”.
Fri, 15 Mar 2024 - 33min - 115 - Jola - Anna Minkiewicz-Zaremba
Jola ma 25 lat i porażenie czterokończynowe. Jest też osobą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim… Nie mówi… Gdyby mogła, pewnie opowiedziałaby o braku miłości najbliższych, o tęsknocie za mamą i bratem.
Od dwóch lat opiekunem prawnym Joli jest siostra Anna Lis – dyrektorka Domu Opieki w Lidzbarku Warmińskim. O Jolę dbają zakonnice i pracownicy domu oraz nauczyciele i rodzice dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim.
Dwa lata temu Jola była w ciężkim stanie; niedożywiona, nie uśmiechała się. Dziś jest lepiej, ale leczenie i rehabilitacja Joli są kosztowne. „Razem możemy zmniejszyć cierpienie Joli! Prosimy o pomoc” – na rzecz Joli założono zbiórkę na Siepomaga. O lepsze życie dla Joli walczą zakonnice i mieszkańcy Lidzbarka.
Link do zbiórki:
https://www.siepomaga.pl/jolanta-michalik?fbclid=IwAR1dcbTgLUBFfV8F6rgqKBRIlNAk8554lzCyU71OKr_g5izkyG56PjSN7FcFri, 15 Mar 2024 - 26min - 114 - Z serca, z duszy, z taśm - Alicja Kulik
W GOK Dywitach odbył się koncert „do tańca i do posłuchu” nowo powstałej Orkiestry Warmińskiej założonej przez Monikę Paśnik-Petryczenko i Macieja Żurka.
Grali i śpiewali utwory zarejestrowane przez Marynę Okęcką-Bromkową w latach 50. i 60.
W reportażu udział wzięli: Monika Paśnik-Petryczenko i Serhij Petryczenko, Maciej Żurek. Skład Kapeli Warmińskiej: Monika Paśnik-Petryczenko, Maciej Żurek, Serhij Petryczenko, Johann Wolfgang Niklaus i Jacek Muża.
Fri, 15 Mar 2024 - 27min - 113 - Klucz do zamku - Alicja Kulik
Możliwości muzeów i ich potencjał mogą być nieograniczone. Jak je wykorzystać? Jak sprawić, aby młodzi ludzie poczuli się swobodnie w sali z wystawą malarstwa współczesnego?
Co zrobić, aby młodzież chciała oglądać sztukę i nie bała się o niej mówić? W Muzeum w Lidzbarku Warmińskim odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. To inicjatywa zorganizowana dzięki projektowi „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce”.
W reportażu udział wzięli: kustosz Muzeum w Lidzbarku Warmińskim Małgorzata Jackiewicz-Garniec, nauczycielki Agnieszka Michalak i Anna Kozłowska oraz uczniowie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim.
Tue, 12 Mar 2024 - 23min - 112 - Tikkun - Alicja Kulik
Alex Dancyg jest polskim i izraelskim historykiem, działaczem na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Urodził się w Warszawie. Pracował w Yad Vashem i w kibicu Niri-Oz, który był jego domem.
O świcie 7 października 2023 roku Alex został porwany, wraz z 224 mieszkańcami kibucu, przez terrorystów z Hamasu i wciąż jest przetrzymywany gdzieś w podziemiach w Strefie Gazy.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Kulik z roku 2011 pt. Tikkun, gdy Alex Dancyg był jeszcze szefem sekcji polskiej Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Instytucie Yad Vashem.
W reportażu udział wzięli: urodzony w 1948 roku w Warszawie Alex Dancyg – wieloletni szef sekcji polskiej Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Instytucie Yad Vashem, Daniel Goldstein – dyrektor Szkoły Hartmana w Jerozolimie i uczniowie szkoły Alon Ben David, Boaz Bibee, David Dishon i Nadav Roitter.
Tue, 12 Mar 2024 - 22min - 111 - Świadectwo - Alicja Kulik
Dobiega końca proces beatyfikacyjny piętnastu sióstr katarzynek ze zgromadzenia św. Katarzyny w Braniewie. W 79. rocznicę dramatycznych wydarzeń ze stycznia i lutego 1945 roku ukazała się książka s. Marii Angeli Krupińskiej „Pod prąd, pod wiatr i pod fale”.
Ukazuje ona drogę warmińskich męczennic. Alicja Kulik zaprasza do wysłuchania reportażu pt. Świadectwo.
Tue, 12 Mar 2024 - 22min - 110 - Wojenne wycinanki - Alicja Kulik
Olsztyński fotografik, fotoreporter Piotr Płaczkowski opowiada o wojennych losach swoich rodziców – Irminy i Zygmunta Płaczkowskich.
Pani Irmina ukrywając się na początku 1945 r. w domu dróżnika w Częstochowie wycinała z „Kuriera Częstochowskiego” ogłoszenia. 20 lat po jej śmierci pan Piotr odnalazł kopertę z ogłoszeniami. Czy znalazł odpowiedź dlaczego to robiła?
Tue, 12 Mar 2024 - 24min - 109 - Powołani - Alicja Kulik
Tylko dwie liczby: 169 i 292, a kryją się za nimi dramaty, łzy, marzenia, tęsknota za miłością i bezpieczeństwem oraz zwykła – niezwykła dobroć. Pierwsza liczba to liczba rodzin zastępczych w powiecie olsztyńskim, druga to liczba dzieci, które żyją w tych rodzinach.
Różne są formy rodzinnej pieczy zastępczej: spokrewnione, zawodowe, niezawodowe, zawodowe specjalistyczne i pełniące funkcję pogotowia rodzinnego; są też rodzinne domy dziecka.Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie prowadzi co roku akcję „Rodzinna piecza zastępcza. Profesja z misją”. 11 lat temu pp. Alicja i Jan Surrej podjęli życiową decyzję, że staną się taką rodzinną: do dwójki własnych biologicznych dzieci dołączyło jeszcze pięcioro. Ta piątka znalazła w końcu bezpieczną przystań.
Fri, 05 Jan 2024 - 27min - 108 - Razem, lecz osobno - Anna Minkiewicz-Zaremba
Samotność – to od niej zaczyna się wiele chorób oraz kryzysów emocjonalnych i psychicznych. Codzienna walka o atencję, nieumiejętność wytrzymywania z samym sobą, izolacja społeczna, kryzys więzi rodzinnych czy głód dotyku – to już codzienność i realia pokazujące jak bardzo obecnie ludzkość dotyka problem samotności. Aktualnie uznawana jest ona za najgroźniejszą chorobę XXI wieku.
Samotność nie ma wieku. Samotni są seniorzy, ale i też ludzie bardzo młodzi. Jak wynika z badań millenialsi, czyli osoby urodzone pomiędzy 1981 a 1996 rokiem, okazują się być najbardziej samotnym pokoleniem. 22% przedstawicieli tego pokolenia nie posiada nawet jednego przyjaciela.
Jak o samotności mówią ojciec i córka – przedstawiciele dwóch pokoleń? Pretekstem do rozmowy był utwór napisany przez Ryszarda Borzymowskiego z Czerwonki koło Biskupca. Kompozycję śpiewa i gra na pianinie jego córka Paulina Borzymowska.
Fri, 05 Jan 2024 - 26min - 107 - W tę cichą noc - Alicja Kulik
W grudniu olsztyńska Akademia Trzeciego Wieku działająca przy MOK odwiedziła kilka domów pomocy społecznej z inscenizacją teatralną „Jak dobrze mieć sąsiada. Wigilia sąsiedzka”.
To spotkanie było pretekstem to rozmowy o naszych relacjach, które budujemy, pielęgnujemy, burzymy lub unikamy. Rozmówcy: Elżbieta Konopcka-Romanowska, Ewa Krazińska, Iga Zdanowska, Renata Janicka, Benedykt Kucki, Danuta Wołosiewicz, Jadwiga Czerniawska.
Fri, 05 Jan 2024 - 17min - 106 - Adam i Ewa w sercu Niedźwiedzia - Maja Kwiatkowska
Niedźwiedź to nazwa części Zatorza, części leżącej między ulicami Rataja, Jagiellońską, Toruńską i Bydgoską w Olsztynie. W sercu Niedźwiedzia rosną dwa monumentalne 150-letnie dęby.
Adam i Ewa – bo tak się nazywają drzewa – zdobyły trzecie miejsce w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Drzewo Roku. Mimo to oba dęby nadal nie są pomnikami przyrody. Mieszkańcy i społecznicy sprzeciwiają się postępowaniu Urzędu Miasta w Olsztynie uważając, że ratusz przeznaczył ten teren „pod deweloperkę”.
Spór znalazł finał w sądzie. W międzyczasie mieszkańcy Niedźwiedzia, w dużej mierze Wołyniacy lub ich potomkowie, bardzo się zżyli, spotkają się na Święcie Niedźwiedzia i chcą utworzyć ogród społeczny w miejscu, w którym rosną dęby Adam i Ewa.
Do wysłuchania reportażu „Adam i Ewa w sercu Niedźwiedzia” zaprasza Maja Kwiatkowska.
Fri, 05 Jan 2024 - 22min - 105 - Chochół – warstwy pamięci - Alicja Kulik
Przywiązanie do miejsca, do jego historii i tradycji, wrażliwość na naturę, szacunek dla dorobku kilku pokoleń leśników – to wszystko składa się na przetrwanie miejsca znanego dziś jako Stodoła Chochół w dawnym, funkcjonującym do 1972 roku, nadleśnictwie Chochół.
Dziś opiekę nad Stodołą, w której działa Teatr Chochół i w której organizowane są plenery, sprawuje Nadleśnictwo Spychowo. Zapraszamy to wysłuchania reportażu pt. „Chochół – warstwy pamięci”.
Fri, 05 Jan 2024 - 43min - 104 - Czego dowiemy się z dziennika Angeliki? - Alicja Kulik
Muzeum Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie otrzymało od prywatnej osoby dziennik spisany w 1849 r. przez Angelikę Wilhelminę zu Dohna, z domu von Dönhoff (1794-1866), ostatnią z Dönhoffów panią pałacu w Drogoszach. Czego dowiemy się z jej dziennika?
Jak opisuje otaczający ją świat? Jakie pamiątki po niej zostały? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Minkiewicz-Zaremby pt. „Dziennik Angeliki”.
W „Dzienniku Angeliki” usłyszymy: Martę Wojciechowską – dyrektorkę Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Alicję Głowacką z Bydgoszczy, Beatę Wacławik – emerytkę Archiwum Państwowego w Olsztynie oraz Mariusza Wyczółkowskiego – kustosza kętrzyńskiego muzeum. W reportażu wykorzystano utwory Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.
Fri, 05 Jan 2024 - 24min - 103 - Życie w Swodobnej - Alicja Kulik
Nazywają ich aliantami lub osadnikami, warszawiakami lub warszawką. Mogą mieszkać wiele lat na Warmii i Mazurach, a to określenie i tak będzie do pewnego stopnia opisywało przyjezdnych.
Co ich zupełnie nie zraża. Tak jak małżeństwo, Agatę Kędzierawską i Krzysztofa Gregułę. Przeprowadzili się na Warmię z Lubelszczyzny. W wieku 36 lat podjęli kolejną życiową decyzję, wpisując się w zjawisko znane na Warmii i Mazurach od lat 80. Ten region, podobnie jak Bieszczady, stanowi azyl dla ludzi szukających kontaktu z naturą, ciszy i siebie.
Fri, 05 Jan 2024 - 28min - 102 - B jak Bajka - Alicja Kulik
Jej rzeźby znają i podziwiają Olsztynianie i turyści, ale o niej samej, Balbinie Świtycz-Widackiej, wiedzą już nieliczni. Biografia artystki jest fascynująca i warto ją zgłębić, bo dotyczy nie tylko znakomitej rzeźbiarki, ale również prawego człowieka.
Alicja Kulik zaprasza do wysłuchania reportażu pt. B jak Bajka.
W reportażu udział wzięli: wnuk Balbiny Świtycz-Widackiej – Kamil Solarski oraz Beata Brokowska – dziennikarka, laureatka wielu konkursów dziennikarskich. W 2022 roku została stypendystką marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, podczas którego zrealizowała projekt „Śladami Balbiny Świtycz-Widackiej”. W 2023 roku dostała dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w Warszawie w programie „Patriotyzm Jutra” na prezentację multimedialną „Wyrzeźbiona historia. Losy Balbiny Świtycz-Widackiej”.
Prezentacja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” w Olsztynie. Tekst Bajki czyta Urszula Kosińska.
Fri, 05 Jan 2024 - 46min - 101 - Mazurska Dusza - Anna Minkiewicz-ZarembaFri, 05 Jan 2024 - 30min
- 100 - Koniec i początek - Alicja Kulik
26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantologii. Przeszczep narządu lub tkanek to często jedyna metoda ratująca życie i zdrowie pacjentów.To temat reportażu pt. Koniec i początek.
W Polsce od 1995 r. obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie narządów, jednak okazuje się, że liczba przeszczepów jest wciąż niepokojąco mała. Każdego dnia umierają ludzie i każdego dnia śmierć jednej osoby może oznaczać życie innej. Dlatego nie tylko przy okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji pamiętajmy o niezwykłej wartość przeszczepu.
Fri, 05 Jan 2024 - 29min - 99 - Wygrało życie - Alicja Kulik
Portal o nazwie „There is Hope” to przestrzeń internetowa dla osób po niewydolności wielonarządowej i po utracie dziecka w okresie okołoporodowym. Stworzyła i prowadzi go Aleksandra Cymerman.
20 kwietnia 2020 roku straciła córeczkę i doznała niewydolności wielonarządowej. Po ponad miesiącu walki o jej życie, wybudziła się ze śpiączki. O tych dramatycznych zdarzeniach opowiada reportaż „Powrót” z 28 października 2022.
Jak dziś, po 3,5 roku, które minęły od straty Weroniki, wygląda życie Oli? Czy portal „There is Hope” niesie nadzieję? Czy ma ją również bohaterka reportażu?
Alicja Kulik zaprasza do wysłuchania reportażu „Wygrało życie”. W audycji udział wzięli Aleksandra Cymerman i prof. Marcin Jóźwik.
Fri, 05 Jan 2024 - 22min - 98 - Pan Radyjko - Anna Minkiewicz-ZarembaFri, 05 Jan 2024 - 29min
- 97 - Dojrzewanie - Alicja Kulik
1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, czyli święto każdego z nas. Dlaczego? Bo starość jest naturalnie wpisana w życie człowieka.
Jak każdy etap jest ważna i cenna, jednak często towarzyszą jej różne bolączki, a najdotkliwszą z nich jest samotność. Lekarstwem na nią jest obecność drugiego człowieka. No i my sami, bo do samotności i starości trzeba dojrzewać całe życie.
Fri, 05 Jan 2024 - 23min - 96 - Bajkowóz – terapeuta na kółkach - Dorota Grzymska
Mobilne biblioteki codziennie odwiedzają szpitalne oddziały dziecięce. Z ich pomocą mali pacjenci zmagający się z chorobą mogą na chwilę wyrwać się ze szpitalnej rzeczywistości i wyruszyć w podróż do krainy wyobraźni.
To nie tylko książki, ale także poukrywane w zakamarkach wózków akcesoria i gadżety. Myszkując w szufladkach i odkrywając „skarby” dzieci mogą snuć własne historie i rozwiązywać nurtujące je problemy.
Bajkowozy i ich specjalnie dobrane książki są też narzędziem pracy pedagogów z dziećmi na oddziałach szpitalnych. To doskonałe narzędzie do rozmowy terapeutycznej, związanej zarówno z leczeniem, pobytem w szpitalu jak i z dzieciństwem oraz wiekiem dojrzewania.
Bajkowóz, już drugi, trafił do szpitala dziecięcego w Olsztynie. Fundacja Serdecznik z Poznania postanowiła wyróżnić naszą placówkę, ofiarując swój setny egzemplarz. Tym razem mobilna biblioteka trafiła na oddział onkologiczny.
Fri, 05 Jan 2024 - 22min - 95 - Dom na końcu świata - Alicja Kulik
W jasnej, przestronnej sali jadalnej w Worynach wzrok od razu przyciąga duży napis na ścianie: Ten dom powstał z pasji i marzeń. Historia opowiedziana przez Piotra Baczewskiego potwierdza to całą mocą.
Bez pasji i marzeń Piotra Baczewskiego nie byłoby tego domu – przystani dla tych, którym właśnie tego w życiu brakowało.
W reportażu udział wzięli: Piotr Baczewski – dyrektor DPS Woryny i działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” i szef ośrodka dla osób niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy Górowo Iławeckie – Centrum Barka, Bożena Łuczkowska – opiekunka i mieszkańcy domu w Worynach.
Fri, 05 Jan 2024 - 26min - 94 - KKG7 - Alicja Kulik
Spotkały się wiosną 2022, aby dołożyć swoją cegiełkę do obchodów 670-lecia Gietrzwałdu. Spotkały się i zdecydowały, że dobrze im się razem pracuje, więc stworzyły nieformalną grupę KKG7.
Posłuchajmy jak wiele można zrobić, gdy jest zaufanie, serdeczność oraz szacunek do przeszłości połączony z twórczym podejściem do teraźniejszości. To ten mariaż stał się początkiem KKG7.
O nieformalnej grupie z Gietrzwałdu opowiadają jej członkinie Julita Chmielewska, Kinga Nadolska, Kamila Żmitro i Małgorzaty Żurańskiej.Thu, 04 Jan 2024 - 20min - 93 - Okiem archeologa - Dorota Grzymska
Dorota Grzymska zaprasza do wysłuchania reportażu pt: „Okiem archeologa”. Od 10 lat na stanowisku archeologicznym w Barczewku prowadzone są wykopaliska pierwszej lokalizacji Barczewa.
Grodzisko spłonęło w XIV wieku w wyniku najazdu Litwinów, zamykając w kapsule czasu moment z życia ówczesnych mieszkańców. Żmudna praca co roku przynosi plon w postaci artefaktów – uzbrojenia, biżuterii, czy monet – wtedy media donoszą o znalezieniu kolejnego skarbu – ale okazuje się, że dla archeologów pojęcie – skarb ma zupełnie inne znaczenie.
Thu, 04 Jan 2024 - 27min - 92 - Pamięć - Alicja Kulik
„Pamięć” opowiada historię pierwszego wójta Dąbrówna, Mikołaja Wasika, żołnierza w wojnie bolszewickiej, żołnierza AK, powstańca warszawskiego, pierwszego wójta Dąbrówna i budowniczego najstarszej kapliczki upamiętniającej Powstanie Warszawskie.
W reportażu wystąpili: dr Wojciech Brojer, dr hab. Karol Sacewicz – naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, Waldemar Mierzwa – wydawca, społecznik i Irena Szostak – wnuczka Mikołaja Wasika.
Thu, 04 Jan 2024 - 31min - 91 - Mam w sobie taką wstęgę - Alicja Kulik
Eurytmia to sztuka ruchu.
Przez prawie 30 lat tą metodą pracowała Maria Jenny Burniewicz – reżyserka, animatorka. W zajęciach teatralnych prowadzonych przez Jenny Burniewicz uczestniczyło wielu dorosłych i wiele dzieci, w tym dzieci niesłyszące i niedosłyszące. Po wielu latach Jenny i jej wychowankowie z Teatru Eurytmia i Teatru Harmonia spotkali się w Trękusie w Galerii In Spe Joanny Stasiak.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Kulik zatytułowanego „Mam w sobie taką wstęgę”.
W reportażu udział wzięli: Joanna Stasiak, Mariusz Kola Kolaczek, Marcin Kowalski, Sebastian Płaszewski, Marta Andrzejczyk, Magdalena Drozdowicz-Ruszczyk, Lena Alberska, Tadeusz Burniewicz i inne wspaniałe osoby, z którymi Jenny Burniewicz współdziałała w sztuce.
Thu, 04 Jan 2024 - 41min - 90 - Oj, Gałczyński! - Alicja Kulik
Nigdy nie wiemy, jak przypadkowe spotkanie, przypadkowa rozmowa może zmienić nasze życie. To się dzieje zawsze niespodziewanie, zaskakuje nas tak, jak tylko życie potrafi zaskakiwać.
Dla Julity Chmielewskiej taki moment wydarzył się 12 lat temu. Po 20 latach wspólnie z Julitą wróciłyśmy do tamtego dnia i tamtego miejsce. Zapraszam na reportaż pt. Oj, Gałczyński!
W reportażu Alicji Kulik udział wzięli: Julita Chmielewska – poetka, autorka tomiku „Różne końce świata”, Wojciech Kass – poeta, dyrektor Muzum im. K.I. Gałczyńskiego w Praniu, Kamila Żmitro – przyjaciółka Julity Chmielewskiej, członkini Komitetu Kulturalnego G7 z Gietrzwałdu.
Thu, 04 Jan 2024 - 30min - 89 - Komandosi życia - Anna Minkiewicz-Zaremba
Co łączy Weronikę i Natalię? Weronika mieszka w Pozezdrzu. Obecnie jest pacjentką oddziału onkologii szpitala dziecięcego w Olsztynie i walczy z chorobą. Natalia mieszka w Olsztynku w Domu dla Dzieci, walczy o życie szukając swego miejsca na ziemi. Nastolatki są podopiecznymi Fundacji Komandosi Życia, fundacji założonej przez Ewę Chudziakiewicz.
Weronikę i Natalię do walki motywuje m.in. Krzysztof „Puwal” Puwalski, honorowy ambasador fundacji. Puwal to oficer rezerwy, który służył 22 lata w siłach specjalnych, w tym 12 lat w GROM. Pod koniec czerwca podopiecznym fundacji w szpitalu i w domu dla dzieci opowiadał o sile, motywacji, ale i postawie, by się nie poddawać i walczyć o swoje marzenia.
W reportażu usłyszeliśmy m.in. podopiecznych Fundacji Komandosi życia z oddziału onkologii i hematologii szpitala dziecięcego w Olsztynie i Domu dla Dzieci w Olsztynku – Barbarę Chwałę – zastępcę dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu dziecięcym w Olsztynie, Jolantę Dudę – pielęgniarkę oddziałową, Ewę Chudziakiewicz – pomysłodawczynię i założycielkę Fundacji Komandosi życia oraz Krzysztofa Puwalskiego – honorowego ambasadora fundacji.
Thu, 04 Jan 2024 - 23min - 88 - Taniec w czasach wojny - Aleksandra Skrago
Mimo trwającej wojny, w Ukrainie nie brakuje osób, dla których taniec jest niezwykle ważny. W tym trudnym czasie nabrał on szczególnego znaczenia.
Taniec jest dla nas jak życie – mówią młodzi tancerze, którzy przyjechali do Ostródy z niemal całej Ukrainy na festiwal tańca Dance Front. To dzieci i młodzież, które nie chcą przestać tańczyć mimo wojny. W tańcu widzą radość i ratunek dla siebie.
W reportażu poza młodymi tancerzami i ich mamami z Ukrainy, wystąpiły organizatorki festiwalu Dance Front – Julia Pietgajna i Iryna Shatkivska – prezes fundacji Głos Kobiet Ukrainy oraz jurorka konkursu Iwona Pavlović.
Thu, 04 Jan 2024 - 15min - 87 - Cristina - Dorota Grzymska
Podczas misji w Angoli pielęgniarka ze szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Maria Wiśniewska zobaczyła Cristinę i postanowiła działać. 15-latka cierpiała z powodu olbrzymiego guza na żuchwie.
W Afryce mogła liczyć jedynie na pomoc szamana. Dzięki zaangażowaniu pani Marii, przedstawicieli Fundacji Dzieci Afryki oraz internetowej zbiórce pieniędzy Cristinę udało się sprowadzić do Polski. W szpitalu dziecięcym w Olsztynie lekarze przeprowadzili kilkugodzinną, skomplikowaną operację zrzekając się przy okazji honorariów.
Reportaż Doroty Grzymskiej pt. Cristina jest dokumentalnym zapisem historii nastolatki, od pomysłu sprowadzenia jej do Polski do szczęśliwego zakończenia cierpień dziewczynki.
Thu, 04 Jan 2024 - 24min - 86 - Młyn - Dorota Grzymska
Kiedy Anna Góralska i jej partner Jacek Łyszkowicz kupili stary młyn wodny w Tomarynach, nawet nie przypuszczali, że przyjdzie im poznać historię tego miejsca z pierwszej ręki. O tym, że będzie to ich miejsce zdecydowali sercem.
Włożyli też dużo serca w modernizację młyna, łącząc stare z nowoczesnością. Postanowili też trochę poszperać w starych dokumentach, by dowiedzieć się co nieco o historii młyna i jego mieszkańcach. Tak trafili na rodzinę Bandtów, którzy zamieszkiwali młyn już przed I wojną światową do lat 70. Część z nich zdecydowała się wyjechać do Niemiec. Jednak okazało się, że w pobliskim Biesalu mieszka Felicja – jedno z czworga rodzeństwa. Była wtedy małą dziewczynką i wiele nie pamiętała. Potem we młynie Anny i Jacka pojawił się Anzelm Bandt.
Thu, 04 Jan 2024 - 25min - 85 - Jawor 2023 - Anna Minkiewicz-Zaremba
Jawor 2023 przeszedł już do historii. Czym jest jawor? Zapewne niektórzy powiedzą, że to drzewo. I mają rację, ale Jawor to też konkurs muzyki ludowej – „Jawor – u źródeł kultury” .
Radio Olsztyn od czterech lat organizuje finały regionalne. Tegoroczny odbył się 1 maja w Lidzbarku Warmińskim. Wybrani przez jury najlepsi artyści ludowi reprezentowali Warmię i Mazury na finale ogólnopolskim. Ten odbył się 18 czerwca w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni koło Kielc. Dzień wcześniej barwny korowód przeszedł głównym deptakiem Kielc.
Thu, 04 Jan 2024 - 20min - 84 - Dom Elizy - Alicja Kulik
30 maja obchodziliśmy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Mała Eliza, o której za chwilę usłyszymy, dziś miała na pewno wspaniały, radosny dzień, zresztą jak każdy, odkąd znalazła ciepło, bezpieczeństwo i miłość w nowym domu, u Małgorzaty i Grzegorza.
W reportażu udział wzięli Małgorzata i Grzegorz Zrada oraz Aneta Markowska, kierownik Zespołu Wsparcia i Poradnictwa Specjalistycznego, i Dominika Zimowska, kierownik Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Olsztyn oraz Eliza.
Fri, 02 Jun 2023 - 24min - 83 - Blisko ziemi - Alicja Kulik
Wolność jest faktem, ale korzystanie z niej jest sztuką – tą myślą, które mogłoby być mottem, kieruje się w swoim życiu i w działaniach Olga Żmijewska, bohaterka dzisiejszego reportażu pt. Blisko ziemi.
Po latach spędzonych na emigracji wróciła do rodzinnego Idzbarka koło Ostródy, aby tam żyć i cieszyć się życiem, pracować i cieszyć się pracą, dzielić talentami, których na pewno nie zakopuje.
Fundacja Sztuka Wolności tworzy mosty realizując lub uczestnicząc w projektach. W swoim salonie z widokiem na posadzone przez nią drzewa i – o tej porze roku – żółte pola rzepaku organizuje slamy poetyckie, DKF-y w kapciach czy Polsko-Ukraińsko-Niemiecki Salon Kultury. Najbliższy salon już w tę niedzielę. Dlaczego mając do wyboru Brukselę, Luksemburg i Warszawę Olga wróciła do Idzbarka? Co zyskała, a co straciła? Czy utraciwszy pewien rodzaj niewinności, można do niej wrócić?
Fri, 02 Jun 2023 - 23min - 82 - Nowy rok w nowym życiu - Alicja Kulik
Pasym – niewielkie miasteczko położone pomiędzy trzema jeziorami. Wymarzone miejsce dla tych, którzy szukają spokoju, lubią niespieszny rytm życia, docenią slow life. Do tego mazurskiego miasteczka 17 stycznia przyjechała Tatiana, Jurij, czyli Jerzy, Artiom i Cyryl.
To będzie opowieść o nich i ludziach, dzięki którym zostawili kazachskie stepy i wrócili do kraju przodków.
W reportażu udział wzięli Tatiana, Jerzy, Artiom, Cyryl Pantus, ksiądz Józef Grażul, Joanna Wilk-Yaridiz z Fundacji dla Rodaka, Cezary Łachmański – burmistrz Pasymia i Jan Lisiewski – sekretarz miasta.
Fri, 02 Jun 2023 - 25min - 81 - Gadka prosto z Ługwałdu - Maja Kwiatkowska
O nietypowym zainteresowaniu, jakim jest doskonalenie gwary warmińskiej, opowiada reportaż Mai Kwiatkowskiej „Gadka prosto z Ługwałdu”.
Reportaż opowiada o Ani Słowik, 15-latce z podolsztyńskiej wsi Ługwałd. Ania od wielu lat doskonali znajomość gwary warmińskiej, wygrywa konkursy gminne, wojewódzkie, krajowe (konkursy związane z gwarą, czy wiejską gadką). W związku z jej nietypowymi zainteresowaniami była odrzucana przez rówieśników. Mimo to, nie przestała zajmować się gwarą, a w przyszłości chce zostać aktorką.
Tue, 30 May 2023 - 14min - 80 - U źródła - Alicja Kulik
Poznaliśmy finalistów regionalnego konkursu „Jawor – u źródeł kultury”, którzy w czerwcu będą reprezentować Warmię i Mazury w Tokarni w województwie świętokrzyskim na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej.
Od początku, czyli od 2010 roku, organizatorom, do których cztery lata temu dołączyło Radio Olsztyn, zależy na uhonorowaniu osiągnięć artystów i animatorów kultury ludowej. O tym, co wydarzyło się w pierwszy poniedziałek maja w Lidzbarku Warmińskim, gdzie odbył się regionalny finał, już teraz w reportażu „U źródła”.
W reportażu udział wzięli: Elżbieta Kasznia, Anna i Stanisław Bałdygowie, Grażyna Piękos, Jerzy Eugeniusz Piotrowski, Igor Jakubowski, Paulina Bojanowska, Wojciech Deliga, prof. Jan Połowianiuk i Waldemar Majcher.
Tue, 30 May 2023 - 31min - 79 - Kierunek Przyszłość - Alicja Kulik
Obecnie w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, która wraz przedszkolem, szkołą podstawową i liceum ogólnokształcącym dla dzieci i uczniów z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi wchodzi w skład Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie jest 44 uczniów. Niestety nie wszystkim uda się usamodzielnić i znaleźć w dorosłym życiu pracę, choć jest lepiej niż było.
ZPE od dwóch lat prowadzi Targi Aktywizacji Społeczno-Zawodowej Osób z Niepełnosprawnościami „Kierunek Przyszłość”. Inicjatywa ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Towarzyszyliśmy Kasi, Natanowi i Jakubowi w ich cotygodniowych praktykach w Fundacji Żak, gdzie pomagają w przygotowaniu posiłków dla studentów i kadry UWM.
W reportażu udział wzięli: Kasia, Natan i Kuba – uczniowie Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Zespole Placówek Edukacyjnych, Anna Dec-Kwiatkowska – oligofrenopedagog, terapeutka integracji sensorycznej, trenerka pracy w Zespole Placówek Edukacyjnych, Ewelina Wierzbicka – pedagog szkolny w Zespole Placówek Edukacyjnych i Jerzy Sak – szef kuchni w stołówce Kwadrans Fundacji Żak w Kortowie.
Tue, 30 May 2023 - 31min - 78 - Najpiękniejszy pejzaż - Aleksandra Skrago
Warmia kolejny raz stała się planem filmowym. Wczesną wiosną rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Tyle co nic” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.
Ekipa pracowała w kilku miejscowościach w okolicach Olsztyna, pierwsze zdjęcia powstawały w Godkach koło Jonkowa. Co przyciąga filmowców na Warmię?
Film produkowany jest przez Studio Munka (realizowany w ramach programu „60 Minut”). Filmowe obiekty zlokalizowane są m.in. w Godkach, Łomach, Barczewku, Jedzbarku czy Rejczuchach.
W reportażu wystąpili: reżyser filmu „Tyle co nic” Grzegorz Dębowski, odtwórca głównej roli Artur Paczesny, operator Aleksander Pozdnyakov, właściciel gospodarstwa w Godkach Marian Melchior, aktor Artur Steranko.
W reportażu wykorzystano fragmenty utworu „Strzeż mnie” Adama Struga.
Tue, 30 May 2023 - 23min - 77 - Sztuka podróżowania, sztuka błądzenia - Alicja Kulik
W Gierłoży koło Ostródy nie ma Wilczego Szańca, w Lidzbarku nad Welem nie ma zamku biskupów warmińskich, w Mikołajkach koło Nowego Miasta Lubawskiego nie ma wioski żeglarskiej.
Zachodnia część naszego województwa warmińsko-mazurskiego może być pułapką dla jadących według nawigacji lub niemyślących. Niestety takie pomyłki się zdarzają.
Thu, 04 May 2023 - 19min - 76 - Odważnie, z miłością, bez lęku - Alicja Kulik
W tym roku mija 10 rocznica śmierci Marii i Georga Dietrichów. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy Fundacja Dietrichów przyznała stypendia pięciorgu studentom germanistyki.
To był kolejny z wielu mostów, które Georg Dietrich zaczął budować jesienią 1981 roku i budował przez 32 lat konsekwentnie, skutecznie i trwale, bo dziś robią to jego potomkowie. Jednak to, co zostawił, jest większe od budowli.
O Georgu Dietrichu opowiadali:
Dr Barbara Sapała i dr Alina Dorota Jarząbek z Instytutu Germanistyki UWM, Wanda Agnieszka Jabłońska – dyrektorka Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, Stefania Martusewicz i Krystyna Wyrzykowska – wieloletnie dyrektorki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie, Sylwia Pochmara-Hahnkamp – zastępca dyrektora Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie oraz ks. dr Andrzej Lesiński.
Thu, 04 May 2023 - 31min - 75 - Był też inwentaryzatorem. Nieznany wątek z życia Krzysztofa Klenczona - Kinga Grabowska
Był znanym i popularnym muzykiem, którego twórczość rozpoznawalna jest niemal na całym świecie. To fakt, z którym trudno się nie zgodzić.
Krzysztof Klenczon to postać nietuzinkowa. Przez swoje dość krótkie, trwające 39 lat życie, odcisnął piętno na twórczości wielu muzyków. Cały czas przybywa też fanów, którzy nie tylko kochają jego muzykę. Sięgają do spraw prywatnych, dosłownie śledząc życie Klenczona. A ten wychowywał się, uczył i kształtował swoją osobowość w Szczytnie.
Miasto od lat robi wszystko, by godnie upamiętnić wokalistę zespołu Czerwone Gitary. Rok 2021 był szczególny. Szczytno obchodziło go jako Rok Klenczonowski. Wtedy zorganizowano wiele wydarzeń nawiązujących do muzyka i jego twórczości. Wtedy też bohaterka reportażu, który przed nami – Grażyna Saj-Klocek, która jest pracownicą lokalnego Społem – zupełnie przypadkiem odkryła, że przed laty Krzysztof Klenczon pracował w sklepie, był inwentaryzatorem.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Kingi Grabowskiej, która została zaproszona do odwiedzenia działającego przy szczycieńskim Społem gabinetu wspomnień.
Thu, 04 May 2023 - 21min - 74 - Odpominanie - Alicja Kulik
Pamięć do niezwykła zdolność. Przywołuje z przeszłości twarze, słowa, kolory, zapachy. Emocje. Pamięć pozwala ożywiać przeszłość.
Prof. Anita Frankowiak przywraca do życia dawno minione obrazy i bliskich jej ludzi po to, aby jeszcze raz opowiedzieli swoją historię.
O Wandzie Szczęsnej-Lesiowskiej – harcerce, pedagożce, więźniarce obozu w Ravensbruck, odznaczonej Krzyżem Oświęcimskim i Złotym Krzyżem Harcerskim opowiada jej wnuczka prof. Anita Frankowiak, wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM i Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.
Reportaż Alicji Kulik.Fri, 10 Mar 2023 - 22min - 73 - Warszawska 21 - Alicja Kulik
Natalia, Maryna, Tatiana i Anna to cztery ukraińskie matki. Przyjechały z dziećmi zaraz na początku wojny w Ukrainie.
Dziś prawie po roku z dala od rodziny, przyjaciół, miejsc bliskich sercu próbują dać dzieciom i sobie odrobinę normalnego życia.
Ich wspólne rozterki i zmagania, wysiłki i małe radości mieszczą się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, gdzie dwa miesiące temu założyły salon urody.
Reportaż Alicji Kulik.Fri, 10 Mar 2023 - 39min - 72 - Trauma - Alicja Kulik
W sali parafialnej przy cerkwi grekokatolickiej w Olsztynie codziennie od lutego ubiegłego roku można spotykać dziesiątki tych, którzy uciekli przez wojną.
Najczęściej są to kobiety z dziećmi i to ich głosy opowiadają o tym, co dziś przeżywa cała Ukraina. Anna Farańczuk, Tamiła Kotlarewska, Iryna Homeniuk, Ilona Sekścińska, Pani Alona i Stefan Melnyk.
Pani Anna Farańczuk założyła przy cerkwi stowarzyszenie pod nazwą Sala Parafialna.
Fri, 10 Mar 2023 - 27min - 71 - Moc kobiety - Alicja Kulik
Projekt MOC na SIEĆ to jedno z działań ostródzkiego Stowarzyszenia Teraz My. Jego głównym celem jest utworzenie wojewódzkiej sieci Kół Gospodyń Wiejskich.
Projekt rozpoczął się w kwietniu 2021 i potrwa do lutego w 2024 roku, ale koła, które dzięki niemu powstały lub zrzeszyły się w sieć to działanie obliczone na wiele, wiele lat.
Reportaż Alicji Kulik.Fri, 10 Mar 2023 - 28min - 70 - Pracownia. Reaktywacja - Alicja Kulik
Interdyscyplinarna Placówka Twórczo-Badawcza „Pracownia” z Olsztyna działała na przełomie lat 70. i 80. Była jedną z prekursorek kształtujących polską szkołę animacji kultury.
Stanowiła pomost między teatrem alternatywnym tworzonym przez grupy twórcze a profesjonalizacją animacji w organizacjach pozarządowych w latach 90.
W reportażu wystąpili: dr Maja Dobiasz-Krysiak – antropolożka kultury, edukatorka kulturowa i badaczka terenowa, wykładowczyni w Kat. Etnologii i Antropologii Kulturowej na UMK w Toruniu, Ryszard Michalski – animator kultury, autor i realizator programów animacyjnych i edukacyjnych, kierownik Ośrodka Animacji Kultury Czynnej w CEIK-u, lider Stowarzyszenia Tratwa, Tadeusz Burniewicz – projektant graficzny, malarz, ilustrator, Maria Jenny Burniewcz – Maria Jenny Burniewicz – eurytmistka, instruktorka teatralna, reżyserka, kompozytorka i współtwórczyni Dziecięcego Teatru Eurytmia, Wacław Sobaszek – reżyser teatralny, aktor, muzyk, kierownik artystyczny Teatru Węgajty i dr Przemysław Radwański – kulturoznawca, teoretyk i animator kultury warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Fri, 10 Mar 2023 - 35min - 69 - Przystanek - Alicja Kulik
W Olsztynie został oddany do użytku węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście. Podczas prac, które trwały kilka lat, odkryto historyczne groby.
Do 1947 w tamtym miejscu czynny był cmentarz ewangelicki. Inwestycja kosztowała ponad 4,5 miliona złotych.
W reportażu wystąpili: badacz i popularyzator historii miasta Rafał Bętkowski, pastor Łukasz Stachelek proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie, architekt Wojciech Gadomski, Agata Grygo-Wojciechowska i Ewa Romanowska.
Mon, 23 Jan 2023 - 36min - 68 - Spotkanie - Alicja Kulik
Pisanie ikon to skupienie, tajemnica i spotkanie. Te słowa wracają podczas rozmowy z Małgorzatą Dżygadło-Niklaus, inicjatorką Warmińskiej Pracowni Ikony.
Od 23 lat pracownia skupia ikonografów studiujących i praktykujących tradycyjne techniki pisania ikon, które sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. Z roku na rok przybywa tych, którzy w ikonopisarstwie szukają ciszy nie po, aby uciec od świata, ale po to, żeby ten świat lepiej słyszeć.
W reportażu udział wzięli: Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Jolanta Wagner, Iwona Szymańska i Ryszard Walkowski.Thu, 19 Jan 2023 - 25min - 67 - Szczodry - Aleksandra Skrago
„Szczedryk” to najbardziej znany na świecie ukraiński utwór muzyczny. Został stworzony na początku XX wieku przez wybitnego ukraińskiego kompozytora Mykołę Leontowycza, który wzorował się na staroukraińskiej kolędzie ludowej.
W latach 20. minionego wieku Ukraińska Kapela Republikańskiej ruszyła w tournée po Europie i Ameryce. Jego głównym celem było promowanie idei ukraińskiej niepodległości. To było sto lat temu. Teraz, na chwilę przed prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia, w drogę znów ruszyli muzycy, ale nie tylko. To wolontariusze Olsztyńskiego Konwoju Humanitarnego.
Po 5-dniowej wyprawie wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.W reportażu „Szczodry” wystąpili wolontariusze Olsztyńskiego Konwoju Humanitarnego – Adam Giska, Mirisław Grycuk, Dariusz Zyborowski, Rosslyn i Robin Szwec. W tle mogli Państwo usłyszeć „Szczedryka” w wykonaniu chóru i orkiestry Centrum Wojskowej Sztuki Muzycznej Sił Zbrojnych Ukrainy.
Fri, 13 Jan 2023 - 15min - 66 - Co zmieni trudny los? - Kinga Grabowska
To opowieść o trudnych losach rodziny z Jezioran. Głównymi bohaterami jest czworo osieroconych pod koniec października dzieci. Ich matka zmarła znienacka, dzieci trafiły pod opiekę wuja, który przygarnął je pod swój dach, by nie trafiły do domu dziecka.
Dziś na 40 metrach żyją w 9 osób, nowi opiekunowie mieli już troje własnych dzieci. Bohaterowie reportażu doświadczają trudów losu od wczesnych lat życia, kiedy żyli w Olsztynie ich ojciec zamordował niepełnosprawnego sąsiada, trafił do więzienia na 25 lat. Żeby uniknąć trudnej konfrontacji z rzeczywistością razem z matką przeprowadzili się do Jezioran, gdzie chcieli odzyskać spokój.
Po latach jednak los doświadczył ich ponownie, choć nic tego nie zapowiadało kobieta zmarła. Dzieci straciły cały swój świat, opiekę, ochronę, straciły swoją codzienność. Dziś razem z nowymi opiekunami walczą o lepsze warunki do życia, ale nie jest to łatwa walka.
Pomimo starań gminy i MOPSu trudno jest znaleźć mieszkanie, w którym można będzie stworzyć dom tak licznej rodziny. Reportaż jest opowieścią o sile miłości, o pomocy i wsparciu, także o marzeniach o tym, że znajdzie się ktoś kto okaże dobre serce i da naszym bohaterom na nowo odzyskać wiarę w to, że jeszcze może być lepiej.
Fri, 13 Jan 2023 - 25min - 65 - Koszmar jednej nocy - Anna Minkiewicz-Zaremba
” To był koszmar…” – tak pobyt w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym określił nieżyjący już mąż Marty Łożyńskiej. Skąd takie doświadczenia? Piotr Łożyński był niewidomy… Na oddziale nie wiedziano jak pomóc osobie niewidomej…
„Wystarczy znać kilka zasad” – podkreśla Marta Łożyńska z Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Niewidomych.
W reportażu usłyszeliśmy Martę Łożyńską z Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Niewidomych oraz Dorotę Osiecką i Kamila Tołwińskiego, którzy przeprowadzają instruktaż w szpitalach. Do dziś takie szkolenie odbyło się tylko w dwóch szpitalach: w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie oraz w Szpitalu Powiatowym w Pasłęku.Fri, 13 Jan 2023 - 25min - 64 - Poziomki - Alicja Kulik
Ponad trzy lata temu pan Przemysław odebrał w nocy telefon. Kilka minut później z żoną Anną byli już w samochodzie. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że za chwilę dokonają wyboru, który odmieni nie tylko ich życie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. Poziomki.
Bohaterami reportażu pt. Poziomki byli państwo Anna i Przemysław Szczerba.
W powiecie olsztyńskim działają 43 niezawodowe rodziny zastępcze, które stworzyły dom dla 53 dzieci. Rodzicielstwo zastępcze jest tylko misją, ale również może być profesją i sposobem na życie. Od lat próbuje to uświadamiać Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie, gdzie można uzyskać wszelkie potrzebne informacje nt. kampanii społecznej „Rodzina zastępcza – profesja z misją”.
Fri, 13 Jan 2023 - 25min - 63 - Bóg po bogu - Alicja Kulik
Jak ukazać na fotografii człowieka w chwili żarliwej modlitwy, duchowego przeżycia? Wystawa Andrzeja Ziółkowskiego, która gościła we Fromborku i Olsztynie, a teraz w Ełku ukazuje, że jest to osiągalne.
Jednak wcześniej trzeba zejść z utartych szlaków i wejść na nowe, na początku nieznane. Do tego potrzebna jest odwaga, otwartość. W przypadku bohatera reportażu był to jeszcze smutek. Od niego się zaczęło.
Fri, 13 Jan 2023 - 30min - 62 - Pamięć miejsca - Alicja Kulik
Z inicjatywy byłych uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Olsztynie, a dziś studentów V roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowano spacer po Kortowie. Nie był to zwyczajny spacer.
Prawie pięćdziesięciu uczestników tego wydarzenia przeniosło się do lat, gdy Kortowo było Kortau, a w stojących do dziś budynkach mieścił się szpital psychiatryczny, w którym na początku lat 40. miała miejsce akcja o kryptonimie T4. O tym, czym było T4 i jak są upamiętnione jej ofiary w reportażu Alicji Kulik.
Fri, 13 Jan 2023 - 30min - 61 - Serce, głowa, ręka - Alicja Kulik
Bartek Świątecki to artysta malarz, urodzony w Olsztynie i związany z Olsztynem. Tu mieszka, pracuje i tworzy.
Jego prace możemy znaleźć w galeriach i u kolekcjonerów w kraju i zagranicą. W 2021 roku stworzył na ścianie Przedszkola Miejskiego nr 6 mural „Atlantyda Północy” zainspirowany poezją innego Olsztynianina Kazimierza Brakonieckiego.
Thu, 12 Jan 2023 - 23min - 60 - Polak Polakowi bratem - Kinga Grabowska
Obok nas mieszkają ludzie żyjący w skrajnym ubóstwie. Zdarza się, że nie zauważamy ich lub ignorujemy. W ten sposób świadomie pozwalamy na dzielenie ludzi na lepszych i gorszych, tych którym się wiedzie i tych, którzy znaleźli się na marginesie.
Wszyscy jesteśmy ludźmi, mamy te same potrzeby kontaktu z innymi i akceptacji. Wspieranie ubogich daje potężny impuls do tego, by ponownie uwierzyli w siebie i pomimo trudnego losu poczuli się ważni, że nie są sami.
Ich życie skomplikowało się z dnia na dzień i sprowadziło na margines. W reportażu pokazujemy siłę wsparcia, nadzieję i radość z tego, że są wśród nas ludzie, którzy nie skreślają. Często wystarczy zwyczajna rozmowa, zainteresowanie losem drugiego.
Fundacja Pomoc Patrioty działa w ten sposób już od 5 lat. Dociera do osób potrzebujących, którzy często żyją w skrajnym ubóstwie. Wolontariusze nie pytają o przyczyny, po prostu są obok. To działanie, które promuje hasło fundacji – Polak Polakowi bratem.
W reportażu wystąpili: wolontariusze Marcin i Agnieszka, prezes fundacji Pomoc Patrioty Mariusz Kowalski i podopieczni fundacji.
Thu, 12 Jan 2023 - 26min - 59 - Nadzieja - Alicja Kulik
Historia Pani Oli to opowieść o szczęściu i zwątpieniu, o prawdzie i kłamstwie, o lęku i odwadze oraz o wdzięczności i nadziei – o tym czego doświadczamy w sytuacji granicznej. To wszystko było udziałem bohaterki reportażu Alicji Kulik pt. Nadzieja.
Platforma w językach polskim i angielskim, którą buduje bohaterka reportażu ma pomagać tym, którzy tak jak ona doświadczyli sytuacji granicznych. Portal o nazwie „there is hope” (jest nadzieja) będzie przestrzenią internetową służącą osobom po niewydolności wielonarządowej, utracie dziecka w okresie okołoporodowym. Zbiórka na jego uruchomienie wciąż trwa.
W audycji udział wzięli Pani Aleksandra i prof. Marcin Jóźwik.
Wed, 02 Nov 2022 - 28min - 58 - Basia - Alicja Kulik
Gdyby nie Barbara Zarudzka, byłoby więcej cierpienia.
Tak w krótkich słowach można streścić to, co przez całe życie robi Pani Barbara dla ludzi i dla zwierząt. Czy dla siebie?
Bohaterką reportażu była Barbara Zarudzka, która w Pasłęku od 14 lat prowadzi schronisko dla bezdomnych zwierząt „Psi raj”.
Przygotowała Alicja Kulik.
Mon, 17 Oct 2022 - 26min - 57 - Jezioro nadziei - Anna Minkiewicz-Zaremba
Nad jeziorem Długim w Olsztynie ok. 1400 uczniów z olsztyńskich przedszkoli, szkół podstawowych i średnich wzięło udział w akcji społecznej „Jezioro nadziei dla Kingi”.
Uczniowie chcieli się solidaryzować i zwrócić uwagę na olsztyniankę, malutką Kingę.
Dzieci stworzyły łańcuch nadziei wokół Jeziora Długiego, aby w ten sposób przekazać Kindze i jej rodzicom odrobinę nadziei i sił do walki z chorobą. Posłuchajcie reportażu Anny Minkiewicz-Zaremby „Jezioro nadziei”.
Od 1 września w Polsce terapia genowa jest refundowana. Niestety nie dla wszystkich… Warunkiem otrzymania terapii jest wiek poniżej 6. miesiąca, a także brak wcześniejszego leczenia. Rodzice proszą o ratunek, bo liczy się czas….Kinga jest pod opieką Fundacji SIEPOMAGA. Tam prowadzona jest zbiórka.Mon, 10 Oct 2022 - 19min - 56 - Fenomen Jawora - Anna Minkiewicz-Zaremba
Od trzech lat Radio Olsztyn organizuje konkurs muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”.
W tym roku do naszej rozgłośni napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Finał regionalny miał miejsce w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, a finał ogólnopolski – w Kielcach i w skansenie w Tokarni.
Kto dziś zajmuje się muzyką ludową?
Nasi finaliści otrzymali nagrody pieniężne, ale chyba cenniejszą nagrodą była sesja nagraniowa w Radiu Olsztyn. Nagrania już się zakończyły, a wydawnictwo i jaworowa płyta ukaże się w listopadzie.Rozmówcami Anny Minkiewicz-Zaremby byli:
1. Członkowie jury etapy regionalnego – prof. Jan Połowianiuk, Waldemar Majcher, prof. Leszek Szarzyński
2. Muzycy z Warmii i Mazur reprezentujący nasz region w Tokarni podczas finału ogólnopolskiego (Na Przyboś, Warnijsko Kapela, Elżbieta Kasznia i Jakub Karpuk)
3. Leszek Sobański – prezes Radia Olsztyn
4. prof. Rafał Wiśniewski – dyr. NCK
5. Witold Kołodziejski – Przewodniczący KRRiT
6. prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa NarodowegoW reportażu wykorzystano fragmenty sesji nagraniowych w Pro Studiu Radia Olsztyn oraz nagrania z finału etapu regionalnego w Olsztynku i finału ogólnopolskiego w Kielcach i w Tokarni.
Tue, 04 Oct 2022 - 19min - 55 - Podróż do domu - Alicja Kulik
Po kilku latach nieobecności do Trękusa powróciła Galeria In Spe Joanny Stasiak. W sobotę 30 kwietnia 2022 wśród licznie przybyłych gości galeria została otwarta, a w niej pierwsza wystawa „Podróż do domu”.
To niezwykłe miejsce już od lat siedemdziesiątych przyciągało i skupiało artystów, animatorów kultury, twórców teatralnych i pionierów edukacji waldorfskiej w Polsce. W domu w Trękusie spotykali się i pracowali ludzie zaangażowani w działanie Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo – Badawczej „Pracownia”, wśród nich Ryszard Michalski, Tadeusz Burniewicz, Wacek Sobaszek.
Wraz z Joanną Stasiak w Trękusie rozpoczął się nowy rozdział w życiu warmińskiego siedliska.
W reportażu udział wzięli: Joanna Stasiak, Katarzyna Stamm, Przemysław Radwański, Tadeusz Burniewicz, Magdalena Janota-Bzowska.
Zaprasza Alicja Kulik.Thu, 29 Sep 2022 - 28min - 54 - Znalezione na strychu - Anna Minkiewicz-Zaremba
Historia rozpoczyna się od… remontu. Sławomir Pyśk kupił dom przy ulicy Roosevelta 5 w Mrągowie.
Pan Sławek chciał podnieść sufit w mieszkaniu, a podczas prac okazało się, że nad mieszkaniem jest strych…. Co tam znaleziono?
Do wysłuchania reportażu „Znalezione na strychu” zaprasza Anna Minkiewicz-Zaremba.
Pamiątki pochodzą z lat 1915-1928. Przedmioty uporządkowano i do końca września można je oglądać w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie.W reportażu usłyszeliśmy: właściciela kamienicy Sławomira Pyśka, nauczycielkę historii Magdalenę Lewkowicz, Jolantę Hellis z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie oraz Agnieszkę Pacek.
Thu, 11 Aug 2022 - 22min - 53 - Skarby z Pasłęki - Anna Minkiewicz-Zaremba
Od kilku lat Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Batory z Braniewa organizuje sprzątanie Pasłęki. Do akcji włączają się mieszkańcy Braniewa, Elbląga i Łomży.
Czego o sobie i o historii dowiadują się podczas sprzątania? Czy chodzi tylko o spektakularne znaleziska? Posłuchaj reportażu „Skarby z Pasłęki” Anny Minkiewicz-Zaremby.
Niebezpiecznym znaleziskiem okazała się bomba lotnicza SC 250 o wadze około 250 kg, pochodząca z czasów II wojny światowej.
Thu, 11 Aug 2022 - 18min - 52 - Wdzięczność - Alicja Kulik
Na VII Warmińsko-Mazurskiej Konferencji z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, bohaterowie reportażu pt. „Wdzięczność”, otrzymali statuetkę Diament dobroci i serca.
Katarzyna Lamperska-Fudala i Adama Fudala ze Stryjewa koło Biskupca są młodymi ludźmi, którzy kilka lat temu wspólnie dokonali wyboru. Tamta Decyzja odmieniła nie tylko ich życie, ale przede wszystkim życie aż dziewięciorga dzieci.
Thu, 11 Aug 2022 - 23min - 51 - Życiorys w exlibrisie - Alicja Kulik
Profesor Jan Włodek był polskim agronomem, dziekanem Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, legionistą i polskim dyplomatą, właścicielem ziemskim oraz społecznikiem.
Po wojnie część jego bogatego księgozbioru trafiła do Olsztyna. Ta historia, ważna dla życia naukowego miasta, ma swój dalszy ciąg, którego bohaterką jest dr Anna Bujko, od niedawna kierowniczka biblioteki Instytutu Północnego.
Do wysłuchania reportażu „Życiorys w exlibrisie” zaprasza Alicja Kulik.
Tue, 05 Jul 2022 - 18min - 50 - Dzień za dniem - Alicja Kulik
Mieczysław Romańczuk i Barbara Lis-Romańczuk to twórcy, którzy związali swoje życie z Olsztynem. Przyjechali do stolicy Warmii w 1960.
Mieczysław Romańczuk zmarł w 2015 roku. W obrazach „zatrzymywał klimat, a równocześnie prostotę i surowość warmińskich i mazurskich pejzaży” – pisał w 1977 roku malarz Janusz Antoni Eysymont. Z kolei Barbara Lis-Romańczuk uprawia twórczość w zakresie medalierstwa i grafiki. Jej prace znajdują się z zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Pragnieniem artystki jest przekazanie swojego dorobku i dorobku męża Muzeum Warmii i Mazur. W kilkuletnich staraniach wspiera ją Kazimierz Brakoniecki, a czas biegnie…
Reportaż Alicji Kulik.Fri, 20 May 2022 - 25min - 49 - Cena chleba – Alicja Kulik
Byli piekarzami w drugim pokoleniu, a ich chleb był ich chlubą. Kilka lat temu zaczęli przegrywać z dyskontami, potem pandemia i kłopoty finansowe. Zapłacili za to najwyższą cenę. Dziś ich wnuk Błażej i syn Maciej Siteń walczą, aby uratować to, co dla całej rodziny stanowiło i pracę, i życie. Reportaż Alicji Kulik.
Fri, 01 Apr 2022 - 25min - 48 - Kiedy Bóg drzwi zamyka – Anna Minkiewicz-Zaremba
„A wieczorem dom rozbrzmiewa głośnym śmiechem małego dziecka, patrzę na radość trzylatka z Charkowa” – napisała na portalu społecznościowym Zofia Wojciechowska z Mrągowa, która do swojego domu przyjęła rodzinę uchodźców z Ukrainy. Dlaczego zdecydowała się na taki krok? Jak zmieniło się jej życie? – Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno – pisał ks. Jan Twardowski. Ta myśl dobrze oddaje sens tego, co mnie spotkało – wyjaśnia pani Zofia. Reportaż Anny Minkiewicz-Zaremby.
Fri, 25 Mar 2022 - 25min - 47 - Nasze dzieci są już inne – Alicja Kulik
Coraz więcej dzieci z Ukrainy uczy się w szkołach regionu. Od 17 marca nowi uczniowie dołączyli do klas w Szkole Podstawowej numer 14 w Olsztynie. W szkole towarzyszyć im będą – oprócz rodziców – również wolontariusze m.in. z Białorusi. Reportaż Alicji Kulik.
Fri, 18 Mar 2022 - 23min - 46 - Dzień, który zmienił wszystko – Alicja Kulik
W Rybakach powoli przybywa uchodźców. Dla wszystkich kobiet 24 lutego to dzień, który zapisał się na zawsze w pamięci. Od tamtego poranka, mówią: to było jeszcze przed 24 lutego albo: to już było po 24 lutego. Nowa miara czasu: przed i po. Reportaż Alicji Kulik.
Fri, 11 Mar 2022 - 23min - 45 - Wychować mistrza – Przemysław Getka
14-letni Aleksander Tippe z Olsztyna zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie dla młodych perkusistów. Niezwykle utalentowany, młody człowiek ciężko pracuje na swój sukces, ale żeby zostać mistrzem potrzeba dużo więcej niż tylko talent i pracowitość. Jak w intensywnym procesie twórczym wyglądają relacje nauczyciela z uczniem i jego rodziną? Ile trzeba poświęcić by wychować mistrza? O tym w reportażu Przemysława Getki. W reportażu biorą udział: Aleksander Tippe, Krzysztof Sydor – nauczyciel perkusji, Agnieszka Tippe – mama Aleksandra. https://radioolsztyn.pl/wp-content/uploads/2022/02/WYCHOWAC_MISTRZA.mp3
Fri, 18 Feb 2022 - 17min - 44 - Czarne. Złote. Czerwone. Rzecz o sztuce życia – Alicja Kulik
Dr Jowita Jagla od 2014 pracuje w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Wcześniej była charyzmatycznym pedagogiem, wykładowczynią w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. We Fromborku jest spiritus movens Działu Historii Medycyny Muzeum Mikołaja. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych i książek, m.in. „Boska Medycyna i Niebiescy Uzdrowiciele wobec kalectwa i chorób człowieka. Ikonografia Patronów od Chorób” i „Wieczna prośba i dziękczynienie. O symbolicznych relacjach między sacrum i profanum w przedstawieniach wotywnych z obszaru Polski Centralnej”. O złotych jabłkach, pozytywistycznej pracy fromborskich muzealników, o miejscu, które wybiera człowieka i o paru innych… rzeczach w reportażu Alicji Kulik „Czarne. Złote. Czerwone. Rzecz o sztuce życia.”
Thu, 17 Feb 2022 - 24min - 43 - Poszukiwania – Maja Kwiatkowska
Reportaż Mai Kwiatkowskiej to opowieść o poszukiwaniach zaginionego na początku stycznia olsztynianina. Seniora szukała rodzina, znajomi, służby, ale też wielu obcych ludzi, ludzi dobrej woli. Mieszkańcy Olsztyna sami się organizowali. Był to zbiorowy poryw serca. Jak podkreśla autorka reportażu historia jest smutna, ale niesie piękne przesłanie i dużo otuchy. W nagraniu wystąpili między innymi: dzieci zaginionego Jerzego Śliwczyńskiego – pan Jarosław i pani Katarzyna, mieszkańcy Osiedla Generałów, strażacy oraz Agnieszka Kasznicka-Piotrowicz, która założyła grupę w mediach społecznościowych. Ponad tysiąc osób umawiało się przez internet na poszukiwania, drukowanie plakatów i ulotek. Ciało 68-latka zostało odnalezione, przez strażaków ochotników z Bartąga, na bagnach przy brzegu Łyny, niedaleko Osiedla Generałów.
Thu, 17 Feb 2022 - 16min - 42 - Inny Świat – Anna Minkiewicz-Zaremba
Ryszard Borzymowski do 30. roku życia mieszkał w ponad 100-letniej chacie na Kurpiach. Na Warmię trafił w poszukiwaniu… dojarki. W Czerwonce znalazł miłość. I choć zamieszkał na Warmii, to Kurp w nim pozostał. W szafie ma dwa stroje kurpiowskie i jeden warmiński. Dlaczego zainteresował się kulturą Warmii? Gwarą kurpiowską posługuje się swobodnie, a jak przyswaja gwarę warmińską?
Wed, 19 Jan 2022 - 23min - 41 - Podarunek – reportaż Alicji Kulik
W powiecie olsztyńskim jest 14 zawodowych rodzin zastępczych i 7 rodzinnych domów dziecka. Dzieci potrzebujących rodzinnego ciepła jest dużo więcej. Reportaż Alicji Kulik o niezwykłej rodzinie z Waplewa p. Marzenny i Mariusza Szczyglak pt. „Podarunek”.
Tue, 21 Dec 2021 - 25min - 40 - Inny świat – reportaż Alicji Kulik
Jeszcze trzy lata nie wszyscy się znali. Dziś wielu z nich to dobrzy znajomi. Zbliżyło się podwórko, które nazwali „Zaułkiem Optymistów”. Podwórko zmieniło się dzięki programowi „Podwórka z natury” i Olsztyńskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.
Tue, 21 Dec 2021 - 22min - 39 - Sen o Packardzie – reportaż Alicji Kulik
Packardy, Buicki, Harleye – błyszczą, jeżdżą i pachną początkiem XX wieku… Wszystkie należą do braci Ryszarda i Tomasza Rutkowskich.
Tue, 21 Dec 2021 - 22min - 38 - Dźwięk, słowo, wyobraźnia – reportaż Alicji Kulik
W lipcu w Stodole Chochół w Nadleśnictwie Spychowo powstawało słuchowisko Radia Olsztyn „Zające na kordonie” wg scenariusza Roberta Wasilewskiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka i reżyserii dźwiękowej Andrzeja Brzoski. Zapraszamy do wysłuchania reportażu „Dźwięk, słowo, wyobraźnia”, który jest zapisem pracy nad słuchowiskiem, ale również zapisem refleksji twórców nad pracą i historią opowiadaną w słuchowisku.
Thu, 25 Nov 2021 - 27min - 37 - Pusta noc – reportaż Anny Minkiewicz-Zaremby
Na pograniczu mazursko-kurpiowskim zachował się zwyczaj „pustej nocy”. Pustą nocą nazywa się ostatnią noc przed pogrzebem zmarłej osoby. Podczas ostatniego wieczoru, rodzina, bliscy i znajomi zmarłego spotykają się w domu nieboszczyka, aby odmówić różaniec. Po zakończeniu modlitwy w intencji zmarłego, ludzie przez kilka godzin lub całą noc śpiewają pieśni pustonocne.
Thu, 25 Nov 2021 - 25min - 36 - Czy brakuje? Reportaż Alicji Kulik
Zaledwie 7 km od Braniewa zaczyna się granica. Jakie znacznie ma sąsiedztwo z Rosją dla mieszkańców miasta? Czy ma znacznie? Po ustaniu małego ruchu granicznego niektórzy poczuli ulgę, inni tęsknotę? Zapraszamy do wysłuchania reportażu zatytułowanego „Czy brakuje?” W reportażu udział wzięli: Dorota Olbryś – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Braniewa i kierownik Muzeum Ziemi Braniewskiej, Anna Kowalczyk – dyrektorka Braniewskiego Centrum Kultury, Rafał Wróblewski – braniewski przedsiębiorca i prezes Stowarzyszenia Żółty Szalik z Fromborka oraz mieszkańcy Braniewa.
Mon, 18 Oct 2021 - 20min - 35 - Żabiny. Tu byłem – reportaż Alicji Kulik
Tony’ego Halika – bez żadnych zastrzeżeń – można określić mianem obywatela świata. A jego biografia jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść. Tony Halik urodził się 100 lat temu w Toruniu, bo tak chcieli jego rodzice, którzy z Kujaw na początku lat 20. przeprowadzili się na Działdowszczyznę w okolice Rybna do wioski Żabiny, dziś to zaledwie godzina jazdy samochodem z Olsztyna. To tam wychował się Antoni Halik i stamtąd ruszył w świat. Czy Żabiny pamiętają swojego mieszkańca? W reportażu udział wzięli Magdalena Czarnomska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Żabinach, Bogumiła Grosz – nauczycielka języka polskiego, Jerzy Anczykowski – historyk, autor bloga o Działdowszczyźnie, Bogdan Łukwiński – historyk, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec oraz mieszkańcy Żabina.
Tue, 12 Oct 2021 - 21min - 34 - Jawor 2021 – reportaż Anny Minkiewicz-Zaremby
Przyczyniają się do wzbogacania dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje – mowa o muzykach ludowych. To im dedykowany jest konkurs radiowy „Jawor – u źródeł kultury”. Radio Olsztyn po raz drugi zorganizowało ten konkurs. Mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, zgłosiło się kilkudziesięciu artystów. Odbył się finał regionalny w Jezioranach, a także ogólnopolski w Tokarni koło Kielc. Jaką muzykę ludową można było usłyszeć podczas tegorocznej edycji? Czym dziś jest kultura ludowa?
Tue, 12 Oct 2021 - 20min - 33 - Bożena i jej dzieci – reportaż Alicji Kulik
W ostatnim numerze „Tygodnika Powszechnego” Pani Magdalena Moskal, mama Emila, który mam chorobę Pfeiffera w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską mówi: „Sytuacja osób z niepełnosprawnościami przypomina znaną skądinąd frazę: niech sobie będą, ale niech się nie obnoszą. Takie osoby służą do gapienia się, do zaspakajania cudzej satysfakcji. Satysfakcji? – pyta dziennikarka Uspokajamy się, patrząc na cudze nieszczęście. Gładzimy myślą, jak to jest fajnie, że nie nam się to przytrafia. O tym już przecież pisała Susan Sontag. Że to inni, nie my, że to dzieje się kilka rodzin dalej.” Bohaterka reportażu wie coś o tym, choć skargi z jej ust rzadko płyną. Choć, gdyby spotkała się z mamą Emila miałyby sobie wiele do powiedzenia. Poza tym historia pani Bożeny jest jeszcze trochę inna, ponieważ…. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. „Bożena i jej dzieci”. Bohaterami reportażu są Bożena i Marek Śpiewak oraz ich córki Martyna i Aniela.
Fri, 17 Sep 2021 - 22min - 32 - Z gołębiem w sercu – reportaż Alicji Kulik
Wojciech Rzeszotarski jest kierowcą. W swoim życiu ma trzy pasje, każda jest inna i każda jest ważna. Choć może jedna z nich – trochę wbrew tytułowi – jest mu najbliższa.
Thu, 19 Aug 2021 - 20min - 31 - Nadawanie sensu – reportaż Alicji Kulik
Nakładem krakowskiego wydawnictwa Austeria ukazał się dwutomowa książka „Zagubione wioski Puszczy Piskiej”, której autorem jest Krzysztof Worobiec – geograf, muzealnik, publicysta, malarz, fotograf, prezes Stowarzyszenia „Sadyba”. Książka jest owocem prawie 20-letnich badań nad wioskami, które po 1945 roku zaczęły znikać i dziś nie ma ich na mapach. Nie byłoby tej książki, gdyby na początku lat 90. na Mazury nie trafiło dwoje ludzi, dla których najpierw Wrocław, a potem Berlin stały się… za ciasne…? Jedno jest pewne: w Kadzidłowie znaleźli swój dom i sens bycia.
Thu, 19 Aug 2021 - 29min - 30 - Siła miłości – reportaż Alicji Kulik
Od kwietnia działa w Olsztynie Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Caritas. Dysponuje 11 miejscami, z NFZ ma podpisany kontakt na 5 podopiecznych. Dziś w hospicjum przebywa 3 dzieci, w tym 17-letni Maurycy, który cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a. W reportażu udział wzięli: s. Luiza Świerczewska – kierownik hospicjum, Maurycy oraz Anna i Piotr Dembińscy oraz ks. Paweł Zięba – dyrektor warmińskiego Caritas w Olsztynie.
Thu, 19 Aug 2021 - 24min
Podcasts similares a Reportaż w Radiu Olsztyn
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Otros podcasts de Sociedad y Cultura
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Sceny zbrodni RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Dorwać bestię RMF FM
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia dla dorosłych RMF FM
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- Bajki dla dorosłych RMF FM
- Historie na Faktach True Crime Krzysztof Michalski
- Dział Zagraniczny Maciej Okraszewski
- Strefa 52 Strefa 52
- Kryminalne Historie Kryminalne Historie
- Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów zurnalistapl
- Olga Herring: True Crime Olga Herring
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Zbrodnie Bez Cenzury Renata z Worka Kości