Filtrer par genre

Morje in mi

Morje in mi

RTVSLO - Radio Koper

V oddaji bomo raziskovali teme, povezane s pomorstvom. Še bolj se bomo posvetili vprašanjem varovanja in zaščite občutljivega slovenskega in svetovnega morskega in priobalnega okolja. Predvsem pa bomo pripovedovali zgodbe. Zgodbe ljudi, ki od morja živijo, ali pa so z njim tako ali drugače tesno povezani.

324 - Nas bo morje preplavilo?
0:00 / 0:00
1x
  • 324 - Nas bo morje preplavilo?

    Ob naši obali se že več kot desetletje postopno prilagajamo klimatski rasti morske gladine. Po poplavah leta 2008 smo z nasipi denimo zaščitili soline. V Piranu, kjer morje najbolj pogosto prestopa obalo, so na novo uredili skalomet vzdolž Prešernovega nabrežja. Pripravljajo celovito protipoplavno zaščito starega jedra. Pri prenovi pristanišč lokalne skupnosti upoštevajo dejstvo, da je gladina morja od sredine prejšnjega stoletja ob naši obali višja za 16 centimetrov in da se trend od leta 1990 stopnjuje. A tudi če se najbolj črne napovedi, po katerih bi Koper in Izola spet bila otoka, ne bodo uresničile, bo nujno zagotoviti zaščito obalnega pasu s postopnimi sistemskimi ukrepi, sprejemljivimi za najširšo javnost.

    Mon, 25 Nov 2024
  • 323 - Strelivo na dnu oceanov strupena dediščina vojnih spopadov

    Vojne puščajo strupene sledi tudi v oceanih. Na morskem dnu ponekod ležijo ogromna odlagališča odvrženih streliv. V Severnem in Baltskem morju bi z njimi lahko napolnili 2500 kilometrov dolg vlak, enak razdalji med Parizom in Moskvo. Tudi v Jadranskem morju je še precej odloženega streliva. Neeksplodirane mine in bombe so neposredna nevarnost za ljudi. Iz razpadajočih ohišij pa uhajajo snovi, ki dokazano škodijo morskim organizmom. Večplastno vprašanje odstranjevanja streliva iz svetovnih morij je bilo rdeča nit mednarodnega simpozija v Ljubljani, ki ga je umetnica - raziskovalka Robertina Šebjanič oktobra letos organizirala v sklopu svojega projekta Odmevi brezna. Njeno delo je premierno predstavljeno na razstavi v Parizu z naslovom Velika odprava Tara: Umetnost in znanost odstirata ocean, ki se bo zaključila marca prihodnje leto.

    Mon, 18 Nov 2024
  • 322 - Andrej Masilo: Med valovi razburkanega življenja

    V oddajo Morje in mi bomo tokrat odpluli z Andrejem Masilom, ki je svojo celotno delovno dobo preživel na velikih trgovskih ladjah. Če seštejemo vse njegove preplute kilometre, ugotovimo, da je več kot 57-krat obplul svet. V tem času se je nabralo dovolj dogodivščin, ki jih je opisal v svoji knjigi Med valovi razburkanega življenja. Kapitan dolge plovbe je svojo knjigo prvič predstavil v ajdovski Lavričevi knjižnici.

    Thu, 07 Nov 2024
  • 321 - Marko Vivoda: Procese v morju želim približati ljudem z močjo umetniškega izraza

    Izolski umetnik-raziskovalec Marko Vivoda s svojimi deli na presečišču znanosti in umetnosti spodbuja razmišljanje o neinvazivnem trajnostnem sodelovanju z naravo, predvsem z morjem. Na letošnjem festivalu Ars electronica v Linzu se je na enem od dveh prizorišč, ki jih je opremilo koprsko društvo Pina, predstavil s prototipom povsem samozadostne morske postaje, z naslovom Marine research vessel. Svet pod morsko gladino zelo dobro poznata izkušena podvodna ribiča, Kristijan Šumberac in Tadej Špeh iz koprskega društva Porporella, ki smo ju prav tako povabili v oddajo. Pripravili sta jo Lea Širok in Vesna Potočar Godnič.

    Mon, 04 Nov 2024
  • 320 - Posegi v morje in priobalni del ne smejo povzročati dodatne škode

    Kako gradnje v morju vplivajo na morske organizme? Koliko slovenske obale sploh še imamo v naravnem stanju? Zakaj ne moremo več dopustiti doslej večinoma slabih praks posegov v morje in priobalni prostor? Še posebej ob dejstvu, da bo priobalni del potrebno zaščiti pred dvigom gladine morja zaradi podnebnih sprememb? Pa lahko, denimo v Koprskem zalivu, preprečimo, da bi se muljasti sediment ob gradnji razpršil po celotnem zalivu in prekril morske organizme, ki živijo na dnu? In kaj pomeni, da je potrebno naravo po Evropski direktivi obnavljati, ne le vračati v stanje pred posegi? O vsem tem se v oddaji Morje in mi pogovarjamo z Robertom Turkom, predsednikom Nacionalnega odbora za Desetletje oceanov. Oddajo je pripravila Lea Širok.

    Wed, 30 Oct 2024
Afficher plus d'épisodes