Filtrar por gênero

Kultura u Podstaw

Kultura u Podstaw

Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

Czytaj i słuchaj na www.kulturaupodstaw.pl

233 - Młodzi czytają świat: odcinek 9 - Kamienica Kultury w Jarocinie
0:00 / 0:00
1x
  • 233 - Młodzi czytają świat: odcinek 9 - Kamienica Kultury w Jarocinie

    Asia, Alex, Gracjan, Iga i Martyna o filmach, audiobookach, rapie i poezji. Przede wszystkim jednak o czytaniu.

    Czy czytanie lektur szkolnych może być przyjemnością? Okazuje się, ze tak. Niektóre z nich czytamy po kilka razy, a innych nie czytamy wcale. Do tych pierwszych zaliczyć można „Mistrza i Małgorzatę” M. Bułhakowa oraz „Zbrodnie i karę” F. Dostojewskiego.

    A czytanie poezji wydaje się nam szczególnie trudne.

    Lubimy też słuchać audiobooków, choć czasem robimy to w przyspieszonym tempie.

    Mamy problem ze znalezieniem jakiejś nowej intersującej książki. To samo dotyczy filmów, dostępnych na platformach streamingowych. Oferta zarówno książek, jak też filmów wydaje się po prostu zbyt bogata, a dzisiejsi ludzie potrafią skupić się tylko przez krótką chwilę.

    Sat, 16 Nov 2024 - 23min
  • 232 - Pomiędzy źdźbłami traw. Wokół "Łakomych" Małgorzaty Lebdy

    "Łakome" to powieść, za którą Małgorzata Lebda otrzymała wiosną 2024 Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników. Jesienią autorka powróciła do Wielkopolski, aby spotkać się z czytelnikami w Poznaniu, Lesznie i Kaliszu. O czym rozmawiali? Można posłuchać w audycji "Pomiędzy źdźbłami traw". Organizatorem spotkań była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


    Przypomnijmy jeszcze w jaki sposób "Łakome" odczytali Magdalena Bednarek i Marcin Telicki - jurorzy Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników:

    Opisać wszystkiego się nie da. Ale można spróbować przedstawić to, co najważniejsze, albo chociaż to, co skrajne – i w ten sposób, we fragmentach zarysować całość. Ciało doświadczające przyjemności i bólu, zakotwiczone w życiu wszystkimi pragnieniami, związkami z ludzko-zwierzęcym światem i wychylone w stronę śmierci przez chorobę jest ośrodkiem tej niezwykłej, pełnej światła opowieści.

    Jednostkowa podmiotowość jawi się w niej jako powstająca w relacji z innym, który jest jednak najbardziej bliski, a na relacje między nimi wpływa to, co znajduje się między podmiotami: choroba, śmierć, głód, tęsknota. Powstała w ten sposób niejednoznaczna książka o fundamentalnym doświadczeniu ciała – cudzego i własnego – w różnych momentach jego życia, odruchach, afektach.


    Personifikowana choroba przychodzi, z gościa przemienia się w gospodarza (gospodynię? – to przecież podmiana obciążona semantycznie), choroba panuje. Raz jest łagodna i oswojona, innym razem staje się przedmiotem nienawiści. Człowiek i zwierzę (a właściwie kobiety, mężczyźni, cielęta, ptaki, lisy itd.) łakną życia, w czym rywalizują z łakomstwem choroby. Powieść dotyka tematu nierównej, a przecież pasjonującej rywalizacji. W chorowaniu jest tyle niesprawiedliwości i smutku. W chorowaniu jest tyle czułości i troski.


    Ludzka śmierć nie jest jednak jedyną obecną w powieści. Tej oswajanej, celebrowanej, indywidualnej przeciwstawiony jest masowy ubój zwierząt w rzeźni. Z ofiary składanej na cześć ludzkiego życia, raz po raz wyłania się pojedynczy łeb zwierzęcia, pozwalając zobaczyć śmierć, której się nie widzi na co dzień, odkrywaną brutalnie w całej jej niepojętości i grozie. Zakończenie powieści podważa też sens wcześniejszych przygotowań do śmierci najbliższych. Nieprzewidywalność życia tryumfuje nad ludzką zapobiegliwością, co stanowi o paradoksalnym tragizmie powieści.


    Nagrodzoną powieść można określić jako „prozę poetycką”. To określenie współcześnie bywa rozumiane jako mgliste, rozmywające opowieść fantazjowanie, które nie ma gęstości prozy, ani nie jest w stanie oddać lirycznego sposobu widzenia świata. Ta proza poetycka wyrasta ponad powyższe uproszczenia: jest pełna życia, kształtuje obraz plastyczny literacko, jest liryczna w przeżywaniu detalu, poetycka w jego wyrażeniu, ale osadzona w żywiole opowiadania. Udała się tu sztuka niezwykła, która charakteryzuje wybitną literaturę: jednostkowe doświadczenie staje się doświadczeniem uniwersalnym. W końcu wszyscy (jako ludzie i zwierzęta) jesteśmy łakomi, gdyż – zgodnie ze słownikową definicją – „bardzo chcemy coś mieć, coś zrobić lub czegoś doświadczyć”. Małgorzata Lebda w "Łakomych" umie tę tęsknotę pięknie opisać.

    Wed, 06 Nov 2024 - 32min
  • 231 - Zamieniam się w słuch #207: „W kobiecej główce” – wystawa Magdaleny Moskwy

    Sukienki, nieoczywiste portrety kobiet, gorset, perfumy, koronę cierniową z kwiatów możemy oglądać na wystawie Magdaleny Moskwy „W kobiecej główce” w Fundacji Czas Kobiet w Poznaniu. To świetna okazja, by poznać twórczość tej uznanej artystki, która od 30 lat działa na pograniczu malarstwa, fotografii, tkaniny, projektowania. 

    „Co to jest kobieta? O czym myśli, o ile w ogóle zdolna jest do rozumowania?” – pyta przewrotnie w tekście kuratorskim, Aleksandra Pietrzak. „Od starożytnych czasów, zamiast szukać odpowiedzi na te pytania u samych zainteresowanych, mężczyźni wymyślali najrozmaitsze odpowiedzi, obniżając w ten sposób społeczną rolę kobiet. Magdalena Moskwa bezczelnie odwraca kierunek prowadzonej dotychczas refleksji, zastanawiając się, co w rzeczywistości można by znaleźć w kobiecej głowie i duszy, gdyby zajrzeć tam bezpośrednio” – kontynuuje historyczka sztuki. 

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Aleksandrą Pietrzak, kuratorką wystawy „W kobiecej główce”.



    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/

    Music promoted by https://www.free-stock-music.com


    Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

    Tue, 29 Oct 2024 - 26min
  • 230 - Nowa era. O budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego przejął odpowiedzialność za realizację tej inwestycji wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zobowiązało się do pokrycia 60% kosztów projektu. Budowa nowego muzeum jest niezwykle istotnym przedsięwzięciem. Projekt ten ma duże znaczenie historyczne i kulturowe. Ma upamiętnić zwycięski zryw Wielkopolan, który miał ogromny wpływ na kształt niepodległej Polski. Warto podkreślić, że nowa siedziba muzeum powstaje w sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha, cmentarza i Krypty Zasłużonych Wielkopolan. Okolice przyszłego muzeum to obszar o ogromnych walorach turystycznych i historycznych, związanych z XIX-wieczną Wielkopolską i powstaniem wielkopolskim. Znajdują się tam m.in. groby generała Stanisława Taczaka oraz generała Jana Henryka Dąbrowskiego - co nadaje naszemu muzeum jeszcze większego symbolicznego wymiaru.

    Obiekt będzie nowoczesnym, multimedialnym centrum, wykorzystującym zaawansowane technologie - multimedia, interaktywne wystawy, aplikacje mobilne - aby historię powstania móc przybliżać jak najszerszej publiczności, rekrutującej się zarówno spośród Wielkopolan, jak i mieszkańców całego kraju. Będzie to nie tylko muzeum o przeszłości, ale także placówka edukacyjna nakierowana na przyszłość, zachęcająca do odwiedzin młodsze pokolenia - poprzez nowoczesne formy prezentacji.

    Cały czas trwa zbiórka powstańczych pamiątek, które można składać w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości na poznańskim Starym Rynku. Dzięki tym pomysłom mieszkańcy Wielkopolski będą współtwórcami powstającej ekspozycji. Jest to kolejny ważny element budowania więzi między przeszłością a teraźniejszością.

    Mon, 28 Oct 2024 - 29min
  • 229 - Zamieniam się w słuch #206: Pisarki Tekla i Zbigniewa Zmorskie. Rozmowa z prof. J. Galantem

    Tekla i Zbigniewa Zmorskie (matka i córka) to pierwsze pisarki wywodzące się z regionu ostrowskiego. Żyły i tworzyły w XIX wieku. Pamięć o nich przywraca prof. UAM Jan Galant. Jest kuratorem wystawy o Zmorskich w Muzeum w Lewkowie (Zespół Pałacowo-Parkowy). Pisarki pochodziły z Osieka nad Prosną, mieszkały w okolicach Ostrowa, bywały w pałacu w Lewkowie.

    „Obie mają osiągnięcia oraz historie warte opowiedzenia” – przekonuje prof. Jan Galant. Tekla Zmorska była uczestniczką życia literackiego w II połowie XIX wieku, utrzymywała kontakty z pisarzami, artystami i ludźmi kultury: Teofilem Lenartowiczem, Józefem Ignacym Kraszewskim, Karolem Libeltem. Pisała wiersze. Jej córka, Zbigniewa, jest autorką komedii „Kapryśna”, powieści „Nitka jedwabiu”, „Rozbitek” oraz kilkunastu opowiadań i nowel rozsianych po czasopismach. Zbigniewa Zmorska przygotowała sceniczne adaptacje powieści J. I. Kraszewskiego i J. Korzeniowskiego.

    O czym pisała Zbigniewa? Jakie bohaterki powoływała do życia? Jakie były losy jej ojca, poety Romana Zmorskiego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

    Więcej informacji o rodzinie Zmorskich można znaleźć na stronie http://www.zmorska.otnostrow.org.pl

    Powstała ona w ramach Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2023.



    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/

    Music promoted by https://www.free-stock-music.com

    Creative Commons Attribution 3.0 Unported License

    https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

    Mon, 21 Oct 2024 - 29min
Mostrar mais episódios