Filtrar por género
- 29 - Vader. Wojna totalna
Z okazji 40 lecia legendarnego zespołu death metalowego wznowiono książkę „Vader. Wojna totalna”. Z jej autorem, Jarosławem Szubrychtem, Kamil Jasieński rozmawia o tym, jak postrzegała Vadera rodzima konkurencja z końca lat 80. i początku lat 90. oraz czemu to właśnie zespołowi z Olsztyna udało się wypłynąć na szerokie wody i zaistnieć na międzynarodowej scenie muzycznej.
Tue, 29 Aug 2023 - 27 - Antologia polskiej muzyki elektronicznej
„W Antologii zajęliśmy się obszernym zbiorem, który można – za Jerzym Kordowiczem – nazwać el-muzyką, a także twórczością wyrosłą z jazzu, rocka, popu i tworzoną (bądź współtworzoną) na instrumentach elektronicznych w ciągu dwóch dekad lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych” – czytamy we wstępie książki. "Antologia polskiej muzyki elektronicznej” została wydana w 2017 przez Narodowe Centrum Kultury. Do dziś pozostaje jedyną książką podsumowującej ten okres w polskiej elektronice. Gościem podcastu jest redaktor publikacji – Marek Horodniczy. Posłuchajcie o twórcach oryginalnych w skali światowej, rozchwytywanych syntezatorach z epoki i przestrzeniach muzyki podbijanych w tamtym czasie przez te instrumenty. Na rozmowę zaprasza Martyna Matwiejuk.
Thu, 01 Dec 2022 - 26 - Sfinks Sopot 1991-2021 album
Album „Sfinks Sopot 1991–2021” to połączenie tysięcy zdjęć, grafik i wybranych tekstów, składających się na pamiątkowy zapis trzydziestoletniej historii miejsca, które zaznaczyło się jako jedno z najbardziej kultowych w historii polskiego clubbingu. Sopocki klub był pionierski na wielu polach – łączył dziedziny sztuki, jako jeden z pierwszych promował taneczną elektronikę, organizował artystyczne bale tematyczne czy pierwsze w Polsce Halloween. Na rozmowę z twórcami tego legendarnego miejsca - Alicją Grucy i Robertem Florczakiem, zaprasza Maken.
Mon, 31 Oct 2022 - 25 - Oddział zamknięty - "Napiętnowani marzeniami"
Oddział Zamknięty błyskawicznie podbił polską scenę w latach 80. I równie szybko spadł z podium. Rock'n'rollowy tryb życia, konflikty personalne, spory sądowe... Biografia zespołu "Napiętnowani marzeniami" to niemal książka sensacyjna o czym z jej autorem, Michałem Grześkiem, rozmawia Bartek Koziczyński.
Thu, 15 Sep 2022 - 24 - Symfonia na 444 głosy
„Symfonia na 444 głosy” to publikacja skierowana do wszystkich fanów muzyki. W książce zawartych jest ponad 400 wypowiedzi artystów i naukowców z różnych epok. Dlaczego gramy i śpiewamy? Dlaczego odczuwamy przyjemność, słuchając muzyki? Czy powinniśmy o niej rozmawiać? Jak zmieniały się upodobania słuchaczy? Na te pytania, w rozmowie z Michałem Danilukiem, odpowiada autorka książki - Danuta Gwizdalanka.
Thu, 01 Sep 2022 - 23 - Zagrani na śmierć. Mroczne ścieżki polskiego undergroundu
rozmowa z Tomaszem Ladą- autorem książkowej opowieści „Zagrani na śmierć. Mroczne ścieżki polskiego undergroundu” o trzech niezwykle ważnych postaciach związanych z polską muzyką alternatywną, które odeszły tragicznie i zbyt szybko. Jasiu Rołt – genialny perkusista związany m.in. z Brygadą Kryzys, Armią, Janerką czy Kamanem, Darek Hajn Skandal – legendarny pierwszy wokalista Dezertera oraz Robert Sadowski Sadek - gitarzysta Houk czy Kobong. Zapraszam, Maken
Mon, 25 Jul 2022 - 22 - Luxtorpeda Historia deLux
„Luxtorpeda Historia deLux” to książka, która podsumowuje dziesięciolecie działalności zespołu. Nietypowa, bo w formie „albumu rodzinnego”, bo jest dziełem debiutanta i rozprowadzana była wśród fanów w limitowanym nakładzie. Z autorem, Pawłem Juszczakiem, oraz muzykami Luxtorpedy rozmawia Bartek Koziczyński.
Thu, 02 Jun 2022 - 21 - My Lunatycy. Rzecz o Republice
Książka “My Lunatycy. Rzecz o Republice” opowiada o jednym z największych i najbardziej kontrowersyjnych polskich zespołów przede wszystkim od strony ludzi, którzy go otaczali - rodziny, przyjaciół i fanów grupy. W przynajmniej dwie z tych trzech kategorii wpisują się autorzy książki - Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski, którzy opowiedzieli o procesie jej powstawania i własnych republikańskich doświadczeniach. Zaprasza Kuba Piątkowski.
Tue, 26 Apr 2022 - 20 - Paweł Sołtys - „Mikrotyki" i „Nieradość"
Rozmowa z Pawłem Sołtysem, autorem opowiadań, ale przede wszystkim muzykiem, znanym jako Pablopavo. Artysta opowiada o swoich książkach oraz porównuje „Mikrotyki" i „Nieradość". Zaprasza Michał Daniluk.
Tue, 29 Mar 2022 - 19 - Nie będzie żadnej rewolucji
Kazimierz Rajnerowicz jest autorem książki "Nie będzie żadnej rewolucji" dotyczącej łódzkiej grupy Cool Kids of Death, jednego z najgłośniejszych medialnie zespołów wykonujących muzykę alternatywną w pierwszej dekadzie XXI wieku. Adam Smolarek rozmawia z nim o Łodzi, osadzaniu muzyki w kontekście społecznym oraz dzisiejszym odbiorze działalności grupy.
Tue, 22 Feb 2022 - 18 - Metallica Poland 1987. Behind The Iron Curtain
Rozmowa z Leszkiem Gnoińskim, który opowiada o książce "Metallica Poland 1987. Behind The Iron Curtain". Niebywała historia największego metalowego zespołu, który zagrał 2 koncerty w kraju za "żelazną kurtyną", w którym wówczas kupienie albumu Metallici graniczyło z cudem. Zaprasza Bartek Koziczyński.
Fri, 28 Jan 2022 - 17 - Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad
Z okazji 20. urodzin Happysad podsumowuje swoją historię w książkowej formie. "Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad" to przede wszystkim wspomnienia muzyków, głos mają jednak także fani grupy i współpracownicy, również ci, z którymi drogi Happysad się rozeszły. Jest tu miejsce na konflikty, rozstania, rozliczenie się z ludzkimi słabościami. Bartek Koziczyński rozmawia z autorką biografii, Żanetą Gotowalską.
Mon, 29 Nov 2021 - 16 - To nie jest hip-hop. Rozmowy cz. 4
"To nie jest hip-hop. Rozmowy." to jedna z ważniejszych publikacji, która przybliża nam świat osób tworzących środowisko najpopularniejszego obecnie gatunku muzycznego w Polsce.To ogromna radość i satysfakcja móc po raz drugi spotkać się z Jackiem i porozmawiać o jego publikacji. Pierwsza rozmowa odbyła się na miesiąc przed wydaniem czwartego tomu, wówczas rozmawialiśmy o poprzednich częściach tego wydawnictwa. Teraz przyszedł czas na nowe - piękne, fioletowe wydawnictwo, zaprasza nas po raz czwarty do świata twórców polskiego hip-hopu.Zaprasza - Gosia Jakubowska
Wed, 10 Nov 2021 - 15 - To nie jest hip-hop. Rozmowy cz. 1
Gosia Jakubowska rozmawia Jackiem Balińskim, współautorem książki"To nie jest hip-hop. Rozmowy." - jednej z ważniejszych publikacji, która zapoczątkowała najobszerniejszą serię wydawniczą w historii polskiego hip-hopu. Pierwszy tom ukazał się w 2018 roku i ma blisko 500 stron, na których znajdziemy 20 fascynujących rozmów z twórcami rodzimej sceny hip-hopowej: raperami, producentami, wydawcami. Świat, do którego zapraszają nas autorzy - Jacek Baliński oraz Bartek Strowski zainteresuje nie tylko fanów hip-hopu, ale także każdego kto poszukuje w dzisiejszym świecie rzeczowych i szczerych rozmów.
Tue, 19 Oct 2021 - 14 - Polski hardcore – Filip Bogaczyk
Spotkanie Makena z Filipem Bogaczykiem, autorem książki „Polski Hardcore”. Hardcore to muzyka, która wyrosła z punk rocka, kierując go na bardzo konstruktywne tory. „Epicka historia o ludziach, którzy chcieli zmienić świat własnymi siłami i przebić głową mur obowiązującego status quo” – czy to się udało? Jak wygląda Polska na światowej mapie tej kultury?
Fri, 01 Oct 2021 - 13 - Polski Punk 1978-1984
Bartek Koziczyński rozmawia z Anną Dąbrowską Lyons, autorką jednej z najlepszych książek dokładnie ukazujących polski PUNK.
Mon, 06 Sep 2021 - 12 - Antologia polskiego rapu
Michał Witak ( Numer Raz) rozmawia z dwoma współautorami antologii - Kamilem Jaczyńskim i Marcinem Flintem
Wed, 18 Aug 2021 - 11 - Rahim. Ludzie z tylnego siedzeniaThu, 12 Aug 2021
- 10 - Generacja
Połączenie zdjęć z opisem kontekstu, w jakim powstały, zawsze najlepiej przemawia do wyobraźni i pozwala zrozumieć ich zawartość i treść. Niewiele jest dokumentacji związanej z narodzinami polskiej muzyki niezależnej punk, new wave i reggae, choć tacy jej bohaterowie jak Kryzys, Dezerter czy Izrael zajmują arcyważne miejsce w historii polskiej sceny. Jednym z najważniejszych wydawnictw w tej dziedzinie jest album fotograficzny „Generacja” ze zdjęciami Michała Wasążnika, wzbogacony częścią opisową Roberta Jarosza. 11 lat po premierze Maken rozmawiał z jego autorami, nie tylko by poznać kulisy pracy nad albumem, ale też zapytać o fenomen tej kulturowej rewolucji i o to, co z niej w nich pozostało.
Thu, 22 Jul 2021 - 9 - Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka
Są takie piosenki, których nawet jeśli nie znasz, na pewno gdzieś słyszałeś. Konrad Wojciechowski i Jan Skaradziński zebrali ich równo 200. I na ponad 700 stronach, w księdze „Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka” opisali niezwykłe historie ich powstania. To kanon muzyki polskiej. Zapraszam, Maciej Szajkowski
Mon, 28 Jun 2021 - 8 - Borówka Music. 15 lat w trasie koncertowej
Jak zrealizować ponad 4000 koncertów w miasteczkach powiatowych, wsiach, szpitalach, więzieniach, na dachach budynków, a nawet w prywatnych mieszkaniach?. I to z takimi gwiazdami, jak John Porter, Czesław Mozil czy Cezik? O tym wszystkim przeczytacie w arcyzabawnej i fascynującej książce - kronice zdarzeń i poradniku - "Borówka Music - 15 lat w trasie koncertowej", o której opowie autor Bartek Borowicz w rozmowie z Maćkiem Szajkowskim.
Fri, 07 May 2021 - 7 - Jeżozwierz - Tomasz „Lipa” Lipnicki
Tomasz „Lipa” Lipnicki nie jest osobą, która łatwo dzieli się szczegółami na temat swojego życia. Jak zdradził Bartkowi Koziczyńskiemu – do powstania autobiograficznej książki trzeba go było namawiać.„Jeżozwierz” to wywiad-rzeka (spisał go Przemysław Łucyan) będący podróżą od dzieciństwa muzyka, poprzez kulisy powstawania legendarnego Illusion, burzliwe lata 90. do teraźniejszości spod znaku grupy Lipali. Szczera rozmowa o życiu, wzlotach i upadkach, przyjaźniach, związkach i pieniądzach.
Wed, 14 Apr 2021 - 6 - Jestem ziarnkiem piasku - Darek Dusza
Maken rozmawia z legendą polskiej muzyki - Darkiem Duszą, który kilka lat temu wydał autobiografię "Jestem ziarnkiem piasku".Darek Dusza to niezwykle barwna postać i prawdziwa legenda polskiej muzyki. Jest gitarzystą, kompozytorem, autorem tekstów i pisarzem. Współtworzył zespoły Śmierć Kliniczna, Absurd, Shakin Dudi, DiM, Redakcja i inne.
Mon, 22 Mar 2021 - 5 - Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy
Bartek Koziczyński rozmawia z Katarzyną Olkowicz, współautorką biografii Andrzeja Zauchy - Serca bicie. Andrzej Zaucha – wybitny muzyk, którego kariera została tragicznie przerwana. Mimo że był reprezentantem poprzedniej epoki, dla młodych nadal jest źródłem inspiracji. Najlepszym przykładem jest sukces utworu „Backstage” duetu PRO8L3M, w którym wykorzystano fragmenty piosenki „Nie takie mnie kochały” Andrzeja Zauchy, nagranej w sierpniu 1987 roku na zlecenie TVP.
Tue, 09 Mar 2021 - 4 - Dzika Rzecz 1989 - 1993. Polska muzyka i transformacja
Rafał Księżyk, jeden z najlepszych dziennikarzy muzycznych, w rozmowie z Maciejem Szajkowskim, prezentuje swoją najnowszą książkę - "Dzika Rzecz 1989 - 1993. Polska muzyka i transformacja". To napisana z pasją i przenikliwością historia najbardziej burzliwych zmian w naszych najnowszych dziejach. Od głębokich czeluści muzycznego podziemia, konspiracji, działań wywrotowych, wręcz rewolucyjnych, do spektakularnych debiutów i akcji, których skutki odbiły się echem nie tylko w Polsce, ale i w świecie. Relacja z pierwszej ręki bacznego obserwatora i kronikarza epoki. Lektura bardziej niż obowiązkowa.
Tue, 23 Feb 2021 - 3 - GrubSon. Na szczycieMon, 08 Feb 2021
- 2 - Encyklopedia Polskiego Reggae i Ska
To jedyne polskie wydawnictwo, które na ponad 600 stronach systematyzuje wiedzę na temat obecności w Polsce jamajskich muzycznych wpływów. O tym na ile jest to stricte encyklopedia, jakie problemy pojawiały się w procesie tworzenia, czym różnią się dwa jej wydania – z autorem książki Jarkiem „Hejenem” Hejenkowskim rozmawia Maken.
Mon, 25 Jan 2021 - 1 - 30 lat polskiej sceny techno
Pod koniec 2020 roku ukazała się antologia "30 lat polskiej sceny techno". 856 stron teksu oraz zdjęcia, które dokumentują ewolucje muzycznej elektroniki w Polsce. O tym jak powstała książka, Norbert Borzym rozmawia z Arturem Wojtczakiem, redaktorem wydawnictwa.
Fri, 15 Jan 2021
Podcasts similares a Słowem: muzyka
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Otros podcasts de Música
- Paul van Dyk's VONYC Sessions Podcast Paul Van Dyk
- KISS FM Ukraine DJs, kissfm.ua
- Afterwork TECHNO w/ BL.CK BL.CK
- Chillout Café Joshep Dorfmeister
- Ostatnie dni legendy RMF FM
- Dick Techno Dick Goodman
- Techno Music DJ Mix Sets - Techno Live Sets Techno Live Sets
- DFM DANCEHALL РМГ
- Techno Life Eversong Music
- TECHNO TECHNO TECHNO HIDDENPLAYGROUND.DE
- WAWA WAWA
- Techno Drome Techno Drome
- Record Megamix Radio Record
- Пожалуй, самая красивая музыка на свете! CHILL
- Drum & Bass Sessions philharmonik
- Club Trance Ladislav Brezovnik
- ATB Music ATB
- Heartfeldt Radio Sam Feldt
- 2024 House / Techno / Progressive / Deep / Melodic / Tech / Edm / Afro / ibiza DJ Mix / Set / Podcast / Electronic Dance Musi DJ TeKness | Techno / House & Electronic Dance Music Mixes Beats
- HIP HOP MIXES DJ Fred Max