Filtrer par genre

Kultura u Podstaw

Kultura u Podstaw

Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

Czytaj i słuchaj na www.kulturaupodstaw.pl

236 - Zamieniam się w słuch #208: Kąpiele leśne. Rozmowa z Natalią Adamczyk
0:00 / 0:00
1x
  • 236 - Zamieniam się w słuch #208: Kąpiele leśne. Rozmowa z Natalią Adamczyk

    Kąpiel leśna (jap.  森林浴; Shinrin-yoku) to zanurzenie się w atmosferze lasu przy pomocy wszystkich zmysłów podczas powolnego, uważnego spaceru. Ta praktyka po raz pierwszy została przebadana i opisana w Japonii w latach 90. XX w. Kąpiele leśne mają korzystny wpływ m.in. na poprawę naszej odporności, koncentrację uwagi, obniżenie depresyjności, normalizację ciśnienia krwi, tętna i poziomu cukru we krwi [dane za: kapielelesne.pl]. Czym różnią się od „zwykłego spaceru” po lesie? Czy można z nich korzystać późną jesienią i zimą? I w jaki sposób przenieść las do naszych mieszkań? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Natalią Adamczyk – animatorką kultury, pedagożką, edukatorką, która od 3 lat jest certyfikowaną przez Forest Therapy Hub przewodniczką kąpieli leśnych i członkinią Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Działa pod szyldem Leśna Ścieżka.


    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/

    Music promoted by https://www.free-stock-music.com

    Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

    Fri, 29 Nov 2024 - 37min
  • 235 - Dzieci uczą uczuć: odcinek 9 – Trzcianka

    O radościach, złościach, strachu i marzeniach rozmawiają przedszkolaki z Trzcianki.

    Nasze szczęście przejawia się w śmiechu, bieganiu, skakaniu… Kiedy ostatni raz byliśmy radośni? Jak kąpaliśmy się w basenie! Albo  jak jechaliśmy rowerami albo byliśmy na placu zabaw. I jeszcze jak mieliśmy urodziny,  skakaliśmy w ogromnym „dmuchańcu”.

     Jak bawiliśmy się klockami. I jeszcze gdy strzelimy gola, bo wtedy czujemy się jak bohaterowie.

    Jesteśmy źli, gdy ktoś nam uderzy w samochód. Albo jak ktoś pogniecie nam ładny obrazek.

    Jesteśmy źli, gdy w przedszkolu trzeba posprzątać zabawki.

    Tue, 26 Nov 2024 - 12min
  • 234 - Dopóki trwa opowieść. O pisaniu w Antoninie

    „Byłem tam tydzień. Nie uwierzysz jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem, i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu”– tak o jednym ze swoich pobytów w Antoninie pisał Fryderyk Chopin. Gościł w Pałacu Antoniego Radziwiłła, z którym grywał Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę. Utwór ten powstał w tym właśnie miejscu…

     

    Pałac w Antoninie od początków swego istnienia gościł wielu ludzi sztuki. W czasach powojennych do tej obecności przyczyniał się Jerzy Waldorff i zainicjowany przez niego Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Muzyka to nie jedyna dziedzina sztuki, która dochodzi do głosu w antonińskiej rezydencji Radziwiłłów. Właśnie zakończyła się już piąta edycja Programu „Goście Radziwiłłów”, realizowanego przez samorząd Województwa Wielkopolskiego. Służy on wspieraniu pisarzy i tłumaczy literatury. Dzięki niemu mogą oni przez kilka tygodni pracować w tym pięknym miejscu nad autorskimi utworami poetyckimi i prozatorskimi.

    W tym roku gośćmi Radziwiłłów byli:

    Marcin Bałczewski,

    Beata Zuzanna Borawska,

    Artur Gębka,

    Marta Knopik,

    Marta Konek,

    Elżbieta Lipińska,

    Monika Miazek-Mączyńska ,

    Lech Nawrocki,

    Adrian Sinkowski.

    Niektórzy spośród nich uczestniczyli w seminarium prowadzonym przez profesorów Przemysława Czaplińskiego i Piotra Śliwińskiego. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o pisaniu!

    Fri, 22 Nov 2024 - 33min
  • 233 - Młodzi czytają świat: odcinek 9 - Kamienica Kultury w Jarocinie

    Asia, Alex, Gracjan, Iga i Martyna o filmach, audiobookach, rapie i poezji. Przede wszystkim jednak o czytaniu.

    Czy czytanie lektur szkolnych może być przyjemnością? Okazuje się, ze tak. Niektóre z nich czytamy po kilka razy, a innych nie czytamy wcale. Do tych pierwszych zaliczyć można „Mistrza i Małgorzatę” M. Bułhakowa oraz „Zbrodnie i karę” F. Dostojewskiego.

    A czytanie poezji wydaje się nam szczególnie trudne.

    Lubimy też słuchać audiobooków, choć czasem robimy to w przyspieszonym tempie.

    Mamy problem ze znalezieniem jakiejś nowej intersującej książki. To samo dotyczy filmów, dostępnych na platformach streamingowych. Oferta zarówno książek, jak też filmów wydaje się po prostu zbyt bogata, a dzisiejsi ludzie potrafią skupić się tylko przez krótką chwilę.

    Sat, 16 Nov 2024 - 23min
  • 232 - Pomiędzy źdźbłami traw. Wokół "Łakomych" Małgorzaty Lebdy

    "Łakome" to powieść, za którą Małgorzata Lebda otrzymała wiosną 2024 Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników. Jesienią autorka powróciła do Wielkopolski, aby spotkać się z czytelnikami w Poznaniu, Lesznie i Kaliszu. O czym rozmawiali? Można posłuchać w audycji "Pomiędzy źdźbłami traw". Organizatorem spotkań była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


    Przypomnijmy jeszcze w jaki sposób "Łakome" odczytali Magdalena Bednarek i Marcin Telicki - jurorzy Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników:

    Opisać wszystkiego się nie da. Ale można spróbować przedstawić to, co najważniejsze, albo chociaż to, co skrajne – i w ten sposób, we fragmentach zarysować całość. Ciało doświadczające przyjemności i bólu, zakotwiczone w życiu wszystkimi pragnieniami, związkami z ludzko-zwierzęcym światem i wychylone w stronę śmierci przez chorobę jest ośrodkiem tej niezwykłej, pełnej światła opowieści.

    Jednostkowa podmiotowość jawi się w niej jako powstająca w relacji z innym, który jest jednak najbardziej bliski, a na relacje między nimi wpływa to, co znajduje się między podmiotami: choroba, śmierć, głód, tęsknota. Powstała w ten sposób niejednoznaczna książka o fundamentalnym doświadczeniu ciała – cudzego i własnego – w różnych momentach jego życia, odruchach, afektach.


    Personifikowana choroba przychodzi, z gościa przemienia się w gospodarza (gospodynię? – to przecież podmiana obciążona semantycznie), choroba panuje. Raz jest łagodna i oswojona, innym razem staje się przedmiotem nienawiści. Człowiek i zwierzę (a właściwie kobiety, mężczyźni, cielęta, ptaki, lisy itd.) łakną życia, w czym rywalizują z łakomstwem choroby. Powieść dotyka tematu nierównej, a przecież pasjonującej rywalizacji. W chorowaniu jest tyle niesprawiedliwości i smutku. W chorowaniu jest tyle czułości i troski.


    Ludzka śmierć nie jest jednak jedyną obecną w powieści. Tej oswajanej, celebrowanej, indywidualnej przeciwstawiony jest masowy ubój zwierząt w rzeźni. Z ofiary składanej na cześć ludzkiego życia, raz po raz wyłania się pojedynczy łeb zwierzęcia, pozwalając zobaczyć śmierć, której się nie widzi na co dzień, odkrywaną brutalnie w całej jej niepojętości i grozie. Zakończenie powieści podważa też sens wcześniejszych przygotowań do śmierci najbliższych. Nieprzewidywalność życia tryumfuje nad ludzką zapobiegliwością, co stanowi o paradoksalnym tragizmie powieści.


    Nagrodzoną powieść można określić jako „prozę poetycką”. To określenie współcześnie bywa rozumiane jako mgliste, rozmywające opowieść fantazjowanie, które nie ma gęstości prozy, ani nie jest w stanie oddać lirycznego sposobu widzenia świata. Ta proza poetycka wyrasta ponad powyższe uproszczenia: jest pełna życia, kształtuje obraz plastyczny literacko, jest liryczna w przeżywaniu detalu, poetycka w jego wyrażeniu, ale osadzona w żywiole opowiadania. Udała się tu sztuka niezwykła, która charakteryzuje wybitną literaturę: jednostkowe doświadczenie staje się doświadczeniem uniwersalnym. W końcu wszyscy (jako ludzie i zwierzęta) jesteśmy łakomi, gdyż – zgodnie ze słownikową definicją – „bardzo chcemy coś mieć, coś zrobić lub czegoś doświadczyć”. Małgorzata Lebda w "Łakomych" umie tę tęsknotę pięknie opisać.

    Wed, 06 Nov 2024 - 32min
Afficher plus d'épisodes