Filtrer par genre
Magazín aktuálních informací a zajímavostí z různých oblastí vědeckého světa.
Všechny díly podcastu Magazín Leonardo můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 657 - Za poslední rok se kvůli pandemii covidu-19 snížila naděje na dožití v Česku o jeden rok
Novorozeňata žen, které prodělaly covid-19, jsou vůči nákaze imunní. Potvrdila to americká studie. Brněnští vědci vyvinuli unikátní způsob dočišťování vody. Americké červenky ve svých hnízdech poznaly umělá vajíčka od těch pravých na základě šířky. Připravila Magdaléna Trusinová. Magdaléna Trusinová
Sun, 07 Feb 2021 - 25min - 656 - Věda a technologie v přímém přenosuMon, 24 Jan 2022 - 29min
- 655 - Pohádky pod vědeckým drobnohledem
Jak se dorozumívají mravenci a opravdu by mohli přinést Jiříkovi všechny perly? A co pohádkový poustevník, který chtěl uniknout čertovskému pokušení tím, že jedl kobylky? Bylo to kaloricky rozumné? Na pohádky z pohledu vědy se zaměří sváteční Magazín Leonardo. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.
Sun, 26 Dec 2021 - 25min - 654 - Jaká je výhoda covidového testování pomocí biočipů?
Čeští vědci jako první na světě vyvinuli test, který je rychlý jako antigenní a zároveň spolehlivý jako PCR metoda. Proč proti covidu-19 očkovat menší děti? Brazílie zažívá nejhorší sucho za posledních několik desetiletí. Zrychluje kvůli tomu kácení deštných pralesů i zdražování základních zemědělských komodit. V 98 letech zemřel nestor české geologie Zdeněk Kukal. Moderuje Martina Rasch.
Sun, 19 Dec 2021 - 25min - 653 - Co vědci aktuálně vědí o variantě koronaviru s názvem omikron?
Jak je to s měřením protilátek a jejich vlivu na nutnost očkování proti nemoci covid-19? Na ostrově v Indickém oceánu zkoumají přírodu vědci z Brna. Analýza pohnutek, které vedly k vraždě Johna Lennona roku 1981. Moderuje David Šťáhlavský.
Sun, 12 Dec 2021 - 25min - 652 - Debaty o očkování a situace kolem nové mutace koronaviru s názvem omikron
Další témata: Klady a zápory LED diod. Přístroj, který detailně monitoruje EKG. Nově chráněné pralesy na Slovensku. Největší vodní elektrárna v severní Itálii. Moderuje David Šťáhlavský.
Sun, 05 Dec 2021 - 25min - 651 - Očkování dětí proti covidu-19
Jak bojují s covidem okolní země? V Kalifornii odstartovala první testovací mise obrany planety Země před asteroidy.
Sun, 28 Nov 2021 - 25min - 650 - Vývoj pandemie nemoci covid-19 a názory vědců na další opatření
Další témata: Cenu za komunikaci změny klimatu letos získal bioklimatolog Miroslav Trnka. Klimatický summit v Glasgow. Projekt „chytrých oken“, které pomáhají uspořit elektrickou energii. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.
Sun, 21 Nov 2021 - 25min - 649 - Klimatická konference COP26 ve skotském Glasgow a vývoj pandemie covidu-19Sun, 14 Nov 2021 - 25min
- 648 - Některé rostliny mohou být na mráz či sucho připravené. Díky mezigenerační paměti
Šíření koronaviru v Česku zrychluje. Klimatická konference ve skotském Glasgow. Týden Akademie věd. Připravil David Šťáhlavský.
Sun, 07 Nov 2021 - 26min - 647 - Covid sílí nejen v Česku, ale i v dalších zemích Evropy
Proč opět rostou čísla nakažených i hospitalizovaných? Vědcům se podařilo identifikovat už téměř pět tisíc planet mimo Sluneční soustavu. Unikátní projekt na odhalování invazních druhů. Připravil David Šťáhlavský.
Sun, 31 Oct 2021 - 25min - 646 - Kopřivnická Tatra začala pracovat na vodíkovém náklaďáku
S automobilem budoucnosti mají české automobilce pomoct odborníci z několika vědeckých pracovišť. Čísla nakažených covidem-19 rostou v Česku i Rusku. Co je příčinou? A připomeneme také českou školu kvantové chemie. Pořad připravil a moderuje David Šťáhlavský.
Sun, 24 Oct 2021 - 25min - 645 - Zkoumat se dá nejen úbytek ledovce, ale i jeho zvuk
Za vědeckými dobrodružstvími do italského Trentina. Že zdejším obyvatelům není příroda lhostejná, dokládá unikátní projekt, díky kterému mizí plast na jedno použití z údolí Val di Pejo. Vědci se snaží vytvořit odolnější vinnou révu. Připravila Andrea Skalická.
Sun, 17 Oct 2021 - 25min - 644 - Předávání Nobelových cen – výprava za laureáty vědeckých oborů
Zmapujeme ale také situaci kolem koronaviru v Česku. Pobyt prvního filmového štábu na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Premiéra panenky Barbie s podobou italské astronautky ve stavu beztíže. Připravil David Šťáhlavský.
Sun, 10 Oct 2021 - 26min - 643 - Unikátní český test umí odlišit protilátky chránící před novým typem koronaviru
Vyvinuli ho vědci z Ústavu organické chemie a biochemie a Biotechnologického ústavu Akademie věd. Nejen to se dozvíte z týdenního vědeckého přehledu s Andreou Skalickou a Evou Kézrovou.
Sun, 03 Oct 2021 - 25min - 642 - Svatý Václav je nejdůležitější identifikační kód Čechů, tvrdí teolog
Patron české země, symbol státnosti nebo věčný panovník. Nejen těmito slovy můžeme charakterizovat českého přemyslovského knížete svatého Václava. Jeho odkaz si každoročně připomínáme 28. září už více než tisíc let. Proč se tato postava stala legendou? Jak silné bude její poselství pro budoucí generace?
Tue, 28 Sep 2021 - 26min - 641 - Světelný smog způsobuje problémy nejen lidem, ale i živočichům
Vydejte se do stratosféry se skupinou středoškoláků. Neb do mokřad, které mají v oblibě někteří vzácní ptáci. Vědecké aktuality připravili Štěpán Sedláček a Filip Rambusek.
Sun, 26 Sep 2021 - 25min - 640 - Jak může v boji s covidem pomoci monoklonální léčba?
Kdo je pro a kdo proti ukončenému screeningu školáků na covidový virus? Jak zřejmě vypadala sv. Ludmila, jejíž vraždu jsme si připomněli tento týden? Ve světě přibývá firem vyvíjejících technologie na zadržování oxidu uhličitého ze vzduchu a jeho ukládání v podzemí. Největší z nich tento měsíc začala fungovat na Islandu. Týdenní souhrn dění na poli vědy a techniky moderuje David Šťáhlavský.
Sun, 19 Sep 2021 - 25min - 639 - Kolik kilometrů může auto ujet na čistě solární pohon? Čeští vědci to ověřili
Čeští vědci vyvinuli test, který rychle odhalí ochranné protilátky proti koronaviru. Na trhu mají být první sady do několika týdnů. Odborníci ze Zemědělské univerzity v Praze vymysleli mobilní stanovou laboratoř pro detekci koronaviru i jiných onemocnění. V Africe i Asii je o něj velký zájem. Připravil David Šťáhlavský.
Sun, 12 Sep 2021 - 25min - 638 - Dění kolem nemoci covid-19
Upozorníme na studii s překvapivým zjištěním, že africké horské lesy zadržují ve stromech víc uhlíku, než ty v Amazonii. A zaznamenali jsme, že přirozené požáry jsou, podle vědců, zcela zásadní pro udržení vzácných biotopů u nás. Připravil David Šťáhlavský
Sun, 05 Sep 2021 - 25min - 637 - Vakcíny na jiné nemoci mohou pomoci i v boji s koronavirem, zjistili američtí vědci
Před více než 70 lety došlo k jedné z největších masových potravinových otrav v historii. Mykotoxiny zabily desítky tisíc lidí. Houbová onemocnění škodí dodnes. V Ostravě testují zařízení, které hlídá opotřebení tramvajových kol. Připravil a uvádí David Šťáhlavský.
Sun, 29 Aug 2021 - 25min - 636 - Budeme stopovat mamuta
Americkým vědcům se podařilo z jednoho klu mamutího samce vyluštit, jak a kde se zvíře pohybovalo před 17 tisíci lety. Povíme více o nejstarším a nejzachovalejším Pompejci. Archeologové ho našli po bezmála dvou tisících let i se zachovalým uchem a šedinami. Dostaneme se i na alergie, kterým jsme věnovali ve vědeckém seriálu celý týden a neobejdeme ani covid-19, ale v pozitivním tónu, resp. očkovaném módu. Pořad připravil a moderuje David Šťáhlavský
Sun, 22 Aug 2021 - 26min - 635 - Svět se dozvěděl nové informace o změnách klimatu
Před několika dny vyšla zpráva Mezivládního panelu při OSN. Co nám říká o oteplování planety? Nejen to zjišťoval David Šťáhlavský.
Sun, 15 Aug 2021 - 25min - 634 - Po očkování AstraZenecou by třetí dávka mohla být od Pfizeru, tvrdí epidemiolog Roman Prymula
„Je vyzkoušeno, že po očkování v základním schématu AstraZenecou je možné přeočkovávat vakcínou Pfizer,“ tvrdí epidemiolog, předseda představenstva Nemocnice Agel Říčany Roman Prymula. O tom, kdy a jak se bude přeočkovávat třetí dávkou, chce ministerstvo zdravotnictví rozhodnout do konce léta. „Zatím se ukazují rozdílné výsledky z různých zemí. Podle výsledků z Kanady se účinnost vakcíny časem příliš nemění, zatímco výsledky z Izraele spustily kaskádu diskuzí o přeočkování.“
Sun, 08 Aug 2021 - 25min - 633 - Kdy je žena nejnáchylnější k alkoholismu? Na mateřské a rodičovské dovolené
K rizikovým faktorům, které zvyšují pravděpodobnost alkoholismu, patří také domácí násilí a obyčejná samota. Uznávat protilátky na covid-19 coby bezinfekčnost? Co říkají studie na bezpečnost očkování proti covidu u dětí nad 12 let. A historický úspěch vědců, kterým se podařilo vyrobit kovovou vodu. Výběr toho nejzajímavějšího z vědy připravila Martina Rasch.
Sun, 01 Aug 2021 - 25min - 632 - Čeští vědci vyvinuli alternativu lithiových baterií. Ekologičtější a výkonné superkondenzátory
Historicky druhá soukromá turistická posádka se podívala na hranice vesmíru. Budou odteď v kosmu ve vyšší míře platit byznys pravidla, a třeba i při těžbě tamních nerostů? Čeští reprezentanti na olympiádě v Tokiu měli při zahájení tzv. nástupní oděvní kolekci z modrotisku. Vznikl v nejstarší dílně u nás a vyrobili ho ručně technologií z 19. století otec a syn … Jaký názor mají čeští odborníci na kolektivní imunitu. Připravil a David Šťáhlavský.
Sun, 25 Jul 2021 - 25min - 631 - Změna klimatu, nebo souhra nešťastných náhod? Co stojí za nejsilnějším tornádem v Česku
Evropská komise zveřejnila balíček Fit for 55. Má za cíl snížení emisí skleníkových plynů. Kvalitu života nebude určovat jen ovzduší, ale také dostatek vody. Nestačí přitom jenom to, aby pršelo. Důležité je, aby se vláha dostatečně vsakovala. Pořad připravil David Šťáhlavský.
Sun, 18 Jul 2021 - 25min - 630 - Tání ledovců zrychluje, jak se ho snaží přibrzdit Italové v Alpách?
Jaké pandemické scénáře odborníci sestavili v čase, kdy počty nakažených na covid už neklesají? A co víc: Měli bychom se učit řeckou abecedu? Kromě virové mutace „delta“ hlásí totiž z Peru nový klon lambda. Řekneme podrobnosti o nových temných skvrnách na Slunci. Popis unikátní lebky „dračího muže“, starodávného obyvatele dnešní Číny. Připravil a moderuje David Šťáhlavský
Sun, 11 Jul 2021 - 25min - 629 - Týden ve vědě byl stále ve znamení pandemie covid-19
V některých zemích rozvolňují, někde jsou naopak počty nakažených na vzestupu a vyhráno nemá ani Česká republika. Co je to varianta delta dříve označovaná jako indická, v čem je jiná a proč je nebezpečná? Jak recyklovat textil? Nová laboratoř na testování autonomních vozidel. Tkáňová banka. Moderuje David Štáhlavský.
Sun, 04 Jul 2021 - 25min - 628 - Novinky ve výzkumu závažné nemoci nervů ALS. Začíná třetí fáze léku, který zpomaluje postup nemoci
Tragické řádění tornád na Hodonínsku. Možnosti využití ultrazvuku v ordinacích praktických lékařů. Česká družice VZLUSAT krouží ve vesmíru už čtyři roky. Novinkami ze světa vědy provází Ondřej Ševčík.
Sun, 27 Jun 2021 - 25min - 627 - Čínská vesmírná stanice přivítala tři nové taikonauty
Jak vypadá aktuální situace kolem nemoci covid-19? Magazín Leonardo připomene 90. výročí od vykonstruovaného procesu s českými učiteli na sovětské Ukrajině v červnu 1931. A podívá se na studii o konzumaci alkoholu v době pandemie a aktuální situaci s kůrovcem. Připravil David Šťáhlavský.
Sun, 20 Jun 2021 - 26min - 626 - Projekt centra vývoje a výroby robotů na Ostravsku posouvá Česko na světovou špici v oboru
Příliš striktní ochrana ohrožených zvířecích druhů se někdy může obrátit proti nim. Radiofrekvenční generátor pomáhá při chronické bolesti zad. Připravil David Šťáhlavský.
Sun, 13 Jun 2021 - 25min - 625 - Americká NASA chystá výzkum Venuše
Přehled aktualit, které se týkají nemoci covid-19. Proč jsou vlci užiteční a k čemu jsou užitečné rostliny? A jak se ohřívají a ochlazují města? Moderuje David Šťáhlavský
Sun, 06 Jun 2021 - 26min - 624 - Očkování dětí proti covidu
Připomeneme Světový den roztroušené sklerózy nebo prozradíme, že evropské a americké lékové úřady schválily pokusnou léčbu Huntingtonovy choroby. A podíváme se také do Grónska, odkud z ledovce odtéká do moře překvapivě velké množství rtuti. Připravila připravila Andrea Skalická.
Sun, 30 May 2021 - 25min - 623 - Mléčná dráha vznikla rychleji, než astronomové předpokládali
Další vývoj kolem epidemie koronaviru. Nebezpečí vysokého krevního tlaku. Evropská komise zřejmě otevře debatu o regulaci nových metod na editaci genomů vzniklých v posledních 20 letech. Mozart nebo Haydn? Vědci zkoumali léčebné účinky hudby na onemocnění mozku. Týden ve vědě tentokrát připravil David Šťáhlavský.
Sun, 23 May 2021 - 26min - 622 - Rozděleni klimatem? Jakou za sebou zanecháváme uhlíkovou stopu a čím, ukazuje nový průzkum
Aktuality o covidu-19 doplní informace, které v uplynulých dnech přinesl projekt Rozděleni klimatem? Českého rozhlasu. Klima rozebere z mnoha úhlů pohledu včetně toho, jakou uhlíkovou stopu za sebou zanecháme. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.
Sun, 16 May 2021 - 25min - 621 - Jakým způsobem se podepsala pandemie koronaviru na mezilidských vztazích
Sportovci kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 museli přerušit trénink. Dokáží vrcholoví sportovci tento výpadek dohnat? A jak kůrovcům voní smrky. Týdenní souhrn vědeckých aktualit připravil Filip Rambousek.
Sun, 09 May 2021 - 25min - 620 - Světová žabí rarita z Poodří, chytré senzory na železnici, vakcíny proti HPV i koronavirůmSun, 02 May 2021 - 25min
- 619 - V Brně navrhli speciální vozík pro handicapované, měl by umět přelomové věci
Ochránci přírody v Beskydech monitorují rysy pomocí speciálních telemetrických obojků. Vědci z Brna pomáhají zachraňovat lesy v Mongolsku. Dřevní štěpka může čistit vodu po celém světě. Recyklace akumulátorů. Připravil Petr Kološ.
Sun, 25 Apr 2021 - 25min - 618 - Rok ztichlých oceánů
Tak říkají vědci uplynulým měsícům v pandemii, kdy se zmírnilo zamoření světových oceánů hlukem z lidské činnosti. Jak je tomu na souši? České laboratoře zkoumají paměťové protilátky po covidu i po samotném očkování. Co přesně vědci zjistili?
Sun, 18 Apr 2021 - 25min - 617 - Proč dopady většího počtu biologických invazivních druhů přesáhly jeden bilion dolarů
Představí nový způsob výuky digitálních technologií. Připomene dnešní světový den Parkinsonovy choroby. A odpoví na to, jestli američtí vědci tento týden objevili novou pátou základní fyzikální sílu. Připravil a moderuje Ondřej Ševčík.
Sun, 11 Apr 2021 - 25min - 616 - Kardiology znepokojují infarkty mladých a zdravých lidí, kteří prodělali covid
Ani po uvolnění covidových lůžek si lékaři zřejmě neodpočinou od extrémní zátěže, protože se budou muset věnovat chronicky nemocným pacientům. Magazín Leonardo ale představí i netradiční velikonoční zvyky. Pořad připravil Daniel Mrázek. Ondřej Ševčík
Sun, 04 Apr 2021 - 25min - 614 - Jihočeští vědci úspěšně otestovali protilátku, která zabírá na všechny mutace koronaviru
Věda v minulých dnech zaznamenala dva výrazné úspěchy s českou stopou. Vědci v Olomouci pomohli rozluštit genom žita a na jihu Čech otestovali novou dvojitou protilátku na koronavirus, která je podle posledních dat účinná i proti všem dosud známým mutacím. Staronová předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová hodnotí uplynulé čtyři roky a nastiňuje, co chce změnit v těch následujících. Připravila Eva Kézrová. Eva Kézrová
Sun, 28 Mar 2021 - 26min - 612 - Vědci pracují na koronavirových vakcínách druhé generace
Vakcíny mají být účinné i proti novým mutacím nemoci covid-19. Vakcína od Astra Zenecy je bezpečná, lidé se její aplikace nemusejí obávat. Odborníci chtějí, aby se v Česku lépe mapovaly mutace koronaviru. Největší podvodní teleskop na světě už pracuje pod hladinou jezera Bajkal. Nejen to, ale také další vědecké zajímavosti uplynulého týdne připravila Andrea Skalická. Andrea Skalická
Sun, 21 Mar 2021 - 25min - 611 - Výměna názorů na to, jak a jestli vůbec pomáhá na covid-19 lék ivermektin
Jak pokračuje očkování a intenzivnější testování? Proč je v době pandemie, karantén a home office víc pacientů s pohlavními nemocemi? Moderuje David Šťáhlavský. David Šťáhlavský
Sun, 14 Mar 2021 - 26min - 609 - Vědci se shodují na tom, že jen plošné testování pomůže v boji s pandemií, než budeme proočkováni
Mutace koronaviru a vakcinace ve vědeckých událostech uplynulých dní. Moderuje David Šťáhlavský. David Šťáhlavský
Sun, 07 Mar 2021 - 24min - 608 - Očkování proti nemoci covid-19
Jak fungují PCR testy ze slin, které odhalí přítomnost koronaviru. Ale také o tom, jaký je rozdíl mezi rouškou, respirátorem a nanorouškou. David Šťáhlavský
Sun, 28 Feb 2021 - 26min - 607 - Robotická mise amerického vozítka na Marsu a vakcíny proti covidu-19
Výroba vakcín proti nemoci covid-19 není kvůli mutacím vůbec jednoduchá. Proč se očkovací látka vyrábí v několika státech a jak vypadá schvalování vakcín? Moderuje David Šťáhlavský. David Šťáhlavský
Sun, 21 Feb 2021 - 26min - 606 - Jaké bylo ideální literární dílo po únoru 1948? Srozumitelné, lidové, plné lásky k Sovětskému svazu
Jak se události února 1948 a jejich dopady dotkly českých spisovatelů, od kterých se začalo požadovat, aby se dali do služeb komunistické moci? A jaká tehdy vznikala literární díla? Hostem Magazínu Leonardo byl literární historik Michael Špirit z Ústavu české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Účinkuje: historik Michael Špirit z Ústavu české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Připravil: Josef Kluge Premiéra: 2018-02-28
Thu, 18 Feb 2021 - 26min - 605 - Poslední vývoj kolem výskytu variant a mutací koronaviru v Česku i kolem vakcinace
O hluku v oceánech způsobeném lidskou činností a o jeho negativních dopadech na mořskou faunu. Nenechte si ujít zvuk, který lidské ucho neslyšelo 17 tisíc let. Připravila Magdalena Trusinová. Magdaléna Trusinová
Sun, 14 Feb 2021 - 25min
Podcasts similaires à Magazín Leonardo
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- Tiempo de Juego COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Autres podcasts de Science et Médecine
- Meteor Český rozhlas
- Zjisti víc Jakub Straka, David Klouda
- Český rozhlas - Věda Český rozhlas
- Věda Plus Český rozhlas
- Loono Loono
- IQ - Wissenschaft und Forschung Bayerischer Rundfunk
- DEEP TALKS [CZE] Petr Ludwig
- Planetárium Český rozhlas
- Laboratoř Český rozhlas
- Vedátorský podcast vedatorskypodcast
- Universe Today Podcast Fraser Cain
- Das Wissen | SWR SWR
- The Road Canada's National Observer
- StarTalk Radio Neil deGrasse Tyson
- radioWissen Bayerischer Rundfunk
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- ZEIT WISSEN. Woher weißt Du das? ZEIT ONLINE
- Ö1 Wissen aktuell ORF Ö1
- BBC Inside Science BBC Radio 4
- Příběhy krajiny Audio Kolektiv
Český rozhlas Plus Podcasts
- Příběhy 20. století Český rozhlas
- Jak to bylo doopravdy Český rozhlas
- Jak to vidí... Český rozhlas
- Názory a argumenty Český rozhlas
- Historie Plus Český rozhlas
- Svět ve 20 minutách Český rozhlas
- Zaostřeno Český rozhlas
- Evropa Plus Český rozhlas
- Dataři Český rozhlas
- Den podle... Český rozhlas
- Reportáže zahraničních zpravodajů Český rozhlas